О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 "Об утверждении Правил конкурсного замещении руководителей государственных учреждений среднего образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 июня 2018 года № 308. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2018 года № 17207
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 "Об утверждении Правил конкурсного замещении руководителей государственных учреждений среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7495, опубликован 26 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" под № 154-156 (26973-26975)) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил конкурсного замещения руководителей государственных учреждений среднего образования";
Правила конкурсного замещения руководителей государственных учреждений среднего образования, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Каринова Ш.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июня 2018 года № 308
Утверждены приказом
Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 21 февраля 2012 года № 57
Правила конкурсного замещения руководителей государственных учреждений среднего образования

"Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының басшыларын конкурстық тағайындау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 маусымдағы № 308 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 шілдеде № 17207 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7495 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 26 мамырдағы № 269-273 (27347) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық тағайындау қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық тағайындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ш.Т. Каринова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 маусымдағы
№ 308 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 21 ақпандағы
№ 57 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық тағайындау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конкурсного замещения руководителей государственных учреждений среднего образования (далее - правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяет порядок проведения конкурсного замещения вакантной должности руководителя организаций, реализующих учебные программы начального, основного среднего и общего среднего, дополнительного, специального, специализированного образования и организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей в организационно-правовой форме государственного учреждения.
2. Конкурсное замещение руководителей государственных учреждений среднего образования проводится для установления соответствия квалификационным требованиям профессиональных и личностных характеристик кандидата на должность руководителя государственных учреждений среднего образования (далее – кандидат).
3. Конкурс на замещение должности руководителей государственных учреждений среднего образования (далее - конкурс) проводится органом управления образования, в чьем ведомстве и подчинении находится учреждение образования, имеющее вакантную должность.
Глава 2. Порядок проведения конкурсного замещения руководителей государственных учреждений среднего образования
4. Для обеспечения объективности и прозрачности, а также в целях предоставления равных возможностей всем кандидатам при органе управления образования, объявившем конкурс, создается конкурсная комиссия (далее – комиссия).
5. Комиссия состоит из нечетного количества членов, численностью не менее пяти человек, состав которой утверждается приказом руководителя органа управления образования.
6. В состав комиссии входят представители органов управления образования, методических структур, родительской общественности, общественных объединений по вопросам образования.
Председатель, заместитель председателя и секретарь комиссии избираются из числа членов комиссии.
7. Каждое заседание комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем, членами комиссии, присутствовавшими на заседании, и секретарем.
8. Заседание комиссии считается состоявшимся, а его решение правомочным, если на нем присутствовали не менее 2/3 членов от общего состава комиссии.
9. Комиссия определяет сроки, место и порядок проведения конкурса, составляет текст объявления о конкурсном замещении, обеспечивает публикацию объявления в средствах массовой информации, на официальном сайте органа управления образования.
10. Текст объявления содержит следующую информацию:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық тағайындау қағидалары (бұдан әрі - қағида) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, қосымша, арнайы, мамандандырылған білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын ұйымдар және жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар басшысының бос лауазымына конкурстық тағайындау тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық тағайындау кандидаттың (бұдан әрі – кандидат) кәсіби және жеке мінездемелерінің біліктілік талаптарына сәйкестігін белгілеу үшін жүргізіледі.
3. Мемлекеттік орта білім беру мекемелері басшыларының лауазымына тағайындау конкурсын (бұдан әрі – конкурс) бос лауазымы бар білім беру мекемесі ведомствосы және қарамағында болып табылатын білім беруді басқару органы жүргізеді.
2-тарау. Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық тағайындау тәртібі
4. Объективтілік пен айқындылықты қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ барлық кандидаттарға тең мүмкіндік беру мақсатында конкурс жариялаған білім беруді басқару органының жанынан конкурстық комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.
5. Комиссия құрамының мүшелері жалпы саны тақ санды құрайтын кемінде бес адамнан тұрады, құрамы білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
6. Комиссия құрамына білім беруді басқару органдарының, әдістемелік құрылымдардың, ата-аналар қоғамының, білім беру мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктердің өкілдері енгізіледі.
Комиссия төрағасы, төраға орынбасары және хатшы комиссия мүшелерінен сайланады.
7. Комиссияның әр отырысы отырысқа қатысқан төраға, комиссия мүшелері және хатшы қол қойған хаттамамен ресімделеді.
8. Комиссия отырысы оның жалпы құрамынан кемінде 2/3 мүшелері қатысса, отырыс өткізілді, ал оның шешімі заңды деп есептелінеді.
9. Комиссия конкурс өткізу мерзімін, орнын және тәртібін айқындайды, конкурстық орналастыру туралы хабарландыру мәтінін жазады, бұқаралық ақпарат құралдарында, білім беруді басқару органының ресми сайтында хабарландыруды жариялауды қамтамасыз етеді.
10. Хабарландыру мәтіні мына ақпараттан тұруы тиіс:

1) наименование органа, объявившего конкурс;
2) название должности, на которую объявлен конкурс;
3) полное наименование учреждения образования с указанием местонахождения, краткого описания его деятельности;
4) квалификационные требования, предъявляемые к кандидату на должность;
5) должностные обязанности руководителя учреждения среднего образования;
6) размер должностного оклада;
7) дату и место проведения конкурса;
8) сроки подачи и место приема заявок на участие в конкурсе;
9) перечень документов, необходимых для участия в конкурсе;
10) контактные телефоны, электронные адреса для уточнения информации.
11. Для участия в конкурсе кандидатам требуется:
1) высшее (или послевузовское) педагогическое образование;
2) стаж педагогической работы не менее пяти лет, в том числе стаж на руководящей должности не менее одного года, в малокомплектной школе не менее трех лет педагогической работы, стаж работы на руководящей должности не требуется;
3) наличие первой или высшей квалификационной категории, и (или) категорий "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" (за исключением государственных служащих, работников ВУЗов, методических служб);
4) справка о состоянии здоровья по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697);
5) справка об отсутствии судимости.
12. Орган управления образованием осуществляет прием следующих документов на замещение вакантной должности в течение семи рабочих дней со дня выхода объявления:
1) заявление на участие в конкурсе на имя руководителя органа управления образованием с указанием места регистрации, фактического места проживания, контактных телефонов;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа государственного образца об образовании;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность;
5) личный листок по учету кадров и фото;
6) производственную характеристику с прежнего места работы с указанием имевшихся взысканий и поощрений;
7) копию документа об имеющейся квалификационной категории и ученой степени (при ее наличии);
8) справку о состоянии здоровья по форме, о состоянии здоровья по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697);

1) конкурс жариялаған органның атауы;
2) конкурс жарияланған лауазымның атауы;
3) орналасқан орнын көрсетіп, оның қызметін қысқаша сипаттай отырып, білім беру мекемесінің толық атауы;
4) лауазымға ұсынылатын кандидатқа қойылатын біліктілік талаптары;
5) орта білім беру мекемесі басшысының лауазымдық міндеттері;
6) лауазымдық айлықақы мөлшері;
7) конкурс өткізу орны және күні;
8) конкурсқа қатысуға өтінімді беру мерзімі мен оны қабылдау орны;
9) конкурсқа қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі;
10) ақпаратты нақтылау үшін байланыс телефондары, электрондық адрестер.
11. Мемлекеттік орта білім беру мекемелері басшыларының лауазымына кандидаттардың конкурсқа қатысуы үшін мыналар талап етіледі:
1) жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білім;
2) педагогикалық жұмыс өтілі кемінде бес жыл, оның ішінде басшылық лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл, шағын жинақты мектепте педагогикалық жұмыс өтілі кемінде үш жыл, басшылық лауазымдағы жұмыс өтілі талап етілмейді;
3) бірінші немесе жоғары біліктілік санатының және (немесе) "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "шебер-педагог" санатының болуы (мемлекеттік қызметшілерді, ЖОО және әдістемелік қызмет қызметкерлерін қоспағанда);
4) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтама;
5) соттылығының жоқ екені туралы анықтама.
12. Білім беруді басқару органы хабарлама жарияланған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бос лауазымға орналасу үшін мынадай құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады:
1) білім беруді басқару органы басшысының атына тұрғылықты тіркеу орны, нақты тұратын жері, байланыс телефондары көрсетілген конкурсқа қатысуға өтініш;
2) жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың көшірмесі;
4) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
5) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ және фото;
6) ескертпелер мен көтермелеулерді көрсете отырып, бұрынғы жұмыс орнынан өндірістік мінездеме;
7) біліктілік санаты және ғылыми дәрежесі туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
8) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтама;

9) справку об отсутствии судимости;
10) справку о прохождении тестирования (при ее наличии); 11) перспективный План развития школы.
Копии документов, представленных для участия в конкурсе, заверяются кадровой службой с места работы или ответственным работником организации образования и заверяется печатью.
При предоставлении неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 12 настоящих правил, кандидату отказывается в приеме документов на участие в конкурсе.
13. Для участия в конкурсе кандидат вправе предоставить на рассмотрение органу управления образованием материалы о его профессиональных достижениях, повышении квалификации, научных исследованиях, обобщении собственного педагогического опыта, наградах.
14. Конкурс проводится в четыре этапа:
1) квалификационная оценка участников конкурса;
2) согласование кандидатов с попечительским советом школы (далее - попечительский совет);
3) согласование кандидатов с органами управления образованием области (за исключением городов республиканского значения, столицы);
4) собеседование на заседании конкурсной комиссии органа управления образованием.
15. На первом этапе конкурса в течение трех рабочих дней комиссией органа управления образования проводится квалификационная оценка участников конкурса документов согласно пункту 12 настоящих правил.
16. На втором этапе конкурса по итогам проведения квалификационной оценки участников конкурса комиссия органа управления образования в течение двух рабочих дней направляет списки кандидатов на занятие вакантной должности в попечительский совет.
17. Попечительский совет в течение трех рабочих дней со дня поступления документов уведомляет кандидатов о дате, времени и месте прохождения заседания попечительского совета.
18. Попечительский совет в течение трех рабочих дней после извещения кандидата изучает представленные документы и проводит заседание с участием кандидата на занятие вакантной должности.
19. На заседании попечительского совета кандидат представляет перспективный План развития школы.
20. По итогам заседания попечительский совет выносит протокольное решение по кандидатурам на должность руководителя организации образования. Протокол заседания попечительского совета представляется в орган управления образования на следующий день после проведения заседания.
21. В случае, если попечительским советом не выявлены кандидаты, орган управления образованием признает конкурс несостоявшимся и принимает решение о проведении повторного конкурса.
22. В случае определения попечительским советом кандидатов, комиссия органа управления образования, в чьем ведомстве и подчинении находится учреждение образования, направляет на согласование в управление образования области.
Для кандидата, претендующего на занятие вакантной должности руководителя специализированных организаций образования, дополнительно требуется согласование с Республиканским научно-практическим центром "Дарын"; для кандидата, претендующего на занятие вакантной должности руководителя лицеев "Білім-инновация", требуется согласование с Международным общественным фондом "Білім-инновация".

9) соттылығының жоқ екендігі туралы анықтама;
10) тестілеуден өткендігі туралы анықтама (болған жағдайда);
11) мектепті дамытудың перспективалық жоспары.
Конкурсқа қатысу үшін ұсынылатын құжаттардың көшірмелері жұмыс орнының кадр қызметі немесе білім беру ұйымының жауапты қызметкері тарапынан куәландырылады және мөрмен куәландырылады.
Осы қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаса, кандидаттың конкурсқа қатысу үшін берген құжаттарын қабылдаудан бас тартылады.
13. Кандидат конкурсқа қатысу үшін білім беруді басқару органының қарауына өзінің кәсіби жетістіктері, біліктілігін арттыруы, ғылыми зерттеулері, өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтауы, наградалары туралы материалдарды ұсынуға құқылы.
14. Конкурс төрт кезеңде өткізіледі:
1) конкурсқа қатысушылардың біліктілігін бағалау;
2) мектептің қамқоршылық кеңесімен (бұдан әрі – қамқоршылық кеңес) кандидаттарды келісу;
3) облыстың (республикалық маңызы бар қалаларды, астананы қоспағанда) білім беруді басқару органдарымен кандидаттарды келісу;
4) білім беруді басқару органының конкурстық комиссиясының отырысында әңгімелесу.
15. Конкурстың бірінші кезеңінде білім беруді басқару органының комиссиясы үш жұмыс күні ішінде осы қағидалардың 12-тармағына сәйкес құжаттарға біліктілік бағалауын жүргізеді.
16. Конкурстың екінші кезеңінде конкурсқа қатысушылардың біліктілігін бағалау қорытындысы бойынша білім беруді басқару органының комиссиясы екі жұмыс күні ішінде қамқоршылық кеңеске бос лауазымға орналасуға кандидаттардың тізімін жолдайды.
17. Қамқоршылық кеңес құжаттар келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кандидаттарды қамқоршылық кеңес отырысының өткізілу күні, уақыты және орны туралы хабардар етеді.
18. Қамқоршылық кеңес кандидатты хабардар еткен күннен кейін үш жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды зерделейді және бос лауазымға орналасуға кандидаттың қатысуымен отырыс өткізеді.
19. Қамқоршылық кеңестің отырысына кандидат мектепті дамытудың перспективалық жоспарын ұсынады.
20. Қамқоршылық кеңес отырыс қорытындылары бойынша білім беру ұйымдары басшыларының лауазымына кандидатуралар бойынша хаттамалық шешім шығарады. Қамқоршылық кеңес отырысының хаттамасы білім беруді басқару органына отырыс өткен күннен кейін келесі күні ұсынылады.
21. Егер қамқоршылық кеңесімен орта білім беру ұйымы басшысының лауазымына кандидаттар анықталмаған болса, онда білім беруді басқару органы конкурсты өтпеді деп таниды және конкурсты қайта өткізу туралы шешім шығарады.
22. Қамқоршылық кеңес кандидаттарды айқындаған жағдайда білім беру мекемесі ведомствосы және қарамағында болып табылатын білім беруді басқару органының комиссиясы облыстың білім басқармасына келісуге жолдайды.
Мамандандырылған мектептердің бос лауазымына үміткер кандидаттар үшін қосымша "Дарын" республикалық ғылыми-практикалық орталығымен, "Білім инновация" лицейлері басшысының бос лауазымына үміткер кандидаттар үшін "Білім-инновация" халықаралық қоғамдық қорымен келісу талап етіледі.

23. На третьем этапе для оценки профессиональной компетентности кандидатов создается комиссия, состав которой утверждается приказом управления образования области (за исключением городов республиканского значения, столицы).
24. В состав комиссии входят представители органов управления образования, методических структур, родительской общественности, общественных объединений по вопросам образования.
Полномочия комиссии определяются согласно пунктам 8, 9 настоящих правил.
25. Кандидаты проходят тестирование на знание Конституции Республики Казахстан, Трудового кодекса Республики Казахстан, Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закона Республики Казахстан "Об образовании", Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений", Закона Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях", Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" и основ педагогики, психологии и собеседование.
При прохождении тестирования кандидату предлагается 120 вопросов на знание вышеуказанных норм. Пороговый уровень для прохождения тестирования составляет 50 % по каждому направлению.
26. Тестирование при конкурсе на замещение должности руководителей государственных учреждений среднего образования проводится для определения уровня профессиональной компетентности кандидатов на должность руководителей государственных учреждений среднего образования.
27. Тестирование проводится в электронном формате.
28. Тестирование организуют областные, городов Астаны, Алматы и Шымкента управления образования.
29. Областные, городов Астаны, Алматы и Шымкента управления образования определяют место и организацию проводящую тестирование, сроки, время проведения тестирования и информируют кандидатов.
Ответственность за организацию и проведение тестирования несет первый руководитель управления образования области, городов Астаны, Алматы и Шымкента.
Место проведения тестирования оборудуется камерами видео-аудио фиксации.
Для проведения тестирования автоматизированному программному обеспечению необходимо наличие аттестации на предмет информационной безопасности.
30. Кандидаты тестирование имеют право проходить заранее, вне зависимости от объявления конкурса. При этом результаты тестирования действуют в течение одного календарного года и на территории региона, где было сдано тестирование.

23. Үшінші кезеңде кандидаттардың кәсіби құзыреттілігін бағалау үшін комиссия құрылады, құрамы облыстың білім басқармасының (республикалық маңызы бар қалаларды, астананы қоспағанда) бұйрығымен бекітіледі.
24. Комиссия құрамына білім беруді басқару органдарының, әдістемелік құрылымдардың, ата-аналар қоғамының, білім беру мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
Комиссия өкілеттілігі осы қағидалардың 8, 9-тармақтарына сәйкес айқындалады.
25. Кандидаттар Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, сондай-ақ педагогика, психология негіздерін білуге арналған тестілеуден және әңгімелесуден өтеді.
Тестілеуден өту кезінде кандидатқа жоғарыда көрсетілген нормативтік құқықтық актілерді білуге арналған 120 сұрақ ұсынылады. Тестілеуден өту үшін шекті деңгей әр бағыт бойынша 50%-ды құрайды.
26. Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларының лауазымына орналастыруға арналған конкурс кезінде тестілеу мемлекеттік орта білім беру мекемелері басшыларының лауазымына кандидаттардың кәсіби құзыреттілік деңгейін анықтау үшін өткізіледі.
27. Тестілеу электрондық форматта өткізіледі.
28. Тестілеуді облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары өткізеді.
29. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары тестілеу өткізетін орынды және ұйымды, тестілеу өту мерзімін, уақытын анықтайды және кандидаттарды хабардар етеді.
Тестілеуді ұйымдастыруға және өткізуге облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының бірінші басшысы жауапты болады.
Тестілеу өткізілетін орын бейне-аудио бақылау камераларымен жабдықталады.
Тестілеу өткізу үшін автоматтандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету ақпараттық қауіпсіздік жүйе аттестаттаудан өткен болуы қажет.
30. Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына орналасуға кандидаттар тестілеуден конкурстың хабарландыруынан тәуелсіз кез келген уақытта алдын ала өте алады. Бұл ретте тестілеу нәтижесі күнтізбелік бір жыл ішінде және тест тапсырған өңірдің аумағында жарамды болып табылады.

31. Кандидаты для прохождения тестирования на замещение должности руководителей государственных учреждений среднего образования по объявленным конкурсам подают заявление на имя председателя конкурсной комиссии при органе управления образования, объявившем конкурс, кандидаты, желающие пройти тестирование заранее, вне зависимости от объявления конкурса, подают заявление для прохождения тестирования на замещение должности руководителей государственных учреждений среднего образования в управление образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента по форме, согласно приложению 1 к настоящим правилам.
32. По завершении времени, выделенного на тестирование, программное обеспечение автоматически закрывается.
33. Формируются коды правильных ответов.
34. При прохождении тестирования кандидату предлагается 120 вопросов на знание:
нормативных правовых актов – 100 вопросов, указанных в пункте 25;
основ педагогики и психологии – 20 вопросов.
35. Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента формируют список кандидатов, участвующих в тестировании в рамках объявленного конкурса или заранее без объявленного конкурса на замещение должности руководителей государственных учреждений среднего образования, по форме согласно приложению 2 к настоящим правилам.
36. Кандидаты запускаются в пункт тестирования по списку по одному на основании документа, удостоверящего личность.
37. До начала тестирования ответственное лицо объясняет кандидатам правила поведения кандидатов во время тестирования.
38. При проведении тестирования кандидату не разрешается выходить из аудитории без сопровождения ответственного лица, переговариваться, пересаживаться с места на место, заносить в аудиторию и использовать шпаргалки, учебники и методическую литературу, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи.
39.  По завершении тестирования в программном обеспечении кандидату выдается результат тестирования – справка о прохождении тестирования, участвующих в конкурсе/вне конкурса на замещение должности руководителей государственных учреждений среднего образования по форме, согласно приложению 3 к настоящим правилам.
40. Справка о прохождении тестирования заверяется печатью управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента и считается действительной в течение одного года на территории региона.
41. Кандидаты, набравшие пороговый уровень, решением комиссии допускаются к собеседованию на заседание комиссии при органе управления образованием области, городов Астаны, Алматы и Шымкента.

31. Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына конкурсқа түсетін кандидаттар тестілеуден өту үшін өтініштерін білім беруді басқару органының жанынан құрылған конкурстық комиссия төрағасының атына береді, мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына конкурстан тыс кандидаттар тестілеуден өту үшін өтініштерін облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына қағидаға 1-қосымшаға сәйкес үлгіде өтініш береді.
32. Тестілеуді тапсыруға берілген уақыт аяқталғанда, бағдарламалық қамтамасыз ету автоматты түрде жабылады.
33. Тестілеудің дұрыс жауаптар кодтары қалыптастырылады.
34. Тестілеуден өту кезінде кандидатқа 120 сұрақ ұсынылады:
25-тармақта көрсетілген нормативтік құқықтық актілерді білуге арналған - 100 сұрақ;
педагогика және психология негіздері бойынша - 20 сұрақ.
35. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары конкурс хабарламасы аясында тестілеуге қатысқан немесе конкурс хабарламасынан тыс алдын ала тестілеуге қатысатын мемлекеттік орта білім беру мекемелері басшыларының лауазымына кандидаттар тізімін осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
36. Кандидаттар тестілеу пунктіне тізім бойынша жеке басын куәландыратын құжат негізінде бір-бірден кіргізіледі.
37. Жауапты тұлға тестілеу басталмас бұрын кандидаттарға кандидаттардың тестілеу барысындағы тәртібі қағидаларымен таныстырады.
38. Тестілеу өткізу барысында кандидатқа аудиториядан жауапты тұлғаның алып жүруінсіз шығуға, сөйлесуге, бір орыннан екінші орынға ауысып отыруға, шпаргалкаларды, оқулықтар мен әдістемелік әдебиеттерді, калькуляторды, фотоаппаратты, ұялы байланыс құралдарын аудиторияға алып кіруге және қолдануға рұқсат етілмейді.
39. Тестілеу аяқталғаннан кейін бағдарламалық қамтамасыз етуде кандидаттардың тест нәтижелері – мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына тағайындау конкурсына/конкурстан тыс тестілеуден өткендігі туралы анықтама осы қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес беріледі.
40. Тестілеуден өткендігі туралы анықтама облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларының мөрімен расталады және өңір аумағында бір жыл ішінде жарамды болып есептеледі.
41. Шекті деңгейді жинаған кандидаттар комиссияның шешімімен облыстың білім беруді басқару органы жанындағы комиссия отырысына әңгімелесуге жіберіледі.

42. Кандидаты, не набравшие пороговый уровень, решением комиссии не допускаются к собеседованию на заседании Комиссии при органе управлением образования области, городов Астаны, Алматы и Шымкента. При этом кандидаты, не набравшие пороговый уровень, проходят повторное тестирование по истечении одного месяца со дня сдачи тестирования.
43. Для проведения собеседования на каждого кандидата заполняется оценочный лист кандидата на должность руководителя государственного учреждения среднего образования согласно приложению 4 к настоящим правилам и тематические направления для собеседования с кандидатом на вакантную должность руководителя государственного учреждения среднего образования согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
44. На четвертом этапе для проведения собеседования создается комиссия согласно пунктам 5, 6, 7, 8 и 9 настоящих правил.
45. Собеседование проводится комиссией, в чьем ведомстве и подчинении находится учреждение образования, с учетом результатов 1, 2, 3 этапов конкурса с целью определения уровня теоретических знаний кандидата законодательства Республики Казахстан в области психологии детского и подросткового возраста, психологии управления и делового взаимодействия в коллективе, кадрового менеджмента и служебной этики, а также уточнение информации, касающейся педагогических достижений, профессиональных и личностных качеств, организаторских способностей кандидата, определения перспектив деятельности в предполагаемой должности. Порядок проведения собеседования определяется комиссией самостоятельно.
46. По окончании всех этапов конкурса комиссия в течение трех рабочих дней определяет одного претендента и вносит его кандидатуру на представление руководителю органа управления образования для утверждения в должности. Решение комиссии принимается открытым голосованием, простым большинством голосов. При голосовании секретарь комиссии не принимает участие. При равном количестве голосов голос председателя является решающим. Представление сопровождается протоколом итогового голосования.
47. Кандидатов, не прошедших конкурс, орган управления образованием в течение трех рабочих дней письменно извещает об итогах конкурса.
48. Результаты конкурса могут быть обжалованы участниками конкурса в установленном законодательством порядке.
49. Руководитель органа управления образованием, объявившего конкурс, в течение трех рабочих дней заключает трудовой договор с участником конкурса, получившим положительный результат, сроком на четыре года и издает приказ о приеме на работу.
После истечения срока нахождения на должности при участии в последующем конкурсе руководитель государственного учреждения среднего образования, достигший высоких показателей во время работы в данной организации образования, имеет преимущественное право, которое учитывается комиссией при принятии решения после прохождения кандидатом всех определенных настоящими правилами процедур.

42. Шекті деңгейді жинамаған кандидаттар комиссияның шешімімен облыстың білім беруді басқару органы жанындағы комиссия отырысына әңгімелесуге жіберілмейді. Бұл ретте шекті деңгейді жинамаған кандидаттар тест тапсырған күннен бастап 1 ай мерзім өткеннен кейін қайта тестілеуден өтеді.
43. Әңгімелесу өткізу үшін әрбір кандидатқа осы қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына кандидаттың бағалау парағы толтырылады және осы қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына кандидатпен әңгімелесу үшін тақырыптық бағыт беріледі.
44. Төртінші кезеңде әңгімелесу өткізу үшін осы қағидалардың 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес комиссия құрылады.
45. Комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасын, бала және жасөспірімдер жасының психологиясын, ұжымдағы басқару және іскер өзара іс-қимыл психологиясын, кадрлық менеджмент және қызмет этикасы мәселелері бойынша теориялық білім деңгейін айқындау, сондай-ақ кандидаттың педагогикалық жетістіктерін, кәсіби және жеке қасиеттерін, ұйымдастырушылық қабілеттерін, болжанатын лауазым қызметінің перспективасын айқындауға қатысты ақпаратты нақтылау, болжанатын лауазым перспективасын айқындау мақсатында білім беру мекемесі ведомствосы және қарамағында болып табылатын білім беруді басқару органының комиссиясы конкурстың 1, 2, 3 - кезеңдерінің нәтижелерін ескере отырып әңгімелесу өткізеді. Комиссия әңгімелесу өткізу тәртібін өз бетінше анықтайды.
46. Конкурстың барлық кезеңдері аяқталғаннан кейін комиссия үш жұмыс күні ішінде бір үміткерді айқындайды және оның кандидатурасын лауазымға бекіту үшін конкурс жариялаған білім беруді басқару органының білім басқармасының басшысына ұсынады. Комиссия шешімі ашық, басым дауыспен қабылданады. Комиссия хатшысы дауыс беруге қатыспайды. Дауыс тең болған жағдайда төрағаның даусы шешуші болып табылады. Ұсыныс қорытынды дауыс беру хаттамасымен қоса берілуі тиіс.
47. Конкурстан өтпеген кандидаттарды білім беруді басқару органы үш жұмыс күні ішінде конкурс қорытындысы туралы жазбаша хабардар етеді.
48. Конкурс қатысушыларының конкурс нәтижелеріне заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдануына мүмкіндігі бар.
49. Конкурс жариялаған білім беруді басқару органының басшысы үш жұмыс күні ішінде оң нәтиже алған конкурс қатысушысымен төрт жыл мерзімге шарт жасасады және жұмысқа қабылдау туралы бұйрық шығарады.
Осы білім беру ұйымындағы жұмысы кезінде жоғары көрсеткіштерге жеткен мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымда болу мерзімі өткеннен кейін келесі конкурсқа қатысқанда осы қағидаларда белгіленген барлық рәсімдерден өткеннен кейін оның басым құқыққа ие болатынын комиссия шешім қабылдау кезінде ескереді.

50. Документы кандидатов, не прошедших конкурс, передаются в архив органа управления образованием, проводившего конкурс, и хранятся в течение пяти лет.
51. Второй, третий, четвертый этапы конкурса сопровождаются аудио- или видеозаписью. Аудио-видеозаписи хранятся в архиве в течение 1 года.
Приложение 1
к Правилам конкурсного замещения
руководителей государственных
учреждений среднего образования
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. председателя Комиссии) (для проходящих тестирование вне конкурса
Ф.И.О., руководителя управления образования )
Заявление
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Ф.И.О. кандидата (при ее наличии) участвующего
в конкурсе/ вне конкурса заполняется по удостоверению личности)
ИИН ___________________________________________________________________________
Номер контактного телефона ______________________________________________________
"____" _______________ 20__ год
_____________________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам конкурсного замещения
руководителей государственных
учреждений среднего образования
Список кандидатов, участвующих в тестировании в рамках объявленного конкурса или заранее без объявленного конкурса на замещение должности руководителей государственных учреждений среднего образования
ФИО (полностью)*
ИИН*
в конкурсе/вне конкурса
* Примечание: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заполняется согласно документу, удостоверяющему личность.
Место печати
Приложение 3
к Правилам конкурсного замещения
руководителей государственных
учреждений среднего образования
Справка о прохождении тестирования участвующих в конкурсе /
вне конкурса на замещение должности руководителей
государственных учреждений среднего образования
удостоверяет в том, что
________________________________________________________________________________
Ф.И.О. (отчество при наличии) аттестуемого
участвовал(а) в тестировании в городе ____________ на замещение должности
руководителя государственных учреждений среднего образования
________________________________________________________________________________
в конкурсе / вне конкурса
Наименование НПА
Количество тестовых заданий
Количество пороговых баллов %
Количество набранных баллов
1. Тестирование на знание Конституции Республики Казахстан, Трудового кодекса Республики Казахстан, Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закона Республики Казахстан "Об образовании", Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции", Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений", Закона Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях", Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями"
100 вопросов
50%

50. Конкурстан өтпеген кандидаттардың құжаттары конкурсты өткізген білім беруді басқару органының архивіне беріледі және бес жыл бойы сақталады.
51. Екінші, үшінші, төртінші кезеңдер аудио немесе бейнежазбамен қамтамасыз етіледі. Аудио-бейнежазбалар архивте 1 жыл сақталады.
Мемлекеттік орта білім беру
мекемелерінің басшыларын
конкурстық тағайындау
қағидаларына 1-қосымша
__________________________________________________________________________
(Комиссия төрағасының аты-жөні)
(конкурстан тыс тестілеуден өтетіндер үшін білім басқармасы басшысының аты-жөні)
Өтініш
__________________________________________________________________________
(конкурсқа қатысатын/конкурстан тыс кандидаттың Т.А.Ә. (болған жағдайда),
жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес толтырылады)
ЖСН ______________________________________________________________
Байланыс телефон нөмірі __________________________________________
"____" _______________ 20__ жыл
__________________________ (қолы)
Мемлекеттік орта білім беру
мекемелерінің басшыларын
конкурстық тағайындау
қағидаларына 2-қосымша
Жарияланған конкурс шеңберінде немесе конкурс жарияланбастан алдын ала тестілеуге қатысқан мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына кандидаттар тізімі
ТАӘ
(толық)*
ЖСН*
конкурста/
конкурстан тыс
* Ескерту: Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), ЖСН жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес толтырылады.
Мөр орны
Мемлекеттік орта білім беру
мекемелерінің басшыларын
конкурстық тағайындау
қағидаларына 3-қосымша
Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына тағайындау конкурсына/ конкурстан тыс қатысушылардың тестілеуден өткендігі туралы анықтама
_________________________________________________
Аттестатталушының Т.А.Ә. (тегі бар болған жағдайда)
___________ қ. мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшысы лауазымына
тағайындау конкурсына қатысушылардың тестілеуден өткендігін растайды.
______________________________________________________________________
конкурста / конкурстан тыс
НҚА атауы
Тестік тапсырмалар саны
Шекті балдар саны%
Жинаған балдар саны
1. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын білуге тестілеу
100 сұрақ
50%

2. Тестирование на знание основ педагогики и психологии
20 вопросов
50%
Всего
120
Председатель комиссии: ____________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Специалист кадровой службы для участвующих вне конкурса
(Ф.И.О., подпись)
Место печати
Приложение 4
к Правилам конкурсного замещения
руководителей государственных
учреждений среднего образования
Оценочный лист кандидата на должность руководителя государственного учреждения среднего образования
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Критерий
Кол-во баллов

2. Педагогика және психология негіздерін білуге тестілеу
20 сұрақ
50%
Барлығы
120 сұрақ
Комиссия төрағасы: _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Конкурстан тыс қатысушылар үшін кадр қызметінің маманы: ______________
(Т.А.Ә., қолы)
Мөр орны
Мемлекеттік орта білім беру
мекемелерінің басшыларын
конкурстық тағайындау
қағидаларына 4-қосымша
Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына кандидаттың бағалау парағы (тегі, аты, әкесінің аты)
Өлшемшарттар
Балл саны

( от 1 до 10)
1
Уровень теоретических знаний законодательства Республики Казахстан
2
Знание основных принципов менеджмента в образовании
3
Личностно-профессиональные качества кандидата
4
Оригинальность и обоснованность идей по реализации задач современного образования
5
Практическое видение успешного развития организации образования
6
Умение мобильно, гибко решать ситуационные задачи
7
Умение создать активную, позитивную педагогическую среду
8
Использование творческого потенциала в управлении организацией образования
9
Педагогическая этика и культура речи
Итого:
Примечание: Критерии кандидата на должность руководителя государственного учреждения среднего образования оцениваются по 10 балльной шкале членами комиссии:

(1-ден 10-ға дейін)
1
Қазақстан Республикасы заңнамасы бойынша теориялық білім деңгейі
2
Білім берудегі менеджменттің негізгі қағидаттарын білу
3
Кандидаттың жеке кәсіби қасиеттері
4
Қазіргі білім беру міндеттерін іске асыру жөніндегі идеялардың бірегейлігі мен негізділігі
5
Білім беру ұйымдарын табысты дамыту бойынша практикалық көзқарас
6
Жағдаяттық тапсырмаларды ұтқыр, икемді шеше білу
7
Белсенді, жағымды педагогикалық ортаны құра білу
8
Білім беру ұйымдарын басқаруда шығармашылық әлеуетті пайдалану
9
Педагогикалық әдеп және сөйлеу мәдениеті
Қорытынды:
Ескерту: Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына кандидаттың өлшемшарттары 10 балдық шәкіл бойынша комиссия мүшелерімен бағаланады:

0 - 3 – недостаточный уровень;
4 - 7 – достаточный уровень;
7 - 10 – отличный уровень.
Приложение 5
к Правилам конкурсного замещения
руководителей государственных
учреждений среднего образования
Тематические направления для собеседования с кандидатом на вакантную должность руководителя государственного учреждения среднего образования
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
1. Основные нормативные правовые документы системы образования Республики Казахстан.
2. Современные подходы менеджмента в образовании.
3. Документы Системы государственного планирования в области образования.
4. Инновации в управлении школой.
5. Критерии успешной школы, успешного директора, успешного учащегося, успешного учителя.
6. Роль международных исследований в образовании Казахстана.
7. Система организации научно-методической работы в организации образования.
8. Особенности внедрения обновленного содержания образования.
9. Вопросы перехода на трехъязычное образование.
10. Система взаимодействия администрации с Попечительским советом.
Место печати

0-3 – жеткіліксіз деңгей;
4-7 – жеткілікті деңгей;
7-10 – өте жақсы деңгей.
Мемлекеттік орта білім беру
мекемелерінің басшыларын
конкурстық тағайындау
қағидаларына 5-қосымша
Мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшылары лауазымына кандидатпен әңгімелесу үшін тақырыптық бағыттар
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
1. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің негізгі нормативтік құқықтық құжаттары.
2. Білім беру менеджментінің заманауи әдістері.
3. Білім беру саласындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары.
4. Мектепті басқарудағы инновациялар.
5. Табысты мектеп, табысты директор, табысты оқушы, табысты мұғалім өлшемшарттары.
6. Қазақстан біліміндегі халықаралық зерттеулердің рөлі.
7. Білім беру ұйымдарындағы ғылыми-әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыру жүйесі.
8. Жаңартылған білім беру мазмұнын енгізу ерекшелігі.
9. Үш тілді білім беруге көшу мәселелері
10. Қамқоршылық кеңеспен әкімшіліктің өзара іс-қимыл жасау жүйесі.
Мөр орны