О некоторых вопросах государственной регистрации нормативных правовых актов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 сентября 2018 года № 1441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2018 года № 17441. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 6 мая 2019 года № 246.
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 06.05.2019 № 246.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п .4.
В соответствии с пунктами 47, 47-1 и 47-2 Правил оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму заключения о государственной регистрации нормативного правового акта с пометкой "Для служебного пользования" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) подпункт действовал до 31.12.2018 приказом Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1441;
3) форму Реестра государственной регистрации нормативных правовых актов согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму Реестра государственной регистрации нормативных правовых актов с пометкой "Для служебного пользования" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму штампа о государственной регистрации нормативного правового акта согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 10 ноября 2016 года № 1007 "О некоторых вопросах государственной регистрации нормативных правовых актов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14411, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов 21 декабря 2016 года).
3. Департаменту регистрации нормативных правовых актов направить настоящий приказ в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации. При этом подпункт 2) пункта 1 приказа действует до 31 декабря 2018 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 сентября 2018 года № 1441
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
____________________________
____________________________
(должность, фамилия и инициалы
руководителя органа юстиции)
________________________
(подпись)
_______________________
(дата подписания)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о государственной регистрации нормативного правового акта с пометкой "Для служебного пользования"
Реквизиты нормативного правового акта:
Форма, дата принятия, регистрационный номер и заголовок нормативного правового акта
Орган, представивший нормативный правовой акт:
Наименование государственного органа
Основания принятия нормативного правового акта:
Ссылка на конкретную норму законодательства Республики Казахстан, послужившую основанием принятия нормативного правового акта
Дата поступления нормативного правового акта на государственную регистрацию:
Дата поступления нормативного правового акта в органы юстиции

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 24 қыркүйектегі № 1441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 қыркүйекте № 17441 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 6 мамырдағы № 246 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 06.05.2019 № 246 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысымен бекітілген Нормативтiк құқықтық актiлердi ресімдеу, келісу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларының 47, 47-1 және 47-2-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгі бар нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу туралы қорытындының нысаны;
2) 31.12.2018 дейін қолданыста болды – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1441 бұйрығымен.
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнің нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгі бар нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнің нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу туралы мөртабанның нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1441 бұйрығымен.
2. "Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 10 қарашадағы № 1007 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14411 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі 2016 жылғы 30 қарашада жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдасын.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі. Бұл ретте бұйрықтың 1-тармағының 2) тармақшасы 2018 жылғы жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2018 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 1441 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
"Б Е К I Т Е М I Н"
__________________________
__________________________
(Әділет органы басшысының
лауазымы, тегi және
инициалдары)
_________________________
(қолы)
__________________________
(қол қойылған күн)
"Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгі бар нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу туралы Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
Нормативтiк құқықтық актiнiң деректемелерi:
Нормативтiк құқықтық актiнiң нысаны, қабылдау күнi, тiркеу нөмiрi және тақырыбы
Нормативтiк құқықтық актiнi ұсынған орган:
Мемлекеттiк органның атауы
Нормативтiк құқықтық актiнi қабылдау негiздемесi:
Нормативтiк құқықтық актiнi қабылдауға негiз болған Қазақстан Республикасы заңнамасының нақты нормасына сiлтеме
Нормативтiк құқықтық актiнiң мемлекеттiк тiркеуге келiп түскен күнi:
Нормативтiк құқықтық актiнiң әдiлет органдарына келiп түскен күнi
Нормативтiк құқықтық актiге жүргiзiлген заң сараптамасының нәтижелерi бойынша осы нормативтiк құқықтық акт азаматтардың заңда белгiленген құқықтары мен бостандықтарын, заңды тұлғалардың заңды мүдделерiн бұзбайтыны және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтiнi анықталды.

По результатам проведенной юридической экспертизы нормативного правового акта установлено, что настоящий нормативный правовой акт не нарушает установленные законом права и свободы граждан, законные интересы юридических лиц и не противоречит действующему законодательству Республики Казахстан. Также было установлено, что настоящий нормативный правовой акт соответствует требованиям, установленным Правилами оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568. На основании изложенного считаю возможным:
1) зарегистрировать ________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(форма, дата принятия, регистрационный номер и заголовок нормативного правового акта);
2) внести в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов за № _____;
3) после государственной регистрации один экземпляр нормативного правового акта
(подлинники) с заключением на казахском и русском языках направить в
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа представившего нормативный правовой акт на государственную регистрацию);
4) один экземпляр нормативного правового акта (копии) с заключением на казахском
и русском языках направить в Республиканский (региональный) центр правовой информации;
5) один экземпляр акта (копии) с заключением на казахском и русском языках оставить в
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа юстиции)
________________________________________________________________________________
(должность специалиста, (подпись) (фамилия и инициалы) подготовившего заключение)
При получении документов на экземплярах заключений на казахском и русском языках, которые остаются в органе юстиции, заполняется следующее:
Должность сотрудника государственного органа
Ф.И.О. (при наличии)
Дата
Подпись
Подлинники
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 сентября 2018 года №1441
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
____________________________
____________________________
(должность, фамилия и инициалы
Руководителя территориального
органа юстиции)
____________________________
(подпись)
___________________________
(дата подписания)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о государственной регистрации нормативного правового решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Примечание РЦПИ!

Сондай-ақ, осы нормативтiк құқықтық акт Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысымен бекiтiлген Нормативтiк құқықтық актiлердi ресiмдеу, келiсу, мемлекеттiк тiркеу және олардың күшiн жою қағидаларында белгiленген талаптарға сәйкес келетiнi анықталды.
1) Жазылғанның негiзiнде:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
тiркеудi;
(Нормативтiк құқықтық актiнiң нысаны, қабылдау күнi, тiркеу нөмiрi және тақырыбы)
2) Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне № ___ енгiзудi;
3) мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн нормативтiк құқықтық актiнiң бiр данасы
(төлнұсқалар) қазақ және орыс тiлдерiндегi қорытындымен
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттiк тiркеуге нормативтiк құқықтық актiнi ұсынған мемлекеттiк органның
атауы) жiберудi;
4) нормативтiк құқықтық актiнiң бiр данасын (көшiрмелерiн) қазақ және орыс
тiлдерiндегi қорытындымен Республикалық (өңiрлiк) құқықтық ақпарат орталығына
жiберудi;
5) актiнiң бiр данасын (көшiрмелерiн) қазақ және орыс тiлдерiндегi қорытындымен
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(әдiлет органының атауы) қалдыруды мүмкiн деп есептеймiн.
___________________________ ____________________ __________________________
(қорытындыны дайындаған маманның лауазымы (қолы) (тегi және аты-жөнi)
Құжаттарды алған кезде әдiлет органында қалатын қазақ және орыс тiлдерiндегi
қорытындылар даналарында мыналар толтырылады:
Мемлекеттiк орган қызметкерiнiң лауазымы
А.Ж.Т.(болған жағдайда)
Күнi
Қолы
Төлнұсқалар
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2018 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 1441 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
"Б Е К I Т Е М I Н"
__________________________
__________________________
(Аумақтық әділет органы
басшысының лауазымы,
тегi және инициалдары)
__________________________
(қолы)
__________________________
(қол қойылған күн)
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің нормативтік құқықтық шешімдерін мемлекеттiк тiркеу туралы Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
РҚАО-ның ескертпесі!

Приложение 2 действовало до 31.12.2018 приказом Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1441.
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 сентября 2018года № 1441
Форма
Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов на Интранет-портале государственных органов
Дата государственной регистрации
Номер государственной регистрации
Наименование государственного органа (- ов), принявшего (-их) НПА
Дата принятия, регистрационный номер и наименование НПА
Номер и дата государственной регистрации, предусматривающий приостановление действия НПА (или его структурного элемента)
Номер и дата государственной регистрации, предусматривающий признание утратившим (-ими) силу НПА (или его структурного элемента)
Дата вступления в силу решения суда об отмене государственной регистрации НПА с указанием даты и номера решения суда
Иные сведения
1
Пояснения по заполнению Реестра государственной регистрации нормативных правовых актов на Интранет-портале государственных органов: сведения о нормативном правовом акте включаются в электронный реестр в течение одного рабочего дня со дня присвоения номера государственной регистрации нормативного правового акта в хронологическом порядке.
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 сентября 2018года № 1441
Форма
Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов с пометкой "Для служебного пользования"
п/п
Дата государственной регистрации
Номер государственной регистрации
Наименование государственного органа (- ов), принявшего (-их) НПА
Дата принятия, номер и наименование НПА
Номер и дата государственной регистрации, предусматривающий внесение изменения (-ий) и/или дополнения (-ий) в НПА
Номер и дата государственной регистрации, предусматривающий приостановление действия НПА (или его структурного элемента)
Номер и дата государственной регистрации, предусматривающий признание утратившим (-ими) силу НПА (или его структурного элемента)
Дата вступления в силу решения суда об отмене государственной регистрации НПА с указанием даты и номера решения суда
Иные сведения
1
Пояснения по заполнению Реестра государственной регистрации нормативных правовых актов с пометкой "Для служебного пользования"
1. Реестр представляет собой журнал, который должен быть прошнурован, пронумерован, подписан ответственным лицом за ведение Реестра и скреплен печатью.
2. Журнал является документом постоянного хранения в специально отведенном месте, ограничивающего доступ посторонних лиц.
3. Ответственное лицо за ведение Реестра назначается руководителем соответствующего структурного подразделения Министерства юстиции либо лицом, исполняющим его обязанности, в территориальных органах - руководителем соответствующего территориального органа либо лицом, исполняющим его обязанности.

2-қосымша 31.12.2018 дейін қолданыста болды – ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1441 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 1441 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдардың интранет-порталында Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмi
Мемлекеттік тіркеу күні
Мемлекеттік тіркеу нөмірі
НҚА қабылдаған мемлекеттік органның (-дардың) атауы
НҚА қабылдаған күні, тіркеу нөмірі және атауы
НҚА-ның (немесе оның құрылымдық элементін) қолданысын тоқтата тұруды көздейтін мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні
НҚА (немесе оның құрылымдық элементін) күші жойылды деп тануды көздейтін мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні
Сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіле отырып, НҚА мемлекеттік тіркеуді жою туралы сот шешімінің күшіне енген күні
Өзге мәліметтер
1
Мемлекеттік органдардың интранет-порталында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімін толтыру жөніндегі түсініктеме: нормативтік құқықтық акт туралы мәліметтер осы нормативтік құқықтық актіге мемлекеттік тіркеу нөмірі берілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде хронологиялық тәртіппен электрондық тізілімге енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 1441 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
"Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгілері бар Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмi
Мемлекеттік тіркеу күні
Мемлекеттік тіркеу нөмірі
НҚА қабылдаған мемлекеттік органның (-дардың) атауы
НҚА қабылдаған күні, тіркеу нөмірі және атауы
НҚА өзгеріс (терді) және/немесе толықтыру(ларды) енгізуді көздейтін мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні
НҚА-ның (немесе оның құрылымдық элементін) қолданысын тоқтата тұруды көздейтін мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні
НҚА (немесе оның құрылымдық элементін) күші жойылды деп тануды көздейтін мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні
Сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіле отырып, НҚА мемлекеттік тіркеуді жою туралы сот шешімінің күшіне енген күні
Өзге мәліметтер
1
"Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгілері бар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімін толтыру жөніндегі түсініктеме
1. Тізілім тігілген, нөмірленген, Тізілімді жүргізуге жауапты адамның қолы қойылған және мөрі қойылған журналды білдіреді.
2. Журнал бөтен адамдардың қолжетімділігін шектейтін арнайы орында тұрақты сақталатын құжат болып табылады.
3. Тізілімді жүргізуге жауапты адамды Әділет министрлігінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы не оның міндетін атқарушы адам, аумақтық органдарда – тиісті аумақтық органның басшысы не оның міндетін атқарушы адам тағайындайды.

4. Сведения о нормативном правовом акте включаются в Реестр в течение одного рабочего дня со дня утверждения заключения о государственной регистрации нормативного правового акта в хронологическом порядке.
5. Записи в Реестр вносятся четким, разборчивым почерком, чернилами черного цвета. Записи карандашом, зачеркивания и другие исправления не допускаются.
6. В графу "иные сведения" вносятся фамилия, имя, при наличии отчество сотрудника органа юстиции, проводившего юридическую экспертизу, а также иные сведения, которые могут возникнуть в ходе ведения республиканского (регионального) раздела Реестра.
7. При этом номер государственной регистрации присваивается из очередного порядкового номера для несекретных приказов и строчных букв "дсп".
Приложение 5
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 сентября 2018 года № 1441
Форма
Штамп о государственной регистрации нормативного правового акта
_______________________________________________________
/Қазақстан Республикасы Әдiлет органының атауы/
Нормативтiк құқықтық актi 20 __ жылғы "____" _________ Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiне № _______ * болып енгiзiлдi
Размеры штампа: длина 7 см, ширина 3,5 см
*- нормативным правовым актам с пометкой "Для служебного пользования" после номера государственной регистрации ставится пометка "дсп"

4. Нормативтік құқықтық акт туралы мәліметттер осы нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркеу туралы қорытынды бекітілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде хронологиялық тәртіппен Тізілімге енгізіледі.
5. Тізілімге жазбалар нақты, түсінікті жазылып, қара түсті сиямен енгізіледі. Қарындашпен жазуға, сызып тастауға және басқа да түзетулерге жол берілмейді.
6. "Өзге мәліметтер" бағанында заң сараптамасын жүргізген әділет органы қызметкерінің тегі, аты, болған жағдайда әкесінің аты, сондай-ақ Тізілімнің республикалық (өңірлік) бөлімін жүргізу барысында туындауы мүмкін өзге де мәліметтер енгізіледі.
7. Бұл ретте құпия емес бұйрықтар үшін кезекті реттік нөмірден және "қбпү" кіші әріптерінен мемлекеттік тіркеу нөмірі беріледі.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2018 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 1441 бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу туралы мөртабан
_________________________________________________________ /Қазақстан Республикасы Әдiлет органының атауы/
Нормативтiк құқықтық актi 20 __ жылғы "____" _________ Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiне № _______ * болып енгiзiлдi
Мөртабан өлшемі: ұзындығы 7 см, ені 3,5 см
*- "Қызметтік пайдалану їшін" деген белгісі бар нормативтік құқықтық актілерге мемлекеттік тіркеу нөмірінен кейін "қпү" белгісі қойылады