О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2018 года № 601. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2018 года № 17158. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14624, опубликован 10 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

"Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 маусымдағы № 601 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 шілдеде № 17158 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
1. "Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14624 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылы 10 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялануға енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
исполняющий обязанности
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
______________________К. Орунханов
19 июня 2018 года
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июня 2018 года № 601
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2016 года № 640
Правила составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета (далее – Правила) определяют порядок составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета.
2. Администраторы бюджетных программ, содержащихся за счет республиканского и местного бюджетов, уполномоченные органы по исполнению бюджета составляют полугодовую, годовую отчетность в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
консолидированная финансовая отчетность администратора бюджетных программ – это финансовая отчетность администратора бюджетных программ и подведомственных ему государственных учреждений, представленная как финансовая отчетность единой организации;
консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского бюджета – это финансовая отчетность ведомства и администраторов республиканских бюджетных программ, представленная как финансовая отчетность единой организации в соответствии со статьей 120-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее – Бюджетный кодекс);
консолидированная финансовая отчетность об исполнении областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы – это консолидированная финансовая отчетность областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы представленная как финансовая отчетность единой организации в соответствии со статьей 120-2 Бюджетного кодекса;
уполномоченный орган по исполнению бюджета – орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета;
ведомство – ведомство центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов;
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета – местные уполномоченные органы, финансируемые из местного бюджета, осуществляющие функции в сфере исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению местного бюджета (далее – уполномоченный орган по исполнению местного бюджета);
инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора – это вложения бюджетных средств в государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилиированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
элиминирование – исключение равных сумм по взаимным операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями или между государственными учреждениями подведомственными одному администратору бюджетных программ, между администраторами бюджетных программ, также операций между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов.
Целью составления консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского и местного бюджетов является обеспечение заинтересованных лиц полной и достоверной информацией о финансовом положении, результатах финансовой деятельности и изменениях финансового положения республиканского и местного бюджетов.

3. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушы
_________________Қ. Орынханов
2018 жылғы 19 мамыр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2018 жылғы 15 маусымдағы
№ 601 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2016 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 640 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың және шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау тәртібін анықтайды.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар осы Қағидаларда белгіленген көлемде және нысандар бойынша жартыжылдық, жылдық есептілікті жасайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі – бұл бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынған қаржылық есептілігі;
республикалық бюджетті атқару жөніндегі шоғырландырылған қаржылық есептілік – бұл Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы 120-1 бабына сәйкес бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынылған ведомствоның және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржылық есептілігі;
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік – бұл Бюджет кодексінің 120-2-бабына сәйкес бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынылған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік;
бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган – бюджетті атқару, бухгалтерлiк есепті, бюджеттік есепті және республикалық бюджеттiң атқарылуы бойынша бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орган;
ведомство – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджетті атқару және жергілікті бюджеттердің атқарылуына қызмет көрсету саласындағы функцияларды жүзеге асыратын ведомствосы;
бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, бюджетті атқару, бухгалтерлiк есепті, бюджеттік есепті және жергілікті бюджеттiң атқарылуы бойынша бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті уәкілетті органдар (бұдан әрі – бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган);
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестициялар – бұл мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға, оның ішінде құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғаларға салынатын бюджет қаражатының салымдары;
элиминирлеу – бюджеттік бағдарламалар әкімшісі және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері арасындағы немесе бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы өзара операциялар бойынша тең соманы, сондай-ақ жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар арасындағы операцияларды алып тастау.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау мақсаты мүдделі адамдарды қаржылық қызметтің нәтижелері мен республикалық және жергілікті бюджеттердің қаржылық жағдайының өзгерістері, қаржылық жағдайы туралы толық және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.

4. При составлении консолидированной финансовой отчетности необходимо руководствоваться Бюджетным кодексом, нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности в государственных учреждениях и настоящими Правилами.
5. Инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора представляются в консолидированной финансовой отчетности по стоимости, представленной в финансовой отчетности администратора бюджетной программы.
6. При составлении консолидированной финансовой отчетности соблюдаются следующие требования:
полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций;
правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам;
тождество данных аналитического учета оборотам и остаткам по счетам синтетического учета на первое число месяца, следующего за отчетным периодом;
аккуратность заполнения показателей и недопустимость подчисток и помарок. В случае исправления ошибок делаются соответствующие записи, заверенные лицами, подписавшими финансовую отчетность, с указанием даты исправления.
7. Финансовая отчетность администраторов бюджетных программ и их подведомственных государственных учреждений, уполномоченных органов по исполнению бюджета, которая используется при подготовке консолидированной финансовой отчетности, готовится по состоянию на одну и ту же отчетную дату.
8. Консолидированная финансовая отчетность для аналогичных сделок и других событий составляется на основе единой учетной политики. Уполномоченные органы по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ и государственные учреждения используют единые принципы учета.
9. Формы консолидированной финансовой отчетности заполняются в точном соответствии с предусмотренными в них показателями. Изменение показателей и их кодов в утвержденных формах финансовой отчетности или внесение в них дополнительных показателей не допускается.
Изменения данных консолидированной финансовой отчетности, относящиеся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в консолидированной финансовой отчетности, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
Изменения администратором бюджетных программ в консолидированную финансовую отчетность после ее сдачи вносятся на основании уведомления ведомства с обязательным соблюдением принципов и требований по внесению изменений, предусмотренных в настоящих Правилах и Правилах составления и представления финансовой отчетности, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15594).
В случае внесения изменений в консолидированную финансовую отчетность, необходимо внести соответствующие изменения в экземпляр отчетности, ранее направленной в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.

4. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді және осы Қағидаларды басшылыққа алу қажет.
5. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестициялар шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қаржылық есептілігінде ұсынылған құн бойынша беріледі.
6. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде мынадай талаптар сақталады:
есепті кезеңдегі барлық операциялардың толықтығы және дұрыстығы;
есепті кезеңдерге кірістер мен шығыстарды жатқызу дұрыстығы;
есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніне синтетикалық есеп шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтардың талдамалы есебі деректерінің теңдігі;
көрсеткіштерді толтыруда ұқыптылық және түзетулер мен өшірулердің болуына жол бермеу. Қателерді түзеген жағдайда қаржылық есептілікке қол қойған тұлға растаған, түзету мерзімі көрсетілген тиісті жазулар жасалады.
7. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындаған кезде қолданылатын қаржылық есептілік бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органдар, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және олардың ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің қаржылық есептілігі бір есепті күндегі жағдай бойынша дайындалады.
8. Осыған ұқсас мәмілелер мен басқа да оқиғалар үшін шоғырландырылған қаржылық есептілік бірыңғай есептік саясат негізінде жасалады. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен мемлекеттік мекемелер бірыңғай есепке алу қағидаттарын қолданады.
9. Шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандары онда көзделген көрсеткіштермен толық сәйкестікте толтырылады. Бекітілген қаржылық есептілік нысандарында көрсеткіштерді және олардың кодтарын өзгертуге немесе оларға қосымша көрсеткіштер енгізуге жол берілмейді.
Ағымдағы есепті кезеңге де, алдыңғы кезеңге де жатқызылатын шоғырландырылған қаржылық есептіліктің деректерін (олар бекітілгеннен кейін) өзгерту бұрмалаушылықтар анықталған кезеңде жасалған шоғырландырылған қаржылық есептілікте жүргізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға шоғырландырылған қаржылық есептілікті тапсырғаннан кейін оған бюджеттік бағдарламалар әкімшісі өзгерістерді осы Қағидаларға өзгерістер енгізу жөніндегі қағидалар мен талаптарды және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 15594 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қаржылық есептілікті жасау және ұсыну ережесін міндетті түрде сақтай отырып, олардың есепті қарау нәтижелері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жазбаша хабарламасының негізінде ғана енгізіледі.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке өзгеріс енгізілген жағдайда есептіліктің Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне бұдан бұрын жіберілген данасына тиісті өзгерістерді енгізу қажет.

10. Адресная часть форм финансовой отчетности заполняется в следующем порядке:
реквизит "Периодичность" – указывается период финансовой отчетности;
реквизит "Администратор бюджетных программ" – наименование и код администратора бюджетных программ из "Функциональной классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан";
реквизит "Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета" – наименование уполномоченного органа области, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета;
реквизит "Вид бюджета" – указывается вид бюджета;
реквизит "Единица измерения" – тысяч тенге.
11. Консолидированная финансовая отчетность администраторами республиканских бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы представляется в полном объеме форм в электронном виде посредством информационной системы (далее – ИС) уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ИС.
Консолидированная финансовая отчетность администраторами местных бюджетных программ представляется на бумажном носителе в сброшюрованном виде с пронумерованными страницами и оглавлением и в электронном виде посредством ИС в полном объеме форм.
12. Администраторы местных бюджетных программ представляют годовую консолидированную финансовую отчетность соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета и территориальному подразделению уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют полугодовую и годовую консолидированную финансовую отчетность ведомству.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют годовую консолидированную финансовую отчетность Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета не позднее трех рабочих дней со дня согласования с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В случае совпадения срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, консолидированная финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.
При несоответствии представленной консолидированной финансовой отчетности установленным формам ведомство возвращает на доработку.
Ведомство на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ составляет консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского бюджета, на основании консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов областей, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета области – консолидированную финансовую отчетность уполномоченного органа об исполнении местного бюджета.

10. Қаржылық есептілік нысандарының мекенжайлық бөлігі мынадай тәртіппен толтырылады:
"Мерзімділік" деректемесі – қаржылық есептілік кезеңі көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі" деректемесі – "Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасынан" бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен коды;
"Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган" деректемесі – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының атауы;
"Бюджеттің түрі" деректемесі – бюджет түрі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" деректемесі – мың теңге.
11. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдары нысандарының толық көлемінде электрондық түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) арқылы ұсынады. Есептің берілген күні оны АЖ арқылы тапсырған күн болып есептеледі.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi қағаз тасығышта беттерi нөмiрленiп және мазмұны көрсетiлiп, кiтапша түрiнде және нысандардың толық көлемінде электрондық түрде АЖ арқылы ұсынады.
12. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi бюджеттi атқару жөніндегі тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органға және ішкі мемлекеттiк аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жартыжылдық және жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi ведомствоға ұсынады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган келіскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне ұсынады.
Есептiлiктi ұсыну үшiн белгiленген мерзiм демалыс (жұмыс iстемейтiн) күнмен сәйкес келген жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептiлiк одан кейiнгi бiрiншi жұмыс күнi ұсынылады.
Ұсынылған шоғырландырылған қаржылық есептiлiк белгіленген нысандарға сәйкес келмеген кезде ведомство пысықтауға қайтарады.
Ведомство республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі негізінде республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдарының шоғырландырылған қаржылық есептiлiгi негізінде жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.

Ведомство и уполномоченный орган по исполнению местного бюджета в аналитических целях составляют полугодовую консолидированную финансовую отчетность по состоянию на 1 июля текущего финансового года по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Правилам.
13. Правом первой подписи на консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению соответствующего бюджета обладает руководитель данного органа, или лицо, замещающее его, правом второй подписи – главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение, обеспечивающее консолидацию финансовой отчетности.
Во всех формах представляемой консолидированной финансовой отчетности рядом с подписью руководителя и главного бухгалтера обязательно указывается расшифровка подписи (фамилия и инициалы).
Глава 2. Этапы консолидации финансовой отчетности
14. С целью соблюдения принципа сопоставимости финансовой отчетности, консолидированная финансовая отчетность текущего периода составляется в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода.
15. Составление консолидированной финансовой отчетности осуществляется в следующем порядке:
1) построчное суммирование аналогичных статей активов, обязательств, чистых активов/капитала, доходов и расходов, поступлений и выбытия денег, изменений в чистых активах/капитале;
2) элиминирование доходов и расходов по операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, а также между государственными учреждениями внутри одной системы;
3) элиминирование доходов и расходов по операциям между администраторами республиканских бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению бюджета;
4) элиминирование доходов и расходов по операциям между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов, между администраторами бюджетных программ;
5) сальдо по взаимным расчетам и операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, а также между государственными учреждениями внутри одной системы полностью исключаются;
6) сальдо по взаимным расчетам между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов при консолидации финансовой отчетности уполномоченным органом по исполнению бюджета полностью исключаются;
7) перенос консолидированных данных предыдущего отчетного периода.
16. Консолидация показателей по таблицам (1-21) формы КФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности" осуществляется путем суммирования аналогичных статей. Консолидация показателей по таблицам 14, 16 и 20 осуществляется за исключением сэлиминированных сумм.

Ведомство және жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган талдамалық мақсаттарда осы Қағидалардың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
13. Бюджеттiк бағдарламалар әкімшісінің және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкiлеттi органның шоғырландырылған қаржылық есептілігіне бірінші қол қою құқығына осы органның басшысы немесе оның орнындағы тұлға, екінші қол қою құқығына – бас бухгалтер немесе қаржылық есептілікті шоғырландыруды қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға ие.
Ұсынылатын шоғырландырылған қаржылық есептіліктің барлық нысандарында басшы мен бас бухгалтердің қолының қасында міндетті түрде қол (тегі және аты-жөні) таратылып жазылады.
2-тарау. Қаржылық есептілікті шоғырландыру кезеңдері
14. Қаржылық есептіліктің салыстыру қағидатын сақтау мақсатында ағымдағы кезеңнің шоғырландырылған қаржылық есептілігі осыған ұқсас өткен есепті кезеңнің деректерін салыстыру арқылы ұсынылады.
15. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың, кірістер мен шығыстардың, ақшаның түсімі мен шығып қалуының, таза активтердегі/капиталдағы өзгерістердің ұқсас баптарын жолма-жол қосу;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер арасындағы, сондай-ақ бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
3) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
4) жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
5) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер арасындағы, сондай-ақ бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы өзара есеп айырысулар мен операциялар бойынша сальдо толықтай алып тасталады;
6) қаржылық есептілікті шоғырландыру кезінде жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо толықтай алып тасталады;
7) осының алдындағы есепті кезеңнің шоғырландырылған деректерін көшіру.
16. ШҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының кестелері (1-21) бойынша көрсеткіштерді шоғырландыру ұқсас баптарды қосу жолымен жүзеге асырылады. 14, 16 және 20-кестелер бойынша көрсеткіштерді шоғырландыру элиминерленген соманы қоспағанда жүзеге асырылады.

Глава 3. Составление консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ
Параграф 1. Порядок составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ
17. Администраторами бюджетных программ полугодовая консолидированная финансовая отчетность составляется по состоянию на 1 июля текущего финансового года, годовая консолидированная финансовая отчетность - по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным финансовым годом. Годовая консолидированная финансовая отчетность составляется за календарный период с 1 января по 31 декабря.
18. Объем полугодовой, годовой консолидированной финансовой отчетности включает:
1) консолидированный бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
19. В случае наличия замечаний и необходимости внесения изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора республиканских бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета отклоняет в ИС консолидированную финансовую отчетность для внесения соответствующих изменений, с указанием причины отклонения.
Администратор бюджетных программ в соответствии с замечаниями, направленными через ИС или на основании письменного уведомления, вносит изменения в свою консолидированную финансовую отчетность в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения письменного уведомления или отклонения в ИС. В случае если изменения касаются финансовой отчетности подведомственного государственного учреждения, администратор бюджетных программ письменно уведомляет соответствующее подведомственное государственное учреждение и перенаправляет предложения по изменениям и дополнениям для внесения их в течение 10 (десяти) рабочих дней в его отдельную финансовую отчетность.
20. При реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении и преобразовании) центрального и иного исполнительного органа, имущественные права и обязанности переходят к правопреемнику при слиянии, присоединении и преобразовании – в соответствии с передаточным актом, при разделении и выделении – в соответствии с разделительным балансом.
Разделительный баланс составляется по одному экземпляру для каждого выделяющегося государственного учреждения.
При ликвидации после истечения срока для предъявления претензий кредиторами ликвидационная комиссия составляет промежуточный ликвидационный баланс, который содержит сведения о составе имущества ликвидируемого юридического лица, перечне заявленных кредиторами претензий, а также результатах их рассмотрения.
Промежуточный ликвидационный баланс утверждается собственником имущества юридического лица или органом, принявшим решение о ликвидации юридического лица.
После завершения расчетов с кредиторами ликвидационная комиссия составляет ликвидационный баланс, который утверждается собственником имущества юридического лица или органом, принявшим решение о ликвидации юридического лица.
При ликвидации составляется ликвидационный баланс по форме "Консолидированный бухгалтерский баланс". Консолидированная финансовая отчетность представляется до полного завершения процедур ликвидации.
При реорганизации (разделении, выделении, присоединении, слиянии и преобразовании) государственного учреждения администратор бюджетных программ прежней/новой подчиненности составляет консолидированную финансовую отчетность в полном объеме форм отчетности за период с начала года до отчетной даты, следующей за датой реорганизации, с учетом пересчитанного сальдо на начало года.

3-тарау. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жасауы
1-параграф. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жасау тәртібі
17. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша, жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жасайды. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсан аралығындағы күнтізбелік кезең үшін жасалады.
18. Жартыжылдық, жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiк көлемі мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс);
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндірме жазба.
19. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне ескертулер болған және өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган АЖ-да қабылдамау себептерін көрсете отырып, тиісті өзгерістер енгізу үшін шоғырландырылған қаржылық есептілікті қабылдамай қайтарады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі АЖ арқылы жіберілген ескертулерге сәйкес немесе жазбаша хабарлама негізінде жазбаша хабарламаны алған сәттен немесе АЖ-да қайтарылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өзінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізеді. Егер өзгерістер ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігіне қатысты болған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тиісті ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемені жазбаша хабардар етеді және өзгерістер мен толықтырулар бойынша ұсыныстарды оның жеке қаржылық есептілігіне 10 (он) жұмыс күні ішінде енгізу үшін қайта жібереді.
20. Орталық және өзге де атқарушы органды қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліну, қайта құру) кезінде мүліктік құқықтар мен міндеттемелер біріктіру және қосу кезінде – тапсырып беру актісіне сәйкес, ал бөлген және бөлінген кезде – бөлу балансына сәйкес құқықтық мирасқорға беріледі.
Бөлу балансы әр бөлінетін мемлекеттік мекеме үшін бір данадан жасалады.
Тарату кезінде кредиторлардың наразылық талаптарын қоюына арналған мерзім біткеннен кейін тарату комиссиясы аралық тарату балансын жасайды, онда таратылатын заңды тұлға мүлкінің құрамы, кредиторлар мәлімдеген наразылық талаптарының тізбесі, сондай-ақ оларды қарау нәтижелері туралы мәліметтер қамтылады.
Аралық тарату балансын заңды тұлға мүлкінің меншік иесі немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған орган бекітеді.
Кредиторлармен есеп айырысу аяқталғаннан кейін тарату комиссиясы тарату балансын жасайды, оны заңды тұлғаның мүлкінің меншік иесі немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған орган бекітеді.
Тарату кезінде "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысаны бойынша тарату балансы жасалады. Қаржылық есептілік тарату рәсімдері толық аяқталғанға дейін ұсынылады.
Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру (ажырату, бөлу, қосу мен біріктіру, қайта құру) кезінде бұрынғы/жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жыл басындағы қайта есептелген сальдоны есепке ала отырып, жыл басынан бастап қайта ұйымдастырылған күннен кейінгі есепті күнге дейінгі кезең үшін жылдық есептілік нысандарының толық көлемінде шоғырландырылған қаржылық есептілік жасайды.

Администратор бюджетных программ прежней/новой подчиненности представляет расшифровку по форме КФО-6 "Консолидированный разделительный бухгалтерский баланс" на начало года, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, который включает:
сальдо на начало года;
плюс/минус начальное сальдо (реорганизуемого государственного учреждения);
пересчитанное сальдо на начало года;
передано на дату реорганизации.
Пересчитанное сальдо на начало года в бухгалтерском балансе администратора бюджетных программ определяется с учетом сальдо на начало года бухгалтерского баланса реорганизуемого государственного учреждения.
При слиянии, присоединении и преобразовании государственных учреждений, и наделении отдельными функциями и полномочиями на дату передачи администраторами бюджетных программ прежней и новой подчиненности составляется передаточный акт, включая расшифровки по активам, по дебиторской и кредиторской задолженности.
В объем форм отчетного периода включается разделительный или ликвидационный баланс на дату передачи и представляется в ведомство и в соответствующий уполномоченный орган по исполнению местного бюджета отдельными отчетами по каждому администратору бюджетных программ или иному исполнительному органу.
Разделительный баланс подтверждается подписью руководителя и главного бухгалтера принимающей и передающей стороны с обязательной расшифровкой подписи (фамилия и инициалы) и заверяются печатью каждой из сторон.
21. Годовая консолидированная финансовая отчетность администраторов бюджетных программ размещается на интернет – портале в соответствии с Правилами размещения информации на интернет – портале открытых бюджетов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12803).
Параграф 2. Процедуры консолидации финансовой отчетности администраторов бюджетных программ
22. Консолидация статей формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Денежные средства и их эквиваленты" (код строки 010);
статьи "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" (код строки 012);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (код строки 013);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (код строки 014);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам" (код строки 015).

Бұрынғы/жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жыл басындағы "Шоғырландырылған бөлу бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-6 нысаны бойынша таратып жазуды ұсынады, ол мыналарды қамтиды:
жыл басындағы сальдо;
бастапқы сальдо қосу/алу (қайта ұйымдастырылатын мемлекеттік мекеме);
жыл басында қайта есептелген сальдо;
қайта ұйымдастырылу күніне берілгені.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бухгалтерлік балансында жыл басында қайта есептелген сальдо қайта ұйымдастырылатын мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік балансының жыл басындағы сальдосы есепке алына отырып, айқындалады.
Мемлекеттік мекемелердің қосылуы, бірігуі және жеке функциялар мен өкілеттіктерінің берілуі кезінде бұрынғы және жаңа бағыныстағы бюджеттік бағдарламалар әкімшілері беру күніне активтер бойынша, дебиторлық және кредиторлық берешек бойынша таратып жазуды қоса алғанда, тапсыру актісін жасайды.
Есепті кезең нысандарының көлеміне беру күніне бөлу немесе тарату балансы енгізіледі және бюджетті атқару жөніндегі тиісті атқарушы органға әрбір министрлік немесе өзге де атқарушы орган бойынша жеке есептермен бірге беріледі.
Бөлу балансы қабылдаушы және тапсырушы тарап басшысының және бас бухгалтерінің қолымен, қолды міндетті түрде таратып (тегі және аты-жөні) жаза отырып және әр тараптың мөрімен расталады.
21. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1271 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 12803 болып тіркелген) бекітілген.
2-параграф. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің қаржылық есептiлiкті шоғырландыру рәсімдері
22. "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" баптары (жол коды 010);
"Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" баптары (жол коды 011);
"Бюджеттiк төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 012);
"Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 013);
"Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 014);
"Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 015).

В случае наличия сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 015);
статьи "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 016);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность работников" (код строки 017);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (код строки 018);
статьи "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 019);
статьи "Запасы" (код строки 020);
статьи "Краткосрочные авансы выданные" (код строки 021);
статьи "Прочие краткосрочные активы" (код строки 022);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям" (код строки 023);
статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110);
статьи "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (код строки 111);
статьи "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" (код строки 112);
статьи "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (код строки 113);
статьи "Основные средства" (код строки 114);
статьи "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (код строки 115);
статьи "Инвестиционная недвижимость" (код строки 116);
статьи "Биологические активы" (код строки 117);
статьи "Нематериальные активы" (код строки 118);
статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (код строки 119);
статьи "Прочие долгосрочные активы" (код строки 120);
статьи "Краткосрочные финансовые обязательства" (код строки 210);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам" (код строки 211);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет" (код строки 212);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (код строки 213);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" (код строки 214);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (код строки 215);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам" (код строки 216).
В случае наличия сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 216);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" (код строки 217);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками" (код строки 218);
статьи "Краткосрочные вознаграждения к выплате" (код строки 219);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде" (код строки 220);
статьи "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 221);
статьи "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (код строки 222);
статьи "Прочие краткосрочные обязательства" (код строки 223);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" (код строки 224);
статьи "Долгосрочные финансовые обязательства" (код строки 310);
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (код строки 311);
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде" (код строки 312);
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (код строки 313);
статьи "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (код строки 314);
статьи "Прочие долгосрочные обязательства" (код строки 315);
статьи "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" (код строки 410);
статьи "Резервы" (код строки 411);
статьи "Накопленный финансовый результат" (код строки 412);
статьи "Накопленный финансовый результат по поступлениям в бюджет" (код строки 413).

Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде өзара есеп айырысулар бойынша сальдо 015 пен 216-жолдар бойынша элиминирленеді, яғни өзара бірлесіп алынып тасталады (жол коды 015);
"Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" баптары (жол коды 016);
"Қызметкерлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 017);
"Жалдау бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 018);
"Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 019);
"Қорлар" баптары (жол коды 020);
"Берiлген қысқа мерзiмдi аванстар" баптары (жол коды 021);
"Өзге қысқа мерзiмдi активтер" баптары (жол коды 022);
"Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек баптары (жол коды 023);
"Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" баптары (жол коды 110);
"Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 111);
"Жалдау бойынша ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 112);
"Өзге ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 113);
"Негiзгi құралдар" баптары (жол коды 114);
"Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар" баптары (жол коды 115);
"Инвестициялық жылжымайтын мүлiк" баптары (жол коды 116);
"Биологиялық активтер" баптары (жол коды 117);
"Материалдық емес активтер" баптары (жол коды 118);
"Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" баптары (жол коды 119);
"Өзге ұзақ мерзiмдi активтер" баптары (жол коды 120);
"Қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер" баптары (жол коды 210);
"Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 211);
"Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 212);
"Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 213);
"Басқа да мiндеттi және ерiктi төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 214);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 215);
"Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 216).
Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде 015 пен 216-жолдар бойынша өзара есеп айырысу бойынша сальдо элиминирленеді, яғни өзара алынып тасталады (жол коды 216);
"Стипендиаттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 217);
"Қызметкерлер алдында қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 218);
"Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" баптары (жол коды 219);
"Жалдау бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 220);
"Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 221);
"Қысқа мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi" баптары (жол коды 222);
"Өзге қысқа мерзiмдi мiндеттемелері" баптары (жол коды 223);
"Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" баптары (жол коды 224);
"Ұзақ мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер" баптары (жол коды 310);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 311);
"Жалдау бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 312);
"Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 313);
"Ұзақ мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi" баптары (жол коды 314);
"Өзге ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер" баптары (жол коды 315);
"Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру" баптары (жол коды 410);
"Резервтер" баптары (жол коды 411);
"Жинақталған қаржылық нәтиже" баптары (жол коды 412);
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша жинақталған қаржылық нәтиже" баптары (жол коды 413).

23. Аналогичные по содержанию забалансовые счета также суммируются:
статьи "Арендованные активы" (код строки 610);
статьи "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению" (код строки 620);
статьи "Бланки строгой отчетности" (код строки 630);
статьи "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов" (код строки 640);
статьи "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности" (код строки 650);
статьи "Переходящие спортивные призы и кубки" (код строки 660);
статьи "Путевки" (код строки 670);
статьи "Учебные предметы военной техники" (код строки 680);
статьи "Активы культурного наследия" (код строки 690).
24. Консолидация статей формы КФО-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей доходов и расходов:
статьи "Доходы от необменных операций" (код строки 010);
статьи "Финансирование текущей деятельности" (код строки 011), в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма дохода подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование текущей деятельности;
статьи "Финансирование капитальных вложений" (код строки 012), в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма дохода подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование капитальных вложений;
статьи "Доходы от финансирования за счет внешних займов" (код строки 013), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченный орган по исполнению бюджета подлежит исключению сумма дохода от поступления внешних займов;
статьи "Доходы по трансфертам" (код строки 014);
статьи "Трансферты органам местного самоуправления" (код строки 015);
статьи "Субсидии" (код строки 016);
статьи "Доходы от благотворительной помощи" (код строки 017);
статьи "Гранты" (код строки 018);
статьи "Прочие" (код строки 019);
статьи "Доходы от поступлений" (код строки 020);
статьи "Доходы от обменных операций" (код строки 021);
статьи "Доходы от реализации товаров, работ и услуг" (код строки 022);
статьи "Доходы от реализации основного капитала" (код строки 023);
статьи "Доходы от реализации финансовых активов государства" (код строки 024);
статьи "Доходы от управления активами" (код строки 030);
статьи "Вознаграждения" (код строки 031) отражается сумма вознаграждений по кредитам, выданным нижестоящим бюджетам;
статьи "Прочие доходы от управления активами" (код строки 032);
статьи "Прочие доходы" (код строки 040), в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма доходов от безвозмездного получения долгосрочных активов и запасов между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ.
Кроме того, исключению подлежит сумма доходов от централизованного снабжения долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма дохода по безвозмездной прием-передаче кредиторской и дебиторской задолженности между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;
статьи "Расходы государственного учреждения" (код строки 110);
статьи "Оплата труда" (код строки 111);
статьи "Стипендии" (код строки 112);
статьи "Налоги и платежи в бюджет" (код строки 113);
статьи "Расходы по запасам" (код строки 114);
статьи "Командировочные расходы" (код строки 115);
статьи "Коммунальные расходы" (код строки 116);
статьи "Арендные платежи" (код строки 117);
статьи "Содержание долгосрочных активов" (код строки 118);
статьи "Услуги связи" (код строки 119);
статьи "Амортизация активов" (код статьи 120);
статьи "Обесценение активов" (код строки 121);
статьи "Прочие операционные расходы" (код строки 122), в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма расхода администратора бюджетных программ, начисленного при передаче средств подведомственным государственным учреждениям на финансирование текущей деятельности и капитальных вложений;
статьи "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" (код строки 123);
статьи "Расходы по бюджетным выплатам" (код строки 130);
статьи "Пенсии и пособия" (код строки 131);
статьи "Субсидии" (код строки 132);
статьи "Целевые трансферты" (код строки 133);
статьи "Трансферты общего характера" (код строки 134);
статьи "Трансферты физическим лицам" (код строки 135);
статьи "Трансферты органам местного самоуправления" (код строки 136);
статьи "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (код строки 137);
статьи "Расходы по управлению активами" (код строки 140);
статьи "Вознаграждения" (код строки 141);
статьи "Прочие расходы по управлению активами" (код строки 142);
статьи "Прочие расходы" (код строки 150), в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче запасов между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ; сумма расходов по централизованному снабжению долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма расходов по безвозмездной прием – передаче кредиторской и дебиторской задолженностей; в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа по исполнению бюджета подлежит исключению сумма расходов от принятия обязательств по внешним займам полученным на сумму дохода от поступления внешних займов подведомственных ему государственных учреждений;
статьи "Расходы по контрольный счет наличности (далее – КСН) республиканского и местных бюджетов" (код строки 151);
статьи "Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия" (код строки 210);
статьи "Выбытие долгосрочных активов" (код строки 220), в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче долгосрочных активов между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;
статьи "Курсовая разница" (код строки 230);
статьи "Прочие" (код строки 240).

23. Мазмұны жағынан ұқсас баланстан тыс шоттар да осылай жинақталады:
"Жалға алынған активтер" баптары (жол коды 610);
"Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" баптары (жол коды 620);
"Қатаң есептілік бланктері" баптары (жол коды 630);
"Төлемге қабiлетсiз дебиторлардың есептен шығарылған берешегi" баптары (жол коды 640);
"Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшiн оқушылар мен студенттердiң берешегi" баптары (жол коды 650);
"Ауыспалы спорттық жүлделер мен кубоктар" баптары (жол коды 660);
"Жолдамалар" баптары (жол коды 670);
"Әскери техниканың оқу құралдары" баптары (жол коды 680);
"Мәдени мұра активтерi" баптары (жол коды 690).
24. "Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы шоғырландырылған есеп" ШҚЕ-2 нысанының баптарын шоғырландыру кірістер мен шығыстардың ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Айырбас емес операциялардан алынатын кiрiстер" баптары (жол коды 010);
"Ағымдағы қызметтi қаржыландыру" баптары (жол коды 011), бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ағымдағы қызметті қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің кіріс сомасы алынып тастауға жатады;
"Күрделi салымдарды қаржыландыру" баптары (жол коды 012) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде күрделі салымдарды қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің кіріс сомасы алынып тастауға жатады;
"Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кірістер" баптары (жол коды 013), Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде сыртқы қарыздардың түсімінен алынатын кіріс сомасы алынып тастауға жатады;
"Трансферттер бойынша кірістер" баптары (жол коды 014);
"Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" баптары (жол коды 015);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 016);
"Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" баптары (жол коды 017);
"Гранттар" баптары (жол коды 018);
"Өзгелер" баптары (жол коды 019);
"Түсімдерден алынатын кірістер" (жол коды 020);
"Айырбас операциялардан алынатын кiрiстер" баптары (жол коды 021);
"Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер" баптары (жол коды 022);
"Негізгі капиталды сатудан түсетін кірістер" баптары (жол коды 023);
"Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін кірістер" баптары (жол коды 024);
"Активтердi басқарудан алынатын кiрiстер" баптары (жол коды 030);
"Сыйақылар" баптарында (жол коды 031) төмен тұрған бюджеттерге берілген сыйақы сомасы көрсетіледі;
"Активтердi басқарудан алынатын өзге де кiрiстер" баптары (жол коды 032);
"Өзге кiрiстер" баптары (жол коды 040), шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасындағы, бір бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ұзақ мерзімді активтер мен қорларды өтеусіз алу бойынша кірістер сомасы алынып тастауға жатады.
Бұдан басқа, бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері мен қорларын орталықтандырылған жабдықтаудан түсетін кірістер сомасы, кредиторлық және дебиторлық берешек өтеусіз қабылдап алу-беру жөніндегі кірістер сомасы алынып тастауға жатады;
"Мемлекеттiк мекеменiң шығыстары" баптары (жол коды 110);
"Еңбекақы төлеу" баптары (жол коды 111);
"Стипендиялар" баптары (жол коды 112);
"Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" баптары (жол коды 113);
"Қорлар бойынша шығыстар" баптары (жол коды 114);
"Iссапар шығыстары" баптары (жол коды 115);
"Коммуналдық шығыстар" баптары (жол коды 116);
"Жалдау төлемдері" баптары (жол коды 117);
"Ұзақ мерзiмдi активтердi ұстау" баптары (жол коды 118);
"Байланыс қызметтерi" баптары (жол коды 119);
"Активтер амортизациясы" баптары (жол коды 120);
"Активтердің құнсыздануы" баптары (жол коды 121);
"Өзге операциялық шығыстар" баптары (жол коды 122), бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге ағымдағы қызметтi қаржыландыру мен күрделі салымдарға қаражат беру кезінде есептелген шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" баптары (жол коды 123);
"Бюджеттiк төлемдер бойынша шығыстар" баптары (жол коды 130);
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" баптары (жол коды 131);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 132);
"Нысаналы трансферттер" баптары (жол коды 133);
"Жалпы сипаттағы трансферттер" баптары (жол коды 134);
"Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер" баптары (жол коды 135);
"Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" баптары (жол коды 136);
"Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар" баптары (жол коды 137);
"Активтердi басқару бойынша шығыстар" баптары (жол коды 140);
"Сыйақылар" баптары (жол коды 141);
"Активтердi басқару бойынша өзге шығыстар" баптары (жол коды 142);
"Өзге шығыстар" баптары (жол коды 150), бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы шоғырландырылған қаржылық есептілікте бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы қорларды өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады; мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері мен қорларын орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығыстар сомасы, кредиторлық және дебиторлық берешекті өтеусіз қабылдап алу – беру бойынша шығыстар сомасы; Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздары түсімдерінен алынған табыс сомасының сыртқы қарыздары бойынша қабылданған міндеттемелерден шығыстар сомасын алып тастауға жатады;
"Республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма – қол бақылау шоттары (бұдан әрі – ҚБШ) бойынша шығыстар" баптары (жол коды 151);
"Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза пайда немесе залалдар үлесі" баптары (жол коды 210);
"Ұзақ мерзiмдi активтердiң істен шығуы" баптары (жол коды 220), шоғырландырылған қаржылық есептілікте бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Бағамдық айырма" баптары (жол коды 230);
"Өзгелер" баптары (жол коды 240).

25. Консолидация статей формы КФО-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Финансирование из бюджета" (код строки 010);
статьи "Текущей деятельности" (код строки 011);
статьи "Капитальных вложений" (код строки 012);
статьи "За счет внешних займов и связанных грантов" (код строки 013);
статьи "Трансферты" (код строки 014);
статьи "Субсидии" (код строки 015);
статьи "Прочие" (код строки 016);
статьи "Внешние займы и связанные гранты" (код строки 017);
статьи "По деньгам от благотворительной помощи" (код строки 020);
статьи "От реализации товаров, работ и услуг" (код строки 030);
статьи "Полученные вознаграждения" (код строки 040);
статьи "По деньгам временного размещения" (код строки 050);
статьи "Прочие поступления" (код строки 060);
статьи "По деньгам местного самоуправления" (код строки 070);
статьи "По поступлениям в бюджет" (код строки 071);
статьи "Оплата труда" (код строки 110);
статьи "Пенсии и пособия" (код строки 120);
статьи "Налоги и платежи в бюджет" (код строки 130);
статьи "Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги" (код строки 140);
статьи "Авансы, выданные за товары и услуги" (код строки 150);
статьи "Трансферты, субсидии" (код строки 160);
статьи "Вознаграждения" (код строки 170);
статьи "Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года" (код строки 180);
статьи "Прочие платежи" (код строки 190);
статьи "Расходы по КСН" (код строки 191);
статьи "Реализация долгосрочных активов" (код строки 310);
статьи "Реализация доли контролируемых и других субъектов" (код строк 320);
статьи "Реализация ценных бумаг" (код строки 330);
статьи "Погашение займов" (код строки 340);
статьи "Прочие" (код строки 350);
статьи "Поступления от реализации основного капитала" (код строки 360);
статьи "Приобретение долгосрочных активов" (код строки 410);
статьи "Приобретение доли контролируемых и других субъектов" (код строк 420);
статьи "Приобретение ценных бумаг" (код строки 430);
статьи "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" (код строки 440);
статьи "Выданные займы" (код строки 450);
статьи "Прочие" (код строки 460).
Аналогично суммирование статей, относящихся к поступлению и выбытию денежных средств от финансовой деятельности:
статьи "Получение займов" (код строки 610);
статьи "Прочие" (код строки 620);
статьи "Погашение займов" (код строки 710);
статьи "Прочие" (код строки 720).

25. "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" ШҚЕ-3 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Бюджеттен қаржыландыру" баптары (жол коды 010);
"Ағымдағы қызмет" баптары (жол коды 011);
"Күрделi салымдар" баптары (жол коды 012);
"Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен" баптары (жол коды 013);
"Трансферттер" баптары (жол коды 014);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 015);
"Өзгелер" баптары (жол коды 016);
"Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" баптары (жол коды 017);
"Қайырымдылық көмектен алынатын ақша бойынша" баптары (жол коды 020);
"Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден" баптары (жол коды 030);
"Алынған сыйақылар" баптары (жол коды 040);
"Уақытша орналастыру ақшасы бойынша" баптары (жол коды 050);
"Өзге түсімдер" баптары (жол коды 060);
"Жергілікті өзін-өзі басқару ақшасы" баптары (жол коды 070);
"Бюджетке түсетін түсімдер" баптары (жол коды 071);
"Еңбекақы төлеу" баптары (жол коды 110);
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" баптары (жол коды 120);
"Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" баптары (жол коды 130);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтер үшiн" баптары (жол коды 140);
"Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер үшiн берiлген аванстар" баптары (жол коды 150);
"Трансферттер, субсидиялар" баптары (жол коды 160);
"Сыйақылар" баптары (жол коды 170);
"Жылдың аяғында міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу" (жол коды 180);
"Өзге төлемдер" баптары (жол коды 190);
"ҚБШ бойынша шығыстар" баптары (жол коды 191);
"Ұзақ мерзiмдi активтердi өткізу" баптары (жол коды 310);
"Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн өткізу" баптары (жол коды 320);
"Бағалы қағаздарды сату" баптары (жол коды 330);
"Қарыздарды өтеу" баптары (жол коды 340);
"Өзгелер" баптары (жол коды 350);
"Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер" баптары (жол коды 360);
"Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу" баптары (жол коды 410);
"Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу" баптары (жол коды 420);
"Бағалы қағаздарды сатып алу" баптары (жол коды 430);
"Квазимемлекеттiк сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" баптары (жол коды 440);
"Берiлген қарыздар" баптары (жол коды 450);
"Өзгелер" баптары (жол коды 460).
Қаржылық қызметтен ақшалай қаражаттың түсуіне және шығуына жататын баптарды жинақтау да осыған ұқсас:
"Қарыздарды алу" баптары (жол коды 610);
"Өзгелер" баптары (жол коды 620);
"Қарыздарды өтеу" баптары (жол коды 710);
"Өзгелер" баптары (жол коды 720).

26. Консолидация статей формы КФО-4 "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 020);
статьи "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 041);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 042);
статьи "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 043);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 044);
статьи "Прочие резервы" (код строки 045);
статьи "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" (код строки 046);
статьи "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 047);
статьи "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 048);
статьи "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 080);
статьи "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 101);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 102);
статьи "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 103);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 104);
статьи "Прочие резервы" (код строки 105);
статьи "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" (код строки 106);
статьи "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 107);
статьи "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 108).
27. Формы консолидированной финансовой отчетности в полной мере соответствуют формам, применяемым при составлении финансовой отчетности государственного учреждения.
28. Требования к структуре и раскрытию информации к консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ, отражаемой в пояснительной записке, в полной мере соответствуют требованиям к раскрытию информации для финансовой отчетности государственных учреждений.
29. В формах КФО-3 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности", "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.

26. "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп" ШҚЕ-4 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу жолымен жүзеге асырылады:
"Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" баптары (жол коды 020);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 041);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 042);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 043);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 044);
"Өзге резервтер" баптары (жол коды 045);
"Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" баптары (жол коды 046);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" баптары (жол коды 047);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" баптары (жол коды 048);
"Есеп саясатындағы өзгерістер мен қателерді түзету" баптары (жол коды 080);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 101);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 102);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 103);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 104);
"Өзге резервтер" баптары (жол коды 105);
"Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" баптары (жол коды 106);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" баптары (жол коды 107);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" баптары (жол коды 108).
27. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiктiң нысандары мемлекеттік мекеменің қаржылық есептiлiгiн жасаған кезде қолданылатын нысандарға толығымен сәйкес келедi.
28. Түсіндірме жазбада көрсетiлетiн бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне ақпараттың құрылымына және оны ашуға қойылатын талаптар мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептiлiгi үшiн ақпаратты ашуға қойылатын талаптарға толығымен сәйкес келедi.
29. "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп", "Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" ШҚЕ-3 нысандарында 4 "Өткен кезең" деген баған өткен жылдың осыған ұқсас кезеңі үшін толтырылады.

Строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111, 112 и 120 формы "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" заполняются за аналогичный период прошлого года.
30. К формам консолидированной финансовой отчетности администратором бюджетных программ составляется пояснительная записка, в которой излагается сравнительный анализ статей форм консолидированной финансовой отчетности.
Форма КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" состоит из общих сведений и раскрытий к консолидированной финансовой отчетности.
В общих сведениях указывается название отчитывающегося администратора бюджетных программ и любые изменения в данной информации в сравнении с прошлым периодом:
информация о нормативных правовых актах, регламентирующих деятельность администратора бюджетных программ;
сведения об основных направлениях деятельности, о задолженностях по налоговым, неналоговым поступлениям и иная информация о деятельности;
информация о реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении и преобразовании) государственного учреждения за отчетный период;
информация о правилах учета активов и обязательств, принятых учетной политикой.
31. В раскрытиях к консолидированной финансовой отчетности отражается следующая информация.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (строка 010 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода согласно таблице 1 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011 и 110 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям (кроме финансовых инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора) на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 2 и 6 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
информация по долгосрочным инвестициям в субъекты квазигосударственного сектора (наименование и местонахождение субъектов квазигосударственного сектора, доля участия государства в уставном капитале), отдельно по контролируемым и другим субъектам;
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на отчетную дату;
информацию о перечисленных суммах на соответствующий код бюджетной классификации доходов по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора.

"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп" нысанының 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111, 112 және 120-жолдары өткен жылдың осыған ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
30. Түсіндірме жазбада көрсетiлетiн шоғырландырылған қаржылық есептілікке ақпараттың құрылымына және оны салыстырмалы талдау бабы нысаны бойынша ашуға қойылатын талаптардан тұрады.
"Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" ШҚЕ-5-нысан шоғырландырылған қаржылық есептілікке жалпы мәлiметтер мен ашылымдардан тұрады.
Жалпы мәліметтерде есеп беріп отырған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы және өткен кезеңмен салыстырғанда осы ақпараттағы кез келген өзгерістер:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат;
қызметтің негізгі бағыттары туралы мәліметтер, салықтық, салықтық емес түсімдер бойынша берешектер туралы және қызмет туралы өзге де ақпарат;
мемлекеттік мекеменің есепті кезеңде қайта ұйымдастырылуы (біріктірген, қосқан, бөлген, бөлінген және қайта құрылған кезде) туралы ақпарат;
есеп саясаты қабылдаған активтерді және міндеттемелерді есепке алу қағидалары туралы ақпарат көрсетіледі.
31. Шоғырландырылған қаржылық есептілікке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 010-жолы):
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 1-кестесiне сәйкес есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы ақша қаражатының қалдығы туралы деректер.
"Қысқа және ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялар" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 011 және 110-жолдары):
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 2 және 6-кестелерiне сәйкес есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялардан басқа) және өзгерістері бойынша деректер;
квазимемлекеттiк сектордың субъектiлерiне салынған ұзақ мерзiмдi инвестициялар (квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң атауы мен тұрғылықты жерлерi, жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысу үлесi) бақыланатын және басқа субъектілер бойынша жеке ақпарат;
кейiннен қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әдiл, амортизацияланған немесе қандай да бiр өзге құны бойынша) бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестицияларының және берiлген қарыздардың құнсыздануының объективтi белгiлерiнiң болуы;
есептi күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердiң мөлшерлерi;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша кірістердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кодына аударылған сома туралы ақпарат.

По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 022, 023, 111, 112 и 113 формы КФО-1 " Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, анализ изменений сумм дебиторской задолженности за отчетный период;
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
при необходимости представляется дополнительная информация.
По статье "Запасы" (строка 020 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 5 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс" описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116 и 118 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
по каждому классу долгосрочных активов необходимо представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 7, 8 и 10 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью амортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
В случае отражения долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки основание для ее проведения;
об участии независимого оценщика (с указанием номера и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.

"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 022, 023, 111, 112 және 113-жолдары):
есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы дебиторлық берешектi салыстыруды, есепті кезең үшін дебиторлық берешек сомасындағы өзгерістерді талдау ұсынылады;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәндi дебиторлық берешек бойынша құрылған резерв жөнiнде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерiн көрсете отырып, күмәндi дебиторлық берешек бойынша есептен шығарылған үмiтсiз борыштардың сомалары;
қажет болған кезде қосымша ақпарат беріледі.
"Қорлар" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 020-жолы):
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 5-кестесiне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырмасын ұсынады;
қорларды бағалау әдістері;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөнiндегі есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептерi;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтiру себептерi мен сомалары;
ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) сәтінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 022-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
"Ұзақ мерзiмдi активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 114, 116 және 118-жолдары):
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 7, 8 және 10-кестелерiне сәйкес түсiмді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерiстердi көрсететін есептi кезеңнiң басына және аяғына арналған баланстық құн салыстырмасын ұсыну қажет;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдістерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап құрылған резерв бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап резерв құру себептерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзiмдi активтер туралы ақпаратты;
толығымен амортизацияланған, бiрақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзiмдi активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзiмдi активтердi жалдаудың түрлерi, мерзiмi, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзiмдi активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетiлген жағдайда:
қайта бағалау жүргiзiлген күнi мен оны өткізу үшін негіздеме туралы;
тәуелсiз бағалаушының қатысуы (лицензиясының нөмiрi мен берiлген күнiн көрсете отырып) туралы;
ұзақ мерзiмдi активтер объектiсiнiң әдiл құнын анықтау үшiн пайдаланылған әдiстер туралы ақпаратты ұсыну қажет.

По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений.
По статье "Биологические активы" (строка 117 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
дать описание каждой группы биологических активов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;
в случае оценки по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 9 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 11 и 13 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 и 315 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов.
По статье "Оценочные активы и оценочные обязательства" (строки 222 и 314 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных активов и условных обязательств.

"Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектiлердiң шығындары мен оған күрделi салымдар бойынша ақпарат ұсынылады.
"Биологиялық активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердiң әрбiр тобына сипаттама берiлсiн;
биологиялық активтердiң әрбiр тобының әдiл құнын анықтау үшiн пайдаланылған әдiстер туралы ақпарат;
iс жүзiндегi шығындар бойынша бағалау жағдайында түсiмдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерiстерi түсiндiрме жазбаның ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 9-кестесiне сәйкес көрсетілетін есептi кезеңнiң басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 120-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Алынған немесе жалға берілген, сондай-ақ концессияға берілген мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлерi, шарттары және сомалары;
қаржылық мiндеттемелердiң жекелеген сыныптары бойынша (әдiл, амортизацияланған немесе қандай да бiр өзге құн бойынша) кейiннен бағалау;
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 11 және 13-кестелерiне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер.
"Ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 және 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақыланатын субъектілермен) операциялар бойынша ақпаратты;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв жөнінде берешекті есептен шығару және есепке алу жөнінде ақпарат;
кредиторлық берешектi есептен шығару сомалары мен себептерi;
активтердi жалдау бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат.
"Бағалау активтерi мен бағалау мiндеттемелерi" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау мiндеттемелерi жөнiнде ақпарат;
есептi кезең iшiнде бағалау мiндеттемелерiнiң пайдаланылған сомалары;
шартты активтер мен шартты міндеттемелердiң қысқаша сипаттамасы.

По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы КФО-1 " Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.
По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.
"По статье "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" (строка 224 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация о наличии на начало и конец отчетного периода, о начисленных, доначисленных и погашенных суммах кредиторской задолженности в течение отчетного периода согласно таблице 12 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Резервы" (строка 411 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы КФО-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категории доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам, и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статье "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах;

"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 221-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді кредиторлық берешек түрлері бойынша сипаттамасы.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 315-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" нысанының 223-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1-нысан "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" 224-жолы) ШҚЕ-5 "Қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 12-кестесіне сәйкес есептелген, толық есептелген және өтелген кредиторлық берешек сомасы туралы есепті кезеңнің басы мен аяғында болуы туралы ақпарат ұсынылады.
"Резервтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс" ШҚЕ-1-нысанының 411-жолы) қайта бағалау құны бойынша бағаланатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау жөнінде резервтер бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кiрiстер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша (ШҚЕ-2 "Шоғырландырылған қаржы қызметінің нәтижелері туралы есеп" нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңдегі кiрiстер мен шығыстар жөнінде ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтердi басқарудан түсетiн кiрiстер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтердi басқарудан түсетiн өзге кiрiстер мен шығыстар бойынша);
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің істен шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған резервті қалпына келтіру бойынша;
қорлардың құнсыздануының резерв сомалары бойынша және бұрын танылған залалдарды қалпына келтіру;
есепті кезеңде және өткен жылдың ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кiрiстер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша – олардың әдiл құнының өзгеруiнен алынған кiрiстер туралы;
өтеусіз қабылданған ұзақ мерзiмдi активтер туралы;

прочим доходам согласно таблице 14 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Прочие расходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах.
По статье "Доходы от поступлений" представляетсяинформация по налоговым, неналоговым и прочим поступлениям в бюджет согласно таблице 15 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности.";
прочим расходам согласно таблице 16 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
"Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (строка 137 формы КФО-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о расходах по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов согласно таблице 17 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Безвозмездно переданные долгосрочные активы/запасы":
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах согласно таблице 18 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по концессионным активам":
о наличии концессионных активов по видам основных средств представляется информация согласно таблице 19 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по договорам государственно-частного партнерства":
по договорам, заключенным в рамках проекта государственно-частного партнерства;
по принятию и исполнению государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
по источникам финансирования проекта государственно-частного партнерства;
по источникам возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства и получения доходов субъектами государственно-частного партнерства.
По статье "Информация по взаимным операциям":
информация по видам доходов и расходов по взаимным операциям администратора бюджетных программ согласно таблице 20 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" в целях выявления операций по элиминированию;
информация по поступлениям денежных средств на счета внешних займов, отраженных по статье 017 "Внешние займы и связанные гранты" формы КФО-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)", в целях переноса в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа по исполнению бюджета.
По статье "Информация по начисленным и перечисленным суммам по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом":

ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 14-кестесiне сәйкес басқа кiрiстер бойынша ақпарат ұсынылады.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзiмдi активтердiң әрбiр сыныбы бойынша – активтердi түгендеу барысында айқындалған активтердiң құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәндi дебиторлық берешек бойынша резервтер жөнінде;
өтеусіз берілген ұзақ мерзiмдi активтер/қорлар туралы.
"Түсімдерден түсетін кірістер" деген бап бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 15-кестесiне сәйкес салықтық, салықтық емес және бюджетке түсетін өзге түсімдер бойынша ақпарат беріледі;
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 16-кестесiне сәйкес басқа шығыстар бойынша ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" деген бап бойынша (ШҚЕ-2 "Шоғырландырылған қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп" нысанының 137-жолы) ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 17-кестесіне сәйкес бұдан бұрын есептелген кірістерді түзету кезінде туындайтын бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар туралы ақпарат ұсынылады.
"Өтеусiз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар" деген бап бойынша:
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 18-кестесiне сәйкес өтеусiз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы.
"Концессиялық активтер жөніндегі ақпарат" деген бап бойынша:
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 19-кестесiне сәйкес негізгі құралдардың түрлері бойынша концессиялық активтердің болуы туралы.
"Мемлекеттік – жекешелік әріптестік шарттары бойынша ақпарат" бабы бойынша:
мемлекеттік – жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде жасалған шарттар бойынша;
мемлекеттік – жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау және орындау бойынша;
мемлекеттік – жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру көздері бойынша;
мемлекеттік – жекешелік әріптестік субъектілері шығындарын өтеу және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері кірістерін алу көздері бойынша.
"Өзара операциялар бойынша ақпарат" деген бап бойынша:
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 20-кестесiне сәйкес элиминирленген операцияларды анықтау мақсатында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өзара операциялары бойынша кірістер мен шығыстардың түрлері жөніндегі ақпарат.
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігін ауыстыру мақсатында ШҚЕ-3 "Шоғырландырылған ақша қозғалысы туралы есеп" нысанының 17 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" бабы бойынша көрсетілген сыртқы қарыз есебіне ақша қаражатының түскен сомасы бойынша ақпарат.
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және аударылған сомалар бойынша ақпарат" бабы бойынша:

информация о начисленных суммах по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и перечисленных в бюджет по категориям поступлений бюджета, согласно таблице 21 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" в целях выявления операций по элиминированию доходов и расходов бюджета.
32. По статьям формы КФО-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" представляется информация по поступлениям и выбытиям денежных средств по видам деятельности за отчетный период.
33. Консолидация статей формы КФО-4 "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей.
34. Раскрытие событий после отчетной даты до даты представления финансовой отчетности: описание характера и оценки последствий в его стоимостном выражении каждого существенного события.
35. Обязательно излагается информация по бюджетной отчетности, представленной в соответствии с требованиями Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 630 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14613).
Глава 4. Формирование годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета
Параграф 1. Порядок составления годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета
36. Консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского бюджета составляется ведомством на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ и финансовой отчетности по поступлениям бюджета структурного подразделения ведомства.
Ведомство составляет годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год не позднее 20 марта года, следующего за отчетным.
37. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского бюджета текущего периода составляется в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода.
38. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского бюджета формируется в ИС уполномоченного органа по исполнению бюджета по формам согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 к настоящим Правилам.
39. Объем годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета включает:

7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және бюджеттің кірістері мен шығыстарын элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" нысанының 21-кестесiне сәйкес бюджет түсімдерінің санаттары бойынша аударылған сомалар туралы ақпарат.
32. "Шоғырландырылған қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" ШҚЕ-3-нысанның баптары бойынша есепті кезеңдегі қызмет түрлері бойынша ақша қаражатының түсімдері мен шығулары бойынша ақпарат беріледі.
33. "Шоғырландырылған таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған" ШҚЕ-4-нысанның баптарын шоғырландыру жолма – жол қосу арқылы жүзеге асырылады.
34. Қаржылық есептілікті ұсыну күніне дейінгі есепті күннен кейін оқиғаларды ашу: әрбір елеулі оқиғаның оның құндық мәніндегі салдарларының сипатының және бағалауының сипаттамасы.
35. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 630 бұйрығымен бекітілген, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14613 болып тіркелген) Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының талаптарына сәйкес берілген бюджеттік есептілік жөніндегі ақпарат міндетті түрде жазылады.
4-тарау. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті қалыптастыру
1-параграф. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жасау тәртібі
36. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті ведомство республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінің және ведомствоның құрылымдық бөлімшесінің бюджеті түсімдері бойынша қаржылық есептілік негізінде жасалады.
Ведомство есептіден кейінгі жылдың 20 наурызынан кешіктірмей есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
37. Ағымдағы кезеңнің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігі осыған ұқсас өткен есептік кезеңнің деректерін салыстыру арқылы ұсынылады.
38. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік республикалық бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның АЖ осы Қағидаларға 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
39. Бюджетті атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік көлемі мыналарды:

1) годовой консолидированный бухгалтерский баланс по исполнению бюджета по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) годовой консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по исполнению бюджета по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
3) годовой консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) об исполнении бюджета по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
4) годовой консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала об исполнении бюджета по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
5) пояснительная записка к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета.
40. Для формирования годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета применяется Схема переноса основных показателей консолидированной финансовой отчетности по формам годового отчета согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
41. Форма ГКФО-7 "Годовой консолидированный бухгалтерский баланс об исполнении бюджета" представляет собой отчет о финансовом положении, активах, обязательствах и чистых активах/капитале.
Консолидация статей формы ГКФО-7 "Годового консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей.
В случае наличия сальдо по взаимным расчетам элиминируются данные краткосрочной дебиторской и кредиторской задолженностей по ведомственным расчетам, то есть взаимно исключаются.
В разделе I "Краткосрочные активы" отражаются денежные средства и их эквиваленты, финансовые инвестиции, краткосрочная дебиторская задолженность, запасы и прочие активы.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (код строки 010) показываются остатки денежных средств на КСН, на счетах в иностранной валюте и специальных счетах по внешним займам и грантам, в кассе, на текущем и расчетном счетах государственных учреждений, прочие денежные средства.
По статье "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011) показывается сумма краткосрочных предоставленных займов и финансовых инвестиций.
По статье "Краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 012) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, субсидиям, пенсиям и пособиям, задолженности за бюджетом, краткосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков, дебиторской задолженности работников по подотчетным суммам и другим видам расчетов с работниками, по арендным платежам, прочей краткосрочной дебиторской задолженности.
По статье "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 013) показывается сумма краткосрочных вознаграждений по выданным займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению.
По статье "Запасы" (код строки 014) показывается остаток материалов, незавершенного производства, готовой продукции, товаров и запасов.
По статье "Краткосрочные авансы выданные" (код строки 015) показывается сумма краткосрочной задолженности поставщиков, расчеты с которыми осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара и оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и размерах, заранее согласованных сторонами.
По статье "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям" (код строки 016) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала.
По статье "Прочие краткосрочные активы" (код строки 017) показывается сумма расходов будущих периодов и прочих краткосрочных активов.

1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бюджетті атқару жөніндегі жылдық шоғырландырылған бухгалтерлiк балансты;
2) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бюджетті атқару жөніндегі жылдық қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есепті;
3) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бюджетті атқару жөніндегі жылдық ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті (тікелей әдіс);
4) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бюджетті атқару жөніндегі жылдық таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есепті;
5) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Бюджетті атқару жөніндегі жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндірме жазбаны қамтиды.
40. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес жылдық есептердің нысандары бойынша шоғырландырылған қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерін ауыстыру схемасы қолданылады.
41. "Бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ЖШҚЕ-7-нысаны өзімен қаржы жағдайы, активтер, міндеттемелер мен таза активтер/капитал туралы есепті білдіреді.
ЖШҚЕ-7-нысаны "Бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" баптарын шоғырландыру жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады.
Өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, дебиторлық және кредиторлық берешек жөніндегі ведомствалық өзара есеп айырысулар бойынша элиминирленеді, яғни өзара бірлесіп алынып тасталады.
Шоғырландырылған бухгалтерлік баланстың I "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінде ақша қаражаты және олардың баламалары, қаржы инвестициялары, қысқа мерзімді дебиторлық берешек, қорлар және өзге активтер көрсетіледі.
"Ақша қаражаты және олардың баламалары" бабы (жол коды 010) бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік баланс активінің ҚБШ-дағы ақша қаражатының қалдықтары, шетел валютасы шоттарындағы және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша арнайы шоттардағы, кассадағы, мемлекеттік мекемелердің ағымдағы және есепті шоттарындағы, өзге де ақшалай қаражат көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 011) бойынша берілген қысқа мерзімді қарыздар мен қаржы инвестицияларының сомасы көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бабы (жол коды 012) бойынша трансферттер, субсидиялар, зейнетақылар мен жәрдемақылар, бюджеттегі берешек, сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі, қызметкерлердің есеп беретін сомаларының қысқа мерзімді дебиторлық берешегі және қызметкерлермен есеп айырысудың басқа да түрлері, жалдау төлемдері бойынша, өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек көрсетіледі.
"Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" бабы (жол коды 013) бойынша берілген қарыздар, қаржылық инвестициялар, жалдау және басқа алынатын сыйақылар бойынша қысқа мерзімді сыйақы сомасы көрсетіледі.
"Қорлар" бабы (жол коды 014) бойынша аяқталмаған өндірістің, материалдардың, дайын өнімнің, жолдағы тауарлар мен қорлардың қалдығы көрсетіледі.
"Берілген қысқа мерзімді аванстар" бабы (жол коды 015) бойынша өнім берушілердің қысқа мерзімді берешектер сомасы олармен есеп айырысулар әрбір жекелеген мәміле (тиеу, тауарды жiберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, қаражатты алдын ала тараптармен келісілген мерзімдер мен мөлшерлерде мерзімді аудару жолымен жүзеге асырылатын өнім берушілердің қысқа мерзімді берешектер сомасы көрсетіледі.
"Салықтық және салықтық емес түсімдер жөніндегі бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бабы (жол коды 016) бойынша бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер жөніндегі бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" бабы (жол коды 017) бойынша алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы мен өзге қысқа мерзімді активтер көрсетіледі.

По статье "Итого краткосрочных активов" (код строки 100) показывается итоговая сумма строк 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016 и 017.
В разделе II "Долгосрочные активы" отражаются финансовые инвестиции, долгосрочная дебиторская задолженность, основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы и прочие долгосрочные активы.
По статье "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110) показываются долгосрочные займы, предоставленные и финансовые инвестиции.
По статье "Долгосрочная дебиторская задолженность" (код строки 111) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков, арендаторов по финансовой аренде, прочей долгосрочной дебиторской задолженности.
По статье "Основные средства" (код строки 112) показываются основные средства.
По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (код строки 113) показывается сумма накопленных затрат на возведение, реконструкцию и приобретение объектов основных средств и нематериальных активов.
По статье "Инвестиционная недвижимость" (код строки 114) показывается стоимость инвестиционной недвижимости.
По статье "Биологические активы" (код строки 115) показывается стоимость биологических активов.
По статье "Нематериальные активы" (код строки 116) показывается стоимость нематериальных активов.
По статье "Прочие долгосрочные активы" (код строки 117) показывается стоимость прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
По статье "Итого долгосрочных активов" (код строки 200) показывается итоговая сумма строк 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 и 117.
По статье "Баланс" показывается общая стоимость активов (строка 100 плюс строка 200).
В разделе III "Краткосрочные обязательства" отражаются краткосрочные финансовые обязательства, краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам, краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие краткосрочные обязательства.
По статье "Краткосрочные финансовые обязательства" (код строки 210) показывается сумма краткосрочных займов, полученных и прочих финансовых обязательств.
По статье "Краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 211) показывается сумма кредиторской задолженности по начисленным социальным выплатам, по платежам в бюджет, обязательств по оплате труда, по пенсионным взносам, перед поставщиками и подрядчиками за поставленные ими товары, выполненные работы и услуги, задолженности по краткосрочным вознаграждениям по займам, по арендным платежам, по другим обязательным и добровольным платежам, и другим денежным выплатам.
По статье "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" (код строки 212) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (код строки 213) показываются остатки по краткосрочным оценочным, гарантийным обязательствам и прочим краткосрочным обязательствам.

"Қысқа мерзімді активтердің жиыны бабы (жол коды 100) бойынша 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016 және 017-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
ІІ "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінде қаржылық инвестициялар, ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер, негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер және басқа ұзақ мерзімді активтер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 110) бойынша ұзақ мерзімді қарыздар, ұсынылған және қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" бабы (жол коды 111) бойынша сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің, жалдаушылардың қаржылық жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің, өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
"Негізгі құралдар" бабы (жол коды 112) бойынша негізгі құралдар көрсетіледі.
"Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" бабы (жол коды 113) бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтер объектілерін көтеруге, реконструкцияға және сатып алуға жинақталған шығындар сомасы көрсетіледі.
"Инвестициялық жылжымайтын мүлік" бабы (жол коды 114) бойынша инвестициялық жылжымайтын мүліктің құны көрсетіледі.
"Биологиялық активтер" бабы (жол коды 115) бойынша биологиялық активтердің құны көрсетіледі.
"Материалдық емес активтер" бабы (жол коды 116) бойынша материалдық емес активтердің құны көрсетіледі.
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" бабы (жол коды 117) бойынша алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген басқа ұзақ мерзімді активтердің құны көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" бабы (жол коды 200) бойынша 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 және 117-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
"Баланс" бап бойынша активтердің жалпы құны көрсетіледі (100-жол қосу 200-жол).
ІІІ "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінде қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер, салық және басқа да төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді бағалау мен кепілдік міндеттемелері, өзге қысқа мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" бабы (жол коды 210) бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздар мен өзге қаржылық міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" бабы (жол коды 211) бойынша өнім берушілер мен мердігерлер алдында тауарлар, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін есептелген әлеуметтік төлемдер бойынша, бюджетке төлемдер бойынша кредиторлық берешек, еңбекақы төлеу бойынша, зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер, қарыздар бойынша қысқа мерзімді сыйақылар, басқа міндетті және ерікті төлемдер және басқа да ақшалай төлемдер бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
"Бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" бабы (жол коды 212) бойынша бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" бабы (жол коды 213) бойынша қысқа мерзiмдi бағалау, кепiлдiк мiндеттемелерi және өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша қалдықтар көрсетіледі.

По статье "Итого краткосрочных обязательств" (код строки 300) показывается итоговая сумма строк 210, 211, 212 и 213.
В разделе IV "Долгосрочные обязательства" отражаются долгосрочные финансовые обязательства, долгосрочная кредиторская задолженность, прочие долгосрочные обязательства.
По статье "Долгосрочные финансовые обязательства" (код строки 310) показываются займы, полученные и прочие финансовые обязательства.
По статье "Долгосрочная кредиторская задолженность" (код строки 311) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности за поставленные ими активы, выполненные работы и услуги, задолженность перед бюджетом, задолженность по арендным платежам и прочая долгосрочная кредиторская задолженность.
По статье "Прочие долгосрочные обязательств" (код строки 312) показываются оценочные и гарантийные обязательства и прочие долгосрочные обязательства.
По статье "Итого долгосрочных обязательств" (код строки 400) показывается итоговая сумма строк 310, 311 и 312.
В разделе V "Чистые активы/капитал" отражаются суммы финансирования, за счет внешних займов и связанных грантов, резервов, образованных в результате текущей деятельности, накопленного финансового результата.
По статье "Резервы" (код строки 410) показываются остатки по резервам.
По статье "Накопленный финансовый результат" (код строки 411) показывается финансовый результат с нарастающим итогом, включая отчетный год.
По графе "На начало года", в том числе отражается остаток КСН республиканского бюджета на 1 января 2018 года.
По статье "Итого чистые активы/капитал" (код строки 500) показывается итоговая сумма строк 410 и 411.
По статье "Баланс" показывается общая стоимость обязательств и чистых активов/капитала (строка 300 плюс строка 400 плюс строка 500).
42. Форма ГКФО-8 "Годовой консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности об исполнении бюджета" представляет информацию о доходах, расходах и финансовом результате отчетного периода, графа 4 "Прошлый период" заполняется и представляется в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода, начиная с 2020 года.
Консолидация статей формы ГКФО-8 "Годовой консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности об исполнении бюджета" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей доходов и расходов.
По статьям "Финансирование текущей деятельности" (код строки 011), "Финансирование капитальных вложений" (код строки 012), "Доходы по трансфертам" (код строки 014), "Субсидии" (код строки 016) суммы финансирования текущей деятельности, капитальных вложений, доходов от финансирования по трансфертам, субсидиям подлежат исключению.
По статье "Доходы от финансирования за счет внешних займов" (код строки 013) сумма дохода от поступления внешних займов подлежит исключению.
По статье "Доходы от поступлений" (код строки 020) подлежат исключению сумма дохода по поступившим в республиканский бюджет, суммы возвратов трансфертов прошлых лет от нижестоящих бюджетов; подлежат исключению суммы доходов от неналоговых поступлений в бюджет на сумму начисленных расходов по расчетам с бюджетом от реализации товаров, работ, услуг, продажи вооружения и военной техники, имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета и других активов, а также по доходам от управления активами и другим доходам, суммы по которым перечислены в доход республиканского бюджета в отчетном периоде на коды неналоговых поступлений.
По статье "Доходы от реализации основного капитала" (код строки 023) подлежит исключению сумма доходов от реализации основного капитала на сумму начисленных расходов по расчетам с бюджетом от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, товаров из государственного материального резерва и других активов, суммы по которым перечислены в доход республиканского бюджета в отчетном периоде на коды поступлений от продажи основного капитала.
По статье "Прочие доходы" (код строки 040) подлежит исключению сумма доходов от безвозмездного получения долгосрочных активов и запасов между администраторами бюджетных программ. Кроме того, исключению подлежит сумма доходов от централизованного снабжения долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма доходов по безвозмездной прием – передаче кредиторской и дебиторской задолженностей между администраторами бюджетных программ республиканского бюджета.
По статье "Прочие операционные расходы" (код строки 122) подлежит исключению сумма начисленных расходов по расчетам с бюджетом от реализации товаров, работ, услуг, продажи вооружения и военной техники, имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, товаров из государственного материального резерва, нематериальных активов, доли участия ценных бумаг юридических лиц, находящихся в республиканской собственности и других активов, а также по доходам от управления активами и другим доходам, суммы по которым подлежат перечислению в доход республиканского бюджета в отчетном периоде.
По статье "Прочие расходы" (код строки 150) подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче запасов, сумма расходов по централизованному снабжению долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма расходов по безвозмездной прием – передаче кредиторской и дебиторской задолженностей между администраторами республиканских бюджетных программ. Кроме того, подлежит исключению сумма расходов уполномоченного органа по исполнению бюджета от принятия обязательств по внешним займам, полученным на сумму дохода от поступления внешних займов.
По статье "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" (код строки 151) сумма расходов по КСН республиканского бюджета подлежит исключению.
По статье "Выбытие долгосрочных активов" (код строки 220) подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче долгосрочных активов между администраторами республиканских бюджетных программ.

"Қысқа мерзімді міндеттемелердің жиыны" бабы (жол коды 300) бойынша 210, 211, 212 және 213-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
IV "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер, ұзақ мерзімді кредиторлық берешек, өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" бабы (жол коды 310) бойынша алынған қарыздар мен өзге қаржылық міндеттемелер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" бабы (жол коды 311) бойынша жеткізілген активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін ұзақ мерзімді кредиторлық берешек, бюджет алдындағы берешек, жалға алу төлемдері бойынша берекше және өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" бабы (жол коды 312) бойынша бағалау және кепілдік міндеттемелері мен өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны" бабы (жол коды 400) бойынша 310, 311 және 312-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
V "Таза активтер/капитал" бөлімінде сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар, қаржыландырулар сомасы, ағымдағы қызмет нәтижесінде пайда болған резервтер, жинақталған қаржылық нәтижесі есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
"Резервтер" бабы (жол коды 410) бойынша резервтер бойынша қалдықтар көрсетіледі.
"Жинақталған қаржылық нәтиже" бабы (жол коды 411) бойынша есепті жылды қоса алғанда, қаржылық нәтиже өсу қорытындысымен көрсетіледі.
"Жылдың басында" деген баған бойынша, оның ішінде 2018 жылғы 1 қаңтардағы республикалық бюджеттің ҚБШ-дағы қалдығы көрсетіледі.
"Таза активтердің/капиталдың жиыны" бабы (жол коды 500) бойынша 410 және 411-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
"Баланс" бап бойынша міндеттемелер мен таза активтердің/капиталдың жалпы құны көрсетіледі (300-жол қосу 400-жол қосу 500-жол).
42. "Бюджеттің атқарылуы туралы қаржылық қызмет нәтижелері туралы жылдық шоғырландырылған есеп" ЖШҚЕ-8 нысаны есепті кезеңнің кірістері, шығыстары және қаржылық нәтижелері туралы ақпаратты білдіреді, 4 "Өткен кезең" бағаны 2020 жылдан бастап осыған ұқсас өткен есепті кезеңнің деректерімен салыстырылып толтырылады және ұсынылады.
"Бюджеттің атқарылуы туралы қаржылық қызмет нәтижелерi туралы шоғырландырылған есеп" ЖШҚЕ-8 нысанының баптарын шоғырландыру кірістер мен шығыстардың ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады.
"Ағымдағы қызметтi қаржыландыру" (жол коды 011), "Күрделi салымдарды қаржыландыру" (жол коды 012), "Трансферттер бойынша кірістер" (жол коды 014), "Субсидиялар" (жол коды 016) баптары бойынша ағымдағы қызметтi қаржыландыру, күрделi салымдар, трансферттер, субсидиялар бойынша қаржыландырудан түскен кірістер сомалары алынып тастауға жатады.
"Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кірістер" бабы (013-жол коды) бойынша сыртқы қарыздардың түсімдерінен кірістер сомасы алып тастауға жатады.
"Түсімдерден алынатын кірістер" бабы (жол коды 020) бойынша республикалық бюджетке түскен кірістер сомасын, төмен тұрған бюджеттерден өткен жылдардың трансферттерін қайтару сомалары алып тастауға жатады; тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген қару-жарақтар мен әскери техникаларды, мүлікті сатудан бюджетпен есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстардың, сондай-ақ активтерді басқарудан түскен кірістер мен сомалары есепті кезеңде салықтық емес түсімдердің кодтарына республикалық бюджет кірісіне аударылған басқа да кірістер бойынша сомасына бюджетке салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер сомасы алып тастауға жатады.
"Негізгі капиталды сатудан түсетін кірістер" бабы (жол коды 023) бойынша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті, мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды және сомалары есепті кезеңде салықтық емес түсімдердің кодтарына республикалық бюджет кірісіне аударылған басқа да активтерді сатудан бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген шығыстар сомасына негізгі капиталды өткізуден түскен кірістер сомасы алып тастауға жатады.
"Өзге кiрiстер" бабы (жол коды 040) бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасында ұзақ мерзімді активтер мен запастарды өтеусіз алудан түскен кірістер сомасы алып тастауға жатады. Бұдан басқа, мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтерімен және запастарымен орталықтандырылған жабдықтаудан түскен кірістер сомасы, республикалық бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы кредиторлық және дебиторлық берешекті өтеусіз қабылдап алу-беру бойынша кірістер сомасы алып тастауға жатады.
"Өзге операциялық шығыстар" бабы (жол коды 122) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген қару-жарақтар мен әскери техникаларды, мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды, республикалық меншіктегі заңды тұлғалардың бағалы қағаздарының қатысу үлестерін және басқа да активтерді сатудан бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген шығыстардың, сондай-ақ активтерді басқарудан түсетін кірістер мен сомасы есепті кезеңде республикалық бюджет кірісіне аударуға жататын басқа да кірістер бойынша сома алып тастауға жатады.
"Өзге шығыстар" бабы (жол коды 150) бойынша запастарды өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы, мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтерімен және запастарымен орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығыстар сомасы, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы кредиторлық және дебиторлық берешектерді өтеусіз қабылдап алу-беру бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады. Бұдан басқа, сыртқы қарыздар түсімдерінен алынған кірістер сомасына сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелер қабылдаудан болған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің шығыстарының сомасы алып тастауға жатады.
"Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар" бабы (жол коды 151) бойынша республикалық бюджеттің ҚБШ бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады.
"Ұзақ мерзiмдi активтердiң шығуы" бабы (жол коды 220) бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы кредиторлық және дебиторлық берешектерді өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы тастауға жатады.

По статье "Доходы от необменных операций" (код строки 010) показывается сумма строк 011, 012, 013 и 014.
По статье "Доходы от поступлений" (код строки 011) показывается сумма доходов от налоговых, неналоговых поступлений в бюджет, поступлений трансфертов из других уровней государственного управления (в том числе бюджетных субвенций и изъятий).
По статье "Доходы от благотворительной помощи" (код строки 012) показываются доходы от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности.
По статье "Гранты" (код строки 013) показываются доходы от поступления грантов.
По статье "Прочие" (код строки 014) показывается сумма доходов по прочим безвозмездным поступлениям в бюджет.
По статье "Доходы от обменных операций" (код строки 020) показывается сумма строк 021, 022 и 023.
По статье "Доходы от реализации товаров, работ и услуг" (код строки 021) показываются суммы доходов от реализации товаров (работ и услуг).
По статье "Доходы от реализации основного капитала" (код строки 022) показывается сумма доходов от реализации основного капитала, предусмотренного бюджетным законодательством Республики Казахстан.
По статье "Доходы от реализации финансовых активов государства" (код строки 023) показывается сумма доходов от реализации финансовых активов государства, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
По статье "Доходы от управления активами" (код строки 030) показывается сумма доходов от вознаграждений по выданным займам, аренде, дивиденды, часть чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора и прочих доходов от управления активами.
По статье "Прочие доходы" (код строки 040) показываются доходы от безвозмездного получения активов, компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон и доходы, полученные от прочих операций.
По статье "Доходы, всего" (код строки 100) показывается сумма строк 010, 020, 030 и 040.
По статье "Расходы, в том числе:" (код строки 110) показывается сумма строк 111, 112, 113, 114 и 115.
По статье "Оплата труда" (код строки 111) показывается сумма начисленных расходов по оплате труда работников, по социальному налогу и социальным отчислениям, причитающимся в бюджет.
По статье "Стипендии" (код строки 112) показывается сумма расходов по начисленным стипендиям.
По статье "Расходы по запасам" (код строки 113) показывается стоимость использованных и реализованных сторонним организациям запасов.
По статье "Амортизация активов" (код строки 114) показывается сумма начисленных расходов по амортизации долгосрочных активов.
По статье "Прочие операционные расходы" (код строки 115) показывается сумма прочих операционных расходов.

"Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" бабы (жол коды 010) бойынша 011, 012, 013 және 014 жолдарының сомалары көрсетіледі.
"Түсімдерден түсетін кірістер" бабы (жол коды 011) бойынша бюджетке салықтық, салықтық емес түсімдерден, басқа мемлекеттік басқару деңгейлерінен трансферттер түсімінен (оның ішінде бюджеттік субвенциялар мен алып қоюлар) кірістер сомасы көрсетіледі.
"Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" бабы (жол коды 012) бойынша филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызметтен түсетін кірістер көрсетіледі.
"Гранттар" бабы (жол коды 013) бойынша транттар түсімдерінен түсетін кірістер көрсетіледі.
"Өзгелер" бабы (жол коды 014) бойынша бюджетке өзге де түсімдер бойынша кірістер сомасы көрсетіледі.
"Айырбас операциялардан алынатын кірістер" бабы (жол коды 020) бойынша 021, 022 және 023 жолдарының сомасы көрсетіледі.
"Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден түскен кірістер" бабы (жол коды 021) бойынша тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен кірістер сомасы көрсетіледі.
"Негізгі капиталды өткізуден түскен кірістер" бабы (жол коды 022) бойынша Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген негізгі капиталды өткізуден түскен кірістер сомасы көрсетіледі.
"Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден түскен кірістер" бабы (жол коды 023) бойынша Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден түскен кірістер сомасы көрсетіледі.
"Активтерді басқарудан түскен кірістер" бабы (жол коды 030) бойынша берілген қарыздар, жалға беру бойынша сыйақылардан, дивидендтерден алынатын кірістердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің таза кірісінің бір бөлігінің және активтерді басқарудан түсетін өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі.
"Өзге кірістер" бабы (жол коды 040) бойынша үшінші тараптардан активтерді, өтемақыны (бұрын танылған активтердің құнсыздануынан болған залалдар) өтеусіз алудан түсетін кірістер көрсетіледі.
"Кірістер, барлығы" бабы (жол коды 100) бойынша 010, 020, 030 және 040 жолдарының сомасы көрсетіледі.
"Шығыстар, оның ішінде:" бабы (жол коды 110) бойынша 111, 112, 113, 114 және 115 жолдарының сомасы көрсетіледі.
"Еңбекақы төлеу" бабы (жол коды 111) бойынша қызметкерлердің еңбекақыларын төлемі, бюджетке тиесілі әлеуметтік салық пен әлеуметтік аударымдар бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
"Стипендиялар" бабы (жол коды 112) бойынша есептелген стипендиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
"Қорлар бойынша шығыстар" бабы (жол коды 113) бойынша пайдаланылған және басқа ұйымдарға сатылған қорлардың құны көрсетіледі.
"Активтер амортизациясы" бабы (жол коды 114) бойынша ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша есептелген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
"Өзге де операциялық шығыстар" бабы (жол коды 115) бойынша өзге операциялық шығыстар сомасы көрсетіледі.

По статье "Расходы по бюджетным выплатам" (код строки 120) показывается сумма строк 121 и 122.
По статье "Пенсии и пособия" (код строки 121) показывается сумма начисленных расходов по пенсиям и пособиям.
По статье "Субсидии, трансферты" (код строки 122) показывается сумма расходов по выданным субсидиям и трансфертам.
По статье "Расходы по управлению активами" (код строки 130) показывается сумма расходов по начисленным вознаграждениям по займам, аренде и суммам начисленных расходов от управления активами, не отраженных в других статьях отчета.
По статье "Прочие расходы" (код строки 140) показывается сумма расходов по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов по расчетам с плательщиками и прочие расходы.
По статье "Расходы, всего" (код строки 200) показывается сумма строк 110, 120, 130 и 140.
По строке 210 "Прочие" (код строки 210) показывается финансовый результат от изменения справедливой стоимости.
По статье "Выбытие долгосрочных активов" (код строки 220) показывается финансовый результат от безвозмездной передачи или списанию активов.
По статье "Курсовая разница" (код строки 230) показывается финансовый результат от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют.
По статье "Финансовый результат отчетного периода" (код строки 300) показывается финансовый результат на общую сумму разницы строки 100 минус строки 200 плюс/минус строки 210.
43. Форма ГКФО-9 "Годовой консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) об исполнении бюджета" отражает информацию о движении денежных средств за отчетный период, поступления и выбытия денежных средств, графа 4 "Прошлый период" заполняется и представляется в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода, начиная с 2020 года.
Консолидация статей формы ГКФО-9 "Годовой консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) об исполнению бюджета" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей.
По статьям "Текущей деятельности" (код строки 011), "Капитальных вложений" (код строки 012), "За счет внешних займов и связанных грантов" (код строки 013), "Трансферты" (код строки 014), "Субсидии" (код строки 015) "Прочие" (код строки 016) суммы выделенного финансирования из бюджета подлежат исключению.
По статье "Внешние займы и связанные гранты" (код строки 017) сумма поступлений денежных средств на счета по внешним займам подлежит переносу и отражается по статье "Получение займов" (код строки 610).
По статье "Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года" (код строки 180), сумма плановых назначений подлежит исключению.
По статье "Расходы по КСН" (код строки 191) сумма расходов по КСН республиканского бюджета подлежит исключению.

"Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" бабы (жол коды 120) бойынша 121 және 122 жолдарының сомасы көрсетіледі.
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" бабы (жол коды 121) бойынша зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша есептелген шығыстар сомасы көрсетіледі.
"Субсидиялар, трансферттер" бабы (жол коды 122) бойынша берілген трансферттер мен субсидиялар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі.
"Активтерді басқару бойынша шығыстар" бабы (жол коды 130) бойынша қарыздар, жалға беру бойынша және есептің басқа баптарында көрсетілмеген активтерді басқарудан түсетін есептелген шығыстар сомалары бойынша есептелген сыйақылар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі.
"Өзге шығыстар" бабы (жол коды 140) бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша бұрын есептелген кірістерді және өзге шығыстарды түзету кезінде туындаған бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерді азайту бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі.
"Шығыстар, барлығы" бабы (жол коды 200) бойынша 110, 120, 130 және 140 жолдарының сомасы көрсетіледі.
"Өзгелері" бабы (жол коды 210) бойынша әділ құнның өзгеруінен қаржы нәтижесі көрсетіледі.
"Ұзақ мерзiмдi активтердiң істен шығуы" бабы (жол коды 220) бойынша активтерді өтеусіз беруден немесе есептен шығарудан қаржылық нәтиже көрсетіледі.
"Бағамдық айырма" бабы (жол коды 230) бойынша есептерде есептілік валютада көрсетілген шетел валютасының бірдей бірлік санын валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып көрсету нәтижесінде туындайтын бағамдық айырмасының қаржылық нәтижесі көрсетіледі.
"Есепті кезеңнің қаржы нәтижесі" бабы (жол коды 300) бойынша 100- жол алу 200-жол қосу/алу 210-жол айырмасының жалпы сомасына қаржы нәтижесі көрсетіледі.
43. "Бюджеттің атқарылуы туралы ақша қозғалысы туралы жылдық шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" ЖШҚЕ-9-нысаны есепті кезеңдегі ақша қаражатының қозғалысы туралы ақпаратты, ақша қаражатының түсуі мен шығуын көрсетеді, 4 "Өткен кезең" бағаны 2020 жылдан бастап ұқсас өткен есепті кезеңнің деректерімен салыстырыла отырып, толтырылады және ұсынылады.
"Бюджеттің атқарылуы туралы жылдық ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" ЖШҚЕ-9-нысанының баптарын шоғырландыру жолма-жол ұқсас баптарды қосу арқылы жүзеге асырылады.
"Ағымдағы қызмет" (жол коды 011), "Күрделі салымдар" (жол коды 012), "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен" (жол коды 013), "Трансферттер" (жол коды 014), "Субсидиялар" (жол коды 015), "Өзгелері" (жол коды 016) баптары бойынша бюджеттен бөлінген қаржыландыру сомасы алып тастауға жатады.
017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" бабы (жол коды 017) бойынша сыртқы қарыздар бойынша шоттарға ақша қаражатының түсімінің сомасы көшіруге жатады және "Қарыздар алу" бабы (жол коды 610) бойынша көрсетіледі.
"Жыл соңына міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу" бабы (жол коды 180) бойынша жоспарлы тағайындаулар сальдосы алып тастауға жатады.
"ҚБШ бойынша шығыстар" бабы (жол коды 191) бойынша республикалық бюджеттің ҚБШ бойынша шығыстарының сомасы алып тастауға жатады.

По статье "Поступление денежных средств, всего" (код строки 100) показывается сумма строк (010, 020, 030, 040, 050, 060, 070 и 080).
По статье "По поступлениям в бюджет" (код строки 010), показывается сумма зачисленных налоговых и неналоговых поступлений на КСН республиканского бюджета за исключением средств, связанных грантов и вознаграждений.
По статье "Связанные гранты" (код строки 020), показывается поступление средств на счета по связанным грантам.
По статье "По деньгам от благотворительной помощи" (код строки 030) показываются поступившие денежные средства от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности.
По статье "От реализации товаров, работ и услуг" (код строки 040) показываются поступившие денежные средства от реализации товаров (работ, услуг).
По статье "Полученные вознаграждения" (код строки 050), показывается поступление денежных средств в виде полученных процентов и вознаграждений.
По статье "По деньгам временного размещения" (код строки 060) показываются денежные средства по деньгам временного размещения.
По статье "Прочие поступления" (код строки 070), показываются прочие поступления.
По статье "По деньгам местного самоуправления" (код строки 080) в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета не заполняется.
По статье "Выбытие денежных средств, всего" (код строки 200) показывается сумма строк 110, 120, 130, 140, 150 и 160.
По статье "Оплата труда" (код строки 110) показываются денежные выплаты по оплате труда.
По статье "Пенсии и пособия" (код строки 120) показываются денежные выплаты по пенсиям и пособиям.
По статье "Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги" (код строки 130) показываются денежные выплаты поставщикам и подрядчикам за товары, работы и услуги.
По статье "Трансферты, субсидии" (код строки 140) показываются денежные выплаты в виде трансфертов и субсидий.
По статье "Выплата вознаграждений" (код строки 150) показываются денежные выплаты в виде вознаграждений.
По статье "Прочие платежи" (код строки 160) показываются другие платежи по денежным счетам, не указанные в предыдущих статьях.
По статье "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" (код строки 300) показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 100 минус строка 200). Отрицательная разница показывается в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
В разделе "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" отражается поступление и выплата денежных средств по инвестиционной деятельности.

"Ақша қаражатының түсуi, барлығы" бабы (жол коды 100) бойынша 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070 және 080-жолдарының сомасы көрсетіледi.
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша" бабы (жол коды 010) бойынша байланысты гранттар мен сыйақыларды қоспағанда, республикалық бюджеттің ҚБШ-на есептелген салықтық және салықтық емес түсімдер сомасы көрсетіледі.
"Байланысты гранттар" бабы (жол коды 020) бойынша байланысты гранттар бойынша шоттарға қаражаттың түсуі көрсетіледі.
"Қайырымдылық көмектен түсетін ақша бойынша" бабы (жол коды 030) бойынша филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түскен ақшалай қаражат көрсетіледі.
"Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден" бабы (жол коды 040) бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшалай қаражат көрсетіледі.
"Сыйақы алу" бабы (жол коды 050) бойынша алынған пайыздар мен сыйақылар түрінде ақша қаражатының түсуі көрсетіледі.
"Уақытша орналастыру ақшалары бойынша" бабы (жол коды 060) бойынша уақытша орналастыру ақшалары бойынша ақшалай қаражат көрсетіледі.
"Өзге түсімдер" бабы (жол коды 070) бойынша өзге түсімдер көрсетіледі.
"Жергілікті өзін-өзі басқару ақшалары бойынша" бабы (жол коды 080) бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте толтырылмайды.
"Ақшалай қаражаттың шығуы, барлығы" бабы (жол коды 200) бойынша 110, 120, 130, 140, 150 және 160 жолдарының сомасы көрсетіледі.
"Еңбекақы төлеу" бабы (жол коды 110) бойынша еңбекақы төлеу бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" бабы (жол коды 120) бойынша зейнетақылар және жәрдемақылар бойынша ақшалай төлемдер көрсетіледі.
"Тауарлар мен көрсетілген қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге" бабы (жол коды 130) бойынша тауарлар, жұмыстар мен қызметтер үшін өнім берушілер мен мердігерлерге ақша төлемдері көрсетіледі.
"Трансферттер, субсидиялар" бабы (жол коды 140) бойынша трансферттер мен субсидиялар түріндегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
"Сыйақы төлемі" бабы (жол коды 150) бойынша сыйақы түріндегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
"Өзге де төлемдер" бабы (жол коды 160) бойынша алдыңғы баптарда көрсетілмеген ақша шоттары бойынша басқа да төлемдер көрсетіледі.
"Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" бабы (жол коды 300) бойынша ақша түсімдері мен ақша төлемдері (100 жол алу 200 жол) арасындағы айырма көрсетіледі. Теріс айырма жақшада көрсетіледі (одан кейінгі есептерде шегеріледі).
"Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде инвестициялық қызмет бойынша ақша қаражатының түсімдері мен төлемдері көрсетіледі.

По статье "Поступление денежных средств, всего" (код строки 400) показывается сумма строк 310, 320, 330, 340 и 350.
По статье "Реализация долгосрочных активов" (код строки 310) показывается сумма денежных поступлений от реализации государственного имущества.
По статье "Реализация ценных бумаг и доли контролируемых и других субъектов" (код строки 320) показывается сумма денежных поступлений от реализации ценных бумаги денежных поступлений от реализации доли в капитале контролируемых и других субъектов.
По статье "Погашение займов" (код строки 330) показывается сумма погашения выданных займов.
По статье "Прочие" (код строки 340) показывается сумма денежных средств по прочим поступлениям от инвестиционной деятельности.
По статье "Поступления от реализации основного капитала" (код строки 350) показываются суммы денежных средств, поступившие от реализации основного капитала, за исключением поступлений, отраженных по строке 310 "Реализация долгосрочных активов".
По статье "Выбытие денежных средств, всего" (код строки 500) показывается сумма строк 410, 420, 430, 440 и 450.
По статье "Приобретение долгосрочных активов" (код строки 410) показывается сумма денежных выплат на приобретение долгосрочных активов.
По статье "Приобретение ценных бумаг и доли контролируемых и других субъектов" (код строки 420) показывается сумма денежных выплат на приобретение ценных бумаг, денежных выплат на приобретение доли в капитале контролируемых и других субъектов.
По статье "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" (код строки 430) показывается сумма денежных вкладов в уставные капиталы субъектов квазигосударственного сектора.
По статье "Выданные займы" (код строки 440) показывается сумма денежных выплат по выданным займам.
По статье "Прочие" (код строки 450) показывается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от инвестиционной деятельности, в том числе на незавершенное строительство и капитальные вложения в нематериальные активы.
По статье "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" (код строки 600) показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 400 минус строка 500). Отрицательная разница показывается в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
В разделе "Движение денежных средств от финансовой деятельности" отражается получение и погашение займов.
По статье "Поступление денежных средств, всего" (код строки 700) показывается сумма строк 610 и 620.
По статье "Получение займов" (код строки 610) показывается сумма поступлений денежных средств на счета внешних займов администраторов бюджетных программ.
По статье "Прочие" (код строки 620) отражаются сумма денежных средств по прочим поступлениям, не указанным в других статьях отчета.

"Ақша қаражатының түсуi, барлығы" бабы (жол коды 400) бойынша 310, 320, 330, 340 және 350 жолдарының сомасын көрсетеді.
"Ұзақ мерзiмдi активтердi өткізу" бабы (жол коды 310) бойынша мемлекеттік мүлікті өткізуден ақша түсімдерінің сомасы көрсетiледi.
"Бағалы қағаздар мен бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сату" бабы (жол коды 320) бойынша бағалы қағаздарды сатудан түскен ақша түсiмдерi мен бақыланатын және басқа субъектілердің капиталындағы үлесті өткізуден түскен ақшалай түсімдері көрсетiледi.
"Қарыздарды өтеу" бабы (жол коды 330) бойынша берілген қарыздарды өтеу сомасы көрсетіледі.
"Өзгелер" бабы (жол коды 340) бойынша инвестициялық қызметтен басқа түсімдер бойынша ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
"Негізгі капиталды өткізуден түскен түсімдер" бабы (жол коды 350) бойынша "Ұзақ мерзiмдi активтердi өткізу" бабы (жол коды 310) бойынша көрсетілген түсімдерді қоспағанда, негізгі капиталды өткізуден түскен ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
"Ақша қаражатының шығуы, барлығы" бабы (жол коды 500) бойынша 410, 420, 430, 440 және 450 жолдардың сомасын көрсетедi.
"Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу" бабы (жол коды 410) бойынша ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
"Бағалы қағаздар мен бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сатып алу" бабы (жол коды 420) бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға арналған ақша төлемдерiнiң, бақыланатын және басқа субъектілердің капиталындағы үлесті сатып алу сомасы көрсетіледі.
"Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерінiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" бабы (жол коды 430) бойынша квазимемлекеттiк сектор субъектiлерінiң жарғылық капиталына ақша салымдарының сомасы көрсетiледi.
"Берiлген қарыздар" бабы (жол коды 440) бойынша берiлген қарыздар бойынша ақша төлемдерiнiң сомасы көрсетiледi.
"Өзгелер" бабы (жол коды 450) бойынша аяқталмаған құрылысқа және материалдық емес активтерге күрделі салымдарға басқа инвестициялық қызметтен шығарылған ақша қаражаты бойынша сома көрсетіледі.
"Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" бабы (жол коды 600) бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдер арасындағы айырма көрсетіледі (400 жол алу 500 жол). Теріс айырма жақшада көрсетіледі (бұдан кейінгі есептерде шегеріледі).
"Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" бөлімінде қарыздарды алу және өтеу көрсетіледі.
"Ақша қаражатының түсуі, барлығы" бабы (жол коды 700) бойынша 610 және 620 жолдардың сомасын көрсетеді.
"Қарыз алу" бабы (жол коды 610) бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің сыртқы қарыздары шотына ақша қаражаты түсімдерінің сомасы көрсетіледі.
"Өзгелер" бабы (жол коды 620) бойынша есептің басқа баптарында көрсетілмеген өзге түсімдер бойынша ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.

По статье "Выбытие денежных средств, всего" (код строки 800) отражается сумма строк 710 и 720.
По статье "Погашение займов" (код строки 710) отражаются денежные выплаты в погашение займов.
По статье "Прочие" (код строки 720) отражается сумма по прочим выбывшим денежным средствам от финансовой деятельности.
По статье "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" (код строки 900) показывается разница между денежными поступлениями и денежными выплатами (строка 700 минус строка 800). Отрицательная разница показывается в скобках (при дальнейших расчетах вычитается).
По статье "Денежные средства на начало периода" (код строки 920) в том числе отражается остаток КСН республиканского бюджета на 1 января 2018 года.
44. Форма ГКФО-10 "Годовой консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала об исполнении бюджета" раскрывает информацию о причинах изменения чистых активов/капитала и составляется в разрезе статей раздела "Чистые активы/капитал" консолидированного бухгалтерского баланса за отчетный период, строки 070, 080, 090, 100, 110 и 120 заполняются и представляются в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода, начиная с 2020 года.
По статье "Сальдо на начало отчетного периода" (код строки 010) отражаются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям консолидированного бухгалтерского баланса текущего периода.
По статье "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 020) отражается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение отчетного периода.
По статье "Пересчитанное сальдо" (код строки 030), (строка 010 плюс/минус строка 020) отражается скорректированное сальдо отчетного периода на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
По статье "Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период" (код строки 040) показывается увеличение и уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов и финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи за отчетный период.
По статье "Финансовый результат за отчетный период" (код строки 050) показывается сумма финансового результата за отчетный период (форма КФО-2).
По статье "Сальдо на конец отчетного периода" (код строки 060) показывается сумма остатков чистых активов/капитала (строка 030 плюс/минус строка 040).
По статье "Сальдо на начало прошлого периода" (код строки 070) показываются остатки на начало отчетного периода по соответствующим статьям консолидированного бухгалтерского баланса аналогичный период прошлого года.
По статье "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 080) показывается сумма корректировки финансового результата на изменение учетной политики и исправление ошибок в течение аналогичного периода прошлого года.

"Ақша қаражатының шығуы, барлығы" бабы (жол коды 800) бойынша 710 және 720- жолдардың сомасын көрсетеді.
"Қарыздарды өтеу" бабы (жол коды 710) бойынша қарызды өтеудегі ақшалай төлемдер көрсетіледі.
"Өзгелер" бабы (жол коды 720) бойынша қаржылық қызметтен шыққан басқа ақша қаражаты бойынша сома көрсетіледі.
"Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" бабы (жол коды 900) бойынша ақша түсімдері мен ақшалай төлемдердің арасындағы айырма көрсетіледі (700 жол алу 800 жол). Теріс айырмашылық жақшаларға алынып көрсетіледі (бұдан кейінгі есептерде шегеріледі).
"Бастапқы кезеңдегі ақша қаражаты" бабы (жол коды 920) бойынша республикалық бюджеттің ҚБШ-сынан берілген оның ішінде 2018 жылы 1 қаңтардағы қалдық көрсетіледі.
44. "Бюджеттің атқарылуы туралы таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы жылдық шоғырландырылған есеп" ЖШҚЕ-10 нысаны таза активтердің/капиталдың өзгерістері себебі туралы ақпаратты ашады және есепті кезеңдегі шоғырландырылған бухгалтерлік баланстың "Таза активтер/капитал" бөлімі баптарының бөлінісінде жасалады, 070, 080, 090, 100, 110 және 120 жолдар осыған 2020 жылдан бастап ұқсас өткен есепті кезең деректерімен салыстырыла отырып толтырылады және ұсынылады.
"Есепті кезеңнің басындағы сальдо" бабы (жол коды 010) бойынша ағымдағы кезеңнің шоғырландырылған бухгалтерлік балансының тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар көрсетіледі.
"Есептік саясаттағы өзгерістер мен қателерді түзету" бабы (жол коды 020) бойынша есепті кезеңнің ішінде есептік саясаттың өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.
"Қайта есептелген сальдо" (010-жол қосу/алу 020-жол) бабы (жол коды 030) бойынша есептік саясаттың өзгеруіне және қателерді түзетуге есепті кезеңнің түзетілген сальдосы көрсетіледі.
"Есепті кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" бабы (жол коды 040) бойынша есепті кезеңде сатуға арналған қолдағы қаржылық инвестициялар мен ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы мен азаюы көрсетіледі.
"Есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже" бабы (жол коды 050) бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы жылдық шоғырландырылған есепте туындаған есепті кезең үшін қаржылық нәтиже сомасы көрсетіледі (ЖШЖЕ-2).
"Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо" бабы (жол коды 060) бойынша таза активтер/капитал қалдықтарының сомасы (030-жол қосу/алу 040-жол) көрсетіледі.
"Өткен кезеңнің басындағы сальдо" бабы (жол коды 070) бойынша өткен кезеңдегі бухгалтерлік баланстың тиісті баптары бойынша есепті кезеңнің басындағы қалдықтар жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік баптары өткен кезеңмен көрсетіледі.
"Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" бабы (жол коды 080) бойынша есепті кезеңнің ішінде есеп саясатының өзгеруіне және қателерді түзетуге қаржылық нәтижені түзету сомасы көрсетіледі.

По статье "Пересчитанное сальдо" (код строки 090), (строка 060 плюс/минус строка 070) отражается скорректированное сальдо аналогичного периода прошлого года на изменения учетной политики и корректировку ошибок.
По статье "Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период" (код строки 100) показывается увеличение и уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов и финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи за аналогичный период прошлого года.
По статье "Финансовый результат за прошлый период" (код строки 110) показывается сумма финансового результата из консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности за аналогичный период прошлого года.
По статье "Сальдо на конец прошлого периода" (код строки 120) показывается сумма остатка чистых активов/капитала по исполнению бюджета (строка 080 плюс/минус строка 090).
45. Пояснительная записка к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета отражает общие сведения и раскрытия к консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета.
Общие сведения содержат информацию об основополагающих принципах подготовки финансовой отчетности и применяемой учетной политики.
Раскрытия к консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета содержат:
описание статей годового консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета, а также их сравнительный анализ:
по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода и изменения;
по финансовым инвестициям на начало и конец отчетного периода и изменения;
долгосрочным инвестициям в субъекты квазигосударственного сектора;
по запасам и долгосрочным активам на начало и конец отчетного периода и их изменений;
по финансовым обязательствам;
по дебиторской и кредиторской задолженности на начало и конец отчетного периода;
анализ основных статей доходов и расходов отчета о результатах финансовой деятельности;
аналитические данные по сводному отчету по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленные, уменьшенные, возвращенные суммы в бюджет), утвержденному приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 мая 2017 года № 340 "Об утверждении Правил отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского значения, столицы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15266).
Глава 5. Формирование годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы

"Қайта есептелген сальдо" бабы (жол коды 090) бойынша (060-жол қосу/алу 070 жол) есеп саясаты мен қателерді түзетудегі өзгерістерге есепті кезеңнің түзетілген сальдосы көрсетіледі.
"Өткен кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" бабы (жол коды 100) бойынша өткен кезеңде сатуға арналған бар ұзақ мерзімді активтер мен қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы мен азаюы көрсетіледі.
"Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже" бабы (жол коды 110) бойынша шоғырландырылған қаржылық қызмет нәтижелері туралы есептен өткен кезеңдегі қаржылық нәтиженің сомасы көрсетіледі.
"Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо" бабы (жол коды 120) бойынша бюджетке түсімдер бойынша таза активтердің/капиталдың сомасы көрсетіледі (080-жолы қосу/алу 090 жолы).
45. Бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны республикалық бюджетті атқару саласындағы функцияларды жүзеге асыратын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жасайды.
Жалпы мәліметтерде қаржылық есептілікті дайындаудың негізін құрайтын қағидаттар және қолджанылатын есептік саясат туралы ақпарат қамтылады.
Бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті ашу:
бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс баптарының сипаттамасын, сондай-ақ олардың мыналар бойынша:
есепті кезеңнің басына және аяғына ақша қаражатының қалдықтары және өзгерістер бойынша;
есепті кезеңнің басына және аяғына қаржы инвестициялары және өзгерістер бойынша;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша;
есепті кезеңнің басына және аяғына қорлар мен басқа ұзақ мерзімді активтер бойынша және олардың өзгерістері;
қаржылық міндеттемелер бойынша;
есепті кезеңнің басына және аяғына дебиторлық және кредиторлық берешек бойынша салыстырмалы талдауды;
қаржы қызметінің нәтижелері туралы есептің кірістері мен шығыстарының негізгі баптарын талдауды қамтиды;
"Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 26 мамырдағы № 340 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15266 болып тіркелген) салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша (бюджетке есептелген, азайтылған, қайтарылған сомалар) жиынтық есеп бойынша талдамалық деректер.
5-тарау. Облыстар бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті қалыптастыру

Параграф 1. Составление годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы
46. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы составляется уполномоченным органом по исполнению местного бюджета на основании финансовой отчетности по поступлениям бюджета структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению местного бюджета, консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета и администраторов местных бюджетных программ.
47. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета составляется уполномоченным органом района по исполнению местного бюджета на основании финансовой отчетности уполномоченного органа района по исполнению местного бюджета, консолидированной финансовой отчетности администраторов местных бюджетных программ.
48. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы формируется в ИС уполномоченного органа по исполнению бюджета.
49. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета при формировании годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы руководствуется описаниями статей консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета и показателей консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности об исполнении бюджета, консолидированного отчета о движении денег (прямой метод) об исполнении бюджета и консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала об исполнении бюджета, предусмотренными пунктами 41, 42, 43, 44 и 45 настоящих Правил.
50. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета осуществляет консолидацию статей формы ГКФО-7 "Годового консолидированного бухгалтерского баланса об исполнении бюджета" путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 012), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 013), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности по вознаграждениям к получению по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам;
статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо дебиторской задолженности представленных бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам;
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 211), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам, по начисленным вознаграждениям и по трансфертам на недоиспользованную сумму;
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность" (код строки 311), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета подлежит исключению сумма сальдо кредиторской задолженности по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам нижестоящим бюджетам.

1-параграф. Облыстар бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жасау
46. Облыстар бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің бюджеті түсімдері бойынша қаржылық есептілігінің, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттi атқару туралы шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі негізінде жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жасайды.
47. Бюджеттi атқару жөнiндегi жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiгін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі ауданның жергілікті уәкілетті органының қаржылық есептілігі, жергілікті бюджеттік бағд арламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде бюджетті атқару бойынша ауданның жергілікті уәкілетті органы жасайды.
48. Облыстар бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджетi атқару жөнiндегi жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның АЖ қалыптастырылады.
49. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстар бюджетін, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттi атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған бухгалтерлік баланс баптарының және осы Қағидалардың 41, 42, 43, 44 және 45-тармақтарында көзделген қаржы қызметінің нәтижелері туралы, ақша қозғалысы туралы (тікелей әдіс) және таза активтердің/капиталдың өзгеруі туралы, бюджеттің атқарылуы туралы есептер көрсеткіштерінің сипаттамаларын басшылыққа алады.
50. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы "Бюджеттi атқару жөнiндегi жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" баптарын шоғырландыруды жүзеге асырады (ЖШҚЕ-7 нысаны):
"Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 011), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша дебиторлық берешек сальдо сомасы алып тастауға жатады;
"Бюджеттiк төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" бабы (жол коды 012), облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген нысаналы трансферттер бойынша дебиторлық берешек сальдо сомасы алып тастауға жатады;
"Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" бабы (жол коды 013), облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша алынуға тиiс сыйақылардың дебиторлық берешегінің сальдо сомасы алынып тасталуы тиіс;
"Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 110), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттердің дебиторлық берешегі сальдосының сомасы алынып тастауға жатады;
"Қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" бабы (жол коды 211), облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер, есептелген сыйақылар және трансферттердің пайдаланылмаған сомасы бойынша бюджетке төлінетін кредиторлық берешек сальдосының сомасы алынып тастауға жатады;
"Ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" бабы (жол коды 311) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттерге берілген бюджеттік кредиттер бойынша бюджетке төленетін кредиторлық берешек сальдосының сомасы алынып тастауға жатады;

51. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета осуществляет консолидацию статей формы ГКФО-8 "Годовой консолидированной отчет о результатах финансовой деятельности" путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Доходы от необменных операций" (код строки 010), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению суммы доходов от необменных операций по финансированию текущей деятельности, капитальных вложений, доходов от финансирования внешних займов, доходов по трансфертам с суммой расходов по контрольному счету наличности местного бюджета; суммы доходов по поступившим в бюджет возвратов трансфертов, с суммой начисленных администраторами местных бюджетных программ расходов по расчетам с бюджетом по возврату трансфертов прошлых лет;
статьи "Доходы от обменных операций" (код строки 020), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению суммы доходов от неналоговых поступлений в бюджет, от реализации товаров, работ и услуг, доходов от реализации основного капитала, доходов от реализации финансовых активов государства с суммой начисленных расходов по расчетам с бюджетом от продажи активов, а также по доходам от управления активами и другим доходам, суммы по которым подлежат перечислению в доход бюджета в отчетном периоде;
статьи "Прочие операционные расходы" (код строки 115), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма расходов по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам, вознаграждениям и по суммам начисленных обязательств на недоиспользованную сумму полученных трансфертов; сумма расхода администратора бюджетных программ, начисленного при передаче средств подведомственным государственным учреждениям на финансирование текущей деятельности и капитальных вложений.
52. Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении бюджета области, бюджетов городов республиканского значения, столицы формируется в объеме консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета, предусмотренном в пункте 39 настоящих Правил.
53. Пояснительная записка к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета области, бюджетов городов республиканского значения, столицы составляется уполномоченным органом по исполнению местного бюджета.
Порядок составления пояснительной записки к годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы аналогичен порядку составления пояснительной записки консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета согласно пунктам 45 настоящих Правил.

51. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы қаржылық қызмет нәтижелері туралы есептің (ЖШҚЕ-8 нысаны) баптарын шоғырландыруды жүзеге асырады:
"Айырбас емес операциялардан түсетін кірістер" бабы (жол коды 010), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ағымдағы қызметті қаржыландыру бойынша айырбас емес операциялардан түсетін кірістер, күрделі салымдар, сыртқы қарыздарды қаржыландырудан түсетін кірістер, жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстар сомасымен трансферттер бойынша кірістер сомасы; жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері есептеген өткен жылдар трансферттерін қайтару бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар сомасымен бюджетке түскен трансферттерді қайтару бойынша кірістер сомасы алып тастауға жатады.
"Айырбас операцияларынан алынатын кірістер" бабы (жол коды 020), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджетке салықтық емес түсімдерден, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізуден түсетін кірістердің, негізгі капиталды өткізуден түсетін кірістердің, активтерді сатудан бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген шығыстар сомасымен мемлекеттің қаржылық активтерін өткізуден түсетін кірістердің, сондай-ақ активтерді басқарудан алынатын кірістер мен сомалары есепті кезеңде бюджет кірісіне аударуға жататын басқа да кірістер бойынша алып тастауға жатады.
"Өзге де операциялық шығыстар" бабы (жол коды 115), облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде берілген бюджеттік кредиттер, сыйақылар мен алынған трансферттердің толық пайдаланылмаған сомасына есептелген міндеттеме сомалары бойынша бюджетке төлемдер бойынша шығыстар сомасы; ағымдағы қызметтерді қаржыландыруға және күрделі салымдарына ведомстволық тәуелді мемлекеттік мекемелерге қаражат беру кезінде есептелген бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстарының сомасы алып тастауға жатады.
52. Облыстар бюджетінің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік көлемінде қалыптастырылады.
53. Облыстар бюджеттерінің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жасайды.
Облыстар бюджеттерінің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi бюджеттерінің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны жасау тәртібі осы Қағидалардың 45-тармақтарына сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны жасау тәртібіне ұқсас.

54. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета составляет годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении бюджета областей, бюджетов городов республиканского значения, столицы по установленным формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 настоящих Правил.
Уполномоченные органы области, городов республиканского значения, столицы по исполнению местного бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным финансовым годом представляют годовую консолидированную финансовую отчетность об исполнении областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы в акимат, уполномоченный орган области, городов республиканского значения, столицы в территориальному подразделению уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Акимат области, городов республиканского значения, столицы представляет ежегодно годовую финансовую отчетность об исполнении областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год с приложениями:
в ревизионную комиссию области, городов республиканского значения, столицы не позднее 20 апреля года, следующего за отчетным финансовым годом;
в маслихат области, городов республиканского значения, столицы не позднее 1 мая года, следующего за отчетным финансовым годом.
Глава 6. Порядок формирования годовой консолидированной финансовой отчетности государственного бюджета
55. Годовая консолидированная финансовая отчетность государственного бюджета формируется ведомством по формам согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил, на основании консолидированной финансовой отчетности ведомства и уполномоченного органа по исполнению местного бюджета.
56. При консолидации финансовой отчетности государственного бюджета взаимно исключаются:
трансферты и бюджетные кредиты между уровнями бюджетов;
построчное суммирование аналогичных статей активов, обязательств, чистых активов/капитала, доходов и расходов, поступлений и выбытия денег, изменений в чистых активах/капитале;
элиминирование доходов и расходов по операциям между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов;
сальдо по взаимным расчетам между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов;
перенос консолидированных данных предыдущего отчетного периода.
57. Годовая консолидированная финансовая отчетность государственного бюджета формируется в срок не позднее 25 июня года, следующего за отчетным финансовым годом.
Приложение 1
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Консолидированный бухгалтерский баланс
отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-1
Периодичность: полугодовая, годовая
Кем представляется:
администраторами бюджетных программ______________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета______________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/ ведомству
______________________________________________________________________________
Срок представления:
для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по
исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета;
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
Код
строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

54. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес белгіленген нысандар бойынша облыстар бюджеттерінің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджетті атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган есептіден кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы есепті әкімдікке, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті уәкілетті органына және ішкі мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау бойынша уәкілетті органға ұсынады.
Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі жыл сайын облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана, бюджеттерінің атқарылуы туралы қосымшалары бар есепті қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілікті:
есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясына;
есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына ұсынады.
6-тарау. Мемлекеттік бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептiлiгін қалыптастыру тәртібі
55. Мемлекеттік бюджеттің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiгін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару туралы шоғырландырылған қаржылық есптіліктін негізінде қалыптастырады.
56. Мемлекеттік бюджеттің қаржылық есептiлiгі шоғырландырылған кезде:
бюджеттер деңгейлері арасындағы трансферттер мен бюджеттік кредиттер;
активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың, кірістер мен шығыстардың, ақша түсімдері мен шығып қалуының, таза активтердегі/капиталдағы өзгерістердің ұқсас баптарын жолма-жол қосу;
жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттердi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо;
алдындағы есепті кезеңдегі шоғырландырылған деректерін көшіру өзара алынып тасталады.
57. Мемлекеттік бюджеттің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлiгі есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 маусымынан кешіктірілмеген мерзімде қалыптастырылады.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс
20__жылғы "___"________ есепті кезең
Индексі: ШҚЕ-1 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға
________________________
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және бюджеттi атқару
жөнiндегi облыстардың жергілікті уәкiлеттi органдары үшiн ведомство;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшін жергілікті бюджеттi атқару
жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.
Бюджеттің түрі_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол
коды
Есептi
кезеңнiң
басында
Есептi
кезеңнiң
аяғында
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

Расходы, всего (сумма строк 110, 130, 140, 150, 151)
200
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного года (строка 100–строки 020, 023, 024– 200+137+151+/–210, 220, 230, 240)
300
Финансовый результат отчетного периода по поступлению в бюджет (строка 020+строка 023 + строка 024– строка 137– сторока 151)

Шығыстар, барлығы (110, 130, 140, 150, 151-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзiмдi активтердiң шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есептi кезеңнің қаржылық нәтижесi (100- жол – 020, 023, 024 – 200+137+151+/– 210, 220, 230, 240-жолдары)
300
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есептi кезеңнің қаржылық нәтижесi (020-жолы + 023-жолы + 024-жолы – 137-жолы – 151-жолы)

310
Сводный финансовый результат отчетного периода с учетом поступлений в бюджет (300+/–310)
320
Руководитель _________                   _________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _________             __________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
"___" _______________ года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пункте 24 настоящих Правил.
Приложение 3
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)
отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-3
Периодичность: полугодовая, годовая
Кем представляется:
администраторами бюджетных программ______________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета______________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/ведомству
_____________________________________________________________________________
Срок представления:
для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов
по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета;
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный
период
Прошлый
период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной
деятельности

310
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есептi кезеңнің қаржылық нәтижесiнің жинағы (300+/–310)
320
Басшы ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны ____жылы "__" _______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 24-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тiкелей әдiс)
20__жылғы "___"_______ есепті кезең
Индексі: ШҚЕ-3 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға
________________________
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және бюджеттi атқару
жөнiндегi облыстардың жергілікті уәкiлеттi органдары үшiн ведомство;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшін жергілікті бюджеттi атқару
жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.
Бюджеттің түрі_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол
коды
Есептi
кезең
Өткен
кезең
1
2
3
4
I. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

Выбытие денежных средств, всего (сумма строк 710, 720)
800
Погашение займов
710
Прочие
720
Чистая сумма денежных средств от финансовой
деятельности (строка 700– строка 800)
900
Увеличение +/– уменьшение денежных средств (строка 300+/– строка 600+/– строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода
920
Денежные средства на конец периода
930
Руководитель _________                   _________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _________             _________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
"___" _______________ года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пункте 25 настоящих Правил.
Приложение 4
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала
отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-4
Периодичность: полугодовая, годовая
Кем представляется:
администраторами бюджетных программ______________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета______________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/ведомству
________________________________________
Срок представления:
для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов
по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местными
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета;
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Финансирование капитальных вложений
Резервы
Накопленный финансовый результат
Накопленный финансовый результат по поступлению в бюджет
Всего чистые активы/ капитал
1
2
3
4
5
6
7
Сальдо на начало отчетного периода

Ақша қаражатының шығуы - барлығы (710, 720-жолдар сомасы)
800
Қарыздарды өтеу
710
Өзгелер
720
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол – 800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/– азаюы (300-жол +/–600-жол +/– 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезеңнiң басындағы ақша қаражаты
920
Кезеңнiң аяғындағы ақша қаражаты
930
Басшы ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны ____жылы "____" _______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 25-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп
20__жылғы "___"________ есепті кезең
Индексі: ШҚЕ-4 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға
________________________
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және бюджеттi атқару
жөнiндегi облыстардың жергілікті уәкiлеттi органдары үшiн ведомство;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшін жергілікті бюджеттi атқару
жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.
Бюджеттің түрі_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол
коды
Күрделі
Салым
дарды
қаржы
ландыру
Резерв
тер
Жинақталған
қаржы
лық
нәтиже
Жинақталған
бюджетке түсетін түсімдер бойынша қаржылық нәтиже
Таза
активтер
дің /
капитал
дың
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Есепті кезеңнің басындағы сальдо

010
х
Изменения в учетной политике и корректировка ошибок
020
х
х
Пересчитанное сальдо (строки 010 +/– 020)
030
х
Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период (строки 041+/– 042 +/– 043 +/– 044 +/– 045+/– 046+/– 047+/– 048)
040
Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов
041
х
х
Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов
042
х
Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи

010
х
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету
020
х
х
Қайта есептелген сальдо (010+/–020-жолдар)
030
х
Есепті кезеңдегі таза активтердегi /капиталдағы өзгерістер (041+/– 042+/– 043+/–044+/–045+/–046+/–047+/–048 жолдар)
040
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта
бағалауға резервтердің ұлғаюы
041
х
х
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта
бағалауға резервтердің азаюы
042
х
Қолданыстағы сатуға арналған
қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы

043
х
х
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
044
х
Прочие резервы
045
х
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности
046
х
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
047
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчет об изменениях чистых активов/капитала
048
х
х
Финансовый результат за отчетный период

043
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған
қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
044
х
Өзге резервтер
045
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
046
х
Таза активтердiң/капиталдың
өзгерiстерi туралы есепте тікелей танылған қаржыландырулардың ұлғаюы
047
х
х
Таза активтердiң/капиталдың
өзгерiстерi туралы есепте тікелей танылған қаржыландырулардың азаюы
048
х
х
Есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі

050
х
х
х
Финансовый результат за отчетный период по поступлениям в бюджет
051
х
х
х
Сводный финансовый результат за отчетный период с учетом поступлений в бюджет
052
х
х
Сальдо на конец отчетного период (строки 030+/– 040+/– 052)
060
Сальдо на начало прошлого периода
070
х
Изменения в учетной политике и корректировка ошибок
080
х
х
Пересчитанное сальдо (строки 070 +/–080)
090
х
Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период (строки 101+/–102+/–103+/–104+/– 105+/–106+/–107+/–108)

050
х
х
х
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі
051
х
х
х
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі бойынша жиыны
052
х
х
Есепті кезеңнің аяғындағы сальдо (030+/–040+/–052-жолдар)
060
Өткен кезеңнің басындағы сальдо
070
х
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету
080
х
х
Қайта есептелген сальдо (070+/–080-жолдар)
090
х
Өткен кезеңдегі таза активтердегi /капиталдағы өзгерістер (101+/–102+/–103+/–104+/–105+/–106+/–107+/–108-жолдар)

107
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
108
х
х
Финансовый результат за прошлый период
110
х
х
х
Финансовый результат за прошлый период по поступлениям в бюджет
111
х
х
х
Сводный финансовый результат за прошлый период с учетом поступлений в бюджет
112
х
х
Сальдо на конец прошлого периода
(строки 090+/–100+/–112)
120
Руководитель _________                   _________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _________             _________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
"___" _______________ года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пункте 26 настоящих Правил.
Приложение 5
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности
отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-5
Периодичность: полугодовая, годовая
Кем представляется:
администраторами бюджетных программ______________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета_____________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/ведомству
________________________________________
Срок представления:
для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов
по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местными
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета;
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
1.Общие сведения:
Положение администраторов бюджетных программ/уполномоченных
органов: ___________________________________________________
количество подведомственных учреждений: ____________________
количество администраторов бюджетных программ: ________________
количество уполномоченных органов: _________________________
используемые нормативные правовые акты: ________________

107
х
х
Таза активтердің/капиталдың
өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
х
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі
111
х
х
х
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі бойынша жиыны
112
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/–100+/–112-жолдар)
120
Басшы ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны ___жылы "____" _______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 26-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба
20__жылғы "___"_______ есепті кезең
Индексі: ШҚЕ-5 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға
________________________
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және бюджеттi атқару
жөнiндегi облыстардың жергілікті уәкiлеттi органдары үшiн ведомство;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшін жергілікті бюджеттi атқару
жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.
Бюджеттің түрі_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
1. Жалпы мәлiметтер.
бағдарламалар әкімшілері/уәкілетті органдардың қағидасы: ______
ведомстволық бағынысты мекемелер саны _________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері саны _______________________
уәкілетті органдар саны _______________________________________
пайдаланатын нормативтік құқықтық актілер _____________________

100
Таблица 20. Информация по взаимным операциям.
п/н
Дата
Вид операции
Наименование и номер
документа
Наименование стороны по взаимным операциям.
Сумма
Корреспонденция счетов
Дебет
Кредит
А
1
2
3
4
5
6
7
итого: в том числе:
х
х
х
х
по видам расходов
х
х
х
х
х
х
х
х
х
по видам доходов
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Таблица 21. Информация по начисленным и перечисленным суммам по счету
7120 "Расходы по расчетам с бюджетом".
Вид операции
Код строки
республиканский бюджет
местный
бюджет
А
1
2
3
Начислены расходы по расчетам с бюджетом, всего:
010
Из них, перечислено в бюджет, всего:
020
в т.ч. по категориям:
налоговые поступления
021
неналоговые поступления
022
поступления от продажи основного капитала
023
поступление трансфертов
024
погашение бюджетных кредитов
025
поступления от продажи финансовых активов государства
026
Руководитель _________                   _________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _________             _________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
"____" _________________года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пунктах 30 и 31 настоящих Правил.
Приложение 6
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Консолидированный разделительный бухгалтерский баланс
отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-6
Периодичность: полугодовая, годовая
Кем представляется:
администраторами бюджетных программ______________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета______________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного
бюджета/ведомству ________________________________________
Срок представления:
для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов
по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается местными
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета;
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
Код
строки
Сальдо
на
начало
года
Плюс/
минус
начальное
сальдо
Пересчитанное
сальдо на
начало года
Передано на
дату
реорганизации*
1
2
3
4
5
6
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

100
20-кесте. Өзара операциялар бойынша ақпарат.
р/с
Күні
Операция
түрі
Құжат атауы мен номері
Өзара операциялар бойынша тараптардың атауы
Сомасы
Шоттар
корреспонденциясы
Дебеті
Кредиті
А
1
2
3
4
5
6
7
барлығы: оның ішінде
х
х
х
х
шығыс түрлері
бойынша
х
х
х
х
х
х
х
х
х
кіріс түрлері бойынша
х
х
х
х
х
х
х
х
х
21- кесте. 7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және аударылған соммалар бойынша ақпарат.
Операция түрі
Жол
коды
республикалық бюджет
жергілікті
бюджет
А
1
2
3
Бюджетпен есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстар, барлығы:
010
Оның ішінде, бюджетке аударылғаны, барлығы:
020
оның ішінде мынадай санаттар бойынша
салықтық түсімдер
021
салықтық емес түсімдер
022
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер
023
трансферттер түсімі
024
бюджеттік кредиттерді өтеу
025
мемлекеттін қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер
026
Басшы _______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
__жылы "__" ______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 30 және 31-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті
жасау қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Шоғырландырылған бөлу бухгалтерлiк балансы
есепті кезең
20__жылғы "___"________
Индексі: ШҚЕ-6 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға
________________________
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және бюджеттi атқару
жөнiндегi облыстардың жергілікті уәкiлеттi органдары үшiн ведомство;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi үшін жергілікті бюджеттi атқару
жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар белгiлейдi.
Бюджеттің түрі_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол
коды
Жылдың
басына
сальдо
Бастапқы
сальдо
қосу/алу
Жыл басында
қайта
есептелген
сальдо
Қайта
ұйымдас
тырылу
күніне
берілді*
1
2
3
4
5
6
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақша қаражат және олардың баламалары

620
Бланки строгой отчетности
630
Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов
640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
*Примечание. Графа 6 заполняется для подтверждения сумм переданных/принятых
активов, обязательств и чистых активов/капитала на дату реорганизации.
Передано:                                     Принято:
Руководитель_________ ___________             Руководитель________ ____________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество             (подпись)       (фамилия, имя,
(при его наличии)                                     отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ________ ______             Главный бухгалтер ______ _________
(подпись)       фамилия, имя,                   (подпись) (фамилия, имя,отчество
отчество (при его наличии)                         (при его наличии)
Место печати                                    Место печати
"___" _______________ года                   "___" _______________ года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пункте 20 настоящих Правил.
Приложение 7
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Годовой консолидированный бухгалтерский баланс об исполнении бюджета
отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма ГКФО-7
Периодичность: годовая
Кем представляется:
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета ____________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного
бюджета/ведомству__________________________________________________
Срок представления:
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета представляются в сроки,
установленные соответствующим органом по исполнению местного бюджета
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

620
Қатаң есептегi бланктер
630
Төлеуге қабiлетсiз дебиторлардың есептен шығарылған берешегi
640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшiн оқушылар мен студенттердiң берешег
650
Кепілі спорттық жүлделерi мен кубоктары
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтерi
690
*Ескертпе. 6-баған қайта ұйымдастырылу күніне берілген/қабылданған активтердің, міндеттемелер мен таза активтер/капиталдың сомаларын растау үшін толтырылады.
Берілді:
Басшы ______ ______________________
(қолы) (тегі, аты, болған кездегі –
әкесінің аты)
Бас бухгалтер ______ __________________
(қолы) (тегі, аты, болған
кездегі әкесінің аты)
Қабылданды:
Басшы ______ __________________
(қолы) (тегі, аты, кездегі болған кездегі -
әкесінің аты)
Бас бухгалтер______ ________________
(қолы) (тегі, аты, болған - әкесінің аты)
Мөр орны ____жылы "____" ___________
Мөр орны ___жылы "____"________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 20-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Бюджетті атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған бухгалтерлiк баланс
есепті кезең
20___жылғы "___" ___________
Индексі: ЖШҚЕ-7 нысан
Кезеңділігі: жылдық
Кім ұсынады:
бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар
Қайда ұсынылады:
жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға ұсынылады
Ұсыну мерзімі:
жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар үшін бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде ұсынады.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол
коды
Есептi
кезеңнiң
басында
Есептi
кезеңнiң
аяғында
1
2
3
4
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

300
IV. Долгосрочные обязательства
Долгосрочные финансовые обязательства
310
Долгосрочная кредиторская задолженность
311
Прочие долгосрочные обязательства
312
Итого долгосрочных обязательств
400
V. Чистые активы/капитал
Резервы
410
Накопленный финансовый результат
411
Итого чистые активы/капитал
500
БАЛАНС
Приложение 8
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Годовой консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности
об исполнении бюджета
отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма ГКФО-8
Периодичность: годовая
Кем представляется:
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета ____________
Куда представляется:
соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного
бюджета/ведомству__________________________________________________
Срок представления:
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета представляются в сроки,
установленные соответствующим органом по исполнению местного бюджета
Вид бюджета: ________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный
период
Прошлый
период
1
2
3
4
Доходы от необменных операций, в том числе:

300
IV. Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер
Ұзақ мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер
310
Ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек
311
Өзге ұзақ мерзiмдi мiндеттемелерi
312
Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелерiнiң жиыны
400
V. Таза активтер/капитал
Резервтер
410
Жинақталған қаржылық нәтиже
411
Таза активтер/капитал жиыны
500
БАЛАНС
Басшы ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны _____жылы "___" ______________
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Бюджетті атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық қызмет нәтижелерi туралы есеп
есепті кезең
20 ___жылғы "___" __________
Индексі: ЖШҚЕ-8 нысан
Кезеңділігі: жылдық
Кім ұсынады:
бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар
Қайда ұсынылады:
жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға ұсынылады
Ұсыну мерзімі:
жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар үшін бюджетті атқару
жөніндегі тиісті уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде ұсынады.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол
коды
Есептi
кезең
Өткен
кезең
1
2
3
4
Айырбас емес операциялардан алынатын кiрiстер, оның iшiнде:

100
Финансовый результат за прошлый период
110
х
Сальдо на конец прошлого периода (строки 090+/–100+/–110)
120
Приложение 11
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами по
исполнению бюджета
Схема переноса основных показателей консолидированной финансовой отчетности по формам годового отчета
№ п/п
Формы
ГКФО-7 – ГКФО-10
Формы
КФО-1 – КФО-4
Консолидированный бухгалтерский баланс
Раздел I. Краткосрочные активы
Раздел I. Краткосрочные активы
1.
Денежные средства и их эквиваленты (счет 1000, строка 010);
Денежные средства и их эквиваленты (счет 1000, строка 010);
2.
Краткосрочные финансовые инвестиции (счет 1100, строка 011);
Краткосрочные финансовые инвестиции (счет 1100, строка 011);
3.
Краткосрочная дебиторская задолженность (счет 1200, строка 012);
Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам (счета 1210, строка 012);
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом (счет 1220, строка 013);
Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков (счет 1230, строка 014);
Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам (счет 1240, строка 015);
Краткосрочная дебиторская задолженность работников (счет 1260 строка 017);
Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде (счет 1270, строка 018);
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность (счет 1280, строка 019);
4.
Краткосрочные вознаграждения к получению (счет 1250, строка 013);
Краткосрочные вознаграждения к получению (счет 1250, строка 016);
5.
Запасы (счет 1300, строка 014);
Запасы (счет 1300, строка 020);
6.
Краткосрочные авансы выданные (счет 1410, строка 015);
Краткосрочные авансы, выданные строка (счет 1410, строка021);
7.
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям (счет 1291, строка 016);
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям (счет 1291, строка 023);
8.
Прочие краткосрочные активы (счет 1420, строка 017);
Прочие краткосрочные активы (счет 1420, строка 022);
Раздел II. Долгосрочные активы
Раздел II. Долгосрочные активы
9.
Долгосрочные финансовые инвестиции (счет 2100, строка 110);
Долгосрочные финансовые инвестиции (счет 2100, строка 110);

100
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/–100+/–110-жолдары)
120
Бюджеттік бағдарламалар
әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару
жөнiндегi уәкiлеттi органдардың
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
11 қосымша
Жылдық есептердің нысандары бойынша шоғырландырылған қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштерінің келісу схемасы
р/н№
Нысандар
ЖШҚЕ-7 – ЖШҚЕ-10
Нысандар
ШҚЕ-1 – ШҚЕ-4
Шоғырландырылған қаржылық есептiлiк
Бөлім I. Қысқа мерзiмдi активтер
Бөлім I. Қысқа мерзiмдi активтер
1.
Ақшалай қаражат және олардың баламалары (1000 шоты, 010 жолы);
Ақшалай қаражат және олардың баламалары (1000 шоты, 010 жолы);
2.
Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялар (1100 шоты, 011 жолы);
Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялар (счет 1100, строка 011);
3.
Қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек (1210 шоты, 012 жолы);
Бюджеттiк төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек (1210 шоты, 012 жолы);
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек (1220 шоты, 013 жолы);
Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi (1230 шоты, 014 жолы);
Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек (1240 шоты, 015 жолы);
Қызметкерлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi (1260 шоты, 017 жолы);
Жал бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек (1270 шоты, 018 жолы);
Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешектер (1280 шоты, 019 жолы);
4.
Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар (1250 шоты, 013 жолы);
Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар (1250 шоты, 016 жолы);
5.
Қорлар (1300 шоты, 014 жолы);
Қорлар (1300 шоты, 014 жолы);
6.
Берiлген қысқа мерзiмдi аванстар (1410 шоты, 015 жолы);
Берiлген қысқа мерзiмдi аванстар (1410 шоты, 021 жолы);
7.
Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек (1291 шоты, 016 жолы);
Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек (1291шоты, 023 жолы);
8.
Қысқа мерзiмдi активтердiң жиыны (1420 шоты, 017 жолы);
Қысқа мерзiмдi активтердiң жиыны (1420 шоты, 022 жолы);
Бөлім II. Ұзақ мерзiмдi активтер
Бөлім II. Ұзақ мерзiмдi активтер
9.
Ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялар (2100 шоты, 110 жолы);
Ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялар (2100 шоты, 110 жолы);

Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия (счет 2100, строка 119);
10.
Долгосрочная дебиторская задолженность (счет 2200, строка 111);
Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков (счет 2210, строка 111);
Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде (счет 2220, строка 112);
Прочая долгосрочная дебиторская задолженность (счет 2230, строка 113);
11.
Основные средства (счет 2300, строка 112);
Основные средства (счет 2300, строка 114);
12.

Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзiмдi қаржылық инвестициялар (2100 шоты, 119 жолы)
10.
Ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешектер (2200 шоты, 111 жолы);
Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешегi (2210 шоты, 111 жолы);
Жал бойынша ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек (2220 шоты, 112 жолы);
Өзге ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешектер (2230 шоты, 113 жолы);
11.
Негiзгi құралдар (2300 шоты, 112 жолы);
Негiзгi құралдар (2300 шоты, 114 жолы);
12.

Незавершенное строительство и капитальные вложения (счет 2400, строка 113);
Незавершенное строительство и капитальные вложения (счет 2400, строка 115);
13.
Инвестиционная недвижимость (счет 2500, строка 114);
Инвестиционная недвижимость (счет 2500, строка 116);
14.
Биологические активы (счет 2600, строка 115);
Биологические активы (счет 2600, строка 117);
15.
Нематериальные активы (счет 2700, строка 116);
Нематериальные активы (счет 2700, строка 118);
16.
Прочие долгосрочные активы (счет 2800, строка 117);

Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар (2400 шоты, 113 жолы);
Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар (2400 шоты, 115 жолы);
13.
Инвестициялық жылжымайтын мүлiк (2500 шоты, 114 жолы);
Инвестициялық жылжымайтын мүлiк (2500 шоты, 116 жолы);
14.
Биологиялық активтер (2600 шоты, 115 жолы);
Биологиялық активтер (2600 шоты, 117 жолы);
15.
Материалдық емес активтер (2700 шоты, 116 жолы);
Материалдық емес активтер (2700 шоты, 118 жолы);
16.
Өзге ұзақ мерзiмдi активтер (2800 шоты, 017 жолы);

Прочие долгосрочные активы (счет 2800, строка 120);
Раздел III. Краткосрочные обязательства
Раздел III. Краткосрочные обязательства
17.
Краткосрочные финансовые обязательства (счет 3000, строка 210);
Краткосрочные финансовые обязательства (счет 3000, строка 210);
18.
Краткосрочная кредиторская задолженность (счет 3100, 3200, строка 211);
Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам (счет 3110, строка 211);
Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет (счет 3120, строка 212);
Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом (счет 3130, строка 213);
Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам (счет 3140, 3150, строка 214);
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам (счет 3210, строка 215);
Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам (счет 3220, строка 216);
Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам (счет 3230, строка 217);
Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками (счет 3240, строка 218);
Краткосрочные вознаграждения к выплате (счет 3250, строка 219);
Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде (счет 3260, строка 220);
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность (счет 3270, строка 221)
19.
Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет (счет 3280, строка 212);
Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет счет 3280, строка 224;
20.
Прочие краткосрочные обязательства (счета 3300, 3400, строка 213)
Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства (счет 3300, строка 222);
Прочие краткосрочные обязательства (счет 3400, строка 223);
Раздел 4 Долгосрочные обязательства
Раздел 4 Долгосрочные обязательства
21.
Долгосрочные финансовые обязательства (счет 4000, строка 310);
Долгосрочные финансовые обязательства
(счет 4000, строка 310);
22.
Долгосрочная кредиторская задолженность (счет 4100, строка 311);
Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам (счет 4110, строка 311);
Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде (счет 4120, строка 312);
Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом (счет 4130, строка 313);
23.
Прочие долгосрочные обязательства (счет 4200, 4300, строка 312);
Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства (счет 4200, строка 314);
Прочие долгосрочные обязательства (счет 4300, строка 315);
Раздел 5 Чистые активы и капитал
Раздел 5 Чистые активы и капитал
24.
Резервы счет 5110, строка 410;
Резервы счет 5110, строка 411;
25.

Өзге ұзақ мерзiмдi активтер (2800 шоты, 120 жолы);
Бөлім III. Қысқа мерзiмдi мiндеттемелер
Бөлім III. Қысқа мерзiмдi мiндеттемелер
17.
Қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелерi (3000 шоты, 210 жолы);
Қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелерi (3000 шоты, 210 жолы);
18.
Қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3100, 3200 шоты, 211жолы);
Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3110 шоты, 211жолы);
Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3120 шоты, 212 жолы);
Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3130 шоты, 213 жолы);
Басқа да мiндеттi және ерiктi төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3140, 3150 шоттары, 214 жолы);
Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3210 шоты, 215 жолы);
Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3220 шоты, 216 жолы);
Стипендианттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3230 шоты, 217 жолы);
Қызметкерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3240 шоты, 218 жолы);
Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар (3250 шоты, 219 жолы);
Жал бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек (3260 шоты, 220 жолы);
Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешектер (3270 шоты, 221 жолы)
19.
Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек (3280 шоты, 212 жолы);
Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек (3280 шоты, 224 жолы);
20.
Өзге қысқа мерзiмдi мiндеттемелерi (3300, 3400 шоты, 213 жолы);
Қысқа мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi (3300 шоты, 222 жолы);
Өзге қысқа мерзiмдi мiндеттемелерi (3400 шоты, 223 жолы);
Бөлім IV. Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер
Бөлім IV. Ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер
21.
Ұзақ мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер (4000 шоты, 310 жолы);
Ұзақ мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер (4000 шоты, 310 жолы);
22.
Ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек (4100 шоты, 311 жолы);
Жеткiзушiлерге және мердiгерлерге ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек (4110 шоты, 311 жолы);
Жал бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек (4120 шоты, 312 жолы);
Бюджет алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешек (4130 шоты, 313 жолы);
23.
Өзге ұзақ мерзiмдi мiндеттемелерi (4200, 4300 шоты, 312 жолы);
Ұзақ мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi (4200 шоты, 314 жолы);
Өзге ұзақ мерзiмдi мiндеттемелерi (4300 шоты, 315 жолы);
Бөлім V. Таза активтер/капитал
Бөлім V. Таза активтер/капитал
24.
Резервтер (5110 шоты, 410 жолы);
Резервтер (5110 шоты, 411 жолы);
25.

Накопленный финансовый результат счет 5200, строка 411;
Накопленный финансовый результат (счет 5200, строка 412);
Накопленный финансовый результат по поступлениям в бюджет (счет 5230, строка 413);
Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности
1.
Доходы от необменных операций (счет 6000, строка 010);
Доходы от необменных операций (счет 6000, строка 010);
2.
элиминируются
Финансирование текущей деятельности (счет 6010, строка 011);

Жинақталған қаржылық нәтиже (5200 шоты, 411 жолы;
Жинақталған қаржылық нәтиже (5200 шоты, 412 жолы;
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша жинақталған қаржылық нәтиже (5230 шоты, 413 жолы);
Қаржылық қызмет нәтижелерi туралы шоғырландырылған есеп
1.
Айырбас емес операциялардан алынатын кiрiстер (6000 шоты, 010 жолы);
Айырбас емес операциялардан алынатын кiрiстер (6000 шоты, 010 жолы);
2.
элиминдіріледі
Ағымдағы қызметті қаржыландыру (6010 шоты, 011 жолы);

Финансирование капитальных вложений (счет 6020, строка 012);
Доходы от финансирования за счет внешних займов (счет 6070, строка 013);
Доходы по трансфертам (счет 6030, строка 014);
трансферты органам местного самоуправления (счет 6034, строка 015);
Субсидии (счет 6040, строка 016);
3.
Доходы от поступлений (счет 6080, строка 011);
Доходы от поступлений (счет 6080, строка 020);
4.
Доходы от благотворительной помощи (счет 6050, строка 012);

Күрделі салымдарды қаржыландыру (6020 шоты, 012 жолы);
Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан алынатын кiрiстер (6070 шоты, 013 жолы);
Трансферттер бойынша кірістер (6030 шоты, 014 жолы);
Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына трансферттер (6034 шоты, 015 жолы);
Субсидиялар (6040 шоты, 016 жолы);
3.
Түсетін түсімдер бойынша (6080 шоты, 011 жолы;
Түсетін түсімдер бойынша (6080 шоты, 020 жолы;
4.
Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер (6050 шоты, 012 жолы);

Доходы от благотворительной помощи (счет 6050, строка 017);
5.
Гранты (счет 6060, строка 013);
Гранты (счет 6060, строка 018);
6.
Прочие (счет 6080, строка 014);
Прочие (счет 6080, строка 019);
7.
Доходы от обменных операций (счет 6100, строка 020);
Доходы от обменных операций (счет 6100, строка 021);
8.
Доходы от реализации товаров, работ и услуг (счет 6110, строка 021);
Доходы от реализации товаров, работ и услуг (счет 6110, строка 022);
9.
Доходы от реализации основного капитала (счет 6120, строка 022);
Доходы от реализации основного капитала (счет 6120, строка 023);
10.

Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер (6050 шоты, 017 жолы);
5.
Гранттар (6060 шоты, 013 жолы);
Гранттар (6060 шоты, 018 жолы);
6.
Өзгелер (6080 шоты, 014 жолы);
Өзгелер (6080 шоты, 019 жолы);
7.
Айырбас операциялардан алынатын кiрiстер (6100 шоты, 020 жолы);
Айырбас операциялардан алынатын кiрiстер (6100 шоты, 021 жолы);
8.
Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерден өткізуден алынатын кірістер (6110 шоты, 021 жолы);
Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерден өткізуден алынатын кірістер (6110 шоты, 022 жолы);
9.
Негізгі капиталдын сатудан түскен кірістер бойынша (6120 шоты, 022 жолы);
Негізгі капиталдын сатудан түскен кірістер бойынша (6120 шоты, 023 жолы);
10.

Доходы от реализации финансовых активов государства (счет 6130, строка 023);
Доходы от реализации финансовых активов государства (счет 6130, строка 024);
11.
Доходы от управления активами (счет 6200, строка 030);
Доходы от управления активами (счет 6200, строка 030);
Вознаграждения (счет 6210, строка 031);
Прочие доходы от управления активами (счет 6220, строка 032);
12.
Прочие доходы (счета 6330, 6350, 6360, строка 040);
Прочие доходы (счета 6330, 6350, 6360, строка 040);
13.
Расходы государственных учреждений (счет 7000, строка 110);
Расходы государственного учреждения (счет 7000, строка 110);
14.
Оплата труда (счета 7010, 7030,7040 строка 111);
Оплата труда (счета 7010, 7030, строка 111);
Налоги и платежи в бюджет (счета 7040, строка 113);
15.
Стипендии (счет 7020, строка 112);
Стипендии (счет 7020, строка 112);
16.
Расходы по запасам (счет 7060, строка 113);
Расходы по запасам (счет 7060, строка 114);
17.
Амортизация активов (счет 7110, строка 114);
Амортизация активов (счет 7110, строка 120);
18.
Прочие операционные расходы (счета 7050, 7070- 7090, 7120-7150, 7440, строка 115);
Командировочные расходы (счет 7070, строка 115);
Коммунальные расходы (счет 7080, строка 116);
Арендные платежи (счет 7130, строка 117);
Содержание долгосрочных активов (счет 7090, строка 118);
Услуги связи (счет 7080, строка 119);
Обесценение активов (счет 7440, строка 121);
Прочие операционные расходы (счет 7050, 7120, 7140, строка 122);
Расходы на обязательное социальное медицинское страхование (счет 7150, строка 123);
19.
Расходы по бюджетным выплатам (счет 7200, строка 120);
Расходы по бюджетным выплатам (счет 7200, строка 130);
20.
Пенсии и пособия (счет 7220, строка 121);
Пенсии и пособия (счет 7220, строка 131);
21.
Субсидии, трансферты (счета 7230, 7240, 7250, 7260 строка 122);
Субсидии (счет 7230, строка 132);
Целевые трансферты (счет 7210, строка 133);
Трансферты общего характера (счет 7240, строка 134);
Трансферты физическим лицам (счет 7210, строка 135);
Трансферты органам местного самоуправления (счет 7250, строка 136);
22.
Расходы по управлению активами (счет 7300, строка 130);
Вознаграждения (счет 7310, строка 141);
Прочие расходы по управлению активами (счет 7320, строка 142);
23.
Прочие расходы (счет 7260, 7450, 7460, строка 140);
Прочие расходы (счета 7450, 7460, строка 150);
Расходы по уменьшению поступлений в бюджет (счет 7260, строка 137);
24.
элиминируется
Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов (счет 7470, строка 151);
25.
Выбытие долгосрочных активов (счета 6320, 7420, строка 210);
Выбытие долгосрочных активов (счета 6320, 7420, строка 220);
26.
Курсовая разница (счета 6340, 7430, строка 220);
Курсовая разница (счета 6340, 7430, строка 230);
27.

Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен кірістер (6130 шоты, 023 жолы);
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен кірістер (6130 шоты, 024 жолы);
11.
Активтерді басқарудан алынатын кiрiстер (6200 шоты, 030 жолы);
Активтерді басқарудан алынатын кiрiстер (6200 шоты, 030 жолы);
Сыйақылар (6210 шоты, 031 жолы);
Активтерді басқарудан алынатын өзге де кiрiстер (6220 шоты, 032 жолы);
12.
Өзге кiрiстер (6330, 6350, 6360 шоттары, 040 жолы);
Өзге кiрiстер (6330, 6350, 6360 шоттары, 040 жолы);
13.
Мемлекеттік мекеменің шығыстары (7000 шоты, 110 жолы);
Мемлекеттік мекеменің шығыстары (7000 шоты, 110 жолы);
14.
Еңбекақы төлеу (7010, 7030,7040 шоттары, 111 жолы);
Еңбекақы төлеу (7010, 7030 шоттары, 111 жолы);
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер
(7040, шоттары, 113 жолы);
15.
Стипендиялар (7020 шоты, 112 жолы);
Стипендиялар (7020 шоты, 112 жолы);
16.
Қорлар бойынша шығыстар (7060 шоты, 113 жолы);
Қорлар бойынша шығыстар (7060 шоты, 114 жолы);
17.
Активтер амортизациясы (7110 шоты, 114 жолы);
Активтер амортизациясы (7110 шоты, 120 жолы);
18.
Өзге операциялық шығыстар (7050, 7070 - 7090, 7120-7150, 7440 шоттары, 115 жолы);
Іссапарлық шығыстар (7070 шоты, 115 жолы);
Коммуналдық шығыстар (7080 шоты, 116 жолы);
Жалдау төлемдері (7130 шоты, 117 жолы);
Ұзақ мерзiмдi активтердi ұстау (7090 шоты, 118 жолы);
Байланыс қызметтерi (7080 шоты, 119 жолы);
Активтердің құнсыздануы (7440 шоты, 121 жолы);
Өзге операциялық шығыстар (7050, 7120, 7140 шоттары, 122 жолы);
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар (7150 шоты, 123 жолы);
19.
Бюджеттiк төлемдер бойынша шығыстар (7200 шоты, 130 жолы);
Бюджеттiк төлемдер бойынша шығыстар
(7200 шоты, 130 жолы);
20.
Зейнетақылар мен жәрдемақылар (7220 шоты, 121жолы);
Зейнетақылар мен жәрдемақылар (7220 шоты, 131жолы);
21.
Субсидиялар, трансферттер (7230, 7240, 7250, 7260 шоттары, 122 жолы);
Субсидиялар (7230 шоты, 132 жолы);
Нысаналы трансферттер (7210 шоты, 133 жолы);
Жалпы сипаттағы трансферттер (7240 шоты, 134 жолы);
Жеке тұлғаларға трансферттер (7210 шоты, 135 жолы);
Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына трансферттері (7250 шоты, 136 жолы);
22.
Активтердi басқару бойынша шығыстар (7300 шоты, 130 жолы);
Сыйақылар (7310 шоты, 141 жолы);
Активтердi басқару бойынша өзге шығыстар (7320 шоты, 142 жолы);
23.
Өзге шығыстар (7260, 7450, 7460 шоттары, 140 жолы);
Өзге шығыстар (7450, 7460 шоттары, 150 жолы);
Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар (7260 шоты, 137 жолы);
24.
элимендіріледі
Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар (7470 шоты, 151 жолы);
25.
Ұзақ мерзiмдi активтердiң шығуы (6320, 7420 шоттары, 210 жолы)
Ұзақ мерзiмдi активтердiң шығуы (6320, 7420 шоттары, 210 жолы)
26.
Бағамдық айырма (6340, 7430 шоттары, 220 жолы)
Бағамдық айырма (6340, 7430 шоттары, 220 жолы)
27.

Прочие (счета 6220, 6310, 7320, 7410, строка 230);
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемых по методу долевого участия (счета 6220, 7320, строка 210);
Прочие (счета 6310, 7410, строка 240);
Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)
I. Движение денежных средств от операционной деятельности
I. Движение денежных средств от операционной деятельности
1.
элиминируются
Финансирование из бюджета (строка 010);
Текущей деятельности (строка 011);
Капитальных вложений (строка 012);
За счет внешних займов и связанных грантов (строка 013);
Трансферты (строка 014);
Субсидии (строка 015);
Прочие (строка 016);
2.
По поступлениям в бюджет (строка 010);
По поступлениям в бюджет (строка 071);
3.
Связанные гранты (строка 020);

Өзгелер (6220, 6310, 7320, 7410 шоттары, 230 жолы)
Үлестік қатысу тәсілі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі (6220, 7320 шоттары, 210 жолы)
Өзгелер (6310, 7410 шоттары, 240 жолы)
Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тiкелей әдiс)
I. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
I. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
1.
элимендіріледі
Бюджеттен қаржыландыру (010 жолы);
Ағымдағы қызмет (011 жолы);
Күрделі салымдар (012 жолы);
Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар
(013 жолы);
Трансферттер (014 жолы);
Субсидиялар (015 жолы);
Өзгелер (016 жолы);
2.
Бюджетке түсетін түсімдер (010 жолы);
Бюджетке түсетін түсімдер (071 жолы);
3.
Байланысты гранттар (020 жолы);

За счет внешних займов и связанных грантов (строка 017), сумма поступлений по внешним займам переносится на строку "Получение займов" (строка 610);
4
По деньгам от благотворительной помощи (строка 030);
По деньгам от благотворительной помощи (строка 020);
5.
От реализации товаров, работ и услуг (строка 040);
От реализации товаров, работ и услуг (строка 030);
6.
Полученные вознаграждения (строка 050);
Полученные вознаграждения (строка 040);
7.
По деньгам временного размещения (строка 060);
По деньгам временного размещения (строка 050);
8.
Прочие поступления (строка 070);
Прочие поступления (строка 060);
9.
По деньгам местного самоуправления (строка 080);
По деньгам местного самоуправления (строка 070);
10.
Оплата труда (строки 110);
Оплата труда (строка 110);
11.
Пенсии и пособия (строка 120);
Пенсии и пособия (строка 120);
12.
Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги (строка 130);
Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги (строка 140);
Авансы, выданные за товары и услуги (строка 150);
13.
Трансферты, субсидии (строка 140);
Трансферты, субсидии (строка 160);
14.
Выплата вознаграждений (строка 150);
Вознаграждения (строка 170);
15.
Прочие платежи (строка 160);
Налоги и платежи в бюджет (строка 130);
Прочие платежи (строка 190);
16.
элиминируются
Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года (строка 180);
Расходы по КСН (строка 191);
II. Движение денежных средств от инвестиционной деятельности
II. Движение денежных средств от инвестиционной деятельности
17.
Реализация долгосрочных активов (строка 310);
Реализация долгосрочных активов (строка 310);
18.
Реализация ценных бумаг и доли контролируемых и других субъектов (строка 320);
Реализация ценных бумаг (строка 330); Реализация доли контролируемых и других субъектов (строка 320);
19.
Погашение займов (строка 330);
Погашение займов (строка 340);
20.
Прочие (строка 340);
Прочие (строка 350);
21.
Поступления от реализации основного капитала (строка 350);
Поступления от реализации основного капитала (строка 360);
22.
Приобретение долгосрочных активов (строка 410);
Приобретение долгосрочных активов (строка 410);
23.
Приобретение ценных бумаг и доли контролируемых и других субъектов (строка 420);
Приобретение доли контролируемых и других субъектов (строка 420);
Приобретение ценных бумаг (строка 430);
24.
Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора (строка 430);
Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора (строка 440);
25.
Выданные займы (строка 440);
Выданные займы (строка 450);
26.
Прочие (строка 450);
Прочие (строка 460);
III. Движение денежных средств от финансовой деятельности
III. Движение денежных средств от финансовой деятельности
27.
Получение займов (строка 610);
Получение займов (строка 610);
28.
Прочие (строка 620);
Прочие (строка 620);
29.
Погашение займов (строка 710);
Погашение займов (строка 710);
30.
Прочие (строка 720);
Прочие (строка 720);
31.
Чистая курсовая разница (строка 911)
Чистая курсовая разница (строка 911)
32.
Денежные средства на начало периода (строка 920)
Денежные средства на начало периода (строка 920)
Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала
1.
Сальдо на начало отчетного периода (строка 010);
Сальдо на начало отчетного периода (строка 010);
2.
Изменения в учетной политике и корректировка ошибок (строка 020);
Изменения в учетной политике и корректировка ошибок (строка 020);
3.
Пересчитанное сальдо (строка 030);
Пересчитанное сальдо (строка 030);
4.
Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период (строка 040);
Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период (строка 040);
Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов (строка 041);
Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов (строка 042);
Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи (строка 043);
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи (строка 044);
Прочие резервы (строка 045);
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности (строка 046);
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала (строка 047);
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчет об изменениях чистых активов/капитала (строка 048);
5.
Финансовый результат за отчетный период (строка 050);
Финансовый результат за отчетный период (строка 050);
Финансовый результат за отчетный период по поступлениям в бюджет (строка 051);
6.
Сальдо на начало прошлого периода (строка 070);
Сальдо на начало прошлого периода (строка 070);
7.
Изменения в учетной политике и корректировка ошибок (строка 080);
Изменения в учетной политике и корректировка ошибок (строка 080);
8.
Пересчитанное сальдо (строки 070 +/- 080) (строка 090);
Пересчитанное сальдо (строки 070 +/- 080) (строка 090);
9.
Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период (строка 100);
Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период (строка 100);
Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов (строка 101);
Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов (строка 102);
Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи (строка 103);
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи (строка 104);
Прочие резервы (строка 105);
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности (строка 106);
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала (строка 107);
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала (строка 108);
10.
Финансовый результат за прошлый период (строка 110);
Финансовый результат за прошлый период (строка 110);
Финансовый результат за прошлый период по поступлениям в бюджет (строка 111);
11.
Сальдо на конец прошлого периода
(строка 120)
Сальдо на конец прошлого периода
(строка 120)
12.
Накопленный финансовый результат (графа 4)
Накопленный финансовый результат (графа 5);
Накопленный финансовый результат по поступлению в бюджет (графа 6)

Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар (017 жолы) сыртқы қарыздардан түсім сомасы Қарыздарды алу (610 жолы) жолына көшіріледі;
4.
Қайырымдылық көмектен түсетін ақша бойынша (030 жолы);
Қайырымдылық көмектен түсетін ақша бойынша (020 жолы);
5.
Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан (040 жолы);
Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан (030 жолы);
6.
Алынған сыйақылар (050 жолы);
Алынған сыйақылар (040 жолы);
7.
Уақытша орналастырылған ақша бойынша (060 жолы);
Уақытша орналастырылған ақша бойынша
(050 жолы);
8.
Өзге түсімдер (070 жолы);
Өзге түсімдер (060 жолы);
9.
Жергілікті өзін-өзі басқару ақшасы бойынша (080 жолы);
Жергілікті өзін-өзі басқару ақшасы бойынша
(070 жолы);
10.
Еңбекақы төлеу (110 жолы);
Еңбекақы төлеу (110 жолы);
11.
Зейнетақылар мен жәрдемақылар (120 жолы);
Зейнетақылар мен жәрдемақылар (120 жолы);
12.
Өнім берушілер мен мердігерлерге тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтер үшін (130 жолы);
Өнім берушілер мен мердігерлерге тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтер үшін (140 жолы);
Тауарлар мен қызметтер үшін берілген аванстар (150 жолы);
13.
Трансферттер, субсидиялар (140 жолы);
Трансферттер, субсидиялар (160 жолы);
14.
Сыйақылар төлеу (150 жолы);
Сыйақылар (170 жолы);
15.
Өзге төлемдер (160 жолы);
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер
(130 жолы);
Өзге төлемдер (190 жолы);
16.
элимендіріледі
Жыл соңында міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу (180 жолы);
ҚБШ-ы бойынша шығыстар (191 жолы);
II. Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
II. Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
17.
Ұзақ мерзiмдi активтердi сату (310 жолдары);
Ұзақ мерзiмдi активтердi сату (310 жолы);
18.
Бағалы қағаздарды сату (320 жолы);
Бақыланатын және басқа субъектiлердiң үлестерiн сату (320 жолы);
Бағалы қағаздарды сату (330 жолы);
19.
Қарыздарды өтеу (330 жолы);
Қарыздарды өтеу (340 жолы);
20.
Өзгелер (340 жолы);
Өзгелер (350 жолы);
21.
Негізгі капиталды өткізуден алынатын кірістер (350 жолы);
Негізгі капиталды өткізуден алынатын кірістер (360 жолы);
22.
Приобретение долгосрочных активов (строка 410);
Приобретение долгосрочных активов (строка 410);
23.
Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу (420 жолы);
Приобретение доли контролируемых и других субъектов (строка 420);
Ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу (430 жолы);
24.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерінiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру (430 жолы);
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерінiң жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру (440 жолы);
25.
Берiлген қарыздар (440 жолы);
Берiлген қарыздар (450 жолы);
26.
Өзгелер (450 жолы);
Өзгелер (460 жолы);
III. Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
III. Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
27.
Қарыздарды алу (610 жолы);
Қарыздарды алу (610 жолы);
28.
Өзгелер (620 жолы);
Өзгелер (620 жолы);
29.
Қарыздарды өтеу (710 жолы);
Қарыздарды өтеу (710 жолы);
30.
Өзгелер (720 жолы);
Өзгелер (720 жолы);
31.
Таза бағамдық айырма (720 жолы);
Таза бағамдық айырма (911 жолы);
32.
Кезеңнiң басындағы ақша қаражаты (920 жолы);
Кезеңнiң басындағы ақша қаражаты (920 жолы);
Таза активтердің/капиталдың
өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп
1.
Есепті кезеңнің басындағы сальдо (010 жолы);
Есепті кезеңнің басындағы сальдо (010 жолы);
2.
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету (020 жолы);
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету (020 жолы);
3.
Қайта есептелген сальдо (030 жолы);
Қайта есептелген сальдо (030 жолы);
4.
Есепті кезеңдегі таза активтердегi /капиталдағы өзгерістер (040 жолы);
Есепті кезеңдегі таза активтердегi /капиталдағы өзгерістер (030 жолы);
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта
бағалауға резервтердің ұлғаюы (041 жолы);
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта
бағалауға резервтердің азаюы (042 жолы);
Қолданыстағы сатуға арналған
қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы (043 жолы);
Қолданыстағы сатуға арналған
қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы (044 жолы);
Өзге резервтер (045 жолы);
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары (046 жолы);
Таза активтердiң/капиталдың
өзгерiстерi туралы есепте тікелей танылған қаржыландырулардың ұлғаюы (047 жолы);
Таза активтердiң/капиталдың
өзгерiстерi туралы есепте тікелей танылған қаржыландырулардың азаюы (048 жолы);
5.
Есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі (050 жолы);
Есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі (050 жолы);
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі (051 жолы);
6.
Өткен кезеңнің басындағы сальдо (070 жолы);
Өткен кезеңнің басындағы сальдо (070 жолы);
7.
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету (080 жолы);
Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету (080 жолы);
8.
Қайта есептелген сальдо (070 +/- 080 жолдары)
Қайта есептелген сальдо (070 +/- 080 жолдары)
9.
Өткен кезеңдегі таза активтердегi /капиталдағы өзгерістер (100 жолы);
Өткен кезеңдегі таза активтердегi /капиталдағы өзгерістер (100 жолы);
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта
бағалауға резервтердің ұлғаюы (101 жолы);
Ұзақ мерзiмдi активтерді қайта
бағалауға резервтердің азаюы (102 жолы);
Қолданыстағы сатуға арналған
қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы (103 жолы);
Қолданыстағы сатуға арналған
қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы (104 жолы);
Өзге резервтер (105 жолы);
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары (106 жолы);
Таза активтердің/капиталдың
өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы (107 жолы);
Таза активтердің/капиталдың
өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы (108 жолы);
10.
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже (110 жолы);
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже (110 жолы);
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтижесі (111 жолы);
11.
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (120 жолы);
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (120 жолы);
12.
Жинақталға қаржылық нәтиже (4 бөлік);
Жинақталға қаржылық нәтиже (5 бөлік);
Бюджетке түсетін түсім бойынша жинақталға қаржылық нәтиже (6 бөлік);