Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2018 года № 17122.
В соответствии с пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________Ж. Қасымбек
"____"______________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
"____"______________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Т. Сулейменов
"____"______________ 2018 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 мая 2018 года № 196
Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана

Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 маусымда № 17122 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 131-бабының 1-тармағына, 179-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_________________Ж. Қасымбек
2018 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы "____"________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы "____"_______
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 18 мамырдағы
№ 196 бұйрығымен бекітілген
Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана.
Настоящие Правила также применяются к отношениям по разрешениям, лицензиям и контрактам на недропользование, выданным и заключенным до введения в действие Кодекса в соответствии с пунктом 3 статьи 277 Кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Процедуры приобретения товаров, работ и услуг (далее – ТРУ), используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана, проводятся на территории Республики Казахстан.
3. Настоящие Правила не распространяются на:
1) недропользователей, приобретающих ТРУ в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
2) юридических лиц, обладающих правом недропользования, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет национальный управляющий холдинг.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующие на заключение договора о приобретении ТРУ;
2) аффилированное лицо потенциального поставщика – любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменной форме, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный поставщик имеет такое право;
3) однородные ТРУ – ТРУ, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 131-бабының 1-тармағына, 179-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар Кодекстің 277-бабының 3-тармағына сәйкес Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін берілген және жасалған рұқсаттар, лицензиялар және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қарым-қатынастарға да қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі – ТЖКҚ) сатып алу рәсімдері Қазақстан Республикасының аумағында жүргізіледі.
3. Осы Қағидалар:
1) ТЖКҚ Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алатын жер қойнауын пайдаланушыларға;
2) дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан артық пайызын тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдинг иеленетін жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғаларға қолданылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуетті жеткізуші – ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
2) әлеуетті жеткізушінің үлестес тұлғасы – осы әлеуеттi жеткізушінің шешiмдерiн айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешiмдерге, оның iшiнде жазбаша нысанда жасалған мәмiленiң күшiне орай ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзiне қатысты осы әлеуеттi жеткізушінің осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға;
3) біртекті ТЖКҚ – бiрдей болып табылмайтын, ұқсас сипаттамалары бар және сол бiр функцияны орындауға және өзара алмасымды болуға мүмкiндiк беретiн және ұқсас құрауыштардан тұратын ТЖКҚ;

4) акт выхода из строя оборудования – документ, подписанный первым руководителем заказчика, а также заместителем первого руководителя, ответственного за безопасность и производство, подтверждающий выход из строя оборудования, механизмов, агрегатов, расходных материалов, выход из строя которых приведет к остановке производственного цикла;
5) реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей (далее – реестр) – государственная информационная система, предназначенная для контроля и мониторинга закупа товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, а также проведения электронных закупок и формирования перечня товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию;
6) уполномоченное лицо недропользователя (подрядчика) – физическое или юридическое лицо, уполномоченное недропользователем (подрядчиком) осуществлять от имени недропользователя (подрядчика) приобретение ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана в соответствии с настоящими Правилами;
7) поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), выступающее в качестве контрагента заказчика в заключенном с ним договоре о приобретении ТРУ;
8) работы – деятельность, имеющая вещественный результат, а также иная деятельность, отнесенная к работам в соответствии с законами Республики Казахстан;
9) администратор системы – собственник или владелец системы;
10) программа локализации импортного товара – программа, описывающая подробные шаги, способы и сроки по локализации товара, ранее не производимого на территории Республики Казахстан, являющаяся неотъемлемой частью договора о приобретении товара;
11) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый заказчиком для выполнения процедуры проведения приобретения ТРУ в порядке и способами, установленными подпунктами 1), 3) пункта 6 и пункта 7 настоящих Правил;
12) конкурсная документация – утвержденная заказчиком документация, в которой содержатся условия проведения открытого конкурса и открытого конкурса на понижение (электронные торги), представляемая потенциальному поставщику для подготовки конкурсной заявки;
13) услуги – деятельность, направленная на удовлетворение потребностей заказчика, не имеющая вещественного результата;

4) жабдықтың істен шығуы туралы акт – тапсырыс берушінің бірінші басшысы, сондай-ақ қауіпсіздік және өндіріске жауапты бірінші басшының орынбасары қол қойған, істен шығуы өндірістік циклдің тоқтауына әкеп соғатын жабдықтардың, механизмдердің, агрегаттардың, шығыс материалдарының істен шығуын растайтын құжат;
5) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды және олардың өндірушілерін бақылауға және мониторингтеуге, сондай-ақ электрондық сатып алуды жүргізу және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастыруға арналған мемлекеттік ақпараттық жүйе;
6) жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) уәкілетті тұлғасы – осы Қағидаларға сәйкес көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ-ны жер қойнауын пайдаланушы (мердігер) атынан сатып алуды жүзеге асыруға жер қойнауын пайдаланушы (мердігер) уәкілеттік берген жеке немесе заңды тұлға;
7) жеткізуші – өзімен жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шартта тапсырыс берушінің контрагенті ретінде әрекет ететін, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
8) жұмыстар – заттық нәтижесi бар қызмет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыстарға жатқызылған өзге де қызмет;
9) жүйе әкімшісі – жүйенің меншік иесі немесе иегері;
10) импорталатын тауарларды оқшаулау бағдарламасы – тауарларды сатып алу туралы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын, бұрын Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмеген тауарларды оқшаулаудың егжей-тегжейлі қадамдарын, әдістері мен мерзімдерін сипаттайтын бағдарлама;
11) конкурстық комиссия – осы Қағидалардың 6-тармағының және 7-тармағының 1), 3) тармақшаларында белгіленген тәртіппен және тәсілдермен ТЖКҚ-ны сатып алуды жүргізу рәсімдерін орындау үшін тапсырыс беруші құратын алқалы орган;
12) конкурстық құжаттама – ашық конкурсты және бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттықты) өткізу шарттарын қамтитын, конкурстық өтінімді дайындау үшін әлеуетті жеткізушіге ұсынылатын, тапсырыс беруші бекіткен құжаттама;
13) көрсетілетін қызметтер – тапсырыс берушінің қажеттіліктерiн қанағаттандыруға бағытталған, заттық нәтижесi жоқ қызмет;

14) отраслевое соглашение в нефтегазовой, нефтеперерабатывающей и нефтегазохимической отраслях Республики Казахстан (далее – отраслевое соглашение) – правовой акт в форме письменного соглашения, заключаемого между сторонами социального партнерства, определяющий содержание и обязательства сторон по установлению условий труда, занятости и социальных гарантий для работников на республиканском, отраслевом и региональном уровнях в соответствии со статьей 152 Трудового Кодекса Республики Казахстан;
15) Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, представляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
16) товар казахстанского происхождения – товар, на который выдан сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения и (или) индустриальный сертификат, подтверждающий его происхождение на территории Республики Казахстан;
17) казахстанский производитель товара – граждане Республики Казахстан и (или) юридические лица Республики Казахстан, производящие товары казахстанского происхождения;
18) финансовый год – период времени, определенный в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
19) субподрядчик – физическое или юридическое лицо, выполняющее часть работ по договору с подрядчиком (заказчиком);
20) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
21) подрядчик – физическое или юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), привлекаемое недропользователем или его уполномоченным лицом для выполнения отдельных видов работ, связанных с проведением операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана;
22) код закупки – код, сформированный реестром (системой), при формировании объявлений о приобретении ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 3) пункта 6 и пункта 7 настоящих Правил, или при формировании протокола подведения итогов приобретения ТРУ способом, указанным в подпункте 2) пункта 6 и пункта 7 настоящих Правил;
23) заказчик – недропользователь, подрядчик, уполномоченное лицо недропользователя (подрядчика), осуществляющие приобретение ТРУ в соответствии с настоящими Правилами;
24) товаропроизводитель - потенциальный поставщик (поставщик), производящий товар, состоящий в Реестре отечественных производителей;

14) Қазақстан Республикасының мұнай-газ, мұнай өңдеу және мұнай-газ химиясы салаларындағы салалық келісім (бұдан әрі – салалық келісім) – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 152-бабына сәйкес тараптардың республикалық, салалық және өңірлік деңгейлердегі жұмыскерлер үшін мазмұнын және еңбек жағдайларын, жұмыспен қамтуды және әлеуметтік кепілдіктерді белгілеу жөніндегі міндеттемелерін айқындайтын әлеуметтік әріптестік тараптарының арасында жасалатын жазбаша келісім нысанындағы құқықтық акт;
15) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке және заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін ұсынатын куәландырушы орталық;
16) Қазақстанда шығарылған тауар – Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғандығын растайтын, ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) индустриялық сертификат берілген тауар;
17) қазақстандық тауар өндіруші – Қазақстанда шығарылатын тауарларды өндіретін Қазақстан Республикасының азаматтары және (немесе) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары;
18) қаржы жылы – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес белгіленген уақыт кезеңі;
19) қосалқы мердігер – мердігермен (тапсырыс берушімен) шарт бойынша жұмыстардың бөлігін орындайтын жеке немесе заңды тұлға;
20) құжаттың электрондық көшірмесі – түпнұсқа құжаттың түрі мен ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық пішімде толық көрсететін құжат;
21) мердігер – көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау үшін жер қойнауын пайдаланушы немесе оның уәкілетті тұлғасы тартатын жеке немесе заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
22) сатып алу коды – осы Қағидалардың 6-тармағының және 7-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ТЖКҚ-ны сатып алуды жүргізу туралы хабарландыруларды қалыптастыру кезінде немесе осы Қағидалардың 6-тармағының және 7-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тәсілмен ТЖКҚ-ны сатып алу қорытындыларын шығару хаттамасын қалыптастыру кезінде тізіліммен (жүйемен) қалыптастырылған код;
23) тапсырыс беруші – осы Қағидаларға сәйкес ТЖКҚ-ны сатып алуды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы, мердігер, жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) уәкілетті тұлғасы;
24) тауар өндіруші – отандық тауар өндірушілердің тізіліміне енгізілген өнімді өндіретін әлеуетті жеткізуші (жеткізуші);

25) реестр отечественных производителей товаров, работ и услуг (далее - Реестр ОТП) - перечень отечественных производителей товаров, работ и услуг, формируемый на добровольной основе в порядке, утверждаемом президиумом Национальной палаты в соответствии с пунктом 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан";
26) приобретение ТРУ – приобретение за счет собственных средств ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана, для выполнения обязательств по контракту на недропользование, осуществляемое в порядке и способами, установленными настоящими Правилами;
27) существенные условия договора о приобретении ТРУ – условия о предмете договора, сроках и месте поставки товара, выполнения работ, оказания услуг и порядке оплаты;
28) строительство "под ключ" – строительство, его обеспечение и сдача заказчику объекта, готового к эксплуатации;
29) строительство скважин "под ключ" – виды работ и услуг, в совокупности или по отдельности предусматривающие этапы проектирования, строительства, бурения, испытания (опробования), исследования, ликвидации, консервации (расконсервации) скважин, утилизации отходов, сбор углеводородов на скважине в период испытания (опробования), в том числе при пробной эксплуатации, установки, монтажа, аренды сооружений (оборудования, техники, механизмов скважин), предназначенных для испытания (опробования) и (или) сбора углеводородов на скважине в период испытания (опробования), в том числе при пробной эксплуатации, сопутствующая указанным работам (услугам) поставка товаров;
30) шаг на понижение – понижение цены на 1 (один) процент (но не более 100 000 тенге) применяемое при проведении открытого конкурса на понижение (электронные торги);
31) администратор реестра – уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых;
32) комплексная работа при проведении операций по добычи урана – совокупность работ и услуг, включающая выполнение проектных и (или) изыскательских работ и (или) строительство "под ключ" и (или) управление проектными и изыскательскими работами, строительством "под ключ" и (или) сопутствующая (-ие) указанным работам поставка товаров, оказание услуг;
33) условная цена – цена, рассчитанная с учетом условного снижения ценового предложения конкурсной заявки потенциального поставщика, являющегося казахстанским производителем товаров или казахстанским производителем работ или услуг, на двадцать процентов и используемая исключительно при оценке и сопоставлении конкурсных ценовых предложений с целью определения победителя открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги);

25) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілердің тізілімі (бұдан әрі – ОТӨ тізілімі) - "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 1-тармағына сәйкес Ұлттық палата төралқасы бекітетін тәртіппен ерікті негізде қалыптастырылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілердің тізбесі;
26) ТЖКҚ сатып алу – осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және тәсілдермен жүзеге асырылатын, көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті ТЖКҚ-ны өз қаражат есебінен сатып алу
27) ТЖКҚ-ны сатып алу туралы шарттың елеулі талаптары - шарттың нысанасы, тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдері мен орны және төлем тәртібі туралы талаптар;
28) толық аяқталған құрылыс – құрылыс, оны қамтамасыз ету және пайдалануға дайын объектіні тапсырыс берушіге өткізу;
29) толық аяқталған ұңғыма құрылысы – жиынтығында немесе жеке-жеке ұңғымаларды жобалау, салу, бұрғылау, сынақтан өткізу (сынамалау), зерттеу, жою, консервациялау (қайта іске қосу), қалдықтарды кәдеге жарату, сынақтан өткізу (сынамалау) кезеңінде, оның ішінде ұңғымада көмірсутектерді сынақтан өткізуге (сынамалауға) және (немесе) жинауға арналған құрылыстарды (жабдықты, техниканы, ұңғыма тетіктерін) сынама пайдалану, орнату, монтаждау, жалға беру кезінде және (немесе) сынақтан өткізу (сынамалау) кезеңінде, оның ішінде сынама пайдалану кезінде ұңғымада көмірсутектерді жинау кезеңдерін қамтитын жұмыстар және көрсетілетін қызметтер немесе аталған жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) ілеспе тауарларды жеткізу;
30) төмендетуге бағытталған қадам – төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу кезінде қолданылатын бағаны 1 (бір) пайызға (бірақ 100 000 теңгеден артық емес) төмендету;
31) тізілім әкімшісі – қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті орган;
32) уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі кешенді жұмыс – жобалық және (немесе) зерттеу жұмыстарын орындауды және (немесе) толық аяқталған құрылысты және (немесе) жобалық және зерттеу жұмыстарын, толық аяқталған құрылысты басқаруды қамтитын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жиынтығы және (немесе) осы жұмыстарға ілеспе тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету;
33) шартты баға – қазақстандық тауар өндірушісі немесе қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушісі болып табылатын әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің баға ұсынысын шартты түрде жиырма пайызға төмендетуді ескере отырып есептелген және ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазын анықтау мақсатында конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру үшін ғана қолданылатын баға;

34) система электронных закупок (далее – система) – электронная информационная система, используемая организаторами закупа (недропользователем или лицами, уполномоченными недропользователями) для приобретения товаров, работ и услуг в соответствии с порядком приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, определяемым уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Валютой, применяемой для облегчения процедуры оценки и сопоставления цен, предложенных потенциальными поставщиками, участвующими в приобретении ТРУ, выраженных в различных валютах, является валюта Республики Казахстан – тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату оценки и сопоставления цен.
6. Приобретение товаров, работ и услуг при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, в том числе подрядчиками, осуществляется одним из следующих способов:
1) открытый конкурс;
2) из одного источника;
3) открытый конкурс на понижение (электронные торги);
4) на товарных биржах;
5) закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса.
Приобретение ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта настоящих Правил, осуществляются с обязательным применением заказчиком реестра (системы).
Закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса осуществляется в соответствии с перечнем ТРУ, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Приобретение товаров через товарные биржи осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах по Перечню биржевых товаров, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10587) и минимальному размеру представляемых партий товаров, которые реализуются через товарные биржи.
При наличии в Реестре ОТП двух и более товаропроизводителей закупаемого товара, заказчик осуществляет приобретение товаров способом открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) среди указанных товаропроизводителей закупаемого товара.

34) электрондық сатып алу жүйесі (бұдан әрі – жүйе) – көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган белгілейтін көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың тәртібіне сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін сатып алуды ұйымдастырушылар (жер қойнауын пайдаланушы немесе жер қойнауын пайдаланушылар уәкілеттік берген тұлғалар) пайдаланатын электрондық ақпараттық жүйе.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа да ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бағалау рәсімін жеңілдету және ТЖКҚ-ны сатып алуға қатысатын әлеуетті жеткізушілер ұсынған, әртүрлі валюталармен көрсетілген бағаларды салыстыру үшін қолданылатын валюта бағаларды бағалау және салыстыру күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша Қазақстан Республикасының валютасы - теңге болып табылады.
6. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу, оның ішінде мердігерлер тарапынан сатып алу мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) ашық конкурс;
2) бір көзден алу;
3) төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық);
4) тауар биржаларында;
5) Кодекстің 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алу.
Қағидалардың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ТЖКҚ сатып алу тапсырыс берушінің тізілімді (жүйені) міндетті пайдаланумен жүзеге асырылады.
Кодекстің 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алу осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес, ТЖКҚ тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Тауар биржалары арқылы тауарларды сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) Тауар биржаларының тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес және тауар биржалары арқылы өткізілетін тауар партияларының ең аз мөлшері бойынша жүзеге асырылады.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың екі және одан көп тауар өндірушісі болған кезде, ашық конкурс, төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тек тауар өндірушілер арасында өткізіледі.

При наличии единственного товаропроизводителя закупаемого товара в Реестре ОТП, приобретение осуществляется способом из одного источника у данного товаропроизводителя на основании подпункта 12) пункта 85 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Приобретение ТРУ при проведении операций по добыче урана, в том числе подрядчиками, осуществляется одним из следующих способов:
1) открытый конкурс;
2) из одного источника;
3) открытый конкурс на понижение (электронные торги);
4) на товарных биржах;
5) закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3), 5) пункта 1 статьи 179 Кодекса.
Приобретение ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта Правил, осуществляется с обязательным применением заказчиком реестра (системы).
В соответствии с частью шестой пункта 1 статьи 179 Кодекса приобретение товаров через товарные биржи осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах по Перечню биржевых товаров, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10587) (далее - перечень биржевых товаров). В случае если годовые объемы закупок товаров, включенных в перечень биржевых товаров, не превышают минимальный размер партии, предусмотренный в перечне биржевых товаров, недропользователь выбирает иной способ осуществления закупок товаров.
Закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3), 5) пункта 1 статьи 179 Кодекса осуществляется в соответствии с перечнем ТРУ, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При наличии в Реестре ОТП двух и более товаропроизводителей закупаемого товара, заказчик осуществляет приобретение товаров способом открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) среди указанных товаропроизводителей закупаемого товара.
При наличии единственного товаропроизводителя закупаемого товара в Реестре ОТП, приобретение осуществляется способом из одного источника у данного товаропроизводителя на основании подпункта 12) пункта 85 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Приобретение ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана, осуществляется с соблюдением следующих принципов:

ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісі болған жағдайда, тауарды сатып алу аталған тауар өндірушіден осы Қағидалардың 85-тармағының 12) тармақшасы негізінде бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ТЖКҚ сатып алу, оның ішінде мердігерлер тарапынан сатып алу мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) ашық конкурс;
2) бір көзден алу;
3) төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық);
4) тауар биржаларында;
5) Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) 5) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алу.
Қағидалардың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ТЖКҚ-ны сатып алу тапсырыс берушінің тізілімді (жүйені) міндетті түрде пайдалануы арқылы жүзеге асырылады.
Кодекстің 179-бабы 1-тармағының алтыншы бөліміне сәйкес тауарларды тауар биржалары арқылы сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) Биржалық тауарлардың тізбесі (бұдан әрі – биржалық тауарлар тізбесі) бойынша Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Егер биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарларды сатып алудың жылдық көлемдері биржалық тауарлар тізбесінде көзделген партияның ең төменгі мөлшерінен аспаса, жер қойнауын пайдаланушы тауарларды сатып алуды жүзеге асырудың өзге тәсілін таңдайды.
Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ-ны сатып алу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ТЖКҚ тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың екі және одан көп тауар өндірушісі болған кезде, ашық конкурс, төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тек тауар өндірушілер арасында өткізіледі.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісі болған жағдайда, тауарды сатып алу аталған тауар өндірушіден осы Қағидалардың 85-тармағының 12) тармақшасы негізінде бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ сатып алу мынадай қағидаттарды сақтай отырып, жүзеге асырылады:

1) гласности и прозрачности процесса приобретения ТРУ;
2) добросовестной конкуренции среди потенциальных поставщиков;
3) поддержки казахстанских производителей ТРУ;
4) равноправия, справедливости;
5) отсутствия дискриминации и необоснованных ограничений конкуренции по отношению к потенциальным поставщикам.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. При обжаловании потенциальным поставщиком в судебном порядке действий (бездействия), решений заказчика, не позднее пяти рабочих дней со дня размещения протокола подведения итогов открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), срок заключения договора о приобретении ТРУ приостанавливается до вступления в силу решения суда по итогам рассмотрения такого обжалования.
Обжалование действий (бездействия), решений заказчика лицом, не принимавшим участие в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), не приостанавливает срок заключения договора о приобретении ТРУ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Процедура приобретения ТРУ включает в себя:
1) планирование приобретения ТРУ;
2) выбор потенциального поставщика;
3) заключение договора о приобретении ТРУ.
10. Пользование реестром и системой для потенциальных поставщиков и поставщиков является безвозмездным.
Информация, размещаемая заказчиком и потенциальными поставщиками в реестре (системе), не является конфиденциальной.
Администратор реестра (системы) обеспечивает доступ в режиме просмотра юридическим и физическим лицам, в том числе уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана, конкурсной документации, конкурсных заявок, протоколов рассмотрения конкурсных заявок и подведения итогов открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронных торгов).
Администратор реестра (системы) не имеет доступа к просмотру ценовых предложений, представленных потенциальными поставщиками открытого конкурса или открытого конкурса на понижение (электронные торги) посредством реестра (системы), до их вскрытия реестром (системой).
Не допускается удаление и (или) изменение заказчиком и администратором реестра (систем) документов, представленных потенциальными поставщиками для участия в приобретении ТРУ, проводимых заказчиком.

1) ТЖКҚ сатып алу процесінің жариялылығы мен ашықтығы;
2) әлеуетті жеткізушілердің арасындағы адал бәсекелестік;
3) қазақстандық ТЖКҚ өндірушілерді қолдау;
4) тең құқықтық, әділдік;
5) әлеуетті жеткізушілерге қатысты кемсітушіліктің және бәсекелестікті негізсіз шектеудің жоқтығы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Әлеуетті жеткізуші тапсырыс берушінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне сот тәртібімен шағымданған кезде ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттықтың) қорытындыларын шығару хаттамасы орналастырылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасасу мерзімі осындай шағымды қарау қорытындысы бойынша сот шешімі күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Ашық конкурсқа, төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттыққа) қатыспаған тұлғаның тапсырыс берушінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдануы ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасасу мерзімін тоқтатпайды.
Ескерту. Қағида 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ТЖКҚ сатып алу рәсімі мыналарды қамтиды:
1) ТЖКҚ сатып алуды жоспарлау;
2) әлеуетті жеткізушіні таңдау;
3) ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасасу.
10. Тізілімді және жүйені пайдалану әлеуетті жеткізушілер және жеткізушілер үшін тегін.
Тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер тізілімде (жүйеде) орналастыратын ақпарат құпия болып табылмайды.
Тізілім (жүйе) әкімшісі ұсынылған ақпаратты, заңды және жеке тұлғаларға, оның ішінде көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті органға конкурстық құжаттаманы, конкурстық өтінімдерді, конкурстық өтінімдерді қарау және ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысын шығару хаттамаларын қарау режимінде қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Тізілім (жүйе) әкімшісі ашық конкурстың немесе бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілері ұсынған баға ұсыныстарын тізілім (жүйе) ашқанға дейін оларды тізілім (жүйе) арқылы қарай алмайды.
Тапсырыс беруші өткізетін ТЖКҚ сатып алуға қатысу үшін әлеуетті жеткізушілер ұсынған құжаттарын тапсырыс берушінің және тізілім (жүйе) әкімшісінің жоюына және (немесе) өзгертуіне жол берілмейді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для участия в приобретении ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана посредством реестра (системы), в регистр регистрационных свидетельств вносится электронная цифровая подпись, полученная в Национальном удостоверяющем центре Республики Казахстан, физическое и (или) юридическое лицо регистрируется в реестре (системе) в качестве заказчика или потенциального поставщика, а также регистрируются лица, уполномоченные на формирование и размещение информации в реестре (системе).
Данное требование не распространяется на потенциального поставщика, выбранного по итогам приобретения ТРУ способом из одного источника.
Заказчик своим решением определяет уполномоченное лицо, которое от имени заказчика совершает предусмотренные настоящими Правилами действия по формированию и размещению информации в реестре (системе).
12. Потенциальные поставщики, участники консорциума, в отношении которых решения суда о признании их банкротами вступили в законную силу, не участвуют в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронных торгах).
13. Годовая программа приобретения ТРУ разрабатывается на основе бюджетов недропользователя, среднесрочная программа приобретения ТРУ разрабатывается на основе бюджетов и (или) иных документов недропользователя, определяющих основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности недропользователя.
Годовая и среднесрочная программы приобретения ТРУ подрядчиков разрабатываются на основе заключенного с недропользователем договора подряда.
В годовой и среднесрочной программах приобретения ТРУ отражаются все ТРУ, приобретаемые при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, добыче урана и для исполнения договора подряда, заключенного между недропользователем и подрядчиком.
Годовая и среднесрочная программы приобретения ТРУ размещаются в реестре (системе).
14. Процедура приобретения ТРУ, используемая при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана, осуществляется в соответствии с годовой программой приобретения ТРУ. Процедура приобретения ТРУ, используемая при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана, осуществляется в соответствии со среднесрочной программой приобретения ТРУ в случаях, предусмотренных пунктом 123 настоящих Правил.
При необходимости в годовую и среднесрочную программы приобретения ТРУ вносятся изменения и (или) дополнения.
Глава 2. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана способом открытого конкурса

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тізілім (жүйе) арқылы көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ТЖКҚ сатып алуға қатысу үшін тіркеу куәліктерінің тіркеліміне Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығында алынған электрондық цифрлық қолтаңба қойылады, заңды және (немесе) жеке тұлға тізілімге (жүйеге) сатып алуға тапсырыс беруші және (немесе) әлеуетті жеткізуші ретінде тіркеледі, сондай-ақ тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғалар тіркеледі.
Бұл талап бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындысы бойынша таңдалған әлеуетті жеткізушіге қолданылмайды.
Тапсырыс беруші өз шешімімен тапсырыс беруші атынан осы Қағидаларда көзделген ақпаратты тізілімде (жүйеде) қалыптастыру мен орналастыру бойынша іс-қимылдарды жасайтын уәкілетті тұлғаны белгілейді.
12. Өздерін банкрот деп тану туралы сот шешімдері заңды күшіне енген әлеуетті жеткізушілер, консорциумның қатысушылары ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатыспайды.
13. ТЖКҚ сатып алудың жылдық бағдарламасы жер қойнауын пайдаланушының бюджеттері, ТЖКҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасы жер қойнауын пайдаланушының бюджеттері және (немесе) жер қойнауын пайдаланушының қызметінің негізгі бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын жер қойнауын пайдаланушылардың басқа құжаттары негізінде әзірленеді.
Мердігерлердің ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламалары жер қойнауын пайдаланушымен жасалған мердігерлік шартының негізінде әзірленеді.
ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламаларында көмірсутектерді барлау немесе өндіру, уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде және жер қойнауын пайдаланушы мен мердігер арасында жасалған шартты орындау үшін сатып алынатын барлық ТЖКҚ көрсетіледі.
ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламалары тізілімде (жүйеде) орналастырылады.
14. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ сатып алу рәсімі ТЖКҚ сатып алудың жылдық бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ сатып алу рәсімі осы Қағидалардың 123-тармағында көзделген жағдайларда ТЖКҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қажеттілік болса, ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламаларына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуге болады.
3-тарау. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ашық конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтердi сатып алу тәртібі

Параграф 1. Общие положения
15. При приобретении ТРУ способом открытого конкурса, не являющихся однородными, организация и проведение заказчиком единого приобретения ТРУ указанным способом осуществляется с разделением таких ТРУ в конкурсной документации на лоты.
Приобретение нескольких видов однородных ТРУ способом открытого конкурса осуществляется путем разделения ТРУ на лоты по их однородным видам и по месту их поставки (выполнения, оказания). Заказчик при проведении открытого конкурса дополнительно подразделяет лоты по количеству (объемам) однородных ТРУ с одним местом поставки, выполнения работ и (или) оказания услуг.
При приобретении заказчиком однородных ТРУ в рамках нескольких контрактов на недропользование приобретение таких ТРУ осуществляется одним лотом с указанием распределения объемов, приобретаемых ТРУ по контрактам на недропользование при условии единого места поставки (выполнения, оказания) ТРУ.
Местом поставки (выполнения, оказания) ТРУ является месторождение в пределах его границ, указанное в контракте на недропользование, и (или) адрес (местонахождение объекта недвижимости), и (или) контрактная территория в пределах ее границ, указанная в контракте на недропользование (на этапе разведки углеводородов).
Допускается приобретение одним лотом работ и услуг в рамках нескольких контрактов на недропользование, если группа месторождений, часть месторождения отнесены к категории низкорентабельных в соответствии со статьей 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Допускается приобретение одним лотом запасных частей (комплектующих) к определенной модели оборудования, транспортного средства.
Допускается приобретение одним лотом услуги проектных организаций и
Допускается приобретение одним лотом товара с проведением монтажных и (или) пуско-наладочных работ, и (или) проведением обучения персонала (инструктаж) по пользованию данным оборудованием.
Строительство "под ключ", строительство скважин "под ключ" и комплексные работы при проведении операций по добыче урана приобретаются одним лотом.
Суммарная стоимость товаров, закупленных подрядчиком или субподрядчиком в целях исполнения договора подряда не превышает 50 (пятьдесят) процентов от суммы договора, за исключением договора на выполнение работ по бурению, перфорации скважин, капитального и текущего ремонта скважины.
Суммарная стоимость товаров, закупленных поставщиком услуг в целях исполнения договора на оказание услуг не превышает 30 (тридцать) процентов от суммы договора, за исключением договора на оказание услуг по методам увеличения нефтеотдачи пластов.
Субподрядчиком не привлекаются к исполнению договора других лиц (субподрядчиков).

1-параграф. Жалпы ережелер
15. Ашық конкурс тәсілімен біртекті болып табылмайтын ТЖКҚ-ны сатып алу кезінде тапсырыс берушінің көрсетілген тәсілмен ТЖКҚ-ны бірыңғай сатып алуды ұйымдастыруы және жүргізуі конкурстық құжаттамада мұндай ТЖКҚ-ны лоттарға бөле отырып жүзеге асырылады.
Ашық конкурс тәсілімен біртекті ТЖКҚ-ның бірнеше түрін сатып алу олардың біртекті түрлері бойынша ТЖКҚ-ны лоттарға және оларды жеткізудің (орындаудың, көрсетудің) орны бойынша бөлу арқылы жүзеге асырылады. Тапсырыс беруші ашық конкурсты өткізген кезде лоттарды тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың және (немесе) қызметтерді көрсетудің бір орнына ие біртекті ТЖКҚ-ның саны (көлемдері) бойынша қосымша бөледі.
Тапсырыс беруші біртекті ТЖКҚ-ны жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт шеңберінде сатып алған кезде осындай ТЖКҚ-ны сатып алу сатып алынатын ТЖКҚ-ны жеткізу (орындау, көрсету) жері бірыңғай болу шартымен ТЖКҚ көлемдерінің жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша үлестірілуін көрсете отырып, бір лотпен жүзеге асырылады.
ТЖКҚ жеткізу (орындау, көрсету) орны ретінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көрсетілген өз шекаралары шегіндегі кен орны және (немесе) мекенжай (жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері) және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көрсетілген (көмірсутектерді барлау кезеңінде) оның шегіндегі келісімшарттық аумақ болып табылады.
Егер кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінің 720-бабына сәйкес рентабельділігі төмен болып табылатын кен орындарының санатына жатқызылса, жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарттың шеңберінде жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
Жабдықтың, көлік құралының белгілі бір үлгісінің қосалқы бөлшектерін (толымдаушы бұйымдарын) бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
Жобалау ұйымдарының көрсетілетін қызметтерін және авторлық қадағалаудың көрсетілетін қызметтерін бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
Тауарды монтаждық және (немесе) іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізе отырып және (немесе) персоналды осы жабдықты пайдалану бойынша оқытуды (нұсқама) жүргізу арқылы бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
"Толық аяқталған" құрылыс, "толық аяқталған" ұңғыма құрылысы және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі кешенді жұмыстар бір лотпен сатып алынады.
Мердігер немесе қосалқы мердігер мердігерлік шартты орындау мақсатында сатып алған тауарлардың жиынтық құны бұрғылау, ұңғымаларды перфорациялау, ұңғымаларды күрделі және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған шарттарды қоспағанда, шарт сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды.
Жеткізуші қызмет көрсету шартын орындау мақсатында көрсетілетін қызметті сатып алған тауарлардың жиынтық құны қабаттардың мұнай беруін арттыру әдістері бойынша қызметтерді көрсетуге арналған шартты қоспағанда, шарт сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды.
Қосалқы мердігер шартты орындауға басқа тұлғаларды (қосалқы мердігерлерді) тартпайды.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Открытый конкурс проводится в девять этапов:
1) формирование конкурсной комиссии;
2) формирование и утверждение конкурсной документации;
3) размещение объявления о проведении открытого конкурса и конкурсной документации в реестре (системе);
4) сбор конкурсных заявок;
5) обеспечение конкурсной заявки;
6) вскрытие конкурсных заявок в реестре (системе), рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям открытого конкурса и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок;
7) определение победителя открытого конкурса с составлением протокола подведения итогов;
8) прохождение процедуры сопоставления документов с составлением протокола сопоставления документов (по решению заказчика при возникновении у членов конкурсной комиссии обоснованных сомнений в подлинности представленных документов);
9) заключение договора (-ов) с победителем открытого конкурса.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, рассмотрение конкурсных заявок потенциальных поставщиков, оценка и сопоставление конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, а также определение победителя открытого конкурса осуществляются по каждому лоту, предусмотренному в конкурсной документации.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При обнаружении нарушений настоящих Правил при проведении открытого конкурса заказчик до момента заключения договора о приобретении ТРУ отменяет открытый конкурс и проводит его вновь.
Для проведения нового открытого конкурса изменения в конкурсную документацию вносятся в части устранения данных нарушений и продления сроков поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, а также при необходимости, сокращения сроков выполнения работ, оказания услуг при условии соразмерного сокращения объемов выполняемых поставщиком работ, оказываемых услуг.
При отмене открытого конкурса, новый открытый конкурс объявляется в течение одного месяца с момента его отмены.
Заказчик извещает о принятом решении по отмене открытого конкурса потенциальных поставщиков, подавших конкурсные заявки для участия в открытом конкурсе, посредством реестра (системы) с указанием причины отмены.
Заказчик отказывается от проведения открытого конкурса не позднее одного рабочего дня до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок посредством извещения в реестре (системе) об отказе от проведения открытого конкурса при сокращении расходов на приобретение ТРУ, предусмотренных утвержденными годовой и (или) среднесрочной программами приобретения ТРУ недропользователя и его подрядчика.
При отказе от открытого конкурса проведение нового открытого конкурса по приобретению ТРУ в текущем финансовом году не допускается.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Ашық конкурс тоғыз кезеңмен өткізіледі:
1) конкурстық комиссияны қалыптастыру;
2) конкурстық құжаттаманы қалыптастыру және бекіту;
3) ашық конкурстың өткізілуі туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы тізілімде (жүйеде) орналастыру;
4) конкурстық өтінімдерді жинау;
5) конкурстық өтінімді қамтамасыз ету;
6) тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінімдерді ашу, конкурстық өтінімдердің ашық конкурс талаптарына сай келуі мәніне конкурстық комиссияның қарауы және конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасын жасау;
7) қорытынды шығару хаттамасын жасай отырып, ашық конкурстың жеңімпазын айқындау;
8) құжаттарды салыстыру хаттамасын жасай отырып, құжаттарды салыстыру рәсімінен өту (конкурстық комиссия мүшелерінде ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығында дәлелді күмән пайда болған кезде тапсырыс берушінің шешімі бойынша);
9) ашық конкурстың жеңімпазымен шарт (-тар) жасасу.
Осы тармақта көзделген жағдайларда әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін қарау, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру, сондай-ақ ашық конкурстың жеңімпазын айқындау конкурстық құжаттамада көзделген әрбір лот бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ашық конкурс өткізілген кезде осы Қағидалардың бұзылуы анықталғанда, тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған мезетке дейін ашық конкурсты өткізбейді және оны қайтадан өткізеді.
Жаңа ашық конкурсты өткізу үшін конкурстық құжаттамаға осы бұзушылықтарды жою және тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін ұзарту, сондай-ақ қажет кезінде жеткізуші орындайтын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемін мөлшерлес қысқарту шартымен жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету мерзімдерін қысқарту бөлігінде енгізіледі.
Ашық конкурс өткізілмей қалған кезде, жаңа ашық конкурс өткізілмей қалған мезеттен бастап бір айдың ішінде жарияланады.
Тапсырыс беруші ашық конкурсты өткізбеу жөнінде қабылдаған шешімі туралы оны өткізбеудің себебін көрсете отырып, ашық конкурсқа қатысу үшін конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілерді тізілім (жүйе) арқылы хабардар етеді.
Жер қойнауын пайдаланушының және оның мердігерінің бекітілген ТЖКҚ сатып алудың жылдық және (немесе) орта мерзімді бағдарламаларында көзделген ТЖКҚ сатып алуға арналған шығыстар қысқартылған кезде, тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімде (жүйеде) ашық конкурсты өткізуден бас тартуы туралы хабарлама жасау арқылы ашық конкурсты өткізуден бас тартады.
Ашық конкурсты өткізуден бас тартылған кезде, ағымдағы қаржы жылы ішінде ТЖКҚ сатып алу бойынша жаңа ашық конкурсты өткізуге жол берілмейді.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Формирование конкурсной комиссии
18. Конкурсная комиссия создается заказчиком, как на отдельный открытый конкурс, так и на постоянной основе, но на срок не более одного финансового года.
19. В состав конкурсной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены конкурсной комиссии. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число. Состав конкурсной комиссии составляет не менее трех человек. Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не голосует при принятии конкурсной комиссией решений.
До подведения итогов открытого конкурса или до процедуры проведения сопоставления документов (при наличии) допускается внесение изменений или дополнений в состав конкурсной комиссии, при отсутствии члена конкурсной комиссии по болезни или нахождении в отпуске, а также в связи с увольнением.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Заседания конкурсной комиссии проводятся при условии присутствия простого большинства из общего числа членов конкурсной комиссии и оформляются протоколом, который подписывается присутствующими членами конкурсной комиссии, ее председателем, его заместителем и секретарем конкурсной комиссии.
21. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих на заседании членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель конкурсной комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя. В случае несогласия с решением конкурсной комиссии любой член конкурсной комиссии имеет особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии.
22. Председатель конкурсной комиссии руководит ее работой, председательствует на заседаниях комиссии.
23. Секретарь конкурсной комиссии организует проведение процедур открытого конкурса по приобретению ТРУ. Секретарь конкурсной комиссии подготавливает предложения по повестке дня заседания конкурсной комиссии, обеспечивает конкурсную комиссию необходимыми документами, организует проведение заседания конкурсной комиссии, подписывает сформированные реестром (системой) протокол рассмотрения конкурсных заявок и протокол подведения итогов открытого конкурса, обеспечивает сохранность документов и материалов открытого конкурса по приобретению ТРУ.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Конкурстық комиссияны қалыптастыру
18. Тапсырыс беруші жеке ашық конкурсқа да, сондай-ақ тұрақты негізде де, бірақ бір қаржы жылынан аспайтын мерзімге конкурстық комиссия құрады.
19. Конкурстық комиссияның құрамына төраға, төрағаның орынбасары және конкурстық комиссияның мүшелері кіреді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Конкурстық комиссияның құрамында кемінде үш адам болады. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссияның шешім қабылдауы кезінде дауыс бермейді.
Конкурстық комиссия мүшесі сырқаттануына немесе демалыста болуына байланысты, сондай-ақ жұмыстан шыққандығына орай болмағанда, ашық конкурстың қорытындысы шығарылғанға дейін немесе құжаттарды (бар болса) салыстыру рәсіміне дейін конкурстық комиссияның құрамына өзгерістерді немесе толықтыруларды енгізуге жол беріледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Конкурстық комиссияның отырыстары конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілігі қатысқан жағдайда өткізіледі және қатысқан конкурстық комиссия мүшелері, оның төрағасы, оның орынбасары мен конкурстық комиссияның хатшысы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
21. Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оған отырысқа қатысып отырған конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда, ол қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссияның төрағасы немесе, ол болмаған жағдайда, төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі. Конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, конкурстық комиссияның кез келген мүшесі айрықша пікірге ие болады, ол жазбаша түрде жазылады және конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
22. Конкурстық комиссияның төрағасы оның жұмысына басшылық жасайды, комиссияның отырыстарында төрағалық етеді.
23. Конкурстық комиссияның хатшысы ТЖКҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурс рәсімдерінің өткізілуін ұйымдастырады. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды дайындайды, конкурстық комиссияны қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, конкурстық комиссия отырысының өткізілуін ұйымдастырады, тізіліммен (жүйемен) қалыптастырылған конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына және ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасына қол қояды, ТЖКҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурстың құжаттары мен материалдарының сақталуын қамтамасыз етеді.

Параграф 3. Формирование и утверждение конкурсной документации
24. Конкурсная документация предназначена для информирования потенциальных поставщиков о требованиях и условиях приобретения ТРУ. Конкурсная документация разрабатывается и утверждается заказчиком.
При наличии в Реестре ОТП двух и более товаропроизводителей приобретаемого товара, открытый конкурс, открытый конкурс на понижение (электронные торги) проводится только среди товаропроизводителей.
При наличии единственного товаропроизводителя закупаемого товара в Реестре ОТП, приобретение осуществляется способом из одного источника у данного товаропроизводителя на основании подпункта 12) пункта 85 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В конкурсной документации указываются следующие сведения:
1) предмет приобретения ТРУ способом открытого конкурса (наименования и номера лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
2) содержание конкурсной заявки потенциального поставщика в соответствии с пунктом 41 настоящих Правил;
3) наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физического лица), фактический адрес заказчика;
4) техническая спецификация по каждому лоту с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик приобретаемых ТРУ, с указанием национального стандарта Республики Казахстан, при его наличии, планы, чертежи и эскизы, при их наличии, а также перечень документов, подтверждающих соответствие ТРУ этим требованиям.
При приобретении подрядных работ в строительстве (включая проектные) используются строительные материалы, изделия, конструкции, инженерное оборудование и устройства, произведенные в Республике Казахстан (при наличии).
Предельные объемы работ и услуг, которые передаются подрядчиком субподрядчикам в рамках договора подряда, не могут превышать в совокупности более одной второй объема работ, услуг;
5) конкурсное ценовое предложение, включающее в себя, помимо цены приобретаемых товаров, работ и услуг, также расходы на их транспортировку, страхование, оплату таможенных пошлин, налогов, сборов, а также иных расходов, предусмотренных условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, без учета налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
6) условия платежа;
7) количество приобретаемого товара, объемы выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту;

3-параграф. Конкурстық құжаттаманы қалыптастыру және бекіту
24. Конкурстық құжаттама ТЖКҚ сатып алудың талаптары мен шарттары туралы әлеуетті жеткізушілерді хабардар етуге арналған. Конкурстық құжаттаманы тапсырыс беруші әзірлейді және бекітеді.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың екі және одан көп тауар өндірушісі болған кезде, ашық конкурс, төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тек тауар өндірушілер арасында өткізіледі.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісі болған жағдайда, тауарды сатып алу аталған тауар өндірушіден осы Қағидалардың 85-тармағының 12) тармақшасы негізінде бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Конкурстық құжаттамада мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) ашық конкурс тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың нысанасы (ашық конкурс нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары мен нөмірлері);
2) осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің мазмұны;
3) тапсырыс берушінің атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлға үшін), нақты мекенжайы;
4) сатып алынатын ТЖКҚ-ның функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану ерекшеліктерінің сипаттамаларымен, бар болса, Қазақстан Республикасының ұлттық стандартын көрсете отырып, әрбір лот бойынша техникалық ерекшелік, бар болса, жоспарлар, сызбалар және эскиздер, сондай-ақ ТЖКҚ-ның осы талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттар тізбесі.
Мердігерлік жұмыстар сатып алынған кезде құрылыста (жобалық құрылыстарды қоса) Қазақстан Республикасында шығарылған құрылыс материалдары, бұйымдар, құрылымдар, инженерлік жабдық пен құрылғылар (бар болса) пайдаланылады;
Мердігер мердігерлік шарт шеңберінде қосалқы мердігерлерге беретін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемдері жиынтығында жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің екіден бір бөлігінен аспауы тиіс;
5) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) қоспағанда, оларды тасымалдауға, сақтандыруға, кеден баждарын, салықтарды, алымдарды төлеуге арналған шығыстарды да, сондай-ақ тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарымен көзделген басқа шығыстарды қамтитын конкурстық баға ұсынысы;
6) төлем шарттары;
7) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауардың саны, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемдері;

8) места поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту;
9) срок поставки товаров в количестве не менее шестидесяти календарных дней на первую партию поставляемого товара по каждому лоту со дня заключения договора о приобретении товара или со дня наступления определенных договором событий после заключения договора о приобретении товара.
Срок выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту с даты заключения договора о приобретении работ или услуг и (или) с даты, определенной конкурсной документацией, и (или) с даты наступления определенных конкурсной документацией событий после заключения договора о приобретении работ или услуг.
При установлении в конкурсной документации срока поставки не менее шестидесяти календарных дней, казахстанским производителям закупаемых товаров в своей конкурсной заявке допускается указание срока поставки не более девяноста календарных дней с даты заключения договора и (или) с момента направления заявки на первую партию поставляемого товара;
10) время начала и окончания представления конкурсных заявок;
11) дата и время вскрытия конкурсных заявок;
12) проект договора по каждому лоту в редактируемом формате;
13) обязательство заказчика о предоставлении условной скидки соответствующей критерию, предусмотренному пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса и перечень документов, указанных в пункте 45 настоящих Правил, для расчета условной цены конкурсной заявки потенциального поставщика;
14) требования к содержанию и оформлению конкурсной заявки, а также минимальный срок действия конкурсных заявок потенциальных поставщиков;
15) объем внесения обеспечения конкурсной заявки и (или) исполнения договора о приобретении ТРУ (в случае, если конкурсной документацией предусматривается обеспечение конкурсной заявки и (или) исполнения договора о приобретении ТРУ);
16) сведения о суммах, выделенных для приобретения ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса по каждому лоту без учета НДС;
17) сведения о сроках и порядке отказа заказчиком от проведения открытого конкурса по приобретению ТРУ в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил;
18) минимальные требования по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту.
По контрактам на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах, допускается установление минимальных требований по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту.

8) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету орындары;
9) әрбір лот бойынша жеткізілетін тауардың бірінші топтамасына тауарларды жеткізу мерзімі тауарды сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап немесе тауарды сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін шартта айқындалған оқиғалар басталған күннен бастап кемінде күнтізбелік алпыс күн мөлшерінде.
Әрбір лот бойынша жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету мерзімі – жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап және (немесе) конкурстық құжаттамада айқындалған күннен бастап және (немесе) жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін конкурстық құжаттамада айқындалған оқиғалар басталған күннен бастап.
Конкурстық құжаттамада жеткізу мерзімі кемінде күнтізбелік алпыс күн белгіленген кезде, сатып алынатын тауарлардың қазақстандық өндірушілеріне өздерінің конкурстық өтінімінде шарт жасалған күннен бастап және (немесе) жеткізілетін тауардың бірінші топтамасына өтінім жіберілген мезеттен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын жеткізу мерзімін көрсетуге жол беріледі;
10) конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу мен аяқталу уақыты;
11) конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
12) редакциялауға болатын форматта әрбір лот бойынша шарт жобасы;
13) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген өлшемшартқа сәйкес келетін шартты жеңілдік ұсыну туралы тапсырыс берушінің міндеті және әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің шартты бағасын есептеу үшін осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесі;
14) конкурстық өтінімнің мазмұнына және оны ресімдеуге қойылатын талаптар, сондай ақ әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерінің ең аз қолданылу мерзімі;
15) конкурстық өтінімді және (немесе) ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізудің көлемі (егер конкурстық құжаттамада конкурстық өтінімді қамтамасыз ету 6 және (немесе) ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету көзделсе);
16) әрбір лот бойынша ҚҚС-ты есепке алмағанда ашық конкурстың нысанасы болып табылатын ТЖКҚ сатып алуға бөлінген сомалар туралы мәліметтер;
17) осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес тапсырыс берушінің ТЖКҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурсты өткізуден бас тартуының мерзімдері мен тәртібі туралы мәліметтер;
18) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген сатып алынатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша ең аз талаптар.
Тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелері жоқ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша ең аз талаптарды белгілеуге жол беріледі.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В конкурсной документации допускается установление условий:
1) о представлении документов, подтверждающих опыт работы на рынке приобретаемых работ, услуг и (или) в определенной заказчиком отрасли.
Требование к опыту работы потенциального поставщика устанавливается заказчиком при приобретении работ и (или) услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает двадцатитысячекратный размер месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного на соответствующий финансовый год.
Опыт работы потенциального поставщика подтверждается электронными копиями рекомендательных писем или положительных отзывов от организаций, для которых потенциальный поставщик выполнял работы, оказывал услуги, с приложением электронных копий соответствующих актов, подтверждающих прием-передачу выполненных работ (оказанных услуг). При этом не устанавливается условие о наличии опыта в сфере выполнения работ, оказания услуг превышающего последние 3 (три) года.
Документы, подтверждающие опыт работы, представляются за каждый год опыта работы.
Если годовой объем работ или услуг заказчика в стоимостном выражении превышает двадцатитысячекратный размер МРП, потенциальным поставщиком представляются документы, подтверждающие выполнение объема работ (услуг) на сумму, превышающую двадцатитысячекратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год, не менее чем по одному договору за весь срок опыта работы.
При исчислении последнего года опыта работы допускается представление документов, подтверждающих опыт работы, указанных в части третьей настоящего подпункта Правил, за текущий финансовый год или за финансовый год, предшествующий текущему финансовому году;
2) о представлении заводом-изготовителем (дистрибьютором, официальным представителем завода-изготовителя) технического описания товара, если данный товар ранее этим заводом не производился;
3) о наличии дипломов, сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих профессиональную квалификацию работников потенциального поставщика;
4) о представлении письма, выданного заводом-изготовителем (дистрибьютором, официальным представителем завода-изготовителя) приобретаемых товаров заказчику и потенциальному поставщику, содержащее:
подтверждение о выполнении условия открытого конкурса по поставке товара потенциальному поставщику в объеме и с качеством, установленными конкурсной документацией;
описание технических характеристик предлагаемого к поставке товара;
подтверждение о поставке товара потенциальному поставщику в срок, достаточный для осуществления своевременной поставки товара заказчику;

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Конкурстық құжаттамада мынадай талаптарды белгілеуге жол беріледі:
1) сатып алынатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында және (немесе) тапсырыс беруші белгілеген салада жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттарды ұсыну туралы.
Әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесіне қойылатын талап жылдық көлемі құндық мәндегі тиісті қаржы жылына белгіленген жиырма мың еселік айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінен асып түсетін жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде тапсырыс беруші белгілейді.
Әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесі әлеуетті жеткізуші жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен ұйымдардың ұсыным хаттарының немесе оң пікірлерінің электрондық көшірмелерімен, орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) қабылдануын-тапсырылуын растайтын тиісті актілердің электрондық көшірмелері қоса беріліп расталады. Бұл ретте соңғы 3 (үш) жылдан асатын жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету саласында тәжірибенің бар болуы жөнінде талап белгіленбейді.
Жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар жұмыс тәжірибесінің әрбір жылы үшін ұсынылады.
Егер тапсырыс берушінің жұмыстарының немесе көрсетілетін қызметтерінің жылдық көлемі құндық мәндегі жиырма мың еселік АЕК мөлшерінен асып түсетін болса, онда әлеуетті жеткізуші жұмыс тәжірибесінің бүкіл мерзімі үшін кемінде бір шарт бойынша тиісті қаржы жылына белгіленген жиырма мың еселік АЕК мөлшерінен асатын сомаға жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) көлемінің орындалуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Жұмыс тәжірибесінің соңғы жылын есептегенде ағымдағы қаржы жылы немесе ағымдағы қаржы жылы алдындағы қаржы жылы бойынша Қағидалардың осы тармақшасының үшінші бөлігінде көрсетілген, жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттарды ұсынуға жол беріледі;
2) осы зауыт осы тауарды бұрын шығармаған болса, өндіруші зауыттың (дистрибьютордың, өндіруші зауыттың ресми өкілінің) тауардың техникалық сипаттамасын ұсынуы туралы;
3) әлеуетті жеткізушінің жұмыскерлерінің кәсіби біліктілігін растайтын дипломдардың, сертификаттардың, куәлік қағаздардың, куәліктердің бар болуы туралы;
4) сатып алынатын тауарлардың өндіруші зауыты (дистрибьюторы, өндіруші зауыттың ресми өкілі) тапсырыс берушіге және әлеуетті жеткізушіге берген мыналарды қамтитын хатты ұсыну туралы:
әлеуетті жеткізушіге конкурстық құжаттамада белгіленген көлем мен сапада тауар жеткізу бойынша ашық конкурс талабының орындалуы туралы растама;
жеткізуге ұсынылатын тауардың техникалық ерекшеліктерінің сипаттамасы;
тапсырыс берушіге тауарды уақтылы жеткізуді жүзеге асыру үшін жеткілікті мерзім ішінде әлеуетті жеткізушіге тауарды жеткізу туралы растама;

5) о представлении письма, выданного заводом-изготовителем (дистрибьютором, официальным представителем завода-изготовителя) имеющегося у заказчика оборудования или транспортного средства, для которого приобретаются запасные части или расходные материалы, о сопоставимости предлагаемых потенциальным поставщиком запасных частей или расходных материалов с имеющимся у заказчика оборудованием или транспортным средством данного производителя.
При предоставлении потенциальным поставщиком письма, выданного дистрибьютором или официальным представителем, к конкурсной заявке прилагаются документы, выданные заводом-изготовителем, подтверждающие полномочия данных лиц;
6) о представлении потенциальными поставщиками документов, подтверждающих наличие у потенциального поставщика аккредитованной организацией сертифицированной системы (сертифицированных систем) менеджмента в соответствии с требованиями государственных стандартов.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В конкурсной документации не допускается:
1) установление любых не предусмотренных настоящими Правилами требований к потенциальным поставщикам;
2) установление требования о наличии опыта работы работников потенциального поставщика;
3) указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику либо производителю, за исключением случаев, когда осуществляются закупки:
ТРУ для доукомплектования, модернизации, дооснащения, а также для дальнейшего технического сопровождения, сервисного обслуживания и ремонта, в том числе планового ремонта (при необходимости) основного (установленного) оборудования;
товаров в соответствии с проектной (проектно-сметной) документацией, имеющей положительное заключение государственной экспертизы.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Утвержденная заказчиком конкурсная документация, размещается заказчиком в реестре (системе) на государственном и русском языках.
В случае разногласия между переводами преимущество будут иметь документы на государственном языке.
29. Для участия в открытом конкурсе потенциальные поставщики загружают (скачивают) конкурсную документацию и техническую спецификацию по каждому лоту.

5) қосалқы бөлшектер немесе шығыс материалдары сатып алынатын тапсырыс берушідегі жабдықтың немесе көлік құралының өндіруші зауыт (дистрибьютор, өндіруші зауыттың ресми өкілі) берген, әлеуетті жеткізуші ұсынып отырған қосалқы бөлшектердің немесе шығыс материалдарының тапсырыс берушідегі осы өндірушінің жабдығымен немесе көлік құралымен салыстырмалылығы туралы хатты ұсыну туралы.
Егер әлеуетті жеткізуші дистрибьютор немесе ресми өкіл берген хатты ұсынатын болса, конкурстық өтінімге осы тұлғалардың өкілеттігін растайтын өндіруші зауыт берген құжаттар қоса беріледі;
6) әлеуетті жеткізушілердің әлеуетті жеткізушіде аккредиттелген ұйыммен сертификатталған, мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкес сертификатталған менеджмент жүйесінің (сертификатталған жүйелердің) бар болуын растайтын құжаттарды ұсынуы туралы.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Конкурстық құжаттамада:
1) әлеуетті жеткізушілерге осы Қағидаларда көзделмеген кез келген талаптарды белгілеуге;
2) әлеуетті жеткізуші жұмыскерлерінде жұмыс тәжірибесінің бар болуы туралы талапты белгілеуге;
3) мыналар сатып алынатын жағдайларды қоспағанда, тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығу орнының атауы мен өндірушінің атауына, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жеке әлеуетті жеткізушіге не өндірушіге тиесілілігін айқындайтын өзге де сипаттамаларға сілтеуге жол берілмейді:
негізгі (орнатылған) жабдықты жете жинақтау, жаңғырту, жете жарақтандыру, сондай-ақ одан әрі техникалық сүйемелдеу, сервистік қызмет көрсету және жөндеу, оның ішінде жоспарлы жөндеу үшін ТЖКҚ,
мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы бар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынаа сәйкес тауарларды сатып алу.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

30. Не допускается участие в лоте открытого конкурса потенциальных поставщиков, не загрузивших (не скачавших) конкурсную документацию и техническую спецификацию по каждому лоту.
Факт представления (получения из реестра (системы)) копии конкурсной документации и технической спецификации по каждому лоту автоматически регистрируется в реестре (системе).
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Не допускается представление конкурсной документации до опубликования объявления о проведении открытого конкурса.
32. Потенциальный поставщик обращается к заказчику с запросом о разъяснении положений конкурсной документации путем размещения его в реестре (системе) не позднее пяти рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Заказчик в течение трех рабочих дней с даты регистрации запроса отвечает на него и без указания от кого поступил запрос размещает обоснованное и мотивированное разъяснение в реестре (системе).
Отсутствие запросов о разъяснении положений конкурсной документации в реестре (системе) в сроки, указанные в первом абзаце настоящего пункта настоящих Правил, является выражением согласия потенциального поставщика с условиями конкурсной документации.
Подача потенциальным поставщиком конкурсной заявки для участия в открытом конкурсе является выражением согласия с условиями конкурсной документации.
33. Заказчиком вносятся изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию, за исключением сведений, предусмотренных подпунктом 1) пункта 25 настоящих Правил. Изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию вносятся в срок не позднее одного рабочего дня до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. При внесении изменений и (или) дополнений конкурсная документация подлежит повторному утверждению заказчиком, и окончательный срок представления конкурсных заявок продлевается заказчиком (если на момент внесения таких изменений срок представления конкурсных заявок составляет менее 10 рабочих дней) со дня внесения изменений или дополнений в конкурсную документацию на срок не менее чем на десять рабочих дней для учета потенциальными поставщиками этих изменений в конкурсных заявках, при этом, количество продлений окончательного срока представления конкурсных заявок не ограничивается.
Копия конкурсной документации с учетом внесенных изменений и (или) дополнений не позднее одного календарного дня с даты внесения изменений и (или) дополнений представляется заказчиком всем потенциальным поставщикам путем размещения ее в реестре (системе).
Информация о продлении сроков представления конкурсной заявки подлежит размещению в реестре (системе).
Заказчик извещает о принятом решении по внесению изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию потенциальных поставщиков, подавших конкурсные заявки для участия в открытом конкурсе, посредством реестра (системы) с указанием произведенных изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию.

30. Ашық конкурстың лотына әрбір лот бойынша конкурстық құжаттаманы және техникалық ерекшелікті жүктемеген (көшіріп алмаған) әлеуетті жеткізушілердің қатысуына жол берілмейді.
Әрбір лот бойынша конкурстық құжаттаманың және техникалық ерекшеліктің көшірмесін ұсыну (тізілімнен (жүйеден) алу) фактісі тізілімде (жүйеде) автоматты түрде тіркеледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыру жарияланғанға дейін конкурстық құжаттаманы ұсынуға жол берілмейді.
32. Әлеуетті жеткізуші конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салумен тапсырыс берушіге оны тізілімде (жүйеде) орналастыру арқылы конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі өткенге дейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүгінеді. Тапсырыс беруші сұрау салу тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оған жауап береді және сұрау салудың кімнен түскенін көрсетпестен, негізделген және дәлелді түсіндіруді тізілімде (жүйеде) орналастырады
Тізілімде (жүйеде) осы Қағидалардың осы тармағының бірінші абзацында көрсетілген конкурстық құжаттама ережелерін түсіндіру туралы сұрау салулардың жоқтығы әлеуетті жеткізушінің конкурстық құжаттама талаптарымен келісетіндігін білдіреді.
Әлеуетті жеткізушінің ашық конкурсқа қатысу үшін конкурстық өтінімді беруі конкурстық құжаттама талаптарымен келісуді білдіреді.
33. Тапсырыс беруші осы Қағидалардың 25-тармағының 1) тармақшасында көзделген мәліметтерді қоспағанда, конкурстық құжаттамаға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізеді. Өзгерістер және (немесе) толықтырулар конкурстық құжаттамаға конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде енгізіледі. Өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілген кезде тапсырыс беруші конкурстық құжаттаманы қайтадан бекітуі тиіс және тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімін конкурстық құжаттамаға өзгерістер немесе толықтырулар енгізілген күннен бастап әлеуетті жеткізушілер бұл өзгерістерді конкурстық өтінімдерде ескеруі үшін кемінде он жұмыс күніне ұзартады (егер осындай өзгерістер енгізілген сәтте конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі 10 жұмыс күнінен кем болса), бұл ретте конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімін ұзартулардың саны шектелмейді.
Тапсырыс беруші енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар ескере отырып, конкурстық құжаттаманың көшірмесін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік бір күннен кешіктірмей барлық әлеуетті жеткізушілерге оны тізілімде (жүйеде) орналастыру арқылы ұсынады.
Конкурстық өтінімді ұсыну мерзімдерін ұзарту туралы ақпарат тізілімде (жүйеде) орналастыруға тиіс.
Тапсырыс беруші ашық конкурсқа қатысу үшін конкурстық өтінімдерін берген әлеуетті жеткізушілердің конкурстық құжаттамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу бойынша қабылданған шешім туралы конкурстық құжаттамаға жасалған өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды көрсете отырып, тізілім (жүйе) арқылы хабарлайды.

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В соответствии с настоящим пунктом не признается внесением изменений в конкурсную документацию исключение некоторых лотов ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса, в связи с отказом заказчика от осуществления приобретения этих ТРУ.
Параграф 4. Размещение объявления о проведении открытого конкурса и конкурсной документации в реестре (системе)
35. Объявление о проведении открытого конкурса размещается:
1) не менее чем за десять рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если общий объем приобретаемых ТРУ по каждому лоту в стоимостном выражении равен или не превышает двадцатитысячекратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год;
2) не менее чем за двадцать рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если общий объем приобретаемых ТРУ по каждому лоту в стоимостном выражении превышает двадцатитысячекратный размер МРП, установленный на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. В объявлении о проведении открытого конкурса, размещаемом в открытой части реестра (системы), указываются следующие сведения:
1) предмет открытого конкурса (наименования и номера лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
3) описание, единица измерения, количество приобретаемых товаров, объем выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту, а также электронная копия технической спецификации по каждому лоту;
4) срок поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту с даты заключения договора о приобретении ТРУ и (или) с даты, определенной конкурсной документацией, место поставки товаров, оказания услуг, выполнения работ по каждому лоту;
5) электронная копия конкурсной документации;
6) время начала и окончания представления конкурсных заявок в реестре (системе), а также дата и время вскрытия конкурсных заявок;
7) сумма, выделенная на приобретение ТРУ по каждому лоту, без учета НДС;
8) требуемый срок заключения договора о приобретении ТРУ по каждому лоту с даты подведения итогов открытого конкурса или с даты подписания протокола сопоставления документов;

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Осы тармаққа сәйкес тапсырыс берушінің ашық конкурстың нысанасы болып табылатын осы ТЖКҚ сатып алуды жүзеге асырудан бас тартуымен байланысты, ашық конкурстың нысанасы болып табылатын ТЖКҚ кейбір лоттарын алып тастау конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізу болып саналмайды.
4-параграф. Ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы тізілімде (жүйеде) орналастыру
35. Ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыру:
1) егер сатып алынатын ТЖКҚ-ның жалпы көлемі әрбір лот бойынша құндық көріністе тиісті қаржы жылына белгіленген жиырма мың еселік АЕК мөлшеріне тең болса немесе одан аспаса, конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін кемінде он жұмыс күні бұрын;
2) егер сатып алынатын ТЖКҚ-ның жалпы көлемі әрбір лот бойынша құндық көріністе тиісті қаржы жылына белгіленген жиырма мың еселік АЕК мөлшерінен асса, конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін кемінде жиырма жұмыс күні бұрын орналастырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылатын ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) ашық конкурстың нысанасы (егер ашық конкурстың нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары және нөмірлері);
2) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
3) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы, өлшем бірлігі, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі;
4) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың немесе қызметтерді көрсетудің мерзімі ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған күннен және (немесе) конкурстық құжаттамада белгіленген күннен бастап, әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау орны;
5) конкурстық құжаттаманың электрондық көшірмесі;
6) тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу және аяқталу уақыты, сондай-ақ конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
7) ҚҚС есепке алмағанда, әрбір лот бойынша ТЖКҚ сатып алуға бөлінген сома;
8) әрбір лот бойынша ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасасудың талап етілетін мерзімі ашық конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап немесе құжаттарды салыстыру хаттамасына қол қойылған күннен бастап;

9) минимальные требования по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, работах (услугах), выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100);
По контрактам на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах, допускается установление минимальных требований по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100);
10) номер контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого осуществляется приобретение ТРУ, по каждому лоту;
11) требование о необходимости включения потенциальным поставщиком в конкурсное ценовое предложение помимо цены приобретаемых ТРУ иных расходов, предусмотренных конкурсной документацией, без учета НДС;
12) срок действия конкурсной заявки;
13) код закупки.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Сбор конкурсных заявок
37. Конкурсная заявка является выражением согласия потенциального поставщика, претендующего на участие в открытом конкурсе, осуществить поставку товара или выполнить работу, или оказать услугу в соответствии с условиями конкурсной документации.
38. Для регистрации в реестре (системе) потенциальный поставщик размещает в реестре (системе):
1) для юридических лиц:
электронную копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
электронную копию документа, содержащего сведения об учредителях: электронную копию устава для юридических лиц, зарегистрированных на основании типового устава – электронную копию заявления установленной формы о регистрации юридического лица, электронную копию выписки из реестра держателей акций (для акционерных обществ), а также электронную копию иного документа содержащего, сведения об учредителях;
2) для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность – электронную копию документа о регистрации в качестве субъекта предпринимательства;
3) для временного объединения юридических лиц (консорциум) – электронную копию соглашения о консорциуме, электронные копии справок о государственной регистрации (перерегистрации) участников консорциума, задействованных при выполнении работ, оказании услуг, электронные копии уставов участников для юридических лиц, зарегистрированных на основании типового устава – электронную копию заявления установленной формы о регистрации юридического лица-участника;

9) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) сатып алынатын тауарлардағы, жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) елішілік құндылық бойынша ең аз талаптар;
Тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелері жоқ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген ең аз талаптарды (0-ден 100-ге дейін) белгілеуге жол беріледі;
10) әрбір лот бойынша, оның шеңберінде ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (-тар) нөмірі;
11) сатып алынатын ТЖКҚ бағасынан басқа, әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысына, ҚҚС есептемегенде, конкурстық құжаттамада көзделген өзге шығыстарды қосудың қажеттілігі туралы талап;
12) конкурстық өтінімнің қолданыс мерзімі;
13) сатып алу коды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Конкурстық өтінімдерді жинау
37. Конкурстық өтінім ашық конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті жеткізушінің конкурстық құжаттаманың шарттарына сәйкес тауарларды жеткізуді немесе жұмысты орындауды немесе қызметтерді көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіру болып табылады.
38. Тізілімде (жүйеде) тіркелу үшін әлеуетті жеткізуші тізілімде (жүйеде) мыналарды орналастырады:
1) заңды тұлғалар үшін:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың электрондық көшірмесін;
құрылтайшылар туралы мәліметтерді қамтитын құжаттың электрондық көшірмесін: үлгілік жарғы негізінде тіркелген заңды тұлғалар үшін жарғының электрондық көшірмесін – заңды тұлғаны тіркеу туралы белгіленген нысандағы өтініштің электрондық көшірмесін, акцияларды ұстаушылардың тізілімінен үзіндінің электрондық көшірмесін (акционерлік қоғамдар үшін), сондай-ақ құрылтайшылар туралы мәліметтерді қамтитын басқа құжаттың электрондық көшірмесін;
2) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін – кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркеу туралы құжаттың электрондық көшірмесін;
3) заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) үшін – консорциум туралы келісімнің электрондық көшірмесін, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде тартылған консорциумның қатысушыларын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалардың электрондық көшірмелерін, үлгілік жарғы негізінде тіркелген заңды тұлғалар үшін қатысушылар жарғыларының электрондық көшірмелерін – заңды тұлғаны-қатысушыны тіркеу туралы белгіленген нысандағы өтініштің электрондық көшірмесін;

4) для нерезидентов Республики Казахстан – электронные копии документов, указанные в настоящем пункте Правил, либо электронные копии документов, содержащих аналогичные сведения о потенциальном поставщике нерезиденте Республики Казахстан (участнике (участниках) консорциума, являющихся нерезидентами Республики Казахстан) с засвидетельствованным нотариусом переводом на государственный и (или) русский языки.
После регистрации в реестре (системе), при изменении данных, указанных в настоящем пункте Правил, потенциальные поставщики осуществляют их обновление в реестре (системе).
Не представление документов, указанных в настоящем пункте Правил и (или) не размещение в реестре (системе) обновленных данных, и (или) содержащих информацию, которая не идентифицируется с буквенными, цифровыми и иными символами является основанием для отклонения конкурсной заявки потенциального поставщика.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Конкурсная заявка потенциального поставщика подписывается электронной цифровой подписью и размещается в реестре (системе).
Конкурсная заявка представляется потенциальными поставщиками на государственном и (или) русском языках, с приложением в случаях, предусмотренных конкурсной документацией, перевода на других языках.
При разногласии между документами преимущество будет иметь документ, представленный на государственном языке.
Допускается представление электронных копий нотариально – удостоверенных документов в составе конкурсной заявки.
Документ, представленный потенциальным поставщиком в составе конкурсной заявки, содержащий информацию, которая не идентифицируется с буквенными, цифровыми и иными символами считается не представленным потенциальным поставщиком.
Документ на иностранном языке, представленный потенциальным поставщиком без нотариально-удостоверенного перевода на государственный и (или) русский языки считается не представленным потенциальным поставщиком.
Электронные копии документов представляются при условии наличия у потенциального поставщика подлинников или нотариально – удостоверенных копий таких документов на бумажных носителях, за исключением документов, полученных посредством информационных систем.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін – Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін, не нотариус куәландырған мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріндегі аудармалармен бірге, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын әлеуетті жеткізуші Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын консорциумның қатысушысы (қатысушылары) туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелерін.
Тізілімде (жүйеде) тіркелген соң, Қағидалардың осы тармағында көрсетілген деректер өзгерген кезде, әлеуетті жеткізушілер оларды тізілімде (жүйеде) жаңартуды жүзеге асырады.
Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау және (немесе) тізілімде (жүйеде) жаңартылған деректерді және (немесе) әріптік, цифрлық және өзге де символдармен сәйкестендірілмейтін ақпаратты қамтитын деректерді орналастырмау әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін қабылдамау үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне электрондық цифрлық қолтаңба қойылады және тізілімде (жүйеде) орналастырылады.
Әлеуетті жеткізушілер конкурстық құжаттамада көзделген жағдайларда басқа тілдердегі аударманы қоса бере отырып, конкурстық өтінімді мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде ұсынады.
Құжаттар арасында қайшылық болса, мемлекеттік тілде ұсынылған құжат артықшылыққа ие болады.
Конкурстық өтінімнің құрамында нотариус куәландырған құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынуға жол беріледі.
Әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімнің құрамында ұсынған әріптік, цифрлық және өзге де символдармен сәйкестендіруге келмейтін ақпаратты қамтитын құжат әлеуетті жеткізуші тарапынан ұсынылмаған болып есептелінеді.
Әлеуетті жеткізуші нотариус куәландырған мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріндегі аудармасыз ұсынған шетел тіліндегі құжат әлеуетті жеткізуші тарапынан ұсынылмаған болып есептелінеді.
Ақпараттық жүйелер арқылы алынған құжаттарды қоспағанда, құжаттардың электрондық көшірмелері әлеуетті жеткізушіде төлнұсқалардың немесе осындай құжаттардың нотариус куәландырған көшірмелерінің бар болуы шартымен қағаз нұсқада ұсынылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

40. В реестре (системе) не размещаются конкурсные заявки потенциальных поставщиков открытого конкурса, представляемые после истечения срока окончания представления конкурсных заявок, указанного в объявлении открытого конкурса.
41. В конкурсной заявке потенциального поставщика содержатся:
1) электронные копии лицензий (в случае, когда условиями открытого конкурса предполагается деятельность, которая подлежит обязательному лицензированию);
2) электронная копия справки банка или филиала банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по обязательствам потенциального поставщика перед банком или филиалом банка (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков), выданная по состоянию не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конкурсных заявок;
3) электронная копия справки соответствующего налогового органа об отсутствии задолженности, либо о наличии задолженности менее одного тенге, выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конкурсных заявок;
4) электронные копии сведений, что деятельность потенциального поставщика – нерезидента Республики Казахстан не прекращена в связи с признанием данного поставщика банкротом;
5) электронные копии технической спецификации с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик ТРУ, а также документов, подтверждающих соответствие ТРУ этим требованиям.
При приобретении товара в технической спецификации указывается страна происхождения, завод изготовитель, наименование модели и технические характеристики предлагаемого к поставке товара.
Допускается указание потенциальным поставщиком срока поставки менее шестидесяти календарных дней, установленного конкурсной документацией;
6) обязательства по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100).
Допускается установление минимальных требований внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), в том числе по контрактам на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах;
7) согласия подрядчика о соблюдении настоящих Правил при исполнении договора на выполнение отдельных видов работ, связанных с проведением операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана (при приобретении потенциальным поставщиком ТРУ, необходимых для исполнения договора подряда);

40. Ашық конкурс туралы хабарландыруда көрсетілген конкурстық өтінімдерді ұсынудың аяқталу мерзімі аяқталған соң ұсынылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық өтінімдері тізілімде (жүйеде) орналастырылмайды.
41. Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінде:
1) лицензиялардың электрондық көшірмелері (егер ашық конкурстың шарттарында міндетті лицензиялауға жататын қызмет көзделген жағдайда);
2) конкурстық өтінімдерді ашу күнінің алдындағы бір айдан бұрын емес берілген, банктің немесе банк филиалының алдындағы әлеуетті жеткізушінің міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешектің жоқтығы туралы әлеуетті жеткізушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының анықтамасының электрондық көшірмесі (егер әлеуетті жеткізуші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрбіреуінен ұсынылады);
3) берешектің жоқтығы туралы не конкурстық өтінімдерді ашу күнінің алдындағы бір айдан бұрын емес берілген бір теңгеден кем берешектің болуы туралы тиісті салық органы анықтамасының электрондық көшірмесі;
4) әлеуетті жеткізушінің – Қазақстан Республикасы бейрезидентінің қызметі осы жеткізушінің банкрот деп танылуына байланысты тоқтатылмағандығы туралы мәліметтердің электрондық көшірмелері;
5) ТЖКҚ-ның функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын көрсете отырып, техникалық ерекшеліктің, сондай-ақ ТЖКҚ-ның осы талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері болады.
Тауар сатып алынған жағдайда техникалық ерекшелікте жеткізуге ұсынылатын тауардың шыққан елі, өндіруші зауыты, модельдің атауы және техникалық ерекшеліктері көрсетіледі.
Әлеуетті жеткізушіге жеткізу мерзімін конкурстық құжаттамада белгіленген күнтізбелік алпыс күннен кем мерзімді көрсетуге жол беріледі;
6) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) ұсынылатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелер.
Сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылықтың әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген ең аз талаптарын (0-ден 100-ге дейін) белгілеуге жол беріледі, оның ішінде тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді қамтымайтын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша;
7) көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауға арналған шартты орындау кезінде мердігердің осы Қағидаларды сақтау туралы келісімі (әлеуетті жеткізуші мердігерлік шартын орындауға қажетті ТЖКҚ сатып алған жағдайда);

8) электронные копии документов, подтверждающие опыт работы в соответствии с требованиями подпункта 1) пункта 26 настоящих Правил (в случае, когда конкурсной документацией предусмотрено условие об опыте работы потенциального поставщика);
9) электронная копия письма, выданного производителем приобретаемых товаров заказчику и потенциальному поставщику, в соответствии с условиями конкурсной документации (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);
10) электронная копия платежного поручения, подтверждающего внесение гарантийного денежного взноса на банковский счет заказчика (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);
11) электронная копия документа, подтверждающего наличие у потенциального поставщика сертифицированной аккредитованной согласно действующему законодательству Республики Казахстан организацией системы (сертифицированных систем) менеджмента в соответствии с требованиями государственных стандартов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);
12) конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика открытого конкурса представляется в реестре (системе) отдельно по каждому лоту без учета НДС в соответствии с требованиями, предусмотренными конкурсной документацией, в форме электронного документа.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41-1. В качестве документов, подтверждающих соответствие приобретаемых работ и услуг требованиям конкурсной документации, допускается представление потенциальными поставщиками договора имущественного найма (аренда).
К договорам имущественного найма также относятся договоры лизинга, проката, а также виды договоров, связанные с передачей имущества за плату во временное пользование.
Не допускается представление потенциальными поставщиками договора возмездного оказания услуг и договора подряда с третьими лицами.
При привлечении третьих лиц к участию в открытом конкурсе, конкурсная заявка представляется в соответствии с требованиями пунктов 41 и 42 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Для участия в открытом конкурсе временным объединением юридических лиц (консорциумом), представляются:
1) каждым членом временного объединения юридических лиц (консорциум), представляются документы, предусмотренные подпунктами 2), 3) и 4) пункта 41 настоящих Правил;

8) осы Қағидалардың 26-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (егер конкурстық құжаттамада әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесі туралы талап көзделсе);
9) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес, сатып алынатын тауарлардың өндірушісі тапсырыс берушіге және әлеуетті жеткізушіге берген хаттың электрондық көшірмесі (конкурстық құжаттамада тиісті талап бар болған жағдайда);
10) тапсырыс берушінің банк шотына кепілдікті ақшалай жарнаның енгізілуін растайтын төлем тапсырмасының электрондық көшірмесі (конкурстық құжаттамада тиісті талап бар болған жағдайда);
11) әлеуетті жеткізушіде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес аккредиттелген ұйыммен сертификатталған, мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкес менеджмент жүйесінің (сертификатталған жүйелердің) бар болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (конкурстық құжаттамада тиісті талап бар болған жағдайда) болады.
12) ашық конкурстың әлеуетті жеткізушісінің конкурстық баға ұсынысы конкурстық құжаттамада көзделген талаптарға сәйкес, ҚҚС есепке алмағанда әрбір лот бойынша бөлек, электрондық құжат нысанында тізілімде (жүйеде) ұсынылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41-1. Сатып алынатын жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттар ретінде әлеуетті жеткізушілерге мүліктік жалдау (жалға алу) шартын ұсынуға жол беріледі.
Мүліктік жалдау шарттарына лизинг, жалға алу шарттары, сондай-ақ мүлікті ақылы негізде уақытша пайдалануға берумен байланысты шарттардың түрлері де жатады.
Әлеуетті жеткізушілерге үшінші тұлғалармен ақылы қызмет көрсету шартын және мердігерлік шартын ұсынуға жол берілмейді.
Ашық конкурсқа қатысуға үшінші тұлғалар тартылса, конкурстық өтінім осы Қағидалардың 41 және 42-тармақтарының талаптарына сәйкес ұсынылады.
Ескерту. Қағида 41-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Ашық конкурсқа қатысу үшін заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) мыналарды ұсынады:
1) заңды тұлғалардың уақытша бірлестігінің (консорциумның) әр мүшесі осы Қағидалардың 41-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады;

2) документы, предусмотренные пунктом 41 Правил, за исключением документов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Правил, представляются одним и (или) несколькими участниками объединения юридических лиц (консорциум).
Договор о совместной деятельности предусматривает руководство консорциумом, а также подписание договора о приобретении работы или услуги осуществляется участником консорциума, имеющим больший опыт работы (если требование к опыту работы предусмотрено конкурсной документацией) и имеющим разрешительные документы на осуществление деятельности согласно предмету закупа (если для осуществления деятельности необходимы разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях").
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. В случае внесения обеспечения конкурсной заявки в форме банковской гарантии, оригинал банковской гарантии представляется в запечатанном конверте до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, указанного в конкурсной документации.
На лицевой стороне запечатанного конверта потенциальный поставщик указывает:
полное наименование и почтовый адрес потенциального поставщика;
полное наименование и почтовый адрес заказчика, которые должны соответствовать аналогичным сведениям, указанным в конкурсной документации;
наименование открытого конкурса (лота) для участия в котором представляется банковская гарантия, подтверждающая внесение обеспечения конкурсной заявки.
Конверт с банковской гарантией, подтверждающей внесение обеспечения конкурсной заявки, представленный после истечения установленного срока не вскрывается и возвращается потенциальному поставщику.
44. В случае, если потенциальный поставщик - нерезидент Республики Казахстан, предоставляются документы, указанные в пункте 41 настоящих Правил, либо документы, содержащие аналогичные сведения о потенциальном поставщике-нерезиденте Республики Казахстан.
45. Для расчета условной цены потенциальными поставщиками помимо документов, предусмотренных пунктом 41 настоящих Правил, представляются:
1) в случае, если потенциальный поставщик является казахстанским производителем товаров, являющихся предметом приобретения открытого конкурса, электронная копия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", подтверждающего происхождение на территории Республики Казахстан, ранее выданного на аналогичный товар и (или) индустриальный сертификат, подтверждающий его происхождение на территории Республики Казахстан;

2) Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, Қағидалардың 41-тармағында көзделген құжаттарды заңды тұлғалардың уақытша бірлестігінің (консорциумның) бір және (немесе) бірнеше қатысушысы ұсынады.
Бірлескен қызмет туралы шартта консорциумға басшылық жасау көзделеді, сондай-ақ жұмысты немесе көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қоюды жұмыс тәжірибесі мол (егер конкурстық құжаттамада жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар көзделсе) және сатып алу нысанасына сәйкес қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру құжаттары бар (егер қызметті жүзеге асыру үшін "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат беру құжаттары қажет болса) консорциум қатысушысы жүзеге асырады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету банк кепілдігі түрінде енгізілген жағдайда, банк кепілдігінің түпнұсқасы конкурстық құжаттамада көрсетілген конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін жабық конвертте ұсынылады.
Жабық конверттің бет жағында әлеуетті жеткізуші мыналарды:
әлеуетті жеткізушінің толық атауын және пошталық мекенжайын;
конкурстық құжаттамада көрсетілген ұқсас мәліметтерге сәйкес келуге тиіс тапсырыс берушінің толық атауы мен пошталық мекенжайын;
конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің енгізілгендігін растайтын, қатысу үшін банк кепілдігі ұсынылатын ашық конкурстың (лоттың) атауын көрсетеді.
Конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің енгізілгендігін растайтын банк кепілдігін қамтитын, белгіленген мерзім өткен соң ұсынылған конверт ашылмайды және әлеуетті жеткізушіге қайтарылады.
44. Егер әлеуетті жеткізуші Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, онда осы Қағидалардың 41-тармағында көрсетілген құжаттар немесе Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын әлеуетті жеткізуші туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттар ұсынылады.
45. Әлеуетті жеткізушілер шартты бағаны есептеу үшін осы Қағидалардың 41-тармағында көзделген құжаттардан басқа:
1) егер әлеуетті жеткізуші ашық конкурстың нысанасы болып табылатын тауарлардың қазақстандық өндірушісі болып табылған жағдайда, бұрын осыған ұқсас өнімге берілген Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғанын растайтын "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың электрондық көшірмесі және (немесе) оның Қазақстан Республикасының аумағында шыққанын растайтын өнеркәсіптік сертификатты;

2) в случае, если потенциальный поставщик является казахстанским производителем работ и услуг, являющихся предметом открытого конкурса, сведения о количестве работников по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в форме электронной копии документа.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Конкурсная заявка представляется в реестре (системе) потенциальным поставщиком до истечения окончательного срока представления, указанного в конкурсной документации.
Факт представления потенциальным поставщиком конкурсной заявки автоматически регистрируется в реестре (системе).
47. Потенциальному поставщику не позднее окончания срока представления конкурсных заявок допускается:
1) изменить и (или) дополнить конкурсную заявку;
2) отозвать свою конкурсную заявку, не утрачивая права на возврат внесенного им обеспечения конкурсной заявки.
48. Потенциальный поставщик не вносит:
1) более одной конкурсной заявки на один лот;
2) изменений и (или) дополнений в конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
Не допускается отзыва потенциальным поставщиком конкурсной заявки после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
49. В случае участия потенциального поставщика в нескольких лотах открытого конкурса, документы, предусмотренные подпунктами 1),5), 6), 7), 8), 9), 10) пункта 41 настоящих Правил, и конкурсное ценовое предложение представляются для каждого лота открытого конкурса отдельно.
50. Потенциальный поставщик несет все расходы, связанные с его участием в приобретении ТРУ способом открытого конкурса. Заказчик не несет обязательства по возмещению этих расходов независимо от итогов приобретения ТРУ.
Параграф 6. Обеспечение конкурсной заявки
51. Не допускается установление заказчиком размера обеспечения конкурсной заявки более одного процента от суммы, предусмотренной конкурсной документацией для приобретения ТРУ.
52. Обеспечение конкурсной заявки вносится одним из следующих способов:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет заказчика;
2) банковскую гарантию одного или нескольких банков второго уровня Республики Казахстан.
Право выбора способа внесения обеспечения конкурсной заявки осуществляется потенциальным поставщиком.
53. Поставщиком не совершаются действия, приводящие к возникновению у третьих лиц права требования в целом, либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос.

2) егер әлеуетті жеткізуші ашық конкурстың нысанасы болып табылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің қазақстандық өндірушісі болып табылған жағдайда, құжаттың электрондық көшірмесі нысанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлердің саны туралы мәліметтерді ұсынады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімді конкурстық құжаттамада көрсетілген оларды ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін тізілімде (жүйеде) ұсынады.
Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді ұсыну фактісі тізілімде (жүйеде) автоматты түрде тіркеледі.
47. Әлеуетті жеткізушіге конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімінің аяқталуынан кешіктірмей мыналарға:
1) конкурстық өтінімді өзгертуге және (немесе) толықтыруға;
2) өзі енгізген конкурстық өтінімдерді қамтамасыз етуді қайтару құқығын жоғалтпай, өзінің конкурстық өтінімін қайтарып алуға жол беріледі.
48. Әлеуетті жеткізуші:
1) бір лотқа бірден артық конкурстық өтінімді;
2) конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғаннан кейін конкурстық өтінімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізбейді.
Әлеуетті жеткізушіге конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталған соң конкурстық өтінімді қайтарып алуға жол берілмейді.
49. Әлеуетті жеткізуші ашық конкурстың бірнеше лотына қатысқан жағдайда, осы Қағидалардың 41-тармағының 1), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшаларында көзделген құжаттар және конкурстық баға ұсынысы ашық конкурстың әрбір лоты үшін жеке ұсынылады.
50. Әлеуетті жеткізуші өзінің ашық конкурс тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға қатысуымен байланысты барлық шығыстарды көтереді. Тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларына қарамастан, осы шығындарды өтеу бойынша міндеттемелерге жауап бермейді.
6-параграф. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету
51. Тапсырыс берушіге ТЖКҚ сатып алу үшін конкурстық құжаттамада көзделген сомадан бір пайыздан артық конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мөлшерін белгілеуге жол берілмейді.
52. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мынадай тәсілдердің бірімен енгізіледі:
1) тапсырыс берушінің банк шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарнасы;
2) Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше екінші деңгейдегі банктерінің банк кепілдігі.
Конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу тәсілін таңдау құқығын әлеуетті жеткізуші жүзеге асырады.
53. Жеткізуші үшінші тұлғаларда енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаны толық не бір бөлігінде талап ету құқығының туындауына әкелетін әрекет жасамайды.

54. Заказчиком не используется гарантийный денежный взнос, внесенный потенциальным поставщиком, до наступления случаев, предусмотренных пунктом 56 настоящих Правил.
55. Положения, предусмотренные настоящим параграфом настоящих Правил, о внесении обеспечения конкурсной заявки не распространяется на общественные организации инвалидов.
56. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается заказчиком при наступлении одного из следующих случаев:
1) потенциальный поставщик определенный победителем и (или) второй потенциальный поставщик, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, не представил договор в установленный уведомлением срок или положения договора о приобретении ТРУ не соответствуют проекту договора о приобретении ТРУ и (или) конкурсной заявки победителя и (или) второго потенциального поставщика, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса;
2) оригиналы или нотариально - удостоверенные копии документов, прилагаемые к договору о приобретении ТРУ, не прошли процедуру сверки с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, или оригиналы или нотариально-удостоверенные копии документов не представлены;
3) победитель и (или) второй потенциальный поставщик, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, заключив договор о приобретении ТРУ, не исполнил требования, установленные конкурсной документацией о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ, в случае, если его внесение предусмотрено конкурсной документацией.
57. При наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 56 настоящих Правил, сумма обеспечения конкурсной заявки зачисляется в доход заказчика.
58. Заказчик возвращает потенциальному поставщику внесенное им обеспечение конкурсной заявки в течение десяти рабочих дней со дня наступления случаев:
1) отзыва данным потенциальным поставщиком своей конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
2) подписания заказчиком протокола рассмотрения конкурсных заявок.
Условия настоящего подпункта распространяются на потенциальных поставщиков, не получивших допуск к участию в приобретении ТРУ;
3) подписания заказчиком протокола подведения итогов открытого конкурса.
Настоящий подпункт не распространяется на потенциального поставщика открытого конкурса, определенного победителем и вторым потенциальным поставщиком, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса;

54. Тапсырыс беруші әлеуетті жеткізуші енгізген кепілдікті ақшалай жарнаны осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген жағдайлар туындағанға дейін пайдаланбайды.
55. Осы Қағидалардың осы параграфында көзделген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу туралы ережелері мүгедектердің қоғамдық ұйымдарына қолданылмайды.
56 Тапсырыс беруші конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі туындаған кезде:
1) ашық конкурстың жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті жеткізуші және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші хабарламада белгіленген мерзімде шартты ұсынбаса немесе ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың ережелері ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жобасына және (немесе) жеңімпаздың және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне сәйкес келмесе;
2) ТЖКҚ сатып алу туралы шартқа қоса берілетін құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ашық конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстырып тексеру рәсімінен өтпесе немесе құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ұсынылмаса;
3) ашық конкурстың жеңімпазы және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасасып, егер оның енгізілуі конкурстық құжаттамада көзделген жағдайда, ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы конкурстық құжаттамада белгіленген талаптарды орындамаса, қайтармайды.
57. Осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген жағдайлардың бірі туындаған жағдайда, конкурстық өтінімді қамтамасыз ету сомасы тапсырыс берушінің кірісіне есептеледі.
58. Тапсырыс беруші әлеуетті жеткізушіге ол енгізген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлар туындаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) осы әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін өзінің конкурстық өтінімін кері қайтарып алса;
2) тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына қол қойса.
Осы тармақшаның шарттары ТЖКҚ сатып алуға қатысуға рұқсат алмаған әлеуетті жеткізушілерге қолданылады;
3) тапсырыс беруші ашық конкурстың қорытындыларын шығару хаттамасына қол қойса.
Осы тармақша ашық конкурс жеңімпазы және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші деп айқындалған ашық конкурстың әлеуетті жеткізушісіне қолданылмайды;

4) вступления в силу договора о приобретении ТРУ и внесения победителем открытого конкурса обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ, в случае, если его внесение предусмотрено конкурсной документацией.
Обеспечение конкурсной заявки возвращается победителю и второму потенциальному поставщику, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса;
5) истечение срока действия конкурсной заявки потенциального поставщика;
6) исключение некоторых лотов ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса в связи с отказом заказчика от осуществления приобретения этих ТРУ.
Условие настоящего подпункта распространяется на потенциальных поставщиков, подавших конкурсные заявки на участие в лоте, который был исключен заказчиком;
7) отказ или отмена заказчиком открытого конкурса по приобретению ТРУ;
8) отказ потенциального поставщика, определенного победителем закупа, от заключения договора о приобретении товара или работы, связанного с изменением стоимости проекта договора о приобретении товара или работ в соответствии с пунктом 121 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Вскрытие конкурсных заявок в реестре (системе), рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям открытого конкурса и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок
59. Факт представления конкурсной заявки в автоматическом режиме регистрируется в реестре (системе) с указанием следующих сведений:
1) предмет открытого конкурса (наименования и номера лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилия, имя, отчество и местонахождение (для физических лиц) потенциального поставщика;
3) дата и время представления конкурсной заявки потенциального поставщика;
4) дата и время отзыва потенциальным поставщиком конкурсной заявки.
Конкурсные заявки находятся в закрытой части реестра (системы) и не доступны для просмотра администратором реестра (системы), уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана, заказчиком и потенциальными поставщиками до момента вскрытия конкурсных заявок.
Конкурсные ценовые предложения размещаются в закрытой части реестра (системы) и не доступны для просмотра администратором реестра (системы), уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана, заказчиком и потенциальными поставщиками до размещения в реестре (системе) протокола рассмотрения конкурсных заявок.

4) ТЖКҚ сатып алу туралы шарт күшіне енген және ашық конкурс жеңімпазы ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізген жағдайда, егер оның енгізілуі конкурстық құжаттамада көзделсе.
Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету жеңімпазға және конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушіге қайтарылады;
5) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі өтсе;
6) тапсырыс берушінің ТЖКҚ сатып алудан бас тартуына байланысты ашық конкурстың нысанасы болып табылатын осы ТЖКҚ кейбір лоттары алынып тасталса.
Осы тармақшаның шарты тапсырыс беруші алып тастаған лотқа қатысу үшін конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілерге таралады;
7) тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурстан бас тартса немесе оны жойса;
8) сатып алудың жеңімпазы болып айқындалған әлеуетті жеткізуші осы Қағидалардың 121-тармағына сәйкес тауарды немесе жұмыстарды сатып алу туралы шарт жобасының құнының өзгеруіне байланысты тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт жасасудан бас тартса.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінімдерді ашу, конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдерді ашық конкурстың талаптарына сай келуі мәніне қарауы және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын жасау
59. Конкурстық өтінімді ұсыну фактісі мынадай мәліметтерді көрсете отырып, тізілімде (жүйеде) автоматты режимде тіркеледі:
1) ашық конкурстың нысанасы (егер ашық конкурс нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда лоттардың атаулары мен нөмірлері);
2) әлеуетті жеткізушінің атауы мен орналасқан орнының мекенжайы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты және орналасқан орны (жеке тұлғалар үшін);
3) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді ұсынған күні және уақыты;
4) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді қайтарып алған күні мен уақыты.
Конкурстық өтінімдер тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігінде орналасады және конкурстық өтінімдер ашылғанға дейін тізілім (жүйе) әкімшісі, көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган, тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер оларды қарай алмайды.
Конкурстық баға ұсыныстары тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігінде орналастырылады және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы тізілімде (жүйеде) орналастырылғанға дейін тізілім (жүйе) әкімшісі, көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган, тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер оларды қарай алмайды.

60. В реестре (системе) не размещаются конкурсные заявки потенциальных поставщиков, представляемые после истечения окончательного срока их представления, указанного в конкурсной документации.
61. Вскрытие конкурсных заявок потенциальных поставщиков, осуществляется в реестре (системе) в установленный конкурсной документацией срок.
62. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсные заявки и принимает решение о допуске к участию в открытом конкурсе потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не позднее пяти рабочих дней следующих за последним днем срока приема конкурсных заявок, если иной больший срок не предусмотрен конкурсной документацией.
63. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсную заявку как отвечающую требованиям настоящих Правил и соответствующую требованиям конкурсной документации, если в ней присутствуют грамматические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа конкурсной заявки.
64. При рассмотрении конкурсных заявок:
1) для облегчения рассмотрения конкурсных заявок допускается запрос конкурсной комиссией путем размещения в реестре (системе) у потенциальных поставщиков открытого конкурса разъяснений в связи с их конкурсными заявками без изменения их содержания, но не позднее трех рабочих дней до истечения окончательного срока рассмотрения конкурсных заявок. Потенциальный поставщик в течение двух рабочих дней с даты размещения запроса отвечает на него в реестре (системе);
2) не допускается заказчику вносить какие-либо изменения в конкурсную заявку потенциального поставщика;
3) не допускаются никакие запросы, предложения или разрешения, чтобы привести конкурсную заявку, не отвечающую требованиям конкурсной документации и настоящих Правил, в соответствие с этими требованиями.
65. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку и не допускает потенциального поставщика к участию в открытом конкурсе по следующим основаниям:
1) не представлены документы, указанные в пункте 41 настоящих Правил, в пункте 43 настоящих Правил в случае выбора потенциальным поставщиком способа внесения обеспечения конкурсной заявки в форме банковской гарантии одного или нескольких банков второго уровня Республики Казахстан, а также в пункте 42 настоящих Правил, в случае участия в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги) временного объединения юридических лиц (консорциумом);
2) конкурсная заявка содержит информацию, представленную с ошибкой открытия файла;
3) размещение учредительных документов с нарушением требований пункта 38 настоящих Правил;

60. Конкурстық құжаттамада көрсетілген ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін ұсынылатын әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдері тізілімде (жүйеде) орналастырылмайды.
61. Әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдері конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде тізілімде (жүйеде) ашылады.
62. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарайды және егер конкурстық құжаттамада өзгеше ұзағырақ мерзім көзделмесе, әлеуетті жеткізушілерді әрбір лот бойынша конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімінің соңғы күнінен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей ашық конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы шешім қабылдайды.
63. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімді осы Қағидалардың талаптарына сай келетін және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келетін өтінім ретінде қарайды, егер онда конкурстық өтінімнің мәнін қозғамай түзетуге келетін грамматикалық қателер бар болса;
64. Конкурстық өтінімдерді қараған кезде:
1) конкурстық өтінімдерді қарауды жеңілдету үшін конкурстық комиссияның тізілімде (жүйеде) орналастыру арқылы ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінен олардың мазмұнын өзгертпестен, бірақ конкурстық өтінімдерді қараудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, олардың конкурстық өтінімдеріне байланысты түсіндірмелерді сұратуға жол беріледі. Әлеуетті жеткізуші сұрау салу орналастырылған сәттен бастап екі жұмыс күн ішінде оған тізілімде (жүйеде) жауап береді;
2) тапсырыс беруші әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне қандай да бір өзгерістер енгізеді;
3) тапсырыс беруші конкурстық құжаттаманың және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін конкурстық өтінімді осы талаптарға сәйкес келтіру үшін ешқандай сұрау салуларды, ұсыныстарды немесе рұқсаттарды жібермейді.
65. Конкурстық комиссия мынадай негіздер бойынша конкурстық өтінімді қабылдамайды және әлеуетті жеткізушіні ашық конкурсқа қатысуға жібермейді:
1) осы Қағидалардың 41-тармағында, әлеуетті жеткізуші Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше екінші деңгейдегі банктерінің банктік кепілдігі нысанында конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу тәсілін таңдаған жағдайда, осы Қағидалардың 43-тармағында, сондай-ақ заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) ашық конкурсқа, төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысқан жағдайда, осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаса;
2) конкурстық өтінім файлды ашудағы қатемен ұсынылса;
3) құрылтай құжаттары осы Қағидалардың 38-тармағының талаптарын бұза отырып орналастырылса;

4) наличие в справке соответствующего налогового органа сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в размере одного тенге и более;
5) наличие в электронной копии справки банка или филиала банка с подписью просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика;
6) имеет ограничения, связанные с участием в открытом конкурсе, предусмотренные пунктом 12 настоящих Правил.
Комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства;
7) близкие родственники, супруг (супруга) или свойственники первых руководителей данного потенциального поставщика и (или) уполномоченного представителя данного потенциального поставщика обладают правом принимать решение о выборе поставщика либо являются представителем заказчика в проводимых закупках;
8) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям, установленным в технической спецификации конкурсной документации;
9) обязательства по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), ниже требуемых показателей внутристрановой ценности, указанных в конкурсной документации;
10) установлен факт представления недостоверной информации.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии официальных писем автора информации, представленной потенциальным поставщиком, подтверждающих факт представления недостоверной информации.
Отклонение конкурсных заявок по основаниям, не предусмотренным настоящим пунктом Правил, не допускается.
В протоколе рассмотрения конкурсных заявок заказчиком указываются основания для отклонения конкурсных заявок, указанные в настоящем пункте, с пояснением причин и указанием документов, послуживших основанием для отклонения конкурсной заявки потенциального поставщика.
11) Допускается отклонение конкурсной заявки, в течение двадцати четырех месяцев с момента вступления в силу решения суда, подтверждающего факт неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору о приобретении ТРУ, ранее заключенному между заказчиком и:
потенциальными поставщиками, участниками временных объединений юридических лиц (консорциумов), предоставившими эти конкурсные заявки;
юридическими лицами, участник, акционер или руководитель которых связан с управлением, учреждением, участием в уставном капитале потенциальных поставщиков, участников временных объединений юридических лиц (консорциумов) предоставивших конкурсные заявки.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии таких судебных решений;

4) тиісті салық органының анықтамасында салықтық берешектің және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бір және одан артық теңге мөлшерінде берешектің бар болуы мәліметтер болса;
5) банк немесе банк филиалы анықтамасының электрондық көшірмесінде әлеуетті жеткізушінің міндеттемелері түрлерінің біреуінен болса да мерзімі өткен берешек болса;
6) Қағидалардың 12-тармағында көзделген ашық конкурсқа қатысумен байланысты шектеулер болса.
Комиссия банкроттық рәсімдердің өткізілуіне бақылау жүргізетін уәкілетті органының интернет-ресурсында орналастырылған ақпаратты қарайды.
7) осы әлеуетті жеткізушінің бірінші басшыларының және (немесе) осы әлеуетті жеткізушінің уәкілетті өкілінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жегжаттары жеткізушіні таңдау туралы шешім қабылдау құқығына ие болса не өткізілетін мемлекеттік сатып алуда тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының өкілі болып табылса;
8) әлеуетті жеткізуші конкурстық құжаттаманың техникалық ерекшелігінде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынса;
9) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) ұсынылатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелер конкурстық құжаттамада көрсетілген талап етілетін елішілік құндылық көрсеткіштерінен кем болса;
10) күмәнді ақпаратты ұсыну фактісі анықталса.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына күмәнді ақпаратты ұсыну фактісін растайтын, әлеуетті жеткізуші ұсынған ақпарат авторының ресми хаттарының электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Конкурстық өтінімдерді Қағидалардың осы тармағында көзделмеген негіздер бойынша қабылдамауға жол берілмейді.
Тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасында әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін қабылдамау үшін негіз болып табылған себептерді түсіндіре және құжаттарды көрсете отырып, осы тармақта көрсетілген конкурстық өтінімдерді қабылдамауға негіздерді көрсетеді.
11) Тапсырыс беруші мен төмендегілер арасында бұрын жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындамау немесе тиісті түрде орындамау фактісін растайтын сот шешімі күшіне енген мезеттен бастап жиырма төрт айдың ішінде конкурстық өтінімді қабылдамауға жол беріледі:
осы конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілер, заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктерінің (консорциумдардың) қатысушыларымен;
қатысушысы, акционері немесе басшысы конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілерді, заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктерін (консорциумдарды) басқарумен, құрумен, жарғылық капиталына қатысумен байланысты заңды тұлғалармен.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына осындай сот шешімдерінің электрондық көшірмелері қоса беріледі;

12) конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика менее 80 (восемьдесят) процентов от суммы, выделенной на приобретение ТРУ без учета критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса;
13) потенциальный поставщик не является товаропроизводителем, если закуп проводится среди товаропроизводителей.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок потенциальных поставщиков учитывает сведения, представленные потенциальным поставщиком в соответствии с пунктом 45 настоящих Правил, для определения соответствия потенциального поставщика статусу казахстанского производителя ТРУ.
При непредставлении потенциальным поставщиком документов, подтверждающих его соответствие статусу казахстанского производителя ТРУ, конкурсная комиссия не применяет к конкурсному ценовому предложению такого потенциального поставщика условное уменьшение цены в соответствии пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Конкурсная заявка потенциального поставщика не отклоняется по причине истечения срока действия документов, в связи с продлением заказчиком окончательного срока представления конкурсных заявок.
68. Несоответствие технической спецификации потенциального поставщика технической спецификации, указанной в конкурсной документации, не является основанием для отклонения конкурсной заявки, если предлагаются товары и услуги с более лучшими функциональными и другими характеристиками, а также когда предлагаются более лучшие технологические решения и (или) выполнение работ из лучших материалов.
69. Протокол рассмотрения конкурсных заявок формируется в реестре (системе) заказчиком, подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в открытой части реестра (системы) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе) и содержит сведения:
1) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) дату, время и место проведения заседания;
3) состав конкурсной комиссии с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) членов конкурсной комиссии;

12) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету өлшемшартын есепке алмағанда, әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысы ТЖКҚ сатып алуға бөлінген соманың 80 (сексен) пайыздан төмен болса
13) егер сатып алу тауар өндірушілер арасында жүзеге асырылса, әлеуетті жеткізуші тауар өндіруші болып табылмайды.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Конкурстық комиссия әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін қарау кезінде әлеуетті жеткізушінің қазақстандық ТЖКҚ өндірушісі мәртебесіне сәйкестігін анықтау үшін әлеуетті жеткізуші осы Қағидалардың 45-тармағына сәйкес ұсынған мәліметтерді ескереді.
Әлеуетті жеткізуші оның қазақстандық жұмыстардың немесе қызметтердің өндірушісі мәртебесіне сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынбаса, конкурстық комиссия осындай әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысына Кодекстің 131-бабының 1-тармағына, 179-бабының 1-тармағына сәйкес бағаны шартты төмендетуді қолданбайды.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін тапсырыс берушінің конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімін ұзартуына байланысты құжаттардың қолдану мерзімінің өтуі себебі бойынша қабылдамауға жол берілмейді.
68. Егер анағұрлым жақсы функционалдық және басқа да сипаттамалары бар тауарлар мен көрсетілетін қызметтер ұсынылса, сондай-ақ егер анағұрлым жақсы технологиялық шешімдер және (немесе) ең жақсы материалдардан жасалған жұмыстарды орындау ұсынылса, әлеуетті жеткізушінің техникалық ерекшелігінің конкурстық құжаттамада көрсетілген техникалық ерекшелікке сәйкес келмеуі конкурстық өтінімді қабылдамауға негіз болып табылмайды.
69. Тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын тізілімде (жүйеде) қалыптастырады, оған тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыру мен орналастыруға уәкілеттік берген тұлғасы оны тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырады және ол мыналарды қамтиды:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орнын;
2) отырыстың өткізілетін күнін, уақыты мен орнын;
3) конкурстық комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілген конкурстық комиссия құрамын;

4) предмет открытого конкурса (наименования лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
5) описание, единицу измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем) приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
6) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки, с указанием даты и времени представления конкурсных заявок;
7) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, отозвавших свою конкурсную заявку;
8) информацию о содержании вскрытых конкурсных заявок потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту;
9) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, конкурсные заявки которых были отклонены, с указанием причины их отклонения;
10) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, конкурсные заявки которых были допущены к участию в открытом конкурсе;
11) перечень документов из конкурсных заявок потенциальных поставщиков для прохождения процедуры сопоставления (по решению конкурсной комиссии).
По решению заказчика при возникновении у членов конкурсной комиссии обоснованных сомнений в подлинности представленных документов победитель конкурсных процедур представляет весь перечень документов, приложенных к конкурсной заявке, для прохождения процедуры сопоставления документов;
12) особое мнение члена (-ов) конкурсной комиссии при несогласии с решением конкурсной комиссии (при наличии);
13) код закупки и адрес интернет-ресурса реестра (системы);
14) номер (-а) контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого (-ых) осуществляется приобретение ТРУ.
Бумажный экземпляр протокола рассмотрения конкурсных заявок подписывается председателем и (или) заместителем председателя, секретарем и всеми присутствующими при процедуре рассмотрения конкурсных заявок членами конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Извещением заинтересованных лиц о результатах допуска к участию в открытом конкурсе или отклонения является размещение в реестре (системе) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе), протокола рассмотрения конкурсных заявок.

4) ашық конкурстың нысанасын (егер ашық конкурстың нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атауларын);
5) әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ сипаттамасын, өлшем бірліктері мен шоттың мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігін, санын (көлемін);
6) конкурстық өтінімдерді ұсыну күні мен уақытын көрсетумен, конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
7) өзінің конкурстық өтінімін қайтарып алған әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
8) жеке әрбір лот бойынша әлеуетті жеткізушілердің ашылған конкурстық өтінімдерінің мазмұны туралы ақпаратты;
9) қабылдамауға негіз болған себептерді көрсетумен, конкурстық өтінімдері қабылданбаған әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
10) конкурстық өтінімдері ашық конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
11) салыстыру рәсімінен өту үшін әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерінен құралған құжаттар тізбесін (конкурстық комиссияның шешімі бойынша).
Тапсырыс берушінің шешімі бойынша конкурстық комиссияның мүшелері ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығына күмән келтірсе, конкурстық рәсімдердің жеңімпазы құжаттарды салыстыру рәсімінен өту үшін, конкурстық өтінімге қоса берілген барлық құжаттар тізбесін ұсынады;
12) конкурстық комиссияның шешімімен (бар болса) келіспеген жағдайда конкурстық комиссия мүшесінің (мүшелерінің) айрықша пікірін;
13) сатып алу кодын және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайын;
14) ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың (келісімшарттардың) нөмірін (нөмірлерін).
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасының қағаз нұсқасына төраға және (немесе) төрағаның орынбасары, хатшы және конкурстық өтінімдерді қарау рәсіміне қатысқан барлық конкурстық комиссия мүшелері қол қояды.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Ашық конкурсқа қатысуға рұқсат беру нәтижелері немесе қабылданбауы туралы мүдделі тұлғаларды хабардар ету тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғасының конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын тізілімде (жүйеде) орналастыру болып табылады.

71. В случае отсутствия по всем лотам открытого конкурса представленных потенциальными поставщиками конкурсных заявок или не отклоненных конкурсных заявок в реестре (системе), принимается решение о признании открытого конкурса несостоявшимся и оформляется протокол подведения итогов открытого конкурса по приобретению ТРУ в порядке согласно пунктам 81 и 82 настоящих Правил.
Параграф 8. Определение победителя открытого конкурса с составлением протокола подведения итогов открытого конкурса
72. После подписания и размещения в открытой части реестра (системы) протокола рассмотрения конкурсных заявок, в реестре (системе) а автоматическом режиме осуществляется вскрытие конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, конкурсные заявки которых были допущены к участию в открытом конкурсе, а также оценка и сопоставление конкурсных ценовых предложений.
73. В реестре (системе) отклоняются представленные конкурсные ценовые предложения, если цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика открытого конкурса превышает сумму, выделенную на приобретение ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса (лота).
74. При наличии единственного потенциального поставщика открытого конкурса, конкурсное ценовое предложение которого не было отклонено, как не соответствующее условиям открытого конкурса, такой потенциальный поставщик признается победителем.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. В реестре (системе) оцениваются и сопоставляются конкурсные ценовые предложения, которые не были отклонены по условию, приведенному в пункте 73 настоящих Правил, и определяется победитель открытого конкурса (по лотам) на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения с учетом критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. При определении победителя открытого конкурса, при равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса, предпочтение отдается товаропроизводителю и казахстанскому производителю работ, услуг.

71. Ашық конкурстың барлық лоттары бойынша әлеуетті жеткізушілердің ұсынылған немесе бас тартылмаған конкурстық өтінімдері тізілімде (жүйеде) жоқ болған жағдайда, ашық конкурсты өткізілмеді деп тану туралы шешім қабылданады және осы Қағидалардың 81 және 82 тармақтарына сәйкес тәртіппен ТЖКҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасы ресімделеді.
8-параграф. Ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасын жасаумен ашық конкурстың жеңімпазын айқындау
72. Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына қол қойылғаннан және тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылғаннан кейін, тізілімде (жүйеде) автоматты түрде конкурстық өтінімдері ашық конкурсқа қатысуға жіберілген ашық конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсыныстарын ашу, сондай-ақ конкурстық баға ұсыныстарын бағалау мен салыстырып тексеру жүзеге асырылады.
73. Ашық конкурсқа қатысушының конкурстық баға ұсынысының бағасы ашық конкурстың (лоттың) нысанасы болып табылатын ТЖКҚ сатып алуға бөлінген сомадан асқан жағдайда, ұсынылған конкурстық баға ұсыныстары тізілімде (жүйеде) қабылданбайды.
74. Конкурстық баға ұсынысы ашық конкурстың шарттарына сәйкес келмейді деп қабылданбай қоймаған ашық конкурстың жалғыз әлеуетті жеткізушісі болған жағдайда, ондай әлеуетті жеткізуші жеңімпаз болып танылады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Осы Қағидалардың 73-тармағында келтірілген шарт бойынша бас тартылмаған конкурстық баға ұсыныстары тізілімде (жүйеде) бағаланады және салыстырылады, және Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төмен бағасының негізінде ашық конкурстың жеңімпазы (лоттар бойынша) айқындалады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Ашық конкурстың жеңімпазын айқындау кезінде Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағасы тең болса, артықшылық тауар өндірушіге және қазақстандық жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өндірушісіне беріледі.

Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Победителем открытого конкурса признается потенциальный поставщик, предложивший наибольший процент внутристрановой ценности в приобретаемых работах или услугах, являющихся предметом открытого конкурса, при:
1) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;
2) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями ТРУ.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Победителем открытого конкурса признается потенциальный поставщик, конкурсная заявка которого поступила в реестре (системе) ранее конкурсных заявок потенциальных поставщиков открытого конкурса при:
1) равенстве конкурсных ценовых предложений с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса, и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых работах или услугах, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;
2) равенстве конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых работах или услугах, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Открытый конкурс признается конкурсной комиссией несостоявшимся:
1) в связи с отсутствием представленных конкурсных заявок;

Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Ашық конкурстың нысанасы болып табылатын сатып алынатын жұмыстардағы немесе көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша ең үлкен пайызын ұсынған әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда ашық конкурстың жеңімпазы болып танылады:
1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, тауар өндіруші және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса;
2) тауар өндіруші және қазақстандық ТЖКҚ өндірушілері болып табылмайтын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Конкурстық өтінімі ашық конкурстың басқа әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық өтінімдерінен тізілімге (жүйеге) бұрын түскен әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда:
1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, конкурстық баға ұсыныстары және тауар өндіруші және қазақстандық жұмыстардың немесе қызметтердің өндірушілері болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурстың нысанасы болып табылатын сатып алынатын жұмыстардағы немесе көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған;
2) конкурстық баға ұсыныстары және тауар өндіруші және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылмайтын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурстың нысанасы болып табылатын сатып алынатын жұмыстардағы немесе көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған жағдайда, ашық конкурстың жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Конкурстық комиссия ашық конкурсты мына жағдайларда өтпеген деп таниды:
1) ұсынылған конкурстық өтінімдердің болмауына байланысты;

2) в случае, когда все конкурсные заявки или все конкурсные ценовые предложения потенциальных поставщиков отклонены как несоответствующие условиям открытого конкурса.
80. Если открытый конкурс признан несостоявшимся, заказчик принимает одно из следующих решений:
1) о проведении нового открытого конкурса;
2) о приобретении ТРУ способом из одного источника.
81. Решение по итогам оценки и сопоставления конкурсных ценовых предложений не позднее дня вскрытия конкурсных ценовых предложений формируется и публикуется в открытой части реестра (системы) в виде протокола подведения итогов открытого конкурса по приобретению ТРУ, подписанного электронной цифровой подписью заказчика.
82. Протокол подведения итогов открытого конкурса содержит:
1) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) дату, время подведения итогов открытого конкурса;
3) состав конкурсной комиссии;
4) предмет открытого конкурса в соответствии с единым номенклатурным справочником товаров, работ и услуг (наименования лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
5) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) и местонахождение (для физических лиц) в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов потенциальных поставщиков открытого конкурса, чьи конкурсные ценовые предложения вскрыты в реестре (системе);
6) описание, единицу измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем)приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
7) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков открытого конкурса, конкурсные ценовые предложения которых отклонены по причине, приведенной в пункте 73 настоящих Правил, с указанием цен их конкурсных ценовых предложений;
8) цены не отклоненных конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса с учетом применения критерия условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса (по лотам);
9) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) и местонахождение (для физических лиц) в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов, цену конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса (по лотам) и (или) указание причины, если в результате открытого конкурса не определен победитель (по лотам);

2) әлеуетті жеткізушілердің барлық конкурстық өтінімдері немесе барлық конкурстық баға ұсыныстары ашық конкурстың талаптарына сәйкес келмейтіндер ретінде қабылданбаған жағдайда..
80. Ашық конкурс өтпеді деп танылса, тапсырыс беруші мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жаңа ашық конкурсты өткізу туралы;
2) бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алу туралы.
81. Конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру қорытындылары бойынша шешім конкурстық баға ұсыныстары ашылған күнінен кешіктірмей тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, ТЖКҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасы түрінде қалыптастырылады және орналастырылады.
82. Ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасы мыналарды қамтиды:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауын мен орналасқан орнын;
2) ашық конкурстың қорытындысын шығару күнін, уақытын;
3) конкурстық комиссия құрамын;
4) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығына сәйкес ашық конкурстың нысанасын (егер ашық конкурстың нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атауларын);
5) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес, конкурстық баға ұсыныстары тізілімде (жүйеде) ашылған ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің атауы мен орналасқан жерінің мекенжайын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және орналасқан орнын (жеке тұлғалар үшін);
6) өлшем және есеп бірліктерінің мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігін, сипатын, әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ санын (көлемін);
7) конкурстық баға ұсыныстарының бағаларын көрсетумен, конкурстық баға ұсыныстары осы Қағидалардың 73-тармағында келтірілген себеппен қабылданбаған ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
8) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту өлшемшартын қолдануды ескере отырып, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің қабылданған конкурстық баға ұсыныстарының бағаларын (лоттар бойынша);
9) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес, ашық конкурс жеңімпазының атауын және орналасқан жерінің мекенжайын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және орналасқан жерін (жеке тұлғалар үшін), конкурстық баға ұсынысының бағасын (лоттар бойынша) және (немесе) ашық конкурстың нәтижесінде жеңімпаз анықталмаса, себепті (лоттар бойынша);

10) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) и местонахождение (для физических лиц) в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов, цена конкурсного ценового предложения второго потенциального поставщика, ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса (по лотам);
11) обязательства победителя и второго потенциального поставщика, ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, по внутристрановой ценности в предлагаемых товарах или работах, или услугах, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100);
12) код закупки и адрес интернет-ресурса реестра (системы);
13) номер (а) контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого (-ых) осуществляется приобретение ТРУ.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Не позднее дня подписания и размещения в открытой части реестра (системы) протокола итогов, в реестре (системе) заказчиком формируется уведомление, которое направляется на электронный адрес победителя и содержит:
1) срок для представления победителем подписанного договора о приобретении ТРУ;
2) перечень подлинников или нотариально – удостоверенных копий документов, предусмотренный протоколом рассмотрения конкурсных заявок, для прохождения процедуры сопоставления с электронными копиями документов, представленных в составе конкурсной заявки при участии в открытом конкурсе (при наличии);
3) условие о представлении подлинника доверенности (копии), выданной лицу, уполномоченному подписывать договор о приобретении ТРУ (если договор подписывает не первый руководитель) или копию приказа о назначении первого руководителя (копию решения учредителей (акционеров)).
Подписанный договор о приобретении ТРУ с приложением документов, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил, представляется в течение 5 (пять) рабочих дней с момента направления уведомления, в адрес заказчика, указанного в конкурсной документации.
Для потенциальных поставщиков – нерезидентов Республики Казахстан допускается представление подписанного договора о приобретении ТРУ и документов, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил, в течение 7 (семь) рабочих дней.

10) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес, конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің атауын және орналасқан жерінің мекенжайын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және орналасқан жерін (жеке тұлғалар үшін), конкурстық баға ұсынысының бағасын (лоттар бойынша);
11) жеңімпаздың және баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болатын екінші әлеуетті жеткізушінің міндеттемелерін, әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) ұсынылатын тауарлардағы немесе жұмыстардағы немесе көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелерін;
12) сатып алу кодын және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайын;
13) ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың (келісімшарттардың) нөмірін (нөмірлерін).
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде қорытынды шығару хаттамасына қол қойылған және орналастырылған күннен кешіктірмей, тапсырыс беруші тізілімде (жүйеде) хабарлама жасап, оны жеңімпаздың электрондық пошта мекенжайына жолдайды және ол мыналарды қамтиды:
1) жеңімпаздың қол қойылған ТЖКҚ сатып алу туралы шартты ұсынуына арналған мерзімді;
2) ашық конкурсқа қатысу кезінде конкурстық өтінімнің құрамында ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстыру рәсімінен өту үшін, конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасында көзделген құжаттардың түпнұсқаларының немесе нотариус куәландырған көшірмелерінің тізбесін (бар болса);
3) ТЖКҚ сатып алу туралы шартқа қол қоюға уәкілетті тұлғаға берілген сенімхаттың түпнұсқасын (көшірмесін) (егер шартқа бірінші басшы болып табылмайтын тұлға қол қойса) немесе бірінші тұлғаны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесін (құрылтайшылар (акционерлер) шешімінің көшірмесін) ұсыну туралы талапты.
Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен ТЖКҚ сатып алу туралы қол қойылған шарт конкурстық құжаттамада көрсетілген тапсырыс берушінің мекенжайына хабарлама жіберілген мезеттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
Әлеуетті жеткізушілер – Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін ТЖКҚ сатып алу туралы қол қойылған шартты және Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынуға жол беріледі.

Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83-1. Уполномоченный орган в области углеводородов разъясняет положения настоящих Правил. Потенциальный поставщик вправе обжаловать итоги конкурсов, проводимых на основании настоящих Правил в судебном порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 83-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана способом из одного источника
84. Приобретение ТРУ способом из одного источника по итогам проведенного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) осуществляется в случаях, когда:
1) открытый конкурс, открытый конкурс на понижение (электронные торги) признан несостоявшимся:
в связи с отсутствием представленных потенциальными поставщиками конкурсных ценовых предложений при проведении открытого конкурса на понижение (электронные торги);
когда все конкурсные заявки или все конкурсные ценовые предложения потенциальных поставщиков отклонены как несоответствующие условиям открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги);
2) потенциальный поставщик определенный победителем и второй потенциальный поставщик (при наличии), конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), не представил договор о приобретении ТРУ в установленный уведомлением срок или положения договора о приобретении ТРУ не соответствуют проекту договора и (или) конкурсной заявки победителя, второго потенциального поставщика, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя;
3) подлинники или нотариально – удостоверенные копии документов, прилагаемые к договору о приобретении, ТРУ, не прошли процедуру сверки с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги) или подлинники или нотариально – удостоверенные копии документов не представлены;
4) победитель и второй потенциальный поставщик (при наличии), конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), заключив договор о приобретении ТРУ, не исполнил требования, установленные конкурсной документацией о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении, ТРУ, если его внесение предусмотрено конкурсной документацией;

Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83-1. Көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың ережелерін түсіндіреді. Әлеуетті жеткізуші осы Қағидалардың негізінде өткізілетін конкурстардың қорытындыларына сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
Ескерту. Қағида 83-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді бір көзден алу тәсілімен сатып алу тәртібі
84. Өткен ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысы бойынша бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алу мына жағдайларда жүзеге асырылады:
1) ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық):
төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) өткізілген кезде әлеуетті жеткізушілер ұсынған конкурстық баға ұсыныстарының болмауына байланысты;
әлеуетті жеткізушілердің барлық конкурстық өтінімдері немесе барлық конкурстық баға ұсыныстары ашық конкурстың, төмендетуге ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес келмейтін ретінде қабылданбағандықтан, өтпеді деп танылса;
2) ашық конкурстың жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті жеткізуші және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс, төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші (бар болса) хабарламада белгіленген мерзімде шартты ұсынбаса немесе ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың ережелері ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жобасына және (немесе) жеңімпаздың және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне сәйкес келмесе;
3) ТЖКҚ сатып алу туралы шартқа қоса берілетін құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстыру рәсімінен өтпесе немесе құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ұсынылмаса;
4) төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы және (немесе) конкурстық баға ұсынысы жеңімпаздың конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші (бар болса) ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасасып, ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы конкурстық құжаттамада белгіленген талаптарды орындамаса, егер оның енгізілуі конкурстық құжаттамада көзделсе;

5) победитель и второй потенциальный поставщик (при наличии), конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя, отказывается от заключения договора о приобретении товара или работы, связанного с изменением стоимости проекта договора о приобретении товара или работ в соответствии с пунктом 121 настоящих Правил;
6) расторгнут договор о приобретении ТРУ по обоюдному согласию сторон в связи с неисполнением поставщиком обязательств. Договор по итогам закупа из одного источника заключается на невыполненный объем ТРУ по ранее расторгнутому договору на условиях, предусмотренных пунктом 86 Правил.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Приобретение ТРУ из одного источника осуществляется по следующему перечню:
1) ТРУ для локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, ликвидации аварий, а также по обеспечению ликвидации последствий аварийных разливов нефти первого, второго и третьего уровней;
2) ТРУ, являющиеся объектами интеллектуальной собственности, у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых ТРУ;
3) ТРУ при выходе из строя оборудования, механизмов, агрегатов, расходных материалов, выход из строя которых приведет к остановке производственного цикла;
К протоколу итогов закупа способом из одного источника заказчиком прилагается акт выхода из строя оборудования;
4) работ по переработке и (или) удалению и (или) размещению и (или) транспортировки и (или) утилизации образуемых в процессе хозяйственной деятельности отходов у потенциального поставщика, производственные мощности которого обеспечивают минимальное перемещение отходов от источника их образования;
5) ТРУ у казахстанских производителей ТРУ, зарегистрированных в моногородах, чьи производственные мощности расположены в моногородах и где единственным градообразующим предприятием является предприятие заказчика;
Местом поставки товара (выполнения работ, оказания услуг) является моногород;
6) работы и (или) услуги для проектов разведки углеводородов, относящихся к полевым геолого-геофизическим исследованиям и (или) обработке и интерпретации полученных данных таких исследований, строительства скважин "под ключ", отдельных работ и услуг, входящих в совокупность работ и услуг при строительстве скважин "под ключ", а также ТРУ для строительства установки комплексной подготовки газа в рамках обустройства газового месторождения;

5) жеңімпаз және конкурстық баға ұсынысы жеңімпаздың конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші (бар болса) осы Қағидалардың 121-тармағына сәйкес тауарды немесе жұмыстарды сатып алу туралы шарт жобасының құнының өзгеруіне байланысты тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт жасасудан бас тартса;
6) жеткізушінің міндеттемелерді орындамауына байланысты ТЖКҚ сатып алу туралы шарт тараптардың екіжақты келісімі бойынша бұзылса. Шарт бір көзден алу тәсілімен сатып алудың қорытындысы бойынша Қағидалардың 86-тармағында көзделген талаптармен бұрын бұзылған шарт бойынша ТЖКҚ-ның орындалмаған көлеміне жасалады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. ТЖКҚ бір көзден алу тәсілімен сатып алу мына тізбе бойынша жүзеге асырылады:
1) төтенше жағдайлардың салдарын оқшаулау және (немесе) жою, аварияларды жою үшін, сондай-ақ бірінші, екінші және үшінші деңгейдегі мұнайдың авариялық төгілуінің салдарын жоюды қамтамасыз ету бойынша ТЖКҚ сатып алу;
2) сатып алынатын ТЖКҚ-ға қатысты айрықша құқықтарға ие тұлғадан зияткерлік меншік объектілері болып табылатын ТЖКҚ сатып алу;
3) істен шығуы өндірістік циклдің тоқтауына әкелетін жабдықтардың, механизмдердің, агрегаттардың, шығыс материалдарының істен шығуы жағдайларында ТЖКҚ сатып алу.
Тапсырыс беруші бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындысының хаттамасына жабдықтың істен шығуы туралы актіні қоса береді;
4) өндірістік қуаттары қалдықтарды олардың түзілу көзінен барынша аз тасымалдауды қамтамасыз ететін, шаруашылық қызмет процесінде әлеуетті жеткізушіде түзілетін қалдықтарды қайта өңдеу және (немесе) жою және (немесе) орналастыру және (немесе) тасымалдау және (немесе) кәдеге жарату жұмыстарын сатып алу;
5) өндірістік қуаттары моноқалаларда орналасқан және жалғыз қала құраушы кәсіпорын тапсырыс берушінің кәсіпорны болып табылатын, моноқалаларда тіркелген қазақстандық ТЖКҚ өндірушілерінен ТЖКҚ сатып алу.
Тауарды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) орны моноқала болып табылады;
6) далалық геологиялық-геофизикалық зерттеулерге және (немесе) осындай зерттеулердің алынған деректерін өңдеуге және түсіндіруге, "толық аяқталған" ұңғымаларды салуға, "толық аяқталған" ұңғымаларды салу кезінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жиынтығына кіретін жекелеген жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге жататын көмірсутектерді барлау жобаларына арналған жұмыстар және (немесе) көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ газ кен орнын жайластыру шеңберінде кешенді газ өңдеу қондырғысын салуға арналған ТЖКҚ сатып алу;

7) проектно-изыскательские работы и ТРУ для обустройства скважин и транспортировки сырого газа до газоперерабатывающих мощностей или установок по подготовке газа в подготовительном периоде с целью подготовки и переработки сырого газа;
8) товары, произведенные в рамках офтейк-контрактов, а также сопутствующие производству таких товаров, работы и услуги (шеф-монтажные, монтажные или пуско-наладочные работы) у производителей этих товаров, а также товаров в рамках договора контрактных закупок на основании утвержденного перечня товаров в соответствии со статьей 47 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике";
9) приобретение услуг по внесению изменений и дополнений в проектную, предпроектную документацию у поставщика, разработавшего проектную, предпроектную документацию;
10) ТРУ для технического сопровождения в период гарантийного обслуживания, для технического сопровождения лицензионных программных продуктов;
11) товаров казахстанского происхождения у их производителей либо у лиц, находящихся с этими производителями в торгово-посреднических отношениях при наличии экономической целесообразности для недропользователей.
Товары приобретаются на основании сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан".
При отсутствии сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" договор о приобретении товара заключается на основании индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", и гарантийного письма о представлении с поставкой товара сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" с указанием прогнозной доли внутристрановой ценности;
12) наличие в Реестре ОТП единственного товаропроизводителя приобретаемого товара, при соответствии производимого им товара техническим характеристикам, устанавливаемым заказчиком;
13) товары иностранного происхождения у производителя товара, при условии, что приобретаемый товар не производится на территории Республики Казахстан. Договор заключается сроком до пяти лет и содержит предоставленную производителем товара программу локализации предлагаемого товара с обеспечением его производства на территории Республики Казахстан;
14) приобретение услуг по составлению анализа разработки месторождений у поставщика, разработавшего проектную, предпроектную документацию.

7) жобалық-іздестіру жұмыстары және ұңғымаларды жайластыру үшін және дайындық кезеңінде шикі газды дайындау және қайта өңдеу мақсатында газды қайта өңдеу қуаттарына немесе газ дайындау қондырғыларына дейін тасымалдауға арналған ТЖКҚ;
8) офтейк-келісімшарттар шеңберінде өндірілген, сондай-ақ осы тауарларды өндірушілерден осындай тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (шеф-монтаждау, монтаждау немесе іске қосу-баптау жұмыстары) өндіруге ілеспе тауарлар, сондай-ақ келісімшарттық сатып алу шарты шеңберінде "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабына сәйкес тауарлардың бекітілген тізбесі негізінде өндірілген тауарларды сатып алу;
9) жобалау, жобаға дейінгі құжаттаманы әзірлеген жеткізушіден жобалау, жобаға дейінгі құжаттамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
10) кепілді қызмет көрсету кезеңінде техникалық сүйемелдеуге, лицензиялық бағдарламалық өнімдерді техникалық сүйемелдеуге арналған ТЖКҚ сатып алу;
11) қазақстандық тауарларды олардың өндірушілерінен не жер қойнауын пайдаланушылар үшін экономикалық тиімділік болған кезде осы өндірушілермен сауда-делдалдық қатынастарда жүрген тұлғалардан тауарларды сатып алу.
Тауарлар "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат негізінде сатып алынады.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат болмаған кезде тауарды сатып алу туралы шарт "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат және тауардың жеткізілуімен бірге елішілік құндылықтың болжамды үлесін көрсете отырып, "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсыну туралы кепілдік хаттың негізінде жасалады.
12) ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісінің болуы, егер ол өндірген тауар тапсырыс беруші белгілеген техникалық сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда;
13) сатып алынатын тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмеген жағдайда, тауарды өндірушіден шетелден шыққан тауарлар. Шарт бес жылға дейінгі мерзімге жасалады және оның Қазақстан Республикасының аумағында өндірілуін қамтамасыз ететін тауарды өндіруші ұсынған ұсынылып отырған тауарды оқшаулау бағдарламасын қамтиды;
14) жобалық және жоба алдындағы құжаттаманы әзірлеген жеткізушіден кен орнын игерудің талдауын құрастыру бойынша қызметтерді сатып алу.

Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. При приобретении ТРУ способом из одного источника в соответствии с подпунктом 1) пункта 84 настоящих Правил, условия приобретения ТРУ соответствуют требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого, открытого конкурса на понижение (электронные торги).
При приобретении ТРУ способом из одного источника в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) пункта 84 настоящих Правил, условия приобретения ТРУ соответствуют требованиям конкурсной документации открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) по итогам которого осуществляется закуп из одного источника.
При приобретении ТРУ в соответствии с пунктом 84 Правил, потенциальный поставщик перед заключением договора о приобретении ТРУ представляет заказчику конкурсную заявку в электронном виде согласно условиям несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) в соответствии с подпунктом 1) пункта 84 настоящих Правил или в соответствии с требованиями открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), по итогам которого осуществлен закуп из одного источника в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) пункта 84 настоящих Правил.
Конкурсная заявка представляется потенциальными поставщиками на языке конкурсной документации. Потенциальным поставщиком не представляется документ, подтверждающий внесение обеспечения конкурсной заявки (при наличии требования в конкурсной документации о внесении обеспечения конкурсной заявки).
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. При приобретении ТРУ в соответствии с подпунктами 1), 3) пункта 6 и пункта 7 настоящих Правил осуществлено с нарушением настоящих Правил, заказчиком не применяется способ закупа ТРУ из одного источника в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил.
Заказчиком не приобретаются ТРУ способом из одного источника по итогам несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) у поставщика, не принимавшего участие в несостоявшемся открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), за исключением случаев, когда все потенциальные поставщики несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) были отклонены в соответствии с подпунктами 6), 7), 10), 11) пункта 65 настоящих Правил.

Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. ТЖКҚ осы Қағидалардың 84-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен сатып алынған кезде, ТЖКҚ сатып алудың шарттары өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келеді.
ТЖКҚ осы Қағидалардың 84-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларына сәйкес бір көзден алу тәсілімен сатып алынған кезде, ТЖКҚ сатып алудың шарттары қорытындысы бойынша бір көзден сатып алу жүзеге асырылатын ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттықтың) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.
Қағидалардың 84-тармағына сәйкес ТЖКҚ-ны сатып алу кезінде әлеуетті жеткізуші ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасау алдында тапсырыс берушіге осы Қағидалардың 84-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтпеген ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес немесе Қағидалардың 84-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларына сәйкес оның қорытындысы бойынша бір көзден сатып алу жүзеге асырылған ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес электрондық түрде конкурстық өтінімді ұсынады.
Конкурстық өтінімді әлеуетті жеткізушілер конкурстық құжаттама тілінде ұсынады. Әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізуді растайтын құжатты ұсынбайды (конкурстық құжаттамада конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу туралы талап болған жағдайда).
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Егер ТЖКҚ сатып алу осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларына және 7-тармағына сәйкес осы Қағидаларды бұза отырып өткізілген болса, осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес ТЖКҚ сатып алудың бір көзден алу тәсілі қолданылмайды.
Өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысы бойынша, осы Қағидалардың 65-тармағының 6), 7), 10), 11) тармақшаларына сәйкес барлық әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдері қабылданбаған жағдайларды қоспағанда, Тапсырыс беруші өтпеген ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатыспаған жеткізушіден ТЖКҚ бір көзден сатып алмайды.

Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. При осуществлении приобретения ТРУ способом из одного источника, не являющихся однородными, допускаются организация и проведение заказчиком единого приобретения ТРУ указанным способом с обязательным разделением таких ТРУ в протоколе подведения итогов на лоты.
Приобретение нескольких видов однородных ТРУ способом из одного источника осуществляется путем разделения ТРУ на лоты по их однородным видам.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Протокол подведения итогов приобретения ТРУ способом из одного источника формируется, подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в открытой части реестра (системы) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе), не позднее семи рабочих дней после заключения договора о приобретении ТРУ с указанием сведений:
1) наименования и местонахождения заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) основания для приобретения ТРУ способом из одного источника (по каждому лоту, если в предмет приобретения ТРУ способом из одного источника входит несколько лотов) с прикреплением электронной копии обоснования применения способа из одного источника, при приобретении ТРУ в соответствии с пунктом 85 настоящих Правил;
3) предмета приобретения способом из одного источника в соответствии с единым номенклатурным справочником товаров, работ и услуг (наименования и номера лотов, если в предмет приобретения из одного источника входит несколько лотов);
4) описания, единицы измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем) приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
5) сроков и места поставки товаров или выполнения работ, или оказания услуг по каждому лоту;
6) наименования потенциального поставщика;
7) цен, предложенных потенциальным поставщиком на предлагаемые ТРУ по каждому лоту, выраженных в тенге, без учета НДС;
8) сумм, выделенных на приобретение товара, выполнение работ или оказание услуг по каждому лоту, выраженных в тенге, без учета НДС;

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Бір көзден алу тәсілімен біртекті болып табылмайтын ТЖКҚ-ны сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс берушіге қорытынды шығару хаттамасында мұндай ТЖКҚ-ны міндетті түрде лоттарға бөле отырып, көрсетілген тәсілмен бірыңғай ТЖКҚ-ны сатып алуды ұйымдастыруға және өткізуге жол беріледі.
Бір көзден алу тәсілімен біртекті ТЖКҚ-ның бірнеше түрін сатып алу ТЖКҚ-ны олардың біртекті түрлері бойынша лоттарға бөлу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасын тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілеттік берген тұлғасы қалыптастырады, оған тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылады, мына мәліметтерді көрсете отырып:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
2) ТЖКҚ осы Қағидалардың 85-тармағына сәйкес сатып алынған жағдайда, бір көзден алу тәсілімен сатып алуды қолдану негіздемесінің электрондық көшірмесін қоса беріп, бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың негіздемесі (бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың нысанасына бірнеше лот кірсе, әрбір лот бойынша);
3) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығына сәйкес бір көзден алу тәсілімен сатып алудың нысанасы (егер бір көзден алу тәсілімен сатып алудың нысанасына бірнеше лот кірсе, лоттардың атаулары және нөмірлері);
4) әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ сипаттамасы, өлшем және есеп бірліктерінің мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем және есеп бірлігі, саны (көлемі);
5) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу немесе жұмыстарды орындау, немесе қызметтерді көрсету мерзімдері мен орны;
6) әлеуетті жеткізушінің атауы;
7) әрбір лот бойынша, ҚҚС есепке алмағанда, теңгемен көрсетілген, ұсынылатын ТЖКҚ-ға әлеуетті жеткізушінің ұсынған бағасы;
8) әрбір лот бойынша, ҚҚС есепке алмағанда, теңгемен көрсетілген, тауарларды сатып алуға, жұмыстарды орындауға немесе қызметтерді көрсетуге бөлінген сома;

9) обязательств потенциального поставщика по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100);
10) кода закупки и адреса интернет-ресурса реестра (системы);
11) номера (-ов) контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого (-ых) осуществляется приобретение ТРУ;
12) код закупки открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) по итогам которых проводится закуп из одного источника в соответствии с пунктом 84 Правил;
13) конкурсная заявка поставщика, соответствующая требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), в соответствии с требованием пункта 86 настоящих Правил.
Бумажный экземпляр протокола итогов приобретения ТРУ из одного источника, сформированного реестром (системой), подписывается первым руководителем заказчика или уполномоченным представителем заказчика.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана способом открытого конкурса на понижение (электронные торги)
90. Процедуры приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) соответствуют процедурам открытого конкурса, за исключением процедур представления конкурсных ценовых предложений и определения победителя.
91. Потенциальные поставщики, допущенные к участию в приобретении ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), представляют конкурсные ценовые предложения на лот в реестре (системе) и подписывают их электронной цифровой подписью.
Срок представления конкурсных ценовых предложений – сорок восемь часов с момента размещения в открытой части реестра (системы) протокола рассмотрения конкурсных заявок и автоматического направления реестром (системой) уведомления потенциальным поставщикам, допущенных к размещению ценовых предложений, если менее короткий срок не предусмотрен конкурсной документацией. Срок представления конкурсных ценовых предложений устанавливается не менее пяти часов в период времени с 9-00 до 20-00 часов по времени города Астана с учетом требований, изложенных в последнем абзаце настоящего пункта.
Протокол рассмотрения конкурсных заявок способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) размещаются в открытой части реестра (системы) в рабочие дни с учетом времени для проведения торгов, которые не выпадают и не прерываются выходными и (или) праздничными днями в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
Потенциальным поставщиком не представляется предложение на понижение цены, если его ценовое предложение является текущей наименьшей ценой торгов на понижение.
Потенциальные поставщики представляют предложения на понижение цены в пределах шага на понижение, устанавливаемого веб-порталом закупок от начальной цены торгов на понижение, с учетом условной скидки (при закупках способом тендера), присвоенной по итогам процедуры допуска к торгам на понижение, без ограничения количества представляемых предложений.

9) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін), әлеуетті жеткізушінің ұсынылатын ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелері;
10) сатып алу коды және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайы;
11) ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың (келісімшарттардың) нөмірі (нөмірлері);
12) Қағидалардың 84-тармағына сәйкес олардың қорытындылары бойынша бір көзден сатып алу өткізілетін ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) сатып алу коды;
13) осы Қағидалардың 86-тармағының талаптарына сәйкес, өтпеген ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келетін жеткізушінің конкурстық өтінімі.
Тізілімде (жүйеде) қалыптастырылған бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасының қағаз данасына тапсырыс берушінің бірінші басшысы немесе тапсырыс берушінің уәкілетті өкілі қол қояды.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен сатып алу тәртібі
90. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алу рәсімдері конкурстық баға ұсыныстарын ұсыну және жеңімпазды айқындау рәсімдерін қоспағанда, ашық конкурстың рәсімдеріне сай келеді.
91. Төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға жіберілген әлеуетті жеткізушілер тізілімде (жүйеде) лотқа конкурстық баға ұсыныстарын береді және оларға электрондық цифрлық қолтаңба қояды.
Конкурстық баға ұсыныстарын беру мерзімі – егер конкурстық құжаттамада одан қысқа мерзім көзделмесе, тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы орналастырылған мезеттен және тізілім (жүйе) баға ұсыныстарын орналастыруға жіберілген әлеуетті жеткізушілерге автоматты түрде хабарламаларды жіберген мезеттен бастап қырық сегіз сағат. Конкурстық баға ұсыныстарын беру мерзімі осы тармақтың соңғы абзацында жазылған талаптарды ескере отырып, Астана қаласының уақыты бойынша сағат 9-00-ден 20-00-ге дейінгі кезеңде кем дегенде бес сағатқа белгіленеді.
Төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы сауда-саттықты өткізуге қажетті уақытты ескере отырып, "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 5-бабына сәйкес демалыс және (немесе) мереке күндеріне түспейтін және олармен бөлінбейтін жұмыс күндері тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылады.
Егер әлеуетті жеткізушінің баға ұсынысы төмендетуге бағытталған сауда-саттықтың ағымдағы ең төмен бағасы болып табылса, ол бағаны төмендетуге ұсыныс бермейді.
Әлеуетті жеткізушілер ұсынылатын ұсыныстардың санын шектемей, төмендетуге бағытталған сауда-саттыққа рұқсат беру рәсімінің қорытындысы бойынша берілген шартты жеңілдікті (тендер тәсілімен сатып алу кезінде) ескере отырып, сатып алу веб-порталы төмендетуге бағытталған сауда-саттықтың бастапқы бағасынан белгілейтін төмендетуге бағытталған қадам шегінде бағаны төмендетуге бағытталған ұсыныстар береді.

Потенциальными поставщиками, допущенными к участию в приобретении ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), не представляются ценовые предложения менее 80 % (восемьдесят процентов) от суммы, выделенной на приобретение ТРУ без учета критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса.
Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Количество представляемых потенциальным поставщиком конкурсных ценовых предложений не ограничено, потенциальный поставщик имеет возможность многократно изменить свое ценовое предложение в сторону уменьшения.
93. Потенциальные поставщики открытого конкурса на понижение (электронные торги) имеют возможность видеть конкурсные ценовые предложения с учетом условной цены и количество участвующих потенциальных поставщиков без указания их наименования.
94. Если в течение трех минут до закрытия торгов один из потенциальных поставщиков вводит новое наименьшее конкурсное ценовое предложение, время закрытия торгов автоматически продлевается на пятнадцать минут, но не более трех раз.
95. Оценка и сопоставление цен конкурсных ценовых предложений осуществляются в реестре (системе), и на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения с учетом критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса, определяется победитель.
Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. При определении победителя приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), при равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков приобретения ТРУ, с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса, предпочтение отдается товаропроизводителю и казахстанскому производителю работ или услуг.
Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Победителем открытого конкурса на понижение (электронные торги) признается потенциальный поставщик, предложивший наибольший процент обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса на понижение (электронные торги) при:

Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету өлшемшартын есепке алмағанда, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға қатысуға жіберілген әлеуетті жеткізушілерге ТЖКҚ сатып алуға бөлінген соманың 80 % (сексен пайыздан) төмен баға ұсыныстары берілмейді.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Әлеуетті жеткізуші ұсынатын конкурстық баға ұсыныстарының саны шексіз, әлеуетті жеткізуші өз баға ұсынысын төмендету жағына қарай көп мәрте өзгерте алады.
93. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілері шартты бағаны ескере отырып конкурстық баға ұсыныстарын және атауы көрсетілмеген қатысып отырған әлеуетті жеткізушілердің санын көре алады.
94. Сауда-саттық жабылғанға дейін үш минуттың ішінде әлеуетті жеткізушілердің біреуі ең төменгі жаңа конкурстық баға ұсынысын енгізсе, сауда-саттықтың жабылу уақыты автоматты түрде он бес минутқа, бірақ үш реттен артық емес ұзартылады.
95. Конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстырып тексеру тізілімде (жүйеде) жүзеге асырылады, және Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төменгі бағасы негізінде жеңімпаз анықталады.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың жеңімпазын анықтау кезінде, ТЖКҚ сатып алуға қатысқан әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстары тең болса, Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, артықшылық тауар өндірушіге және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушісіне беріледі.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы болып табылатын, сатып алынатын ТЖҚК елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің ең үлкен пайызын ұсынған әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда:

1) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков, с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;
2) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Победителем открытого конкурса на понижение (электронные торги) признается потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого поступило ранее конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков, при:
1) равенстве цен конкурсных ценовых предложений с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса, и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом приобретения работ или услуг способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), предложенных потенциальными поставщиками, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;
2) равенстве цен конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых работ или услуг, являющихся предметом приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), предложенных потенциальными поставщиками, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Открытый конкурс на понижение (электронные торги) признается конкурсной комиссией несостоявшимся:
1) в связи с отсутствием представленных конкурсных заявок, конкурсных ценовых предложений;
2) в случае, когда все конкурсные заявки или все конкурсные ценовые предложения потенциальных поставщиков отклонены как несоответствующие условиям открытого конкурса на понижение (электронные торги).

1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, тауар өндірушілер және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса;
2) тауар өндірушілер және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылмайтын әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Конкурстық баға ұсынысы әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарынан бұрын түскен әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда:
1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, конкурстық баға ұсыныстарының бағалары және тауар өндірушлері және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті жеткізушілер ұсынған бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы болып табылатын сатып алынатын ТЖҚК елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған;
2) конкурстық баға ұсыныстары және тауар өндірушлері және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылмайтын әлеуетті жеткізушілер ұсынған бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы болып табылатын сатып алынатын ТЖҚК елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған кезде бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Конкурстық комиссия бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) мына жағдайларда өтпеген деп таниды:
1) ұсынылған конкурстық өтінімдердің, конкурстық баға ұсыныстарының болмауына байланысты;
2) әлеуетті жеткізушілердің барлық конкурстық өтінімдері немесе барлық конкурстық баға ұсыныстары бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес келмейтіндер ретінде қабылданбаған жағдайда.

Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Если открытый конкурс на понижение (электронные торги) признан несостоявшимся, заказчик принимает одно из следующих решений:
1) о проведении нового открытого конкурса на понижение (электронные торги);
2) о приобретении ТРУ способом из одного источника.
101. Решение по итогам оценки и сопоставления конкурсных ценовых предложений не позднее дня вскрытия конкурсных ценовых предложений формируется и публикуется в открытой части реестра (системы) в виде протокола подведения итогов приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), подписанного электронной цифровой подписью лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе) с указанием сведений:
1) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) дата и время подведения итогов открытого конкурса на понижение (электронные торги);
3) предмет открытого конкурса на понижение (электронные торги) (наименования лотов, в случае, если в предмет приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) входит несколько лотов);
4) состав конкурсной комиссии;
5) описание, единица измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем) приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
6) наименование и адрес фактического местонахождения в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов (для юридических лиц) или фамилия, имя, отчество (при наличии), юридический адрес в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов (для физических лиц) потенциальных поставщиков открытого конкурса на понижение (электронные торги);
7) цены конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса на понижение (электронные торги) с учетом применения критерия условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131, пунктом 1 статьи 179 Кодекса (по лотам);
8) наименование (для юридических лиц) или фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) и цена конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса на понижение (электронные торги) (по лотам), или указание причины, если в результате не был определен победитель (по лотам);
9) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц), цена конкурсного ценового предложения второго потенциального поставщика, ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса на понижение (электронные торги) (по лотам);

Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Конкурстық баға ұсыныстарын ашу күнінен кешіктірмей конкурстық баға ұсыныстарын бағалаудың және салыстырудың қорытындысы бойынша шешім тапсырыс берушінің ақпаратты тізілімде (жүйеде) қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындысын шығару хаттамасы түрінде тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде қалыптастырылады және жарияланады, онда мыналар көрсетіледі:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
2) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысын шығару күні мен уақыты;
3) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы (егер бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары);
4) конкурстық комиссия құрамы;
5) әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ сипаттамасы, өлшем бірліктер мен шоттың мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігі, саны (көлемі);
6) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілерінің атауы мен нақты орналасқан орны (заңды тұлғалар үшін) немесе әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), заңды мекенжайы (жеке тұлғалар үшін);
7) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында, 179-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты төмендету бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары (лоттар бойынша);
8) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының атауы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлғалар үшін) және конкурстық баға ұсынысының бағасы (лоттар бойынша), немесе нәтижесінде жеңімпаз айқындалмаса, себепті көрсету (лоттар бойынша);
9) конкурстық баға ұсынысы бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің атауы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлғалар үшін), конкурстық баға ұсынысының бағасы (лоттар бойынша);

10) обязательства по внутристрановой ценности в ТРУ;
11) код закупки и адрес интернет-ресурса реестра (системы).
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Не позднее дня подписания и размещения в открытой части реестра (системы) протокола подведения итогов, в реестре (системе) заказчиком формируется уведомление, которое направляется на электронный адрес победителя и содержит:
1) срок для представления победителем подписанного договора о приобретении ТРУ;
2) перечень подлинников или нотариально – удостоверенных копий документов, предусмотренный протоколом рассмотрения конкурсных заявок, для прохождения процедуры сопоставления с электронными копиями документов, представленных в составе конкурсной заявки при участии в открытом конкурсе (при наличии);
3) условие о представлении подлинника (копии) доверенности, выданной лицу, уполномоченному подписывать договор о приобретении ТРУ (если договор подписывает не первый руководитель) или копию приказа о назначении первого руководителя (копию решения учредителей (акционеров)).
Подписанный договор о приобретении ТРУ с приложением документов, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил, представляется в течение 5 (пять) рабочих дней с момента направления уведомления, в адрес заказчика, указанного в конкурсной документации.
Для потенциальных поставщиков – нерезидентов Республики Казахстан допускается представление подписанного договора о приобретении ТРУ и документов, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил, в течение 7 (семь) рабочих дней.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Обеспечение исполнения договора о приобретении товаров, работ и услуг
104. Обеспечение исполнения договора о приобретении ТРУ вносится победителем в случаях, предусмотренных конкурсной документацией, в качестве гарантии того, что он своевременно, полно и надлежащим образом исполнит свои обязательства по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ.
Обеспечение исполнения договора вносится в течение десяти рабочих дней со дня заключения договора о приобретении ТРУ, если больший срок не предусмотрен конкурсной документацией и проектом договора.

10) ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелер;
11) сатып алу коды және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайы.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде қорытынды шығару хаттамасына қол қойылған және орналастырылған күннен кешіктірмей, тапсырыс беруші тізілімде (жүйеде) хабарлама жасап, жеңімпаздың электрондық пошта мекенжайына жолдайды және ол мыналарды қамтиды:
1) жеңімпаздың қол қойылған ТЖКҚ сатып алу туралы шартты ұсынуына арналған мерзімді;
2) ашық конкурсқа қатысу кезінде конкурстық өтінімнің құрамында ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстыру рәсімінен өту үшін, конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасында көзделген құжаттардың түпнұсқаларының немесе нотариус куәландырған көшірмелерінің тізбесін (бар болса);
3) ТЖКҚ сатып алу туралы шартқа қол қоюға өкілетті тұлғаға берілген сенімхаттың түпнұсқасын (көшірмесін) (егер шартқа бірінші басшы болып табылмайтын тұлға қол қойса) немесе бірінші тұлғаны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесін (құрылтайшылар (акционерлер) шешімінің көшірмесін) ұсыну туралы талапты.
Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, ТЖКҚ сатып алу туралы қол қойылған шарт конкурстық құжаттамада көрсетілген тапсырыс берушінің мекенжайына хабарлама жіберілген мезеттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
Әлеуетті жеткізушілер – Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін ТЖКҚ сатып алу туралы қол қойылған шартты және Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынуға жол беріледі.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету
104. ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді жеңімпаз оның өзімен жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы, толық және тиісті түрде орындайтындығының кепілдігі ретінде, конкурстық құжаттамада көзделген жағдайларда енгізеді.
Егер конкурстық құжаттамада және шарт жобасында басқа ұзағырақ мерзім көзделмесе, шарттың орындалуын қамтамасыз ету ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасасқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізіледі.

Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.09.2023 № 338 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. Заказчиком не устанавливается размер обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ более трех процентов от суммы договора.
106. Обеспечение исполнения договора вносится одним из следующих способов:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет заказчика;
2) банковская гарантия одного или нескольких банков второго уровня Республики Казахстан.
Выбор способа внесения обеспечения исполнения договора осуществляется поставщиком ТРУ.
107. Поставщиком не совершаются действия, приводящие к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до полного исполнения обязательств по договору.
108. Заказчиком не используется гарантийный денежный взнос, внесенный поставщиком, до полного исполнения обязательств по договору.
109. Положения, предусмотренные настоящей главой настоящих Правил, о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ не распространяется на общественные организации инвалидов.
110. Обеспечение исполнения договора о приобретении ТРУ не возвращается заказчиком, в случае, если поставщик не исполнил свои обязательства по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ.
111. В случае ненадлежащего исполнения поставщиком ТРУ обязательств по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ, заказчик удерживает из суммы обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ суммы неустойки, предусмотренных договором.
Оставшаяся сумма обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ возвращается поставщику в течение десяти рабочих дней с даты подписания актов приема-передачи ТРУ, предусмотренных договором.
112. Заказчик возвращает поставщику внесенное им обеспечение исполнения договора о приобретении ТРУ в течение десяти рабочих дней, в случае, если он своевременно, полно и надлежащим образом исполнил свои обязательства по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ.
Глава 5-1. Сопоставление документов, представленных потенциальными поставщиками в составе конкурсной заявки на участие в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), на предмет их соответствия
Сноска. Правила дополнены главой 5-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.09.2023 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Тапсырыс берушіге шарт сомасынан үш пайыздан артық болатын ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудің мөлшерін белгілеуге жол берілмейді.
106. Шарттың орындалуын қамтамасыз ету мынадай тәсілдердің бірімен енгізіледі:
1) тапсырыс берушінің банк шотына енгізілетін кепілді ақшалай жарнасы;
2) Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше екінші деңгейдегі банктерінің банктік кепілдігі.
Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу тәсілін таңдауды ТЖКҚ жеткізушісі жүзеге асырады.
107. Жеткізуші шарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін үшінші тұлғаларда енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаның барлығын не бір бөлігін талап ету құқығының туындауына әкелетін іс-қимылдарды жасамайды.
108. Тапсырыс беруші шарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін жеткізуші енгізген кепілді ақшалай жарнаны пайдаланбайды.
109. Осы Қағидалардың осы параграфында көзделген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу туралы ережелері мүгедектердің қоғамдық ұйымдарына қолданылмайды.
110. Егер жеткізуші өзімен жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаса, тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді қайтармайды.
111. ТЖКҚ жеткізушісі онымен жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді тиісті түрде орындамаған жағдайда, тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу туралы шартты орындауды қамтамасыз ету сомасынан шартта көзделген тұрақсыздық айыбының сомасын ұстап қалады.
ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудің қалған сомасы шартта көзделген ТЖКҚ қабылдау-тапсыру актілеріне қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жеткізушіге қайтарылады.
112. Тапсырыс беруші жеткізушіге ол енгізген ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, онымен жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы, толық және тиісті түрде орындаған жағдайда, он жұмыс күні ішінде қайтарады.
5-1-тарау. Әлеуетті жеткізушілер ашық конкурсқа, төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттыққа) қатысуға арналған конкурстық өтінімнің құрамында ұсынған құжаттарды олардың сәйкес келуі тұрғысынан салыстырып-тексеру
Ескерту. Қағида 5-1-тараумен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

112-1. Процедура сопоставления документов проводится по решению заказчика при возникновении у членов конкурсной комиссии обоснованных сомнений в подлинности представленных документов.
112-2. Потенциальный поставщик, признанный победителем открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), в срок не более 5 (пять) рабочих дней или 7 (семь) рабочих дней (для потенциальных поставщиков – нерезидентов Республики Казахстан) с момента направления уведомления в соответствии с пунктом 102 настоящих Правил, предоставляет указанные заказчиком в протоколе рассмотрения конкурсных заявок подлинники или нотариально заверенные копии документов, размещенные им в составе конкурсной заявки на участие в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги) для процедуры сопоставления.
112-3. Подлинники и (или) нотариально заверенные копии документов рассматриваются конкурсной комиссией на предмет соответствия их электронным копиям, представленным потенциальным поставщиком в составе конкурсной заявки, в срок не более 5 (пять) рабочих дней со дня предоставления потенциальным поставщиком документов.
Дополнительные документы, не предусмотренные конкурсной документацией и пунктом 41 настоящих Правил, не представляются потенциальным поставщиком для процедуры сопоставления с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги).
112-4. Заказчик возвращает документы, представленные потенциальным поставщикам для прохождения процедуры сверки. При этом, заказчик вправе оставить копии документов, представленных потенциальным поставщикам для прохождения процедуры сверки.
112-5. Решение по итогам сопоставления документов не позднее 1 (один) рабочего со дня истечения срока, указанного в пункте 112-3 настоящих Правил, формируется и публикуется в открытой части реестра (системы) в виде протокола сопоставления документов, подписанного электронной цифровой подписью лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе) с указанием сведений:
1) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) предмет открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) (наименования лотов, если в предмет приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) входит несколько лотов и сопоставление проводится по нескольким лотам);

112-1. Конкурстық комиссияның мүшелерінде ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығына дәлелді күмән туындаса құжаттарды салыстырып-тексеру рәсімі тапсырыс берушінің шешімі бойынша жүргізіледі.
112-2. Ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылған әлеуетті жеткізуші хабарлама жіберілген сәттен 5 (бес) жұмыс күнінен немесе 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын әлеуетті жеткізушілер үшін) осы Қағидалардың 102-тармағына сәйкес тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасында көрсетілген немесе ол ашық конкурсқа, төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысуға арналған конкурстық өтінімнің құрамында орналастырған құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариус куәландырған көшірмелерін салыстырып-тексеру рәсімі үшін ұсынады.
112-3. Конкурстық комиссия әлеуетті жеткізуші құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде құжаттардың түпнұсқаларын және (немесе) нотариус куәландырған көшірмелерін олардың әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімнің құрамында ұсынған электрондық көшірмелерге сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
Ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстырып-тексеру рәсімі үшін әлеуетті жеткізуші конкурстық құжаттамада және осы Қағидалардың 41-тармағында көзделмеген қосымша құжаттарды ұсынбайды.
112-4. Тапсырыс беруші салыстырып-тексеру рәсімінен өту үшін ұсынылған құжаттарды әлеуетті жеткізушілерге қайтарады. Бұл ретте, тапсырыс беруші салыстыру рәсімінен өту үшін әлеуетті жеткізушілерге ұсынылған құжаттардың көшірмелерін қалдыруға құқылы.
112-5. Құжаттарды салыстырып-тексерудің қорытындысы бойынша шешім осы Қағидалардың 112-3-тармағында көрсетілген мерзім аяқталған күннен 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыру мен орналастыруға уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған құжаттарды салыстыру хаттамасы ретінде тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде қалыптастырылады және жарияланады, мынадай мәліметтерді көрсете отырып:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
2) ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) мәні (егер төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың мәніне бірнеше лот кірсе және салыстыру бірнеше лот бойынша жүргізілсе, лоттардың атаулары);

3) состав конкурсной комиссии;
4) наименование победителя открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги);
5) перечень документов, представленных победителем;
6) подведение итогов процедуры сопоставления;
7) код закупки и адрес интернет-ресурса реестра (системы).
Глава 6. Договор о приобретении товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана
113. Договор о приобретении ТРУ заключается в соответствии с содержащимся в конкурсной документации проектом договора о приобретении ТРУ и конкурсной заявки победителя.
114. Договор о приобретении ТРУ должен содержать цену, предложенную победителем открытого конкурса или открытого конкурса на понижение (электронные торги) с начислением к ней НДС, за исключением случаев, когда победитель открытого конкурса или открытого конкурса на понижение (электронные торги) не является плательщиком НДС или поставляемый товар, выполняемая работа, оказываемая услуга не облагается НДС в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
115. Заказчик направляет победителю открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) уведомление, содержащее отказ от заключения (исполнения) договора о приобретении ТРУ с пояснением причин, послужившими основанием для такого отказа, если потенциальный поставщик, определенный победителем открытого конкурса, открытого на понижение (электронные торги):
не представил договор о приобретении ТРУ в установленный уведомлением срок или положения договора о приобретении ТРУ не соответствуют условиям проекта договора о приобретении ТРУ и (или) конкурсной заявки победителя;
представил подлинники или нотариально – удостоверенные копии документов, прилагаемые к договору о приобретении, ТРУ, не прошедшие процедуру сопоставления с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги) или подлинники или нотариально – удостоверенные копии документов не представлены;
заключив договор о приобретении ТРУ, не исполнил требования, установленные конкурсной документацией о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении, ТРУ (если обеспечение исполнение договора предусмотрено конкурсной документацией).
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) конкурстық комиссияның құрамы;
4) ашық конкурс, төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының атауы;
5) жеңімпаз ұсынған құжаттардың тізбесі;
6) салыстырып-тексеру рәсімінің қорытындысын шығару;
7) сатып алу коды және тізілім (жүйе) интернет-ресурсының мекенжайы.
6-тарау. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт
113. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт конкурстық құжаттамадағы ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жобасына және жеңімпаздың конкурстық өтініміне сәйкес жасалады.
114. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт ашық конкурстың немесе бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы ҚҚС төлеушісі болып табылмаған немесе жеткізілетін тауарға, орындалатын жұмысқа, көрсетілетін қызметке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ҚҚС салынбаған жағдайларды қоспағанда, ашық конкурстың немесе бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы ұсынған, оған ҚҚС есептелген бағаны қамтуға тиіс.
115. Егер ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылған әлеуетті жеткізуші:
ТЖКҚ сатып алу шартын хабарламада белгіленген мерзімде ұсынбаса немесе ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың ережелері ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жобасының және (немесе) жеңімпаздың конкурстық өтінімінің талаптарына сәйкес келмесе;
ашық конкурсқа, төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстыру рәсімінен өтпеген, ТЖКҚ сатып алу туралы шартқа қоса берілетін құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариус куәландырған көшірмелерін ұсынса немесе құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ұсынылмаса;
ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасап, конкурстық құжаттамада ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы белгіленген талаптарды орындамаса (егер шарттың орындалуын қамтамасыз ету конкурстық құжаттамада көзделсе), тапсырыс беруші ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазына шартты жасасудан (орындаудан) бас тарту үшін негіз болған себептерді түсіндірумен, осындай бас тартуды қамтитын хабарлама жібереді.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

116. Уведомление заказчика, содержащее отказ от заключения (исполнения) договора, является основанием для заключения договора о приобретении ТРУ со вторым потенциальным поставщиком, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя в порядке, предусмотренном пунктами 83, 102, 112-1, 112-2, 112-3, 112-4, 112-5, 115 настоящих Правил, или основанием для проведения нового открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги).
Сноска. Пункт 116 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Договор о приобретении ТРУ способом открытого конкурса или открытого конкурса на понижение (электронные торги) заключается в сроки, указанные в протоколе об итогах, но не более двадцати пяти рабочих дней с даты подписания протокола об итогах или протокола сопоставления документов.
Если приобретение ТРУ состоялось по нескольким лотам, проекты договоров о приобретении ТРУ составляются заказчиком на каждый лот отдельно.
Допускается заключение единого договора, при признании потенциального поставщика победителем по нескольким лотам с обязательным разделением лотов на отдельные технические спецификации по лотам (приложения к договору на каждый лот отдельно).
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. В случаях заключения договора о приобретении ТРУ с нерезидентом Республики Казахстан допускается оформление договора о приобретении ТРУ в предлагаемой им форме с учетом требований гражданского законодательства Республики Казахстан, законодательства о трансфертном ценообразовании Республики Казахстан и настоящих Правил.
119. Договор о приобретении ТРУ содержит:
1) обязательство подрядчика по соблюдению настоящих Правил при исполнении договора на выполнение работ;
2) ответственность подрядчика за несоблюдение настоящих Правил при исполнении договора на выполнение работ;
3) обязательство поставщика по внутристрановой ценности в ТРУ согласно протоколу подведения итогов приобретения ТРУ;
4) ответственность поставщика за неисполнение обязательств по внутристрановой ценности в ТРУ согласно протоколу подведения итогов приобретения ТРУ;
5) условие об оплате за поставленный товар (выполненные работы, оказанные услуги), не позднее 40 (сорок) рабочих дней с даты подписания акта приема-передачи товаров, оказанных услуг, выполненных работ (приемки объекта в эксплуатацию).
При этом, казахстанским производителям товаров за поставленный товар казахстанского происхождения, а также казахстанским поставщикам работ и услуг оплата производится не позднее 20 (двадцать) рабочих дней с даты подписания актов приема-передачи товаров, выполненных работ, оказанных услуг;

116. Шартты жасасудан (орындаудан) бас тартуды қамтитын тапсырыс берушінің хабарламасы ТЖКҚ сатып алу туралы шартты осы Қағидалардың 83, 102, 112-1, 112-2, 112-3, 112-4, 112-5, 115-тармақтарында көзделген тәртіппен конкурстық баға ұсынысы жеңімпаздың конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушімен жасасу үшін негіздеме немесе жаңа ашық конкурсты, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу үшін негіздеме болып табылады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Ашық конкурс немесе төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алу туралы шарт қорытынды шығару хаттамасында көрсетілген, бірақ қорытынды туралы хаттамаға немесе құжаттарды салыстыру хаттамасына қол қойылған күннен бастап жиырма бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жасалады.
Егер ТЖКҚ сатып алу бірнеше лот бойынша өткізілсе, ТЖКҚ сатып алу туралы шарттардың жобаларын тапсырыс беруші әрбір лотқа жеке жасайды.
Әлеуетті жеткізуші бірнеше лот бойынша жеңімпаз болып танылса, лоттарды жекелеген техникалық ерекшеліктерге лоттар бойынша міндетті түрде бөле отырып, бірыңғай шарт жасауға жол беріледі (шартқа қосымшалар әрбір лотқа бөлек).
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Қазақстан Республикасының бейрезидентімен ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының, Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасының және осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, ол ұсынып отырған нысан бойынша ТЖКҚ сатып алу туралы шартты ресімдеуге жол беріледі.
119. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт мыналарды:
1) жұмыстарды орындауға арналған шартты орындаған кезде осы Қағидаларды сақтау бойынша мердігердің міндеттемесін;
2) жұмыстарды орындауға арналған шартты орындаған кезде осы Қағидаларды сақтамағаны үшін мердігердің жауапкершілігін;
3) ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасына сәйкес ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша жеткізушінің міндеттемесін;
4) ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасына сәйкес ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жеткізушінің жауапкершілігін;
5) жеткізілген тауар (орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер) үшін тауарларды, көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру (объектіні пайдалануға қабылдау) актісіне қол қойылған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күннен кешіктірмей төлеу туралы талапты.
Бұл ретте тауарлардың қазақстандық жеткізушілеріне, сондай-ақ қазақстандық жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілерге жеткізілген қазақстандық тауар үшін төлем тауарларды, орындалған жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді қабылдау-тапсыру актілеріне қол қойылған күннен 20 (жиырма) жұмыс күннен кешіктірмей жасалады;

6) условие предусматривающее предоплату в размере не менее 30 (тридцать) процентов от суммы договора, которая выплачивается не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты заключения договора, если договор заключается с отечественным товаропроизводителем закупаемого товара.;
7) условие о подписании заказчиком актов приема-передачи товаров (оказанных услуг, выполненных работ) или выставление требования об устранении нарушений условий договора, если ТРУ не приняты, в течение десяти рабочих дней с момента получения заказчиком актов.
Не подписание заказчиком актов приема-передачи товаров (оказанных услуг, выполненных работ) и не выставление требований об устранении нарушений условий договора о приобретении ТРУ в установленный настоящим подпунктом Правил срок, акты приема-передачи товара (оказанных услуг, выполненных работ) считаются подписанными заказчиком.
8) обязательство о предоставлении по письменному запросу поставщику работ и услуг положительного отзыва или рекомендательного письма в случае отсутствия обоснованных замечаний по отношению к выполненным работам, оказанным услугам;
9) иные права и обязанности, предусмотренные конкурсной документацией.
Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. При заключении заказчиком договора о приобретении с казахстанским производителем товара, в положениях договора допускается условие о представлении поставщиком нотариально заверенной копии сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", подтверждающего происхождение на территории Республики Казахстан, соответствующего номенклатуре приобретаемого товара, при этом сертификат содержит объем товара, не менее объема товара, поставляемого в рамках заключенного договора.
При заключении заказчиком договора о приобретении работ или услуг с казахстанским производителем работ или услуг, в положениях договора указывается требование о представлении поставщиком отчета о приобретаемых ТРУ и внутристрановой ценности в них.
Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. Изменения в проект договора о приобретении товара или работы вносятся по взаимному согласию сторон в части изменения цены на ТРУ и соответственно суммы проекта договора о приобретении товара или работы, при девальвации (ревальвации) национальной валюты (тенге), в период с даты определения потенциального поставщика победителем и до даты подписания договора о приобретении товара или работы.
Если в период с даты вскрытия конкурсных заявок и до даты подписания договора о приобретении товара или работы официальный курс тенге относительно иностранной валюте изменился более чем на десять процентов, заказчик и потенциальный поставщик по взаимному согласию производят пересчет суммы, подлежащей уплате по текущему курсу иностранной валюты к тенге, установленному Национальным Банком Республики Казахстан (Национальным Банком Казахстана) на день подписания договора о приобретении товара или работы.
При этом потенциальный поставщик предоставляет заказчику обоснование увеличения или уменьшения цены проекта договора о приобретении товара или работы с указанием детальной калькуляции затрат на производство и (или) факторов, влияющих на увеличение или сокращения затрат на поставку товара, выполнение работ с приложением подтверждающих документов.

6) егер шарт сатып алынатын тауардың отандық тауар өндірушісімен жасалған жағдайда, шарт жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күннен кешіктірілмей төленуге тиіс шарт сомасының кемінде 30 (отыз) пайыздан мөлшерінде алдын ала төлемді көздейтін талапты;
7) тапсырыс берушінің тауарларды (көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды) қабылдау-тапсыру актілеріне қол қоюы туралы талапты немесе ТЖКҚ қабылданбаса, шарт талаптарының бұзушылықтарын тапсырыс беруші актілерді алған мезеттен бастап он жұмыс күні ішінде жою туралы талапты.
Тапсырыс берушінің тауарларды (көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды) қабылдау-тапсыру актілеріне қол қоймауы және ТЖКҚ сатып алу туралы шарт талаптарының бұзушылықтарын Қағидалардың осы тармақшасында белгіленген мерзімде жою туралы талап қоймауы, тапсырыс берушінің тауарды (көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды) қабылдау-тапсыру актілеріне қолы қойғандығын білдіреді.
8) орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге қатысты негізделген ескертулер болмаған жағдайда, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге жазбаша сұрау салу бойынша оң пікір немесе ұсыныс хат беру туралы міндеттеме.
9) конкурстық құжаттамада көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді қамтиды.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Тапсырыс беруші қазақстандық тауар өндірушісімен сатып алу туралы шартты жасасқан жағдайда, шарттың ережелерінде жеткізушінің Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғанын растайтын, сатып алынатын тауардың номенклатурасына сәйкес келетін "CT-KZ" нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың нотариус куәландырған көшірмесін ұсынуы туралы талапты енгізуге жол беріледі, бұл ретте сертификат жасалған шарттың шеңберінде жеткізілетін тауар көлемінен кем болмайтын тауар көлемін қамтиды.
Тапсырыс беруші қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушісімен жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шартты жасаған жағдайда, шарттың ережелерінде жеткізушінің сатып алынатын ТЖКҚ және олардағы елішілік құндылық туралы есепті ұсынуы туралы талап көрсетіледі.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. Әлеуетті жеткізуші жеңімпаз болып айқындалған күннен бастап тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге дейінгі кезеңде ұлттық валюта (теңге) девальвацияға (ревальвацияға) ұшыраған кезде, тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт жобасына ТЖКҚ бағасының және сәйкесінше тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт жобасы сомасының өзгеруі бөлігіндегі өзгерістер тараптардың өзара келісімі бойынша енгізіледі.
Егер конкурстық өтінімдерді ашу күнінен бастап тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге дейінгі кезеңде теңгенің шетел валютасына қатысты ресми бағамы он пайыздан артық өзгерсе, тапсырыс беруші мен әлеуетті жеткізуші өзара келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (Қазақстан Ұлттық Банкі) тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге белгілеген шетел валютасының теңгеге қатысты ағымдағы бағамы бойынша төлеуге жататын соманы қайта есептейді.
Бұл ретте әлеуетті жеткізуші растайтын құжаттарды қоса беру арқылы өндіріс шығыстарының толық калькуляциясын және (немесе) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау шығыстарының артуына немесе қысқаруына әсер ететін факторларды көрсете отырып, тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт жобасының бағасын ұлғайту немесе азайту негіздемесін тапсырыс берушіге ұсынады.

Сноска. Пункт 121 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. Внесение изменения в заключенный договор о приобретении ТРУ при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, осуществляется по взаимному согласию сторон:
1) в части увеличения суммы договора на не более десяти процентов от общей суммы договора, связанной с увеличением потребности в объеме приобретаемых товаров при условии неизменности цены за единицу товара, указанной в заключенном договоре о приобретении данного товара;
2) в части увеличения суммы договора на не более десяти процентов от общей суммы договора, связанной с увеличением потребности в объеме приобретаемых работ, услуг.
При заключении договора о приобретении ТРУ с потенциальным поставщиком по нескольким лотам в соответствии с пунктом 117 настоящих Правил, допускается увеличение стоимости договора о приобретении ТРУ не более чем на десять процентов по каждому лоту;
3) в части изменения цены договора о приобретении товаров или работ по соглашению сторон при девальвации (ревальвации) национальной валюты (тенге) после даты заключения договора о приобретении товаров, работ.
Если к моменту платежа по договору о приобретении товара или работы официальный курс тенге относительно иностранной валюте изменился более чем на десять процентов, заказчик и поставщик по взаимному согласию производят соразмерный пересчет суммы, подлежащей уплате по текущему курсу иностранной валюты к тенге, установленному Национальным Банком Республики Казахстан (Национальным Банком Казахстана) на день оплаты.
При этом поставщик предоставляет заказчику обоснование увеличения или уменьшения стоимости договора о приобретении товара или работы с указанием детальной калькуляции затрат на производство и (или) факторов, влияющих на увеличение или сокращение затрат на поставку товара, выполнение работ на часть невыполненного объема договора, с приложением подтверждающих документов;
4) в части условий, не являющихся существенными;
5) в части изменения срока действия договора, заключенного с поставщиком ТРУ, являющимся нерезидентом Республики Казахстан, в случае несвоевременной поставки товара (товаров), выполнения работы (работ), оказания услуги (услуг), обусловленного требованиям действующего законодательства о валютном регулировании;
6) в части увеличения срока поставки товара, произведенного казахстанским производителем, необходимого для производства приобретаемого товара;

Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. ТЖКҚ сатып алу туралы жасалған шартқа өзгерістер енгізу жеткізушіні таңдау үшін негіз болған, сапасы мен басқа талаптарының тұрақтылығы жағдайында тараптардың өзара келісімі бойынша жүзеге асырылады:
1) осы тауарды сатып алу туралы жасалған шартта көрсетілген тауар бірлігі үшін бағаның өзгермеуі шартымен сатып алынатын тауар көлеміндегі қажеттіліктің артуына байланысты, шарттың жалпы сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерге шарт сомасын ұлғайту бөлігінде;
2) сатып алынатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлеміндегі қажеттіліктің артуына байланысты, шарттың жалпы сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерге шарт сомасын ұлғайту бөлігінде;
Әлеуетті жеткізушімен бірнеше лот бойынша ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған кезде, осы Қағидалардың 117-тармағына сәйкес ТЖКҚ-ны сатып алу туралы шарттың құнын әрбір лот бойынша он пайыздан аспайтын мөлшерге арттыруға жол беріледі;";
3) тауарларды, жұмыстарды сатып алу туралы шарт жасалған күннен кейін ұлттық валюта (теңге) девальвацияға (ревальвацияға) ұшыраған кезде, тараптардың келісімі бойынша тауарларды немесе жұмыстарды сатып алу туралы шарттың бағасын өзгерту бөлігінде.
Егер тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт бойынша төлем жүргізілген сәтте теңгенің шетел валютасына қатысты ресми бағамы он пайызға артық өзгерсе, тапсырыс беруші мен әлеуетті жеткізуші өзара келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (Қазақстан Ұлттық Банкі) төлем күніне белгілеген шетел валютасының теңгеге қатысты ағымдағы бағамы бойынша төлеуге жататын соманы мөлшерлей отырып қайта есептейді.
Бұл ретте жеткізуші растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өндіріс шығыстарының толық калькуляциясын және (немесе) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау шарттың орындалмаған көлемінің бөлігіне артуына немесе қысқаруына әсер ететін факторларды көрсете отырып, тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт бағасын арттыру немесе азайту негіздемесін тапсырыс берушіге ұсынады;
4) елеулі болып табылмайтын талаптар бөлігінде;
5) тауар (тауарлар) уақтылы жеткізілмеген, жұмыс (жұмыстар) уақтылы орындалмаған, қызмет (қызметтер) уақтылы көрсетілмеген жағдайда, қолданыстағы валюталық реттеу туралы заңнаманың талаптарына негізделген Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын ТЖКҚ жеткізушісімен жасасқан шарттың қолданылу мерзімін өзгерту бөлігінде;
6) сатып алынатын тауардың өндірісіне қажетті қазақстандық өндіруші шығарған тауарды жеткізу мерзімін арттыруға бөлігінде;

7) в части уменьшения или увеличения суммы договора на поставку товаров, заключенного с казахстанским производителем, вследствие уменьшения или увеличения цены товара, вызванного значительным изменением стоимости сырья и(или) комплектующих, необходимых для производства товара, а также тарифов, влияющих на ценообразование товара;
8) с субъектами естественных монополий либо с субъектами государственной монополии по основному предмету их деятельности;
9) в части изменения суммы договора финансового лизинга, связанного с изменением размера лизинговых платежей, ставки вознаграждения, индексацией суммы договора;
10) в части ежегодного изменения по соглашению сторон цены договора о приобретении ТРУ, заключаемого на период более одного финансового года, исходя из уровня инфляции, определенного на соответствующий период.
Сноска. Пункт 122 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Договор о приобретении ТРУ заключается на срок не более одного финансового года, за исключением случаев:
1) приобретения работ со сроком их завершения в следующем (последующие) финансовом году (годы), предусмотренном в проектно-сметной документации;
2) приобретения активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (годы);
3) приобретения ТРУ, срок выполнения (оказания, поставки) которых в связи с длительностью исполнения обусловлен в следующем (последующем) финансовом году (годы), установленном в рабочей программе;
4) приобретения ТРУ, предусмотренных среднесрочной программе приобретения ТРУ.
123-1. Заказчик в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора о приобретении ТРУ, заказчик размещает электронную копию договора о приобретении ТРУ в закрытой части реестра. Если заказчик использует для проведения закупок систему, электронная копия договора о приобретении ТРУ размещается заказчиком в системе и реестре.
Для передачи информации о заключенном договоре о приобретении ТРУ в интернет-портал "Единое окно закупок", заказчик в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора вносит информацию о заключенном договоре путем заполнения формы, размещенной в реестре (системе). Заполненная форма подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в закрытой части реестра (системы) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе).
При внесении изменения (-ий) и (или) дополнения (-ий) в договор о приобретении ТРУ заказчик в течение пяти рабочих дней со дня наступления указанных событий размещает электронную копию дополнительного соглашения к заключенному договору о приобретении ТРУ в закрытой части реестра. Если заказчик использует для проведения закупок систему, электронная копия дополнительного соглашения к заключенному договору о приобретении ТРУ размещается заказчиком в системе и реестре.
При изменении данных о заключенном договоре о приобретении ТРУ, указанных в ранее заполненной форме в реестре, заказчик в течение пяти рабочих дней со дня заключения дополнительного соглашения к договору о приобретении ТРУ вносит актуальную информацию о заключенном договоре путем заполнения формы, размещенной в реестре (системе). Заполненная форма подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в закрытой части реестра (системы) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе).

7) тауарды өндіру үшін қажетті шикізат және (немесе) толымдаушы бұйымдар бағасының айтарлықтай өзгеруінен туындаған тауар бағасының, сондай-ақ тауар бағасының белгіленуіне әсер ететін тарифтердің азаюы немесе артуы салдарынан, қазақстандық өндірушімен жасалған тауарды жеткізуге арналған шарт сомасын азайту немесе арттыру бөлігінде;
8) табиғи монополия субъектілерімен немсе мемлекеттік монополия субъектілерімен олардың қызметінің негізгі нысанасы бойынша;
9) лизингтік төлемдер, сыйақы жарнасы мөлшерінің өзгеруіне, шарт сомасының индекстелуіне байланысты қаржылық лизинг шартының сомасын өзгерту бөлігінде;
10) бір қаржы жылынан асатын кезеңге жасалатын ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бағасының тараптардың келісімі бойынша тиісті кезеңге белгіленген инфляция деңгейіне сүйене отырып жыл сайын өзгеруі бөлігінде.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт мынадай жағдайларды қоспағанда, бір қаржы жылынан аспайтын мерзімге жасалады:
1) жұмыстарды жобалау-сметалық құжаттамада көзделген, аяқталу мерзімі келесі (кейінгі) қаржы жылындағы (жылдарындағы) мерзіммен сатып алу;
2) дайындаудың технологиялық мерзімінің ұзақтығы олардың келесі (кейінгі) қаржы жылында (жылдарында) жеткізілуін негіздейтін активтерді және басқа тауарларды сатып алу;
3) орындаудың ұзақтығына байланысты орындау (көрсету, жеткізу) мерзімі жұмыс бағдарламасында белгіленген келесі (кейінгі) қаржы жылына (жылдарына) негізделген ТЖКҚ сатып алу;
4) ТЖКҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасында көзделген ТЖКҚ сатып алу.
123-1. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың электрондық көшірмесін тізілімнің жабық бөлігіне орналастырады. Тапсырыс беруші сатып алуды өткізу үшін жүйені пайдаланса, ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың электрондық көшірмесін тапсырыс беруші жүйеде және тізілімде орналастырады.
ТЖКҚ сатып алуға арналған шарт туралы ақпаратты "Сатып алудың бірыңғай терезесі" интернет-порталына беру үшін, тапсырыс беруші шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тізілімде (жүйеде) орналастырылған нысанды толтыру арқылы жасалған шарт туралы ақпаратты ұсынады. Толтырылған нысанға тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тапсырыс берушінің тұлғасы оны тізілімнің жабық бөлігіне орналастырады.
ТЖКҚ сатып алу туралы шартқа өзгеріс (өзгерістер) және (немесе) толықтыру (толықтырулар) енгізілген жағдайда, тапсырыс беруші көрсетілген оқиғалар басталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жасалған ТЖКҚ сатып алуға арналған шартқа қосымша келісімнің электрондық көшірмесін тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігінде орналастырады. Егер тапсырыс беруші сатып алуды өткізу үшін жүйені пайдаланған жағдайда, тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алуға арналған шартқа қосымша келісімнің электрондық көшірмесін жүйеде және тізілімде орналастырады.
Тізілімде (жүйеде) бұрын толтырылған нысанда көрсетілген ТЖКҚ сатып алуға арналған шарт туралы деректер өзгерген жағдайда, тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алуға арналған шартқа қосымша келісім жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тізілімде (жүйеде) орналастырылған нысанды толтыру арқылы жасалған шарт туралы өзекті ақпаратты ұсынады. Толтырылған нысанға тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тапсырыс берушінің тұлғасы оны тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігіне орналастырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 123-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 26.05.2022 № 190 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Договор о приобретении ТРУ считается исполненным при условии полного выполнения заказчиком и поставщиком принятых обязательств по указанному договору.
125. Не передается право требования исполнения обязательств по договору (уступка требования), а также исполнение обязательств по договору третьими лицами, за исключением финансовых обязательств и (или) перехода прав и обязанностей в порядке правопреемства при реорганизации юридических лиц.
Приложение 1
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров, работ
и услуг, используемых
при проведении операций
по разведке или добыче
углеводородов и добыче урана
Перечень товаров, работ и услуг, используемые при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.04.2024 № 158 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Без применения норм подпунктов 1), 2), 3), 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и норм подпунктов 1), 2), 3), 5) пункта 1 статьи 179 Кодекса, приобретается:
1) услуга, оказываемая физическими лицами по трудовым договорам либо физическими лицами, не являющимися субъектами предпринимательской деятельности, по договорам возмездного оказания услуг;
2) приобретение доли участия в уставном капитале юридических лиц;
3) пакеты акций (доли участия) в уставном капитале юридических лиц;
4) финансовая услуга, связанная с проведением банковских операций, осуществляемых Национальным Банком Республики Казахстан, банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе связанных с получением банковских выписок;
5) услуга коммунальных служб;
6) ТРУ, связанных с представительскими расходами;
7) услуга государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан;
8) оплата сборов, других расходов, связанных с разрешением споров в судах, арбитражах и третейских судах;

Ескерту. Қағида 123-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 26.05.2022 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт тапсырыс беруші мен жеткізуші көрсетілген шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерді толық орындаған жағдайда орындалды деп есептеледі.
125. Заңды тұлғалар қайта құрылған кезінде қаржылық міндеттемелерді және (немесе) құқықтар мен міндеттердің құқықтық мирасқорлық тәртібімен берілуін қоспағанда, шарт бойынша міндеттемелерді орындауды талап ету құқығы, сондай-ақ үшінші тұлғалардың шарт бойынша міндеттемелерді орындау (басқаға беру) құқығы берілмейді.
Жер қойнауын
пайдаланушылардың және
олардың мердігерлерінің
көмірсутектерді барлау немесе
өндіру және уран өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде пайдаланылатын
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді сатып
алу қағидаларына
1-қосымша
Көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.04.2024 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларының нормаларын және Кодекстің 179-бабының 1-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларының нормаларын қолданбай мыналар сатып алынады:
1) еңбек шарттары бойынша жеке тұлғалар немесе кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын жеке тұлғалар өтеулі қызмет көрсету шарттары бойынша көрсететін қызмет;
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесін сатып алу;
3) заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы акциялардың пакеттері (қатысу үлестері);
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялардың негізінде жүзеге асыратын банк операцияларын жүргізумен байланысты, оның ішінде банктің үзінді көшірмелерін алумен байланысты қаржы қызметтері;
5) коммуналдық қызмет көрсету;
6) өкілдік шығыстармен байланысты ТЖКҚ;
7) егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелердің қызмет көрсетуі;
8) соттардағы, төреліктердегі және аралық соттардағы дауларды шешумен байланысты алымдарды, басқа шығыстарды төлеу;

9) услуга по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников;
10) услуга по доверительному управлению имуществом;
11) услуга по аренде недвижимого имущества или приобретение недвижимого имущества;
12) регулируемых ТРУ у субъектов естественной монополии;
13) ТРУ у субъекта государственной монополии по основному предмету его деятельности;
14) медицинские услуги;
15) ТРУ у организаций, созданных республиканскими общественными объединениями инвалидов и производящих приобретаемые ТРУ;
16) материалы выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, тренингов, а также оплачивается участие в указанных мероприятиях;
17) периодические печатные издания на бумажном и (или) электронном носителях, услуга по размещению информации в средствах массовой информации, а также услуга по представлению информации, размещенной на интернет-ресурсах, озвученных в книгах, изданных на различных магнитных носителях, книгах, изданных рельефно-точечным шрифтом;
18) услуга, связанная с организацией отдыха, лечением работников недропользователя, их детей, пенсионеров, состоящих на учете недропользователя (включая транспортировку и сопровождение до мест отдыха, лечения);
19) услуга рейтинговых агентств, финансовая услуга;
20) услуга специализированных библиотек;
21) имущество (активы), реализуемое на торгах (аукционах) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
22) услуга пользования синхронизированной системой электронного приобретения ТРУ;
23) продукты питания и (или) услуга по организации питания;
24) услуга образовательных учреждений для исполнения контрактных обязательств недропользователей по обучению, повышению квалификации или переподготовке работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта на недропользование или обучения граждан Республики Казахстан, не являющихся работниками недропользователя, по перечню наиболее востребованных специальностей;
25) лекарственные средства и медицинское оборудование;
26) нотариальные услуги;
27) услуга телефонной, сотовой, спутниковой и радио связи, доступа в интернет;
28) услуга независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и разработки, привлекаемых центральной комиссией по разведке и разработке месторождений углеводородов Республики Казахстан в соответствии со статьей 140 Кодекса;

9) қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі қызмет көрсету;
10) мүлікті сенімгерлікпен басқару қызметі;
11) жылжымайтын мүлікті жалға алу қызметі немесе жылжымайтын мүлікті сатып алу;
12) табиғи монополия субъектілерінен реттелмелі ТЖКҚ;
13) мемлекеттік монополия субъектісінен оның көрсетілетін қызметінің негізгі нысанасы бойынша ТЖКҚ;
14) медициналық қызмет көрсетулер;
15) мүгедектердің республикалық қоғамдық бірлестіктермен құрылған және сатып алынатын ТЖКҚ шығаратын ұйымдардан ТЖКҚ;
16) көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, тренингтердің материалдары, сондай-ақ көрсетілген іс-шараларға қатысқаны үшін ақы төлеу;
17) қағаздағы және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мерзімді баспасөз басылымдары, ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру жөніндегі көрсетілетін қызмет, сондай-ақ интернет-ресурстарда, дыбыстандырылған кітаптарда шығарылған, әр түрлі магниттік жеткізгіштерде, рельефтік-нүктелік қаріппен басылған кітаптарда орналастырылған ақпаратты ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызмет;
18) жер қойнауын пайдаланушы қызметкерлерінің, олардың балаларының, жер қойнауын пайдаланушының есебінде тұрған зейнеткерлердің демалысын, емделуін ұйымдастырумен байланысты қызмет (демалу, емделу орындарына дейін тасымалдауды және алып жүруді қоса);
19) рейтингтік агенттіктердің қызмет көрсетуі, қаржылық қызмет көрсету;
20) мамандырылған кітапханалардың қызмет көрсетуі;
21) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сауда-саттықта (аукциондарда) сатылатын мүлік (активтер);
22) ТЖКҚ сатып алудың үндестірілген электрондық жүйесін пайдалану қызметі;
23) азық-түлік және (немесе) тамақтандыруды ұйымдастыру қызметі;
24) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты орындау кезінде тартылған, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын қызметкерлерді оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттық міндеттемелерін орындау немесе жер қойнауын пайдаланушының қызметкерлері болып табылмайтын Қазақстан Республикасының азаматтарын аса қажетті мамандықтар тізбесі бойынша оқыту үшін білім беру мекемелерінің қызмет көрсетуі;
25) дәрілік заттар және медициналық жабдықтар;
26) нотариаттық қызметтер;
27) телефон, ұялы, спутниктік және радио байланыс, интернетке қосылу қызметі;
28) геология және игеру саласында арнайы білімі бар тәуелсіз сарапшылардың және Кодекстің 140-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының көмірсутектер кен орындарын барлау және игеру жөніндегі орталық комиссиясы тартатын қызмет көрсетуі;

29) услуга независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и недропользования, привлекаемых центральной комиссией по запасам углеводородов Республики Казахстан в соответствии со статьей 141 Кодекса;
30) услуга авторского надзора;
31) ТРУ, если общая сумма однородных видов ТРУ, предусмотренная годовым и (или) среднесрочным планом закупа на соответствующий календарный год, в стоимостном выражении не превышает пятисоткратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год;
32) канцелярские товары, включающие изделия и принадлежности, используемые для переписки и оформления бумажной документации;
33) ТРУ хозяйственно-бытового назначения, необходимые для удовлетворения хозяйственных нужд заказчика (содержание помещений в чистоте, стирка белья, мелкий ремонт помещений, уборка административно-хозяйственной территории);
34) право ограниченного целевого пользования чужим земельным участком (сервитут);
35) электрическая энергия и сопутствующие приобретению электрической энергии услуги;
36) приобретение возмездных услуг оператора в случае его привлечения недропользователем в соответствии с главой 6 Кодекса;
37) услуга физического или юридического лица на осуществление от имени недропользователя (подрядчика) приобретения ТРУ при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана в соответствии с настоящими Правилами;
38) получение займа на условиях платности и возвратности от юридических и физических лиц, не являющихся банками и организациями, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
39) работа или услуга подрядчиками, годовая выделенная сумма которых не превышает сто тысячекратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год;
40) услуга по оформлению и продаже железнодорожных проездных документов (билетов) и авиабилетов;
41) возмещение командировочных расходов в соответствии со статьей 127 Трудового Кодекса Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров, работ
и услуг, используемых
при проведении операций
по разведке или добыче
углеводородов и добыче урана
Форма
Сведения о количестве работников

29) Кодекстің 141-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының көмірсутектер қорлары жөніндегі орталық комиссиясы тартатын, геология және жер қойнауын пайдалану саласында арнайы білімі бар тәуелсіз сарапшылардың қызмет көрсетуі;
30) авторлық қадағалау қызметі;
31) ТЖКҚ, егер тиісті күнтізбелік жылға арналған жылдық және (немесе) орта мерзімді сатып алу жоспарында көзделген ТЖКҚ біртекті түрлерінің жалпы сомасы құндық көріністе тиісті қаржы жылына белгіленген бес жүз еселік АЕК мөлшерінен аспаса;
32) хат алысу және қағаз құжаттаманы ресімдеу үшін пайдаланылатын бұйымдар мен керек-жарақтарды қамтитын кеңсе тауарлары;
33) тапсырыс берушінің шаруашылық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы ТЖКҚ (бөлмелерді тазалықта ұстау, кір жуу, бөлмелерді шағын жөндеу, әкімшілік-шаруашылық аумақты тазалау);
34) бөтен жер учаскесін шектеулі түрде мақсатты пайдалану құқығы (сервитут);
35) электр энергиясы және электр энегиясын сатып алумен ілеспе қызметтер көрсету;
36) Кодекстің 6-тарауына сәйкес жер қойнауын пайдланушы операторды тартқан жағдайда, оның ақылы көрсетілетін қызметтерін сатып алу;
37) осы Қағидаларға сәйкес көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) атынан ТЖКҚ сатып алуды жүзеге асыру бойынша жеке немесе заңды тұлғаның қызмет көрсетуі;
38) банктер немесе ұйымдар болып табылмайтын, Қазақстан Респуликасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялардың негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардан ақылылық және қайтарымдылық шарттарымен қарыз алу;
39) жылдық бөлінген сомасы тиісті қаржы жылына белгіленген жүз мың еселік АЕК аспайтын мердігерлердің жұмысы немесе көрсетілетін қызметі;
40) теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) және авиабилеттерді ресімдеу мен сату жөніндегі қызмет көрсету;
41) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-бабына сәйкес іссапар шығыстарын өтеу.
Жер қойнауын
пайдаланушылардың және
олардың мердігерлерінің
көмірсутектерді барлау немесе
өндіру және уран өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде пайдаланылатын
тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді сатып
алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қызметкерлердің саны туралы мәліметтер