О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2014 года № 112 "Об утверждении знаков различия и нагрудного знака Национального университета обороны"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 717. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2018 года № 17928
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2014 года № 112 "Об утверждении знаков различия и нагрудного знака Национального университета обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9348, опубликован 24 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении знаков различия и знака об окончании Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) знаки различия Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) знак об окончании Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.";
приложения 1 и 2 к указанному приказу изложить в редакции, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Национальному университету обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.

"Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін және кеуде белгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 18 наурыздағы № 112 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 717 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 желтоқсанда № 17928 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін және кеуде белгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 18 наурыздағы № 112 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9348 болып тіркелген, 2014 жылғы 24 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін және аяқтағаны туралы белгісін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгісі бекітілсін.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 10 декабря 2018 года
№ 717
Приложение 1 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 марта 2014 года
№ 112
Знаки различия Национального университета обороны
имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Эмблемы Национального университета обороны
имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Рисунок 1. Малая эмблема
Рисунок 2. Большая эмблема
Схематическое изображение знаков различия Национального университета обороны
имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Рисунок 3. Нарукавный знак руководителя Национального университета
обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы кант с филигранным плетением
Рисунок 4. Нарукавный знак постоянного состава Национального университета
обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы кант тонкой линией
Примечание:
Эмблемы Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы (рисунки 1, 2) помещаются на форменной одежде военнослужащих постоянного и переменного состава.
Воспроизводимое изображение эмблемы Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы независимо от его размеров должно в точности соответствовать цветному или черно-белому стандарту эмблемы.
Нарукавные знаки различия является знаком, устанавливающим принадлежность военнослужащих к Национальному университету обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы (рисунки 3, 4).
Нарукавные знаки различия отражают особенности функционального предназначения Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, как высшего военного учебного заведения страны по подготовке офицерских кадров для послевузовского образования.
Для составления знака различия Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы применены составные части из знаков:
факел;
меч;
стилизованное тюркское солнце;
сакский золотой шлем.
Знаки различия поместили в щите в форме раскрытой книги. Раскрытая книга в системе военно-геральдических знаков раскрывает статус учебного заведения. В совокупности знаки составили большую эмблему Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, отражающую принадлежность учебного заведения к Вооруженным Силам Республики Казахстан.
Элементы знака символизируют:
сакский золотой шлем (атрибут воина – вождя, имеющего высокий военный статус) – преемственность исторических традиций, верности воинскому долгу по защите своей Родины;
факел (символ знания, просвещения и прогресса) – профессиональный уровень образования в Национальном университете обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы (подготовка офицеров с высшим образованием и послевузовское военное образование);
меч (традиционный символ вооруженной борьбы) – готовность к защите своей Родины;
золотое солнце "Күн" – тюркское стилизованное орнаментированное изображение солнца (символ знания и интеллекта);
форма геральдического щита – (картушный щит в виде раскрытой книги) – элемент военной геральдической системы, показывающий принадлежность и статус Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, как учебного заведения страны;
голубой цвет поля геральдического щита – символизирует чистоту, разум, постоянство;
золотой национальный орнамент (является культурной летописью казахского народа) – отражает национальные традиции;
золото – символ величия, знатности, благородства и постоянства.
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 10 декабря 2018 года № 717
Приложение 2 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 марта 2014 года № 112
Знак об окончании Национального университета обороны
имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Примечание:
Семантика знаков, отражающих основной смысл знака об окончании Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы.
Ромбик металл белого цвета мельхиор (серебро) символизирует чистоту помыслов, мудрость.
Эмаль на поле ромбика белого цвета символизирующий мир и чистоту.
Государственный герб – принадлежность к государству Республики Казахстан.
Ромб – символизирует всестороннюю активность.
Накладка из мельхиора с геральдической надписью "ҰЛТТЫҚ ҚОРҒАНЫС УНИВЕРСИТЕТІ".
Схематическое изображение и описание знака об окончании Национального университета обороны
имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 717 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 18 наурыздағы
№ 112 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілері
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің эмблемалары 1-сурет. Кіші эмблема
2-сурет. Үлкен эмблема
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті айырым белгілерінің схемалық бейнесі
3-сурет. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің басшысы жеңдегі белгісінің жиегі әшекейлеп өрілген
4-сурет. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің тұрақты құрамы жеңдегі белгісінің жиегі жіңішке сызықты
Ескертпе:
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің эмблемалары (1, 2-суреттер) тұрақты және ауыспалы құрам әскери қызметшілерінің нысанды киіміне тағылады.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті эмблемасының көшірілген бейнесі оның көлеміне қарамастан, эмблеманың түрлі-түсті немесе қара-ақ түсті стандартына дәлме-дәл сәйкес келуге тиіс.
Жеңдегі айырым белгілері әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетіне тиесілілігін білдіретін белгі болып табылады (3, 4-суреттер).
Жеңдегі белгілер жоғары оқу орнынан кейінгі білім алу үшін офицер кадрларын даярлау жөніндегі елдің жоғары әскери оқу орны ретінде Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің функционалдық тағайындалуының ерекшеліктерін сипаттайды.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің айырым белгілерін жасау үшін белгілердің мынадай құрамдас бөлшектері қолданылды:
алау;
семсер;
айшықты түркі күні;
сақтың алтын дулығасы.
Айырым белгілері ашық кітап нысанындағы қалқанға орналастырылды. Әскери-геральдикалық белгілер жүйесінде ашық кітап оқу орнының мәртебесін ашып көрсетеді. Жиынтықта белгілер оқу орнының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне тиесілілігін көрсететін Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің үлкен эмблемасын құрады.
Айырым белгілерінің элементтері:
сақтың алтын дулығасы (жоғары әскери мәртебесі бар жауынгер – көсемнің атрибуты) – тарихи дәстүрлердің сабақтастығын, өз Отанын қорғау бойынша әскери борышқа деген адалдықты;
алау (білім, ағартушылық және прогресс символы) – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетіндегі кәсіби білім деңгейін (жоғары білімі және жоғары оқу орнынан кейінгі әскери білімі бар офицерлерді даярлау);
семсер (қарулы күрестің дәстүрлі символы) – өз Отанын қорғауға әзірлікті;
алтын күн – күннің түркілік өрнектелген айшықты бейнесін (білім мен парасат символы);
геральдикалық қалқан нысаны – (ашық кітап түріндегі бедерлі қалқан) –Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің елдің оқу орны ретінде тиесілілігі мен мәртебесін көрсететін әскери геральдикалық жүйенің элементін;
геральдикалық қалқан негізінің көгілдір түсі – адалдықты, ақыл-ойды, тұрақтылықты білдіреді;
алтын түстес ұлттық ою-өрнек (қазақ халқының мәдени шежіресі болып табылады) – ұлттық дәстүрлерді білдіреді;
алтын – айбындылықтың, атақтылықтың, тектіліктің және тұрақтылықтың символын бейнелейді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 717 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 18 наурыздағы
№ 112 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгісі
Ескертпе:
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгісінің негізгі мәнін сипаттайтын белгілер семантикасы.
Мельхиор (күміс) ақ түсті металл ромбик ой тазалығын, даналықты білдіреді.
Ромбик негізіндегі ақ түсті эмаль бейбітшілік пен адалдықты білдіреді.
Мемлекеттік елтаңба – Қазақстан Республикасының мемлекетіне тиесілілік.
Ромб – жан-жақты белсенділікті білдіреді.
"ҰЛТТЫҚ ҚОРҒАНЫС УНИВЕРСИТЕТІ" геральдикалық жазуы бар мельхиордан жасалған қондырма.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетін аяқтағаны туралы белгісінің схемалық бейнесі мен сипаттамасы