Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Решение Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 24 апреля 2018 года № 28-37. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 11 мая 2018 года № 4692. Утратило силу решением Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 7 августа 2018 года № 32-66
Сноска. Утратило силу решением Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 07.08.2018 № 32-66 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Енбекшиказахский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Енбекшиказахского районного маслихата "По вопросам поддержки агропромышленного сектора, малого и среднего бизнеса и деловой активности, индустриально-инновационного развития".
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Енбекшиказахского
районного маслихата К. Жумагожа
Секретарь Енбекшиказахского районного маслихата Б. Ахметов
Приложение к решению Енбекшиказахского районного маслихата от "24" апреля 2018 года № 28-37 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому на 2018-2019 годы"
План по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 28-37 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 11 мамырда № 4692 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2018 жылғы 7 тамыздағы № 32-66 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 07.08.2018 № 32-66 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Еңбекшіқазақ аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшаcына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының "Агроөнеркәсіп, шағын және орта бизнес пен іскерлік белсенділікті қолдау, индустриалды-иновациялық даму мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының
сессия төрағасы Қ. Жұмағожа
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының хатшысы Б. Ахметов
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2018 жылғы "24" сәуірдегі "Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 28-37 шешіміне қосымша
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
По административно-территориальному делению в Енбекшиказахском районе имеются 1 город, 25 сельских округов, 79 населенных пунктов.
Общая площадь земель Енбекшиказахского района – 829660 гектаров, из них пастбищные земли – 530878 гектаров (далее – га).
По категориям земли подразделяется на :
земли сельскохозяйственного назначения – 397322 га;
земли населенных пунктов – 70542 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 9463 га;
земли лесного фонда – 82783 га;
земли водного фонда – 3133 га;
земли запаса – 184772 га.
Климатическая зона района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое. Среднегодовой размер осадков – 100-150 миллиметров. Среднегодовая температура воздуха района в январе составляет -8;-12 С, в июле +20; +25 С.
Растительный покров района разнообразный. Особенностью растительного покрова Енбекшиказахского района является дерновинные злаки (ковыль, овсяница бороздчатая, типчак).
В пределах района выделяются следующие природно-хозяйственные зоны:

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Еңбекшіқазақ ауданында әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша 1 қала, 25 ауылдық округ, 79 елді мекен бар.
Еңбекшіқазақ ауданның жалпы жер көлемі – 829660 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 530878 гектар (бұдан әрі – га).
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 397322 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 70542 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 9463 га;
орман қорының жерлері – 82783 га;
су қорының жерлерi – 3133 га;
босалқы жерлер – 184772 га.
Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды, қысы суық, жазы ыстық. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 миллиметр. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -8;-12 С, шілде айында +22; +24 С.
Еңбекшіқазақ ауданының өсімдік жамылғысы әртүрлі. Еңбекшіқазақ ауданының өсімдік жабындысының ерекшелігі шымды астық тұқымдас (селеу, сұлы, бетеге) болып табылады.
Аудан аумағында төмендегідей табиғи-шаруашылықтық аймақ бөлінеді:

1. Высокогорная зона;
2. Горная и межгорная зона;
3. Предгорная зона;
4. Степная зона.
Почвенный покров горной и высокогорной зоны представлен горными черноземами. Горные и межгорная зона черноземы характеризуются интенсивной черной окраской. Предгорных зонах развиты светло-каштановые почвы. Почвенный покров степной зоны представлен светлыми сероземы.
Толщина плодородной почвы 40-50 сантиметров. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к равнинным степным и сухостепным пастбищам. На территории района темно-каштановая, лугово-каштановая, луговая и болотная почва.
Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
В районе действуют 26 ветеринарно-санитарных пунктов, из них 25 скотомогильников, 9 мест для забоя скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Енбекшиказахского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Енбекшиказахского района
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Енбекшиказахского района
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды Енбекшиказахского района
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Енбекшиказахского района
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Енбекшиказахского района

1. Жоғары таулы аймақ;
2. Тау және тауаралық аймақ ;
3. Тау етегі аймағы;
4. Далалық аймақ.
Тау және жоғары таулы аймақтың топырақтары таулы қара топырақты болып келеді. Тау және тауаралық аймақта қара қоңыр топырақ. Тау етегінің топырағы ашық қоңыр түсті. Дала аймағының топырақ жамылғысы ашық-сұр
Топырақтың құнарлы қабаттың қалындығы 40-50 сантиметр. Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты таулы шалғын және шалғын-түздік жайылымдарына жатады. Аудан аумағындағы топырақ шабындықты сары, қоңыр сары, шабындықты және сор, сортаң болып келеді.
Аудан аумағындағы негізгі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 26 пункт, 25 мал көмінділері, 9 мал сою орындары қызмет істейді.
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды басқару жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Еңбекшіқазақ ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды басқару жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Еңбекшіқазақ ауданының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды басқару жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы жəне ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Еңбекшіқазақ ауданының картасы
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды басқару жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Еңбекшіқазақ ауданының аумағында су жайылым пайдаланушылырдың тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, кұбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Еңбекшіқазақ ауданының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) занды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды басқару жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Еңбекшіқазақ ауданының аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Енбекшиказахскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2018
І-декада марта
ІІ-декада мая
ІІ-декада мая
ІІ-декада октября
ІІ-декада октября
ІІІ-декада ноября
ІІІ-декада ноября
І-декада марта
2019
ІІ-декада марта
ІІ-декада мая
ІІ-декада мая
ІІ-декада октября
ІІ-декада октября
ІІІ-декада ноября
ІІІ-декада ноября
І-декада марта

Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды басқару жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Еңбекшіқазақ ауданының аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жылдар
Жайылымдарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдер
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2018
Наурыз айының І-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Наурыз айының ІІ-ші он күндігі
2019
Наурыз айының І-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Наурыз айының І-ші он күндігі