О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 4-4/305 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости удобрений (за исключением органических)"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 июля 2018 года № 310. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2018 года № 17303. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 мая 2020 года № 181
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.05.2020 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 4-4/305 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости удобрений (за исключением органических)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11223, опубликован 2 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах субсидирования стоимости удобрений (за исключением органических) (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункты 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок (переводных заявок) на субсидирование и учета операций по ним;
2) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве собственника, которое определяется Управлением сельского хозяйства местного исполнительного органа области (далее – управление области), города республиканского значения или Управлением по инвестициям и развитию предпринимательства столицы (далее – управление города) в соответствии с законодательством о государственных закупках;
3) отечественный производитель удобрений (далее – производитель удобрений) – физическое или юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан, осуществляющее производство удобрений (за исключением органических) в Республике Казахстан и зарегистрировавшее их;
4) заявка – электронная заявка на получение сельскохозяйственным товаропроизводителем (далее – сельхозтоваропроизводитель) или сельскохозяйственным кооперативом (далее – сельхозкооператив) субсидий за приобретенные удобрения по полной стоимости;

"Тыңайтқыштардың құнын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 4-4/305 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2018 жылғы 17 шілдедегі № 310 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 тамызда № 17303 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 25 мамырдағы № 181 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.05.2020 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тыңайтқыштардың құнын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 4-4/305 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11223 болып тіркелген, 2015 жылғы 2 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тыңайтқыштардың құнын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2, 3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке шот – субсидиялауға арналған өтінімдерді (өтпелі өтінімдерді) тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімдегі жазбалар жиынтығы;
2) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес облыстың (бұдан әрі – облыстық басқарма), республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Ауыл шаруашылығы басқармасы немесе астананың Инвестициялар және кәсіпкерлікті дамыту басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқарма) айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және меншік иесі ретінде оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
3) отандық тыңайтқыштарды өндiрушi (бұдан әрi – тыңайтқыштарды өндіруші) – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, Қазақстан Республикасында тыңайтқыштарды (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) өндiрудi жүзеге асыратын және оларды тіркеген жеке немесе заңды тұлға;
4) өтінім – толық құнымен сатып алған тыңайтқыштар үшін ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің (бұдан әрі – ауылшартауарынөндіруші) немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – ауылшаркооперативі) субсидиялар алуына арналған электрондық өтiнiм;

5) переводная заявка – электронная заявка на получение субсидий производителем удобрений за приобретаемые сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения по удешевленной стоимости;
6) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование агропромышленного комплекса, а также о заемщиках, финансовых институтах, и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
7) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность регистрации заявки (переводной заявки) на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки (переводной заявки) на соответствие условиям субсидирования;
8) электронная карта поля – информация о поле, расположенном на земельном участке сельскохозяйственного назначения, включающая координаты поворотных точек, информацию о севооборотах за последние два года, и данных со спутников дистанционного зондирования земли;
9) поставщик удобрений – физическое или юридическое лицо, осуществляющее реализацию удобрений (за исключением органических) иностранного производства, зарегистрировавшее их;
10) продавец удобрений – производитель удобрений, поставщик удобрений или иностранный производитель удобрений;
11) минимальная рыночная стоимость удобрений – наименьшая рыночная стоимость удобрений, сложившаяся по соответствующим видам удобрений на соответствующий год, определяемая местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы путем анализа цен на удобрения для установления норм субсидий на них;
12) иностранный производитель удобрений – нерезидент Республики Казахстан, зарегистрировавший удобрения (за исключением органических) иностранного производства;
13) электронная агрохимическая картограмма – картографическая информация, показывающая в цветовом выражении степень обеспеченности почвы поля усвояемыми для растений питательными элементами - гумуса, макро- и микроэлементов, выданная специализированной (аккредитованной) лабораторией по агрохимическому обследованию почв;
14) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

5) өтпелі өтінім – ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) арзандатылған құнмен сатып алатын тыңайтқыштар үшін тыңайтқыш өндірушінің субсидиялар алуына арналған электрондық өтiнiм;
6) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялауға арналған өтінімдер, сондай-ақ қарыз алушылар, қаржы институттары туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
7) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидия алуға арналған өтінімді (өтпелі өтінімді) тіркеуге, сондай-ақ өтінімді (өтпелі өтінімді) субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оларды өңдеуге мүмкіндік беретін, субсидиялау процестерін орындау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
8) танаптың электрондық картасы – бұрылыс нүктелерінің координаталарын, соңғы екі жылдағы ауыспалы егіс туралы ақпаратты және жерді қашықтықтан зондтау спутниктерінен алынған мәліметтерді қамтитын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінде орналасқан танап туралы ақпарат;
9) тыңайтқыштарды жеткізуші – шетелдік өндіріс тыңайтқыштарын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) өткізуді жүзеге асыратын, оларды тіркеген жеке немесе заңды тұлға;
10) тыңайтқыштарды сатушы – тыңайтқыштарды өндіруші, тыңайтқыштарды жеткізуші немесе шетелдік тыңайтқыштарды өндіруші;
11) тыңайтқыштардың ең төменгі нарықтық құны – тыңайтқыштарға субсидия номаларын белгілеу үшін олардың бағаларына талдау жүргізу жолымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын, тиісті жылға арналған тиісті тыңайтқыш түрлері бойынша қалыптасқан тыңайтқыштардың ең төмен нарықтық құны;
12) шетелдiк тыңайтқыштарды өндiрушi – шетелдік өндіріс тыңайтқыштарын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) тіркеген Қазақстан Республикасының бейрезиденті;
13) электрондық агрохимиялық картограмма – танап топырағының өсімдіктер үшін сіңімді қоректік элементтермен – қарашірікпен, макро және микроэлементтермен қамтамасыз етілуі дәрежесін түсті бейнеде көрсететін, топырақты агрохимиялық зерттеп-қарау жөніндегі мамандандырылған (аккредиттелген) зертхана берген картографиялық ақпарат;
14) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.

3. Перечень производителей, поставщиков и иностранных производителей удобрений и производимой (реализуемой) ими продукции (далее – перечень поставщиков) предоставляется уполномоченным органом в области инвестиций и развития Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) и местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения, столицы не позднее 1 декабря предыдущего года на последующий год и не позднее 1 июля соответствующего года. При этом в течение трех рабочих дней после его получения перечень поставщиков размещается Министерством на официальном интернет-ресурсе Министерства, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы – на соответствующем официальном интернет-ресурсе и в информационной системе субсидирования.
4. Перечень субсидируемых видов удобрений и нормы субсидий на 1 тонну (килограмм, литр) удобрений, приобретенных у продавца удобрений (далее – перечень удобрений и нормы субсидий) составляются в двух экземплярах и предоставляются сопроводительным письмом за подписью акима области, города республиканского значения, столицы, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности на одобрение в Министерство не позднее 15 ноября соответствующего года.
При этом документы, подтверждающие сложившиеся рыночные цены на соответствующие виды удобрений, а также расчеты по объемам подлежащим субсидированию видов удобрений предоставляются местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в Министерство не позднее 1 ноября предыдущего года на последующий год.
В случае положительного решения Министерство возвращает соответствующим сопроводительным письмом один экземпляр норм субсидий не позднее 25 ноября соответствующего года. В случае отрицательного решения Министерство письмом с мотивированным обоснованием направляет на доработку оба экземпляра норм субсидий не позднее 25 ноября соответствующего года.
Доработанные нормы субсидий в двух экземплярах предоставляется сопроводительным письмом за подписью акима области, города республиканского значения, столицы, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности на повторное одобрение в Министерство не позднее 30 ноября соответствующего года.
Министерство возвращает соответствующим сопроводительным письмом один экземпляр одобренных норм субсидий не позднее 7 декабря соответствующего года.
Нормы субсидий утверждаются постановлением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы ежегодно не позднее 14 декабря соответствующего года.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы размещает на соответствующем интернет-ресурсе и в информационной системе субсидирования нормы субсидий в течение трех рабочих дней после государственной регистрации.

3. Тыңайтқыштарды өндірушілер, жеткізушілер және шетелдік өндірушілер және олар өндіретін (өткізетін) өнімдер тізбесін (бұдан әрі – жеткізушілер тізбесі) инвестициялар және даму саласындағы уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) және облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына кейінгі жылға өткен жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей және тиісті жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей бередi. Бұл ретте жеткізушілер тізбесі алынғаннан кейін оны Министрлік үш жұмыс күні ішінде Министрліктің ресми интернет-ресурсында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тиісті ресми интернет-ресурсында және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде орналастырады.
4. Субсидияланатын тыңайтқыштар түрлерінің тізбесі және тыңайтқыштарды сатушыдан сатып алынған тыңайтқыштардың 1 тоннасына (килограмына, литрiне) арналған субсидиялар нормалары (бұдан әрі – тыңайтқыштар тізбесі мен субсидиялар нормалары) екі данада жасалады және облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адамның қолы қойылған ілеспе хатпен Министрлікке мақұлдауға тиісті жылдың 15 қарашасынан кешіктірілмей беріледі.
Бұл ретте, тиісті тыңайтқыш түрлеріне қалыптасқан нарықтық бағаларды растайтын құжаттарды, сондай-ақ субсидиялауға жататын тыңайтқыш түрлерінің көлемдері бойынша есептемелерді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы кейінгі жылға өткен жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей Министрлікке береді.
Оң шешім шығарған жағдайда, Министрлік субсидиялар нормаларының бір данасын тиісті ілеспе хатпен тиісті жылдың 25 қарашасынан кешіктірмей кері қайтарады. Теріс шешім шығарған жағдайда, Министрлік субсидиялар нормаларының екі данасын да уәжді негіздемесі бар хатпен тиісті жылдың 25 қарашасынан кешіктірмей пысықтауға жолдайды.
Пысықталған субсидиялар нормалары екі данада облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің, ол болмаған жағдайда,
оның міндетін атқарушы адамның қолы қойылған ілеспе хатпен тиісті жылдың 30 қарашасынан кешіктірілмей Министрлікке қайта мақұлдауға беріледі.
Министрлік мақұлданған субсидиялар нормаларының бір данасын тиісті ілеспе хатпен тиісті жылдың 7 желтоқсанынан кешіктірмей кері қайтарады.
Субсидиялар нормалары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қаулысымен жыл сайын, тиісті жылдың 14 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы субсидиялар нормалары мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті интернет-ресурста және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде орналастырады.

5. Управление области (управление города) в течение трех рабочих дней после утверждения индивидуального помесячного плана финансирования по субсидированию стоимости удобрений (далее – План финансирования) размещает его на соответствующем интернет-ресурсе и в информационной системе субсидирования.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи сельхозтоваропроизводителем или сельхозкооперативом заявки на получение субсидий за приобретенные удобрения по полной стоимости по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
в бумажном виде в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
либо в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства".
При приобретении удобрения по удешевленной стоимости у производителя удобрений на основании договора сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) подает переводную заявку об оплате причитающихся ему субсидий по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
в бумажном виде в Государственную корпорацию;
либо в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства".
В таком случае, субсидии выплачиваются производителю удобрений при условии внесения производителем удобрений не позднее двадцати календарных дней в переводную заявку сведений по фактически реализованным удобрениям в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств (отсутствия производственных мощностей при поступлении массовых заявок на удобрения в период проведения весенне-полевых работ, невозможности поставок невагонных партий) срок внесения производителем удобрений сведений по фактически реализованным удобрениям продлевается до десяти календарных дней с обязательным указанием соответствующих причин в переводную заявку.
В случае несвоевременного внесения производителем удобрений сведений по фактически реализованным удобрениям в переводную заявку в установленный срок, сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) вправе повторно подать переводную заявку.
При этом в информационной системе субсидирования формируется список сельхозтоваропроизводителей (сельхозкооперативов), которым не реализованы удобрения в сроки, установленные частями восьмой и девятой подпункта 1) пункта 7 настоящих Правил.
Заявка (переводная заявка) формируется и регистрируется оператором Государственной корпорации в информационной системе "Центр обслуживания населения" и подписывается его ЭЦП. Далее заявка (переводная заявка) перенаправляется управлению области (управлению города) посредством информационного взаимодействия с информационной системой субсидирования. При этом сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) открывается условный лицевой счет в информационной системе субсидирования;

5. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) тыңайтқыштар құнын субсидиялау жөніндегі айларға бөлінген жеке қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны тиісті интернет-ресурста және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде орналастырады.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Субсидиялар мынадай талаптар сақталған жағдайда төленеді:
1) ауылшартауарынөндірушінің немесе ауылшаркооперативінің осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толық құны бойынша сатып алынған тыңайтқыштар үшін бойынша субсидиялар алуға арналған өтiнiмді:
қағаз түрінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
не электрондық түрде "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы беруі.
Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) тыңайтқышты шарт негізінде тыңайтқыштарды өндірушіден арзандатылған құнмен сатып алған жағдайда, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзіне тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтiнiмді:
қағаз түрінде Мемлекеттік корпорацияға;
не электрондық түрде "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы береді.
Мұндай жағдайда, субсидиялар тыңайтқыштарды өндірушіге тыңайтқыштарды өндіруші өтпелі өтінімге күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей нақты сатылған тыңайтқыштар жөнінде мәліметтер енгізген жағдайда, осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес төленеді.
Форс-мажорлық мән-жайлар пайда болған (көктемгі дала жұмыстарын жүргізу кезінде тыңайтқыштарға жаппай өтінімдер түскен кезде өндіріс қуаттылықтардың болмауы, вагондық емес партияларды жеткізудің мүмкін болмауы) жағдайда тыңайтқыштарды өндірушінің нақты сатылған тыңайтқыштар жөнінде мәліметтер енгізуі мерзімі өтпелі өтінімге тиісті себептерді міндетті түрде көрсете отырып, күнтізбелік он күнге созылады.
Тыңайтқыштарды өндірушілер өтпелі өтінімге нақты сатылған тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді белгіленген мерзімде енгізбеген жағдайда, ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) өтпелі өтінімді қайта беруге құқылы.
Бұл ретте, субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде осы Қағидалардың 7-тармағы 1) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы бөліктерінде белгіленген мерзімде тыңайтқыштар өткізілмеген ауылшартауарынөндірушілердің (ауылшаркооперативтерінің) тізімі қалыптастырылады.
Өтінімді (өтпелі өтінімді) "Халыққа қызмет көрсету орталығы" ақпараттық жүйесінде Мемлекеттік корпорацияның операторы қалыптастырады және өзінің ЭЦҚ-сын қояды. Бұдан әрі өтінім (өтпелі өтінім) субсидиялаудың ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы облыстық басқармаға (қалалық басқармаға) қайта жіберіледі. Бұл ретте ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) жеке шоты субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде уақытша ашылады. Бұл ретте ауылшартауарынөндірушіге (ауылшаркооперативіне) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде шартты жеке шот ашылады;

2) регистрации поданной сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) заявки (переводной заявки).
При наличии у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) активного лицевого счета в информационной системе субсидирования, он вправе самостоятельно осуществить регистрацию заявки (переводной заявки) в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки (переводной заявки) не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации;
3) наличия лицевого счета в информационной системе субсидирования у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива), данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица". При этом для переводной заявки необходимо наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у производителя удобрений;
4) подтверждения затрат за приобретенные сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и системы по приему и обработке электронных счетов-фактур.
При этом не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур для получения субсидий на заявленные удобрения.
При приобретении сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) удобрения напрямую у иностранного производителя удобрений, не использующего информационную систему электронных счетов-фактур, затраты на приобретение удобрений подтверждаются декларированием сведений грузовой таможенной декларации (для сельхозтоваропроизводителя или сельхозкооператива, который приобрел удобрения из стран, не входящих в Евразийский экономический союз) или сведениями документа, выданного органом государственных доходов, подтверждающего, что товар ввезен из стран Евразийского экономического союза;
5) наличия у сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади, подтвержденных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с автоматизированной информационной системой государственного земельного кадастра и государственной базой данных "Регистр недвижимости".
В случае подачи заявки (переводной заявки) сельхозтоваропроизводителем, созданным в форме крестьянского или фермерского хозяйства, за приобретенные удобрения своими членами, сведения о которых подтверждаются в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с Интегрированной налоговой информационной системой Республики Казахстан. При этом получателями субсидий будут являться члены крестьянского или фермерского хозяйства.
В случае отсутствия на праве землепользования и (или) частной собственности земельных участков сельскохозяйственного назначения у сельхозкооператива, сельхозкооператив подает заявку (переводную заявку) на получение субсидий сельхозтоваропроизводителями, являющимися членами сельхозкооператива. При этом получателями субсидий будут являться сельхозтоваропроизводители;

2) ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) берген өтiнiмді (өтпелі өтінімді) тіркеу.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) жұмыс істеп тұрған жеке шоты болған жағдайда, ол субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтiнiмді (өтпелі өтінімді) өздігінен тіркеуді жүзеге асыруға құқылы, бұл жағдайда өтiнiм (өтпелі өтінім) беру қажет етілмейді және ол осындай тіркелген сәттен бастап берілген деп есептеледі;
3) ауылшартауарынөндірушіде (ауылшаркооперативінде) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған жеке шотының болуы. Бұл ретте өтпелі өтінім үшін субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тыңайтқыштар өндірушінің жеке шотының болуы қажет;
4) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жүйесінің өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) сатып алған тыңайтқыштарға жұмсалған шығындарды растау;
Бұл ретте өтінім берілген тыңайтқыштарға субсидия алу үшін электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдаланбайтын шетелдік тыңайтқыш өндірушіден тыңайтқыштарды тікелей сатып алған кезде, тыңайтқыштарды сатып алуға жұмсалған шығындар жүк кедендік декларацияның мәліметтерін ресми мәлімдеумен (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден тыңайтқыш сатып алған ауылшартауарынөндіруші немесе ауылшаркооперативі үшін) немесе тауардың Еуразиялық экономикалық одақтан әкелінгенін растайтын мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтерімен расталады;
5) ауылшартауарынөндірушіде (ауылшаркооперативінде) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесiмен және "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік дерекқорымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған, тиісті алаңда жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің болуы.
Шаруа немесе фермерлік қожалық түрінде құрылған ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) өздерінің мүшелері сатып алған тыңайтқыштар үшін өтiнiм (өтпелі өтінім) берген жағдайда, олар туралы мәліметтер субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің Қазақстан Республикасының интеграцияланған салық ақпараттық жүйесiмен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталады. Бұл ретте шаруа немесе фермерлік қожалықтардың мүшелері субсидия алушылар болып табылады.
Ауылшаркооперативінде жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері болмаған жағдайда, ауылшаркооперативі ауылшаркооперативінің мүшелері болып табылатын ауылшартауарынөндірушілердің субсидия алуына өтінім (өтпелі өтінім) береді. Бұл ретте ауылшартауарынөндірушілер субсидия алушылар болып табылады;

6) регистрации в информационной системе субсидирования электронных карт полей на всю площадь пашни земельных участков, принадлежащих сельхозтоваропроизводителю на праве землепользования и (или) частной собственности;
7) регистрации в информационной системе субсидирования электронной агрохимической картограммы на всю площадь пашни земельных участков, принадлежащих сельхозтоваропроизводителю на праве землепользования и (или) частной собственности.
8. Субсидии рассчитываются, исходя из заявленных сельхозтоваропроизводителем (сельхозкооперативом) видов и объема удобрений (с учетом норм внесения удобрений на указанную в заявках посевную площадь), перечня удобрений и утвержденных норм субсидий по следующей формуле:
С = Nв х S х Nc, где:
С – сумма причитающихся субсидий, тенге;
Nв – норма внесения удобрения на 1 гектар с учетом агрохимического состояния почв, размещенная в информационной системе субсидирования для расчета субсидий (тонна/гектар, килограмм/гектар, литр/гектар в физическом весе);
S – площадь применения удобрения, гектар (данная площадь не превышает площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельхозтоваропроизводителю (сельхозкооперативу) на праве землепользования и (или) частной собственности);
Nc – норма субсидий на удобрение, тенге (определяется в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил).
При этом, при приобретении ниже норм внесения удобрений субсидии рассчитываются по фактически приобретенным удобрениям, в случае превышения норм внесения удобрений субсидии рассчитываются по установленным нормам внесения удобрений.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Формирование и регистрация заявки (переводной заявки) производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 4), 5), 6) и 7) пункта 7 настоящих Правил либо переводная заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 5), 6) и 7) пункта 7 настоящих Правил;
2) заявка (переводная заявка) регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) и становится доступной в Личном кабинете управления области (управления города). На электронный адрес управления области направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки (переводной заявки).

6) ауылшартауарынөндірушіге жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі жер учаскелерінің бүкіл егістік алаңына арналған электрондық танаптар карталарының субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелуі;
7) ауылшартауарынөндірушіге жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі жер учаскелерінің бүкіл егістік алаңына арналған электрондық агрохимиялық картограмманың субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелуі.
8. Субсидиялар ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) өтінім берген тыңайтқыштардың түрлері мен көлеміне (өтінімдерде көрсетілген егіс алаңына арналған тыңайтқыштар енгізу нормаларын ескере отырып), тыңайтқыштар тізбесі мен бекітілген субсидиялар нормаларына сүйене отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
С = Nв х S х Nc, мұнда:
С – тиесілі субсидиялар сомасы, теңге;
Nв – субсидияларды есептеу үшін субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде орналастырылған топырақтың агрохимиялық жай-күйін ескере отырып, 1 гектарға тыңайтқыш енгізу нормасы (нақты салмақпен тонна/гектар, килограмм/гектар, литр/гектар);
S – тыңайтқышты қолдану алаңы, гектар (аталған алаң осы ауылшартауарынөндірушіге (ауылшаркооперативіне) жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесiлi ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды);
Nс – тыңайтқышқа арналған субсидиялар нормасы, теңге (осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес айқындалады).
Бұл ретте, тыңайтқыштар енгізудің нормаларынан төмен сатып алған кезде субсидиялар нақты сатып алынған тыңайтқыштар бойынша есептеледі, тыңайтқыштар енгізу нормаларынан асқан жағдайда, белгіленген тыңайтқыштар енгізу нормалары бойынша есептеледі.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Өтінімді (өтпелі өтінімді) қалыптастыру мен тіркеу Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) осы Қағидалардың 7-тармағы 4), 5), 6) және 7) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіле отырып өтінімге осы Қағидалардың 7-тармағы 5), 6) және 7) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіле отырып өтпелі өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім (өтпелі өтінім) ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) ЭЦҚ-сын қою жолымен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) электрондық мекенжайына қарауға өтінім (өтпелі өтінім) келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.

16. Управление области (управление города) в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки (переводной заявки) подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в Личном кабинете сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) в информационной системе субсидирования в случае самостоятельной регистрации.
При этом уведомление о принятии переводной заявки становится доступным в Личном кабинете производителя удобрений. Производитель удобрений для выполнения требований подпункта 4) пункта 7 настоящих Правил вносит в реестр сведения по фактически реализованным удобрениям.
В случае несвоевременного внесения производителем удобрений сведений по фактически реализованным удобрениям в переводную заявку в срок, установленный подпунктом 4) пункта 7 настоящих Правил, переводная заявка аннулируется. При этом, в Личном кабинете сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) становится доступным уведомление об аннулировании переводной заявки.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Отрицательное решение в предоставлении субсидий принимается по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных для получения субсидий, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) и (или) представленных данных и сведений, необходимых для получения субсидий;
3) в отношении сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения субсидий;
4) в отношении сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива) имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого сельхозтоваропроизводитель (сельхозкооператив) лишен специального права, связанного с получением субсидий.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Управление области (управление города) в соответствии с Планом финансирования формирует в информационной системе субсидирования платежные поручения на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение двух рабочих дней:
после подтверждения управлением области (управлением города) принятия заявки согласно пункту 16 настоящих Правил;
после внесения производителем удобрений в реестр сведений по фактически реализованным удобрениям согласно требованиям подпункта 4) пункта 7 настоящих Правил.
При этом уведомление о перечислении субсидий направляется в Личный кабинет сельхозтоваропроизводителя (сельхозкооператива).
По заявкам (переводным заявкам), в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце.";
дополнить пунктом 18 следующего содержания:

16. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) өтінім (өтпелі өтінім) тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күнi iшiнде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып тиісті хабарламаға қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды. Осы хабарлама субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өз бетімен тіркелген жағдайда, ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Бұл ретте, өтпелі өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама тыңайтқыштарды өндірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады. Тыңайтқыштарды өндіруші осы Қағидалардың 7-тармағы 4) тармақшасының талаптарын орындау үшін нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді тізілімге енгізеді.
Тыңайтқыштарды өндіруші өтпелі өтінімге нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді осы Қағидалардың 7-тармағының 4) тармақшасында белгіленген мерзімде уақтылы енгізбеген жағдайда, өтпелі өтінім жойылады. Бұл ретте, ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетінде өтпелі өтінімнің жойылғаны туралы ескертпе қолжетімді болады.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Субсидиялар беруде теріс шешім мынадай негіздер бойынша қабылданады:
1) субсидиялар алу үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) және (немесе) субсидиялар алу үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі;
3) ауылшартауарынөндірушіге (ауылшаркооперативіне) қатысты қызметке немесе субсидиялар алу талап етілетін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) ауылшартауарынөндірушіге (ауылшаркооперативіне) қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы бар, оның негізінде ауылшартауарынөндіруші (ауылшаркооперативі) субсидиялар алумен байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) Қаржыландыру жоспарына сәйкес субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидиялар төлеуге арналған төлем тапсырмаларын:
осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес облыстық басқарма (қалалық басқарма) өтінімді қабылданғанын растағаннан кейін;
осы Қағидалардың 7-тармағы 4) тармақшасының талаптарына сәйкес тыңайтқыштарды өндіруші нақты өткізілген тыңайтқыштар жөніндегі мәліметтерді тізілімге енгізгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде қалыптастырады.
Бұл ретте, субсидиялардың аударылғаны туралы хабарлама ауылшартауарынөндірушінің (ауылшаркооперативінің) Жеке кабинетіне жіберіледі.
Субсидиялар көлемі Қаржыландыру жоспарында көзделген тиісті айға арналған бюджет қаражаты көлемінен асатын өтінімдер (өтпелі өтінімдер) бойынша субсидиялар төлеу келесі айда жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:

"18. Условия подпункта 4) пункта 7 настоящих Правил не распространяются на заявки (переводные заявки) на удобрения, приобретенные в четвертом квартале 2017 года. При этом к заявке (переводной заявке) прилагается сканированная копия счета-фактуры за приобретенные удобрения.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об иполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 6) и 7) пункта 7 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Евниев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________ Д. Абаев
23 июля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________ Ж. Қасымбек
20 июля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
" " 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
" " 2018 года
Приложение 1 к приказу
Исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 июля 2018 года № 310
Приложение 1
к Правилам субсидирования стоимости удобрений (за исключением органических)
Форма
Заявка на получение субсидий за приобретенные удобрения по полной стоимости
В ________________________________________________________________________
области       (полное наименование местного исполнительного органа области)
________________________________________________________________________________
(города республиканского значения, столицы)
от _____________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу выплатить мне субсидии за приобретенные удобрения у продавца удобрений в
объеме _____________________ тонн (килограммов, литров) _________________________, в
(сумма цифрами и прописью)
размере ____________________________ тенге.
(вид удобрений)

"18. Осы Қағидалардың 7-тармағы 4) тармақшасының талаптары 2017 жылғы төртінші тоқсанда сатып алынған тыңайтқыштарға арналған өтінімдерге (өтпелі өтінімдерге) қолданылмайды. Бұл ретте, өтінімге (өтпелі өтінімге) сатып алынған тыңайтқыштар үшін шот-фактураның сканерленген көшірмесі қоса беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық осы Қағидалардың 7-тармағының 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 6) мен 7) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Евниев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
_____________ Д. Абаев
2018 жылғы 23 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
_____________ Ж. Қасымбек
2018 жылғы 20 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы " "
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы " "
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 17 шілдедегі
№ 310 бұйрығына
1-қосымша
Тыңайтқыштардың құнын
(органикалық тыңайтқыштарды
қоспағанда) субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Толық құны бойынша сатып алынған тыңайтқыштар үшін субсидиялар алуға арналған өтiнiм
Кімге: ______________ облысының ____________________________________
(ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының
толық атауы) (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
_______________________________________________________________
Кімнен:_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Сатушыдан тыңайтқыштар ____________________ тонна (килограмм, литр)
көлемiнде сатып алынған ________________________________ тыңайтқышы
(тыңайтқыш түрi)
үшiн маған _____________ теңге мөлшерінде субсидия төлеуді
сұраймын. (сома санмен және жазбаша)

1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ____________________________________________________
БИН ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
ИИН ____________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи ______________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя – для физического лица:
местонахождение _________________________________________________
дата уведомления _________________________________________________

1. Өтінім беруші туралы мәлімет.
Заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
БСН___________________________________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ___________________________________________
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі___________________________________
ЖСН___________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді _______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы:_____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:____________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері _________________________________________________
хабардар еткен күні______________________________________________

2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива*:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
3. Сведения о земельном участке*:
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
1
2
3
4
5
6
4. Сведения текущего счета сельскохозяйственного товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива в банке второго уровня или национальном операторе почты*:
ИИН/БИН ______________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
Реквизиты банка или оператора почты:_____________________________
Наименование банка или оператора почты:__________________________
БИК __________________________________________________________
ИИК __________________________________________________________
БИН __________________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________

2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер*:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН/ЖСН
1
2
3
3. Жер учаскесi туралы мәліметтер*:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаң, гектар
оның ішінде егістік
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жерді пайдаланушының атауы
1
2
3
4
5
6
4. Екінші деңгейдегі банкте немесе Ұлттық почта операторындағы ауыл
шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе (ауыл шаруашылығы
кооперативінің) ағымдағы шотының мәліметтері*:
ЖСН/БСН ______________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
Банктің немесе почта операторының деректемелері___________________
Банктің немесе почта операторының атауы __________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК __________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________

5. Сведения договора купли-продажи между сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) и продавцом удобрений*:
продавец удобрений (отечественный производитель либо поставщик, либо иностранный производитель) ___________________________________________
номер договора _________________________________________________
дата заключения договора ________________________________________
цена с НДС (тенге) ______________________________________________
наименование и БИН продавца удобрений __________________________
адрес местонахождения продавца удобрений ________________________
наименование удобрения _________________________________________
объем удобрения, тонн (килограммов, литров) _______________________
срок оплаты ____________________________________________________
пункт назначения (отпуска) _______________________________________
6. Сведения платежных документов, счета-фактуры, накладной (акта) о поставке товаров, подтверждающих понесенные затраты (на момент подачи заявки) на приобретение удобрений*:
номер платежного документа _____________________________________
дата выдачи платежного документа ________________________________
номер счет-фактуры _____________________________________________
дата выписки ___________________________________________________
номер товарно-транспортной накладной (для удобрений иностранного производства) _______________________
номер акта приема-передачи товара (для удобрений отечественного производства) _____________________
7. Сведения грузовой таможенной декларации (для сельскохозяйственного товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива, который приобрел удобрения из стран, не входящих в Евразийский экономический союз):
наименование удобрения ________________________________________
единица измерения _____________________________________________
количество (объем) _____________________________________________
цена с НДС (тенге) _____________________________________________
всего стоимость реализации ______________________________________
номер _________________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
наименование иностранного производителя удобрений _______________
адрес местонахождения иностранного производителя удобрений _______
8. Сведения документа, выданного органом государственных доходов, подтверждающего, что товар ввезен из стран Евразийского экономического союза:
Номер _________________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
наименование иностранного производителя удобрений _______________
адрес местонахождения иностранного производителя удобрений _______
количество (объем)** ____________________________________________
цена с НДС (тенге)** ____________________________________________
всего стоимость реализации** ____________________________________

5. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі)
мен тыңайтқыштарды сатушының арасындағы сатып алу-сату шартының мәліметтері*:
тыңайтқыштарды сатушы (отандық өндіруші немесе жеткізуші не
шетелдік өндіруші) _________________________________________________
шарттың нөмірі _________________________________________________
шарт жасалған күн _______________________________________________
ҚҚС-мен бағасы (теңге)___________________________________________
тыңайтқыштарды сатушының атауы мен БСН ________________________
тыңайтқыштарды сатушының орналасқан жерінің мекенжайы ________
тыңайтқыштың атауы ___________________________________________
тыңайтқыштың көлемі, тонна (килограмм, литр) ____________________
төлеу мерзімі __________________________________________________
межелі (босату) пункті __________________________________________
6. Тыңайтқыштарды сатып алу үшін шеккен шығындарды (өтінім берген сәтте)
растайтын төлем құжаттары, шот-фактуралар, тауарды жеткізу туралы
жүкқұжаттың (актінің) мәліметтері*:
төлем құжаттың нөмірі __________________________________________
төлем құжаттың берілген күні ____________________________________
шот-фактура нөмірі _____________________________________________
шығарылған күні ________________________________________________
тауарлық-көліктік жүкқұжаттың нөмірі (шетелдік өндірістегі тыңайтқыштар үшін)
_________________________________________________
тауарды қабылдау-тапсыру актісінің нөмірі (отандық өндірістегі тыңайтқыштар үшін)
________________________________________________
7. Жүк кедендік декларацияның (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін
елдерден тыңайтқыш сатып алған ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші
немесе ауыл шаруашылығы кооперативі үшін) мәліметтері:
тыңайтқыштың атауы ___________________________________________
өлшем бірлігі __________________________________________________
саны (көлемі)___________________________________________________
ҚҚС-мен бағасы (теңге)__________________________________________
өткізу құны, барлығы ____________________________________________
нөмірі _________________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің атауы ______________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы
____________________________________________________________________
8. Тауардың Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен әкелінгенін
растайтын мемлекеттік кірістер органы берген құжаттың мәліметтері:
нөмірі _________________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің атауы _______________________
шетелдік тыңайтқыштарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы
____________________________________________________________________
саны (көлемі)**_________________________________________________
ҚҚС-мен бағасы (теңге)**________________________________________
өткізу құны, барлығы**___________________________________________

9. Сведения сертификата соответствия на приобретенные удобрения:
номер сертификата ______________________________________________
срок действия сертификата _______________________________________
идентифицированная продукция (наименование, страна происхождения)
заявитель (наименование, адрес) ___________________________________
кем выдан ______________________________________________________
10. Сведения сертификата происхождения товара или декларации о происхождении товара (для сельскохозяйственного товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива, который приобрел удобрения из стран, не входящих в Евразийский экономический союз):
номер и дата выдачи ____________________________________________
наименование товара ____________________________________________
экспортер/грузоотправитель ______________________________________
импортер/грузополучатель _______________________________________

9. Сатып алынған тыңайтқыштарға арналған сәйкестiк сертификатының мәліметтері:
сертификаттың нөмірі____________________________________________
сертификаттың қолданылу мерзімі _________________________________
сәйкестендірілген өнім (атауы, шығарушы ел)________________________
өтінім беруші (атауы, мекенжайы) ________________________________
кім берді ______________________________________________________
10. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе тауардың шығу
тегі туралы декларацияның (Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін
елдерден тыңайтқыш сатып алған ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші
немесе ауыл шаруашылығы кооперативі үшін) мәліметтері:
нөмірі мен берілген күні _________________________________________
тауардың атауы _________________________________________________
экспорттаушы/жүк жөнелтуші _____________________________________
импорттаушы/жүк алушы_________________________________________

11. Сведения свидетельства о регистрации химической продукции:
номер свидетельства ____________________________________________
полное название химической продукции ___________________________
фирма-производитель ___________________________________________
срок действия свидетельства _____________________________________
дата регистрации _______________________________________________
кем выдано ____________________________________________________

11. Химиялық өнімді тіркеу туралы куәліктің мәліметтері:
куәлік нөмірі ___________________________________________________
химиялық өнімнің толық атауы ____________________________________
өндіруші фирма _________________________________________________
куәліктің қолданылу мерзімі ______________________________________
тіркелген күні ___________________________________________________
кім берді _______________________________________________________

12. Расчет причитающихся субсидий:
Наименование сельскохозяйственной культуры, пар
Наименование удобрения
Кадастровый номер поля и его площадь, гектар
Норма внесения удобрения на 1 гектар (на богаре или орошении) (килограмм, литр)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Удобряемая площадь, гектар
Фактический объем удобрения для внесения (килограмм, литр)
Фактический объем удобрения на 1 гектар (килограмм, литр)
Цена 1 тонны (килограмма, литра), тенге
Норма субсидий на 1 тонну (килограмм, литр), тенге
Сумма причитающейся субсидии, тенге**
6
7
8
9
10
11
Примечание: При приобретении ниже норм внесения удобрений сумма субсидий рассчитывается по формуле графа 6 х графу 8 х графу 10, в случае превышении норм внесения сумма субсидий рассчитывается по формуле графа 5 х графу 6 х графу 10.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Обязуюсь обеспечить внесение приобретенных удобрений под сельскохозяйственные культуры (пары).
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ____________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято управлением области (управлением города) в 00:00 часов
"__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Примечание:

12. Тиесілі субсидиялар есептемесі:
Ауыл шаруашылығы дақылының атауы, сүрі жер
Тыңайтқыштың атауы
Егіннің кадастрлық нөмірі және оның алаңы, гектар
1 гектарға тыңайтқыш енгізу нормалары (тәлімі жерде немесе суармалы жерде) (килограмм, литр)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Тыңайтылатын алаң, гектар
Енгізуге арналған тыңайтқыштың нақты көлемі (килограмм, литр)
1 гектарға арналған тыңайтқыштардың нақты көлемі (килограмм, литр)
1 тоннасының (килограмм, литр) бағасы, теңге
1 тоннаға (килограммға, литрге) арналған субсидиялар нормасы, теңге
Тиесілі субсидия сомасы, теңге
6
7
8
9
10
11
Ескертпе: енгізу нормалары төмен тыңайтқыштарды сатып алған кезде субсидия
сомасы 6-баған х 8-баған х 10-баған формуласымен есептеледі, енгізу нормалары
жоғары болған жағдайда, субсидия сомасы 5-баған х 6-баған х 10-баған
формуласымен есептеледі.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер
ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік
туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді
пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге ақпаратты жинауға, өңдеуге,
сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ауыл шаруашылығы дақылдарына (cүрі жерге) сатып алынған тыңайтқыштарды
енгізуді қамтамасыз етуге міндеттенемін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "__" ________ сағат 00:00-де мыналарға қол
қойып, жіберді:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Облыстық басқарма (қалалық басқарма) 20__ жылғы "__" _____сағат 00:00 мыналарды
қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Ескертпе:

* в случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом на получение субсидий сельскохозяйственными товаропроизводителями, сведения, указанные в строках 2, 3, 4, 5 и 6 заявки, заполняются на каждого члена сельскохозяйственного кооператива, для которого причитается субсидия;
** указанные сведения строки 8 заполняются сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) при приобретении удобрения напрямую у иностранного производителя удобрений.
Настоящая заявка на получение субсидий за приобретенные удобрения по полной стоимости заполняется на каждый вид удобрения.
Приложение 2 к приказу
Исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 июля 2018 года № 310
Приложение 2
к Правилам субсидирования стоимости удобрений (за исключением органических)
Форма
Переводная заявка об оплате причитающихся субсидий при приобретении удобрения у отечественного производителя удобрений по удешевленной стоимости
В ________________________________________________________________________
области       (полное наименование местного исполнительного органа района,
города областного значения) _____________________________ (города республиканского значения, столицы)
от _____________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
Настоящим заявляю, что мною заключен договор купли-продажи удобрений по
удешевленной стоимости с ________________________________________________________
(наименование отечественного производителя удобрений)
в объеме ___________ тонн (килограммов, литров) ____________________________________
(вид удобрений)
и прошу перечислить отечественному производителю удобрений _______________________
____________________________________________________ причитающиеся мне субсидии,
(наименование отечественного производителя удобрений)
в размере ______________________________________ тенге после внесения отечественным
(сумма цифрами и прописью)
производителем удобрений ________________________________________________________
(наименование отечественного производителя удобрений)
в электронный реестр заявок на субсидирование сведений по фактически реализованным удобрениям.
1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
Наименование _____________________________________________________________
БИН _____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________________
адрес: ____________________________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
ИИН _____________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ____________________________________________________________________
кем выдано ________________________________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________________
адрес: ___________________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя – для физического лица:
Местонахождение ________________________________________________________
дата уведомления _________________________________________________________

*Ауыл шаруашылығы кооперативі субсидия алуға арналған осы өтінімді ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін берген жағдайда өтінімнің 2, 3, 4, 5 және 6-жолдарында көрсетілген мәліметтер субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне толтырылады.
** 8-жолда көрсетілген мәліметтерді ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер (ауыл шаруашылығы кооперативі) шетелдік тыңайтқыштар өндірушіден тыңайтқыштарды тікелей сатып алғанда толтырады.
Осы толық құны бойынша сатып алынған тыңайтқыштар үшін субсидиялар алуға арналған өтінім тыңайтқыштың әр түріне толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 17 шілдедегі
№ 310 бұйрығына
2-қосымша
Тыңайтқыштардың құнын
(органикалық тыңайтқыштарды
қоспағанда) субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тыңайтқышты отандық тыңайтқыштарды өндірушіден арзандатылған құнмен сатып алған жағдайда тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінім
Кімге: ______________ облысының ____________________________________
(ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының
толық атауы) (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
____________________________________________________________
Кімнен: _______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің (бар болса), тегі
Мен осымен __________________________________________ арзандатылған құнмен
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы)
_____ тонна (килограмм, литр) көлемiнде ________________ тыңайтқышын
(тыңайтқыш түрi)
сатып алу-сату шартын жасасқанымды мәлімдеймін және
отандық тыңайтқыштарды өндіруші ___________________________________________
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы)
тыңайтқыштардың нақты өткізілген көлемдері жөніндегі мәліметтерді
субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізіліміне енгізгеннен кейін
маған тиесілі _________________________________ теңге мөлшеріндегі субсидияны
(сома санмен және жазбаша)
отандық тыңайтқыштарды өндіруші ____________________________________
(отандық тыңайтқыштарды өндірушінің атауы)
аударуды сұраймын.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
БСН___________________________________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ___________________________________________
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі___________________________________
ЖСН___________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді _______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы:_____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:____________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметін бастағаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін:
орналасқан жері ________________________________________________
хабардар еткен күні____________________________________________

2. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива*:
№ п/п
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, которому причитается субсидия
1
2
3
3. Сведения о земельном участке*:
№ пп
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
в том числе пашни
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
1
2
3
4
5
6
4. Договор купли-продажи между сельскохозяйственным товаропроизводителем (сельскохозяйственным кооперативом) и производителем удобрений*:
номер договора __________________________________________________
дата заключения договора _________________________________________
цена с НДС (тенге) _______________________________________________
наименование и БИН производителя удобрений ______________________
адрес местонахождения производителя удобрений ____________________
наименование удобрения __________________________________________
объем удобрения, тонн (килограммов, литров) ________________________
срок оплаты _____________________________________________________
пункт назначения (отпуска) ________________________________________
5. Сведения о текущем счете производителя удобрений в банке второго уровня:
Наименование банка: _____________________________________________
БИК ___________________________________________________________
ИИК ___________________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________

2. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер*:
Р/с №
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН/ЖСН
1
2
3
3. Жер учаскесi туралы мәліметтер*:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Барлық алаң, гектар
оның ішінде, егістік
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жерді пайдаланушының атауы
1
2
3
4
5
6
4. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі)
мен тыңайтқыштарды өндірушінің арасындағы сатып алу-сату
шартының мәліметтері*:
шарттың нөмірі _________________________________________________
шарт жасалған күн _______________________________________________
ҚҚС-мен бағасы (теңге)___________________________________________
тыңайтқыштарды өндірушінің атауы мен БСН _______________________
тыңайтқыштарды өндірушінің орналасқан жерінің мекенжайы _________
тыңайтқыштың атауы ____________________________________________
тыңайтқыштың көлемі, тонна (килограмм, литр) _____________________
төлеу мерзімі ___________________________________________________
межелі (босату) пункті ___________________________________________
5. Тыңайтқыштарды өндірушінің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы
шотының бар екендiгi туралы мәліметтер:
Банктің атауы ___________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК __________________________________________________________
БСН __________________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________

Примечание: * в случае подачи настоящей заявки сельскохозяйственным кооперативом на получение субсидий сельскохозяйственными товаропроизводителями, сведения, указанные в строках 2, 3 и 4 переводной заявки заполняются на каждого члена сельскохозяйственного кооператива, для которого причитается субсидия.
Настоящая переводная заявка на получение субсидий за приобретенные удобрения по удешевленной стоимости у отечественного производителя удобрений заполняется на каждый вид удобрения.

Ауыл шаруашылығы кооперативі субсидия алуға арналған осы өтінімді ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін берген жағдайда, өтпелі өтінімнің 2, 3 және 4-жолдарында көрсетілген мәліметтер субсидия тиесілі ауыл шаруашылығы кооперативінің әр мүшесіне толтырылады.
Осы тыңайтқышты отандық тыңайтқыштарды өндірушіден арзандатылған құнмен сатып алған жағдайда тиесілі субсидияларды төлеу туралы өтпелі өтінім тыңайтқыштың әр түріне толтырылады.