Об утверждении Правил проведения с участием респондентов на добровольной основе тестирования и обсуждения проектов статистических форм по общегосударственным и (или) ведомственным статистическим наблюдениям и инструкций по их заполнению
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2018 года № 18068. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 13 июля 2023 года № 5.
Сноска. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 13.07.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6-2) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения с участием респондентов на добровольной основе тестирования и обсуждения проектов статистических форм по общегосударственным и (или) ведомственным статистическим наблюдениям и инструкций по их заполнению.
2. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики (Керимханова Г.М.).

Жалпымемлекеттік және (немесе) ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық нысандардың және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың жобаларын тестілеуді және талқылауды респонденттердің ерікті негізде қатысуымен жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 желтоқсанда № 18068 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2023 жылғы 13 шiлдедегі № 5 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 13.07.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабы 6-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жалпымемлекеттік және (немесе) ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық нысандардың және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың жобаларын тестілеуді және талқылауды респонденттердің ерікті негізде қатысуымен жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
СОГЛАСОВАН
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Национальный Банк
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики
Казахстан
от 26 декабря 2018 года № 13
Правила проведения с участием респондентов на добровольной основе тестирования и обсуждения проектов статистических форм по общегосударственным и (или) ведомственным статистическим наблюдениям и инструкций по их заполнению
Глава 1. Общие положения
1. Правила проведения с участием респондентов на добровольной основе тестирования и обсуждения проектов статистических форм по общегосударственным и (или) ведомственным статистическим наблюдениям и инструкций по их заполнению (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Правила распространяются на органы государственной статистики, проводящие общегосударственные и ведомственные статистические наблюдения и (или) формирующие официальную статистическую информацию в соответствии с планом статистических работ, утверждаемого уполномоченным органом на соответствующий год (далее - план статистических работ).
3. Правила определяют порядок организации и осуществления тестирования и обсуждения проектов статистических форм по общегосударственным и (или) ведомственным статистическим наблюдениям и инструкций по их заполнению (далее – тестирование статистических форм) с потенциальными респондентами на добровольной основе.
4. Тестирование и обсуждение проектов статистических форм проводится в специально подготовленной комнате Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет).
5. Координацию и организацию тестирования и обсуждения проектов статистических форм осуществляет структурное подразделение Комитета, ответственное за проведение тестирования и обсуждения проектов статистических форм (далее – соответствующее управление).

5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы Н. Айдапкелов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігi
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігi
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрлігi
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігi
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігi
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2018 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 13 бұйрығымен бекітілген
Жалпымемлекеттік және (немесе) ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық нысандардың және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың жобаларын тестілеуді және талқылауды респонденттердің ерікті негізде қатысуымен жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жалпымемлекеттік және (немесе) ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық нысандардың және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың жобаларын тестілеуді және талқылауды респонденттердің ерікті негізде қатысуымен жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар уәкілетті орган тиісті жылға бекітетін статистикалық жұмыстар жоспарына (бұдан әрі – статистикалық жұмыс жоспары) сәйкес, жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізетін және (немесе) ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыратын мемлекеттік статистика органдарына таралады.
3. Қағидалар ерікті негізде ықтимал респонденттермен жалпымемлекеттік және (немесе) ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың жобаларын тестілеуді және талқылауды ұйымдастыру мен жүзеге асырудың (бұдан әрі – статистикалық нысандарды тестілеу) тәртібін айқындайды.
4. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеу және талқылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінде (бұдан әрі – Комитет) статистикалық нысандарды тестілеуге арналған арнайы дайындалған бөлмеде өткізіледі.
5. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуді және талқылауды ұйымдастыруға жауапты Комитеттің құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – тиісті басқарма) статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуді және талқылауды үйлестіру мен ұйымдастыруды жүзеге асырады.

6. В настоящих Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе.
Глава 2. Основания проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм
7. Основаниями для проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм являются:
1) введение нового статистического наблюдения;
2) внесение изменений и дополнений в действующие статистические формы (добавление нового раздела, показателей);
3) изменение методологии статистического наблюдения;
4) изменение метода сбора данных;
5) наличие регулярно возникающих ошибок при заполнении статистической формы респондентами.
Глава 3. Методы проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм
8. Тестирование и обсуждение проектов статистических форм проводятся двумя методами:
1) метод устного обсуждения – проводится устное обсуждение с респондентами того, как респонденты понимают и интерпретируют вопросы, понятийный аппарат используемый в статистических формах.
Данный метод используется для определения корректности составленных вопросов в статистических формах, их ясности и доступности для респондентов;
2) метод отслеживания движения глаз – метод по выявлению проблем, связанных с визуальным восприятием респондентов статистических форм в электронном виде.
Данный метод позволяет фиксировать движение взгляда, мимику, жестикуляцию, движение курсора при заполнении респондентом статистической формы в электронном виде посредством программного обеспечения и специальной камеры.
Глава 4. Подготовка проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм
9. Процесс подготовки проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм состоит из следующих этапов:
1) формирование и утверждение Графика проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм;
2) разработка перечня вопросов к тестируемой статистической форме;
3) определение круга респондентов, изъявивших желание для участия в тестировании и обсуждении проектов статистических форм на добровольной основе;
4) создание базы данных тестируемых респондентов;
5) организационные мероприятия.
10. Соответствующим управлением не позднее 1 ноября, предшествующего планируемому году пересмотра статистических форм, направляется запрос о представлении перечня статистических форм для проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм в структурные подразделения Комитета и государственные органы, Национальный Банк Республики Казахстан, проводящие ведомственные статистические наблюдения и (или) формирующие официальную статистическую информацию в соответствии с планом статистических работ (далее ГО и НБ РК).

6. Осы Қағидаларда Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуді және талқылауды өткізуге негіздемелер
7. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуді және талқылауды өткізуге негіздемелер болып:
1) жаңа статистикалық байқаудың енгізілуі;
2) қолданыстағы статистикалық нысандарға (жаңа бөлімді, көрсеткіштерді қосу) өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
3) статистикалық байқау әдіснамасының өзгеруі;
4) деректерді жинау әдісінің өзгеруі;
5) респонденттерде статистикалық нысанды толтыру кезінде үнемі туындайтын қателердің бар болуы жағдайларында өткізіледі.
3-тарау. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуді және талқылауды өткізу әдістері
8. Статистикалық нысандардың жобаларын талқылау және тестілеу екі әдіспен өткізіледі:
1) ауызша талқылау әдісі – респонденттер сұрақтарды қалай түсінеді және түсіндіретінін респонденттермен ауызша талқылау жүргізілетін, статистикалық нысандарда пайдаланылатын түсіндіру аппараты.
Бұл әдіс статистикалық нысандарда құрастырылған сұрақтардың орындылығын, олардың респонденттерге түсініктілігін және қолжетімділігін анықтау үшін пайдаланылады;
2) көз қозғалысын бақылау әдісі – электрондық түрдегі статистикалық нысандарды респонденттердің көзбе-көз қабылдауымен байланысты проблемаларды анықтау бойынша әдіс.
Бұл әдіс респонденттермен электрондық түрдегі статистикалық нысандарды бағдарламалық қамтамасыз ету мен арнайы камера арқылы толтыру кезінде курсордың қозғалысын, ымдауды, мимиканы, көз қозғалысын белгілеуге мүмкіндік береді.
4-тарау. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуден және талқылаудан өткізуге дайындық
9. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуден және талқылаудан өткізуге дайындық процесі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуден және талқылаудан өткізу графигін қалыптастыру және бекіту;
2) тестіленетін статистикалық нысанға сұрақтар тізбесін әзірлеу;
3) ерікті негізде статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуге және талқылауға қатысуға тілек білдірген респонденттер тобын айқындау;
4) тестіленетін респонденттердің деректер базасын құру;
5) ұйымдастыру іс-шаралары.
10. Тиісті басқармаларға статистикалық нысандарды қайта қарау жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуден және талқылаудан өткізу үшін статистикалық нысандардың тізбесін статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізетін және (немесе) ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыратын Комитеттің құрылымдық бөлімшелеріне және мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республиксының Ұлттық Банкіне (әрі қарай – МО және ҚР ҰБ) ұсыну туралы сұрату жолдайды.

11. Структурные подразделения Комитета, ГО и НБ РК представляют предложения согласно заявке для проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм, приложение 1 к настоящим Правилам в соответствующее управление в срок до 30 ноября года, предшествующего планируемому году пересмотра статистических форм.
12. Соответствующим управлением формируется График проведения тестирования статистических форм на основании предложений, полученных от структурных подразделений Комитета, ГО и НБ РК в срок до 30 декабря, предшествующего планируемому году пересмотра статистических форм.
График проведения тестирования статистических форм утверждается Руководителем Комитета или лицом исполняющим его обязанности.
13. Отдельно для каждой статистической формы соответствующим управлением разрабатывается Перечень вопросов для проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм на основании предложений, полученных от структурных подразделений Комитета, ГО и НБ РК.
Перечень вопросов согласовывается с заинтересованными структурными подразделениями Комитета, ГО и НБ РК.
14. Круг респондентов определяется структурными подразделениями Комитета, ГО и НБ РК, ответственными за разработку соответствующей статистической формы.
15. Необходимое для проведения тестирования статистических форм количество респондентов варьируется от 10 до 30 человек.
16. После определения круга респондентов для тестирования и обсуждения проектов статистических форм соответствующее управление размещает объявление на официальном интернет-ресурсе Комитета для респондентов, желающих принять добровольное участие в тестировании и направляет запрос в территориальные органы статистики, ГО и НБ РК для привлечения к тестированию и обсуждению проектов статистических форм респондентов на добровольной основе.
17. В недельный срок до даты тестирования соответствующее управление проводит следующие организационные мероприятия:
1) направляет уведомления респондентам о дате и времени тестирования посредством электронной почты и (или) мобильной связи;
2) подготавливает техническое оборудования по аудио-видео записи процесса тестирования;
3) подготавливает программное обеспечение для тестирования;
4) подготавливает бумажные варианты статистических форм, подлежащих тестированию;
5) распечатывает раздаточный материал.
Глава 5. Процесс тестирования и обсуждения проектов статистических форм
18. Процесс тестирования и обсуждения проектов состоит из следующих этапов:
1) разъяснение респонденту цели проведения и процесса тестирования;

11. Комитеттің құрылымдық бөлімшелері, МО және ҚР ҰБ сәйкес басқармаға статистикалық нысандарды қайта қарау жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 30 қарашасына дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 1-қосымшаға, статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуден және талқылаудан өткізу үшін өтінімге сәйкес ұсыныстарын береді.
12. Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінен, МО және ҚР ҰБ-дан алынған ұсыныстар негізінде тиісті басқарма статистикалық нысандарды қайта қарау жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 30 желтоқсанға дейінгі мерзімде Статистикалық нысандарды тестілеуден өткізу графигін қалыптастырады.
Статистикалық нысандарды тестілеуден өткізу графигін Комитет басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам бекітеді.
13. Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінен, МО және ҚР ҰБ-дан алынған ұсыныстардың негізінде тиісті басқарма жеке әр статистикалық нысанға Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуден және талқылаудан өткізу үшін сұрақтар тізбесін әзірлейді.
Сұрақтар тізбесі Комитеттің мүдделі құрылымдық бөлімшелерімен, МО және ҚР ҰБ-мен келісіледі.
14. Респонденттер тобын тиісті статистикалық нысанды әзірлеуге жауапты Комитеттің мүдделі құрылымдық бөлімшесі, МО және ҚР ҰБ айқындайды.
15. Статистикалық нысандарды тестілеуден өткізу үшін қажетті респонденттер саны 10-нан 30 адамға дейін өзгереді.
16. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеу және талқылау үшін респонденттер тобын айқындағаннан кейін тиісті басқарма Комитеттің ресми интернет-ресурсына тестілеуге өз еркімен қатысуды қалайтын респонденттер үшін хабарландыру орналастырады. Сондай-ақ статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуге және талқылауға ерікті негізде қатысуға респонденттерді тарту үшін аумақтық статистика органдарына, МО және ҚР ҰБ-ға сұрау жолданады.
17. Тестілеу күніне дейін бір апта мерзімде тиісті басқарма мынадай ұйымдастыру іс-шараларын жүргізеді:
1) респонденттерге электрондық пошта және (немесе) мобильді байланыс арқылы тестілеу күні мен уақыты жөнінде хабарлама жолдайды;
2) тестілеу процесінің аудио-бейне жазбалары бойынша техникалық жабдықтарын дайындайды;
3) тестілеуге қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындайды;
4) тестілеуге жататын статистикалық нысандардың қағаз нұсқаларын дайындайды;
5) үлестірме материалды басып шығарады.
5-тарау. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеу және талқылау процесі
18. Жобаларды тестілеу және талқылау процесі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) респондентке тестілеуді өткізудің мақсаттары мен процесін түсіндіру;

2) подписание Заявления о согласии на аудио и видеозапись согласно Приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заполнение анкетных данных респондентом согласно Приложению 3 к настоящим Правилам;
4) заполнение статистической формы респондентом;
5) наблюдение за респондентом;
6) соответствующие отметки в Перечне вопросов для проведения тестирования и обсуждения статистических форм.
Глава 6. Процесс обработки и хранения результатов тестирования и обсуждения проектов статистических форм
19. Процесс обработки результатов тестирования и обсуждения проектов статистических форм состоит из следующих этапов:
1) обработка материалов тестирования и обсуждения проектов статистических форм соответствующим управлением в недельный срок;
2) подготовка Отчета по результатам тестирования и обсуждения проектов статистических форм;
3) обеспечение хранения материалов тестирования в электронном виде в течение 3 лет с момента проведения тестирования и обсуждения проектов статистических форм, в бумажном виде до момента утверждения в установленном порядке соответствующей статистической формы.
Глава 7. Подведение итогов тестирования и обсуждения проектов статистических форм
20. По итогам проведенного тестирования соответствующим управлением составляется подробный отчет с детальным описанием всех проведенных мероприятий, анализом каждого вопроса статистической формы, замечаний и рекомендаций к нему. Отчет направляется курирующему заместителю Председателя Комитета, копии отчета в заинтересованные структурные подразделения Комитета, ГО и НБ РК для рассмотрения и принятия решения.
21. Структурное подразделение Комитета, ГО и НБ РК, ответственные за разработку соответствующих статистических форм в случае согласия с замечаниями и рекомендациями по итогам тестирования вносят соответствующие изменения в статистическую форму. В случае несогласия с представленными замечаниями и рекомендациями по итогам тестирования направляют ответ с обоснованием невозможности принятия замечаний и рекомендаций в соответствующее управление.
Приложение 1
к Правилам проведения с
участием респондентов на
добровольной основе
тестирования и обсуждения
проектов статистических форм
по общегосударственным и
(или) ведомственным
статистическим наблюдениям и
инструкций по их заполнению
Заявка для проведения тестирования и обсуждения
проектов статистических форм
(наименование объекта тестирования 1)
_____________________________________
1. Цель проведения тестирования: __________________________________________________
________________________________________________________________________________

2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес аудио және бейнежазбаға келісім туралы өтінішке қол қою;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес респонденттің сауалнамалық деректерін толтыру;
4) респонденттің статистикалық нысанды толтыруы;
5) респондентті бақылау;
6) статистикалық нысандарды тестілеуді және талқылауды өткізу үшін Сұрақтар тізбесіне тиісті белгілер қою.
6-тарау. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеудің және талқылаудың нәтижелерін өңдеу және сақтау процесі
19. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеудің және талқылаудың нәтижелерін өңдеу процесі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тиісті басқарманың статистикалық нысандардың жобаларын тестілеу және талқылау материалдарын бір апта мерзімде өңдеуі;
2) статистикалық нысандардың жобаларын тестілеу және талқылау нәтижелері бойынша Есепті дайындау;
3) статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуден және талқылаудан өткізген сәттен бастап 3 жыл ішінде тестілеудің материалдарын электрондық түрде, қағаз түрінде тиісті статистикалық нысанды белгіленген тәртіппен бекіту сәтіне дейін сақтауды қамтамасыз ету.
7-тарау. Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеу және талқылау қорытындыларын шығару
20. Өткізілген тестілеудің қорытындылары бойынша тиісті басқарма барлық өткізілген іс-шараларды егжей-тегжейлі сипаттаумен, статистикалық нысанның әрбір сұрағын, ескертулер мен оған ұсынымдарды талдаумен толық есеп жасайды. Есеп Комитет төрағасының жетекшілік етуші орынбасарына, ал есептің көшірмелері Комитеттің мүдделі құрылымдық бөлімшелеріне, МО және ҚР ҰБ-ға қарау және шешім қабылдау үшін жіберіледі.
21. Тиісті статистикалық нысандарды әзірлеуге жауапты Комитеттің құрылымдық бөлімшелері, МО және ҚР ҰБ тестілеу қорытындылары бойынша ескертулермен және ұсынымдармен келіскен жағдайда статистикалық нысанға тиісті өзгерістер енгізіледі. Тестілеу қорытындылары бойынша берілген ескертулер және ұсынымдармен келіспеген жағдайда сәйкес басқармаға ескертулер мен ұсынымдарды қабылдай алмаудың негіздемесімен жауап жолдайды.
Жалпымемлекеттік және
(немесе) ведомстволық
статистикалық байқаулар
бойынша статистикалық
нысандардың және оларды
толтыру жөніндегі
нұсқаулықтардың жобаларын
тестілеуді және талқылауды
респонденттердің ерікті негізде
қатысуымен жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Статистикалық нысандардың жобаларын тестілеуді және талқылауды өткізуге арналған өтінім (тестілеу объектісінің атауы 1) ___________________________
1. Тестілеуді өткізудің мақсаты:_____________________________________
_______________________________________________________________

2. Задача тестирования: ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Круг респондентов для тестирования: _____________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Обоснование проведения тестирования: ___________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Укажите изменения в статистической форме (разделы, показатели) ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Проблемные зоны объекта тестирования ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________/________________________
ФИО (руководителя структурного подразделения)                   подпись, дата
Приложение 2
к Правилам проведения с
участием респондентов на
добровольной основе
тестирования и обсуждения
проектов статистических форм
по общегосударственным и
(или) ведомственным
статистическим наблюдениям и
инструкций по их заполнению
Заявление о согласии на аудио и видеозапись
Настоящим, Я заявляю о своем согласии на аудио- и видеозапись моего тестового опроса. Этот файл будет храниться в течение трех лет с момента подписания. Воспроизведение возможно только в Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в качестве научных методических данных, в целях обучения, а также в качестве материала для обсуждения с ответственными сотрудниками за разработку статистических форм.
______________________________________________________/___________________
Фамилия, Имя, Отчество                               подпись, дата
Приложение 3
к Правилам проведения с
участием респондентов на
добровольной основе
тестирования и обсуждения
проектов статистических форм
по общегосударственным и
(или) ведомственным
статистическим наблюдениям и
инструкций по их заполнению
Анкетные данные
Заявление о согласии
Настоящим, Я заявляю о своем согласии на сохранение вышеуказанных данных. Эта информация не должна передаваться ни частным лицам, ни государственным органам. Посредством письменного запроса я могу отозвать данное заявление о согласии, и мои данные будут надлежащим образом удалены.
______________________________________________________/___________________
Фамилия, Имя, Отчество                               подпись, дата
Благодарим Вас за сотрудничество!

2. Тестілеудің міндеті:____________________________________________
_______________________________________________________________
3. Тестілеу үшін респонденттер тобы:_______________________________
_______________________________________________________________
4. Тестілеуді өткізудің негіздемесі:__________________________________
_______________________________________________________________
5. Статистикалық нысандағы өзгерісті көрсетіңіз (бөлімдер,
көрсеткіштер):____________________________________________________
________________________________________________________________
6.Тестілеу объектісінің проблемалық аймақтары_______________________
________________________________________________________________
______________________________________________________________/______________
ТАӘ (құрылымдық бөлімше басшысының)                        қолы, күні
Жалпымемлекеттік және
(немесе) ведомстволық
статистикалық байқаулар
бойынша статистикалық
нысандардың және оларды
толтыру жөніндегі
нұсқаулықтардың жобаларын
тестілеуді және талқылауды
респонденттердің ерікті негізде
қатысуымен жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Аудио және бейнежазбаға келісім туралы өтініш
Осы арқылы Мен, өзімнің тестілік сауал салудың аудио және бейнежазбасына келісімім туралы мәлімдеймін. Бұл файл қол қойылған күнінен бастап үш жыл ішінде сақталатын болады. Ғылыми әдістемелік деректер ретінде, оқыту мақсатында, сондай-ақ статистикалық нысандарды әзірлеуге жауапты қызметкерлермен талқылауға арналған материал ретінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитетінде ғана қайта шығарылуы мүмкін.
____________________________________________________________/________________
Аты, Тегі, Әкесінің аты                              қолы, күні
Жалпымемлекеттік және
(немесе) ведомстволық
статистикалық байқаулар
бойынша статистикалық
нысандардың және оларды
толтыру жөніндегі
нұсқаулықтардың жобаларын
тестілеуді және талқылауды
респонденттердің ерікті негізде
қатысуымен жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Сауалнамалық деректер
Келісім туралы өтініш
Осы арқылы Мен, жоғарыда көрсетілген деректерді сақтауға келісім беретіндігім туралы мәлімдеймін. Бұл ақпарат жеке адамдарға да, мемлекеттік органдарға да берілмеуі тиіс. Жазбаша сұрау арқылы мен келісім туралы берілген өтінішті кері қайтара аламын және менің деректерім тиісті түрде жойылатын болады.
____________________________________________________________/________________
Аты, Тегі, Әкесінің аты                        қолы, күні
Ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз!