Об утверждении Темирского районного бюджета на 2019–2021 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 24 декабря 2018 года № 303. Зарегистрировано Управлением юстиции Темирского района Департамента юстиции Актюбинской области 26 декабря 2018 года № 3-10-233. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года "Бюджетный кодекс Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Темирский районный бюджет на 2019 – 2021 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2019 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 540 800 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 538 453 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 873 103 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 23 600 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 105 644 тысяч тенге;
2) затраты – 5 540 800 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 67 372 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 90 900 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 23 528 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – - 67 372 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 67 372 тысяч тенге.
2. Учесть, что в доход районного бюджета зачисляются следующие:
индивидуальный подоходный налог, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, физических лиц, зарегистрированных на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц, имущество которых находится на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов, взимаемого с физических и юридических лиц, земельный участок которых находится в городе районного значения, селе, поселке;
налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства, взимаемого с физических и юридических лиц, зарегистрированных в городе районного значения, селе, поселке;
единый земельный налог;
акцизы на бензин (за исключением авиационного бензина) и дизельное топливо;
плата за пользование земельными участками;
сбор за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
фиксированный налог;
другие налоговые поступления в районный бюджет;
государственная пошлина;
другие неналоговые поступления в районный бюджет;
поступления от продажи основного капитала.

2019–2021 жылдарға арналған Темір аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 303 шешімі. Ақтөбе облысы Әділет департаментінің Темір аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 26 желтоқсанда № 3-10-233 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" Кодексінің 9 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін – өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2019 – 2021 жылдарға арналған Темір аудандық бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2019 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 540 800 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 538 453 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 873 103 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 23 600 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 2 105 644 мың теңге;
2) шығындар – 5 540 800 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 67 372 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 90 900 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 23 528 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – - 67 372 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 67 372 мың теңге.
2. Аудандық бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып ескерілсін:
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында тіркелген жеке тұлғалардың төлем көзінен салық салынбайтын кірістері бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, жеке табыс салығы;
мүлкі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында орналасқан жеке тұлғалардың мүлкі салығын қоспағанда, заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкі салығы;
жер учаскесі аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналасқан жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте тіркелген жеке және заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы;
бірыңғай жер салығы;
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркегені үшін алым;
қызметтік жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
тіркелген салық;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық түсімдер;
мемлекеттік баж;
аудандық бюджетке түсетін салықтық емес басқа түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года "О республиканском бюджете на 2019 – 2021 годы" с 1 января 2019 года установлены:
1) минимальный размер заработной платы – 42 500 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 2 525 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 29 698 тенге.
4. Учесть в районном бюджете на 2019 год объемы субвенций передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 772 000 тысяч тенге.
5. Учесть в районном бюджете на 2019 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов, в сумме 307 080 тысячи тенге, в том числе:
городу Темир – 38 583 тысяч тенге;
Шубаркудыкскому сельскому округу – 168 376 тысяч тенге;
Шубаршийскому сельскому округу – 18 851 тысяч тенге;
Кенестускому сельскому округу – 51 240 тысяч тенге;
Кенкиякскому сельскому округу – 30 030 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 32 500 тысяч тенге;
на внедрение консультантов по социальной работе и ассистентов в центре занятости населения – 8 113 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 1 693 тысяч тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств – 4000 тысяч тенге;
на развитие рынка труда – 34 908 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий в связи с изменением размера минимальной заработной платы – 156 270 тысяч тенге;
на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования – 33 251 тысяч тенге;
на доплату учителям, прошедшим стажировку по языковым курсам – 19 945 тысяч тенге;
на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника – 12 121 тысяч тенге;
на доплату учителям организаций образования, реализующих учебные программы начального, основного и общего среднего образования по обновленному содержанию образования – 257 165 тысяч тенге;
на доплату за квалификацию педагогического мастерства учителям, прошедшим национальный квалификационный тест и реализующим образовательные программы начального, основного и общего среднего образования – 102 848 тысяч тенге;

3. Мәліметке және басшылыққа алынып, Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 30 қарашадағы "2019 – 2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8 бабына сәйкес 2019 жылғы 1 қаңтарынан бастап белгіленеді:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 42 500 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтiк төлемдердi есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдердi қолдану үшiн айлық есептiк көрсеткiш – 2 525 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 29 698 теңге.
4. 2019 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық бюджетке 772 000 мың теңге сомасында берілетін субвенциялар көлемдері ескерілсiн.
5. 2019 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 307 080 мың теңге сомасында ескерілсін, оның ішінде:
Темір қаласына – 38 583 мың теңге;
Шұбарқұдық ауылдық округіне – 168 376 мың теңге;
Шұбарши ауылдық округіне – 18 851 мың теңге;
Кеңестуы ауылдық округіне – 51 240 мың теңге;
Кеңқияқ ауылдық округіне – 30 030 мың теңге.
6. 2019 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 32 500 мың теңге;
халықты жұмыспен қамту орталығына әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттар мен ассистенттерді енгізуге – 8 113 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 1693 мың теңге;
техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар тізбесін кеңейтуге – 4 000 мың теңге;
еңбек нарығын дамытуға – 34 908 мың теңге;
ең төменгі жалақы мөлшерінің өзгеруіне байланысты азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 156 270 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға – 33 251 мың теңге;
тілдік курстар бойынша тағылымдамадан өткен мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге – 19 945 мың теңге;
оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге – 12 121 мың теңге;
жаңартылған білім беру мазмұны бойынша бастауыш, негізгі және жалпы орта білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне қосымша ақы төлеуге – 257 165 мың теңге;
ұлттық біліктілік тестінен өткен және бастауыш, негізгі және жалпы орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мұғалімдерге педагогикалық шеберлік біліктілігі үшін қосымша ақы төлеуге – 102 848 мың теңге;

на увеличение размеров должностных окладов педагогов– психологов школ – 3 417 тысяч тенге;
на доплату за квалификацию педагогического мастерства педагогам–психологам школ – 4 504 тысяч тенге;
на компенсацию потерь в связи со снижением налоговой нагрузки низкооплачиваемых работников для повышения размера их заработной платы – 48 218 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета:
на развитие и (или) обустройство инженерно – коммуникационной инфраструктуры – 236 784 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
8. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление из республиканского бюджета бюджетных кредитов для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 90 900 тысяч тенге в соответствии с условиями, определяемыми Правительством Республики Казахстан.
Распределение указанных кредитов определяется на основании постановления акимата района.
9. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета:
на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования – 139 349 тысяч тенге;
на обеспечение доступа общеобразовательных школ к Широкополосному интернету – 27 169 тысяч тенге;
на подключение общеобразовательных школ к интерактивному образовательному контенту – 4 850 тысяч тенге;
на оснащение общеобразовательных школ IT классами – 2 500 тысяч тенге;
на обновление компьютерной техники общеобразовательных школ – 33 375 тысяч тенге;
на приобретение и доставку учебников, учебно – методических комплексов для государственных учреждений образования – 25 000 тысяч тенге;
на установку камер видеонаблюдения в общеобразовательных школах – 3 840 тысяч тенге;
на установку камер видеонаблюдения в дошкольных учреждениях – 9 600 тысяч тенге;
на содействие занятости населения – 8 962 тысяч тенге;
на возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных – 10 000 тысяч тенге;
на изучение и анализ религиозной ситуации в регионе – 1 000 тысяч тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов – 50 000 тысяч тенге;
на развитие продуктивной занятости и массового предпринимательства – 24 008 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

мектептердің педагог – психологтарының лауазымдық айлықақыларының мөлшерлерін ұлғайтуға – 3 417 мың теңге;
мектептердің педагог – психологтарына педагогикалық шеберлік біліктілігі үшін қосымша ақы төлеуге – 4 504 мың теңге;
төмен ақы төленетін қызметкерлердің жалақысының мөлшерін көтеру үшін олардың салықтық жүктемесін төмендетуге байланысты шығасыларды өтеуге – 48 218 мың теңге.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2019 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы дамытуға берілетін трансферттер түсімі ескерілсін:
инженерлік – коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 236 784 мың теңге.
Нысаналы дамытуға берілетін трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2019 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын талаптарға сәйкес бюджеттік кредиттер түсімі 90 900 мың теңге сомасында ескерілсін.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2019 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін:
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға – 139 349 мың теңге;
жалпы білім беретін мектептердің кең жолақты Интернетке қол жеткізуін қамтамасыз етуге – 27 169 мың теңге;
жалпы білім беретін мектептерді интерактивті білім контентіне қосуға – 4 850 мың теңге;
жалпы білім беретін мектептерді IT сыныптармен жабдықтауға – 2 500 мың теңге;
жалпы білім беретін мектептердің компьютерлік техникасын жаңартуға – 33 375 мың теңге;
мемлекеттік білім беру мекемелері үшін оқулықтар, оқу – әдістемелік кешендерді сатып алу және жеткізуге – 25 000 мың теңге;
жалпы білім беретін мектептерге видеобақылау камераларын орнатуға – 3 840 мың теңге;
мектепке дейінгі мекемелерге видеобақылау камераларын орнатуға – 9 600 мың теңге;
халықты жұмыспен қамтылыуна жәрдемдесуге – 8 962 мың теңге;
алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың құнын иелеріне өтеуге – 10 000 мың теңге;
өңірдегі діни ахуалды зерделеу және талдауға – 1000 мың теңге;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 50 000 мың теңге;
нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға – 24 008 мың теңге.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

10. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление целевых трансфертов на развитие из областного бюджета:
на развитие и (или) обустройство инженерно – коммуникационной инфраструктуры – 26 310 тысяч тенге;
на развитие систем водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах – 11 944 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2019 год в сумме 40 421 тысяч тенге.
12. Утвердить перечень районных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2019 год, согласно приложению 4 к настоящему решению.
13. Утвердить перечень бюджетных программ аппарата акима сельских округов на 2019 год согласно приложению 5 к настоящему решению.

10. 2019 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы дамытуға берілетін трансферттер түсімі ескерілсін:
инженерлік – коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 26 310 мың теңге;
елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға –11 944 мың теңге.
Нысаналы дамытуға берілетін трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
11. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2019 жылға арналған резерві 40 421 мың теңге сомасында бекітілсін.
12. 2019 жылға арналған аудандық бюджеттің орындалу процесінде секвестрлеуге жатпайтын аудандық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі осы шешімнің 4 – қосымшасына сәйкес бекітілсін.
13. 2019 жылға арналған ауылдық округтері әкімі аппаратының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі осы шешімнің 5 – қосымшасына сәйкес бекітілсін.

14. Государственному учреждению "Аппарат Темирскогорайонногомаслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Управлении юстиции Темирского района;
2) направление настоящего решения на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего решения на интернет–ресурсеТемирского районного маслихата.

14. "Темір аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Темір аудандық Әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы шешімді Темір аудандық мәслихатының интернет – ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.