Об утверждении Правил проведения государственной экспертизы геологического отчета
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 мая 2018 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2018 года № 16958.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктом 1 статьи 252 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения государственной экспертизы геологического отчета.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 16 мая 2018 года № 334
Правила проведения государственной экспертизы геологического отчета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения государственной экспертизы геологического отчета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 252 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения государственной экспертизы геологического отчета.

Геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 16 мамырдағы № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 мамырда № 16958 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 252-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 16 мамырдағы
№ 334 бұйрығымен
бекітілген
Геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 252-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және геологиялық есептің мемлекеттік сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.

Глава 2. Порядок проведения государственной экспертизы геологического отчета
2. Геологический отчет (далее – отчет) прилагается к заявлению о выдаче лицензии на использование пространства недр (далее – заявление), поданному в уполномоченный орган по изучению недр (далее – уполномоченный орган). Отчет представляется в одном экземпляре на бумажном и электронном носителях.
3. В процессе рассмотрения заявления уполномоченный орган организует проведение государственной экспертизы геологического отчета (далее – экспертиза).
4. Экспертиза отчета проводится государственной комиссией по экспертизе недр (далее – Комиссия). Положение о государственной комиссии по экспертизе недр и ее состав определяется уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 статьи 89 Кодекса.
5. Отчет регистрируется секретарем Комиссии и считается принятым на экспертизу, о чем заявитель уведомляется письменно в произвольной форме в течение 3 (трех) рабочих дней с даты поступления отчета.
6. Экспертиза отчета проводится в течение двух месяцев с момента его регистрации.
7. Срок, указанный в пункте 6 продлевается председателем Комиссии на срок, необходимый для проведения дополнительных исследований, представления необходимых материалов и устранения предварительных замечаний и предложений членов комиссии по результатам пленарного заседания Комиссии, но не более чем на шесть месяцев.
8. После изучения материалов ответственными членами Комиссии в течение 40 (сорока) календарных дней со дня поступления отчета, проводится рабочее заседание Комиссии. В течение 2 (двух) календарных дней после рабочего заседания проводится пленарное заседание Комиссии.
9. Рабочее и пленарное заседания Комиссии проводятся с участием представителей заявителя, исполнителей отчета и приглашенных специалистов. О дате проведения рабочего и пленарного заседаний уведомляются за 5 (пять) календарных дней письменно в произвольной форме.
10. Рабочие заседания Комиссии проводятся под председательством заместителя председателя Комиссии, а при его отсутствии - ответственным за проведение экспертизы членом Комиссии. Результатом рабочего заседания является проект решения Комиссии, который содержит положительные или отрицательные рекомендации.
11. Пленарные заседания Комиссии проводятся под председательством председателя Комиссии. В случаях отсутствия председателя заседания проводит его заместитель. Результатом пленарного заседания является протокол Комиссии.
12. Пленарное заседание Комиссии считается правомочным, если в нем приняли участие не менее половины от общего числа членов Комиссии. Члены Комиссии не делегируют свои полномочия по участию в заседании другим лицам.

2-тарау. Геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізу тәртібі
2. Геологиялық есеп (бұдан әрі – есеп) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) берілген жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны беру туралы өтінішке (бұдан әрі – өтініш) қоса беріледі. Есеп қағаз және электрондық тасығыштарда бір данада ұсынылады.
3. Уәкілетті орган өтінішті қарау процесінде геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын (бұдан әрі – сараптама) жүргізуді ұйымдастырады.
4. Есептің сараптамасын жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүргізеді. Жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережені және оның құрамын уәкілетті орган Кодекстің 89-бабының сәйкес айқындайды.
5. Есепті Комиссияның хатшысы тіркейді және олар сараптамаға қабылданды деп есептеледі, бұл туралы өтініш иесі есеп келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде еркін түрде жазбаша хабардар етеді.
6. Есептің сараптамасы оны тіркеген сәтінен бастап екі ай ішінде жүргізіледі.
7. 6-тармақта көрсетілген мерзімді Комиссияның төрағасы қосымша зерттеулер жүргізуге, қажетті материалдар ұсыну мен Комиссияның пленарлық отырысының нәтижелері бойынша комиссия мүшелерінің алдын ала ескертулері мен ұсыныстарын жоюға қажетті, бірақ алты айдан аспайтын мерзімге ұзарта алады.
8. Комиссияның жауапты мүшелері материалдарды зерттегеннен кейін, есеп келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде Комиссияның жұмыс отырысы өтеді. Жұмыс отырысынан кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде Комиссияның пленарлық отырысы өтеді.
9. Өтініш иесі өкілдерінің, есеп орындаушыларының және шақырылған мамандардың қатысуымен Комиссияның жұмыс және пленарлық отырысы өтеді. Жұмыс және пленарлық отырыстарды өткізу күні туралы күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын еркін түрде жазбаша хабардар етіледі.
10. Комиссияның жұмыс отырысы Комиссия төрағасы орынбасарының төрағалығымен, ол болмаған кезде сараптаманы өткізуге Комиссияның жауапты мүшесімен өткізіледі. Жұмыс отырысының нәтижесі оң немесе теріс ұсынымдарды қамтитын Комиссия шешімінің жобасы болып табылады.
11. Комиссияның пленарлық отырысы Комиссия төрағасының төрағалығымен өтеді. Төраға болмаған жағдайда отырысты оның орынбасары өткізеді. Пленарлық отырыстың нәтижесі Комиссияның хаттамасы болып табылады.
12. Комиссияның пленарлық отырысы, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, заңды деп есептеледі. Комиссия мүшелері отырысқа басқа адамдардың қатысуы бойынша өз өкiлеттiктерiн ұсынбайды.

13. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. В случае равенства голосов, голос председательствующего является решающим.
14. Протокол пленарного заседания Комиссии составляется в течение 16 (шестнадцати) календарных дней со дня проведения заседания.
15. По итогам пленарного заседания Комиссии принимается положительное или отрицательное решение.
16. Отрицательное заключение экспертизы отчета является основанием для отказа в выдаче лицензии на использование пространства недр.
17. При принятии решения на пленарном заседании о внесении изменений и дополнений в отчет, исполнителями отчета вносятся соответствующие изменения и дополнения.
18. Соответствие вносимых изменений и дополнений проверяется членом Комиссии, ответственным за прохождение экспертизы представленного отчета.
19. На отчет, прошедший экспертизу, после внесения изменений и дополнений, а также в случае принятия его без изменений и дополнений, ставится штамп, удостоверяющий прохождение экспертизы.
20. В штампе отражаются номер протокола пленарного заседания, дата его проведения, а также подпись секретаря комиссии. Штамп ставится на титульном листе и на каждом листе графических приложений.
21. Протокол пленарного заседания Комиссии в течение 2 (двух) календарных дней после составления направляется в адрес соответствующего территориального подразделения, геологический фонд и заявителю.

13. Комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
14. Комиссияның пленарлық отырысының хаттамасы отырыс өткізілген күннен бастап күнтізбелік 16 (он алты) күн ішінде жасалады.
15. Комиссияның пленарлық отырысының қорытындысы бойынша оң немесе теріс шешім қабылданады.
16. Есептің сараптамасының теріс қорытындысы жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия беруден бас тартуға негіз болып табылады.
17. Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы пленарлық отырыста шешім қабылдаған жағдайда есептің орындаушылары тиісті өзгерістер мен толықтыруларды енгізеді.
18. Енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың сәйкестігін ұсынылған есептің сараптамадан өтуіне жауапты Комиссия мүшесі тексереді.
19. Өзгерістер мен толықтырулар енгізгеннен кейін сараптамадан өткен есепке, сондай-ақ өзгерістерсіз және толықтыруларсыз оларды қабылдаған жағдайда, сараптамадан өткендігін куәландыратын мөртабан қойылады.
20. Мөртабанда пленарлық отырыс хаттамасының нөмірі, оны өткізу күні, сондай-ақ Комиссия хатшысының қолы көрсетіледі. Мөртабан титул парағында және графикалық қосымшалардың әр парағында қойылады.
21. Комиссияның пленарлық отырысының хаттамасы жасалғаннан кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде тиісті аумақтық бөлімшенің, геологиялық қордың және өтініш иесінің атына жіберіледі.