Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов при проведении операций по недропользованию в области углеводородов
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 ноября 2018 года № 453 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 ноября 2018 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2018 года № 17797.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 382 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.12022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с пунктом 5 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 382 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.12022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска при проведении операций по недропользованию в области углеводородов согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на добычу углеводородов согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на море в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на море в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на добычу углеводородов согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов в отношении физических или юридических лиц, право проведения операций по недропользованию которых прекращено согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;

Көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 23 қарашадағы № 453 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 23 қарашадағы № 77 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 қарашада № 17797 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 382 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 5-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 382 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезіндегі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықтағы көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықтағы көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты теңіздегі көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты теңіздегі көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы тоқтатылған жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі тексеру парағы;

7) проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов в отношении физических или юридических лиц, обладающих разрешением на создание и размещение морских объектов согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 718 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 800 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области проведения нефтяных операций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12673, опубликован 27 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 453 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 77
Критерии оценки степени риска при проведении
операций по недропользованию в области углеводородов
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 382 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.12022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023).

7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес теңіз объектілерін құруға және орналастыруға рұқсаты құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Мұнай операцияларын жүргізу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 718 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 800 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12673 болып тіркелген, 2016 жылғы 27 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 23 қарашадағы
№ 453 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 23 қарашадағы
№ 77 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезіндегі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 382 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска при проведении операций по недропользованию в области углеводородов (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Предпринимательский кодекс), Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577) с целью отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере контроля при проведении операций по недропользованию в области углеводородов по степеням риска.
2. В Критериях используются следующие понятия:
1) субъект контроля – физические или юридические лица, обладающие правом проведения операций по недропользованию в области углеводородов, а также физические или юридические лица право проведения операций по недропользованию которых прекращено;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительные нарушения – нарушения, связанные с:
несоблюдением требования по направлению ежегодно в уполномоченный орган в области углеводородов отчетов о выполнении программ развития переработки сырого газа;
несоблюдением требования по самостоятельному тестированию каждого продуктивного пласта при опробовании пласта и испытании скважин (на срок, установленный проектным документом, но не более 90 (девяносто) дней для каждого объекта испытания с проведением комплекса промыслово-геологических и гидродинамических исследований);
отсутствием в технологическом режиме работы скважин технологической нормы отбора жидкости – для каждой добывающей скважины и объема нагнетаемого вытесняющего агента (приемистость) – для каждой нагнетательной скважины;
отсутствием технологических режимов работы добывающих скважин, составляющихся ежемесячно или один раз в квартал в зависимости от стабильности условий разработки объекта. Одновременно с технологическими режимами работы добывающих скважин составляется и утверждается план геолого-технических мероприятий по обеспечению норм отбора жидкости из скважин и эксплуатационного объекта в целом;
несоблюдением требований к формированию конкурсной комиссии в соответствии с порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов;
несоблюдением требований к размещению объявления о проведении открытого конкурса и конкурсной документации в реестре (системе) в соответствии с порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезіндегі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 5-тармағына (бұдан әрі – Кәсіпкерлік кодекс), "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес Көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезіндегі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында әзірленді.
2. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі – көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғалар, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы тоқтатылған жеке немесе заңды тұлғалар;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылықтар – шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламаларының орындалуы туралы есептерді жыл сайын көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жіберу бойынша талапты сақтамаумен;
қабаттарды сынамалау және ұңғымаларды сынау кезінде әрбір өнімді қабаттарды дербес тестілеу бойынша талапты сақтамауымен (жобалау құжатында белгіленген, бірақ кәсіпшілік-геологиялық және гидродинамикалық зерттеулер кешенін жүргізе отырып әрбір сынақ объектісі үшін 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге)
ұңғымалардың технологиялық жұмыс режимдерінде әрбір өндіруші ұңғыма үшін – сұйықтықты іріктеудің технологиялық нормасының және әрбір қысыммен айдау ұңғымасы үшін – ауыстыру агентінің (қабылдағыштық) көлемінің болмауымен;
объектіні игеру шарттарының тұрақтылығына байланысты ай сайын немесе тоқсанына бір рет жасалатын, өндіру ұңғымалары жұмысының технологиялық режимдерінің болмауымен. Өндіруші ұңғымалар жұмысының технологиялық режимдерімен бір мезгілде ұңғымалардан және тұтастай пайдалану объектісінен сұйықтық алу нормаларын қамтамасыз ету жөніндегі геологиялық-техникалық іс-шаралар жоспары жасалады және бекітіледі;
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне сәйкес конкурстық комиссияны қалыптастыруға қойылатын талаптарды сақтамау;
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне сәйкес ашық конкурс және конкурстық құжаттама өткізу туралы хабарландыруды тізілімде (жүйеде) орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамау;

4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительные нарушения – нарушения, связанные с несоблюдением обязывающей нормы Кодекса;
6) грубые нарушения – нарушения, связанные с несоблюдением запрещающей нормы Кодекса;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Сноска. Пункт 2 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска (далее – степени риска):

4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылықтар – Кодекстің міндеттейтін нормаларын сақтамаумен байланысты бұзушылықтар;
6) өрескел бұзушылықтар –Кодекстің тыйым салатын нормаларын сақтамаумен байланысты бұзушылықтар;
7) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілері (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызылады:

1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
5. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
6. Определение риска осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
7. Субъекты контроля, являющиеся физическими или юридическими лицами, обладающими правом проведения операций по недропользованию на добычу углеводородов (имеющие контракт на недропользование) относятся к высокой степени риска.
Субъекты контроля, являющиеся физическими или юридическими лицами, обладающими правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов (имеющие контракт на недропользование) относятся к средней степени риска.
Субъекты контроля, являющиеся физическими или юридическими лицами, право проведения операций по недропользованию в области углеводородов которых прекращено, относятся к низкой степени риска.
8. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска;
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
Для оценки степени риска для проведения профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля в уполномоченный орган в области углеводородов;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах.
Для оценки степени риска для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям используется источник информации - результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах.

1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
4. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
6. Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне қарай жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлар ауырлығының, зиянның ауқымы;
3) адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
7. Көмірсутектер өндіру саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие (жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарты бар) жеке немесе заңды тұлғалар болып табылатын бақылау субъектілері жоғары тәуекел дәрежесіне жатады.
Көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие (жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарты бар) жеке немесе заңды тұлғалар болып табылатын бақылау субъектілері орташа тәуекел дәрежесіне жатады.
Көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы тоқтатылған жеке немесе заңды тұлғалар болып табылатын бақылау субъектілері төмен тәуекел дәрежесіне жатады.
8. Жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелді бағалау.
10. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежелерін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеріс парағында көрсетілген заңнама талаптары сақталмаған кезде белгіленеді.
Рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін тәуекел дәрежесін бағалау үшін ақпарат көзі – алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
По данным, полученным по результатам предыдущих проверок, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 10 настоящих критерии, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулердің (SP) нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады, кейіннен деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіреді.
Rпром = SP + SC, қайда
Rпром-субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
ЅР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобын бақылаудың әрбір субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жататын бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктемелі жиынтық (іріктеме) құрайды.
Алдыңғы тексерулердің нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 10-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 100 балл теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш келесі формула бойынша есептеледі:
ЅРз = (SР2 х 100/SР1) x 0,7, мұндағы:
ЅРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың қажетті саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны;
Шамалы бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш келесі формула бойынша есептеледі:
ЅРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұндағы:
ЅРн – шамалы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – кішігірім бұзушылықтардың қажетті саны;
ЅР2 – анықталған шамалы бұзушылықтар саны;

Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к одной из следующих степеней риска:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия ,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.
Степени нарушении требований к субъектам при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Степени нарушении требований к субъектам при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на добычу углеводородов согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Степени нарушении требований к субъектам при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на море в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
Степени нарушении требований к субъектам при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на море в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на добычу углеводородов согласно приложению 4 к настоящим Критериям.
Степени нарушении требований к субъектам при проведении операций по недропользованию в области углеводородов в отношении физических или юридических лиц, обладающих разрешением на создание и размещение морских объектов согласно приложению 5 к настоящим Критериям.

Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100 балға дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтар көрсеткіштерін жинақтау жолымен айқындалады:
ЅР = SРз + SРн, қайда:
ЅР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
ЅРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅРн – шамалы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызуға негіз болып табылады:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қоса алғанда 71-ден 100-ге дейін болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алғанда болғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізіледі;
3) тәуекелдің төмен дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ға дейін қоса алғанда болғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдылығын және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес 0-ден 100 балға дейінгі шкала бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші есептеледі.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0 ден 100 балға дейінгі шкала бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi– субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi – xi субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы,
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – жеке бақылау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды) ,
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша ең жоғары ықтимал мән (шкаланың жоғарғы шекарасы),
Rmin– бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша мүмкін болатын ең төменгі мән (шкаланың төменгі шекарасы),
Rпром – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықта көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде субъектілерге қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі.
Осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықта көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде субъектілерге қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі.
Осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты теңізде көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде субъектілерге қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі.
Осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты теңізде көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде субъектілерге қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі.
Осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес теңіз объектілерін құруға және орналастыруға рұқсаты құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде субъектілерге қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі.

Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям, которые приведены в приложениях 6, 7, 8 и 9 к настоящим Критериям.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется органом контроля в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, не чаще одного раз в год.
Анализ получаемых сведений и оценка по показателям осуществляется два раза в год до первого мая и до первого декабря отчетного года.
Если в отношении субъекта (объекта) контроля ранее проводился профилактический контроль с посещением, анализируемым периодом является период со дня после даты окончания последнего профилактического контроля с посещением до начала проводимого анализа.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Сноска. Пункт 11 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска при проведении операций
по недропользованию в области
углеводородов
Степени нарушений требований при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным совместным приказом Министра энергетики РК от 28.02.2024 № 83 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 01.03.2024 № 7 (вводится в действие с 28.02.2024).
№ п/п
Требование
Степень нарушения
1
Соблюдение обязанности незамедлительного приостановления операций по недропользованию в случае несоответствия обеспечения ликвидации последствий недропользования либо его прекращения, а также при его отсутствии
Значительное
2
Соблюдение обязанности по поставке углеводородов, добытых в период разведки, в полном объеме на внутренний рынок Республики Казахстан, за исключением углеводородов, потребляемых на собственные технологические нужды или сжигаемых в случаях угрозы или возникновения аварийных ситуаций, угрозы жизни персоналу или здоровью населения и окружающей среде; при испытании объектов скважин; при пробной эксплуатации месторождения
Значительное
3
Соблюдение требования по ведению и хранению в электронном и бумажном формате информации (документов) по недропользованию, а именно:
по эксплуатации скважин и выполнению геолого-технических мероприятий;
материалы по режимам работы скважин;
о всех работах по добыче углеводородов;
первичной документации по месторождению;
о проведенных ремонтных работах, их содержании, межремонтном периоде работы оборудования и скважин, а также технико-экономической эффективности выполненных работ на протяжении всего периода эксплуатации объекта;
всех материалов (актов, приказов, протоколов и других материалов) по консервации и (или) ликвидации нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов
Значительное
4
Соблюдение обязанности по принятию на баланс всех ранее пробуренных скважин, находящихся на территории участка недр, проведению по ним мониторинга
Значительное
5
Соблюдение требования по проведению операций по недропользованию в соответствии с проектным документом, а также запрета по проведению таких работ при отсутствии проектного документа
Грубое
6
Соблюдение требования по обустройству месторождения в соответствии с техническим проектным документом
Грубое
7
Соблюдение обязанности по обеспечению достоверного учета добытых углеводородов
Значительное
8
Соблюдение требования по ликвидации последствий недропользования по углеводородам и (или) консервации участка недр
Значительное
9
Соблюдение требования по ликвидации и (или) консервации технологических объектов
Значительное
10

Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 6, 7, 8 және 9-қосымшаларда келтірілген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
Талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдер қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың еселігін бақылау органы жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жылына бір реттен жиі емес айқындайды.
Алынатын мәліметтерді талдау және көрсеткіштер бойынша бағалау жылына екі рет есепті жылдың бірінші мамырына дейін және бірінші желтоқсанына дейін жүзеге асырылады.
Егер бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілген болса, соңғы бару арқылы профилактикалық бақылаудың аяқталу күнінен кейінгі күннен бастап жүргізілетін талдаудың басталуына дейінгі кезең талдау кезеңі болып табылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Көмірсутектер саласында жер
қойнауын пайдалану бойынша
операцияларды жүргізу кезіндегі
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықтағы көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 28.02.2024 № 83 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 01.03.2024 № 7 (28.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды қамтамасыз ету сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ ол болмаған кезде жер қойнауын пайдалану операцияларын тез арада тоқтату немесе оны жою бойынша міндетін сақтау
Елеулі
2
Технологиялық қажеттіліктерге тұтынатын немесе авариялық жағдай қатері немесе оның туындауы, персоналдың өміріне немесе халық денсаулығына және қоршаған ортаға қатер төнуі, ұңғыма объектілерін сынау кезіндегі, шикі газды кен орнын сынамалап пайдалану кезіндегі жағылатын көмірсутектерді қоспағанда, көмірсутектерді, оның ішінде барлау кезінде өндірілген, толық көлемде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына беруге міндетін сақтау
Елеулі
3
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі ақпаратты (құжаттарды) электрондық және қағаз форматта жүргізу және сақтау жөніндегі талапты сақтау, атап айтқанда:
ұңғымаларды пайдалану және геологиялық-техникалық іс-шараларды орындау бойынша;
ұңғымалардың жұмыс режимі бойынша материалдар;
көмірсутектерді өндіру жөніндегі барлық жұмыстар туралы;
кен орны бойынша бастапқы құжаттама;
жүргізілген жөндеу жұмыстары, оларды күтіп-ұстау, жабдықтар мен ұңғымалар жұмысының жөндеуаралық кезеңі, сондай-ақ объектіні пайдаланудың бүкіл кезеңі ішінде орындалған жұмыстардың техникалық-экономикалық тиімділігі туралы;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде әртүрлі мақсаттағы мұнай, газ және айдау ұңғымаларын консервациялау және (немесе) жою жөніндегі барлық материалдар (актілер, бұйрықтар, хаттамалар және басқа материалдар).
Елеулі
4
Жер қойнауы учаскесінің аумағындағы бұрын бұрғыланған барлық ұңғымаларды балансқа қабылдауға, олар бойынша мониторинг жүргізуге міндетін сақтау
Елеулі
5
Жобалау құжатына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу жөніндегі талапты, сондай-ақ жобалау құжаты болмаған кезде осындай жұмыстарды жүргізуге тыйым салуды сақтау
Өрескел
6
Техникалық жобалау құжатына сәйкес кен орнын жайластыру жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
7
Өндіріліп алынған көмірсутектерді дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету бойынша міндетін сақтау
Елеулі
8
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану салдарын жою және (немесе) жер қойнауы учаскесін консервациялау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
9
Технологиялық объектілерді жою және (немесе) консервациялау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
10

Соблюдение обязанности по представлению уполномоченному органу в области углеводородов годовых (на один финансовый год) и среднесрочных (на пять финансовых лет) программ закупа товаров, работ и услуг не позднее 1 (первого) февраля планируемого для проведения закупок года, либо не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней с даты заключения контракта, а также информации о планируемом приобретении возмездных услуг оператора в случае его привлечения недропользователем
Значительное
11
Соблюдение требования по представлению в уполномоченный орган в области углеводородов нижеперечисленных отчетов по установленным законодательством формам и порядку посредством единой государственной системы управления недропользованием с удостоверенной электронной цифровой подписью первого руководителя или уполномоченного представителя:
1) о приобретенных товарах, работах и услугах, а также объеме внутристрановой ценности в них;
2) о внутристрановой ценности в кадрах;
3) о расходах по финансированию обучения казахстанских кадров;
4) о расходах на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы;
5) об исполнении лицензионно-контрактных условий;
6) о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя;
7) об ежесуточной информации по добыче и сдаче нефти и газового конденсата;
8) об ежемесячной информации по добыче нефти, газового конденсата и стадиям разработки по месторождениям (скважинам);
9) о фактической ежемесячной добыче и сдаче нефти, газового конденсата;
10) об ежемесячной информации по балансу нефти;
11) об ежемесячной информации по ценам на нефть компании;
12) об ежемесячной информации по добыче, сдаче и остаткам нефти и газового конденсата по получателям;
13) об ежегодной информации по плану добычи и сдачи нефти и газового конденсата;
14) об ежесуточной информации по добыче попутного и природного газа;
15) о фактической ежемесячной добыче попутного и природного газа;
16) об ежемесячной информации по движению попутного и природного газа;
17) об ежегодной информации по плану добычи попутного и природного газа
Значительное
12.
Соблюдение требования по осуществлению корректировки проектных показателей в рамках проведения авторского надзора проектной организацией за реализацией проекта разведочных работ (в случаях: изменения графика бурения без уменьшения количества независимых проектируемых скважин, предусмотренного в базовом проектном документе; корректировки местоположения проектируемых скважин; изменения видов и объемов исследовательских работ; корректировки объектов испытания и их количества в пробуренных и проектируемых поисковых и оценочных скважинах), за реализацией проектного документа на пробную эксплуатацию (в случаях: изменения графика бурения без уменьшения количества проектируемых скважин, предусмотренного в базовом проектном документе; корректировки местоположения проектируемых скважин; корректировки режимов эксплуатации скважин; изменения вида и объемов исследовательских работ; корректировки объектов испытания и их количества в пробуренных и проектируемых оценочных и опережающих добывающих скважинах) и направления их в уведомительном порядке в компетентный орган
Значительное
13
Соблюдение запрета на сжигание сырого газа в факелах без разрешения уполномоченного органа, за исключением случаев угрозы или возникновения аварийных ситуаций, угрозы жизни персоналу или здоровью населения и окружающей среде
Грубое
14
Соблюдение обязанности в течение десяти дней письменно уведомить уполномоченные органы в области углеводородов и охраны окружающей среды при сжигании сырого газа в факелах без разрешения, с указанием причин, по которым произошло сжигание сырого газа, и сведений об объемах сожженного сырого газа в случае угрозы или возникновения аварийных ситуаций, угрозы жизни персоналу или здоровью населения и окружающей среде
Значительное
15
Наличие утвержденной уполномоченным органом в области углеводородов программы развития переработки сырого газа
Значительное
16
Соблюдение требования по направлению ежегодно в уполномоченный орган в области углеводородов отчетов о выполнении программ развития переработки сырого газа
Незначительное
17
Соблюдение требования по самостоятельному тестированию каждого продуктивного пласта при опробовании пласта и испытании скважин на срок, установленный проектным документом, но не более 90 (девяносто) дней для каждого объекта испытания с проведением комплекса промыслово-геологических и гидродинамических исследований
Незначительное
18
Соблюдение запрета на эксплуатацию скважин:
в которых произошел неуправляемый прорыв газа по пласту, или по заколонному пространству;
при отсутствие насосно-компрессорных труб;
при отсутствие скважинного и наземного оборудования, обеспечивающего раздельный учет добываемой продукции и проведение промысловых исследований каждого объекта при одновременно раздельной эксплуатации двух или более объектов одной скважиной;
фонтанных или переведенных на механизированный способ через межтрубное (затрубное) пространство;
с газовым фактором, превышающим проектные значения, указанные в базовых проектных документах и проектных документах на разведку и добычу углеводородов;
на форсированный отбор жидкости в скважинах при давлениях ниже допустимого значения забойного давления, если проектным документом не предусмотрено иное;
без оборудования для индивидуального или группового замера дебита и для исследования скважин;
без манометров устьевого и затрубного давлений, устройств для отбора устьевых проб и замера температуры на устье, арматурных площадок и лубрикаторов для спуска в скважины глубинных приборов (манометров, термометров, дебитомеров, пробоотборников)
Грубое
19
Наличие в технологическом режиме работы скважин технологической нормы отбора жидкости – для каждой добывающей скважины и объема нагнетаемого вытесняющего агента (приемистость) – для каждой нагнетательной скважины
Незначительное
20
Наличие технологических режимов работы добывающих скважин, составляющихся ежемесячно или один раз в квартал в зависимости от стабильности условий разработки объекта. Одновременно с технологическими режимами работы добывающих скважин составляется и утверждается план геолого-технических мероприятий по обеспечению норм отбора жидкости из скважин и эксплуатационного объекта в целом
Незначительное
21
Соблюдение запрета на гидроразрыв пласта пластовых залежей с маломощной покрышкой во избежание разгерметизации залежей углеводородов
Грубое
22
Соблюдение требований к формированию конкурсной комиссии в соответствии с порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Незначительное
23
Недопущение установления иных требований в конкурсной документации, не предусмотренных порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Грубое
24
Соблюдение требований к размещению объявления о проведении открытого конкурса и конкурсной документации в реестре (системе) в соответствии с порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Незначительное
25
Недопущение необоснованного допуска и (или) отклонения заказчиком конкурсных заявок потенциальных поставщиков с нарушением порядка приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Грубое
26
Соблюдение требований к содержанию и условиям заключения договора о приобретении товаров, работ и услуг
Значительное
27
Соблюдение обязанности по приобретению товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, способами открытого конкурса, из одного источника и открытого конкурса на понижение (электронные торги) с применением реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей или иных систем электронного закупа, расположенных в казахстанском сегменте интернета, работа которых синхронизирована с работой такого реестра
Значительное
28
Соблюдение требования по условному уменьшению цены конкурсной заявки участников конкурса – казахстанских производителей работ и услуг на двадцать процентов при определении победителя конкурса по приобретению работ и услуг
Значительное
29
Соблюдение обязанности по утверждению и представлению для прохождения экспертиз проекта консервации участка недр в течение двух месяцев со дня прекращения права недропользования либо приостановления действия контракта на недропользование по углеводородам, а также завершения консервации участка недр в сроки, установленные в проекте консервации
Значительное
30
Соблюдение запрета на проведение деятельности в области добычи и (или) оборота нефти и газового конденсата, операций по добыче, и (или) обороту сырой нефти и газового конденсата без оснащения производственных объектов приборами учета и обеспечения их функционирования
Грубое
31
Соблюдения требования по предоставлению субъектами, осуществляющие деятельность в области оборота сырой нефти и газового конденсата, доступа уполномоченному органу в области углеводородов к имеющимся у них системам учета данных о количестве находящихся в обороте сырой нефти и газового конденсата, подготовленных к поставке потребителю
Значительное
32
Соблюдения требования по представлению заявки на поставку нефти для формирования графиков поставки нефти ежемесячно до пятого числа месяца предшествующего отчетному месяцу
Значительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска при проведении операций
по недропользованию в области
углеводородов
Степени нарушений требований при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на добычу углеводородов

Жер қойнауын пайдаланушылармен көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жылдың 1 (бірінші) ақпанынан кешіктірмей не келісімшарт жасалған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық (бір қаржы жылына арналған) және орта мерзімді (бес қаржы жылына арналған) бағдарламаларын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы операторды тартқан кезде оператордың ақылы қызметтер көрсетуі жоспарланатын сатып алу туралы ақпаратты ұсыну бойынша міндетін сақтау
Елеулі
11
Бірінші басшының немесе уәкілетті өкілдің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы заңнамада белгіленген нысандар мен тәртіп бойынша төменде көрсетілген есептерді көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға ұсыну жөніндегі талапты сақтау:
1) сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ олардағы ел ішіндегі құндылық көлемі туралы;
2) кадрлардағы ел ішіндегі құндылық туралы;
3) қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру жөніндегі шығыстар туралы;
4) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар туралы;
5) лицензиялық-келісімшарттық шарттардың орындалуы туралы;
6) жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын адамдардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы;
7) Мұнай мен газ конденсатын өндіру және тапсыру жөніндегі тәуліктік ақпарат туралы;
8)мұнай, газ конденсатын өндіру және кен орындары (ұңғымалар) бойынша игеру сатылары жөніндегі ай сайынғы ақпарат туралы;
9) мұнайды, газ конденсатын нақты ай сайын өндіру және тапсыру туралы;
10) мұнай балансы бойынша ай сайынғы ақпарат туралы;
11) компанияның мұнай бағасы бойынша ай сайынғы ақпарат туралы;
12) алушылар бойынша мұнай мен газ конденсатын өндіру, өткізу және қалдықтары жөніндегі ай сайынғы ақпарат туралы;
13) мұнай мен газ конденсатын өндіру және тапсыру жоспары бойынша жыл сайынғы ақпарат туралы;
14) ілеспе және табиғи газды өндіру жөніндегі тәуліктік ақпарат туралы;
15) ілеспе және табиғи газды нақты ай сайын өндіру туралы;
16) ілеспе және табиғи газдың қозғалысы жөніндегі ай сайынғы ақпарат туралы;
17) ілеспе және табиғи газды өндіру жоспары бойынша жыл сайынғы ақпарат туралы
Елеулі
12.
Жобалау ұйымының барлау жұмыстары жобасының іске асырылуын (мынадай жағдайларда: базалық жобалау құжатта көзделген жобаланатын тәуелсіз ұңғымалардың санын азайтпай, бұрғылау графигін өзгерту; жобаланатын ұңғымалардың орналасу жерін түзету; зерттеу жұмыстарының түрлері мен көлемдерін өзгерту; сынау объектілерін және бұрғыланған және жобаланатын іздестіру және бағалау ұңғымаларындағы санын түзету), сынамалық пайдалануға арналған жобалау құжатының іске асырылуын (мынадай жағдайларда: базалық жобалау құжатта көзделген жобаланатын ұңғымалардың санын азайтпай, бұрғылау графигін өзгерту; жобаланатын ұңғымалардың орналасу жерін түзету; ұңғымаларды пайдалану режимдерін түзету; зерттеу жұмыстарының түрлері мен көлемдерін өзгерту; сынау объектілерін және бұрғыланған және жобаланып отырған бағалау және озық өндіруші ұңғымалардағы олардың санын түзету) авторлық қадағалау жүргізу шеңберінде жобалау көрсеткіштерін түзетуді жүзеге асыру және оларды хабарлама тәртібімен құзыретті органға жіберу бойынша талапты сақтау
Елеулі
13
Авариялық жағдайлар қатері төнген немесе туындаған, персоналдың өміріне немесе халықтың денсаулығына және қоршаған ортаға қатер төнген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның рұқсатынсыз шикі газды факелде жағуға салынған тыйымды сақтау
Өрескел
14
Авариялық жағдай қатері немесе оның туындауы, персоналдың өміріне немесе халық денсаулығына және қоршаған ортаға қатер төнуі жағдайлары кезінде рұқсатсыз шикі газды алау етіп жағудың себептерін және жағылған шикі газдың көлемдері туралы мәліметтерді қамтумен көмірсутектер және қоршаған ортаны қорғау салаларындағы уәкілетті органдарды он күн ішінде жазбаша хабардар ету бойынша міндетін сақтау
Елеулі
15
Көмірсутектер саласындағы уәкілетті органмен бекітілген шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасының бар болуы
Елеулі
16
Шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламаларының орындалуы туралы есептерді жыл сайын көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жіберу бойынша талапты сақтау
Болмашы
17
Жобалау құжатында белгіленген, бірақ кәсіпшілік-геологиялық және гидродинамикалық зерттеулер кешенін жүргізе отырып, әрбір сынақ объектісі үшін 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге қабаттарды сынамалау және ұңғымаларды сынау кезінде әрбір өнімді қабаттарды дербес тестілеу бойынша талапты сақтау
Болмашы
18
Ұңғымаларды пайдалануға салынған тыйымды сақтау:
онда қойнауқат бойынша немесе бағана сыртындағы кеңістік бойынша газдың бақылаусыз жарылуы орын алды;
сорғы-компрессорлық құбырлар болмаған кезде;
өндірілетін өнімді бөлек есепке алуды және бір ұңғымамен екі немесе одан да көп объектіні бір мезгілде бөлек пайдалану кезінде әрбір объектіге кәсіпшілік зерттеулер жүргізуді қамтамасыз ететін ұңғымалық және жерүсті жабдығы болмаған кезде;
бұрқақты немесе құбыраралық (құбыраралық) кеңістік арқылы механикаландырылған әдіске ауыстырылған;
базалық жобалау құжаттарында және көмірсутектерді барлауға және өндіруге арналған жобалау құжаттарында көрсетілген жобалық мәндерден асатын газ факторы бар;
егер жобалау құжатында өзгеше көзделмесе, кенжар қысымының рұқсат етілген мәнінен төмен қысымдар кезінде ұңғымалардағы сұйықтықты үдемелі іріктеуге;
дебитті жеке немесе топтық өлшеуге және ұңғымаларды зерттеуге арналған жабдықсыз;
сағалық және құбырлық қысым манометрлерінсіз, сағалық сынамаларды іріктеуге және сағадағы температураны өлшеуге арналған құрылғыларсыз, арматуралық алаңшалар мен ұңғымаларға тереңдік аспаптарын (манометрлер, термометрлер, дебитомерлер, сынама іріктегіштер) түсіруге арналған лубрикаторларсыз.
Өрескел
19
Ұңғымалардың технологиялық жұмыс режимдерінде әрбір өндіруші ұңғыма үшін - сұйықтықты іріктеудің технологиялық нормасының және әрбір қысыммен айдау ұңғымасы үшін - ауыстыру агентінің (қабылдағыштық) көлемінің бар болуы
Болмашы
20
Объектіні әзірлеу шарттарының тұрақтылығына байланысты ай сайын немесе тоқсанына бір рет жасалатын өндіру ұңғымалары жұмысының технологиялық режимдерінің болуы. Өндіруші ұңғымалар жұмысының технологиялық режимдерімен бір мезгілде ұңғымалардан және тұтастай пайдалану объектісінен сұйықтық алу нормаларын қамтамасыз ету жөніндегі геологиялық-техникалық іс-шаралар жоспары жасалады және бекітіледі.
Болмашы
21
Көмірсутектері шөгінділерінің ашылуын болдырмау мақсатында төмен қуатты қақпағы бар қабаттардың гидравликалық ажыратылуына салынған тыйымды сақтау
Өрескел
22
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне сәйкес конкурстық комиссияны қалыптастыруға қойылатын талаптарды сақтау
Болмашы
23
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінде көзделмеген конкурстық құжаттамада өзге де талаптарды белгілеуге жол бермеу
Өрескел
24
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне сәйкес ашық конкурс және конкурстық құжаттама өткізу туралы хабарландыруды тізілімде (жүйеде) орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау
Болмашы
25
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін бұза отырып, әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін Тапсырыс берушінің негізсіз жіберуіне және (немесе) қабылдамауына жол бермеу
Өрескел
26
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттың мазмұны және оны жасасу талаптары бойынша талаптарды сақтау
Елеулі
27
Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар және көрсетілетін қызметтерді жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін немесе электрондық сатып алудың өзге де жүйелерін қолдана отырып, ашық конкурс, бір көзден және төмендетуге арналған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілдерімен сатып алу жөніндегі міндетті сақтау, оның жұмысы осындай тізілімнің жұмысымен синхрондалған интернеттің қазақстандық сегментінде орналасқан
Елеулі
28
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстың жеңімпазын айқындау кезінде конкурсқа қатысушылардың – қазақстандық жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндірушілердің конкурстық өтінімінің бағасын жиырма пайызға шартты түрде азайту жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
29
Жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған не көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданылуы тоқтатыла тұрған, сондай-ақ жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасында белгіленген мерзімдерде консервациялау аяқталған күннен бастап екі ай ішінде жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасын сараптамалардан өту үшін бекіту және ұсыну жөніндегі міндетті сақтау
Елеулі
30
Өндірістік объектілерді есепке алу аспаптарымен жарақтандырмай және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етпей, мұнай және газ конденсатын өндіру және (немесе) оның айналымы саласындағы қызметті, шикі мұнай мен газ конденсатын өндіру және (немесе) айналымы жөніндегі операцияларды жүргізуге тыйым салуды сақтау
Өрескел
31
Шикі мұнай және газ конденсаты айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілердің тұтынушыларға жеткізуге дайындалған, айналымдағы шикі мұнай және газ конденсатының саны туралы деректерді есепке алу жүйелеріне көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға қол жеткізуін ұсыну жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
32
Ай сайын есепті айдың алдындағы айдың бесінші күніне дейін графикті қалыптастыру үшін мұнай беруге өтінім беру жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
Көмірсутектер саласында жер
қойнауын пайдалану бойынша
операцияларды жүргізу кезіндегі
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықта көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде талаптардың бұзылу дәрежесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным совместным приказом Министра энергетики РК от 28.02.2024 № 83 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 01.03.2024 № 7 (вводится в действие с 28.02.2024).
№ п/п
Требование
Степень нарушения
1
Соблюдение обязанности незамедлительного приостановления операций по недропользованию в случае несоответствия обеспечения ликвидации последствий недропользования либо его прекращения, а также при его отсутствии
Значительное
2
Соблюдение обязанности по поставке углеводородов, в том числе добытых в период разведки, в полном объеме на внутренний рынок Республики Казахстан, за исключением углеводородов, потребляемых на собственные технологические нужды или сжигаемых в случаях угрозы или возникновения аварийных ситуаций, угрозы жизни персоналу или здоровью населения и окружающей среде; при испытании объектов скважин; при технологически неизбежном сжигании сырого газа
Значительное
3
Соблюдение требования по ведению и хранению в электронном и бумажном формате информации (документов) по недропользованию, а именно:
по эксплуатации скважин и выполнению геолого-технических мероприятий;
материалы по режимам работы скважин;
о всех работах по добыче углеводородов;
первичной документации по месторождению;
о проведенных ремонтных работах, их содержании, межремонтном периоде работы оборудования и скважин, а также технико-экономической эффективности выполненных работ на протяжении всего периода эксплуатации объекта;
всех материалов (актов, приказов, протоколов и других материалов) по консервации и (или) ликвидации нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов
Значительное
4
Соблюдение обязанности по принятию на баланс всех ранее пробуренных скважин, находящихся на территории участка недр, проведению по ним мониторинга
Значительное
5
Соблюдение требования по проведению операций по недропользованию в соответствии с проектным документом, а также запрета по проведению таких работ при отсутствии проектного документа
Грубое
6
Соблюдение требования по обустройству месторождения в соответствии с техническим проектным документом
Грубое
7
Соблюдение обязанности по обеспечению достоверного учета добытых углеводородов
Значительное
8
Соблюдение требования по проведению работ:
по доразведке в соответствии с проектом разработки месторождения;
оценки новой залежи, обнаруженной в течение доизучения, в соответствии с дополнением к проекту разработки месторождения
Значительное
9
Соблюдение требования по ликвидации последствий недропользования по углеводородам и (или) консервации участка недр
Значительное
10
Соблюдение требования по ликвидации и (или) консервации технологических объектов
Значительное
11
Соблюдение обязанности по осуществлению поставки нефти для переработки на территории Республики Казахстан, а в случае остановки нефтеперерабатывающего завода из-за аварийной ситуации – и за ее пределами, в целях обеспечения потребностей внутреннего рынка нефтепродуктами
Значительное
12
Соблюдение требования по осуществлению отчуждения либо передачи на процессинг произведенной им широкой фракции легких углеводородов
Значительное
13

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 28.02.2024 № 83 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 01.03.2024 № 7 (28.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды қамтамасыз ету сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ ол болмаған кезде жер қойнауын пайдалану операцияларын тез арада тоқтату немесе оны жою бойынша міндетін сақтау
Елеулі
2
Технологиялық қажеттіліктерге тұтынатын немесе авариялық жағдай қатері немесе оның туындауы, персоналдың өміріне немесе халық денсаулығына және қоршаған ортаға қатер төнуі, ұңғыма объектілерін сынау кезіндегі, кен орнын сынамалап пайдалану кезіндегі, шикі газды технологиялық тұрғыдан еріксіз жағу кезіндегі жағылатын көмірсутектерді қоспағанда, көмірсутектерді, оның ішінде барлау кезінде өндірілген, толық көлемде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына беруге міндетін сақтау
Елеулі
3
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі ақпаратты (құжаттарды) электрондық және қағаз форматта жүргізу және сақтау жөніндегі талапты сақтау, атап айтқанда:
ұңғымаларды пайдалану және геологиялық-техникалық іс-шараларды орындау бойынша;
ұңғымалардың жұмыс режимі бойынша материалдар;
көмірсутектерді өндіру жөніндегі барлық жұмыстар туралы;
кен орны бойынша бастапқы құжаттама;
жүргізілген жөндеу жұмыстары, оларды күтіп-ұстау, жабдықтар мен ұңғымалар жұмысының жөндеуаралық кезеңі, сондай-ақ объектіні пайдаланудың бүкіл кезеңі ішінде орындалған жұмыстардың техникалық-экономикалық тиімділігі туралы;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде әртүрлі мақсаттағы мұнай, газ және айдау ұңғымаларын консервациялау және (немесе) жою жөніндегі барлық материалдар (актілер, бұйрықтар, хаттамалар және басқа материалдар).
Елеулі
4
Жер қойнауы учаскесінің аумағындағы бұрын бұрғыланған барлық ұңғымаларды балансқа қабылдауға, олар бойынша мониторинг жүргізу міндетін сақтау
Елеулі
5
Жобалау құжатына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу жөніндегі талапты, сондай-ақ жобалау құжаты болмаған кезде осындай жұмыстарды жүргізуге тыйым салуды сақтау
Өрескел
6
Техникалық жобалау құжатына сәйкес кен орнын жайластыру жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
7
Өндіріліп алынған көмірсутектерді дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету бойынша міндетін сақтау
Елеулі
8
Жұмыстарды жүргізу бойынша талаптарды сақтау:
кен орнын әзірлеу жобасына сәйкес жете барлау бойынша;
кен орнын әзірлеу жобасына қосымшаға сәйкес зерттеуге дейін табылған жаңа кен орнын бағалау.
Елеулі
9
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану салдарын жою және (немесе) жер қойнауы учаскесін консервациялау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
10
Технологиялық объектілерді жою және (немесе) консервациялау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
11
Ішкі нарықтың қажеттіліктерін мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында, ал мұнай өңдеу зауыты авариялық жағдайға байланысты тоқтатылған жағдайда-оның шегінен тыс жерлерде өңдеу үшін мұнай жеткізуді жүзеге асыру жөніндегі міндетті сақтау
Елеулі
12
Өзі өндірген жеңіл көмірсутектердің кең фракциясын иеліктен шығаруды не процессингке беруді жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
13

14) об ежесуточной информации по добыче попутного и природного газа;
15) о фактической ежемесячной добыче попутного и природного газа;
16) об ежемесячной информации по движению попутного и природного газа;
17) об ежегодной информации по плану добычи попутного и природного газа
Значительное
15.
Соблюдение требования по осуществлению корректировки проектных показателей в рамках проведения проектной организацией авторского надзора проекта разработки месторождения (в случаях: изменения графика ввода скважин без изменения общего проектного фонда скважин, предусмотренного в базовом проектном документе; корректировки местоположения проектируемых скважин, при наличии обоснованной необходимости; изменения видов и объемов исследовательских работ; корректировки объектов испытания и их количества в пробуренных и проектируемых эксплуатационных скважинах и оценочных скважинах в рамках мероприятий по доразведке месторождения) и анализа разработки месторождения углеводородов, выполняемого не реже одного раза в три года и направления их в уведомительном порядке в компетентный орган
Значительное
16
Наличие государственной экспертизы проектных документов результатов анализа разработки месторождения углеводородов в случае существенных (более десяти процентов) расхождений между фактическими и проектными показателями разработки месторождения
Значительное
17
Соблюдение запрета на сжигание сырого газа в факелах без разрешения уполномоченного органа, за исключением случаев угрозы или возникновения аварийных ситуаций, угрозы жизни персоналу или здоровью населения и окружающей среде
Грубое
18
Соблюдение обязанности в течение десяти дней письменно уведомить уполномоченные органы в области углеводородов и охраны окружающей среды при сжигании сырого газа в факелах без разрешения, с указанием причин, по которым произошло сжигание сырого газа, и сведений об объемах сожженного сырого газа в случае угрозы или возникновения аварийных ситуаций, угрозы жизни персоналу или здоровью населения и окружающей среде
Значительное
19
Соблюдение обязанности проводить расследование и представлять в уполномоченный орган в области углеводородов ежеквартальные отчеты не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, с указанием сведений о времени и объемах сожженного газа по каждому случаю технологических сбоев, отказов и отклонений в работе технологического оборудования, а также их причин
Значительное
20
Наличие утвержденной уполномоченным органом в области углеводородов программы развития переработки сырого газа
Значительное
21
Соблюдение требования по направлению ежегодно в уполномоченный орган в области углеводородов отчетов о выполнении программ развития переработки сырого газа
Незначительное
22
Соблюдение требования по самостоятельному тестированию каждого продуктивного пласта при опробовании пласта и испытании скважин на срок, установленный проектным документом, но не более 90 (девяносто) дней для каждого объекта испытания с проведением комплекса промыслово-геологических и гидродинамических исследований
Незначительное
23
Недопущение необоснованного выпуска газа из газовой шапки и разгазирование нефти в пластовых условиях, приводящие к снижению коэффициента извлечения основной продукции (жидких углеводородов)
Значительное
24
Соблюдение запрета на эксплуатацию скважин:
с забойными давлениями ниже предусмотренных в проектных документах;
в которых произошел неуправляемый прорыв газа по пласту, или по заколонному пространству;
при отсутствие насосно-компрессорных труб;
при отсутствие скважинного и наземного оборудования, обеспечивающего раздельный учет добываемой продукции и проведение промысловых исследований каждого объекта при одновременно раздельной эксплуатации двух или более объектов одной скважиной;
фонтанных или переведенных на механизированный способ через межтрубное (затрубное) пространство;
с газовым фактором, превышающим проектные значения, указанные в базовых проектных документах и проектных документах на разведку и добычу углеводородов;
на форсированный отбор жидкости в скважинах при давлениях ниже допустимого значения забойного давления, если проектным документом не предусмотрено иное;
без оборудования для индивидуального или группового замера дебита и для исследования скважин;
без манометров устьевого и затрубного давлений, устройств для отбора устьевых проб и замера температуры на устье, арматурных площадок и лубрикаторов для спуска в скважины глубинных приборов (манометров, термометров, дебитомеров, пробоотборников);
не подготовленных для индивидуального выполнения в них комплекса промысловых исследований
Грубое
25
Наличие в технологическом режиме работы скважин технологической нормы отбора жидкости – для каждой добывающей скважины и объема нагнетаемого вытесняющего агента (приемистость) – для каждой нагнетательной скважины
Незначительное
26
Наличие технологических режимов работы добывающих скважин, составляющихся ежемесячно или один раз в квартал в зависимости от стабильности условий разработки объекта. Одновременно с технологическими режимами работы добывающих скважин составляется и утверждается план геолого-технических мероприятий по обеспечению норм отбора жидкости из скважин и эксплуатационного объекта в целом
Незначительное
27
Соблюдение требования по проведению:
комплекса исследований по каждому эксплуатационному объекту (определение компонентного состава пластового флюида, вязкости, плотности, давления насыщения, газосодержания, объемного коэффициента, составов выделившегося газа и дегазированной нефти, а также зависимости газосодержания, объемного коэффициента и плотности пластовогофлюида от давления) в соответствии с графиком отбора глубинных проб нефти/газоконденсата из скважин с учетом ввода в эксплуатацию новых скважин и равномерного распределения их по площади залежи;
обязательного комплекса промысловых исследований при разработке нефтяных и нефтегазовых месторождений
Значительное
28
Наличие манометров и расходомеров на выкидных линиях устьевых арматур при газлифтном способе эксплуатации добывающих скважин для замера и регулирования давления и расхода рабочего газа
Значительное
29
Соблюдение требования по изменению технологического режима скважин либо выполнению соответствующих изоляционных работ при прорывах к забоям скважин газа или воды
Значительное
30
Соблюдение запрета на гидроразрыв пласта пластовых залежей с маломощной покрышкой во избежание разгерметизации залежей углеводородов
Грубое
31
Соблюдение требования по ведению учета добычи газа, отражающего добычу утилизированного газа, потери газа при исследованиях скважин и различных продувках, а также при аварийном фонтанировании
Значительное
32
Соблюдение требований к формированию конкурсной комиссии в соответствии с порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Незначительное
33
Недопущение установления иных требований в конкурсной документации, не предусмотренных порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Грубое
34
Соблюдение требований к размещению объявления о проведении открытого конкурса и конкурсной документации в реестре (системе) в соответствии с порядком приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Незначительное
35
Недопущение необоснованного допуска и (или) отклонения заказчиком конкурсных заявок потенциальных поставщиков с нарушением порядка приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов
Грубое
36
Соблюдение требований к содержанию и условиям заключения договора о приобретении товаров, работ и услуг
Значительное
37
Соблюдение обязанности по приобретению товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, способами открытого конкурса, из одного источника и открытого конкурса на понижение (электронные торги) с применением реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей или иных систем электронного закупа, расположенных в казахстанском сегменте интернета, работа которых синхронизирована с работой такого реестра
Значительное
38
Соблюдение требования по условному уменьшению цены конкурсной заявки участников конкурса – казахстанских производителей работ и услуг на двадцать процентов при определении победителя конкурса по приобретению работ и услуг
Значительное
39
Соблюдение преимущественного права государства на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям
Значительное
40
Соблюдение недропользователями, имеющих намерение произвести отчуждение сырого газа, требований по направлению на экспертизу в уполномоченный орган расчетов предельной цены сырого газа, приобретаемого национальным оператором в рамках преимущественного права государства, подтвержденные документально, в срок не позднее 1 января предстоящего года
Значительное
41
Соблюдение недропользователями требований по не превышению утвержденной уполномоченным органом цены сырого газа, приобретаемого национальным оператором в рамках преимущественного права государства
Значительное
42
Соблюдение недропользователями, имеющими намерение произвести отчуждение сырого газа, в срок не позднее чем за пять месяцев до начала планируемого периода требования по направлению национальному оператору коммерческого предложения с указанием:

14) ілеспе және табиғи газды өндіру жөніндегі тәуліктік ақпарат туралы;
15) ілеспе және табиғи газды нақты ай сайын өндіру туралы;
16) ілеспе және табиғи газдың қозғалысы жөніндегі ай сайынғы ақпарат туралы;
17) ілеспе және табиғи газды өндіру жоспары бойынша жыл сайынғы ақпарат туралы
Елеулі
15
Жобалау ұйымының кен орнын игеру жобасына авторлық қадағалау жүргізу шеңберінде жобалау көрсеткіштерін түзетуді жүзеге асыру (мынадай жағдайларда: базалық жобалау құжатта көзделген ұңғымалардың жалпы жобалау қорын өзгертпей, ұңғыманы енгізу графигін өзгерту; негізделген қажеттілік болған кезде жобаланатын ұңғымалардың орналасқан жерін түзету; зерттеу жұмыстарының түрлері мен көлемдерін өзгерту; сынау объектілерін және кен орнын жете барлау жөніндегі іс-шаралар шеңберінде бұрғыланған және жобаланатын пайдалану ұңғымалары мен бағалау ұңғымаларының саны) және үш жылда кемінде бір рет орындалатын көмірсутектер кен орнын игеруді талдау және оларды хабарлама тәртібімен құзыретті органға жіберу бойынша талапты сақтау
Елеулі
16
Кен орнын әзірлеудің нақты және жобалау көрсеткіштері арасында елеулі (он пайыздан астам) айырмашылықтар болған жағдайда, көмірсутектер кен орнын әзірлеуді талдау нәтижелерінің жобалау құжаттарына мемлекеттік сараптаманың бар болуы
Елеулі
17
Авариялық жағдайлар қатері төнген немесе туындаған, персоналдың өміріне немесе халықтың денсаулығына және қоршаған ортаға қатер төнген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның рұқсатынсыз шикі газды факелде жағуға салынған тыйымды сақтау
Өрескел
18
Авариялық жағдай қатері немесе оның туындауы, персоналдың өміріне немесе халық денсаулығына және қоршаған ортаға қатер төнуі жағдайлары кезінде рұқсатсыз шикі газды алау етіп жағудың себептерін және жағылған шикі газдың көлемдері туралы мәліметтерді қамтумен көмірсутектер және қоршаған ортаны қорғау салаларындағы уәкілетті органдарды он күн ішінде жазбаша хабардар ету бойынша міндетін сақтау
Елеулі
19
Тергеу жүргізуге және көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға технологиялық іркілістер, істен шығу мен ауытқулардың, әрбір жағдайы бойынша жағылған газдың уақыты мен көлемдері туралы мәліметтерді, сондай-ақ олардың себептерін көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын есеп беру бойынша міндетін сақтау
Елеулі
20
Көмірсутектер саласындағы уәкілетті органмен бекітілген шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасының бар болуы
Елеулі
21
Шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламаларының орындалуы туралы есептерді жыл сайын көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жіберу бойынша талапты сақтау
Болмашы
22
Жобалау құжатында белгіленген, бірақ кәсіпшілік-геологиялық және гидродинамикалық зерттеулер кешенін жүргізе отырып, әрбір сынақ объектісі үшін 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге қабаттарды сынамалау және ұңғымаларды сынау кезінде әрбір өнімді қабаттарды дербес тестілеу бойынша талапты сақтау
Болмашы
23
Негізгі өнімді (сұйық көмірсутектер) шығару коэффициентінің азаюына әкелетін газ бүркемесінен газды негізсіз шығаруға және мұнайды қабат жағдайында газсыздандыруға жол бермеу
Елеулі
24
Ұңғымаларды пайдалануға салынған тыйымды сақтау:
жобалау құжаттарында көзделгеннен төмен кенжарлық қысымдармен;
онда қойнауқат бойынша немесе бағана сыртындағы кеңістік бойынша газдың бақылаусыз жарылуы орын алды;
сорғы-компрессорлық құбырлар болмаған кезде;
өндірілетін өнімді бөлек есепке алуды және бір ұңғымамен екі немесе одан да көп объектіні бір мезгілде бөлек пайдалану кезінде әрбір объектіге кәсіпшілік зерттеулер жүргізуді қамтамасыз ететін ұңғымалық және жерүсті жабдығы болмаған кезде;
бұрқақты немесе құбыраралық (құбыраралық) кеңістік арқылы механикаландырылған әдіске ауыстырылған;
базалық жобалау құжаттарында және көмірсутектерді барлауға және өндіруге арналған жобалау құжаттарында көрсетілген жобалық мәндерден асатын газ факторы бар;
егер жобалау құжатында өзгеше көзделмесе, кенжар қысымының рұқсат етілген мәнінен төмен қысымдар кезінде ұңғымалардағы сұйықтықты үдемелі іріктеуге;
дебитті жеке немесе топтық өлшеуге және ұңғымаларды зерттеуге арналған жабдықсыз;
сағалық және құбыраралық қысым манометрлерінсіз, сағалық сынамаларды іріктеуге және сағадағы температураны өлшеуге арналған құрылғыларсыз, арматуралық алаңшалар мен ұңғымаларға тереңдік аспаптарын (манометрлер, термометрлер, дебитомерлер, сынама іріктегіштер) түсіруге арналған лубрикаторларсыз;
оларда кәсіпшілік зерттеулер кешенін жеке орындау үшін дайындалмаған
Өрескел
25
Ұңғымалардың технологиялық жұмыс режимдерінде әрбір өндіруші ұңғыма үшін - сұйықтықты іріктеудің технологиялық нормасының және әрбір қысыммен айдау ұңғымасы үшін - ауыстыру агентінің (қабылдағыштық) көлемінің бар болуы
Болмашы
26
Объектіні әзірлеу шарттарының тұрақтылығына байланысты ай сайын немесе тоқсанына бір рет жасалатын өндіру ұңғымалары жұмысының технологиялық режимдерінің болуы. Өндіруші ұңғымалар жұмысының технологиялық режимдерімен бір мезгілде ұңғымалардан және тұтастай пайдалану объектісінен сұйықтық алу нормаларын қамтамасыз ету жөніндегі геологиялық-техникалық іс-шаралар жоспары жасалады және бекітіледі
Болмашы
27
Өткізу бойынша талаптарды сақтау:
әрбір пайдалану объектісі бойынша зерттеулер кешені (қойнауқаттық флюидтің компоненттік құрамын, тұтқырлығын, тығыздығын, қанығу қысымын, газ құрамын, көлемдік коэффициентті, бөлініп шыққан газдың және газсыздандырылған мұнайдың құрамдарын, сондай-ақ газ құрамының, көлемдік коэффициенттің және қойнауқат-флюидтің тығыздығының қысымға тәуелділігін айқындау) жаңа ұңғымаларды пайдалануға беру және оларды кен шоғыры ауданы бойынша біркелкі бөлу;
мұнай және мұнай-газ кен орындарын әзірлеу кезіндегі міндетті кәсіпшілік зерттеулер кешені
Елеулі
28
Сағалық арматуралардың шығу желісінде пайдаланудың газлифті тәсілі кезінде жұмыс газының қысымы мен ағынын өлшеу және реттеуге арналған манометрлердің және шығын өлшегіштердің бар болуы
Елеулі
29
Газ немесе су ұңғымаларының кенжарларына серпілістер кезінде технологиялық режимін өзгерту немесе тиісті оқшаулау жұмыстарын жүргізу бойынша талапты сақтау
Елеулі
30
Көмірсутектері шөгінділерінің ашылуын болдырмау мақсатында төмен қуатты қақпағы бар қабаттардың гидравликалық ажыратылуына салынған тыйымды сақтау
Өрескел
31
Кәдеге жаратылған газ өндіруді, ұңғымаларды зерттеу және түрлі үрлеу барысында, сондай-ақ авариялық атқуы кезінде газды жоғалтуды көрсететін газ өндіруді есепке алуды жүргізу бойынша талапты сақтау
Елеулі
32
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне сәйкес конкурстық комиссияны қалыптастыруға қойылатын талаптарды сақтау
Болмашы
33
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінде көзделмеген конкурстық құжаттамада өзге де талаптарды белгілеуге жол бермеу
Өрескел
34
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне сәйкес ашық конкурс және конкурстық құжаттама өткізу туралы хабарландыруды тізілімде (жүйеде) орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау
Болмашы
35
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін бұза отырып, әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін тапсырыс берушінің негізсіз жіберуіне және (немесе) қабылдамауына жол бермеу
Өрескел
36
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттың мазмұны және оны жасасу талаптары бойынша талаптарды сақтау
Елеулі
37
Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар және көрсетілетін қызметтерді жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін немесе электрондық сатып алудың өзге де жүйелерін қолдана отырып, ашық конкурс, бір көзден және төмендетуге арналған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілдерімен сатып алу жөніндегі міндетті сақтау, оның жұмысы осындай тізілімнің жұмысымен синхрондалған интернеттің қазақстандық сегментінде орналасқан
Елеулі
38
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстың жеңімпазын айқындау кезінде конкурсқа қатысушылардың – қазақстандық жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндірушілердің конкурстық өтінімінің бағасын жиырма пайызға шартты түрде азайту жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
39
Жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын сақтау
Елеулі
40
Шикі газды иеліктен шығаруды жүргізуге ниеті бар жер қойнауын пайдаланушылар уәкілетті органға мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде ұлттық оператордан сатып алатын шикі және (немесе) тауарлық газдың шекті бағасының құжатпен расталған есеп-қисаптарын келесі жылдың 1 қаңтарынан кешіктірілмейтін мерзімде сараптамаға жіберілуін сақтау
Елеулі
41
Жер қойнауын пайдаланушылар мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде ұлттық оператор сатып алатын шикі газдың уәкілетті орган бекіткен бағасынан асырмауды сақтау
Елеулі
42
Шикі газды иеліктен шығаруды жүргізуге ниеті бар жер қойнауын пайдаланушылар жоспарланған кезең басталғанға дейін бес айдан кешіктірілмейтін мерзімде, ұлттық операторға:

2) для ликвидации разливов нефти второго уровня на море:
иметь в наличии на морском объекте либо в пределах тридцатиминутной досягаемости ресурсы, в объеме достаточном на период до прибытия ресурсов местных береговых служб, либо заключить договоры со специализированными организациями по ликвидации разливов нефти на море
Значительное
52
Соблюдение обязанности собственника объекта заключить договор со специализированной организацией по ликвидации разливов нефти на море, имеющей международное признание, квалифицированный персонал и соответствующее оборудование
Значительное
Приложение 5
к Критериям оценки степени
риска при проведении операций
по недропользованию в области
углеводородов
Степени нарушений требований при проведении операций по недропользованию в области углеводородов в отношении физических или юридических лиц, обладающих разрешением на создание и размещение морских объектов
Сноска. Критерии дополнены приложением 5 в соответствии с cовместным приказом Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требование
Степень нарушения
1
Наличие разрешения на размещение и создание морских объектов
Грубое
2
Наличие контракта на недропользование
Грубое
3
Размещение и создание морского объекта на разрешенных географических координатах территории морских объектов
Грубое
4
Создание морского объекта в утвержденные сроки
Грубое
5
Соблюдение условий размещения морских объектов
Грубое
Приложение 6
к Критериям оценки степени
риска при проведении операций
по недропользованию в области
углеводородов
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов
Сноска. Критерии дополнены приложением 6 в соответствии с cовместным приказом Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
Наличие информации по сжиганию газа без разрешения уполномоченного органа по результатам анализа отчетов о фактической ежемесячной добыче попутного и природного газа, о ежемесячной информации по движению попутного и природного газа, о ежегодной информации по плану добычи попутного и природного газа, об исполнении лицензионно-контрактных условий, а также отчета о выполнении программы развития переработки сырого газа
Результаты мониторинга отчетности и сведений
включение в список на профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
0 нарушений
1 и более нарушений
0 %

2) теңізде мұнайдың екінші деңгейдегі төгілуін жою үшін:
теңіз объектісінде не отыз минуттық қолжетімді шекте жергілікті жағалау қызметтерінің ресурстары келгенге дейінгі кезеңге жеткілікті болатын көлемде ресурстарға ие болуға;
қажеттілік болған жағдайда жергілікті жағалау қызметтері ресурстарының келуін қамтамасыз етуге
Елеулі
52
Объектінің меншік иесі халықаралық деңгейде танылған, білікті персоналы және тиісті жабдығы бар, теңізде мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу міндетін сақтауы
Елеулі
Көмірсутектер саласында жер
қойнауын пайдалану бойынша
операцияларды жүргізу кезіндегі
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
5-қосымша
Теңіз объектілерін құруға және орналастыруға рұқсаты құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. Өлшемшарттар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Теңіз объектілерін құруға және орналастыруға рұқсаттың болуы
Өрескел
2
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың болуы
Өрескел
3
Теңіз объектілері аумағының рұқсат етілген географиялық координаттарында теңіз объектісін орналастыру және құру
Өрескел
4
Бекітілген мерзімде теңіз объектісін құру
Өрескел
5
Теңіз объектілерін орналастыру шарттарын сақтау
Өрескел
Көмірсутектер саласында жер
қойнауын пайдалану бойынша
операцияларды жүргізу кезіндегі
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
6-қосымша
Көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықта көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
Ескерту. Өлшемшарттар 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ п/п
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша деректер көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар
1-шарты/ мәні
2-шарты/ мәні
1
Ілеспе және табиғи газды нақты ай сайынғы өндіру туралы, ілеспе және табиғи газдың қозғалысы бойынша ай сайынғы ақпарат туралы, ілеспе және табиғи газды өндіру жоспары бойынша жыл сайынғы ақпарат туралы есептерін, сонымен қатар шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасын орындау туралы, лицензиялық-келісімшарттық шарттардың орындалуы туралы есепті талдау нәтижесі бойынша уәкілетті органның рұқсатынсыз газды жағу бойынша ақпараттың болуы
Есептілік және мәліметтер мониторингінің нәтижелері
бақылау субъектісіне (объектісіне) бара арқылу профилактикалық бақылау тізіміне енгізу
0
1 және одан да көп бұзушылық
0 %

100 %
Приложение 9
к Критериям оценки степени
риска при проведении операций
по недропользованию в области
углеводородов
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на море в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на добычу углеводородов
Сноска. Критерии дополнены приложением 9 в соответствии с cовместным приказом Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения xi,
условие 1/значение
условие 2/значение
1
Наличие информации по сжиганию газа без разрешения уполномоченного органа по результатам анализа отчетов о фактической ежемесячной добыче попутного и природного газа, о ежемесячной информации по движению попутного и природного газа, о ежегодной информации по плану добычи попутного и природного газа, об исполнении лицензионно-контрактных условий, а также отчета о выполнении программы развития переработки сырого газа
Результаты мониторинга отчетности и сведений
включение в список на профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
0 нарушений
1 и более нарушений
0 %
100 %
Приложение 2
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года
№ 453 и исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 77
Проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов на суше в отношении физических или юридических лиц, обладающих правом проведения операций по недропользованию на разведку углеводородов
Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 382 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.12022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными совместными приказами Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.02.2024 № 83 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 01.03.2024 № 7 (вводится в действие с 28.02.2024).
Государственный орган, назначивший проверку /профилактический контроль с
посещением субъекта (объекта) контроля _________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _____________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ________________________________
______________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля_____________________________________________________
Адрес места нахождения ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение обязанности незамедлительного приостановления операций по недропользованию в случае несоответствия обеспечения ликвидации последствий недропользования либо его прекращения, а также при его отсутствии
2
Соблюдение обязанности по поставке углеводородов, добытых в период разведки, в полном объеме на внутренний рынок Республики Казахстан, за исключением углеводородов, потребляемых на собственные технологические нужды или сжигаемых в случаях угрозы или возникновения аварийных ситуаций, угрозы жизни персоналу или здоровью населения и окружающей среде; при испытании объектов скважин; при пробной эксплуатации месторождения
3
Соблюдение требования по ведению и хранению в электронном и бумажном формате информации (документов) по недропользованию, а именно:
по эксплуатации скважин и выполнению геолого-технических мероприятий;
материалы по режимам работы скважин;
о всех работах по добыче углеводородов;
первичной документации по месторождению;
о проведенных ремонтных работах, их содержании, межремонтном периоде работы оборудования и скважин, а также технико-экономической эффективности выполненных работ на протяжении всего периода экслуатации объекта;
всех материалов (актов, приказов, протоколов и других материалов) по консервации и (или) ликвидации нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов
4
Соблюдение обязанности по принятию на баланс всех ранее пробуренных скважин, находящихся на территории участка недр, проведению по ним мониторинга
5
Соблюдение требования по проведению операций по недропользованию в соответствии с проектным документом, а также запрета по проведению таких работ при отсутствии проектного документа
6
Соблюдение требования по обустройству месторождения в соответствии с техническим проектным документом
7
Соблюдение обязанности по обеспечению достоверного учета добытых углеводородов
8
Соблюдение требования по ликвидации последствий недропользования по углеводородам и (или) консервации участка недр
9
Соблюдение требования по ликвидации и (или) консервации технологических объектов
10
Соблюдение обязанности по представлению уполномоченному органу в области углеводородов годовых (на один финансовый год) и среднесрочных (на пять финансовых лет) программ закупа товаров, работ и услуг не позднее 1 (первого) февраля планируемого для проведения закупок года, либо не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней с даты заключения контракта, а также информации о планируемом приобретении возмездных услуг оператора в случае его привлечения недропользователем
11
Соблюдение требования по представлению в уполномоченный орган в области углеводородов нижеперечисленных отчетов по установленным законодательством формам и порядку посредством единой государственной системы управления недропользованием с удостоверенной электронной цифровой подписью первого руководителя или уполномоченного представителя:

100 %
Көмірсутектер саласында жер
қойнауын пайдалану бойынша
операцияларды жүргізу кезіндегі
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
9-қосымша
Көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты теңізде көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
Ескерту. Өлшемшарттар 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ п/п
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша деректер көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар
1-шарты/ мәні
2-шарты/ мәні
1
Ілеспе және табиғи газды нақты ай сайынғы өндіру туралы, ілеспе және табиғи газдың қозғалысы бойынша ай сайынғы ақпарат туралы, ілеспе және табиғи газды өндіру жоспары бойынша жыл сайынғы ақпарат туралы есептерін, сонымен қатар шикі газды қайта өңдеуді дамыту бағдарламасын орындау туралы, лицензиялық-келісімшарттық шарттардың орындалуы туралы есепті талдау нәтижесі бойынша уәкілетті органның рұқсатынсыз газды жағу бойынша ақпараттың болуы
Есептілік және мәліметтер мониторингінің нәтижелері
бақылау субъектісіне (объектісіне) бара арқылу профилактикалық бақылау тізіміне енгізу
0
1 және одан да көп бұзушылық
0 %
100 %
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 23 қарашадағы
№ 453 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 23 қарашадағы
№ 77 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Көмірсутектерді барлауға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты құрлықта көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі тексеру парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 382 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.02.2024 № 83 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 01.03.2024 № 7 (28.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
___________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды қамтамасыз ету сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ ол болмаған кезде жер қойнауын пайдалану операцияларын тез арада тоқтату немесе оны жою бойынша міндетін сақтау
2
Технологиялық қажеттіліктерге тұтынатын немесе авариялық жағдай қатері немесе оның туындауы, персоналдың өміріне немесе халық денсаулығына және қоршаған ортаға қатер төнуі, ұңғыма объектілерін сынау кезіндегі, шикі газды кен орнын сынамалап пайдалану кезіндегі жағылатын көмірсутектерді қоспағанда, көмірсутектерді, оның ішінде барлау кезінде өндірілген, толық көлемде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына беруге міндетін сақтау
3
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі ақпаратты (құжаттарды) электрондық және қағаз форматта жүргізу және сақтау жөніндегі талапты сақтау, атап айтқанда:
ұңғымаларды пайдалану және геологиялық-техникалық іс-шараларды орындау бойынша;
ұңғымалардың жұмыс режимі бойынша материалдар;
көмірсутектерді өндіру жөніндегі барлық жұмыстар туралы;
кен орны бойынша бастапқы құжаттама;
жүргізілген жөндеу жұмыстары, оларды күтіп-ұстау, жабдықтар мен ұңғымалар жұмысының жөндеуаралық кезеңі, сондай-ақ объектіні пайдаланудың бүкіл кезеңі ішінде орындалған жұмыстардың техникалық-экономикалық тиімділігі туралы;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде әртүрлі мақсаттағы мұнай, газ және айдау ұңғымаларын консервациялау және (немесе) жою жөніндегі барлық материалдар (актілер, бұйрықтар, хаттамалар және басқа материалдар)
4
Жер қойнауы учаскесінің аумағындағы бұрын бұрғыланған барлық ұңғымаларды балансқа қабылдауға, олар бойынша мониторинг жүргізу міндетін сақтау
5
Жобалау құжатына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу жөніндегі талапты, сондай-ақ жобалау құжаты болмаған кезде осындай жұмыстарды жүргізуге тыйым салуды сақтау
6
Техникалық жобалау құжатына сәйкес кен орнын жайластыру жөніндегі талапты сақтау
7
Өндіріліп алынған көмірсутектерді дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету бойынша міндетін сақтау
8
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану салдарын жою және (немесе) жер қойнауы учаскесін консервациялау жөніндегі талапты сақтау
9
Технологиялық объектілерді жою және (немесе) консервациялау жөніндегі талапты сақтау
10
Жер қойнауын пайдаланушылармен көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жылдың 1 (бірінші) ақпанынан кешіктірмей не келісімшарт жасалған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық (бір қаржы жылына арналған) және орта мерзімді (бес қаржы жылына арналған) бағдарламаларын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы операторды тартқан кезде оператордың ақылы қызметтер көрсетуі жоспарланатын сатып алу туралы ақпаратты ұсыну бойынша міндетін сақтау
11
Бірінші басшының немесе уәкілетті өкілдің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы заңнамада белгіленген нысандар мен тәртіп бойынша төменде көрсетілген есептерді көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға ұсыну жөніндегі талапты сақтау:

1) проведения оценки рисков разливов нефти;
2) утвержденного объектового плана;
3) наличия собственных или привлекаемых на основании договора ресурсов
52
Соблюдение обязанности собственников объектов, несущих риск разлива нефти, за исключением судов:
1) для ликвидации разливов нефти первого уровня на море – иметь в наличии на морском объекте либо в пределах тридцатиминутной досягаемости ресурсы, необходимые для полной ликвидации таких разливов нефти;
2) для ликвидации разливов нефти второго уровня на море:
иметь в наличии на морском объекте либо в пределах тридцатиминутной досягаемости ресурсы, в объеме достаточном на период до прибытия ресурсов местных береговых служб, либо заключить договоры со специализированными организациями по ликвидации разливов нефти на море
53
Соблюдение обязанности собственника объекта заключить договор со специализированной организацией по ликвидации разливов нефти на море, имеющей международное признание, квалифицированный персонал и соответствующее оборудование
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)
_________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года
№ 453 и исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 77
Проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов в отношении физических или юридических лиц, право проведения операций по недропользованию которых прекращено
Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 6 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 382 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.12022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными совместным приказом Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку /профилактический контроль с
посещением субъекта (объекта) контроля _________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ____________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля_____________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение обязанности по прекращению операций по недропользованию на участке недр, за исключением операций, незамедлительное прекращение которых связано с угрозой возникновения чрезвычайных ситуаций, в течение двух месяцев со дня получения уведомления компетентного органа о решении ликвидировать последствия недропользования на участке недр либо произвести консервацию участка недр для последующего его предоставления иному лицу
2
Соблюдение обязанности незамедлительного начала работ по ликвидации последствий недропользования или консервации участка недр после утверждения и получения положительных заключений экспертиз проекта ликвидации или консервации
3
Соблюдение обязанности по передаче оборудования и иного имущества, обеспечивающие непрерывность технологического процесса и промышленную безопасность на участке недр, в доверительное управление национальной компании в области углеводородов на срок до передачи имущества новому недропользователю, в месячный срок со дня получения уведомления компетентного органа о решении передать участок недр в доверительное управление национальной компании в области углеводородов
4
Соблюдение требования по передаче права по договору банковского вклада, являющегося предметом залога, обеспечивающего ликвидацию последствий недропользования, новому недропользователю в сроки, указанные в уведомлении
5
Соблюдение обязанности по утверждению и представлению для прохождения экспертиз проекта ликвидации последствий недропользования по углеводородам не позднее двух месяцев со дня прекращения права недропользования, а также завершения ликвидации последствий недропользования на участке недр в сроки, установленные в проекте ликвидации последствий недропользования по углеводородам
6
Соблюдение обязанности по утверждению и представлению для прохождения экспертиз проекта консервации участка недр в течение двух месяцев со дня прекращения права недропользования либо приостановления действия контракта на недропользование по углеводородам, а также завершения консервации участка недр в сроки, установленные в проекте консервации
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)
_________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 7
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 453
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 77
Проверочный лист при проведении операций по недропользованию в области углеводородов в отношении физических или юридических лиц, обладающих разрешением на создание и размещение морских объектов

1) мұнайдың төгілу тәуекелін бағалауды өткізусіз;
2) бекітілген объектілік жоспарсыз;
3) өзінің жеке немесе шарт негізінде тартылатын ресурстардың болуынсыз
52
Кемелерді қоспағанда, мұнайдың төгілу тәуекеліне әкелетін объектілердің меншік иелерінің міндеттерін сақтау:
1) теңізде мұнайдың бірінші деңгейдегі төгілуін жою үшін – теңіз объектісінде не отыз минуттық қолжетімді шекте осындай мұнайдың төгілуін толық жою үшін қажетті ресурстарға ие болуға;
2) теңізде мұнайдың екінші деңгейдегі төгілуін жою үшін:
теңіз объектісінде не отыз минуттық қолжетімді шекте жергілікті жағалау қызметтерінің ресурстары келгенге дейінгі кезеңге жеткілікті болатын көлемде ресурстарға ие болуға;
қажеттілік болған жағдайда жергілікті жағалау қызметтері ресурстарының келуін қамтамасыз етуге міндетті
53
Объектінің меншік иесі халықаралық деңгейде танылған, білікті персоналы және тиісті жабдығы бар, теңізде мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу міндетін сақтауы
Лауазымды адам (-дар)
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Бақылау субъектісінің басшысы
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 23 қарашадағы
№ 453 және Қазақстан
Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 23 қарашадағы
№ 77 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығы тоқтатылған жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезіндегі тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 382 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 101 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Құзыретті органның жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою не кейіннен оны өзге тұлғаға беру үшін жер қойнауы учаскесіне консервациялау жүргізу шешімі туралы хабарламаны алған күннен бастап екі ай ішінде дереу тоқтатылуы төтенше жағдайлардың туындау қаупімен байланысты операцияларды қоспағанда, жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтату бойынша міндетін сақтау
2
Жою немесе консервациялау жобасы бекітілгеннен және олардың сараптамаларының оң қорытындылары алынғаннан кейін заңнамамен белгіленген тәртіпте дереу жер қойнауын пайдалану салдарын жою немесе жер қойнауы учаскесін консервациялау бойынша жұмыстарды бастау бойынша міндетін сақтау
3
Жер қойнауы учаскесінде технологиялық процестің үздіксіздігін және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ететін жабдықтар мен өзге де мүлікті көмірсутектер саласындағы ұлттық компанияның сенімгерлік басқаруына мүлікті жаңа жер қойнауын пайдаланушыға бергенге дейінгі мерзімге, құзыретті органның жер қойнауы учаскесін көмірсутектер саласындағы ұлттық компанияның сенімгерлік басқаруына беру шешімі туралы хабарламасын алған күннен бастап бір ай мерзімде беру жөніндегі міндетті сақтау
4
Жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды қамтамасыз ететін кепіл нысанасы болып табылатын банктік салым шарты бойынша құқықты хабарламада көрсетілген мерзімдерде жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беру жөніндегі талапты сақтау
5
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасын сараптамалардан өту үшін жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған, сондай-ақ көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасында белгіленген мерзімдерде жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою аяқталған күннен бастап екі айдан кешіктірмей бекіту және ұсыну жөніндегі міндетті сақтау
6
Жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған не көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданылуы тоқтатыла тұрған, сондай-ақ жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасында белгіленген мерзімдерде консервациялау аяқталған күннен бастап екі ай ішінде жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасын сараптамалардан өту үшін бекіту және ұсыну жөніндегі міндетті сақтау
Лауазымды адам (-дар)
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Бақылау субъектісінің басшысы
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 23 қарашадағы
№ 77 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Теңіз объектілерін құруға және орналастыруға рұқсаты құқығына ие жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тексеру парағы

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 7 в соответствии с совместным приказом Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 201 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку /профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля ______________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля
___________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ___________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие разрешения на размещение и создание морских объектов
2
Наличие контракта на недропользование
3
Размещение и создание морского объекта на разрешенных географических координатах территории морских объектов
4
Создание морского объекта в утвержденные сроки
5
Соблюдение условий размещения морских объектов
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при наличии)
_________ ______________ ___________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при наличии)

Ескерту. Бірлескен бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 201 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы
акт _______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің)
атауы _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Теңіз объектілерін құруға және орналастыруға рұқсаттың болуы
2
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың болуы
3
Теңіз объектілері аумағының рұқсат етілген географиялық координаттарында теңіз объектісін орналастыру және құру
4
Бекітілген мерзімде теңіз объектісін құру
5
Теңіз объектілерін орналастыру шарттарын сақтау
Лауазымды адам (-дар)
______________________       ______________       __________       ______________
(лауазымы)                  (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы)                   (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Бақылау субъектісінің басшысы
______________________ ______________ __________ ______________
(лауазымы)                   (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))