Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Решение маслихата города Астаны от 9 ноября 2018 года № 323/41-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 23 ноября 2018 года № 1192. Утратило силу решением маслихата города Нур-Султана от 23 августа 2019 года № 418/54-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата г. Нур-Султана от 23.08.2019 № 418/54-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 72682), маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Е. Сыдыков
Секретарь маслихата
города Астаны
Ж. Нурпиисов
Приложение
к решению маслихата
города Астаны
от 9 ноября 2018 года
№ 323/41-VI
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 72682).

Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2018 жылғы 9 қарашадағы № 323/41-VI шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2018 жылғы 23 қарашада № 1192 болып тіркелді. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2019 жылғы 23 тамыздағы № 418/54-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 23.08.2019 № 418/54-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 2-3-тармағына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 3) тармақшасына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 72682 болып тіркелген) сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қосымшаға сәйкес Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшелерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешiм әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Е. Сыдықов
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Ж. Нұрпейісов
Астана қаласы мәслихатінің
2018 жылғы 9 қарашадағы
№ 323/41-VI шешіміне
қосымша
Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшелерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 2-3-тармағына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 3) тармақшасына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 72682 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) социальная помощь – помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) к праздничным дням, для приобретения жилья;
2) праздничные дни – дни государственных праздников Республики Казахстан.
3. Источником финансирования социальной помощи является бюджет города Астаны.
4. Социальная помощь предоставляется Государственным учреждением "Управление занятости и социальной защиты города Астаны" в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Астаны на соответствующий финансовый год на данные цели, согласно бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов".
5. Социальная помощь оказывается по списку, утверждаемому акиматом города Астаны (далее – акимат) по представлению уполномоченных органов соответствующих государственных учреждений и государственных предприятий, согласованному с акционерным обществом "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" (далее – ЖССБК), либо с его филиалом в городе Астане.
6. Порядок формирования списков получателей для приобретения жилья с использованием средств социальной помощи определяется соглашением между ЖССБК и акиматом.
2. Категории получателей, имеющих право на получение социальной помощи
7. К отдельным категориям граждан, имеющим право на получение социальной помощи, относятся педагогические работники в организациях образования, медицинские работники в организациях здравоохранения, работники организаций социального обеспечения, участвующие в оказании специальных социальных услуг, осуществляющие трудовую деятельность в государственных учреждениях и государственных предприятиях, подведомственных акимату, и работники Государственного учреждения "Департамент полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 7 в редакции решения маслихата города Астаны от 06.03.2019 № 358/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. На получение социальной помощи имеют право граждане, указанные в пункте 7 настоящих Правил, не имеющие жилья в данном населенном пункте и не производившие отчуждения пригодного для проживания жилища, принадлежавшего им на праве собственности, в течение последних пяти лет.
9. Социальная помощь предоставляется гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.
3. Порядок оказания социальной помощи

2. Қағидада мынадай түсініктер қолданылады:
1) әлеуметтiк көмек – мұқтаж азаматтардың (бұдан әрi – алушылар) жекелеген санаттарына мереке күндерiне, тұрғын үйдi сатып алуға жергілікті атқарушы органмен берілетін ақша түріндегі төлемдер;
2) мереке күндері – Қазақстан Республикасының мемлекеттік мереке күндері.
3. Астана қаласының бюджеті әлеуметтік көмекті қаржыландыру көзі болып табылады.
4. Әлеуметтік көмекті "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі "Жергілікті өкілдік органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету" бюджеттік бағдарламасына сәйкес осы мақсаттар үшін тиісті қаржы жылына Астана қаласының бюджетінде көзделген көлемде береді.
5. Әлеуметтік көмек "Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамымен (бұдан әрі – ҚТҚЖБ) немесе оның Астана қаласындағы филиалымен келісілген тиісті мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың уәкілетті органдарының ұсынысы бойынша Астана қаласының әкімдігі (бұдан әрі – әкімдік) бекіткен тізім бойынша көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек қаражатын пайдаланумен, тұрғын үйді сатып алу үшін алушылар тізімін қалыптастыру тәртібі ҚТҚЖБ мен әкімдік арасындағы келісіммен анықталады.
2. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар алушылар санаттары
7. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар азаматтардың жекелеген санаттарына әкімдікке ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындарда қызметін жүзеге асыратын білім беру ұйымдарындағы педагог қызметкерлер, денсаулық сақтау ұйымдарындағы медицина қызметкерлері, арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге қатысатын әлеуметтік қамтамасыз ету ұйымдарының қызметкерлері және "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері жатады".
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 06.03.2019 № 358/45-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Осы қағилардың 7-тармағында көрсетілген, осы елді мекенде тұрғын үйі жоқ және соңғы бес жыл ішінде оларға меншік құқығында тиесілі, тұруға жарамды тұрғын үйді иеліктен шығармаған азаматтар әлеуметтік көмек алуға құқылы.
9. Әлеуметтік көмек Астана қаласында тіркелген және тұрақты тұратын азаматтарға көрсетіледі.
3. Әлеуметтік көмекті көрсету тәртібі

10. Социальная помощь оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 1 (одного) миллиона тенге к следующим праздничным дням:
1) 1-2 января – Новый год;
2) 21-23 марта – Наурыз мейрамы;
3) 6 июля – День Столицы;
4) 30 августа – День Конституции Республики Казахстан;
5) 1 декабря – День Первого Президента Республики Казахстан.
11. Социальная помощь зачисляется на банковский счет получателя, открытый в ЖССБК.
12. В течение трех месяцев с момента выплаты социальной помощи, получатели осуществляют приобретение жилья. В случае неиспользования получателями предоставляемой социальной помощи, денежные средства подлежат возврату в бюджет города Астаны.

10. Әлеуметтік көмек бір ғана уақытта мынандай мереке күндеріне 1 (бір) миллион теңге мөлшерінде ақша түрінде көрсетіледі:
1) 1-2 қаңтар – Жаңа жыл;
2) 21-23 наурыз – Наурыз мейрамы;
3) 6 шілде – Астана күні;
4) 30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституциясы күні;
5) 1 желтоқсан – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні.
11. Әлеуметтік көмек ҚТҚЖБ-да ашылған алушының банктік шотына аударылады.
12. Әлеуметтік көмек төленген күннен бастап үш ай ішінде алушылар тұрғын үйді сатып алады. Алушы берілген әлеуметтік көмекті пайдаланбаған жағдайда, ақшалай қаражат Астана қаласының бюджетке қайтарылуға жатады.