О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности"
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 318 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 57. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2018 года № 17692
О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности"
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12991, опубликован 16 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского оператора, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского агента, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении гида (гида - переводчика), согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении экскурсовода, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении инструктора туризма, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.".
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему совместному приказу;

"Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 318 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 57 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 қарашада № 17692 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12991 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 16 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бірлескен бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес, туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес, туристік операторға қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес, туристік агентке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес, гидке (гид-аудармашыларға) қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес, экскурсоводқа қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес, туризм нұсқаушысына қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы.".
осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес, көрсетілген бірлескен бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5, 6-қосымшалары жаңа редакцияда жазылсын;

2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в течение двух рабочих дней после его официального опубликования;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Министр Национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 318
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 57
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности(далее – Критерии) разработаны для определения показателей рисков в целях отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере туристской деятельности к степеням риска в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее - Кодекс) и Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371), с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шараладың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
2 қарашадағы № 318 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы № 57
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
29 желтоқсандағы № 1264
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2015 жылғы
31 желтоқсандағы № 842
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Туризм саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 141-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидалары және тексеру парақтарының нысандарына сәйкес тексерулер жүргізу мақсатында бақылау субъекттерді (объекттерді) іріктеу үшін әзірленген.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) значительные нарушения – нарушения требований, установленных в Законе Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон), препятствующие получению качественного туристского обслуживания гражданами Республики Казахстан, являющихся туристами;
2) незначительные нарушения – нарушения, ограничивающие получение достоверной информации гражданами Республики Казахстан, являющихся туристами, а также наличие подтвержденных жалоб и обращений на субъекта (объекта) контроля;
3) грубые нарушения – нарушения требований, установленных в Законе, в части отсутствия уведомления о начале турагентской деятельности, деятельности гида (гида-переводчика), экскурсовода и инструктора туризма, отсутствия договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора, турагента, договора на туристское обслуживание и договора на реализацию туристского продукта, сформированного туроператором, а также наличия подтверждения о предоставлении сведения об особенностях путешествий и опасностях гражданам Республики Казахстан, являющихся туристами;
4) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта)контроля;
6) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта)контроля;
7) субъекты контроля в сфере туристской деятельности (далее –субъекты контроля) – туристские операторы (туроператоры), туристские агенты (турагенты), гиды (гиды-переводчики), экскурсоводы, инструкторы туризма, туристы и их объединения, экскурсанты, иные объединения в области туристской деятельности, государственные органы, регулирующие общественные отношения в области туристской деятельности.
Глава 2. Объективные критерии
3. В области туристской деятельности к высокой степени риска относятся риски вероятности причинения вреда жизни и/или здоровью граждан Республики Казахстан и их законным интересам субъектами контроля.
По объективным критериям к высокой степени риска относятся туристские операторы и туристские агенты.
Не отнесенные к высокой степени риска относятся гиды (гиды-переводчики), экскурсоводы, инструкторы туризма.
Внеплановые проверки применяются в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и не отнесенных к высокой степени риска.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) елеулі бұзушылық – "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) белгіленген туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына сапалы туристік қызмет алуға кедергі жасайтын талаптардың бұзушылығы;
2) елеулісіз бұзушылық – туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына дұрыс ақпарат алуды шектейтін бұзушылық, сондай-ақ бақылау субъектілерге (объектілерге) құқығы бұзылған расталған шағымдардың және өтініштердің болуы;
3) өрескел бұзушылық – Заңда белгіленген турагенттің, гидтің (гид-аудармашының), экскурсоводтың және туризм нұсқаушының қызметінің басталғаны туралы хабарламаның жоқтығы,туристік оператордың және туристік агенттің азаматтық – құқықтық жауапкершілігінің міндетті сақтандырудың, туристік қызмет көрсету және туроператор қалыптастырған туристік өнімді іске асыру шарттарының жоқтығы, сонымен қатар туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына саяхаттың ерекшеліктері туралы берілетін мәлімет бойынша растаудың бар болуы;
4) тәуекел – бақылау субъектінің (объектінің) қызметі нәтижесінде, оның салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) туристік қызмет саласындағы бақылау субъектілер (бұдан әрі – бақылау субъектілері) – туристік операторлар (туроператорлар),туристік агенттер (турагенттер), гидтер (гид-аудармашылар), экскурсоводтар, туризм нұсқаушылары, туристер және олардың бірлестіктері, экскурсанттар, туристік қызмет саласындағы өзге де бірлестіктер, туристік қызмет саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейтін мемлекеттік органдар.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
3. Туристік қызмет саласындағы жоғары тәуекел дәрежесіне Қазақстан Республикасы азаматтарының өміріне және/немесе денсаулығына және бақылау субъектілердің (объектілердің) заңды мүдделіріне зиян келтіру ықтималдығы.
Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне туристік операторлар жәнетуристік агенттер жатады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағанға гидтер (гид-аудармашылар), экскурсоводтар және туризм нұсқаушылары жатады.
Жоспардан тыс тексерулер жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған және жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынга жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу мақсатымен субъективті өлшемшарттар қолданылады.

Глава 3. Субъективные критерии
4. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
5. Для оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности);
2) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта (объекта) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъектов (объектов) контроля, поступивших от физических и юридических лиц, государственных органов;
4) мониторинг информации и сведений, представляемых администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма.
6. На основании источников информации, определенных в пункте 5 Критериев, определяются субъективные критерии степени риска для субъектов туристского рынка согласно приложению к настоящим Критериям.
По источнику информации "результаты предыдущих проверок" Критерии оценки степени риска делятся на следующие степени тяжести требований: грубые, значительные и незначительные.
При наличии одного грубого нарушения, субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений требований применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз - показатель значительных нарушений требований;
SР1 - требуемое количество значительных нарушений;
SР2 - количество значительных нарушений требований.
При определении показателя незначительных нарушений требований применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн - показатель незначительных нарушений требований;
SР1 - требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 - количество нарушенных незначительных требований;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
SР = SРз+ SРн
где:
SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений требований;
SРн - показатель незначительных нарушений требований.
По показателям степени риска субъекты (объекты) контроля относятся:

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
4. Субъективті өлшемшарттарды айқындау:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
5. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бұрынғы тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бұзу ауырлығының дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді);
2) бақылау субъектінің (объектінің) кінәсі бойынша пайда болған оқиғалардың болуы;
3) бақылау субъектілерге (объектілерге) жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан түскен және расталған шағымдар мен өтініштерің болуы және саны;
4) Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі ұсынатын ақпарат пен мәліметтердің мониторингі.
6. Өлшемшарттардың 5-тармағында айқындалған ақпарат көздерінің негізінде осы Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес туристік нарық субъектілері үшін тәуекел дәрежесінің субъективті өлшемшарттар айқындалады.
"Бұрынғы тексеру нәтижелері" ақпарат көзі бойынша Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары талаптарының мынадай ауырлық дәрежелеріне бөлінеді: өрескел, елеулі және елеусіз.
Бір бұзушылық болған кезде субъектіге тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңетіріледі және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел дәрежедегі талаптардың бұзылуы анықталмаған кезде, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз дәрежелерінің жиынтық көрсеткіштері есептеледі.
Елеулі дәрежедегі бұзушылықтың көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7 мұндағы:
SРз – елеулі дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – елеулі дәрежедегі талаптардың бұзушылықтарсаны.
Елеусіз дәрежедегі бұзушылықтың көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3мұндағы:
SРн – елеулі емес дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
SР1 – елеулі емес бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – елеулі емес дәрежедегі талаптардың бұзушылықтарсаны.
Тәуекел дәрежедегі жалпы көрсеткіші (SР) 0 ден 100 дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және көрсеткіштерді мына формула бойынша жиынтықтау арқылы анықталады:
SР = SРз + SРн мұндағы:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
SРн– елеусіз дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектілерге (объектілерге) мыналар жатады:

1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 4. Заключительные положения
7. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
8. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.
При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля.
9. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение к критериям
оценки степени риска в сфере
туристской деятельности
Субъективные критерии степени риска для субъектов туристского деятельности
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
Для туристского оператора

1) жоғарғы тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесі 60 тан 100 дейінгі көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған – тәуекел дәрежесі 0 дан 60 дейінгі көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
4-тарау. Қорытынды ережелер
7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі бір реттен аспайды.
8. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Тәуекелдер дәрежесін тандау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектіге (объектіге) қатысты бұрын есептелген және пайдаланған субъективті өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
9. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Туристік қызмет саласындағы
тәуекел дәрежелерін бағалау
өлшемшарттарына қосымша
Туристік қызмет субъектілері үшін тәуекел дәрежесінің субъективтік өлшемшарттары
р/с №
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежелері
Туристік оператор үшін

1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности)
1
Наличие лицензии на туристскую операторскую деятельность
грубое
2
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
грубое
3
Наличие сформированного туристского продукта
значительное
4
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
грубое
5
Наличие не менее одного работника с туристским образованием, имеющего стаж работы не менее одного года
значительное
6
Наличие помещения для офиса на праве собственности или иных законных основаниях
значительное
7
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов (памятка туриста)
грубое
8
Наличие заключенного договора банковской гарантии с банком второго уровня, предусматривающей оплату в пользу администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма либо третьих лиц, определенных администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, денег, обеспеченных банковской гарантией, с предоставлением подлинника либо нотариально засвидетельствованной копии договора администратору системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
грубое
9

1. Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудыңнәтижелері (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтамағанда белгіленеді)
1
Туристік операторлық қызметке лицензияның болуы
өрескел
2
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шарттың бар болуы
өрескел
3
Қалыптасқан туристік өнімнің бар болуы
елеулі
4
Туристік өнімді өткізуге агенттік шарттың болуы
өрескел
5
Туристік білімі бар, жұмыс өтілі бір жылдан кем емес, бір адамнан кем емес жұмыскердің барболуы
елеулі
6
Меншік құқығы бар немесе өзге заңды негізде кеңсе үшін үй – жайдың бар болуы
елеулі
7
Туристерге елге (орынға) келу, кету, уақытша болу қағидалар туралы заңнамасы туралы, жергілікті халықтың дәстүрлері туралы, діни салттары, киелі жерлері, ерекше қорғауға алынған табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштері және ерекше қорғауда тұрған, басқа туристік көрсету объектілерді қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат барысында оларға кездесетін және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыра алатын қауіптер туралы саяхат ерекшеліктері туралы, қажетті және дұрыс ақпарат туралы жазбаша растаудың болуы (туристік жадынама)
өрескел
8
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісіне шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің не Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі айқындаған үшінші тұлғаның пайдасына банк кепілдігімен қамтамасыз етілген ақшаны төлеуді көздейтін, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартының болуы
өрескел
9

Наличие платежного документа, подтверждающего перечисление на специальный счет денег с каждого туристского продукта, сформированного туроператором или туроператором-фрахтователем и реализованного турагентом гражданину Республики Казахстан, в сумме 0,5 месячных расчетных показателей
грубое
2. Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта (объекта) контроля
1
Наличие подтвержденной информации, поступившей от государственных органов о нарушении законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в Республике Казахстан
грубое
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъектов контроля, поступивших от физических и юридических лиц, государственных органов
1
Наличие подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
4. Мониторинг информации и сведений, представляемых администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
1
Наличие информации об отсутствии заключенного договора банковской гарантии с банком второго уровня, предусматривающей оплату в пользу администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма либо третьих лиц, определенных администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, денег, обеспеченных банковской гарантией, с предоставлением подлинника либо нотариально засвидетельствованной копии договора администратору системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
грубое
2
Наличие информации о не перечислении на специальный счет денег с каждого туристского продукта, сформированного туроператором или туроператором-фрахтователем и реализованного турагентом гражданину Республики Казахстан, в сумме 0,5 месячных расчетных показателей
грубое
Для туристского агента
1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести нарушений контроля (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности)
1
Наличие уведомления о начале туристской агентской деятельности
грубое
2
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
грубое
3
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
грубое
4
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов (памятка туриста)
грубое

Арнайы шотқа туроператор немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушы қалыптастырған және турагент Қазақстан Республикасының азаматына өткізген әрбір туристік өнімнен 0,5 айлық есептік көрсеткіш сомада ақшаны аударғандығын куәландыратын, төлем құжатының болуы
өрескел
2. Бақылау субъектінің (объектінің) кінәсі бойынша пайда болған оқиғалардың болуы
1
Мемлекеттік органдардан түскен Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу туралы расталған ақпараттың болуы
өрескел
3. Бақылау субъектілерге жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан түскен және расталған шағымдар мен өтініштерің болуы және саны
1
Құқығы бұзылған жеке және заңды тұлғалардан түскен расталған шағымдардың және өтініштердің болуы
елеулі
4. Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі ұсынатын ақпарат пен мәліметтердің мониторингі
1
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісіне шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің не Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі айқындаған үшінші тұлғаның пайдасына банк кепілдігімен қамтамасыз етілген ақшаны төлеуді көздейтін, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартыныңболмауы туралы ақпараттың болуы
өрескел
2
Арнайы шотқа туроператор немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушы қалыптастырған және турагент Қазақстан Республикасының азаматына өткізген әрбір туристік өнімнен 0,5 айлық есептік көрсеткіш сомада ақшаны аударылмау туралы ақпараттың болуы
өрескел
Туристік агент үшін
1. Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтамағанда белгіленеді)
1
Туристік агенттің қызметін жүзеге асыруды бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шарттың бар болуы
өрескел
3
Туристік өнімді өткізуге агенттік шарттың болуы
өрескел
4
Туристерге елге (орынға) келу, кету, уақытша болу қағидалар туралы заңнамасы туралы, жергілікті халықтың дәстүрлері туралы, діни салттары, киелі жерлері, ерекше қорғауға алынған табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштері және ерекше қорғауда тұрған, басқа туристік көрсету объектілерді қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат барысында оларға кездесетін және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыра алатын қауіптер туралы саяхат ерекшеліктері туралы, қажетті және дұрыс ақпарат туралы жазбаша растаудың болуы (туристік жадынама)
өрескел

2. Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта (объекта) контроля
1
Наличие подтвержденной информации, поступившей от государственных органов о нарушении законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в Республике Казахстан
грубое
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъектов контроля, поступивших от физических и юридических лиц, государственных органов
1
Наличие подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 318
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 57
Приложение 2 к совместному
приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении
туристского оператора
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля _______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля_______________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие лицензии на туристскую операторскую деятельность
2
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
3
Наличие сформированного туристского продукта
4
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
5
Наличие не менее одного работника с туристским образованием, имеющего стаж работы не менее одного года
6
Наличие помещения для офиса на праве собственности или иных законных основаниях
7
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов (памятка туриста)
8
Наличие заключенного договора банковской гарантии с банком второго уровня, предусматривающей оплату в пользу администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма либо третьих лиц, определенных администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, денег, обеспеченных банковской гарантией, с предоставлением подлинника либо нотариально засвидетельствованной копии договора администратору системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
9

2. Бақылау субъектінің (объектінің) кінәсі бойынша пайда болған оқиғалардың болуы
1
Мемлекеттік органдардан түскен Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу туралы расталған ақпараттың болуы
өрескел
3. Бақылау субъектілге жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан түскен және расталған шағымдар мен өтініштерің болуы және саны
1
Құқығы бұзылған жеке және заңды тұлғалардан түскен расталған шағымдардың және өтініштердің болуы
елеулі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
2 қарашадағы № 318 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 57 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
29 желтоқсандағы № 1264
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2015 жылғы
31 желтоқсандағы № 842
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Туристік операторға қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт_____________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы
____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (Жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі__________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Туристік операторлық қызметке лицензияның болуы
2
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шартының болуы
3
Қалыптастырған туристік өнімнің болуы
4
Туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шартының болуы
5
Еңбек өтілі бір жылдан кем емес, туристік білімі бар, кемінде бір қызметкердің болуы
6
Жеке меншік құқығындағы немесе өзгеде заңды негіздегі кеңсеге арналған үй-жайдың болуы
7
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары туралы, заңнама туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрып, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы (туристік жадынама)
8
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісіне шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің не Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі айқындаған үшінші тұлғаның пайдасына банк кепілдігімен қамтамасыз етілген ақшаны төлеуді көздейтін, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартының болуы
9

Наличие платежного документа, подтверждающего перечисление на специальный счет денег с каждого туристского продукта, сформированного туроператором или туроператором-фрахтователем и реализованного турагентом гражданину Республики Казахстан, в сумме 0,5 месячных расчетных показателей
Должностное(ые) лицо(а) __________ ________ ______________________________________
(должность)       (подпись)       (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
__________ _________ ____________________________________________________________
(должность) (подпись)             (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ____________ ________ ______________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 318
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 57
Приложение 3 к совместному
приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского агента
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением (объекта) контроля
________________________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие уведомления о начале турагентской деятельности
2
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
3
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
4
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов (памятка туриста)
Должностное(ые) лицо(а) __________ ________ ______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
__________ _________ ____________________________________________________________
(должность) (подпись)                   (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ____________ ________ ______________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 318
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 57
Приложение 4
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении гида
(гида - переводчика)
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля _______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля_______________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие уведомления о начале деятельности гида (гида-переводчика)
2
Наличие гражданства Республики Казахстан, а также сертификата о прохождении подготовки в сфере туризма
3
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов (памятка туриста)
Должностное(ые) лицо(а) __________ ________ ______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
__________ _________ ___________________________________________________________
(должность) (подпись)                   (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ____________ ________ _____________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 318
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 57
Приложение 5
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении экскурсовода
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля________________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля субъекта
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля_______________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие уведомления о начале деятельности экскурсовода
2
Наличие гражданства Республики Казахстан, а также сертификата о прохождении подготовки в сфере туризма
3
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов (памятка туриста)
Должностное(ые) лицо(а) __________ ________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
__________ _________ ___________________________________________________________
(должность) (подпись)             (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ____________ ________ _____________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 318
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 57
Приложение 6
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан от
31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении
инструктора туризма
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля_______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля_______________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие уведомления о начале деятельности инструктора туризма
2
Наличие гражданства Республики Казахстан, а также сертификата о прохождении подготовки в сфере туризма
3
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов (памятка туриста)
Должностное(ые) лицо(а) __________ ________ ______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
__________ _________ ____________________________________________________________
(должность) (подпись)             (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ____________ ________ ______________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя и отчество
(при его наличии)

Арнайы шотқа туроператор немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушы қалыптастырған және турагент Қазақстан Республикасының азаматына өткізген әрбір туристік өнімнен 0,5 айлық есептік көрсеткіш сомада ақшаны аударғандығын куәландыратын, төлем құжатының болуы
Лауазымдық тұлға (лар) ____________ _________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________ _______ ______________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты ( бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы _____________ _______________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
2 қарашадағы № 318 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 57 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
29 желтоқсандағы № 1264
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2015 жылғы
31 желтоқсандағы № 842
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Туристік агентке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы
____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (Жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Туристік агенттік қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болуы
2
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шартының болуы
3
Туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шарттың болуы
4
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы(туристік жадынама)
Лауазымдық тұлға (лар) ____________ _______ ________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________ _______ ____________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы _____________ ______ _______________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
2 қарашадағы № 318 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 57 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
29 желтоқсандағы № 1264
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2015 жылғы
31 желтоқсандағы № 842
бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Гидке (гид-аудармашыға) қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы
____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (Жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Гид (гид-аудармашы) қызметінің басталғаны туралы хабарламаның болуы
2
Қазақстан Республикасы азаматтығының, сондай-ақ туризм саласындағы даярлықтан өткені туралы сертификаттың болуы
3
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы(туристік жадынама)
Лауазымдық тұлға (лар) ____________ _______ _________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________ _______ ______________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы _____________ ______ ________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
2 қарашадағы № 318 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 57 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
29 желтоқсандағы № 1264
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2015 жылғы
31 желтоқсандағы № 842
бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Экскурсоводқа қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы
____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (Жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Экскурсовод қызметінің басталғаны туралы хабарламаның болуы
2
Қазақстан Республикасының азаматтығының, туризм саласында даярлықтан өткені туралы сертификаттың болуы
3
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы(туристік жадынама)
Лауазымдық тұлға (лар) ____________ _______ _________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________ _______ ______________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы _____________ ______ ________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
2 қарашадағы № 318 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 57 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2015 жылғы
29 желтоқсандағы № 1264
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2015 жылғы
31 желтоқсандағы № 842
бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Туризм нұсқаушысына қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы
____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (Жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны туралы хабарламаның болуы
2
Қазақстан Республикасы азаматтығының, сондай-ақ туризм саласында даярлықтан өткені туралы сертификаттың болуы
3
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы(туристік жадынама)
Лауазымдық тұлға (лар) ____________ _______ _________________________________
(лауазымы) (қолы) тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________ _______ ______________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы _____________ ______ ________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)