О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 446. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2018 года № 18010
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года
№ 446
Перечень
приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 18-04/128 "Об утверждении Перечня должностных лиц уполномоченного органа и территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10546, опубликован 1 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Перечня должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 446 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 24 желтоқсанда № 18010 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары – Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнің
2018 жылы 2 қарашадағы
№ 446 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бұйрықтарының тізбесі
1. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын, айырым белгілері бар (погондарсыз) нысанды киімді киюге құқығы бар жұмыскерлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 18-04/128 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10546 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын айырым белгілері бар (погондарсыз) нысанды киім киіп жүруге құқығы бар, жұмыскерлерінің тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемый Перечень должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон).";
в Перечне должностных лиц уполномоченного органа и территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон), утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень должностных лиц ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды со знаками различия (без погон)".
2. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/157 "Об утверждении Правил охоты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11091, опубликован 12 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах охоты, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В соответствии со статьей 33 Закона право на охоту имеют физические лица при условии:
1) достижения восемнадцатилетнего возраста, если охота ведется с применением огнестрельного оружия;
2) достижения четырнадцатилетнего возраста, если охота ведется с применением других разрешенных настоящими Правилами видов орудий добывания, охотничьих собак и ловчих хищных птиц;
3) наличия удостоверения охотника по форме, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 60 "Об утверждении формы и Правил выдачи удостоверений охотника, рыбака и егеря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16463) (далее – удостоверение охотника);

"1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын айырым белгілері бар (погондарсыз) нысанды киім киіп жүруге құқығы бар, жұмыскерлерінің тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын, айырым белгілері бар (погондарсыз) нысанды киімді киюге құқығы бар, жұмыскерлерінің тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын, айырым белгілері бар (погондарсыз) нысанды киім киіп жүруге құқығы бар, жұмыскерлерінің тізбесі".
2. "Аң аулау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/157 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11091 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аң аулау қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңның 33-бабына сәйкес аң аулау құқығына:
1) егер аң аулау атыс қаруын қолданыла отырып жүргізілетін болса, он сегіз жасқа толған;
2) егер аң аулау осы Қағидаларда рұқсат етілген басқа да аңшылық құралдарының түрлері, аңшылық иттер мен аушы жыртқыш құстар қолданыла отырып жүргізілетін болса, он төрт жасқа толған;
3) "Аңшы, балықшы және қорықшы куәліктерінің нысанын және оларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары − Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 60 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16463 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша аңшы куәлігі (бұдан әрі – аңшы куәлігі) болған;

4) получения разрешения на пользование животным миром по форме, предусмотренной в приложении 1 к Правилам выдачи разрешения на пользование животным миром, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10168) (далее - разрешение на пользование животным миром) или путевки субъекта охотничьего хозяйства по форме, предусмотренной в приложении 1 к приказу исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/145 "Об утверждении типовой формы путевки, а также Правил ее выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10702) (далее – путевка субъекта охотничьего хозяйства).
Право на охоту для иностранцев на территории Республики Казахстан возникает на основании договора на организацию охоты с субъектом охотничьего хозяйства, получения разрешения на пользование животным миром, путевки, а также заключения органов внутренних дел на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан огнестрельного охотничьего оружия и патронов к нему.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения охоты";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Промысловая охота осуществляется при наличии у охотника следующих документов:
1) удостоверения охотника;
2) разрешения на пользование животным миром или путевки субъекта охотничьего хозяйства;
3) при охоте с применением охотничьего огнестрельного оружия – разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам;
4) при охоте с ловчими хищными птицами – паспорт ловчей хищной птицы по форме, предусмотренной в приложении 2 к Правилам ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/144 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10651) (далее – паспорт ловчей хищной птицы);
5) договора на пользование животным миром с субъектом охотничьего хозяйства;
6) журнала учета добычи животных (промысловый журнал) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При коллективной (групповой) промысловой охоте субъектом охотничьего хозяйства назначается ответственное лицо за использование разрешения на пользование животным миром.";

4) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен бекітілген Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 болып тіркелген) 1-қосымшада көзделген нысан бойынша жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат (бұдан әрі - жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат) немесе "Жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10702 болып тіркелген) 1-қосымшада көзделген нысан бойынша аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамасын алған жағдайрда жеке тұлғалар ие болады.
Шетелдіктер үшін Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау құқығы аңшылық шаруашылығы субъектісімен жасасқан аң аулауды ұйымдастыру шарты, жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат, жолдама алу, сондай-ақ ішкі істер органдары аңшылық атыс қаруы мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге берген қорытынды негізінде туындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Аң аулауды жүргізу тәртібі";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кәсiпшiлiк аң аулау аңшыда мынадай құжаттар:
1) аңшы куәлігі;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсат немесе аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамасы;
3) аңшылық атыс қаруын қолданып аң аулаған кезде – жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсат;
4) аушы жыртқыш құстармен аң аулаған кезде – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/144 бұйрығымен бекітілген Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргізу және тіркеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10651 болып тіркелген) 2-қосымшада көзделген нысан бойынша аңшы жыртқыш құстың паспорты (бұдан әрі – аңшы жыртқыш құстың папорты);
5) аңшылық шаруашылығы субъектісімен жануарлар дүниесін пайдалануға жасалған шарт;
6) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауланған жануарларды есепке алу журналы (кәсіпшілік журналы) болған кезде жүзеге асырылады.
Ұжымдық (топтық) кәсіпшілік аң аулау кезінде аңшылық шаруашылығының субъектісі жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамды тағайындайды.";

пункты 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"12. Добывание шакалов, ворон, сорок, грачей, бродячих собак не требует разрешения на пользование животным миром при:
1) осуществлении охраны животного мира должностными лицами ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – Ведомство) и его специализированных организаций, а также егерской службой субъекта охотничьего хозяйства с использованием служебного оружия и применением авиа-, автомото-, транспортных средств, в том числе снегоходной техники;
2) производстве охоты других видов животных (без применения авиа-, автомото-, транспортных средств, в том числе снегоходной техники) на территории субъекта охотничьего хозяйства, на которой действует разрешение на пользование животным миром, выданное на охоту.
13. Охота производится с применением:
1) огнестрельное с нарезным стволом (кроме птиц);
2) огнестрельное гладкоствольное, в том числе с длиной нарезной части не более 140 мм;
3) огнестрельное комбинированное (нарезное и гладкоствольное), в том числе со сменными и вкладными нарезными стволами;
4) самоловных орудий (капканами, силками, кулемами, плашками);
5) охотничьих собак и ловчих хищных птиц.
14. При поиске и отзыве охотничьих собак вне территории действия путевки охотник находится с разряженным и зачехленным охотничьим огнестрельным оружием.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. По окончании производства охоты, в перерывах между производством охот, при переезде с места на место, охотником охотничье огнестрельное оружие приводится в разряженное состояние.
Ружье считается разряженным при отсутствии патрона в патроннике и магазине оружия.";
пункты 18, 19 изложить в следующей редакции:
"18. В соответствии с пунктом 5 статьи 38 Закона охота не допускается:
1) без удостоверения охотника;
2) с огнестрельным оружием без разрешения органов внутренних дел на право его хранения и использования;
3) с ловчими хищными птицами без их регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) орудиями добывания, применение которых не предусмотрено настоящими Правилами;
5) в промысловых целях без договора с субъектом охотничьего хозяйства;
6) в резервном фонде охотничьих угодий, если иное не установлено уполномоченным органом;
7) на землях населенных пунктов, а также прилегающих к ним территориях, охота не производится в радиусе трех километров вокруг них с применением гладкоствольного и нарезного охотничьего оружия;
8) на землях промышленности, транспорта, связи, обороны без разрешения уполномоченного органа;

12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шибөрiлердi, қарғаларды, сауысқандарды, тағандарды, қаңғыбас иттерді аулау:
1) жануарлар дүниесін қорғауды жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган ведомствосының (бұдан әрі – ведомство) және оның мамандандырылған ұйымдарының лауазымды адамдары, сондай-ақ аңшылық шаруашылығы субъектісінің қорықшылық қызметi қызметтік қаруды пайдалана және авиа-, автомото-, көлік құралдарын, оның ішінде қарда жүретін техниканы қолдана отырып жүзеге асырған;
2) жануарлардың басқа түрлерiн аулау (авиа-, автомото-, көлік құралдарын, оның ішінде қарда жүретін техниканы қолданбай) аң аулауға берілген жануарлар дүниесін пайдалану рұқсаты қолданылатын аңшылық шаруашылығы субъектісінің аумағында жүргізілген кезде жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсат талап етiлмейдi.
13. Аң аулау:
1) ойық ұңғылы атыс қаруын (құстардан басқа);
2) тегiс ұңғылы, оның ішінде ойық бөлігінің ұзындығы 140 мм аспайтын атыс қаруын;
3) аралас (ойық және тегіс ұңғылы), оның ішінде алмалы-салмалы және жиналмалы ойық ұңғылы атыс қаруын;
4) өзі аулайтын құралдарды (қапқандарды, тұзақтарды, салмақты қысқышты, қаусырманы);
5) аңшылық иттер мен аушы жыртқыш құстарды қолдана отырып, жүргiзiледi.
14. Аңшылық иттерді жолдаманың қолданылу аумағынан тыс жерде iздеу және шақыру кезінде аңшы оғы алынған және қапталған аңшылық атыс қарумен болады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Аң аулау аяқталғаннан кейiн, аң аулау аралығындағы үзiлiстерде, бiр жерден екiншi жерге көшкен кезде, аңшы аңшылық атыс қаруын оғы алынған күйге келтiріледi.
Мылтық қарудың оқ ұясында және оқшантайында оқ болмаған кезде оғы алынып тасталған болып есептеледi.";
18, 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Заңның 38-бабының 5-тармағына сәйкес мына жағдайларда:
1) аңшы куәлiгiнсiз;
2) атыс қаруын сақтау мен пайдалану құқығын беретiн iшкi iстер органдары рұқсатынсыз атыс қаруын қолданып;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тiркеуден өткiзiлмеген аушы жыртқыш құстарды қолданып;
4) қолданылуы осы қағидаларда көзделмеген аулау құралдарын пайдаланып;
5) аңшылық шаруашылығы субъектісімен шарт жасаспай кәсiпшiлiк мақсатта;
6) егер уәкiлеттi орган өзгеше белгiлемесе, аңшылық алқаптардың резервтiк қорында;
7) елдi мекендердің жерлерiнде, сондай-ақ олармен іргелес аумақтарда олардың айналасындағы үш шақырым радиуста тегіс ұңғылы және ойық ұңғылы аңшылық қаруды қолдана отырып, аңшылық жүргізілмейді;
8) уәкiлеттi органның рұқсатынсыз өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс жерлерiнде;

9) на животных, находящихся в бедственном и беспомощном положении (спасающихся от бури, наводнения, пожара, при переправе через водоемы, в гололед, истощенных от бескормицы, отсиживающихся на полыньях водоплавающих птиц);
10) в любительских (спортивных) целях с применением авиа-, авто-, мототранспортных средств, снегоходной техники (кроме охоты на волков), маломерных судов с включенным двигателем, приборов ночного видения, лазерных целеуказателей, осветительных и звуковых приборов;
11) в состоянии алкогольного или наркотического опьянения или интоксикации иного типа;
12) на землях, занятых сельскохозяйственными культурами, до окончания уборки урожая;
13) на особо охраняемых природных территориях, за исключением территории, где в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, допускаются отдельные виды природопользования;
14) с применением огнестрельного оружия на речного бобра, выдру, норку, ондатру;
15) с разрушением и повреждением жилищ животных, за исключением раскопки нор для спасения охотничьих собак;
16) с разрушением плотины, возведенной речным бобром;
17) с применением пневматического, метательного оружия (кроме использования луков и арбалетов для проведения научно-исследовательских и профилактических работ, связанных с обездвиживанием и инъекцированием объектов животного мира);
18) с применением патронов с пулями бронебойного, зажигательного или разрывного действия со смещенным центром тяжести;
19) с применением в гладкоствольных охотничьих ружьях самодельных нарезных вкладных стволов (вкладышей);
20) с выжиганием пустошей, надводной растительности, раскорчевкой и уничтожением другой растительности;
21) с применением самострелов, сжимов, схватов, кляпцев, подрезей, устройством западней, ловчих ям, путем установления крупных капканов без заметных для человека опознавательных знаков, шатров, перевесов, крючков, пик, птичьего клея, выкуриванием, выгоном на гладкий лед, наст, глубокий снег и вязкие солончаки, скошенный тростник, применением капканов при добыче бурого медведя, копытных животных и птиц, охота котлом, подковой;
22) с применением сетей; выливанием из нор (за исключением отлова животных для их интродукции, реинтродукции, гибридизации или содержания в неволе по согласованию с уполномоченным органом);
23) с применением взрывных устройств, химических и ядовитых веществ, за исключением применения ядохимикатов при истреблении мышевидных грызунов (сусликов, серых крыс, хомяков), а также в случаях эпизоотии бешенства и других болезней животных по согласованию с уполномоченным органом или его территориальным подразделением;

9) күйзелiстi және дәрменсiз жағдайдағы жануарларды (дауылдан, су тасқынынан, өрттен бас сауғалағандарды, су тоғандарынан өту кезiнде, көктайғақ кезiнде, аштықтан әлсiрегендердi, жусанды паналаған суда жүзетiн құстарды);
10) қозғағышын iске қосып, авиа-, авто-, мотокөлiк құралдарын, қарда жүретiн техниканы (қасқыр аулауды қоспағанда), шағын көлемдi кемелердi, түнде көру құралдарын, лазерлiк нысана көрсеткiштерiн, жарық беру және дыбыс шығару құралдарын қолдана отырып, әуесқойлық (спорттық) мақсатта;
11) алкогольден немесе есiрткiден масаң болу немесе өзге түрде улану жағдайларында;
12) егін орағы аяқталғанға дейін ауыл шаруашылығы дақылдары егілген жерлерде;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен табиғатты пайдаланудың жекелеген түрлеріне жол берілетін аумақты қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда;
14) өзен құндызына, кәмшатқа, күзенге, ондатраға атыс қаруын қолданып;
15) аңшылық иттердi құтқару үшiн iндердi қазуды қоспағанда, жануарлардың тұрағын бұзып және зақымдап;
16) өзен құндызы тұрғызған бөгетті бұзып;
17) пневматикалық, лақтыратын қаруды қолданып (жануарлар дүниесi объектілерін қозғалтпауға және егуге байланысты ғылыми-зерттеу және профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін садақтар мен арбалеттерді пайдаланудан басқа);
18) сауыт бұзатын, өртегіш немесе жарғыш қуаты, ауыртпалық орталығы ауыстырылған оқтары бар патрондарды қолданып;
19) тегiс ұңғылы аңшылық мылтығына қолдан жасалған ойық жиналмалы (қосалқыларды) ұңғыны қолданып;
20) бос жерлерді, су бетiндегі өсiмдiктердi жағумен, басқа да өсімдiктерді түбiрiмен қопарып және жойып;
21) өздiгiнен атылатын қаруларды, қысқыштарды, қаусырмаларды, қапсырмаларды, кескiштердi қолданып; тұзақтар құрып, аулау орларын қазып; адам байқамайтын айқындаушы белгілерінсіз ірі қақпандарды, шатырларды, бастырмаларды, iлмектердi, найзаларды, құс желiмін орнату жолымен, түтін салып, жылтыр мұзға, қатқыл мұзға, терең қарға және топырағы жабысқақ сортаңға, шабылған қамысқа айдап шығарып, қоңыр аюды, тұяқты жануарларды және құстарды аулау кезiнде қақпанды қолданып, қоршауға алып, тағамен аулап;
22) торларды қолданып; су құю арқылы iннен шығарып (уәкiлеттi органмен келісiм бойынша жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау, будандастыру немесе еріксіз ұстау үшін оларды аулауды қоспағанда);
23) жарылғыш құрылғыларды, химиялық және улы заттарды қолданып, уәкiлеттi органмен немесе оның аумақтық бөлімшесімен келiсім бойынша тышқан тектес кемiргiштердi (саршұнақтарды, сұр егеуқұйрықтарды, аламандарды) жойған кезде, сондай-ақ жануарлардың құтыру эпизоотиясы және басқа аурулары жағдайында улы химикаттарды қолдануды қоспағанда;

24) сверх указанного в разрешении на пользование животным миром или путевке субъекта охотничьего хозяйства количества животных;
25) на других видов животных, не указанных в разрешении на пользование животным миром или путевке субъекта охотничьего хозяйства;
26) без путевки субъекта охотничьего хозяйства;
27) с использованием ловчих хищных птиц, завезенных из других стран, на виды животных, являющихся объектами охоты;
28) без подсадной утки или чучела при весенней охоте на селезня утки;
29) без сопровождения егеря или государственного инспектора по охране, воспроизводству и использованию животного мира на копытных животных и бурого медведя;
30) в любительских (спортивных) целях на сурка с применением нарезного оружия калибром пять целых шесть десятых, миллиметров под патрон бокового (кольцевого) воспламенения;
31) в зонах покоя и воспроизводственных участках.
19. В целях сохранения популяций животных, обеспечения благоприятных условий их воспроизводства и получения хозяйственной выгоды в Республике Казахстан устанавливаются сроки проведения охоты согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – сроки проведения охоты).
Территориальные подразделения ведомства принимают решение об открытии охоты, и о ее переносе на более ранний или более поздний срок до 15 календарных дней от установленных сроков проведения охоты указанных в приложении 11 к настоящим Правилам.".
3. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 мая 2015 года № 18-2/434 "Об утверждении Правил интродукции и реинтродукции животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11346, опубликован 24 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил интродукции, реинтродукции и гибридизации животных";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных.";
Правила интродукции и реинтродукции животных, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню.
4. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 18-2/501 "Об утверждении Правил ведения охотничьего хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11551, опубликован 15 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах ведения охотничьего хозяйства, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";

24) жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатта немесе жолдамада көрсетілген жануарлар санынан асырып;
25) жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатта немесе жолдамада көрсетілмеген жануарлардың басқа түрлерін;
26) аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамасынсыз;
27) аулап алу объектісі болып табылатын жануарлар түрлеріне, басқа елдерден әкелінген жыртқыш қыран құстарды пайдалана отырып;
28) еркекүйрекке көктемгі аң аулау кезінде еліктіруші үйрексіз немесе тұлыпсыз;
29) тұяқты жануарларды және қоңыр аюды аулау кезінде қорықшының немесе жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөніндегі мемлекеттік инспектордың еріп жүруінсіз;
30) әуесқойлық (спорттық) мақсатта суырға калибрі бес бүтін оннан алты миллиметрлік бүйірден (сақиналы) тұтандырғыш патронды ойықты қару қолданып;
31) тыныштық сақтау аймақтарында және өсiмiн молайту учаскелерінде аң аулауға тыйым салынады.
19. Жануарлардың популяцияларын сақтау, олардың өсiмiн молайтуға қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету және шаруашылық пайда табу мақсатында Қазақстан Республикасында осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес аң аулауды жүргізу мерзiмдерi (бұдан әрі – аң аулауды жүргізу мерзімдері) белгiленедi.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері аң аулауды ашу туралы және оны осы Қағидаларға 11-қосымшада көрсетілген аң аулауды жүргізудің белгіленген мерзімдерінен күнтізбелік 15 күнге дейін неғұрлым ерте немесе неғұрлым кеш мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды".
3. "Жануарларды интродукциялау және реинтродукциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 13 мамырдағы № 18-2/434 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11346 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидалары осы Тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 18-2/501 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11551 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Договор на ведение охотничьего хозяйства прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения охотничьего хозяйства;
2) истечения срока действия договора на ведение охотничьего хозяйства;
3) прекращения деятельности субъектов охотничьего хозяйства;
4) систематического нарушения условий договора на ведение охотничьего хозяйства;
5) систематического нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
6) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление охотничьих угодий, для государственных нужд в порядке, определенным Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация учета численности, сбора сведений для мониторинга объектов животного мира";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Охрана объектов животного мира";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Охрана объектов животного мира в закрепленных охотничьих хозяйствах осуществляется путем:
1) установления и соблюдения правил, норм и нормативов по охране, воспроизводству и использованию объектов животного мира;
2) установления ограничений и запретов на пользование животным миром;
3) охраны ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
4) предотвращения нарушений установленных правил пользования животным миром;
5) организации охраны среды обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных;
6) закрепления территорий, акваторий за пользователями животным миром с возложением на них обязанностей по охране объектов животного мира;
7) создания особо охраняемых природных территорий;
8) искусственного разведения видов животных;
9) оказания помощи животным в случае заболеваний, угрозы гибели при стихийных бедствиях и вследствие других причин;
10) организации научных исследований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
11) пропаганды идей охраны и устойчивого использования объектов животного мира;
12) стимулирования деятельности физических и юридических лиц по охране животного мира;
13) воспитания граждан в духе гуманного и бережного отношения к животному миру.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Егерская служба охотничьих хозяйств";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Воспроизводство животного мира в закрепленных охотничьих хозяйствах";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Пользование животным миром".
Приложение
к Перечню некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
в которые вносятся изменения и дополнения
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 мая 2015 года № 18-2/434
Правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт:
1) аңшылық шаруашылығын жүргізуден өз еркімен бас тартқан;
2) аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
3) аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қызметі тоқтатылған;
4) аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт талаптары жүйелі түрде бұзылған;
5) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнама талаптары жүйелі түрде бұзылған;
6) аңшылық алқаптарын бекітіп беру жүргізілген жер учаскелері 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгілі тәртіппен мемлекеттік мұқтаж үшін алып қойылған жағдайларда тоқтатылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жануарлар дүниесі объектiлерiнiң мониторингі үшін санын есепке алуды, мәліметтерді жинауды ұйымдастыру";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн қорғау";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн қорғау:
1) жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi қағидаларды, нормалар мен нормативтерді белгiлеу және сақтау;
2) жануарлар дүниесiн пайдалануға шектеулер мен тыйым салуды белгiлеу;
3) жануарлардың бағалы, сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiн қорғау;
4) жануарлар дүниесiн пайдаланудың белгiленген қағидаларын бұзуды болдырмау;
5) жануарлар мекендейтiн ортаны қорғауды, олардың көбею жағдайларын, өріс аудару жолдары мен шоғырлану орындарын ұйымдастыру;
6) жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғау жөнiндегi мiндеттердi жүктей отырып, аумақтарды, акваторияларды бекiтiп беру;
7) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру;
8) жануарлар түрлерін жасанды түрде өсiру;
9) жануарлар ауырған жағдайда, дүлей зiлзала кезiнде және басқа себептер салдарынан қырылу қаупi төнген жағдайларда оларға көмек көрсету;
10) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру;
11) жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғау және орнықты пайдалану идеяларын насихаттау;
12) жеке және заңды тұлғалардың жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi қызметiн ынталандыру;
13) азаматтарды жануарлар дүниесiне жанашырлықпен және ұқыпты қарау рухында тәрбиелеу жолымен жүзеге асырылады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Аңшылық шаруашылықтарының қорықшылық қызметi";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Бекітіп берілген аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Жануарлар дүниесiн пайдалану".
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 13 мамырдағы
№ 18-2/434 бұйрығымен
бекітілген
Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила интродукции, реинтродукции и гибридизации животных (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 71) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее - Закон) и устанавливают порядок интродукции, реинтродукции и гибридизации животных.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) гибридизация животных - скрещивание особей разных видов или пород животных с целью получения особей с лучшими хозяйственно полезными признаками или свойствами;
2) интродукция животных - преднамеренное или случайное распространение особей видов животных за пределы ареалов (областей распространения) в новые для них места, где ранее эти виды не обитали;
3) реинтродукция животных - преднамеренное переселение особей видов животных в прежние места обитания;
4) территориальное подразделение - территориальное подразделение Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок интродукции, реинтродукции и гибридизации животных
3. Основанием для интродукции является необходимость преднамеренного распространения особей видов животных за пределы ареалов в новые для них места обитания с целью:
1) увеличения численности;
2) вселения нового вида животного в местную фауну;
3) использования полезных свойств животного.
4. Основанием для реинтродукции является необходимость преднамеренного переселения особей видов животных в прежние места их обитания с целью:
1) возврата ранее обитавших видов;
2) восстановления численности;
3) улучшения репродуктивности.
5. Основанием для гибридизации является необходимость получения особей с лучшими хозяйственно полезными признаками или свойствами путем скрещивания особей разных видов или пород животных.
6. Интродукция, реинтродукция и гибридизация видов животных, ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан животных осуществляются в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
7. Интродукция и реинтродукция животных осуществляются путем перевозки транспортным средством в специальных клетках, контейнерах и резервуарах с максимальной заботой о здоровье животных.
8. При перевозке, погрузке и выгрузке животных обеспечиваются:
1) меры безопасности, исключающие причинение вреда животным и самопроизвольное открывание засовов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 71) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізі ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарларды будандастыру – шаруашылықта пайдалы озық белгілері немесе қасиеттері бар дара нұсқаларды алу мақсатында жануарлардың алуан түрлерінің немесе тұқымдарының дара нұсқаларын шағылыстыру;
2) жануарларды интродукциялау – жануарлар түрлерi дарақтарын таралу ареалынан (таралу аясынан) тысқары, бұл түрлер бұрын мекендемеген, олар үшiн жаңа мекендеу орындарына әдейi немесе кездейсоқ тарату;
3) жануарларды реинтродукциялау – жануарлар түрлерi дарақтарын бұрынғы мекендеу орталарына әдейi ауыстыру.
4) аумақтық бөлімше – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелері.
2-тарау. Жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру тәртібі
3. Жануарлар түрлері дарақтарын:
1) санын көбейту;
2) жергілікті фаунаға жануардың жаңа түрін енгізу;
3) жануардың пайдалы қасиеттерін пайдалану мақсатында таралу ареалынан тысқары, олар үшін жаңа мекендеу орындарына әдейі тарату қажеттігі интродукция үшін негіз болып табылады.
4. Жануарлар түрлерінің дарақтарын:
1) бұрын мекендеген түрлерді қайтару;
2) санын қалпына келтіру;
3) репродуктивтігін жақсарту мақсатында оларды бұрынғы мекендеу орындарына әдейі ауыстыру қажеттігі реинтродукция үшін негіз болып табылады.
5. Жануарлардың алуан түрлерінің немесе тұқымдарының дара нұсқаларын шағылыстыру арқылы шаруашылықта пайдалы озық белгілері немесе қасиеттері бар дара нұсқаларды алу қажеттігі будандастыру үшін негіз болып табылады.
6. Жануарлар түрлерін интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру, жануарларды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету 2007 жылғы 9 қантардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Жануарларды интродукциялау және реинтродукциялау жануарлардың саулығына барынша қамқорлық жасалып, арнайы торларда, контейнерлерде және резервуарларда көлік құралымен тасымалдау арқылы жүзеге асырылады.
8. Жануарларды тасымалдау, тиеу және түсіру кезінде:
1) жануарларға зиян келтіруге және қақпақтардың өздігінен ашылып кетуіне жол бермейтін қауіпсіздік шаралары;

2) ветеринарные мероприятия;
3) вентиляция, корма и питьевая вода;
4) изолирование больных или раненых в ходе перевозки животных, оказание при необходимости первой помощи.
9. Приказом территориального подразделения образуется комиссия по приему и выпуску животных в природную среду, в состав которой включаются сотрудники территориального подразделения, ветеринарной службы и заявитель.
10. При поступлении животных на место назначения комиссией составляется акт приема (выпуска) животных по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. В целях адаптации и карантина заявителем по приезду на место выпуска осуществляется передержка животных в соответствии с биологическим обоснованием в клетках, вольерах и других помещениях, отвечающих требованиям содержания животных, в зависимости от вида, возраста и физиологического состояния. После адаптации комиссией составляется акт выпуска животных после передержки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, где указывается их физическое состояние.
12. За состоянием животных и достижением целей интродукции, реинтродукции и гибридизации осуществляются учет и мониторинг территориальными подразделениями.
Приложение 1
к Правилам интродукции и
реинтродукции животных
Форма
АКТ
приема (выпуска) животных
"_____" __________ 20__ года ______________________
(место составления)
Комиссия в составе:
Представители территориального подразделения уполномоченного органа,
ветеринарной
службы и заявитель:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Произвели прием (выпуск) животных:
Вид животного
Количество
Пол
Физическое состояние животного
самец
самка
сеголеток
Дополнительные сведения: _____________________________________________
____________________________________________________________________
Акт составлен в трех экземплярах.
Подписи:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам интродукции и
реинтродукции животных
Форма
АКТ
выпуска животных после передержки
"_____" __________ 20__ года
___________________
(место составления)
Комиссия в составе:
Представители территориального подразделения уполномоченного органа,
ветеринарной службы и заявитель:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Произвели выпуск животных:
Вид животного
Количество
Пол
Физическое состояние животного
самец
самка
сеголеток
Дополнительные сведения: ________________________________________________
_______________________________________________________________________
Акт составлен в трех экземплярах.
Подписи:

2) ветеринариялық іс-шаралар;
3) желдету, азық және ішетін су;
4) жануарларды тасымалдау кезінде ауру немесе жаралы жануарларды оқшаулау, қажет болған жағдайда алғашқы көмек көрсету қамтамасыз етіледі.
9. Аумақтық бөлімшенің бұйрығымен құрамына аумақтық бөлімшенің, ветеринариялық қызметтің қызметкерлері және өтініш беруші енгізілетін жануарларды қабылдап алу және табиғи ортаға жіберу жөніндегі комиссия құрылады.
10. Жануарлар межелі орынға әкелінген соң комиссия осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды қабылдап алу (жіберу) актісін жасайды.
11. Бейімделу және карантин мақсатында өтініш беруші жіберілетін жерге келген соң биологиялық негіздемеге сәйкес түріне, жасына және табиғи физиологиялық жай-күйіне байланысты жануарларды күтіп-бағу талаптарына сай келетін торларда, қоршауларда және басқа үй-жайларда жануарларды ұстай тұруды жүзеге асырады. Бейімдегеннен кейін комиссия олардың табиғи жай-күйі көрсетілген осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды жіберу актісін жасайды.
12. Аумақтық бөлімшелер жануарлардың жай-күйіне және интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру мақсаттарына қол жеткізуді есепке алу мен мониторингілеуді жүзеге асырады.
Жануарларды интродукциялау,
реинтродукциялау және
будандастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жануарларды қабылдап алу (жіберу) АКТІСІ
20 жылы "_____" ___________________________________________________________
(жасалған орны)
Мына құрамдағы комиссия:
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, ветеринариялық қызметтің өкілдері және өтініш беруші:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі лауазымы)
Жануарларды қабылдап алуды (жіберуді) жүргізді:
Жануар түрі
Саны
Жынысы
Жануардың табиғи жай-күйі
еркегі
ұрғашысы
төлі
Қосымша мәліметтер: _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт үш данада жасалды.
Қолдары:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
Жануарларды интродукциялау,
реинтродукциялау және
будандастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жануарды қолда ұстағаннан кейін жіберу АКТІСІ
20 жылы "_____" ________ __________________________________________________
(жасалған орны)
Мына құрамдағы комиссия:
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, ветеринариялық қызметтің өкілдері және өтініш беруші:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі лауазымы)
Жануарларды жіберуді жүргізді:
Жануар түрі
Саны
Жынысы
Жануардың табиғи жай-күйі
еркегі
ұрғашысы
төлі
Қосымша мәліметтер: _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт үш данада жасалды.
Қолдары:

1. _____________________________________________________________________
2. _____________________________________________________________________
3. _____________________________________________________________________

1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________