О внесении изменений в некоторые приказы в сфере культуры
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2018 года № 17507.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов в сфере культуры, в которые вносятся изменения (далее - Перечень).
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после его официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 7 Перечня, который вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
Е. Кожагапанов
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 13 сентября 2018 года № 256
Перечень некоторых приказов в сфере культуры, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 28 марта 2007 года № 93 "Об утверждении Правил присвоения звания "Народный" (образцовый) коллективам художественной самодеятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4632, опубликован в собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2007 года март-апрель) следующие изменения:
в Правилах присвоения звания "Народный" (образцовый) коллективам художественной самодеятельности, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок присвоения звания "Народный" (образцовый) коллективам художественной самодеятельности";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:

Мәдениет саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2018 жылғы 13 қыркүйектегі № 256 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 қазанда № 17507 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мәдениет саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлiгiнiң Мәдениет және өнер істері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) ресми жарияланған күннен кейін екі жұмыс күні ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 7-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы
Е. Қожағапанов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін
атқарушының
2018 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 256 бұйрығымен
бекітілген
Мәдениет саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" (үлгілі) атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2007 жылғы 28 наурыздағы № 93 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4632 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2007 жылы жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" (үлгілі) атағын беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" (үлгілі) атағын берудің тәртібі";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Для присвоения Звания "Народный" (образцовый) коллективы художественной самодеятельности подают в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы в области культуры (далее - МИО) следующие документы:";
пункты 5, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"5. Для определения творческого уровня коллективов художественной самодеятельности, претендующих на Звание "Народный" (образцовый), МИО создается комиссия по присвоению Звания "Народный" (образцовый) коллективам художественной самодеятельности (далее - Комиссия), в состав которой входят представитель уполномоченного органа в области культуры (далее- уполномоченный орган) и специалисты по жанрам.
6. МИО рассматривает поступившие документы в течение 15 календарных дней со дня их поступления. По итогам рассмотрения МИО информирует уполномоченный орган о проведении заседания Комиссии.
7. Состав Комиссии утверждается МИО.
8. Заседания Комиссии проводятся по мере поступления документов в МИО и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.".
2. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 21.04.2020 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 56 "Об утверждении типовых правил проведения республиканских конкурсов и фестивалей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6923, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 20 мая 2011 года № 161-162 (26582-26583) следующие изменения:
в Типовых правилах проведения республиканских конкурсов и фестивалей:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Типовые правила проведения республиканских конкурсов и фестивалей (далее – Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют порядок проведения республиканских конкурсов и фестивалей (далее - конкурсы и (или) фестивали), организуемых уполномоченным органом в области культуры (далее - уполномоченный орган) и/или местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее - местный исполнительный орган).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Цели и задачи конкурса и (или) фестиваля";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения конкурсов и (или) фестивалей";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"4. "Халықтық" (үлгілі) атағын алу үшін көркемөнерпаздар ұжымдары мәдениет саласындағы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі - ЖАО) мына құжаттарды жібереді:";
5, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Халықтық" (үлгілі) атағына үміткер көркемөнерпаздар ұжымдарының шығармашылық деңгейін анықтау үшін, ЖАО құрамына мәдениет саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) өкілі және жанр бойынша мамандар кіретін көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" (үлгілі) атағын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
6. ЖАО құжаттарды түскен күнінен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде қаралды. ЖАО өтініштерді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органды Комиссия мәжілісінің өткізілетіні туралы хабардар етеді.
7. Комиссияның құрамын ЖАО бекітеді.
8. Комиссия отырыстары ЖАО-ға құжаттардың түсуіне қарай өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса заңды болып саналады.".
2. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 21.04.2020 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Республикалық конкурстар мен фестивальдерді өткізудің үлгілік қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 56 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6923 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 207-210 (26612) нөмірінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық конкурстар мен фестивальдерді өткізудің үлгілік қағидасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық конкурстар мен фестивальдерді өткізудің үлгілік қағидасы (бұдан әрі - Үлгілік қағида) Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 7-бабы 12-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мәдениет саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және/немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) ұйымдастыратын республикалық конкурстар мен фестивальдерді (бұдан әрі – конкурстармен (немесе) фестивальдер) өткізу тәртібін белгілейді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Конкурстардың және (немесе) фестивальдердің мақсаттары мен міндеттері";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Фестивальдерді және (немесе) байқауларды өткізу тәртібі";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. В республиканских конкурсах и (или) фестивалях необходимо участие представителей более половины областей Республики Казахстан, которые являются победителями конкурсов и (или) фестивалей на уровне областей, городов республиканского значения, столицы.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организационный комитет";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Жюри конкурса и (или) фестиваля".
4. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 14.04.2020 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 5 марта 2015 года № 85 "Об утверждении Правил и условий присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10619, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 13 апреля 2015 года) следующие изменения:
в Правилах и условиях присвоения статуса "Академический" государственным организациям культуры, отдельным профессиональным художественным и творческим коллективам, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок присвоения статуса "Академический"";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Руководители республиканских государственных организаций культуры, а также руководители местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы подают в Министерство культуры и спорта Республики Казахстан (далее - Министерство) ходатайство о присвоении организации статуса "Академический" (далее - ходатайство). К ходатайству прилагаются следующие документы:";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Условия присвоения статуса "Академический"".
6. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 15.04.2020 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 25.06.2020 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 02.04.2020 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

"9. Республикалық конкурстарда және (немесе) фестивальдерде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана деңгейлеріндегі конкурстардың және (немесе) фестивальдердің жеңімпазы болып табылатын Қазақстан Республикасы облыстарының жартысынан көбінің өкілдері қатысуы қажет.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ұйымдастыру комитеті";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Конкурстың және (немесе) фестивальдің қазылар алқасы".
4. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.04.2020 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе берудің қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 5 наурыздағы № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10619 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мәдениет ұйымдарына, жекелеген кәсіби көркем және шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе берудің қағидалары мен шарттарында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. "Академиялық" мәртебесін беру тәртібі";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымдарының, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының басшылары Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігіне (бұдан әрі - Министрлік) "Академиялық" мәртебесін беру туралы қолдаухат (бұдан әрі - қолдаухат) ұсынады. Қолдаухатқа мынадай құжаттар қоса беріледі:".
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. "Академиялық" мәртебесін беру шарттары".
6. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.04.2020 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 25.06.2020 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.04.2020 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.