Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемых для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 758 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2018 года № 17647.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с пунктом 5 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска, применяемых для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов независимо от категории, предназначения и вида деятельности согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении промышленных предприятий согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении автопредприятий, объектов обслуживания транспорта, автостоянок (паркингов) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении административных зданий (многофункциональных комплексов), многоквартирных (индивидуальных) жилых домов и общежитий согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;

Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді, азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 758 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 31 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 қазанда № 17647 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мына:
1) осы бірлескен бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасына азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
3) осы бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес санатына, мақсатына және қызмет түріне қарамастан, объектіге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес өнеркәсіптік кәсіпорындарға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес, автокәсіпорындарға, көлікке қызмет көрсету объектілеріне, автотұрақтарға (паркингтерге) қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес әкімшілік ғимараттарға (көп функционалды кешендерге), көппәтерлі (жеке) тұрғын үйлерге және жатақханаларға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;

7) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении автомобильных заправочных и газозаправочных станций (стационарных и передвижных) согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении метрополитенов согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении туристских баз, гостевых домов, домов отдыха, пансионатов, оздоровительных лагерей, мест летнего отдыха детей согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении культурно-зрелищных, развлекательных и спортивных учреждений согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении культовых зданий (сооружений) согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов нефтегазодобывающей и нефтегазоперерабатывающей промышленности согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении медицинских организаций согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении организаций образования, учебных заведений согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
15) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении медико-социальных учреждений (организаций), интернатных организаций, домов ребенка (дома престарелых и лиц с инвалидностью, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры, хосписы) согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу;
16) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов торговли согласно приложению 16 к настоящему совместному приказу;
17) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов хранения согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу;
18) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов сельскохозяйственного назначения, животноводства, птицефабрик согласно приложению 18 к настоящему совместному приказу;

7) осы бірлескен бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес автомобильдерге жанар-жағармай құю және газ құю (стационарлық және жылжымалы) станцияларына қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес метрополитендерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес туристік базаларларға, қонақжайларға, демалыс үйлеріне, пансионаттарға, сауықтыру лагерьлеріне, балалардың жазғы демалыс орындарына қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес мәдени-көрсетілімді, ойын-сауық және спорттық мекемелерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрықтың 11-қосымшасына сәйкес ғибадат үйлеріне (ғимараттарына) қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрықтың 12-қосымшасына сәйкес мұнай-газ өндіретін және мұнай-газды қайта өңдейтін өнеркәсіп объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
13) осы бірлескен бұйрықтың 13-қосымшасына сәйкес медициналық ұйымдарға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
14) осы бірлескен бұйрықтың 14-қосымшасына сәйкес білім беру ұйымдарына, оқу орындарына қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
15) осы бірлескен бұйрықтың 15-қосымшасына сәйкес медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға), интернаттық ұйымдарға, сәбилер үйлерге (қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, психоневрологиялық орталықтар, хоспистер) қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
16) осы бірлескен бұйрықтың 16-қосымшасына сәйкес сауда объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
17) осы бірлескен бұйрықтың 17-қосымшасына сәйкес сақтау объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
18) осы бірлескен бұйрықтың 18-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерге, мал шаруашылықтарына, құс фабрикаларына қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;

19) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении энергетических объектов (энергопроизводящих и энергопередающих) согласно приложению 19 к настоящему совместному приказу;
20) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, правоохранительных органов согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;
21) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов негосударственной противопожарной службы согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу;
22) проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении вахтовых объектов согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу;
23) проверочный лист в области пожарной безопасности в отношении юридических лиц, аттестованных на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ в организациях, населенных пунктах и на объектах согласно приложению 23 к настоящему совместному приказу;
24) проверочный лист в области пожарной безопасности в отношении аккредитованных экспертных организаций по аудиту в области пожарной безопасности согласно приложению 24 к настоящему совместному приказу;
25) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне с наибольшей работающей сменой, согласно приложению 25 к настоящему совместному приказу;
26) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне, согласно приложению 26 к настоящему совместному приказу;
27) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, на базе которых созданы службы гражданской защиты, согласно приложению 27 к настоящему совместному приказу;
28) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении местных исполнительных органов Республики Казахстан, согласно приложению 28 к настоящему совместному приказу;
29) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, за которыми закреплены места массового отдыха на естественных и искусственных водоемах, согласно приложению 29 к настоящему совместному приказу;

19) осы бірлескен бұйрықтың 19-қосымшасына сәйкес энергетикалық (энергия өндіру және энергия беру) объектілерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
20) осы бірлескен бұйрықтың 20-қосымшасына сәйкес Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, құқық қорғау органдарының объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
21) осы бірлескен бұйрықтың 21-қосымшасына сәйкес мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
22) осы бірлескен бұйрықтың 22-қосымшасына сәйкес вахталық объектілерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы;
23) осы бірлескен бұйрықтың 23-қосымшасына сәйкес ұйымдарда, елді мекендерде және объектілерде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу, өрттердің алдын алу және сөндіру құқығына аттестатталған, заңды тұлғаларға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы";
24) осы бірлескен бұйрықтың 24-қосымшасына сәйкес өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жүргізуге аккредиттелген сараптамалық ұйымдарға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы;
25) осы бірлескен бұйрықтың 25-қосымшасына сәйкес ең көп жұмыс істейтін ауысымы бар азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;
26) осы бірлескен бұйрықтың 26-қосымшасына сәйкес азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;
27) осы бірлескен бұйрықтың 27-қосымшасына сәйкес базасында азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;
28) осы бірлескен бұйрықтың 28-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;
29) осы бірлескен бұйрықтың 29-қосымшасына сәйкес табиғи және жасанды су айдындарында жаппай демалу орындары бекітілген ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;

30) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, не отнесенных к категории по гражданской обороне, имеющие защитные сооружения и другое имущество гражданской обороны, согласно приложению 30 к настоящему совместному приказу;
31) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организации, не отнесенных к категории по гражданской обороне, на базе которых созданы эвакуационные пункты, согласно приложению 31 к настоящему совместному приказу;
32) перечень требований из числа включенных в проверочные листы, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношение конкретных нарушений конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости), согласно приложению 32 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

30) осы бірлескен бұйрықтың 30-қосымшасына сәйкес азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылмаған, қорғаныш құрылыстары және азаматтық қорғаныстың басқа да мүлкі бар ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;
31) осы бірлескен бұйрықтың 31-қосымшасына сәйкес базасында эвакуациялық пункттер құрылған, азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылмаған ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;
32) осы бірлескен бұйрықтың 32-қосымшасына сәйкес осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған жағдайда) көрсете отырып, бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға, сондай-ақ жедел ден қою шарасының нақты түрінің нақты бұзушылықтарына қатысты айқындауға әкеп соғатын тексеру парақтарына енгізілген талаптар тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р. Беккер) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жолдауды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Признать утратившими силу совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2017 года № 246 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 307 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области пожарной безопасности и гражданской обороны" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15368, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 7 августа 2017 года).
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Т. Сулейменов
Министр внутренних дел Республики Казахстан _________________ К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам Генеральной
прокуратуры Республики Казахстан
"____"___________ 201__ год
Приложение 1
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 758
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 31
Критерии оценки степени риска, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371).

3. "Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 20 маусымдағы № 246 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 307 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15368 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 7 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________ Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________ Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
"____"_______ 201__ жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы № 31
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 758 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалаудың осы өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген), "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.

2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
3. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска при осуществлении деятельности субъектами (объектами) контроля и надзора.
4. Объективные критерии разработаны в целях распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска на высокую, среднюю и низкую степени.
5. К высокой степени риска относятся:
1) производственные предприятия с категорией по взрывопожарной и пожарной опасности зданий и помещений "А", "Б" – независимо от площади, "В1"-"В4" общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
2) объекты хранения с категорией зданий и помещений "А", "Б", и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности – общей площадью строений 2500 и более квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов – площадью 2500 и более квадратных метров;
3) нефтебазы, склады нефтепродуктов, нефтетерминалы, нефтеперекачивающие станции;
4) газохранилища, газгольдерные, газоперекачивающие, газонаполнительные и газокомпрессорные станции;
5) автомобильные заправочные и газозаправочные станции (стационарные и передвижные);
6) объекты хранения, ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) и переработки боеприпасов, взрывчатых веществ, производственных (нефтяных) отходов, вооружений военной техники и специальных средств;
7) объекты торговли и развлекательные центры (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений 2000 и более квадратных метров, независимо от площади для одноэтажных и двухэтажных зданий при размещении торгового зала в цокольном или подвальном этажах, а также независимо от площади для зданий в три этажа и более;
8) встроенные, встроенно-пристроенные объекты торговли, расположенные в многоквартирных жилых домах (в том числе объединенные единой площадью) – общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
9) медицинские организации, оказывающие стационарную помощь – независимо от площади, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь – общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
10) медико-социальные учреждения (организации), интернатные организации, дома ребенка (дома престарелых и лиц с инвалидностью, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры, хосписы);
11) организации образования, учебные заведения;
12) общежития и гостиницы, хостелы, кемпинги – с общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;

2. Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
3. Объективті өлшемшарттарды айқындау, бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметін жүзеге асыру кезінде тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
4. Объективті өлшемшарттар бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша жоғары, орташа және төмен дәрежелерге бөлу мақсатында әзірленді.
5. Жоғары тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
1) ғимараттар мен үй-жайлардың жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша құрылыстарының санаты "А", "Б" – ауданына қарамастан, "В1"-"В4" жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр болатын өндірістік кәсіпорындар;
2) ғимараттар мен үй-жайлардың жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша құрылыстардың санаты "А", "Б" және "В1"-"В4" – жалпы ауданы 2500 және одан астам шаршы метр, газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі жемшөптерді сақтауға арналған ашық үлгідегі қоймалар – ауданы 2500 және одан астам шаршы метр;
3) мұнай базалары, мұнай өнімдерінің қоймалары, мұнай терминалдары, мұнай айдау станциялары;
4) газ қоймалары, газгольдерлер, газ айдау, газ толтыру және газ компрессорлық станциялары;
5) автомобильге жанар-жағармай құю және газ құю станциялары (стационарлық және жылжымалы);
6) оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, өндірістік (мұнай) қалдықтарды, әскери техника қару-жарақтары және арнайы құралдарды сақтау, жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу объектілері;
7) сауда объектілері мен ойын-сауық орталықтары (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан көп шаршы метр, сауда залы цокольдық немесе жертөле қабаттарында орналасқан бір қабатты және екі қабатты ғимараттар үшін ауданына қарамастан, сондай-ақ үш және одан да көп қабатты ғимараттар үшін ауданына қарамастан;
8) көппәтерлі тұрғын үйлерде (оның ішінде бірыңғай аумақпен біріктірілген) орналасқан кіріктірілген, кіріктірілген-жапсарлас сауда объектілері – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;
9) стационарлық көмек көрсететін, медициналық ұйымдар – ауданына қарамастан, амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін – ғимараттардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;
10) медициналық-әлеуметтік мекемелері (ұйымдары), интернаттық ұйымдары, сәбилер үйлері (қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, психоневрологиялық орталықтар, хоспистер);
11) білім беру ұйымдары, оқу орындары;
12) жатақханалар мен қонақ үйлер, хостелдер, кемпингтер – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;

13) вахтовые объекты общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
14) многоквартирные жилые дома высотой более 28 метров;
15) административные здания и многофункциональные комплексы (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью 2500 и более квадратных метров, а также независимо от площади высотой более 28 метров;
16) аэропорты, железнодорожные и автомобильные вокзалы (станции), морские и речные порты, метрополитены – общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
17) организации общественного питания – общей площадью строений 2000 и более квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
18) объекты Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, правоохранительных органов;
19) культурно-зрелищные, культовые религиозные объекты – с общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
20) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы – с общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
21) объекты обслуживания транспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
22) автопредприятия, автостоянки (паркинги) – общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
23) элеваторы, зернохранилища (хлебоприемные и заготовительные, производственные, базисные, перевалочные и портовые);
24) объекты сельскохозяйственного назначения, животноводства, птицефабрики – с общей площадью строений 2500 и более квадратных метров;
25) организации бытового обслуживания – общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
26) тепловые электростанции, газотурбинные электростанции;
27) гидроэлектростанции – мощностью 250 и более Мегаватт;
28) электрические подстанции напряжением 220 кВ и более;
29) котельные мощностью 50 Гкал/час и более;
30) туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты, оздоровительные лагеря, места летнего отдыха детей – с общей площадью строений 1000 и более квадратных метров, детские летние оздоровительные лагеря (за исключением палаточных городков) – независимо от площади;
31) объекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – общей площадью строений 2000 и более квадратных метров;
32) предприятия связи, электронно-вычислительные центры, центры обработки данных – общей площадью строений 2500 и более квадратных метров;
33) архивы, библиотеки – общей площадью строений 1000 и более квадратных метров;

13) құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр вахталық объектілер;
14) биіктігі 28 метрден астам көппәтерлі тұрғын үйлер;
15) әкімшілік ғимараттар мен көпфункционалды кешендер (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) – жалпы ауданы 2500 және одан астам шаршы метр, сондай-ақ ауданына қарамастан биіктігі 28 метрден асатындар;
16) әуежайлар, теміржол және автомобиль вокзалдары (станциялары), теңіз және өзен порттары, метрополитендер – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;
17) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр (уақытша жазғы алаңдардың ауданын есепке алмағанда);
18) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, құқық қорғау органдарының объектілері;
19) мәдени-ойын-сауық, діни ғибадат объектілері – жалпы құрылыс ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;
20) спорт және дене шынықтыру-сауықтыру кешендері – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;
21) көлікке қызмет көрсету объектілері (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері) – құрылыстардың жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр;
22) автокәсіпорындар, автотұрақтар (паркингтер) – құрылыстардың жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр;
23) элеваторлар, астық қоймасы (астық қабылдау және дайындау, өндірістік, базистік, ауыстырып тиеу және порттық);
24) ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер, мал шаруашылықтары, құс фабрикалары – құрылыстардың жалпы ауданы 2500 және одан астам шаршы метр;
25) тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;
26) жылу электр станциялары, газ турбиналық электр станциялары;
27) қуаты 250 және одан астам Мегаватт су электр станциялары;
28) кернеуі 220 кВ және одан астам электр қосалқы станциялары;
29) қуаты 50 Гкал/сағат және одан астам қазандықтар;
30) туристік базалара, қонақжайлар, демалыс үйлері, пансионаттар, сауықтыру лагерьлер, балалардың жазғы демалыс орындары – жалпы құрылыс ауданы 1000 және одан астам шаршы метр, ауданына қарамастан – балалардың жазғы сауықтыру лагерлері (шатырлы қалашықтарды қоспағанда);
31) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілер – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 және одан астам шаршы метр;
32) байланыс кәсіпорындары, электрондық-есептеу, деректерді өңдеу орталықтары – құрылыстардың жалпы ауданы 2500 және одан астам шаршы метр;
33) мұрағаттар, кітапханалар – жалпы құрылыс алаңы 1000 және одан астам шаршы метр;

34) организации, осуществляющие деятельность по эксплуатации и техническому обслуживанию систем хозяйственно-питьевого и противопожарного водоснабжения;
35) здания лесохозяйственных учреждений (лесные учреждения, природоохранные и государственные лесоустроительные организации);
36) негосударственная противопожарная служба объекта.
6. К средней степени риска относятся:
1) производственные предприятия с категорией по взрывопожарной и пожарной опасности зданий и помещений "В1"-"В4" – общей площадью строений 1999 и менее квадратных метров;
2) объекты хранения с категорией зданий и помещений "А", "Б", и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности – общей площадью строений от 2499 до 1000 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов – площадью от 2499 до 1000 квадратных метров;
3) объекты торговли и развлекательные центры (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
4) встроенные, встроенно-пристроенные объекты торговли, расположенные в многоквартирных жилых домах (в том числе объединенные единой площадью) – общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
5) медицинские организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь – общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
6) общежития и гостиницы, хостелы, кемпинги – с общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
7) вахтовые объекты общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
8) административные здания и многофункциональные комплексы (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений от 2499 до 1500 квадратных метров;
9) аэропорты, железнодорожные и автомобильные вокзалы (станции), морские порты и речные, метрополитены – общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
10) организации общественного питания – общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
11) культурно-зрелищные, культовые религиозные объекты - с общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
12) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы - с общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
13) объекты обслуживания транспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений от 1499 до 1000 квадратных метров;
14) автопредприятия, автостоянки (паркинги) – с общей площадью строений от 1499 до 1000 квадратных метров;

34) өртке қарсы сумен жабдықтау және шаруашылық-ауыз су жүйелерін пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
35) орман шаруашылығы мекемелерінің ғимараттары (орман мекемелері, табиғат қорғау және мемлекеттік орман орналастыру ұйымдары);
36) объектінің мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі.
6. Орташа тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
1) жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша "В1"-"В4" санатты өндірістік кәсіпорындар – жалпы құрылыс ауданы 1999 және одан төмен шаршы метр;
2) ғимараттар мен үй-жайлардың жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша құрылыстардың "А", "Б" және "В1"-"В4" санатты сақтау объектілері – жалпы ауданы 2499-дан 1000 шаршы метрге дейін, газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі жемшөптерді сақтауға арналған ашық үлгідегі қоймалар – ауданы 2499-дан 1000 шаршы метрге дейін;
3) сауда объектілері және ойын-сауық орталықтары (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) – құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
4) көппәтерлі тұрғын үйлерде (оның ішінде бірыңғай аумақпен біріктірілген) орналасқан кіріктірілген, кіріктірілген-жапсарлас сауда объектілері – құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
5) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, медициналық ұйымдары – құрылыстарының жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
6) жатақханалар мен қонақ үйлер, хостелдер, кемпингтер – құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
7) құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін вахталық объектілер;
8) әкімшілік ғимараттар мен көпфункционалды кешендер (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) – құрылыстардың жалпы ауданы 2499-дан 1500 шаршы метрге дейін;
9) әуежайлар, теміржол және автомобиль вокзалдары (станциялары), теңіз және өзен порттары, метрополитендер – құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
10) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары – құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін (уақытша жазғы алаңдардың ауданын есепке алмағанда);
11) мәдени-ойын-сауық, діни ғибадат объектілері – жалпы құрылыс ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
12) спорт және дене шынықтыру-сауықтыру кешендері – құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
13) көлікке қызмет көрсету объектілері (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері) – құрылыстардың жалпы ауданы 1499-дан 1000 шаршы метрге дейін;
14) автокәсіпорындар, автотұрақтар (паркингтер) – құрылыстардың жалпы ауданы 1499-дан 1000 шаршы метрге дейін;

15) объекты сельскохозяйственного назначения, животноводства, птицефабрики – с общей площадью строений от 2499 до 1000 квадратных метров;
16) организации бытового обслуживания - общей площадью строений от 1499 до 1000 квадратных метров;
17) электрические подстанции напряжением от 219 до 110 кВ;
18) котельные мощностью менее 50 Гкал/час;
19) туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты, оздоровительные лагеря, места летнего отдыха детей – с общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
20) объекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – общей площадью строений от 1999 до 1000 квадратных метров;
21) предприятия связи, электронно-вычислительные центры, центры обработки данных – общей от 2499 до 1500 квадратных метров;
22) архивы, библиотеки – общей площадью строений от 999 до 500 квадратных метров;
23) негосударственная противопожарная служба, являющаяся членом саморегулируемой организации.
7. К низкой степени риска относятся:
1) производственные предприятия с категорией по взрывопожарной и пожарной опасности зданий и помещений "Г" и "Д";
2) объекты хранения с категорией зданий и помещений "А", "Б", и "В1"-"В4" по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений 999 и менее квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов – площадью 999 и менее квадратных метров;
3) гидроэлектростанции – мощностью менее 250 Мегаватт;
4) ветровые, солнечные, газопоршневые электростанции;
5) медицинские организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь – общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
6) детские и подростковые клубы по месту жительства;
7) общежития и гостиницы, хостелы, кемпинги - с общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
8) аэропорты, железнодорожные и автомобильные вокзалы (станции), морские и речные порты, метрополитены – общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
9) объекты торговли и развлекательные центры (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
10) встроенные, встроенно-пристроенные объекты торговли, расположенные в многоквартирных жилых домах (в том числе объединенные единой площадью) – общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
11) культурно-зрелищные, культовые религиозные объекты - с общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;

15) ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер, мал шаруашылықтары, құс фабрикалары – құрылыстардың жалпы ауданы 2499-дан 1000 шаршы метрге дейін;
16) тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары – құрылыстардың жалпы ауданы 1499-дан 1000 шаршы метрге дейін;
17) кернеуі 219-дан 110 кВ дейінгі электр қосалқы станциялары;
18) қуаты 50 Гкал/сағаттан төмен қазандықтар;
19) туристік базалара, қонақжайлар, демалыс үйлер, пансионаттар, сауықтыру лагерьлер, балалардың жазғы демалыс орындары – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
20) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілер – құрылыстардың жалпы ауданы 1999-дан 1000 шаршы метрге дейін;
21) байланыс кәсіпорындары, электрондық-есептеу, деректерді өңдеу орталықтары – құрылыстардың жалпы ауданы 2499-дан 1500 шаршы метрге дейін;
22) мұрағаттар, кітапханалар – жалпы құрылыс алаңы 999-дан 500 шаршы метрге дейін;
23) өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі болып табылатын, мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет.
7. Төмен тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
1) ғимараттары мен үй-жайларының жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша "Г", "Д" санатты өндірістік кәсіпорындар;
2) ғимараттар мен үй-жайлардың жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша құрылыстардың "А", "Б" және "В1"-"В4" санатты сақтау объектілері – жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр, газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі жемшөптерді сақтауға арналған ашық үлгідегі қоймалар – ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
3) су электр станциялары – қуаты 250 Мегаваттан төмен;
4) жел, күн, газ поршенді электр станциялары;
5) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, медициналық ұйымдары – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
6) тұрғылықты жері бойынша балалар және жасөспірімдер клубтары;
7) жатақханалар мен қонақ үйлер, хостелдер, кемпингтер – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
8) әуежайлар, теміржол және автомобиль вокзалдары (станциялары), теңіз және өзен порттары, метрополитендер – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
9) сауда объектілері және ойын-сауық орталықтары (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) –құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
10) көппәтерлі тұрғын үйлерде (оның ішінде бірыңғай аумақпен біріктірілген) орналасқан кіріктірілген, кіріктірілген-жапсарлас сауда объектілері – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
11) мәдени-ойын-сауық, діни ғибадат объектілері – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;

12) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы - с общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
13) архивы, библиотеки – общей площадью строений 499 и менее квадратных метров;
14) многоквартирные жилые дома высотой менее 28 метров, индивидуальные жилые дома;
15) предприятия связи, электронно-вычислительные центры, центры обработки данных – общей площадью строений 1499 и менее квадратных метров;
16) объекты сельскохозяйственного назначения, животноводства, птицефабрики – с общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
17) объекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
18) организации общественного питания – общей площадью строений 999 и менее квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
19) организации бытового обслуживания - общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
20) автопредприятия, автостоянки (паркинги) – с общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
21) объекты обслуживания транспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
22) административные здания и многофункциональные комплексы (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью 1499 и менее квадратных метров;
23) вахтовые объекты общей площадью строений 999 и менее квадратных метров;
24) электрические подстанции напряжением менее 110 кВ;
25) экспертные организации по аудиту в области пожарной безопасности.
8. Проверка на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводится на основании годовых графиков, полугодовых списков.
В отношении негосударственных противопожарных служб проводится проверка на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановые проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
В отношении экспертных организаций по аудиту в области пожарной безопасности проводятся внеплановые проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
9. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения профилактического контроля с посещением определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора на соответствие требованиям не осуществляется, за исключением внеплановых проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.

12) спорт және дене шынықтыру-сауықтыру кешендері – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
13) мұрағаттар, кітапханалар – жалпы құрылыс алаңы 499 және одан төмен шаршы метр;
14) биіктігі 28 метрден төмен көп пәтерлі тұрғын үйлер, жеке тұрғын үйлер;
15) байланыс кәсіпорындары, электрондық-есептеу, деректерді өңдеу орталықтары – құрылыстардың жалпы ауданы 1499 және одан төмен шаршы метр;
16) ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер, мал шаруашылықтары, құс фабрикалары – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
17) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілер – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
18) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр (уақытша жазғы алаңдардың ауданын есепке алмағанда);
19) тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары – құрылыстардың жалпы алаңы 999 және одан төмен шаршы метр;
20) автокәсіпорындар, автотұрақтар (паркингтер) – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
21) көлікке қызмет көрсету объектілері (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері) – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
22) әкімшілік ғимараттар мен көпфункционалды кешендер (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) – жалпы ауданы 1499 және одан төмен шаршы метр;
23) вахталық объектілер – құрылыстардың жалпы ауданы 999 және одан төмен шаршы метр;
24) кернеуі 110 кВ төмен электр қосалқы станциялары;
25) өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі сараптамалық ұйымдар.
8. Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру, жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жылдық кестелер, жартыжылдық тізімдер негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерге қатысты берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі сараптама ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
9. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына бір реттен жиі емес айқындалады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына бір реттен жиі емес айқындалады.
Орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ екі жылда бір реттен жиі емес айқындалады.
Орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ екі жылда бір реттен жиі емес айқындалады.
Төмен тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) талаптарға сәйкестігіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүзеге асырылмайды.

Глава 3. Субъективные критерии
10. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степени риска, с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора применяются источники информации (базы данных) для выявления субъектов (объектов) контроля и надзора, нарушающих требования пожарной безопасности, а также субъективные критерии.
11. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора;
2) наличие неблагоприятных происшествий (пожаров), возникших по вине субъекта (объекта) государственного контроля и надзора в виде административного взыскания на субъект предпринимательства по статье 410 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
3) исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями в виде эксплуатации объекта 5 лет и более, осуществления деятельности с подтвержденными сведениями о нарушениях по нагрузке (проектной мощности).
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. На основании оценки источников информации и субъективных критериев автоматически формируются полугодовые списки профилактического контроля с посещением и годовой график проверок субъектов (объектов) контроля и надзора.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
13. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений, по субъекту (объекту) государственного контроля и надзора на основании источников определяются субъективные критерии, которые соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Грубые нарушения – нарушения требований пожарной безопасности, направленных на исключение условий возникновения пожара, его распространения, воздействия на людей опасных факторов пожара, а также требований, регламентирующих вопросы деятельности негосударственной противопожарной службы, безопасной эксплуатации электрических сетей и электрооборудования, наличия и состояния путей эвакуации.
Значительные нарушения – нарушения требований пожарной безопасности, направленных на профилактику и предупреждение возникновения пожара и создание условий для его успешного тушения.
Незначительные нарушения – нарушения требований пожарной безопасности, регламентирующих организационные вопросы обеспечения пожарной безопасности.
Субъективные критерии с распределением требований пожарной безопасности по степеням нарушений и источникам информации на грубые, значительные, незначительные, приведены в приложении к настоящим Критериям.

3-тарау. Субъективті өлшемшарттары
10. Жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзған бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін ақпарат көздері (деректер базасы), сондай-ақ субъективті өлшемшарттар қолданылады.
11. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай ақпарат көздері негізінде жүзеге асырылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 410-бабы бойынша кәсіпкерлік субъектісіне әкімшілік жаза түрінде мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың (өрттердің) болуы;
3) алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4) объектіні 5 жыл және одан да көп пайдалану, жүктеме (жобалау қуаты) бойынша талаптардың бұзылуы туралы расталған мәліметтермен қызметті жүзеге асыру түрінде мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12. Ақпарат көздері мен субъективті критерийлерді бағалау негізінде бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері және бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) тексерулердің жылдық кестесі автоматты түрде қалыптастырылады.
Талдау және бағалау кезінде бақылау мен қадағалаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
13. Мәселенің ықтимал тәуекелі мен маңыздылығына, бұзушылықтың бірегейлігіне немесе жүйелілігіне, бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша көздер негізінде бұзушылық дәрежесіне сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар – өрескел, елеулі және болмашы болып айқындалады.
Өрескел бұзушылықтар – өрттің шығу жағдайларын, оның таралуын, өрттің қауіпті факторларының адамдарға әсер етуін болдырмауға бағытталған өрт қауіпсіздігінің талаптары, электр желілері мен электр жабдығын қауіпсіз пайдалану, эвакуациялау жолдарының болуы мен жай-күйі мәселелерін, сондай-ақ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметінің жұмысын регламенттейтін талаптар.
Елеулі бұзушылықтар – өрттің пайда болуының алдын алуға және оны сәтті сөндіруге жағдай жасауға бағытталған өрт қауіпсіздігі талаптары.
Болмашы бұзушылықтар – өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық мәселелерін регламенттейтін өрт қауіпсіздігі талаптары.
Өрт қауіпсіздігі талаптары бұзушылықтарының субъективті өлшемшарттарын дәрежелері мен ақпарат көздері бойынша өрескел, елеулі, болмашы деп бөлу, осы Өлшемшартқа қосымшада келтірілген.

14. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При расчете показателя степени риска определяется удельный вес невыполненных требований пожарной безопасности.
16. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля степени приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При отсутствии грубых нарушений требований пожарной безопасности, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям требований пожарной безопасности значительной и незначительной степени.
16-1. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), определенным в соответствии с пунктом 17-1 настоящих Критериев, с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 17-1 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля и надзора однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора каждой сферы государственного контроля и надзора. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля и надзора, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора одной сферы государственного контроля и надзора, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 16-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығына сүйене отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес, 0-ден 100-ге дейінгі деңгей бойынша субъективті өлшемшарттардың тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі):
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда – жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу кезінде орындалмаған өрт қауіпсіздігі талаптарының үлес салмағы айқындалады.
16. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрт қауіпсіздігі талаптарының өрескел бұзушылықтары болмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзушылықтары бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
16-1. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері (SC) бойынша осы Өлшемшарттардың 17-1-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 17-1-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. 3-тарау 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

17. При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Сноска. Пункт 17 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в пунктах 16-1 и 17 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев определяются согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 17-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-2. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 17-2 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Елеулі бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17-1. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Өлшемшарттардың 16-1 және 17-тармақтарында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті критерийлер көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 3-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17-2. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. 3-тарау 17-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

17-3. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 16-1 настоящих Критериев.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 17-3 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, внеплановая проверка проводятся по проверочному листу в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности, приведенному в приложении 3 к настоящему совместному приказу, а в зависимости от категории, предназначения и вида деятельности объекта, по проверочным листам, приведенным в приложениях 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 к настоящему совместному приказу.
19. Проверка на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям проводится по проверочным листам в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности, приведенным в приложениях 23, 24 к настоящему совместному приказу.
Глава 4. Управление рисками
20. Негосударственная противопожарная служба переводится с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска в области пожарной безопасности, если являются членами саморегулируемой организации основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании".
21. При выявлении грубых нарушений по результатам проверок и профилактического контроля с посещением негосударственных противопожарных служб, такие службы переводятся с применением информационной системы из средней степени риска в высокую степень риска в области пожарной безопасности.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска, применяемым для
проведения профилактического
контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
и надзора в области пожарной
безопасности и проверок
на соответствие
разрешительным требованиям
по выданным разрешениям
Сноска. Правый верхний угол - в редакции cовместного приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности при проведении профилактического контроля с посещением, проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям и внеплановых проверок
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными совместными приказами и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование источников информации и требований пожарной безопасности (степень тяжести устанавливается при несоблюдении указанного требования)
Степень нарушений
Сноска. Заголовок исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Исключена совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.
Исключена совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3.
Исключена совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4.
Исключена совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.
Исключена совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6.
Исключена совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Распределение нарушений для проведения проверок, профилактического контроля с посещением и отбора по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) государственного контроля и надзора
Требования к организационным мероприятиям
7.
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности на отдельных участках работ
незначительное
8.
Наличие и соответствие инструкции, устанавливающей для объекта соответствующий его пожарной опасности противопожарный режим
незначительное
9.
Наличие негосударственной противопожарной службы и ее соответствие по количеству пожарных автомобилей, штатных работников, пожарно-технического оборудования и снаряжения, специального обмундирования и противопожарного снаряжения
грубое
10.
Допуск к работе работников после прохождения противопожарного инструктажа, обучения по вопросам пожарной безопасности
незначительное
11.
Наличие должностного лица ответственного за эксплуатацию систем противопожарной защиты, приобретение, ремонт, сохранность и готовность к действию первичных средств пожаротушения, своевременное и качественное проведение технического обслуживания (перезарядке ручных огнетушителей) и планово-предупредительного ремонта
незначительное
12.
Расположение дежурного персонала в помещениях, в которых имеется телефон и ведется в произвольной форме журнал учета оставшихся в здании на ночь людей.

17-3. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 16-1-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Ескерту. 3-тарау 17-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
18. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, жоспардан тыс тексеру осы бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасында келтірілген өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы бойынша, ал объектінің санатына, мақсатына және қызмет түріне қарай осы бірлескен бұйрықтың 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-қосымшаларында келтірілген тиісті тексеру парақтары бойынша жүргізіледі.
19. Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру осы бірлескен бұйрықтың 23, 24-қосымшаларында келтірілген өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы бойынша жүргізіледі.
4-тарау. Тәуекелдерді басқару
20. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі, егер "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі болып табылса, ақпараттық жүйені қолдану арқылы өрт қауіпсіздігі саласындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне ауыстырылады.
21. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерге бару арқылы тексеру және профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша өрескел бұзушылықтар анықталған кезде, мұндай қызметтер ақпараттық жүйені қолдану арқылы орташа тәуекел дәрежесінен өрт қауіпсіздігі саласындағы жоғары тәуекел дәрежесіне ауыстырылады.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы
бақылау мен қадағалау
субъектісіне (объектісіне) бару
арқылы профилактикалық
бақылауды және берілген
рұқсаттар бойынша рұқсат беру
талаптарына сәйкестігін
тексерулерді жүргізу үшін
қолданылатын тәуекел
дәрежесін бағалау
Өлшемшарттарына
1-қосымша
Ескерту. Қосымшада жоғарғы оң жақ бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Профилактикалық бақылау, берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 1-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
р/с
Ақпарат көздерінің атауы және өрт қауіпсіздігі талаптары (ауырлық дәрежесі көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
Бұзушылық дәрежесі
1.
Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2.
Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3.
Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4.
Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5.
Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6.
Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және алдыңғы тексерулердің нәтижелері бойынша іріктеу және бару арқылы профилактикалық бақылау тексерісін жүргізу үшін бұзушылықтарды бөлу
Ұйымдастыру іс-шараларына қойылатын талаптар
7.
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдардың болуы
болмашы
8.
Объект үшін оның өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өртке қарсы режимді белгілейтін нұсқаулықтың болуы және сәйкестігі
болмашы
9.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы және оның өрт сөндіру автомобильдерінің, штаттық жұмыскерлердің, өрт-техникалық жабдықтар мен жабдықтардың, арнайы киім-кешектер мен өртке қарсы жабдықтардың саны бойынша сәйкестігі
өрескел
10.
Қызметкерлерді өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша оқудан, өртке қарсы нұсқаулықтан өткеннен кейін жұмысқа жіберу
болмашы
11.
Өртке қарсы қорғау жүйелерін пайдалануға, алғашқы өрт сөндіру құралдарын сатып алуға, жөндеуге, сақтауға және олардың қолдануға дайындығына, техникалық қызмет көрсетуді (қол өрт сөндіргіштерін қайта зарядтауға) және жоспарлы-алдын ала жөндеуді уақтылы және сапалы жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның болуы
болмашы
12.
Кезекші персоналдың телефоны бар үй-жайларда орналасуы және түнде ғимаратта қалған адамдарды есепке алу журналы еркін нысанда жүргізіледі.

Наличие в помещениях дежурного персонала организаций у мест размещения телефонов, планов эвакуации, инструкций о мерах пожарной безопасности, табличек с указанием номеров телефона противопожарной службы "101" и единой дежурно-диспетчерской службы "112". Наличие у дежурного персонала при себе комплекта ключей от всех замков дверей здания, согласно возложенных на него функций. Хранение запасного комплекта ключей (обеспечиваются биркой с надписью о его принадлежности к замку) в помещении дежурного персонала (охраны) на первом этаже здания
незначительное
13.
Наличие специального журнала или автоматизированной системы по учету работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту технических средств систем противопожарной защиты, проверок наличия и состояния первичных средств пожаротушения
незначительное
14.
Наличие и соответствие планов эвакуации людей на случаи возникновения пожара
незначительное
15.
Обеспеченность знаками пожарной безопасности в помещениях, зданиях, сооружениях, оборудования с повышенной пожарной опасностью, а также указателей мест размещения источников противопожарного водоснабжения (пожарных гидрантов, пожарных водоемов, пожарных кранов) в соответствии с требованиями документов по стандартизации, документов в области архитектуры, градостроительства и строительства
значительное
16.
Наличие у обслуживающего или дежурного персонала зданий для проживания людей, объектов с массовым пребыванием людей электрических фонарей на случай отключения электроэнергии
незначительное
17.
Осуществление руководителями организаций объектов с массовым пребыванием людей не реже 1 раза в полугодие практических тренировок с указанием в журнале тренировок, составляемом в произвольной форме
незначительное
18.
Наличие в населенных пунктах сельской местности, садоводческих товариществах, дачных кооперативах (товариществах, потребительских кооперативах, некоммерческих партнерствах), на территории которых не размещены подразделения противопожарной службы, пожарных мотопомп с комплектом пожарных рукавов и стволов, первичных средств пожаротушения, немеханизированного инструмента и пожарного инвентаря, которые используются при тушении пожаров
значительное
19.
Наличие на территории сельских населенных пунктов, садоводческих товариществ, дачных кооперативов, блок-контейнерных зданий средств звуковой сигнализации для оповещения людей о пожаре, хранение запаса воды для целей пожаротушения
значительное
Требования к содержанию территорий
20.
Содержание в исправном состоянии и доступными для проезда пожарной техники дорог, проездов и подъездов к зданиям, сооружениям, технологическим установкам, открытым складам, наружным пожарным лестницам и источникам противопожарного водоснабжения
значительное
21.
Наличие стационарного поста с круглосуточным дежурством персонала, и шлагбаума, обеспеченного устройством для их ручного открывания, в случае установки у въезда на территорию групп жилых домов, объединенных общим пространством (двором) шлагбаума
незначительное
22.
Недопущение размещения (складирования) каких-либо предметов, конструкций, строений в пределах противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, а также использования их для стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
значительное
23.
Наличие противопожарных расстояний
грубое
24.

Ұйымдардың кезекші персоналының үй-жайларында орналасқан орындарында телефондардың, эвакуациялау жоспарларының, өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтардың, өртке қарсы қызметтің "101" және бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметтің "112" телефон нөмірлері көрсетілген тақтайшалардың болуы. Кезекші персоналдың өзіне жүктелген функцияларға сәйкес, ғимарат есіктерінің барлық құлыптарының кілттер жиынтығының болуы. Кілттердің қосалқы жинағын (оның құлыпқа тиесілігі туралы жазбасы бар белгімен қамтамасыз етіледі) ғимараттың бірінші қабатындағы кезекші персоналдың (күзеттің) үй-жайында сақтау
болмашы
13.
Алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуы мен жай-күйін тексеру, өртке қарсы қорғау жүйелерінің техникалық құралдарына техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстарын есепке алу бойынша арнайы журналдың немесе автоматтандырылған жүйенің болуы
болмашы
14.
Өрт шыққан жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарларының болуы және сәйкестігі
болмашы
15.
Стандарттау жөніндегі құжаттардың, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы құжаттардың талаптарына сәйкес, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, өрт қауіптілігі жоғары жабдықтарды өрт қауіпсіздігі белгілерімен, сондай-ақ өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін (өрт гидранттарын, өрт су қоймаларын, өрт крандарын) орналастыру орындарын көрсеткіштермен қамтамасыз етуі
елеулі
16.
Қызмет көрсетуші немесе кезекші персоналда адамдардың тұруына арналған ғимараттардың, адамдар жаппай болатын объектілердің электр энергиясы ажыратылған жағдайда электр шамдарының болуы
болмашы
17.
Ұйым басшыларының адамдар жаппай болатын объектілерде, жарты жылда кемінде 1 рет, еркін нысанда жүргізілетін жаттығулар журналында көрсете отырып, практикалық жаттығуларды жүзеге асыруы
болмашы
18.
Аумағында өртке қарсы қызмет бөлімшелері орналастырылмаған ауылдық жерлердегі елді мекендерде, бау-бақша серіктестіктерінде, саяжай кооперативтерінде (серіктестіктерінде, тұтыну кооперативтерінде, коммерциялық емес серіктестіктерінде) өрт сөндіру кезінде пайдаланылатын өрт жеңдері мен оқпандары жиынтығы бар өрт сөндіру мотопомпалары, алғашқы өрт сөндіру құралдары, механикаландырылмаған құралдар мен өрт сөндіру мүкәммалының болуы
елеулі
19.
Ауылдық елді мекендердің, бау-бақша серіктестіктерінің, саяжай кооперативтерінің, блок-контейнерлік ғимараттардың аумағында өрт сөндіру мақсатында су қорын сақтау, адамдарды өрт туралы хабардар етуге арналған дыбыстық сигнализация құралдарының болуы
елеулі
Аумақтарды күтіп-ұстауға қойылатын талаптар
20.
Ғимараттарға, құрылыстарға, технологиялық қондырғыларға, ашық қоймаларға, сыртқы өрт сатыларына және өртке қарсы сумен жабдықтау көздеріне жолдарды, өту жолдары мен кіреберістерді жарамды күйде және өрт техникасының өтуі үшін қолжетімді етіп ұстау
елеулі
21.
Персоналдың тәулік бойы кезекшілігі бар стационарлық бекеттің және жалпы алаңмен (ауласымен) біріктірілген тұрғын үйлер топтарының аумағына кіру алдында орнатылған жағдайда, оларды қолмен ашуға арналған құрылғымен қамтамасыз етілген шлагбаумның болуы
болмашы
22.
Ғимараттар мен құрылыстар арасындағы өртке қарсы қашықтық шегінде қандай да бір заттарды, конструкцияларды, құрылыстарды орналастыруға (жинауға), сондай-ақ оларды көлік тұрақтарына және ғимараттар мен құрылыстарды салуды (орнатуды) пайдалануға жол бермеу
елеулі
23.
Өртке қарсы арақашықтықтардың болуы
өрескел
24.

Недопущение складирования грубых кормов на усадебных участках жилых домов на расстоянии менее 15 метров до зданий и надворных построек (при невозможности складирования грубых кормов на указанном расстоянии, при условии обеспечения места складирования дополнительной емкостью с водой не менее 500 литров, расстояния сокращаются до 5 метров)
грубое
25.
Недопущение складирования стог, копны, скирд грубых кормов, горючих веществ и материалов на крышах сараев и хозяйственных строений, под линиями электропередачи, на расстоянии менее 3-х метров от внешнего ограждения участка. Складирование грубых кормов высотой не более 4 метров от уровня земли
грубое
26.
Недопущение разведения костров, сжигание отходов и тары на расстоянии менее 50 метров от зданий и сооружений
грубое
27.
Недопущение установки специальных приспособлений для размещения горящего угля (мангала, барбекю, гриля) в местах с сухой растительностью, под кронами деревьев, под навесами, выполненными из горючих материалов, в помещениях жилого здания, а также на балконах и лоджиях, в хозяйственных постройках, гаражах, чердаках, на плоских кровлях. Недопущение оставления горящего угля без присмотра
грубое
28.
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
грубое
29.
Очистка территории от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и горючих материалов
значительное
30.
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов
значительное
31.
При эксплуатации блок-контейнеров недопущение изменений конструктивных параметров, предусмотренных заводом-изготовителем
значительное
32.
Размещение отдельных блок-контейнеров и бытовых вагончиков группами не более 10 в группе, с расстоянием между группами этих зданий и от них до близлежащих зданий и сооружений не менее 18 метров
грубое
33.
Обеспечение устройства защитных противопожарных полос шириной не менее 4 метров, посадка лиственных насаждений, удаление в летний период сухой растительности
грубое
Требования к содержанию зданий, сооружений и строений
34.
Размещение на дверях эвакуационных выходов из помещений, зданий (сооружений) производственного и складского назначения, на наружных технологических установках информаций об их категории по взрывопожарной и пожарной опасности, а также о классах расположенных в них взрывоопасных или пожароопасных зон
незначительное
35.
Обеспечение руководителем организации наличия, соответствия проектной документации и постоянного нахождения в исправном рабочем состоянии установок пожаротушения и пожарной сигнализации, систем оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре, противодымной защиты и противопожарного водоснабжения, противопожарного оборудования и пожарной техники, противопожарных дверей, клапанов и люков, заполнений проемов в противопожарных преградах, помещений зданий и сооружений, средств защиты и спасения людей, а также устройств молниезащиты зданий, сооружений и наружных технологических установок
грубое
36.
Недопущение проведения работы на оборудовании с неисправностями, которые могут привести к пожару
грубое
37.
Наличие в зданиях, сооружениях и наружных технологических установках, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
грубое
38.
Осуществление осмотра молниезащитных устройств не реже одного раза в год. Наличие журнала эксплуатации молниезащитных устройств с отметкой осмотра молниезащитных устройств не реже одного раза в год в предгрозовой сезон
грубое
39.
Осуществление ревизии молниезащитных устройств
значительное
40.
Наличие во всех металлических конструкциях технологических аппаратов, резервуарах, газопроводах, трубопроводах, нефтепроводах, устройствах, оборудовании, расположенных внутри зданий, сооружений и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся, или горючие жидкости, а также горючие газы, защитного заземления, а также наружных технологических установках и эстакадах
грубое
41.
Недопущение использования технологического трубопровода зданий и сооружений в качестве заземляющих (зануляющих) проводников
грубое
42.
Наличие и содержание в исправном состоянии устройств для самозакрывания дверей в зданиях и сооружениях. Недопущение установки приспособлений, препятствующих свободному закрыванию противопожарных дверей, противодымных устройств (занавесов, экранов, штор)
грубое
43.
Недопущение устройства на лестничных клетках, площадках и коридорах кладовых (подсобные помещения), а также хранение под лестничными маршами и на лестничных площадках вещей, мебели, горючих материалов
грубое
44.
Наличие огнезащитной обработки и покрытий строительных конструкций, горючих отделочных теплоизоляционных материалов, деревянных конструкций, воздуховодов, металлических опор и эстакад и осуществление проверки состояния огнезащитной обработки (пропитки) с подтверждением огнезащитной эффективности (для металлических конструкций в соответствии с национальным техническим регламентом)
грубое
45.
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей, к которым обеспечивается круглосуточный доступ
незначительное
46.
Недопущение использования и применения подвалов, цокольных этажей, чердаков, технических этажей и помещений, вентиляционных камер не по целевому назначению, кроме случаев, предусмотренных проектной документацией
грубое
47.
Очистка от мусора и предметов приямков у оконных проемов подвальных и цокольных этажей зданий, сооружений и строений, открывание запоров на окнах изнутри без ключа
грубое
48.
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений объектов уголовно-исполнительной системы и специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений, хранения и обращения прекурсоров)
грубое
49.
Недопущение эксплуатации лифтовых холлов не по целевому назначению
грубое
50.
Недопущение остекления балконов, лоджий и галерей, ведущих к незадымляемым лестничным клеткам
грубое
51.
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам, средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
грубое
52.
Недопущение хранения и складирования в подвальных и цокольных этажах, чердаках, технических этажах и помещениях, вентиляционных камерах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, взрывчатых веществ, пиротехнических изделий, баллонов с горючими газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и взрывопожароопасных, горючих веществ и материалов
грубое
53.
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, а также дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
грубое
54.
Недопущение загромождения и закрывания проходов к средствам обеспечения пожарной безопасности и пожаротушения, а также к местам крепления спасательных устройств
грубое
55.
Недопущение устройства в производственных и складских помещениях зданий (кроме зданий V степени огнестойкости) встроенных помещений, не предусмотренных проектной документацией
грубое
56.
Недопущение одновременного пребывания 50 человек и более в помещениях с одним эвакуационным выходом
грубое
57.
Наличие требуемого количества исправных и прошедших техническое обслуживание первичных средств пожаротушения. Осуществление эксплуатации и технического обслуживания огнетушителей в соответствии с требованиями документов по стандартизации
значительное
58.
Уплотнение строительным раствором или другими негорючими материалами, обеспечивающими требуемый предел огнестойкости и дымогазонепроницаемость, образовавшиеся отверстия и зазоры, в местах пересечения противопожарных стен, перекрытий и ограждающих конструкций различными инженерными и технологическими коммуникациями
грубое
59.
Осуществление изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений по проектной документации
значительное
60.
Наличие, содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
значительное
61.

Тұрғын үйлердің аулалық учаскелерінде, ірі жемшөптерді ғимараттарға және қосалқы құрылыстарға кемінде 15 метрге дейін қашықтықта жинауға жол бермеу (ірі жемшөптерді көрсетілген қашықтықта жинау мүмкін болмаған кезде, жинау орнын кемінде 500 литр суы бар қосымша ыдыспен қамтамасыз еткен жағдайда, қашықтық 5 метрге дейін қысқартылады)
өрескел
25.
Қоралар мен шаруашылық құрылыстарының шатырларында, электр беру желілерінің астында, учаскенің сыртқы қоршауынан кемінде 3 метр қашықтықта ірі жемшөптерді, шөмелелерді, маяларды, жанғыш заттар мен материалдарды жинауға жол бермеу. Ірі жемшөптерді жер деңгейінен 4 метрден аспайтын биіктікте жинау
өрескел
26.
Ғимараттар мен құрылыстардан кемінде 50 метр қашықтықта от жағуға, қалдықтар мен ыдыстарды өртеуге жол бермеу
өрескел
27.
Жанып жатқан көмірді (мангалды, барбекюді, грильді) құрғақ өсімдіктері бар жерлерде, ағаштардың астында, жанғыш материалдардан жасалған жабындардың астында, тұрғын ғимараттың үй-жайларында, сондай-ақ балкондар мен лоджияларда, шаруашылық құрылыстарында, гараждарда, шатырларда, тегіс шатырларда орналастыруға арналған арнайы құрылғыларды орнатуға жол берілмейді. Жанып жатқан көмірді қараусыз қалдыруға жол бермеу
өрескел
28.
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
өрескел
29.
Аумақты жанғыш қалдықтардан, қоқыстардан, ыдыстардан, түскен жапырақтардан, жанғыш қоқыстардан және жанғыш материалдардан тазарту
елеулі
30.
Ұйым аумағында түнгі уақытта өрт гидранттарының, сыртқы өрт сатыларының және өрт мүкәммалдарының орналасу орындарын, сондай-ақ өрт сөндіру су айдындарының пирстеріне кіреберістерді тез табу үшін сыртқы жарықтандырудың болуы
елеулі
31.
Блок-контейнерлерді пайдалану кезінде дайындаушы зауыт көздеген конструкциялық параметрлердің өзгеруіне жол бермеу
елеулі
32.
Жеке блок-контейнерлерді және тұрмыстық вагондарды топта 10-нан аспайтын, осы ғимараттар топтары арасында және олардан жақын орналасқан ғимараттар мен құрылыстарға дейін кемінде 18 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
33.
Ені кемінде 4 метр өртке қарсы қорғау жолақтарының құрылғыларын қамтамасыз ету, жапырақты екпелерді отырғызу, жазғы кезеңде құрғақ өсімдіктерді жою
өрескел
Ғимараттарды, имараттарды және құрылыстарды күтіп-ұстауға қойылатын талаптар
34.
Өндірістік және қоймалық мақсаттағы үй-жайлардан, ғимараттардан (құрылыстардан) эвакуациялық шығу жолдарының есіктерінде, сыртқы технологиялық қондырғыларда олардың жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша санаттары туралы, сондай-ақ оларда орналасқан жарылыс қауіпті немесе өрт қауіпті аймақтардың сыныптары туралы ақпарат орналастыру
болмашы
35.
Ұйым басшысының өрт сөндіру және өрт дабылы қондырғыларының, өрт кезінде адамдарды эвакуациялауды хабарлау және басқару жүйелерінің, түтінге қарсы қорғау және өртке қарсы сумен жабдықтаудың, өртке қарсы жабдық пен өрт техникасының, өртке қарсы есіктердің, клапандар мен люктердің, өртке қарсы тосқауылдардағы ойықтарды толтыруын, ғимараттар мен құрылыстардағы үй-жайлардың, адамдарды қорғау және құтқару құралдарының, сондай-ақ ғимараттарды, құрылыстарды және сыртқы технологиялық қондырғыларды найзағайдан қорғау құрылғыларының болуын, жобалау құжаттамасына сәйкес келуін және олардың үнемі жарамды жұмыс күйінде болуын қамтамасыз етуі
өрескел
36.
Өртке әкелуі мүмкін ақаулары бар жабдықта жұмыс жүргізуге жол бермеу
өрескел
37.
Ғимараттарда, құрылыстарда және жобада көзделген сыртқы технологиялық қондырғыларда найзағайдан қорғайтын жарамды құрылғылардың болуы
өрескел
38.
Найзағайдан қорғау құрылғыларын жылына кемінде бір рет тексеруді жүзеге асыру. Найзағайлы маусым алдында, жылына кемінде бір рет найзағайдан қорғау құрылғыларын тексеру белгісі бар найзағайдан қорғау құрылғыларын пайдалану журналының болуы
өрескел
39.
Найзағайдан қорғау құрылғыларына ревизияны жүзеге асыру
елеулі
40.
Тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдар айналатын, сақталатын немесе қайта өңделетін ғимараттардың, құрылыстардың ішінде және ашық кеңістікте орналасқан технологиялық аппараттардың, резервуарлардың, газ құбырларының, құбыржолдардың, мұнай құбырларының, құрылғылардың, жабдықтардың барлық металл конструкцияларында, қорғаныш жерге тұйықтағыштардың, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар мен эстакадалардың болуы
өрескел
41.
Ғимараттар мен құрылыстардың технологиялық құбырын жерге тұйықтау (нөлдеу) өткізгіштері ретінде пайдалануға жол бермеу
өрескел
42.
Ғимараттар мен құрылыстарда есіктердің өздігінен жабылуына арналған құрылғылардың болуы және оларды жарамды күйде ұстау. Өртке қарсы есіктердің, түтінге қарсы құрылғылардың (перделердің, экрандардың) еркін жабылуына кедергі келтіретін құрылғыларды орнатуға жол бермеу
өрескел
43.
Саты торларында, алаңдар мен дәліздерде қоймаларды (қосалқы үй-жайлар) орнатуға, сондай-ақ саты баспалдақтарының астында және саты алаңдарында заттарды, жиһаздарды, жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
44.
Құрылыс конструкцияларының, жанғыш жылу оқшаулағыш материалдардың, ағаш конструкциялардың, ауа өткізгіштердің, металл тіректер мен эстакадалардың, оттан қорғайтын өңдеуі мен жабындарының болуы және оттан қорғайтын өңдеудің (сіңірудің) жай-күйін тексеруді оттан қорғау тиімділігін растаумен жүзеге асыру (металл конструкциялар үшін ұлттық техникалық регламентке сәйкес)
өрескел
45.
Технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етілмейтін, шатыр үй-жайларының, сондай-ақ техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыпқа жабуды қамтамасыз ету. Көрсетілген үй-жайлардың есіктерінде тәулік бойы қол жеткізу қамтамасыз етілетін кілттерді сақтау орны туралы ақпараттың болуы
болмашы
46.
Жобалау құжаттамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жертөлелерді, цокольдық қабаттарын, шатырларды, техникалық қабаттар мен үй-жайларды, желдеткіш камераларды нысаналы мақсатынан тыс пайдалануға және қолдануға жол бермеу
өрескел
47.
Ғимараттардың, құрылыстардың жертөле және цокольдық қабаттарының терезе ойықтарының шұңқырларын қоқыстан және заттардан тазарту, терезелердегі тиектерді ішінен кілтсіз ашу
өрескел
48.
Ғимараттың барлық қабаттарының терезелеріне және жертөле терезелерінің ойықтарына торларды орнатуға жол бермеу (қылмыстық-атқару жүйесі объектілері мен қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелердің үй-жайларын, қоймаларды, кассаларды, қару-жарақ бөлмелерін, мекемелердің құпия бөлімдерін, прекурсорларды сақтау және пайдалануды қоспағанда)
өрескел
49.
Лифт холлдарын нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға жол бермеу
өрескел
50.
Түтінденбейтін саты торларына апаратын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу
өрескел
51.
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайлары нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт крандарына, өрт қауіпсіздігі құралдарына қол жеткізу шектелетін немесе автоматты өрттен қорғау жүйелерінің (автоматты өрт дабылы, тұрақты автоматты өрт сөндіру қондырғысы, түтін жою жүйесі, құлақтандыру және эвакуацияны басқару жүйесі) іс-қимыл аймағы азаятын, көлемді-жоспарлау шешімдерінің өзгеруіне жол бермеу
өрескел
52.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жарылғыш заттарды, пиротехникалық бұйымдарды, жанғыш газдары бар баллондарды, аэрозоль орамындағы тауарларды, целлулоидты және жарылыс-өрт қауіпті, жанғыш заттар мен материалдарды жертөле және цоколь қабаттарында, шатырларда, техникалық қабаттар мен үй-жайларда, желдету камераларында сақтауға және жинауға жол бермеу
өрескел
53.
Қабаттық дәліздерден, холлдардан, фойеден, тамбурлардан және саты торларынан эвакуациялық шығу жолдарының жобада көзделген есіктерін, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында өрттің қауіпті факторларының таралуына кедергі келтіретін есіктерді алып тастауға жол бермеу
өрескел
54.
Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрт сөндіру құралдарына, сондай-ақ құтқару құрылғыларын бекіту орындарына өту жолдарын үйіп тастауға және жабуға жол бермеу
өрескел
55.
Жобалық құжаттамада көзделмеген, кіріктірілген үй-жайларды, ғимараттардың өндірістік және қойма үй-жайларында (отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттардан басқа) орнатуға жол бермеу
өрескел
56.
Бір эвакуациялық шығуы бар үй-жайларда 50 және одан да көп адамның бір мезгілде болуына жол бермеу
өрескел
57.
Жарамды және техникалық қызмет көрсетуден өткен алғашқы өрт сөндіру құралдарының талап етілетін санының болуы. Стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына сәйкес өрт сөндіргіштерді пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
елеулі
58.
Өртке қарсы қабырғалардың, аражабындардың және қоршау конструкцияларының, әртүрлі инженерлік және технологиялық коммуникациялармен қиылысу орындарында қажетті отқа төзімділік шегі мен түтін-газ өткізбеушілігін, пайда болған тесіктер мен саңылауларды қамтамасыз ететін құрылыс ерітіндісімен немесе басқа да жанбайтын материалдармен тығыздау
өрескел
59.
Жобалау құжаттамасы бойынша ғимараттарды, құрылыстардың функционалдық мақсатын өзгертуді, күрделі жөндеуді, техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды және қайта жоспарлауды жүзеге асыру
елеулі
60.
Ғимараттардың, имараттар мен құрылыстардың шатырларында жарамды күйде ұсталған сыртқы өрт сатылары мен қоршаулардың болуы
елеулі
61.

При эксплуатации бытовых газовых приборов недопущение размещения мебели и горючих материалов на расстоянии менее 0,2 метра по горизонтали до ближайшей вертикальной поверхности и менее 0,7 метра по вертикали до ближайшей нависающей над ней горизонтальной поверхности этих изделий
грубое
62.
Наличие на объекте сертификатов (деклараций) по подтверждению соответствия средств обеспечения пожарной безопасности и пожаротушения
значительное
Требования к содержанию эвакуационных путей и выходов
63.
Недопущение в зданиях с витражами высотой более 1 этажа нарушений конструкций дымонепроницаемых негорючих диафрагм, установленных в витражах на уровне каждого этажа
значительное
64.
Автоматическое опускание на основной посадочный этаж, а в подземных сооружениях – поднятие вверх на этаж основных эвакуационных выходов из сооружения и обесточивание лифтов и подъемников (за исключением пожарных лифтов), а также автоматическое отключение приводов эскалаторов (траволаторов) при возникновении пожара
грубое
65.
Обеспечение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов соблюдения проектных решений (в том числе по освещенности, количеству, размерам и объемно-планировочным решениям эвакуационных путей и выходов, а также наличию на путях эвакуации знаков пожарной безопасности)
грубое
66.
Устройство дверей на путях эвакуации, открывающимися свободно и по направлению выхода из здания (за исключением помещений классов функциональной пожарной опасности Ф1.3 и Ф1.4, помещений с одновременным пребыванием не более 15 человек, кроме помещений категории "А" и "Б" по взрывопожарной и пожарной опасности, кладовых площадью не более 200 квадратных метров, санитарных узлов, ) выходов на площадки лестниц 3-го типа)
грубое
67.
Обеспечение запоров на дверях эвакуационных выходов возможностью их свободного открывания изнутри без ключа
грубое
68.
Содержание в исправном состоянии и включенной световой индикацией объемных световых знаков пожарной безопасности "Выход", "Эвакуационный (запасный) выход", "Дверь эвакуационного выхода", используемые на путях эвакуации
грубое
69.
Обеспечение автоматического включения эвакуационного освещения при прекращении электропитания рабочего освещения
грубое
70.
Недопущение устройства препятствий, сужающих проектные размеры эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков), а также забивания (заваривание) дверей эвакуационных выходов
грубое
71.
Недопущение устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также устройств, препятствующих свободной эвакуации людей, при отсутствии иных (дублирующих) путей эвакуации либо при отсутствии технических решений, позволяющих вручную открыть и заблокировать в открытом состоянии указанные устройства
грубое
72.
Недопущение применения горючих материалов, несоответствующих классу пожарной опасности для отделки, облицовки и окраски полов, стен, потолков, лестниц и лестничных маршей на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости
грубое
73.
Недопущение фиксирования самозакрывающихся дверей лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также их снятие
грубое
74.
Недопущение остекления или закрывания воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках
грубое
75.
Недопущение замены армированного стекла обычным в остеклениях дверей и фрамуг
грубое
76.
Наличие клапанов мусоропроводов в зданиях и сооружениях, предусмотренными проектом, которые находятся в закрытом положении, содержатся исправными и обеспечиваются уплотнением в притворе
грубое
77.
Наличие эвакуационных проходов к лестничным клеткам и путям эвакуации при расстановке оборудования в помещении
грубое
78.
Крепление к полу ковров, ковровых дорожек, покрытий полов в помещениях с массовым пребыванием людей
значительное
Требования к эксплуатации электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
79.

Тұрмыстық газ аспаптарын пайдалану кезінде жиһаз бен жанғыш материалдарды ең жақын тік бетке дейін көлденеңінен 0,2 метрден кем және осы бұйымдардың ең жақын ілулі көлденең бетіне дейін тігінен 0,7 метрден кем қашықтықта орналастыруға жол бермеу
өрескел
62.
Объектіде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрт сөндіру құралдарының сәйкестігін растау жөніндегі сертификаттардың (декларациялардың) болуы
елеулі
Эвакуациялық жолдар мен шығуларды күтіп-ұстауға қойылатын талаптар
63.
Биіктігі 1 қабаттан асатын витраждары бар ғимараттарда, әр қабат деңгейінде витраждарда орнатылған, түтін өткізбейтін жанбайтын диафрагмалар конструкцияларының бұзылуына жол бермеу
елеулі
64.
Негізгі отырғызу қабатына автоматты түсіру, ал жерасты құрылыстарында – құрылыстан негізгі эвакуациялық шығуларды жоғарғы қабатқа көтеру және лифтілер мен көтергіштерді (өрт лифтілерін қоспағанда) токтан ажырату, сондай-ақ өрт туындаған кезде эскалаторлардың (траволаторлардың) жетектерін автоматты ажырату
өрескел
65.
Эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын пайдалану кезінде жобалау шешімдерін (оның ішінде эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын жарықтандыру, олардың саны, өлшемдері және көлемдік-жоспарлау шешімдері бойынша, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында өрт қауіпсіздігі белгілерінің болуы бойынша) талаптарын сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
66.
Эвакуациялау жолдарында еркін және ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылатын есіктерді орнату (функционалдық өрт қауіптілігі Ф1.3 және Ф1.4 сыныпты үй-жайларды, жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі санаттары "А" және "Б" үй-жайларды, бір мезгілде 15-тен аспайтын адам болатын үй-жайларды, ауданы 200 шаршы метр аспайтын қоймаларды, санитарлық тораптарды, 3-типтік баспалдақ алаңдарына шығу жолдарының есіктерін қоспағанда)
өрескел
67.
Эвакуациялық шығу жолдарының есіктеріндегі іш қатуды оларды кілтсіз ішінен еркін ашу мүмкіндігімен қамтамасыз ету
өрескел
68.
Эвакуациялау жолдарында пайдаланылатын "Шығу", "Эвакуациялық (қосалқы) шығу", "Эвакуациялық шығу есігі" өрт қауіпсіздігінің көлемді жарық белгілерін жарамды күйде және жарық индикациясы қосылған күйде ұстау
өрескел
69.
Жұмыс жарығының электрмен қоректенуі тоқтатылған кезде эвакуациялық жарықтандырудың автоматты қосылуын қамтамасыз ету
өрескел
70.
Эвакуациялау жолдары мен шығу жолдарының (оның ішінде өту жолдарының, дәліздердің, тамбурлардың, галереялардың, лифт холлдарының, саты алаңдарының, баспалдақ марштарының, есіктердің, эвакуациялық люктердің) жобалық мөлшерлерін тарылтатын кедергілерді орнатуға, сондай-ақ эвакуациялық шығу жолдарының есіктерін бітеп (жауып) тастауға жол бермеу
өрескел
71.
Эвакуациялаудың өзге (қайталайтын) жолдары болмаған кезде, не көрсетілген құрылғылардың қолмен ашуға және ашық күйінде бұғаттауға мүмкіндік беретін техникалық шешімдер болмаған кезде адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін эвакуациялау жолдарында табалдырықтарды (есік ойықтарындағы табалдырықтарды қоспағанда), жылжымалы және көтеру-түсіру есіктері мен қақпаларын, айналмалы есіктер мен турникеттерді, сондай-ақ құрылғыларды орнатуға жол бермеу
өрескел
72.
Отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды қоспағанда, эвакуациялау жолдарында едендерді, қабырғаларды, төбелерді, сатылар мен баспалдақ марштарын әрлеу, қаптау және бояу үшін өрт қауіптілігі сыныбына сәйкес келмейтін, жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
73.
Саты торларының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастауға жол бермеу
өрескел
74.
Түтінсіз баспалдақ торларында ауа аймақтарын шынылауға немесе жабуға жол бермеу
өрескел
75.
Есіктер мен фрамугалардың шыныларында арматураланған шыныны кәдімгі шыныға ауыстыруға жол бермеу
өрескел
76.
Жобада көзделген ғимараттар мен құрылыстарда қоқыс құбырлары клапандарының болуы, олар жабық жағдайда, жарамды күйде ұсталады және бүркемелерде тығыздағышпен қамтамасыз етіледі
өрескел
77.
Үй-жай жабдығын орналастыру кезінде баспалдақ торлары мен эвакуациялау жолдарына эвакуациялық өту жолдарының болуы
өрескел
78.
Адамдар көп жиналатын үй-жайлардағы кілемдерді, кілем жолдарын, еден жабындарын еденге бекіту
елеулі
Электр желілерін, электр қондырғыларын және электр техникалық бұйымдарды пайдалануға қойылатын талаптар
79.

Недопущение прокладки и эксплуатации воздушных линий электропередачи над горючими кровлями, навесами, а также открытыми складами (штабелями, скирдами) горючих веществ, материалов и изделий, наружных технологических установок по взрывопожарной и пожарной опасности категорий А, Б, В1-В4
грубое
80.
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции завода-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
грубое
81.
Недопущение использования приемников электрической энергии с нарушением конструкции и систем защиты, предусмотренных заводом-изготовителем, в том числе поврежденных и незакрепленных электроустановочных изделий, а также недопущение эксплуатации электросети-времянки
грубое
82.
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
грубое
83.
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
грубое
84.
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок, самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
грубое
85.
Недопущение при эксплуатации электрических установок размещения (складирование) пожароопасных и (или) взрывопожароопасных веществ и материалов у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры, а также в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств размещения помещений для хранения, в том числе электротехнического оборудования, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллонов с газами
грубое
86.
Недопущение применения во взрывоопасных и пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
грубое
87.
Проверка состояния стационарного оборудования и электропроводки силовой и осветительной сети, испытание и измерение сопротивления изоляции проводов, кабелей и заземляющих устройств при вводе в эксплуатацию, а в дальнейшем по графику, но не реже одного раза в три года
грубое
88.
Монтирование всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, пусковых аппаратов и приспособлений электроустановок только на негорючих основаниях
грубое
89.
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
грубое
90.
Выполнение соединения и ответвления проводов и кабелей, за исключением проводов, проложенных на изолирующих опорах, в соединительных и ответвительных коробках, изоляционных корпусах соединительных и ответвительных сжимов, специальных нишах строительных конструкций, внутри корпусов электроустановочных изделий, аппаратов и машин
грубое
Требования к содержанию систем отопления и вентиляции зданий и сооружений
91.
Удаление продуктов горения от теплогенерирующих аппаратов за пределы зданий и сооружений через специально предназначенные для этих целей дымовые каналы. Недопущение использования в качестве дымовых каналов воздуховоды системы вентиляции
грубое
92.
Наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи
значительное
93.

Жанғыш шатырлардың, жабындардың, сондай-ақ жанғыш заттардың, материалдар мен бұйымдардың ашық қоймаларының (қатарлардың, маялардың), А, Б, В1-В4 санаттарының жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша сыртқы технологиялық қондырғылардың үстінен электр берудің әуе желілерін тартуға және пайдалануға жол бермеу
өрескел
80.
Дайындаушы зауыттың нұсқаулығында жазылған қауіпсіздік талаптарын бұза отырып, электр желілері мен электр энергиясын қабылдағыштарды, өртке әкелуі мүмкін ақаулықтары бар электр қабылдағыштарды (ұшқын шығаруды, қысқа тұйықталуды, кабельдер мен сымдардың оқшаулағышын шектен тыс қыздыруды, автоматты басқару жүйелерінің, аварияға қарсы және өртке қарсы қорғаныстың істен шығуын), сондай-ақ зақымдалған немесе қорғаныш қасиетін жоғалтқан электр сымдарын және кабельдерді пайдалануға жол бермеу
өрескел
81.
Дайындаушы зауыт көздеген конструкциялары мен қорғау жүйелері бұзылған электр энергиясын қабылдағыштарды, оның ішінде бүлінген және бекітілмеген электр қондырғыларының бұйымдарын, сондай-ақ уақытша электр торабын пайдалануға жол бермеу
өрескел
82.
Конструкцияда көзделген термореттегіштер болмаған немесе ақаулы болған кезде электр қыздырғыш аспаптарын қолдануға жол бермеу
өрескел
83.
Электр үтіктерді, электр плиталарын, электр шәйнектерін және электр қыздырғыш аспаптарын өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректендіру цокольдері, қыздыру дискілері), егер дайындаушы кәсіпорынның нұсқаулығында олардың болуы көзделсе, пайдалануға жол бермеу
өрескел
84.
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен жылыту аспаптарын қолдануға, калибрленбеген балқымалы ендірмелерді, қолдан жасалған артық жүктемеден және қысқа тұйықталудан қорғау аппараттарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
85.
Электр қалқандарының, электр қозғалтқыштарының және іске қосу аппаратурасының жанында өрт қауіпті және (немесе) жарылыс өрт қауіпті заттар мен материалдарды орналастыруға (жинауға), сондай-ақ жабық тарату құрылғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде сақтауға арналған үй-жайларды, оның ішінде электр техникалық жабдықты, қосалқы бөлшектерді, жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтар мен газ баллондарын орналастыруға жол бермеу
өрескел
86.
Жарылыс қаупі және өрт қаупі бар аймақтарда дайындаушы зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейі мен түрі белгіленбеген электр жабдығын қолдануға жол бермеу
өрескел
87.
Күштік және жарықтандыру желісінің стационарлық жабдығы мен электр сымдарының жай-күйін тексеру, пайдалануға беру кезінде, ал одан әрі кесте бойынша үш жылда кемінде бір рет өткізгіштердің, кабельдердің және жерге тұйықтау құрылғыларының оқшаулау кедергісін сынау және өлшеу
өрескел
88.
Барлық ток өткізгіш бөліктерді, тарату құрылғыларын, аппараттар мен өлшеу аспаптарын, сондай-ақ жару үлгісіндегі сақтандыру құрылғыларын, ажыратқыштарды, іске қосу аппараттары мен электр қондырғыларының құрылғыларын тек жанбайтын негіздерде монтаждау
өрескел
89.
Сымдар мен кабельдердің талсымдарын жалғау, ұштау және тармақтауды өртке қатысты қауіпті ауыспалы кедергілерді болдырмау үшін сығымдау, дәнекерлеу немесе арнайы қысқыштар көмегімен орындау
өрескел
90.
Оқшаулағыш тіректерге, жалғаушы және тармақтаушы қораптарға, жалғаушы және тармақтаушы қысқыштардың оқшаулағыш корпустарына, құрылыс конструкцияларының арнайы қуыстарына, электр орнату бұйымдарының, аппараттар мен машиналардың корпустарының ішіне салынған сымдарды қоспағанда, сымдар мен кабельдердің жалғауы мен тармақталуын орындау
өрескел
Ғимараттар мен құрылыстардың жылыту және желдету жүйелерін күтіп-ұстауға қойылатын талаптар
91.
Ғимараттар мен құрылыстардан тыс жылу шығаратын құрылғылардан жану өнімдерін осы мақсат үшін арнайы әзірленген түтін арналары арқылы шығару. Түтін арналары ретінде желдету жүйесінің ауа өткізгіштерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
92.
Түтін арнасының конструкциясында оларды мерзімді күйеден тазарту үшін технологиялық ойықтардың болуы
елеулі
93.

Наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 метра без отверстий, располагаемого перед топочным отверстием вдоль печи
значительное
94.
Установка аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке. Заполнение указанного поддона песком или другим негорючим адсорбентом
грубое
95.
Наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе, исправных дверец и установленные нормами противопожарные разделки (отступки) от горючих конструкций. Наличие на топливопроводе около каждой форсунки отопительных котлов и теплогенераторных установок не менее двух вентилей: один – у топки, другой – у емкости с топливом
грубое
96.
Осуществление топки печей специально выделенными лицами, проинструктированных о мерах пожарной безопасности при эксплуатации отопительных приборов
незначительное
97.
Недопущение к эксплуатации неисправных печей и отопительных приборов
грубое
98.
Недопущение при эксплуатации теплогенерирующих аппаратов:

Қатты отынмен жұмыс істейтін жылу шығаратын аппараттардың от жағатын есігінің астында жанғыш материалдардан жасалған еденде пештің бойындағы оттық саңылауының алдында орналасқан тесіктерсіз көлемі кемінде 0,5 х 0,7 метр металл табақтың болуы
елеулі
94.
Сұйық отынмен жұмыс істейтін аппарат авариялық төгілу кезінде отын багындағы бүкіл отын мөлшері сиятын металл науаға орнату. Көрсетілген науаны құммен немесе басқа жанбайтын адсорбентпен толтыру
өрескел
95.
Сұйық, қатты және газ тәрізді отынмен жұмыс істейтін жылу шығаратын аппараттарда жарамды есіктердің және жанғыш құрылымдардан нормалармен белгіленген өртке қарсы бөліктердің (аралықтардың) болуы. Жылу қазандықтары мен жылу генераторлық қондырғылардың әрбір форсункасының жанындағы отын өткізгіште кемінде екі вентильдің болуы: біреуі – оттықта, екіншісі – отыны бар сыйымдылықта
өрескел
96.
Жылыту аспаптарын пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаудан өткен, арнайы белгіленген адамдардың пеш жағуды жүзеге асыруы
болмашы
97.
Ақаулы пештер мен жылыту аспаптарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
98.
Жылу шығаратын аппараттарды пайдалану кезінде жол бермеу:

1) работы на аппарате с нарушенной герметичностью топливопроводов и при неисправном запорном клапане на нем, неплотными соединениями корпуса форсунки с теплогенерирующим аппаратом, неисправными дымоходами, электродвигателями и аппаратами защиты, а также при отсутствии тепловой защиты электродвигателя и неисправностях;
2) работы на аппарате с открытыми топливными баками;
3) установки ограждения из материалов групп горючести ГЗ-Г4 около аппарата и расходных баков;
4) отогревания топливопроводов открытым пламенем;
5) зажигание рабочей смеси через смотровой глазок;
6) регулирования зазоров между электродами свечей при работающем теплогенерирующем аппарате;
7) оставления работающих теплогенерирующих аппаратов без присмотра или поручение присмотра за ними детям.
грубое
99.
Недопущение при эксплуатации центральных котельных, предназначенных для отопления организаций и жилых домов в населенных пунктах:
1) хранения жидкого топлива в не предназначенных для этих целей помещениях;
2) применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренных инструкциями по эксплуатации оборудования;
3) эксплуатация теплогенерирующих установок при подтекании жидкого топлива или утечке газа из систем топливоподачи;
4) сушка горючих материалов на котлах и паропроводах
грубое
100.
Недопущение при эксплуатации печного отопления:
1) оставления без присмотра топящиеся печи, а также поручение надзора за ними детям;
2) размещения подготовленного для сжигания топлива, а также горючих веществ и материалов на предтопочном листе;
3) применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
4) топки печи иными видами топлива, применение которых не предусмотрено для конкретного вида печи;
5) топки печи в помещениях во время проведения в них собраний и массовых мероприятий;
6) перекаливания печи;
7) сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов;
8) использования задвижки (заслонки) без предусмотренных нормами проектирования отверстий;
9) использования вентиляционных и газовых каналов в качестве дымоходов, прокладывания транзитных дымоходов через жилые помещения.
Проведение обслуживания отопительных приборов и систем перед началом отопительного сезона. Очистка дымовых труб, дымоходов и элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона.
грубое
101.
Хранение топлива (угля) в специально приспособленных для этого помещениях или на специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 метров от сгораемых строений
грубое

1) отын құбырларының герметикалығы бұзылған аппараттағы және ондағы тиек клапаны ақаулы, форсунка корпусы жылу шығаратын аппаратпен тығыз жалғанбаған, мұржалары, электр қозғалтқыштары мен қорғау аппараттары ақаулы, сондай-ақ электр қозғалтқыштың жылу қорғағышы болмаған және ақаулықтар кезіндегі жұмыстарға;
2) ашық отын бактары бар аппараттағы жұмыстарға;
3) аппарат пен шығыс бактарының жанында жану тобы ГЗ-Г4 материалдарынан жасалған қоршау қондырғыларын орнатуға;
4) отын құбырларын ашық жалынмен жылытуға;
5) жұмыс қоспасын қарау тесігі арқылы тұтатуға;
6) жылу шығаратын аппарат жұмыс істеп тұрған кезде шырақтардың электродтары арасындағы саңылауларды реттеуге;
7) жұмыс істеп тұрған жылу шығаратын аппараттарды қараусыз қалдыруға немесе оларды балаларға қарауға тапсыруға
өрескел
99.
Елді мекендердегі ұйымдар мен тұрғын үйлерді жылытуға арналған орталық қазандықтарды пайдалану кезінде жол бермеу:
1) сұйық отынды осы мақсаттарға арналмаған үй-жайларда сақтауға;
2) жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көзделмеген жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға;
3) отын беру жүйелерінен сұйық отынның ағуы немесе газдың шығуы кезінде жылу өндіргіш қондырғыларды пайдалануға;
4) жанғыш материалдарды қазандар мен бу құбырларында кептіруге
өрескел
100.
Жылыту пештерін пайдалану кезінде жол бермеу:
1) жанып жатқан пештерді қараусыз қалдыруға, сондай-ақ оларды балаларға қадағалауды тапсыруға;
2) жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ жанғыш заттар мен материалдарды оттық саңылау алдындағы металл табаққа орналастыруға;
3) қатты отынмен пайдаланылатын пештерді тұтату үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға;
4) оларды қолдану пештің нақты түрі үшін көзделмеген, пештің оттықтарын отынның өзге түрлерімен жағуға;
5) үй-жайларда жиналыстар және бұқаралық іс-шаралар өткізу кезінде пеш жағуға;
6) пешті қыздыруға;
7) жанғыш заттар мен материалдарды пештің және түтін жолдарының бетінен 0,5 м кем қашықтықта кептіруге;
8) саңылауларға жобалау нормаларында көзделмеген ысырмаларды (жапқыштарды) пайдалануға;
9) желдету және газ арналарын түтін арналары ретінде пайдалануға, транзиттік түтіндіктерді тұрғын үй-жайлар арқылы жүргізуге.
Жылыту маусымы басталар алдында жылыту аспаптары мен жүйелеріне қызмет көрсетуді жүргізу. Пайдаланбас бұрын, сондай-ақ жылыту маусымы кезінде, жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырларын, түтіндіктерін және элементтерін күйеден тазарту.
өрескел
101.
Отынды (көмірді) осы үшін арнайы бейімделген үй-жайларда немесе жанатын құрылыстардан кемінде 8 метр қашықтықта орналасқан арнайы бөлінген алаңдарда сақтау
өрескел

102.
Наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой
грубое
103.
Недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 метра до топочных отверстий печей и менее 0,7 метра до остальных нагретых частей печей
грубое
104.
Наличие побелки на чердаках дымовых труб и стен, в которых проходят дымовые каналы
значительное

102.
Өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын, күл-қоқысты орналастыру және оларды сумен сөндіру үшін арнайы бөлінген орындарының болуы
өрескел
103.
Жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің жану саңылауларына дейін 1,25 метрден төмен және пештердің қалған қыздырылған бөліктеріне дейін 0,7 метрден төмен қашықтықта орналастыруға жол бермеу
өрескел
104.
Түтін құбырларының шатырларында және түтін арналары өтетін қабырғаларда әктеудің болуы
елеулі

105.
Наличие искрогасителей на дымовых трубах котельных установок
грубое
106.
Соблюдение инструкции предприятий-изготовителей, а также требований государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, предъявляемых к системам отопления, при установке печей заводского изготовления в помещениях общежитий, административных, общественных и административных и бытовых зданий промышленных предприятий, в жилых домах
грубое

105.
Қазандық қондырғыларының түтін құбырларында ұшқын сөндіргіштердің болуы
өрескел
106.
Жатақханалардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың әкімшілік, қоғамдық және әкімшілік және тұрмыстық ғимараттарының үй-жайларында, тұрғын үйлерде зауытта дайындалған пештерді орнату кезінде жылу жүйелеріне дайындаушы кәсіпорындардың нұсқаулықтарының, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерінің қойылатын талаптарын сақтау
өрескел

107.
Соблюдение требований пожарной безопасности при установке временных металлических печей:
1) металлические печи обеспечиваются ножками высотой не менее 0,2 метров;
2) металлические печи устанавливаются на расстоянии не менее:
1 метра – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования; 0,7 метров – от конструкций, защищенных от возгорания; 1,25 метров – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования
значительное
108.
Соблюдение требований при выносе в окно металлических труб теплогенерирующих аппаратов:
1) при выведении металлической дымовой трубы через окно в него вставляется заменяющий разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы;
2) труба выводится за стену здания на расстояние не менее чем 0,7 метра и направляется вверх на высоту, не менее чем 0,5 метра;
3) патрубок, выведенный из окна верхнего этажа, выступает выше карниза не менее чем на 1 метр. На патрубок устанавливается колпак.
грубое

107.
Уақытша металл пештерді орнату кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау: 1) металл пештер биіктігі кемінде 0,2 метр аяқтармен қамтамасыз етіледі; 2) металл пештер кемінде: ағаш конструкциялардан, жиһаздардан, тауарлардан, стеллаждардан, сөрелерден және басқа да жабдықтардан 1 метр; ағаш конструкциялардан, жиһаздардан, тауарлардан, сөрелерден және басқа да жабдықтардан қорғалған конструкциялардан – 0,7 метр; от жағу саңылауларынан ағаш конструкциялар мен басқа да жабдықтарға – 1,25 метрге дейін орналасады
елеулі
108.
Жылу генерациялайтын аппараттардың металл құбырларын терезеге шығару кезінде талаптарды сақтау:
1) металл түтін құбырын терезе арқылы шығару кезінде оған түтін құбырының кемінде үш диаметрінің өлшемімен шатыр темірінен жасалған бөлуді алмастыратын парақ қойылады;
2) түтін құбыры ғимараттың қабырғасынан кемінде 0,7 метр қашықтыққа және кемі 0,5 метр биіктікке шығарылады;
3) жоғарғы қабаттың терезесінен шығарылған келте құбыр карнизден кемінде 1 метр жоғары шығып тұрады. Келте құбырға қалпақ орнатылады.
өрескел

109.
Применение электрокалориферов с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой
грубое
110.
Эксплуатация конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем в соответствии с проектной документацией
значительное

109.
Желдеткіш жұмыс істемей тұрған кезде қыздыру элементтеріне электр энергиясын беруді болдырмайтын жарамды дабылы мен бұғаттағышы және электр және жылу қорғағышпен көзделген, шығатын ауаның температурасын бақылау және оны реттеу автоматикасы бар электркалориферлерді қолдану
өрескел
110.
Жобалық құжаттамаға сәйкес желдету жүйелерінің ауа өткізгіштері мен түтінге қарсы желдету жүйелерінің каналдары мен транзиттік арналарын (оның ішінде ауа өткізгіштерді, коллекторларды, шахталарды) пайдалану
елеулі

111.
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержание их в закрытом состоянии. Постоянное закрытие вентиляционных камер на замок
значительное
112.
Проверка в сроки, установленные технической документацией и содержание в исправном состоянии огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройств блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматических устройств отключения вентиляции при пожаре. Очистка от загрязнений горючей пылью чувствительных элементов привода задвижек (легкоплавкие замки, легкосгораемые вставки, термочувствительные элементы). Очистка вентиляционных камер, циклонов, фильтров, воздуховодов от горючих пылей, отходов производства и жировых отложений
значительное

111.
Желдету камераларында қандай да бір жабдықтар мен материалдарды сақтауға және оларды жабық күйде ұстауға жол берілмейді. Желдеткіш камераларын үнемі құлыпқа жабу
елеулі
112.
Техникалық құжаттамада белгіленген мерзімде, ауа өткізгіштердегі от бөгегіш құрылғыларды (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт сигнализациясы немесе өрт сөндіру қондырғылары бар желдеткіш жүйелерінің бұғаттау құрылғыларын, өрт кезінде желдеткішті автоматты түрде ажырату құрылғыларын тексеру және жарамды күйде ұстау. Ысырмалар жетегінің сезімтал элементтерін (тез балқитын құлыптар, тез жанатын ендірмелер, термосезгіш элементтер) жанғыш шаңмен ластанудан тазарту. Желдету камераларын, циклондарды, сүзгілерді, ауа өткізгіштерді жанғыш шаңдардан, өндіріс қалдықтарынан және май шөгінділерінен тазарту
елеулі

113.
Недопущение при эксплуатации систем вентиляции и кондиционирования воздуха:
1) оставления дверей вентиляционных камер открытыми;
2) закрывания вытяжных каналов, отверстий и решеток;
3) подключения к воздуховодам газовых отопительных приборов;
4) выжигания скопившихся в воздуховодах жировых отложений, пылей и горючих веществ
грубое
Требования к содержанию источников противопожарного водоснабжения
114.
Наличие, соответствие проектной документации и содержание в исправном состоянии естественных и искусственных источников противопожарного водоснабжения (в том числе противопожарный водопровод, пожарные водоемы, емкости для хранения воды на цели пожаротушения), а также подъездов с площадками (пирсами) с твердым покрытием размерами не менее 12х12 метров для установки пожарных автомобилей и забора воды в любое время года
грубое

113.
Желдету және ауаны баптау жүйелерін пайдалану кезінде:
1) желдету камераларының есіктерін ашық қалдыруға;
2) сору арналарын, тесіктер мен торларды жабуға;
3) газ жылыту аспаптарын ауа өткізгіштеріне қосуға;
4) ауа арналарында жиналған май қабаттарын, шаңдарды және жанғыш заттарды күйдіруге жол бермеу
өрескел
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін ұстауға қойылатын талаптар
114.
Өртке қарсы сумен жабдықтаудың табиғи және жасанды көздерінің (оның ішінде өртке қарсы су құбыры, өрт сөндіру су айдындары, өрт сөндіру мақсатында суды сақтауға арналған ыдыстар), сондай-ақ өрт сөндіру автомобильдерін орнатуға және су алуға арналған өлшемдері кемінде 12х12 метр қатты жабыны бар алаңдары (пирстері) бар кіреберістердің болуы, жобалық құжаттамаға сәйкестігі және жыл мезгіліне сай жарамды күйде ұсталуы
өрескел

115.
Наличие акта и протокола испытаний результатов технического осмотра и проверки на водоотдачу и работоспособность систем внутреннего противопожарного водоснабжения посредством пуска воды оборудования систем противопожарного водоснабжения (пожарные гидранты, пожарные краны, сухотрубные системы водяного и пенного пожаротушения, а также водяного орошения)
значительное
116.
Утепление и очистка пожарных гидрантов в зимнее время от снега и льда
значительное
117.
Опломбирование устройств ручного пуска установок пожаротушения, запорно-пускового устройства огнетушителей и дверц пожарных шкафов
значительное
118.
Обеспечение пожарных кранов системы внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35±0,15 м над полом помещения, укомплектованность рукавами, стволами, и заключение в пожарные шкафы.
Указание на дверце шкафа буквенного индекса "ПК" и порядкового номера. Содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными или сложенными в гармошку и присоединенными к кранам и стволам
значительное
119.
Наличие пожарных шкафов в любом из трех вариантов (навесные, приставные и встроенные), с возможностью размещения в них комплекта оборудования пожарного крана и не менее двух ручных огнетушителей, с массой заряда огнетушащего вещества огнетушителя не менее 5 килограммов, а также средств индивидуальной защиты и спасения людей
значительное
120.
Наличие в помещениях насосной станции общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов. Указание на каждой задвижке и пожарном насосе-повысителе их назначения
незначительное
121.
Обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
грубое
122.
Наличие задвижек с электроприводом на обводных линиях водомерных устройств наружного и внутреннего противопожарного водопроводов. Открытие задвижек от кнопок, установленных в пожарных шкафах и сблокированных с запуском насосов-повысителей противопожарного водопровода, при их наличии. Проведение проверки на работоспособность задвижек с электроприводом, установленных на обводных линиях водомерных устройств - не реже двух раз в год, а пожарных насосов – ежемесячно
значительное
123.
Обеспечение насосных установок для противопожарных целей ручным и дистанционным управлением, а для зданий высотой свыше 50 метров, культурно-зрелищных учреждений, конференц-залов, актовых залов и для зданий, оборудованных спринклерными и дренчерными установками – с ручным, автоматическим и дистанционным управлением
грубое
124.
Обеспечение сигнала для открытия электрифицированной задвижки на обводной линии водомера на вводе водопровода, одновременно с сигналом автоматического или дистанционного пуска насосов для противопожарных целей, открытием пожарного крана, вскрытием спринклерного оросителя или включением (ручным или автоматическим) дренчерной системы
грубое

115.
Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелері жабдықтарының (өрт гидранттары, өрт крандары, су және көбікті өрт сөндірудің құрғақ құбырлы жүйелері, сондай-ақ сумен суландыру) суын іске қосу арқылы ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің су берілуіне және жұмысқа қабілеттілігіне техникалық байқау және тексеру нәтижелерін сынау актісі мен хаттамасының болуы
елеулі
116.
Қысқы уақытта өрт гидранттарын оқшаулау және қар мен мұздан тазарту
елеулі
117.
Өрт сөндіру қондырғыларын қолмен іске қосу құрылғыларын, өрт сөндіргіштердің бекіту-іске қосу құрылғыларын және өрт шкафтарының есіктерін пломбалау
елеулі
118.
Ішкі өртке қарсы су құбыры жүйесінің өрт крандарын үй-жайдың еденінен 1,35±0,15 м биіктікте қамтамасыз ету, жеңдермен, оқпандармен жиынтықтау және өрт шкафтарына жинақтау.
Шкафтың есігінде "ӨК" әріптік индексін және реттік нөмірін көрсету. Өрт жеңдерін құрғақ, жақсы оралған немесе бүктелген және крандар мен оқпандарға жалғанған күйде ұстау
елеулі
119.
Үш нұсқаның кез келгенінде (аспалы, қосалқы және жапсарлас) өрт сөндіру шкафтарының болуы, оларда өрт краны жабдығының жиынтығын және кемінде екі қол өрт сөндіргішін, өрт сөндіргіштің өрт сөндіру заты зарядының массасы кемінде 5 килограмм, сондай-ақ адамдарды жеке қорғау және құтқару құралдарын орналастыру мүмкіндігі бар
елеулі
120.
Сорғы станциясының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы схемасының және сорғыларды байлау схемасының болуы. Әрбір ысырмада және өрт сорғы-көтергіште мақсатын көрсету
болмашы
121.
Кәсіпорынды электр жабдықтаумен өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарын үздіксіз қоректендіруді қамтамасыз ету
өрескел
122.
Сыртқы және ішкі өртке қарсы су құбырларының су өлшеу құрылғыларының айналма желілерінде электр жетегі бар ысырмалардың болуы. Өрт шкафтарында орнатылған және бар болған жағдайда өртке қарсы су құбырының сорғы-көтергіштерін іске қосумен бұғатталған түймелерден ысырмаларды ашу. Су өлшегіш құрылғылардың айналма желілерінде орнатылған электр жетегі бар ысырмалардың жұмысқа қабілеттілігіне жылына кемінде екі рет, ал өрт сорғыларының – ай сайын тексеру жүргізу
елеулі
123.
Өртке қарсы мақсаттар үшін сорғы қондырғыларын қолмен және қашықтықтан басқарумен, ал биіктігі 50 метрден жоғары ғимараттар, мәдени-ойын-сауық мекемелері, конференц-залдар, акт залдары үшін және спринклерлік және дренчерлік қондырғылармен жабдықталған ғимараттар үшін – қолмен, автоматты және қашықтықтан басқарумен қамтамасыз ету
өрескел
124.
Су құбыры кірмесіндегі су өлшегіштің айналма желісінде электрлендірілген ысырманы ашу үшін, өртке қарсы мақсаттар үшін сорғыларды автоматты немесе қашықтықтан іске қосу сигналымен, өрт кранын ашумен, спринклерлік суландырғышты ашумен немесе дренчерлік жүйені (қолмен немесе автоматты) қосумен бір мезгілде сигналды қамтамасыз ету
өрескел

125.
Приспособленность водонапорных башен для отбора воды пожарной техникой в любое время года. Недопущение использования для хозяйственных и производственных нужд запаса воды, предназначенного для целей пожаротушения
значительное
Требования к эксплуатации систем и установок пожарной автоматики
126.
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем проведения своевременного технического обслуживания, освидетельствования и планово-предупредительного ремонта квалифицированными специалистами объекта или организациями в области работы со слаботочным оборудованием с оформлением документов
грубое

125.
Жылдың кез келген уақытында өрт техникасымен су алуға арналған су мұнараларының жарамдылығы. Өрт сөндіру мақсатына арналған су қорын, шаруашылық және өндірістік қажеттіліктер үшін пайдалануға жол бермеу
елеулі
Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалануға қойылатын талаптар
126.
Құжаттарды рәсімдей отырып, объектінің білікті мамандары немесе тогы әлсіз жабдықпен жұмыс саласындағы ұйымдар уақтылы техникалық қызмет көрсету, куәландыру және жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу жолымен өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын жұмысқа қабілетті күйде ұстау
өрескел

127.
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации.
незначительное
128.
Знание устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте обслуживающим персоналом объекта или квалифицированным специалистом организации в области работы со слаботочным оборудованием
значительное
129.
Проведение технического освидетельствования систем и установок пожарной автоматики после истечения срока службы, указанного в документации на техническое средство, а также в случаях отказа работы этих систем и установок
значительное
130.
Наличие самостоятельной электрической сети по первой категории надежности, начиная от вводно-распределительного устройства до потребителя электроэнергии, для питания систем противопожарной защиты, аварийного освещения
значительное
Требования к промышленным предприятиям
131.
Наличие на каждом предприятии сведений о показателях пожарной опасности применяемых в технологических процессах веществ и материалов, а для зданий и помещений категории по взрывопожарной и пожарной опасности
значительное
132.
Недопущение совместного применения, хранения и транспортировки веществ и материалов, которые при взаимодействии друг с другом вызывают воспламенение, взрыв или образуют горючие и токсичные газы (смеси)
грубое
133.
Осуществление работ по очистке конструкции вытяжных устройств (шкафов, окрасочных, сушильных камер), аппаратов и трубопроводов пожаробезопасными способами согласно графику, утвержденному руководителем предприятия
незначительное
134.
Содержание в рабочем состоянии искрогасителей, искроуловителей, огнезадерживающих, огнепреграждающих, пыле- и металлоулавливающих и противовзрывных устройств системы защиты от статического электричества, устанавливаемых на технологическом оборудовании, трубопроводах
грубое
135.
Осуществление отбора проб легковоспламеняющихся и горючих жидкостей из резервуаров (емкостей) и замер уровня в светлое время суток приспособлениями, исключающими искрообразование при ударах. Недопущение выполнения указанных операций по отбору проб во время грозы, закачки или откачки продукта.
Недопущение подачи легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в резервуары (емкости) "падающей струей", а также превышение скорости наполнения и опорожнения резервуара суммарной пропускной способности установленных на резервуарах дыхательных клапанов (вентиляционных патрубков)
грубое
136.
Содержание дверей и люков пылесборных камер и циклонов при их эксплуатации закрытыми, своевременное удаление горючих отходов, собранных в камерах и циклонах
значительное

127.
Өрт автоматикасы жүйелерімен және қондырғыларымен жабдықталған объектіде техникалық құжаттаманың болуы.
болмашы
128.
Объектіге объектінің қызмет көрсетуші персоналы немесе ұйымның әлсіз ток жабдығымен жұмыс саласындағы білікті маманы орнатқан өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының құрылғылары мен жұмыс принциптерін білу
елеулі
129.
Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын техникалық құралға арналған құжаттамада көрсетілген қызмет мерзімі өткеннен кейін, сондай-ақ осы жүйелер мен қондырғылардың жұмысы істен шыққан жағдайларда техникалық куәландыруды жүргізу
елеулі
130.
Енгізу-тарату құрылғысынан бастап электр энергиясын тұтынушыға дейін, өртке қарсы қорғау, авариялық жарықтандыру жүйелерін қоректендіру үшін сенімділіктің бірінші санаты бойынша дербес электр желісінің болуы
елеулі
Өнеркәсіптік кәсіпорындарға қойылатын талаптар
131.
Әрбір кәсіпорында технологиялық процестерде қолданылатын заттар мен материалдардың өрт қауіптілігінің көрсеткіштері, ал ғимараттар мен үй-жайлар үшін жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша санаттары туралы мәліметтердің болуы
елеулі
132.
Бір-бірімен өзара әрекеттескенде тұтану, жарылыс тудыратын немесе жанғыш және уытты газдар (қоспалар) түзетін заттар мен материалдарды бірге қолдануға, сақтауға және тасымалдауға жол бермеу
өрескел
133.
Сору құрылғыларының (шкафтардың, сырлау, кептіру камераларының), аппараттар мен құбыржолдардың конструкцияларын тазарту жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру, кәсіпорын басшысы бекіткен кестеге сәйкес, өртке қауіпсіз тәсілдермен жүргізіледі
болмашы
134.
Технологиялық жабдықта, құбыржолдарда орнатылатын статикалық электрден қорғау жүйесінің ұшқын сөндіргіштерін, ұшқын тұтқыштарды, от бөгегіш, шаң- және металл тұтқыш және жарылысқа қарсы құрылғыларын жұмыс күйінде ұстау
өрескел
135.
Резервуарлардан (сыйымдылықтардан) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың сынамаларын алуды және тәуліктің жарық уақытында соққы кезінде ұшқын шығуды болдырмайтын құралдармен деңгейді өлшеуді жүзеге асыру. Найзағай ойнау, өнімді айдау немесе тартып шығару кезінде сынамаларды іріктеу бойынша көрсетілген операцияларды орындауға жол бермеу.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды резервуарларға (сыйымдылықтарға) "құламалы ағыспен" беруге, сондай-ақ резервуарларға орнатылған тыныс алу клапандарының (желдеткіш келте құбырлардың) жиынтық өткізу қабілетінің резервуарды толтыру және босату жылдамдығының артуына жол бермеу
өрескел
136.
Шаң жинайтын камералар мен циклондардың есіктері мен люктерін оларды пайдалану кезінде жабық ұстау, камералар мен циклондардан жиналған жанғыш қалдықтарды уақтылы жою
елеулі

137.
Недопущение использования для проживания производственных зданий, складов на территориях предприятий, а также размещение в складах производственных мастерских
грубое
138.
Недопущение хранения в пешеходных тоннелях и переходах кладовых, оборудования, горючих материалов, вывешивания стендов и плакатов из горючих материалов, а также прокладки силовых кабелей, трубопроводов, транспортирующих газы, кислоты, легковоспламеняющиеся и горючие жидкости
грубое
139.
Обозначение границ проездов и проходов в цехах разметками
незначительное
140.
Недопущение прокладки через склады и производственные помещения, транзитных электросетей, а также трубопроводов для транспортирования горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих пылей
грубое
141.
Содержание производственных помещений в чистоте и недопущение перегрузки оборудованием, сырьем и готовой продукцией, превышающей сменную потребность – выработку, а при круглосуточном процессе производства – суточную.
Нормативное установление для цеховых кладовых допустимого в пределах суточной (сменной) нормы количества единовременного хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, химикатов.
Хранение горючих и легковоспламеняющихся жидкостей, применяемых в производстве в герметической закрытой металлической таре и в количестве не превышающей суточной (сменной) нормы
значительное

137.
Өндірістік ғимараттарды, кәсіпорындардың аумақтарындағы қоймаларды тұру үшін пайдалануға, сондай-ақ өндірістік шеберханалардың қоймаларында орналастыруға жол бермеу
өрескел
138.
Жаяу жүргіншілер тоннельдері мен өту жолдарында қоймаларды, жабдықтарды, жанғыш материалдарды сақтауға, жанғыш материалдардан жасалған стендтер мен плакаттарды ілуге, сондай-ақ күш беретін кабельдерді, газдарды, қышқылдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды тасымалдайтын құбыржолдарды төсеуге жол бермеу
өрескел
139.
Цехтардағы өту жолдарының шекараларын таңбалармен белгілеу
болмашы
140.
Қоймалар мен өндірістік үй-жайлар арқылы транзиттік электр желілерін, сондай-ақ жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш шаңды тасымалдауға арналған құбырларды төсеуге жол бермеу
өрескел
141.
Өндірістік үй-жайларды таза ұстау және өндірісте ауысымдық қажеттіліктен асатын жабдықтың, шикізаттың және дайын өнімнің, ал тәулік бойы өндіріс процесінде – тәуліктік өндірістің шамадан тыс жүктелуіне жол бермеу.
Цех қоймалары үшін нормативтік белгілеудің тәуліктік (ауысымдық) норма шегінде жол берілетін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, химикаттарды бір мезгілде сақтау мөлшері.
Өндірісте қолданылатын жанғыш және тез тұтанатын сұйықтықтарды герметикалық жабық металл ыдыста және тәуліктік (ауысымдық) нормадан аспайтын мөлшерде сақтау
елеулі

142.
Защита технологических проемов в стенах и перекрытиях огнепреграждающими устройствами
грубое
143.
Содержание в постоянном исправном состоянии защитных мембран взрывных предохранительных клапанов на линиях и адсорберах
значительное
144.
Наличие в гидросистемах с применением горючей жидкости контроля за уровнем масла в баке и недопущение превышения давления масла в системе выше предусмотренного в паспорте
значительное
145.
Оборудование бункеров измельченных древесных частиц и формирующие машины системой аспирации, поддерживающей в емкости разряжение, и снабжение датчиками, сигнализирующими об их заполнении
значительное
146.
Оборудование барабанной сушилки и бункеров сухой стружки и пыли установками автоматического пожаротушения и противовзрывными устройствами
значительное
147.
Оснащение системы транспортирования стружечных и пылевых материалов приспособлениями, предотвращающих распространение огня, и люками для ликвидации загораний
значительное
148.
Оборудование емкости для сбора древесной и взрывоопасной пыли от аспирационных и пневмотранспортных систем противовзрывными устройствами, находящимися в рабочем состоянии
значительное
149.
Проведение не реже одного раза в сутки очистки от остатков летучих смоляных выделений и продуктов пиролиза древесины, пыли и отходов камер термической обработки плит. Наличие для удаления взрывоопасных газов из камер термической обработки древесностружечных плит автоматического устройства для открывания шибера вытяжной трубы на 2-3 минуты через каждые 15 минут. Недопущение проведения термообработки недопрессованных плит с рыхлыми кромками
значительное
150.
Автоматический контроль температуры в камерах обработки и в масляных ваннах
значительное
151.
Оборудование сушильных барабанов, использующих топочные газы, искроуловителями
значительное
152.
Оборудование пропиточных, закалочных и других ванн с горючей жидкостью устройствами аварийного слива в подземные емкости, расположенных вне здания. Оборудование каждой ванны местным отсосом горючих паров
значительное
153.
Оборудование приточных и вытяжных каналов паровоздушных и газовых камер специальными заслонками (шиберами), закрывающимися при возникновении пожара
грубое
154.
Оборудование газовых сушильных камер исправными устройствами, автоматически прекращающими поступление топочных газов в случае остановки вентиляции
значительное
155.
Установка перед газовыми сушильными камерами искроуловителей, предотвращающих попадание искр в сушильные камеры
значительное
156.
Недопущение эксплуатации сушильных установок с трещинами на поверхности боровов и с неработающими искроуловителями
грубое

142.
Қабырғалар мен жабындардағы технологиялық ойықтарды от бөгегіш құрылғылармен қорғау
өрескел
143.
Желілер мен адсорберлерде жарылудан сақтандыратын клапандардың қорғау мембраналарын тұрақты жарамды күйде ұстау
елеулі
144.
Жанғыш сұйықтықтарды қолдана отырып, гидрожүйелерде бактағы май деңгейін бақылаудың болуы және жүйедегі май қысымының куәлікте көзделгеннен асып кетуіне жол бермеу
елеулі
145.
Ұсақталған ағаш бөлшектерінің бункерлерін және қалыптастыратын машиналарды сыйымдылықта разрядты ұстап тұратын аспирация жүйесімен және олардың толғаны туралы сигнал беретін датчиктермен жабдықтау
елеулі
146.
Барабанды кептіргіш пен құрғақ жаңқа бункерлерін автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен және жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
елеулі
147.
Жаңқа және шаң материалдарын тасымалдау жүйесін оттың таралуын болдырмайтын құрылғылармен және жануды жоюға арналған люктермен жарақтандыру
елеулі
148.
Аспирациялық және пневмокөліктік жүйелерден ағаш және жарылыс қаупі бар тозаңдарды жинауға арналған сыйымдылықтарды жарамды күйдегі жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
елеулі
149.
Тәулігіне кемінде бір рет ұшпа шайыр бөліністерінің қалдықтарынан және ағаш пиролизі өнімдерінен, тозаңнан және плиталарды термиялық өңдеу камераларының қалдықтарынан тазартуды жүргізу. Ағаш жаңқалы плиталардың термиялық өңдеу камераларынан жарылыс қауіпті газдарды шығару үшін сору құбырының шиберін әрбір 15 минут сайын 2-3 минутқа ашуға арналған автоматты құрылғының болуы. Нығыздалмаған борпылдақ жиекті плиталарға термоөңдеу жүргізуге жол бермеу
елеулі
150.
Өңдеу камералары мен май ванналарындағы температураны автоматты бақылау
елеулі
151.
Жағу газдарын пайдаланатын кептіру барабандарын, ұшқын тұтқыштармен жабдықтау
елеулі
152.
Сіңдіру және жанғыш сұйықтықтары бар басқа ванналарды ғимараттан тыс орналасқан жерасты ыдыстарына авариялық құю құрылғыларымен жабдықтау. Әрбір ваннаны жанғыш буларды жергілікті сорумен жабдықтау
елеулі
153.
Бу, ауа және газ камераларын және сору арналарын өрт шыққан кезде жабылатын арнайы жапқыштармен (шиберлермен) жабдықтау
өрескел
154.
Газ кептіру камераларын желдеткіш тоқтап қалған жағдайда, оттық газдардың түсуін автоматты түрде тоқтататын жарамды құрылғылармен жабдықтау
елеулі
155.
Газ кептіру камераларының алдында ұшқындардың кептіру камераларына түсуін болдырмайтын ұшқын ұстағыштарды орнату
елеулі
156.
Пеш көмейінің бетінде сызаттары бар және жұмыс істемейтін ұшқын тұтқыштары бар кептіру қондырғыларын пайдалануға жол бермеу
өрескел

157.
Оборудование топочно-сушильных отделений исправными приборами для контроля температуры сушильного агента
значительное
158.
Оборудование сушильных камер устройствами, отключающими вентиляторы калориферов при возникновении загорания в камере и включающих средства стационарного пожаротушения
грубое
159.
Оборудование сушильных камер (помещения, шкафы) для сырья, полуфабрикатов и покрашенных готовых изделий автоматикой отключения обогрева при превышении температуры свыше допустимой
значительное
160.
Хранение негашеной извести в специальных помещениях не ниже II степени огнестойкости, пол которых предусматривает расстояние над поверхностью земли не менее чем на 0,5 метра
значительное
161.
Содержание в исправном состоянии футеровки доменных, сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров, ковшей и других емкостей для расплавленного металла
значительное
162.
Защита входов в кабельные тоннели, маслоподвалы, расположенных в непосредственной близости от мест разлива, а также у мест транспортировки расплавленного металла, от попадания расплавленного металла огнестойкими порогами высотой не менее 300 миллиметров
значительное
163.
Защита кабелей электромеханизмов, электрооборудования и устройств гидроприводов у мест разлива металла, шлака и в зонах повышенных температур от механических повреждений, воздействия лучистого тепла, а также от попадания на них брызг расплавленного металла и шлака
значительное
164.
Обеспечение колошниковой площадки и площадок для исследовательских работ двумя выходами
грубое
165.
Оборудование доменных печей приборами контроля температуры кожуха по всей высоте и площади печи
значительное
166.
Недопущение складирования материалов и отходов производства у фундаментов доменных печей
незначительное
167.
Оборудование для контроля за прогаром воздушных фурм сигнализирующими устройствами. Недопущение работы на прогоревших фурменных приборах
значительное
168.
Недопущение хранения оборудования и складирование материалов (в том числе горючих) в местах возможного попадания расплавленного металла и шлака
значительное
169.
Недопущение размещения расходных баков с мазутом под печами, размещение баков на расстоянии не менее 5 метров от печей и надежная защита специальными теплозащитными экранами
значительное
170.
Соединение расходных баков закрытыми спускными и переливными трубопроводами с аварийными емкостями для спуска мазута в случае пожара
грубое
171.
Недопущение работы конвертера при наличии утечки конвертерных газов в охладителе и охлаждение водой раскаленных мест на кожухе конвертера с расплавленным металлом
грубое

157.
От жағу-кептіру бөлімшелерін кептіру агентінің температурасын бақылауға арналған жарамды аспаптармен жабдықтау
елеулі
158.
Кептіру камераларын камерада жану пайда болған кезде калорифер желдеткіштерін өшіретін және стационарлық өрт сөндіру құралдарын қосатын құрылғылармен жабдықтау
өрескел
159.
Шикізатқа, жартылай фабрикаттарға және сырланған дайын бұйымдарға арналған кептіру камераларының (үй-жайлардың, шкафтардың) температурасы рұқсат етілген температурадан асқан кезде жылытуды ажырату автоматикасымен жабдықталуы
елеулі
160.
Сөндірілмеген әкті отқа төзімділіктің II дәрежесінен төмен емес, едені жер бетінен кемінде 0,5 метр қашықтықты көздейтін арнайы үй-жайларда сақтау
елеулі
161.
Домна, болат балқыту пештерін, конвертерлерді, миксерлерді, шөміштерді және балқытылған металлға арналған басқа да ыдыстардың футерлерін жарамды күйде ұстау
елеулі
162.
Кабельдік тоннельдерге, құю орындарына тікелей жақын орналасқан май жертөлелеріне, сондай-ақ балқытылған металды тасымалдау орындарына кіретін жолдарды балқытылған металдың түсуінен биіктігі кемінде 300 миллиметр табалдырықтармен қорғау
елеулі
163.
Металл, күл төгу жерлерінде және жоғары температураның аймақтарында электр механизмдерінің кабельдерін, электр жабдықтары мен гидравликалық жетек құрылғыларын механикалық зақымданудан, сәулелі жылудың әсерінен, сондай-ақ оларға балқытылған металл мен күлдің шашырауынан қорғау
елеулі
164.
Колошник алаңын және зерттеу жұмыстарына арналған алаңдарды екі шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
165.
Домна пештерін пештің барлық биіктігі мен ауданы бойынша қаптаманың температурасын бақылау аспаптарымен жабдықтау
елеулі
166.
Өндірістік материалдар мен қалдықтарды домна пештерінің іргетастарына жинауға жол бермеу
болмашы
167.
Ауа фурмаларының күйіп қалуын бақылауға арналған дабыл беру құрылғыларымен жабдықтау. Күйіп кеткен фурмалық аспаптарда жұмыс істеуге жол бермеу
елеулі
168.
Балқытылған металл мен күлдің түсуі мүмкін жерлерде жабдықтарды сақтауға және материалдарды (оның ішінде жанғыш) жинауға жол бермеу
елеулі
169.
Мазуты бар шығыс бактарын пештердің астына орналастыруға жол бермеу, бактарды пештерден кемінде 5 метр қашықтықта орналастыру және арнайы жылудан қорғайтын экрандармен сенімді қорғау
елеулі
170.
Шығыс бактарын өрт болған жағдайда мазутты түсіруге арналған авариялық сыйымдылықтары бар жабық түсіру және құю құбырларына жалғау
өрескел
171.
Салқындатқышта конвертерлік газдардың ағуы және балқытылған металы бар конвертердің қаптамасындағы қызған жерлерді сумен салқындату кезінде конвертердің жұмысына жол бермеу
өрескел

172.
Недопущение использования легковоспламеняющихся жидкостей для зажигания газа при постановке на сушку сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров
грубое
173.
Недопущение в местах хранения, подготовки и приготовления пожаровзрывоопасных материалов и смесей на их основе применения открытого огня
грубое
174.
Недопущение совместного транспортирования и хранения алюмо-магниевого, алюмо-бариевого и алюминиевых порошков с селитрой, кислотами, щелочами и окислителями, а также горючими материалами
значительное
175.
Недопущение размещения бункера с легковоспламеняющимися шихтовыми материалами под троллеями шихтовых кранов
значительное
176.
Обеспечение печных трансформаторов средствами пожаротушения и аварийными маслоприемниками, рассчитанными на полный объем масла в трансформаторе
значительное
177.
Оборудование вакуумных камер индуктивных и вакуумнодуговых печей, а также плавильных камер электронно-лучевых печей взрывными предохранительными клапанами
грубое
178.
Недопущение эксплуатации систем отвода пылегазовыделений от электросталеплавильных и рудовосстановительных печей, не оборудованных устройствами, исключающими загорания, взрывы газов и пылей
значительное
179.
Оборудование бункеров, камер распыления жидкого алюминия затворами, исключающими попадание на конвейерную ленту горячего порошка в процессе распыления
значительное
180.
Недопущение во избежание окисления, самовозгорания и взрыва алюминиевого порошка, наличия влаги и сырости в местах его производства и хранения
значительное
181.
Недопущение в помещениях для производства порошков и пудр из алюминия, магния и сплавов на их основе устройства подвалов, подпольных каналов и приямок
значительное
182.
Недопущение совместного хранения и транспортирования алюмобариевого и алюминиевого порошков с селитрой, кислотами, щелочами, окислителями и горючими веществами
значительное
183.
Хранение легковоспламеняющихся материалов или материалов, способствующих быстрому возгоранию (стружка магниевая и магниевые сплавы, селитра, бертолетова соль, термитная смесь) в специально отведенных местах плавильного корпуса металлотермических цехов в закрытой металлической таре (банках, бочках) в количестве, не превышающем двухсуточную потребность
значительное
184.
Оборудование бункеров для хранения самовозгорающихся материалов устройствами для контроля за температурой этих материалов, работа которых сблокирована с пуском средств пожаротушения
значительное
185.
Оборудование систем гидропривода устройством для автоматического перекрытия напорных задвижек при обрыве маслопровода
значительное

172.
Болат балқытқыш пештерді, конвертерлерді, миксерлерді кептіруге қою кезінде газды тұтату үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
173.
Өрт-жарылыс қаупі бар материалдар мен олардың негізіндегі қоспаларды сақтау, дайындау орындарында ашық отты қолдануға жол бермеу
өрескел
174.
Алюмин-магний, алюмин-барий және алюминий ұнтақтарын селитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және тотықтырғыштармен, сондай-ақ жанғыш материалдармен бірге тасымалдауға және сақтауға жол бермеу
елеулі
175.
Тез тұтанатын шихта материалдары бар бункерді шихта крандары троллейлерінің астына орналастыруға жол бермеу
елеулі
176.
Пеш трансформаторларын өрт сөндіру құралдарымен және трансформатордағы майдың толық көлеміне есептелген авариялық май қабылдағыштармен қамтамасыз ету
елеулі
177.
Индуктивті және вакуумды доғалы пештердің вакуумдық камераларын, сондай-ақ электронды-сәулелік пештердің балқыту камераларын жарылыстан сақтандыратын клапандармен жабдықтау
өрескел
178.
Газ бен тозаңның тұтануын, жарылысын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталмаған электр болат балқытқыш және кенді қалпына келтіру пештерінен газ тозаңын бұру жүйелерін пайдалануға жол бермеу
елеулі
179.
Сұйық алюминийді тозаңдату бункерлерін, камераларын, тозаңдату процесінде конвейерлік таспаға ыстық ұнтақтың түсуін болдырмайтын, тығындармен жабдықтау
елеулі
180.
Алюминий ұнтағының тотығуын, өздігінен жануын және жарылуын болдырмау үшін, оны өндіру және сақтау орындарында ылғал мен дымқылдың болуына жол бермеу
елеулі
181.
Алюминийден, магнийден және олардың негізіндегі қорытпалардан жасалған ұнтақтар мен опаларды өндіруге арналған үй-жайларда жертөлелерді, жерасты арналары мен шұңқырларды орнатуға жол бермеу
елеулі
182.
Алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын селитрамен, қышқылдармен, сiлтiлермен, тотықтырғыштар және жанғыш заттармен бiрге сақтауға және тасымалдауға жол бермеу
елеулі
183.
Тез тұтанатын материалдарды немесе тез тұтануға ықпал ететін материалдарды (магний жоңқасы және магний қорытпалары, селитра, бертолет тұзы, термит қоспасы) металл термиялық цехтардың балқыту корпусының арнайы бөлінген орындарында екі тәуліктік қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жабық металл ыдыста (банкаларда, бөшкелерде) сақтау
елеулі
184.
Өздігінен тұтанатын материалдарды сақтауға арналған бункерлерді, жұмысы өрт сөндіру құралдарын іске қосумен блокталған, осы материалдардың температурасын бақылауға арналған құрылғылармен жабдықтау
елеулі
185.
Гидрожетек жүйелерін май құбыры үзілген кезде арынды ысырмаларды автоматты жабуға арналған құрылғымен жабдықтау
елеулі

186.
Недопущение при эксплуатации масляного хозяйства применения источника открытого огня, искрения в маслоподвалах и вблизи маслонаполненного оборудования
грубое
187.
Содержание закрытыми маслоподвалы и кабельные тоннели для предотвращения попадания в них с рабочих площадок окалины, искр и источников воспламенения
значительное
188.
Обеспечение, в случае возникновения пожара, автоматического отключения вентиляционных устройств тоннелей и маслоподвалов
грубое
189.
Обеспечение на случай пожара ванн для расконсервации подшипниковых узлов, а также расходных баков для мазута аварийными емкостями для слива горючих жидкостей, которые располагаются вне здания цеха
грубое
190.
Содержание в исправном состоянии технологической автоматики, предупреждающей создание взрывоопасных концентраций на участках с применением защитных взрывоопасных газов
грубое
191.
Недопущение при термической обработке металла (непрерывный отжиг ленты) использования ванны с расплавленным натрием без защитного газа. Недопущение попадания воды или влажных материалов в ванну с натрием
грубое
192.
Недопущение хранения на рабочих местах опилок, стружек и отходов титана и его сплавов. Хранение контейнеров с надписью "Отходы титана" в специально отведенном сухом помещении с постоянно действующей вентиляцией
значительное
193.
Недопущение применения для разогрева смеси и растворения парафина, стеарина в керосине открытого огня, открытых электрических спиралей или поверхностей с температурой свыше 100°С
грубое
194.
Недопущение производства работ на участках приготовления и применения керосино-стеариновой смеси без наличия огнетушителей
значительное
195.
Недопущение разлива керосино-стеариновой смеси и осуществления сбора отходов керосино-стеариновой смеси на рабочих местах при допрессовке изделий
значительное
196.
Недопущение применения горючих (взрывоопасных) газов в качестве топлива и восстановительной среды
грубое
197.
Обеспечение краскозаготовительных отделений окрасочных цехов (участков) самостоятельным выходом наружу
грубое
198.
Выполнение полов в помещениях, где производятся лако-краско приготовительные, окрасочные и бензомоечные работы, из негорючих материалов, не образующих искр при ударе
значительное
199.
Облицовка внутренних поверхностей стен помещений на высоте не менее 2 метров негорючим, легко очищающимся от загрязнений материалом
грубое
200.
Выполнение открывания всех дверей цеха, участка, установок открывающимися наружу или в сторону ближайших выходов из здания
грубое
201.
Производство окрасочных работ, промывки деталей только при действующей приточной и вытяжной вентиляции с местными отсосами от красочных шкафов, ванн, камер и кабин. Блокировка работы установок, а также систем подачи на операцию окраски, промывки, лакировки, мойки и обезжириванию с применением покрытий на нитрооснове, бензине и легковоспламеняющимися жидкостями с системой вентиляции
значительное

186.
Май шаруашылығын пайдалану кезінде ашық от көзін қолдануға, май жертөлелерінде және жақын маңда май толтырылған жабдықтың ұшқындауына жол бермеу
өрескел
187.
Жұмыс алаңдарынан қабыршақтардың, ұшқындардың және тұтану көздерінің түсуін болдырмау үшін май жертөлелері мен кабель туннельдерін жабық күйде ұстау
елеулі
188.
Туннельдер мен май жертөлелерінің желдеткіш құрылғыларын, өрт болған жағдайда автоматты түрде ажыратуды қамтамасыз ету
өрескел
189.
Өрт болған жағдайда мойынтірек тораптарын консервациялауға арналған ванналарды, сондай-ақ цех ғимаратынан тыс орналасқан, жанғыш сұйықтықтарды төгуге арналған авариялық ыдыстармен мазутқа арналған шығыс бактарын қамтамасыз ету
өрескел
190.
Қорғаныш жарылыс қауіпті газдарды қолдана отырып, учаскелерде жарылыс қаупі бар концентрациялардың пайда болуына жол бермейтін технологиялық автоматиканы жарамды күйде ұстау
өрескел
191.
Металды термиялық өңдеу кезінде (таспаны үздіксіз күйдіру) қорғау газы жоқ ерітілген натрийі бар ваннаны пайдалануға жол бермеу. Судың немесе дымқыл материалдардың натрийі бар ваннаға түсуіне жол бермеу
өрескел
192.
Жұмыс орындарында титан және оның қорытпаларының үгінділерін, жаңқаларын және қалдықтарын сақтауға жол бермеу. "Титан қалдықтары" деген жазуы бар контейнерлерді желдеткіші тұрақты жұмыс істейтін арнайы бөлінген құрғақ үй-жайда сақтау
елеулі
193.
Қоспаны қыздыру және парафинді, стеаринді еріту үшін керосиндегі ашық отты, ашық электр спиральдарын немесе температурасы 100°С жоғары беттерді қолдануға жол бермеу
өрескел
194.
Өрт сөндіргіштерсіз керосинді-стеарин қоспасын дайындау және қолдану учаскелерінде жұмыс жүргізуге жол бермеу
елеулі
195.
Керосин-стеарин қоспасының төгілуіне және бұйымдарды қосымша престеу кезінде жұмыс орындарында керосин-стеарин қоспасының қалдықтарын жинауды жүзеге асыруға жол бермеу
елеулі
196.
Жанғыш (жарылыс қауіпті) газдарды отын және қалпына келтіру ортасы ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
197.
Бояу цехтарының (учаскелерінің) бояу дайындайтын бөлімшелерін дербес сыртқа шығумен қамтамасыз ету
өрескел
198.
Лак бояу дайындау, бояу және бензинмен жуу жұмыстары жүргізілетін үй-жайлардың едендерін соққы кезінде ұшқын шығармайтын жанбайтын материалдардан жасау
елеулі
199.
Үй-жайлардың қабырғаларын ішкі беттері кемінде 2 метр биіктікте жанбайтын, ластанудан оңай тазаланатын материалмен қаптау
өрескел
200.
Цехтың, учаскенің, қондырғылардың барлық есіктерінің сыртқа немесе ғимараттан жақын шығу жағына қарай ашылуын орындау
өрескел
201.
Сырлау жұмыстарын жүргізу, бөлшектерді бояу шкафтардан, ванналардан, камералар мен кабиналардан жергілікті сорғыштары бар қолданыстағы ішке сору және сыртқа тарату желдеткіші кезінде ғана жуу. Қондырғылардың, сондай-ақ нитро негіздегі жабындарды, бензинді және желдету жүйесі бар тез тұтанатын сұйықтықтарды қолдана отырып бояу, лактау, жуу және майсыздандыру операциясына беру жүйелерінің жұмысын бұғаттау
елеулі

202.
Недопущение эксплуатации вытяжной вентиляции окрасочных шкафов, камер и кабин без водяных оросителей (гидравлических фильтров) или других эффективных устройств для улавливания частиц горючих красок и лаков
значительное
203.
Недопущение применения огня для выжигания отложений краски в кабинах и воздуховодах
грубое
204.
Применение для мойки и обезжиривания изделий и деталей негорючих составов, паст, растворителей и безопасных в пожарном отношении технических моющих средств
значительное
205.
Хранение каустической соды, селитры, присадок в специально оборудованном помещении
значительное
206.
Обеспечение мест хранения кислот готовыми растворами мела, извести или соды для немедленной нейтрализации случайно пролитых кислот
незначительное
207.
Хранение тары из-под лакокрасочных материалов плотно закрытыми и на специальных площадках, расположенных на расстоянии не менее 20 метров от зданий и сооружений
значительное
208.
Оборудование стеллажей для укладки труб и изделий после промасливания устройствами для стока и отвода масла с последующей его откачкой
значительное
209.2
Наличие не менее двух газоанализаторов паров хладоагента, которые блокируются с приточно-вытяжной вентиляцией и устройствами выключения компрессоров в помещениях машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок
грубое
210.
Обеспечение хранения баллонов с хладоагентами (аммиак) в специальных складах. Недопущение их хранение в машинных отделениях. Недопущение размещения коммуникаций с хладоагентом в эвакуационных коридорах и проходах, лестничных клетках, шахтах подъемников, а также транзитная прокладка их через пожаро- и взрывоопасные помещения
значительное
211.
Размещение баллонов с аммиаком на расстоянии не менее 10 метров от открытых источников огня и не ближе 5 метров от отопительных приборов
значительное
212.
Наличие в помещениях аммиачных холодильных установок внутренних пожарных кранов стволами-распылителями, позволяющими получать распыленную воду
грубое
213.
Недопущение замены негорючей теплоизоляции трубопроводов с хладоагентами на горючую
грубое
214.
Отделение вентиляционных систем машинного и аппаратного отделений от вентиляционных систем помещений
грубое
215.
Содержание в технически исправном состоянии взрывозащищенного электрооборудования в машинных и аппаратных отделениях аммиачных холодильных установок
грубое
216.
Недопущение в процессе эксплуатации помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок замены легкосбрасываемых элементов (панели, окна, двери)
грубое

202.
Бояу шкафтарының, камералар мен кабиналардың сору желдеткішін сумен суландырғыштарсыз (гидравликалық сүзгілерсіз) немесе жанғыш бояулар мен лактардың бөлшектерін ұстауға арналған басқа да тиімді құрылғыларсыз пайдалануға жол бермеу
елеулі
203.
Отты, кабиналар мен ауа өткізгіштердегі бояу шөгінділерін күйдіру үшін қолдануға жол бермеу
өрескел
204.
Бұйымдар мен бөлшектерді жуу және майсыздандыру үшін жанбайтын құрамдарды, пасталарды, еріткіштерді және өртке қатысты қауіпсіз техникалық жуу құралдарын қолдану
елеулі
205.
Каустикалық соданы, селитраны, саптамаларды арнайы жабдықталған үй-жайда сақтау
елеулі
206.
Кездейсоқ төгілген қышқылдарды дереу бейтараптандыру үшін қышқылдарды бордың, әктің немесе соданың дайын ерітінділерімен сақтау орындарын қамтамасыз ету
болмашы
207.
Лак-бояу материалдарының ыдысын тығыз жабық және ғимараттар мен құрылыстардан кемінде 20 метр қашықтықта орналасқан арнайы алаңдарда сақтау
елеулі
208.
Майланғаннан кейін құбырлар мен бұйымдарды салуға арналған стеллаждарды майды ағызуға және бұруға арналған құрылғылармен жабдықтау
елеулі
209.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелерінің үй-жайларында сору-сыртқа тарату желдеткішімен және компрессорларды ажырату құрылғыларымен бұғатталатын кемінде екі хладагент буының газ талдағышының болуы
өрескел
210.
Хладоагенттері (аммиак) бар баллондарды арнайы қоймаларда сақтауды қамтамасыз ету. Оларды машина бөлімшелерінде сақтауға жол берілмеу. Хладоагенті бар коммуникацияларды эвакуациялау дәліздерінде және өтетін жерлерде, сатылы торларда, көтергіш шахталарында орналастыруға, сондай-ақ оларды өрт және жарылыс қауіпті үй-жайлар арқылы транзиттік төсеуге жол бермеу
елеулі
211.
Аммиагы бар баллондарды ашық от көздерінен кемінде 10 метр және жылу беру аспаптарынан 5 метр қашықтықта алыс орналастыру
елеулі
212.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының үй-жайларында ішкі өрт крандарының шашыраған суды беруге мүмкіндік беретін шашыратқыш оқпандардың болуы
өрескел
213.
Хладоагенттері бар құбырлардың жанбайтын жылу оқшаулағышын жанатын жылу оқшаулағышқа ауыстыруға жол бермеу
өрескел
214.
Машина және аппарат бөлімшелерінің желдету жүйелерін үй-жайлардың желдету жүйелерінен бөлу
өрескел
215.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелерінде жарылыстан қорғалған электр жабдығын техникалық жарамды күйде ұстау
өрескел
216.
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелерінің үй-жайларын пайдалану процесінде жеңіл лақтырылатын элементтерді (панельдер, терезелер, есіктер) ауыстыруға жол бермеу
өрескел

217.
Недопущение установки в помещениях компрессорных отделений аппаратов или оборудования, конструктивно или технологически не связанные с компрессорами, а также устройства рабочих мест, офисных и кладовых помещений
значительное
218.
Недопущение изменений действующих схем расположения трубопроводов с хладоагентом
значительное
Требования к автопредприятиям, объектов обслуживания транспорта, автостоянкам (паркингов)

217.
Компрессорлық бөлімшелердің үй-жайларында компрессорлармен конструктивті немесе технологиялық байланысы жоқ аппараттарды немесе жабдықтарды орнатуға, сондай-ақ жұмыс орындарын, кеңсе және қойма үй-жайларын орналастыруға жол бермеу
елеулі
218.
Хладагенті бар құбырлардың қолданыстағы орналасу схемаларын өзгертуге жол бермеу
елеулі
Автокәсіпорындарға, көлікке қызмет көрсету объектілеріне, автотұрақтарға (паркингтерге) қойылатын талаптар

219.
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием
незначительное
220.
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита с набором противопожарного инвентаря
значительное
221.
Недопущение загромождения помещений гаражей, паркингов и площадок открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые могут препятствовать их эвакуации при возникновении пожара и чрезвычайных ситуаций
значительное
222.
Недопущение использования гаражей, помещений в зданиях автостоянок, паркингов и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер, помещений, комнат для проживания)
незначительное
223.
Недопущение в зданиях закрытых автостоянок (встроенные, пристроенные, подземные, отдельно стоящие) переоборудования или использования отдельных боксов и парковочных мест, предназначенных для хранения автомобилей, в качестве помещений для осуществления ремонтных работ и хранения веществ и материалов
грубое
224.
Наличие в помещениях хранения автомобилей водяного либо воздушного отопления, совмещенного с приточной вентиляцией
грубое
225.
Наличие схем расстановки автотехники и указателями путей движения автомобилей к эвакуационным выездам в гаражах, боксах, паркингах и площадках открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального)
незначительное
226.
Недопущение стоянки автомобилей, оснащенных газобаллонным оборудованием, двигателя которых работают на сжатом природном газе и сжиженном нефтяном газе во встроенных в зданиях иного назначения и пристроенных к ним, а также расположенных ниже уровня земли автостоянок и помещений закрытого типа и паркингах
грубое
227.
Недопущение устройства и (или) размещения помещений иного функционального назначения, не предусмотренных проектной документацией в паркингах, в автостоянках закрытого типа. Недопущение хранения горючих, взрывоопасных веществ и материалов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, масел, баллонов с горючими газами, баллонов под давлением в хозяйственных кладовых и кладовых для багажа клиентов
грубое
228.
Размещение хозяйственных кладовых и кладовых для багажа клиентов только на первом (посадочном) этаже автостоянки, для подземных автостоянок легковых автомобилей не ниже первого (верхнего) подземного этажа сооружения. Недопущение хранения горючих материалов вне хозяйственных кладовых и кладовых для багажа клиентов
грубое

219.
Қатты жабыны бар алаңдарда ашық тұрақтар аумағында көлік құралдарын ұсақ жөндеуді және ағымдағы техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтау
болмашы
220.
Көлiк құралдарын шағын жөндеу мен оларға күнделікті техникалық күтім жасауға арналған әрбiр алаңшада өртке қарсы мүкәммал жиынтығы бар өрт сөндiру қалқанының болуы
елеулі
221.
Гараждардың үй-жайларында, паркингтерде және көлiк құралдары ашық сақталатын алаңшаларда өрт және төтенше жағдайлар туындаған кезде көшiруге кедергi жасауы мүмкiн заттар мен жабдықтарды үйіп қоюға жол бермеу
елеулі
222.
Автотұрақтардың, паркингтердің және ашық тұрақтардың ғимараттарындағы гараждарды, үй-жайларды тікелей мақсаты бойынша пайдаланбауға жол бермеу (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, бояу камераларын, үй-жайларды, тұруға арналған бөлмелерді орнату)
болмашы
223.
Ғимараттардағы жабық автотұрақтарда (жапсарлас салынған, жерасты, жеке тұрған) жөндеу жұмыстарын жүзеге асыруға және заттар мен материалдарды сақтауға арналған үй-жайлар ретінде, автомобильдерді сақтауға арналған жекелеген бокстар мен тұрақ орындарын қайта жабдықтауға немесе пайдалануға жол бермеу
өрескел
224.
Автомобильдерді сақтау үй-жайларында ағынды желдеткішпен біріктірілген, сумен немесе ауамен жылытудың болуы
өрескел
225.
Гараждарда, бокстарда, паркингтерде және көлік құралдарын ашық сақтау алаңдарында (жеке меншіктен басқа) автотехниканы орналастыру схемаларының және автомобильдердің қозғалыс жолдарын нұсқағыштардың болуы
болмашы
226.
Газ баллон жабдығымен жарақтандырылған, қозғалтқыштары сығылған табиғи газбен және сұйытылған мұнай газымен жұмыс істейтін автомобильдердің өзге мақсаттағы ғимараттарға кіріктірілген және оларға жапсарлас салынған, сондай-ақ жер деңгейінен төмен орналасқан автотұрақтар мен жабық үлгідегі үй-жайларда және паркингтерде тұруына жол бермеу
өрескел
227.
Паркингтерде, жабық үлгідегі автотұрақтарда жобалау құжаттамасында көзделмеген өзге де функционалдық мақсаттағы үй-жайларды орнатуға және (немесе) орналастыруға жол бермеу. Жанғыш, жарылыс қауіпті заттар мен материалдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, майларды, жанғыш газдары бар баллондарды, қысымдағы баллондарды шаруашылық қоймаларында және тұтынушылардың багажына арналған қоймаларда сақтауға жол бермеу
өрескел
228.
Шаруашылық қоймалары мен тұтынушылардың жүгіне арналған қоймаларды автотұрақтың бірінші (отырғызу) қабатында, жеңіл автомобильдердің жер асты автотұрақтары үшін құрылыстың бірінші (жоғарғы) жер асты қабатынан төмен емес орналастыру. Жанғыш материалдарды шаруашылық қоймаларынан және тұтынушылардың жүгіне арналған қоймалардан тыс сақтауға жол бермеу
өрескел

229.
Недопущение установки транспортных средств в количестве, превышающем норму плана расстановки, уменьшения расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями)
значительное
230.
Недопущение загромождения выездных ворот и проездов, выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
грубое
231.
Недопущение оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования
грубое
232.
Недопущение заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в систему водоотведения или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши предусматривается в емкостях, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками
значительное
233.
Недопущение подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях
значительное
234.
Недопущение подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы, газовые горелки), использование открытых источников огня для освещения
грубое
235.
Недопущение установки на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов
значительное
236.
Недопущение хранения емкостей из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
значительное
237.
Недопущение проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями
грубое
238.
Недопущение осуществления стравливания сжиженного углеводородного газа в помещениях, предназначенных для хранения транспортных средств
грубое
239.
Содержание в исправном состоянии систем, связанных с контролем давления, выработки газа, подогрева двигателя, переключения на разные виды топлива и подачи газа в карбюратор-смеситель. Эксплуатация в исправном состоянии предохранительных клапанов на баллонах с сжиженным углеводородным газом, а также электромагнитных клапанов, обеспечивающих блокировку подачи топлива. Проведение освидетельствования баллонов не реже 1 раза в 2 года
грубое
240.
Недопущение применения и хранения сжиженного углеводородного газа в паркингах, закрытых гаражах-стоянках и отапливаемых помещениях, где температура воздуха превышает 250С
грубое
241.
Оснащение паркингов, помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
значительное

229.
Автомобильдер мен ғимараттар (құрылыстар) арасындағы қашықтықты азайта отырып, орналастыру жоспарының нормасынан артық мөлшерде көлік құралдарын орнатуға жол бермеу
елеулі
230.
Шығу қақпалары мен өту жолдарын үйіп тастауға, ұсталық, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағаш өңдеу жұмыстарын орындауға, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды пайдалана отырып бөлшектерді жууға жол бермеу
өрескел
231.
Көлік құралдарын отын бактарынан, отын құбырлары мен карбюраторлардан ағу болған кезде, сондай-ақ электр жабдығы ақаулы жағдайда отын бактарының мойындарын ашық қалдыруға жол бермеу
өрескел
232.
Көлік құралдарына жанар-жағармай материалдарын құюға, сондай-ақ оларды су бұру жүйесіне немесе іргелес аумаққа төгуге жол бермеу. Пайдаланылған жанар-жағармай материалдарын, сүзгілерді, шүберектерді жинау жабылатын қақпақтармен жабдықталған, жанбайтын материалдардан жасалған ыдыстарда көзделеді
елеулі
233.
Аккумуляторларды тікелей көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсаттарға бейімделмеген үй-жайларда қайта зарядтауға жол бермеу
елеулі
234.
Қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуға (алау, шырақ, дәнекерлеу шамдары, газ жанарғылары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
235.
Ортақ тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдайтын көлік құралдарын орнатуға жол бермеу
елеулі
236.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың ыдыстарын сақтауға жол бермеу
елеулі
237.
Көлік құралдарын бояуға, бөлшектерін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жууға жол бермеу
өрескел
238.
Көлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайларда сұйытылған көмірсутекті газды айдауды жүзеге асыруға жол бермеу
өрескел
239.
Қысымды бақылаумен, газ өндірумен, қозғалтқышты жылытумен, отынның әртүрлі түрлеріне ауыстырып қосумен және карбюратор-араластырғышқа газ берумен байланысты жүйелерді жарамды күйде ұстау. Сұйытылған көмірсутек газы бар баллондардағы сақтандыру клапандарын, сондай-ақ отын беруді бұғаттауды қамтамасыз ететін электромагниттік клапандарды жарамды күйде пайдалану. Баллондарды куәландыруды 2 жылда кемінде 1 рет жүргізу
өрескел
240.
Сұйытылған көмірсутекті газды паркингтерде, жабық гараж-тұрақтарда және ауа температурасы 250С асатын жылытылатын үй-жайларда қолдануға және сақтауға жол бермеу
өрескел
241.
Паркингтерді, тұрақтарға арналған үй-жайларды және көлік құралдарын ашық сақтау алаңдарын (жеке меншіктен басқа) 10 бірлік техникаға 1 трос (штанга) есебінен сүйреткіш тростармен және штангалармен жарақтандыру
елеулі

242.
Недопущение в гаражах индивидуального пользования хранения мебели, предметов домашнего обихода из горючих материалов, а также запаса топлива более 20 литров и масла более 5 литров
грубое
243.
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
значительное
244.
Недопущение курения, разведения огня, использования электронагревательных приборов
грубое
245.
Недопущение хранения кислот, щелочей или электролит в количестве, более односменной потребности
незначительное
246.
Недопущение оставления специальной одежды и посторонних предметов на рабочих местах
незначительное
247.
Недопущение размещения промывочных и окрасочных цехов в подвальных, цокольных и на первых этажах многоэтажных зданий
грубое
248.
Выполнение полов промывочных и окрасочных цехов, а также краскозаготовительных отделений негорючими, электропроводными, стойкими к растворителям, исключающими искрообразование
значительное
249.
Наличие облицовки негорючим материалом на высоту не менее 2 метров внутренних поверхностей стен промывочных и окрасочных цехов
значительное
250.
Оборудование помещений промывочных и окрасочных цехов, лакокрасочных лабораторий и краскозаготовительных отделений самостоятельной механической приточно-вытяжной вентиляцией и местной вытяжной вентиляцией от окрасочных камер, ванн окунания, установок облива, постов ручного окрашивания, сушильных камер, участков промывки и обезжиривания поверхностей. Наличие в указанных помещениях автоматических газоанализаторов
грубое
251.
Недопущение применения ребристых радиаторов в промывочных и окрасочных цехах
значительное
252.
Установка электрических пусковых устройств, кнопочных электромагнитных пускателей вне промывочных и окрасочных помещений
значительное
253.
Оборудование защитными устройствами передвижное технологическое оборудование промывочных, окрасочных цехов и краскозаготовительных отделений (лестницы, стремянки, доски, тележки)
значительное
254.
Недопущение ношения рабочими и служащими одежды из синтетических материалов и шелка, а также колец и браслетов
незначительное
255.
Обеспечение работников токопроводящей обувью и антистатическими браслетами
незначительное
256.
Выполнение на объектах железнодорожного транспорта стеллажей в камерах хранения ручной клади и багажных отделениях только из негорючих материалов. Недопущение устройства антресолей
грубое
Требования к административным зданиям (многофункциональных комплексов), многоквартирных (индивидуальных) жилых домов и общежитий

242.
Гараждарда жанғыш материалдардан жасалған жиһаздарды, үй тұрмысындағы заттарды, сондай-ақ 20 литрден астам отын қорын және 5 литрден астам май қорын пайдалануға жол бермеу
өрескел
243.
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда және қосалқы үй-жайларда жанармай толтырылған бактары бар автомобильдерге (ал газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырылған кезде) және май толтырылған картерлерге жөндеу жүргізуге жол бермеу
елеулі
244.
Темекі шегуге, от жағуға, электр қыздырғыш аспаптарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
245.
Қышқылдарды, сілтілерді немесе электролиттерді бір ауысымдық қажеттіліктен артық мөлшерде сақтауға жол бермеу
болмашы
246.
Жұмыс орындарында арнайы киім мен бөгде заттарды қалдыруға жол бермеу
болмашы
247.
Жуу және сырлау цехтарын көп қабатты ғимараттардың жертөле, цокольдық және бірінші қабаттарында орналастыруға жол бермеу
өрескел
248.
Жуу және сырлау цехтарының, сондай-ақ бояу дайындайтын бөлімшелердің едендерін жанбайтын, электр өткізгіш, еріткіштерге төзімді, ұшқын шығаруды болдырмайтын етіп орындау
елеулі
249.
Жуу және сырлау цехтары қабырғаларының ішкі бетін кемінде 2 метр биіктікке жанбайтын материалмен қаптаудың болуы
елеулі
250.
Жуу және сырлау цехтарының үй-жайларын, лак-бояу зертханаларын және бояу дайындайтын бөлімшелерді бояу камераларынан, батыру ванналарынан, құю қондырғыларынан, қолмен бояу бекеттерінен, кептіру камераларынан, беттерді жуу және майсыздандыру учаскелерінен дербес механикалық сору-тарту желдеткішімен және жергілікті сору желдеткішімен жабдықтау. Көрсетілген үй-жайларда автоматты газ талдағыштардың болуы
өрескел
251.
Жуу және сырлау цехтарында қабырғалы радиаторларды қолдануға жол бермеу
елеулі
252.
Жуу және сырлау үй-жайларынан тыс электрлік іске қосу құрылғыларын, кнопкалы электромагнитті іске қосқыштарды орнату
елеулі
253.
Жуу, сырлау цехтары мен бояу дайындау бөлімшелерінің жылжымалы технологиялық жабдықтары (сатылар, баспалдақтар, тақтайлар, арбалар) қорғаныс құралдарымен жабдықтау
елеулі
254.
Жұмысшылар мен қызметшілерге синтетикалық материалдардан және жібектен киім, сондай-ақ сақиналар мен білезіктер киюге жол бермеу
болмашы
255.
Жұмыскерлерді ток өткізгіш аяқ киіммен және антистатикалық білезіктермен қамтамасыз ету
болмашы
256.
Темір жол көлігі объектілерінде қол жүгін сақтау камералары мен жүк бөлімдеріндегі стеллаждарды тек жанбайтын материалдардан жасау. Мезаниндерді орнатуға жол бермеу
өрескел
Әкімшілік ғимараттарға (көп функционалды кешендерге), көп пәтерлі (жеке) тұрғын үйлерге және жатақханаларға қойылатын талаптар

257.
Недопущение в зданиях высотой более 28 метров загромождения площадки, предназначенные для установки и разворота автолестниц или коленчатых подъемников
грубое
258.
Недопущение устройства в зданиях высотой более 28 метров дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвальных помещений, а также проемов в несущих стенах
грубое
259.
Недопущение окрашивания, забеливания, закрывания, изолирования автоматических пожарных извещателей и оросителей в зданиях высотой более 28 метров
значительное

257.
Биіктігі 28 метрден астам ғимараттарда автосатыларды немесе иінді көтергіштерді орнатуға және олардың бұрылысына арналған алаңдарды үймелеуге жол бермеу
өрескел
258.
Биіктігі 28 метрден астам ғимараттарда тұйық қалқаларда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, жертөле үй-жайларынан есік ойықтарын, сондай-ақ көтергіш қабырғаларда ойықтар орнатуға жол бермеу
өрескел
259.
Биіктігі 28 метрден астам ғимараттарда автоматты өрт хабарлағыштары мен суландырғыштарды бояуға, әктеуге, жабуға, оқшаулауға жол бермеу
елеулі

260.
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами в зданиях высотой более 28 метров
грубое
261.
Недопущение в квартирах жилых домов и помещениях общежитий устройства различного рода мастерских и складских помещений, где применяются и хранятся взрывопожароопасные вещества и материалы
грубое
262.
Оборудование в общежитиях (за исключением жилых помещений) мест, выделенных для курения, надписями "Место для курения", урнами или пепельницами из негорючих материалов
незначительное

260.
Биіктігі 28 метрден астам ғимараттарда балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен әрлеуге жол бермеу
өрескел
261.
Тұрғын үйлердің пәтерлерi мен жатақханалардың үй-жайларында жарылыс, өрт қауiптi заттар мен материалдар қолданылатын және сақталатын әртүрлi шеберханалар мен қойма үй-жайларын орнатуға жол бермеу
өрескел
262.
Жатақханаларда (тұрғын үй-жайлардан басқа) темекi шегуге арналған орындарды "Темекi шегуге арналған орын" деген жазумен, жанбайтын материалдардан жасалған урналармен немесе темекi тұқылын салғыштармен жабдықтау
болмашы

263.
Недопущение в зданиях высотой более 28 метров обесточивания электрощитов управления системой после приемки системы противодымной защиты
грубое
264.
Недопущение в зданиях высотой более 28 метров эксплуатации вновь построенного здания до наладки систем противопожарной защиты
грубое
265.
Недопущение хранения на балконах и лоджиях в квартирах и жилых комнатах легковоспламеняющихся, горючих жидкостей, взрывчатых веществ, газовых баллонов
грубое
Требования к автомобильным заправочным и газозаправочным станциям (стационарных и передвижных) (далее – АЗС, АГЗС)

263.
Биіктігі 28 метрден астам ғимараттарда түтiнге қарсы қорғау жүйесiн қабылдағаннан кейiн жүйені басқаратын электр қалқанын токтан ажыратуға жол бермеу
өрескел
264.
Биіктігі 28 метрден астам ғимараттарда өртке қарсы қорғау жүйелерін ретке келтіргенге дейін жаңадан салынған ғимаратты пайдалануға беруге жол бермеу
өрескел
265.
Пәтерлер және тұрғын бөлмелердің балкондары мен лоджияларында тез тұтанатын, жанғыш сұйықтықтарды, жарылғыш заттарды, газ баллондарын сақтауға жол бермеу
өрескел
Автомобильге жанар-жағар май және газ құю станцияларына (стационарлық және жылжымалы) қойылатын талаптар (бұдан әрі – АЖҚС, АГҚС)

266.
Оборудование зданий автозаправочных и автогазозаправочных станций системами центрального отопления.
Использование в помещениях автозаправочных и автогазозаправочных станций масляных электронагревательных приборов заводского изготовления, отвечающих требованиям пожарной безопасности, с соблюдением требуемых расстояний до горючих конструкций и материалов.
Недопущение применения отопительных установок и устройств с применением открытого огня на территории и в зданиях автозаправочных и автогазозаправочных станций
значительное
267.
Наличие на дверях во все помещения АЗС, АГЗС, а также на наружных установках надписей с указанием:
1) категории помещений по взрывопожарной и пожарной опасности;
2) класса взрывоопасных или пожароопасных зон;
3) фамилии и инициалы ответственного за противопожарное состояние работника;

266.
Автожанармай құю және автогаз құю станциялары ғимараттарын орталық жылыту жүйелерімен жабдықтау.
Автожанармай құю және автогаз құю станцияларының үй-жайларында зауытта дайындалған, өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап беретін майлы электрмен жылыту аспаптарын жанғыш конструкциялар мен материалдарға дейінгі талап етілетін қашықтықты сақтай отырып пайдалану.
Автожанармай құю және автогаз құю станцияларының аумағында және ғимараттарында жылу қондырғылары мен ашық от қолданылатын құрылғыларды қолдануға жол бермеу
елеулі
267.
АЖҚС, АГҚС барлық үй-жайларының есіктерінде, сондай-ақ сыртқы қондырғыларда:
1) жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша үй-жайлардың санаттары
2) жарылыс-өрт қауіпті немесе өрт қауіпті аймақтар сыныбы
3) өртке қарсы жай-күйге жауапты қызметкердің тегі және аты-жөні

4) номеров телефонов вызова подразделений противопожарной службы
незначительное
268.
Наличие жесткой буксировочной штанги, длиной не менее 3 метра, для экстренной эвакуации с территории АЗС, АГЗС горящего транспортного средства
значительное
269.
Наличие опашки шириной не менее 4 метров вдоль границ АЗС, АГЗС, при размещении вблизи посевов сельскохозяйственных культур, лесных и степных массивов
значительное
270.
Недопущение озеленения территории АЗС, АГЗС кустарниками и деревьями, выделяющими при цветении хлопья, волокнистые вещества или опушенные семена
значительное

4) өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру телефондарының нөмірлері;
болмашы
268.
АЖҚС, АГҚС аумағынан жанып жатқан көлік құралын шұғыл эвакуациялау үшін ұзындығы кемінде 3 метр қатты буксирлеу штангасының болуы
елеулі
269.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының егістіктеріне, орман және дала алқаптарына жақын орналасқан кезде АЖҚС, АГҚС шекаралары бойымен ені кемінде 4 метр жыртудың болуы
елеулі
270.
АЖҚС, АГҚС аумағын гүлдену кезінде үлпек, талшықты заттар немесе жасарған тұқымдар бөлетін бұталармен және ағаштармен көгалдандыруға жол бермеу
елеулі

271.
Недопущение заправки бытовых газовых баллонов на АГЗС
грубое
272.
Выполнение из негорючих материалов навесов над технологическим оборудованием и заправочными колонками. Недопущение устройства навесов с непроветриваемыми объемами (пазухами, карманами)
значительное
273.
Недопущение эксплуатации технологического оборудования:
1) при наличии утечек топлива;
2) при отсутствии, неисправности, отключении или с просроченными сроками проверки приборов контроля и регулирования;
3) при наличии любых неисправностей
грубое

271.
АГҚС-та тұрмыстық газ баллондарын толтыруға жол бермеу
өрескел
272.
Технологиялық жабдықтар мен май құю колонкаларының үстінен жанбайтын материалдардан бастырмалар жасау. Желдетілмейтін көлемдері (қуыстары, қалталары) бар бастырмаларды орнатуға жол бермеу
елеулі
273.
Технологиялық жабдықты пайдалануға жол бермеу; 1) отынның кемуі кезінде; 2) Бақылау және реттеу аспаптары жоқ, ақаулы, ажыратылған немесе тексеру мерзімі өтіп кеткен кезде; 3) кез келген ақаулықтар болған кезде
өрескел

274.
Недопущение прокладки транзитных инженерных сетей по территории АЗС, АГЗС
грубое
275.
Недопущение внесения конструктивных изменений в технологическое оборудование, повышающие степень пожарной опасности АЗС, АГЗС
грубое
276.
Опломбирование контрольно-измерительных приборов и обозначение предельно-допустимыми параметрами (давлением, температурой, концентрацией, уровнем налива), обеспечивающими пожаробезопасную работу технологического оборудования. Обеспечение автоматической подачи предупредительных (световых или звуковых) сигналов при отклонении одного из параметров от допустимых пределов
значительное
277.
Наличие защиты от статического электричества основного и вспомогательного технологического оборудования
грубое
278.
Наличие неискрящихся и устойчивых к воздействию нефтепродуктов и окружающей среде прокладок крышек и патрубков фланцев, патрубков, штуцеров и устройств отделяющие топливо и его пары от атмосферы, в местах соприкосновения с арматурой. Исполнение указанных крышек и заглушек, которые предусмотрены для открытия при эксплуатации из неискрообразующего материала
грубое
279.
Наличие линий деаэрации в резервуарах для хранения топлива. Оснащение трубопроводов линии деаэрации огнепреградителями или дыхательными клапанами со встроенными огнепреградителями, сохраняющими работоспособность в любое время года
грубое
280.
Оборудование резервуаров для подземного хранения топлива системами контроля их герметичности
грубое
281.
Оснащение насосов для наполнения резервуаров ручными выключателями электропитания, располагаемыми в помещении операторной
грубое
282.
Обеспечение слива топлива из автоцистерн по закрытой схеме
грубое
283.
Обеспечение удаления всего транспорта и посторонних лиц с территории автозаправочной станции при въезде на нее автоцистерн с топливом. Недопущение на автозаправочной станции одновременно двух и более автоцистерн
незначительное
284.
Обеспечение для проведения операции по сливу топлива из автоцистерн в резервуары автозаправочной станции:
1) передвижным порошковым огнетушителем объемом не менее 100 литров;
2) аварийным резервуаром отвода проливов топлива, атмосферных осадков, загрязненных нефтепродуктами;
3) заземляющими устройствами для каждой автоцистерны
значительное
285.
Недопущение подсоединения заземляющих проводников к окрашенным и загрязненным металлическим частям автоцистерн
значительное
286.
Недопущение заправки транспортных средств с работающими двигателями
грубое

274.
АЖҚС, АГҚС аумағы бойынша транзиттік инженерлік желілерді төсеуге жол бермеу
өрескел
275.
АЖҚС, АГҚС өрт қауіптілігі деңгейін арттыратын технологиялық жабдыққа конструктивтік өзгерістер енгізуге жол бермеу
өрескел
276.
Бақылау-өлшеу аспаптарын пломбалау және технологиялық жабдықтың өртке қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ететін шекті рұқсат етілген параметрлермен (қысыммен, температурамен, концентрациямен, құю деңгейімен) белгілеу. Параметрлердің біреуі рұқсат етілген шектерден ауытқыған кезде ескерту (жарық немесе дыбыс) сигналдарын автоматты түрде беруді қамтамасыз ету
елеулі
277.
Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықты статикалық электрден қорғаудың болуы
өрескел
278.
Фланецтердің қақпақтары мен келтеқұбырларының, келтеқұбырлардың, штуцерлер мен арматурамен жанасу орындарында атмосферадан отын мен оның буын бөлетін құрылғылардың ұшқын шығармайтын және мұнай өнімдері мен қоршаған ортаның әсеріне төзімді төсемдерінің болуы. Пайдалану кезінде ұшқын шығармайтын материалдан ашу үшін көзделген көрсетілген қақпақтар мен бітеуіштерді орындау
өрескел
279.
Отын сақтауға арналған резервуарларда деаэрация желілерінің болуы. Деаэрация желісінің құбыржолдарын от бөгегіштермен немесе жылдың кез келген уақытында жұмыс қабілетін сақтайтын кіріктірілген от бөгегіштері бар тыныс алу клапандарымен жарақтандыру
өрескел
280.
Отынды жер астында сақтауға арналған резервуарлардың герметикалығын бақылау жүйелерімен жабдықтау
өрескел
281.
Резервуарларды толтыруға арналған сорғыларды оператор үй-жайында орналасқан электрмен қоректендірудің қол ажыратқыштарымен жарақтандыру
өрескел
282.
Автоцистерналардан отынды жабық схема бойынша құйып алуды қамтамасыз ету
өрескел
283.
Автожанармай құю станциясының аумағына отыны бар автоцистерналардың кіруі кезінде барлық көлікті және бөгде адамдарды шығаруды қамтамасыз ету. Автожанармай құю станциясында бір мезгілде екі және одан да көп автоцистерналарға жол бермеу
болмашы
284.
Автоцистерналардан автожанармай құю станциясының резервуарына отын құю жөніндегі операцияларды орындау үшін қамтамасыз ету:
1) көлемі кемінде 100 литр жылжымалы ұнтақты өрт сөндіргішпен;
2) мұнай өнімдерімен ластанған атмосфералық жауын-шашынды, төгілген отынды бұру науасы бар авариялық резервуармен;
3) әрбір автоцистернаны жерге тұйықтау қондырғысымен
елеулі
285.
Жерге тұйықтау өткізгіштерін автоцистерналардың боялған және ластанған металл бөліктеріне қосуға жол бермеу
елеулі
286.
Жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштары бар көлік құралдарына жанармай құюға жол бермеу
өрескел

287.
Недопущение проезда транспортных средств над подземными резервуарами, если это не предусмотрено в согласованных и утвержденных технических условиях и технико-эксплуатационной документации на применяемую технологическую систему
значительное
288.
Недопущение заполнения резервуаров топливом и выдача топлива потребителям во время грозы и во время опасности проявления атмосферных разрядов
грубое
289.
Недопущение въезда тракторов, не оборудованных искрогасителями, на территорию автозаправочной станции, на которых осуществляются операции по приему, хранению или выдаче бензина
грубое

287.
Егер бұл қолданылатын технологиялық жүйеге келісілген және бекітілген техникалық шарттарда және техникалық-пайдалану құжаттамасында көзделмесе, көлік құралдарының жер асты резервуарларының үстінен өтуіне жол бермеу
елеулі
288.
Найзағай кезінде және атмосфералық разрядтардың пайда болу қаупі кезінде резервуарларды отынмен толтыруға және тұтынушыларға отын беруге жол бермеу
өрескел
289.
Бензин қабылдау, сақтау немесе беру операциялары жүзеге асырылатын автожанармай құю станциясының аумағына ұшқын сөндіргіштермен жабдықталмаған тракторлардың өтуіне жол бермеу
өрескел

290.
Недопущение проведения ремонтных работ, не связанных непосредственно с ремонтом оборудования, зданий и сооружений автозаправочной станции
значительное
291.
Недопущение заправки транспортных средств с пассажирами (за исключением легковых автомобилей с количеством дверей не менее четырех)
значительное
292.
Недопущение заезда транспортных средств, груженных взрывчатыми веществами, сжатыми и сжиженными горючими газами, легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, легкогорючими материалами, ядовитыми и радиоактивными веществами и другими опасными веществами, и материалами
грубое

290.
Автожанармай құю станциясының жабдығын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеуге тікелей байланысты емес жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
елеулі
291.
Жолаушылары бар көлік құралдарына (жеңіл автомобильдерден басқа, есіктерінің саны кемінде төртеуден) жанармай құюға жол бермеу
елеулі
292.
Жарылғыш заттар, сығылған және сұйытылған жанғыш газдар, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар, тез жанатын материалдар, улы және радиоактивті заттар және басқа да қауіпті заттар мен материалдар тиелген көлік құралдарының кіруіне жол бермеу
өрескел

293.
Размещение передвижных автозаправочных станций на специально отведенных площадках
значительное
294.
Выполнение мероприятий перед началом эксплуатации передвижных автозаправочных станций на специально выделенной площадке:
1) проверка герметичности станции по контрольно-измерительным приборам и визуально;
2) подсоединение заземляющих проводников автозаправочных станций к устройству заземления площадки;
3) установки поддона под топливный бак транспортного средства;

293.
Арнайы бөлінген алаңдарда жылжымалы автожанармай құю станцияларын орналастыру
елеулі
294.
Арнайы бөлінген алаңда жылжымалы автожанармай құю станцияларын пайдалануды бастау алдында іс-шараларды орындау:
1) бақылау-өлшеу аспаптары бойынша және көзбен шолу арқылы станцияның герметикалығын тексеру;
2) автожанармай құю станцияларының жерге тұйықтау өткізгіштерін алаңның жерге тұйықтау құрылғысына қосу;
3) көлік құралының отын багының астына тегенді орнату;

4) устройство барьеров, ограничивающие подъезд транспортных средств к автозаправочной станции не менее чем на 1 метр;
5) установка предупреждающего знака и информационного щита
значительное
Требования к метрополитенам
295.
Наличие оперативного плана пожаротушения, плана эвакуации пассажиров, порядка действий работников метрополитена при работе шахт тоннельной вентиляции в случае задымления или пожара
значительное

4) автомобильге май құю станциясына көлік құралдарының кіруін кемінде 1 метрге шектейтін тосқауылдар орнатуға жол берілмейді;
5) ескерту белгісі мен ақпараттық қалқан орнату
елеулі
Метрополитендерге қойылатын талаптар
295.
Өрт сөндірудің жедел жоспарының, жолаушыларды эвакуациялау жоспарының, түтіндеген немесе өрт болған жағдайда тоннель желдеткішінің шахталары жұмыс істеген кезде метрополитен қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібінің болуы
елеулі

296.
Недопущение применения горючих материалов для облицовки стен, потолков путей эвакуации (коридоры, лестничные клетки, вестибюли, холлы), а также для устройства рекламы в отделке подземных помещений и вестибюлей станций
грубое
297.
Использование платяных шкафов, устанавливаемых в подземном пространстве метрополитенов, только из негорючих материалов
значительное
298.
Недопущение хранения в подземных сооружениях более двух баллонов с газами емкостью более 5 литров каждый вне специально отведенного места
значительное
299.
Проведение газосварочных и электросварочных работ в действующих тоннелях только со специальных агрегатов, устанавливаемых на подвижном транспорте
грубое
300.
Недопущение для проведения инструктажей размещения более 30 сотрудников метрополитена в учебных классах технических кабинетов, размещаемых в подземном пространстве
грубое
301.
Недопущение складирования запчастей и материалов в помещениях машинных залов, эскалаторов и в демонтажных камерах
грубое
302.
Установка торговых киосков только в наземных вестибюлях станций. Выполнение киосков из негорючих материалов. Размещение торговых киосков с таким расчетом, чтобы они не препятствовали проходу пассажиров
грубое
303.
Применение масляных электрорадиаторов или греющих электропанелей для отопления киосков
значительное
304.
Оборудование киосков первичными средствами пожаротушения и автоматической пожарной сигнализацией с выводом сигнала в помещение с круглосуточным пребыванием дежурного персонала
грубое
305.
Недопущение торговли и пользования легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, горючими газами, товарами в аэрозольной упаковке, пиротехническими изделиями, огнеопасными материалами
грубое
306.
Недопущение хранения товара, упаковочного материала, торгового инвентаря в помещениях станций
значительное
Требования к туристским базам, гостевым домам, домам отдыха, пансионатам, оздоровительным лагерям, местам летнего отдыха детей
307.
Недопущение размещения детских оздоровительных лагерей в деревянных зданиях выше 1 этажа
значительное
308.
Наличие негорючей кровли и утеплителя, а также оштукатуривания каркасных и щитовых зданий детских оздоровительных лагерей
грубое
309.
Недопущение покрытия здания горючими материалами, в том числе соломой, щепой, камышом, толью
грубое
310.
Недопущение устройства кухонь, прачечных в деревянных зданиях, занятых детьми
значительное
311.
Недопущение размещения более 50 детей в зданиях и сооружениях IV и V степени огнестойкости
грубое
312.
Недопущение топки печи, применения керосиновых и электронагревательных приборов в помещениях, занятых детьми в летний период
грубое

296.
Станция қабырғаларын, эвакуациялау жолдарының төбелерін (дәліздер, саты торлары, вестибюльдер, холлдар) қаптау үшін, сондай-ақ жерасты үй-жайлары мен вестибюльдерін әрлеуде жарнама орнату үшін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
297.
Метрополитендердің жер асты кеңістігінде орнатылатын киім шкафтарын тек жанбайтын материалдардан пайдалану
елеулі
298.
Жер асты құрылыстарында әрқайсысының сыйымдылығы 5 литрден астам газы бар екіден артық баллонды арнайы бөлінген орыннан тыс сақтауға жол бермеу
елеулі
299.
Қолданыстағы тоннельдерде газбен дәнекерлеу және электрмен дәнекерлеу жұмыстарын жылжымалы көлікте орнатылатын арнайы агрегаттардан ғана жүргізу
өрескел
300.
Метрополитендер қызметкерлерімен нұсқама өткізу үшін жер асты кеңістігінде орналастырылатын техникалық кабинеттердегі оқу сыныптарының сыйымдылығы 30 адамнан асуына жол бермеу
өрескел
301.
Машина залдарының үй-жайларында, эскалаторларда және бөлшектеу камераларында қосалқы бөлшектер мен материалдарды жинауға жол бермеу
өрескел
302.
Сауда дүңгіршектерін станциялардың жер бетіндегі вестибюльдерінде ғана орнату. Дүңгіршектерді жанбайтын материалдардан жасау. Сауда дүңгіршектерін жолаушылардың өтуіне кедергі келтірмейтіндей етіп орналастыру
өрескел
303.
Дүңгіршектерді жылыту үшін майлы электр радиаторларды немесе қыздыратын электр панельдерін қолдану
елеулі
304.
Дүңгіршектерді алғашқы өрт сөндіру құралдарымен және кезекші персонал тәулік бойы болатын үй-жайға сигнал шығаратын автоматты өрт дабылымен жабдықтау
өрескел
305.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды, аэрозоль орамындағы тауарларды, пиротехникалық бұйымдарды, от қауіпті материалдарды сатуға және пайдалануға жол бермеу
өрескел
306.
Станция үй-жайларында тауарларды, буып-түю материалдарын, сауда мүкәммалын сақтауға жол бермеу
елеулі
Туристік базаларға, қонақжайларға, демалыс үйлеріне, пансионаттарға, сауықтыру лагерьлеріне, балалардың жазғы демалыс орындарына қойылатын талаптар
307.
Балаларды сауықтыру лагерлерін ағаш ғимараттарда 1 қабаттан жоғары орналастыруға жол бермеу
елеулі
308.
Балалардың сауықтыру лагерьлерінің қаңқалы және қалқаншалы ғимараттарының жанбайтын шатыры мен жылытқышының, сондай-ақ сылауының болуы
өрескел
309.
Ғимаратты жанғыш материалдармен, оның ішінде сабанмен, жаңқамен, қамыспен, жабуға жол бермеу
өрескел
310.
Балалар жұмыс істейтін ағаш ғимараттарда асүйлерді, кір жуатын орындарды орнатуға жол бермеу
елеулі
311.
Отқа төзімділігі IV және V дәрежелі ғимараттар мен құрылыстарда 50-ден астам баланы орналастыруға жол бермеу
өрескел
312.
Жазғы кезеңде балалар орналасқан үй-жайларда пеш жағуға, керосинді және электрмен жылыту аспаптарын қолдануға жол бермеу
өрескел

313.
Размещение прачечных и кухонь, в местах летнего отдыха детей и оздоровительных лагерях в обособленных строениях на расстоянии не менее 15 метров от деревянных зданий, в которых размещаются дети
грубое
314.
Недопущение размещения детей в местах летнего отдыха, оздоровительных лагерях, не обеспеченных наружным противопожарным водоснабжением
значительное
315.
Обеспечение мест летнего отдыха детей, летних оздоровительных лагерей сигналом тревоги на случай пожара и первичными средствами пожаротушения. Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала
значительное
316.
Наличие минерализованных противопожарных полос шириной не менее 4 метров по периметру территории санаториев, домов отдыха и оздоровительных учреждений (в том числе летних детских дач, детских оздоровительных лагерей), расположенных в лесах и степных массивах
значительное
317.
Наличие в детском лагере плана организационно-технических мероприятий по обеспечению пожарной безопасности и схемы лагеря (базы), на которой указываются все здания, места проживания людей (жилые дома, палатки), места хозяйственного назначения, источники наружного противопожарного водоснабжения, стоянки автомобилей. Размещение схемы при въезде на территорию лагеря (базы)
незначительное
318.
Устройство на территории мест летного отдыха детей и оздоровительных лагерей палаток (юрт) площадь территории, занимаемой одной группой (1 или 2 ряда), принимается не более 800 квадратных метров. Обеспечение расстояния между группами не менее 15 метров, а между палатками (юртами) – не менее 2,5 метров
незначительное
Требования к культурно-зрелищным, развлекательным и спортивным учреждениям
319.
Соединение в ряды между собой и прочное крепление к полу всех кресел и стульев в зрительных залах и на трибунах (за исключением наличия самостоятельного выхода из ложи с количеством мест не более 12, а также в зрительных залах, используемых для танцевальных вечеров с количеством мест не более 200 при их соединении в ряду между собой)
значительное
320.
Проведение глубокой пропитки антипиренами деревянных конструкций сценической коробки (колосники, настил сцены, подвесные мостики, рабочие галереи) в процессе строительства. Обеспечение периодической обработки указанных конструкций, а также горючих декораций, сценических и выставочных оформлений, драпировок в зрительных и экспозиционных залах, фойе, буфетах
грубое
321.
Недопущение в пределах сценической коробки театрально-зрелищных учреждений одновременного нахождения декораций и сценического оборудования не более чем для двух спектаклей. Обозначение знаками мест хранения декораций на сцене. Недопущение хранения декораций, бутафории, деревянных станков, откосов, инвентаря и имущества в трюмах, на колосниках и рабочих площадках (галереях), под лестничными маршами и площадками, а также в подвалах под зрительными залами
значительное

313.
Кір жуатын орындар мен асүйлерді балалардың жазғы демалыс орындары мен сауықтыру лагерьлерінде балалар орналасатын ағаш ғимараттардан кемінде 15 метр қашықтықта оқшауланған құрылыстарда орналастыру
өрескел
314.
Балаларды сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілмеген жазғы демалыс орындарында, сауықтыру лагерьлерінде орналастыруға жол бермеу
елеулі
315.
Балалардың жазғы демалыс орындарын, жазғы сауықтыру лагерлерін өрт болған жағдайда дабыл сигналымен және алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету. Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы
елеулі
316.
Ормандар мен дала алқаптарында орналасқан санаторийлер, демалыс үйлері және сауықтыру мекемелері (оның ішінде жазғы балалар саяжайлары, балалар сауықтыру лагерлері) аумағының периметрі бойынша ені кемінде 4 метр минералдандырылған өртке қарсы жолақтардың болуы
елеулі
317.
Балалар лагерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарының және лагерьдің (базаның) схемасының болуы, онда барлық ғимараттар, адамдардың тұратын орындары (тұрғын үйлер, шатырлар), шаруашылық мақсаттағы орындар, сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздері, автомобиль тұрақтары көрсетіледі. Лагерь (база) аумағына кіру кезінде схеманы орналастыру
болмашы
318.
Балалардың жазғы демалыс орындары мен сауықтыру лагерьлерінің аумағында шатырлар (киіз үйлер) орнату бір топ алып жатқан аумақтың алаңы (1 немесе 2 қатар) 800 шаршы метрден аспайды. Топтар арасындағы қашықтық кемінде 15 метр, ал шатырлар (киіз үйлер) арасында кемінде 2,5 метр етіп қамтамасыз ету
болмашы
Мәдени-ойын-сауық, ойын-сауық және спорт мекемелеріне қойылатын талаптар
319.
Көрермен залдарындағы және мінбелердегі барлық креслолар мен орындықтарды бір-бірімен қатарға қосу және еденге берік бекіту (ложалардан өз бетімен шығу жолы болған кезде орын саны 12-ден аспайтын, сондай-ақ би кештері үшін пайдаланылатын, орын саны 200-ден аспайтын көрермен залдарында оларды бір қатарға қосылатын жағдайларды қоспағанда)
елеулі
320.
Құрылыс процесінде сахна қорабының ағаш конструкцияларына (желтартқыштар, сахна төсемдері, аспалы көпірлер, жұмыс галереялары) оттан терең сіңдіру жүргізу. Көрсетілген конструкцияларды, сондай-ақ жанғыш декорацияларды, сахналық және көрмелік безендірулерді, көрермендер және экспозициялық залдардағы, фойедегі, буфеттердегі драперлерді мерзімді өңдеумен қамтамасыз ету
өрескел
321.
Театр ойын-сауық мекемелерінің сахна қорабы шегінде бір мезгілде екі спектакльге арналған декорациялар мен сахна жабдықтарының болуына жол бермеу. Сахнадағы декорацияларды сақтау орындарын белгілермен белгілеу. Декорацияларды, бутафорияларды, ағаш станоктарды, еңістерді, мүкәммал мен мүлікті трюмдерде, желтартқыштарда және жұмыс алаңдарында (галереяларда), саты баспалдақтарының және алаңдарының астында, сондай-ақ көрермен залдарының жертөлелерінде сақтауға жол бермеу
елеулі

322.
Обеспечение при оформлении постановок вокруг планшета сцены свободного кругового прохода шириной не менее 1 метра
значительное
323.
Недопущение на сцене курения, применение открытого огня, дуговых прожекторов, фейерверков и огневых эффектов
грубое
324.
Недопущение выполнения временных мест для зрителей (выдвижные, съемные, сборно-разборные), а также недопущение выполнения сидений из синтетических материалов, выделяющих при горении высокоопасные и чрезвычайно опасные продукты горения на трибунах, крытых и открытых спортивных сооружений
значительное
325.
Недопущение установки приставных сидений на путях эвакуации
грубое
326.
Выполнение съемными сидений, предназначенных для размещения фона на трибунах при проведении спортивно-художественных праздников, открытия и закрытия международных соревнований или международных мероприятий, а также культурно-зрелищных мероприятий
грубое
327.
Недопущение расстановки кресел для зрителей в спортивных залах создающих встречные или пересекающиеся потоки зрителей с постоянных и временных трибун
грубое
328.
Содержание в исправном состоянии приспособлений для крепления временных конструкций для сидения зрителей в крытых спортивных сооружениях, а также крепления помостов, эстрад и рингов
грубое
329.
Обеспечение укладывания при бесстеллажном хранении горючего спортинвентаря, сборно-разборных конструкций залов, съемных покрытий залов, материалов, в штабели площадью не более 100 квадратных метров, высотой 2,5 не более метра и ниже несущих конструкций перекрытия или покрытия 0,5 метра, с шириной прохода между штабелями и штабелями и стенами 0,8 метра (за исключением проходов напротив дверных проемов, выполняемых по ширине двери)
значительное
330.
Недопущение в спортивных залах складирования горючих материалов, а также устройства помещений с конструкциями из горючих материалов непосредственно под узлами крепления металлических и деревянных несущих конструкций
значительное
331.
Обеспечение установки генерирующих блоки лазеров на расстояния не ближе 1 метра от поверхностей горючих конструкций и декораций в помещениях аппаратных на основаниях из негорючих материалов при использовании для постановочного или иллюминационного освещения лазерных установок
значительное
332.
Обеспечение прокладки между деревянной рампой помоста (эстрады) и кожухами электросветильников негорючего материала толщиной 8-10 миллиметров, защиты негорючими материалами с наружной стороны всех переносных электрофонарей (подсветы), устанавливаемые на эстраде или помосте
значительное

322.
Сахна планшетінің айналасындағы қойылымдарды ресімдеу кезінде ені кемінде 1 метр еркін айналма жолды қамтамасыз ету
елеулі
323.
Сахнада темекі шегуге, ашық отты, доғалық прожекторларды, отшашулар мен от әсерлерін қолдануға жол бермеу
өрескел
324.
Көрермендерге арналған уақытша орындарды (жылжымалы, алынатын, жиналып бөлшектелетін), сондай-ақ орындықтар мінбелерде жабық және ашық спорт құрылыстарының жол берілмейді синтетикалық материалдардан бөлетін және жану кезінде қауіптілігі жоғары және өте қауіпті жану өнімдері бөлетін синтетикалық материалдардан жасауға жол бермеу
елеулі
325.
Эвакуациялау жолдарында қосалқы орындықтарды орнатуға жол бермеу
өрескел
326.
Спорттық-көркемдік мерекелерді, халықаралық жарыстарды немесе халықаралық іс-шараларды, сондай-ақ мәдени ойын-сауық іс-шараларын ашу және жабу кезінде мінбелерде фонды орналастыруға арналған алмалы-салмалы орындықтарды орындау
өрескел
327.
Тұрақты және уақытша мінбелерден көрермендердің қарама-қарсы немесе қиылысатын легін құратын спорт залдарындағы көрермендерге арналған креслоларды орналастыруға жол бермеу
өрескел
328.
Жабық спорт құрылыстарында көрермендердің отыруына арналған уақытша конструкцияларды бекітуге, сондай-ақ тұғырларды, эстрадаларды және рингтерді бекітуге арналған құрылғыларды жарамды күйде ұстау
өрескел
329.
Жанғыш спорт мүкәммалдарын, залдардың жинау-бөлшектеу конструкцияларын, залдардың алмалы-салмалы жабындарын және материалдарды стеллажсыз сақтау кезінде олар ауданы 100 шаршы метрден аспайтын қатарларға, қатарлардың биіктігі 2,5 метрден артық емес және жабынның немесе жабынның көтергіш конструкцияларынан 0,5 метрден кем емес, қатарлар арасындағы және қатарлар мен қабырғалар арасындағы өту жолының ені кемінде 0,8 метр етіп жиналуын қамтамасыз ету (есік ойықтарына қарама-қарсы өтетін жолдардың ені есіктердің енінен кем емес жағдайлардан басқа)
елеулі
330.
Спорт залдарында жанғыш материалдарды жинауға, сондай-ақ жанғыш материалдардан жасалған конструкциялары бар үй-жайларды металл және ағаш көтергіш құрылымдарды бекіту тораптарының астына тікелей орнатуға жол бермеу
елеулі
331.
Лазерлік қондырғыларды сахналау немесе иллюминациялық жарықтандыру үшін пайдалану кезінде, жанбайтын материалдардан жасалған негіздерде аппараттық үй жайларда жанғыш конструкциялар мен декорациялардың беттерінен 1 метрден жақын емес қашықтықта блоктар генерациялайтын лазерлерді орнатуды қамтамасыз ету
елеулі
332.
Тұғырдың (эстраданың) ағаш рампасы мен қалыңдығы 8-10 миллиметр жанбайтын материалдың электр шамдарының қаптамалары арасындағы төсемді, эстрадаға немесе тұғырға орнатылатын барлық тасымалданатын электр фонарлардың (шамдардың) сыртқы жағынан жанбайтын материалдармен қорғауды қамтамасыз ету
елеулі

333.
Обеспечение установки у всех софитов со стороны света защитной металлической сетки, предотвращающей выпадение стекол светильников и осколков разорвавшихся колб ламп
значительное
Требования к культовым зданиям (сооружениям)
334.
Установка подсвечников, светильников и осветительного оборудования с применением открытого огня на негорючих основаниях в устойчивом положении, исключающем их опрокидывание
грубое
335.
Недопущение использования источников открытого огня для проведения служб и обрядов на расстоянии менее 0,5 метра до предметов отделки помещения и интерьера, одежды и предметов, выполненных из горючих материалов
грубое
336.
Недопущение использования светильников с применением открытого огня с поврежденными стеклянными колбами, а также применения легковоспламеняющихся жидкостей при их заправке
грубое
337.
Осуществление хранения горючих жидкостей, для заправки лампад, светильников и подобных приборов, в закрытой небьющейся таре в металлических шкафах, емкостью не более 2 литров
значительное
Требования к объектам нефтегазодобывающей и нефтегазоперерабатывающей промышленности

333.
Барлық софиттерге жарық жағынан шамдардың әйнектерінің және шамдардың жарылған колбаларының сынықтарының түсуін болдырмайтын қорғайтын металл тор орнатуды қамтамасыз ету
елеулі
Ғибадат үйлеріне (ғимараттарына) қойылатын талаптар
334.
Шам қойғыштарды, шырақтарды және жарық беру жабдықтарын ашық отты қолдана отырып, олардың аударылуын болдырмайтын тұрақты жағдайда жанбайтын табандарға орнату
өрескел
335.
Үй-жай мен интерьерді әрлеу заттарына, жанғыш материалдардан жасалған киім мен заттарға дейін кемінде 0,5 метр қашықтықта салттар мен ырымдарды жүргізу үшін ашық от көздерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
336.
Шыны колбалары зақымданған ашық отты пайдаланатын шамдарды пайдалануға, сондай-ақ тез тұтанатын сұйықтықтарды оларды толтыру кезінде қолдануға жол бермеу
өрескел
337.
Лампадаларға, шырақтарға және ұқсас аспаптарға май құюға арналған жанғыш сұйықтықтарды сыйымдылығы 2 литрден аспайтын металл шкафтарда сынбайтын жабық ыдыста сақтауды жүзеге асыру
елеулі
Мұнай-газ өндіру және мұнай-газ өңдеу өнеркәсібі объектілеріне қойылатын талаптар

338.
Наличие ограждения территории нефтебаз, наливных и перекачивающих станций продуваемой оградой из негорючего материала высотой не менее 2 метров
незначительное
339.
Недопущение посадки деревьев и кустарников в каре обвалований резервуаров
незначительное
340.
Недопущение разведения костров, сжигания мусора, отходов, применения факелов, керосиновых фонарей, источников открытого огня на территории объекта
грубое
341.
Очистка территории, отводимой под установку, освобождение от наземных и подземных трубопроводов, кабелей, очистка от деревьев, кустарника, травы
значительное
342.
Наличие площадки вокруг наземных сооружений для передвижения транспорта и пожарной техники шириной 10-12 метров
значительное
343.
Наличие отвода жидкости от устья и наземных сооружений в специальные амбары (ловушки). Размещение топливных емкостей и установок не ближе 20 метров от наземных помещений, оборудования, трубопроводов. Оборудование топливных установок насосами, емкости – уровнемерами, предупреждающими и запрещающими надписями (знаками)
значительное
344.
Недопущение применения гибких шлангов во взрывоопасных технологических системах
значительное
345.
Размещение средств пожаротушения вблизи пожароопасных мест (силовой и насосный блок, топливная установка, электростанция)
незначительное
346.
Наличие в местах установки подъездного пути и обвалования из расчета объема хранения горюче-смазочных материалов
значительное
347.
Наличие на всасывающих и нагнетательных линиях насосов и компрессоров, перекачивающих горючие продукты, запорных, отсекающих и предохранительных устройств
значительное
348.
Недопущение хранения горюче-смазочных и легковоспламеняющихся материалов внутри пожаровзрывоопасных сооружений
грубое
349.
Вывод выхлопных линий двигателей внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от устья скважины, 5 метров от стены укрытия (основания) и 1,5 метра от верхней части крыши (навеса)
грубое
350.
Наличие в местах прохода выхлопной линии через стены, укрытия, крышу (навес) зазора не менее трех диаметров трубы. Наличие теплоизолирующей прокладки и негорючей разделки
значительное
351.
Оборудование выхлопных труб искрогасителями
значительное
352.
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
грубое
353.
Недопущение ведения газоопасных, огневых и сварочных работ при наличии загазованности, загрязнения горюче-смазочными материалами, нефтепродуктами
грубое

338.
Мұнай базаларының, құю және айдау станцияларының аумағын биіктігі кемінде 2 метр жанбайтын материалдан жасалған үрленетін дуалмен қоршаудың болуы
болмашы
339.
Резервуарлардың топырақ үйіп бекітілген жерлеріне ағаштар мен бұталарды отырғызуға жол бермеу
болмашы
340.
Объект аумағында от жағуға, қоқыс пен қалдықтарды жағуға, шырақтарды, керосин фонарьларын және басқа да ашық от көздерін қолдануға жол бермеу
өрескел
341.
Орнатуға бөлінген аумақты тазарту, жер үсті және жер асты құбырларынан, кабельдерден босату, ағаштардан, бұталардан, шөптерден тазарту
елеулі
342.
Ені 10-12 метр көлік пен өрт техникасының қозғалуына арналған жер бетіндегі құрылыстардың айналасында алаңның болуы
елеулі
343.
Сұйықтықты сағасынан және жерүсті құрылыстарынан арнайы қоймаларға (тұзақтарға) бұрудың болуы. Отын ыдыстары мен қондырғыларды жер үсті үй-жайларынан, жабдықтардан, құбырлардан 20 метрден жақын емес орналастыру. Отын қондырғыларын сорғылармен, сыйымдылықтарды – деңгей өлшегіштермен, ескерту және тыйым салатын жазулармен (белгілермен) жабдықтау
елеулі
344.
Жарылыс қаупі бар технологиялық жүйелерде иілмелі шлангтарды қолдануға жол бермеу
елеулі
345.
Өрт қауіпті орындарға жақын жерде өрт сөндіру құралдарын орналастыру (күш және сорғы блогы, отын қондырғысы, электр станциясы)
болмашы
346.
Кірме жолды орнату орындарында жанар-жағармай материалдарын сақтау көлемі есебінен үймелеудің болуы
елеулі
347.
Сору және айдау желілерінде жанғыш өнімдерді айдайтын сорғылар мен компрессорлардың, тиек, кесу және сақтандыру құрылғыларының болуы
елеулі
348.
Өрт, жарылыс қаупі бар құрылыстардың ішінде жанар-жағармай және тез тұтанатын материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
349.
Ұңғыманың аузынан кемінде 15 метр, таса (негіз) қабырғасынан 5 метр және шатырдың (жабынның) жоғарғы бөлігінен 1,5 метр қашықтықта іштен жану қозғалтқыштарының желілерін шығару
өрескел
350.
Қабырғалар, жабындар, шатыр (қалқа) арқылы пайдаланылған газ шығатын желілер өтетін жерлерде құбырдың үш диаметрінен кем емес саңылаудың болуы. Жылу оқшаулағыш төсемнің және жанбайтын мүшелеудің болуы
елеулі
351.
Пайдаланылған газ шығатын құбырларды ұшқын сөндіргіштермен жабдықтау
елеулі
352.
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған сыйымдылықтардың жанында ашық отты қолдануға және темекі шегуге жол бермеу
өрескел
353.
Газдану, жанар-жағармай материалдарымен, мұнай өнімдерімен ластану кезінде газ қауіпті, отпен жүргізілетін және дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел

354.
Постоянное содержание силового, бурового и нефтепромыслового оборудования, укрытий, устьев и территорий объекта в пожаробезопасном состоянии, регулярная защита от замазученности, разлива горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов
значительное
355.
Использование специальной техники, применяемой при цементировке, установке нефтяных и кислотных ванн, исследовательских и аварийных работах при наличии искрогасителей выхлопных труб
грубое
356.
Установка при освоении скважины передвижного компрессора на расстоянии не менее 25 метров от скважины с наветренной стороны
значительное
357.
При промывке скважины нефтью установка агрегата на расстоянии не менее 10 метров от устья
значительное
358.
Недопущение освоения газовых и газоконденсатных скважин свабированием, а фонтанных скважин тартанием желонкой
значительное
359.
Обеспеченность при освоении скважин передвижными агрегатами возможности присоединения к рабочему манифольду необходимого количества агрегатов, как для освоения, так и на случай глушения скважины
значительное
360.
Исключение отпускания устройства стока нефти в общие амбары и ловушки по открытым канавам во избежание возгорания (пожара)
значительное
361.
Наличие на линиях от газо- и воздухораспределительных будок у скважин обратных клапанов, установленных для предупреждения попадания нефти и газа из скважины в компрессор
значительное
362.
Наличие с наружной стороны помещения газораспределительных будок надписи "Газ! Огнеопасно!"
незначительное
363.
Оборудование выхлопных труб двигателей внутреннего сгорания передвижных компрессоров глушителем с искрогасителем
значительное
364.
Наличие на выкидной линии последней ступени сжатия компрессора (вне здания компрессорной) предохранительного устройства, срабатывающего при давлении, превышающем рабочее на 10 %
значительное
365.
Оборудование компрессора сигнализацией отклонения параметров от нормальной работы, а также автоматическим отключением при повышении давления и температуры сжигаемого газа (воздуха), при прекращении подачи охлаждающей воды и падения давления на приеме и в системе смазки
значительное
366.
Недопущение размещения в газокомпрессорных помещениях аппаратуры и оборудования, не связанного с работой компрессорной установки
значительное
367.
Недопущение забора воздуха для воздушных компрессоров в местах выделения горючих паров или газов, а также в местах возможного появления источников воспламенения
значительное
368.
Обеспечение доступа для осмотра заземляющих проводников и мест их приварки
значительное
369.
Недопущение применения для заземляющего проводника стального каната
значительное

354.
Объектінің күштік, бұрғылау және мұнай кәсіпшілігі жабдықтарын, жабындарын, сағалары мен аумақтарын өртке қауіпсіз жағдайда тұрақты ұстау, ластанудан, жанар-жағармай материалдарының, мұнай өнімдерінің төгілуінен тұрақты қорғау
елеулі
355.
Цементтеу, мұнай және қышқыл ванналарын орнату, пайдаланылған газ шығатын құбырлардың ұшқын сөндіргіштері болған кезде зерттеу және авариялық жұмыстар кезінде қолданылатын арнайы техниканы пайдалану
өрескел
356.
Ұңғыманы игеру кезінде жылжымалы компрессорды ұңғымадан жел жағынан кемінде 25 метр қашықтықта орнату
елеулі
357.
Ұңғыманы мұнаймен жуу кезінде агрегатты сағадан кемінде 10 метр қашықтықта орнату
елеулі
358.
Газ және газ конденсатты ұңғымаларды свабирлеу арқылы, ал бұрқақты ұңғымаларды науамен тарту арқылы игеруге жол бермеу
елеулі
359.
Ұңғымаларды жылжымалы агрегаттармен игеру кезінде игеру үшін де, ұңғыма өшірілген жағдайда да агрегаттардың қажетті санын жұмыс манифольдына қосу мүмкіндігінің қамтамасыз етілуі
елеулі
360.
Тұтануды (өртті) болдырмау үшін ортақ қамбалар мен тұзақтарға ашық арықтар арқылы мұнай ағыны құрылғысының жіберілуін болдырмау
елеулі
361.
Мұнай мен газдың ұңғымадан компрессорға түсуін болдырмау үшін ұңғымалардың жанында газ және ауа тарату будкаларынан желілерде кері клапандардың болуы
елеулі
362.
Үй-жайдың сыртқы жағында "Газ! Өрт қауіпті!"
болмашы
363.
Жылжымалы компрессорлардың іштен жану қозғалтқыштарының пайдаланылған газ шығатын құбырларын ұшқын сөндіргіші бар сөндіргішпен жабдықтау
елеулі
364.
Соңғы сатының шығару желісінде жұмыс қысымынан 10%-ға асатын қысым кезінде іске қосылатын компрессорды (компрессорлық ғимараттан тыс) қысудың болуы
елеулі
365.
Компрессорды қалыпты жұмыстан параметрлердің ауытқу сигнализациясымен, сондай-ақ жағылатын газдың (ауаның) қысымы мен температурасы жоғарылаған кезде, салқындатқыш судың берілуі тоқтатылған және қабылдау мен майлау жүйесіндегі қысым төмендеген кезде автоматты ажыратумен жабдықтау
елеулі
366.
Газ компрессорлық үй-жайларда компрессорлық қондырғының жұмысына байланысты емес аппаратуралар мен жабдықтарды орналастыруға жол бермеу
елеулі
367.
Жанғыш булар немесе газдар бөлінетін жерлерде, сондай-ақ тұтану көздері пайда болуы мүмкін жерлерде әуе компрессорлары үшін ауа алуға жол бермеу
елеулі
368.
Жерге тұйықтау өткізгіштері мен оларды дәнекерлеу орындарын қарау үшін қолжетімділікті қамтамасыз ету
елеулі
369.
Жерге тұйықтау өткізгіші үшін болат арқанды қолдануға жол бермеу
елеулі

370.
Недопущение установки станции управления, автотрансформаторов, трансформаторов под проводами линий электропередач любого напряжения
значительное
371.
Устройство помещений или будки для установки электрооборудования погружных центробежных электронасосов из негорючего материала
значительное
372.
Наличие разработанного и вывешенного на видном месте Плана ликвидации возможных аварий и пожаров с учетом проведения методов интенсификации добычи
незначительное
373.
Обеспечение объектов, где осуществляются методы интенсификации добычи, надежной телефонной или радиосвязью с центральным диспетчерским пунктом предприятия
значительное
374.
Наличие вывешенных у средств связи табличек с указанием названий и порядка подачи сигналов, вызова руководителей, противопожарной службы, скорой помощи, газоспасательной службы
незначительное
375.
Недопущение слива остатков нефти и химреагентов из емкостей агрегатов и автоцистерн в промышленную систему водоотведения
значительное
376.
Недопущение использования противопожарного инвентаря и оборудования, аварийных и газоспасательных средств для работ, не связанных с их прямым назначением
незначительное
377.
Наличие надписи "Огнеопасно" на емкостях с горючими химическими веществами
незначительное
378.
Недопущение налива и слива пенореагента и горючих химических веществ во время грозы
грубое
379.
Расположение передвижного технологического оборудования для закачки реагента в пласт с учетом рельефа местности и направления ветра, для обеспечения в случае необходимости его выезда из опасной зоны и эвакуацию персонала
значительное
380.
Недопущение расположения передвижного оборудования, насосных установок в пределах охранной зоны воздушных линий электропередач или над нефтегазопроводами
значительное
381.
Оборудование печи автоматическими устройствами, регулирующими температуру подогреваемой нефти в заданных пределах, а также отключающими подачу газа на горелки при повышении или понижении давления газа, предусмотренного изготовителем
значительное
382.
Оборудование на топливном трубопроводе отрегулированным редуцирующим устройством и предохранительным клапаном в горелке, а также устройство для предупреждения попадания конденсата в контрольно-измерительные приборы
грубое
383.
Оборудование технических средств передвижения (автомобили, трактора) искрогасителями
грубое
384.
Установка емкости с горячей нефтью не ближе 10 метров от устья с подветренной стороны
значительное
385.
Установка компрессоров и электрооборудования на расстоянии не ближе 10 метров, а компрессор с двигателем внутреннего сгорания – не ближе 25 метров от устья скважины. Оборудование выхлопной трубы двигателя внутреннего сгорания искрогасителем
значительное

370.
Басқару станциясын, автотрансформаторларды, трансформаторларды кез келген кернеудегі электр беру желілері сымдарының астына орнатуға жол бермеу
елеулі
371.
Жанбайтын материалдан жасалған батырылатын ортадан тепкіш электр сорғылардың электр жабдығын орнатуға арналған үй-жайлар немесе будка құрылысы
елеулі
372.
Өндіруді қарқындату әдістерін жүргізуді ескере отырып, әзірленген және көрінетін жерде ілінген ықтимал авариялар мен өрттерді жою жоспарының болуы
болмашы
373.
Өндіруді қарқындату әдістері жүзеге асырылатын объектілерді кәсіпорынның орталық диспетчерлік пунктімен сенімді телефон немесе радио байланысымен қамтамасыз ету
елеулі
374.
Байланыс құралдарында атауы мен сигнал беру, өртке қарсы қызметтің, жедел жәрдемнің, газдан құтқару қызметінің басшыларын шақыру тәртібі көрсетілген тақтайшалардың болуы
болмашы
375.
Мұнай қалдықтары мен химреагенттерді агрегаттар мен автоцистерна ыдыстарынан су бұрудың өнеркәсіптік жүйесіне ағызуға жол бермеу
елеулі
376.
Өртке қарсы мүкәммал мен жабдықтарды, авариялық және газдан құтқару құралдарын тікелей мақсатына байланысты емес жұмыстар үшін пайдалануға жол бермеу
болмашы
377.
Жанғыш химиялық заттары бар ыдыстарда "От қауіпті" деген жазудың болуы
болмашы
378.
Найзағай кезінде көбік реагентін және жанғыш химиялық заттарды құюға және ағызуға жол бермеу
өрескел
379.
Қажет болған жағдайда қауіпті аймақтан шығуды және персоналды эвакуациялауды қамтамасыз ету үшін жергілікті жердің бедері мен желдің бағытын ескере отырып, реагентті қабатқа айдауға арналған жылжымалы технологиялық жабдықтың орналасуы
елеулі
380.
Жылжымалы жабдықтың, сорғы қондырғыларының электр берудің әуе желілерінің күзет аймағы шегінде немесе мұнай-газ құбырларының үстінде орналасуына жол бермеу
елеулі
381.
Пешті белгіленген шектерде қыздырылатын мұнайдың температурасын реттейтін, сондай-ақ дайындаушы көздеген газ қысымы көтерілген немесе төмендеген кезде оттыққа газ беруді ажырататын автоматты құрылғылармен жабдықтау
елеулі
382.
Жанармай құбырындағы реттелетін редукциялаушы құрылғымен және оттықтағы сақтандырғыш клапанмен, сондай-ақ конденсаттың бақылау-өлшеу аспаптарына түсуін болдырмауға арналған құрылғымен жабдықтау
өрескел
383.
Техникалық қозғалыс құралдарын (автомобильдер, тракторлар) ұшқын сөндіргіштермен жабдықтау
өрескел
384.
Ыстық мұнайы бар ыдысты ауызға жел жағынан 10 метрден жақын емес орнату
елеулі
385.
Компрессорлар мен электр жабдықтарын 10 метрден жақын емес, ал Іштен жану қозғалтқышы бар компрессорды ұңғыманың сағасынан 25 метрден жақын емес қашықтықта орнату. Іштен жану қозғалтқышының пайдаланылған газды шығару құбырын ұшқын сөндіргішпен жабдықтау
елеулі

386.
Наличие на автоцистернах или иной таре с газоконденсатом надписи или знака "Огнеопасно"
незначительное
387.
Для слива или налива конденсата обеспечение автоцистерн заземляющими устройствами
значительное
388.
Установка агрегатов и автоцистерн не ближе 25 метров от устья скважины и не менее 6 метров друг от друга с наветренной стороны
значительное
389.
Снабжение территории участка, где осуществляется обработка пласта методом внутрипластового движущегося фронта горения, предупредительными плакатами и ограждение металлическими пикетами с красным флажком
значительное
390.
Использование негорючих материалов для теплоизоляции оборудования
грубое
391.
Оборудование трапов, сепараторов и аппаратов лестницами и площадками для обслуживания
значительное
392.
Сооружение нефте- и песколовушек из негорючего материала. Наличие вокруг открытой нефтеловушки ограждения высотой не менее 1 метра
значительное
393.
Недопущение неисправности устройств, предназначенных на случаи аварии или пожара для слива нефти. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками, освобождение подступов к ним
грубое
394.
Оборудование помещений насосной для перекачки нефти принудительной приточно-вытяжной вентиляцией в искробезопасном исполнении
грубое
395.
Недопущение пуска насосов в работу при неисправной или выключенной вентиляции
грубое
396.
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми стенами
грубое
397.
Недопущение применения плоскоременных передач в помещениях, в которых установлены насосы для легковоспламеняющихся жидкостей
грубое
398.
Недопущение скопления смазочных материалов под насосами, растекания и разбрызгивания. Содержание пола в насосных в чистоте и регулярное промывание водой
грубое
399.
Хранение смазочных материалов в насосных в количестве не более суточной потребности, в специальных металлических бочках или ящиках с крышками
значительное
400.
Недопущение хранения в насосной легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
значительное
401.
Недопущение проезда при продувке и испытании трубопровода, нахождения в пределах зоны сцепления автомобилей, тракторов с работающими двигателями, а также пользования открытым огнем и курения
значительное
402.
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми несгораемыми стенами
грубое
403.
Недопущение скопления нефтепродуктов. Оборудование помещений насосных водяными стояками с резиновыми шлангами для удаления разлившихся нефтепродуктов
значительное

386.
Автоцистерналарда немесе газ конденсаты бар өзге ыдыста "От қауіпті" деген жазудың немесе белгінің болуы
болмашы
387.
Конденсатты құю немесе төгу алдында автоцистернаны жерге тұйықтау құрылғыларымен қамтамасыз ету
елеулі
388.
Агрегаттар мен автоцистерналарды ұңғыма аузынан кемінде 25 метр және жел жағынан бір-бірінен кемінде 6 метр қашықтықта орнату
елеулі
389.
Жабдықтау аумағының учаскесін, онда жүзеге асырылады өңдеу әдісімен қабаттың внутрипластового қозғалыстағы майдан жану ескертпе плакаттармен және қоршау металл пикетами қызыл флажком
елеулі
390.
Жабдықты жылу оқшаулау үшін жанбайтын материалдарды пайдалану
өрескел
391.
Траптарды, сепараторларды және аппараттарды қызмет көрсетуге арналған сатылармен және алаңдармен жабдықтау
елеулі
392.
Жанбайтын материалдан жасалған мұнай және құм тұтқыштардың құрылысы. Ашық мұнай ұстағыштың айналасында биіктігі кемінде 1 метр қоршаудың болуы
елеулі
393.
Авария немесе өрт болған жағдайда мұнай төгуге арналған құрылғылардың ақауларын болдырмау. Авариялық төгу желілерінің ысырмаларын айырым белгілерімен белгілеу, оларға баратын жолдарды тазалау
өрескел
394.
Мұнайды айдауға арналған сорғы үй-жайларын ұшқыннан қауіпсіз орындалған мәжбүрлі сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықтау
өрескел
395.
Желдеткіш ақаулы немесе ажыратылған кезде сорғыларды жұмысқа қосуға жол бермеу
өрескел
396.
Іштен жану қозғалтқыштарын орналастыруға арналған үй-жайларды сорғыларға арналған үй-жайлардан газ өткізбейтін қабырғалармен бөлу
өрескел
397.
Тез тұтанатын сұйықтықтарға арналған сорғылар орнатылған үй-жайларда тегіс белдікті берілістерді қолдануға жол бермеу
өрескел
398.
Сорғылардың астында майлау материалдарының жиналуына, ағуына және шашырауына жол бермеу. Сорғы бөлмелерінің еденін таза ұстау және үнемі сумен шаю
өрескел
399.
Майлау материалдарын тәуліктік қажеттіліктен аспайтын мөлшерде сорғы бөлмелерінде, арнайы металл бөшкелерде немесе қақпағы бар жәшіктерде сақтау
елеулі
400.
Сорғы бөлмесінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу
елеулі
401.
Құбыр желісін үрлеу және сынау кезінде жүріп өтуге, аймақ шегінде автомобильдердің, тракторлардың жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштармен тіркелуіне, сондай-ақ ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
елеулі
402.
Іштен жану қозғалтқыштарын орналастыруға арналған үй-жайларды сорғыларға арналған үй-жайлардан жанбайтын газ өткізбейтін қабырғалармен бөлу
өрескел
403.
Мұнай өнімдерінің жиналуына жол бермеу. Төгілген мұнай өнімдерін жоюға арналған үй-жайларды резеңке шлангілері бар сорғы су тіреулерімен жабдықтау
елеулі

404.
Содержание в исправном состоянии рабочих и эвакуационных лестниц, а также лебедок, установленных в конце железнодорожных тупиков эстакад
грубое
405.
Обеспечение оперативных площадок наливных устройств на эстакадах твердым покрытием и беспрепятственным стоком различных жидкостей через гидравлический затвор в производственно-ливневую систему водоотведения или специальный сборник
значительное
406.
Наличие установленного администрацией предприятия допустимого числа машин, одновременно находящихся на оперативной площадке
незначительное
407.
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн в случае пожара
значительное
408.
Наличие сигнальных знаков – контрольных столбиков по обе стороны от сливно-наливных устройств или отдельно стоящих на железнодорожных путях стояков (на расстоянии двух двухосных или одного четырехосного вагонов), за которые не допускается заходить тепловозам
незначительное
409.
Оборудование переходных мостиков на железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов деревянными подушками с потайными болтами или материалами, исключающими искрообразование
значительное
410.
Наличие заземления железнодорожных путей, эстакад, трубопроводов, телескопических труб и наконечников шлангов. Проведение проверки сопротивления заземляющих устройств не реже одного раза в год.
значительное
411.
Недопущение проезда автотранспортных средств на территорию завода, технологический процесс которого предусматривает скопление горючих паров и газов, при этом установление запрещающих знаков
грубое
412.
Недопущение лиц в обуви, подбитой металлическими гвоздями или подковами во взрывоопасные помещения и газоопасные места
значительное
413.
Недопущение эксплуатации транспортных тележек, колеса которых вызывают искры при ударе во взрывоопасных цехах категории А и Б.
Содержание смотровых колодцев системы водоотведения с постоянно закрытыми крышками, которые засыпаются песком слоем 10 сантиметров
грубое
414.
Во избежание распространения огня по сети промышленного водоотведения во время пожара установка гидравлических затворов в специальных колодцах (слой воды, образующий затвор, должен быть высотой не менее 0,25 метров в каждом гидравлическом затворе)
грубое
415.
Установка гидравлических затворов на всех выпусках из помещений с технологической аппаратурой, площадок технологических установок, групп и отдельно стоящих резервуаров, узлов задвижек, групп аппаратов, насосных, котельных, сливоналивных эстакад
грубое
416.
Недопущение эксплуатации системы водоотведения с неисправными или неправильно выполненными гидравлическими затворами, а также без них
грубое

404.
Жұмыс және эвакуациялық сатыларды, сондай-ақ эстакадалардың теміржол тұйықтарының соңында орнатылған шығырларды жарамды күйде ұстау
өрескел
405.
Құю құрылғылары орналасқан эстакадалардың жедел алаңдарын қатты жабынмен және әртүрлі сұйықтықтардың кедергісіз ағынымен гидравликалық ысырма арқылы су бұрудың өндірістік-нөсерлік жүйесімен немесе арнайы жинақпен қамтамасыз ету
елеулі
406.
Кәсіпорын әкімшілігі белгілеген жедел алаңда бір мезгілде болатын машиналардың рұқсат етілген санының болуы
болмашы
407.
Автоқұю эстакадасында өрт болған жағдайда автоцистерналарды сүйретуге арналған тростың немесе штанганың болуы
елеулі
408.
Тепловоздардың кіруіне жол берілмейтін төгу – құю құрылғыларының немесе теміржолдарда жеке тұрған тіреулердің (екі осьті екі немесе төрт осьті бір вагон қашықтықта) екі жағынан сигналдық белгі-бақылау бағаналарының болуы
болмашы
409.
Тез тұтанатын мұнай өнімдеріне арналған темір жол төгу-құю эстакадасындағы өтпелі көпірлерді жасырын бұрандалары бар ағаш жастықтармен немесе ұшқынның пайда болуын болдырмайтын материалдармен жабдықтау
елеулі
410.
Темір жолдарды, эстакадаларды, құбырларды, телескоптық құбырларды және шлангілер ұштықтарын жерге тұйықтаудың болуы. Жерге тұйықтау құрылғыларының кедергісіне жылда бір реттен жиі емес тексеру жүргізу
елеулі
411.
Технологиялық процесі жанғыш булар мен газдардың жиналуын көздейтін зауыт аумағына автокөлік құралдарының өтуіне жол бермеу, бұл ретте тыйым салу белгілерін белгілеу
өрескел
412.
Жарылыс қаупі бар үй-жайларға және газ қауіпті жерлерге, металл шегелермен немесе таға қағылған аяқ киім киген адамдарды жібірмеу
елеулі
413.
А және Б санатындағы жарылыс қаупі бар цехтарда соғылған кезде доңғалақтары ұшқын шығаратын көлік арбаларын пайдалануға жол бермеу.
10 сантиметр қалыңдықтағы құммен жабылған, су бұру жүйесінің қарау құдықтарының қақпақтарын үнемі жабық күйде ұстау
өрескел
414.
Өрт кезінде өнеркәсіптік су бұру желісі бойынша оттың таралуын болдырмау үшін онда арнайы құдықтарда гидравликалық ысырмалар орнату (әрбір гидравликалық ысырмада ысырманы құрайтын су қабаты кемінде 0,25 метр биіктікте болуы тиіс)
өрескел
415.
Технологиялық аппаратурасы бар үй-жайлардан, технологиялық қондырғылар алаңдарынан, топтардан және жеке тұрған резервуарлардан, ысырмалар тораптарынан, аппараттар топтарынан, сорғылардан, қазандықтардан, құю эстакадаларынан барлық шығарылымдарда гидравликалық бекітпелерді орнату
өрескел
416.
Гидравликалық ысырмалары ақаулы немесе дұрыс орындалмаған, сондай-ақ оларсыз су бұру жүйелерін пайдалануға жол бермеу
өрескел

417.
Недопущение спуска пожаро-взрывоопасных продуктов в системы водоотведения. Наличие для этих целей специальных емкостей
значительное
418.
Наличие заземления металлических воздуходувов вентиляционных систем, установленных во взрывоопасных производственных помещениях
грубое
419.
Недопущение работы оборудования при неисправной вентиляции
значительное
420.
Обеспечение круглосуточной работой вентиляции в закрытых помещениях, в которых находится аппаратура и коммуникации, содержащих горючие и взрывоопасные газы
значительное
421.
Наличие в производственных помещениях, где возможно внезапное интенсивное выделение вредных или взрывоопасных газов или паров, механической аварийной вентиляции
значительное
422.
Обеспечение автоматического пуска аварийной механической вентиляции под действием датчиков-газоанализаторов и наличие дистанционного запуска аварийной вентиляции от кнопок, расположенных у наружной двери производственного помещения
значительное
423.
Наличие заземления наливных стояков эстакад для заполнения железнодорожных цистерн. Электрическое соединение рельсов железнодорожных путей в пределах сливноналивного фронта между собой и присоединие к заземляющему устройству, не связанного с заземлением электротяговой сети
значительное
424.
Присоединение автоцистерн в процессе слива и налива горючих газов к заземляющему устройству. Использование в качестве заземляющего проводника гибкого (многожильного) медного провода сечением не менее 6 квадратных миллиметров
значительное
425.
Недопущение эксплуатации аппаратов, трубопроводов и оборудования в случае пропуска продукта через неплотности фланцевых и разъемных соединений
значительное
426.
Обеспечение горючих поверхностей аппаратов и емкостей исправной теплоизоляцией из негорючих материалов
грубое
427.
Недопущение пользования пробоотборными краниками без пропускания горячего продукта через холодильник. Содержание отводных трубок и трубок холодильника в исправном состоянии
значительное
428.
Недопущение в производственных помещениях производства работ, связанных с возможностью искрообразования, применения светильников открытого исполнения
грубое
429.
Содержание устройств, предназначенных на случаи аварии или пожара для слива продукта, в исправном состоянии. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками
грубое
430.
Недопущение эксплуатации трубчатых печей с неисправными двойниками и их шкафами
значительное
431.
Устройство площадок под теплообменники с твердым покрытием со стоком в лоток, с выводом в промышленную систему водоотведения через гидравлический затвор. Обеспечение площадки с приспособлением для смыва горючих продуктов
значительное

417.
Су бұру жүйелеріне өрт-жарылыс қаупі бар өнімдерді түсіруге жол бермеу. Осы мақсаттар үшін арнайы ыдыстардың болуы
елеулі
418.
Жарылыс қауіпті өндірістік үй-жайларда орнатылған желдеткіш жүйелерінің металл ауа бұрғыштарының жерге тұйықталуының болуы
өрескел
419.
Желдеткіш ақаулы болған кезде жабдықтың жұмыс істеуіне жол бермеу
елеулі
420.
Жанғыш және жарылыс қауіпті газдары бар аппаратура мен коммуникациялар орналасқан жабық үй-жайларда желдеткішті тәулік бойы жұмыспен қамтамасыз ету
елеулі
421.
Зиянды немесе жарылыс қауіпті газдардың немесе булардың кенеттен қарқынды бөлінуі мүмкін өндірістік үй-жайларда механикалық авариялық желдеткіштің болуы
елеулі
422.
Газ талдағыш-датчиктердің әсерінен авариялық механикалық желдетуді автоматты іске қосуды қамтамасыз ету және өндірістік үй-жайдың сыртқы есігінде орналасқан түймелерден авариялық желдетуді қашықтықтан іске қосудың болуы
елеулі
423.
Теміржол цистерналарын толтыру үшін эстакадалардың құю тіреулерінің жерге тұйықталуының болуы. Төгу-ағызу фронты шегінде теміржол рельстерінің өзара электрлік қосылуы және электр тарту желісін жерге тұйықтаумен байланысты емес, жерге тұйықтау құрылғысына жалғау
елеулі
424.
Жанғыш газдарды төгу және құю процесінде автоцистерналарды жерге тұйықтау құрылғысына қосу. Қимасы 6 шаршы миллиметрден кем емес иілгіш (көп желілі) мыс сымды жерге тұйықтау өткізгіші ретінде пайдалану
елеулі
425.
Өнімді тығыз емес фланецті және алмалы-салмалы қосылыстар арқылы өткізу кезінде аппараттарды, құбыржолдар мен жабдықтарды пайдалануға жол бермеу.
елеулі
426.
Аппараттар мен ыдыстардың жанғыш беттерін жанбайтын материалдардан жасалған жарамды жылу оқшаулағышпен қамтамасыз ету
өрескел
427.
Ыстық өнімді тоңазытқыш арқылы өткізбей сынама алу шүмектерін пайдалануға жол бермеу. Бұру түтіктері мен тоңазытқыш түтіктерін жарамды күйде ұстау
елеулі
428.
Өндірістік үй-жайларда ұшқын шығару, ашық орындалған шырақтарды қолдану мүмкіндігімен байланысты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел
429.
Авария немесе өрт болған жағдайда өнімді ағызуға арналған құрылғыларды жарамды күйде ұстау. Авариялық төгу желілерінің ысырмаларын айыру белгілерімен белгілеу
өрескел
430.
Қос көзді тетіктері мен шкафтары ақаулы құбырлы пештерді пайдалануға жол бермеу
елеулі
431.
Гидравликалық ысырма арқылы су бұрудың өнеркәсіптік жүйесіне шығара отырып, науаға ағысы бар қатты жабыны бар жылу алмастырғыштарға арналған алаңдарды орнату. Жанғыш өнімдерді шаюға арналған құрылғысы бар алаңды қамтамасыз ету
елеулі

432.
Окраска трубопроводов опознавательной окраской в зависимости от транспортируемого по ним вещества, наличие цифрового обозначения и направления движения продукта
незначительное
433.
Недопущение эксплуатации трубопроводов, предназначенных для перекачки взрывопожароопасных сред, при наличии "хомутов"
значительное
434.
Наличие ограждения территории вокруг факела в радиусе не менее 50 метров и обозначения предупредительными знаками, а также очистка от травянистой растительности в пределах ограждений
незначительное
435.
Недопущение устройств колодцев, приямков и заглублений в пределах ограждений территории факела
значительное
436.
Установка на газопроводах перед вводом в факельную трубу огнепреградителей, доступных для осмотра и ремонта
значительное
437.
Содержание в исправном состоянии блокирующих и сигнализирующих устройств по контролю технологических параметров компрессоров и насосов
грубое
438.
Наличие заземления насосов, перекачивающие пожаровзрывоопасные продукты, независимо от заземления электродвигателей, находящихся на одной раме с насосами
значительное
439.
Осуществление отвода за пределы помещения выбрасываемого продукта при продувке насосов, жидкого – по трубопроводу в специальную емкость, а пары и газы – на факел или свечу
значительное
440.
Осуществление постоянного контроля за смазкой трущихся частей при работе насосов, а также температурой подшипников и сальников насосов. Недопущение растекания и разбрызгивания смазочных материалов
значительное
441.
Наличие наружного освещения территорий предприятий, включение которого предусматривается из мест с постоянным пребыванием обслуживающего персонала
значительное
442.
Недопущение эксплуатации электрооборудования во взрывоопасных зонах без знака взрывозащиты
значительное
443.
Недопущение эксплуатации взрывозащищенного электрооборудования с нарушенной системой защиты
грубое
444.
Недопущение изменений в конструкции взрывозащищенного электрооборудования
грубое
445.
Недопущение прокладки линий электропередач над территорией взрывопожароопасных зон и на расстоянии менее 1,5 метра высоты опоры линий электропередач от этих зон
грубое
446.
Недопущение применения шланговых кабелей с поврежденной оболочкой (проколы, порезы стыки)
грубое
447.
Недопущение использования в качестве заземлителей и заземляющей проводки технологических трубопроводов, содержащих горючие газы, жидкости, а также трубопроводов, покрытых изоляцией для защиты от коррозии
грубое
448.
Наличие общего контура заземления электрооборудования, молниезащиты, защиты от статического электричества
грубое
Требования к медицинским организациям

432.
Құбыржолдарды олармен тасымалданатын затқа байланысты тану бояуымен бояу, цифрлық белгілеудің және өнімнің қозғалыс бағытының болуы
болмашы
433.
"Қысқыштар" болған кезде, жарылыс-өрт қауіпті орталарды айдауға арналған құбыржолдарды пайдалануға жол бермеу
елеулі
434.
Алаудың айналасындағы аумақты кемінде 50 метр радиуста қоршаудың болуы және ескерту белгілерімен белгілеу, сондай-ақ қоршау шегінде шөпті өсімдіктерден тазарту
болмашы
435.
Алау аумағының қоршаулары шегінде құдықтар, шұңқырлар және ойықтар орнатуға жол бермеу
елеулі
436.
Алау құбырына кірер алдында газ құбырларында қарау және жөндеу үшін қолжетімді от бөгегіштерді орнату
елеулі
437.
Компрессорлар мен сорғылардың технологиялық параметрлерін бақылау бойынша блоктайтын және сигнал беретін құрылғыларды жарамды күйде ұстау
өрескел
438.
Сорғылармен бір Рамада орналасқан электр қозғалтқыштарының жерге тұйықталуына қарамастан, өрт, жарылыс қаупі бар өнімдерді айдап қотаратын сорғылардың жерге тұйықталуының болуы
елеулі
439.
Сорғыларды Үрлеу кезінде шығарылатын өнімді үй – жайдан тыс жерге,сұйық өнімді құбыр арқылы арнайы сыйымдылыққа, ал булар мен газдар шыраққа немесе шамға бұруды жүзеге асыру
елеулі
440.
Сорғылардың жұмысы кезінде үйкелетін бөліктердің майлануына, сондай-ақ сорғылардың мойынтіректері мен тығыздамаларының температурасына тұрақты бақылауды жүзеге асыру. Майлау материалдарының ағуына және шашырауына жол бермеу
елеулі
441.
Кәсіпорын аумағын сыртқы жарықтандырудың болуы, оны қосу Қызмет көрсетуші персонал тұрақты болатын орындардан көзделеді
елеулі
442.
Жарылыс қаупі бар аймақтарда электр жабдығын жарылыстан қорғау белгісінсіз пайдалануға жол бермеу
елеулі
443.
Қорғау жүйесі бұзылған жарылыстан қорғалған электр жабдығын пайдалануға жол бермеу
өрескел
444.
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы конструкциясының өзгеруіне жол бермеу
өрескел
445.
Жарылыс-өрт қауіпті аймақтар аумағының үстінен және осы аймақтардан электр беру желілері тірегінің биіктігінен 1,5 метрден төмен арақашықтықта электр беру желілерін төсеуге жол бермеу
өрескел
446.
Қабықшасы зақымдалған шланг кабельдерін қолдануға жол бермеу (жіктерді тесу, кесу)
өрескел
447.
Жанғыш газдары, сұйықтықтары бар технологиялық құбыржолдарды, сондай-ақ коррозиядан қорғау үшін оқшаулағышпен жабылған құбыржолдарды жерге тұйықтағыштар және жерге тұйықтау өткізгіші ретінде пайдалануға жол бермеу
өрескел
448.
Электр жабдықтарын жерге тұйықтаудың, найзағайдан қорғаудың, статикалық электр тогынан қорғаудың жалпы тізбегінің болуы
өрескел
Медициналық ұйымдарға қойылатын талаптар

449.
Ежедневное сообщение руководителем организации после окончания выписки данных о числе больных, находящихся в каждом здании учреждения
незначительное
450.
Обеспечение медицинских организаций со стационаром для больных не способных передвигаться самостоятельно носилками из расчета одни носилки на пять больных
грубое
451.
Недопущение размещения в корпусах с палатами для больных помещений, не связанных с лечебным процессом, или сдача их в аренду
грубое
452.
Недопущение применения резиновых и пластмассовых шлангов для подачи кислорода от баллонов в больничные палаты
значительное
453.
Недопущение пользованием неисправным лечебным электрооборудованием
грубое
454.
Недопущение пользованием утюгами, электрическими плитками и электронагревательными приборами в больничных палатах и помещениях, занятых больными
грубое
455.
Недопущение установки и хранения баллонов с кислородом в помещениях, не предусмотренных проектной документацией
грубое
456.
Недопущение установки кипятильников, водонагревателей и титанов, стерилизация медицинских инструментов, а также разогрева парафина и озокерита за пределами специально приспособленных помещений
значительное
457.
Обеспечение хранения в лабораториях, отделениях, кабинетах врачей медикаментов и реактивов (относящихся к легковоспламеняющейся и горючей жидкости – спирт, эфир) в специальных закрывающихся металлических шкафах общим количеством не более 3 килограмм с учетом их совместимости
значительное
458.
Недопущение совместного хранения баллонов с кислородом и горючим газом, а также хранения этих баллонов в материальных и аптечных складах
значительное
459.
Содержание в исправном состоянии всех лечебных электроаппаратов в физиотерапевтических кабинетах, отделениях анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии, операционных отделениях, обеспеченность надежным заземлением, заводской электрической схемой и техническим паспортом
грубое
460.
Обеспечение стерилизаторами, в том числе с воздушной прослойкой, применяемых в электро- и светолечебных кабинетах, только заводского изготовления и на поверхности из негорючих материалов
значительное
461.
Осуществление выбросов из местных систем вентиляции помещений от аппаратов и установок на высоте не менее 2 метров над высшей точкой кровли
значительное
462.
Производство профилактического осмотра аппаратуры в сроки, установленные техническим паспортом (инструкцией) с принятием мер к устранению обнаруженных дефектов
незначительное
463.
Ведение журналов регистрации проводимого с обслуживающим персоналом противопожарного инструктажа и замеченных дефектов в работе электроаппаратуры в каждом электро- и светолечебном отделении (кабинете)
незначительное

449.
Медициналық ұйымның басшысы науқастарды шығару аяқталғаннан кейiн күнделікті әр мекеме ғимаратындағы науқастардың саны туралы деректердi хабарлауы
болмашы
450.
Өз бетінше жүре алмайтын науқастарға арналған стационары бар медициналық ұйымдарды бес науқасқа бір зембіл есебінен зембілдермен қамтамасыз ету
өрескел
451.
Науқастарға арналған палаталары бар корпустарда емдеу процесіне қатысы жоқ үй-жайларды орналастыруға немесе оларды жалға беруге жол бермеу
өрескел
452.
Аурухана палаталарына баллондардан оттегі беру үшін резеңке және пластмасса шлангілерді қолдануға жол бермеу
елеулі
453.
Ақаулы емдік электр жабдықтарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
454.
Аурухана палаталарында және науқастар орналасқан үй-жайларда үтіктерді, электр плиталарын және басқа да электрмен жылыту аспаптарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
455.
Жобалық құжаттамада көзделмеген оттегі бар баллондарды орнатуға және сақтауға жол бермеу
өрескел
456.
Қайнатқыштарды, су жылытқыштар мен титандарды орнатуға жол бермеу, медициналық құралдарды зарарсыздандыру, сондай-ақ парафин мен озокеритті қыздыру арнайы бейімделген үй-жайларда жүргізіледі
елеулі
457.
Зертханаларда, бөлімшелерде, дәрігерлер кабинеттерінде дәрі-дәрмектер мен реактивтерді (тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарға жататын – спирт, эфир), олардың үйлесімділігін ескере отырып, жалпы саны 3 килограмнан аспайтын арнайы жабылатын металл шкафтарда сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
458.
Оттегі және жанғыш газы бар баллондарды бірге сақтауға, сондай-ақ бұл баллондарды материалдық және дәріхана қоймаларында сақтауға жол бермеу
елеулі
459.
Физиотерапия кабинеттеріндегі, анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелеріндегі, операциялық бөлімшелердегі барлық емдік электр аппараттарын жарамды күйде ұстау, сенімді жерге тұйықтаумен, зауыттық электр схемасымен және техникалық паспортпен қамтамасыз ету
өрескел
460.
Зауытта дайындалған және бетінде жанбайтын материалдардан жасалған электр және сәулемен емдеу кабинеттерінде қолданылатын стерилизаторлармен, оның ішінде ауа қабаты бар стерилизаторлармен қамтамасыз етілуі
елеулі
461.
Жергілікті желдету жүйелерінің үй-жайларынан аппараттар мен қондырғылардан шатырдың ең биік нүктесінен кемінде 2 метр биіктікте шығарындыларды жүзеге асыру
елеулі
462.
Анықталған ақауларды жою шараларын қабылдай отырып, аппаратураны техникалық паспортта (нұсқаулықта) белгіленген мерзімдерде профилактикалық қарап тексеру жүргізу
болмашы
463.
Қызмет көрсетуші персоналмен жүргізілетін өртке қарсы нұсқаманы және әрбір электрмен және сәулемен емдеу бөлімшесінде (кабинетінде)электр аппаратурасының жұмысында байқалған ақауларды тіркеу журналдарын жүргізу
болмашы

464.
Недопущение применения наружных открытых лестниц для эвакуации больных из зданий больниц
грубое
465.
Обеспечение свободной транспортировки больных на каталках, через дверные проемы и проходы в операционных, предоперационных, наркозных и помещениях операционного блока
грубое
466.
Предусмотрение защитных мер по предупреждению пожаров и взрывов в операционной в целях предотвращения самовоспламенения наркотических средств и препаратов
значительное
467.
Хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в рабочих помещениях в количестве, не превышающем сменную потребность, в толстостенной стеклянной или небьющейся таре с плотными пробками, размещаемой в металлическом ящике, выложенном внутри негорючим материалом, с крышкой. Недопущение хранения таких жидкостей в полиэтиленовых емкостях
значительное
468.
Обеспечение хранения в лабораториях веществ и материалов строго по ассортименту. Недопущение совместного хранения веществ, в результате химического взаимодействия которых происходит пожар или взрыв
значительное
469.
Выполнение покрытий и бортиков из негорючих материалов рабочих поверхностей столов, стеллажей, вытяжных шкафов, предназначенных для работы с пожаро-, взрывоопасными жидкостями и веществами. Выполнение столов и шкафов из коррозионностойких материалов для работы с кислотами, щелочами и другими химически активными веществами
значительное
470.
Недопущение использования вытяжных шкафов с разбитыми стеклами или неисправной вентиляцией. Оборудование вытяжных шкафов системой вентиляции с самостоятельными вентиляционными каналами
грубое
471.
Недопущение хранения жидкого кислорода в одном помещении с легковоспламеняющимися веществами, жирами и маслами
грубое
472.
Устройство баллонов со сжатыми, сжиженными и растворенными горючими газами вне здания лаборатории в металлических шкафах с прорезями или жалюзийными решетками для проветривания
значительное
473.
Недопущение размещения ближе 1 метра от нагревательных приборов, горелок, источников огня легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих материалов
грубое
474.
Недопущение выливания отработанных легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в систему водоотведения
значительное
475.
Наличие заземления трубопроводов для подачи легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
грубое
476.
Выполнение дверей помещений барокамер без остекления, самозакрывающимися, с уплотненными притворами, без замков, а также запорных устройств, при ширине дверей барозалов, позволяющих провозить пациентов на больничной каталке или кресле, но не менее 1 метра
грубое

464.
Науқастарды аурухана ғимараттарынан эвакуациялау үшін сыртқы ашық сатыларды қолдануға жол бермеу
өрескел
465.
Операциялық, операция алдындағы, наркоздық және операциялық блоктың үй-жайларындағы есік ойықтары мен өту жолдары арқылы науқастарды арбалармен еркін тасымалдауды қамтамасыз ету
өрескел
466.
Есірткі құралдары мен препараттардың өздігінен тұтануын болдырмау мақсатында операциялық бөлмеде өрттер мен жарылыстардың алдын алу жөніндегі қорғау шараларын көздеу
елеулі
467.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жұмыс істейтін үй-жайларда iшiне жанбайтын материал төселген, қақпағы бар металл жәшікке салынатын, қабырғасы қалың шыны немесе тығыз тығындары бар сынбайтын ыдыста сақтау. Мұндай сұйықтықтарды полиэтилен ыдыстарда сақтауға жол бермеу
елеулі
468.
Зертханаларда заттар мен материалдардың қатаң түрде түр-түрімен сақталуын қамтамасыз ету. Химиялық өзара әрекеттесуi нәтижесінде өрт немесе жарылыс шығатын заттарды бiрге сақтауға жол бермеу
елеулі
469.
Өрт, жарылыс қаупі бар сұйықтықтармен және заттармен жұмыс істеуге арналған үстелдердің, сөрелердің, сору шкафтарының жұмыс бетін жанбайтын материалдарынан жасалған жабындар мен ернеулерден орындау. Қышқылдармен, сілтілермен және басқа да химиялық белсенді заттармен жұмыс істеу үшін тоттануға төзімді материалдардан жасалған үстелдер мен шкафтарды орындау
елеулі
470.
Әйнектері сынған немесе желдеткіші ақаулы сору шкафтарын пайдалануға жол бермеу. Сору шкафтарын дербес желдеткіш арналары бар желдету жүйесімен жабдықтау
өрескел
471.
Сұйық оттегін тез тұтанатын заттармен, майлармен және майлармен бір үй-жайда сақтауға жол бермеу
өрескел
472.
Сығылған, сұйытылған және ерітілген жанғыш газдары бар баллондарды зертхана ғимаратынан тыс металл, желдету үшiн ойықтар немесе жалюзи торлары көзделген шкафтарда орнату
елеулі
473.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш материалдарды қыздыру аспаптарынан, оттықтардан және басқа да от көздерінен 1 метр жақын орналастыруға жол бермеу
өрескел
474.
Пайдаланылған тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды су бұру жүйесіне құюға жол бермеу
елеулі
475.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды беруге арналған құбыржолдардың жерге тұйықталуының болуы
өрескел
476.
Барокамералар үй-жайларының есіктерін әйнектеусіз, өздігінен жабылатындай, тығыздалған притворлармен, құлыптарсыз, сондай-ақ бекіту құрылғыларынсыз пациенттерді аурухана каталкасында немесе креслосында тасымалдауға мүмкіндік беретін барозалдар есіктерінің ені кемінде 1 метр болған кезде орындау
өрескел

477.
Выполнение облицовки стен помещений барокамер, подвесных потолков из негорючих материалов
грубое
478.
Устройство отопления помещений барокамер центральным, водяным с температурой теплоносителя не более 95°С. Обеспечение расстояния от отопительных приборов и источников тепла до барокамеры не менее 1 метра
значительное
479.
Наличие аварийного освещения в помещениях, в которых устанавливаются две и более одноместные барокамеры или одна многоместная
значительное
480.
Наличие в светильниках, устанавливаемых непосредственно в барокамерах, только ламп накаливания
значительное
481.
Наличие автоматических газоанализаторов в помещениях с наличием бароаппаратов для контроля за содержанием кислорода
грубое
482.
Недопущение помещения пациентов в бароаппарат в синтетической одежде
значительное
483.
Недопущение эксплуатации бароаппаратов без заземления бароагрегатов (барокамеры, барокондиционера)
значительное
484.
Недопущение пользования в барозале (помещении, салоне транспорта) неисправными приборами и электропроводкой (с поврежденной изоляцией, ненадежными искрящими контактами), пользования электронагревательными приборами, использования мебель из горючих материалов, материалов и предметов, способных вызвать искру, применения открытого огня, курения, светильников открытого исполнения для нижнего освещения рабочих мест
грубое
485.
Недопущение хранения в барозале горючих и легковоспламеняющихся жидкостей, масел, а также горючих материалов, в том числе перевязочных
грубое
486.
Недопущение подключения бароаппарата к сети с напряжением свыше допустимого
грубое
487.
Недопущение эксплуатации бароаппаратов и барозалов без первичных средств пожаротушения
значительное
488.
Недопущение хранения в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, а также в помещениях с наличием газовых коммуникаций и маслонаполненной аппаратуры
значительное
489.
Недопущение хранения продукции навалом и укладкой ее вплотную к радиаторам и трубам отопления
значительное
490.
Недопущение распаковки и упаковки материалов непосредственно в хранилищах
незначительное
491.
Обеспечение хранения пластмассовых изделий в вентилируемом, темном, сухом помещении при комнатной температуре, на расстоянии не менее 1 метра от отопительных систем
значительное
492.
Обеспечение помещений для хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств несгораемыми и устойчивыми стеллажами и поддонами
значительное
493.
Осуществление хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей во встроенных несгораемых шкафах с дверями шириной не менее 0,7 метра и высотой не менее 1,2 метра
значительное

477.
Барокамералар үй-жайларының қабырғаларын, аспалы төбелерді жанбайтын материалдардан қаптауды орындау
өрескел
478.
Жылу тасымалдағыштың температурасы 95°С аспайтын орталық, сулы жылыту құрылғысын барокамералардың үй-жайларына орнату. Жылыту аспаптарынан және жылу көздерінен барокамераға дейінгі арақашықтықты кемінде 1 метрдей қамтамасыз ету
елеулі
479.
Екі және одан да көп бір орынды немесе бір көп орынды барокамералар орнатылатын үй-жайларда авариялық жарықтандырудың болуы
елеулі
480.
Тікелей барокамераларға орнатылатын шырақтарда тек қыздыру лампаларының болуы
елеулі
481.
Оттегі құрамын бақылауға арналған бароаппараттары бар үй-жайларда автоматты газ талдағыштардың болуы
өрескел
482.
Пациенттерді бароаппаратқа синтетикалық киіммен орналастыруға жол бермеу
елеулі
483.
Бароагрегаттарды (барокамераларды, барокондиционерлерді) жерге қоспай бароаппараттарды пайдалануға жол бермеу
елеулі
484.
Барозалда (үй-жайда, көлік ішінде) ақаулы аспаптарды және электр сымдарын (зақымдалған оқшаулағышпен, сенімсіз ұшқын түйіспелерімен) пайдалануға, электр қыздырғыш аспаптарын пайдалануға, жанғыш материалдардан жасалған жиһазды, ұшқын шығаруға қабілетті материалдар мен заттарды пайдалануға, ашық отты қолдануға, темекі шегуге, жұмыс орындарын төменгі жарықтандыру үшін ашық орындалған шырақтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
485.
Барозалда жанғыш және тез тұтанатын сұйықтықтарды, майларды, сондай-ақ жанғыш материалдарды, оның ішінде таңу материалдарын сақтауға жол бермеу
өрескел
486.
Бароаппаратты рұқсат етілген кернеуден жоғары желіге қосуға жол бермеу
өрескел
487.
Бароаппараттар мен барозалдарды алғашқы өрт сөндіру құралдарынсыз пайдалануға жол бермеу
елеулі
488.
Транзиттік электр кабельдері өтетін үй-жайларда, сондай-ақ газ коммуникациялары мен май толтырылған аппаратуралар бар үй-жайларда сақтауға жол бермеу
елеулі
489.
Өнімді үйіп сақтауға және оны жылыту радиаторлары мен құбырларына тығыз жинауға жол бермеу
елеулі
490.
Материалдарды тікелей қоймаларда ашуға және буып-түюге жол бермеу
болмашы
491.
Пластмасса бұйымдарын желдетілетін, қараңғы, құрғақ үй-жайда бөлме температурасында, жылыту жүйелерінен кемінде 1 метр қашықтықта сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
492.
От қауіпті және жарылыс қауіпті дәрілік заттарды сақтауға арналған үй-жайлардың жанбайтын және тұрақты стеллаждармен және тұғырықтармен қамтамасыз ету
елеулі
493.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ені кемінде 0,7 метр және биіктігі кемінде 1,2 метр есіктері бар жапсарлас жанбайтын шкафтарда сақтауды жүзеге асыру
елеулі

494.
Осуществление хранения легковоспламеняющихся жидкостей в количестве свыше 100 килограмм в отдельно стоящем здании в стеклянной или металлической таре изолировано от помещений хранения огнеопасных веществ других групп
грубое
495.
Наличие около входа в каждое помещение хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ табличек с надписью "Ответственный за обеспечение пожарной безопасности (фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)"
незначительное
496.
Недопущение хранения легковоспламеняющихся и горючих жидких лекарственных средств с минеральными кислотами (серной, азотной и другими кислотами), сжатыми и сжиженными газами, легкогорючими веществами, а также с неорганическими солями, дающими с органическими веществами взрывоопасные смеси (калия хлорат, калия перманганат)
значительное
497.
Хранение горючих и взрывоопасных лекарственных средств в толстостенных плотно закрытых контейнерах (бутылях, банках, барабанах), заливание парафином укупорочных средств
значительное
Требования к организациям образования, учебным заведениям
498.
Проведение с учащимися занятий по изучению мер пожарной безопасности в быту и действий на случай пожара. С учащимися начального образования, а также в дошкольных организациях проведение бесед по противопожарной тематике. В общеобразовательных школах, училищах, колледжах, высших колледжах, организациях высшего и (или) послевузовского образования – инструктивных занятий по изучению правил пожарной безопасности
значительное
499.
Недопущение хранения в лабораториях легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количествах, не превышающих сменную потребность
значительное
500.
Размещение групп (классов) детей дошкольного и начального школьного возрастов не выше третьего этажа в зданиях детских организаций
грубое
501.
Обеспечение беспрепятственной эвакуации людей и подхода к средствам пожаротушения при расстановке мебели и оборудования в классах, кабинетах, мастерских, спальнях, столовых и остальных помещениях
грубое
502.
Недопущение превышения в учебных классах и кабинетах количества парт (столов), установленных проектной документацией
значительное
503.
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала с обеспечением телефонной связи, в организациях образования и дошкольных организациях с круглосуточным пребыванием детей
значительное
Требования к медико-социальным учреждениям (организациям), интернатным организациям, домам ребенка (дома престарелых и лиц с инвалидностью, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры, хосписы)

494.
100 килограмнан астам мөлшердегі тез тұтанатын сұйықтықтарды бөлек тұрған ғимаратта басқа топтардағы от қауіпті заттарды сақтау үй-жайларынан оқшауланған шыны немесе металл ыдыста сақтауды жүзеге асыру
өрескел
495.
От қауіпті және жарылыс қауіпті заттар сақталатын әрбір үй-жайға кіреберістің жанында "өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты (жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген жазуы бар тақтайшалардың болуы
болмашы
496.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйық дәрілік заттарды минералды қышқылдармен (күкірт, азот және басқа да қышқылдармен), сығылған және сұйытылған газдармен, тез жанғыш заттармен, сондай-ақ органикалық заттармен жарылыс қауіпті қоспалар (хлорат калийі, перманганат калийі) беретін бейорганикалық тұздармен сақтауға жол бермеу
елеулі
497.
Жанғыш және жарылыс қауіпті дәрілік заттарды қабырғасы қалың, тығыз жабылатын контейнерлерде (бөтелкелерде, банкаларда, барабандарда) сақтау, тығындау құралдарына парафин құю
елеулі
Білім беру ұйымдарына, оқу орындарына қойылатын талаптар
498.
Оқушылармен тұрмыстағы өрт қауіпсіздігі шараларын және өрт болған жағдайдағы іс-қимылдарды зерделеу бойынша сабақтар өткізу. Бастауыш білім беру оқушыларымен, сондай-ақ мектепке дейінгі ұйымдарда өртке қарсы тақырып бойынша әңгімелер өткізу. Жалпы білім беретін мектептерде, училищелерде, колледждерде, жоғары колледждерде, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында – өрт қауіпсіздігі қағидаларын зерделеу жөніндегі нұсқаулық сабақтар жүргізу
елеулі
499.
Зертханаларда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде сақтауға жол бермеу
елеулі
500.
Мектепке дейінгі және бастауыш мектеп жасындағы балалар топтарын (сыныптарын) балалар ұйымдарының ғимараттарында үшінші қабаттан жоғары емес орналастыру
өрескел
501.
Сыныптарда, кабинеттерде, шеберханаларда, жатын бөлмелерде, асханалар мен басқа да үй-жайларда жиһаздар мен жабдықтарды орналастыру кезінде адамдарды кедергісіз эвакуациялауды және өрт сөндіру құралдарына қолжетімділікті қамтамасыз ету
өрескел
502.
Оқу сыныптары мен кабинеттерінде, жобалық құжаттамада белгіленген, парталар (үстелдер) санынан асып кетуге жол бермеу
елеулі
503.
Балалар тәулік бойы болатын білім беру ұйымдарында және мектепке дейінгі ұйымдарда телефон байланысын қамтамасыз ете отырып, қызмет көрсету персоналының тәулік бойы кезекшілігінің болуы
елеулі
Медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға), интернаттық ұйымдарға, сәбилер үйлеріне (қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, психоневрологиялық орталықтар, хоспистер) қойылатын талаптар

504.
Недопущение использования мебели и оборудования, изготовленных с использованием полимерных материалов, способных при горении выделять высокотоксичные продукты
значительное
505.
Обеспечение приготовления (разогрева) пищи в местах, специально отведенных и оборудованных для этих целей. Недопущение использования электронагревательных приборов для бытовых нужд без средств автоматического отключения
грубое
506.
Недопущение пользования утюгов, электрических плиток и электронагревательных приборов в спальнях, игровых комнатах и помещениях, занятых обслуживаемыми. Осуществление глажки одежды только в специально оборудованных для этих целей помещениях
грубое
507.
Размещение лежачих лиц с инвалидностью и престарелых в помещениях с учетом обеспечения их максимально быстрой эвакуации
значительное
508.
Недопущение размещения кладовых с легковоспламеняющимися и горючими материалами непосредственно под жилыми комнатами и палатами, а также рядом с ними
значительное
Требования к объектам торговли
509.
Недопущение временного хранения горючих материалов, отходов, упаковок и контейнеров в торговых залах и на путях эвакуации, а также размещение горючей тары вплотную к окнам внутри и снаружи зданий
грубое
510.
Недопущение хранения горючих товаров или негорючих товаров в горючей упаковке в помещениях, не имеющих оконных проемов или шахт дымоудаления. Размещение кладовых горючих товаров и товаров в горючей упаковке у наружных стен
грубое
511.
Осуществление хранения патронов к оружию и пиротехнических изделий в шкафах из негорючих материалов, установленных в помещениях, отгороженных от других помещений противопожарными перегородками. Недопущение размещения указанных шкафов в подвальных помещениях
грубое
512.
Недопущение проведения огневых работ во время нахождения покупателей в торговых залах
грубое
513.
Недопущение торговли легковоспламеняющимися и горючими жидкостями (за исключением лекарственных средств, медицинских изделий, косметической и алкогольной продукции), горючими газами, порохом, капсюлем, пиротехническими и взрывоопасными изделиями при размещении их в зданиях иного назначения, не относящиеся к зданиям торговли
грубое
514.
Недопущение размещения торговых, игровых аппаратов и оборудования, а также торговли товаров на путях эвакуации
грубое
515.
Недопущение установки в торговых залах баллонов с горючими газами для наполнения воздушных шаров и других целей
грубое
516.
Выполнение навесов над торговыми рядами открытых рынков из негорючих материалов
грубое

504.
Жану кезінде жоғары уытты өнімдерді шығаруға қабілетті, полимерлі материалдарды қолдану арқылы дайындалған жиһаз бен жабдықты пайдалануға жол бермеу.
елеулі
505.
Осы мақсаттар үшін арнайы бөлінген және жабдықталған орындарда тамақ дайындауды (жылытуды) қамтамасыз ету. Электр қыздырғыш аспаптарын тұрмыстық қажеттіліктерге арналған автоматты ажырату құралдарынсыз пайдалануға жол бермеу
өрескел
506.
Жатын бөлмелерде, ойын бөлмелерінде және қызмет көрсетілетін адамдар орналасқан үй-жайларда үтіктерді, электр плиткаларын және электрмен жылыту аспаптарын пайдалануға жол бермеу. Киімді үтіктеуді осы мақсаттар үшін арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана жүзеге асыру
өрескел
507.
Жататын мүгедек адамдарды және қарттарды барынша тез эвакуациялауды қамтамасыз етуді ескере отырып, оларды үй-жайларға орналастыру
елеулі
508.
Тез тұтанатын және жанғыш материалдары бар қоймаларды тікелей тұрғын бөлмелер мен палаталардың астына, сондай-ақ олардың жанына орналастыруға жол бермеу
елеулі
Сауда объектілеріне қойылатын талаптар
509.
Сауда залдары мен эвакуациялау жолдарында жанғыш материалдарды, қалдықтарды, орамалар мен контейнерлерді уақытша сақтауға, сондай-ақ жанғыш ыдыстарды ғимарат ішіндегі және сыртындағы терезелерге тақап орналастыруға жол бермеу
өрескел
510.
Терезе ойықтары немесе түтін жою шахталары жоқ үй-жайларда жанғыш тауарларды немесе жанбайтын тауарларды жанғыш орамада сақтауға жол бермеу. Жанғыш тауарлар мен жанғыш орамдағы тауарларды қоймалардың сыртқы қабырғаларында орналастыру
өрескел
511.
Қаруға патрондарды және пиротехникалық бұйымдарды басқа үй-жайлардан өртке қарсы қалқалармен қоршалған үй-жайларда орнатылған жанбайтын материалдардан жасалған шкафтарда сақтауды жүзеге асыру. Көрсетілген шкафтарды жертөле үй-жайларында орналастыруға жол бермеу
өрескел
512.
Сатып алушылар сауда залдарында болған кезде отпен байланысты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел
513.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды (дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, косметикалық және алкоголь өнімдерін қоспағанда), жанғыш газдарды, оқ-дәріні, капсуланы, пиротехникалық және жарылыс қаупі бар бұйымдарды сауда ғимараттарына жатпайтын өзге де мақсаттағы ғимараттарда орналастырған кезде оларды сатуға жол бермеу
өрескел
514.
Эвакуациялау жолдарында сауда, ойын аппараттары мен жабдықтарын орналастыруға, сондай-ақ тауарлар саудасына жол бермеу
өрескел
515.
Сауда залдарында әуе шарларын толтыру және басқа да мақсаттар үшін жанғыш газдары бар баллондарды орнатуға жол бермеу
өрескел
516.
Ашық базарлардың сауда қатарларының үстіндегі қалқаларды жанбайтын материалдардан жасау
өрескел

517.
Недопущение накрытия открытых проходов между торговыми рядами тканями, бумагой, пленками
грубое
518.
Недопущение размещения рынков в части зданий иного назначения или в пристройках к ним
грубое
519.
Выполнение киосков и ларьков, павильонов, устанавливаемых в зданиях и сооружениях из негорючих материалов. Выполнение павильонов и киосков, предназначенных для торговли горючими жидкостями, дезодорантами, сжатыми газами I-ой, П-ой, Ша-ей степени огнестойкости, отдельно стоящими или в группе с киосками, торгующими аналогичным товаром
значительное
520.
Недопущение осуществления в рабочее время загрузку товаров и выгрузку тары по путям, связанных с эвакуационными выходами покупателей
значительное
521.
Недопущение торговли товарами бытовой химии, лаками, красками и другими легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, расфасованными в стеклянную тару емкостью более 1 литра каждая, а также пожароопасными товарами без этикеток с предупреждающими надписями типа "Огнеопасно", "Не распылять вблизи огня". Осуществление расфасовки пожароопасных товаров в специально приспособленных для этой цели помещениях
значительное
522.
Размещение киосков, а также одноэтажных павильонов площадью до 35 квадратных метров включительно на отведенной территории группами. Размещение в одной группе не более 20 киосков и павильонов I, II, III, IIIа степени огнестойкости или 10 киосков - IIIб, IV, IVа и V степеней огнестойкости. Разделение группы из 10 контейнеров противопожарными перегородками 1-го типа. Наличие противопожарного расстояния между группами киосков и (или) павильонов, между отдельно стоящими киосками и (или) павильонами, а также от групп и отдельно стоящих киосков и (или) павильонов до других зданий и сооружений.
грубое
523.
Размещение места сбора сгораемых отходов на расстоянии не менее 15 метров от киосков и павильонов
грубое
524.
Выполнение помещений для временного размещения упаковочных материалов и инвентаря площадью не более 5 квадратных метров
грубое
525.
Использование в киосках, устанавливаемых в населенных пунктах электрического (с применением масляных радиаторов, греющих панелей – имеющих сертификат соответствия), парового или водяного отопления
грубое
526.
Наличие в киосках, павильонах автоматической пожарной сигнализации с выводом звукового и светового сигнала на фасад сооружения или непосредственно в защищаемое помещение
значительное
527.
Недопущение расположения развлекательных площадок для детей в торгово-развлекательных центрах в цокольных и подвальных этажах
грубое
Требования к объектам хранения

517.
Сауда қатарлары арасындағы ашық өту жолдарын маталармен, қағазбен, үлдірмен жабуға жол бермеу
өрескел
518.
Базарларды өзге мақсаттағы ғимараттар бөлігінде немесе оларға жапсарлас құрылыстарда орналастыруға жол бермеу
өрескел
519.
Ғимараттар мен құрылыстарға орнатылатын дүңгіршектер, павильондар жанбайтын материалдардан жасалады. Жанғыш сұйықтықтарды, дезодоранттарды, отқа төзімділігі І, ІІ, ІІІа дәрежелі сығылған газдарды сатуға арналған, жеке тұрған немесе ұқсас тауарларды сататын дүңгіршектері бар топтағы павильондар мен дүңгіршектерді орындау
елеулі
520.
Жұмыс уақытында сатып алушылардың эвакуациялық шығу жолдарымен байланысты жолдар бойынша тауарларды тиеуді және ыдыстарды түсіруді жүзеге асыруға жол бермеу
елеулі
521.
Әрқайсысы 1 литр сыйымдылықтан астам шыны ыдысқа құйылған тұрмыстық химия тауарларымен, лактармен, бояулармен және басқа да тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен, сондай-ақ "От қауіпті", "Отқа жақын шашыратпа" деген ескерту жазбалары бар заттаңбасы жоқ өрт қауіпті тауарлармен сауда жасауға жол бермеу. Өрт қауіпті тауарларды осы мақсатқа арнайы бейімделген үй-жайларда өлшеп орауды жүзеге асыру
елеулі
522.
Топтармен бөлінген аумақта дүңгіршектерді, сондай-ақ ауданы 35 шаршы метрге дейінгі бір қабатты павильондарды орналастыру. Бір топта отқа төзімділігі I, II, III, IIIа дәрежелі 20 дүңгіршек пен павильондарды немесе отқа төзімділігі ІІІб, IV, IVa және V дәрежелі 10 дүңгіршекті орналастыру. 10 контейнерден тұратын топты 1-типті өртке қарсы қалқандармен бөлу. Дүңгіршектер және (немесе) павильондар топтары арасында, жеке тұрған дүңгіршектер және (немесе) павильондар арасында, сондай-ақ топтар мен жеке тұрған дүңгіршектерден және (немесе) павильондардан басқа ғимараттар мен құрылыстарға дейінгі өртке қарсы қашықтықтың болуы.
өрескел
523.
Жанатын қалдықтарды жинау орнын дүңгіршектер мен павильондардан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
524.
Ауданы 5 шаршы метрден аспайтын буып-түю материалдары мен мүкәммалды уақытша орналастыруға арналған үй-жайларды орындау
өрескел
525.
Елді мекендерде орнатылатын дүңгіршектерде электр (майлы радиаторларды, сәйкестік сертификаты бар қыздырғыш панельдерді қолдана отырып), бу немесе су жылытуды пайдалану.
өрескел
526.
Дүңгіршектер мен павильондарда дыбыстық және жарық сигналын құрылыстың қасбетіне немесе тікелей қорғалатын үй-жайға шығаратын автоматты өрт сигнализациясының болуы
елеулі
527.
Сауда-ойын-сауық орталықтарында балаларға арналған ойын-сауық алаңдарының цокольдық және жертөле қабаттарында орналасуына жол бермеу
өрескел
Сақтау объектілеріне қойылатын талаптар

528.
Недопущение совместного хранения в одной секции с каучуком или авторезиной материалов и товаров, независимо от однородности применяемых огнетушащих веществ
значительное
529.
Обеспечение защиты баллонов с горючими газами, емкостей с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, а также аэрозольных упаковок от солнечного и иного теплового воздействия
значительное
530.
Осуществление складирования аэрозольных упаковок в многоэтажных складах в противопожарных отсеках только на верхнем этаже, при количестве упаковок в отсеке не более 150000 штук
грубое
531.
Осуществление складирования в изолированном отсеке склада не более 15000 упаковок (коробок), при общей емкости склада не более 900000 упаковок. Размещение складов в бесчердачных зданиях, с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое
532.
Осуществление складирования в общих складах аэрозольных упаковок в количестве не более 5000 штук
грубое
533.
Осуществление хранения аэрозольных упаковок на открытых площадках или под навесами только в негорючих контейнерах
грубое
534.
Осуществление складирования материалов в штабели в складских помещениях при бесстеллажном способе хранения. Наличие свободных проходов шириной, равной ширине дверей, но не менее 1 метра напротив дверных проемов складских помещений. Наличие продольных проходов шириной не менее 0,8 метра через каждые 6 метров в складах
грубое
535.
Осуществление обработки огнезащитным составом деревянных конструкций внутри складских помещений
значительное
536.
Недопущение размещения складов в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, газовые и другие коммуникации
значительное
537.
Наличие расстояния от светильников до хранящихся товаров не менее 0,5 метра и 0,2 метра до поверхности горючих строительных конструкций
грубое
538.
Недопущение устройства в помещениях, предназначенных для хранения товарно-материальных ценностей, бытовок, комнат для приема пищи и подсобных служб
значительное
539.
Недопущение стоянки и ремонта погрузочно-разгрузочных и транспортных средств, в складских помещениях и на дебаркадерах
незначительное
540.
Осуществление в здании складов операций, связанных с вскрытием тары, проверкой исправности и мелким ремонтом, расфасовкой продукции, приготовлением рабочих смесей пожароопасных жидкостей (нитрокрасок, лаков) в помещениях, изолированных от мест хранения
незначительное
541.
Расположение аппаратов, предназначенных для отключения электроснабжения склада, вне складского помещения, на стене из негорючих материалов или на отдельно стоящей опоре, заключение их в шкаф или нишу с приспособлением для опломбирования и закрываться на замок
грубое

528.
Қолданылатын өрт сөндіргіш заттардың біркелкілігіне қарамастан, бір секцияда каучукпен немесе авторезина материалдар мен тауарларды бірге сақтауға жол бермеу
елеулі
529.
Жанғыш газдары бар баллондарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды, сондай-ақ аэрозоль орамдарын күн және өзге де жылу әсерінен қорғауды қамтамасыз ету
елеулі
530.
Көп қабатты қоймаларда аэрозоль орамдарын өртке қарсы бөліктерде тек жоғарғы қабатта, бөліктегі орамдардың саны 150000 данадан аспайтын жағдайда ғана қоймалауды жүзеге асыру
өрескел
531.
Қойманың оқшауланған бөлігінде 15000 қаптамадан (қораптан) аспайтын, қойманың жалпы сыйымдылығы 900000 қаптамадан аспайтын қоймалауды жүзеге асыру. Қоймаларды жеңіл ашылатын жабындары бар шатырсыз ғимараттарда орналастыру
өрескел
532.
Жалпы қоймаларда 5000 данадан аспайтын мөлшерде аэрозоль орамдарын сақтауды жүзеге асыру
өрескел
533.
Аэрозоль орамдарын ашық алаңдарда немесе шатыр астында тек жанбайтын контейнерлерде сақтауды жүзеге асыру
өрескел
534.
Материалдарды стеллажсыз сақтау тәсілі кезінде қоймалық үй-жайларда қатарлап жинауды жүзеге асыру. Ені есіктердің еніне тең, бірақ қойма үй-жайларының есік ойықтарына қарама-қарсы кемінде 1 метр еркін өту жолдарының болуы. Қоймаларда әрбір 6 метр сайын ені кемінде 0,8 метр бойлық өту жолдарының болуы
өрескел
535.
Қойма үй-жайларының ішінде ағаш конструкцияларды оттан қорғау құрамымен өңдеуді жүзеге асыру
елеулі
536.
Транзиттік электр кабельдері, газ және басқа да коммуникациялар өтетін үй-жайларда қоймаларды орналастыруға жол бермеу
елеулі
537.
Шырақтардан бастап сақталатын тауарларға дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр және жанғыш құрылыс конструкцияларының бетіне дейін 0,2 метр болуы
өрескел
538.
Тауар-материалдық құндылықтарды сақтауға арналған үй-жайларда, тұрмыстық қызмет көрсету бөлмелерінде, тамақ ішуге арналған және қосалқы қызметтер бөлмелерінде орналастыруға жол бермеу
елеулі
539.
Тиеу-түсіру және көлік құралдарының қойма үй-жайларында және дебаркадерлерде тұруына және оларды жөндеуге жол бермеу
болмашы
540.
Қойма ғимаратында ыдысты ашумен, жарамдылығын тексерумен және ұсақ жөндеумен, өнімді өлшеп ораумен, өрт қауіпті сұйықтықтардың жұмыс қоспаларын (нитро бояуларды, лактарды) дайындаумен байланысты операцияларды сақтау орындарынан оқшауланған үй-жайларда жүзеге асыру
болмашы
541.
Қойманы электрмен жабдықтауды ажыратуға арналған аппараттардың қойма үй-жайынан тыс, жанбайтын материалдардан жасалған қабырғаға немесе жеке тұрған тірекке орналасуы, оларды шкафқа немесе пломбалауға арналған құрал-сайманы бар қуысқа қорытындысы және құлыппен жабылуы
өрескел

542.
Недопущение дежурного освещения в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток
грубое
543.
Хранение материалов на открытой площадке площадью одной секции (штабеля) не более 300 квадратных метров, а противопожарные разрывы между штабелями не менее 6 метров
грубое
544.
Недопущение проживания персонала и других лиц в зданиях, расположенных на территории баз и складов
значительное
545.
Недопущение въезда локомотивов в складские помещения категорий А, Б и В1-В4
значительное
546.
Недопущение в цеховых кладовых хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количестве, превышающем установленную на предприятии норму
значительное
547.
Недопущение хранения горючих материалов или негорючих материалов в горючей таре в помещениях подвальных и цокольных этажей, не имеющих окон с приямками для дымоудаления, а также при сообщении общих лестничных клеток зданий с этими этажами
грубое
548.
Размещение складов для хранения баллонов с горючими газами в одноэтажных, бесчердачных зданиях с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое
549.
Закрашивание окон помещений, где хранятся баллоны с газами, белой краской или оборудование их солнцезащитными негорючими устройствами
незначительное
550.
Недопущение хранения горючих материалов и производство огневых работ на расстоянии 10 метров вокруг места хранения баллонов
грубое
551.
Выполнение шкафов и будок, где размещаются баллоны, из негорючих материалов и оборудование их естественной вентиляцией, исключающих образование в них взрывоопасных смесей
грубое
552.
Осуществление хранения баллонов с горючими газами отдельно от баллонов с кислородом, сжатым воздухом, хлором, фтором, окислителями, а также от баллонов с токсичными газами
значительное
553.
Осуществление хранения газа в сжатом, сжиженном и растворенном состоянии в баллонах. Окраска наружной поверхности баллонов в установленный для данного газа цвет
значительное
554.
Недопущение попадания масел (жиров) и соприкосновения арматуры баллона с промасленными материалами при хранении и транспортировании баллонов с кислородом
грубое
555.
Оборудование помещений хранения газов в количестве более 40 баллонов исправными газоанализаторами до взрывоопасных концентраций
грубое
556.
Недопущение в складском помещении, где хранятся баллоны с горючими газами, нахождения лиц в обуви, подбитой металлическими гвоздями или подковами
значительное
557.
Хранение баллонов с горючими газами, имеющих башмаки, в вертикальном положении в специальных гнездах, клетях, устройствах, исключающих их падение
незначительное

542.
Қоймалардың үй-жайларында кезекші жарықтандыруға, сондай-ақ газ плиталарын, электрмен жылыту аспаптарын пайдалануға және штепсель розеткаларын орнатуға жол бермеу
өрескел
543.
Материалдарды бір секцияның (қатардың) ауданы 300 шаршы метрден аспайтын ашық алаңда, ал қатарлар арасындағы өртке қарсы бөліктер кемінде 6 метр етіп сақтау
өрескел
544.
Персоналдың және басқа да адамдардың базалар мен қоймалардың аумағында орналасқан ғимараттарда тұруына жол бермеу
елеулі
545.
Локомотивтердің А, Б және В1-В4 санатты қойма үй-жайларына кіруіне жол бермеу
елеулі
546.
Цех қоймаларында тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды кәсіпорында нормадан асатын мөлшерде сақтауға жол бермеу
елеулі
547.
Түтін жоюға арналған ойықтары бар терезелері жоқ жертөле және цоколь қабаттардың үй-жайларында, сондай-ақ ғимараттардың жалпы саты торларын осы қабаттармен қосқанда жанғыш ыдыста жанғыш материалдарды немесе жанбайтын материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
548.
Жанғыш газдары бар баллондарды сақтауға арналған қоймаларды жеңіл ашылатын жабындары бар бір қабатты, шатырсыз ғимараттарда орналастыру
өрескел
549.
Газдары бар баллондар сақталатын үй-жайлардың терезелерін ақ бояумен бояу немесе оларды күннен қорғайтын жанбайтын құрылғылармен жабдықтау
болмашы
550.
Баллондарды сақтау орындарының айналасында 10 метр қашықтықта жанғыш материалдарды сақтауға және от жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел
551.
Баллондар орналастырылатын шкафтар мен үйшіктерді жанбайтын материалдардан жасау және оларда жарылыс қауіпті қоспалардың пайда болуын болдырмайтын табиғи желдеткішпен жабдықтау
өрескел
552.
Жанғыш газдары бар баллондарды оттегі, сығылған ауа, хлор, фтор, тотықтырғыштары бар баллондардан, сондай-ақ улы газдары бар баллондардан бөлек сақтауды жүзеге асыру
елеулі
553.
Газды сығылған, сұйытылған және ерітілген күйде баллондарда сақтауды жүзеге асыру. Баллондардың сыртқы бетін осы газ үшін белгіленген түспен бояу
елеулі
554.
Оттегі бар баллондарды сақтау және тасымалдау кезінде майлардың түсуіне және баллон арматурасының майлы материалдармен жанасуына жол бермеу
өрескел
555.
Газ сақтау үй-жайларында 40 баллоннан асатын мөлшерінде жарылыс қаупі бар концентрацияға дейін жарамды газ талдағыштардың болуы
өрескел
556.
Жанғыш газдары бар баллондар сақталатын қойма үй-жайында адамдардың металл шеге немесе таға қағылған аяқ киімде болуына жол бермеу
елеулі
557.
Табандықтары бар жанғыш газдары бар баллондарды тігінен, олардың құлауын болдырмайтын арнайы ұяшықтарда, торларда немесе басқа да құрылғыларда сақтау
болмашы

558.
Хранение баллонов без башмаков в горизонтальном положении на рамах или стеллажах. Применение высоты штабеля не более 1,5 метра, закрытие клапанов предохранительными колпаками, и обращение их в одну сторону
значительное
559.
Недопущение хранения каких-либо веществ, материалов и оборудования в складах газов
значительное
560.
Наличие естественной вентиляции в помещении складов с горючими газами
значительное
561.
Наличие плана размещения штабелей, с указанием предельного объема хранящихся материалов, противопожарных разрывов и проездов между штабелями, а также между штабелями и соседними объектами на складах лесоматериалов
незначительное
562.
Недопущение в противопожарных разрывах между штабелями складирования лесоматериалов, оборудования
грубое
563.
Очищение мест, отведенных под штабели, до грунта от травяного покрова, горючего мусора и отходов или наличия слоя песка, земли или гравия толщиной не менее 0,5 метра
незначительное
564.
Наличие в каждом складе оперативного плана пожаротушения с определением мер по разборке штабелей, куч баланса, щепы, с учетом возможности привлечения работников и техники предприятия
незначительное
565.
Наличие на складах пунктов (постов) с запасом различных видов пожарной техники в количествах, определяемых оперативными планами пожаротушения, кроме первичных средств пожаротушения. Обеспечение складов лесоматериалов необходимым запасом воды для пожаротушения
грубое
566.
Недопущение на складах производства работ, не связанных с хранением лесоматериалов
незначительное
567.
Устройство бытовых помещений для рабочих на складах лесоматериалов в отдельных зданиях с соблюдением противопожарных разрывов
значительное
568.
Применение электронагревательных приборов только заводского изготовления для отопления бытовых помещений на складах лесоматериалов
грубое
569.
Размещение лебедок с двигателями внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от штабелей круглого леса
значительное
570.
Недопущение установки транспортных пакетов в противопожарных разрывах, проездов, подъездов к пожарным водоисточникам
грубое
571.
Наличие в закрытых складах ширины прохода между штабелями и выступающими частями стен здания не менее 0,8 метра. Наличие проходов шириной, равной ширине дверей, но не менее 1 метра напротив дверных проемов склада
грубое
572.
Недопущение перегородок и служебных помещений в закрытых складах
грубое
573.
Выполнение полов закрытых складов и площадок под навесами из негорючих материалов
грубое
574.
Осуществление хранения щепы в закрытых складах, бункерах и на открытых площадках с основанием из негорючего материала
грубое

558.
Баллондарды табандықтарсыз көлденең қалыпта рамаларда немесе стеллаждарда сақтау. Қатардың биіктігін 1,5 метрден артық емес қолдану, клапандарды сақтандыру қалпақтарымен жабу және оларды бір жаққа айналдыру
елеулі
559.
Газ қоймаларында қандай да бір заттарды, материалдар мен жабдықтарды сақтауға жол бермеу
елеулі
560.
Жанғыш газдары бар қоймалардың үй-жайларында табиғи желдетудің болуы
елеулі
561.
Ағаш материалдары қоймаларында сақталатын материалдардың шекті көлемін, өртке қарсы бөліктер мен қатарлар арасындағы, сондай-ақ қатарлар мен көршілес объектілер арасындағы өту жолдарын көрсете отырып, қатарларды орналастыру жоспарының болуы
болмашы
562.
Қатарлар арасындағы өртке қарсы бөліктерде ағаш материалдарын, жабдықтарды жинауға жол бермеу
өрескел
563.
Қатарларға бөлінген орындарды шөп жамылғысынан, жанғыш қоқыс пен қалдықтардан топыраққа дейін тазарту немесе қалыңдығы кемінде 0,5 метр құм, жер немесе қиыршық тас қабатының болуы
болмашы
564.
Әрбір қоймада кәсіпорын жұмыскерлері мен техникасын тарту мүмкіндігін ескере отырып, қатарларды, баланс үймелерін, жоңқаларды бөлшектеу жөніндегі шараларды айқындай отырып, жедел өрт сөндіру жоспарының болуы
болмашы
565.
Қоймаларда алғашқы өрт сөндіру құралдарынан басқа, жедел өрт сөндіру жоспарларында айқындалатын мөлшерде өрт сөндіру техникасының әртүрлі түрлерінің қоры бар пункттердің (бекеттердің) болуы.
Ағаш материалдар қоймаларын өрт сөндіру үшін қажетті су қорымен қамтамасыз ету
өрескел
566.
Қоймаларда ағаш материалдарын сақтаумен байланысты емес жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
болмашы
567.
Ағаш материалдары қоймаларындағы жұмысшыларға арналған тұрмыстық үй-жайларды өртке қарсы бөліктерді сақтай отырып, жеке ғимараттарда орналастыру
елеулі
568.
Ағаш материалдары қоймаларында тұрмыстық үй-жайларды жылыту үшін тек қана зауытта дайындалған электрмен жылыту аспаптарын қолдану
өрескел
569.
Дөңгелек ағаш қатарларынан кемінде 15 метр қашықтықта іштен жану қозғалтқыштары бар шығырларды орналастыру
елеулі
570.
Көлік пакеттерін өртке қарсы бөліктерде, өту жолдарында, өрт сөндіру су көздеріне кіреберістерде орнатуға жол бермеу
өрескел
571.
Жабық қоймаларда қатарлар мен ғимарат қабырғаларының шығыңқы бөліктері арасындағы өту жолының ені кемінде 0,8 метр болуы. Ені есіктердің еніне тең, бірақ қойманың есік ойықтарына қарама-қарсы кемінде 1 метр өту жолдарының болуы
өрескел
572.
Жабық қоймалардағы қалқалар мен қызметтік үй-жайларға жол бермеу
өрескел
573.
Жабық қоймалар мен шатыр астындағы алаңдардың едендерін жанбайтын материалдардан жасау
өрескел
574.
Жоңқаны жабық қоймаларда, бункерлерде және негізі жанбайтын материалдан жасалған ашық алаңдарда сақтауды жүзеге асыру
өрескел

575.
Наличие колодцев из негорючих материалов для установки термоэлектрических преобразователей для контроля температуры нагрева щепы внутри бурта
грубое
576.
Недопущение складирования угля свежей добычи на старые отвалы угля, пролежавшего более одного месяца
значительное
577.
Недопущение транспортировки горящего угля по транспортерным лентам и отгружения их в железнодорожный транспорт или бункер
грубое
578.
Недопущение расположения штабелей угля над источниками тепла (паропроводы, трубопроводы горячей воды, каналы нагретого воздуха), а также над проложенными электрокабелями и нефтегазопроводами
грубое
579.
Недопущение попадания в штабели древесины, ткани, бумаги и горючих материалов при укладке угля и его хранении
значительное
580.
Выделение противопожарными преградами (стенами и перегородками) помещений для хранения угля, устраиваемых в подвальном или первом этаже производственных зданий
грубое
581.
Недопущение превышения массы волокна в штабеле более 300 тонн
значительное
582.
Обеспечение размеров штабеля не более 22х11 метров, по высоте не более 8 метров
значительное
583.
Наличие в гнезде не более шести штабелей или навесов, разрыв между штабелями не менее 15 метров, между навесами – 20 метров по всем направлениям
грубое
584.
Наличие в группе не более четырех гнезд (24 штабеля или навеса), разрыв между гнездами не менее 30 метров по всем направлениям
грубое
585.
Наличие в секторе не более четырех групп (96 штабелей или навесов), разрывы между группами не менее 50 метров по всем направлениям
грубое
586.
Недопущение разрывов между секторами хранения горючих волокнистых материалов менее 100 метров
грубое
587.
Наличие ограждения участков, занятых складами, навесами и открытыми площадками для хранения волокнистых материалов
значительное
588.
Недопущение хранения производственных отходов совместно с сырьем и готовой продукцией
значительное
589.
Недопущение подъезда железнодорожного (за исключением паровозов) и автотранспорта ближе 5 метров, а тракторов – 10 метров к навесам и штабелям волокнистых материалов без искрогасителей
грубое
590.
Выполнение объема обвалования резервуаров равным объему наибольшего резервуара, находящегося в обваловании и постоянного поддержания его в исправном состоянии. Недопущение нарушения целостности и высоты обвалования, а также проездов по границам резервуарного парка
значительное
591.
Недопущение установки электрооборудования и прокладки электролинии внутри обвалования резервуаров и непосредственно в резервуарах за исключением линий устройств для контроля и автоматизации наполнения и замера уровня во взрывозащищенном исполнении
грубое

575.
Жоңқаның қызу температурасын бақылау үшін термоэлектрлік түрлендіргіштерді орнатуға арналған жанбайтын материалдардан жасалған құдықтардың болуы
өрескел
576.
Жаңа өндірілген көмірді бір айдан астам жатқан ескі көмір үйінділеріне жинауға жол бермеу
елеулі
577.
Жанып жатқан көмірді транспортер таспалары арқылы тасымалдауға және оларды теміржол көлігіне немесе бункерге тиеуге жол бермеу
өрескел
578.
Көмір қатарларын жылу көздерінің (бу құбырлары, ыстық су құбырлары, қыздырылған ауа арналары) үстіне, сондай-ақ төселген электр кабельдері мен мұнай-газ құбырларының үстіне орналастыруға жол бермеу
өрескел
579.
Көмір төсеу және оны сақтау кезінде қатарларға ағаштың, матаның, қағаз бен жанғыш материалдардың түсуіне жол бермеу
елеулі
580.
Өндірістік ғимараттардың жертөле немесе бірінші қабатында орналастырылатын көмір сақтауға арналған үй-жайларды өртке қарсы бөгеттермен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлу
өрескел
581.
Қатардағы талшық массасының 300 тоннадан асуына жол бермеу
елеулі
582.
Қатардың мөлшерін 22х11 метрден аспайтын, биіктігі 8 метрден аспайтын етіп қамтамасыз ету
елеулі
583.
Ұяда алты қатардан немесе бастырмадан аспайтын қатарлар арасындағы аралық 15 метрден, бастырмалар арасында барлық бағыттар бойынша 20 метрден кем болмауы тиіс
өрескел
584.
Топта кемінде төрт ұяшықтың (24 қатар немесе бастырма) болуы, ұяшықтар арасындағы алшақтық барлық бағыттар бойынша кемінде 30 метр болуы
өрескел
585.
Секторда төрт топтан аспайтын (96 қатар немесе бастырма), топтар арасындағы аралықтардың барлық бағыттар бойынша кемінде 50 метр болуы
өрескел
586.
Секторлар арасындағы арақашықтықты 100 метрден кем болдырмау
өрескел
587.
Талшықты материалдарды сақтауға арналған қоймалар, бастырмалар және ашық алаңдар орналасқан учаскелердің қоршауының болуы
елеулі
588.
Өндірістік қалдықтарды шикізатпен және дайын өніммен бірге сақтауға жол бермеу
елеулі
589.
Талшықты материалдардың бастырмалары мен қатарларына ұшқын сөндіргіштерсіз теміржол (паровоздарды қоспағанда) мен автокөліктің 5 метр, ал тракторлардың 10 метр жақын келуіне жол бермеу
өрескел
590.
Резервуарларды топырақ үйіп бекітілген жердің көлемін топырақ үйіп бекітілген жердегі ең үлкен резервуардың көлеміне тең етіп орындау және оны үнемі жарамды күйде ұстау. Топырақ үйіп бекітілетін жердің тұтастығы мен биіктігінің, сондай-ақ резервуарлық парктің шекаралары бойынша өту жолдарының бұзылуына жол бермеу
елеулі
591.
Жарылыстан қорғалып орындалған толтыруды және деңгейді өлшеуді бақылау мен автоматтандыруға арналған құрылғылардың желілерін қоспағанда, резервуарлардың топырақ үйіп бекітілген жері ішінде және тікелей резервуарларда электр жабдығын орнатуға және электр желісін төсеуге жол бермеу
өрескел

592.
Устройство коммуникаций трубопроводов в резервуарном парке, обеспечивающих возможность перекачки нефти и нефтепродуктов из одной емкости в другую, в случае аварии с резервуаром
значительное
593.
В зимний период года своевременное удаление снега с крыш резервуаров, а также очистка от снега дорожек и пожарных проездов на территории резервуарного парка
незначительное
594.
Наличие газоанализаторов со световой и звуковой сигнализацией для постоянного контроля концентрации углеводородов во взрыво- и пожароопасных помещениях на территории резервуарного парка
грубое
595.
Наличие на видных местах надписей о недопустимости нарушения противопожарного режима на всей территории резервуарного парка и отдельно стоящих резервуаров
незначительное
596.
Осуществление измерения уровня и отбора проб нефтепродуктов только стационарными системами измерительных устройств, за исключением резервуаров с избыточным давлением газового пространства до 2,10 Па, в которых уровень измеряется, а пробы отбираются через замерный люк вручную.
незначительное
597.
Наличие герметичных крышек на люках, служащие для замера уровня и отбора проб из резервуаров, а также колец из металла, исключающего искрообразование на замерное отверстие с внутренней стороны
грубое
598.
Недопущение эксплуатации резервуаров, давших осадку, имеющих негерметичность, а также с неисправностями кранов, соединений трубопроводов, сальниковых набивок, задвижек, систем пожаротушения и охлаждения
грубое
599.
Наличие графика плановых работ по очистке от отложений пирофорного сернистого железа для резервуаров, в которых хранятся сернистые нефтепродукты
незначительное
600.
Наличие запорных устройств в виде клапанов-хлопушек, приводимые в действие вне пределов обвалования для удаления разлившегося при аварии нефтепродукта, а также для спуска ливневых вод на выпусках водоотведения из обвалований
грубое
601.
Недопущение уменьшения высоты обвалования, установленной в проектной документации
значительное
602.
Недопущение эксплуатации резервуаров, имеющих перекосы и трещины, а также неисправного оборудования, контрольно-измерительных приборов, подводящих продуктопроводы и стационарные противопожарные устройства
грубое
603.
Недопущение высадки деревьев, кустарников, травы в каре обвалований
незначительное
604.
Недопущение установки емкостей на горючее основание
грубое
605.
Недопущение переполнения резервуаров и цистерн
значительное
606.
Осуществление проверки дыхательных клапанов и огнепреградителей в соответствии с требованиями технической документации заводов-изготовителей. Осуществление очистки клапанов и сетки от льда при осмотрах дыхательной арматуры. Производство их отогрева только пожаробезопасными способами
значительное

592.
Резервуарда авария болған жағдайда мұнай мен мұнай өнімдерін бір сыйымдылықтан екіншісіне айдау мүмкіндігін қамтамасыз ететін резервуар паркіндегі құбырлардың коммуникацияларын орнату
елеулі
593.
Жылдың қысқы кезеңінде резервуарлардың шатырларынан қарды уақтылы шығару, сондай-ақ резервуарлық парк аумағында жолдарды және өрт өткелдерін қардан тазарту
болмашы
594.
Резервуарлық парк аумағындағы жарылыс және өрт қауіпті үй-жайларда көмірсутектердің шоғырлануын тұрақты бақылау үшін жарық және дыбыс дабылы бар газ талдағыштардың болуы
өрескел
595.
Резервуарлық парктің және жеке тұрған резервуарлардың барлық аумағында көрнекті жерлерде өртке қарсы режимді бұзуға жол бермеу туралы жазулардың болуы
болмашы
596.
Газ кеңістігінің артық қысымы 2,10 Па дейінгі резервуарларда деңгей өлшенетінің, ал өлшеу люгі арқылы қолмен сынама алынатының қоспағанда, өлшеу құрылғыларының стационарлық жүйелерімен ғана мұнай өнімдерінің деңгейін өлшеуді және сынамаларын алуды жүзеге асыру
болмашы
597.
Деңгейді өлшеу және резервуарлардан сынама алу үшін қызмет ететін люктерде герметикалық қақпақтардың, сондай-ақ өлшеу саңылауына ішкі жағынан ұшқын түзілуін болдырмайтын металдан жасалған шығыршықтардың болуы
өрескел
598.
Шөге бастаған, герметикаланбаған, сондай-ақ крандары, құбырларды қосқыштары, тығыздама толтырғыштары, ысырмалары, өрт сөндіру және салқындату жүйелері ақаулы резервуарларды пайдалануға жол бермеу
өрескел
599.
Күкіртті мұнай өнімдері сақталатын резервуарлар үшін пирофорлы күкіртті темір шөгінділерінен тазарту жөніндегі жоспарлы жұмыстар кестесінің болуы
болмашы
600.
Авария кезінде төгілген мұнай өнімін алып тастау үшін, сондай-ақ үйінділерден су бұру шығарылымдарында нөсер суларын түсіру үшін үйінділер шегінен тыс іске қосылатын клапан-ұрғыш түріндегі бекіту құрылғыларының болуы
өрескел
601.
Жобалау құжаттамасында белгіленген үйінді биіктігін төмендетуге жол бермеу
елеулі
602.
Қисықтары мен жарықтары бар резервуарларды, сондай-ақ ақаулы жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын, өнім өткізгіштерді және тұрақты өртке қарсы құрылғыларды пайдалануға жол бермеу
өрескел
603.
Ағаштарды, бұталарды, шөптерді үйінділер төсеміне отырғызуға жол бермеу
болмашы
604.
Сыйымдылықтарды жанғыш негізге орнатуға жол бермеу
өрескел
605.
Резервуарлар мен цистерналардың толып кетуіне жол бермеу
елеулі
606.
Дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасының талаптарына сәйкес тыныс алу клапандары мен от бөгегіштерді тексеруді жүзеге асыру. Тыныс алу арматурасын қарау кезінде клапандар мен торларды мұздан тазартуды жүзеге асыру. Оларды тек өрт қауіпсіз тәсілдермен ғана қыздыру
елеулі

607.
Недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в таре в одном помещении при их общем количестве не более 200 кубических метров легковоспламеняющихся жидкостей или 1000 кубических метров горючих жидкостей
грубое
608.
Установка бочек с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в хранилищах при ручной укладке на полу не более чем в 2 ряда, при механизированной укладке бочек с горючими жидкостями – не более 5, а легковоспламеняющимися жидкостями – не более 3
грубое
609.
Недопущение выполнения ширины штабеля более 2 бочек. Устройство ширины главных проходов для транспортирования бочек не менее 1,8 метра, а между штабелями – не менее 1 метра
грубое
610.
Хранение жидкости только в исправной таре
значительное
611.
Ограждение открытых площадок для хранения нефтепродуктов в таре земляным валом или негорючей сплошной стенкой высотой не менее 0,5 метра с пандусами для прохода на площадки
грубое
612.
Размещение в пределах одной обвалованной площадки не более 4 штабелей бочек размером 25×15 метров и высотой 5,5 метра с разрывами между штабелями не менее 10 метров, а между штабелем и валом (стенкой) – не менее 5 метров. Выполнение разрывов между штабелями двух смежных площадок не менее 20 метров
грубое
613.
Недопущение разлива нефтепродуктов, а также хранения упаковочного материала и тару непосредственно в хранилищах и на обвалованных площадках
значительное
614.
Наличие требуемой специальной техники (бульдозер, самосвал, экскаватор, погрузчик, поливомоечная машина, водораздатчик, мотопомпы для перекачивания воды) для предотвращения возгораний и обслуживания полигонов по хранению твердых бытовых отходов
грубое
615.
Обеспечение по периметру минерализованной полосой шириной не менее 4 метров территории полигона по хранению твердых бытовых отходов
значительное
616.
Наличие исправного наружного противопожарного водоснабжения вместимостью, рассчитанной на требуемый расход наружного противопожарного водоснабжения
грубое
617.
Осуществление разбивки полигонов (площадок) на участки хранения площадью не более 10 000 квадратных метров. Наличие противопожарных разрывов шириной не менее 8 метров между участками
грубое
Требования к объектам сельскохозяйственного назначения, животноводства, птицефабрикам
618.
Недопущение в помещениях для животных и птицы устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, тракторов, сельхозтехники, а также производства работ, не связанных с обслуживанием ферм. Недопущение въезда в эти помещения тракторов, автомобилей и сельхозмашин, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
незначительное

607.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды бір үй-жайдағы ыдыста олардың жалпы саны 200 текше метрден аспайтын тез тұтанатын сұйықтықтарда немесе 1000 текше метр жанғыш сұйықтықтарда бірге сақтауға жол бермеу
өрескел
608.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар бөшкелерді қоймаларда қолмен жинау кезінде еденге 2 қатардан артық емес, жанғыш сұйықтықтары бар бөшкелерді механикаландырылған жинау кезінде – 5 қатардан артық емес, ал тез тұтанатын сұйықтықтарды – 3 қатардан артық емес орнату
өрескел
609.
Қатардың енін 2 бөшкеден артық етіп орындауға жол бермеу. Бөшкелерді тасымалдауға арналған басты өту жолдарының енін кемінде 1,8 метр, ал қатарлар арасында кемінде 1 метр етіп орнату
өрескел
610.
Сұйықтықты тек жарамды ыдыста сақтау
елеулі
611.
Ыдыста мұнай өнімдерін сақтауға арналған ашық алаңдарды жер білігімен немесе биіктігі кемінде 0,5 метр жанбайтын тұтас қабырғамен алаңға өтуге арналған пандустармен қоршау
өрескел
612.
Бір үйілген алаңның шегінде көлемі 25×15 метр және биіктігі 5,5 метр болатын 4 қатардан аспайтын, қатарлар арасындағы саңылаулары кемінде 10 метр, ал қатарлар мен білік (қабырға) арасында кемінде 5 метр бөшкелерді орналастыру. Екі аралас алаңдардың қатарлары арасындағы аралықтарды кемінде 20 метр етіп орындау
өрескел
613.
Мұнай өнімдерінің төгілуіне, сондай-ақ буып-түю материалдары мен ыдыстардың тікелей қоймаларда және үйілген алаңдарда сақталуына жол бермеу
елеулі
614.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған полигондардың өртенуін болдырмау және оларға қызмет көрсету үшін қажетті арнайы техниканың (бульдозер, өзі аударғыш, экскаватор, тиегіш, суару-жуу машинасы, су таратқыш, суды айдауға арналған мотопомпалар) болуы
өрескел
615.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған полигон аумағын, периметрі бойынша ені кемінде 4 метр минералдандырылған жолақпен қамтамасыз ету
елеулі
616.
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаудың талап етілетін шығысына есептелген сыйымдылығы бар жарамды сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаудың болуы
өрескел
617.
Алаңы 10 000 шаршы метрден аспайтын сақтау учаскелеріне полигондарды (алаңдарды) бөлуді жүзеге асыру. Учаскелер арасында ені кемінде 8 метр өртке қарсы бөліктердің болуы
өрескел
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерге, мал шаруашылықтарына, құс фабрикаларына қойылатын талаптар
618.
Жануарлар мен құстарға арналған үй-жайларда шеберханалар, қоймалар, автокөлік, трактор, ауыл шаруашылығы техникасы тұрақтарын орнатуға, сондай-ақ фермаларға қызмет көрсетумен байланысты емес жұмыстар жүргізуге жол бермеу. Осы үй-жайларға түтін құбырлары ұшқын сөндіргіштермен жабдықталмаған тракторлардың, автомобильдердің және ауыл шаруашылығы машиналарының кіруіне жол бермеу
болмашы

619.
Недопущение хранения грубых кормов в чердачных помещениях ферм
грубое
620.
При эксплуатации электрических брудеров расстояния от теплонагревательных элементов до подстилки и горючих предметов выполняются по вертикали не менее 80 сантиметров и по горизонтали не менее 25 сантиметров. Недопущение применения открытых нагревательных элементов
грубое
621.
Расположение передвижных ультрафиолетовых установок и их электрооборудования на расстоянии не менее 1 метра от горючих материалов
грубое
622.
Установка бензинового двигателя стригального агрегата на очищенной от травы и мусора площадке на расстоянии 15 метров от зданий. Осуществление хранения запаса горюче-смазочных материалов в закрытой металлической таре на расстоянии 20 метров от пункта стрижки и строений
грубое
623.
Недопущение скопления шерсти на стригальном пункте свыше сменной выработки и загромождение прохода и выхода тюками с шерстью
грубое
624.
Хранение аммиачной селитры в самостоятельных І или II степеней огнестойкости бесчердачных одноэтажных зданиях с негорючими полами. В исключительных ситуациях допущение хранения селитры в отдельном отсеке общего склада минеральных удобрений сельскохозяйственного предприятия І или II степеней огнестойкости. Хранение сильнодействующих окислителей (хлораты магния и кальция, перекись водорода) в отдельных отсеках зданий І, II и IIIа степеней огнестойкости
значительное
625.
Наличие защитных противопожарных полос шириной не менее 4 метров при размещении ферм и сельскохозяйственных объектов вблизи лесов хвойных пород, между строениями и лесными массивами на весенне-летний пожароопасный период
грубое
626.
Наличие для очистки мешков от муки и их хранения изолированных помещений с установкой мешковыбивальной машины
значительное
627.
Обеспечение бестарного хранения жидкого жира и растительного масла в отдельном помещении на хлебопекарных предприятиях
значительное
628.
Недопущение наличия в топочном отделении запаса твердого топлива не более чем для одной смены
значительное
629.
Наличие за пределами здания изолированного помещения из негорючих конструкций для установки расходных баков жидкого топлива при работе хлебопекарных печей на жидком топливе
значительное
630.
Выполнение дверей из производственных помещений с одновременным пребыванием 15 человек на элеваторах, мукомольных, комбикормовых и крупяных заводах открывающимися внутрь помещений (против хода эвакуации). Устройство дверей из тамбур-шлюзов открывающимися в разные стороны (двери из производственных помещений в тамбур-шлюзы напротив хода эвакуации, двери из тамбур-шлюза на лестничные клетки – по ходу эвакуации)
грубое

619.
Фермалардың шатыр үй-жайларында ірі жемшөптерді сақтауға жол бермеу
өрескел
620.
Электр брудерлерін пайдалану кезінде жылу қыздыру элементтерінен төсемдер мен жанғыш заттарға дейінгі қашықтық тігінен кемінде 80 сантиметр және көлденеңінен кемінде 25 сантиметр етіп орындалады.
Ашық қыздыру элементтерін қолдануға жол бермеу
өрескел
621.
Жылжымалы ультракүлгін қондырғылар мен олардың электр жабдықтарының жанғыш материалдардан кемінде 1 метр қашықтықта орналасуы
өрескел
622.
Ғимараттардан 15 метр қашықтықта шөптен және қоқыстан тазартылған алаңда қырқу агрегатының бензин қозғалтқышын орнату. Жанар-жағармай материалдарының қорын қырқу пункті мен құрылыстардан 20 метр қашықтықта жабық металл ыдыста сақтауды жүзеге асыру
өрескел
623.
Қырқу пунктінде ауысымдық өнімнен жоғары жүннің жиналуына және жүн бумаларының өту мен шығу жолдарын жауып тастауына жол бермеу
өрескел
624.
Аммиак селитрасын отқа төзімділігінің І немесе II дәрежелі жанбайтын едендері бар дербес шатырсыз бір қабатты ғимараттарда сақтау. Ерекше жағдайларда селитраны отқа төзімділігі І немесе II дәрежелі ауыл шаруашылығы кәсіпорнының жалпы минералды тыңайтқыштар қоймасының жеке бөлімінде сақтауға жол беру. Күшті тотықтырғыштарды (магний және кальций хлораттары, сутегі тотығы) отқа төзімділігі I, II және IIIа дәрежелі ғимараттардың жекелеген бөліктерінде сақтау
елеулі
625.
Фермалар мен ауыл шаруашылығы объектілерін қылқан жапырақты ормандарға жақын, құрылыстар мен орман алқаптары арасында көктемгі-жазғы өрт қауіпті кезеңге орналастыру кезінде ені кемінде 4 метр өртке қарсы қорғау жолақтарының болуы
өрескел
626.
Қаптарды ұннан тазалау және оларды сақтау үшін қапты қағатын машина орнатылған оқшауланған үй-жайлардың болуы
елеулі
627.
Нан пісіру кәсіпорындарында сұйық май мен өсімдік майын ыдыссыз сақтауды жеке үй-жайларда қамтамасыз ету
елеулі
628.
От жағу бөлімшесінде бір ауысымнан артық емес қатты отын қорының болуына жол бермеу
елеулі
629.
Нан пісіру пештерінің сұйық отынмен жұмыс істеуі кезінде сұйық отынның шығыс бактарын орнату үшін ғимараттан тыс жанбайтын конструкциялардан жасалған оқшауланған үй-жайдың болуы
елеулі
630.
Элеваторларда, ұн тартатын, құрама жем және жарма зауыттарында бір мезгілде 15 адам болатын өндірістік үй-жайлардың есіктерін үй-жайдың ішіне (эвакуациялау орнына қарсы) ашылатын етіп орындау. Тамбур-шлюздерде әртүрлі бағытта ашылатын есіктерді орнату (өндірістік үй-жайлардан есіктер тамбур-шлюздерге эвакуация бағытына қарама-қарсы, тамбур-шлюзден баспалдақ алаңдарына есіктер – эвакуация бағытына)
өрескел

631.
Наличие автоматических противопожарных клапанов или устройств для их перекрытия при возникновении пожара в проемах противопожарных стен для пропуска ленточных конвейеров
грубое
632.
Недопущение прохождения воздуховодов, материалопроводов, самотечных труб через бытовые, подсобные и административно-хозяйственные помещения, помещения пультов управления, электрораспределительных устройств, вентиляционных камер и лестничных клеток
грубое
633.
Недопущение установки норий, проход самотечных и аспирационных труб, а также установки транспортирующего и технологического оборудования в шахтах для прокладки кабелей
значительное
634.
Наличие аспирации на комбикормовых заводах в местах разгрузки мучнистого сырья и отрубей
значительное
635.
Обеспечение плотными соединениями люков силосов и бункеров, а также лючков в самотечных трубах, воздуховодах и аспирационных кожухах, препятствующих проникновению пыли в помещения
грубое
636.
Наличие на всех складах наружных приставных лестниц, расположенных на расстоянии не более 100 метров одна от другой
значительное
637.
Наличие на нориях производительностью более 50 тонн/час автоматических тормозных устройств, предохраняющих ленту от обратного хода при остановках. Недопущение устройств норий и отдельных деталей из горючих материалов
значительное
638.
Недопущение объединения аспирации емкостей для сбора и хранения пыли и оперативных (производственных) емкостей в одну аспирационную установку с технологическим и транспортным оборудованием
значительное
639.
Наличие блокировки технологического и транспортного оборудования с аспирационными установками
значительное
640.
Недопущение размещения вентиляторов и пылеуловителей зерносушилок в рабочих зданиях элеваторов
значительное
641.
Недопущение сбора и хранения аспирационных относов и производственной пыли в бункерах и силосах, расположенных в производственных помещениях элеваторов
значительное
642.
Недопущение прокладки транзитных воздуховодов через помещения складов сырья и готовой продукции, а также через помещения категорий А, Б и В 1-4 по взрывопожарной и пожарной опасности
грубое
643.
Недопущение эксплуатации емкостей для гравитационного осаждения пыли (аспирационных шахт, пылеосадочных камер), расположенных после вентиляторов и воздуходувных машин
значительное
644.
Заземление воздухопроводов и материалопроводов не менее чем в двух местах
грубое
645.
Дополнительное заземление пылеуловителей и воздуходувных машин. Недопущение в соединениях между элементами установок использование шайб под болты из диэлектрических материалов, окрашенных неэлектропроводными красками
грубое

631.
Ленталық конвейерлерді өткізуге арналған өртке қарсы қабырғалардың ойықтарында өрт туындаған кезде автоматты өртке қарсы клапандардың немесе оларды жабуға арналған құрылғылардың болуы
өрескел
632.
Тұрмыстық, қосалқы және әкімшілік-шаруашылық үй-жайлары, басқару пульттерінің үй-жайлары, электр тарату құрылғылары, желдеткіш камералары мен саты торлары арқылы ауа өткізгіштердің, материал өткізгіштердің, өздігінен ағу құбырларының өтуіне жол бермеу
өрескел
633.
Норийлерді орнатуға, бағытсыз және аспирациялық құбырларды өткізуге, сондай-ақ кабельдерді төсеуге арналған шахталарда тасымалдау және технологиялық жабдықтарды орнатуға жол бермеу
елеулі
634.
Құрама жем зауыттарында ұн шикізаты мен кебекті түсіру орындарына аспирацияның болуы
елеулі
635.
Сүрлемдер мен бункерлердің люктерін, сондай-ақ бағытсыз құбырлардағы, ауа өткізгіштердегі және аспирациялық қаптамалардағы шағын люктерді үй-жайларға шаңның енуіне жол бермейтін тығыз қосылыстармен қамтамасыз ету
өрескел
636.
Барлық қоймаларда бір-бірінен 100 метрден аспайтын қашықтықта орналасқан сыртқы жалғамалы сатылардың болуы
елеулі
637.
Өнімділігі 50 тонна/сағаттан астам норийлерде тоқтау кезінде таспаны кері жүруден қорғайтын автоматты тежеуіш құрылғыларының болуы. Норийлерді және жекелеген бөлшектерді жанғыш материалдардан жасауға жол бермеу
елеулі
638.
Тозаңды жинауға және сақтауға арналған ыдыстар мен жедел (өндірістік) ыдыстардың аспирациясын технологиялық және көліктік жабдығы бар бір аспирациялық қондырғыға біріктіруге жол бермеу
елеулі
639.
Аспирациялық қондырғылары бар технологиялық және көліктік жабдықты бұғаттаудың болуы
елеулі
640.
Элеваторлардың жұмыс ғимараттарында желдеткіштер мен астық кептіргіштердің шаң ұстағыштарын орналастыруға жол бермеу
елеулі
641.
Элеваторлардың өндірістік үй-жайларында орналасқан бункерлер мен сүрлемдерде аспирациялық қалдықтарды және өндірістік тозаңды жинауға және сақтауға жол бермеу
елеулі
642.
Шикізат және дайын өнім қоймаларының үй-жайлары арқылы, сондай-ақ жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В 1-4 санатындағы үй-жайлар арқылы транзиттік ауа өткізгіштерді төсеуге жол бермеу
өрескел
643.
Желдеткіштер мен ауа үрлегіш машиналардан кейін орналасқан тозаңның гравитациялық тұндыруына арналған сыйымдылықтарды (аспирациялық шахталарды, тозаң тұндыру камераларын) пайдалануға жол бермеу
елеулі
644.
Ауа өткізгіштерді және материал өткізгіштерді кемінде екі жерде жерге тұйықтау
өрескел
645.
Шаң ұстағыштар мен ауа үрлегіш машиналарды қосымша жерге тұйықтау. Қондырғы элементтері арасындағы қосылыстарда электр өткізбейтін бояулармен боялған диэлектрлік материалдардан жасалған болттар астына шайбаларды пайдалануға жол бермеу
өрескел

646.
Недопущение касания воздуховодов аспирационных установок с трубопроводами отопительной системы
значительное
647.
Недопущение эксплуатации оборудования без систем аспирации, взрыворазрядителей на нориях и дробилках, предусмотренных проектной и технической документацией
грубое
648.
Наличие магнитных сепараторов перед пропуском продуктов (сырья) через вальцевые станки, дробилки, бичевые машины и машины ударного действия
значительное
649.
Недопущение задевания бичами внутренней поверхности бичевого барабана во избежание искрообразования
грубое
650.
Недопущение эксплуатации цепных конвейеров (с погружными скребками) без датчиков подпора или кольцевых выключателей, автоматически останавливающих конвейер при переполнении коробов
значительное
651.
Недопущение эксплуатации шнеков без предохранительных клапанов, установленных на их концах по ходу движения продукта, открывающихся под давлением
грубое
652.
Недопущение сращивания транспортерных лент и приводных ремней с помощью металлических скоб, болтов
значительное
653.
Недопущение эксплуатации дробилки с неисправностями, а также без блокировки электродвигателя с устройством для автоматического регулирования загрузки
грубое
654.
Недопущение использование для грануляторов предохранительные штифты кустарного производства, а также металлические стержни с неопределенными размерами и механическими характеристиками
значительное
655.
Недопущение работы вальцовых станков без исправной световой сигнализации, без загрузки продукта, с прижатыми вальцами, перекосом и смещением их вдоль оси
значительное
656.
Недопущение использования упругих и прочных соединений кузовов рассевов, камнеотборников, сепараторов при эксплуатации ситовеечных машин. Выполнение гибких соединений кузовов из материалов, не пропускающих пыль с прочным соединением и выпускными патрубками
значительное
657.
Недопущение пуска шелушильных машин при снятых головках, неисправных натяжных устройствах, слабо закрепленных абразивных дисках или без сушильных кругов
значительное
658.
Недопущение работы шелушильных и шлифовальных машин с трещинами и повреждениями на дисках, валках, деках, а также имеющимся дисбалансе
значительное
659.
Недопущение эксплуатации электромагнитных сепараторов без их блокировки с электромагнитами для исключения подачи продукта при прекращении подачи электроэнергии
значительное
660.
Недопущение эксплуатации канальных печей без взрывных предохранительных клапанов, с минимальной площадью одного взрывного клапана – 0,05 кубических метров, установленных в верхних частях топок и газоходов
грубое

646.
Аспирациялық қондырғылардың ауа өткізгіштерінің жылыту жүйесінің құбыр жолдарымен жанасуына жол бермеу
елеулі
647.
Жабдықты аспирация жүйесінсіз, жобалық және техникалық құжаттамада көзделген норийлер мен ұнтақтағыштарда жарылыс разрядтағыштарсыз пайдалануға жол бермеу
өрескел
648.
Өнімдерді (шикізатты) жаншып үгетін станоктар, ұсатқыштар, қамшы машиналары және соқпа машиналар арқылы өткізу алдында магнитті сепараторлардың болуы
елеулі
649.
Ұшқынның пайда болуын болдырмау үшін соқпалы барабанның ішкі бетін бичпен соғуға жол бермеу
өрескел
650.
Тіреуіш датчиктерінсіз немесе қораптар толып кеткен кезде конвейерді автоматты түрде тоқтататын сақиналы ажыратқыштарсыз шынжырлы конвейерлерді (батырылатын қырғыштары бар) пайдалануға жол бермеу
елеулі
651.
Қысыммен ашылатын, өнімнің қозғалысы барысында олардың ұштарында орнатылған сақтандырғыш клапандарсыз шнектерді пайдалануға жол бермеу
өрескел
652.
Көлік таспалары мен жетек белбеулерінің металл қапсырмалардың, болттардың көмегімен түйісуіне жол бермеу
елеулі
653.
Ақаулары бар ұсатқышты, сондай-ақ жүктемені автоматты түрде реттеуге арналған құрылғысы бар электр қозғалтқышын бұғаттаусыз пайдалануға жол бермеу
өрескел
654.
Түйіршіктегіштер үшін қолдан жасалған сақтандыру штифтерін, сондай-ақ өлшемдері және механикалық сипаттамалары белгісіз металл өзектерді пайдалануға жол бермеу
елеулі
655.
Жаныштағыш станоктардың жұмыс істеп тұрған жарық сигнализациясынсыз, өнімді тиемей, жаншылған жаныштағыштармен, оларды ось бойымен қисайтып және ығыстырып жұмыс істеуіне жол бермеу
елеулі
656.
Елеу машиналарын пайдалану кезінде елеуіштердің, тас іріктегіштердің, сепараторлардың шанақтарының серпімді және берік қосылыстарын пайдалануға жол бермеу. Шанақтардың иілгіш қосылыстарын берік жалғаумен және шығару келте құбырларымен шаң өткізбейтін материалдардан жасау
елеулі
657.
Бастиектері алынған, тарту құрылғылары ақаулы, абразивтік дискілері нашар бекітілген немесе кептіргіш дөңгелектері жоқ кезде аршу машиналарын іске қосуға жол бермеу
елеулі
658.
Дисктерде, біліктерде, декаларда, сондай-ақ теңгерімсіздікте жарықтары мен зақымдары бар аршу және ажарлау машиналарының жұмысына жол бермеу
елеулі
659.
Электр энергиясын беру тоқтатылған кезде өнімнің берілуін болдырмау үшін электр магниттік сепараторларды электр магниттерімен бұғаттаусыз пайдалануға жол бермеу
елеулі
660.
Пештердің және газ өткізгіштердің жоғарғы бөліктерінде орнатылған бір жарылыс клапанының ең аз ауданы – 0,05 текше метр болатын жарылыстан сақтандыру клапандарынсыз каналдық пештерді пайдалануға жол бермеу
өрескел

661.
Недопущение эксплуатации печей без вентиляционных устройств для отвода тепла и газообразных веществ
грубое
662.
Наличие в печах, работающих на газообразном или жидком топливе, устройства, автоматически отключающие подачу топлива в аварийных ситуациях:
1) прекращения подачи жидкого топлива в топку и воздуха к устройствам для сжигания (для печей, работающих на жидком топливе);
2) превышения допустимой температуры греющих газов в системе обогрева;

661.
Пештерді жылу және газ тәрізді заттарды шығаруға арналған желдеткіш құрылғыларынсыз пайдалануға жол бермеу
өрескел
662.
Газ тәрізді немесе сұйық отынмен жұмыс істейтін пештерде авариялық жағдайларда отын беруді автоматты түрде ажырататын құрылғылардың болуы:
1) оттыққа сұйық отын және өртеуге арналған құрылғыларға ауа беруді тоқтату (сұйық отынмен жұмыс істейтін пештер үшін);
2) жылыту жүйесіндегі қыздыру газдарының рұқсат етілген температурасынан асып кеткен жағдайда;

3) остановки конвейера
грубое
663.
Недопущение эксплуатации печей без резервного механизма ручного привода для выгрузки выпекаемых изделий в аварийных случаях
значительное
664.
Недопущение эксплуатации шлюзовых затворов или групп затворов разгрузителей с внутрицехового пневматического транспорта без реле контроля скорости на концевых валиках (требование не распространяется на шлюзовые затворы комплекта высокопроизводительного оборудования)
значительное

3) конвейер тоқтағанда
өрескел
663.
Авариялық жағдайларда, пісірілетін бұйымдарды түсіру үшін қол жетегінің резервтік тетігінсіз пештерді пайдалануға жол бермеу
елеулі
664.
Соңғы білікшелердегі жылдамдықты бақылау релесінсіз цех ішіндегі пневматикалық көліктен шлюз бекітпелерін немесе жүк түсіргіштердің бекітпелер тобын пайдалануға жол бермеу (талап өнімділігі жоғары жабдық жиынтығының шлюз бекітпелеріне қолданылмайды)
елеулі

665.
Недопущение хранения в силосах и бункерах зерновых элеваторов не зерновых продуктов (шротов, жмыхов, гранулированной травяной муки)
значительное
666.
Сушка кукурузы в зерне в шахтных прямоточных сушилках, установленных вне здания
значительное
667.
Недопущение хранения рисовой, просяной, гречневой лузги на открытых площадках и под навесом вне складов бункерного типа с превышением 2-х суточной вместимости работы крупозавода
значительное
668.
Недопущение эксплуатации силосов с хранением зерна, жмыха и шротов, без установок дистанционного ежесуточного контроля температуры (стационарными системами термометрии)
значительное
669.
Недопущение использования самотечного и механического транспорта и пневмотранспорта (нории, цепные транспортеры, ленточные и безроликовые конвейеры) для транспортировки отходов производства без закрытых кожухов
значительное
670.
Разбивка хлебных массивов на участки площадью не более 50 гектар перед уборкой зерновых. Выполнение прокосов шириной не менее 8 метров между участками. Немедленная уборка скошенного хлеба с прокосов. Наличие посредине прокоса пропашки шириной не менее 4 метра
значительное
671.
Недопущение размещения временных полевых станов ближе 100 метров от хлебных массивов и токов. Осуществление опашки шириной не менее 4 метров площадок полевых станов, зерновых токов
значительное
672.
Наличие трактора с плугом для опашки зоны горения в случае пожара в непосредственной близости от убираемых хлебных массивов площадью более 25 гектар
грубое
673.
Недопущение хранения и заправки нефтепродуктами автотракторной техники в полевых условиях вне специальных площадок, очищенных от сухой травы, горючего мусора и опаханных полосой шириной не менее 4 метров, или на пахоте на расстоянии 100 метров от токов, стогов сена и соломы, хлебных массивов и не менее 50 метров от зданий и строений
грубое
674.
Недопущение хранения и перевозки легковоспламеняющихся веществ в кабине и кузове сельскохозяйственной техники. Содержание в чистоте моторного отсека, частей узлов и агрегатов сельскохозяйственной техники
грубое
675.
Недопущение в период посевной кампании, уборки зерновых культур и заготовки кормов:
1) работы тракторов, самоходных шасси и автомобилей без капотов или с открытыми капотами;
2) применения паяльных ламп для выжигания пыли в радиаторах двигателей;
3) работы сельскохозяйственной техники (автомашин, комбайнов, тракторов и задействованной техники) без исправных искрогасителей
грубое
676.
Установка агрегатов для приготовления травяной муки под навесом или в помещениях
значительное

665.
Астық элеваторларының сүрлемдері мен бункерлерінде астық емес өнімдерді (шроттар, күнжаралар, түйіршіктелген шөп ұны) сақтауға жол бермеу
елеулі
666.
Дәнді жүгеріні ғимараттан тыс орнатылған шахталық тура ағынды кептіргіштерде кептіру
елеулі
667.
Күріш, тары, қарақұмық қабықтарын ашық алаңдарда және бункерлік үлгідегі қоймалардан тыс шатыр астында жарма зауыты жұмысының 2 тәуліктік сыйымдылығынан асыра сақтауға жол бермеу
елеулі
668.
Астықты, күнжара мен шроттарды сақтай отырып, температураны қашықтықтан тәуліктік бақылау қондырғыларынсыз (тұрақты термометр жүйелерімен) сүрлемдерді пайдалануға жол бермеу
елеулі
669.
Өздігінен ағатын және механикалық көлік пен пневмокөлікті (норийлер, шынжырлы транспортерлер, таспалы және роликсіз конвейерлер) өндіріс қалдықтарын жабық қаптамаларсыз тасымалдау үшін пайдалануға жол бермеу
елеулі
670.
Дәнді дақылдарды жинау алдында астық алқаптарын ауданы 50 гектардан аспайтын учаскелерге бөлу. Учаскелер арасында ені 8 метрден кем емес шалғыларды орындау. Шабылған нанды шалғы жолынан дереу жинау. Шалғы жолының ортасында ені кемінде 4 метр жыртудың болуы
елеулі
671.
Уақытша далалық орнақтарды астық алқаптары мен қырмандарға 100 метр жақын орналастыруға жол бермеу. Дала орнақтарының, астық токтарының алаңдарын ені кемінде 4 метр жыртуды жүзеге асыру
елеулі
672.
Аумағы 25 гектардан асатын астық алқаптарына тікелей жақын жерде өрт болған жағдайда жану аймағын жыртуға арналған соқасы бар трактордың болуы
өрескел
673.
Құрғақ шөптен, жанғыш қоқыстан тазартылған және ені кемінде 4 метр жолақ жыртылған немесе қырманнан, мая шөп пен сабаннан, астық алқаптарынан 100 метр және ғимараттар мен құрылыстардан кемінде 50 метр қашықтықта жыртылған жерде арнайы алаңдардан тыс дала жағдайларында автотракторлық техниканы сақтауға және мұнай өнімдерін құюға жол бермеу
өрескел
674.
Тез тұтанатын заттарды ауыл шаруашылығы техникасының кабинасы мен шанағында сақтауға және тасымалдауға жол бермеу. Мотор бөлігін, ауыл шаруашылығы техникасының тораптары мен агрегаттарының бөліктерін таза ұстау
өрескел
675.
Дәнді дақылдарды егу науқанында, жинау және азық дайындау кезеңінде жол бермеу:
1) тракторлардың, өздігінен жүретін шассилер мен капотсыз немесе капоталары ашық автомобильдердің жұмысына;
2) қозғалтқыштардың радиаторларындағы шаңды күйдіру үшін дәнекерлеу шамдарын қолдануға;
3) жарамды ұшқын сөндіргіштерсіз ауыл шаруашылығы техникасының (автомашиналардың, комбайндардың, тракторлардың және басқа да іске қосылған техниканың) жұмысына
өрескел
676.
Шөп ұнын дайындауға арналған агрегаттарды қалқаның астына немесе үй-жайларға орнату
елеулі

677.
Недопущение размещения пунктов приготовления травяной муки на расстоянии менее 50 метров до зданий, сооружений и цистерн с горюче-смазочными материалами, а до открытых складов грубых кормов менее 150 метров
грубое
678.
Установка расходного топливного бака вне помещения агрегата. Оборудование топливопроводов не менее двумя вентилями (один – у агрегата, второй – у топливного бака)
значительное
679.
Недопущение хранения муки навалом, совместного хранения муки с другими веществами и материалами, а также в зданиях, сооружениях и помещениях, выполненных из горючих материалов. Осуществление хранения в отдельно стоящем складе или отсеке, с оборудованием помещения системой вентиляции и исключением попадания влаги в помещение
значительное
680.
Осуществление складирования мешков с мукой в штабели высотой не более 2 метров по два мешка в ряду. Выполнение проходов между рядами шириной не менее 1 метра, а вдоль стен – 0,8 метра
значительное
681.
Обеспечение изолирования помещений для обработки льна, конопли и технических культур от машинного отделения
грубое
682.
Недопущение эксплуатации двигателей внутреннего сгорания машинного отделения без искрогасителей на выпускных трубах, а также без устройства противопожарной разделки на выводе труб через горючие конструкции стен помещений машинного отделения
грубое
683.
Хранение сырья льна (соломки, тресты) в стогах, шохах (под навесами), закрытых складах, а волокна и пакли – только в закрытых складах
значительное
684.
Недопущение при первичной обработке технических культур:

677.
Шөп ұнын дайындау пункттерін ғимараттарға, құрылыстарға және жанар-жағармай материалдары бар цистерналарға дейін 50 метрден кем, ал ірі жемшөптердің ашық қоймаларына дейін 150 метрден кем қашықтықта орналастыруға жол бермеу
өрескел
678.
Шығын отын багын агрегат үй-жайынан тыс орнату. Отын құбырларын кемінде екі вентильмен жабдықтау (біреуі – агрегатта, екіншісі – отын багында)
елеулі
679.
Ұнды үйіп сақтауға, ұнды басқа заттармен және материалдармен бірге сақтауға, сондай-ақ жанғыш материалдардан жасалған ғимараттарда, құрылыстарда және үй-жайларда жол бермеу. Үй-жайдың желдету жүйесімен жабдықталған және үй-жайға ылғалдың түсуін болдырмайтын жеке тұрған қоймада немесе бөлікте сақтауды жүзеге асыру
елеулі
680.
Ұн салынған қаптарды қатарға екі қаптан биіктігі 2 метрден аспайтын қатарларға жинауды жүзеге асыру. Қатарлар арасындағы ені кемінде 1 метр, ал қабырғалар бойымен – 0,8 метр өту жолдарын орындау
елеулі
681.
Зығыр, сора және техникалық дақылдарды өңдеуге арналған үй-жайларды машина бөлімшесінен оқшаулауды қамтамасыз ету
өрескел
682.
Шығару құбырларында ұшқын сөндіргіштерсіз, сондай-ақ машина бөлімшесі үй-жайларының қабырғаларының жанғыш конструкциялары арқылы құбырларды шығаруда өртке қарсы бөлу құрылғысынсыз машина бөлімшесінің іштен жану қозғалтқыштарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
683.
Зығыр шикізатын (сабан, зығыр сабаны) маяларда, шохаларда (шатыр астында), жабық қоймаларда, ал талшықтар мен паклилерді тек жабық қоймаларда сақтау
елеулі
684.
Техникалық дақылдарды алғашқы өңдеу кезінде жол бермеу:

1) хранения и обмолот льна на территории ферм, ремонтных мастерских, гаражей;
2) въезда автомашин, тракторов в производственные помещения, склады готовой продукции и шохи. Остановка автомашин предусматривается на расстоянии не менее 5 метров, а тракторов – не менее 10 метров от указанных зданий, скирд и шох;
3) устройства печного отопления в мяльно-трепальном цехе
значительное
685.
Недопущение въезда автомобилей, тракторов и самоходных машин на территорию пункта обработки льна, без исправных искрогасителей
грубое

1) фермалардың, жөндеу шеберханалардың, гараждардың аумағында зығырды сақтауға және бастыруға;
2) автомашиналардың, тракторлардың өндірістік үй-жайларға, дайын өнім және шоха қоймаларына кіруіне. Көрсетілген ғимараттардан, маялардан және шохалардан автомашиналардың кемінде 5 метр, ал тракторлардың кемінде 10 метр қашықтықта тоқтауы көзделеді;
3) илеу-түту цехында пешпен жылыту құрылғыларын орнатуға
елеулі
685.
Автомобильдердің, тракторлардың және өздігінен жүретін машиналардың зығыр өңдеу пунктінің аумағына жарамды ұшқын сөндіргіштерсіз кіруіне жол бермеу
өрескел

686.
Недопущение подъезда транспортных средств к скирдам (шохам) стороной по направлению выхода отработавших газов из выпускных систем двигателей
значительное
687.
Недопущение размещения мест для курения на территории пункта обработки льна на расстоянии менее 30 метров от производственных зданий и мест складирования готовой продукции
значительное
688.
Недопущение естественной сушки тресты вне специально отведенных участков
значительное
689.
Отделение сушилок, размещенных в производственных зданиях от других помещений противопожарными стенами, выполненных из негорючих материалов. Оштукатуривание с обеих сторон горючих конструкций отдельно стоящих зданий сушилок и сушильных камер
грубое
690.
Недопущение превышения сменной потребности количества тресты, находящейся в производственном помещении. Осуществление складирования в штабели не ближе 3 метров от машин
значительное
691.
Выполнение стеллажей и этажерок в сушилках табака, из негорючих материалов. Наличие в огневых сушилках над жаровыми трубами металлических козырьков, защищающих их от попадания табака
грубое
692.
Недопущение при уборке хлопка:
1) курения и пользования открытым огнем на хлопковом поле;
2) оставления в поле, заправления топливом хлопкоуборочную машину с заполненным бункером хлопком-сырцом;
3) эксплуатирования хлопкоуборочных машин с неисправной гидросистемой и электрооборудованием;
4) стоянки хлопкоуборочных машин на площадках для сушки хлопка
грубое

686.
Көлік құралдарының маяларға (шохаларға) қозғалтқыштардың шығару жүйелерінен пайдаланылған газдардың шығу бағыты бойынша келуіне жол бермеу
елеулі
687.
Зығыр өңдеу пунктінің аумағында темекі шегуге арналған орындарды өндірістік ғимараттардан және дайын өнімді жинау орындарынан кемінде 30 метр қашықтықта орналастыруға жол бермеу
елеулі
688.
Зығыр сабанын арнайы бөлінген учаскелерден тыс жерде табиғи кептіруге жол бермеу
елеулі
689.
Өндірістік ғимараттарда орналастырылған кептіргіштерді басқа үй-жайлардан жанбайтын материалдардан жасалған өртке қарсы қабырғалармен бөлу. Кептіргіштер мен кептіру камераларының бөлек тұрған ғимараттарының жанғыш конструкцияларының екі жағын сылау
өрескел
690.
Өндірістік үй-жайдағы зығыр сабаны санының ауысымдық қажеттілігінен асып кетуіне жол бермеу. Қатарларға машиналардан кемінде 3 метр қашықтықта қоймалауды жүзеге асыру
елеулі
691.
Темекі кептіргіштердегі стеллаждар мен этажеркаларды жанбайтын материалдардан жасау. Қыздыру құбырларының үстіндегі отты кептіргіштерде оларды темекінің түсуінен қорғайтын металл күнқағарлардың болуы
өрескел
692.
Мақта жинау кезінде жол бермеу:
1) мақта алаңында темекі шегу және ашық отты пайдалануға;
2) бункеріне өңделмеген мақта толтырылған мақта жинайтын машинаға отын құюға, далада қалдыруға;
3) гидрожүйесі мен электр жабдығы ақаулы мақта жинау машиналарын пайдалануға;
4) мақта кептіруге арналған алаңдарда мақта жинау машиналарының тұрақтарына
өрескел

693.
Недопущение стоянки тракторов, автомобилей, хлопкоуборочных машин, ремонта, смазки и осуществления заправки их горючим на расстоянии менее 50 метров от площадки для естественной сушки хлопка-сырца
значительное
694.
Размещение площадок для естественной сушки хлопка-сырца от жилых домов, общественных зданий, ремонтных мастерских на расстоянии не менее 150 метров, а от высоковольтных и низковольтных линий электропередач не менее 1,5 метра высоты опоры
грубое
695.
Обеспечение площадок для естественной сушки хлопка-сырца расчетным количеством воды для целей наружного пожаротушения, но не менее 50 кубических метров
значительное
696.
Асфальтирование или утрамбовывание глинистым покроем толщиной не менее 5 сантиметров площадки для естественной сушки хлопка-сырца. Недопущение производства сушки хлопка на проезжей части дороги
значительное
697.
Недопущение эксплуатации в неисправном состоянии устройств, обеспечивающих предотвращение выделения пыли из технологического оборудования (узлы герметизации, местные отсосы)
значительное
698.
Обеспечение элеваторов стационарными площадками с лестницами. Ограждение площадки перилами высотой не менее 0,9 метра со сплошной обшивкой внизу на высоту 0,1 метра
значительное
699.
Недопущение неисправности автоматической защиты привода элеватора на случай обрыва ленты, а также задевание рабочих органов о стенку короба элеватора
значительное
700.
Оборудование кожуха элеватора легкооткрывающимися люками с надежными запорами и эластичными прокладками, обеспечивающими плотность (герметичность) прикрытия по периметру
значительное
701.
Недопущение эксплуатации транспортеров без исправных специальных устройств для удаления хлопка-сырца с нижней ленты
значительное
702.
Недопущение эксплуатации машин и аппаратов, входящих в систему пневмотранспорта, без исправных устройств заземления. Не допущение механизированного перелопачивание хлопка-сырца через вентилятор
значительное
703.
Недопущение превышения числа бунтов в группе более двух бунтов, при размерах площадки 65×14 метров, четырех при размерах площадки 25×14 метров под один бунт или шести при размерах площадки 25×11 метров под один бунт. Выполнение высоты бунта не более 8 метров
грубое
704.
Недопущение уменьшения противопожарных разрывов между бунтами в группе менее 15 метров, а между группами бунтов менее 30 метров
грубое
705.
Осуществление установки теплопроизводящих установок, применяемых для сушки хлопка-сырца, в изолированных помещениях из негорючих конструкций
значительное
706.
Осуществление хранения хлопковолокна в кипах
значительное

693.
Тракторлардың, автомобильдердің, мақта жинау машиналарының тоқтап тұруына, шитті мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңнан кемінде 50 метр қашықтықта оларды жөндеуге, майлауға және жанармай құюды жүзеге асыруға жол бермеу
елеулі
694.
Шитті мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдарды тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, жөндеу шеберханаларынан кемінде 150 метр, ал жоғары вольтты және төмен вольтты электр беру желілерінен тірек биіктігінен кемінде 1,5 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
695.
Шитті мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдарды сыртқы өрт сөндіру мақсаттары үшін судың есептік мөлшерімен, бірақ кемінде 50 текше метр қамтамасыз ету
елеулі
696.
Шитті мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңды асфальттау немесе қалыңдығы кемінде 5 сантиметр сазды пішумен нығыздау. Жолдың жүру бөлігінде мақта кептіруге жол бермеу
елеулі
697.
Технологиялық жабдықтан тозаңның бөлінуін болдырмауды қамтамасыз ететін құрылғыларды (герметизациялау тораптары, жергілікті сорғыштар) жарамсыз күйде пайдалануға жол бермеу
елеулі
698.
Элеваторларды сатылары бар стационарлық алаңдармен қамтамасыз ету. Алаң төменнен жоғары қарай 0,1 метр биіктікте 0,9 метрден кем емес тұтас қаптамамен қоршалады
елеулі
699.
Таспа үзілген жағдайда элеватор жетегінің автоматты қорғанысының ақаулығына, сондай-ақ жұмыс органдарының элеватор қорабының қабырғасына тиіп кетуіне жол бермеу
елеулі
700.
Элеватор қаптамасын сенімді тиектері және периметрі бойынша жабынның тығыздығын (герметикалығын) қамтамасыз ететін икемді төсемдері бар жеңіл ашылатын люктермен жабдықтау
елеулі
701.
Шитті мақтаны төменгі лентадан шығаруға арналған жарамды арнайы құрылғыларсыз транспортерлерді пайдалануға жол бермеу
елеулі
702.
Пневмокөлік жүйесіне кіретін машиналар мен аппараттарды жарамды жерге қосу құрылғыларынсыз пайдалануға жол бермеу. Желдеткіш арқылы шитті мақтаны механикалық қайта өңдеуге жол бермеу
елеулі
703.
Топтағы бунттар санының екі бөліктен артық, алаң көлемі 65×14 метр, алаң көлемі 25×14 метр болған кезде бір бунтке төрт, немесе алаң көлемі 25×11 метр болған кезде бір бунтке алтыдан асып кетуіне жол бермеу. Бунттың биіктігін 8 метрден артық емес орындау
өрескел
704.
Топтағы бунттардың арасындағы өртке қарсы аралықтарды 15 метрден кем, ал бунттардың топтары арасында 30 метрден кем азайтуға жол бермеу
өрескел
705.
Шитті мақтаны кептіру үшін қолданылатын жылу шығаратын қондырғыларды жанбайтын конструкциялардан жасалған оқшауланған үй-жайларда орнатуды жүзеге асыру
елеулі
706.
Мақта талшығын бумаларда сақтауды жүзеге асыру
елеулі

707.
Выполнение стандартного штабеля хлопка размером не более 22 метров в длину, 11 метров в ширину и 8 метров в высоту при хранении кип хлопка-волокна в штабелях на открытых площадках
грубое
708.
Наличие противопожарного водопровода высокого давления на хлопкозаводах и хлопкопунктах при хранении хлопка-сырца более 2400 тонн
значительное
709.
Наличие в помещениях конюшен двух и более самостоятельных ворот, перед которыми запрещается устраивать пороги, ступени, подворотни. Закрытие ворот на легкооткрываемые запоры
грубое
710.
Наличие устройств в помещениях конюшен, позволяющие одновременно освобождать и выводить лошадей из стойл при возникновении пожара
значительное
711.
Прокладывание электропроводов в конюшнях открыто, на изоляторах, тросах, в стальных трубах или кабелях. Устройство распределительных щитов, выключателей, предохранителей в тамбурах или на наружных стенах конюшен в шкафах из негорючих материалов
грубое
712.
Наличие плана эвакуации животных на случай пожара для эвакуации лошадей из конюшен
незначительное
713.
Недопущение при эксплуатации электрических сетей в конюшнях:

707.
Мақта талшығы бумасын ашық алаңдарда қатарлап сақтау кезінде ұзындығы 22 метрден, ені 11 метрден және биіктігі 8 метрден аспайтын стандартты мақта қатарларын орындау
өрескел
708.
Шитті мақтаны 2400 тоннадан астам сақтау кезінде мақта зауыттары мен мақта пункттерінде жоғары қысымды өртке қарсы су құбырының болуы
елеулі
709.
Ат қоралардың үй-жайларында екі және одан да көп дербес қақпалардың болуы, олардың алдында табалдырықтарды, сатыларды, қақпаларды орнатуға тыйым салынады. Қақпаны оңай ашылатын тиектерге жабу
өрескел
710.
Ат қоралардың үй-жайларында өрт туындаған кезде жылқыларды бір мезгілде босатуға және қоралардан шығаруға мүмкіндік беретін құрылғылардың болуы
елеулі
711.
Ат қораларда, оқшаулағыштарда, арқандарда, болат құбырларда немесе кабельдерде ашық электр сымдарын төсеу. Тамбурларда немесе ат қоралардың сыртқы қабырғаларында жанбайтын материалдардан жасалған шкафтарда тарату қалқандарын, ажыратқыштарды, сақтандырғыштарды орнату
өрескел
712.
Жылқыларды ат қоралардан эвакуациялау үшін өрт болған жағдайда жануарларды эвакуациялау жоспарының болуы
болмашы
713.
Ат қораларда электр желілерін пайдалану кезінде жол бермеу:

1) расположения электропровода над местами размещения животных;
2) складирования под электропроводкой сена, соломы;
3) прокладывания транзитом электропроводов и кабелей через помещения конюшен;
4) применения ламп, мощность которых превышает предельно допустимую для данного типа светильника;
5) подвешивания светильников непосредственно на проводах
грубое
714.
Недопущение устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, а также производства работ, не связанных с обслуживанием животных
грубое

1) электр сымдарының жануарларды орналастыру орындарының үстінде орналасуына;
2) электр сымдарының астына шөп, сабан жинауға;
3) ат қоралардың үй-жайлары арқылы электр сымдары мен кабельдерді транзитпен төсеуге;
4) қуаты шамның осы түрі үшін шекті рұқсат етілгеннен асатын шамды қолдануға;
5) шамдарды тікелей сымдарға ілуге
өрескел
714.
Шеберханаларды, қоймаларды, автокөлік тұрақтарын орналастыруға, сондай-ақ жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел

715.
Недопущение въезда транспортных средств с двигателями внутреннего сгорания, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
значительное
716.
Недопущение установки на воротах пружин и блоков для их автоматического закрывания
значительное
717.
Недопущение применения для освещения помещений керосиновых ламп, свеч и неисправных электрофонарей
грубое
718.
Недопущение устройства временных печей
грубое
719.
Недопущение хранения сена, фуража, подстилкок в тамбурах и проходах, на чердаках конюшни
значительное
720.
Недопущение курения и применения открытого огня в помещении конюшен
грубое
721.
Осуществление хранение запаса грубых кормов только в пристройках (встройках), отделенных от зданий ферм глухими негорючими стенами (перегородками) и перекрытиями с пределом огнестойкости не менее EI-45. Оборудование пристроек (встроек) выходами только непосредственно наружу
грубое
722.
Ограждение сеновала земляным валом и проволочным забором. Размещение весовой за пределами сеновала
незначительное
723.
Расположение скирд (стог), навесов и штабелей грубых кормов на расстоянии не менее 15 метров до линий электропередач, не менее 20 метров – до дорог и не менее 50 метров – до зданий и сооружений
грубое
724.
Обеспечение расстояний от ограждения складов сена, до расположенных вблизи лесных массивов не менее 20 метров и опашки по периметру полосой шириной не менее 4 метров
грубое
725.
Расположение складов грубых кормов на территории производственно-хозяйственного комплекса на специально отведенной площадке
грубое
726.
Наличие опашки площадки для размещения скирд (стогов), а также пары скирд (стогов) или штабелей по периметру полосой шириной не менее 4 метров. Обеспечение расстояний от края полосы до скирды (стога), расположенной на площадке, не менее 15 метров, а до отдельно стоящей скирды (стога) – не менее 5 метров
грубое
727.
Недопущение превышения площади основания одной скирды (стога) более 150 квадратных метров, а штабелей прессованного сена (соломы) – 500 квадратных метров
грубое
728.
Обеспечение противопожарных разрывов между отдельными штабелями, навесами и скирдами (стогами) не менее 20 метров, между штабелями и навесами при размещении штабелей, навесов и скирд (стогов) попарно не менее 6 метров, а между их парами - не менее 30 метров. Обеспечение противопожарных разрывов между кварталами (в квартале допускается размещение 20 скирд или штабелей) не менее 100 метров
грубое
729.
Складирование сена с повышенной влажностью в конические стога (копны) с разрывами между ними не менее 20 метров
грубое

715.
Пайдаланылған газ шығатын құбырлары ұшқын сөндіргіштермен жабдықталмаған, іштен жану қозғалтқыштары бар көлік құралдарының кіруіне жол бермеу
елеулі
716.
Қақпаларда автоматты түрде жабу үшін серіппелер мен блоктарды орнатуға жол бермеу
елеулі
717.
Үй-жайларды жарықтандыру үшін керосин шамдарын, шырақтарды және ақаулы электр фонарларын қолдануға жол бермеу
өрескел
718.
Уақытша пештерді орнатуға жол бермеу
өрескел
719.
Тамбурлар мен өту жолдарында, ат қораның шатырларында шөпті, жемшөпті, төсемдерді сақтауға жол бермеу
елеулі
720.
Ат қоралар үй-жайында темекі шегуге және ашық отты пайдалануға жол бермеу
өрескел
721.
Ірі жемшөп қорын ферма ғимараттарынан тұйық, жанбайтын қабырғалармен (қалқалармен) және отқа төзімділік шегі кемінде EI-45 жабындармен бөлінген жапсаржайларда (кірмежайларда) ғана сақтауды жүзеге асыру. Жапсаржайларды (кірмежайларды) тек тікелей сыртқа шығумен жабдықтау
өрескел
722.
Пішен сарайының қоршауы жер білігімен және сыммен қоршалады. Таразыны пішен сарайының сыртына орналастыру
болмашы
723.
Скирдтардың (маялардың), ірі жемшөптердің бастырмалары мен қатарларының электр беру желілеріне дейін кемінде 15 метр, жолдарға дейін кемінде 20 метр және ғимараттар мен құрылыстарға дейін кемінде 50 метр қашықтықта орналасуы
өрескел
724.
Шөп қоймаларының қоршауынан жақын орналасқан орман алқаптарына дейінгі арақашықтықты кемінде 20 метр және периметр бойынша ені кемінде 4 метр жолақпен жыртуды қамтамасыз ету
өрескел
725.
Өндірістік-шаруашылық кешеннің аумағында ірі жемшөп қоймаларының арнайы бөлінген алаңда орналасуы
өрескел
726.
Скирдты (маяны), сондай-ақ скирттерді (маяларды) немесе қатарларды орналастыруға алаңдардың ені кемінде 4 метр жолақпен жыртудың болуы. Жолақтың шетінен бастап алаңда орналасқан скирдке (маяға) дейін кемінде 15 метр, ал жеке тұрған скирдке (маяға) дейін кемінде 5 метр қашықтықты қамтамасыз ету
өрескел
727.
Бір скирд (мая) негізінің ауданын 150 шаршы метрден, ал престелген шөп (сабан) қатарларын 500 шаршы метрден асыруға жол бермеу
өрескел
728.
Жеке қатарлар, бастырмалар мен скирдтер (маялар) арасындағы өртке қарсы бөліктер кемінде 20 метр, қатарлар мен бастырмалар арасындағы қатарлар, бастырмалар мен скирттер (маялар) жұптасып кемінде 6 метр, ал олардың жұптары арасында кемінде 30 метр етіп қамтамасыз етіледі. Кварталдар арасындағы өртке қарсы бөліктерді (кварталда 20 скирд немесе қатар орналастыруға рұқсат етіледі) 100 метрден кем емес қамтамасыз ету
өрескел
729.
Ылғалдылығы жоғары шөпті конустық маяларға (шөмелелерге) олардың арасындағы аралықтары кемінде 20 метр етіп жинау
өрескел

730.
Наличие в складах грубых кормов запаса воды на случай пожара не менее 50 метров кубических
значительное
731.
Размещение зерноскладов в отдельно стоящих зданиях
грубое
732.
Обеспечение расстояния от верха насыпи до горючих конструкций покрытия, а также до светильников и электропроводов не менее 0,5 метра при хранении зерна насыпью.
Наличие огнезадерживающих устройств в местах транспортирования зерна через проемы в противопожарных преградах
грубое
733.
Недопущение хранения совместно с зерном материалов и оборудования
значительное
734.
Недопущение применения внутри складских помещений зерноочистительных и других машин с двигателями внутреннего сгорания
грубое
735.
Недопущение работы на передвижных механизмах при закрытых воротах с двух сторон склада
значительное
736.
Недопущение розжига сушилок, работающих на твердом топливе, с помощью легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а работающих на жидком топливе, – с помощью факелов
грубое
737.
Недопущение работы на сушилках с неисправными приборами контроля температуры и автоматики отключения подачи топлива при затухании факела в топке, системой электрозажигания или без них
значительное
738.
Недопущение засыпания зерна выше уровня транспортерной ленты и допуска трения ленты о конструкции транспортера
значительное

730.
Ірі жемшөп қоймаларында өрт болған жағдайда кемінде 50 текше метр су қорының болуы
елеулі
731.
Астық қоймаларын жеке тұрған ғимараттарда орналастыру
өрескел
732.
Астықты үйіп сақтау кезінде үйменің жоғарғы жағынан жабынның жанғыш құрылымдарына дейінгі, сондай-ақ шырақтар мен электр сымдарына дейінгі қашықтықты кемінде 0,5 метр қамтамасыз ету. Астықты өртке қарсы тосқауылдардағы ойықтар арқылы тасымалдау орындарында от ұстайтын құрылғылардың болуы
өрескел
733.
Астықпен бірге материалдар мен жабдықтарды сақтауға жол бермеу
елеулі
734.
Қойма үй-жайларының ішінде астық тазалау және іштен жану қозғалтқыштары бар басқа да машиналарды қолдануға жол бермеу
өрескел
735.
Қойманың екі жағынан қақпалары жабық болған кезде жылжымалы механизмдерде жұмыс істеуге жол бермеу
елеулі
736.
Қатты отынмен жұмыс істейтін кептіргіштерді тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың көмегімен, ал сұйық отынмен жұмыс істейтіндерді алау арқылы жағуға жол бермеу
өрескел
737.
Температураны бақылау аспаптары және оттықтағы алау сөнген кезде отын беруді ажырату автоматикасы, электр тұтату жүйесі ақаулы немесе оларсыз кептіргіштерде жұмыс істеуге жол бермеу
елеулі
738.
Астықты транспортерлік таспа деңгейінен жоғары толтыруға және таспаның транспортер конструкциясына үйкелуіне жол бермеу
елеулі

739.
Установка передвижного сушильного агрегата на расстоянии не менее 10 метров от здания зерносклада
значительное
740.
Устройство вентиляторов на расстоянии не менее 2,5 метров от горючих стен при вентилировании зерна в зерноскладах. Выполнение воздуховодов из негорючих материалов
грубое
741.
Недопущение применения внутри производственных и складских помещений машин и оборудования с двигателями внутреннего сгорания
грубое

739.
Жылжымалы кептіру агрегатын астық қоймасы ғимаратынан кемінде 10 метр қашықтықта орнату
елеулі
740.
Астық қоймаларында астықты желдету кезінде желдеткіштерді жанғыш қабырғалардан кемінде 2,5 метр қашықтықта орналастыру. Ауа өткізгіштерді жанбайтын материалдардан жасау
өрескел
741.
Өндірістік және қойма үй-жайлары ішінде іштен жану қозғалтқыштары бар машиналар мен жабдықтарды қолдануға жол бермеу
өрескел

742.
Применение для разделения отдельных партий зерна стандартных деревянных хлебных щитов
значительное
743.
Применение ширины при наличии проходов между встроенными бункерами и стенами склада не менее 0,7 метра
грубое
744.
Недопущение во всех зданиях и помещениях использования электронагревательных приборов с открытыми нагревательными элементами, а во взрывопожароопасных помещениях использования всех типов электронагревательных приборов
грубое

742.
Астықтың жекелеген партияларын бөлу үшін стандартты ағаш астық қалқандарын қолдану
елеулі
743.
Жапсарлас бункерлер мен қойма қабырғалары арасында кемінде 0,7 метр өту жолдары болған кезде енін қолдану
өрескел
744.
Барлық ғимараттар мен үй-жайларда ашық қыздыру элементтері бар электрмен жылыту аспаптарын, ал жарылыс, өрт қауіпті үй-жайларда электрмен жылыту аспаптарының барлық түрлерін пайдалануға жол бермеу
өрескел

745.
Устройство на хлебопекарных и макаронных предприятиях при складировании мешков с мукой проходов и проездов шириной не менее:
1) прохода между штабелями, не реже чем через 12 метров – 0,8 метра;
2) расстояния от штабелей до стен – 0,7 метра;
3) проездов для электропогрузчиков – 3,0 метра;
4) проездов для тележек с подъемной платформой – 2,0 метра
грубое
746.
Устройство внутри склада для хранения продукции в таре остальных предприятий отрасли хлебопродуктов проходов:

745.
Нан пісіру және макарон кәсіпорындарында ұн салынған қаптарды жинау кезінде өту жолдарын енін кемінде:
1) қатарлар арасындағы өту жолы 12 метрден кем емес – 0,8 метр;
2) қатарлардан қабырғаға дейінгі қашықтық – 0,7 метр;
3) электр тиегіштерге арналған өту жолдары – 3,0 метр;
4) көтергіш платформасы бар арбаларға арналған өту жолдары – 2,0 метр орнатылады
өрескел
746.
Астық өнімдері саласының қалған кәсіпорындарының ыдысында өнімді сақтауға арналған қойма ішінде өту жолдарын орнату:

1) одного – по центру склада продольного шириной, обеспечивающей работу механизмов, но не менее 1,25 метра;
2) двух поперечных – против ворот склада, сквозных, шириной не менее ширины ворот;
3) между штабелями и стенами склада – шириной не менее 0,7 метра
грубое
747.
Применение отопительных приборов с гладкой поверхностью и на высоте, обеспечивающей возможность систематической очистки их от пыли
грубое
748.
Обеспечение свободного доступа к приборам отопления
грубое
Требования к энергетическим объектам (энергопроизводящих и энергопередающих)

1) біреуі – механизмдердің жұмысын қамтамасыз ететін бойлық ені бар қойманың ортасында, бірақ кемінде 1,25 метр;
2) екі көлденең – қойма қақпасына қарсы, тура өтетін, ені қақпаның енінен кем емес;
3) қатарлар мен қойма қабырғалары арасында – ені кемінде 0,7 метр
өрескел
747.
Беті тегіс және биіктікте оларды шаңнан жүйелі түрде тазарту мүмкіндігін қамтамасыз ететін жылыту аспаптарын қолдану
өрескел
748.
Жылыту құралдарына еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету
өрескел
Энергетикалық объектілерге (энергия өндіруші және энергия беруші)қойылатын талаптар

749.
Обеспечение чистки электротехнического оборудования закрытых распределительных устройств по графику, утвержденному техническим руководителем с обязательным выполнением организационно-технических мероприятий
значительное
750.
Выполнение полов в химических лабораторных из метлахской плитки, линолеума и материалов в зависимости от технологических требований и обращаемых химических веществ
грубое
751.
Покрытие рабочих столов и вытяжных шкафов, предназначенных для работы с применением нагрева или взрывопожароопасных веществ, полностью несгораемым материалом, а предназначенных для работы с кислотами и щелочами, - антикоррозионным материалом и наличием бортиков, предотвращающим разлив жидких веществ
грубое
752.
Содержание в чистоте помещений для подготовки и перекачки нефтепродуктов (мазутонасосные, маслонасосные, регенерации масла)
незначительное
753.
Регулярная проверка технического состояния стационарно установленных автоматических газоанализаторов, а также устройств звуковой и световой сигнализации о наличии в производственных помещениях опасной концентрации паров в воздухе с внесением результатов проверки в оперативный журнал
незначительное
754.
Оборудование на открытых распределительных устройствах мест заземления установки пожарной техники с обозначением места размещения (в соответствии с оперативным планом пожаротушения)
грубое
755.
Установка оборудования маслоочистительных установок на несгораемых основаниях
грубое
756.
Осуществление налива нефтепродуктов в автоцистерны, емкости на специально оборудованных площадках с твердым покрытием.
Наличие на площадке организованного стока (для удаления разлитых жидкостей) через гидрозатвор в специальную сборную емкость, которая периодически очищается
значительное
757.
Наличие на наливной площадке знаков безопасности и вывески с основными требованиями по пожарной безопасности при наливе нефтепродуктов в автоцистерны
значительное
758.
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн
значительное
759.
Наличие в помещениях газового хозяйства газорегуляторных установок схем и местной инструкции по эксплуатации оборудования, в которой излагаются конкретные требования по пожарной безопасности
незначительное
760.
Расположение помещений с контрольно-измерительными приборами и устройствами управления отдельно от газорегуляторных пунктов, газорегуляторных установок и отделение газоплотной стеной, в которой не допускаются сквозные отверстия и щели. Допущение прохождений коммуникаций через стену только с применением специальных устройств (сальников)
значительное

749.
Ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды міндетті түрде орындай отырып, техникалық басшы бекіткен кесте бойынша жабық тарату құрылғыларының электротехникалық жабдықтарын тазалауды қамтамасыз ету
елеулі
750.
Технологиялық талаптарға және айналымдағы химиялық заттарға байланысты химиялық зертханаларда метлах плиткасынан, линолеумнан және материалдардан жасалған едендерден орындау
өрескел
751.
Қыздыру немесе жарылыс-өрт қауіпті заттарды қолдана отырып жұмыс істеуге арналған жұмыс үстелдері мен сору шкафтарын толық жанбайтын материалмен, ал қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеуге – коррозияға қарсы материалмен жабу және сұйық заттардың төгілуіне жол бермейтін бүйірлерінің болуы
өрескел
752.
Мұнай өнімдерін дайындауға және айдауға арналған үй-жайларды таза ұстау (мазут сорғыш, май сорғыш, майды регенерациялау және басқалар)
болмашы
753.
Тексеру нәтижелерін жедел журналға енгізе отырып, өндірістік үй-жайларда ауадағы булардың қауіпті шоғырлануының болуы туралы стационарлық орнатылған автоматты газ талдағыштардың, сондай-ақ дыбыстық және жарық сигнализациясы құрылғыларының техникалық жай-күйін тұрақты тексеру
болмашы
754.
Өрт техникасын орналастыру орындарын анықтаумен, оны орнату орындарын жерге тұйықтау арқылы жабдықтау (өрт сөндірудің жедел жоспарына сәйкес)
өрескел
755.
Май тазалау қондырғыларының жабдықтарын жанбайтын негіздерде орнату
өрескел
756.
Қатты жабыны бар арнайы жабдықталған алаңдарда мұнай өнімдерін автоцистерналарға, сыйымдылықтарға құюды жүзеге асыру.
Алаңда мезгіл-мезгіл тазаланатын арнайы құрама ыдысқа гидротығын арқылы ұйымдастырылған ағынның (төгілген сұйықтықтарды кетіру үшін) болуы
елеулі
757.
Құю алаңында автоцистерналарға мұнай өнімдерін құю кезінде өрт қауіпсіздігі бойынша негізгі талаптары бар қауіпсіздік белгілері мен маңдайшаларының болуы
елеулі
758.
Автоқұю эстакадасында автоцистерналарды сүйретуге арналған тростың немесе штанганың болуы
елеулі
759.
Газ шаруашылығы үй-жайларында өрт қауіпсіздігі бойынша нақты талаптар баяндалатын газ реттегіш қондырғыларының схемалары мен жабдықты пайдалану жөніндегі жергілікті нұсқаулықтардың болуы
болмашы
760.
Бақылау-өлшеу аспаптары мен басқару құрылғылары бар үй-жайларды газ реттегіш пункттерден, газ реттегіш қондырғылардан бөлек орналастыру және тесіп өтетін тесіктер мен саңылауларға жол берілмейтін газ тығыздағыш қабырғамен бөлу. Коммуникациялардың қабырға арқылы өтуіне тек арнайы құрылғыларды (тығыздамаларды) қолдану арқылы жол беру
елеулі

761.
Исполнение с отличительной окраской газопроводов, прокладываемых открыто
значительное
762.
Недопущение использования действующих газопроводов для устройства подвески (опоры) приспособлений и настила строительных лесов
значительное
763.
Очищение площадки для хранения твердого топлива (угля, сланца, торфа) от растительного мусора и материалов
значительное
764.
Недопущение укладки угля, торфа и горючих сланцев на грунте, содержащем органические вещества и колчеданы
значительное
765.
Наличие на складе специальной площадки для тушения самовозгоревшегося топлива и его остывания после удаления из штабеля
значительное
766.
Для выполнения регламентных работ со штабелями, а также проезда механизмов и пожарных машин выполнение расстояние от подошвы штабелей до ограждающего забора и фундамента подкрановых путей не менее 3 метров, а до наружной грани головки рельса или бровки автодороги – не менее 2 метров.
Недопущение засыпания проездов твердым топливом и загромождение их оборудованием
значительное
767.
Обеспечение на узлах пересыпки топлива работы аспирационных установок или установок подавления пыли с применением тонко распыленной воды, воздушно-механической пены или водопаровой смеси
значительное

761.
Ашық төселетін газ құбырларын, ерекше бояумен орындау
елеулі
762.
Жұмыс істеп тұрған газ құбырларын аспа (тірек) құрылғылары мен құрылыс ағаштарының төсемі үшін пайдалануға жол бермеу
елеулі
763.
Қатты отынды (көмірді, сланецті, шымтезекті) сақтауға арналған алаңды өсімдік қоқыстары мен материалдарынан тазарту
елеулі
764.
Құрамында органикалық заттар мен колчедан бар топыраққа көмір, шымтезек және жанғыш тақтатастарды төсеуге жол бермеу
елеулі
765.
Қоймада өздігінен тұтанған отынды сөндіру және қатардан шығарғаннан кейін оны суыту үшін арнайы алаңның болуы
елеулі
766.
Қатарлармен регламенттік жұмыстарды орындау, сондай-ақ механизмдер мен өрт сөндіру машиналарының өтуі үшін қатарлар табанынан бастап қоршайтын дуалдарға және кран жолдары іргетасына дейінгі қашықтық кемінде 3 метр, ал рельс басының сыртқы шетіне немесе автожол жиегіне дейін кемінде 2 метр етіп орындау қажет.
Өту жолдарына қатты отын төгуге және оларды жабдықпен үйіп тастауға жол бермеу
елеулі
767.
Отынды қайта құю тораптарында аспирациялық қондырғылардың немесе жұқа шашыратылған суды, ауа-механикалық көбікті немесе су-бу қоспасын қолдана отырып, шаңды басу қондырғыларының жұмысын қамтамасыз ету
елеулі

768.
Работоспособность средств обеспыливания, находящихся на тракте топливоподачи, а также устройств по улавливанию из топлива металла, щепы и посторонних включений при подаче топлива
значительное
769.
Соблюдение чистоты в помещениях тракта топливоподачи, регулярная уборка с удалением пыли со всех мест ее скопления. Наличие утвержденного графика уборки в зависимости от типа твердого топлива, его склонности к окислению и запыленности помещений
незначительное

768.
Отын беру трактісіндегі шаңсыздандыру құралдарының, сондай-ақ отын беру кезінде отыннан металды, ағаш жоңқаларын және бөгде қосындыларды алу жөніндегі құрылғылардың жұмыс қабілеттілігі
елеулі
769.
Отын беру трактінің үй-жайларында тазалықты сақтау, барлық жиналған жерлерден шаңды кетіре отырып, үнемі жинау. Қатты отынның түріне, оның тотығуға бейімділігіне және үй-жайлардың шаңдануына байланысты жинаудың бекітілген кестесінің болуы
болмашы

770.
Установка отопительных приборов, по тракту топливоподачи, выполнение их с гладкими поверхностями, легкодоступными для очистки
грубое
771.
Выполнение электрооборудования, установленного по тракту топливоподачи, в пылезащищенном исполнении и отвечающего требованиям гидроуборки пыли
грубое
772.
Наличие просветов между кабелями на кабельных трассах, идущих по тракту топливоподачи, для уменьшения скопления пыли
значительное
773.
Применение в помещениях, галереях конвейеров и бункерах сырого топлива светильников пылезащищенного исполнения
значительное

770.
Отын беру трактісі бойынша жылыту аспаптарын орнату, оларды тазалау үшін оңай қол жетімді тегіс беттермен орындау
өрескел
771.
Отын беру трактісі бойынша орнатылған, шаңнан қорғалған және шаңды гидрожинау талаптарына жауап беретін электр жабдықтарымен орындау
өрескел
772.
Отын беру трактісі бойынша жүретін кабель трассаларында кабельдер арасында шаңның жиналуын азайту үшін саңылаулардың болуы
елеулі
773.
Конвейерлердің үй-жайларында, галереяларында және шикі отын бункерлерінде шаңнан қорғалған шырақтарды қолдану
елеулі

774.
Содержание в исправном состоянии переходных мостиков через конвейеры в галереях тракта топливоподачи
значительное
775.
Недопущение в производственных помещениях тракта топливоподачи:
1) курения за пределами специально отведенных мест;
2) применения для отопления электрические нагревательные приборы;
3) применения открытых ламп накаливания;
4) подачи топлива с очагами горения (тления) на конвейеры и сбрасывание его в бункера;
5) скапливания топлива под нижними нитками конвейерных лент;

774.
Отын беру трактінің галереяларында конвейерлер арқылы өтетін өтпелі көпірлерді жарамды күйде ұстау
елеулі
775.
Өндірістік үй-жайларда отын беру трактісіне жол бермеу:
1) арнайы бөлінген орындардан тыс жерлерде темекі шегу;
2) жылытуға арналған электр жылыту аспаптарын қолдану;
3) ашық қыздыру шамдарын қолдану;
4) жану (бықсу) орталықтары бар отынды конвейерлерге беру және оны бункерлерге төгу;
5) конвейерлік таспалардың төменгі жіптерінің астында отынның жинақталуы;

6) остановки конвейеров, нагруженные топливом, кроме аварийных случаев;
7) хранения, особенно на галереях конвейеров, демонтированного оборудования, транспортерную ленту и другие сгораемые материалы
грубое
776.
Эксплуатация установок приготовления пыли, к которым относятся мельницы, сепараторы, циклоны
грубое
777.
Недопущение прокладки новых кабельных трасс напротив горловины предохранительных устройств пылесистем на расстоянии ближе 10 метров.
Наличие защиты существующих кабельных трасс, проходящие на указанном расстоянии, металлическими кожухами (коробами) на длине не менее 5 метров, или отбойными щитами у предохранительных клапанов
значительное

6) авариялық жағдайлардан басқа, отын тиелген конвейерлерді тоқтату;
7) әсіресе конвейерлер галереяларында, бөлшектелген жабдықтарда, тасымалдау таспасын және басқа да жанғыш материалдарды сақтау
өрескел
776.
Диірмендерге, сепараторларға, циклондарға жататын шаң дайындау қондырғыларын пайдалану
өрескел
777.
Шаңсорғыштың сақтандыру құрылғыларының мойнына қарама-қарсы 10 метрден жақын қашықтықта жаңа кабель трассаларын төсеуге жол бермеу. Көрсетілген қашықтықта өтетін қолданыстағы кабель трассаларының ұзындығы кемінде 5 метр металл қаптамалармен (қораптармен) немесе сақтандырғыш клапандар жанындағы шой қалқандармен қорғанысының болуы
елеулі

778.
Применение на мазутопроводах несгораемой теплоизоляции.
Осуществление периодической, но не менее одного раза в полугодие, визуального осмотра состояния теплоизоляции трубопроводов, оборудования и бункеров. Отметка обнаруженных нарушений в журнале дефектов и неполадок с оборудованием
значительное
779.
Недопущение нарушений плотности систем маслоснабжения, регулирования, газоснабжения, а также фланцевых и штуцерных соединений на трубопроводах жидкого топлива газотурбинных установок при эксплуатации энергетических установок
значительное

778.
Мазут құбырларында жанбайтын жылу оқшаулағышты қолдану. Құбыржолдардың, жабдықтардың және бункерлердің жылу оқшаулағышының жай-күйін мерзімді, бірақ жарты жылда кемінде бір рет көзбен шолып қарауды жүзеге асыру. Жабдық ақаулары мен ақаулар журналында анықталған бұзушылықтарды белгілеу
елеулі
779.
Энергетикалық қондырғыларды пайдалану кезінде маймен жабдықтау, реттеу, газбен жабдықтау жүйелерінің, сондай-ақ газтурбиналық қондырғылардың сұйық отын құбыржолдарында фланецті және штуцерлі қосылыстардың тығыздығын бұзуға жол бермеу
елеулі

780.
Недопущение при эксплуатации агрегатов попадание масла на горячие поверхности, в подвальные помещения и на кабельные трассы
грубое
781.
Хранение промасленных тряпок и ветоши в специальных металлических закрывающихся ящиках вместимостью не более 0,5 кубических метров с надписью "Для ветоши", которые устанавливаются на основных отметках обслуживания
незначительное
782.
Наличие на запорном устройстве (задвижке) аварийного слива масла из маслобака энергетических установок надписи "Аварийный слив масла", окрашивание ручного привода в красный цвет
незначительное
783.
Недопущение установки газовых баллонов у газовых постов генератора (синхронного компенсатора) для заполнения их корпусов водородом или инертным газом, за исключением аварий с централизованными системами подачи этих газов или их ремонта
значительное
784.
Недопущение проведения огнеопасных работ (сварки, шлифовки, пайки) непосредственно на корпусах агрегатов, аппаратах и газопроводах, заполненных водородом
грубое
785.
Наличие на корпусах генераторов (синхронных компенсаторов) и оборудовании газомасляной системы с водородным охлаждением знаков безопасности "Запрещается пользоваться открытым огнем", "3aпрещается курить", "Осторожно! Опасность взрыва", а на видимых местах масляной системы – предупреждающий знак: "Осторожно! Легковоспламеняющиеся вещества", если не применяются огнестойкие масла. На корпусах газотурбинных установок знак безопасности "Осторожно! Опасность взрыва"
незначительное
786.
Прохождение обслуживающим персоналом энергопроизводящих организаций до назначения на самостоятельную работу производственное обучение, а также проверку знаний техники безопасности и эксплуатации оборудования
незначительное
787.
Выполнение противопожарных мероприятий в местах соприкосновения сгораемых строительных конструкций здания электростанции с выхлопными трубами:

780.
Агрегаттарды пайдалану кезінде майдың ыстық беттерге, жертөле үй-жайларына және кабель трассаларына түсуіне жол бермеу
өрескел
781.
Майланған шүберектер мен шүберектерді қызмет көрсетудің негізгі белгілерінде "Шүберекке арналған" деген жазуы бар, сыйымдылығы 0,5 метр кубтан аспайтын арнайы металл жабылатын жәшіктерде сақтау
болмашы
782.
Энергетикалық қондырғылардың май багынан майды авариялық ағызудың тиек құрылғысында (ысырмасында) "Майды авариялық ағызу" деген жазудың болуы, ал қол жетегін қызыл түске бояу
болмашы
783.
Осы газдарды берудің немесе оларды жөндеудің орталықтандырылған жүйелері бар аварияларды қоспағанда, олардың корпустарын сутегімен немесе инертті газбен толтыру үшін генератордың (синхронды компенсатордың) газ бекеттерінде газ баллондарын орнатуға жол бермеу
елеулі
784.
Агрегаттардың корпустарында, сутегімен толтырылған аппараттар мен газ құбырларында тікелей отқа қауіпті жұмыстарды (дәнекерлеу, тегістеу, балқыту) жүргізуге жол бермеу
өрескел
785.
Генераторлардың (синхронды компенсаторлардың) корпустарында және сутегімен салқындатылатын газ-май жүйесі жабдықтарында "Ашық отты пайдалануға тыйым салынады", "Шылым шегуге жол берілмейді", "Абайлаңыз! Жарылыс қаупі" қауіпсіздік белгілері, ал егер отқа төзімді майлар қолданылмаса, май жүйесінің көрінетін жерлерінде – "Абайлаңыз! Тез тұтанғыш заттар" ескерту белгісінің болуы. Газтурбиналық қондырғылардың корпустарында "Абайлаңыз! Жарылыс қаупі!" қауіпсіздік белгілері
болмашы
786.
Энергия өндіруші ұйымдардың қызмет көрсетуші персоналының дербес жұмысқа тағайындалғанға дейін өндірістік оқытудан, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану білімін тексеруден өтуі
болмашы
787.
Электр станциясы ғимаратының жанғыш құрылыс конструкцияларының пайдаланылған газ шығатын құбырлармен түйісетін жерлерінде өртке қарсы іс-шараларды орындау:

1) наличие в чердачном помещении и стенах вокруг проходящей выхлопной трубы, независимо от наличия теплоизоляции, несгораемой разделки на расстоянии не менее 0,5 метра от стенки выхлопной трубы. Обработка деревянных конструкций на расстоянии до 1 метра от трубы огнезащитными составами;
2) в кровле вокруг выходящей выхлопной трубы выполнение разделки из несгораемых материалов на ширину не менее 0,5 метра от трубы;

1) шатыр үй-жайында және шығатын газ шығаратын құбырдың айналасындағы қабырғаларда, жылу оқшаулағыштың болуына қарамастан, түтін шығаратын құбырдың қабырғасынан кемінде 0,5 метр қашықтықта жанбайтын бөліктердің болуы. Ағаш конструкцияларды құбырдан 1 метрге дейінгі қашықтықта оттан қорғау құрамдарымен өңдеу;
2) шатырда шығатын құбырдың айналасын жанбайтын материалдардан, құбырдан кемінде 0,5 метр ені бойынша кесуді орындау

3) выполнение высоты выхлопной трубы не менее 2 метров над кровлей;
4) ввод конца выхлопной трубы в бетонный или кирпичный глушитель (приямок), расположенный вне здания при ее горизонтальном положении
грубое
788.
Недопущение хранения пустых бочек от нефтепродуктов в помещениях
значительное
789.
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устройства кладовых, подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллоны с различными газами
грубое

3) шығатын құбырдың биіктігін шатырдан кемінде 2 метр биіктікте орындау;
4) пайдаланылған газ шығатын құбырдың ұшын ғимараттан тыс жерде, оның көлденең жағдайында орналасқан бетон немесе кірпіш сөндіргішке (ойыққа) енгізу
өрескел
788.
Үй-жайларда мұнай өнімдерінен бос бөшкелерді сақтауға жол бермеу
елеулі
789.
Жабық тарату құрылғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату құрылғысына жатпайтын қоймалар мен басқа да қосалқы құрылыстар құрылғыларын, сондай-ақ электр техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды және әртүрлі газдары бар баллондарды сақтауға жол бермеу
өрескел

790.
Регулярный осмотр кабельных сооружений по графику, утвержденному начальником цеха.
Фиксация результатов осмотра и выявленных недостатков в оперативном журнале и журнале (или картотеке) дефектов и неполадок с оборудованием
незначительное
791.
Недопущение устройства кладовых, мастерских, а также хранение материалов и оборудования, в том числе неиспользованных кабельных изделий в помещениях закрытых распределительных устройств
грубое
792.
В кабельных сооружениях наличие не реже, чем через 50 метров, указателей ближайшего выхода
незначительное
793.
Выполнение дверей секционных перегородок кабельных сооружений самозакрывающимися, открывающимися в сторону ближайшего выхода и иметь плотный притвор
грубое
794.
Недопущение в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей хранения сгораемых материалов, не относящиеся к данной установке
значительное
795.
Выполнение бортовых ограждений маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 миллиметров над землей
значительное

790.
Цех бастығы бекіткен кесте бойынша кабельдік құрылыстарды тұрақты тексеру.
Тексеру нәтижелерін және анықталған кемшіліктерді жедел журналда және жабдықпен ақаулар мен ақауларды тіркеу журналында (немесе картотекада) тіркеу
болмашы
791.
Қоймаларды, шеберханаларды орналастыруға, сондай-ақ материалдар мен жабдықтарды, оның ішінде пайдаланылмаған кабельдік бұйымдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
792.
Кабель құрылыстарында, кемінде 50 метрден кейін, жақын жердегі шығу нұсқағыштарының болуы
болмашы
793.
Кабель құрылыстарының секциялық арақабырғаларының есіктерін өздігінен жабылатын, жақын жердегі шығу жағына қарай ашылатын және тығыз тығыны бар етіп орындау
өрескел
794.
Май толтырылған кабельдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында осы қондырғыға қатысы жоқ жанатын материалдарды сақтауға жол бермеу
елеулі
795.
Май қабылдау құрылғыларының борттық қоршауларын қиыршық тас төгіндісінің барлық периметрі бойынша, жерден кемінде 150 миллиметр биіктікте үзілістерсіз орындау
елеулі

796.
Недопущение использования (приспособления) стенок кабельных каналов в качестве бортового ограждения маслоприемников трансформаторов и масляных реакторов
значительное
797.
Недопущение включения в эксплуатацию трансформаторов и масляных реакторов на электростанциях и подстанциях, если не обеспечена полная готовность к работе установок пожаротушения, предусмотренных проектом
значительное
798.
Наличие на дверях помещений аккумуляторной батареи надписей, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности
незначительное

796.
Кабельдік арналардың қабырғаларын май қабылдағыш трансформаторлардың және май реакторларының борттық қоршауы ретінде пайдалануға (бейімдеуге) жол бермеу
елеулі
797.
Егер жобада көзделген өрт сөндіру қондырғыларының жұмысқа толық дайындығы қамтамасыз етілмесе, электр станциялары мен қосалқы станцияларда трансформаторлар мен майлы реакторларды пайдалануға қосуға жол бермеу
елеулі
798.
Аккумуляторлық батарея үй-жайларының есіктерінде жазулардың, сондай-ақ қажетті тыйым салатын және нұсқамалық қауіпсіздік белгілерінің болуы
болмашы

799.
Выполнение стекол матовыми или покрытыми белой клеевой краской, стойкой к агрессивной среде при естественном освещении помещения аккумуляторных батарей
незначительное
800.
Недопущение непосредственно в помещениях аккумуляторных батарей курения, хранения кислоты и щелочи в количествах, превышающих односменную потребность, оставление спецодежды, посторонних предметов и сгораемых материалов
значительное
801.
Обеспечение к зданиям склада на территории энергетических предприятий свободного доступа.
Наличие между штабелями хранения материалов и оборудования открытых складов разрывов не менее 5 метров и проезды для пожарных машин
значительное

799.
Аккумуляторлық батареялар үй-жайын табиғи жарықтандыру кезінде әйнектерді күңгірт немесе агрессивті ортаға төзімді ақ желім бояумен жабу
болмашы
800.
Аккумуляторлық батареялардың тікелей үй-жайларында темекі шегуге, бір ауысымдық қажеттіліктен асатын мөлшерде қышқыл мен сілті сақтауға, арнайы киімді, бөгде заттар мен жанғыш материалдарды қалдыруға жол бермеу
елеулі
801.
Энергетикалық кәсіпорындардың аумағындағы қойма ғимараттарына еркін кіруді қамтамасыз ету. Материалдар мен жабдықтарды сақтау қатарларының арасында ашық қоймалардың кемінде 5 метр алшақтықтардың және өрт сөндіру машиналарына арналған өткелдердің болуы
елеулі

802.
Недопущение на территории склада:
1) загромождения противопожарных разрывов и проездов между зданиями, штабелями материалов и оборудованием, а также установки их у зданий даже на непродолжительное время;
2) сжигания упаковки, тары и другие отходов;
3) хранения грузов и погрузочных механизмов на разгрузочных площадках складов
грубое
803.
Соблюдение на складах требований по:
1) складированию легковоспламеняющихся и горючих жидкостей отдельно от других материалов;
2) отдельному хранению лаков, красок и растворителей;
3) отдельному хранению газовых баллонов и ядовитых веществ.
Группировка различных материалов и оборудования для складирования и хранения по признакам однородности их горючести (сгораемые, трудносгораемые) и применения к ним огнетушащих средств (вода, пена)
значительное

802.
Қойма аумағында жол бермеу:
1) ғимараттар, қатарлар, материалдар мен жабдықтар арасындағы өртке қарсы бөліктер мен өту жолдарын үйіп тастауға, сондай-ақ оларды қысқа уақытқа да ғимараттарға орнатуға жол берілмейді;
2) ораманы, ыдысты және басқа да қалдықтарды жағу;
3) жүктерді және тиеу механизмдерін қоймалардың түсіру алаңдарында сақтау
өрескел
803.
Қоймаларда сақталуы тиіс:
1) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды басқа материалдардан бөлек жинау;
2) лактарды, бояулар мен еріткіштерді жеке сақтау;
3) газ баллондары мен улы заттарды жеке сақтау
Олардың жанғыштығының біртектілік белгілері (жанатын, жануы қиын) бойынша жинауға және сақтауға арналған түрлі материалдар мен жабдықтарды топтастыру және оларға өрт сөндіргіш құралдарды (су, көбік) қолдану
елеулі

804.
Наличие в складских помещениях, размещенных в подвальных или цокольных этажах, не менее двух выходов или один выход и окно для обеспечения эвакуации людей непосредственно на первый этаж, а также для ввода средств пожаротушения
грубое
805.
Недопущение в складских помещениях:
1) курения и пользования открытым огнем;
2) складирования различных материалов и оборудования на расстоянии менее 1 метра от отопительных приборов;

804.
Жертөле немесе цокольдық қабаттарда орналасқан қойма үй-жайларында адамдарды тікелей бірінші қабатқа эвакуациялауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ өрт сөндіру құралдарын енгізуге арналған кемінде екі шығу немесе бір шығу және терезенің болуы
өрескел
805.
Қойма үй-жайларында жол бермеу:
1) темекі шегу және ашық отты пайдалану;
2) жылыту аспаптарынан кемінде 1 метр қашықтықта әртүрлі материалдар мен жабдықтарды жинауға;

3) прокладки транзитных коммуникаций (кабели, газопроводы, трубопроводы пара, воды);
4) складирования, даже временно, различных материалов в проходах между стеллажами, штабелями, а также между стеллажами, штабелями и стеной склада
грубое
806.
Расположение отключающего устройства для снятия напряжения (автомат, рубильник) вне помещений склада на несгораемой стене, а для сгораемых и трудносгораемых зданий складов – на отдельно стоящей опоре
грубое

3) транзиттік коммуникацияларды төсеуге (кабельдер, газ құбырлары, бу, су құбырлары);
4) сөрелер, қатарлар арасындағы өту жолдарында, сондай-ақ сөрелер, қатарлар және қойма қабырғасы арасында әртүрлі материалдарды жинау, сондай-ақ уақытша да
өрескел
806.
Кернеуді түсіруге арналған ажыратқыш құрылғының (автомат, ажыратқыш) қойма үй-жайларынан тыс жанбайтын қабырғада, ал қоймалардың жанатын және қиын жанатын ғимараттары үшін – жеке тұрған тіректе орналасуы
өрескел

807.
Обеспечение хранения лаков, красок, олиф, растворителей (при соблюдении принципа однородности продукта) в металлических бочках, банках, емкостях с плотно закрытыми крышками в отдельных помещениях или отсеках склада (боксах)
значительное
808.
Хранение металлических порошков, способных самовозгораться (алюминиевая пудра, магниевый порошок) в металлических банках с плотно закрытыми крышками в сухих помещениях
значительное
809.
Недопущение хранения нитролаков, нитрокраски и растворителей в подвальных помещениях
значительное
810.
Осуществление хранения и отпуска лаков и красок в отдельном помещении, оборудованном электроосвещением и вентиляцией во взрывобезопасном исполнении.
Использование специальных ручных насосов, мерников или средств малой механизации для налива (расфасовки) лаков, красок и растворителей
значительное
811.
Недопущение эксплуатация складских помещений с лакокрасочными помещениями при неисправной приточно-вытяжной вентиляции
значительное
812.
Осуществление эксплуатации, хранения и транспортировки баллонов на предприятии по инструкциям, утвержденным главным инженером предприятия. Осуществление хранения на открытых площадках баллонов под навесами для защиты от воздействия атмосферных осадков и солнечных лучей. Наличие ограждения открытых площадок
незначительное
813.
Недопущение хранения материалов и оборудования в помещениях складов баллонов, а также совместное размещение газовых баллонов в общих складах
значительное
814.
Недопущение применения сгораемых материалов для покрытия пола складов с баллонами
грубое
815.
Хранение наполненных баллонов в вертикальном положении, для чего открытые и закрытые склады оборудуются "гнездами" или барьерами, предохраняющими баллоны от падения. Осуществление хранения наполненных и пустых баллонов раздельно
значительное
816.
Недопущение установки битумоварок, разведение костров и хранение горючих материалов в радиусе 50 метров вокруг складов с баллонами
грубое
Требования к объектам Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, правоохранительных органов
817.
Наличие в воинской части плана противопожарной защиты, утвержденного командиром
незначительное
818.
Наличие у дежурного по воинской части выписки из плана, включающей требования пожарной безопасности в воинской части, расчет сил и средств, привлекаемых для тушения пожара, порядок эвакуации личного состава, вооружения, военной и другой техники, имущества и материальных средств
незначительное
819.
Наличие нештатной пожарной команды численностью от пяти до пятнадцати человек в воинской части, не имеющей штатной пожарной команды
грубое

807.
Лактарды, бояуларды, олифтерді, әртүрлі еріткіштерді (өнімнің біркелкілігі қағидатын сақтаған кезде) металл бөшкелерде, банкаларда және қақпақтары тығыз жабылған басқа ыдыстарда жеке үй-жайларда немесе қойманың бөліктерінде (бокстарда) сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
808.
Өздігінен тұтануға қабілетті металл ұнтақтарды (алюминий ұнтағы, магний ұнтағы және басқалары) қақпақтары тығыз жабылған металл банкаларда, құрғақ үй-жайларда сақтау
елеулі
809.
Нитролактарды, нитро бояуларды және еріткіштерді жертөле үй-жайларында сақтауға жол бермеу
елеулі
810.
Лактар мен бояуларды жарылысқа қауіпсіз орындалған электр жарығымен және желдеткішпен жабдықталған жеке үй-жайда сақтауды және босатуды жүзеге асыру. Лактарды, бояулар мен еріткіштерді құю (өлшеп орау) үшін арнайы қол сорғыларын, өлшегіштерді немесе шағын механикаландыру құралдарын пайдалану
елеулі
811.
Сору-сыртқа тарату желдеткіші бұзылған кезде лак-бояу үй-жайлары бар қойма үй-жайларын пайдалануға жол бермеу
елеулі
812.
Кәсіпорынның бас инженері бекіткен нұсқаулықтар бойынша баллондарды пайдалану, сақтау және тасымалдауды жүзеге асыру. Баллондарды ашық алаңдарда атмосфералық жауын-шашын мен күн сәулесінің әсерінен қорғау үшін қалқалардың астында сақтауды жүзеге асыру. Ашық алаңдардың қоршауының болуы
болмашы
813.
Баллондар қоймаларының үй-жайларында материалдар мен жабдықтарды сақтауға, сондай-ақ газ баллондарын ортақ қоймаларда бірге орналастыруға жол бермеу
елеулі
814.
Баллондары бар қоймалардың еденін жабу үшін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
815.
Толтырылған баллондарды тік күйде сақтау, ол үшін ашық және жабық қоймалар баллондарды құлаудан қорғайтын "ұялармен" немесе тосқауылдармен жабдықталады. Толтырылған және бос баллондарды бөлек сақтауды жүзеге асыру
елеулі
816.
Баллондары бар қоймалардың айналасында битум қайнатқыштарды орнатуға, от жағуға және жанғыш материалдарды 50 метр радиуста сақтауға жол бермеу
өрескел
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, құқық қорғау органдарының объектілеріне қойылатын талаптар
817.
Әскери бөлімде командир бекіткен өрттен қорғау жоспарының болуы
болмашы
818.
Әскери бөлім бойынша кезекшіде әскери бөлімдегі өрт қауіпсіздігі талаптарын, өрт сөндіру үшін тартылатын күштер мен құралдардың есебін, жеке құрамды, қару-жарақты, әскери және басқа да техниканы, мүлікті және материалдық құралдарды эвакуациялау тәртібін қамтитын жоспардан үзінді көшірменің болуы
болмашы
819.
Штаттық өрт командасы жоқ әскери бөлімде, саны бестен он бес адамға дейінгі штаттан тыс өрт сөндіру командасының болуы
өрескел

820.
Осуществление постоянной очистки от мусора и сухой травы территории воинской части и внешнего периметра на расстоянии пятидесяти метров
незначительное
821.
Недопущение разведения огня ближе пятидесяти метров от строений, площадок с имуществом, военной и другой техникой, а также курения и применения приборов с открытым огнем в парках, хранилищах, ангарах и подобных помещениях, оставления включенным освещение при выходе из помещения
грубое
822.
Недопущение производства работ по ремонту оборудования и сетей электроэнергии, газоснабжения и центрального (автономного) отопления лицами, не имеющих специальной подготовки и разрешения на выполнение этих работ
грубое
823.
Недопущение устройства в подвальных помещениях зданий мастерских и складов, связанных с обработкой или хранением легковоспламеняющихся горючих жидкостей и сгораемых материалов
грубое
824.
Хранение средств пожаротушения на территории складов, парков, в ангарах и производственных помещениях на щитах
незначительное
825.
Наличие у телефонных аппаратов надписей с указанием номера телефона ближайшей пожарной части, а на территории воинской части для подачи сигнала пожарной тревоги средств звуковой сигнализации
незначительное
826.
Недопущение заправки горючим машин на стоянках и хранение машин (воздушные суда) с протекающими топливными баками, топливопроводами
грубое
827.
Недопущение хранения в местах стоянок машин смазочных материалов, пустой тары и горючего
значительное
828.
Недопущение хранения в машинах посторонних предметов, промасленных тряпок, чехлов, специальной одежды
незначительное
829.
Недопущение хранения в хранилищах парков и в ангарах цистерн с горючим совместно с другой техникой
значительное
830.
Недопущение производства сварочных работ в помещениях для стоянки машин
грубое
831.
Недопущение загромождения ворот в помещениях для стоянки и хранения машин, устройства в этих помещениях кладовых, мастерских и жилья
грубое
832.
Ежедневное наличие дежурных тягачей со специальными буксирными устройствами (приспособлениями) и необходимого количества военнослужащих для обеспечения немедленного вывода машин (воздушных судов) при пожаре
незначительное
833.
Осуществление своевременного выкоса и уборки травы на территории складов (хранилищ). Недопущение сушки и выжигания сухой травы на территории складов (хранилищ)
незначительное
834.
Хранение в складах (хранилищах) только тех видов имущества, для которых они предназначены
значительное
835.
Недопущение загромождения в складах (хранилищах) проходов и выходов, а также обивки стеллажей и затемнения окон бумагой, картоном, пленкой из полимерных материалов и тканей, не обработанных огнезащитным составом
грубое

820.
Әскери бөлім аумағы мен сыртқы периметрін елу метр қашықтықта қоқыстан және құрғақ шөптен тұрақты тазалауды жүзеге асыру
болмашы
821.
Саябақтарда, қоймаларда, ангарларда және осыған ұқсас үй-жайларда ғимараттарға, мүліктік, әскери және басқа да техникасы бар учаскелерге елу метрден жақын жерде от жағуға, сондай-ақ темекі шегуге және ашық от жағу құрылғыларын пайдалануға жол бермеу, үй-жайлардан шығу кезінде жарықтандыруды қосулы қалдыру.
өрескел
822.
Арнайы білімі және осы жұмыстарды орындауға рұқсаты жоқ тұлғаларды электр, газбен жабдықтау және орталық (автономдық) жылумен жабдықтау және желілерін жөндеу жұмыстарына жол бермеу.
өрескел
823.
Тез тұтанатын жанғыш сұйықтықтар мен жанғыш материалдарды өңдеумен немесе сақтаумен байланысты шеберханалар мен қоймалар ғимараттарының жертөле үй-жайларында орнатуға жол бермеу
өрескел
824.
Өрт сөндіру құралдарын қоймалар, парктер аумағында, ангарларда және өндірістік үй-жайларда қалқандарда сақтау
болмашы
825.
Телефон аппараттарында жақын жердегі өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірі көрсетілген жазулардың, ал әскери бөлім аумағында өрт дабылы сигналын беру үшін дыбыстық дабыл беру құралдарының болуы
болмашы
826.
Тұрақтарда машиналарға жанармай құюға және жанармай бактары, отын құбырлары ағып жатқан машиналарды (әуе кемелерін) сақтауға жол бермеу
өрескел
827.
Машиналардың тұрақ орындарында майлау материалдарын, бос ыдыстар мен жанармай сақтауға жол бермеу
елеулі
828.
Машиналарда бөгде заттарды, майланған шүберектерді, қаптарды, арнайы киімдерді сақтауға жол бермеу
болмашы
829.
Парк қоймаларында және ангарларда басқа техникамен бірге жанармай цистерналарын сақтауға жол бермеу
елеулі
830.
Машиналардың тұрағына арналған үй-жайларда дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел
831.
Машиналарды қоюға және сақтауға арналған үй-жайларда қақпаларды үйіп қоюға, осы үй-жайларда қойма, шеберхана және тұрғын үй орнатуға жол бермеу
өрескел
832.
Арнайы тіркеп сүйреу құрылғылары (бейімделген бұйымдар) бар кезекші тартқыштардың күнделікті болуы және өрт кезінде машиналарды (әуе кемелерін) дереу шығаруды қамтамасыз ету үшін әскери қызметшілердің қажетті саны
болмашы
833.
Қоймалардың (сақтау орындарының) аумағында шөпті уақтылы шабу мен жинауды жүзеге асыру. Қоймалардың (сақтау орындарының)аумағында құрғақ шөпті кептіруге және өртеуге жол бермеу
болмашы
834.
Қоймаларда (сақтау орындарында) олар үшін арналған мүлік түрлерін ғана сақтау
елеулі
835.
Қоймаларда (сақтау орындарында) өту жолдары мен шығу жолдарын үйіп тастауға, сондай-ақ стеллаждарды қаптауға және терезелерді оттан қорғау құрамымен өңделмеген қағазбен, картонмен, полимер материалдар мен маталардан жасалған үлдірмен қарайтуға жол бермеу
өрескел

836.
Производство укладки имущества в штабеля так, чтобы оставались свободными проходы и выходы. Недопущение укладки имущества вплотную к печам, радиаторам отопления, электропроводке и лампам
грубое
837.
Недопущение складирования вблизи складов (хранилищ) строительных материалов, запасов топлива, имущества. Устройство топок и вьюшечных отверстий печей вне складов (хранилищ), обеспечение труб искроулавливателями
грубое
Требования к объектам негосударственной противопожарной службы

836.
Өту және шығу жолдары еркін болып қалатындай етіп мүлікті қатарлап төсеу. Мүлікті пештерге, жылыту радиаторларына, электр сымдары мен шамдарға жақын орналастыруға жол бермеу
өрескел
837.
Құрылыс материалдарын, отын қорын немесе қандай да бір мүлікті қоймаларға (сақтау орындарына) жақын жинауға жол бермеу. Пештердің от жағу және орау тесіктерін қоймалардан (сақтау орындарынан) тыс орнату, құбырларды ұшқын ұстағыштармен қамтамасыз ету
өрескел
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет объектілеріне қойылатын талаптар

838.
Наличие у негосударственной противопожарной службы аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ на объектах
грубое
839.
Прием на работу в негосударственную противопожарную службу граждан Республики Казахстан, достигших восемнадцати лет и прошедших курсы обучения по специальной подготовке в специализированных учебных центрах в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб
грубое
840.
Наличие документации, регламентирующей деятельность негосударственной противопожарной службы
грубое
841.
Содержание негосударственной противопожарной службы в постоянной (круглосуточной) готовности
грубое
842.
Наличие в пожарных частях негосударственной противопожарной службы расчета на пожарном автомобиле, возглавляемого командиром расчета
грубое
843.
Наличие караула, возглавляемого начальником караула (руководителя смены) при наличии в негосударственной противопожарной службе двух и более пожарных автомобилей
грубое
844.
Наличие группы пожарной профилактики с инструкторами в пожарных частях с выездной техникой
грубое
845.
Наличие инструкторов-пожарных (не менее 2 штатных работников в дежурную смену), для охраны объектов, на которых создана негосударственная противопожарная служба без выездной техники
грубое
846.
Наличие пункта связи в пожарных частях и постах негосударственной противопожарной службы
грубое
847.
Обеспечение пожарных автомобилей мобильными радиостанциями, руководителя тушения пожара, работников, осуществляющих дежурство и по условиям работы находящихся вне места постоянной дислокации пожарной части или поста переносными средствами связи
грубое
848.
Наличие газодымозащитной службы, созданной по решению руководителя объекта
грубое
849.
Наличие требуемого количества основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы
грубое
850.
Наличие переносных или передвижных пожарных мотопомп, на случай ремонта и/или технического обслуживания основных пожарных автомобилей, необходимых для тушения пожаров на объектах
грубое
851.
Наличие соответствующего количества специальных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы, определенного руководителем объекта с учетом их специфики
грубое
852.
Размещение и эксплуатация пожарных автомобилей в соответствии с требованиями к безопасности пожарной техники для защиты объектов
грубое
853.
Наличие соответствующего количества работников негосударственной противопожарной службы на объекте в дежурную смену, согласно количеству пожарных автомобилей, умноженных на количество расчетов на пожарном автомобиле
грубое

838.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатының болуы
өрескел
839.
Он сегіз жасқа толған және мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарында арнайы даярлау бойынша оқыту курстарынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке жұмысқа қабылдау
өрескел
840.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін құжаттаманың болуы
өрескел
841.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті тұрақты (тәулік бойы) әзірлікте ұстау
өрескел
842.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдерінде есеп командирі басқаратын өрт автомобилінде есептің болуы
өрескел
843.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте екі және одан да көп өрт сөндіру автомобильдері болған кезде қарауыл бастығы (ауысым басшысы) басқаратын қарауылдың болуы
өрескел
844.
Жолға шығатын техникасы бар өрт сөндіру бөлімдерінде нұсқаушылармен өрт профилактикасы тобының болуы
өрескел
845.
Жылжымалы жабдықсыз мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет құрылған объектілерді қорғау үшін өрт сөндіру нұсқаушыларының (ауысымына кемінде 2 штаттық қызметкер) болуы
өрескел
846.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдері мен бекеттерінде байланыс пунктінің болуы
өрескел
847.
Өрт сөндіру автомобильдерін мобильді радиостанциялармен, өрт сөндіру басшысын, кезекшілікті жүзеге асыратын және жұмыс жағдайлары бойынша өрт сөндіру бөлімінің немесе бекетінің тұрақты орналасқан жерінен тыс орналасқан қызметкерлерді жылжымалы байланыс құралдарымен қамтамасыз ету
өрескел
848.
Объект басшысының шешімі бойынша құрылған газ-түтіннен қорғау қызметінің болуы
өрескел
849.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін негізгі өрт сөндіру автокөліктерінің талап етілетін санының болуы
өрескел
850.
Объектілерде өрттерді сөндіру үшін қажетті негізгі өрт сөндіру автомобильдерін жөндеу және/немесе техникалық қызмет көрсету жағдайына тасымалданатын немесе жылжымалы өрт сөндіру мотопомпаларының болуы
өрескел
851.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін объектінің басшысы олардың ерекшелігін ескере отырып айқындаған арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің тиісті санының болуы
өрескел
852.
Объектілерді қорғау үшін өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес өрт сөндіру автомобильдерін орналастыру және пайдалану
өрескел
853.
Өрт сөндіру автомобиліндегі есептеулер санына көбейтілген өрт сөндіру автомобильдерінің санына сәйкес объектіде кезекші ауысымда мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тиісті санының болуы
өрескел

854.
Осуществление в негосударственной противопожарной службе ежегодной специальной подготовки работников, включающие теоретические и практические занятия с учетом производственных характеристик объекта
грубое
Требования к вахтовым объектам
855.
Обеспечение по периметру минерализованной полосой шириной не менее 4 метров территории вахтового объекта в весенне-летний пожароопасный период
значительное
856.
Осуществление парковки автотранспорта, техники на расстоянии не менее 15 метров от блок-контейнеров, сооружений, мест открытого хранения материалов и оборудования
значительное
857.
Недопущение расположения парковки топливозаправочной техники на расстоянии менее 50 метров от блок-контейнеров, сооружений, мест открытого хранения материалов и оборудования, стоянок автотранспортной техники
значительное
858.
Наличие на въезде в вахтовый объект схемы с указанием:

854.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте объектінің өндірістік сипаттамаларын ескере отырып, теориялық және практикалық сабақтарды қамтитын қызметкерлердің жыл сайынғы арнайы даярлығын жүзеге асыру
өрескел
Вахталық объектілерге қойылатын талаптар
855.
Көктемгі-жазғы өрт қауіпті кезеңде вахталық объектінің аумағын периметрі бойынша ені кемінде 4 метр минералдандырылған жолақпен қамтамасыз ету
елеулі
856.
Блок-контейнерлерден, құрылыстардан, материалдар мен жабдықтарды ашық сақтау орындарынан кемінде 15 метр қашықтықта автокөлікті, техниканы қоюды жүзеге асыру
елеулі
857.
Отын құю техникасы орынтұрағының блок-контейнерлерден, құрылыстардан, материалдар мен жабдықтарды ашық сақтау орындарынан, автокөлік техникасы тұрақтарынан кемінде 50 метр қашықтықта орналасуына жол бермеу
елеулі
858.
Вахталық объектіге кіре берісте:

1) мест размещения зданий, блок-контейнеров, сооружений, автотранспорта, техники, мест хранения материалов и оборудования;
2) организации движения автотранспортной техники;
3) мест размещения первичных средств пожаротушения;
4) мест расположения ближайших противопожарных водоисточников
незначительное
859.
Наличие заземления зданий, сооружений, корпусов щитов управления электрооборудованием, блок-контейнеров
грубое
860.
Недопущение применения открытого огня в помещениях, сооружениях, блок-контейнерах
грубое
861.
Обеспечение средствами защиты на каждого человека индивидуально в помещениях вахтовых объектов. Наличие в помещениях вахтового объекта на видном месте инструкции о мерах пожарной безопасности
грубое
862.
Ознакомление лиц, проживающих на территории вахтовых объектов, с инструкцией о мерах пожарной безопасности под роспись или при проведении противопожарного инструктажа на рабочем месте
незначительное
863.
Наличие длины эвакуационного выхода от наиболее удаленной точки до места нахождения человека не более 20 метров при сборке блок-контейнеров, сборно-модульных комплексов
грубое
864.
Обеспечение отопления заводского исполнения с нагревательными элементами закрытого типа в блок-контейнерах, сборно-модульных комплексах
значительное
865.
Недопущение на территории вахтового объекта оставления на открытых площадках баллонов со сжатым и (или) сжиженным газом, емкостей с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, сушки одежды и белья на поверхностях нагревательных приборов, разведения костров, применения открытого огня
грубое
Разрешительные требования к негосударственной противопожарной службе с выездной пожарной техникой, аттестованной по разрешительным требованиям, действовавшим до 31 июля 2018 года
866.
Наличие не менее одного пожарного автомобиля
грубое
867.
Наличие пожарно-технического оборудования и снаряжения на пожарной технике:
1) рукав всасывающий, длиной 4 м диаметром 125 мм в количестве 2 штук;
2) рукав всасывающий, длиной 4 м диаметром 75 мм в количестве 2 штук;
3) рукав напорный, для работы от гидранта, длиной 4- 5 м диаметром 77 мм в количестве 2 штук;
4) рукав напорный, длиной 20 м диаметром 77 мм в количестве 6 штук;
5) рукав напорный, длиной 20 м диаметром 66 мм в количестве 10 штук;
6) рукав напорный, длиной 20 м диаметром 51 мм в количестве 6 штук;
7) рукав всасывающий, длиной 4 м диаметром 30 мм в количестве 1 штуки;
8) сетка для всасывающего рукава СВ-125, с веревкой длиной 12 м в количестве 1 штуки;
9) разветвление 3-ходовое РТ – 70 (РТ – 80) в количестве 2 штук;
10) водосборник рукавный ВС - 125 с заглушками в количестве 1 штуки;

1) ғимараттарды, блок-контейнерлерді, құрылыстарды, автокөлікті, техниканы, материалдар мен жабдықтарды сақтау орындарын орналастыру;
2) автокөлік техникасының қозғалысын ұйымдастыру;
3) алғашқы өрт сөндіру құралдарын орналасу орындары;
4) жақын маңдағы өртке қарсы су көздерінің орналасу орындары көрсетілген схеманың болуы
болмашы
859.
Ғимараттарды, құрылыстарды, электр жабдықтарын басқару қалқандары корпустарын, блок-контейнерлерді жерге тұйықтаудың болуы
өрескел
860.
Үй-жайларда, құрылыстарда, блок-контейнерлерде ашық отты қолдануға жол бермеу
өрескел
861.
Вахталық объектілердің үй-жайларында әрбір адамға жеке қорғау құралдарымен қамтамасыз ету. Вахталық объектінің үй-жайларында көрінетін жерде өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы
өрескел
862.
Вахталық объектілердің аумағында тұратын адамдарды өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықпен қол қою арқылы немесе жұмыс орнында өртке қарсы нұсқама жүргізу кезінде таныстыру
болмашы
863.
Блок-контейнерлерді, құрастырмалы-модульдік кешендерді жинау кезінде ең алыс нүктеден адам орналасқан жерге дейін 20 метрден аспайтын эвакуациялық шығу жолының болуы
өрескел
864.
Блок-контейнерлерде, құрастырмалы-модульдік кешендерде жабық үлгідегі қыздыру элементтерімен зауытта жасалған жылытуды қамтамасыз ету
елеулі
865.
Вахталық объект аумағында ашық алаңдарда сығылған және (немесе) сұйытылған газы бар баллондарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды қалдыруға, жылыту аспаптарының беттерінде киім мен кешекті кептіруге, алау жағуға, ашық отты қолдануға жол бермеу
өрескел
2018 жылғы 31 шілдеге дейін қолданыста болған рұқсат беру талаптары бойынша аттестатталған жолға шығатын техникасы бар мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке рұқсат беру талаптары
866.
Кемінде бір өрт сөндіру автокөлігінің болуы
өрескел
867.
Өрт техникасында өрт-техникалық жабдықтар мен жабдықтардың болуы:
1) сорғыш жең, ұзындығы 4 м диаметрі 125 мм 2 дана;
2) сорғыш жең, ұзындығы 4 м диаметрі 75 мм 2 дана;
3) гидранттан жұмыс істеуге арналған, ұзындығы 4-5 м диаметрі 77 мм 2 дана мөлшерінде қысымды жең;
4) ұзындығы 20 м диаметрі 77 мм 6 дана қысымды жең;
5) ұзындығы 20 м диаметрі 66 мм 10 дана қысымды жең;
6) ұзындығы 20 м диаметрі 51 мм 6 дана қысымды жең;
7) сорғыш жең, ұзындығы 4 м диаметрі 30 мм 1 дана;
8) СВ-125 сорғыш жеңге арналған тор, ұзындығы 12 м арқанмен 1 дана;
9) 2 дана мөлшерінде 3 жақты РТ-70 (РТ-80) тармақталуы;
10) 1 дана мөлшерінде тығындары бар ӘК-125 жеңді су жинағыш;

11) ключ торцевой для открывания гидрантов в количестве 1 штуки;
12) направляющий трос газодымозащитной службы в количестве 1 штуки;
13) головка соединительная переходная 66x51 в количестве 2 штук;
14) головка соединительная переходная 77x51 в количестве 2 штук;
15) головка соединительная переходная 77x66 в количестве 2 штук;
16) задержка рукавная в количестве 4 штук;
17) зажимы рукавные в количестве 4 штук;
18) колонка пожарная в количестве 1 штуки;
19) ключи для соединения всасывающих рукавов К-150 в количестве 2 штук;
20) ключи для соединения напорных рукавов К-80 в количестве 2 штук;
21) ключ для открывания крышек гидрантов в количестве 1 штуки;
22) гидроэлеватор Г-600 в количестве 1 штуки;
23) ствол РСК-50 в количестве 4 штук;
24) ствол РСА в количестве 2 штук;
25) ствол РС-70 в количестве 2 штук;
26) ствол воздушно-пенный СВП-4 в количестве 2 штук;
27) ствол лафетный переносной в количестве 1 штуки;
28) генератор пены средней кратности ГПС-600 в количестве 2 штук;
29) лестница трехколенная в количестве 1 штуки;
30) лестница штурмовая в количестве 1 штуки;
31) лестница-палка в количестве 1 штуки;
32) багор металлический длиной 2,5 м в количестве 1 штуки;
33) лом универсальный в количестве 1 штуки;
34) кувалда кузнечная в количестве 1 штуки;
35) топор плотницкий в количестве 1 штуки;
36) лопата штыковая в количестве 1 штуки;
37) пила-ножовка по дереву в деревянном футляре;
38) ножницы для резки арматуры;
39) комплект инструментов для резки электропроводов, в том числе: ножницы с диэлектрической рукояткой; перчатки диэлектрические; боты диэлектрические; коврик диэлектрический;
40) веревка спасательная, длиной 30 м в брезентовом чехле;
41) теплоотражательный костюм в количестве 3 штук;
42) сапоги резиновые в количестве 4 пар;
43) электрический индивидуальный фонарь в количестве 5 штук;
44) электрический групповой фонарь в количестве 1 штуки;
45) аптечка медицинская в количестве 1 комплекта;
46) огнетушитель ОУ-5 или ОП - 5 в количестве 1 штуки;
47) лопата совковая в количестве 1 штуки;
48) комплект инструментов для технического обслуживания автомобиля в количестве 1 комплект;
49) автомобильная радиостанция в количестве 1 штуки;
50) переносная радиостанция в количестве 4 штук;
51) сигнально-громкоговорящее устройство в количестве 1 штуки;
52) домкрат от 5 до 10 тонн в количестве 1 штуки.
грубое
868.
Наличие на праве собственности либо на ином законном праве здания или помещения для размещения работников, пожарно-спасательной техники, оборудования и снаряжения
значительное
869.
Наличие штатных работников не менее 16 человек, из расчета 4 работника включая водителя на каждый основной пожарный автомобиль в дежурную смену
значительное

11) 1 дана мөлшерінде гидранттарды ашуға арналған соңғы кілт;
12) газ-түтіннен қорғау қызметінің бағыттаушы тросы 1 дана;
13) 66x51 қосқыш өтпелі басы 2 дана;
14) 77x51 қосқыш өтпелі басы 2 дана;
15) 77x66 қосқыш өтпелі басы 2 дана;
16) жең кідірісі 4 дана;
17) қапсырмалар саны 4 дана;
18) өрт сөндіру бағанасы 1 дана;
19) 2 дана мөлшерінде К-150 сорғыш жеңдерін қосуға арналған кілттер;
20) 2 дана мөлшерінде К-80 қысым жеңдерін қосуға арналған кілттер;
21) 1 дана мөлшерінде гидрант қақпақтарын ашуға арналған кілт;
22) Г-600 гидроэлеваторы 1 дана;
23) РСК-50 оқпаны 4 дана;
24) РСА магистралі 2 дана;
25) МС-70 оқпаны 2 дана;
26) 2 дана ауа көбікті СВП-4 оқпаны;
27) 1 дана мөлшерінде тасымалданатын лафеттік оқпан;
28) ГПС-600 орташа еселігі көбік генераторы 2 дана;
29) үш тізелі баспалдақ саны 1 дана;
30) шабуыл сатысы 1 дана;
31) баспалдақ-таяқша саны 1 дана;
32) ұзындығы 2,5 м металл Багор 1 дана мөлшерінде;
33) әмбебап сынықтар 1 дана мөлшерінде;
34) 1 дана мөлшерінде ұсталық балға;
35) ұста балтасы 1 дана;
36) 1 дана мөлшерінде шанышқы күрек;
37) ағаш қапшықтағы ағаш аралау;
38) арматураны кесуге арналған қайшы;
39) электр сымдарын кесуге арналған құралдар жиынтығы, оның ішінде: диэлектрлік тұтқасы бар қайшылар; диэлектрлік қолғаптар; диэлектрлік боттар; диэлектрлік кілемше;
40) құтқару арқан, ұзындығы 30 м кенеп қаптамада;
41) 3 дана жылу шағылыстыратын костюм;
42) 4 жұп мөлшерінде резеңке етік;
43) 5 дана электр жеке фонарь;
44) 1 дана электр топтық фонарь;
45) 1 жиынтық мөлшеріндегі медициналық қобдиша;
46) ОУ-5 немесе ОП-5 өрт сөндіргіші 1 дана;
47) 1 дана мөлшерінде совок күрегі;
48) автомобильге техникалық қызмет көрсетуге арналған құралдар жиынтығы 1 жиынтық;
49) 1 дана автомобиль радиостанциясы;
50) 4 дана портативті радиостанция;
51) 1 дана мөлшерінде сигнал-дауыс зорайтқыш құрылғы;
52) 1 дана мөлшерінде 5 тен 10 тоннаға дейінгі ұяшық.
өрескел
868.
Меншік құқығында не өзге де заңды құқықта жұмыскерлерді, өрт-құтқару техникасын, жабдықтар мен жабдықтарды орналастыруға арналған ғимараттың немесе үй-жайдың болуы
елеулі
869.
Кезекші ауысымда әрбір негізгі өрт сөндіру автокөлігіне жүргізушіні қоса алғанда, 4 қызметкер есебінен штаттық қызметкерлердің кемінде 16 адам болуы
елеулі

870.
Квалификация работников негосударственных противопожарных служб с выездной техникой:
1) для начальника службы (отряда) и его заместителя, начальника пожарной части и его заместителя наличие документов, подтверждающих – высшее техническое образование или среднее техническое образование в области пожарной безопасности, не менее 3 лет стажа работы на руководящих должностях аппаратов управления или подразделений пожаротушения органов государственной противопожарной службы;

870.
Шығатын техникасы бар мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің біліктілігі:
1) қызмет (жасақ) бастығы және оның орынбасары, өрт сөндіру бөлімінің бастығы және оның орынбасары үшін растаушы құжаттардың болуы – өрт қауіпсіздігі саласындағы жоғары техникалық білім немесе орта техникалық білім, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының өрт сөндіру аппараттарының немесе бөлімшелерінің басшы лауазымдарында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;

2) для начальника пожарного поста и его заместителя наличие документов, подтверждающих – высшее техническое образование или среднее техническое образование в области пожарной безопасности, не менее 1 года стажа работы на должностях аппаратов управления или подразделений противопожарной службы;
3) для начальника караула (начальник смены) наличие документов, подтверждающих – среднее техническое образование, не менее 1 года стажа работы на должностях в подразделениях противопожарной службы, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;
4) для мастера газодымозащитной службы наличие документов, подтверждающих – среднее образование, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности и имеющий допуск к работе в аппаратах на сжатом воздухе;
5) для командира отделения наличие документов, подтверждающих – среднее образование, не менее 1 года стажа работы на должностях в подразделениях противопожарной службы, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;
6) для старшего пожарного, пожарного наличие документов, подтверждающих – среднее образование, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;
7) для водителя (старшего водителя) пожарного автомобиля наличие документов, подтверждающих – среднее образование, водительское удостоверение категории "С" с опытом не менее 1 года вождения автомобиля по данной категории, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;
8) для радиотелефониста (диспетчера пункта связи) наличие документов, подтверждающих – среднее образование, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
значительное
871.
Наличие специального обмундирования и противопожарного снаряжения на одного работника негосударственной противопожарной службы:
1) боевая одежда пожарного;
2) подшлемник шерстяной;
3) свитер без выреза защитного цвета;
4) рукавицы брезентовые с крагами;
5) рукавицы меховые с крагами;
6) пояс спасательный пожарный с карабином;
7) каска пожарная (шлем);
8) сапоги пожарного;
9) кобура поясная для топора пожарного;
сапоги резиновые.
значительное
Разрешительные требования к негосударственной противопожарной службе с выездной пожарной техникой, аттестованной по разрешительным требованиям, установленным после 31 июля 2018 года
872.
Наличие не менее двух пожарных автомобилей на правах собственности либо приобретенных посредством лизинга как лизингополучатель, подтвержденных свидетельствами о регистрации транспортного средства
грубое

2) өрт сөндіру бекетінің бастығы мен оның орынбасары үшін растаушы құжаттардың болуы – өрт қауіпсіздігі саласындағы жоғары техникалық білім немесе орта техникалық білім, басқарма аппараттарының немесе өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің лауазымдарында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
3) қарауыл бастығы (ауысым бастығы) үшін растаушы құжаттардың болуы – орта техникалық білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы оқудан өтуі, өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі лауазымдарда 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) газ-түтіннен қорғау қызметінің шебері үшін растаушы құжаттардың болуы – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі және сығылған ауадағы аппараттарда жұмыс істеуге рұқсаты бар;
5) бөлімше командирі үшін растаушы құжаттардың болуы – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі, өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
6) аға өрт сөндіруші, өрт сөндіруші үшін растаушы құжаттардың болуы – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі;
7) өрт сөндіру автокөлігінің жүргізушісі (аға жүргізушісі) үшін растаушы құжаттардың болуы – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі, "С" санатындағы жүргізуші куәлігі, осы санат бойынша автомобиль жүргізудің кемінде 1 жыл тәжірибесі бар;
8) радиотелефонист (байланыс пунктінің диспетчері) үшін растаушы құжаттардың болуы – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі.
елеулі
871.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің бір қызметкеріне арнайы киім-кешек пен өртке қарсы жабдықтың болуы:
1) өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі;
2) жүннен жасалған подшлемник;
3) қорғаныш түсті кесілген жемпір;
4) крагы бар брезент қолғаптары;
5) жүннен жасалған қолғаптар;
6) карабині бар құтқару өрт сөндіруші белдігі;
7) өрт сөндіру шлемі (дулыға);
8) өрт сөндірушінің етігі;
9) өрт сөндірушінің балтасына арналған белдік қапшық;
10) резеңке етік.
елеулі
2018 жылғы 31 шілдеден кейін белгіленген рұқсат беру талаптары бойынша аттестатталған көшпелі өрт техникасы бар мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке рұқсат беру талаптары
872.
Меншік құқығында не лизинг алушы ретінде лизинг арқылы сатып алынған, көлік құралын тіркеу туралы куәліктермен расталған кемінде екі өрт сөндіру автокөлігінің болуы
өрескел

6) для старшего пожарного, пожарного наличие документов, подтверждающих – среднее образование, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;
7) для водителя (старшего водителя) пожарного автомобиля наличие документов, подтверждающих – среднее образование, водительское удостоверение категории "С" с опытом не менее 1 года вождения автомобиля по данной категории, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;
8) для радиотелефониста (диспетчера пункта связи) наличие документов, подтверждающих – среднее образование, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
значительное
877.
Наличие специального обмундирования и противопожарного снаряжения на одного работника негосударственной противопожарной службы:
1) боевая одежда пожарного;
2) подшлемник шерстяной;
3) свитер без выреза защитного цвета;
4) рукавицы брезентовые с крагами;
5) рукавицы меховые с крагами;
6) пояс спасательный пожарный с карабином;
7) каска пожарная (шлем);
8) сапоги пожарного;
9) кобура поясная для топора пожарного;
10) сапоги резиновые.
значительное
Разрешительные требования к негосударственной противопожарной службе без выездной пожарной техники, по разрешительным требованиям, действовавшим до 31 июля 2018 года
878.
Наличие штатных работников не менее 8 человек, из расчета 2 работника в дежурную смену
значительное
879.
Квалификация работников негосударственных противопожарных служб без выездной техники:
1) для старшего инструктора пожарной профилактики наличие документов, подтверждающих – среднее техническое образование, не менее 1 года стажа работы на должностях в подразделениях противопожарной службы, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;
2) для инструктора пожарной профилактики наличие документов, подтверждающих – среднее образование, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
значительное
Разрешительные требования к негосударственной противопожарной службе без выездной пожарной техники, по разрешительным требованиям, установленным после 31 июля 2018 года
880.
Наличие штатных работников не менее 9 человек, из расчета 1 начальник поста и 2 работника в дежурную смену
значительное
881.
Квалификация работников негосударственных противопожарных служб без выездной техники:
1) для старшего инструктора пожарной профилактики наличие документов, подтверждающих – среднее техническое образование, не менее 1 года стажа работы на должностях в подразделениях противопожарной службы, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности;

6) аға өрт сөндіруші, өрт сөндіруші үшін – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі;
7) өрт сөндіру автокөлігінің жүргізушісі (аға жүргізушісі) үшін растаушы құжаттардың болуы – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі, "С" санатындағы жүргізуші куәлігі, осы санат бойынша автомобиль жүргізудің кемінде 1 жыл тәжірибесі бар;
8) радиотелефонист (байланыс пунктінің диспетчері) үшін растаушы құжаттардың болуы – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өтуі.
елеулі
877.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің бір қызметкеріне арнайы киім-кешек пен өртке қарсы жабдықтың болуы:
1) өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі;
2) жүннен жасалған подшлемник;
3) қорғаныш түсті кесілген жемпір;
4) крагы бар брезент қолғаптары;
5) жүннен жасалған қолғаптар;
6) карабині бар құтқару өрт сөндіруші белдігі;
7) өрт сөндіру шлемі (дулыға);
8) өрт сөндірушінің етігі;
9) өрт сөндірушінің балтасына арналған белдік қапшық;
10) резеңке етік.
елеулі
2018 жылғы 31 шілдеге дейін қолданыста болған рұқсат беру талаптары бойынша аттестатталған, жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке рұқсат беру талаптары
878.
Штаттық қызметкерлердің болуы 8 адамнан кем емес, кезекші ауысымда 2 қызметкер есебінен
елеулі
879.
Жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің біліктілігі:
1) өрт профилактикасының аға нұсқаушысы үшін – орта техникалық білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өткен, өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
2) өрт профилактикасы нұсқаушысы үшін – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өткен.
елеулі
2018 жылғы 31 шілдеден кейін белгіленген рұқсат беру талаптары бойынша аттестатталған, жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке рұқсат беру талаптары
880.
Штаттық қызметкерлердің болуы кемінде 9 адам, 1 пост бастығы және кезекші ауысымда 2 қызметкер есебінен
елеулі
881.
Жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің біліктілігі:
1) өрт профилактикасының аға нұсқаушысы үшін – орта техникалық білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өткен, өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;

2) для инструктора пожарной профилактики наличие документов, подтверждающих – среднее образование, прохождение специальной подготовки в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
значительное
Разрешительные требования к экспертным организациям по аудиту в области пожарной безопасности
882.
Наличие не менее трех специалистов, отвечающих одному из следующих условий:
наличие документов, подтверждающих высшее образование по специальности - пожарная безопасность;
имеющих иное высшее образование и стаж работы в государственной и (или) негосударственной противопожарных службах не менее пяти лет
грубое
883.
Наличие трудовых договоров о приеме на работу специалистов
значительное
884.
Наличие помещения, принадлежащего экспертной организации на праве собственности или ином законном основании
значительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска, применяемым для
проведения профилактического
контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
и надзора в области пожарной
безопасности и проверок
на соответствие
разрешительным требованиям
по выданным разрешениям

2) өрт профилактикасы нұсқаушысы үшін – орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлықтан өткен.
елеулі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі сараптама ұйымдарына рұқсат беру талаптары
882.
Мынадай шарттардың біріне жауап беретін кемінде үш маманның болуы:
өрт қауіпсіздігі мамандығы бойынша жоғары білімі бар;
өзге жоғары білімі және мемлекеттік және (немесе) мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерде кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар
өрескел
883.
Мамандарды жұмысқа қабылдау туралы еңбек шарттарының болуы
елеулі
884.
Сараптама ұйымына тиесілі үй жайдың меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде болуы
елеулі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы
бақылау мен қадағалау
субъектісіне (объектісіне) бару
арқылы профилактикалық
бақылауды және берілген
рұқсаттар бойынша рұқсат беру
талаптарына сәйкестігін
тексерулерді жүргізу үшін
қолданылатын тәуекел
дәрежесін бағалау
Өлшемшарттарына
2-қосымша

Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора в области пожарной безопасности
Сноска. Критерии дополнены приложением 2 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия /значения, xi
условие/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Административное взыскание на субъект предпринимательства по статье 410 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
Наличие неблагоприятных происшествий (пожаров), возникших по вине субъекта (объекта) государственного контроля и надзора в виде административного взыскания на субъект предпринимательства по статье 410 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
35
1 факт
100%
2
Эксплуатация объекта 5 лет и более
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
35
1 факт
100%
3
Осуществление деятельности с подтвержденными сведениями о нарушениях по нагрузке (проектной мощности), трехсменное обучение
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
30
1 факт
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1
Административное взыскание на субъект предпринимательства по статье 410 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
Наличие неблагоприятных происшествий (пожаров), возникших по вине субъекта (объекта) государственного контроля и надзора в виде административного взыскания на субъект предпринимательства по статье 410 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
20
1 факт
100%
2
Наличие аттестата негосударственных противопожарных служб и экспертных организаций по аудиту в области пожарной безопасности
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
80
1 факт
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 758
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан

Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті критерийлер тізбесі
Ескерту. Өлшемшарттар 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты /мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 410-бабы бойынша кәсіпкерлік субъектісіне әкімшілік жаза
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 410-бабы бойынша кәсіпкерлік субъектісіне әкімшілік жаза түрінде мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың (өрттердің) болуы
35
1 факт
100%
2
Объектіні пайдалану 5 жыл және одан да көп
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
35
1 факт
100%
3
Жүктеме (жобалық қуат) бойынша бұзушылықтар туралы расталған мәліметтермен қызметті жүзеге асыру, үш ауысымдық оқыту
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
30
1 факт
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 410-бабы бойынша кәсіпкерлік субъектісіне әкімшілік жаза
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 410-бабы бойынша кәсіпкерлік субъектісіне әкімшілік жаза түрінде мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың (өрттердің) болуы
20
1 факт
100%
2
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің және өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі сараптама ұйымдарының аттестатының болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
80
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің

от 30 октября 2018 года № 31
Критерии оценки степени риска, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны
Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны (далее – Критерии) разработаны в соответствии Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371).
2. Критерии формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
3. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
Определение риска осуществляется в зависимости от специфики сферы, в которой осуществляется государственный контроль с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
4. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по двум степеням риска (высокая и средняя).
Сноска. Пункт 4 в редакции совместного приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. К высокой степени риска относятся:
1) организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне с наибольшей работающей сменой;

2018 жылғы 30 қазандағы № 31
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 758 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген), "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылды.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
3. Өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау жүзеге асырылады.
Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне байланысты жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (аумаққа) ықтимал теріс салдардың, зиянның ауырлық ауқымы;
3) адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалармен, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
4. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізілгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің екі дәрежесі (жоғары және орташа) бойынша бөлінеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Жоғары тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
1) ең көп жұмыс істейтін ауысымы бар азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдар;

2) организации, за которыми закреплены места массового отдыха на естественных и искусственных водоемах;
3) исключен - совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. К средней степени риска относятся:
1) организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне;
2) организации, на базе которых созданы службы гражданской защиты.
7. Исключен - совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
9. Исключен - совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
11. Определение субъективных критериев осуществляется на основе следующих источников информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля (отчетов о выполнении мероприятий гражданской обороны);
2) результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановых проверок;
3) исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

2) табиғи және жасанды су айдындарындағы жаппай демалыс орындары бекітілген ұйымдар;
3) алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Орташа тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
1) азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар;
2) базасында Азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар;
7. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
9. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
10. Жоғары және орташа тәуекел дәрежелеріне жатқызылған субъектілерге (объектілерге) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
11. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай ақпарат көздері негізінде жүзеге асырылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторинг нәтижелері (азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау туралы есептер);
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерістер қорытындысы;
3) алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4) алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

5) исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. На основании имеющихся источников информации формируются субъективные критерии, подлежащие оценке.
13. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
14. При анализе не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. При формировании списков на очередной период государственного контроля не допускается включение субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением.
16. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с Критериями соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
17. К грубой степени отнесены требования гражданской обороны, невыполнение которых приведет к понижению обороноспособности страны.
18. Требования гражданской обороны, отнесенные к значительной и незначительной степени, носят организационный характер.
19. Распределение нарушений требований гражданской обороны на грубые, значительные, незначительные степени приведено в приложении к настоящим Критериям.
20. При расчете показателя степени риска определяется удельный вес невыполненных требований гражданской обороны.
21. При выявлении одного грубого нарушения субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.

5) алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6) алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде, бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар қалыптастырылады.
13. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
14. Талдау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
15. Мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде алдыңғы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілерін енгізуге жол берілмейді.
16. Мәселенің ықтимал тәуекелі мен маңыздылығына, бұзушылықтың бірегейлігіне немесе жүйелілігіне, бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты әрбір ақпарат көзі бойынша, Өлшемшарттар негізінде бұзушылық дәрежесіне сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар – өрескел, елеулі және болмашы болып анықталады.
17. Елдің қорғаныс қабілеттілігін төмендетуге алып келетін азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарын орындамау өрескел дәрежеге жатқызылады.
18. Елеулі және болмашы дәрежеге жатқызылатын азаматтық қорғаныс талаптары ұйымдастырушылық сипатта болады.
19. Азаматтық қорғаныс талаптарының бұзушылықтарын өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге бөлу, осы Өлшемшартқа қосымшада көрсетілген.
20. Тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеу кезінде азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарын орындамау үлес салмағымен анықталады.
21. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.

21-1. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 22-1 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 22-1 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 21-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.

21-1. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаның (SC) 22-1-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаның 22-1-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. Өлшемшарттар 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22. Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.

Сноска. Пункт 22 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в пункте 22 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в сфере государственного контроля в области гражданской обороны определяется согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 22-1 в соответствии с cовместного приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-2. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 22-2 в соответствии с cовместного приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-3. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22-1. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаның 22-тармағында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттары көрсеткіштерінің маңыздылығы осы бірлескен бұйрыққа 2-1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. Өлшемшарттар 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22-2. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. Өлшемшарттар 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
22-3. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),

100.
Наличие на спасательном посту спасательного средства "Трал с кошками"
грубое
101.
Наличие на спасательном посту спасательного линя длиной не менее 40 метров
грубое
102.
Наличие на спасательном посту страховочного конца из расчета один страховочный конец на одного спасателя дружинника
грубое
103.
Наличие на спасательном посту комплекта № 1 из расчета один комплект № 1 на одного спасателя дружинника
значительное
104.
Наличие на спасательном посту бинокля из расчета один бинокль на одну спасательную вышку
грубое
105.
Наличие на спасательном посту свистка из расчета один свисток на одного спасателя дружинника
незначительное
106.
Наличие на спасательном посту нагрудника спасательного из расчета один нагрудник спасательный на одного спасателя дружинника
грубое
107.
Наличие на спасательном посту шеста и спасательного багра из расчета один шест и спасательный багор на каждого спасателя дружинника
грубое
108.
Наличие наблюдательной вышки (в зависимости от охвата всей контролируемой зоны обслуживания)
грубое
109.
Наличие на спасательном посту стенда с материалами по предупреждению несчастных случаев на водоемах и оказанию помощи утопающему
незначительное
110.
Наличие на спасательном посту стенда с правилами эксплуатации стационарных аттракционов и мерами безопасности эксплуатации стационарных аттракционов
незначительное
111.
Наличие на спасательном посту распорядка дня
незначительное
112.
Наличие на спасательном посту инструкции дежурного по посту
незначительное
113.
Наличие на спасательном посту инструкции по охране труда и технике безопасности
незначительное
114.
Наличие на спасательном посту книги актов о несчастных случаях на воде
незначительное
115.
Наличие на спасательном посту карты (схемы) обслуживаемого района с глубинами акватории
незначительное
116.
Наличие на спасательном посту порядка поведения на водоемах граждан и описи имущества спасательного поста
незначительное
117.
Наличие телефонной связи и системы видео фиксации с охватом всей зоны обслуживания
грубое
118.
Наличие стенда с табличками с указанием температуры воздуха, направления силы ветра и скорости течения
незначительное
119.
Наличие стенда с номерами телефонов и адресов правоохранительных органов, спасательных служб и ближайшей водно – спасательной станции
незначительное
120.
Наличие стенда с расписанием занятий, тренировок, соревнований с указанием лиц, ответственных за безопасность на воде
незначительное
121.
Наличие соответствующего знака в месте, отведенном для купания
грубое
122.
Наличие соответствующих буйков, обозначающих границу участка акватории, отведенную для купания
грубое

100.
Құтқару бекетінде "мысықтарымен трал" құтқару құралының болуы
өрескел
101.
Құтқару бекетінде ұзындығы кемінде 40 метр құтқару жібінің болуы
өрескел
102.
Құтқару бекетінде жасақшының бір құтқарушысына бір сақтандыру жібі есебінен сақтандыру жібінің болуы
өрескел
103.
Құтқару бекетінде № 1 жиынтық есебінен жасақшы құтқарушыға бір № 1 жиынтықтың болуы
елеулі
104.
Құтқару бекетінде бір құтқару мұнарасына бір бинокль есебінен бинокльдің болуы
өрескел
105.
Құтқару бекетінде жасақшы құтқарушыға бір ысқырық есебінен ысқырғыштың болуы
болмашы
106.
Құтқару бекетінде жасақшы құтқарушыға бір құтқару кеудешесі есебінен құтқару кеудешесінің болуы
өрескел
107.
Құтқару бекетінде жасақшы құтқарушыға бір сырық және құтқару багоры есебінен сырықтың және құтқару багорының болуы
өрескел
108.
Бақылау мұнарасының болуы (барлық бақыланатын қызмет көрсету аймағының қамтылуына байланысты)
өрескел
109.
Құтқару бекетінде су айдындарында жазатайым оқиғалардың алдын алу және суға батушыға көмек көрсету жөніндегі материалдары бар стендтің болуы
болмашы
110.
Құтқару бекетінде стационарлық аттракциондарды пайдалану қағидалары және стационарлық аттракциондарды пайдалану қауіпсіздігі шаралары бар стендтің болуы
болмашы
111.
Құтқару бекетінде күн тәртібінің болуы
болмашы
112.
Құтқару бекетінде бекет бойынша кезекшінің нұсқаулығының болуы
болмашы
113.
Құтқару бекетінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтың болуы
болмашы
114.
Құтқару бекетінде судағы жазатайым оқиғалар туралы актілер кітабының болуы
болмашы
115.
Құтқару бекетінде акватория тереңдігімен қызмет көрсетілетін аудан картасының (схемасының) болуы
болмашы
116.
Құтқару бекетінде азаматтардың су айдындарында жүріс-тұрыс тәртібінің және құтқару бекеті мүлкінің тізімдемесінің болуы
болмашы
117.
Барлық қызмет көрсету аймағын қамти отырып бейне тіркеу жүйесінің және телефон байланысының болуы
өрескел
118.
Ауа температурасы, жел күшінің бағыты және ағыс жылдамдығы көрсетілген тақтайшалары бар стендтің болуы
болмашы
119.
Құқық қорғау органдарының, құтқару қызметтерінің және жақын жердегі суда құтқару станциясының телефондары мен мекенжайлары бар стендтің болуы
болмашы
120.
Судағы қауіпсіздікке жауапты тұлғалар көрсетілген сабақтар, жаттығулар, жарыстар кестесі бар стендтің болуы
болмашы
121.
Суға түсуге арналған орында тиісті белгінің болуы
өрескел
122.
Суға түсуге арналған акватория учаскесінің шекарасын белгілейтін тиісті қалтқылардың болуы
өрескел

123.
Соответствие расположения пунктов проката маломерных судов, базы стоянок маломерных судов для проведения водных прогулок населения, катания на буксируемых средствах, катания на водных объектах, плавательных досках под парусом не ближе 50 метров от границ пляжей и участков (полос) акваторий, используемых для подводного плавания
грубое
124.
Наличие участков для обучения плаванию детей дошкольного и младшего школьного возраста глубиной не более 0,7 метра, для детей старшего школьного возраста глубиной не более 1,2 метра
грубое
125.
Наличие на пляже на расстояние 10 метров от воды интервалом не более 50 метров щитов со спасательными кругами и спасательными средствами "Конец – Александрова"
грубое
126.
Наличие назначенных должностных лиц, ответственных за безопасность детей на водоемах
грубое
127.
Наличие инструкции по действиям при возникновении происшествий и чрезвычайных ситуаций на водоемах
грубое
Сноска. Заголовок главы 3 исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128.
Исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок главы 4 исключен совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129.

123.
Шағын көлемді кемелерді жалға беру пункттерінің, халықтың суда серуендеуін жүргізуге арналған шағын көлемді кемелер тұрақтарының базасының, сүйретілетін құралдармен сырғанауға, су объектілерінде, жүзу тақталарында желкен астында жүзудің су астында жүзу үшін пайдаланылатын жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (жолақтарының) шекарасынан 50 метрден жақын емес орналасуына сәйкестігі
өрескел
124.
Мектепке дейінгі және бастауыш мектеп жасындағы балаларды жүзуге үйретуге арналған тереңдігі 0,7 метрден аспайтын, жоғары мектеп жасындағы балалар үшін тереңдігі 1,2 метрден аспайтын учаскелердің болуы
өрескел
125.
Жағажайда судан 10 метр қашықтықта 50 метрден аспайтын аралықта құтқару шеңберлері мен "Александров жібі" құтқару құралдары бар қалқанының болуы
өрескел
126.
Су айдындарындағы балалардың қауіпсіздігіне жауапты тағайындалған лауазымды адамдардың болуы
өрескел
127.
Су айдындарында оқиғалар мен төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықтың болуы
өрескел
3. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
128.
Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
129.

137.
Наличие, внутренней отделки помещений защитных сооружений гражданской обороны из несгораемых или трудносгораемых материалов, окрашивание стен, потолков, перегородок преимущественно в светлые тона, без оштукатуривания
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска, применяемым для
проведения профилактического
контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
в области гражданской обороны
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении подконтрольных субъектов в области гражданской обороны

137.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары үй-жайларының жанбайтын немесе жануы қиын материалдардан ішкі әрленуінің болуы, қабырғаларды, төбелерді, қалқаларды негізінен ашық түстермен, сылақсыз бояу
өрескел
Азаматтық қорғаныс
саласындағы бақылау
субъектісіне (объектісіне) бару
арқылы профилактикалық
бақылау жүргізу үшін
қолданылатын тәуекел
дәрежесін бағалау
Өлшемшарттарына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес азаматтық қорғаныс саласындағы бақылаудағы субъектілерге қатысты Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін анықтауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Критерии дополнены приложением 2 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия /значения, xi
Условие 1/ значение
Условие 2/ значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне с наибольшей работающей сменой, организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, организации, на базе которых созданы службы гражданской защиты, местные исполнительные органы
1
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля (отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
71
Условие 1 - непредоставление
Условие 2 - в установленный срок, но с наличием в отчете информации, о невыполнении требований, приводящих к понижению обороноспособности страны
100%
100%
Приложение 3
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 758
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 31
Проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности
в отношении объектов независимо от категории, предназначения и вида деятельности
Сноска. Приложение 3 - в редакции cовместного приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными совместными приказами и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.04.2023 № 170 и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2023 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности на отдельных участках работ
2.
Наличие и соответствие инструкции, устанавливающей для объекта соответствующий его пожарной опасности противопожарный режим
3.
Наличие негосударственной противопожарной службы и ее соответствие по количеству пожарных автомобилей, штатных работников, пожарно-технического оборудования и снаряжения, специального обмундирования и противопожарного снаряжения
4.
Допуск к работе работников после прохождения противопожарного инструктажа, обучения по вопросам пожарной безопасности
5.
Наличие должностного лица ответственного за эксплуатацию систем противопожарной защиты, приобретение, ремонт, сохранность и готовность к действию первичных средств пожаротушения, своевременное и качественное проведение технического обслуживания (перезарядке ручных огнетушителей) и планово-предупредительного ремонта
6.
Расположение дежурного персонала в помещениях, в которых имеется телефон и ведется в произвольной форме журнал учета оставшихся в здании на ночь людей.

Ескерту. Өлшемшарттар 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты /мәні
2-шарты /мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
Ең көп жұмыс істейтін ауысымы бар азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар, Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар, базасында азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар, жергілікті атқарушы органдар
1
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторинг нәтижелері (азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау туралы есептер)
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторинг нәтижелері
71
Шарт 1 - ұсынбау
Шарт 2 - белгіленген мерзімде, бірақ есепте елдің қорғаныс қабілетінің төмендеуіне әкелетін талаптардың орындалмауы туралы ақпараттың болуымен
100%
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы № 31
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 758 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Санатына, мақсатына және қызмет түріне қарамастан, объектіге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 03.04.2023 № 170 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2023 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруді/бару
арқылы профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруді/бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
Орналасқан мекенжайы _______________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1.
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдардың болуы
2.
Объект үшін оның өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өртке қарсы режимді белгілейтін нұсқаулықтың болуы және сәйкестігі
3.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы және оның өрт сөндіру автомобильдерінің, штаттық жұмыскерлердің, өрт-техникалық жабдықтар мен жабдықтардың, арнайы киім-кешектер мен өртке қарсы жабдықтардың саны бойынша сәйкестігі
4.
Қызметкерлерді өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша оқудан, өртке қарсы нұсқаулықтан өткеннен кейін жұмысқа жіберу
5.
Өртке қарсы қорғау жүйелерін пайдалануға, алғашқы өрт сөндіру құралдарын сатып алуға, жөндеуге, сақтауға және олардың қолдануға дайындығына, техникалық қызмет көрсетуді (қол өрт сөндіргіштерін қайта зарядтауға) және жоспарлы-алдын ала жөндеуді уақтылы және сапалы жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның болуы
6.
Кезекші персоналдың телефоны бар үй-жайларда орналасуы және түнде ғимаратта қалған адамдарды есепке алу журналы еркін нысанда жүргізіледі.

Наличие участков для обучения плаванию детей дошкольного и младшего школьного возраста глубиной не более 0,7 метра, для детей старшего школьного возраста глубиной не более 1,2 метра
34.
Наличие на пляже на расстояние 10 метров от воды интервалом не более 50 метров щитов со спасательными кругами и спасательными средствами "Конец – Александрова"
35.
Наличие назначенных должностных лиц, ответственных за безопасность детей на водоемах
36.
Наличие инструкции по действиям при возникновении происшествий и чрезвычайных ситуаций на водоемах
Должностное (ые) лицо (а)
_______________________________________________________ ____________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
________________________________________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 30
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 758
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 31
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, не отнесенных к категории по гражданской обороне, имеющие защитные сооружения и другое имущество гражданской обороны
Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 30 в соответствии с совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
Наличие паспорта убежища (противорадиационного укрытия)
2.
Наличие журнала обследования защитного сооружения гражданской обороны
3.
Наличие журнала регистрации показателя микроклимата и газового состава воздуха в убежище (противорадиационном укрытии)
4.
Наличие плана защитного сооружения гражданской обороны
5.
Наличие плана приведения в готовность защитного сооружения гражданской обороны
6.
Наличие перечня оборудования, инструментов и имущества защитного сооружения гражданской обороны
7.
Наличие в защитном сооружении списка телефонов органов управления
8.
Наличие списка личного состава группы по обслуживанию защитного сооружения
9.
Наличие эксплуатационной схемы систем жизнеобеспечения защитного сооружения (вентиляции, водоснабжения и канализации, электроснабжения защитного оборудования)
10.
Наличие инструкции по обслуживанию дизельной электростанции, фильтровентиляционного оборудования (при наличии) защитного сооружения
11.
Наличие, содержание в исправном состоянии дизельной электростанции защитного сооружения
12.
Наличие, содержание в исправном состоянии аварийного освещения защитного сооружения
13.
Наличие, содержание в исправном состоянии фильтровентиляционного оборудования защитного сооружения
14.
Наличие, содержание в исправном состоянии водоснабжения защитного сооружения
15.
Наличие, содержание в исправном состоянии канализации защитного сооружения
16.
Наличие, содержание в исправном состоянии электроснабжения и отключающих устройств (рубильников, кранов, задвижек) защитного сооружения
17.
Наличие, содержание в исправном состоянии защитно-герметических и герметических дверей, клапанов и противовзрывных устройств защитного сооружения
18.
Наличие на видных местах сигналов оповещения гражданской обороны, правил пользования средствами индивидуальной защиты, указателей входов и выходов, помещений дизельной электростанции и фильтровентиляционных помещений, мест размещения санитарных узлов, пунктов раздачи воды, санитарных постов защитного сооружения
19.
Наличие освещения и обозначения мест установки противопожарных средств защитного сооружения
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
_______________________________________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 31
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 758
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан

Мектепке дейінгі және бастауыш мектеп жасындағы балаларды жүзуге үйретуге арналған тереңдігі 0,7 метрден аспайтын, жоғары мектеп жасындағы балалар үшін тереңдігі 1,2 метрден аспайтын учаскелердің болуы
34.
Жағажайда судан 10 метр қашықтықта 50 метрден аспайтын аралықта құтқару шеңберлері мен "Александров жібі" құтқару құралдары бар қалқанының болуы
35.
Су айдындарындағы балалардың қауіпсіздігіне жауапты тағайындалған лауазымды адамдардың болуы
36.
Су айдындарында оқиғалар мен төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықтың болуы
Лауазымды адам (-дар) _____________ _______________
Лауазымы (қолы)
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы __________ ______
Лауазымы (қолы)
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы № 31
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 758 бірлескен бұйрығына
30-қосымша
Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылмаған, қорғаныш құрылыстары және азаматтық қорғаныстың басқа да мүлкі бар ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық 30-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) тексеруді/бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) тексеруді/бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
___________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _______________________________________________
р/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1.
Паналайтын жердің паспортының болуы (радиацияғы қарсы жасырын пана)
2.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын тексеру журналының болуы
3.
Паналайтын жердің (радиацияға қарсы жасырын панада) микроклимат көрсеткішін және ауаның газ құрамын тіркеу журналының болуы
4.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысының жоспарының болуы
5.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын әзірлікке келтіру жоспарының болуы
6.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысының жабдықтары, құралдары мен мүлкінің тізбесінің болуы
7.
Қорғаныш құрылысында басқару органдары телефондары тізімінің болуы
8.
Қорғаныш құрылысына қызмет көрсету жөніндегі топтың жеке құрамының тізімінің болуы
9.
Қорғаныш құрылысының тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің (қорғаныш құралының желдету, сумен жабдықтау, кәріз, электрмен жабдықтау) пайдалану схемасының болуы
10.
Қорғаныш құрылысының дизельді электр станциясына, сүзгі-желдету жабдығына (болған жағдайда) қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтың болуы
11.
Қорғаныш құрылысының дизель электр станциясының болуы, жарамды күйде ұсталуы
12.
Қорғаныш құрылысында авариялық жарықтандыруының болуы, ақаусыз жай-күйінде ұсталуы
13.
Қорғаныш құрылысының сүзгіш-желдеткіш жабдығының болуы, жарамды күйде ұсталуы
14.
Қорғаныш құрылысын сумен жабдықтау жүйесінің болуы, ақаусыз жай-күйінде ұсталуы
15.
Қорғаныш құрылысының кәрізінің болуы, жарамды күйде ұсталуы
16.
Қорғаныш құрылысының электрмен жабдықтаудың және ажыратқыш құрылғылардың (рубильниктердің, крандардың, ысырмалардың) жарамды жай-күйінде болуы, ұсталуы.
17.
Қорғаныш құрылысының қорғаныш – герметикалық және герметикалық есіктерінің, клапандарының және жарылысқа қарсы құрылғыларының болуы, жарамды күйде ұсталуы
18.
Көрнекті орындарда азаматтық қорғанысты құлақтандыру сигналдарының, жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидаларының, кіру және шығу көрсеткіштерінің, дизельдік электр станциясының және сүзгіш-желдету үй-жайларының, санитариялық тораптарды орналастыру орындарының, су тарату пункттерінің, қорғаныс құрылысының санитариялық бекеттерінің болуы
19.
Қорғаныш құрылысының өртке қарсы құралдарын орнату орындарының жарықтандырылуы және белгіленуі
Лауазымды адам (-дар) _____________ _______________
Лауазымы (қолы)
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы __________ ______
Лауазымы (қолы)
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің

от 30 октября 2018 года № 31
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, не отнесенных к категории по гражданской обороне, на базе которых созданы эвакуационные пункты
Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 31 в соответствии с совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.11.2022 № 250 и и.о. Министра национальной экономики РК от 29.11.2022 № 95 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
Наличие правового акта о создании эвакуационной комиссии
2.
Наличие правового акта об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
3.
Наличие правового акта о назначении администрации сборных эвакуационных пунктов
4.
Наличие на сборном эвакуационном пункте обязанностей должностных лиц сборного эвакуационного пункта
5.
Наличие на сборном эвакуационном пункте списка личного состава сборного эвакуационного пункта, порядок оповещения (адрес, номер телефонов)
6.
Наличие на сборном эвакуационном пункте выписки из решения местных исполнительных органов об организации сборного эвакуационного пункта и назначении личного состава
7.
Наличие на сборном эвакуационном пункте списка организаций с контактами, отправляемых со сборного эвакуационного пункта, списка эвакуационных комиссий (городской, районной) с контактами, списка пунктов посадки на транспорт с контактами
8.
Наличие на сборном эвакуационном пункте схемы (плана) территории сборного эвакуационного пункта и помещений по их предназначению
9.
Наличие на сборном эвакуационном пункте перечня закрепленных за сборным эвакуационным пунктом ближайших защитных сооружений
10.
Наличие на сборном эвакуационном пункте графика прибытия и отправки автоколонн, обслуживающих сборный эвакуационный пункт
11.
Наличие на сборном эвакуационном пункте образца заявки на перевозку
12.
Наличие на сборном эвакуационном образца эвакуационного удостоверения и информации о его выдаче
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
______________________________________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 32
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 758
и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 31
Перечень требований из числа включенных в проверочные листы, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношение конкретных нарушений конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости)
Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 32 в соответствии совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 25.2024 № 244 и и.о. Министра национальной экономики РК от 25.06.2024 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности
Мера оперативного реагирования
Срок действия меры оперативного реагирования
Проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов независимо от категории, предназначения и вида деятельности
1.
Наличие негосударственной противопожарной службы и ее соответствие по количеству пожарных автомобилей, штатных работников, пожарно-технического оборудования и снаряжения, специального обмундирования и противопожарного снаряжения
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
2.
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
3.

2018 жылғы 30 қазандағы № 31
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 758 бірлескен бұйрығына
31-қосымша
Базасында эвакуациялық пункттер құрылған, азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылмаған ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық 31-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.11.2022 № 250 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 29.11.2022 № 95 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) тексеруді/бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) тексеруді/бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
___________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _______________________________________________
р/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1.
Эвакуациялық комиссия құру туралы құқықтық актінің болуы
2.
Эвакуациялық (эвакоқабылдау) комиссиясының құрамы мен ережесін бекіту туралы құқықтық актінің болуы
3.
Құрама эвакуациялық пункттердің әкімшілігін тағайындау туралы құқықтық актінің болуы
4.
Құрама эвакуациялық пунктте құрама эвакуациялық пункт лауазымды адамдарының міндеттерінің болуы
5.
Құрама эвакуациялық пунктте құрама эвакуациялық пункттің жеке құрамының тізімінің болуы, құлақтандыру тәртібі (мекенжайы, телефон нөмірі)
6.
Құрама эвакуациялау пунктінде жергілікті атқарушы органдардың құрама эвакуациялық пункттерін ұйымдастыру және жеке құрамды тағайындау туралы шешімінен үзіндінің болуы
7.
Құрама эвакуациялық пунктте, құрама эвакуациялық пункттен жөнелтілетін байланыстары бар ұйымдар тізімінің, байланыстары бар эвакуациялық комиссиялар тізімінің (қалалық, аудандық), байланыстары бар көлікке отырғызу пункттерінің тізімінің болуы
8.
Құрама эвакуациялық пунктте құрама эвакуациялық пункт аумағының схемасының (жоспарының) және олардың мақсаты бойынша үй-жайлардың болуы
9.
Құрама эвакуациялық пунктте құрама эвакуациялық пунктке бекітілген жақын маңдағы қорғаныс құрылыстарының тізбесінің болуы
10.
Құрама эвакуациялық пунктке қызмет көрсететін автоколонналардың келу және жөнелту кестесінің болуы
11.
Құрама эвакуациялық пунктте тасымалдауға өтінім үлгісінің болуы
12.
Құрама эвакуациялық үлгідегі эвакуациялық куәліктің және оны беру туралы ақпараттың болуы
Лауазымды адам (-дар) _____________ _______________
Лауазымы (қолы)
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы __________ ______
Лауазымы (қолы)
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 31 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 758 бірлескен бұйрығына
32-қосымша
Осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған жағдайда) көрсете отырып, бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға, сондай-ақ жедел ден қою шарасының нақты түрінің нақты бұзушылықтарына қатысты айқындауға әкеп соғатын тексеру парақтарына енгізілген талаптар тізбесі
Ескерту. 32-қосымшамен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 25.06.2024 № 244 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.06.2024 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың атауы
Жедел ден қою шарасы
Жедел ден қою шарасының қолданылу мерзімі
Санатына, мақсатына және қызмет түріне қарамастан, объектіге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы
1.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы және оның өрт сөндіру автомобильдерінің, штаттық жұмыскерлердің, өрт-техникалық жабдықтар мен жабдықтардың, арнайы киім-кешектер мен өртке қарсы жабдықтардың саны бойынша сәйкестігі
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
2.
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
3.