Об утверждении Методики расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 3 июля 2018 года № 493. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2018 года № 17256. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Т. Сулейменов

Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 3 шiлдедегi № 493 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 шілдеде № 17256 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Қазақстан Респубикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Т. Сүлейменов

от 16 июля 2018 года
Утверждена
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 3 июля 2018 года № 493
Методика расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 13) статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон), Правилами утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 ноября 2003 года № 263-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2599) (далее – Правила) и определяет механизм расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации.
2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации производится уполномоченным органом в сфере гражданской авиации на заявленный период, но не более установленного Правилами.
3. В Методике используются следующие понятия:
1) заявленный объем потребления услуг – объем услуг (товаров, работ), указанный в заявке эксплуатанта воздушных судов, аэропорта или аэронавигационной организации на установление временного понижающего коэффициента;
2) заявленный период – период, указанный в заявке эксплуатанта воздушных судов, аэропорта или аэронавигационной организации с просьбой установить временный понижающий коэффициент;
3) субъект естественной монополии (далее – Субъект) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, занятые производством товаров, выполнением работ и (или) предоставлением услуг потребителям в условиях естественной монополии;

2018 жылғы 16 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 3 шілдедегі
№ 493 бұйрығымен
бекітілген
Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесі
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 13) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 5 қарашадағы № 263-НҚ бұйрығымен бекітілген Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициентерін бекіту ережесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2599 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес әзірленген және әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу тетігін айқындайды.
2. Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеуді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қағидалармен белгіленген аспайтын мәлімделген кезеңде жүргізеді.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мәлімделген қызметтерді тұтыну көлемі – уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге әуе кемесін пайдаланушы, әуежай немесе аэронавигациялық ұйымның өтінімінде көрсетілген қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі;
2) мәлімделген кезең – уақытша төмендету коэффициентін белгілеу өтінішімен әуе кемесін пайдаланушы, әуежай немесе аэронавигация ұйымының өтінімінде көрсетілген кезең;
3) табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – Субъект) - табиғи монополия жағдайында тауарлар өндірумен, жұмыстарды орындаумен және (немесе) тұтынушыларға қызмет көрсетумен айналысатын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;

4) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации.
Глава 2. Механизм расчета уровня временного понижающего коэффициента
4. Тарифы (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги аэронавигации и аэропортов с применением временного понижающего коэффициента должны быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), и учитывать возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъекта естественной монополии.
5. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации производится по следующей формуле:
Кпi - = Т1i / Тi где: (1)
Кпi - временный понижающий коэффициент на i-ую регулируемую услугу (товар, работу) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации;
Тi - тариф (цена, ставка сбора), утвержденный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, на i-ую регулируемую услугу (товар, работу) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации;
Т1i - расчетный уровень тарифа (цены, ставки сбора) на единицу заявленного объема потребления i-ой регулируемой услуги (товара, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации, который рассчитывается по формуле:
Т1i = (Тi х Vi +Т2i х дельта Vi)/(Vi + дельта Vi), где: (2)
Vi - фактический объем потребления эксплуатантом воздушных судов i-ой регулируемой услуги (товара, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации за период предыдущего года, аналогичный заявленному;
дельта Vi - заявленный прирост объема потребления i-ой регулируемой услуги (товара, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации в заявленном периоде, относительно соответствующего периода предыдущего года;
Т2i - расчетный уровень тарифа (цены, ставки сбора) на единицу заявленного прироста объема потребления i-ой регулируемой услуги (товара, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации, который определяется по формуле:

4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану мен азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2 - тарау. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу тетігі
4. Уақытша төмендету коэффициентін қолданумен аэронавигация мен әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін қажет шығындардың құнынан төмен болмауы тиіс және табиғи монополия субъектісінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайданы алу мүмкіндігін ескеру қажет.
5. Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Ткi - = Т1i / Тi мұндағы: (1)
Ткi – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің i-ң реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) уақытша төмендету коэффициенті;
Тi – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметіне (тауарына, жұмысына) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен тарифі (баға, алым мөлшерлемесі);
Т1i – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарын, жұмысын) тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне арналған тарифтің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелердің) есептеу деңгейі мынадай формула бойынша есептеледі:
Т1i = (Тi х Vi +Т2i х дельта Vi)/(Vi + дельта Vi), мұндағы: (2)
Vi – мәлімделгенге ұқсас алдыңғы жылдың кезеңінде әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарын, жұмысын) әуе кемесін пайдаланушы тұтынған нақты көлем;
дельта Vi – алдыңғы жылдың тиісті кезеңіне қатысты мәлімделген кезеңде әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарын, жұмысын) тұтыну көлемінің мәлімделген өсімі;
Т2i – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарын, жұмысын) тұтыну көлемінің мәлімделген өсім бірлігіне арналған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) есептік деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:

Т2i = дельта Зi / дельта Vi + Пi, где: (3)
Пi - прибыль, заложенная в действующем тарифе (цене, ставке сбора) утвержденным уполномоченным органом в сфере гражданской авиации на единицу i-ой регулируемой услуги (товара, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации;
дельта Зi - дополнительные условно-переменные затраты на заявленный прирост объема потребления i-ой регулируемой услуги (товара, работы) субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации в заявленном периоде.
6. В приложениях 1 и 2 к Методике приведены примеры расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации.
Приложение 1
к Методике расчета уровня
временного понижающего
коэффициента к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на
регулируемые услуги (товары,
работы) субъектов естественных
монополий в области услуг
аэропортов и аэронавигации
Пример расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии в области услуг аэропортов
Глава 1. Условные данные
Эксплуатант воздушных судов: Товарищество с ограниченной ответственностью "ABC".
Вид услуги аэропорта: взлет-посадка воздушных судов
Утвержденный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации тариф (цена, ставка сбора) на услугу взлета и посадки воздушных судов: 1 650 тенге за тонну максимально взлетной массы воздушного судна.
Прибыль, заложенная в действующем тарифе (цене, ставке сбора) на единицу услуги аэропорта: 165 тенге.
Заявленный объем потребления услуги аэропорта в заявленном периоде: 13 000 тонн.
Фактический объем потребления услуги аэропорта за период предыдущего года, аналогичный заявленному: 10 000 тонн.
Заявленный прирост объема потребления услуги аэропорта в заявленном периоде: 3 000 тонн.
Дополнительные условно-переменные затраты на планируемый прирост объема потребления услуги аэропорта в заявленном периоде: 2 475 000 тенге.
Глава 2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1. Определяется расчетный уровень тарифа (цены, ставки сбора) на единицу заявленного прироста объема потребления услуги аэропорта по формуле (3) Методики:

Т2i = дельта Зi / дельта Vi + Пi, мұндағы: (3)
Пi – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметінің (тауарының, жұмысының) бірлігіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен бекітілген қолданыстағы тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) салынған пайда;
дельта Зi – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарын, жұмысын) тұтыну көлемінің мәлімделген өсіміне арналған қосымша шартты-ауыспалы шығындар.
6. Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мысалы Әдістемеге 1 және 2-қосымшаларда келтірілген.
Әуежайлар мен аэронавигация
көрсететін қызметтер
саласындағы
табиғи монополия субъектісінің
реттеліп көрсетілетін
қызметтеріне арналған
(тауарларына, жұмыстарына)
тарифтерге (бағаларға, алымдар
мөлшерлемелеріне) уақытша
төмендету коэффициентінің
деңгейін есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Әуежайлар көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөршерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мысалы
1 - тарау. Шартты деректер
Әуе кемелерін пайдаланушы: "ABC" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Әуежай қызметінің түрі: әуе кемелерінің ұшып-қонуы.
Әуе кемелерінің ұшып-қонуы қызметіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен бекітілген тариф (баға, алым мөлшерлемесі): әуе кемелерінің барынша жоғары ұшу массасы 1 тоннаға 1 650 теңге.
Әуежай қызметінің бірлігіне арналған қолданыстағы тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) салынған пайда: 165 теңге.
Мәлімделген кезеңде әуежай қызметін тұтынудың мәлімделген көлемі: 13 000 тонна.
Мәлімделгенге ұқсас алдыңғы жылдағы кезеңде әуежай қызметін тұтынудың нақты көлемі: 10 000 тонна.
Мәлімделген кезеңде әуежай қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсімі: 3000 тонна.
Мәлімделген кезеңде әуежай қызметін тұтыну көлемінің жоспарланып отырған өсіміне арналған қосымша шартты-ауыспалы шығындар: 2 475 000 теңге.
2 - тарау. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1. Әуежай қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсімінің бірлігіне арналған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) есептік деңгейі Әдістеменің мынадай (3) формуласы бойынша айқындалады:

Т2 = 2 475 000 тенге/3 000 тонн + 165 тенге = 990 тенге
2. Определяется расчетный уровень тарифа (цены, ставки сбора) на единицу заявленного объема потребления услуги аэропорта, по формуле (2) Методики:
Т1 = (1 650 тенге*10 000 тонн + 990 тенге*3 000 тонн)/(10 000 тонн + 3 000 тонн) = 1 497,69 тенге
3. Определяется уровень временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги аэропорта по формуле (1) Методики:
Кп = 1 497,69 тенге/1 650 тенге = 0,91
Приложение 2
к Методике расчета уровня
временного понижающего
коэффициента к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на
регулируемые услуги (товары,
работы) субъектов естественных
монополий в области услуг
аэропортов и аэронавигации
Пример расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии в области услуг аэронавигации
Глава 1. Условные данные
Эксплуатант воздушных судов: Товарищество с ограниченной ответственностью "ABC".
Вид услуги аэронавигации, отнесенной к сфере естественной монополии: аэронавигационное обслуживание воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан.
Утвержденный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации тариф (цена, ставка сбора) на услугу аэронавигации: 700 тенге при максимальной взлетной массе воздушных судов до 5000 кг.
Прибыль, заложенная в действующем тарифе (цене, ставке сбора) на единицу услуги аэронавигации: 60 тенге.
Заявленный объем потребления услуги аэронавигации в заявленном периоде: 12000 самолето-километров.
Фактический объем потребления услуги аэронавигации за период предыдущего года, аналогичный заявленному: 10000 самолето-километров.
Заявленный прирост объема потребления услуги аэронавигации в заявленном периоде: 2000 самолето-километров.
Дополнительные условно-переменные затраты на планируемый прирост объема потребления услуги аэронавигации в заявленном периоде: 250000 тенге.
Глава 2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1. Определяется расчетный уровень тарифа (цены, ставки сбора) на единицу заявленного прироста объема потребления услуги аэронавигации по формуле (3) Методики:
Т2 = 250000 тенге/2000 самолето-километров + 60 тенге = 185 тенге
2. Определяется расчетный уровень тарифа (цены, ставки сбора) на единицу заявленного объема потребления услуги аэронавигации при увеличении объема аэронавигационного обслуживания на 2000 км, по формуле (2) Методики:
(700 тенге х 10000 самолето-километров + 185 тенге х 2000 самолето-километров)
Т1 = ---------------------------------------------------------------------------------------- = 614,17 тенге
(10000 самолето-километров + 2000 самолето-километров)

Т2 = 2 475 000 теңге/3 000 тонна + 165 теңге = 990 теңге
2. Әуежай қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген бірлігіне арналған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) есептік деңгейі Әдістеменің мынадай (2) формуласы бойынша айқындалады:
Т1 = (1 650 теңге * 10 000 тонна + 990 теңге * 3000 тонна)/(10 000 тонна + 3 000 тонна) = 1 497,69 теңге.
3. Әуежай қызметіне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі Әдістеменің мынадай (1) формуласы бойынша айқындалады:
Тк = 1 497,69 теңге/1 650 теңге = 0,91.
Әуежайлар мен аэронавигация
көрсететін қызметтер
саласындағы табиғи монополия
субъектісінің реттеліп
көрсетілетін қызметтеріне
арналған (тауарларына,
жұмыстарына) тарифтерге
(бағаларға, алымдар
мөлшерлемелеріне) уақытша
төмендету коэффициентінің
деңгейін есептеу әдістемесіне
2-қосымша
Аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алымдар мөршерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мысалы
1 - тарау. Шартты деректер
Әуе кемелерін пайдаланушы: "ABC" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Аэронавигация қызметінің түрі: Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіндегі әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету.
Аэронавигация қызметіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен бекітілген тариф (баға, алым мөлшерлемесі): 700 теңге – әуе кемелерінің барынша жоғары ұшу массасы кезіңде 5 000 кг дейін.
Аэронавигация қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесінің) салынған пайда: 60 теңге.
Мәлімделген кезеңде аэронавигация қызметін тұтынудың мәлімделген көлемі: 12 000 ұшақ-шақырым.
Мәлімделгенге ұқсас алдыңғы жылдың кезеңіне аэронавигация қызметін тұтынудың нақты көлемі: 10 000 ұшақ-шақырым.
Мәлімделген кезеңде аэронавигация қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсімі: 2 000 ұшақ-шақырым.
Мәлімделген кезеңде аэронавигация қызметін тұтыну көлемінің жоспарланған өсіміне арналған қосымша шартты-ауыспалы шығындар: 250 000 теңге.
2 - тарау. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1. Аэронавигация қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсім бірлігіне арналған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) есептік деңгейі Әдістеменің мынадай (3) формуласы бойынша айқындалады:
Т2 = 250 000 теңге/2 000 ұшақ-шақырым + 60 теңге = 185 теңге
2. Аэронавигациялық қызмет көрсету көлемін 2 000 шақырымға ұлғайту кезінде аэронавигация қызметін тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне арналған тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) есептік деңгейі Әдістеменің мынадай (2) формуласы бойынша айқындалады:
(700 теңге х 10 000 ұшақ-шақырым + 185 теңге х 2 000 ұшақ-шақырым) Т1 = ---------------------------------------------------------------- = 614,17 теңге (10 000 ұшақ-шақырым + 2000 ұшақ-шақырым)

3. Определяется уровень временного понижающего коэффициента по формуле (1) Методики:
Кп = 614,17 тенге/700 тенге = 0,88

3. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі Әдістеменің мынадай (1) формуласы бойынша айқындалады:
Тк = 614,17 теңге/700 теңге = 0,88.