О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 582 "Об утверждении проверочного листа в сфере контроля за состоянием антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением объектов Республики Казахстан, охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами, и соблюдением их руководителями требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии терроризму"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2018 года № 746. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2018 года № 17681. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 540.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.07.2020 № 540 (вводится в действие с 14.11.2020).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 582 "Об утверждении проверочного листа в сфере контроля за состоянием антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением объектов Республики Казахстан, охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами, и соблюдением их руководителями требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии терроризму" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12317, опубликован 4 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
проверочный лист в сфере контроля за состоянием антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением объектов Республики Казахстан, охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами, и соблюдением их руководителями требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии терроризму, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по противодействию экстремизму Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить.
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар күзететін Қазақстан Республикасының объектілерін қоспағанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайына және олардың басшыларының Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауына бақылау саласындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 582 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 24 қазандағы № 746 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 қарашада № 17681 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 29 шiлдедегi № 540 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.07.2020 № 540 (14.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1."Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар күзететін Қазақстан Республикасының объектілерін қоспағанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайына және олардың басшыларының Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауына бақылау саласындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 582 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12317 болып тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 4 желтоқсанда жарияланды):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері және әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар күзететін Қазақстан Республикасының объектілерін қоспағанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайына және олардың басшыларының Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауына бақылау саласындағы тексеру парағы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственно предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Департамент по противодействию экстремизму Министерства внутренних дел Республики Казахстан (А. Арыстанов).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 октября 2018 года № 746
Утвержден
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 июля 2015 года № 582
Проверочный лист в сфере контроля за состоянием антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, за исключением объектов Республики Казахстан, охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами, и соблюдением их руководителями требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии терроризму
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________________
____________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ____________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) контроля __________________________
____________________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) контроля ____________________________
____________________________________________________________________________
Адрес местонахождения объекта _______________________________________________
Наименование субъекта охранной деятельности (при наличии) ______________________
____________________________________________________________________________
(№ договора на услуги охраны)
Проверка осуществляется на основании требований, установленных статьей 10-3 Закона

2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесі қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаментіне (А. Арыстанов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-полковнигі Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 24 қазандағы
№ 746 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 8 шілдедегі
№ 582 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері және әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар күзететін Қазақстан Республикасының объектілерін қоспағанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жағдайына және олардың басшыларының Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауына бақылау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _________________________________
______________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ______________________
______________________________________________________________________
Тексерілетін бақылау субъектісінің (объектісінің) БСН (ЖСН) ___________________
______________________________________________________________________
Объектінің орналасу мекенжайы _________________________________________
Күзет қызметі субъектісінің атауы (бар болған жағдайда) _____________________
______________________________________________________________________
(күзет қызметіне шарттың №)

Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму",
постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2013 года № 1217 "Об
утверждении типового паспорта антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в
террористическом отношении", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 75264, а также постановлением
Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 191 "Об утверждении
требований к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в
террористическом отношении", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 88210.
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1. Для всех категорий объектов, уязвимых в террористическом отношении
1.1.
Составлен паспорт антитеррористической защищенности объекта
1.2.
Проведены профилактические и учебные мероприятия по обучению персонала объекта технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств
1.3.
Проведены мероприятия по отработке совместных действий с заинтересованными государственными органами и организациями по ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
2. Для особо важных государственных, стратегических, опасных производственных объектов, уязвимых в террористическом отношении
2.1. Требования к инженерно-технической укрепленности периметра
2.1.1.
Объект, имеющий территорию, по периметру оборудован ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта
Ограждение соответствует следующим требованиям:
имеет высоту и заглубленность в грунт, исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта
отсутствуют узлы и конструкции, облегчающие его преодоление
Во внешнем ограждении отсутствуют незапираемые двери, ворота, калитки, а также лазы, проломы и другие повреждения
2.1.2.
Периметр оснащен средствами:
освещения
связи
2.1.3.
Инженерно-технические конструкции для обеспечения безопасности периметра объекта соответствуют следующим характеристикам:
устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон
защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных
2.1.4.
На объекте установлен пропускной режим
2.1.5.
Для объектов с пропускным режимом - наличие контрольно-пропускных пунктов (далее - КПП) со следующими характеристиками:
наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (помещений) КПП:
устойчивы к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера
имеют хороший обзор
ККП оборудован:
автоматизированными или механическими ручными устройствами, турникетами, калитками для предотвращения несанкционированного прохода людей
камерой хранения личных вещей рабочих и служащих
комнатой досмотра
служебным помещением для размещения сотрудников подразделений охраны
техническими системами безопасности (концентраторами, пультами, видеоконтрольными устройствами охранного телевидения и т.п.)
устройствами управления механизма открывания прохода (проезда) и охранного освещения
средствами связи
средствами пожаротушения
системой тревожной сигнализации с подключением на пульт централизованного наблюдения
санузлом
Транспортные КПП соответствуют следующим дополнительным характеристикам:
автотранспортный КПП расположен вблизи центрального КПП для прохода людей
КПП оборудован типовыми раздвижными или распашными воротами с электроприводом и дистанционным управлением, устройствами для их аварийной остановки и открытия вручную
Ворота оснащены ограничителями или стопорами для предотвращения произвольного открывания (движения)
КПП для автотранспортных средств оборудован смотровыми площадками или эстакадами для их осмотра, шлагбаумами
КПП для железнодорожного транспорта оборудован вышкой и площадкой для осмотра подвижного железнодорожного состава
Пульт управления воротами располагается в местах, исключающих доступ к ним посторонних лиц

Тексеру "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан
Республикасы Заңының 10-3-бабында, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық
актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 75264 болып тіркелген "Террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортын бекіту туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 қарашадағы № 1217 қаулысында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 88210 болып тіркелген "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы
қорғалу жүйесіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі № 191 қаулысында белгіленген талаптардың негізінде жүзеге
асырылады.
р/с
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1. Террористік тұрғыдан осал объектілердің барлық санаттары үшін
1.1.
Объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты құрастырылған
1.2.
Объекті персоналын үй-жайларды қарау техникасына, жарылғыш құрылғылар орнатылуы мүмкін орындарды анықтау бойынша профилактикалық және оқыту іс-шаралары өткізілген
1.3.
Жасалған терроризм акті салдарынан туындаған техногендік сипаттағы қауіптерді жою бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлескен әрекеттерді пысықтау бойынша іс-шаралар өткізілген
2. Террористік тұрғыдан осал аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық, қауіпті өндірістік объектілер үшін
2.1. Периметрдің инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
2.1.1.
Аумағы бар объекті периметрі бойынша адамдар мен көлік құралдарының бақылау-өткізу пунктін орап өтіп, объектіге және объектіден еркін өтуіне кедергі жасайтын қоршаумен жабдықталған
Қоршау мынадай талаптарға сәйкес келеді:
еркін өтуді болдырмайтын және объектінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биіктігі бар әрі жерге терең орнатылған
одан өтуді жеңілдететін түйіндер мен конструкциялар жоқ
Сыртқы қоршауда жабылмайтын есіктер, қақпалар, кішкене қақпалар, сондай-ақ тесіктер, сыналар және басқа да зақымданулар жоқ
2.1.2.
Периметр мынадай құралдармен жарақталған:
Жарықтандыру
Байланыс
2.1.3.
Объекті периметрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін инженерлік-техникалық конструкциялар мынадай сипаттамаларға сәйкес:
барлық маусымдар мен тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторларына төзімді
индустриялық кедергілерден және көлік құралдары, құстар мен жануарлар туындататын кедергілерден қорғалған
2.1.4.
Объектіде өткізу режимі орнатылған
2.1.5.
Өткізу режимі орнатылған объектілер үшін – мынадай сипаттамалары бар бақылау-өткізу пункттерінің (бұдан әрі - БӨП) болуы:
БӨП ғимараттарының (үй-жайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалар мен жабындар):
құқыққа қарсы сипаттағы іс-әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді
жақсы шолынуы бар
БӨП мыналармен жабдықталған:
автоматтандырылған немесе механикалық қол құрылғылармен, турникеттермен, адамдардың санкциясыз өтуіне жол бермеуге арналған кішкене қақпалармен
жұмысшылар мен қызметшілердің жеке заттарын сақтайтын сақтау камерасымен
тексеріп қарау бөлмесімен
күзет бөлімшесі қызметкерлерін орналастыруға арналған қызметтік үй-жаймен
техникалық қауіпсіздік жүйелерімен (концентраторлар, пульттер, күзеттік телевизияның бейнебақылау құрылғылары және т.с.с)
өткелді (өтуді) ашу тетіктерін және күзеттік жарықтандыруды басқару құрылғыларымен
байланыс құралдарымен
өрт сөндіру құралдарымен
орталықтандырылған бақылау пультіне қосылған дабыл сигнализациясы жүйесімен
санитариялық тораппен
Көліктік БӨП мынадай қосымша сипаттамаларға сәйкес:
Автокөліктік БӨП адамдар өтуге арналған орталық БӨП-ге жақын жерде орналасқан
БӨП электрөткізгіші бар және қашықтықтан басқарылатын үлгілік жылжымалы немесе айқара ашылатын қақпалармен, оларды авариялық тоқтатуға және қолмен ашуға арналған құрылғылармен жабдықталған
Қақпалар өздігінен ашылуды (қозғалуды) болдырмайтын шектеуіштермен немесе бекіткіштермен жарақталған
Автокөлік құралдарына арналған БӨП оларды тексеріп қарауға арналған қарау алаңдарымен немесе эстакадалармен, шлагбаумдармен жабдықталған
теміржол көлігіне арналған БӨП жылжымалы теміржол құрылымын тексеріп қарауға арналған мұнарамен және алаңмен жабдықталған
Қақпаны басқару пульті бөгде адамдардың қол жеткізуін болдырмайтын орындарға орналастырылған

2.2. Требования к инженерно-технической укрепленности зданий и сооружений
2.2.1.
наружные эвакуационные двери зданий и сооружений не имеют запоров, которые не могут быть открыты изнутри без ключа
2.2.2.
двери лестничных клеток, ведущие в общие коридоры, двери лифтовых холлов и тамбуров-шлюзов:
оборудуются приспособлениями для самозакрывания и уплотнения в притворах;
не имеют запоров, препятствующих их открыванию без ключа.

2.2. Ғимараттар мен құрылыстардың инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
2.2.1.
Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы эвакуациялау есіктерінің іштен кілтсіз ашылмайтын бекіткіштері жоқ
2.2.2.
Ортақ дәлізге алып баратын баспалдақ алаңдарының есіктері, лифт холлдары мен тамбур-шлюздердің есіктерінде:
өздігінен және тығыз жабылатын құрылғылар жабдықталған
кілтсіз ашылуға кедергі келтіретін бекітулері жоқ

2.2.3.
подземные и наземные коммуникации, имеющие входы или выходы в виде колодцев, люков, лазов, шахт, открытых трубопроводов, каналов и других подобных сооружений, через которые можно проникнуть в здания и сооружения, оборудованы постоянными или съемными решетками, крышками, дверями с запирающими устройствами.
2.2.4.
постоянные устройства установлены на все коммуникации, не подлежащие открыванию, а также проемы, имеющие диаметр более 250 миллиметров (сечением более 250 x 250 миллиметров).

2.2.3.
Ғимараттар мен құрылыстардың аумағына құдықтар, люктер, өтетін тесіктер, шахталар, ашық құбырлар, арналар және басқа осыған ұқсас құрылыстар арқылы енуге болатын кіретін және шығатын жерлері бар жерасты және жерүсті коммуникациялары тұрақты немесе алынатын темір торлармен, қақпақтармен, бекітілетін құрылғылары бар есіктермен жабдықталған
2.2.4.
Тұрақты құрылғылар ашылмайтын барлық коммуникацияларға, сондай-ақ диаметрі 250 миллиметрден (кесіндісі 250 х 250 миллиметрден көп) асатын барлық ойықтарға орнатылған

2.3. Требования к инженерно-технической укрепленности помещений подразделений охраны
2.3.1.
наличие помещений подразделений охраны
2.3.2.
инженерные конструкции постов охраны (наблюдательные вышки, постовые грибки и будки, изгородки в виде барьеров) соответствуют следующим характеристикам:
состав технических средств для оборудования вышек соответствует заданию на проектирование;
конструкция вышки обеспечивает защиту охранника от поражения огнестрельным оружием;
постовые грибы установлены в центре участков постов на расстоянии не более 1-го метра от тропы нарядов;
постовые будки сделаны из кирпича, дерева, сборного железобетона, металлоконструкций, пластика, прессованных и деревянных деталей;
для регионов, где температура опускается ниже минус 30˚С, в постовых будках установлено отопление
границы участков постов определены разграничительными знаками, пронумерованными и установленными таким образом, чтобы хорошо были видны нарядам и не просматривались посторонними лицами с внешней стороны участка
2.4. Требования к системе охранной сигнализации

2.3. Күзет бөлімшесі үй-жайларының инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
2.3.1.
Күзет бөлімшесі үй-жайларының болуы
2.3.2.
Күзет бекеттерінің инженерлік конструкциялары (бақылау мұнаралары, бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқалар мен үйшіктер, тосқауыл түріндегі дуалдар) мынадай сипаттамаларға сәйкес:
мұнараларды жабдықтауға арналған техникалық құралдардың құрамы жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес
мұнараның конструкциясы күзетшіні атыс қаруымен зақымдаудан қорғауды қамтамасыз етеді
бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқалар наряд соқпағынан 1 метрден аспайтын қашықтықтағы бекеттер учаскелерінің ортасында оpaналастырылған
бекеттік үйшіктер кірпіштен, ағаштан, құрама темір бетоннан, металл конструкциялардан, пластиктен, сығымдалған және ағаш бөлшектерден жасалған
температура минус 300С-ден төмен аудандарда бекеттік үйшіктерде жылыту көзделген
бекеттер учаскелерінің шекаралары шектеу белгілерімен айқындалған, олар нөмірленген және нарядтарға жақсы көрінетіндей және учаскенің сыртқы жағынан бөгде адамдарға көрінбейтіндей етіп біртіндеп орнатылған
2.4. Күзет сигнализациясы жүйесіне қойылатын талаптар

2.4.1.
Наличие системы охранной сигнализации
2.4.2.
Системой охранной сигнализации оборудованы все помещения:
с постоянным или временным хранением секретной информации или материальных ценностей, а также все смежные с ними помещения
комнаты и уязвимые места (окна, двери, люки, вентиляционные шахты и короба), расположенные на первом и последнем этажах по периметру здания объекта
2.4.3.
Система охранной сигнализации в установленном порядке прошла сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан

2.4.1.
Күзет сигнализациясы жүйесін бар болуы
2.4.2.
күзет сигнализациясы жүйесімен мынадай барлық үй-жайлар жабдықталған:
Құпия ақпарат немесе материалдық құндылықтар тұрақты немесе уақытша сақталатын барлық үй-жайлар, сондай-ақ олармен аралас барлық үй-жайлар
объекті ғимаратының периметрі бойынша бірінші және соңғы қабаттарда орналасқан бөлмелер мен осал орындар (терезе, есіктер, қақпақтар, желдеткіш шахталары мен қораптары)
2.4.3.
Күзет сигнализациясы жүйесі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тізілімінде аккредиттелген және тіркелген сертификаттау органдарында, сынақ зертханаларында (орталықтарында) белгіленген тәртіппен сертификаттаудан өтті

2.4.4.
На объектах, где требуется исключительно высокая наработка на ложное срабатывание и вероятность обнаружения, установлены комбинированные системы, сочетающие в себе несколько датчиков различного физического принципа действия.
2.4.5.
Системой охранной сигнализации оборудованы три рубежа охраны
Первым рубежом охраны защищены:
строительные конструкции по периметру зданий или помещении объекта;
места ввода коммуникаций, вентиляционные каналы и другие;
выходы к пожарным лестницам;
некапитальные и капитальные (если необходима их защита) стены.
Вторым рубежом охраны защищены объемы помещений.
Третьим рубежом охраны защищены хранилища, сейфы, шкафы или подходы к ним.
2.4.6.
Система охранной сигнализации по периметру здания (помещения) объекта блокирует:
дверные проемы, погрузочно-разгрузочные люки - на открывание и пролом
остекленные конструкции - на "открывание" и "разрушение" стекла
места ввода коммуникаций, некапитальные и капитальные (если это необходимо) - на "пролом"
вентиляционные короба, дымоходы и другое - на "разрушение" и "ударное воздействие"
2.4.7.
Охраняемые зоны размещены таким образом, чтобы при подходе к критическим зонам с любой стороны нарушение было зафиксировано не менее чем двумя рубежами охраны
2.4.8.
Тревожные извещения с каждого рубежа охраны выведены на пульт централизованного наблюдения или пульт внутренней охраны объекта
2.4.9.
Пульты внутренней охраны расположены в служебных помещениях подразделений охраны или специально оборудованных для этих целей помещениях
2.5. Требования к системе контроля и управления доступом (СКУД)
2.5.1.
Наличие СКУД
2.5.2.
СКУД обеспечивает:
ограничение доступа сотрудников и посетителей объекта в охраняемые помещения через пункты контроля
фиксацию времени прихода и ухода каждого сотрудника и посетителя объекта
получение информации об открывании внутренних помещений
открывание преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал или по команде оператора
запрет открывания преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому не разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал
санкционированное изменение (добавление, удаление) идентификационных признаков в устройствах управления и обеспечение связи их с зонами доступа (помещениями) и временными интервалами доступа
защиту от несанкционированного доступа к программным средствам устройства управления для изменения (добавления, удаления) идентификационных признаков
защиту технических и программных средств от несанкционированного доступа к элементам управления, установки режимов и информации
сохранение настроек и базы данных идентификационных признаков при отключении электропитания
ручное, полуавтоматическое или автоматическое открывание преграждающих устройств для прохода при чрезвычайных ситуациях, пожаре, технических неисправностях в соответствии с правилами установленного режима и правилами противопожарной безопасности
открывание или блокировку любых дверей, оборудованных системой доступа, с рабочего места оператора системы
автоматическое закрытие преграждающего устройства при отсутствии факта прохода через определенное время после считывания разрешенного идентификационного признака
закрывание преграждающего устройства на определенное время и выдачу сигнала тревоги при попытках подбора идентификационных признаков (кода)
регистрацию и протоколирование текущих и тревожных событий
автономную работу считывателя с преграждающего устройства в каждой точке доступа при отказе связи с устройства управления

2.4.4.
Жалған іске қосу мен табу ықтималдығына айрықша жоғары пысықталуды талап ететін объектілерде әртүрлі әрекет етудің түрлі физикалық қағидатындағы датчикті ұштастыратын құрамдастырылған жүйесі орналастырылыған
2.4.5.
Күзет сигнализациясы жүйесімен күзеттің үш шебі жабдықталған
Күзеттің бірінші шебімен мыналар қорғалған:
объекті ғимараттары мен үй-жайларының периметрі бойынша құрылыс конструкциялары
коммуникацияларды іске қосу орындары, желдеткіш арналар және тағы басқалар
өрт сатыларына шығатын жерлер
күрделі емес және күрделі (егер оларды қорғау қажет болса) қабырғалар
Күзеттің екінші шебімен үй-жайлардың көлемі қорғалған
Күзеттің үшінші шебімен қоймалар, сейфтер, шкафтар немесе оларға келу жолдары қорғалған
2.4.6.
Ғимараттың (үй-жайының) периметрі бойынша күзет сигнализациясы жүйесі мыналарды келесі әркеттерге қарсы бұғаттайды:
есік оймаларын, тиеу-түсіру қақпақтарын - ашылуға және тесілуге
шынымен қапталған конструкцияларын - әйнектің "ашылуына" және "қирауына"
коммуникацияларды, күрделі емес және күрделі (егер қажет болса) іске қосу орындарын - "тесілуге"
желдеткіш қораптарды, түтін өткізгіштерді және басқаларын - "қиратуға" және "соғу әсеріне"
2.4.7.
Күзетілетін аймақтар сындарлы аймақтарға кез келген тұсынан келгенде, кемінде күзеттің екі шебі бұзушылықты тіркейтіндей түрде орналастырылған
2.4.8.
Күзеттің әр шебінен келген дабыл хабарламасы орталықтандырылған бақылау пультіне немесе объектінің ішкі күзет пультіне шығарылған
2.4.9.
Ішкі күзет пульттері күзет бөлімшелерінің қызметтік үй-жайларында немесе осы мақсаттар үшін арнайы жабдықталған үй-жайларда орналастырылған
2.5. Кіруді бақылау және басқару жүйесіне қойылатын талаптар (КББЖ)
2.5.1.
КББЖ-ның болуы
2.5.2.
КББЖ мынаны қамтамасыз етеді:
бақылау пункті арқылы күзетілетін үй-жайларға қызметкерлердің және объектіге келушілердің кіруін шектеуді
әр қызметкердің және объектіге келушінің келу-кету уақытын тіркеуді
ішкі үй-жайлардың ашылғаны туралы ақпарат алуды
кіру осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығында немесе оператордың бұйрығы бойынша рұқсат етілген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысының ашылуын
кіру осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығында рұқсат етілмеген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысының ашылуына тыйым салуды
басқару құрылғыларындағы сәйкестендіру белгілерін санкцияланған өзгертуді (қосу, өшіру) және олардың кіру аймақтарымен (үй-жайлармен) және кірудің уақыт интервалдарымен байланысын қамтамасыз етуді
сәйкестендіру белгілерін өзгерту (қосу, жою) үшін басқару құрылғысы құралдарының бағдарламаларына санкциясыз енуден қорғауды
техникалық және бағдарламалық құралдарды басқару, режимді орнату элементтеріне және ақпаратқа санкциясыз қол жеткізуден қорғауды
электр қуаты өшкен кезде сәйкестендіру белгілерінің бабы мен деректер базасын сақтауды
төтенше жағдайлар, өрт, техникалық ақаулар кезінде белгіленген режим қағидаларына және өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларына сәйкес тосқауыл құрылғыларын қолмен, жартылай автоматты немесе автоматты түрде ашуды
жүйе операторының жұмыс орнынан кіру жүйесімен жабдықталған кез келген есіктің ашылуын немесе бұғатталуын
рұқсат берілген сәйкестендіру белгісі оқылғаннан кейін өтетін жерден белгілі бір уақыттан кейін өту фактісі болмаған кезде тосқауыл құрылғысының автоматты түрде жабылуын
сәйкестендіру белгілерін (кодын) іріктеуге әрекет жасалған кезде тосқауыл құрылғысының белгілі бір уақытқа жабылуын және дабыл белгісінің берілуін
ағымдағы және алаңдататын оқиғалардың тіркелуін және хаттамаға енгізілуін
басқару құрылғысымен байланыс болмаған кезде кіретін әрбір нүктедегі тосқауыл құрылғысынан оқығыштың дербес жұмысын қамтамасыз етуін

2.5.3.
Считыватели СКУД выполняют следующие функции:
считывание идентификационного признака с идентификаторов
сравнение введенного идентификационного признака с хранящимся в памяти или базе данных устройства управления
формирование сигнала на открывание преграждающего устройства при идентификации пользователя
обмен информацией с устройством управления
2.5.4.
Устройства управления СКУД выполняют следующие функции:
прием информации от считывателей, ее обработку, отображение в заданном виде и выработку сигналов управления преграждающими устройствами
введение баз данных работников объекта с возможностью задания характеристик их доступа (кода, временного интервала доступа, уровня доступа и другие)
ведение электронного журнала регистрации прохода работников через точки доступа
приоритетный вывод информации о тревожных ситуациях в точках доступа
контроль исправности состояния преграждающих устройств, считывателей и линий связи
2.5.5.
СКУД защищена от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков, а конструкция, внешний вид и надписи на составных частях не приводят к раскрытию применяемых кодов
2.5.6.
Оснащение объекта СКУД произведено в трех зонах доступа:
первая зона - здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен
вторая зона - помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта
третья зона - специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные сотрудники и руководители
2.5.7.
Пропуск лиц на объект через пункты контроля осуществляется:
в первой зоне доступа по одному признаку идентификации
во второй зоне доступа по двум признакам идентификации
в третьей зоне доступа - по двум и более признакам идентификации
2.5.8.
СКУД оборудованы:
главный и служебные входы на объект
наружную дверь для входа в здание
двери в служебные помещения
двери помещений подразделений охраны
двери помещений пульта централизованного наблюдения
2.6. Требования к телевизионной системе видеонаблюдения
2.6.1.
Наличие телевизионной системы видеонаблюдения
2.6.2.
Телевизионная система видеонаблюдения обеспечивает:
передачу визуальной информации о состоянии охраняемых зон, помещений, периметра и территории объекта на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме
архивирование видеоинформации для последующего анализа событий
видеодокументирование событий в автоматическом режиме или по команде оператора
воспроизведение ранее записанной информации
оперативный доступ к видеозаписи путем задания времени, даты и идентификатора телекамеры

2.5.3.
КББЖ оқығыштары мынадай функцияларды орындайды:
сәйкестендіргіштерден сәйкестендіру белгісін оқуды
енгізілген сәйкестендіру белгісін жадыда немесе басқару құрылғысының деректер базасында сақталғандармен салыстыруды
пайдаланушыны сәйкестендірген кезде тосқауыл құрылғысының ашылу сигналын қалыптастырды
басқару құралымен ақпарат алмасуды
2.5.4.
КББЖ басқару құрылғылары мынадай функцияларды орындайды:
оқығыштардан ақпаратты қабылдауды, оны өңдеуді, берілген түрде көрсетуді және тосқауыл құрылғыларын басқару сигналдарын жасауды
олардың кіру сипаттамаларын (кодын, кірудің уақыт аралығын, рұқсат деңгейі және басқалар) беру мүмкіндігімен объект қызметкерлерінің деректер қорын енгізуді
қызметкерлердің кіру нүктесінен өтуін тіркейтін электрондық журналды жүргізуді
кіру нүктелеріндегі қауіпті ахуалдар туралы ақпаратты басым түрде шығаруды
тосқауыл құрылғыларының, оқығыштар мен байланыс желілері жай-күйінің ақаусыздығын бақылауды
2.5.5.
КББЖ сәйкестендіру белгілерін іріктеу немесе таңдау арқылы манипуляциядан қорғалған, ал конструкциясы сыртқы пішіні мен құрама бөлшектеріндегі жазбалары қолданылатын кодтардың әшкереленуіне әкеп соқтырмайды
2.5.6.
Объектіні КББЖ-мн жарақтандыру кірудің негізгі үш аймағында жүргізіледі:
бірінші аймақ - персоналдың, келушілердің кіруі шектелмеген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар
екінші аймақ - кіру персоналдың шектелген құрамына, сондай-ақ бір реттік рұқсат қағаздары бойынша немесе объект персоналының ілесіп жүруімен келушілерге рұқсат етілген үй-жайлар
үшінші аймақ - қатаң түрде белгіленген қызметкерлер мен басшылардың кіруіне болатын объектінің арнайы үй-жайлары
2.5.7.
Адамдарды бақылау пункті арқылы объектіге өткізу мыналар бойынша жүзеге асырылады:
бірінші кіру аймағында бір сәйкестендіру белгісі бойынша
екінші кіру аймағында екі сәйкестендіру белгісі бойынша
үшінші кіру аймағында екі немесе одан көп сәйкестендіру белгілері бойынша
2.5.8.
КББЖ-мен мыналар жабдықталған:
объектіге негізгі және қызметтік кіру есіктері
ғимаратқа кіруге арналған сыртқы есік
қызметтік үй-жайлардың есіктері
күзет бөлімшелері үй-жайларының есіктері
орталықтандырылған бақылау пункті үй-жайларының есіктері
2.6. Телевизиялық бейнебақылау жүйесіне қойылатын талаптар
2.6.1.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесі бар болуы
2.6.2.
Телевизиялық бейнебақылау жүйес мыналарды қамтамасыз етеді:
күзетілетін аймақтардың, үй-жайлардың, периметрдің және объекті аумағының жай-күйі туралы көрінетін ақпаратты автоматтандырылған режимде күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайындағы жергілікті бақылау пунктінің не болмаса орталықтандырылған күзет пунктінің мониторларына беруді
оқиғаны кейін талдау үшін бейнеақпаратты мұрағаттауды
оқиғаны автоматты режимде немесе оператордың бұйрығымен бейнеқұжаттауды
бұрын жазылған ақпаратты жаңғыртуды
телекамераның уақытты, күнді беру және сәйкестендіргіш арқылы бейнежазуға жедел енуді

2.6.3.
Телевизионной системой видеонаблюдения оборудованы:
периметр территории
контрольно-пропускные пункты
досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта
главные и запасные входы
территория и помещения с критическими зонами, коридоры к ним
2.6.4.
Видеокамеры, предназначенные для контроля территории объекта или периметра, работают при условиях воздействия климатических факторов в соответствии с климатической зоной либо размещены в герметичных термокожухах, обеспечивающих работоспособность при воздействии климатических факторов
2.6.5.
При освещенности в темное время суток охраняемой зоны ниже чувствительности телекамер - наличие охранного освещения видимого или инфракрасного диапазона света с совпадающими зонами освещения обзора телекамер
2.7. Требования к системе оперативной связи
2.7.1.
Наличие системы оперативной связи
2.7.2.
Система оперативной связи обеспечивает:
работу в диапазонах частот, выделенных в установленном порядке для систем оперативной связи
двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и нарядами охраны на территории обслуживания
двустороннюю радиосвязь между нарядами охраны в пределах территории обслуживания
емкость и зону обслуживания, достаточные для обеспечения установленной связи на охраняемых объектах и прилегающей территории
защиту передаваемой информации
возможность автоматического перехода базового оборудования, центра коммутации и диспетчерского центра системы на резервное электропитание при отключении основного (и наоборот). Время работы от резервного источника питания - не менее 2 часов
2.7.3.
Конструкция компонентов системы оперативной связи обеспечивает электробезопасность обслуживающего персонала при их эксплуатации, обслуживании и ремонте
2.8. Требования к системе оповещения

2.6.3.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесімен мыналар жабдықталған:
аумақтың периметрі
бақылау-өткізу пункттері
тексеріп қарау үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеріп қарау аймағы
негізгі және қосымша есіктер
сындарлы аймақтағы аумақтар мен үй-жайлар, олардың дәліздері
2.6.4.
Объектінің аумағын немесе периметрін бақылауға арналған бейнекамералар климаттық аймаққа сәйкес сыртта орнату үшін климаттық факторлардың әсер етуі жағдайында жұмыс істеуі не климаттық факторлардың әсер етуі кезінде жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін қапталған термоқалталарда орналастырылған
2.6.5.
Күзетілетін аймақтағы жарықтандыру телекамералардың сезімталдығынан төмен болған жағдайда – телекамералардың шолу аймағымен сәйкес келетін көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының күзеттік жарықтандырылуын болуы
2.7. Жедел байланыс жүйесіне қойылатын талаптар
2.7.1.
Жедел байланыс жүйесінің болуы
2.7.2.
Жедел байланыс жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:
белгіленген тәртіппен бөлінген жедел байланыс жүйелері үшін жиілік диапазондарындағы жұмысты
күзет пунктіндегі кезекші мен қызмет көрсету аумағындағы күзет нарядтарының арасындағы екіжақты радиобайланысты
күзет нарядтары арасындағы қызмет көрсету аумағының шегінде екіжақты радиобайланысты
күзетілетін объектілер мен іргелес жатқан аумақта орнатылған байланысты жеткілікті қамтамасыз ету үшін қызмет көрсету сыйымдылығы мен аймағын
берілетін ақпараттың қорғалуын
негізгісі өшіп қалған кезде базалық жабдықтың, коммутация орталығының және жүйенің диспетчерлік орталығының резервтік электрмен қоректендіруге автоматты түрде ауысу (және керісінше) мүмкіндігін. Резервтік қорек көзінен жұмыс істеу уақыты - кемінде 2 сағат.
2.7.3.
Жедел байланыс жүйесі құрауыштарының конструкциясы оларды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезінде қызмет көрсететін персоналдың электр қауіпсіздігін қамтамасыз етеді
2.8. Хабардар ету жүйесіне қойылатын талаптар

2.8.1.
Наличие системы оповещения
2.8.2.
Система оповещения осуществляет:
подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей
трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности людей
доведение сигналов оповещения согласно нормам Закона Республики Казахстан "О гражданской защите"
На объекте имеется план оповещения, который включает в себя:
схему вызова сотрудников, должностными обязанностями которых предусмотрено участие в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций
инструкции, регламентирующие действия сотрудников при внештатных ситуациях
планы эвакуации
систему сигналов оповещения

2.8.1.
Хабардар ету жүйесінің болуы
2.8.2.
Хабардар ету жүйесі мыналарды жүзеге асырады:
ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты түрде немесе уақытша болатын объекті аумағындағы учаскелерде дыбыстық және (немесе) жарықтық сигналдар беруді
қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын трансляциялауды
"Азаматтық қорғаныс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларына сәйкес хабардар ету сигналдарын жеткізуді
Объектіде хабардар ету жоспары бар, оның ішінде мыналар қамтылған:
лауазымдық міндеттерінде штаттан тыс жағдайлардың алдын алу немесе олардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларға қатысуы көзделген қызметкерлерді шақыру схемасы
штаттан тыс жағдайлар кезінде қызметкерлердің іс-қимылдарын регламенттейтін нұсқаулықтар
эвакуациялау жоспарлары
хабардар ету сигналдарының жүйесі

2.8.3.
Эвакуация людей в ходе действия системы оповещения сопровождается:
включением аварийного и охранного освещения
передачей по системе оповещения специально разработанных текстов, направленных на предотвращение паники и других явлений, усложняющих процесс эвакуации (скопление людей в проходах, тамбурах, на лестничных клетках и в других местах)
автоматическим включением световых указателей направления и путей эвакуации
автоматическим открыванием дверей дополнительных эвакуационных выходов (например, оборудованных электромагнитными замками)

2.8.3.
Хабардар ету жүйесінің іс-қимылы барысында адамдарды эвакуациялау мыналармен сүйемелденеді:
авариялық және күзеттік жарықтандыруды қосумен
эвакуациялық процесті қиындататын (өтетін жерлерде, тамбурларда, баспалдақ алаңдарында және басқа жерлерде адамдардың топталуы) дүрбелеңнің және басқа да көріністердің алдын алуға бағытталған арнайы әзірленген мәтіндердің хабардар ету жүйесі арқылы берумен
эвакуациялау бағыттары мен жолдардың жарық нұсқағыштарын автоматты қосумен
қосымша эвакуациялық шығу есіктерін автоматты ашумен (мысалы, электр магниттік құлыптармен жабдықталған)

2.8.4.
Сигналы оповещения отличаются от сигналов другого назначения
2.8.5.
Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей
2.9. Требования к охранному освещению
2.9.1
Наличие охранного освещения
2.9.2.
Сеть охранного освещения по периметру выполнена отдельно от сети наружного освещения и разделена на самостоятельные участки

2.8.4.
Хабардар ету сигналдары басқа мақсаттағы сигналдардан ерекшеленеді
2.8.5.
Хабарлағыштардың саны мен олардың қуаты адамдар тұрақты немесе уақытша болатын барлық жерлерде қажетті естілуді қамтамасыз етеді
2.9. Күзеттік жарықтандыруға қойылатын талаптар
2.9.1
Күзеттік жарықтандырудың болуы
2.9.2.
Периметр бойынша күзеттік жарықтандыру желісі сыртқы жарықтандыру желісінен жеке орнатылып, жеке-дара учаскелерге бөлінген

2.9.3.
Освещение основного и внутреннего вспомогательного ограждения (освещенностью не менее 100 люкс) имеет возможность включения от систем охраны периметра, с учетом локальных участков обнаружения
2.9.4.
Приборы охранного освещения и их размещение соответствуют следующим характеристикам:
в качестве приборов охранного освещения применяются прожекторы заливающего света, светильники с лампами накаливания или аналогичного типа
приборы освещения расположены таким образом, чтобы не ослеплять постовых охранников и контролеров КПП
в полосу освещения не попадают посты охраны, тропа нарядов, постовые грибки
расстояние между светильниками, их мощность и конструкция выбраны из расчета создания сплошной, равномерной полосы света, необходимой по нормам освещенности
2.9.5.
Охранное освещение обеспечивается:
необходимой равномерной освещенностью с расчетом, чтобы светоточки от светильников перекрывались и образовывали сплошную полосу шириной не менее 3-х метров
возможностью автоматического включения освещения на одном участке или по всему периметру при срабатывании технических средств
возможностью управления освещением - включение освещения любого участка или всего периметра
2.9.6.
Светильники охранного освещения установлены в непосредственной близости к линии ограждения внутри территории, в местах, удобных и безопасных для обслуживания
2.9.7.
Дополнительное аварийное освещение соответствует следующим характеристикам:
аварийным освещением дополнительно оборудованы помещения караулов, КПП, входы в здания, коридоры категорированных помещений
переход рабочего освещения на аварийное и обратно осуществляется автоматически.
2.9.8.
Освещение автотранспортных и железнодорожных ККП:
обеспечивает досмотр транспорта и провозимых грузов
расположение осветительных приборов позволяет осуществлять равномерное освещение досматриваемого транспорта, в том числе снизу, в необходимых случаях – с использованием переносного освещения
2.10. Требования к электропитанию систем охранной сигнализации, контроля и управления доступом, телевизионной системы видеонаблюдения и освещения
2.10.1.
Наличие источников бесперебойного питания:
системы охранной сигнализации
СКУД
телевизионной системы видеонаблюдения
системы освещения
2.10.2.
Источники бесперебойного питания обеспечивают работу не менее 12-ти часов при отсутствии основного сетевого питания:
системы охранной сигнализации
СКУД
2.10.3.
Автономные резервные источники электрического питания обеспечивают работу СКУД, телевизионной системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:
в городах и поселках городского типа - не менее 24-х часов
в сельских районах — не менее 48-ми часов
в труднодоступных районах - не менее 72-х часов

2.9.3.
Негізгі және ішкі қосалқы қоршауды жарықтандырудың (жарық беруі кемінде 100 люкс) жергілікті анықтау учаскелерін ескере отырып, периметрді қорғау жүйелерінен қосылу мүмкіндігі бар
2.9.4.
Күзеттік жарықтандыру аспаптары және олардың орналасуы мынадай сипаттамаларға сәйкес болып табылады:
күзеттік жарықтандыру аспаптары ретінде мол жарық беретін прожекторлар, қыздыру лампалары немесе балама үлгідегі шамдар қолданылады
жарықтандыру аспаптары бекет күзетшілері мен БӨП бақылаушыларының көздерін қарықтырмайтындай орналастырылылған
жарықтандыру жолағы күзет бекеттеріне, нарядтардың соқпағына, бекеттік саңырауқұлақтарға түспейді
шамдар арасындағы арақашықтық, олардың қуаты мен конструкциясы жарықтандыру нормалары бойынша қажетті жарықтың жаппай, біркелкі жолағын жасау есебінен алынған
2.9.5.
күзеттік жарықтандыру мыналармен қамтамасыз етіледі:
шамдардың жарық нүктелері бүркемеленетіндей және ені кемінде 3 метр тұтас жолақты құрайтындай қажетті біркелкі жарықтандырумен
техникалық құралдар іске қосылған кезде бір учаске немесе бүкіл периметр бойынша жарықтандырудың автоматты түрде қосылу мүмкіндігімен
жарықтандыруды басқару - кез келген учаскені немесе бүкіл периметрдегі жарықтандыруды қосу мүмкіндігімен
2.9.6.
Күзеттік жарықтандыру шамдары аумақтың ішкі қоршау желісіне тікелей жақын, қызмет көрсету үшін қолайлы және қауіпсіз жерлерде орнатылған
2.9.7.
Қосымша авариялық жарықтандыру мынадай сипаттамаларға сәйкес болып табылады:
қарауылдардың үй-жайлары, БӨП-тер, ғимаратқа кіретін жерлер, санатты үй-жайлардың дәліздері авариялық жарықтандырумен қосымша жабдықталған
жұмыстық жарықтандыру авариялық жарықтандыруға және кері ауыстыру автоматты түрде жүзеге асырылады
2.9.8.
Автокөлік және теміржол БӨП-терін жарықтандыру:
көлікті және тасымалданатын жүктерді тексеріп қарауды қамтамасыз етеді
жарықтандыру аспаптарының орналасуы тексеріп қаралатын көліктің біркелкі, оның ішінде астынан да жарықтануына, қажет болған жағдайда тасымалданатын жарықтандыруды пайдалануға мүмкіндік береді
2.10. Күзет сигнализациясы кіруді бақылау және басқару, телевизиялық бейнебақылау және жарықтандыру жүйелерінің электрмен қоректендірілуіне қойылатын талаптар
2.10.1.
Мыналардың үздіксіз қоректендіру көздерінің болуы:
күзет сигнализациясында
КББЖ-да
телевизиялық бейнебақылау жүйесінде
хабардар ету жүйесінде
2.10.2.
Үздіксіз қоректендіру көздері негізгі желілік қоректену болмаған кезде мыналардың кемінде 12 сағат жұмысын қамтамасыз етеді:
күзет сигнализациясының
КББЖ-ның
2.10.3.
Автономды резервтік электрмен қоректендіру көздері КББЖ, телевизиялық бейнебақылау жүйесінің, күзет және кезекші жарықтандырудың жұмысын:
қалаларда және қала үлгісіндегі кенттерде - кемінде 24 сағат қамтамасыз етеді
ауылдық аудандарда - кемінде 48 сағат қамтамасыз етеді
бару қиын аудандарда - кемінде 72 сағат қамтамасыз етеді

3. Для объектов массового скопления людей, уязвимых в террористическом отношении, Группы 1
3.1. Требования к телевизионной системе видеонаблюдения
3.1.1.
Наличие телевизионной системы видеонаблюдения
3.1.2.
Телевизионная система видеонаблюдения в установленном порядке прошла сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан

3. Террористік тұрғыдан осал 1-ші топтың адамдар көп жиналатын объектілері үшін
3.1. Телевизиялық бейнебақылау жүйесіне қойылатын талаптар
3.1.1.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесінің болуы
3.1.2.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің Мемлекеттік тізілімінде аккредиттелген және тіркелген сертификаттау органдарында, сынақ зертханаларында (орталықтарында) белгіленген тәртіппен сертификаттаудан өткен

3.1.3.
Телевизионная система видеонаблюдения обеспечивает:
передачу визуальной информации на техническое средство или совокупность технических средств сбора, обработки, отображения и регистрации полученной информации, установленные в специально выделенном помещении для подразделения охраны (при наличии) либо на пункт централизованной охраны
срок хранения информации не менее 30-ти суток
работу в автоматизированном режиме

3.1.3.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:
көрнекі ақпаратты күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайында (болған жағдайда) не болмаса орталықтандырылған күзет пунктінде орналасқан техникалық құралға немесе жинауға, өңдеуге, көрсетуге және тіркеуге арналған техникалық құрал жиынтығына беруді қамтамасыз етеді
ақпаратты кемінде 30 тәулік сақтау мерзімін
автоматтандырылған режимдегі жұмысты

3.1.4.
Телевизионная система видеонаблюдения позволяет вести наблюдение за обстановкой в охраняемых зонах (территории, помещениях), а также визуально подтверждать факт несанкционированного проникновения для оценки ситуации и идентификации нарушителей
3.1.5.
На объекте, занимающем отдельное здание (комплекс зданий), телевизионной системой видеонаблюдения оборудованы:
периметр территории, прилегающий к объекту
контрольно-пропускные пункты (при наличии)
досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта (при наличии)
главные и запасные входы
помещения (места) массового скопления людей
3.1.6.
На объекте, занимающем часть здания, телевизионной системой видеонаблюдения оборудованы:
помещения (места) массового скопления людей
главный и запасные входы (при наличии)
3.1.7.
При освещенности в темное время суток охраняемой зоны ниже чувствительности телекамер - наличие охранного освещения видимого или инфракрасного диапазона света с совпадающими зонами освещения обзора телекамер
4. Для объектов массового скопления людей, уязвимых в террористическом отношении, Группы 2

3.1.4.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесі күзетілетін аймақтардағы (аумақтағы, үй-жайлардағы) ахуалға бақылау жүргізуге, сондай-ақ санкциясыз ену фактісін көзбен шолып растауға, ахуалды бағалауға және құқық бұзушыларды сәйкестендіруге мүмкіндік береді
3.1.5.
Жекелеген ғимаратта (ғимараттар кешенінде) орналасқан объектідегі телевизиялық бейнебақылау жүйесімен мыналар жабдықталған:
объектіге іргелес жатқан аумақтың периметрі
бақылау-өткізу пункттері (бар болса)
тексеріп қарау үй-жайлары (бөлмелері) және көлікті тексеріп қарау аймағы (бар болса)
бас және қосалқы кіру есіктері
адамдар көп жиналатын үй-жайлар (орындар)
3.1.6.
Ғимараттың бір бөлігінде орналасқан объектідегі телевизиялық бейнебақылау жүйесімен мыналар жабдықталған:
адамдар көп жиналатын үй-жайлар (орындар)
бас және қосалқы кіру есіктері (бар болса)
3.1.7.
Егер тәуліктің қараңғы уақытында күзетілетін аймақтағы жарықтандыру телекамералардың сезімталдығынан төмен болса - телекамералардың шолу аймағымен сәйкес келетін көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының күзеттік жарықтандырылуы бар
4. Террористік тұрғыдан осал 2-ші топтың адамдар көп жиналатын объектілері үшін

4.1. Требования к системе охранной сигнализации
4.1.1.
Наличие системы охранной сигнализации
4.1.2.
Системы охранной сигнализации в установленном порядке прошли сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан
4.1.3.
Системы охранной сигнализации соответствуют следующим характеристикам:
извещают о несанкционированном проникновении
не выдают ложных тревог при переключениях источников электропитания с основного на резервный и обратно
защищены от несанкционированного доступа к их управлению

4.1. Күзет сигнализациясы жүйесіне қойылатын талаптар
4.1.1.
Күзет сигнализациясы жүйесінің болуы
4.1.2.
Күзет сигнализациясы жүйелері Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің Мемлекеттік тізілімінде аккредиттелген және тіркелген сертификаттау органдарында, сынақ зертханаларында (орталықтарында) белгіленген тәртіппен сертификаттаудан өткен
4.1.3.
Күзет сигнализациясы жүйелері мынадай сипаттамаларға сәйкес болып табылады:
санкциясыз кіру туралы хабарлайды
электрмен қоректендіру көздерін негізгіден резервтікке және кері қайта қосу кезінде жалған дабылдар бермейді
оларды басқаруға санкциясыз енуден қорғалады

4.2. Требования к системе контроля и управления доступом (СКУД)
4.2.1.
Наличие СКУД
4.2.2.
СКУД в установленном порядке прошла сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан
4.2.3.
СКУД соответствует следующим характеристикам:
обеспечивает организацию пропускного и внутриобъектового режима на объектах
предусматривает разделение объекта на три основные зоны доступа
первая зона - здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен
вторая зона - помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта
третья зона - специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные сотрудники и руководители
обеспечивает предотвращение несанкционированного входа в помещения ограниченного доступа второй и третьей зон
защищена от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков, конструкция, внешний вид и надписи на составных частях СКУД не приводят к раскрытию применяемых кодов

4.2. Кіруді бақылау және басқару жүйесіне қойылатын талаптар (КББЖ)
4.2.1.
КББЖ-ның болуы
4.2.2.
КББЖ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің Мемлекеттік тізілімінде аккредиттелген және тіркелген сертификаттау органдарында, сынақ зертханаларында (орталықтарында) белгіленген тәртіппен сертификаттаудан өткен
4.2.3.
КББЖ мынадай сипаттамаларға сәйкес болып табылады:
объектілердегі өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді
объектіні кірудің негізгі үш аймағына бөлуді көздейді
бірінші аймақ - персоналдың, келушілердің кіруі шектелмеген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар
екінші аймақ - кіру персоналдың шектелген құрамына, сондай-ақ бір реттік рұқсат қағаздары бойынша немесе объект персоналы ілесіп жүретін келушілерге рұқсат етілген үй-жайлар
үшінші аймақ - қатаң түрде белгіленген қызметкерлер мен басшылардың кіруіне болатын объектінің арнайы үй-жайлары
екінші және үшінші аймақтағы кіру шектелген үй-жайларға санкциясыз кіруді болдырмауды қамтамасыз етеді
сәйкестендіру белгілерін іріктеу немесе таңдау арқылы манипуляциядан қорғалған, ал конструкциясы сыртқы пішіні мен құрама бөлшектеріндегі жазбалар қолданылатын кодтардың әшкереленуіне әкеп соқтырмайды

4.4.3.
На объекте имеется план оповещения, который включает в себя:
схему вызова сотрудников, должностными обязанностями которых предусмотрено участие в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций
инструкции, регламентирующие действия сотрудников при внештатных ситуациях
планы эвакуации
систему сигналов оповещения
4.4.4.
Система оповещения обеспечивает:
подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей
трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности людей
доведение сигналов оповещения согласно нормам Закона Республики Казахстан "О гражданской защите"
4.4.5.
Эвакуация людей в ходе действия системы оповещения сопровождается:
включением аварийного и охранного освещения
передачей специально разработанных текстов, направленных на предотвращение паники и других явлений, усложняющих процесс эвакуации (скопление людей в проходах, тамбурах, на лестничных клетках и в других местах)
включением световых указателей направления и путей эвакуации
дистанционным открыванием дверей дополнительных эвакуационных выходов (например, оборудованных электромагнитными замками)
Должностные лица органа внутренних дел: ____________________________ ______________
(должность)             (подпись)
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________ _________ __________________________________________________
(должность)       (подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель объекта либо иное лицо, исполняющее его функции:
____________________ _________ __________________________________________________
(должность)             (подпись)       (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)

4.4.3.
Объектіде хабардар ету жоспары бар, оның ішінде мыналар қамтылған:
лауазымдық міндеттерінде штаттан тыс жағдайлардың алдын алу немесе олардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларға қатысуы көзделген қызметкерлерді шақыру схемасы
штаттан тыс жағдайлар кезінде қызметкерлердің іс-қимылдарын регламенттейтін нұсқаулықтар
эвакуациялау жоспарлары
хабардар ету сигналдарының жүйесі
4.4.4.
Хабардар ету жүйесі мыналарды қамтамсыз етеді:
ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты түрде немесе уақытша болатын объекті аумағындағы учаскелерде дыбыстық және (немесе) жарықтық сигналдар беруді
қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын трансляциялауды
"Азаматтық қорғаныс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларына сәйкес хабардар ету сигналдарын жеткізуді
4.4.5.
Хабардар ету жүйесінің іс-қимылы барысында адамдарды эвакуациялау мыналармен сүйемелденеді:
авариялық және күзеттік жарықтандыруды қосумен
эвакуациялық процесті қиындататын (өтетін жерлерде, тамбурларда, баспалдақ алаңдарында және басқа жерлерде адамдардың топталуы) дүрбелеңнің және басқа да көріністердің алдын алуға бағытталған арнайы әзірленген мәтіндердің хабардар ету жүйесі арқылы берумен
эвакуациялау бағыттары мен жолдардың жарық нұсқағыштарын автоматты қосумен
қосымша эвакуациялық шығу есіктерін автоматты ашумен (мысалы, электр магниттік құлыптармен жабдықталған)
Ішкі істер органдарының лауазымды тұлғалары:
_________________ __________ __________________________________________
(лауазымы)       (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_________________ __________ __________________________________________
(лауазымы)       (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Объект басшысы не оның функцияларын атқаратын өзге адам:
_________________ __________ __________________________________________
(лауазымы)      (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))