Об утверждении Методики оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 апреля 2018 года № 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2018 года № 16848. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 136.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 12.07.2023 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 156-нқ "Об утверждении Методики оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13987, опубликован 5 августа 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 июля 2017 года № 114-нқ "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 156-нқ "Об утверждении Методики оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15482, опубликован 22 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту по работе с человеческими ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 сәуірде № 16848 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 12 шiлдедегi № 136 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.07.2023 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 156-нқ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13987 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 5 тамызда жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 156-нқ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 5 шілдедегі № 114-нқ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15482 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 22 тамызда жарияланған) күштері жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Адами ресурстармен жұмыс департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 апреля 2018 года № 153
Методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" (далее – Методика) Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в том числе ведомств и их территориальных органов (далее – Министерство), разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" и определяет порядок оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – служащие корпуса "Б").
2. Основные понятия, используемые в настоящей Методике:
1) вышестоящий руководитель – лицо, по отношению к которому непосредственный руководитель оцениваемого служащего корпуса "Б" находится в прямом подчинении;
2) индивидуальный план работы – документ, предусматривающий КЦИ служащего корпуса "Б" на оцениваемый период, составляемый совместно с непосредственным руководителем и утверждаемый вышестоящим руководителем;
3) компетенции – совокупность знаний, умений и навыков, необходимых для эффективного выполнения профессиональной деятельности служащего корпуса "Б" на конкретной государственной должности;
4) поведенческие индикаторы – поведенческие характеристики и уровень проявления компетенции у служащего корпуса "Б";
5) ключевые целевые индикаторы (далее – КЦИ) – устанавливаемые в соответствии со Стратегическим планом Министерства, меморандумом политического служащего/соглашением служащего корпуса "А", либо, исходя из специфики деятельности служащего корпуса "Б", показатели (за исключением процессной работы), достижение которых свидетельствует об эффективности их деятельности;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 сәуірдегі
№ 153 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің, оның ішінде ведомстволар мен олардың аумақтық органдарының (бұдан әрі – Министрлік) "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің (бұдан әрі – "Б" корпусының қызметшілері) қызметін бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жоғары тұрған басшы – "Б" корпусының бағаланатын қызметшісінің тікелей басшысы тікелей бағынатын тұлға;
3) жеке жұмыс жоспары – "Б" корпусы қызметшісінің бағаланатын кезеңге арналған НТИ-ін көздейтін, тікелей басшымен бірлесіп жасалатын және жоғары тұрған басшы бекітетін құжат;
3) құзыреттер – "Б" корпусы қызметшісінің нақты мемлекеттік лауазымда кәсіби қызметті тиімді түрде атқаруы үшін қажетті білімнің, біліктің және дағдылардың жиынтығы;
4) мінез-құлық индикаторы – "Б" корпусы қызметшісінің мінез-құлық сипаттамалары мен құзыретінің деңгейі;
5) нысаналы түйінді индикаторлар (бұдан әрі – НТИ) – Министрліктің стратегиялық жоспарына, саяси мемлекеттік қызметшінің меморандумына/ "А" корпусы қызметшісінің келісіміне сәйкес не "Б" корпусы қызметшісі қызметінің ерекшелігі негізге алына отырып (процестік жұмысты қоспағанда) белгіленетін, қол жеткізілуі "Б" корпусы қызметшілері қызметінің тиімділігін айғақтайтын көрсеткіштер;

6) непосредственный руководитель – лицо, по отношению к которому оцениваемый служащий корпуса "Б" находится в прямом подчинении.
3. Оценка деятельности служащих корпуса "Б" (далее – оценка) проводится для определения эффективности и качества их работы.
4. Оценка не проводится в случаях, если срок пребывания служащего корпуса "Б" на конкретной должности, в том числе после выхода из социального отпуска или после завершения обучения составляет менее трех месяцев, а также в период испытательного срока.
Служащие корпуса "Б", находящиеся в период проведения оценки в трудовых отпусках, отпуске без сохранения заработной платы, периоде временной нетрудоспособности, командировке или на стажировке либо направленные на переподготовку, повышение квалификации, проходят оценку в течение 5 рабочих дней после выхода на работу.
5. Для проведения оценки должностным лицом, имеющим право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности служащего корпуса "Б" (далее – уполномоченное лицо), создается Комиссия по оценке (далее – Комиссия), рабочим органом которой является служба управления персоналом.
Состав Комиссии определяется уполномоченным лицом. Количество членов Комиссии составляет не менее 5 человек.
6.Оценка проводится по двум отдельным направлениям:
1) оценки достижения КЦИ служащими корпуса "Б";
2) оценки компетенций служащих корпуса "Б".
7. Результаты оценки выполнения КЦИ являются основанием для принятия решений по выплате бонусов, поощрению, ротации, понижению в государственной должности либо увольнению служащего корпуса "Б".
Результаты оценки компетенций являются основанием для принятия решений по развитию у служащего корпуса "Б" необходимых компетенций. При этом, результаты оценки компетенций не влияют на выплату бонусов, поощрение, ротацию, понижение в государственной должности либо увольнение служащих корпуса "Б".
8. Документы, связанные с оценкой служащих корпуса "Б", хранятся в службе управления персоналом в течение трех лет со дня завершения оценки.
Глава 2. Порядок определения ключевых целевых индикаторов
9. КЦИ определяются непосредственным руководителем в индивидуальном плане работы служащего корпуса "Б", составляемого в течение 10 рабочих дней после начала оцениваемого периода по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
10. Сформированный индивидуальный план работы, с соответствующими КЦИ вносится на рассмотрение вышестоящему руководителю для утверждения.
11. В случае, если непосредственным руководителем служащего корпуса "Б" является первый руководитель государственного органа, индивидуальный план работы утверждается данным должностным лицом.

6) тікелей басшы – "Б" корпусының бағаланатын қызметшісі тікелей бағынатын тұлға.
3. "Б" корпусы қызметшілерінің қызметін бағалау (бұдан әрі – бағалау) олардың жұмысының сапасы мен тиімділігін айқындау үшін жүргізіледі.
4. Егер "Б" корпусы қызметшісінің нақты лауазымда болу мерзімі, оның ішінде әлеуметтік демалыстан шыққаннан кейін немесе оқуды аяқтағаннан кейін үш айдан аз болған жағдайда, сондай-ақ сынақ мерзімі кезеңінде бағалау жүргізілмейді.
Бағалау жүргізу кезеңінде еңбек демалысында, жалақы сақталмайтын демалыста, уақытша еңбекке жарамсыздығы кезеңінде, іссапарда немесе тағылымдамада болған не қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға жіберілген "Б" корпусы қызметшілері жұмысқа шыққаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде бағалаудан өтеді.
5. Бағалау жүргізу үшін "Б" корпусы қызметшісін мемлекеттік лауазымға тағайындауға және мемлекеттік лауазымнан босатуға құқығы бар лауазымды тұлға (бұдан әрі - уәкілетті тұлға) персоналды басқару қызметі жұмыс органы болып табылатын Бағалау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
Комиссия құрамын уәкілетті тұлға айқындайды. Комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 адамды құрайды.
6. Бағалау екі жеке бағыт бойынша жүргізіледі:
1) "Б" корпусы қызметшілерінің НТИ-ге қол жеткізулерін бағалау;
2) "Б" корпусы қызметшілерінің құзыреттерін бағалау.
7. НТИ орындалуын бағалау нәтижелері "Б" корпусы қызметшісіне бонустар төлеу, көтермелеу, ротациялау, мемлекеттік лауазымнан төмендету немесе босату үшін шешім қабылдауға негіз болып табылады.
Құзыреттерді бағалау нәтижелері "Б" корпусы қызметшісінің қажетті құзыреттерін дамыту жөнінде шешім қабылдау үшін негіз болып табылады. Бұл ретте құзыреттерді бағалау нәтижелері "Б" корпусы қызметшілеріне бонустар төлеуге, көтермелеуге, ротациялауға, мемлекеттік лауазымнан төмендетуге не босатуға әсер етпейді.
8. "Б" корпусы қызметшілерін бағалауға байланысты құжаттар бағалау аяқталған күннен бастап үш жыл ішінде персоналды басқару қызметінде сақталады.
2-тарау. Нысаналы түйінді индикаторларды айқындау тәртібі
9. Бағаланатын кезең басталғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде тікелей басшы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалатын "Б" корпусы қызметшісінің жеке жұмыс жоспарында НТИ-ді айқындайды.
10. Тиісті НТИ бар қалыптастырылған жеке жұмыс жоспары бекіту үшін жоғары тұрған басшының қарауына енгізіледі.
11. Егер "Б" корпусы қызметшісінің тікелей басшысы мемлекеттік органның бірінші басшысы болған жағдайда, жеке жұмыс жоспарын аталған лауазымды тұлға бекітеді.

12. Вышестоящий руководитель возвращает индивидуальный план работы на доработку в случае несоответствия КЦИ требованиям, указанным в пункте 13 настоящей Методики.
Повторное внесение индивидуального плана на рассмотрение вышестоящего руководителя осуществляется не позднее 2 рабочих дней после направления на доработку.
13. КЦИ являются:
1) конкретными (точно определяется результат с указанием ожидаемого положительного изменения, который необходимо достичь);
2) измеримыми (определяются конкретные критерии для измерения достижения КЦИ);
3) достижимыми (КЦИ определяются с учетом имеющихся ресурсов, полномочий и ограничений);
4) ограниченными во времени (определяется срок достижения КЦИ в течение оцениваемого периода);
5) ориентированы на реализацию стратегических целей Министерства, меморандума политического служащего либо соглашения служащего корпуса "А".
14. Количество КЦИ составляет 5.
15. Индивидуальный план хранится в службе управления персоналом.
Глава 3. Порядок оценки достижения ключевых целевых индикаторов
16. В целях осуществления контроля достижения КЦИ, предусмотренных индивидуальным планом работы, непосредственным руководителем осуществляется ежеквартальный мониторинг достижения установленных КЦИ.
По итогам ежеквартального мониторинга непосредственным руководителем представляются письменные рекомендации оцениваемому служащему корпуса "Б" по достижению КЦИ и необходимым для этого дальнейшим мерам.
17. Для проведения оценки непосредственный руководитель служащего корпуса "Б" заполняет лист оценки по КЦИ по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике, и подписывает его.
18. Оценка реализации индивидуального плана работы осуществляется по итогам года, на который составлялся индивидуальный план работы, на основе оценки достижения КЦИ в следующем порядке:
при достижении всех КЦИ ставится оценка "превосходно".
при достижении 4 из 5 КЦИ ставится оценка "эффективно".
при достижении 3 из 5 КЦИ ставится оценка "удовлетворительно".
при достижении менее 3 из 5 КЦИ ставится оценка "неудовлетворительно".
Достижение КЦИ предусматривает полное исполнение предусмотренных индивидуальным планом показателей.
19. После заполнения непосредственным руководителем оценочный лист вносится на рассмотрение вышестоящему руководителю.
20. В случае, если непосредственным руководителем служащего корпуса "Б" является первый руководитель государственного органа, оценочный лист вносится на его рассмотрение.
21. По итогам рассмотрения оценочного листа служащего корпуса "Б" вышестоящим руководителем принимается одно из следующих решений:

12. Жоғары тұрған басшы НТИ осы Әдістеменің 13-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, жеке жұмыс жоспарын пысықтауға қайтарады.
Жеке жоспарды жоғары тұрған басшының қарауына қайта енгізу пысықтауға жолданғаннан кейін 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
13. НТИ:
1) нақты (күтілетін оң өзгерістер көрсетіле отырып, қол жеткізілуге тиіс нәтиже дәл айқындалады);
2) өлшемді (НТИ-ге қол жеткізуді өлшеу үшін нақты өлшемшарттар айқындалады);
3) қолжетімді (НТИ қолда бар ресурстар, құзыреттер мен шектеулер ескеріле отырып айқындалады);
4) уақытпен шектелген (НТИ-ге қол жеткізу мерзімі бағаланатын кезең ішінде айқындалады);
5) Министрліктің стратегиялық мақсаттарын, саяси қызметшінің меморандумын немесе "А" корпусы қызметшісінің келісімін іске асыруға бағытталған болып табылады.
14. НТИ саны 5-ті құрайды.
15. Жеке жоспары персоналды басқару қызметінде сақталады.
3-тарау. Нысаналы түйінді индикаторларға қол жеткізуді бағалау тәртібі
16. Жеке жұмыс жоспарында көзделген НТИ-ге қол жеткізуді бақылау мақсатында тікелей басшы белгіленген НТИ-ге қол жеткізу бойынша тоқсан сайын мониторинг жүргізеді.
Тоқсан сайынғы мониторинг қорытындылары бойынша тікелей басшы бағаланатын "Б" корпусы қызметшісіне НТИ-ге қол жеткізу және ол үшін қажетті одан арғы шаралар бойынша жазбаша ұсынымдар береді.
17. Бағалау жүргізу үшін "Б" корпусы қызметшісінің тікелей басшысы осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысанда НТИ бойынша бағалау парағын толтырады және оған қол қояды.
18. Жеке жұмыс жоспарының іске асырылуын бағалау жеке жұмыс жоспары жасалатын жыл қорытындылары бойынша НТИ-ге қол жеткізуді бағалау негізінде мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
барлық НТИ-ге қол жеткізілген кезде "өте жақсы" деген баға қойылады.
5 НТИ-дің 4-іне қол жеткізілген кезде "тиімді" деген баға қойылады.
5 НТИ-дің 3-іне қол жеткізілген кезде "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
5 НТИ-дің 3-тен азына қол жеткізілген кезде "қанағаттанарлықсыз" деген баға қойылады.
НТИ-ге қол жеткізу жеке жоспарда көзделген көрсеткіштердің толық орындалуын көздейді.
19. Тікелей басшы бағалау парағын толтырғаннан кейін ол жоғары тұрған басшының қарауына енгізіледі.
20. Егер "Б" корпусы қызметшісінің тікелей басшысы мемлекеттік органның бірінші басшысы болған жағдайда, бағалау парағы оның қарауына енгізіледі.
21. "Б" корпусы қызметшісінің бағалау парағын қарау қорытындылары бойынша жоғары тұрған басшы мынадай шешімдердің біреуін қабылдайды:

1) согласиться с оценкой;
2) направить на доработку.
22. Оценочный лист служащего корпуса "Б" направляется на доработку в случае недостаточности либо недостоверности подтверждающих достижения КЦИ фактов.
23. Повторное внесение оценочного листа служащего корпуса "Б" на рассмотрение вышестоящего руководителя осуществляется не позднее 2 рабочих дней со дня направления на доработку.
24. После подписания вышестоящим руководителем оценочного листа служащего корпуса "Б" служба управления персоналом не позднее 2 рабочих дней выносит его на рассмотрение Комиссии.
Глава 4. Порядок оценки компетенций
25. Оценка компетенций служащего корпуса "Б" осуществляется непосредственным руководителем, по итогам которой заполняется лист оценки по компетенциям по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
26. При заполнении оценочного листа служащего корпуса "Б" необходимо руководствоваться набором поведенческих индикаторов по каждой компетенции, предусмотренных для категорий государственных должностей корпуса "Б" согласно приложению 4 к настоящей Методике. Количество поведенческих индикаторов по одной компетенции составляет не более десяти.
27. Уровень развития компетенции служащего корпуса "Б" определяется количеством поведенческих индикаторов, которые проявляются в деятельности служащего корпуса "Б" в течение оцениваемого периода в следующем порядке:
1) при проявлении в деятельности служащего корпуса "Б" 3/4 и более поведенческих индикаторов, предусмотренных определенной компетенцией, ставится оценка "соответствует ожиданиям".
2) при несоответствии деятельности служащего корпуса "Б" менее 3/4 поведенческим индикаторам, предусмотренным для конкретной компетенции, ставится оценка "не соответствует ожиданиям" по данной конкретной компетенции.
28. После подписания непосредственным руководителем оценочного листа служащего корпуса "Б" служба управления персоналом не позднее 2 рабочих дней выносит его на рассмотрение Комиссии.
Глава 5. Рассмотрение результатов оценки Комиссией и обжалование результатов оценки
29. Служба управления персоналом формирует график проведения оценки служащих корпуса "Б" по согласованию с председателем Комиссии и обеспечивает уведомление лиц, осуществляющих оценку, о ее проведении за семь рабочих дней.
30. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
31. Замена отсутствующего члена или председателя Комиссии осуществляется по решению уполномоченного лица путем внесения изменения в приказ о создании Комиссии.
32. Решение Комиссии принимается открытым голосованием.

1) бағалаумен келісу;
2) түзетуге жіберу.
22. "Б" корпусы қызметшісінің бағалау парағы НТИ-ге қол жеткізуді растайтын фактілер жеткілікті болмаған немесе анық емес болған жағдайда, пысықтауға жолданады.
23. "Б" корпусы қызметшісінің бағалау парағын жоғары тұрған басшының қарауына қайта енгізу ол пысықтауға жіберілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
24. Жоғары тұрған басшы "Б" корпусы қызметшісінің бағалау парағына қол қойғаннан кейін персоналды басқару қызметі 2 жұмыс күнінен кешіктірмей оны Комиссияның қарауына ұсынады.
4-тарау. Құзыреттерді бағалау тәртібі
25. "Б" корпусы қызметшісінің құзыреттерін бағалауды тікелей басшы жүзеге асырады, оның қорытындылары бойынша осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау парағы толтырылады.
26. "Б" корпусы қызметшісінің бағалау парағын толтырған кезде әр құзырет бойынша осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес "Б" корпусы мемлекеттік лауазымдарының санаттары үшін көзделген мінез-құлық индикаторларының жиынтығын басшылыққа алу қажет. Бір құзырет бойынша мінез-құлық индикаторларының саны оннан аспайды.
27. "Б" корпусы қызметшісі құзыретінің даму деңгейі бағаланатын кезең ішінде "Б" корпусы қызметшісінің қызметінен байқалған мінез-құлық индикаторларының санымен мынадай тәртіпте айқындалады:
1) "Б" корпусы қызметшісінің қызметінде белгілі бір құзыретпен көзделген мінез-құлық индикаторларының 3/4-і немесе одан көбі байқалған жағдайда, "күтілетін нәтижелерге сәйкес келеді" деген баға қойылады.
2) "Б" корпусы қызметшісінің қызметі нақты құзыретпен көзделген мінез-құлық индикаторларының 3/4-нен кеміне сәйкес келмеген жағдайда, аталған нақты құзырет бойынша "күтілетін нәтижелерге сәйкес келмейді" деген баға қойылады.
28. Тікелей басшы "Б" корпусы қызметшісінің бағалау парағына қол қойғаннан кейін персоналды басқару қызметі 2 жұмыс күнінен кешіктірмей оны Комиссияның қарауына ұсынады.
5-тарау. Комиссияның бағалау нәтижелерін қарауы және бағалау нәтижелеріне шағымдану
29. Персоналды басқару қызметі Комиссия төрағасымен келісу бойынша "Б" корпусы қызметшілеріне бағалау жүргізу кестесін қалыптастырады және бағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың жеті жұмыс күні бұрын бағалау жүргізілетіні жөнінде хабардар етілуін қамтамасыз етеді.
30. Комиссияның отырысы, оның құрамының кем дегенде үштен екісі қатысқан жағдайда, заңды болып есептеледі.
31. Комиссияның төрағасы немесе мүшесі болмаған жағдайда, оны алмастыру Комиссия құру туралы бұйрыққа өзгерістер енгізу арқылы уәкілетті тұлғаның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
32. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады.