Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 июня 2018 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2018 года № 17306. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 15.03.2019 № 108 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", а также подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 15 маусымдағы № 256 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 тамызда № 17306 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.03.2019 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, сондай-ақ "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и
коммуникаций
Республики Казахстан
__________ Д. Абаев
25 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
" " _______ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
_________ Т. Сулейменов
" " _______ 2018 года
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2018 года № 256
Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства (далее – Правила) определяют порядок предоставления бюджетных субсидий (далее – субсидии) за счет и в пределах средств и мероприятий, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям, физическим и юридическим лицам (далее – товаропроизводители) на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) маточное поголовье – поголовье женских особей животных, достигших половозрелого возраста (по скотоводству: племенные животные – от 13 месяцев, товарные животные – от 18 месяцев, по овцеводству – от 12 месяцев, по мараловодству (оленеводству) – от 24 месяцев, по свиноводству – от 8 месяцев), используемое для воспроизводства стада;
2) специальный счет – счет товаропроизводителя в финансовом институте/банке второго уровня, на который зачисляются суммы субсидий для обеспечения условий договора;
3) хозяйство по доращиванию бычков – хозяйство, осуществляющее закуп бычков, полученных в результате породного преобразования, их доращивание и реализующее бычков на откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов единовременно для заключительного откорма;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________ Д. Абаев
2018 жылғы 25 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________Б. Сұлтанов
2018 жылғы "___"_________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________Т. Сүлейменов
2018 жылғы "___"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
__________ Б. Шолпанқұлов
2018 жылғы 3 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_______________ Р. Дәленов
2018 жылғы 24 шілде
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 15 маусымдағы
№ 256 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге, жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - тауар өндірушілер), асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруға жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген қаражат және іс-шаралар есебінен және шегінде бюджеттік субсидиялар (бұдан әрі - субсидиялар) беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аналық бас - табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын, жыныстық жағынан жетілген (мал шаруашылығы бойынша: асыл тұқымды жануарлар - 13 айдан бастап, тауарлық жануарлар - 18 айдан бастап, қой шаруашылығы бойынша - 12 айдан бастап, марал шаруашылығы (бұғы шаруашылығы) бойынша - 24 айдан бастап, шошқа шаруашылығы бойынша - 8 айдан бастап) жануарлардың ұрғашы дарақтарының басы;
2) арнайы шот - шарт талаптарын қамтамасыз ету үшін субсидиялар сомалары аударылатын қаржы институтындағы/екінші деңгейдегі банктегі тауар өндірушінің шоты;
3) бұқашықтарды өсіріп жетілдіру жөніндегі шаруашылық - тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынған бұқашықтарды сатып алуды, оларды өсіріп жетілдіруді жүзеге асыратын және бұқашықтарды қорытынды бордақылау үшін сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарына өткізетін шаруашылық;

4) оператор в мясном скотоводстве – откормочная площадка вместимостью не менее 1000 голов единовременно, осуществляющая передачу в аренду племенных быков-производителей в товарные и общественные стада, а также осуществляющая закуп бычков для дальнейшего откорма;
5) общественное стадо – стадо крупного рогатого скота, сформированное из поголовья личных подсобных хозяйств;
6) оператор в овцеводстве – хозяйство с поголовьем овцематок от 3000 голов, осуществляющая передачу в аренду племенных баранов-производителей в товарные отары, а также осуществляющая закуп баранчиков для дальнейшего откорма;
7) услуги по откорму скота – платная услуга по откорму скота, предоставляемая откормочной площадкой юридическим лицам, имеющим в собственности бычков для откорма;
8) целевое использование приобретенных племенных и чистопородных животных – использование приобретенных и просубсидированных животных в целях воспроизводства на условиях и в сроки, указанные в настоящих Правилах;
9) товарное стадо/отара – стадо крупного рогатого скота/отара овец, сформированное из поголовья хозяйства или сельскохозяйственного кооператива, осуществляющего ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем крупного рогатого скота/овец;
10) породное преобразование – улучшение породных и продуктивных качеств маточного поголовья путем использования в воспроизводстве племенных производителей;
11) случной сезон – период воспроизводства сельскохозяйственных животных;
12) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Направления, подлежащие субсидированию:
1) на развитие племенного животноводства:
удешевление затрат на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем крупного рогатого скота, овец, свиней, маралов (оленей), а также пчелосемьями;
удешевление стоимости приобретения племенного или чистопородного маточного поголовья крупного рогатого скота, племенных быков-производителей мясных пород, племенных баранов-производителей, племенных жеребцов-производителей продуктивного направления, племенных верблюдов-производителей, племенного и чистопородного маточного поголовья свиней, племенного маточного поголовья коз у отечественных и зарубежных хозяйств;
удешевление затрат на приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц у отечественных и зарубежных хозяйств;
удешевление затрат на приобретение племенного суточного молодняка финальной формы яичного направления птиц, полученной в птицефабрике, зарегистрированной в республиканской палате;
удешевление затрат оператора на содержание племенных быков-производителей мясных пород/ племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства товарного стада/отары;
удешевление затрат физических и юридических лиц на содержание племенных быков-производителей мясных, молочных и молочно-мясных пород, используемых для воспроизводства общественного стада;
удешевление стоимости приобретенного однополого и двуполого семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород;
субсидирование услуг племенных и дистрибьютерных центров по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота семенем племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород, а также маточного поголовья овец в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах;
субсидирование услуг по трансплантации эмбрионов;

4) етті мал шаруашылығындағы оператор - сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды тауарлық және қоғамдық табындарға жалға беруді жүзеге асыратын, сондай-ақ одан әрі бордақылау үшін бұқашықтарды сатып алуды жүзеге асыратын бордақылау алаңы;
5) қоғамдық табын - жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған ірі қара мал табыны;
6) қой шаруашылығындағы оператор - саулық басы 3000 бастан басталатын, тауарлық отарларға асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды жалға беруді жүзеге асыратын, сондай-ақ одан әрі бордақылау үшін еркек тоқтыларды сатып алуды жүзеге асыратын шаруашылық;
7) мал бордақылау жөніндегі көрсетілетін қызметтер - бордақылау алаңы меншігінде бордақылауға арналған бұқашықтары бар заңды тұлғаларға көрсететін мал бордақылау жөніндегі ақылы қызмет;
8) сатып алынған асыл тұқымды және таза тұқымды жануарларды мақсатты пайдалану - сатып алынған және субсидияланған жануарларды осы Қағидаларда көрсетілген талаптар мен мерзімдерде өсімін молайту мақсатында пайдалану;
9) тауарлық табын/отар - ірі қара малдың/қойдың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді жүзеге асыратын шаруашылықтың немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің мал басынан қалыптастырылған ірі қара мал табыны/қой отары;
10) тұқымдық түрлендіру - өсімін молайтуда асыл тұқымды тұқымдық жануарларды пайдалану жолымен аналық бастың тұқымдық және өнімділік сапаларын жақсарту;
11) шағылыстыру маусымы - ауыл шаруашылығы жануарларының өсімін молайту кезеңі;
12) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Субсидиялауға жататын бағыттар:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға:
ірі қара малдың, қойлардың, шошқалардың, маралдардың (бұғылардың) аналық басымен, сондай-ақ балараның ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізуге жұмсалған шығындарды арзандату;
отандық және шетелдік шаруашылықтардан асыл тұқымды немесе таза тұқымды ірі қара малдың аналық басын, етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын, асыл тұқымды тұқымдық қошқарларын, өнімдік бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларын, асыл тұқымды тұқымдық түйелерін, асыл тұқымды және таза тұқымды шошқалардың аналық басын, асыл тұқымды ешкілердің аналық басын сатып алуға жұмсалған шығындарды арзандату;
отандық және шетелдік шаруашылықтардан құстардың етті бағыттағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын сатып алуға жұмсалған шығындарды арзандату;
республикалық палаталарда тіркелген құс фабрикаларында алынған құстардың жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын сатып алуға жұмсалған шығындарды арзандату;
оператордың тауарлық табынның/отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын/асыл тұқымды тұқымдық қошқарларын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарын арзандату;
жеке және заңды тұлғалардың қоғамдық табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын етті, сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарын арзандату;
сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды бұқасының сатып алынған бір жынысты немесе қос жынысты ұрығының құнын арзандату;
асыл тұқымды және дистрибьютерлік орталықтардың шаруа (фермер) қожалықтарында және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларының ұрығымен ірі қара малдың аналық басын, сондай-ақ қойдың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерін субсидиялау;
эмбриондарды телу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді субсидиялау;

2) на повышение продуктивности и качества продукции животноводства:
удешевление стоимости бычков, реализованных на откорм в откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов единовременно;
удешевление затрат откорма бычков для откормочных площадок вместимостью не менее 1000 голов единовременно
удешевление стоимости заготовки говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота;
удешевление стоимости реализованных ягнят;
удешевление стоимости производства мяса птицы (мясо бройлерной птицы, мясо индейки, водоплавающей птицы), пищевое яйцо (куриное яйцо), молока (коровье, кобылье, верблюжье), тонкорунной и полутонкорунной шерсти;
удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью молочного направления.
4. Нормативы субсидий по направлениям субсидирования указаны в приложении 1 к настоящим Правилам.
5. Проект постановления акимата области, городов Астаны и Алматы с объемами субсидий по направлениям субсидирования, пронумеровываются, прошнуровываются, скрепляются печатью и в двух экземплярах предоставляются управлениями сельского хозяйства области (далее – Управление области), городов Астаны и Алматы (далее – Управление города) на одобрение в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) сопроводительным письмом за подписью акима области, городов Астаны и Алматы, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности не позднее 20 января соответствующего года.
Объемы субсидий по направлениям субсидирования определяются согласно приоритетным задачам государственных и правительственных программ.
Министерство в течение пяти рабочих дней рассматривает представленные объемы субсидирования на соответствие целям и показателям государственных и правительственных программ.
В случае положительного решения Министерство возвращает соответствующим сопроводительным письмом один экземпляр объемов субсидирования не позднее 25 января соответствующего года.
В случае отрицательного решения Министерство письмом с мотивированным обоснованием направляет на доработку оба экземпляра объемов субсидирования не позднее 25 января соответствующего года.
Доработанные объемы субсидирования в двух экземплярах предоставляется сопроводительным письмом за подписью акима области, города республиканского значения, столицы, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности на повторное согласование в Министерство не позднее 30 января соответствующего года.
Министерство возвращает соответствующим сопроводительным письмом один экземпляр одобренных объемов субсидирования не позднее 5 февраля соответствующего года.
Объемы субсидий в течение месяца после ведения в действие настоящих Правил и в последующем ежегодно, не позднее 5 февраля утверждаются постановлением акимата области, городов Астаны и Алматы.
После утверждения постановления, акимат области, городов Астаны и Алматы в течение двух рабочих дней размещает его на своем официальном интернет-ресурсе.
После размещения постановления на интернет-ресурсе, Министерство сверяет объемы субсидий на предмет соответствия их ранее одобренному варианту. В случае выявления несоответствия, Министерство уведомляет акимат области, городов Астаны и Алматы о необходимости приведения в соответствие с одобренным вариантом объемов субсидирования.

2) мал шаруашылығының өнiмдiлiгi мен өнiм сапасын арттыруға:
сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарына бордақылау үшін өткізілген бұқашықтардың құнын арзандату;
сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарының бұқашықтарды бордақылауы кезіндегі шығындарды арзандату;
ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін дайындау құнын арзандату;
өткізілген қозылар құнын арзандату;
құс етiн (бройлер тауығының етін, күркетауық, суда жүзетін құс етін), тағамдық жұмыртқа (тауық жұмыртқасы), сүт (сиырдың, биенің, түйенің сүті), биязы және жартылай биязы жүн өндіру құнын арзандату;
сүтті бағыттағы аналық мал басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату.
4. Субсидиялау бағыттары бойынша субсидиялар нормативтері осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
5. Көрсетілген субсидиялау бағыттары бойынша субсидиялар көлемдері бар облыс әкімдігі, Астана және Алматы қалаларының қаулысының жобасы нөмірленеді, тігіледі, мөрмен бекемделеді және оны екі данада облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы (бұдан әрі - Облыс басқармасы), Астана және Алматы қалаларының ауыл шаруашылығы басқармалары (бұдан әрі - Қала басқармасы) облыстың, Астана және Алматы қалаларының әкімі, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қойған ілеспе хатпен тиісті жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне (бұдан әрі - Министрлік) мақұлдауға береді.
Субсидиялау бағыттары бойынша субсидиялар көлемдері мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың басым міндеттеріне сәйкес анықталады.
Министрлік ұсынылған субсидиялау көлемдерінің мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың мақсаттары мен көрсеткіштеріне сәйкестігін бес жұмыс күні ішінде қарастырады.
Оң шешім болған жағдайда, Министрлік субсидиялау көлемдерінің бір данасын тиісті ілеспе хатпен тиісті жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей кері қайтарады.
Теріс шешім болған жағдайда, Министрлік уәжді негіздемесі бар хатпен субсидиялау көлемдерінің екі данасын да тиісті жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей пысықтауға жолдайды.
Пысықталған субсидиялау көлемдері екі данада облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адамның қолы қойылған ілеспе хатпен Министрлікке қайта келісуге тиісті жылдың 30 қаңтарынан кешіктірілмей беріледі.
Министрлік мақұлданған субсидиялау көлемдерінің бір данасын тиісті ілеспе хатпен тиісті жылдың 5 ақпанынан кешіктірмей кері қайтарады.
Субсидиялау көлемдері осы Қағидалар күшіне енгеннен кейін бір ай ішінде және одан кейін жыл сайын 5 ақпаннан кешіктірілмей, облыс, Астана және Алматы қалалары әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.
Қаулы қабылданғаннан кейін облыстың, Астана және Алматы қалаларының әкімдігі екі жұмыс күні ішінде оны өз ресми интернет-ресурсына орналастырады.
Қаулы интернет-ресурста орналастырылғаннан кейін, Министрлік субсидиялау көлемдерін олардың бұрын мақұлданған нұсқасына сәйкес келуі тұрғысынан салыстырып тексереді. Сәйкессіздік анықталған жағдайда, Министрлік субсидиялау көлемдерін мақұлданған нұсқасына сәйкестендіру туралы облыстың, Астана және Алматы қалаларының әкімдігіне хабарлайды.

6. Субсидированию не подлежат:
1) приобретение племенных или чистопородных животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) приобретенные отечественные племенные животные, фактическая стоимость которых не превышает утвержденный норматив минимум в два раза;
3) селекционная и племенная работа с животными и пчелосемьями, просубсидированными в текущем году по направлению субсидирования за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
4) племенные быки-производители мясных, молочных и молочно-мясных пород/племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства в стадах/отарах, просубсидированные в текущем году по направлению содержания племенных быков-производителей/племенных баранов-производителей;
5) племенные бараны-производители, на удешевление стоимости при приобретении, в случае предоставления операторами в аренду для воспроизводства товарной отары;
6) семя племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород на удешевление стоимости приобретения, использованных при оказании услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота племенными и дистрибьютерными центрами;
7) бычки, на удешевление затрат при откорме, полученные не в результате породного преобразования (за исключением бычков, реализованных молочно-товарными фермами);
8) продукция животноводства, приобретенная товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки, за исключением мясоперерабатывающих предприятий, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота;
9) продукция животноводства, реализованная товаропроизводителями по бартеру, в счет взаиморасчетов или ранее просубсидированная, за исключением ранее просубсидированной продукции животноводства, закупаемой мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота;
10) животноводческая продукция подворного забоя, а также не прошедшая первичную переработку в убойных цехах (пунктах) и мясоперерабатывающих предприятиях;
11) продукция животноводства, полученная товаропроизводителями в результате вынужденного санитарного забоя животных, а также продукция и поголовье сельскохозяйственных животных в период осуществления карантинирования по особо опасным и инфекционным заболеваниям по определенному виду животных;

6. Мыналар субсидиялауға жатпайды:
1) бұрын сатып алу кезінде құнын арзандатуға субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту үшін пайдаланылмайтын асыл тұқымды және таза тұқымды жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материал) сатып алу;
2) нақты құны бекітілген нормативтен екі есе аспайтын сатып алынған отандық асыл тұқымды жануарлар;
3) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізілгені үшін субсидиялау бағыты бойынша ағымдағы жылы субсидияланған жануарлармен және балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
4) ағымдығы жылы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды/асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу бағыты бойынша субсидияланған табындарда/отарларда өсімін молайту үшін пайдаланылатын етті, сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқалары/асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар;
5) тауарлық отардың өсімін молайту үшін операторлар жалға берген жағдайда, асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың сатып алу кезіндегі құнын арзандату;
6) асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтардың ірі қара малдың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша қызмет көрсету кезінде пайдаланылған, сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларының ұрығын сатып алу құнын арзандату;
7) тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынбаған бұқашықтарды (сүт-тауарлық фермалар өткізген бұқашықтарды қоспағанда) бордақылау кезіндегі шығындарды арзандату;
8) ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындарды қоспағанда, тауар өндірушілер басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатыа алған мал шаруашылығы өнімдері;
9) тауар өндірушілер айырбас бойынша өзара есеп айырысу шотына өткізген немесе ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындар сатып алатын бұрын субсидияланған мал шаруашылығы өнімдерін қоспағанда, бұрын субсидияланған мал шаруашылығы өнімдері;
10) жеке аулада сойылған, сондай-ақ сою цехтарында (пункттерінде) ет өңдеуші кәсiпорындарда бастапқы өңдеуден өтпеген мал шаруашылығы өнімдері;
11) тауар өндірушілер жануарларды мәжбүрлi санитариялық сою нәтижесiнде алынған мал шаруашылығы өнімдері, сондай-ақ белгілі бір жануар түрі бойынша аса қауіпті және инфекциялық аурулар бойынша карантинге қою кезеңіндегі ауыл шаруашылығы жануарларының өнімдері мен бастары;

12) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
13) пищевое яйцо, реализованное и (или) переданное для производства яичного порошка;
14) переработанное молоко, реализованное без упаковки;
15) бычки, на удешевление стоимости при реализации на откормочные площадки, полученные от племенного маточного поголовья мясных пород.
7. Ежегодно Отдел сельского хозяйства соответствующего района, города областного значения (далее – Отдел) в срок не позднее пяти календарных дней до начала приема заявок на получение субсидий (далее – заявка) размещает на интернет-ресурсе акимата района, города областного значения объявление о начале приема заявок для субсидирования. Прием заявок начинается с 20 января текущего года.
8. Необходимым условием получения субсидий товаропроизводителями, физическими и юридическими лицами являются соответствие критериям, указанным в приложениях 2 и 3 к настоящим Правилам на момент подачи заявки.
9. Субсидии выплачиваются:
1) за каждое маточное поголовье крупного рогатого скота, овец, свиней и маралов (оленей), вовлеченного в селекционную и племенную работу; за голову племенного быка-производителя мясного, молочного и молочно-мясного породы/племенного барана-производителя, используемого для воспроизводства стада/отары – за случной сезон;
2) за пчелосемью, вовлеченную в селекционную и племенную работу – за сезон;
3) за голову приобретенного племенного и чистопородного животного, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц, племенного суточного молодняка финальной формы яичного направления птиц – по факту приобретения (за исключением перечисления субсидий на специальный счет при приобретении крупного рогатого скота);
4) за голову искусственно осемененного маточного поголовья крупного рогатого скота и овец – по факту осеменения;
5) за дозу однополого и двуполого семени из расчета расхода две дозы на маточное поголовье, но не более объема потребности на общее маточное поголовье хозяйства – по факту приобретения;
6) за голову теленка, полученного в результате успешной трансплантации эмбриона – по результатам генетической сертификации;
7) за килограмм живого веса бычка, реализованного на откормочную площадку вместимостью не менее 1000 голов единовременно; за килограмм привеса откормленного бычка, первично переработанного на мясоперерабатывающих предприятиях и (или) убойных цехах (пунктах), имеющие учетные номера, или отправленного в живом виде (приоритет отдается субъектам, продукция которых ориентирована на реализацию за пределы страны); за голову ягненка, реализованного специализированным мясоперерабатывающим предприятиям по убою и разделке ягнятины, или отправленного в живом виде (приоритет отдается субъектам, продукция которых ориентирована на реализацию за пределы страны); за килограмм говядины, полученной на мясокомбинатах, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота; за килограмм мяса птицы, молока, тонкой и полутонкой шерсти, реализованной или переработанной на предприятиях (цехах) переработки, имеющих учетные номера; за единицу реализованного пищевого яйца – по факту реализации;

12) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері - аяқтары, бастары, ішкі органдары;
13) жұмыртқа ұнтағын өндіру үшін өткізілген және (немесе) берілген тағамдық жұмыртқа;
14) орамасыз өткізілген өңделген сүт;
15) етті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басынан алынған бұқашықтардың бордақылау алаңдарына өткізу кезіндегі құнын арзандату.
7. Жыл сайын тиісті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың ауыл шаруашылығы бөлімі (бұдан әрі - Бөлім) субсидиялар алуға арналған өтінімдерді (бұдан әрі - өтінім) аудан, облыстық маңызы бар қала әкімдігінің интернет-ресурсында қабылдауды бастағанға дейін күнтізбелік бес күннен кеш емес мерзімде субсидиялау үшін өтінімдер қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру орналастырады. Өтінімдерді қабылдау ағымдағы жылғы 20 қаңтардан басталады.
8. Тауар өндірушілердің, жеке және заңды тұлғалардың субсидиялар алуының қажетті талабы өтінім берген сәтте осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларда көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келу болып табылады.
9. Субсидиялар мыналар үшін төленеді:
1) селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа тартылған ірі қара малдың, қойлардың, шошқалардың және маралдардың (бұғылардың) әрбір аналық басы үшін; етті, сүтті, және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқасының/табынның/отардың өсімін молайтуға пайдаланатын асыл тұқымды тұқымдық қошқардың әр басы үшін - бір шағылыстыру маусымында;
2) селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа тартылған балара ұясы үшін - бір маусымда;
3) сатып алынған асыл тұқымды және таза тұқымды жануардың, құстардың етті бағыттағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанының, құстардың жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанының әр басы үшін - сатып алу фактісі бойынша (ірі қара малды сатып алу кезінде арнайы шотқа субсидиялар аударуды қоспағанда);
4) ірі қара мал мен қойлардың қолдан ұрықтандырылған әр аналық басы үшін - ұрықтандыру фактісі бойынша;
5) бір аналық басқа екі доза шығысы, бірақ шаруашылықтың жалпы аналық басына арналған қажеттілік көлемінен аспайтын есеппен бір жынысты және екі жынысты ұрық дозасы үшін - сатып алу фактісі бойынша;
6) эмбрионды сәтті телу нәтижесінде алынған бұзаудың бір басы үшін - генетикалық сертификаттау нәтижелері бойынша;
7) сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңына өткізілген бұқашықтың тірідей салмағының бір килограмы үшін; есепке алу нөмірлері бар ет өңдеуші кәсіпорындарда және (немесе) сою цехтарында (пункттерінде) бастапқы өңделген немесе тірі күйінде жөнелтілген (басымдық өнімдері елден тыс жерге өткізуге бағдарланған субъектілерге беріледі) бордақыланған бұқашық өсімінің бір килограмы үшін; қозы сою және етін мүшелеу жөніндегі мамандандырылған ет өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген немесе тірі күйінде жөнелтілген (басымдық өнімдері елден тыс жерге өткізуге бағдарланған субъектілерге беріледі) қозының бір басы үшін; ірі қара мал союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет комбинаттарына алынған сиыр етінің бір килограмы үшін; есепке алу нөмірлері бар өңдеуші кәсіпорындарда (цехтарда) өткізілген немесе сонда өңделген құс етінің, сүттің, биязы және жартылай биязы жүннің бір килограмы үшін; өткізілген тағамдық жұмыртқа бірлігі үшін - өткізу фактісі бойынша;

8) за голову маточного поголовья молочного направления – по факту заготовки сена, сенажа/силоса и заготовки/приобретения концентрированных кормов.
10. В случае нехватки средств для удовлетворения заявок по одному из субсидируемых направлений в полном объеме, включая ранее одобренные, но не профинансированные или частично профинансированные заявки, Управление области, Управление города перераспределяет недостающие средства с направлений, при наличии неосвоенных средств по данным направлениям.
Неоплаченный остаток субсидий, причитающийся товаропроизводителю, будет выплачиваться ему в приоритетном порядке из средств следующего месяца при их наличии в пределах объемов, утвержденных постановлением акимата области, городов Астаны и Алматы по направлению субсидирования.
11. В случае изменения сумм между направлениями субсидирования в постановление акимата области, городов Астаны и Алматы вносятся соответствующие изменения и (или) дополнения в порядке, предусмотренном пунктом 5 настоящих Правил. При этом не допускается сокращение объемов субсидий по приоритетным направлениям согласно целям и показателям государственных и правительственных программ.
12. Управление области, Управление города ежемесячно публикует информацию о результатах рассмотрения заявок физических и юридических лиц на получение субсидий на специальном разделе интернет-ресурса акимата области, городов Астаны и Алматы.
Управление области, Управление города направляет отчет по освоению бюджетных средств ежемесячно в срок до пятого числа месяца, следующего за отчетным по форме 1, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и ежегодно в срок до 10 января следующего за отчетным годом по форме 2, согласно приложению 4 к настоящим Правилам в Министерство.
13. Министерство осуществляет мониторинг за реализацией акиматами областей, городов Астаны и Алматы субсидирования на развитие племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства. По итогам мониторинга Министерством вносится предложение на имя акима области, городов Астаны и Алматы.
Глава 2. Порядок получения субсидий по направлению развития племенного животноводства
14. По направлениям субсидирования развития племенного животноводства товаропроизводители подают заявки с момента возникновения оснований для ее подачи и соответствия товаропроизводителя критериям, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, по следующим срокам:
1) удешевление затрат на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем крупного рогатого скота, охваченного породным преобразованием, а также пчелосемьями, содержание племенных быков-производителей, используемых для воспроизводства стада – с 15 апреля до 1 октября текущего года;

8) сүтті бағыттағы аналық мал басының бір басы үшін - пішен, пішендеме/сүрлем дайындау және құнарландырылған азық дайындау/сатып алу фактісі бойынша.
10. Бұрын мақұлданған, бірақ қаржыландырылмаған немесе ішінара қаржыландырылған өтінімдерді қоса алғанда, субсидияланатын бағыттардың бірі бойынша өтінімдерді толық көлемде қанағаттандыру үшін қаражат жетіспеген жағдайда, Облыс басқармасы, Қала басқармасы жетіспеген қаражатты бағыттар бойынша игерілмеген қаражат болған жағдайда, осы бағыттардан қайта бөледі.
Тауар өндірушіге тиесілі субсидиялардың төленбеген қалдығы оған басым тәртіппен келесі айдың қаражатынан (олар бар болған жағдайда) облыс, Астана және Алматы қалалары әкімдігінің субсидиялау бағыты жөніндегі қаулысымен бекітілген көлемдер шегінде төленетін болады.
11. Субсидиялау бағыттары арасындағы сомалар өзгерген жағдайда, облыс, Астана және Алматы қалалары әкімдігінің қаулысына осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген тәртіппен тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі. Бұл ретте мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың мақсаттары мен көрсеткіштеріне сәйкес басым бағыттар бойынша субсидиялар көлемдерін қысқартуға жол берілмейді.
12. Облыс басқармасы, Қала басқармасы ай сайын жеке және заңды тұлғалардың субсидиялар алуға арналған өтінімдерін қарау нәтижелері туралы ақпаратты облыс, Астана және Алматы қалалары әкімдігінің интернет-ресурсының арнайы бөлімінде жариялайды.
Облыс басқармасы, Қала басқармасы Министрлікке ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесіне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарына дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша бюджет қаражатын игеру жөніндегі есепті жолдайды.
13. Министрлік облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруға арналған субсидиялауды іске асыруына мониторинг жүргізеді. Мониторинг қорытындылары бойынша Министрлік облыс, Астана және Алматы қалалары әкімінің атына ұсыныс енгізеді.
2-тарау. Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағыты бойынша субсидиялар алу тәртібі
14. Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау бағыты бойынша тауар өндірушілер өтінім беру үшін негіздер туындаған және тауар өндіруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өлшемшарттарға сай келген сәттен бастап, мынадай мерзімдер бойынша өтінімдер береді:
1) тұқымдық түрлендірумен қамтылған ірі қара малдың аналық басымен, сондай-ақ балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге, табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға жұмсалатын шығындарды арзандату - ағымдағы жылғы 15 сәуірден 1 қазанға дейін;

2) удешевление затрат на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем овец, маралов (оленей), содержание племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства товарной отары – с 1 сентября до 1 декабря текущего года;
3) субсидирование услуг племенных и дистрибьютерных центров по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления, а также овец крестьянских (фермерских) хозяйств и сельскохозяйственных кооперативов, субсидирование услуг по трансплантации эмбрионов – с 1 мая до 1 декабря текущего года;
4) удешевление стоимости приобретения племенных или чистопородных животных у отечественных и зарубежных хозяйств, удешевление затрат на приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления и приобретение племенного суточного молодняка финальной формы яичного направления птиц у отечественных и зарубежных хозяйств, удешевление стоимости приобретенной однополой и двуполой семени племенного быка-производителя молочных и молочно-мясных пород, с момента возникновения оснований для подачи заявки прошло не более шести месяцев – с 25 января до 20 декабря текущего года;
5) ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем племенного крупного рогатого скота, свиней – с 25 января до 20 декабря текущего года.
Товаропроизводители обеспечивают соответствие критериям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам в срок:
1) ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем крупного рогатого скота, охваченного породным преобразованием – до 1 октября текущего года;
2) ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем овец, свиней и маралов (оленей) – до 1 декабря текущего года;
3) содержание племенных быков-производителей, используемых для воспроизводства стада – до 1 июля текущего года;
4) содержание племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства товарной отары – до 1 декабря текущего года.
15. Товаропроизводители по направлению развития племенного животноводства по мере возникновения соответствующих оснований направляют заявки по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам:
1) в бумажном виде через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал), интегрированный с информационной базой селекционной и племенной работы (далее – ИАС).
Заявки формируются в ИАС, по результатам обработки внесенных данных в ИАС с учетом критериев, указанных в Приложении 2 к настоящим Правилам. ИАС сверяет наличие данных, указанной товаропроизводителем в заявке.
В случае несоответствия данных товаропроизводителя критериям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам ИАС не формирует заявку.
Государственная корпорация в течение одного рабочего дня направляет заявку в Отдел.
Электронная заявка, подписанная ЭЦП товаропроизводителя, направляется для обработки в Отдел автоматически.
Товаропроизводитель подтверждает достоверность представленной информации в заявке и несет ответственность за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2) қойлардың, маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге, тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағуға жұмсалатын шығындарды арзандату - ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 1 желтоқсанға дейін;
3) асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтардың шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінің сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара малының, сондай-ақ қойларының аналық басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерін субсидиялау, эмбриондарды телу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді субсидиялау - ағымдағы жылғы 1 мамырдан 1 желтоқсанға дейін;
4) өтінім беруге негіздер туындаған сәттен бастап алты айдан аспаған отандық және шетелдік шаруашылықтардан асыл тұқымды немесе таза тұқымды жануарларды сатып алу құнын арзандату, отандық және шетелдік шаруашылықтардан құстардың етті бағыттағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын сатып алуға жұмсалған шығындарын арзандату; сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларының сатып алынған бір жынысты және екі жынысты ұрығының құнын арзандату - ағымдағы жылғы 25 қаңтардан 20 желтоқсанға дейін;
5) ірі қара малдың, шошқалардың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу - ағымдағы жылғы 25 қаңтардан 20 желтоқсанға дейін.
Тауар өндірушілер осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестікті мынадай мерзімде қамтамасыз етеді:
1) тұқымдық түрлендірумен қамтылған ірі қара малдың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу - ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін;
2) қойлардың, шошқалар мен маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу - ағымдағы жылғы 1 желтоқсанға дейін;
3) табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу - ағымдағы жылғы 1 шілдеге дейін;
4) тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу - ағымдағы жылғы 1 желтоқсанға дейін.
15. Тауар өндірушілер асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағыты бойынша тиісті негіздер туындауына қарай осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) қағаз түрінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) арқылы;
2) электрондық түрде селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасымен (бұдан әрі - АТЖ) авторландыру бөлігінде интеграцияланған www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы өтінімдер жолдайды.
Өтінім осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарды ескере отырып, АТЖ-ға енгізілген деректерді өңдеу нәтижелері бойынша АТЖ-да қалыптастырылады. АТЖ тауар өндіруші өтінімде көрсеткен деректердің бар-жоғын салыстырып-тексереді.
Тауар өндірушінің деректері осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, АТЖ өтінім қалыптастырмайды.
Мемлекеттік корпорация бір жұмыс күні ішінде өтінімді Бөлімге жолдайды.
Тауар өндірушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық өтінім автоматты түрде Бөлімге өңдеу үшін жолданады.
Тауар өндіруші өтінімде ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растайды және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

16. В случае соответствия заявки товаропроизводителя критериям, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, Отдел в течение одного рабочего дня направляет заявку посредством ИАС в Управление области, Управление города.
Управление области, Управление города в течение одного рабочего дня после поступления заявки направляет товаропроизводителю уведомление по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам об одобрении заявки посредством ИАС.
При предоставлении документов через Государственную корпорацию, Управление области, Управление города в указанные сроки направляет в Отдел уведомление об одобрении заявки для дальнейшего направления в Государственную корпорацию.
При обращении товаропроизводителем в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги Отделом предоставляется в Государственную корпорацию за день до окончания срока оказания государственной услуги.
17. Управление области, Управление города, в случае наличия средств по месяцу и направлению субсидирования, в течение одного рабочего дня с момента одобрения заявки с учетом хронологии поступления заявок формирует сводный акт по области, городу согласно приложению 8 к настоящим Правилам, и направляет на оплату.
18. Перечисление причитающихся бюджетных субсидий по направлениям на развитие племенного животноводства на банковские счета товаропроизводителей осуществляется Управлением области, Управлением города путем предоставления в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате в двух экземплярах и счета к оплате в течение одного рабочего дня, в случае наличия средств по месяцу и регистрации товаропроизводителя в информационной системе Казначейства.
19. Сведения о полученных субсидиях по направлениям развития племенного животноводства вносятся Управлением области, Управлением города в ИАС в течение пяти рабочих дней со дня выплаты субсидий товаропроизводителям.
20. Товаропроизводители до предоставления заявки по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, по указанным направлениям субсидирования размещают в ИАС:
электронную копию справки банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета (предоставляется один раз или при смене банковского счета);
акт об осеменении маточного поголовья овец по форме 1, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и акт об осеменении и обследования на стельность осемененного маточного поголовья крупного рогатого скота по форме 2, согласно приложению 9 к настоящим Правилам – при искусственном осеменении маточного поголовья семенем племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород/овец в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах.

16. Тауар өндірушінің өтінімі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, Бөлім бір жұмыс күні ішінде өтінімді АТЖ арқылы Облыс басқармасына, Қала басқармасына жолдайды.
Облыс басқармасы, Қала басқармасы өтінім келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде тауар өндірушіге АТЖ арқылы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімнің мақұлданғаны туралы хабарлама жолдайды.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген жағдайда, Облыс басқармасы, Қала басқармасы көрсетілген мерзімдер ішінде өтінімнің мақұлданғаны туралы хабарламаны одан әрі Мемлекеттік корпорацияға жолдау үшін Бөлімге жолдайды.
Тауар өндіруші Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде, құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте Бөлім мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің аяқталуынан бір күн бұрын береді.
17. Облыс басқармасы, Қала басқармасы субсидиялау бағыты және ай бойынша қаражат болған жағдайда, өтінім мақұлданған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде өтінімдердің келіп түсу хронологиясын ескере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес облыс, қала бойынша жиынтық акт қалыптастырады және ақы төлеуге жолдайды.
18. Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағыттары бойынша тиесілі бюджеттік субсидияларды тауар өндірушілердің банктік шоттарына аударуды Облыс басқармасы, Қала басқармасы аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ай бойынша қаражат болған жағдайда және тауар өндіруші Қазынашылық ақпарат жүйесінде тіркелген жағдайда, бір жұмыс күні ішінде екі данада төлем шоттарының тізілімін және төлем шоттарын беру жолымен жүзеге асырады.
19. Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағыттары бойынша алынған субсидиялар туралы мәліметтерді Облыс басқармасы, Қала басқармасы тауар өндірушілерге субсидиялар төленген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде АТЖ-ға енгізеді.
20. Тауар өндірушілер көрсетілген субсидиялау бағыттары бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім бергенге дейін АТЖ-ға мыналарды орналастырады:
- екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасының электрондық көшірмесі (жылына бір рет немесе банктік шот ауысқан жағдайда беріледі);
- осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қойлардың аналық басын ұрықтандыру туралы акт және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және буаздыққа зерттеп қарау актісі - шаруа (фермер) қожалықтарында және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларының ұрығымен аналық басты/қойларды қолдан ұрықтандыру кезінде.

Отдел в соответствии с данными, указанными в протоколе схода жителей населенного пункта по закреплению и использованию племенных быков-производителей, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, формирует общественное стадо с регистрацией маточного поголовья в ИАС, а также с закреплением племенных быков производителей до 1 июля текущего года.
21. В случае приобретения товаропроизводителем племенного или чистопородного крупного рогатого скота с отсрочкой платежа (с частичной оплатой), в кредит или в лизинг, допускается перечисление бюджетных средств на счет продавца, кредитора или лизингодателя, который указывается в заявке.
В случае импорта племенного или чистопородного крупного рогатого скота, допускается перечисление субсидий на специальный счет для оплаты за скот, при условии наличия положительного решения кредитного комитета финансового института, кредитного договора/договора лизинга.
Для получения субсидий на специальный счет, финансовый институт предоставляет в Управление копии положительного решения кредитного комитета финансового института, кредитного договора/договора лизинга, заверенных финансовым институтом. Управление в течение трех рабочих дней перечисляет средства на специальный счет.
Финансовый институт в течение двух рабочих дней с даты получения средств на специальный счет, перечисляет средства на счет, указанный в кредитном договоре и предоставляет документ о перечислении средств в Управление.
Товаропроизводитель в течение девяносто календарных дней с момента перечисления субсидий Управлением, обязан предоставить подтверждающие документы по факту импорта племенного или чистопородного крупного рогатого скота в Управление, с регистрацией скота в ИАС.
Глава 3. Порядок получения субсидий по направлению повышения продуктивности и качества продукции животноводства
22. Товаропроизводители по направлению повышения продуктивности и качества продукции животноводства подают заявки при соответствии товаропроизводителя критериям, согласно приложению 3 к настоящим Правилам и в течение месяца с момента реализации продукции и получения оплаты за реализованную продукцию, в сроки с 20 января до 20 декабря текущего года.
Товаропроизводители по направлению повышения продуктивности и качества продукции животноводства, подает заявку по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам:
1) в бумажном виде через Государственную корпорацию;
2) в электронном виде посредством портала, интегрированный с ИАС.
Заявки формируются в ИАС, по результатам обработки внесенных данных в ИАС с учетом критериев, указанных в Приложении 3 к настоящим Правилам.
В случае подачи заявки через Государственную корпорацию, товаропроизводитель распечатывает заявку, сформированную в ИАС.
Государственная корпорация в течение одного рабочего дня направляет заявку в Отдел.
Электронная заявка, подписанная ЭЦП товаропроизводителя, направляется для обработки в Отдел автоматически.
Товаропроизводитель подтверждает достоверность представленной информации в заявке и несет ответственность за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Бөлім осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес елді мекендер тұрғындары жиынының асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі шешімінде көрсетілген деректерге сәйкес ағымдағы жылғы 1 шілдеге дейін АТЖ-да аналық басты тіркей отырып, сондай-ақ асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп бере отырып, қоғамдық табын қалыптастырады.
21. Тауар өндіруші асыл тұқымды немесе таза тұқымды ірі қара малды төлемін кейінге қалдыра отырып (ішінара төлей отырып), кредитке немесе лизингке сатып алған жағдайда, бюджеттік қаражатты өтінімде көрсетілетін сатушының, кредит берушінің немесе лизинг берушінің шотына аударуға жол беріледі.
Асыл тұқымды немесе таза тұқымды ірі қара малды импорттау жағдайында, қаржы институтының кредит комитетінің оң шешімі, кредит шарты/лизинг шарты болған жағдайда, субсидияларды мал үшін ақы төлеуге арналған арнайы шотқа аударуға болады.
Арнайы шотқа субсидиялар алу үшін қаржы институты Басқармаға қаржы институтының кредит комитетінің қаржы институты куәландырған оң шешімінің, кредит шартының/лизинг шартының көшірмелерін береді. Басқарма үш жұмыс күні ішінде қаражатты арнайы шотқа аударады.
Қаржы институты арнайы шотқа қаражат түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кредит шартында көрсетілген шотқа қаражат аударады және Басқармаға қаражаттың аударылғаны туралы құжат береді.
Тауар өндіруші Басқарма субсидия аударған сәттен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде АТЖ-ға малды тіркей отырып, Басқармаға асыл тұқымды немесе таза тұқымды ірі қара малды импорттау фактісі бойынша растаушы құжаттар беруге міндетті.
3-тарау. Мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бағыты бойынша субсидиялар алу тәртібі
22. Тауар өндірушілер мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бағыты бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өлшемшарттарға сай келген жағдайда және өнімді өткізіп, өткізілген өнімге ақы алған сәттен бастап бір ай ішінде, ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан бастап 20 желтоқсанына дейінгі мерзімде өтінімдер береді.
Тауар өндірушілер мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бағыты бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы қағаз түрінде;
2) АТЖ-мен авторландыру бөлігінде интеграцияланған портал арқылы электрондық түрде өтінім береді.
Өтінімдер осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарды ескере отыра, АТЖ-ға енгізілген деректерді пысықтау нәтижелері бойынша АТЖ-да қалыптастырылады.
Мемлекеттік корпорация арқылы өтінім берген жағдайда, тауар өндірушілер АТЖ-да қалыптастырылған өтінімді басып шығарады.
Мемлекеттік корпорация өтінімді бір жұмыс күні ішінде Бөлімге жолдайды.
Тауар өндірушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық өтінім автоматты түрде Бөлімге өңдеу үшін жолданады.
Тауар өндіруші өтінімде ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растайды және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

23. В целях обеспечения прозрачности получения субсидий, птицефабрики/откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов единовременно/молочно-товарные фермы и сельскохозяйственные кооперативы/мясокомбинаты, осуществляющие забой овец получают заключение специальной комиссии на соответствие их критериям к сельскохозяйственным товаропроизводителям, физическим и юридическим лицам, претендующим на получение субсидий на повышение продуктивности и качества продукции животноводства, установленными в Приложении 3 настоящих Правил. Состав создаваемых на уровне областей, городов Астаны и Алматы комиссий формируется из представителей: региональной палаты предпринимателей НПП "Атамекен", общественного отраслевого союза/ассоциации/республиканские палаты и специалиста Отдела. Процедура формирования и работа комиссии регламентируется решением НПП "Атамекен".
24. Специальная комиссия сверяет наличие соответствующей инфраструктуры предприятий и выдает заключение по форме согласно приложения 6 к настоящим Правилам, сканированная копия, которой размещается в ИАС. Информация о соответствии/несоответствии, указанная в заключении вносится в ИАС.
Определение соответствия товаропроизводителей критериям осуществляется в течение пяти рабочих дней на безвозмездной основе на основании письменного уведомления товаропроизводителя в региональную палату предпринимателей НПП "Атамекен". Срок рассмотрения может быть продлен на не более 5 рабочих дней, по согласованию с товаропроизводителем.
Сверка соответствия товаропроизводителей критериям специальной комиссией осуществляется один раз в три года, либо при изменении критерий и требований, установленных настоящими Правилами.
25. Отдел осуществляет сверку товаропроизводителей, подавших заявку на субсидирование животноводческой продукции, со списком товаропроизводителей, по которым осуществляется карантинирование по особо опасным и инфекционным заболеваниям по соответствующим видам сельскохозяйственных животных, представленной Отделом ветеринарии района, городов республиканского и областного значения при наличии таковых.
26. Отдел в течение одного рабочего дня с момента получения заявки сверяет заявку товаропроизводителя на предмет соответствия, указанным условиям в пунктах 6 и 8 настоящих Правил, а также осуществляет сверку данных, указанных в заявке с прикрепленными в ИАС документами.
При соответствии указанных данных, заявка направляется в течение указанного срока в Управление области, Управление города посредством ИАС.
В случае выявления несоответствия условиям, указанным в пунктах 6 и 8 настоящих Правил и информации, указанной в заявке с информацией в прикрепленных документах, Отдел в течение указанного срока направляет товаропроизводителю уведомление по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с указанием причин отказа в бумажном виде через Государственную корпорацию либо в электронном виде посредством ИАС.
Прикрепленные документы хранятся в ИАС в течение одного года.

23. Субсидиялар алудың ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында құс фабрикалары/сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдары/тауарлық сүт фермалары және ауыл шаруашылығы кооперативтері/қой союды жүзеге асыратын ет комбинаттары осы Қағидаларға 3-қосымшада белгіленген мал шаруашылығының өнiмдiлiгiн және өнім сапасын арттыруға субсидиялар алуға үміткер ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге, жеке және заңды тұлғаларға қойылатын өлшемшарттарға сәйкестігіне арнайы комиссияның қорытындысын алады. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының деңгейінде құрылатын комиссиялардың құрамы "Атамекен" ҚР ҰКП-ның өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық салалық одақтардың/қауымдастықтардың/республикалық палаталардың өкілдерінен және Бөлім маманынан қалыптастырылады. Комиссияның қалыптасу рәсімі мен жұмысы "Атамекен" ҚР ҰКП-ның шешімімен регламенттеледі.
24. Арнайы комиссия кәсіпорындардың инфрақұрылымының бар-жоғын салыстырып-тексереді және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды береді, оның сканерленген көшірмесі АТЖ-да орналастырылады. Қорытындыда көрсетілген сәйкес келу/сәйкес келмеу туралы ақпарат АТЖ-ға енгізіледі.
Тауар өндірушілердің өлшемшарттарға сәйкестігін анықтау бес жұмыс күні ішінде өтеусіз негізде "Атамекен" ҚР ҰКП-ның өңірлік кәсіпкерлер палатасына тауар өндірушінің жазбаша хабарламасы негізінде жүзеге асырылады. Қарау мерзімі тауар өндірушімен келісім бойынша 5 жұмыс күнінен аспайтындай ұзартылуы мүмкін.
Тауар өндірушілердің арнайы комиссия өлшемшарттарына сәйкестігін салыстырып-тексеру үш жылда бір рет не осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттар мен талаптар өзгерген кезде жүзеге асырылады.
25. Бөлім мал шаруашылығы өнімін субсидиялауға өтінім берген тауар өндірушілерді аса қауіпті және инфекциялық аурулар болған жағдайда ауданның, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың ветеринария бөлімі ұсынған, ауыл шаруашылығы жануарларының тиісті түрлерінің осындай аурулары бойынша карантинге қою жүргізілетін тауар өндірушілердің тізіммен салыстырып-тексеруді жүзеге асырады.
26. Бөлім өтінімді алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде тауар өндірушіні осы Қағидалардың 6 және 8-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан салыстырып-тексереді, сондай-ақ, өтінімде көрсетілген деректерді АТЖ-да тіркелген құжаттармен салыстырып-тексеруді жүзеге асырады.
Көрсетілген деректер сәйкес келген жағдайда, өтінім көрсетілген мерзім ішінде АТЖ арқылы Облыс басқармасына, Қала басқармасына жолданады.
Осы Қағидалардың 6 және 8-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкессіздік және өтінімде көрсетілген ақпараттың қоса тіркелген құжаттардағы ақпаратпен сәйкессіздігі анықталған жағдайда, Бөлім тауар өндірушіге көрсетілген мерзім ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, Мемлекеттік корпорация арқылы қағаз түрінде не АТЖ арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жолдайды.
АТЖ-ға тіркелген құжаттар бір жыл бойы сақталады.

27. Управление области, Управление города в течение одного рабочего дня после поступления заявки направляет товаропроизводителю уведомление по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам об одобрении заявки посредством ИАС.
28. Управление области, Управление города, в случае наличия средств по месяцу и направлению субсидирования, в течение одного рабочего дня с момента одобрения заявки с учетом хронологии поступления заявок формирует сводный акт по области, городу согласно приложению 8 к настоящим Правилам, и направляет на оплату.
29. Перечисление причитающихся бюджетных субсидий по направлениям повышение продуктивности и качества продукции животноводства на банковские счета товаропроизводителей осуществляется Управлением области, Управлением города путем предоставления в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате в двух экземплярах и счета к оплате в течение одного рабочего дня, в случае наличия средств по месяцу и регистрации товаропроизводителя в информационной системе Казначейства.
30. Сведения о полученных субсидиях по направлениям повышение продуктивности и качества продукции животноводства вносятся Управлением области, Управлением города в ИАС в течение пяти рабочих дней со дня выплаты субсидий товаропроизводителям.

27. Облыс басқармасы, Қала басқармасы өтінім келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде тауар өндірушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АТЖ арқылы өтінімнің мақұлданғаны туралы хабарлама жолдайды.
28. Облыс басқармасы, Қала басқармасы ай бойынша және субсидиялау бағыты бойынша қаражат болған жағдайда, өтінім мақұлданған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде өтінімдердің келіп түсу хронологиясы ескеріле отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес облыс, қала бойынша жиынтық акт қалыптастырады және төлемге жолдайды.
29. Мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бағыттары бойынша тиесілі бюджеттік субсидияларды тауар өндірушілердің банктік шоттарына аударуды Облыс басқармасы, Қала басқармасы аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ай бойынша қаражат болған және тауар өндіруші Қазынашылық ақпараттық жүйесіне тіркелген жағдайда, төлем шоттарының тізілімін екі данада және төлем шотын бір жұмыс күні ішінде беру жолымен жүзеге асырады.
30. Мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бағыты бойынша алынған субсидиялар туралы мәліметтерді Облыс басқармасы, Қала басқармасы тауар өндірушілерге субсидия төленген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде АТЖ-ға енгізеді.

31. Товаропроизводители до предоставления заявки по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, по указанным направлениям субсидирования размещают в ИАС электронную копию справки банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета (предоставляется один раз или при смене банковского счета).
32. Заявки, одобренные до вступления в силу настоящих Правил, но не проплаченные ввиду отсутствия средств, подлежат к выплате по условиям, действовавших Правил на момент одобрения заявки.
Приложение 1
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
Нормативы субсидий
Направление субсидирования
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
1.1
Товарное маточное поголовье
голова

31. Тауар өндірушілер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім бергенге дейін көрсетілген субсидиялау бағыты бойынша АТЖ-ға екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасының электрондық көшірмесін орналастырады (жылына бір рет немесе банктік шот ауысқан жағдайда беріледі).
32. Осы Қағидалар күшіне енгенге дейін мақұлданған, бірақ қаражаттың болмауы себепті төленбеген өтінімдер өтінімнің мақұлдануы сәтіне қолданыста болған Қағидалардың талаптары бойынша төленуі тиіс.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялар нормативтері
Субсидиялау бағыты
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1.1
Тауарлық аналық бас
бас

10 000
Пчеловодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями**
пчелиная семья
5 000
Примечание:
* - при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета и/или при перераспределении с других бюджетных программ допускается увеличение нормативов субсидирования до 50% от утвержденного норматива по согласованию с Министерством в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
** - при выделении дополнительных бюджетных средств из местного бюджета.
Приобретение племенных и чистопородных животных всех видов, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы птиц, племенного суточного молодняка финальной формы, полученной в птицефабрике, зарегистрированной в республиканской палате субсидируется до утвержденного норматива, но не более 50% стоимости от его стоимости приобретения.
Для товаропроизводителей фактическое производство сельскохозяйственной продукции определяется годовыми статистическими данными за прошедший год по форме 24-сх, указанное в заключении специальной комиссии.
Приложение 2
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
Критерии к сельскохозяйственным товаропроизводителям, физическим и юридическим лицам, претендующим на получение субсидий на развитие племенного животноводства
№ п/п
Направление субсидирования
Критерии
1
2
3
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем крупного рогатого скота
1. Наличие идентификационных номеров у всех животных и их регистрация в ИАС на момент подачи заявки.
2. Для стада с товарным маточным поголовьем - использование в воспроизводстве племенных быков-производителей мясных пород (собственных или на условиях аренды) в соответствии с зоотехническими нормативами:
1) из расчета не менее одного племенного быка-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья;
2) использование не более двух случных сезонов подряд;
3) возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года;
4) ранее не использованных в породном преобразовании.
3. Для стада с племенным маточным поголовьем мясных пород:
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
2) искусственное осеменение маточного поголовья семенем племенных быков-производителей мясных пород или использование в воспроизводстве племенных быков-производителей первой категории мясных пород.
2.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем овец
1. Наличие идентификационных номеров у всех животных и их регистрация в ИАС на момент подачи заявки.

10 000
Балара шаруашылығы
1.
Балара ұясымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу**
балара ұясы
5 000
Ескертпе:
* - жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде және/немесе басқа бюджеттік бағдарламалардан қайта бөлінген кезде субсидиялау нормативтерін осы Қағидаларға 5-тармаққа сәйкес Министрлікпен келісім бойынша белгіленген нормативтен 50%-ға дейін ұлғайтуға жол беріледі;
** - жергілікті бюджеттен қосымша бюджет қаражат бөлінгенде.
Асыл тұқымды және таза тұқымды жануарлардың барлық түрлерін, құстардың ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын, республикалық палаталарда тіркелген құс фабрикаларынан алынған финалдық нысандағы тәуліктік асыл тұқымды балапанды сатып алу бекітілген нормативке дейін, бірақ оны сатып алу құнының 50%-ынан аспайтын мөлшерде субсидияланады.
Тауар өндірушілер үшін ауыл шаруашылығы өнімінің нақты өндірісі арнайы комиссияның қорытындысында көрсетілген, 24-аш нысаны бойынша өткен жылға арналған жылдық статистикалық деректермен айқындалады
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға арналған субсидияларды алуға үміткер ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге, жеке және заңды тұлғаларға қойылатын өлшемшарттар
Р/с
Субсидиялау бағыты
Өлшемшарттар
1
2
3
1.
Ірі қара малдың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Өтінім берген сәтте барлық жануарларда бірдейлендіру нөмірлерінің болуы және олардың АТЖ-да тіркелуі.
2. Тауарлық аналық басы бар табын үшін:
- өсімді молайтуда мындай зоотехникалық нормативтерге сәйкес етті тұқымның асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын (өзінің бұқаларын немесе жалдау шарттарымен) пайдалану:
1) жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа есебімен;
2) қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айдан кем болмауы;
4) бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған.
3. Етті тұқымның асыл тұқымды аналық бас бар табын үшін:
1) аналық баста тиісті тұқым бойынша Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) асыл тұқымды аналық мал басын етті тұқымның тұқымдық бұқаларының ұрығымен қолдан ұрықтандыру немесе өсімін молайтуда етті тұқымның бірінші санатты асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын пайдалану.
2.
Қойлардың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Өтінім берген сәтте барлық жануарларда бірдейлендіру нөмірлерінің болуы және олардың АТЖ-да тіркелуі.

2. Использование искусственного осеменения маточного поголовья и (или) использование в воспроизводстве и замена на ранее не использованных в породном преобразовании племенных баранов-производителей (собственных или на условиях аренды) в соответствии с зоотехническими нормативами:
1) не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке и/или не менее одного барана-производителя на триста голов маточного поголовья при искусственном осеменении;
2) использование барана-производителя не более двух случных сезонов подряд, при аренде барана-производителя – не более одного случного сезона;
3) возрастом племенных баранов-производителей на 1 сентября текущего года не менее 12 месяцев.
3. Наличие технологического оборудования для проведения искусственного осеменения или проведение искусственного осеменения маточного поголовья овец совместно с племенными и дистрибьютерными центрами (при использовании искусственного осеменения).
4. Дополнительно для отары с племенным маточным поголовьем – наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой.
3.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем свиней
1. Наличие идентификационных номеров у всех животных и их регистрация в ИАС на момент подачи заявки.
2. Маточное поголовье от 50 голов на момент подачи заявки на получение субсидий.
3. Использование в воспроизводстве искусственного осеменения маточного поголовья или использование племенных хряков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами:
1) не менее одного хряка-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке или не менее одного хряка-производителя на двести голов маточного поголовья при искусственном осеменении;
2) использование хряков-производителей не более двух лет подряд.
4.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
1. Наличие регистрации в ИАС и Республиканской палате.
2. Использование в воспроизводстве и ротации племенных самцов-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами:
1) возраст самцов – не менее 36 месяцев на
1 сентября текущего года;
2) не менее одного самца-производителя на тридцать голов маточного поголовья;
3) использование самца-производителя не более двух случных сезонов подряд.
5.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
1. Наличие не менее 10 пчелосемей в ИАС на момент подачи заявки на получение субсидий.
6.
Приобретение товаропроизводителями племенного и чистопородного крупного рогатого скота

2. Мынадай зоотехникалық нормативтерге сәйкес аналық басты қолдан ұрықтандыруды пайдалану және (немесе) асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды (өзінің қошқарларын немесе жалдау шарттарымен) өсімді молайтуда пайдалану және бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған қошқарларға ауыстыру:
1) еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір тұқымдық қошқар және/немесе қолдан ұрықтандыруда үш жүз аналық басқа кемінде бір тұқымдық қошқар;
2) тұқымдық қошқарды қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық, тұқымдық қошқарды жалдаған жағдайда - бір шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 12 айдан кем болмауы.
3. Қолдан ұрықтандыруды жүргізу үшін технологиялық жабдықтың болуы немесе асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтармен бірлесе отырып, қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу (қолдан ұрықтандыруды пайдалану кезінде).
4. Асыл тұқымды аналық басы бар отарлар үшін қосымша - аналық баста Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
3.
Шошқалардың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Өтінім берген сәтте барлық жануарларда бірдейлендіру нөмірлерінің болуы және олардың АТЖ-да тіркелуі.
2. Субсидия алуға өтінім берген сәтте аналық бас 50 бастан басталады.
3. Мынадай зоотехникалық нормативтерге сәйкес өсімді молайтуда аналық басты қолдан ұрықтандыруды пайдалану немесе асыл тұқымды тұқымдық еркек шошқаларды пайдалану;
1) еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір тұқымдық еркек шошқа немесе қолдан ұрықтандыруда екі жүз аналық басқа кемінде бір тұқымдық еркек шошқа;
2) тұқымдық еркек шошқаларды қатарынан екі жылдан артық пайдаланбау.
4.
Маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. АТЖ-да және Республикалық палатада тіркелген болуы.
2. Мынадай зоотехникалық нормативтерге асыл тұқымды тұқымдық аталықтарды өсімді молайтуда және ротациялауда пайдалану:
1) аталықтардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 36 айдан кем болмауы;
2) отыз аналық басқа кемінде бір тұқымдық аталық;
3) тұқымдық аталықты қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
5.
Балара ұясымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Субсидия алуға өтінім берген сәтте АТЖ-да кемінде 10 балара ұясының болуы.
6.
Тауар өндірушілердің асыл тұқымды және таза тұқымды ірі қара мал сатып алуы

1. Наличие идентификационных номеров у приобретҰнного поголовья в ИАС, и их регистрация в соответствующей Республиканской палате на момент подачи заявки.
2. Возраст приобретенного поголовья не превышает на момент приобретения (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)):
телки – 18 месяцев включительно;
бычки – 26 месяцев включительно;
нетели – 26 месяцев включительно (для нетелей молочного и молочно-мясного направления – со сроком стельности не более шести месяцев на момент приобретения).
7.
Приобретение товаропроизводителями племенных баранов-производителей, племенного маточного поголовья коз, племенных жеребцов-производителей, племенных верблюдов-производителей, племенного и чистопородного маточного поголовья свиней
1. Наличие идентификационных номеров у приобретҰнного поголовья в ИАС, и их регистрация в соответствующей Республиканской палате на момент подачи заявки.
2. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)):
бараны-производители – от 12 до 18 месяцев включительно;
маточное поголовье коз – от 12 до 18 месяцев включительно;
жеребцы-производители – от 18 до 24 месяцев включительно;
верблюды-производители – от 30 до 60 месяцев включительно;
поголовье маточных свиней – от 4 до 12 месяцев включительно.
8.
Приобретение племенного суточного молодняка птицы мясного (включая водоплавающую птицу) и яичного направлений
1. Приобретение племенного суточного молодняка мясного и яичного направлений у отечественных и зарубежных хозяйств.
2. Птицефабрика с технологическим оборудованием для клеточного или напольного содержания птицы.
9.
Содержание племенных быков-производителей мясных, молочных и молочно-мясных пород/племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства стада/отара
Использование племенных быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами:
1) из расчета не менее одного племенного быка-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья;
2) использование не более двух случных сезонов подряд;
3) возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года.
1. Использование племенных быков-производителей мясных пород в товарном стаде:
1) наличие у оператора учетного номера и положительное заключение специальной комиссии о соответствии вместимости откормочной площадки не менее 1000 голов единовременно;

1. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басында АТЖ-да бірдейлендіру нөмірлерінің болуы және олардың тиісті Республикалық палатада тіркелуі.
2. Сатып алынған бастың жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату күнінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):
қашарлар - 18 айдан (қоса алғанда);
бұқашықтар - 26 айдан (қоса алғанда);
құнажындар - 26 айдан (қоса алғанда) (сүтті және сүтті-етті бағыттағы құнажындар үшін - сатып алу сәтінде алты айдан аспайтын буаздық мерзімімен) аспайды.
7.
Тауар өндірушілердің асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды, асыл тұқымды ешкілердің аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық айғырларды, асыл тұқымды тұқымдық бураларды, асыл тұқымды және таза тұқымды шошқалардың аналық басын сатып алуы
1. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басында АТЖ-да бірдейлендіру нөмірлерінің болуы және олардың тиісті Республикалық палатада тіркелуі.
2. Сатып алынған бастың жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату күнінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):
тұқымдық қошқарлар - 12 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
тұқымдық ешкілердің аналық басы - 12 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
тұқымдық айғырлар - 18 айдан 24 айға дейін (қоса алғанда);
тұқымдық буралар - 30 айдан 60 айға дейін (қоса алғанда);
шошқалардың аналық басы - 4 айдан 12 айға дейін (қоса алғанда).
8.
Етті және жұмыртқа бағыттарындағы құстардың (суда жүзетін құсты қоса алғанда) асыл тұқымды тәуліктік балапанын сатып алу
1. Отандық және шетелдік шаруашылықтардан етті және жұмыртқа бағыттарындағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу.
2. Торда немесе еденде күтіп-бағуға арналған технологиялық жабдығы бар құс фабрикасы.
9.
Табынның/отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын етті, сүтті және сүтті-етті тұқымның асыл тұқымдардың тұқымдық бұқаларын/асыл тұқымды тұқымдық қошқарларын күтіп-бағу
Мынадай зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану:
1) жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа есебімен;
2) қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айдан кем болмауы.
1. Тауарлық табында етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын пайдалану:
1) операторда есептік нөмірдің және бір уақытта кемінде 1000 бас бордақылайтын бордақылау алаңы сыйымдылығының сәйкестігі туралы арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;

2) наличие договора аренды племенных быков-производителей оператора с хозяйством/сельскохозяйственным кооперативом;
3) наличие регистрации племенных быков-производителей в ИАС на момент подачи заявки.
2. Использование племенных быков-производителей мясных, молочных и молочно-мясных пород в общественном стаде:
1) проведение схода жителей населенного пункта по закреплению и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств;
2) наличие регистрации племенных быков-производителей в ИАС на момент подачи заявки;
3) использование племенных быков-производителей не более двух случных сезонов в данном стаде;
4) не менее одного быка-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья.
3. Использование племенных баранов-производителей в условиях аренды в товарной отаре:
1) наличие у оператора маточного поголовья от 3000 голов на момент подачи заявки;
2) наличие договора оператора с товарными хозяйствами по аренде племенных баранов-производителей в отаре;
3) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИАС на момент подачи заявки;
4) наличие регистрации маточного поголовья в ИАС;
5) использование племенных баранов-производителей не более одного случного сезона в данной отаре;
6) не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья.
10.
Приобретение однополого и двуполого семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород для молочно-товарных ферм
1. Наличие идентификационных номеров у маточного поголовья в ИАС, и их регистрация в соответствующей Республиканской палате на момент подачи заявки.
2. Наличие индексов племенной ценности племенных быков-производителей: комплексный индекс племенных качеств, количество дочерей в стадах, достоверность оценки, удой, жир, период продуктивной жизни, легкость отела, фертильность, содержание соматических клеток.
3. Наличие программы по управлению стадом.
11.
Субсидирование услуг по трансплантации эмбрионов
1. Наличие договора по оказанию услуг по трансплантации эмбрионов маточного поголовья крупного рогатого скота в хозяйствах.
2. Наличие акта трансплантации и обследования стельности маточного поголовья крупного рогатого скота.
3. Наличие генетического сертификата на полученный приплод.
12.
Организация искусственного осеменения маточного поголовья крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления и овец в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие договора по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота и овец в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах.

2) оператордың шаруашылықпен/ауыл шаруашылығы кооперативімен асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды жалдау шартының болуы;
3) өтінім берген сәтте асыл тұқымды тұқымдық бұқалар АТЖ-да тіркелген болуы.
2. Қоғамдық табында етті, сүтті және сүтті-етті тұқымның асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын пайдалану:
1) елді мекен тұрғындарының жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі жиынын өткізу;
2) өтінім берген сәтте асыл тұқымды тұқымдық бұқалар АТЖ-да тіркелген болуы;
3) аталған табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
4) жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа.
3. Тауарлық отарда жалдау шарттарымен талатарымен асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды пайдалану:
1) операторда өтінім берген сәтте 3000 бастан басталатын аналық бастың болуы;
2) операторда тауарлық шаруашылықпен асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды отарда жалдау шартының болуы;
3) өтінім берген сәтте асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар АТЖ-да тіркелген болуы;
4) аналық бас АТЖ-да тіркелген болуы;
5) осы отарда асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды бір шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
6) жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар.
10.
Тауарлық сүт фермалары үшін асыл тұқымды сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды бұқасының бір жынысты және қос жынысты ұрығын сатып алу
1. Өтінім берген сәтте мал басында АТЖ-да бірдейлендіру нөмірлерінің болуы және олардың тиісті Республикалық палатада тіркелуі.
2. Асыл тұқымды тұқымдық бұқалар асыл тұқымдық құны индекстерінің болуы: асыл тұқымдық сапаларының кешенді индексі, табындағы ұрғашы төлдер саны, бағалаудың сенімділігі, сүт сауымы, май, өнімді өмір сүру кезеңі, төлдеу жеңілдігі, құнарлылығы, соматикалық жасушалардың құрамы.
3. Табынды басқару бағдарламасының болуы.
11.
Эмбриондарды телу жөніндегі қызметтерді субсидиялау
1. Шаруашылықтарда ірі қара малдың аналық басының эмбриондарын телу жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы.
2. Телу және ірі қара малдың аналық басының буаздылығын зерттеп қарау актісінің болуы.
3. Алынған төлге генетикалық сертификаттың болуы.
12.
Шаруа (фермер) қожалықтарында және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара малдың және қойдың аналық басын қолдан ұрықтандыруды ұйымдастыру
1. Шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малды және қойларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы.

2. Наличие акта об осеменении маточного поголовья овец, акта осеменения и обследования осемененного маточного поголовья крупного рогатого скота.
3. Наличие договора на приобретение семени быков-производителей у племенного центра, включенного в перечень субъектов племенного животноводства (не распространяется на племенные центры, включенные в перечень субъектов племенного животноводства).
Приложение 3
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
Критерии к сельскохозяйственным товаропроизводителям, физическим и юридическим лицам, претендующим на получение субсидий на повышение продуктивности и качества продукции животноводства
Направление субсидирования
Критерии
1.
Удешевление стоимости бычков, реализованных на откорм в откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов единовременно
1. Хозяйство, осуществляющее породное преобразование маточного поголовья с использованием племенных быков мясных пород, молочно-товарная ферма, хозяйство по доращиванию бычков.
2. Живой вес реализованных бычков от 200 до 300 килограмм.
3. Возраст реализованных бычков от 7 до 15 месяцев.
2.
Удешевление затрат откорма бычков на откормочных площадках вместимостью не менее 1000 голов единовременно*
1. Наличие регистрации бычков в ИАС (в собственности у откормочной площадки либо по договору оказания услуг откорма бычков) на момент подачи заявки.
2. Наличие у бычков на откорме радиочастотных ушных бирок (требуется с 1 сентября 2018 года).
3. Живая масса бычков на момент постановки на откорм – не менее 200 килограмм.
4. Живая масса бычков на момент реализации на убой – не менее 400 килограмм; убойная масса бычков на момент реализации на убой – не менее 210 килограмм**.
5. Организация и осуществление ветеринарно-профилактических мероприятий и ведение зоотехнического учета.
6. Специализированная площадка для откорма крупного рогатого скота с развитой инфраструктурой, соответствующей рекомендованным нормам технологического проектирования предприятий крупного рогатого скота мясного направления:
карантинная площадка;
въездной дезбарьер;
загоны для содержания животных;
ветрозащита (не обязательно для южных регионов);
твердое покрытие перед кормушками и поилками;
бетонные / железные кормушки или кормовые столы;
автономный источник и система водоснабжения;
автопоилки с подогревом (не обязательно для южных регионов);
навозохранилище и лагуна для сбора талых вод;
кормоприготовительная и кормораздаточная техника /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики);
хранилище для кормов;
ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для КРС;

2. Қойлардың аналық басын ұрықтандыру актісінің болуы, ұрықтандырылған ірі қара малды ұрықтандыру және зерттеп-қарау актісінің болуы.
3. Асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектілері тізбесіне енгізілген асыл тұқымдық орталықтан тұқымдық бұқалардың ұрығын сатып алуға шарттың болуы (асыл тұқымды субъектілері тізбесіне енгізілмеген асыл тұқымдық орталықтарға таралмайды).
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Мал шаруашылығының өнiмдiлiгiн және өнім сапасын арттыруға субсидиялар алуға үміткер ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге, жеке және заңды тұлғаларға қойылатын өлшемшарттар
Субсидиялау бағыты
Өлшемшарттар
1.
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарына өткізілген бұқашықтардың құнын арзандату
1. Етті тұқымдардың асыл тұқымды бұқаларын пайдалана отырып, аналық басты тұқымдық түрлендіруді жүзеге асыратын шаруашылық, тауарлық сүт фермасы, бұқашықтарды өсіріп жетілдіру жөніндегі шаруашылық.
2. Өткізілген бұқашықтардың тірідей салмағы 200-ден 300 килограмға дейін.
3. Өткізілген бұқашықтардың жасы 7-ден 15 айға дейін.
2.
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарында бұқашықтарды бордақылау шығындарын арзандату*
1. Өтінім берген сәтте бұқашықтар АТЖ-да тіркелген болуы (бордақылау алаңының меншігінде немесе бұқашықтарды бордақылау қызметін көрсету шарты бойынша).
2. Бордақылаудағы бұқашықтарда радиожиілікті құлақ сырғаларының болуы (2018 жылғы 1 қыркүйектен бастап талап етіледі).
3. Бордақылауға қойған сәтте бұқашықтардың тірідей салмағы 200 килограмнан кем емес.
4. Союға өткізген сәтте бұқашықтардың тірідей салмағы - 400 килограмнан кем емес; союға өткізген сәтте бұқашықтардың сойылған салмағы - 210 килограмнан кем емес**.
5. Ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар ұйымдастыру мен жүзеге асыру және зоотехникалық есепке алуды жүргізу.
6. Ірі қара малды бордақылауға арналған дамыған инфрақұрылымы бар, етті бағыттағы ірі қара мал кәсіпорындарын технологиялық жобалауға ұсынылған нормаларына сәйкес келетін мамандандырылған алаң:
карантиндік алаң;
кіру дезинфекциялық тосқауылы;
малдарды ұстауға арналған қаша;
желден қорғаныс (оңтүстік өңірлер үшін міндетті емес);
науалар және суаратын астаулардың алдында тұратын қатты жабын;
бетонды/темір науалар немесе азықтық үстелдер;
автономды көз немесе сумен қамтамасыз ету жүйесі;
жылытылатын автосуаттар (оңтүстік өңірлер үшін міндетті емес);
көң сақтау орны және қар суларын жинауға арналған мүйіс;
азықдайындағыш және азықтаратқыш техника /жабдық (ұсақтағыш/астықты жаншығыш немесе құрамажем цехы, азықтаратқыштар);
азықтарды сақтауға арналған орын;
ветеринариялық пункт, өткелек және ІҚМ-ға арналған электрондық таразылары бар бекіткіш;

считыватель радиочастотных бирок (требуется с 1 сентября 2018 года);
трап для разгрузки и погрузки животных;
наличие необходимого объема кормов и соблюдение рациона для зернового откорма бычков.
3.
Удешевление стоимости реализованных ягнят
1. Возраст ягнят на момент реализации не более пятнадцати месяцев.
2. Организация и осуществление ветеринарно-профилактических мероприятий и ведение зоотехнического учета.
3. Реализация ягнят на специализированное мясоперерабатывающее предприятие по убою и разделке ягнятины с мощностью убоя от 700 голов в смену, оператору в овцеводстве или реализация в живом виде, подтвержденное соответствующим контрактом реализации и ветеринарным сертификатом (при наличии).
4. Наличие положительного заключения специальной комиссии о соответствии мощности убоя от 700 голов в смену у мясоперерабатывающего предприятия.
4.
Удешевление производства мяса птицы
1. Птицефабрика для производства мяса бройлерной птицы и индейки:
1) фактическое производство от 2000 тонн мяса птицы в год***;
2) наличие инфраструктуры, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех)) не ранее 2007 года;
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП);
4) организация и осуществление ветеринарно-профилактических мероприятий и ведение зоотехнического учета.
2. Птицефабрика для производства мяса водоплавающей птицы:
1) фактическое производство от 20 тонн мяса птицы в год***;
2) наличие помещения для содержания птицы;
3) осуществление промышленного забоя;
4) организация и осуществление ветеринарно-профилактических мероприятий и ведение зоотехнического учета.
5.
Удешевление производства пищевого яйца
1. Птицефабрика с инфраструктурой, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, автоматическая машина для сортировки яиц) не ранее 2007 года.
2. Наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
3. Организация и осуществление ветеринарно-профилактических мероприятий.
6.
Удешевление производства молока
1. Наличие идентификационных номеров животных, регистрация поголовья в ИАС на момент подачи заявки.
2. Организация и осуществление ветеринарно-профилактических мероприятий и ведение зоотехнического учета.

радиожиілікті сырғаларды санағыш (2018 жылғы 1 қыркүйектен бастап талап етіледі);
малдарды түсіруге және тиеуге арналған басқыш;
азықтың қажетті көлемінің болуы және бұқашықтарды астықпен бордақылауға арналған рационды сақтау.
3.
Өткізілген қозылар құнын арзандату
1. Қозылардың жасы өткізу сәтінде он бес айдан аспаған болуы.
2. Ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар ұйымдастыру мен жүзеге асыру және зоотехникалық есепке алуды жүргізу.
3. Қозыларды ауысымына 700 бастан басталатын сою қуаты бар қозыларды сою және мүшелеу бойынша мамандандырылған ет өңдеуші кәсіпорынға, қой шаруашылығындағы операторға өткізу немесе тиісті өткізу келісімшартымен және ветеринариялық сертификатпен (бар болса) расталған тірі күйінде өткізу.
4. Ет өндеуші кәсіпорында ауысымында 700 бастан басталатын сою қуатының сәйкестігі туралы арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
4.
Құс етін өндіру құнын арзандату
1. Бройлер құсының және күркетауықтың етін өндіруге арналған құс фабрикасы:
1) құс етінің нақты өндірісі жылына 2000 тоннадан бастап ***;
2) 2007 жылдан кейін жаңадан салынған немесе технологиялық жабдықтау бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдықтар, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, құс сою желісі (сою цехы)) инфрақұрылымның болуы;
3) көрсетілген сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы;
4) ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар ұйымдастыру мен жүзеге асыру және зоотехникалық есепке алуды жүргізу.
2. Суда жүзетін құс етін өндіруге арналған құс фабрикасы:
1) құс етінің нақты өндірісі жылына 2000 тоннадан бастап ***;
2) құстарды күтіп-бағуға арналған үй-жайдың болуы;
3) өнеркәсіптік союды жүзеге асыру;
4) ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар ұйымдастыру мен жүзеге асыру және зоотехникалық есепке алуды жүргізу.
5.
Тағамдық жұмыртқа өндіруді арзандату
1. 2007 жылдан кейін жаңадан салынған немесе технологиялық жабдықтау бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдықтар, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, жүмыртқаларды сұрыптауға арналған автоматты машина) инфрақұрылымы бар құс фабрикасы.
2. Көрсетілген сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
3. Ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар ұйымдастыру мен жүзеге асыру.
6.
Сүт өндіруді арзандату
1. Өтінім берген сәтте жануарлардың бірдейлендіру нөмірлерінің болуы, мал басының АТЖ-да тіркелуі.
2. Ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар ұйымдастыру мен жүзеге асыру және зоотехникалық есепке алуды жүргізу.

3. Ежемесячный лабораторный анализ молока по показателям жира, белка и соматических клеток (для коров, зарегистрированных в республиканской палате).
4. Ежегодный зоотехнический анализ кормов (для молочно-товарных ферм).
5. Ферма от 600 голов маточного поголовья****:
- наличие молочно-товарной фермы, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой не ранее 2007 года;
- беспривязное содержание коров;
- доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель);
- автоматизированное навозоудаление, кормораздача и поение;
- кормоцех;
- ветеринарный пункт.
6. Ферма от 400 голов маточного поголовья****:
- наличие молочно-товарной фермы, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой не ранее 2007 года;
- наличие автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки;
- автоматизированное навозоудаление, кормораздача и поение;
- кормоцех;
- ветеринарный пункт.
7. Ферма от 50 голов маточного поголовья****:
- наличие помещения для содержания коров;
- наличие машинного доения, включая переносные доильные установки;
- ветеринарный пункт;
- фиксатор для скота.
8. Сельскохозяйственный кооператив:
- наличие собственного молокоприемного пункта, имеющего учетный номер;
- реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие;
- организация искусственного осеменения маточного поголовья (подтверждаемая договором на оказание услуг по искусственному осеменению).
7.
Удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью молочного направления
1. Наличие молочно-товарной фермы, с соответствующей инфраструктурой (беспривязное содержание коров, доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель), автоматизированное навозоудаление, кормораздача и поение, кормоцех, ветеринарный пункт) введенной в эксплуатацию не ранее 2007 года.
2. Наличие не менее 600 голов собственного фуражного маточного поголовья****.
3. Наличие идентификационных номеров животных, регистрация поголовья в ИАС.
4. Наличие земельных угодий для заготовки сена, сенажа/силоса.
8.
Удешевление производства кобыльего/верблюжьего молока****
1. Наличие идентификационных номеров животных, регистрация поголовья в ИАС на момент подачи заявки.
2. Наличие собственного маточного поголовья старше трех лет не менее 30 голов.
3. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
4. Организация и осуществление ветеринарных, ветеринарно-санитарных мероприятий и ведение зоотехнического учета.
9.
Удешевление производства тонкой и полутонкой шерсти*****

3. Май, ақуыз және соматикалық клеткалар көрсеткіштері бойынша сүтті ай сайынғы зертханалық талдау (республикалық палатада тіркелген сиырлар үшін).
4. Азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау (тауарлық сүт фермалары үшін).
5. Аналық мал басы 600 бастан басталатын ферма****:
- 2007 жылдан кейін тиісті инфрақұрылыммен пайдалануға берілген немесе жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасының болуы;
- сиырларды байлаусыз күтіп-бағу;
- автоматтандырылған сауу қондырғысы (әткеншек, шырша, параллель) бар сауу залы;
- автоматтандырылған көң шығару, азық тарату және суару;
- азық цехы;
- ветеринариялық пункт.
6. Аналық мал басы 400 бастан басталатын ферма ****:
- 2007 жылдан кейін тиісті инфрақұрылыммен пайдалануға берілген немесе жаңғыртудан өткен тауарлық сүт фермасының болуы;
- тасымалды сауу қондырғысын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машиналық сауудың болуы;
- автоматтандырылған көң шығару, азық тарату және суару;
-азық цехы;
- ветеринариялық пункт.
7. Аналық мал басы 50 бастан басталатын ферма ****:
- сиырларды күтіп-бағуға арналған үй-жайдың болуы;
- тасымалды сауу қондырғысын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машиналық сауудың болуы;
- ветеринариялық пункт;
-малға арналған бекіткіш.
8. Ауыл шаруашылығы кооперативі:
- есептік нөмірі бар меншікті сүт қабылдау пунктінің болуы;
- дайындалған сүтті сүт өңдеуші кәсіпорынға өткізу;
- аналық басты қолдан ұрықтандыруды ұйымдастыру (қолдан ұрықтандыру бойынша қызмет көрсетуге арналған шартпен расталатын).
7.
Сүтті бағыттағы аналық мал басының азығына арналған шығындардың құнын арзандату
1. 2007 жылдан кейін пайдалануға берілген, тиісті инфрақұрылымы бар тауарлық сүт фермасының болуы (сиырларды байлаусыз күтіп-бағу, автоматтандырылған сауу қондырғысы (әткеншек, шырша, параллель) бар сауу залы, автоматтандырылған көң шығару, азық тарату және суару, азық цехы, ветеринариялық пункт).
2. 600 кем емес меншікті бағымдағы аналық бастың болуы****.
3. Жануарлардың бірдейлендіру нөмірлерінің болуы, мал басының АТЖ-да тіркелуі.
4. Пішен, пішендеме/сүрлем дайындау үшін жер алқаптарының болуы.
8.
Бие/түйе сүтін өндіруді арзандату****
1. Өтінім берген сәтте жануарлардың бірдейлендіру нөмірлерінің болуы, мал басының АТЖ-да тіркелуі.
2. Үш жастан жоғары кем дегенде 30 бас меншікті аналық бастың болуы.
3. Сүтті сүт өңдеуші кәсіпорынға немесе есептік нөмірі бар сүт өңдеу цехына өткізу.
4. Ветеринариялық, ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды ұйымдастыру мен жүзеге асыру және зоотехникалық есепке алуды жүргізу.
9.
Биязы және жартылай биязы жүн өндіруді арзандату*****

1. Наличие места для стрижки овец с навесом, сортировки и заготовки шерсти.
2. Реализация тонкой и полутонкой шерсти на предприятия первичной переработки шерсти.
10.
Удешевление стоимости заготовки говядины******
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота:
1. Наличие собственного оборудования по забою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 100 тысяч голов в год (400 голов в смену);
2. Наличие собственной системы утилизации отходов забоя крупного рогатого скота;
3. Соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом).
Примечания:
* откормочная площадка вместимостью не менее 1000 голов единовременно должна иметь положительное заключение специальной комиссии, процедура получения которой определена Правилами.
** - живая/убойная масса животных, реализуемых на убой, подтверждается актом забоя, выданного мясоперерабатывающим предприятием, убойным цехом, имеющим учетный номер, осуществившим убой данного скота, или услугами по забою которого воспользовался товаропроизводитель. При реализации живая масса животных подтверждается соответствующим контрактом реализации и ветеринарным сертификатом (при наличии). Допускается субсидирование бычков, закупленных через аккредитованные заготовительные организации;
*** - для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев;
**** - наличие маточного поголовья определяется на основе внесенных данных товаропроизводителем в систему ИАС на момент подачи заявки. Годовой объем производства кобыльего/верблюжьего молока на 1 голову дойной кобылы/верблюдицы не должна превышать 750/1500 килограмм;
***** - качество шерсти подтверждается справкой, выданной лабораторией, осуществляющей оценку качества шерсти;
****** - действует с 1 января 2020 года.
Приложение 4
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
Форма 1, предназначенная для сбора
административных данных
"Отчет по освоению бюджетных средств по ____________области"
Отчетный период за ______________ 20___ года
(месяц)
Индекс: 1-ЖИВ
Периодичность: ежемесячная
Круг лиц представляющих: Управления сельского хозяйства местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы
Куда представляется: Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, в срок до пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем по развитию племенного животноводства
№ п/п
Субсидируемое направление
Единица измерения (голов, тысяч голов, штук, тысяч штук, пчелосемей)
Норматив удешевления единицы, (тенге)
Утвержденный субсидируемый объем на год, (голов, тысяч штук)
Утвержденная сумма субсидий на год, (тысяч тенге)
Одобренный субсидируемый объем на текущую дату, (голов, тысяч штук)
Одобренная сумма субсидий на текущую дату, (тысяч тенге)
Просубсидировано на текущую дату, (голов, тысяч штук)
Фактически выплачено субсидий на текущую дату, (тысяч тенге)
Подлежит к оплате в следующем месяце/году (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
по повышению продуктивности и качества продукции животноводства
№ п/п
Субсидируемое направление
Утвержденный субсидируемый объем на год, (голов, тонн, тысяч штук)
Утвержденная сумма субсидий на год, (тысяч тенге)
Одобренный субсидируемый объем на текущую дату, (голов, тонн, тысяч штук)
Одобренная сумма субсидий на текущую дату, (тысяч тенге)
Просубсидированный объем (тонн, тысяч штук, голов)
Сумма выплаченных субсидий, (тысяч тенге)
Подлежит к оплате в следующем месяце/году (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
Руководитель управления сельского хозяйства
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии), печать)
Руководитель отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансового отдела
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению приведены в приложении к настоящей форме "Отчет по освоению бюджетных средств", предназначенной для сбора административных данных.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет по освоению бюджетных средств"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по освоению бюджетных средств"

1. Қалқасы бар қойларды қырқуға, жүнді сұрыптауға және дайындауға арналған орынның болуы.
2. Биязы және жартылай биязы жүнді бастапқы өңдеуші кәсіпорынға өткізу.
10.
Сиыр етін дайындау құнын арзандату******
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорын:
1. Жобалық қуаты жылына кемінде 100 мың бас болатын (ауысымға 400 бас) ірі қара малды сою және етін сүйектен ажырату жөніндегі өз жабдығының болуы;
2. Сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесінің болуы;
3. Халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен расталған) сәйкес болуы.
Ескертпелер:
* сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңына арнайы комиссияның оң қорытындысы болуы тиіс, оны алу рәсімі Қағидаларда белгіленеді;
** - союға өткізілетін жануарлардың тірідей/сойыс салмағы осы малды союды жүзеге асырған немесе сою жөніндегі көрсетілетін қызметтерін тауар өндіруші қолданған, есепке алу нөмірлері бар ет өңдеуші кәсіпорын, сою цехы берген актімен расталады. Өткізген жағдайда жануарлардың тірідей салмағы тиісті өткізу келісімшартымен және ветеринариялық сертификатпен (бар болса) расталады. Аккредиттелген дайындаушы ұйымдар арқылы сатып алынған бұқашықтарды субсидиялауға жол беріледі;
*** - қызметін 12 айдан аз жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін қызмет кезеңі айларға бөлініп, 12 айға көбейтілген мәлімделген нақты өндірілген өнім көлеміне сүйене отырып айқындалады;
**** - аналық басының бар-жоғы өтінім берген сәтте тауар өндірушінің АТЖ-ға енгізген деректері негізінде айқындалады. Бие/түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің/інгеннің 1 басына 750/1500 килограммнан аспауы тиіс;
***** - жүннiң сапасы жүн сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана берген анықтамамен расталады;
****** - 2020 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданылады.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға
арналған 1-нысан
__________________ облысы бойынша бюджеттік қаражаттың игерілуі жөніндегі есеп
20___ жылғы _______________ үшін есептік кезең
(айы)
Индексі: 1-ЖИВ
Мерзімділігі: ай сайын
Ұсынатын тұлғалар аясы: облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының ауыл шаруашылығы басқармалары
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесіне (қоса есептегенде) дейінгі мерзімде
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бойынша
Р/с
Субсидияланатын бағыт
Өлшем бірлігі (бас, мың бас, дана, мың дана балара ұясы
Бірлікті арзандату нормативі (теңге)
Бір жылға бекітілген субсидиланатын көлем (мың бас, дана)
Бір жылға бекітілген субсидиялар сомасы (мың теңге)
Ағымдағы күнге мақұлданған субсидияланатын көлем (мың бас, дана)
Ағымдағы күнге мақұлданған субсидиялар сомасы (мың теңге)
Ағымдағы күнге субсидияланғаны (мың бас, дана)
Ағымдағы күнге нақты төленген субсидиялар (мың теңге)
Келесі айда/жылы төленуге тиістісі (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны
мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бойынша
Р/с
Субсидияланатын бағыт
Бір жылға бекітілген субсидиланатын көлем (бас, тонна, мың дана)
Бір жылға бекітілген субсидиялар сомасы (мың теңге)
Ағымдағы күнге мақұлданған субсидиланатын көлем (бас, тонна, мың дана)
Ағымдағы күнге мақұлданған субсидиялар сомасы (мың теңге)
Субсидияланған көлем (тонна, мың дана, бас)
Төленген субсидиялар сомасы (мың теңге)
Келесі айда/жылы төленуге тиістісі (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
______________ ____________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, мөр)
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің басшысы
______________ ____________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы бөлімінің басшысы
______________ ____________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе: Толтыру бойынша түсіндірме осы әкімшілік деректер жинауға арналған "Бюджеттік қаражаттың игерілуі жөніндегі есеп" нысанына қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Бюджеттік
қаражаттың игерілуі
жөніндегі есеп"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған "Бюджеттік қаражаттың игерілуі жөніндегі есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по освоению бюджетных средств", разработано согласно приказа Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14623).
2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за освоением бюджетных средств, направленных на развитие племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан Управлениями сельского хозяйства областей, городов Астаны и Алматы, ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным месяцем.
4. Показатели формируются по фактическим данным освоения средств на первое число текущего отчетного периода.
5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По направлению развития племенного животноводства:
6. В столбце 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В столбце 2 Формы указывается вид субсидируемого направления.
8. В столбце 3 Формы указывается единица измерения субсидируемого вида.
9. В столбце 4 Формы указывается норматив субсидирования.
10. В столбце 5 Формы указывается утвержденный субсидируемый объем продукции на год.
11. В столбце 6 Формы указывается утвержденная сумма субсидий на год.
12. В столбце 7 Формы указывается одобренный субсидируемый объем на текущую дату.
13. В столбце 8 Формы указывается одобренный объем субсидий на текущую дату.
14. В столбце 9 Формы указывается количество просубсидированного объема продукции на текущую дату.
15. В столбце 10 Формы указывается фактически выплаченные объемы субсидий на текущую дату.
16. В столбце 11 Формы указывается объем субсидий, подлежащий к оплате в следующем месяце/году.
По направлению повышения продуктивности и качества продукции животноводства:
17. В столбце 1 Формы указывается порядковый номер.
18. В столбце 2 Формы указывается вид субсидируемого направления.
19. В столбце 3 Формы указывается утвержденный субсидируемый объем продукции на год.
20. В столбце 4 Формы указывается утвержденная сумма субсидий на год.
21. В столбце 5 Формы указывается одобренный объем субсидий на текущую дату.
22. В столбце 6 Формы указывается одобренная сумма субсидий на текущую дату.
23. В столбце 7 Формы указывается просубсидированный объем продукции.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректер жинауға арналған "Бюджеттік қаражаттың игерілуі жөніндегі есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14623 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Аталған Нысанды жүргізудің негізгі міндеті асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруға бағытталған бюджеттік қаражаттың игерілуіне мониторинг жүргізу болып табылады.
3. Толтырылған Нысанды облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының ауыл шаруашылығы басқармалары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-іне Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады.
4. Көрсеткіштер қаражатты игерудің нақты деректері бойынша ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне қалыптастырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағыты бойынша:
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында субсидияланатын бағыт түрі көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында субсидияланатын түрдің өлшем бірлігі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында субсидиялау нормативі көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында бір жылға бекітілген субсидияланатын көлем көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында бір жылға бекітілген субсидиялар сомасы көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында ағымдағы күнге мақұлданған субсидиялар көлемі көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында ағымдағы күнге мақұлданған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында ағымдағы күнге субсидияланған өнім көлемінің мөлшері көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында ағымдағы күнге нақты төленген субсидиялар көлемі көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында келесі айда/жылы төленуге тиіс субсидиялар көлемі көрсетіледі.
Мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бағыты бойынша:
17. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
18. Нысанның 2-бағанында субсидияланатын бағыт түрі көрсетіледі.
19. Нысанның 3-бағанында бір жылға бекітілген субсидияланатын көлем көрсетіледі.
20. Нысанның 4-бағанында бір жылға бекітілген субсидиялар сомасы көрсетіледі.
21. Нысанның 5-бағанында ағымдағы күнге мақұлданған субсидиялар көлемі көрсетіледі.
22. Нысанның 6-бағанында ағымдағы күнге мақұлданған субсидиялар сомасы көрсетіледі.
23. Нысанның 7-бағанында субсидияланған өнім көлемі көрсетіледі.

24. В столбце 8 Формы указывается сумма выплаченных субсидий.
25. В столбце 9 Формы указывается объем субсидий, подлежащий к оплате в следующем месяце/году.
Форма 2, предназначенная для сбора
административных данных
"Информация о выплате субсидий
по ________________ области за 20 __ год"
Отчетный период за 20___ год
Индекс: 2-ЖИВ
Периодичность: ежегодная
Круг лиц представляющих: Управления сельского хозяйства местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы
Куда представляется: Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно, в срок до десятого числа (включительно) января по развитию племенного животноводства
№ п/п
Наименование получателя субсидий
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
Просубсидированный объем (голов, тысяч штук, пчелосемей)
Сумма выплаченных субсидий, (тысяч тенге)
Дата выплаченных субсидий
1
2
3
4
5
6
Наименование субсидируемого направления
_______ район
Итого
по повышению продуктивности и качества продукции животноводства
№ п/п
Наименование получателя субсидий
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
Просубсидированный объем (голов, тысяч штук, пчелосемей)
Сумма выплаченных субсидий, (тысяч тенге)
Дата поступления сводного акта района/дата выплаченных субсидий
1
2
3
4
5
6
Наименование субсидируемого направления
_______ район
Итого
Руководитель управления сельского хозяйства
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии), печать)
Руководитель отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансового отдела
____________ ___________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению приведены в приложении к настоящей форме "Информация о выплате субсидий", предназначенной для сбора административных данных.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Информация о выплате субсидий"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о выплате субсидий"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о выплате субсидий", разработана согласно приказа Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14623).

24. Нысанның 8-бағанында төленген субсидиялар сомасы көрсетіледі.
25. Нысанның 9-бағанында келесі айда/жылы төленуге тиіс субсидиялар көлемі көрсетіледі.
Әкімшілік деректер жинауға
арналған 2-нысан
________ облысы бойынша 20__ жылы субсидиялардың төленуі туралы ақпарат
20___ жылғы есепті кезең
Индексі: 2-ЖИВ
Мерзімділігі: жыл сайын
Ұсынатын тұлғалар аясы: облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының ауыл шаруашылығы басқармалары
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаңтардың онына (қоса есептегенде) дейінгі мерзімде
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бойынша
Р/с
Субсидиялар алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Субсидияланған көлем (бас, мың дана, балара ұялары)
Төленген субсидиялар сомасы, (мың теңге)
Субсидиялар төленген күн
1
2
3
4
5
6
Субсидияланатын бағыттың атауы
________ ауданы
Жиыны
мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бойынша
Р/с
Субсидиялар алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Субсидияланған көлем (бас, мың дана, балара ұялары)
Төленген субсидиялар сомасы (мың теңге)
Аудан бойынша жиынтық актінің келіп түскен күні/субсидиялар төленген күн
1
2
3
4
5
6
Субсидияланатын бағыттың атауы
________ ауданы
Жиыны
Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
______________ ____________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, мөр)
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің басшысы
______________ ____________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы бөлімінің басшысы
______________ ____________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе: Толтыру бойынша түсіндірме осы әкімшілік деректер жинауға арналған "Субсидиялардың төленуі туралы ақпарат" нысанына қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Субсидиялардың
төленуі туралы ақпарат"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған "Субсидиялардың төленуі туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректер жинауға арналған "Субсидиялардың төленуі туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14623 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.

2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за выплатой субсидий, направленных на развитие племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан Управлениями сельского хозяйства областей, городов Астаны и Алматы, ежегодно к 10 числу января месяца.
4. Показатели формируются по фактическим данным выплаты средств по итогам года.
5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По направлению развития племенного животноводства:
6. В столбце 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В столбце 2 Формы указывается наименование получателя субсидий.
8. В столбце 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер.
9. В столбце 4 Формы указывается просубсидированный объем продукции.
10. В столбце 5 Формы указывается сумма выплаченных субсидий.
11. В столбце 6 Формы указывается дата сводного акта района/дата выплаченных субсидий.
По направлению повышения продуктивности и качества продукции животноводства:
12. В столбце 1 Формы указывается порядковый номер.
13. В столбце 2 Формы указывается наименование получателя субсидий.
14. В столбце 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер.
15. В столбце 4 Формы указывается просубсидированный объем продукции.
16. В столбце 5 Формы указывается сумма выплаченных субсидий.
17. В столбце 6 Формы указывается дата сводного акта района/дата выплаченных субсидий.
Приложение 5
к Правилам субсидирования
развития племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
форма 1
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий за приобретенного племенного или чистопородного крупного рогатого скота, племенных быков-производителей мясных пород, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного и чистопородного маточного поголовья свиней, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и племенного суточного молодняка финальной формы яичного направления птиц у отечественных и зарубежных хозяйств (оставить необходимое направление)
Номер заявки: _______________
Дата формирования
заявки: _____________________
1. Товаропроизводитель (покупатель) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица / наименование юридического лица)

2. Аталған Нысанды жүргізудің негізгі міндеті асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруға бағытталған субсидиялардың төленуіне мониторинг жүргізу болып табылады.
3. Толтырылған нысанды жыл сайын қаңтар айының 10-ына облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының ауыл шаруашылығы басқармалары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады.
4. Көрсеткіштер жыл қорытындысы бойынша қаражат төлеудің нақты деректері бойынша қалыптастырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағыты бойынша:
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында субсидиялар алушының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында субсидияланған өнім көлемі көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында төленген субсидиялар сомасы көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында аудан бойынша жиынтық актінің келіп түскен күні/субсидиялар төленген күн көрсетіледі.
Мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыру бағыты бойынша:
12. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
13. Нысанның 2-бағанында субсидиялар алушының атауы көрсетіледі.
14. Нысанның 3-бағанында жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
15. Нысанның 4-бағанында субсидияланған өнім көлемі көрсетіледі.
16. Нысанның 5-бағанында төленген субсидиялар сомасы көрсетіледі.
17. Нысанның 6-бағанында аудан бойынша жиынтық актінің келіп түскен күні/субсидиялар төленген күн көрсетіледі.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнiмдiлiгiн
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
1-нысан
________________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Отандық және шетелдік шаруашылықтардан сатып алынған асыл тұқымды немесе таза тұқымды ірі қара мал, етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын, асыл тұқымды тұқымдық қошқар, асыл тұқымды тұқымдық айғыр, асыл тұқымды тұқымдық түйе, асыл тұқымды және таза тұқымды шошқалардың аналық басы, асыл тұқымды ешкілердің аналық басы, етті бағыттағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапаны және жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапаны (қажетті бағытты қалдырыңыз) үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:________________
Өтінім қалыптастырылған күн:
__________________
1.Тауар өндіруші (сатып алушы):
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

2. Адрес товаропроизводителя (покупателя): _________________________________________
________________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
________________________________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Фактически приобретено племенной продукции (материала) в 20 __ году:
1) вид: __________________________________________________________________________
(крупный рогатый скот/ баран/ коза/жеребец/ свинья/ верблюд)
________________________________________________________________________________
суточные цыплята
2) порода (кросс), направление продуктивности: ______________________________________
________________________________________________________________________________
3) половозрастная группа, возраст (для отечественного скота - на момент даты продажи, для импортного скота – на момент постановки их на карантинирование у продавца):
4) данные о продавце (страна, наименование продавца, месторасположение):
________________________________________________________________________________
Статистика по приобретенной племенной продукции (материала):
Скотоводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
Племенное маточное поголовье молочных и молочно-мясных пород
Всего голов отечественного происхождения
Австралия, США, Канада и стран Европы
стран СНГ
Племенное или чистопородное маточное поголовье мясных пород
Всего голов зарубежного происхождения
Племенной бык-производитель мясной породы
Всего голов отечественного происхождения
ИТОГО:
Овцеводство/козоводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
Бараны-производители
Племенные козы
ИТОГО:
Коневодство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
Племенных жеребцов
ИТОГО:
Верблюдоводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
Верблюдов-производителей
ИТОГО:
Свиноводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
Племенного и чистопородного маточного поголовья зарубежного происхождения
ИТОГО:
Птицеводство
Приобретено голов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
Мясное птицеводство
Приобретение племенного суточного молодняка мясного направления родительской/прародительской формы у отечественных и зарубежных хозяйств
Яичное птицеводство
Приобретение племенного суточного молодняка финальной формы полученной в птицефабрике, зарегистрированной в республиканской палате
ИТОГО:
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор купли-продажи/лизинга племенных или чистопородных животных, племенной птицеводческой продукции
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Сумма по договору, тенге
2.
Платежные документы, подтверждающие полную оплату и/или отсрочку платежа по договору купли-продажи племенных и чистопородных животных, племенной птицеводческой продукции
Наименование документа (ов)
Всего оплаченная сумма, тенге
3.
Договор купли-продажи/лизинга племенного или чистопородного крупного рогатого скота (в случае перечисления субсидий на специальный счет)
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество голов
Сумма по договору, тенге
4.
Справка финансового института о наличии специального счета (в случае перечисления субсидий на специальный счет)
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
5.
Племенное свидетельство (сертификата) племенного животного, племенных суточных цыплят
Номер свидетельства (в)
ИНЖ/ номер партии,
Дата выдачи
6.
Акт приема-передачи животных и/или птицы (не заполняется в случае перечисления субсидий на специальный счет)
Номер акта
Дата
Количество, голов
7.
Акт постановки и снятия с карантинирования у продавца (в случае приобретения из-за рубежа)
Номер акта (ов)
Дата (ы) постановки на карантинирование
Дата (ы) снятия с карантинирования
Количество, голов
8.
Документы, подтверждающие наличие технологического оборудования для клеточного или напольного содержания птицы
Наименование документа (ов)
Номер и дата (при наличии)
9.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Обязуюсь обеспечить целевое использование приобретенных племенных и чистопородных животных и использовать приобретенное поголовье для воспроизводства в пределах зоотехнической нормы естественной убыли:

2. Тауар өндірушінің (сатып алушының) мекенжайы:
__________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үйдің №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. 20__ жылы нақты сатып алынған асыл тұқымды өнім (материал):
1) түрі: ____________________________________________________________________
(ірі қара мал/қой/ешкі/айғыр/шошқа/түйе)
__________________________________________________________________________
тәуліктік балапандар
2) тұқым (кросс), өнімділік бағыты: ____________________________________________
__________________________________________________________________________
3) жыныстық-жастық тобы, жасы (отандық малдар үшін - сату кезіндегі, импорттық мал
үшін - оларды сатушыда карантинге қою кезіндегі):
__________________________________________________________________________
4) сатушы туралы деректер (елі, сатушының атауы, орналасқан жері):
__________________________________________________________________________
Сатып алынған асыл тұқымды өнім (материал) бойынша статистика
Мал шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды аналық басы
Отандық мал басы, барлығы
Аустралия, АҚШ, Канада және Еуропа елдерінен әкелінгені
ТМД елдерінен әкелінгені
Етті тұқымдардың асыл тұқымды және таза тұқымды аналық басы
Шетелдік мал басы, барлығы
Етті тұқымды асыл тұқымды бұқа
Отандық мал басы, барлығы
ЖИЫНЫ:
Қой шаруашылығы/ешкі шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Тұқымдық қошқарлар
Асыл тұқымды ешкілер
ЖИЫНЫ:
Жылқы шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Асыл тұқымды айғырлар
ЖИЫНЫ:
Түйе шаруашылығы
Сатып алынған мал басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Тұқымдық түйелер
ЖИЫНЫ:
Шошқа шаруашылығы
Сатып алынған жануарлар басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Шетелдік асыл тұқымды және таза тұқымды аналық бас
ЖИЫНЫ:
Құс шаруашылығы
Сатып алынған құстың басы
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома
Етті құс шаруашылығы
Отандық және шетелдік шаруашылықтардан ата-енелік/ата-тектік нысандағы етті бағыттағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
Республикалық палатада тіркелген құс фабрикасында алынған финалдық нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
ЖИЫНЫ:
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Асыл тұқымды немесе таза тұқымды жануарларды, асыл тұқымды құс шаруашылығы өнімдерін сатып алу-сату/лизинг шарты
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күн
Бас саны
Шарт бойынша сомасы, теңге
2.
Асыл тұқымды және таза тұқымды жануарлар, асыл тұқымды құс шаруашылығы өнімін сатып алу-сату шарты бойынша толық төлем жасалғанын және/немесе төлемнің кейінге қалдырылғанын растайтын төлем құжаттары
Құжат (тар) атауы
Барлық төленген сома, теңге
3.
Асыл тұқымды және/немесе таза тұқымды ірі қара мал сатып алу- сату/лизинг шарты (субсидиялар арнайы шотқа аударылған жағдайда )
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күн
Бас саны
Шарт бойынша сомасы, теңге
4.
Қаржы институтының арнайы шоттың бар екендігі туралы анықтамасы (субсидиялар арнайы шотқа аударылған жағдайда)
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері: Банктің немесе почта операторының атауы:
БИК
БИН
Кбе
5.
Асыл тұқымды жануарлардың, асыл тұқымды тәуліктік балапандардың асыл тұқымдық куәлігі (сертификаттар)
Куәлік (тер) нөмірі
ЖБН/партия нөмірі
Берілген күні
6.
Жануарларды және/немесе құстарды қабылдау-беру актісі (субсидиялар арнайы шотқа аударылған жағдайда толтырылмайды)
Акт нөмірі
Күні
Бас саны
7.
Карантинге қою және карантиннен алу актісі (шетелден сатып алынған жағдайда)
Акт (лер) нөмірі
Карантинге қою күн (дер) і
Карантиннен алу күн (дер) і
Бас саны
8.
Құсты торда немесе еденде күтіп-бағуға арналған технологиялық жабдықтың болуын растайтын құжаттар
Құжат (тар) атауы
Нөмірі және күні (бар болса)
9.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Сатып алынған асыл тұқымды және таза тұқымды жануарларды мақсатты пайдалануды қамтамасыз етуге және өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шеңберінде сатып алынған бастардың өсімін молайту үшін:

1) маточного поголовья - не менее двух лет;
2) племенных быков-производителей, приобретенных для собственного маточного поголовья – не менее двух случных сезонов;
3) племенных быков-производителей, приобретенных для дальнейшей передачи в аренду в целях породного преобразования в общественные и товарные стада – не менее одного случного сезона;
4) племенных производителей (баранов, жеребцов, верблюдов) – не менее двух случных сезонов.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 2
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий за содержание племенных быков-производителей, используемых для воспроизводства стада
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________
1. Товаропроизводитель: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)

1) аналық басты - кемінде екі жыл;
2) өзіндік аналық бас үшін сатып алынған асыл тұқымды бұқаларды - кем дегенде екі шағылыстыру кезеңінде;
3) қоғамдық және тауарлық табындарда тұқымдық түрлендіру мақсатында кейін жалға беру үшін сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды - кем дегенде бір шағылыстыру кезеңінде;
4) асыл тұқымды тұқымдықтарды (қошқарлар, айғырлар, буралар) - кем дегенде екі шағылыстыру кезеңінде пайдалануды мінндеттенемін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
2-нысан
______________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Табынның өсімін молайтуға пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:____________
Өтінім қалыптастырылған күн:
___________
1. Тауар өндіруші ___________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)

3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
________________________________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Количество племенных быков-производителей ________________ голов
5. Норматив субсидирования - ________ тенге
6. Сумма возмещения _________________ тенге
Быки-производители, используемые для случки в товарных/общественных стадах
Сведения о быке-производителе
Использование быка-производителя
ИНЖ
инвентарный номер (при наличии)
возраст, (месяцев)
порода
регистрационный номер в палате
начало, дата
населенный пункт/хозяйство
Наименование стада
1
2
3
4
5
6
7
8
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Решение схода жителей населенного пункта по закреплению и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств (заполняется по каждому стаду, только для общественных стад)
Наименование населенного пункта
Дата проведения схода
Количество маточного поголовья, планируемого к участию в вольной случке, голов
Количество племенных быков производителей, голов
Идентификационные номера племенных быков-производителей
Порода
Регистрационный номер в Палате
Наименование владельца быка (ов)
2.
Договор между откормплощадкой от 1000 скотомест и хозяйством по закреплению и использованию (аренде) племенных быков-производителей мясных пород (заполняется только для товарных стад)
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество маточного поголовья, планируемого к участию в вольной случке, голов
Количество племенных быков производителей, голов
Идентификационный номер (а) племенных быков-производителей
Порода племенного быка-производителя
Регистрационный номер в Палате
3.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 3
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий за содержание племенных баранов-производителей, используемых для воспроизводства товарной отары
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________

3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі:
__________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың саны ______________________ бас
5.Субсидиялау нормативі _______ теңге
6. Өтеуге жататын сома ______________ теңге
Тауарлық/қоғамдық табындарда шағылыстыру үшін пайдаланылатын тұқымдық бұқалар
Тұқымдық бұқа туралы мәліметтер
Тұқымдық бұқаны пайдалану
ЖЖН
инвентарлық нөмірі (бар болса)
жасы, (айы)
тұқымы
палатадағы тіркеу нөмірі
басталуы, күні
елді мекен/шаруа
шылық
табынның атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табынға асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану бойынша елді мекеннің тұрғындары жиынының шешімі (әр табын бойынша, тек қоғамдық табындар үшін толтырылады)
Елді мекен атауы
Жиын өткізілген күн
Еркін шағылыстыруға қатыстыруға жоспарланған аналық бас саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалар саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың бірдейлендіру нөмірлері
Тұқымы
Палатадағы тіркеу нөмірі
Бұқа (лар) иесінің атауы
2.
1000 мал орнынан басталатын бордақылау алаңы мен шаруашылық арасындағы табынға етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларын бекітіп беру және пайдалану (жалға алу) жөніндегі шарт (тек тауарлық табындар үшін толтырылады)
Шарт (тар) нөмірі
Жасалған күні
Еркін шағылыстыруға қатыстыруға жоспарланған аналық саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалар саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың бірдейлендіру нөмірі
Асыл тұқымды тұқымдық бұқа тұқымы
Палатадағы тіркеу нөмірі
3.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері: Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
3-нысан
____________________
ауданының ауыл
шаруашылығы бөлімі
Тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі:____________
Өтінім қалыптастырылған күн:
___________

1. Товаропроизводитель: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
_______________________________________________________________________________
(для физического/юридического лица)

1. Тауар өндіруші ________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі:
________________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)

4. Количество племенных баранов-производителей _____________________________ голов
5. Норматив субсидирования - ____________ тенге
6. Сумма возмещения _______________ тенге
Баранов-производителей, используемые для воспроизводства товарных отар
Сведения о баране-производителе
Использование баранов-производителя
ИНЖ
инвентарный номер (при наличии)
возраст, (месяцев)
порода
регистрационный номер в палате
начало, дата
населенный пункт
Наименование отары
1
2
3
4
5
6
7
8
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор между оператором и хозяйством по закреплению и использованию (аренде) племенных баранов-производителей в отаре
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество маточного поголовья, планируемого к участию в вольной случке, голов
Количество племенных баранов-производителей, голов
Идентификационный номер (а) племенных баранов-производителей
Порода племенного барана-производителя
Регистрационный номер в Палате
2.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 4
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий племенным и дистрибьютерным центром, оказывающим услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота семенем племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород, а также маточного поголовья овец в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование племенного или дистрибьютерного центра:
________________________________________________________________________________
2. Бизнес идентификационный номер _______________________________________________
3. Юридический адрес: ___________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
4. Вид животного _________
5. Количество осемененного маточного поголовья ______________ голов

4. Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың саны ____________________ бас
5.Субсидиялау нормативі _______ теңге
6. Өтеуге жататын сома ______________ теңге
Тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдаланылатын тұқымдық қошқарлар
Тұқымдық қошқар туралы мәліметтер
Тұқымдық қошқарды пайдалану
ЖЖН
инвентарлық нөмірі (бар болса)
жасы, (айы)
тұқымы
палатадағы тіркеу нөмірі
басталуы, күні
елді мекен
табынның атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Оператор мен қожалық арасындағы асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды отарға бекітіп беру және пайдалану шарты
Шарт (тар) нөмірі
Шарт жасасқан күн
Еркін шағылыстыруға қатыстыруға жоспарланған аналық бас саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар саны, бас
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың бірдейлендіру нөмір(лер)і
Асыл тұқымды тұқымдық қошқардың тұқымы
Палатадағы тіркеу нөмірі
2.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері: Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері.
4-нысан
__________________ ауданының
ауыл шаруашылығы
басқармасы
Асыл тұқымды және дистрибьютерлік орталықтардың шаруа (фермер) қожалықтарында және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаларының ұрығымен ірі қара малдың аналық басын, сондай-ақ қойдың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерін субсидиялауға арналған өтінім
Өтінім нөмірі
___________________
Өтінім қалыптастырылған күн
___________
1. Асыл тұқымды немесе дистрибьютерлік орталықтың атауы
________________________________________________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________________
3. Заңды мекенжайы: ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
4. Жануар түрі____________
5. Ұрықтандырылған аналық бас саны __________ бас

6. Норматив субсидирования ________________ тенге
7. Сумма возмещения _______________ тенге
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец
Номер договора
Дата заключения
2.
Дистрибьютерский договор по реализации семени быков-производителей отечественного племенного центра (при наличии)
Номер договора
Дата договора
3.
Акт осеменения маточного поголовья овец
Номер и дата акта
Количество осемененного поголовья, голов
Наименование сельского округа и фамилия, имя, отчества (при его наличии) специалиста по осеменению
4
Акт осеменения и обследования на стельность осемененного маточного поголовья крупного рогатого скота
Номер и дата акта
Количество осемененного поголовья, голов
Количество стельного осемененного поголовья, голов
Наименование сельского округа и фамилия, имя, отчества (при его наличии) техника-осеменатора
5.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 5
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем крупного рогатого скота, охваченного породным преобразованием
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) ______________________________________________
4. Статистика по ведению породного преобразования:
1) Маточное поголовье, голов: __________
2) Племенные быки мясных пород: _________

6. Субсидиялау нормативі ______________________ теңге
7. Өтеу сомасы _______________________ теңге
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Ірі қара малдың/қойдың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету жөніндегі шарт
Шарт нөмірі
Жасалған күн
2.
Отандық асыл тұқымдық орталықтың тұқымдық бұқаларының тұқымын өткізу жөніндегі дистрибьютерлік шарт (бар болса)
Шарт нөмірі
Шарттың жасалған күні
3.
Қойдың аналық басын ұрықтандыру актісі
Акт нөмірі және күні
Жануар түрі
Ұрықтандырылған мал басының саны, бас
Ауылдық округ атауы және ұрықтандыру жөніндегі маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
4.
Ұрықтандырылған ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және буаздыққа зерттеп-қарау актісі
Акт нөмірі және күні
Ұрықтандырылған мал басының саны, бас
Ұрықтандырылған буаз мал басының саны, бас
Ауылдық округ атауы және ұрықтандыру жөніндегі ұрықтандырушы-техниктің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
5.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері.
5-нысан
_________________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Тұқымдық түрлендірумен қамтылған ірі қара малдың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі __________
Өтінім қалыптастырылған күн
____________
1. Тауар өндірушінің атауы: __________________________________________________
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Тұқымдық түрлендіруді жүргізу бойынша статистика:
1) Аналық бас:_________________ бас
2) Етті тұқымдардың асыл тұқымды бұқалары:_____________ бас

3) Нагрузка на быка-производителя, голов: _________________________
4) Всего маточного поголовья, подлежащего субсидированию, голов:
_______________________________________________________________________________
5) Норматив субсидирования ________________ тенге
6) Сумма возмещения _______________ тенге
Быки-производители, используемые в породном преобразовании:
Сведения о быке-производителе
Использование быка-производителя
Сведения о приобретении
ИНЖ
возраст, месяцев
порода
регистрационный номер в палате
начало, дата
период, сезонов
дата поступления
наименование продавца
1
2
3
4
5
6
7
8
Маточное поголовье, охваченное породным преобразованием:
ИНЖ
Возраст, месяцев
Дата регистрации в хозяйстве
1
2
3
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документ, подтверждающий наличие пастбищ – для товарных хозяйств
№ и дата выдачи государственного акта землепользования
Площадь пастбищ, гектар
2.
Документ, подтверждающий наличие пастбищ – для сельскохозяйственных кооперативов
№ и дата принятия решения районного маслихата по утверждению плана по управлению пастбищами
Площадь отведенных пастбищ для выпаса стада, гектар
3.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Обязуюсь обеспечить сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли) в течение года, в случае не обеспечения сохранности обязуюсь вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 6
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота мясных пород
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) _____________________________________________
Статистика по ведению селекционно-племенной работы:

3) Тұқымдық бұқаға жүктеме: ______________ бас
4) Субсидиялауға жататын барлық аналық бас ___________ бас _______
5) Субсидиялау нормативі ________________ теңге
6) Өтеу сомасы _______________ теңге
Тұқымдық түрлендіруде пайдаланылатын тұқымдық бұқалар:
Тұқымдық бұқа туралы мәліметтер
Тұқымдық бұқаны пайдалану
Сатып алу туралы мәліметтер
ЖБН
жасы, ай
тұқымы
палатадағы тіркеу нөмірі
басталуы, күні
кезең, маусым
түскен күні
сатушының атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
Тұқымдық түрлендірумен қамтылған аналық мал басы
ЖЖН
Жасы, ай
Шаруашылықта тіркелген күні
1
2
3
р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Тауарлық шаруашылықтар үшін жайылымдардың барын растайтын құжат
Мемлекеттік жерді пайдалану актісінің нөмірі мен берілген күні
Жайылым ауданы, гектар
2.
Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін жайылымдардың барын растайтын құжат
Жайылымды басқару жоспарын бекіту бойынша аудандық мәслихат шешімінің қабылданған күні және №
Мал жаюға бөлінген жайылым алаңы, гектар
3.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Субсидияланған аналық мал басының жыл бойы сақталуын қамтамасыз етуге (табиғи
кему нормаларының шегінде өлім-жітімді қоспағанда) міндеттенемін, сақталуын
қамтамасыз ете алмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға міндеттенемін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
6-нысан
_____________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Етті тұқымдардың ірі қара малының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі __________
Өтінім қалыптастырылған күн
____________
1.Тауар өндірушінің атауы:___________________________________________________
________________________________________________________________________________
2.Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
________________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
3.Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу бойынша статистика:

4. Всего маточного поголовья, подлежащего субсидированию, голов: __
5. Норматив субсидирования ________________ тенге
6. Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о племенных быках-производителях первой категории (заполняется в случае воспроизводства стада племенными быками-производителями)
Сведения о быке-производителе
ИНЖ
возраст, месяцев
порода
регистрационный номер в Республиканской палате
1
2
3
4
Сведения о племенном маточном поголовье:
ИНЖ
возраст, месяцев
порода
регистрационный номер в Республиканской палате
Дата осеменения (заполняется в случае проведения искусственного осеменения)
1
2
3
4
5
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Обязуюсь обеспечить сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли) в течение года, в случае не обеспечения сохранности обязуюсь вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 7
Отдел сельского хозяйства
_____________________
района
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) _____________________________________________
4. Статистика по ведению селекционной и племенной работы:
Наименование направления
При вольной случке
При искусственном осеменении
Селекционно-племенная работа с племенным маточным поголовьем овец
Всего маточного поголовья (от 12 месяцев), голов:
Удовлетворяющее маточное поголовье (от 12 месяцев), голов:
Племенных баранов-производителей, голов:
Нагрузка на барана-производителя, голов:
Норматив субсидирования ________________ тенге
Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о племенных баранах-производителях при использовании с племенным маточным поголовьем:
ИНЖ
возраст, месяцев
порода
1
2
3
Список маточного поголовья овец, участвующего в селекционной и племенной работе*
ИНЖ
ИНЖ
ИНЖ
ИНЖ
ИНЖ
1
2
3
4
5
* таблица включает информацию только по идентификационным номерам животных; овцы, приведенные в таблице, участвуют в селекционной и племенной работе на дату формирования заявки, номера отсортированы в порядке увеличения
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документы, подтверждающие наличие специального технологического оборудования, используемого для проведения искусственного осеменения сельскохозяйственных животных или договор с племенным и дистрибьютерным центром на проведение искусственного осеменения маточного поголовья овец
Наименование документа (ов)
Номер и дата (при наличии)
Наименование имеющегося в наличии оборудования или наименование племенного и дистрибьютерного центра с которым заключен договор
2.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Обязуюсь обеспечить сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли) в течение года, в случае не обеспечения сохранности обязуюсь вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 8
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) _____________________________________________

4. Субсидиялауға жататын барлық аналық бас:________________ бас
5. Субсидиялау нормативі ________________ теңге
6. Өтеу сомасы _______________ теңге
Бірінші санатты асыл тұқымды тұқымдық бұқалар туралы мәліметтер (табынның өсімін
асыл тұқымды тұқымдық бұқалармен молайтқан жағдайда толтырылады)
Тұқымдық бұқа туралы мәліметтер
ЖЖН
жасы, ай
тұқымы
республикалық палатадағы тіркеу нөмірі
1
2
3
4
Асыл тұқымды аналық бас туралы мәліметтер
ЖЖН
жасы, ай
тұқымы
республикалық палатадағы тіркеу нөмірі
ұрықтандыру күні (қолдан ұрықтандырылған жағдайда толтырылады)
1
2
3
4
5
р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Субсидияланған аналық мал басының жыл бойы сақталуын қамтамасыз етуге (табиғи
кему нормаларының шегінде өлім-жітімді қоспағанда) міндеттенемін, сақталуын қамтамасыз
ете алмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға міндеттенемін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
7-нысан
______________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Қойдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі _______________
Өтінім қалыптастырылған күн ____________
1. Тауар өндірушінің атауы:__________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке/заңды тұлға үшін)
__________________________________________________________________________
4. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу бойынша статистика:
Бағыттың атауы
Еркін шағылыстырғанда
Қолдан ұрықтандырғанда
Қойлардың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс
Барлық аналық басы (12 айдан бастап), бас:
Қанағаттандыратын аналық басы (12 айдан бастап), бас:
Асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар, бас:
Тұқымдық қошқарларға арналған жүктеме, бас:
Субсидиялау нормативі ________________ теңге
Өтеу сомасы _______________ теңге
Асыл тұқымды аналық мал басымен бірге пайдалану кезіндегі асыл тұқымды тұқымдық
қошқарлар туралы мәліметтер
ЖЖН
жасы, ай
тұқымы
1
2
3
Селекциялық және тұқымдық жұмысқа қатысатын қойлардың аналық басының тізімі*
ЖБН
ЖБН
ЖБН
ЖБН
ЖБН
1
2
3
4
5
* кесте тек жануарлардың бірдейлендіру нөмірлері жөніндегі ақпаратты қамтиды, кестеде
келтірілген қойлар тұқымдық түрлендіруге өтінімді қалыптастыру мерзімінен бастап
қатысады, нөмірлер ұлғаю тәртібімен сұрыпталған
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыруды жүргізу үшін пайдаланылатын арнайы технологиялық жабдықтардың болуын растайтын құжат немесе қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізуге асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықпен жасасқан шарт
Құжаттың (тардың) атауы
Нөмірі мен мерзімі (бар болса)
Қолда бар жабдықтың атауы немесе шарт жасасқан асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтың атауы
2.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Субсидияланған аналық мал басының жыл бойы сақталуын қамтамасыз етуге (табиғи
кему нормаларының шегінде өлім-жітімді қоспағанда) міндеттенемін, сақталуын
қамтамасыз ете алмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға міндеттенемін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
8-нысан
______________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Тұқымдық түрлендірумен қамтылған тауарлық қойлардың аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі _______________
Өтінім қалыптастырылған күн
____________
1. Тауар өндіруші ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2.Тауар өндірушінің мекенжайы: ___________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ______________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)

4. Статистика по поголовью самок:
1) самки, голов:__________
2) норматив субсидирования ________________ тенге
3) сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о маралах (оленях)-производителей:
Регистрационный номер, выданный Республиканской палатой
инвентарный номер
кличка
возраст, месяцев
1
2
3
4
Список маточного поголовья маралов, участвующего в селекционной и племенной работе*
Регистрационный номер, выданный Республиканской палатой
Регистрационный номер, выданный Республиканской палатой
Регистрационный номер, выданный Республиканской палатой
Регистрационный номер, выданный Республиканской палатой
Регистрационный номер, выданный Республиканской палатой
1
2
3
4
5
* таблица включает информацию только по регистрационным номерам, выданная Республиканской палатой;
маточное поголовье маралов, приведенные в таблице участвуют в селекционной и племенной работе на дату формирования заявки, номера отсортированы в порядке увеличения
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Обязуюсь обеспечить сохранность просубсидированного маточного поголовья (за исключением падежа в пределах норм естественной убыли) в течение года, в случае не обеспечения сохранности обязуюсь вернуть полученные субсидии.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 10
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) __________________________

4. Ұрғашылардың басы бойынша статистика:
1) ұрғашылар:______________________ бас
2) субсидиялау нормативі ____________________________ теңге
3) өтеу құны_____________________ теңге
Маралдар (бұғылар) туралы мәліметтер
Республикалық палата берген тіркеу нөмірі
инвентарлық нөмірі
лақап аты
жасы, ай
1
2
3
4
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа қатысатын маралдардың аналық басының тізімі*
Республикалық палата берген тіркеу нөмірі
Республикалық палата берген тіркеу нөмірі
Республикалық палата берген тіркеу нөмірі
Республикалық палата берген тіркеу нөмірі
Республикалық палата берген тіркеу нөмірі
1
2
3
4
5
*кесте тек Республикалық палата берген тіркеу нөмірі бар ақпаратты қамтиды;
кестеде келтірілген маралдардың аналық басы өтінімді қалыптастырғаннан бастап
селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа қатысады, нөмірлері ұлғаю тәртібінде
сұрыпталған
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
ЖСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Субсидияланған аналық мал басының жыл бойы сақталуын қамтамасыз етуге (табиғи
кему нормаларының шегінде өлім-жітімді қоспағанда) міндеттенемін, сақталуын қамтамасыз
ете алмаған жағдайда, алынған субсидияларды қайтаруға міндеттенемін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
10-нысан
______________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Балара ұясымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі
____________________
Өтінім қалыптастырылған
күн_______________
1. Тауар өндірушінің атауы: __________________________________________________
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке/заңды тұлға үшін)
__________________________________________________________________________

2) область, страна происхождения: _________________________________
3) данные о продавце (страна, наименование компании - поставщика):
________________________________________________________________________________
7. Подлежит субсидированию, доз: __________________________________
Статистика по приобретенной племенной продукции (материала):
Вид семени
Приобретено доз
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
однополое
двуполое
ИТОГО:
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор купли-продажи семени
Номер договора (ов)
Дата заключения
Количество доз
Сумма по договору, тенге
2.
Племенное свидетельство (сертификата) на племенной материал
Номер свидетельства (в)
Дата выдачи
3.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 13
Отдел сельского хозяйства
_______________________
района
Заявка на субсидирование услуг по трансплантации эмбрионов
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: ________________
1. Товаропроизводитель: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
_______________________________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
4. Маточное поголовье, голов: ______________________
5. Количество осемененного маточного поголовья _____________ голов
6. Норматив субсидирования ________________ тенге
7. Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о телятах, полученных в результате трансплантации эмбрионов:
Количество телят, полученных в результате трансплантации эмбрионов
Норматив субсидирования, тенге
Сумма к возмещению
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор по оказанию услуг по трансплантации эмбрионов маточного поголовья крупного рогатого скота
Номер договора
Дата заключения
2.
Акт трансплантации и обследования стельности маточного поголовья крупного рогатого скота
Номер и дата акта
Количество поголовья, которому вживлены эмбрионы
Количество стельного поголовья
3.
Сертификат генетической оценки
№ сертификатов и даты выдачи
4.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__"________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 14
Отдел сельского хозяйства
__________________ района
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса птицы (мясо бройлерной птицы, мясо индейки, водоплавающей птицы), пищевого яйца (куриное яйцо), молока (коровье, кобылье, верблюжье), тонкорунной и полутонкорунной шерсти, а также заготовки говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
________________________
1. Товаропроизводитель: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
2. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) ______________________________________________
3. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)

2) облыс, шығарған ел: ___________________
4) сатушы туралы мәлімет (ел, жеткізуші компанияның атауы):
__________________________________________________________________________
7. Субсидиялауға жататыны, _____________________ доза
Сатып алынған асыл тұқымды өнім (материал) бойынша статистика:
Тұқымның түрі
Сатып алынған дозалар
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеу сомасы
бір жынысты
қос жынысты
Жиыны:
р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Тұқым сатып алу-сату шарты
Шарттың (тардың ) нөмірі
Шарт жасалған күн
Дозалар саны
Шарт бойынша сома, теңге
2.
Асыл тұқымды материалға берілген асыл тұқымды куәлік (сертификат)
Куәліктің (тердің) нөмірі
Берілген күні
3.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
13-нысан
____________________
ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Эмбриондарды телу бойынша субсидиялау қызметтеріне арналған өтінім
Өтінім нөмірі
____________________
Өтінім қалыптастырылған күн
_______________
1. Тауар өндіруші: __________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Аналық бас:_________________ бас
5. Ұрықтандырылған аналық бас саны, _____________ бас
6. Субсидиялау нормативі, ________________ теңге
7. Өтеуге жататын сома _______________ теңге
Эмбриондарды телу нәтижесінде алынған бұзаулар туралы ақпарат:
Эмбриондарды телу нәтижесінде алынған бұзаулар саны
Субсидиялау нормативі, теңге
Өтеуге жататын сома, теңге
р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Ірі қара малдың аналық басының эмбриондарды телу бойынша қызмет көрсету шарты
Шарт нөмірі
Шарт жасасқан күн
2.
Телу және ірі қара малдың аналық басын буаздыққа тексеріп-қарау актісі
Акт номері және күні
Эмбриондар енгізілен мал саны
Буаз мал саны
3.
Генетикалық бағалау сертификаты
Сертификаттың № және берілген күні
4.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
14-нысан
_________________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Құс етiн (бройлер тауығының етін, күркетауық, суда жүзетін құс етін), тағамдық жұмыртқа (тауық жұмыртқасы), сүт (сиырдың, биенің, түйенің сүті), биязы және жартылай биязы жүн өндіру, сондай-ақ, ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін дайындау құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі
____________________
Өтінім қалыптастырылған күн
_______________
1. Тауар өндіруші: __________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке/заңды тұлға үшін)
__________________________________________________________________________
3. Тауар өндірушінің мекенжайы:______________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй №)

4. Учетный номер хозяйства (при наличии) __________________________
5. Реализованный объем (заполнить нужное):
Вид продукции
Учетный номер предприятия по убою/переработке
Покупатель продукции, бизнес идентификационный номер
Единица измерения
Произведенный/заготовленный и реализованный объем, единиц
Норматив субсидий за единицу, тенге
Итого субсидий, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
Мясо бройлерной птицы
килограмм
Мясо индейки
килограмм
Мясо водоплавающей птицы
килограмм
Пищевое яйцо
штук
Коровье молоко:
килограмм
для МТФ от 600 фуражных коров
для МТФ от 400 фуражных коров
для МТФ от 50 фуражных коров
для сельскохозяйственного кооператива
Кобылье молоко
килограмм
Верблюжье молоко
килограмм
Тонкая и полутонкая шерсть
килограмм
Мясо говядины
килограмм
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документы, подтверждающие реализацию продукции (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха)
Наименование документа (ов)
Номер (а) (при наличии)
Дата, указанная в документе (ах)
Объем реализованной продукции
Сумма по договору, тенге
2.
Документы, подтверждающие полную оплату за реализованную продукции (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха)
Наименование документа (ов)
Номер (а) (при наличии)
Дата, указанная в документе (ах)
Объем реализованной продукции
Оплаченная сумма, тенге
3.
Реестр товарно-транспортных накладных на реализацию продукции (заполняется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха)
Номер и дата товарно-транспортной накладной (указывается по каждой накладной)
Объем реализованной продукции, килограмм (указывается по каждой накладной)
4.
Реестр кассовых чеков (заполняется в случае самостоятельной реализации продукции)
Номер и дата кассового чека (указывается по каждому чеку)
Объем реализованной продукции, килограмм (указывается по каждому чеку)
5.
Справка, выданная лабораторией, осуществляющей оценку качества шерсти
Номер и дата справки
Наименование организации, выдавшей справку
Качество шерсти
6.
Договор по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота (заполняется в случае реализации молока сельскохозяйственным кооперативом)
Номер договора
Дата заключения
7.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Продукция животноводства не является:
- приобретенной у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки, за исключением мясоперерабатывающих предприятий, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота;
- реализованной по бартеру, в счет взаиморасчетов или ранее просубсидированной, за исключением ранее просубсидированной продукции животноводства, закупаемой мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота;
- продукцией подворного забоя, а также не прошедшая первичную переработку в убойных цехах (пунктах) и мясоперерабатывающих предприятиях;
- полученной в результате вынужденного санитарного забоя животных, а также продукцией и поголовье сельскохозяйственных животных в период осуществления карантинирования по особо опасным и инфекционным заболеваниям по определенному виду животных;
- побочной продукцией мясного птицеводства (лапки, головы, внутренние органы);
- реализованной и (или) переданной для производства яичного порошка;
- переработанным молоком, реализованным без упаковки.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года.
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 15
Отдел сельского хозяйства
__________________ района
Заявка на получение субсидий на удешевление затрат откорма бычков для откормочных площадок вместимостью не менее 1000 голов единовременно
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
______________________
1. Товаропроизводитель: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
2. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) ______________________________________________
3. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)

4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі (бар болса): _______________________________
5. Өткізілген көлем (қажеттісі толтырылады): ___________________________________
Өнім түрі
Союмен/өңдеумен айналысатын кәсіпорынның есепке алу нөмірі
Өнімді сатып алушы, бизнес сәйкестендіру нөмірі
Өлшем бірлігі
Өндірілген/дайындалған және өткізілген көлем, бірлік
1 бірлік үшін субсидиялау нормативі, теңге
Субсидиялар жиыны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
Бройлерқұсының еті
килограмм
Күрке тауық еті
килограмм
Суда жүзетін құстың еті
килограмм
Тағамдық жұмыртқа
дана
Сиыр сүті:
килограмм
бағымдағы сиырлары 600-ден басталатын ТСФ үшін
бағымдағы сиырлары 400-ден басталатын ТСФ үшін
бағымдағы сиырлары 50-ден басталатын ТСФ үшін
ауыл шаруашылығы коопперативі үшін
Бие сүті
килограмм
Түйе сүті
килограмм
Биязы және жартылай биязы жүн
килограмм
Сиыр еті
килограмм
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Өнімнің өткізілгенін растайтын құжаттар (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына берген жағдайда ұсынылмайды)
Құжат (тар) атауы
Нөмір (лер) (бар болса)
Құжатта (тарда) көрсетілген күн
Өткізілген өнім көлемі
Шарт бойынша сомасы, теңге
2.
Өткізілген өнімге ақы толық төленгенін растайтын құжаттар (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына берген жағдайда ұсынылмайды)
Құжатта (тар) атауы
Нөмір (лер) (бар болса)
Құжатта (тарда) көрсетілген күн
Өткізілген өнім көлемі
Төленген сома, теңге
3.
Өнімді өткізуге арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттардың тізілімі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына өткізген жағдайда толтырылады)
Тауарлық-көліктік жүкқұжаттың нөмірі және күні (әрбір жүкқұжат бойынша көрсетіледі)
Өткізілген өнім көлемі, килограмм (әрбір жүкқұжат бойынша көрсетіледі)
4.
Кассалық чектердің тізілімі (өнімді өздері өткізген жағдайда толтырылады)
Кассалық чектің нөмірі және күні (әрбір чек бойынша көрсетіледі)
Өткізілген өнім көлемі, килограмм (әрбір чек бойынша көрсетіледі)
5.
Жүннің сапасын бағалауды жүзеге асыратын зертхана беретін анықтама
Анықтаманың нөмірі және берілген күні
Анықтама берген ұйымның атауы
Жүннің сапасы
6.
Ірі қара малдың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша қызмет көрсету жөніндегі шарт
Шарттың нөмірі
Жасалған күні
7.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Мыналар:
- ірі қара малды союмен және оның етін өңдеумен айналысатын ет өңдейтін кәсіпорындарды қоспағанда, заңды және жеке тұлғалардан одан әрі сату және/немесе өңдеу үшін сатып алынған;
- ірі қара малды союмен және оның етін алғашқы өңдеумен айналысатын ет өңдейтін кәсіпорындардың сатып алатын бұрын субсидияланған мал шаруашылығының өнімін қоспағанда, өзара есептемелер бойынша айырбастау арқылы өткізілген немесе бұрын субсидияланған;
- аулаларда сойылған, сондай-ақ сою цехтарында (пункттерінде) және ет өңдейтін кәсіпорындарда алғашқы өңдеуден өтпеген өнімдер;
- жануарларды лажсыздан санитариялық сою нәтижесінде, сондай-ақ жануарлардың белгілі бір түрі бойынша аса қауіпті және инфекциялық аурулары бойынша карантиндеуді жүзеге асыру кезеңінде алынған ауыл шаруашылығы жануарларының өнімі және басы;
- етті құс шаруашылығы өнімдері - аяқтары, бастары, сондай-ақ ішкі органдары;
- жұмыртқа ұнтағын өндіру үшін өткізілген және (немесе) берілген;
- ораусыз өткізілген өңделген мал шаруашылығы өнімі сүт болып табылмайды.
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
15-нысан
__________________ ауданының
ауыл шаруашылығы басқармасы
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бұқашықтарды бордақылауға жұмсалған шығындарды арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі
____________________
Өтінім қалыптастырылған күн
_______________
1. Тауар өндіруші:__________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке/заңды тұлға үшін)
__________________________________________________________________________
3. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала /ауыл, көше, үй №)

4. Учетный номер хозяйства _____________________________
5. Реализованный объем:___________ голов
В случае забоя на предприятиях по убою/переработке:
Направление субсидирования
Учетный номер предприятия по убою/переработке
Покупатель продукции, бизнес идентификационный номер
Реализованный объем, килограмм (живой вес и убойный вес)
Привес живого веса за период откорма, килограмм
Норматив субсидий за килограмм, тенге
Итого субсидий, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
Откорм бычков
В случае реализации в живом виде:
Направление субсидирования
Покупатель продукции, бизнес идентификационный номер (при наличии)
Номер ветеринарного сертификата (при наличии)
Реализованный объем, килограмм (живой вес)
Привес живого веса за период откорма, килограмм
Норматив субсидий за килограмм, тенге
Итого субсидий, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
Откорм бычков
ИНЖ бычка
Дата поступления бычка на откормочную площадку
Дата убоя/ реализации
Срок откорма, дней
Живой вес бычка при поступлении, килограмм
Живой вес бычка при забое/реализации, килограмм
Полученный привес, килограмм (столбец 6 - столбец 5)
1
2
3
4
5
6
7
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Документы, подтверждающие реализацию и оплату продукции (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха)
Договор (дата, номер)
Счет-фактура (дата, номер)
Платежное поручение (дата, номер, сумма)
Объем реализованной продукции
Сумма по договору, тенге
2.
Акт забоя животных
Номер и дата акта (ов)
Количество забитого поголовья, голов
Всего живой вес, килограмм
Всего убойный вес, килограмм
3.
Документы, подтверждающие оказанные услуги (покупателю или продавцу) по убою животных при использовании услуг предприятия, не принадлежащего товаропроизводителю
Договор (дата, номер)
Счет-фактура (дата, номер)
Платежное поручение (дата, номер, сумма)
Объем оказанных услуг
4.
Реестр товарно-транспортных накладных на реализацию продукции (заполняется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха)
Номер и дата товарно-транспортной накладной (указывается по каждой накладной)
Объем реализованной продукции, килограмм (указывается по каждой накладной)
5.
Справка банка второго уровня или Национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 16
Отдел сельского хозяйства
__________________ района
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости бычков, реализованных на откорм в откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов единовременно
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: _________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер товаропроизводителя (для физического/юридического лица) ______

4. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _________________________________________
5. Өткізілген көлем: ___________________ бас
Сою/өңдеу кәсіпорындарында сойылған жағдайда:
Субсидиялау бағыты
Соятын/ өңдейтін кәсіпорынның есепке алу нөмірі
Өнімді сатып алушы, бизнес сәйкестендіру нөмірі
Өткізілген көлем, кг (тірідей салмағы және сойыс салмағы)
Бордақылау кезеңіндегі тірідей салмаққа қосылғаны, кг
1 кг үшін субсидия нормативі, теңге
Субсидиялар жиыны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
Бұқашықтарды бордақылау
Тірі күйінде өткізген жағдайда:
Субсидиялау бағыты
Өнімді сатып алушы, бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
Ветеринариялық сертификат (бар болса) нөмірі
Өткізілген көлем, кг (тірідей салмағы)
Бордақылау кезеңіндегі тірідей салмаққа қосылғаны, кг
1 кг үшін субсидия нормативі, теңге
Субсидиялар жиыны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
Бұқашықтарды бордақылау
ЖБН
Бұқашықтың бордақылау алаңына түскен күні
Сойылған /өткізілген күні
Бордақылау мерзімі, күн
Бұқашықтың бордақылау алаңына түскендегі тірідей салмағы, кг
Бұқашықтың сойылған/ өткізілген кездегі тірідей салмағы, кг
Алынған қосымша салмақ, кг (5-баған - 3-баған)
1
2
3
4
5
6
7
Р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Өнімнің өткізілгенін және ақысы төленгенін растайтын құжаттар (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына берген жағдайда ұсынылмайды)
Шарт (күні, нөмірі)
Шот-фактура (күні, нөмірі)
Төлем тапсырмасы (күні, нөмірі,сомасы)
Өткізілген өнім көлемі
Шарт бойынша сомасы, теңге
2.
Жануарларды сою актісі
Акті (лер) нөмірі және күні
Сойылған басы саны, бас
Барлық тірідей салмағы, килограмм
Барлық сойыс салмағы, килограмм
3.
Тауар өндірушіге тиесілі емес кәсіпорынның көрсетілетін қызметін пайдаланған кезде жануарларды сою бойынша көрсетілген қызметтерді (сатушыға немесе сатып алушыға) растайтын құжаттар
Шарт (күні, нөмірі)
Шот-фактура (күні, нөмірі)
Төлем тапсырмасы (күні, нөмірі,сомасы)
Өткізілген өнім көлемі
4.
Өнімді өткізуге арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттардың тізілімі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына өткізген жағдайда толтырылады)
Тауарлық-көліктік жүкқұжаттың нөмірі және күні (әрбір жүкқұжат бойынша көрсетіледі)
Өткізілген өнім көлемі, килограмм (әрбір жүкқұжат бойынша көрсетіледі)
5.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
16-нысан
__________________ ауданының
ауыл шаруашылығы басқармасы
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарына бұқашықтар өткізу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі
____________________
Өтінім қалыптастырылған күн
_______________
1. Тауар өндіруші:__________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл, көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)

4. Всего реализовано бычков____________ голов
5. Наименование откормочной площадки, бизнес идентификационный номер, учетный номер
6. Норматив субсидирования _________ тенге за килограмм живого веса
7. Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о бычках, реализованных на откормочную площадку:
ИНЖ
Дата рождения бычка
Возраст при продаже, месяцев
Живая масса при продаже, килограмм
Дата продажи
1
2
3
4
5
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор купли-продажи бычков на откормочную площадку
Номер и дата заключения
Количество реализованных бычков, голов
Стоимость килограмма живого веса, тенге
Всего сумма по договору, тенге
2.
Акт приема-передачи бычков на откормочную площадку
Номер и дата акта
Количество бычков, голов
3.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 17
Отдел сельского хозяйства
__________________ района
Заявка на получение субсидий за реализацию ягнят
Номер заявки: ___________
Дата формирования
заявки: ________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(для физического/юридического лица) _____________________________________________

4. Барлық өткізілген бұқашықтар_________________ бас
5. Бордақылау алаңының атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі, есепке алу нөмірі
6. Субсидиялау нормативі 1 килограмм тірі салмақ үшін _______ теңге
7. Өтеу сомасы _______________ теңге
Бордақылау алаңына өткізілген бұқашықтар туралы мәліметтер
ЖБН
Бұқашықтың туған күні
Өткізген кездегі жасы, ай
Өткізген кездегі тірі салмағы, килограмм
Сатылған күні
1
2
3
4
5
р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Бордақылау алаңына бұқашықтарды сатып алу-сату шарты
Шарттың (тардың ) нөмірі және күні
Өткізілген бұқашықтар саны, бас
1 килограмм тірі салмақтың құны, теңге
Шарт бойынша барлық сома, теңге
2.
Бұқаны бордақылау алаңына қабылдау - тапсыру актісі
Акті нөмірі және күні
Бұқашықтар саны, бас
3.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және
жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
17-нысан
_________________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Қозыларды өткізу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі
____________________
Өтінім қалыптастырылған күн
_______________
1. Тауар өндіруші:__________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл, көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)

4. Всего реализовано ____________ голов
5. Норматив субсидирования ________________ тенге
6. Сумма возмещения _______________ тенге
Сведения о реализованных ягнятах:
ИНЖ
Возраст при продаже, месяцев
Дата продажи
Покупатель продукции, бизнес идентификационный номер (при наличии)
Номер ветеринарного сертификата (при наличии)
Сведения о покупателе (заполняется в случае реализации на мясокомбинат или откормочную площадку)
Наименование мясокомбината/откормочной площадки
Учетный номер
1
2
3
4
5
6
7
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Договор купли-продажи ягнят
Номер договора
Дата заключения
Количество приобретенных ягнят, голов
Стоимость килограмма живого веса, тенге
Всего сумма по договору, тенге
2.
Акт приема-передачи ягнят
Номер и дата акта
Количество ягнят, голов
3.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
форма 18
Отдел сельского хозяйства
__________________ района
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью молочного направления
Номер заявки: ___________
Дата формирования заявки:
_______________________
1. Наименование товаропроизводителя: _____________________________________________
2. Адрес товаропроизводителя: ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № дома)
3. Бизнес идентификационный номер _____________________________
4. Учетный номер хозяйства ____________________________________
5. Наличие маточного поголовья _____________ голов
6. Норматив субсидирования ________________ тенге
7. Сумма возмещения ______________________ тенге
№ п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Акт об отводе земельного участка на кормовые культуры и (или) сенокосных (косимых) угодий (пашни, сенокосы, пастбища коренного улучшения) и/или договор на покупку кормов
№ акта/договора
Дата выдачи акта/дата заключения договора
Площадь, гектар/объем, тонн
2.
Выписка из электронного похозяйственного учета или отчета из формы 4-СХ "Отчет об итогах сева"
Площадь засеянных под кормовые культуры, в том числе по видам
3.
Справка-расчет затрат на корма
Дата составления
Вид корма
Наименование затрат
Всего стоимость, тенге
4.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты:
Наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ________20__ года:
Сведения о заявителе из ЭЦП.
В целях оптимизации услуг субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства в формах заявок на получение субсидий будут вноситься изменения в части сокращения перечня предоставляемых сведений (документов).
Приложение 6
к Правилам субсидирования
развития племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
Форма
Заключение специальной комиссии на соответствие критериям и требованиям товаропроизводителя, претендующего на получение субсидий
"___" ____________ 20___ года
1. Товаропроизводитель: __________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _____________________________________________________
3. Учетный номер хозяйства _______________________________________________________

4. Барлық өткізілгені _________________ бас
5. Субсидиялау нормативі ________________ теңге
6. Өтеу сомасы _______________ теңге
Өткізілген қозылар туралы мәліметтер:
ЖБН
Сатылу кезіндегі жасы, ай
Сатылған күні
Өнімді сатып алушы, бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Ветеринариялық сертификат (бар болса) нөмірі
Сатып алушы туралы мәліметтер (ет комбинатына немесе бордақылау алаңына өткізілген жағдайда толтырылады)
Ет комбинатың/бордақылау алаңы атауы
Есепке алу нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Қозыларды сатып алу-сату шарты
Шарт нөмірі
Жасалған күні
Сатып алынған қозылар саны, бас
1 килограмм тірі салмақтың құны, теңге
Шарт бойынша барлық сома, теңге
2.
Қозыларды қабылдау - тапсыру актісі
Акті нөмірі және күні
Қозылар саны, бас
3.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын,
заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге
де ақпаратты сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
18-нысан
_________________ ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі
Сүтті бағыттағы аналық сиырлардың азығына жұмсалған шығындарды арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі
____________________
Өтінім қалыптастырылған күн
_______________
1. Тауар өндіруші:__________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: _____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл, көше, үй №)
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
4. Шаруашылықты есепке алу нөмірі_________________
5. Қолда бар аналық бас_________________ бас
6. Субсидиялау нормативі ________________ теңге
7. Өтеу сомасы _______________ теңге
р/с
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Азықтық дақылдарға жер учаскелерін және (немесе) шабындық (жайылымдық) алқаптарды (егістікті, шабындықты, түбегейлі жақсартылған жайылымдарды) бөлу туралы акті және (немесе) азықтарды сатып алуға арналған шарт
Актінің/шарттың нөмірі
Актінің берілген күні/шарттың қорытындысы берілген күн
Алаң, көлем/тоннаға, гектар
2.
Электронды шаруашылық бойынша есепке алудан немесе "Егіс қорытындылары туралы есеп" 4-СХ нысанына есептен үзінді көшірме
Азықтық дақылдар себілген алаң, оның ішінде түрлері бойынша
3.
Азық шығындарына анықтама-есептеме
Жасалған күні
Азық түрі
Шығын атауы
Барлық құны, теңге
4.
Екінші деңгейдегі банктiң немесе Ұлттық пошта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
Банктің немесе почта операторының реквизиттері:
Банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Ұсынылған ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ, дербес деректерді және өзге де ақпаратты сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісім беремін.
20___жылғы "__" __________ сағ. 00: 00-де өтінім берушінің қолы қойылды және жіберілді.
Өтініш беруші туралы ЭЦҚ деректері
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығын өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру мақсатында субсидиялар алуға арналған өтінімдер нысандарына берілетін мәліметтер (құжаттар) тізбесін қысқарту бөлігінде өзгерістер енгізілетін болады.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Арнайы комиссияның субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушінің өлшемшарттар мен талаптарға сәйкестігі туралы қорытындысы
20 ___ жылғы "___" _________
1. Тауар өндіруші: ________________________________________________________________
(жеке тұлғаның А.Ә.Т./заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ___________________________________________________
3. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _______________________________________________

4. Направление субсидирования ___________________________________________________
5. Фактическое производство за прошедший год (на основании годовых статистических данных по форме 24-сх, для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев) _____________________________
По результатам осмотра и сверки данных хозяйства специальная комиссия принимает решение:
Критерий и требования
соответствует
не соответствует
Описание критериев
Примечание: по результатам осмотра ставится галочка на соответствующую графу по каждому критерию и требованию отдельно.
Заключение специальной комиссии __________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Состав специальной комиссии:
______________________________________________ __________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                         (наименование организации       (подпись)
(при его наличии) и должность)
______________________________________________ __________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                         (наименование организации       (подпись)
(при его наличии) и должность)
Размещается в ИАС.
Приложение 7
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
форма
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий №_____
от "___" _________ 20 ____ года
Товаропроизводитель _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Цель обращения _________________________________________________________________
(субсидируемое направление)
Дата обращения "____" ___________________________ 20 ____ года
Решение ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Руководитель отдела сельского хозяйства/Управления сельского хозяйства
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Приложение 8
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Форма 1
"Утверждаю"
Руководитель управления сельского
хозяйства _______________ области,
городов Астаны и Алматы
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии), подпись, печать)
"______" ______________ 20__ года
Сводный акт по области/города (о произведенной и реализованной животноводческой продукции, подлежащей субсидированию)
за _____________ 20____ года по _______________________________ области
(месяц)
Товаропроизводитель, ИИН, район
Покупатель
Вид продукции
Единица измерения
Количество продукции, единиц
Норматив за единицу продукции, (тенге)
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, (тенге)
Оплачено с начало года, (тенге)
Подлежит к оплате
Подлежит к оплате в следующем месяце (тенге)
Итого
Руководитель отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансового отдела
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
форма 2
"Утверждаю"
Руководитель управления сельского
хозяйства _______________ области
городов Астаны и Алматы
___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии), подпись, печать)
"______" ______________ 20__ года
Сводный акт по области/города (о приобретенной племенной продукции/материала)
за _____________ 20____ года по _______________________________ области
(месяц)
Товаропроизводитель (покупатель), ИИН, район
Продавец
Вид племенной продукции/материала
Количество голов, штук, доз
Норматив за единицу племенной продукции/материала, (тенге)
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, (тенге)
Оплачено с начало года, (тенге)
Подлежит к оплате, (тенге)
Подлежит к оплате в следующем месяце (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого по области
Руководитель отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансового отдела
_____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отдела животноводства/субсидирования
_____________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 3
"Утверждаю"
Руководитель управления сельского
хозяйства _______________ области
городов Астаны и Алматы
___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии), подпись, печать)
"______" ______________ 20__ года
Сводный акт по области/города (о проведенной селекционной и племенной работы крупного рогатого скота /овец /свиней /маралов (оленей) /пчел)
за _____________ 20____ года по _______________________________ области
(месяц)
Товаропроизводитель, ИИН, район
Вид крупного рогатого скота/овец (племенной/товарный)/ свиней /маралов (оленей) /пчел
Количество маточного поголовья крупного рогатого скота/ овец/свиней/маралов (оленей)/пчел
Норматив за голову, пчелосемью (тенге)
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, (тенге)
Оплачено с начало года, (тенге)
Подлежит к оплате, (тенге)
Подлежит к оплате в следующем месяце (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого по области
Руководитель отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансового отдела
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 4
"Утверждаю"
Руководитель управления сельского
хозяйства _______________ области
городов Астаны и Алматы
_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии), подпись, печать)
"______" ______________ 20__ года
Сводный акт по области/города (о количестве племенных быков-производителей, используемых в воспроизводстве стада)
за _____________ 20____ года по _______________________________ области
(месяц)
Населенный пункт, район
Владелец быка (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
Количество племенных быков-производителей
Вид стада (товарное/общественное)
Норматив за голову, (тенге)
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий, (тенге)
Оплачено с начало года, (тенге)
Подлежит к оплате, (тенге)
Подлежит к оплате в следующем месяце (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого по области
Руководитель отдела животноводства/субсидирования
______________ _________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансового отдела
______________ _________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отдела животноводства/субсидирования
______________ _________________________________________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 5
"Утверждаю"
Руководитель управления сельского
хозяйства _______________ области
городов Астаны и Алматы
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии), подпись, печать)
"______" ______________ 20__ года
Сводный акт по области/города (на получение субсидий за услуги по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных)
за _____________ 20____ года по _______________________________ области
(месяц)
Сельский округ, район
Наименование племенного и дистрибьютерного центра
Наименование крестьянско-фермерского хозяйства или сельскохозяйственного кооператива
Фактически осеменено крупного рогатого скота/овец (для крупного рогатого скота по итогам обследования), голов
Норматив субсидий, тенге
Причитающаяся сумма субсидии, тенге
Оплачено с начало года, (тенге)
Подлежит к оплате, (тенге)
Подлежит к оплате в следующем месяце (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого по области
Руководитель отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансового отдела
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отдела животноводства/субсидирования
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
форма 1
Акт об осеменении маточного поголовья овец
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) техника-осеменатора)
и руководитель хозяйства/кооператива ______________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов, согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер скота
Дата осеменения
Техник-осеменатор ______________ ________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель хозяйства/кооператива _______________ ________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Данный акт подлежит размещению в ИАС
форма 2
Акт об осеменения и обследования маточного поголовья крупного рогатого скота
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) техника-осеменатора)
и руководитель хозяйства/кооператива ______________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов маточного поголовья, и по результатам обследования выявлено фактически осемененными _____ голов маточного поголовья крупного рогатого скота, согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства/сельскохозяйственного кооператива
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер скота
Дата осеменения
Дата обследования
Результат обследования
Техник-осеменатор _______________ _______________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель хозяйства/кооператива _______________ ________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Данный акт подлежит размещению в ИАС
Приложение 10
к Правилам субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
форма
Отдел ___________________
__________________ района
_________________ области
Протокол схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
1. Населенный пункт _____________________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)

4. Субсидиялау бағыты ____________________________________________________________
5. Өткен жылғы нақтылай өндіріс (24-аш нысаны бойынша жылдық статистикалық
деректердің негізінде, қызметін 12 айдан аз жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер
үшін нақты өндіріс көлемі айлардағы қызмет кезеңіне бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген
өнімнің мәлімделген көлеміне сүйене отырып анықталады) ____________
Аталған шаруашылықтарды қарап-тексеру және деректерді салыстырып-тексеру нәтижелері
бойынша арнайы комиссия мынадай шешім қабылдайды:
Өлшемшарттар және талаптар
сәйкес келеді
сәйкес келмейді
Өлшемшарттарды сипаттау
Ескертпе: қарап-тексеру нәтижелері бойынша тиісті бағанға әрбір өлшемшарт пен
талап бойынша жеке-жеке қанат белгісі қойылады.
Арнайы комиссияның қорытындысы: __________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Арнайы комиссияның құрамы:
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, (ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, (ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
___________________________________________________________________
АТЖ-ға орналастырылады.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы №_____ хабарлама
20___ жылғы "___" _________
Тауар өндіруші __________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Жүгіну мақсаты __________________________________________________________________
(субсидияланатың бағыт)
Жүгінген күні 20 ___ жылғы "_______"
Шешім__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы бөлімінің/Ауыл шаруашылығы басқармасының басшысы
__________________________________________ _____________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі,)                              (қолы)
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
8-қосымша
1-нысан
"Бекітемін"
_________________ облысының,
Астана және Алматы қаларының
ауыл шаруашылығы
басқармасының
басшысы
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі) қолы, мөрі)
Облыс/қала бойынша жиынтық акт (субсидиялауға жататын өндірілген және өткізілген мал шаруашылығы өнімі туралы)
____________________________ облысы бойынша 20_________ жылғы ___________________
(айы)
Тауар өндіруші, ЖСН, ауданы
Сатып алушы
Өнімнің түрі
Өлшем бірлігі
Өнімнің саны, бірлік
Өнімнің бірлігі үшін норматив (теңге)
Тиесілі бюджет тік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бастап төлен гені, (теңге)
Төленуі тиіс, (теңге)
Келесі айда төленуі тиіс, (теңге)
Барлығы
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің маманы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
2-нысан
"Бекітемін"
_________________ облысының,
Астана және Алматы қаларының
ауыл шаруашылығы
басқармасының басшысы
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі) қолы, мөрі)
Облыс/қала бойынша жиынтық акт (сатып алынған асыл тұқымды өнім/материал туралы)
______________________ облысы бойынша 20________ жылғы __________________________
(айы)
Тауар өндіруші (сатып алушы),ЖСН, аудан
Сатушы
Асыл тұқымды өнімнің/ матери алдың түрі
Мал басы саны, дана, доза
Асыл тұқымды өнімнің/ материалдың бірлігі үшін норматив, теңге
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бастап төленгені, (теңге)
Төленуі тиіс, (теңге)
Келесі айда төленуі тиіс, (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Облыс бойынша барлығы
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің маманы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
3-нысан
"Бекітемін"
_________________ облысының,
Астана және Алматы қаларының
ауыл шаруашылығы
басқармасының басшысы
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі) қолы, мөрі)
Облыс/қала бойынша жиынтық акт (ірі қара малға/қойларға/шошқаларға/маралдарға(бұғыларға)/бал араларға жүргізілген селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс туралы)
______________________ облысы бойынша 20________ жылғы __________________________
(айы)
Тауар өндіруші, ЖСН, аудан
Ірі қара малдың/ қойлардың түрі (асыл тұқымдық/ тауарлық)/шошқалардың/марал дардың(бұғылардың)/бал араларының түрі
Ірі қара малдың/ қойлардың/шошқалардың/марал дардың(бұғылардың)/бал араларының саны
Бір мал басы/ балара ұясы үшін норматив, (теңге)
Тиесілі бюджет тік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бастап төленгені, (теңге)
Төленуі тиіс, (теңге)
Келесі айда төленуі тиіс, (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Облыс бойынша барлығы
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің маманы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
4-нысан
"Бекітемін"
_________________ облысының,
Астана және Алматы қаларының
ауыл шаруашылығы
басқармасының басшысы
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі) қолы, мөрі)
Облыс/қала бойынша жиынтық акт (табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың саны туралы)
______________________ облысы бойынша 20________ жылғы __________________________
(айы)
Елді мекен, аудан
Бұқаның иесі (жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі /заңды тұлғаның атауы)
Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың саны
Табынның түрі (тауарлық/қоғамдық)
Бір мал басы үшін норматив (теңге)
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бастап төленгені, (теңге)
Төленуі тиіс, (теңге)
Келесі айда төленуі тиіс, (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Облыс бойынша барлығы
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің маманы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
5-нысан
"Бекітемін"
_________________ облысының,
Астана және Алматы қаларының
ауыл шаруашылығы
басқармасының басшысы
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі) қолы, мөрі)
Облыс/қала бойынша жиынтық акт (ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер үшін субсидиялар алуға арналған)
______________________ облысы бойынша 20________ жылғы __________________________
(айы)
Елді мекен, аудан
Асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтың атауы
Шаруа-фермер қожалығының немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
Ірі қара малдың/ қойдың нақты ұрықтандырылғаны (ірі қара мал үшін зерттеп- қарау қорытындылары бойынша), бас
Субсидиялар нормативі, теңге
Тиесілі бюджеттік субсидия сомасы, (теңге)
Жыл басынан бастап төлен гені, (теңге)
Төленуі тиіс, (теңге)
Келесі айда төленуі тиіс, (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Облыс бойынша жиыны
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы бөлімінің басшысы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мал шаруашылығы/субсидиялау бөлімінің маманы
____________ ___________________________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнiмдiлiгiн
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
9-қосымша
1-нысан
Қойдың аналық басын ұрықтандыру туралы акті
20__жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник _________________________________________________,
(ұрықтандырушы-техниктің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық/кооператив басшысы
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төменде келтірілген тізімдемеге сәйкес ______ бас қашардың қолдан
ұрықтандырылғаны туралы осы актіні толтырдық:
Р/с
Шаруашылықтың атауы
Мал иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күн
Ұрықтандырушы-техник ______________ ____________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылық/кооператив басшысы ______________ ___________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бұл акт АТЖ-да орналастыруға жатады.
2-нысан
Ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеу туралы акті
20___ жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник _______________________________________________________,
(ұрықтандырушы-техниктің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық/кооператив басшысы
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ бас сиыр мен қашардың қолдан ұрықтандырылғаны және
20__жылғы "____" _________ зерттеп қарау нәтижелері бойынша ірі қара малдың _________
аналық басының нақты ұрықтандырылғаны туралы осы актіні толтырдық.
р/с
Шаруашылықтың / ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
Мал иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандыру күні
Зерттеп- қарау күні
Зерттеп-қарау нәтижесі
Ұрықтандырушы-техник ______________ ____________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылық/кооператив басшысы ______________ ___________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бұл акт АТЖ-да орналастыруға жатады.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
10-қосымша
1-нысан
____________________ облысы
_________________ ауданының
____________________ бөлімі
Хаттама Елді мекен тұрғындары - мал иелері жиынының жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі шешімі
1. Елді мекен ____________________________________________________________________
(өңірдің, елді мекеннің атауы)

2. Дата проведения схода "_____"_____________ 20_____ года.
3. Участвовало в сходе владельцев скота, имеющих скот _____человек.
4. Имеется на начало пастбищного сезона текущего года в наличии маточного поголовья (старше двух лет) ______________________ голов.
5. Планируется организовать вольную случку маточного поголовья крупного рогатого скота в общественном стаде племенными быками-производителями в текущем пастбищном сезоне в количестве _______________________ голов.

2. Жиынның өткізілген күні 20___ жылғы "_____"_____________.
3. Жиынға қатысқан малдары бар мал иелері __________ адам.
4. Ағымдағы жылғы жайылым маусымының басында аналық бастың (екі жастан асқан) бары
_________________________ бас.
5. Ағымдағы жайылым маусымында қоғамдық табындағы ірі қара малдың
_______________________________________ аналық басын асыл тұқымды тұқымдық
бұқалармен еркін шағылыстыруды ұйымдастыру жоспарлануда.

6. Использовать в воспроизводстве племенных быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами.
7. Кастрация беспородных бычков общественного стада старше 6 месяцев.
Список участников схода жителей по закреплению и использованию быков-производителей в общественном стаде
________________________________________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Подпись
Дата
1.
2.
3.
По итогам проведения схода, жители вышеуказанного населенного пункта, приняли решения:
1) об использовании племенных быков-производителей в общественном стаде;
2) о кастрации всех беспородных быков данного общественного стада.
Идентификационный номер племенного быка-производителя
Порода
Регистрационный номер в ИАС
Владелец быка
1.
2.
3.
Список маточного поголовья общественного стада
Идентификационный номер маточного поголовья
Порода
ФИО и ИИН владельца маточного поголовья
1.
2.
3.
Аким сельского округа _________ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь схода жителей _______ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2018 года № 256
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
1. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2017 года № 30 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14813, опубликован 23 февраля 2017 года в Казахстанской правде).
2. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 июля 2017 года № 295 "О внесении изменения в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2017 года № 30 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15360, опубликован 7 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).

6. Асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды өсімді молайтуда зоотехникалық нормативтерге
сәйкес пайдалану.
7. Қоғамдық табынның 6 айдан асқан тұқымсыз бұқаларын піштіру.
Қоғамдық табында тұқымдық бұқаларды орнықтыру және пайдалану жөнінде
тұрғындардың жиынына қатысушылар тізімі туралы _________________________________________________________________
(аймақтың, елді мекеннің атауы)
Р/п
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Қолы
Күні
1.
2.
3.
Жиынның қорытындылары бойынша жоғарыда көрсетілген елді мекен тұрғындары:
1) қоғамдық табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану туралы;
2) аталған қоғамдық табынның барлық тұқымсыз бұқаларын піштіру туралы шешім қабылдады.
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
АСЖ-дағы тіркеу нөмірі
Бұқаның иесі
1.
2.
3.
Қоғамдық табынның аналық басы тізімі
Аналық бастың бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Аналық бас иесінің ТӘЖ және ЖБН
1.
2.
3.
Ауылдық округ әкімі ______ _______________________________________________________
(қолы)                  (, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Тұрғындар жиынының хатшысы ________ ___________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 15 маусымдағы
№ 256 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 27 қаңтардағы № 30 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14813 болып тіркелген, 2017 жылғы 23 ақпанда Егемен Қазақстан газетінде жарияланған).
2. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 27 қаңтардағы № 30 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 14 шілдедегі № 295 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15360 болып тіркелген, 2017 жылғы 7 тамызда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

3. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 490 "О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2017 года № 30 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16092, опубликован 15 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).

3. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 27 қаңтардағы № 30 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16092 тіркелген, 2017 жылғы 15 желтоқсанда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).