О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1199 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 826 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия"
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 833 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 90. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2018 года № 17831
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1199 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 826 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12735) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочные листы в сфере государственного контроля в области технического регулирования:
в отношении изготовителя государственных символов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
в отношении органа по подтверждению соответствия, лаборатории (центров) и заявителя на которые распространяется действие технического регламента согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
в отношении органа (организации), уполномоченного (уполномоченной) на выдачу сертификата о происхождении товара и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, акта экспертизы о происхождении товара и производителей согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
3) проверочные листы в сфере государственного контроля в области метрологии согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
4) проверочные листы в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия:
в отношении органа по аккредитации согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
в отношении калибровочной лаборатории (центра) согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
в отношении юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
в отношении поверочной лаборатории (центра) согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
в отношении органа по подтверждению соответствия и испытательной лаборатории (центра) согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу.";

"Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша тәуекел дәрежесінің бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1199 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 826 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 833 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 90 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 қарашада № 17831 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша тәуекел дәрежесінің бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 826 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12735 болып тіркелген,) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бекітілсін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау аясында тексеру парақтары:
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындаушыларға қатысты;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес техникалық регламентте қолданылатын сәйкестікті растау жөніндегі органдарға, зертханаларға (орталықтарға) және өтініш беруші қатысты;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес өндірушілер және тауардың шығу тегі туралы сараптама актісіне, тауардың шығу тегі туралы сертификатты және ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті органға (ұйымға) қатысты;
3) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшасына сәйкес метрология саласындағы мемлекеттік бақылау аясында тексеру парақтары;
4) сәйкестікті растау саласындағы аккредиттеу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау аясында тексеру парақтары бекітілсін:
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес аккредиттеу жөніндегі органға қатысты;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес калибрлеу зертханаларына (орталықтарына) қатысты;
осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес өлшемдерді орындау әдістемесінің метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты;
осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес салыстырып тексеру зертханаларына (орталықтарына) қатысты;
осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес сәйкестікті растау жөніндегі органдарға және сынақ зертханаларына (орталықтарына) қатысты".

приложения 1, 2, 3, 4 к указанному совместному приказу изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 5, 6, 7, 8, 9 и 10 согласно приложениям 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ Қ. Қасымбек
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"__"___________ 2018 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 833 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 90
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1199
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 826
Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия

көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
2018 жылғы "__"__________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 833 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 90 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1199 және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 826 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Техникалық реттеу, метрология саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее - Кодекс) и приказом исполняющего обязанности министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области технического регулирования, метрологии и аккредитации в области оценки соответствия – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты (объекты) контроля в области метрологии – физические или юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с обеспечением единства измерений на территории Республики Казахстан;
3) субъекты (объекты) контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия – субъекты (объекты) осуществляющие деятельность по аккредитации, метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, поверку средств измерений, испытания, работу по подтверждению соответствия продукции, процессов, услуг;
4) субъекты (объекты) контроля в области технического регулирования – орган (организации), уполномоченный (уполномоченные) на выдачу сертификата о происхождении товара и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, акта экспертизы о происхождении товара и производители, изготовители Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан, органы по подтверждению соответствия, лаборатории и заявители на которые распространяются действие технического регламента;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Техникалық реттеу, метрология саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2018 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 141-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 31 шілдедегі №3 бұйрығына сәйкес әзірленді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген).
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сәйкестікті бағалау саласындағы техникалық реттеу, метрология және аккредиттеу саласындағы тәуекел – бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы;
2) метрология саласындағы бақылау субъектілері (объектілері) – Қазақстан Республикасының аумағында өлшем бірлігін қамтамасыз етуге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
3) Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуын бақылау субъектілері (объектілері) – аккредиттеу жөніндегі қызметті, өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды, өлшем құралдарын салыстырып тексеруді, сынауды, өнімнің, процестердің, көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі жұмысты жүзеге асыратын субъектілер (объектілер);
4) Техникалық реттеу саласындағы бақылау субъектілері (объектілері) – өндірушілер және тауардың шығу тегі туралы сараптама актісін, тауардың шығу тегі туралы сертификатты және ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті орган (ұйым), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындаушылар, техникалық регламенттің қолданысына таралатын зертханалар және өтініш берушілер, сәйкестікті бағалау жөніндегі органдар;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді емес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

6) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
3. Критерии оценки степени риска в области технического регулирования, метрологии и аккредитации в области оценки соответствия для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. В области технического регулирования к высокой степени риска по объективным критериям относятся субъекты (объекты) контроля:
1) по изготовлению государственных символов Республики Казахстан;
2) органы по подтверждению соответствия, лаборатории (центры) и заявители на которых распространяется действие технического регламента.
5. К субъектам, не отнесенным к высокой степени риска по объективным критериям в области технического регулирования относятся субъекты (объекты) контроля:
1) орган (организации), уполномоченный (уполномоченные) на выдачу сертификата о происхождении товара и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, акта экспертизы о происхождении товара и производители.
6. В области метрологии к высокой степени риска по объективным критериям относятся субъекты (объекты) контроля осуществляющие виды деятельности, связанные с измерениями, результаты которых используются при:
1) работах по обеспечению защиты жизни и здоровья граждан;
2) осуществлении деятельности в области охраны окружающей среды, геологии и гидрометеорологии;
3) осуществлении деятельности по оценке соответствия согласно законодательству Республики Казахстан в области технического регулирования;
4) государственных учетных операциях, торгово-коммерческих операциях между покупателем (потребителем) и продавцов (поставщиком, производителем, исполнителем), в том числе в сферах бытовых и коммунальных услуг и услуг связи;
5) работах по обеспечению безопасности труда и движения транспорта;
6) производстве вооружения, военной техники;
7) испытаниях, метрологической аттестации, поверке, калибровке средств измерений;
8) добыче, производстве, переработке, транспортировании, хранении и потреблении всех видов энергетических ресурсов;
9) работах, выполняемых по поручению государственных органов, суда и правоохранительных органов.

6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін сәйкестікті бағалау саласындағы техникалық реттеу, метрология және аккредиттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттары арқылы қалыптастырылады.
2 тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Техникалық реттеу саласында объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары тәуекел дәрежесіне тексерілетін субъектілерге (объектілерге) мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін дайындау бойынша;
2) техникалық регламенттің күші қолданылатын сәйкестікті растау жөніндегі органдар, зертханалар және өтініш берушілер.
5. Техникалық реттеу саласындағы объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған субъектілерге бақылау субъектілері (объектілері) жатады:
1) Қазақстан Республикасынан экспортталатын, Қазақстан Республикасынан және өндірушілерден кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы сертификатты, тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті (уәкілетті) орган (ұйым).
6. Метрология саласындағы объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне, нәтижелері:
1) азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстар;
2) қоршаған ортаны қорғау, геология және гидрометеорология саласындағы қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын, өлшемдермен байланысты қызмет түрлерін жүзеге асыратын субъекті (объекті) жатады;
3) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
4) мемлекеттік есепке алу операциялары, сатып алушы (тұтынушы) және сатушы (өнім беруші, өндіруші, орындаушы) арасындағы, оның ішінде тұрмыстық және коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтері салаларындағы сауда-коммерциялық операциялар;
5) еңбек және көлік қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстар;
6) қару-жарақ, әскери техника жасау;
7) сынақтар, метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеруші, өлшем құралдарын калибрлеу;
8) энергетикалық ресурстардың барлық түрлерін шығару, өндіру, кейін өңдеу, тасымалдау, сақтау және тұтыну;
9) мемлекеттік органдардың, сот және құқық қорғау органдарының тапсырмалары бойынша орындалатын жұмыстар.

7. К субъектам, не отнесенным к высокой степени риска по объективным критериям в области метрологии относятся субъекты (объекты) осуществляющие виды деятельности, связанные с измерениями, результаты которых используются при:
1) проведении научных исследований;
2) регистрации национальных и международных спортивных рекордов.
8. За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия к высокой степени риска по объективным критериям относятся субъекты (объекты) контроля:
1) орган по аккредитации;
2) калибровочная лаборатория (центр);
3) эксперты-аудиторы по аккредитации, подтверждению соответствия, технические эксперты в области обеспечения единства измерений, технические эксперты;
4) поверочная лаборатория (центр);
5) органы по подтверждению соответствия;
6) испытательная лаборатория (центр).
9. За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия к субъектам, не отнесенным к высокой степени риска по объективным критериям относятся юридические лица, осуществляющие метрологическую аттестацию методик выполнения измерений.
10. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
В отношении субъектов контроля, не отнесенных к высокой степени риска, проводятся внеплановые проверки.
Глава 3. Субъективные критерии
11. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
12. На основании имеющихся источников информации формируются следующие субъективные критерии:
по результатам мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями по которым присваиваются показатели степени риска согласно приложению 1 к настоящим критериям;
по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля по которым присваиваются показатели степени риска согласно приложению 2 к настоящим критериям;
по подтвержденным жалобам и обращениям по которым присваиваются показатели степени риска согласно приложению 3 к настоящим критериям;
по результатам аудита (экспертизы) независимых организаций по которым присваиваются показатели степени риска согласно приложению 4 к настоящим критериям;
по результатам анализа сведений, представленных уполномоченными органами и организациями по которым присваиваются показатели степени риска согласно приложению 5 к настоящим критериям.

7. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежеге жатпайтындарға, нәтижелері:
1) ғылыми зерттеулер жүргізу;
2) ұлттық және халықаралық спорт рекордтарын тіркеу кезінде пайдаланылатын, өлшемдермен байланысты қызмет түрлері жатады.
8. Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына объективті өлшемдер бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне бақылау субъектілері (объектілері) жатады:
1) аккредиттеу жөніндегі орган;
2) калибрлеу зертханасы (орталық);
3) аккредиттеу, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшылар, техникалық сарапшылар;
4) салыстырып тексеру зертханасы (орталық);
5) сәйкестікті растау жөніндегі органдар;
6) сынақ зертханасы (орталық).
9. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежеге жатпайтын субъектілерге Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар жатады.
10. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
3 тарау. Субъективті өлшемшарттар
11. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
12. Қолданыстағы ақпарат көздерінің негізінде, мынадай субъективті өлшемшарттар қалыптастырылады:
олар бойынша осы өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін, бақылау субъектілері ұсынған, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы есептілік пен мәліметтерге мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша;
олар бойынша осы өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін, бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері бойынша;
олар бойынша осы өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін, расталған шағымдар мен өтініштер бойынша
олар бойынша осы өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін, тәуелсіз ұйымдар аудитінің (сараптамасының) нәтижелері бойынша;
олар бойынша осы өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін, уәкілетті органдар мен ұйымдар берген мәліметтерді талдау нәтижелері бойынша.

13. Критерии оценки степени риска делятся на 3 степени тяжести требований: грубые, значительные, незначительные.
14. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = S Рз + SРн
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
15. По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) к не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 4. Заключительные положения
16. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям в отношении субъектов, отнесенных к высокой степени риска, составляет один раз в год.
17. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.

13. Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары 3 ауырлық дәрежесі талабына бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
14. Егер өрескел бұзушылықтың беруі анықталса, бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, онда тәуекел дәрежесі көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежеде бұзушылықтардың жиынтық көрсеткіштері есептеледі.
Елеулі дәрежедегі бұзушылық көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн =(SР2 х100/SР1)х0,3
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтар саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0 ден 100–ге дейінгі шкаламен есептеледі және көрсеткіштерді мына формула бойынша қосу жолымен айқындалады:
SР = SРз + SРн
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
15. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мыналарға жатады:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 61-ден бастап 100-ді қоса алғанға дейін болғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-ты қоса алғанға дейін болғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
4-тарау. Қорытынды ережелер
16. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жиілігі жүргізілетін талдау және тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған субъектілерге қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерді бағалау нәтижелері бойынша айқындалады жылына бір ретті құрайды.
17. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.

18. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение 1
к критериям оценки степени
риска для отбора субъектов
(объектов) контроля в области
технического регулирования,
метрологии и за соблюдением
законодательства Республики
Казахстан об аккредитации в
области оценки соответствия
Субъективные критерии по результатам мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями
Критерии
Степень нарушения
В области технического регулирования
1

18. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімі субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің ең жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Техникалық реттеу, метрология
саласындағы және
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Субъективті өлшемшарттар мониторинг субъектілерімен, мекемелермен және салалық ұйымдармен жүргізілетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы мониторинг туралы есептер мен ақпараттың нәтижелері туралы
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1. Техникалық реттеу саласында
1

Внесение в реестр недобросовестных поставщиков по причине изготовления Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан с нарушениями в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" от 4 декабря 2015 года лицензиата на изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан (в случае не лишения лицензии судом) по результатам мониторинга портала государственных закупок
грубое
2
Изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан без лицензии по результатам мониторинга портала государственных закупок
грубое
3
Наличие сведений об отсутствии договора с отраслевой организацией о предоставлении нормативных документов по стандартизации (СТ РК 989 и СТ РК 988)
грубое
4
Отсутствие сертификата о поверке или метрологической аттестации используемых средств измерений и испытательного оборудования при изготовлении Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан в результате мониторинга портала государственных закупок и (или) отчета отраслевой организации
грубое
5
Не соблюдение требования полноты и правильности указания нормативных документов по стандартизации, предусмотренных для подтверждения соответствия данной продукции по результатам мониторинга отчета отраслевой организации
грубое
6
Не соблюдение требования идентификации, отбора образцов, их испытаний и выбора схемы сертификации по результатам мониторинга отчета отраслевой организации
грубое
7
Не проведение инспекционного контроля за сертифицированной продукцией (если это предусмотрено схемой сертификации) по результатам мониторинга отчета отраслевой организации
грубое
8
Не соблюдение требования по оценки производства (если это предусмотрено схемой сертификации) по результатам мониторинга отчета отраслевой организации
грубое
9
Не соблюдение требования представления информации об отрицательных результатах сертификации в уполномоченный орган по результатам мониторинга отчета отраслевой организации
грубое
10
Не соблюдение требования по регистрации сертификата соответствия в реестре государственной системы технического регулирования по результатам мониторинга отчета отраслевой организации
грубое
11
Не соблюдение требования по регистрации деклараций о соответствии по результатам мониторинга отчета отраслевой организации
значительное
2. За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
12
отсутствие сертификата о поверке, метрологической аттестации используемых средств измерений и испытательного оборудования, о нарушении запрета на выпуск в обращение, применение, реализацию средств измерений и стандартных образцов, не прошедших испытания для целей утверждения типа или метрологическую аттестацию и не включенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений в результате мониторинга портала государственных закупок и (или) отчета отраслевой организации
грубое
13
применение методик выполнения измерений без регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений в результате мониторинга портала государственных закупок и (или) отчета отраслевой организации
грубое
14
поверка средств измерений, метрологической аттестации методик выполнения измерений без аккредитации в результате мониторинга портала государственных закупок и (или) отчета отраслевой организации
грубое
15
не соблюдение обязанности по осуществлению работ в пределах области аккредитации по результатам мониторинга портала государственных закупок и (или) отчета отраслевой организации
грубое
16
подтверждение соответствия продукции, проведении испытаний без аттестата аккредитации в области оценки соответствия по результатам мониторинга портала государственных закупок (или) отчета отраслевой организации
грубое
17
несоблюдение этапов аккредитации (прием, рассмотрения заявки и представленных документов, заключение предаккредитационного договора, экспертиза представленных документов, обследование заявителя по месту нахождения, принятие решения об аккредитации либо об отказе в аккредитации, заключение постаккредитационного договора, утверждение области аккредитации и выдача аттестата аккредитации либо прекращение предаккредитационного договора) и сроки их исполнения, а также сроки проведения инспекционной проверки, в том числе внеочередной при проведении работ по аккредитации
грубое
18
не соблюдение требования введения интернет-ресурса и реестра субъектов аккредитации, рассмотрение жалоб субъектов аккредитации и размещение на интернет ресурсе информации о принятых решениях
значительное
19
не соблюдение требований и сроков об уведомлении уполномоченного органа в случае отзыва аттестата аккредитации или прекращения постаккредитационного договора
грубое
20
не соблюдение требований при рассмотрении заявки о переоформлении аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации
грубое
21
не соблюдение процедур отзыва, возврата аттестата аккредитации и обращения в суд с заявлением об аннулировании аттестата аккредитации
грубое
Приложение 2
к критериям оценки степени
риска для отбора субъектов
(объектов) контроля в области
технического регулирования,
метрологии и за соблюдением
законодательства Республики
Казахстан об аккредитации в
области оценки соответствия
Субъективные критерии по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
Критерии
Степень нарушения
В области технического регулирования (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении перечисленных требований)
1.
Наличие лицензии на изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан
грубое
2.

2015 жылғы 4 желтоқсандағы "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алу порталын мониторингілеу нәтижелері бойынша (сот лицензиядан айырмаған жағдайда) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Мемлекеттік Елтаңбасын дайындауға лицензиатты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Мемлекеттік Елтаңбасын дайындаушының себебі бойынша жосықсыз өнім берушілер тізіліміне енгізу
өрескел
2
Мемлекеттік сатып алу порталын мониторингілеу нәтижелері бойынша лицензиясыз Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Мемлекеттік Елтаңбасын дайындау
өрескел
3
Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды (ҚР СТ 989 және ҚР СТ 988) ұсыну туралы салалық ұйыммен шарттың болмауы
өрескел
4
Мемлекеттiк сатып алу порталының және (немесе) ұйымның есебiнiң нәтижесiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасында өндiрiлген өлшеу құралдарын және сынақ жабдығын тексеру және метрологиялық аттестаттау туралы куәлiктiң жоқтығы
өрескел
5
Салалық ұйымның есебін мониторингілеу нәтижелері бойынша осы өнімдердің сәйкестігін растау үшін көзделген стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды көрсетудің толықтығы мен дұрыстығы бойынша талаптарды сақтаумауы
өрескел
6
Үлгілерді және олардың сынауларын сәйкестендіру, іріктеу және салалық ұйымың есебіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша сертификаттау схемасын таңдау талаптарын сақтамау
өрескел
7
салалық ұйымың есебіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша сертификатталған өнімге (егер бұл сертификаттау схемасымен көзделген болса) инспекциялық бақылауды жүргізбеу
өрескел
8
салалық ұйымың есебіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша өндірісті бағалау бойынша (егер бұл сертификаттау схемасымен көзделген болса) талаптарды сақтамау
өрескел
9
салалық ұйымың есебіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті органға сертификаттаудың теріс нәтижелері туралы ақпаратты ұсынудың талаптарын сақтамау
өрескел
10
салалық ұйымың есебіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша техникалық реттеу мемлекеттік жүйесінің тізілімінде сәйкестік сертификатын тіркеу бойынша талаптарды сақтамау
өрескел
11
салалық ұйымың есебіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша сәйкестік туралы декларацияларды тіркеу бойынша талаптарды сақтамау
елеулі
2. Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалу саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша
12
Өлшем құралдары мен сынақ жабдықтарын пайдаланатын метологиялық аттестаттауды салыстырып тексеру туралы, түрін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау сынақтан мақсатында өтпеген және мемлекеттiк сатып алу порталына және (немесе) салалық ұйымының есебiне мониторинг жүргізу нәтижесiнде өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудің мемлекеттiк жүйесінің тiзiлiмiне енгiзiлмеген өлшем құралдарын және стандарттық үлгілерді айналымға шығаруға, қолдануға, іске асыруға тыйым салуды бұзу туралы сертификаттың болмауы
өрескел
13
Мемлекеттiк сатып алу порталына және (немесе) салалық ұйымының есебiне мониторинг жүргізу нәтижесiнде өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудің мемлекеттiк жүйесінің тiзiлiмiне тіркелусіз өлшемдерді орындау әдістемелерін қолдану
өрескел
14
Мемлекеттiк сатып алу порталына және (немесе) салалық ұйымының есебiне мониторинг жүргізу нәтижесiнде аккредиттеусіз өлшем құралдарын салыстырып тексеру, өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау туралы мәліметтің болуы
өрескел
15
Мемлекеттiк сатып алу порталына және (немесе) салалық ұйымының есебiне мониторинг жүргізу нәтижесiнде аккредиттеу шеңгіндегі жұмысты жүзеге асыру бойынша міндетті сақтамау
өрескел
16
Мемлекеттiк сатып алу порталына және (немесе) салалық ұйымының есебiне мониторинг жүргізу нәтижесiнде өнім сәйкестігін растау, сәйкестікті растау саласында аккредиттеуді аттестаттаусыз сынақтар жүргізу
өрескел
17
Аккредиттеу кезеңдерін және оларды орындау мерзімдерін, сондай-ақ инспекциялық тексеру жүргізу, соның ішінде аккредиттеу бойынша жұмыс жүргізу кезінде кезектен тыс мерзімдерді (өтінімдер мен ұсынылған құжаттарды, аккредиттеу алдындағы шарттың қорытындысын, ұсынылған құжаттардың сараптамасын, өтініш берушінің тұрған жеріндегі тексеруін, аккредиттеу немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдауын, аккредиттеуден кейінгі шарттың қорытындысын, аккредиттеу салсында бекітуді, аккредиттеу туралы аттестатты беруді немесе аккредиттеу алдындағы шартты бұзуды қабылдау, қарау) сақтамауы
өрескел
18
Интернет-ресурсты және аккредиттеу субъектілерінің тізілімін жүргізу, аккредиттеу субъектілерінің шағымдарын қарау және интернет-ресурста қабылданған шешімдер туралы ақпаратты орналастыру талаптарын сақтамауы
елеулі
19
Аккредиттеу аттестатын қайтарып алған немесе аккредиттеуден кейінгі шартт тоқтатылған жағдайда уәкілетті органды хабардар ету туралы талаптарды және мерзімдерді сақтамауы
өрескел
20
Аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру туралы өтініштерді қарастыру кезінде талаптарды сақтамауы
өрескел
21
Аккредиттеу аттестатын қайтарып алу, аккредиттеу аттестатын қайтарып беру және аккредиттеу аттестатын жою туралы өтініш бере отырып, сотқа жүгіну рәсімдерін сақтамауы
өрескел
Техникалық реттеу, метрология
саласындағы және
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау және алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1. техникалық реттеу саласында(бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі, аталған талаптарды сақтамаған кезде белгіленеді)
1.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасын дайындауға лицензияның болуы
өрескел
2.

Наличие нормативных документов по стандартизации (СТ РК 987 и СТ РК 988)
грубое
3.
Наличие производственной технической базы (технологического оборудования, средств измерений и контроля, в том числе атласа цветов, обеспечивающих соблюдение технологического процесса изготовления и качества изготовленных государственных символов в соответствии с требованиями действующих нормативных документов по стандартизации)
грубое
4.
Наличие сертификата о поверке или метрологической аттестации используемых средств измерений и испытательного оборудования
грубое
5.
соблюдение требования по независимости от производителей (исполнителей) продукции (услуг), поставщиков и потребителей продукции (услуги), имеющие в штате экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия;
грубое
6.
использование результатов испытаний аккредитованных лабораторий для целей обязательного подтверждения соответствия
грубое
7.
соблюдение требования по принятию решения по заявке, в том числе выбор схемы сертификации
значительное
8.
соблюдение требования по заключению договора на проведение работ по сертификации
незначительное
9.
соблюдение требования по идентификации, отбора образцов и их испытаний;
грубое
10.
соблюдение требования по оценке производства (если это предусмотрено схемой сертификации);
значительное
11.
соблюдение требования по анализу полученных результатов и принятия решений о выдаче (об отказе в выдаче) сертификата соответствия;
грубое
12.
соблюдение требования по представлению информации об отрицательных результатах сертификации в уполномоченный орган;
значительное
13.
соблюдение требования по регистрации сертификата соответствия в реестре государственной системы технического регулирования;
значительное
14.
соблюдение требования по выдачи сертификата соответствия;
значительное
15.
соблюдение требования по осуществлению инспекционного контроля за сертифицированной продукцией (если это предусмотрено схемой сертификации) Инспекционный контроль включает испытание образцов продукции и проверки для подтверждения, что реализуемая продукция или совокупность взаимосвязанных и последовательных действий (работ) по достижению какого-либо заданного результата, включая процессы жизненного цикла продукции, продолжают соответствовать требованиям, установленным техническими регламентами.
грубое
16.
соблюдение требования по регистрации деклараций о соответствии.
значительное
17.
соблюдение требования по ведению реестра выданных сертификатов соответствия и зарегистрированных деклараций о соответствии.
значительное
18.
соблюдение требования по осуществлению электронного учета данных о зарегистрированных декларациях о соответствии, выданных сертификатах соответствия, об отказах в сертификации;
значительное
19.
соблюдение требования по осуществлению работ в пределах области аккредитации;
грубое
20.
соблюдение требования по достоверности результатов испытаний;
грубое
21.
соблюдение требования по полноте и правильности указания нормативных документов по стандартизации, предусмотренных для подтверждения соответствия данной продукции;
грубое
22.
соблюдение запрета по ввозу и реализации продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия, не прошедшей подтверждение соответствия
грубое
23.
Наличие заключения об оформлении сертификата о происхождении товара
значительное
24.
Соблюдение сроков по выдаче сертификата о происхождении товара
грубое
25.
Наличие заявки физического или юридического лица на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого из Республики Казахстан, реэкспортируемого из Республики Казахстан;
значительное
26.
Наличие копии документа, удостоверяющего личность - для физических лиц;
незначительное
27.
Наличие копии устава и справки (свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица - для юридических лиц;
незначительное
28.
Наличие копии свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуальных предпринимателей.
незначительное
29.
Наличие оригинала и копии внешнеторгового контракта (договора) и счет-фактура или счет-проформа, или иной документ, отражающий финансовые и/или количественные параметры товара (при осуществлении долгосрочных внешнеторговых договоров/сделок, когда груз идет от одного и того же грузоотправителя одному и тому же грузополучателю, предоставление счет-фактуры или счет-проформы не требуется)
грубое
30.
Наличие договора с производителем товара либо на приобретение товара и/или акт приема-передачи;
грубое
31.
Наличие накладных;
грубое
32.
Наличие нотариально засвидетельствованных копии зерновых расписок;
значительное
33.
Наличие справки от Заявителя о месте сбора продукции;
значительное
34.
Наличие акта списания;
значительное
35.
Наличие акта переработки;
значительное
36.
Наличие документов о перевозке товара
значительное
37.
Наличие технического паспорта на готовое изделие либо паспорт качества завода-изготовителя;
грубое
38.
Наличие документов на право добычи и разработки месторождения (для добывающих и заготовляющих предприятий);
грубое
39.
Наличие нормативных документов по стандартизации, согласно которым выполняется технологический процесс производства товара.
грубое
40.
Наличие договора и/или счет-фактуры на сырье и материалы, используемые в производстве товара
грубое
41.
Наличие транспортных накладных
значительное
42.
Наличие краткого описания технологического процесса
значительное
43.
Наличие нормативных документов по стандартизации, в соответствии с которыми произведен товар
грубое
44.
Наличие калькуляций затрат стоимости товара по цене франко-завод с выделением стоимости сырья и компонентов иностранного происхождения.
грубое
45.
Наличие оригинала и копии лицензии на вид деятельности (если вид деятельности подлежит лицензированию) и (или) разрешения.
грубое
46.
Наличие оригинала и копии ветеринарного сертификата, если товар является товаром животного происхождения, речного и морского промыслов, а также, если товары предназначены для корма животных.
грубое
47.
Наличие оригинала и копии складской справки и (или) ресурсной справки, подтверждающие наличие товара у Заявителя с указанием количества и местонахождения
значительное
48.
Наличие оригиналов и копии справки местного исполнительного органа соответствующей территориальной единицы Республики Казахстан о выращивании продукции на указанной территории с указанием производителя для плодоовощной продукции
значительное
49.
Наличие договора на приобретение товара или закупочный акт с обязательным представлением оригинала или нотариально засвидетельствованной копии договора с производителем товара для юридических лиц для плодоовощной продукции
значительное
50.
Наличие документов на приобретение товара (договор, счет-фактура) для товаров, реэкспортируемых из Республики Казахстан
значительное
51.
Наличие документов, подтверждающие факт поставки товара на территорию Республики Казахстан для товаров, реэкспортируемых из Республики Казахстан
значительное
52.
Наличие документов, подтверждающие происхождение товара (сертификат о происхождении товара или декларация о происхождении товара) для товаров, реэкспортируемых из Республики Казахстан
грубое
53.
Соблюдение требования по изменению кода товара по ТН ВЭД на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате переработки товара
грубое
54.
Соблюдение требования по выполнению производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась страна, где эти операции имели место
грубое
55.
Соблюдение требования по изменению стоимости товара, когда процентная доля стоимости достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли)
грубое
56.
Наличие документов, подтверждающие юридический статус заявителя (для юридических лиц, - справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, справка о государственной регистрации филиала или представительства юридического лица, устав, положение о государственной регистрации филиала или представительства юридического лица, для индивидуальных предпринимателей, - патент или свидетельство индивидуального предпринимателя) предоставляются 1 раз в год;
значительное
57.
Наличие оригинала и копии документов, подтверждающих происхождение товара (договор с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счета-фактуры, документы о перевозке товара)
грубое
58.
Наличие оригинала и копии лицензии на вид деятельности (в случае если вид деятельности подлежит лицензированию)
грубое
59.
Наличие оригинала и копии документов для определения критерия достаточной переработки товара (стоимость сырья и компонентов, используемых в производстве товара, договоры на поставку сырья и/или счета-фактуры, и/или накладные, документация с описанием технологических операций, с приложением перечня нормативных технических документов, в соответствии с которыми произведен товар, перечень оборудования для производства заявленного товара, документы на производственное помещение, список работников, расчет себестоимости товара с учетом стоимости используемого сырья или компонента иностранного происхождения)
грубое
60.
Наличие перечня наименований заявляемой продукции на государственном языке
незначительное
61.
Наличие оригинала и копии складской справки о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада
значительное
62.
Наличие оригинала и копии доверенности на представление интересов заявителя
значительное
63.
Для плодоовощной продукции: наличие оригинала и копии справки-подтверждения местного исполнительного органа соответствующей территориальной единицы Республики Казахстан о выращивании заявленной партии продукции на указанной территории и договор с производителем продукции, договор на приобретение товара с обязательным представлением оригинала или нотариально заверенной копии договора с производителем товара.
грубое
64.
Оформление сертификата о происхождении товара на бланках, имеющих степени защиты: первый экземпляр – подлинник, второй и третий экземпляр – копии
значительное
65.
Наличие подписи заявителя в журнале регистрации выданных сертификатов о происхождении товара
незначительное
66.
Выполнение производителями критериев определения страны происхождения товаров
грубое
67.
Наличие заключения об оформлении сертификата о происхождении товара формы "СТ-КZ"
значительное

Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың (ҚР СТ 987 және ҚР СТ 988) болуы
өрескел
3.
Өндірістік техникалық базаның (технологиялық жабдықтың, өлшем және бақылау құралдарының, оның ішінде қолданыстағы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес дайындалған мемлекеттік рәміздерді дайындаудың технологиялық процесін және сапасын сақтауды қамтамасыз ететін түстер атласының) болуы
өрескел
4.
Пайдаланылатын өлшем құралдары мен сынау жабдықтарын салыстырып тексеру немесе метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттың болуы
өрескел
5.
штатта сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлары бар өнімдердің (қызметтердің) өндірушілерінен (орындаушыларынан), өнімдердің (қызметтердің) жеткізушілерінен және тұтынушыларынан тәуелсіздігі бойынша талаптарды сақтау;
өрескел
6.
сәйкестікті міндетті растау мақсатында аккредиттелген зертханалардың сынау нәтижелерін пайдалану;
өрескел
7.
өтінім бойынша шешім қабылдау, оның ішінде сертификттау схемасын таңдау жөніндегі талаптарды сақтау;
елеулі
8.
Сертификаттау жөніндегі жұмыстарды жүргізуде шарт жасасу жөніндегі талаптарды сақтау;
болмашы
9.
үлгілерді және олардың сынақтарын сәйкестендіру, іріктеу жөніндегі талаптарды сақтау;
өрескел
10.
өндірісті бағалау (егер бұл сертификаттау схемасымен көзделген болса) жөніндегі талаптарды сақтау;
елеулі
11.
алынған нәтижелерді талдау және сәйкестік сертификатын беру (беруден бас тарту туралы) туралы шешім қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау;
өрескел
12.
сертификаттаудың теріс нәтижелері туралы ақпаратты уәкілетті органға ұсыну жөніндегі талаптарды сақтау;
елеулі
13.
техникалық реттеудің мемлекеттік жүйе тізіліміне сәйкестік сертификатын тіркеу жөніндегі талаптарды сақтау;
елеулі
14.
сәйкестік сертификатын беру жөніндегі талаптарды сақтау;
елеулі
15.
сертификатталған өнімге (егер бұл сертификаттау схемасымен көзделген болса) инспекциялық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау. Инспекциялық бақылау өнімдердің үлгілерін сынақтан өткізуді және сатып алынатын өнімнің немесе берілген нәтижеге қол жеткізу бойынша өзара байланыстың және жүйелі іс-қимылдың (жұмыстың) жиынтығын, соның ішінде өнімнің өмірлік циклінің процестерін қоса алғанда, техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға сәйкестігін жалғастыруды растау үшін тексеруді қамтиды.
өрескел
16.
сәйкестік туралы декларацияларды тіркеу жөніндегі талаптарды сақтау.
елеулі
17.
берілген сәйкестік сертификаттары мен сәйкестік туралы тіркелген декларациялар тізілімін жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау.
елеулі
18.
сәйкестік туралы тіркелген декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары, сертификаттаудағы бас тарту туралы деректерді электронды есепке алуды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау;
елеулі
19.
аккредиттеу саласы шегіндегі жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау;
өрескел
20.
сынау нәтижелерінің анықтығы жөніндегі талаптарды сақтау;
өрескел
21.
осы өнімдердің сәйкестігін растау үшін көзделген стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды көрсетудің толықтығы мен дұрыстығы бойынша талаптарды сақтау;
өрескел
22.
сәйкестікті растаудан өтпеген міндетті сәйкестікті растауға жататын өнімдерді әкелуге және сатуға тыйым салуды сақтау.
өрескел
23.
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты рәсімдеу туралы қорытындының болуы
елеулі
24.
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады
өрескел
25.
Қазақстан Республикасынан экспортталатын, Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификатты алуға жеке немесе заңды тұлғаның өтінімінің болуы;
елеулі
26.
жеке тұлғалар үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесінің болуы;
болмашы
27.
заңды тұлғалар үшін – жарғының және заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (куәліктің) көшірмесінің болуы;
болмашы
28.
дара кәсіпкерлер үшін – дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесінің болуы;
болмашы
29.
сыртқы сауда келiсiмшартының (шартының) және шот-фактура немесе шот-проформа немесе тауардың қаржылық және/немесе сандық параметрлерiн көрсететiн өзге құжаттың (ұзақ мерзімді сыртқы сауда шарттарын/мәмілелерді жүзеге асыру кезінде, жүк бір жүк жіберушіден бір жүк алушыға баратын кезде шот – фактураны немесе шот – проформаны ұсыну талап етілмейді) түпнұсқалары мен көшірмелерінің болуы;
өрескел
30.
тауар өндірушісімен немесе тауарды сатып алуға шарттың және/немесе тауарды қабылдау – беру актісінің болуы;
өрескел
31.
жүк құжаттарының болуы;
өрескел
32.
дәндік қолхаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерінің болуы;
елеулі
33.
Өтініш берушіден өнімді жинау орны туралы анықтаманың болуы
елеулі
34.
есептен шығару актісінің болуы;
елеулі
35.
қайта өңдеу актісінің болуы;
елеулі
36.
тауарды тасымалдау туралы құжаттардың болуы;
елеулі
37.
дайын бұйымға техникалық паспорттың немесе әзірлеуші-зауыттың сапа паспортының болуы;
өрескел
38.
кен орындарынан өндіру және игеру құқығына құжаттардың (өндіруші және дайындаушы кәсіпорындар үшін) болуы;
өрескел
39.
оған сәйкес тауар өндірудің технологиялық процесі орындалатын стандарттау жөнiндегi нормативтік құжаттардың болуы;
өрескел
40.
тауар өндірісінде пайдаланытатын, шикізат пен материалдарға шарттың және/немесе шот–фактураның болуы;
өрескел
41.
көліктің жүк құжаттарының болуы;
елеулі
42.
технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының болуы;
елеулі
43.
оған сәйкес тауар өңдірілген стандарттау жөнiндегi нормативтік құжаттардың болуы,
өрескел
44.
шетелде шығарылған шикiзат пен компоненттердің құнын анықтай отырып, франко-зауыт бағасы бойынша тауар құны шығынынаң калькуляциясының болуы;
өрескел
45.
қызмет түріне (егер қызмет түрі лицензиялауға жататын болса) лицензияның және (немесе) рұқсаттың түпнұсқасы мен көшiрмесiнің болуы;
өрескел
46.
егер тауар жануарлардан, өзен және теңiз кәсiпшiлiгiнен алынған тауар болса, сондай-ақ, егер тауарлар жануарлар азығына арналған болса, ветеринариялық сертификаттың түпнұсқасы мен көшiрмесiнің болуы;
өрескел
47.
тауардың саны мен тұрған орнын көрсете отырып, Өтініш берушіде тауардың болуын растайтын қоймалық анықтаманың және (немесе) ресурстық анықтаманың түпнұсқасы мен көшiрмесiнің болуы;
елеулі
48.
Қазақстан Республикасының тиісті аумақтық бірлігінің жергілікті атқарушы органының жеміс-көкөніс өнімдері үшін өндірушіні көрсете отырып, өнімнің көрсетілген аумақта өсірілгені туралы анықтамасының түпнұсқасы мен көшiрмесiнің болуы;
елеулі
49.
заңды тұлғалар үшін жеміс-көкөніс өнімдері үшін өнімді өндірушімен жасалған шарт, тауарды өндірушімен жасалған шарттың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін міндетті түрде ұсына отырып, тауарды сатып алуға немесе сатып алу актісіне арналған шарттың болуы;
елеулі
50.
Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауарлар үшін тауарды сатып алуға (шарт, шот-фактура) құжаттарының болуы;
елеулі
51.
Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауарлар үшін тауарды
Қазақстан Республикасының аумағына жеткізу фактісін растайтын құжаттардың болуы;
елеулі
52.
Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауарлар үшін тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың (тауардың шығу тегі туралы сертификат немесе тауардың шығу тегі туралы декларация) болуы;
өрескел
53.
Тауарды қайта өңдеу нәтижесінде СЭҚ ТН бойынша тауар кодының кез келген алғашқы төрт белгі деңгейінде өзгеруі жөніндегі талаптарды сақтау;
өрескел
54.
Бұл операциялар орын алған ел тауар шығарылған ел болып есептелуі үшін жеткілікті өндірістік немесе технологиялық операцияларды орындау бойынша талаптарды сақтау
өрескел
55.
құнының пайыздық үлесі түпкі өнімнің бағасындағы тіркелген үлесіне жеткен кездегі тауар құнының өзгеруі (адвалорлық үлес қағидасы) бойынша талаптарды сақтау
өрескел
56.
өтінім берушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттардың болуы (заңды тұлғаларға - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, заңды тұлғаның филиалын немесе өкілдігін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама, заңды тұлғаның филиалын немесе өкілдігін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама жарғы, заңды тұлғаның филиалын немесе өкілдігін мемлекеттік тіркеу туралы ереже, жеке кәсіпкерлерге - патент немесе куәлігі патент немесе жеке кәсіпкер куәлігі) жылына бір рет ұсынылады
елеулі
57.
Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың түпнұсқасы мен көшірмесінің болуы (тауарды өндірушімен немесе тауарды сатып алуға жасалған шарт, жүкқұжаттар, шот-фактуралар, тауарды тасымалдау туралы құжат)
өрескел
58.
Қызмет түріне (егер қызмет түрі лицензиялауға жататын болса) лицензияның түпнұсқасы мен көшірмесінің болуы;
өрескел
59.
тауарды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемшарттарын айқындауға арналған құжаттардың түпнұсқасы мен көшірмеснің болуы (тауар өндірісінде пайдаланылатын шикізат пен құрауыштардың құны, шикізатты жеткізуге арналған шарттар және/немесе есеп - шот-фактуралар және/немесе жүкқұжаттар, тауар өндірісіне сәйкес нормативтік техникалық құжаттардың тізбесі қоса берілетін технологиялық операциялардың сипаттамасы бар мәлімделген тауар өндірісі үшін жабдықтардың тізбесі, өндірістік үй-жайға арналған құжаттар, қызметкерлердің тізімі, шетелде шығарылған пайдаланылған шикізат немесе құрауыштың құнын есепке ала отырып, тауардың өзіндік құнының есептемесі;
өрескел
60.
Мемлекеттік тілдегі мәлімделген өнімдер атауының тізбесінің болуы
болмашы
61.
Қойманың мекенжайын көрсете отырып, қоймада тауардың болуы және оның саны туралы қоймалық анықтаманың түпнұсқасы мен көшірмеснің болуы
елеулі
62.
Өтініш берушінің мүддесін білдіруге арналған сенімхаттың түпнұсқасы мен көшірмеснің болуы
елеулі
63.
Жеміс-көкөніс өнімдері үшін:
Қазақстан Республикасының тиісті аумақтық бірлігінің жергілікті атқарушы органының мәлімделген өнім партиясының көрсетілген аумақта өсірілгені туралы растау-анықтамасының түпнұсқасы мен көшірмеснің болуы, өнімді өндірушімен жасалған шарт, тауарды өндірушімен жасалған шарттың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін міндетті түрде ұсына отырып, тауарды сатып алуға арналған шарт;
өрескел
64.
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты қорғалған дәрежесі бар, бланкілерде ресімдеу: біріншісі түпнұсқа, екіншісі мен үшіншісі орындалған көшірмелері
елеулі
65.
Тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттарды тіркеу журналында өтініш берушінің қолының болуы;
болмашы
66.
Өндірушілер тауардың шығы тегін айқындау өлшемшарттарын орындайды
өрескел
67.
"СТ-КZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы қорытындының болуы
елеулі

2. В области метрологии (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении перечисленных требований)
68.
Наличие сертификата об утверждении типа средств измерений или сертификата о метрологической аттестации средств измерений
грубое
69.
Соблюдение запрета на выпуск в обращение, ввод в эксплуатацию, применение (в том числе стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов), реализация и реклама средств измерений, подлежащих государственному метрологическому контролю, не прошедших испытания для целей утверждения типа или метрологическую аттестацию
грубое
70.
Соблюдение требований по внесению в реестр государственной системы обеспечения единства измерений утвержденного типа средства измерения и средства измерения прошедшего метрологическую аттестацию
грубое
71.
Наличие сертификата о поверке и (или) оттиска поверительного клейма на средстве измерений и (или) эксплуатационной документации
грубое
72.
Соблюдение требований по наличию метрологической аттестации методик выполнения измерений и их регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений
грубое
73.
Соответствие количества товаров, отчуждаемых при совершении торговых операций, массе, объему, расходу или другим величинам, характеризующих количество этих товаров.
значительное
74.
Соответствие количества фасованных товаров в упаковках любого вида величине, обозначенной на упаковке
значительное
3. За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении перечисленных требований)
75.
Проведение работ по аккредитации с соблюдением этапов аккредитации (прием, рассмотрения заявки и представленных документов, заключение предаккредитационного договора, экспертиза представленных документов, обследование заявителя по месту нахождения, принятие решения об аккредитации либо об отказе в аккредитации, заключение постаккредитационного договора, утверждение области аккредитации и выдача аттестата аккредитации либо прекращение предаккредитационного договора) и сроки их исполнения, а также сроки проведения инспекционной проверки, в том числе внеочередной
грубое
76.
Наличие в реестре наименования, организационно-правовой формы, места нахождения субъекта аккредитации; нормативный документ, на соответствие которому аккредитован субъект аккредитации; регистрационный номер аттестата аккредитации; дата регистрации аттестата аккредитации в реестре субъектов аккредитации; срок действия аттестата аккредитации по ведению реестра;
значительное
77.
Наличие в реестре объектов оценки соответствия, входящие в область аккредитации;
значительное
78.
Наличие в реестре фамилии, имени, отчества (при его наличии) руководителя субъекта аккредитации;
незначительное
79.
Наличие в реестре даты и основания переоформления аттестата аккредитации;
грубое
80.
Наличие в реестре даты, основания актуализации материалов аккредитации и информацию об актуализированных материалах аккредитации;
грубое
81.
Наличие в реестре даты проведения и результаты инспекционных проверок;
грубое
82.
Наличие в реестре даты и основания отзыва и возврата органом по аккредитации аттестата аккредитации;
грубое
83.
Наличие в реестре даты и основания прекращения действия аттестата аккредитации;
значительное
84.
Наличие в реестре даты аннулирования аттестата аккредитации;
значительное
85.
Наличие в реестре отметки о выдаче дубликата аттестата аккредитации.
незначительное
86.
Наличие в реестре даты и основания лишения аттестата аккредитации
грубое
87.
Введение интернет-ресурса (официально опубликовывать на нем реестр субъектов аккредитации и размещать нормативные правовые акты по аккредитации в области оценки соответствия)
значительное
88.
Рассмотрение жалоб субъектов аккредитации и размещение на интернет-ресурсе информацию о принятых решениях
значительное
89.
Соблюдение требований и сроков об уведомлении уполномоченного органа в случае отзыва аттестата аккредитации или прекращения постаккредитационного договора
грубое
90.
Наличие заявки на повторную аккредитацию поданная заявителем не позднее шести месяцев до истечения срока действия аттестата аккредитации;
значительное
91.
Наличие заявки на аккредитацию, нотариально засвидетельствованные копии документов, устанавливающие юридический статус заявителя, заявляемую область аккредитации на бумажном и электронном носителях, руководство по качеству, паспорт для испытательных, поверочных, калибровочных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, сведения о персонале, выполняющем работы по оценке соответствия, для органов по подтверждению соответствия
значительное
92.
Соблюдение требования возвращения заявителю документов с указанием причин, возврата по почте либо вручает его представителю нарочно под роспись, органом по аккредитации в течение пяти рабочих дней, исчисляемых со дня их поступления в случае если заявка и (или) прилагаемые к ней документы не соответствуют установленной форме либо представлены не в полном объеме
значительное
93.
Соблюдения требования подачи субъектом аккредитации в орган по аккредитации заявки с обоснованием причин актуализации и два экземпляра документов, в которые были внесены изменения при актуализации
грубое
94.
Соблюдение требования актуализации материалов аккредитации при отсутствии оснований в виде реорганизация субъекта аккредитации, изменение места нахождения субъекта аккредитации, изменение наименования субъекта аккредитации, заявление субъекта аккредитации о расширении или сокращении области аккредитации
грубое
95.
Соблюдение требования внесения изменений и (или) дополнений в нормативный документ, указанный в документах субъекта аккредитации, и (или) введения в действие нового нормативного документа;
грубое
96.
Соблюдение требования изменения состава специалистов, осуществляющих работы по оценке соответствия;
значительное
97.
Соблюдение требования замены средств измерений и испытательного оборудования.
грубое
98.
Соблюдения срока рассмотрения документов не более десяти рабочих дней с момента их поступления
значительное
99.
Соблюдение требования при положительном решении и при отсутствии оснований для переоформления аттестата аккредитации орган по аккредитации принимает внесенные изменения к сведению, при необходимости переутверждает документ, определяющий область аккредитации, о чем письменно извещает субъекта аккредитации по почте или посредством факсимильной связи и оно считается полученным соответственно с даты отметки заявителя в уведомлении о получении почтового отправления или в день отправления факсимильного сообщения
значительное

2. Метрология саласында(бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі, аталған талаптарды сақтамаған кезде белгіленеді)
68.
Өлшем құралдарының түрін бекіту туралы сертификаттың немесе өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттың болуы
өрескел
69.
Түрін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсатында сынақтан, сондай-ақ тексерістен өтпеген және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілмеген өлшем құралдарын айналымға шығаруға және қолдануға тыйым салуды сақтау
өрескел
70.
Өлшем құраладарының бекітілген түрін және метрологиялық аттестаттаудан өтпеген өлшем құралдарын өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізу бойынша талаптарды сақтау
өрескел
71.
Тексеру туралы сертификаттың және (немесе) өлшем құралында салыстырып тексеру баспа-таңбасының (және) немесе пайдалану құжатының болуы
өрескел
72.
Өлшемді орындау әдістемелерінің метрологиялық аттестаттауының болуы және олардың өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелуі бойынша талаптарды сақтау
өрескел
73.
Сатып алу операцияларын жасау кезінде иелiктен шығарылатын тауарлар санының осы тауарлардың санын сипаттайтын, салмағына, көлеміне, шығынына немесе басқа шамасына сәйкестігі
өрескел
74.
Кез келген түрдегі бумалардағы бөлшектеп өлшенген тауар санының бумады белгiленген шамаға сәйкестігі
елеулі
3. Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына(бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі, аталған талаптарды сақтамаған кезде белгіленеді)
75.
Аккредиттеу кезеңдерін және оларды орындау мерзімдерін, сондай-ақ инспекциялық тексеру жүргізу, соның ішінде аккредиттеу бойынша жұмыс жүргізу кезінде кезектен тыс мерзімдерді (өтінімдер мен ұсынылған құжаттарды, аккредиттеу алдындағы шарттың қорытындысын, ұсынылған құжаттардың сараптамасын, өтініш берушінің тұрған жеріндегі тексеруін, аккредиттеу немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдауын, аккредиттеуден кейінгі шарттың қорытындысын, аккредиттеу салсында бекітуді, аккредиттеу туралы аттестатты беруді немесе аккредиттеу алдындағы шартты бұзуды қабылдау, қарау) қоса алғанда белгіленген тәртіпті сақтай отырып, аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу
өрескел
76.
Тізілімде аккредиттеу субъектісінің атауының, ұйымдық-құқықтық нысанының, орналасқан жерінің; аккредиттеу субъектісінің оған сәйкестігі аккредиттелген нормативтік құжатының; аккредиттеу аттестатының тіркеу нөмірінің; ккредиттеу аттестатының аккредиттеу субъектілерінің тізілімінде тіркелген күнінің; аккредиттеу аттестатының қолданылу мерзімінің болуы
елеулі
77.
Тізілімде аккредиттеу саласына кіретін сәйкестікті бағалау объектілерінің болуы;
елеулі
78.
Тізілімде аккредиттеу субъектісі басшысының тегінің, атының, әкесінің атының (ол бар болған жағдайда) болуы;
болмашы
79.
Тізілімде аккредиттеу аттестатының қайта ресімделген күні мен оның негізінің болуы;
өрескел
80.
Тізілімде аккредиттеу материалдарын жаңарту күнінің, негізінің және жаңартылған аккредиттеу материалдары туралы ақпараттының болуы;
өрескел
81.
Тізілімде инспекциялық тексерулер жүргізілген күннің және нәтижелерінің болуы;
өрескел
82.
Тізілімде аккредиттеу аттестатын аккредиттеу жөніндегі органның кері қайтарып алған және қайтарған күні мен негіздемесінің болуы;
өрескел
83.
Тізілімде аккредиттеу аттестатының қолданысы тоқтатылған күні мен негіздемесінің болуы;
елеулі
84.
Тізілімде аккредиттеу аттестатының жойылған күнінің болуы;
елеулі
85.
Тізілімде аккредиттеу аттестатының телнұсқасын беру туралы белгінінің болуы.
болмашы
86.
Тізілімде аккредиттеу аттестатынан айыру күні мен негіздемесініі болуы;
өрескел
87.
Интернет-ресурсты жүргізу, (онда аккредиттеу субъектілерінің тізілімін ресми жариялау және сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді орналастыру);
елеулі
88.
Аккредиттеу субъектiлерiнiң шағымдарын қарау және қабылданған шешімдер туралы ақпаратты интернет-ресурста орналастыру;
елеулі
89.
Аккредиттеу аттестаты кері қайтарып алынған немесе аккредиттеуден кейінгі шарт тоқтатылған жағдайда уәкілетті органға хабарлау туралы талаптар мен мерзімдерді сақтау;
өрескел
90.
Қайта аккредиттеуге өтініш беруші берген аккредиттеу аттестатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алты айдан кешіктірмей өтінімнің болуы;
елеулі
91.
өтініш берушінің заңды мәртебесін анықтайтын құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерінің; мәлімделетін аккредиттеу саласының қағаздағы және электрондық жеткізгіштерінің; сапа жөніндегі нұсқаулықтың; сынақ, салыстырып тексеру, калибрлеу зертханаларына (орталықтарына), өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған паспортының; сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындайтын персонал туралы мәліметтердің болуы (сәйкестікті растау жөніндегі органдар үшін).
елеулі
92.
Егер өтінім және (немесе) оған қоса берілген құжаттар белгіленген нысанға сәйкес келмеген не толық көлемде ұсынылмаған жағдайда аккредиттеу жөніндегі орган құжаттарды қайтарудың себептерін көрсете отырып, олардың түскен күнінен бастап есептелетін бес жұмыс күні ішінде почта арқылы өтiнiш берушiге қайтарады не оның өкіліне қолын қойғызып, қолма-қол табыс ету талаптарын сақтау.
елеулі
93.
Жаңарту кезінде аккредиттеу субъектісі аккредиттеу жөніндегі органға жаңартудың себептерін негіздей отырып өтініміннің және өзгерістер енгізілген құжаттардың екі данасын ұсынудың талаптарын сақтау.
өрескел
94.
аккредиттеу субъектісін қайта ұйымдастыру түрінде негіздер болмаған кезде материалдарды жаңартудың, аккредиттеу субъектісінің орналасқан жерінің өзгеруінің, аккредиттеу субъектісі атауының өзгеруінің, аккредиттеу саласының кеңеюі немесе қысқаруы туралы аккредиттеу субъектісінің өтінішінің талаптарын сақтау.
өрескел
95.
Аккредиттеу субъектiсiнiң құжаттарында көрсетiлген нормативтiк құжатқа өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу және (немесе) жаңа нормативтiк құжатты қолданысқа енгiзу талаптарын сақтау
өрескел
96.
Сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыратын мамандар құрамын өзгерту талаптарын сақтау
елеулі
97.
Өлшем құралдары мен сынақ жабдығын ауыстыру талаптарын сақтау
өрескел
98.
Аккредиттеу жөніндегі орган құжаттар түскен кезден бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларды қарау талаптарын сақтау
елеулі
99.
Оң шешім шығарылған жағдайда және аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу үшін негіздер болмаған кезде талаптарды сақтау, аккредиттеу жөніндегі орган енгізілген өзгерістерді назарға алады, қажет болған жағдайда аккредиттеу саласын айқындайтын құжатты қайта бекітеді, бұл туралы аккредиттеу субъектісіне жазбаша почта арқылы немесе факсимильді байланыс арқылы хабарлайды және ол тиісінше өтініш беруші почта жөнелтілімін алғаны туралы хабарламаға белгі соққан күннен бастап немесе факсимильді хабар жіберілген күні алынған деп есептеледі.
елеулі

100.
Соблюдение требования о принятии решения об отказе в актуализации материалов аккредитации при выявлении в представленных документах и сведениях недостоверной информации и (или) информации, касающейся расширения области аккредитации
грубое
101.
Соблюдение требования об уведомлении о принятом решении направленном субъекту аккредитации в письменном виде в течение трех рабочих дней с даты принятия решения по почте или посредством факсимильной связи и считается полученным соответственно с даты отметки заявителя в уведомлении о получении почтового отправления или в день отправления факсимильного сообщения.
значительное
102.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации при наличии письменного заявления субъекта аккредитации;
значительное
103.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации при выявлении несоответствий критериям аккредитации, влияющих на достоверность результатов оценки соответствия;
грубое
104.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации при неустранении выявленных несоответствий критериям аккредитации в установленный органом по аккредитации срок;
грубое
105.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации при подтверждении по результатам внеочередной инспекционной проверки фактов, указанных в обращении физического или юридического лица либо сообщении государственного органа, о допущении субъектом аккредитации нарушений критериев аккредитации;
грубое
106.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации при неустранении выявленных отрицательных результатов сравнительных испытаний и (или) сличений результатов поверки, калибровки средств измерений;
грубое
107.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации по результатам мониторинга деятельности субъектов аккредитации при обнаружении нарушений критериев аккредитации и условий постаккредитационного договора;
грубое
108.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации при непредставлении или представления недостоверных данных в порядке, определяемом уполномоченным органом, в течение десяти календарных дней с даты выдачи документа об оценке (подтверждении) соответствия сведений по электронному учету результатов работ по оценке (подтверждению) соответствия
грубое
109.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации в части деятельности структурного подразделения субъекта аккредитации.
грубое
110.
Соблюдение требования отзыва аттестат аккредитации при принятии решения о временном признании недействительной части области аккредитации субъекта аккредитации.
грубое

100.
Ұсынылған құжаттарда және мәліметтерде анық емес ақпарат және (немесе) аккредиттеу саласын кеңейтуге қатысты ақпарат анықталған кезде аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеу материалдарын өзекті етуден бас тарту туралы шешім қабылдау туралы талаптарды сақтау
өрескел
101.
Қабылданған шешім туралы хабарламаның талаптарын сақтау, шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша түрде почта арқылы немесе факсимильді байланыс арқылы аккредиттеу субъектiсiне жіберілген және тиісінше өтініш беруші почта жөнелтілімін алғаны туралы хабарламаға белгі соққан күннен бастап немесе факсимильді хабар жіберілген күні алынған деп есептеледі.
елеулі
102.
Аккредиттеу субъектісінің жазбаша өтініші болған кезде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
елеулі
103.
Сәйкестікті бағалау нәтижелерінің дұрыстығына әсер ететін аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкессіздіктер анықталғанда аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау
өрескел
104.
Анықталған аккредиттеу критерийлеріне сәйкессіздіктер аккредиттеу жөніндегі органның белгілеген мерзімі ішінде жойылмағанда аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
өрескел
105.
Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу критерийлерінің бұзылуына жол бергені туралы жеке немесе заңды тұлғаның өтінішінде не мемлекеттік органның хабарламасында көрсетілген фактілер кезектен тыс инспекциялық тексеру нәтижелері бойынша расталғанда аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
өрескел
106.
Салыстырмалы сынақтардың және (немесе) өлшем құралдарын салыстырып тексеру, калибрлеу нәтижелерін салғастырудың анықталған теріс нәтижелері жойылмағанда аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
өрескел
107.
Аккредиттеу критерийлерінің және аккредиттеуден кейінгі шарт талаптарының бұзылғаны аккредиттеу субъектілерінің қызметіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша анықталған кезде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
өрескел
108.
Сәйкестікті бағалау (растау) бойынша жұмыстардың нәтижелерін электрондық есепке алу жөніндегі мәліметтердің сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжат берілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен деректерді ұсынбаған немесе анық емес деректер ұсынған жағдайларда аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
өрескел
109.
Аккредиттеу субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің қызметі бөлігінде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
өрескел
110.
Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу саласының бір бөлігін уақытша жарамсыз деп тану туралы шешім қабылдаған кезде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау;
өрескел

111.
Соблюдение требования в случае, если в выявленных несоответствиях критериям аккредитации имеются признаки состава административного правонарушения, орган по аккредитации в течение трех рабочих дней, исчисляемых со дня выявления такого несоответствия, направляет в уполномоченный орган собранные материалы для принятия соответствующих мер.
грубое
112.
Соблюдение требования направления субъекту аккредитации по почте заказным письмом с уведомлением в течение трех рабочих дней с даты принятия решения и считается полученным с даты отметки заявителя в уведомлении почтовой или иной организации связи копии решения об отзыве аттестата аккредитации.
значительное
113.
Соблюдение требования по отзыву аттестата аккредитации с даты получения субъектом аккредитации копии решения об отзыве аттестата аккредитации.
значительное
114.
Соблюдение требования по возобновлению аттестата аккредитации с даты принятия органом по аккредитации решения о возобновлении аттестата аккредитации, но не ранее чем через два месяца с даты принятия решения об отзыве аттестата аккредитации.
значительное
115.
Соблюдения требования в случае необходимости подтверждения сведений об устранении выявленных несоответствий проведение инспекционной проверки
грубое
116.
Соблюдение требования о принятии решения о возобновлении либо об отказе в возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации органом по аккредитации в течение десяти рабочих дней, исчисляемых со дня представления субъектом аккредитации сведений об устранении несоответствий, а в случаях проведения инспекционной проверки - со дня ее окончания.
значительное
117.
Соблюдение требования по возобновлению аттестата аккредитации если в указанный срок орган по аккредитации письменно не уведомил субъект аккредитации о своем решении, то по истечении указанного срока, но не ранее чем через два месяца с даты принятия решения об отзыве аттестат аккредитации
значительное
118.
Соблюдение требования о прекращении действия аттестата аккредитации при наличии письменного заявления субъекта аккредитации или прекращения постаккредитационого договора.
значительное
119.
Соблюдение требования обращения в суд с заявлением об аннулировании аттестата аккредитации или лишения аттестата аккредитации в случае выявления предоставления заявителем ложной информации при получении аттестата аккредитации
грубое
120.
Соблюдение требований по созданию постоянно действующей комиссии по рассмотрению материалов аккредитации созданию и принятий решений по ним
грубое

111.
Егер аккредиттеу өлшемшарттарының анықталған сәйкессіздіктерінде әкімшілік құқық бұзу құрамының белгілері болған жағдайда талаптарды сақтау, аккредиттеу жөніндегі орган осындай сәйкессіздіктер анықталған күннен бастап есептелетін, үш жұмыс күні ішінде тиісті шараларды қабылдау үшін жиналған материалдарды уәкілетті органға жібереді.
өрескел
112.
Шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламасы бар тапсырысты хатпен почта арқылы аккредиттеу субъектiсiне жіберілетін және өтініш беруші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасына белгі соққан күннен бастап алынған деп есептелетін талаптарды сақтау.
елеулі
113.
Аккредиттеу субъектісі аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап аккредиттеу аттастатын кері қайтарып алу талаптарын сақтау
елеулі
114.
Аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеу аттестатын жаңарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап, бірақ аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап кемінде екі ай өткеннен кейін аккредиттеу аттестатын жаңарту бойынша талаптарды сақтау.
елеулі
115.
Анықталған сәйкессіздіктердің жойылғаны туралы мәліметтерді растау қажет болған жағдайда инспекциялық тексеру жүргу талаптарын сақтау
өрескел
116.
Аккредиттеу жөнiндегi орган сәйкессiздiктердiң жойылғаны туралы мәлiметтердi аккредиттеу субъектiсi ұсынған күннен бастап есептелетiн он жұмыс күнi iшiнде, ал инспекциялық тексеру жүргiзілген жағдайларда - ол аяқталған күннен бастап аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта жаңғырту туралы не қайта жаңғыртудан бас тарту туралы шешiм қабылдау туралы талаптарды сақтау
елеулі
117.
Егер аккредиттеу жөніндегі орган көрсетілген мерзімде өзінің шешімі туралы аккредиттеу субъектісін жазбаша хабардар етпесе, онда көрсетілген мерзім өткеннен кейін, бірақ кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап кемінде екі ай өткеннен кейін аккредиттеу аттестатын жаңарту бойынша талаптарды сақтау.
елеулі
118.
аккредиттеу субъектісінің жазбаша өтініші болған немесе аккредиттеуден кейінгі шарттың тоқтатылуы кезінде аккредиттеу аттестатының қолданысын тоқтату туралы талаптарды сақтау
елеулі
119.
Өтініш берушінің аккредиттеу аттестатын алу кезінде жалған ақпарат бергені анықталған жағдайда аккредиттеу аттестатын айыру немесе аккредиттеу аттестатын жою туралы өтінішпен сотқа жүгіну талаптарын сақтау
өрескел
120.
Аккредиттеу материалдарын қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау жөнінде тұрақты жұмыс істейтін комиссия құру бойынша талаптарды сақтау
өрескел

121.
Соблюдение требований по осуществлению работы (выдача документов по подтверждению соответствия, проведение испытаний, поверка и калибровка средств измерений, аттестация методик выполнения измерений) в пределах области аккредитации
грубое
122.
Соблюдение требований по ссылке на аттестат аккредитации в пределах области аккредитации
грубое
123.
Соблюдение требований по уведомлению органа по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации
значительное
124.
Соблюдение требований по устранению выявленных несоответствий критериям аккредитации в сроки, установленные решением органа по аккредитации
грубое
125.
Соблюдение требований по участию в сравнительных испытаниях и сличениях результатов поверки и калибровки средств измерений;
грубое
126.
Соблюдение требований по возвращению аттестата аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении действия аттестата аккредитации в случае прекращения действия аттестата аккредитации
грубое
127.
Соблюдение требований при аннулировании, приостановления либо лишения аттестата аккредитации прекратить ссылку на аккредитацию
грубое
128.
Соблюдение требований по прекращению ссылку на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными в случае отзыва аттестата аккредитации
грубое

121.
Аккредиттеу саласы шегіндегі жұмыстарды (өлшем құралдарын калибрлеу) жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
122.
Аккредиттеу саласы шегіндегі аккредаттеу аттестатына сілтеме жасау жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
123.
Аккредиттеу жөніндегі органға бекiтiлген аккредиттеу саласындағы қызметтi тоқтату немесе алдағы жою туралы хабарлау жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
124.
Аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкес келмеушілікті аккредиттеу жөніндегі органның шешімімен белгіленген мерзімде жою жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
125.
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерінің салыстырмалы сынақтарына салғастыруларына қатысу жөніндегі талаптарды сақтау;
өрескел
126.
Аккредиттеу аттестаттының қолданылуы тоқтатылған жағдайда, аккредиттеу аттестаттының қолданылуын тоқтату туралы шешім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аккредиттеу аттестаттын қайтару жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
127.
Аккредиттеу аттестатының қолданылуы, күшін жоюы, тоқтата тұруы немесе аккредиттеу аттестатынан айырылған жағдайда, аккредиттеуге сілтеме жасауды тоқтату жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
128.
Аккредиттеу аттестатын қайтарып алған жағдайда уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауды тоқтату жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел

129.
Соблюдение требований по обеспечению прослеживаемости измерений путем получения размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин, в случае их отсутствия - от национальных эталонов единиц величин других стран
грубое
130.
Соблюдение требований испытательными, поверочными, калибровочными лабораториями (центрами) при выполнении работ по подтверждению соответствия и работ в сферах подлежащих государственному метрологическому контролю, оценивать риски, возникающие в результате деятельности, и обладать финансовой стабильностью и соответствующими ресурсами для обеспечения обязательств в области деятельности
значительное

129.
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарынан, олар жоқ болған жағдайда басқа елдердің шама бірліктері ұлттық эталондарынан шама бірліктерінің өлшемдерін алу арқылы өлшемдердің қадағалануын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
130.
Калибрлеу зертханалары (орталықтары) сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды мемлекеттік метрологиялық бақылауға жататын салалардағы жұмыстарды орындау кезінде әділдікті қамтамасыз етуге, қызмет нәтижесінде туындайтын тәуекелдерді бағалау және қызмет саласындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін олардың қаржылық тұрақтылығы және тиісті ресурстары болу талаптарын сақтау.
елеулі

131.
Соблюдение требований по калибровке средств измерений с использованием эталонов, соподчиненных государственным эталонам единиц величин, в порядке, определяемом изготовителем, владельцем или пользователем этих средств измерений
грубое
132.
Наличие аттестата аккредитации в области оценки соответствия
грубое
133.
Соблюдения требования со дня получения решения об отзыве аттестата аккредитации принятие мер по устранению выявленных несоответствий.
грубое

131.
Өлшем құралдарын калибрлеу осы өлшем құралдарының дайындаушысы, иесі немесе пайдаланушысы айқындайтын тәртіппен шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарына бағындырылған эталондар пайдаланыла отырып калибрлеу жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
132.
Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу аттестатының болуы
өрескел
133.
Анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде аккредиттеу аттестатынан бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап қабылданған шаралардың талаптарын сақтау
өрескел

134.
Соблюдение требования после устранения несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации, субъект аккредитации представляет в письменном виде сведения об их устранении в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации.
грубое
135.
Соблюдение требований нормативных документов на соответствие которого они аккредитованы
грубое

134.
Аккредиттеу атестатын қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін аккредиттеу субъектісі оларды жойғаны туралы мәліметтерді жазбаша түрде аккредиттеу аттестатын жаңарту немесе аккредиттеу саласының бір бөлігі туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға жіберу талаптарын сақтау
өрескел
135.
Оларға өздерінің сәйкестігі аккредиттелген нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау
өрескел

136.
Соблюдение требований органами по подтверждению соответствия по обеспечению беспристрастности при выполнении работ по подтверждению соответствия, оценивая риски, возникающие в результате деятельности по подтверждению соответствия, и обладать финансовой стабильностью и соответствующими ресурсами для обеспечения обязательств в области деятельности
значительное
Приложение 3
к критериям оценки степени
риска для отбора субъектов
(объектов) контроля в области
технического регулирования,
метрологии и за соблюдением
законодательства Республики
Казахстан об аккредитации в
области оценки соответствия
Субъективные критерии по подтвержденным жалобам и обращениям
Критерии
Степень нарушения
1. В области технического регулирования
1
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
грубое
2
Наличие подтвержденных официальных сообщений в средствах массовой информации о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
значительное
2. В области метрологии
3
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
грубое
4
Наличие официальных сообщений в средствах массовой информации о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
значительное
3. За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
5
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
грубое
6
Наличие официальных сообщений в средствах массовой информации о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
значительное
Приложение 4
к критериям оценки степени
риска для отбора субъектов
(объектов) контроля в области
технического регулирования,
метрологии и за соблюдением
законодательства Республики
Казахстан об аккредитации в
области оценки соответствия
Субъективные критерии по результатам аудита (экспертизы) независимых организаций
Критерии
Степень нарушения

136.
Сәйкестікті растау жөніндегі органдар сәйкестікті растау жөніндегі қызмет нәтижесінде туындайтын тәуекелдерді бағалай отырып, сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде әділдікті қамтамасыз етуге және қызмет саласындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін олардың қаржылық тұрақтылығы және тиісті ресурстары болуға тиіс.
елеулі
Техникалық реттеу, метрология
саласындағы және
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Расталған шағымдар мен өтініштер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1. Техникалық реттеу саласында
1
Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына расталған бір шағымның немесе өтініштің болуы
өрескел
2
Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабарламалардың болуы
елеулі
2. метрология саласында
3
Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына расталған бір шағымның немесе өтініштің болуы
өрескел
4
Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабарламалардың болуы
елеулі
3. Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына
5
Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына расталған бір шағымның немесе өтініштің болуы
өрескел
6
Техникалық реттеу, метрология саласындағы және Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабарламалардың болуы
елеулі
Техникалық реттеу, метрология
саласындағы және
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Тәуелсіз ұйымдар аудитінің (сараптамасының) нәтижелері бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі

1. В области технического регулирования
1
Наличие подтвержденных сведений о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
значительное
2. В области метрологии
2
Наличие подтвержденных сведений о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
значительное
3. За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
3
Наличие подтвержденных сведений о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
значительное
Приложение 5
к критериям оценки степени
риска для отбора субъектов
(объектов) контроля в области
технического регулирования,
метрологии и за соблюдением
законодательства Республики
Казахстан об аккредитации в
области оценки соответствия
Субъективные критерии по результатам анализа сведений, представленных уполномоченными органами и организациями
Критерии
Степень нарушения
1. В области технического регулирования
1
Наличие подтвержденных сведений о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
грубое
2. В области метрологии
2
Наличие подтвержденных сведений о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
грубое
3. За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
3
Наличие подтвержденных сведений о нарушениях в области технического регулирования, метрологии и за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 833 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 90
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1199
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 826
Проверочный лист в области технического регулирования
В отношении изготовителя государственных символов Республики Казахстан;
Государственный орган, назначивший проверку _______________________________
________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля ________________________________________________________________
________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________________
________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля ________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие лицензии на изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан
2

1. Техникалық реттеу саласында
1
Техникалық реттеу, метрология саласындағы бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы туралы расталған мәліметтердің болуы
елеулі
2. метрология саласында
2
Техникалық реттеу, метрология саласындағы бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы туралы расталған мәліметтердің болуы
елеулі
Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына
3
Техникалық реттеу, метрология саласындағы бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы туралы расталған мәліметтердің болуы
Едәуір
елеулі
Техникалық реттеу, метрология
саласындағы және
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша
Уәкілетті органдар және ұйымдар ұсынған мәліметтерді талдау нәтижелері бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері берілетін субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1. Техникалық реттеу саласында
1
Техникалық реттеу, метрология саласындағы бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы туралы мәліметтердің болуы
өрескел
2. метрология саласында
2
Техникалық реттеу, метрология саласындағы бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы туралы мәліметтердің болуы
өрескел
Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына
3
Техникалық реттеу, метрология саласындағы бұзушылықтар және Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы туралы мәліметтердің болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 833 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 90 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1199 және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 826 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Техникалық реттеу саласындағы тексеру парағы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін дайындаушыларға қатысты;
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), (бизнес сәйкестендіру нөмірі) _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасын дайындауға лицензияның болуы
2