О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 32 "Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2018 года № 17427
В соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 32 "Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10404, опубликован 31 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальный рецептурный бланк - бланк для выписывания рецепта на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка;
2) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - ведомство уполномоченного органа в области здравоохранения;
3) медицинские документы больного - история болезни, амбулаторная карта, лист записи консультационного осмотра;
4) сигнатура - документ, подтверждающий законность приобретения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры
5) Таблица II Списка - список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под строгим контролем;
6) Таблица III Списка - список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под контролем;

"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 7 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-12 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 25 қыркүйекте № 17427 болып тіркелді
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналысы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10404 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 31 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларында (бұдан әрі Қағидалар):
1-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бөлім. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы рецептілік бланк - Тізімнің ІІ кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепт жазып беруге арналған бланк;
2) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік орган - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы;
3) науқастың медициналық құжаттары - сырқатнамасы, амбулаториялық картасы, консультациялық тексеріп-қарау жазба парағы;
4) сигнатура - құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды алудың заңдылығын растайтын құжат;
5) Тізімнің II Кестесі - медициналық мақсатта пайдаланылатын және қатаң бақылауға алынған есірткі құралдары және психотроптық заттардың тізімі;
6) Тізімнің III Кестесі - медициналық мақсатта пайдаланылатын және бақылауға алынған есірткі құралдары мен психотроптық заттардың тізімі;

7) Таблица IV Списка - список прекурсоров (химических и растительных веществ, часто используемых при незаконном изготовлении наркотических и психотропных веществ), находящихся под контролем.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Расчет потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства, подлежащие контролю в Республике Казахстан, осуществляется организациями здравоохранения в соответствии с расчетными нормативами потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства, на одну койку (случай) в год согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Расчет потребности в лекарственных средствах, содержащих психотропные вещества, и расчет потребности в прекурсорах, подлежащих контролю в Республике Казахстан, производится на уровне потребления за предыдущий год. Потребность вновь введенных в эксплуатацию (реорганизованных) организаций здравоохранения и потребность на новые лекарственные средства прогнозируется c учетом данных о заболеваемости.
5. Организации здравоохранения представляют в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы:
1) ежегодно, до 1 марта заявки организации здравоохранения для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам; заявки организации здравоохранения для утверждения норматива потребления психотропных веществ, подлежащих контролю в Республике Казахстан, по форме согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам; заявки организации здравоохранения для утверждения норматива потребления прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, по форме согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам. К заявкам прилагаются произведенные расчеты;
2) ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, за квартал, в том числе в автоматизированном режиме;
3) ежегодно, до 1 марта года, следующего за отчетным годом, отчет о фактическом расходе лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, за год, в том числе в автоматизированном режиме.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:

7) Тізімнің IV Кестесі - бақылауға алынған прекурсорлар (есірткі құралдары мен психотроптық заттарды заңсыз дайындауда жиі пайдаланылатын химиялық және өсімдік заттар) тізімі.";
2-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану тәртібі";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын құрамында есірткі құралдары бар дәрілік заттарға қажеттілікті есептеуді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жылына бір төсекке (жағдай) арналған құрамында есірткі құралдары бар дәрілік заттарға қажеттілікті есептеу нормативтеріне сәйкес денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын құрамында психотроптық заттар бар дәрілік заттар қажеттілігін есептеу және прекурсорлар қажеттілігін есептеу алдыңғы жылғы тұтыну деңгейінде жүргізіледі. Жаңадан пайдалануға берілген (қайта ұйымдастырылған) денсаулық сақтау ұйымдарының қажеттілігі және жаңа дәрілік заттарға деген қажеттілік сырқаттанушылық туралы деректері ескеріле отырып болжанады.
5. Денсаулық сақтау ұйымдары облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдарына мыналарды:
1) жыл сайын, 1 наурызға дейін денсаулық сақтау ұйымдары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын тұтыну нормативін бекіту үшін өтінімді; денсаулық сақтау ұйымдары осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын психотроптық заттарды тұтыну нормативін бекіту үшін өтінімді; денсаулық сақтау ұйымдары осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында бақылауға жататын прекурсорларды тұтыну нормативін бекіту үшін өтінімді ұсынады. Өтінімдерге жүргізілген есептеулер қоса беріледі;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін тоқсан үшін құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың, оның ішінде автоматтандырылған режимде нақты шығысы туралы есепті;
3) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін бір жылға құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың, оның ішінде автоматтандырылған режимде нақты шығысы туралы есепті береді.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:

"5-1. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы осуществляют сбор поступивших от организаций здравоохранения заявок для утверждения нормативов потребления наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, а также их контроль на соответствие:
1) заявленных количеств расчетным нормативам потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства;
2) заявленных количеств фактическим объемам потребления за предыдущий год.
При представлении корректной заявки для каждой организации здравоохранения приказом руководителя местного органа государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы или лицом, его замещающим, утверждается норматив потребления наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В пределах административно-территориальной единицы в течение текущего календарного года допускается внесение изменений и дополнений в утвержденные нормативы потребления организаций здравоохранения либо утверждение норматива потребления для вновь образованной (реорганизованной) организации здравоохранения.
Сводная потребность для области, городов республиканского значения, столицы формируется с учетом сравнения сводного заявленного количества организациями здравоохранения с расчетными нормативами потребности в наркотических средствах на 1000 человек населения в год (в граммах), указанных в приложении 4 к настоящим Правилам, а также с учетом фактического потребления за предыдущий год и динамики заболеваемости и численности населения.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы представляют в государственный орган в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники к 15 марта текущего года сводную заявку на наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры для области, городов республиканского значения и столицы на следующий календарный год.
7. Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники представляет в уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров к 1 апреля текущего года на следующий календарный год обобщенную заявку на наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры для использования в медицинских целях в Республике Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"5-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және олардың прекурсорларын тұтыну нормативтерін бекіту үшін денсаулық сақтау ұйымдарынан келіп түскен өтінімдерді жинауды, сондай-ақ олардың мыналарға:
1) құрамында есірткі құралдары бар дәрілік заттарға қажеттіліктің есептік нормативтеріне мәлімделген көлеміне;
2) мәлімделген көлемнің алдыңғы жылғы нақты тұтынған көлемдерге сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады.
Дұрыс берілген өтінімді ұсыну кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органы басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен әрбір денсаулық сақтау ұйымы үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі күнтізбелік жылға Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және олардың прекурсорларын тұтыну нормативі бекітіледі.
Әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде ағымдағы күнтізбелік жыл ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының бекітілген тұтыну нормативтеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге не жаңадан пайдалануға берілген (қайта ұйымдастырылған) денсаулық сақтау ұйымдарының тұтыну нормативін бекітуге рұқсат етіледі.
Облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жиынтық қажеттілік, денсаулық сақтау ұйымдарымен мәлімделген жиынтық қажеттілік осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген жылына 1000 халық шаққандағы есірткі құралдарына қажеттілікті есептеу нормативтерін (грамда) салыстыру ескеріле отырып, сондай-ақ алдыңғы жылға нақты тұтынуды және сырқаттанушылық динамикасы мен халық саны ескеріле отырып, қалыптастырылады.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары ағымдағы жылғы 15 наурызға қарай дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органға келесі күнтізбелік жылға арналған облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін есірткі құралдарына, психотроптық заттарға және олардың прекурсорларына жиынтық өтінімді ұсынады.
7. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік орган ағымдағы жылғы 1 сәуірге қарай есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, олардың аналогтарының және прекурсорларының айналысы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға келесі күнтізбелік жылға арналған Қазақстан Республикасында медициналық мақсатта пайдалану үшін есірткі құралдарына, психотроптық заттарға және олардың прекурсорларына жиынтық өтінімді ұсынады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. При оказании медицинской помощи в форме скорой медицинской помощи, санитарной авиации, медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, а также при посещении пациентов мобильной бригадой паллиативной помощи на дому (далее – мобильные бригады) лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, назначаются врачом выездной бригады скорой медицинской помощи или врачом отделения неотложной помощи (помощи на дому) организации здравоохранения.
При отсутствии врачей в составе выездных бригад скорой медицинской помощи и мобильных бригад, назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, производится фельдшером бригады.
Оформление использования лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, производится после оказания экстренной медицинской помощи больному.";
пункт 17 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Рецепты больным на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка, выписываются на латинском языке на основе стандартной оценки состояния пациента фельдшерами, акушерами, врачами организаций здравоохранения или врачами, ведущими самостоятельный прием, при наличии соответствующих медицинских показаний и заверяются подписью, личной печатью (при наличии), штампом и печатью (при наличии) организации здравоохранения.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случае, если назначение лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка осуществляется на амбулаторном уровне в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, помимо специального рецептурного бланка дополнительно выписывается рецепт на бесплатный отпуск. Выписанные рецепты автоматически отражаются в Информационной системе лекарственного обеспечения.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Для улучшения качества жизни неизлечимо больных, страдающих тяжелыми, прогрессирующими заболеваниями в терминальной (конечной) стадии количество выписываемого в одном рецепте лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка, допускается выписывать на нескольких рецептах в количествах, достаточных на 10-15 календарных дней терапии, а для проживающего в отдаленном от районного центра населенном пункте - на 25-30 календарных дней терапии, но не более предельно допустимых Норм.";

"9. Жедел медициналық көмек, санитариялық авиация, төтенше жағдайлар кезіндегі медициналық көмек нысанында медициналық көмек көрсету кезінде, сондай-ақ паллиативтік көмектің ұтқыр бригадасы (бұдан әрі ұтқыр бригадалар) пациенттерге үйге барған кезде құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды жедел медициналық көмектің көшпелі бригадасының дәрігері немесе денсаулық сақтау ұйымының кезек күттірмейтін көмек (үйде көмек көрсету) бөлімшесінің дәрігері тағайындайды.
Жедел медициналық көмектің көшпелі бригадаларының, санитариялық авиацияның және ұтқыр бригадалардың құрамында дәрігер болмаған кезде, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды тағайындауды бригаданың фельдшері жүргізеді.
Тізімнің ІІ Кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың пайдаланылуын ресімдеу науқасқа шұғыл медициналық көмек көрсетілгеннен кейін жүргізіледі.";
7-тармақ алып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Науқастарға Тізімнің II, III, IV кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың рецептілері тиісті медициналық көрсетілімдер болғанда денсаулық сақтау ұйымдарының фельдшерлері, акушерлері, дәрігерлері немесе дербес қабылдау жүргізетін дәрігерлер пациенттің жай-күйін стандартты бағалау негізінде латын тілінде жазып беріледі және оның қолымен, жеке мөрімен (бар болса), денсаулық сақтау ұйымының мөртаңбасымен және мөрімен (бар болса) бекітіледі";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Егер құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар Тізімнің ІІ, ІІІ, IV Кестесіндегі дәрілік затын тағайындау тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде амбулаториялық деңгейде жүзеге асырылған жағдайда, арнайы рецептуралық бланкіден бөлек, тегін босатуға арналған рецепт қосымша жазылады. Жазып берілген рецепттер Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінде автоматты түрде көрсетіледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жазылмайтын, ауыр өршіген аурулардан зардап шегетін терминальді (соңғы) дәрежедегі науқастардың өмір сүру сапасын жақсарту үшін бір рецептіде жазылатын құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар Тізімнің ІІ, ІІІ, IV Кестесіндегі дәрілік затты емнің күнтізбелік 10-15 күніне жететін, ал аудан орталығынан шалғайда орналасқан елді мекенде тұратындар халық үшін емнің күнтізбелік 25-30 күніне жететін, бірақ рұқсат етілген шекті Нормалардан аспайтын көлемде бірнеше рецептілерге жазып беруге рұқсат етіледі.";

подпункт 4) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"4) на одном рецептурном бланке выписывать и отпускать лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, в количествах, превышающих нормы, указанные в предельно допустимых Нормах;";
пункт 44 исключить;
пункты 52, 53, 54, 55, 56 изложить в следующей редакции:
"52. Лекарственные средства, пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, а также сырье, материалы, остатки материалов, проб, отходов, полупродуктов, не подлежащих дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), не относящиеся к лекарственным средствам, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, подлежат уничтожению.
53. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, в организациях здравоохранения подлежат предметно-количественному учету в пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатями и подписями руководителей организации здравоохранения и территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники журналах учета наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров на аптечных складах согласно приложению 11, учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры в отделениях и кабинетах согласно приложению 12, учета наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих предметно-количественному учету в аптеке приложению 13, учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры на постах медицинских сестер согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
54. В научных организациях в области здравоохранения, организациях образования в области здравоохранения, организациях здравоохранения, осуществляющих фармацевтическую деятельность в виде производства лекарственных средств, а также в испытательных лабораториях (центрах) предметно-количественному учету (в том числе в автоматизированном режиме) подлежат реактивы, активные фармацевтические ингредиенты (субстанции), лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры,
Учет реактивов, лекарственных средств, активных фармацевтических ингредиентов (субстанций), содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, поступающих в испытательную лабораторию (центр) для анализа, ведется в журнале учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, поступающих в испытательную лабораторию (центр) для анализа (в том числе в автоматизированном режиме) по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам; для научных организаций в области здравоохранения и организаций образования в области здравоохранения – в журнале учета наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров в научных организациях и организациях образования в области здравоохранения по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам; для организаций здравоохранения, осуществляющих фармацевтическую деятельность в виде производства лекарственных средств - в журнале учета активных фармацевтических ингредиентов (субстанций), содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, используемые при производстве лекарственных средств по форме согласно приложению 16-1 к настоящим Правилам.

33-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды рұқсат етілетін шекті Нормалардан асатын нормалардан асатын көлемдерде бір рецептуралық бланкіде жазып беруге және босатуға;";
44-тармақ алып тасталсын;
52, 53, 54, 55, 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар жарамсыз, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқалары (ақауы бар, сынған) дәрілік заттар, сондай-ақ дәрілік заттар өндірісінен және (немесе) дәрілік заттарға қатыссыз сынақтардан (талдаулардан) кейінгі шикізат, материалдар, материалдардың, сынамалардың қалғандары, жартылай өнімдері әрі қарай қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтар жойылуға жатады.
53. Денсаулық сақтау ұйымдарында құрамында есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттар нөмірленген, тігілген, денсаулық сақтау ұйымдары мен дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері басшыларының мөрі мен қолдары қойылған, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес дәріхана қоймаларындағы есірткіні, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының есепке алу, 12-қосымшаға сәйкес бөлімшелерде және кабинеттердегі құрамында есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды есепке алу, 13-қосымшаға сәйкес дәріханада заттық-сандық есепке алуға жататын есірткіні, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының есепке алу, 14-қосымшаға сәйкес мейіргерлер посттарындағы құрамында есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды есепке алу журналдарында заттық-сандық есепке алуға жатады.
54. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарында, дәрілік заттар өндірісі түріндегі фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында сондай-ақ сынақ зертханаларында (орталықтарында) құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар реактивтер, белсенді фармацевтикалық құрасындар (субстанциялар), дәрілік заттар заттық-сандық есепке (оның ішінде автоматтандырылған режимде) алуға жатады.
Талдау жасау үшін сынақ зертханасына (орталығына) келіп түсетін, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар реактивтерді, дәрілік заттарды, активті фармацевтикалық ингредиенттер (субстанцияларды) есепке алу (оның ішінде автоматтандырылған режимде) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынақ зертханасына (орталыққа) талдау үшін келіп түскен құрамында есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды есепке алу журналында жүргізіледі; денсаулық сақтаудың ғылыми ұйымдары және денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеу ұйымдары мен білім беру ұйымдарында есірткіні, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының есепке алу журналында; дәрілік заттардың өндірісі түріндегі фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары үшін осы Қағидаларға 16-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттарды өндіруде пайдаланылатын, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар белсенді фармацевтикалық ингредиенттерді (субстанцияларды) есепке алу журналында жүргізіледі.

55. В журнале учета на первой странице указывается перечень реактивов, лекарственных средств, активных фармацевтических ингредиентов (субстанций), содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, подлежащих предметно-количественному учету. Для каждого наименования реактива, субстанции или лекарственной формы, дозировки, фасовки лекарственного средства отводится отдельный лист (разворот) с указанием фамилии и инициалов ответственного лица, заполняющего журнал. Поступление отражается по каждому приходному документу с указанием номера и даты. Расход записывается дневными итогами (ежедневные записи). Журналы учета ведутся в течение одного года.
56. Ответственное лицо на первое число каждого месяца сверяет фактическое наличие с книжным остатком, с составлением акта сверки наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. В случае выявления расхождений фактических остатков с книжными остатками руководитель организации здравоохранения в течение суток с момента обнаружения извещает об этом территориальное подразделение государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и органа внутренних дел.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. На первое число каждого месяца материально ответственное лицо сверяет фактическое наличие специальных рецептурных бланков с книжным остатком, о чем составляется акт сверки специальных рецептурных бланков по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
В случае выявления расхождений по результатам сверки руководитель организации здравоохранения в течение суток с момента обнаружения извещает об этом территориальное подразделение государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.";
заголовок Параграфа 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Уничтожение лекарственных средств, пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, а также сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, не подлежащих дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Для уничтожения лекарственных средств пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка, в объектах в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, приказом руководителя организации создается постоянно действующая комиссия, в состав которой включаются руководитель и ответственное лицо организации, представители органов внутренних дел и территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";

55. Есепке алу журналында бірінші бетте заттық-сандық есепке алуға жататын, құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар реактивтердің, дәрілік заттардың, белсенді фармацевтикалық ингредиенттердың (субстанциялардың) тізбесі көрсетіледі. Реактивтің, субстанцияның әрбір атауына немесе дәрілік заттың дәрілік нысанына дозасына, өлшеп-орауына журналды толтыратын жауапты тұлғаның тегі мен аты-жөнінің бірінші әріптерін көрсете отырып, жеке парақ (ашылатын жағы) беріледі. Келіп түскендері нөмірі мен күнін көрсетіле отырып әрбір кіріс құжаты бойынша көрсетіледі. Шығыстары күн қорытындыларымен (күнделікті жазбалар) жазылады. Есепке алу журналдары бір жыл бойы жүргізіледі.
56. Жауапты тұлға әр айдың бірінші күні іс жүзінде бар қалдықты кітаптағы қалдықпен, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және олардың прекурсорларын салыстыру актісін толтырумен салыстырады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Нақты қалдықтың кітаптағы қалдықтан айырмашылығы анықталған жағдайда денсаулық сақтау ұйымының басшысы анықтаған сәттен бастап тәулік ішінде бұл туралы дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органды және ішкі істер органының аумақтық бөлімшесін хабардар етеді.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Әр айдың бірінші күнінде материалдық жауапты тұлға нақты бар арнайы рецептуралық бланкілерді кітаптағы қалдықпен салыстырып, осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рецептуралық бланкілерді салыстыру актісін жасайды.
Салыстыру нәтижелері бойынша айырмашылық анықталған жағдайда денсаулық сақтау ұйымының басшысы анықтаған сәттен бастап тәулік ішінде бұл туралы дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін хабардар етеді.";
7-параграф тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Жарамсызданған, жалған, жарамдылық мерзімі өткен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін (ақауы бар, сынған) басқа дәрілік заттарды, сондай-ақ құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың өндірісінен және (немесе) сынақтарынан (талдаулардан) кейінгі шикізатты, материалдарды, материалдардың, сынамалардың қалған, қалдықтарын, жартылай өнімдерді әрі қарай қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды жою";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерде Тізімнің ІІ, ІІІ, IV Кестесінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар жарамсызданған, жалған, жарамдылық мерзімі өткен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін (ақауы бар, сынған) басқа дәрілік заттарды жою үшін ұйым басшысының бұйрығымен құрамына ұйымның басшысы мен жауапты тұлғасы, ішкі істер органдарының және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері кіретін, тұрақты жұмыс істейтін комиссия құрылады.";

дополнить пунктом 83-1 следующего содержания:
"83-1. В организациях здравоохранения, осуществляющих фармацевтическую деятельность в виде производства лекарственных средств, а также в испытательных лабораториях (центрах) лекарственные средства, пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, а также сырье, материалы, остатки материалов, проб, отходы, полупродукты, не подлежащие дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), не относящиеся к лекарственным средствам, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка, уничтожаются в присутствии комиссии, в состав которой включаются ответственное лицо организации, представители органов внутренних дел, территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения следующими способами:
1) жидкость, содержащая наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, оставшаяся после испытаний (анализов) и производства, разводится водой в соотношении 1:100, нейтрализуется и уничтожается сливом образующейся суспензии или раствора в промышленную канализацию;
2) жидкие лекарственные формы (растворы для инъекций в ампулах, в пакетах и во флаконах, микстуры, капли, жидкости в аэрозольных баллонах и иной таре) уничтожаются путем раздавливания с последующим разведением содержимого водой в соотношении 1:100 и сливанием образующегося раствора в промышленную канализацию (в аэрозольных баллонах предварительно делаются отверстия), остатки ампул, аэрозольных баллонов, пакетов, флаконов и иной тары вывозятся и уничтожаются путем утилизации;
3) твердые формы после дробления до порошкообразного состояния, содержащие водорастворимые фармацевтические субстанции, подлежат разведению водой в соотношении 1:100 и сливанию в промышленную канализацию;
4) твердые лекарственные формы, нерастворимые в воде, мягкие лекарственные формы (мази, суппозитории), трансдермальные формы лекарственных средств, фармацевтические субстанции уничтожаются путем сжигания.";
пункт 84-1 изложить в следующей редакции:
"84-1. Факт уничтожения лекарственных средств, пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка, в организациях здравоохранения оформляется актом уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка в организациях здравоохранения, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам";

мынадай мазмұндағы 83-1-тармақпен толықтырылсын:
"83-1. Дәрілік заттардың өндірісі түріндегі фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында, сондай-ақ сынақ зертханаларында (орталықтарда) Тізімнің ІІ, ІІІ, IV Кестесідегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар жарамсыз, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқалары (ақауы бар, сынған) дәрілік заттар, сондай-ақ дәрілік заттар өндірісінен және (немесе) дәрілік заттарға қатыссыз сынақтардан (талдаулардан) кейінгі шикізат, материалдар, материалдардың, сынамалардың қалғандары, жартылай өнімдері одан әрі қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтар ұйымның жауапты тұлғасы, ішкі істер органдарының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері кіретін комиссияның қатысуымен мынадай тәсілдермен жойылады:
1) сынақтардан (талдаулардан) және өндірістен қалған құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар сұйықтық 1:100 арақатынасында сумен сұйылтылып, бейтараптандырылады және түзілген суспензия немесе ерітінді өнеркәсіптік кәрізге ағызып жіберу арқылы жойылады;
2) сұйық дәрілік нысандар (ампулалардағы, пакеттегі және құтылардағы инъекцияға арналған ерітінділер, микстуралар, тамшы дәрілер, аэрозоль баллондарындағы сұйықтықтар) құрамын 1:100 арақатынасында сумен араластырылған және пайда болған ерітіндіні өнеркәсіптік кәрізге ағызып жібере отырып, езіп-жаншу жолымен жойылады (аэрозоль баллондары алдын ала тесіледі), ампулалардың, аэрозоль баллондарының, қалталар мен құтылардың қалдықтары шығарылып, кәдеге жарату жолымен жойылады;
3) құрамында суда еритін фармацевтикалық субстанциялары бар қатты нысандар ұнтақ тәріздес күйге дейін үгітуден кейін және 1:100 арақатынасында сумен сұйылтуға және өнеркәсіптік кәрізге ағызуға жатады;
4) суда ерімейтін қатты дәрілік нысандар, жұмсақ дәрілік нысандар (жақпамайлар, суппозиторийлер), дәрілік заттардың трансдермальді нысандары, фармацевтикалық субстанциялар өртеу жолымен жойылады.";
84-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84-1. Денсаулық сақтау ұйымдарында Тізімнің ІІ, ІІІ, IV Кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар жарамсыз, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа (ақауы бар, сынған) дәрілік заттарды жою фактісі осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымдарында Тізімнің II, III, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды жою актісімен ресімделеді";

дополнить пунктом 84-2 следующего содержания:
"84-2. Факт уничтожения лекарственных средств, пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, а также сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, не подлежащих дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), не относящихся к лекарственным средствам, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, в объектах в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники оформляется актом уничтожения лекарственных средств, а также сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, не подлежащих дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), не относящихся к лекарственным средствам, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка в объектах в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.";
приложения 1, 2, 3, 4, 8, 26, 27 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 2-1, 2-2, 16-1 согласно приложениям 3, 4, 8 к настоящему приказу;
исключить приложение 7 Правил.
2. Комитету фармации Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3)  размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

мынадай мазмұндағы 84-2-тармақпен толықтырылсын:
"84-2. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерде Тізімнің ІІ, ІІІ, IV Кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар жарамсыз, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа (ақауы бар, сынған) дәрілік заттарды, сондай-ақ дәрілік заттар өндірісінен және (немесе) дәрілік заттарға қатыссыз сынақтардан (талдаулардан) кейінгі шикізат, материалдар, материалдардың, сынамалардың қалғандары, жартылай өнімдері әрі қарай қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды жою фактісі осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттардың жою актісімен ресімделеді.";
Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 8, 26, 27-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3, 4, 8-қосымшаларға сәйкес 2-1, 2-2, 16-1-қосымшалармен толықтырылсын;
Қағидалардың 7-қосымшасы алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармация комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

150
75
*расчетный норматив на Фентанил 0,005% в ампулах по 2 мл составляет не более 18 ампул на одного больного, оперируемого под общим обезболиванием
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-12
Приложение 2
к Правилам использования в
медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ и их
прекурсоров, подлежащих
контролю
в Республике Казахстан
Заявка организации здравоохранения для утверждения норматива потребления наркотических средств, подлежащих контролю в Республике Казахстан, на 20_____год
________________________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения)
№ п/п
Наименование наркотических средств
Лекарственные средства (МНН или состав), содержащие наркотические средства
Лекарственная форма
Дозировка
Содержание сухого вещества в одной единице лекарственной формы, грамм
Чистое безводное содержание наркотического средства в одной единице лекарственной формы, %
Чистое безводное содержание наркотического средства в одной единице лекарственной формы, грамм
потребность

150
75
* 2 мл ампулалардағы Фентанилге 0,005% есептік норматив жалпы ауырсынуды басу арқылы операция жасалатын бір науқасқа ең көбі 18 ампула құрайды
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы қыркүйек
№ ҚР ДСМ-12 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
20_____жылға арналған Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын тұтыну нормативін бекіту үшін денсаулық сақтау ұйымының өтінімі
_____________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымының атауы)
р/с
Есірткі құралдарының атауы
Құрамында есірткі құралы бар дәрілік заттар (ХПА немесе құрамы)
Дәрілік нысаны
Мөлшерлемесі
Дәрілік нысанның бір бірлігіндегі құрғақ заттың мөлшері, грамм
Дәрілік нысанның бір бірлігіндегі есірткі құралының таза сусыз құрамы, %
Дәрілік нысанның бір бірлігіндегі есірткі құралының таза сусыз құрамы, грамм
қажеттілік

0,036000
Оксикодон+Налоксон
таблетки с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой
20 мг/10 мг
0,02
90
0,018000
Оксикодон+Налоксон
таблетки с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой
10 мг/5 мг
0,01
90
0,009000
Итого Оксикодон
Руководитель организации здравоохранения _________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
М.П
Примечание:
1. Расчет потребности в наркотических средствах для оказания стационарной, стационарозамещающей помощи (графа 9) производится путем сложения всех потребностей расчетных нормативов в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства, на одну койку в год, умноженных на количество коек соответствующего профиля в организации здравоохранения;

0,036000
Оксикодон+Налоксон
үлбірлі қабықпен қапталған, босатылуы ұзартылған таблеткалар
20 мг/10 мг
0,02
90
0,018000
Оксикодон+Налоксон
үлбірлі қабықпен қапталған, босатылуы ұзартылған таблеткалар
10 мг/5 мг
0,01
90
0,009000
Жиыны Оксикодон
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы ________________ Т.А.Ә. (бар болса)
(қолы
М.О
Ескерту:
1. Стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін есірткі құралдарына қажеттілікті есептеу (9-баған) денсаулық сақтау ұйымындағы тиісті бейіндегі төсек санына көбейтілген бір жылдағы бір төсек үшін құрамында есірткі құралдары бар дәрілік заттарға деген барлық қажеттіліктің есептік нормативтерін қосу арқылы жүргізіледі;

2. Расчет потребности в наркотических средствах для оказания первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи (графа 10) производится путем умножения количества больных, состоявших в прошедшем году на учете с распространенными формами злокачественных новообразований, туберкулеза и ВИЧ-инфекции, хроническими прогрессирующими заболеваниями в стадии декомпенсации сердечной, легочной, печеночной, почечной недостаточности, при осложнениях цирроза печени на количество единиц лекарственных форм (таблеток, капсул, ампул, трансдермальных терапевтических систем), необходимых на одного больного на один курс обезболивания (единиц) и на чистое безводное содержание наркотического средства в одной единице лекарственной формы (графа 8).
3. Расчет потребности в наркотических средствах для оказания скорой медицинской помощи, мобильными бригадами при оказании паллиативной помощи на дому, для санитарной авиации и при чрезвычайных ситуациях (графа 11) производится путем умножения количества вызовов за прошедший год на количество единиц лекарственных форм (таблеток, капсул, ампул, трансдермальных терапевтических систем), необходимых на одного больного на одну процедуру обезболивания (единиц) и на чистое безводное содержание наркотического средства в одной единице лекарственной формы (графа 8).
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-12

2. Алғашқы медициналық-санитариялық көмек пен консультативтік-диагностикалық көмек көрсету үшін есірткі құралдарына қажеттілікті есептеу (10-баған) өткен жылы қатерлі ісіктердің, туберкулездің және АИТВ-инфекциясының жайылған нысандарымен, жүрек, өкпе, бауыр жетіспеушілігінің декомпенсация сатысындағы, бауыр циррозы кезіндегі созылмалы өрістемелі аурулармен есепте тұрған науқастар санын бір жансыздандыру курсы үшін бір науқасқа қажетті (бірлік) дәрілік нысандар (таблеткалар, капсулалар, ампулалар, трансдермальді терапиялық жүйелер) бірліктерінің санына және дәрілік нысанның бір бірлігіндегі есірткі құралының таза сусыз мөлшеріне (8-баған) көбейту жолымен жүргізіледі.
3. Жедел медициналық көмек көрсету үшін, ұтқыр бригадалармен үйде паллиативтік көмек көрсету кезінде, санитариялық авиация үшін және төтенше жағдайлар кезіндегі есірткі құралдарына қажеттілікті есептеу (11-баған) өткен жылғы шақыртулар санын бір науқасқа бір жансыздандыру емшарасы үшін қажетті (бірліктердің) дәрілік нысандар (таблеткалар, капсулалар, ампулалар, трансдермальді терапиялық жүйелер) бірліктерінің санына және бір дәрілік нысан бірлігіндегі есірткі құралының таза сусыз құрамына (8-баған) көбейту арқылы жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 қыркүйек
№ ҚР ДСМ-12 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына

3,4-метилендиоксифенил-пропанон
8
Метилэтилкетон
9
Норэфедрин
10
Перманганат калия
11
Пиперональ
12
Псевдоэфедрин
13
Пиперидин
14
Серная кислота
15
Соляная кислота
16
Сафрол
17
1-фенил-2-пропанон
18
Толуол
19
Фенилуксусная кислота
20
Эргометрин
21
Эрготамин
22
Эфедрин
23
Этиловый эфир
24
Трава эфедры
Руководитель организации здравоохранения _________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)       (подпись)
М.П.
Приложение 5
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-12
Приложение 3
к Правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ и их
прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
"Утверждаю":
Руководитель
Управления здравоохранения
_________________________
(наименование области/города)
_________________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
"____"__________20____г.
М.П.
Норматив потребления наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, на 20_____ год
________________________________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения)
№ п/п
Наименование наркотического средства
Количество чистого безводного содержания, грамм
№ п/п
Наименование психотропного вещества
Количество, грамм
№ п/п
Наименование прекурсоров
Количество, грамм
Руководитель организации здравоохранения _________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)             (подпись)
М.П.
Приложение 6
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-12
Приложение 4
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств,
психотропных веществ и их прекурсоров,
подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Расчетные нормативы потребности в наркотических средствах на 1000 человек населения в год (в граммах)
№ п/п
Наименование наркотического средства
Норматив на 1000 человек
1
Морфин
4,3
2
Тримеперидин
5,0
3
Фентанил
0,1
4
Кодеин
70,3
5
Тебаин
0,001
6
Оксикодон
0,35
Примечание.
1) содержание чистого безводного морфина в морфине гидрохлориде – 89%; в морфине сульфате (5Н2О) – 75%;
2) содержание чистого безводного тримеперидина в тримепередина гидрохлориде – 88%;
3) содержание чистого безводного фентанила в фентаниле цитрате – 64%;
4) содержание чистого безводного кодеина в кодеине гидрохлориде
(2Н2О) – 81%; в кодеине фосфате (1/2 Н2О) – 74%); в кодеине фосфате (1 1/2 Н2О) – 71%;
5) содержание чистого безводного тебаина в тебаина гидрохлориде–85%;
6) содержание чистого безводного оксикодона в оксикодона
гидрохлориде – 90%.
Приложение 7
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-12
Приложение 8
к Правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ и их
прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Предельно допустимые нормы выписывания и отпуска лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, на один рецепт
№ п/п
Международное непатентованное наименование или состав
Единица лекарственной формы
Дозировка
Содержание сухого вещества в одной единице лекарственной формы, грамм
Норма выписывания на один рецепт, не более единиц
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
1
Морфина гидрохлорид
раствор для инъекций в ампуле

3,4-метилендиоксифенил-пропанон
8
Метилэтилкетон
9
Норэфедрин
10
Калий перманганаты
11
Пиперональ
12
Псевдоэфедрин
13
Пиперидин
14
Күкірт қышқылы
15
Тұз қышқылы
16
Сафрол
17
1-фенил-2-пропанон
18
Толуол
19
Фенилсірке қышқылы
20
Эргометрин
21
Эрготамин
22
Эфедрин
23
Этил эфирі
24
Қылша шөбі
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы ________________ Т.А.Ә (бар болса)
(қолы)
М.О
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 қыркүйек
№ ҚР ДСМ-12 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
"Бекітемін":
_________________________
(облыстың/қаланың атауы)
Денсаулық сақтау
басқармасының басшысы
_________________ Т.А.Ә.
(бар болса)
(қолы)
20____ж. "____" __________
М.О.
20_____жылға арналған Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және олардың прекурсорларын тұтыну нормативі
_______________________________________________
(Денсаулық сақтау ұйымының атауы)
р/с №
Есірткі құралының атауы
Таза сусыз құрамының мөлшері, грамм
р/с №
Психотроптық заттың атауы
Мөлшері, грамм
р/с №
Прекурсорлардың атауы
Мөлшері, грамм
Денсаулық сақтау ұйымының басшысы ________________ Т.А.Ә. (бар болса)
(қолы)
М.О
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 қыркүйек
№ ҚР ДСМ-12 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
4-қосымша
Жылына 1000 халыққа шаққандағы есірткі құралдарына қажеттілікті есептеу нормативтері (грамда)
р/с
Есірткі құралының атауы
1000 адамға шаққандағы норматив
1
Морфин
0,3
2
Тримеперидин
5,0
3
Фентанил
0,1
4
Кодеин
70,3
5
Тебаин
0,00005
6
Оксикодон
0,35
Ескерту.
1) таза сусыз морфиннің құрамы морфин гидрохлоридінде-89%; морфин сульфатында (5Н2О)-75%;
2) тримепередин гидрохлоридіндегі таза сусыз тримеперидиннің құрамы-88%;
3) фентанил цитратындағы таза сусыз фентанилдің құрамы-64%;
4) таза сусыз кодеиннің құрамы кодеин гидрохлоридінде (2Н2О)-81%; кодеин фосфатында (1/2 Н2О)-74%); кодеин фосфатында (1 1/2 Н2О)-71%;
5) тебаин гидрохлоридіндегі таза сусыз тебаиннің құрамы-85%;
6) оксикодон гидрохлоридіндегі таза сусыз оксикодонның құрамы-90%.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 қыркүйек
№ ҚР ДСМ-12 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
8-қосымша
Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды бір рецептіге жазу және босатудың рұқсат етілетін шекті нормалары
р/с
Халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы
Дәрілік нысан бірлігі
Мөлшерлемесі
Бір дәрілік нысан бірлігіндегі құрғақ зат мөлшері, грамм
Бір рецептіге жазу нормасы, бірліктен көп емес
Ескерту
1
2
3
4
5
6
6
1
Морфин гидрохлориді
ампуладағы егуге арналған ерітінді

1) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителей организации здравоохранения;
2) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя органов внутренних дел;
3) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
произвела уничтожение лекарственных средств пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстана, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка, а также использованных и/или частично использованных ампул из-под лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, за период с "___" ____________ 20___г. по "___" _______________ 20____г. по наименованиям:
____________________________________________________________________
(наименование и количество в ампулах, в порошках, в таблетках, в штуках)
Лекарственные средства уничтожены следующим способом: раздавливанием; сжиганием.
(нужное подчеркнуть)
Председатель: _____________________ (подпись)
Члены комиссии: __________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
___________________________________(подпись)"
Приложение 10
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-12
Приложение 27
к Правилам использования
в медицинских целях
наркотических средств,
психотропных веществ и их
прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Акт уничтожения лекарственных средств, а также сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, не подлежащих дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), не относящихся к лекарственным средствам, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка в объектах в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
г.___________________ от __________________
Комиссия в составе:
1) Ф.И.О. (при его наличии), руководителя объекта в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) Ф.И.О. (при его наличии), руководителя ответственного лица объекта в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
3) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя органов внутренних дел;

1) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), денсаулық сақтау ұйымы өкілдерінің лауазымы;
2) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), ішкі істер органдары өкілінің лауазымы;
3) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің өкілінің лауазымы
20__ж. "____" _________ ден 20__ж. "____" _________ дейінгі кезеңге Тізімнің II, III,
IV кестелеріндегі құрамында құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары
бар қолдану жарамсызданған, жалған, жарамдылық мерзімі өткен және Қазақстан
Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа (ақауы бар, сынған),
сондай-ақ Тізімнің ІІ кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттары бар
дәрілік заттарының пайдаланылған және (немесе) ішінара пайдаланылған ампулаларын
мына атаудағы:
________________________________________________________________________________
(ампулаларда, ұнтақтарда, таблеткаларда, данада атауы және мөлшері) жоюды жүргізді.
Дәрілік заттар жаншу; өртеу арқылы жойылды (керектісін сызу).
Төраға: ____________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері: _________________ (қолы)
____________________________________ (қолы)
____________________________________ (қолы)"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 қыркүйек
№ ҚР ДСМ-12 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылауға жататын есірткі
құралдарын, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларын медициналық
мақсатта пайдалану
қағидаларына
27-қосымша
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерде Тізімнің ІІ, ІІІ, IV Кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды, сондай-ақ дәрілік заттар өндірісінен және (немесе) дәрілік заттарға жатпайтын сынақтардан (талдаулардан) кейінгі шикізат, материалдар, материалдардың, сынамалардың қалғандары, жартылай өнімдері әрі қарай қайта өңдеуге келмейтін жартылай өнімдертдін қадықтарын; сынықтардан (талдаулардан) қалған құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар сұйықтықты жою актісі
_____________________ қ.                  ______________________
Комиссия мынадай құрамда:
1) Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық
техниканың айналысы саласындағы объектінің басшысының Т.А.Ә. (бар болса);
2) Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық
техниканың айналысы саласындағы жауапты адам басшысының Т.А.Ә. (бар болса);
3) Ішкі істер органдары өкілінің Т.А.Ә. (бар болса) лауазымы;

4) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
произвела уничтожение лекарственных средств пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие (брак, бой), не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстана, а также сырья, материалов, остатков материалов, проб, отходов, полупродуктов, не подлежащих дальнейшей переработке после производства лекарственных средств и (или) испытаний (анализов), не относящихся к лекарственным средствам, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры (нужное подчеркнуть)
за период с "___" ____________ 20___ г. по "___" _______________ 20____ г. по наименованиям:
________________________________________________________________________________
(наименование и количество в ампулах, в порошках, в таблетках, штуках, граммах, миллилитрах)
уничтожены следующим способом: раздавливанием; сжиганием; разведением водой в соотношении 1:100, нейтрализацией и сливом образующейся суспензии или раствора в промышленную канализацию.
(нужное подчеркнуть)
Председатель: ____________________ (подпись)
Члены комиссии: __________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)"

4) Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің өкілінің Т.А.Ә. (бар болса) лауазымы
20__ж. "____" _________ ден 20__ж. "____" _________ дейінгі кезеңге мынадай
атаулар бойынша:
________________________________________________________________________________
(ампулаларда, ұнтақтарда, таблеткаларда, данада, граммда, миллилитрде)
құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар
жарамсыз, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен және Қазақстан Республикасы
заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа (ақауы бар, сынған) дәрілік заттарды,
сондай-ақ дәрілік заттар өндірісінен және (немесе) дәрілік заттарға жатпайтын сынақтардан
(талдаулардан) кейінгі шикізат, материалдар, материалдардың, сынамалардың қалғандары,
жартылай өнімдері әрі қарай қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды (керектісін сызу)жоюды
жүргізді.
жаншу; өртеу, 1:100 арақатынаста сумен араластыру, бейтараптандыру және пайда
болған суспензияны немесе ерітіндіні өндірістік кәрізге ағызу арқылы жойылды (керектісін сызу).
Төраға: ___________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері: ________________ (қолы)
___________________________________ (қолы)
___________________________________ (қолы)
___________________________________ (қолы)