Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Решение Талгарского районного маслихата Алматинской области от 28 марта 2018 года № 27-137. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 24 апреля 2018 года № 4659
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Талгарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Талгарского районного маслихата "По развитию сельского хозяйства, экологии и индустриальной, энергетической инфраструктуры".
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата А. Сембаев
Секретарь
районного маслихата Ж. Еңкебайұлы
Приложение к решению Талгарского районного маслихата от "28 марта 2018 года № 27-137 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы"
План по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Талгарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 2018 жылғы 28 наурыздағы № 27-137 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 24 сәуірде № 4659 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Талғар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Талғар аудандық мәслихатының "Ауыл шаруашылығын, экология және индустриялық, энергетикалық инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
Сессия төрағасы А. Сембаев
Аудандық мәслихаттың
хатшысы Ж. Еңкебайұлы
Талғар аудандық мәслихатының 2018 жылғы "28" наурыздағы "Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 27-137 шешіміне қосымша
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талғар ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Талгарского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Талгарского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) на территории Талгарского района, составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Талгарского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Талгарского района, согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Талгарский район расположен в южной части Алматинской области и граничит на севере с Балкашским районом, на юге с Райымбекским районом и на западе с городом Алматы и Илийским районом, на востоке с Енбекшиказахским районом. Районный центр – город Талгар.
Административно-территориальное деление состоит из 1 города, 10 сельских округов, 46 населенных пунктов.
Климат района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха – 8-12° градусов по Цельсию, в июле +22 +24° градусов по Цельсию. Среднегодовой размер осадков – 100-150 миллиметров.

2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Талғар ауданының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Талғар ауданының картасын;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Талғар ауданының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Талғар ауданының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Талғар ауданының аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес Талғар ауданының аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Талғар ауданы Алматы облысының оңтүстік бөлігінде орналасқан және солтүстігі Балқаш ауданымен, оңтүстігі Райымбек ауданымен және батысы Алматы қаласы және Іле ауданымен, шығысы Еңбекшіқазақ ауданымен шектеседі. Аудан орталығы – Талғар қаласы.
Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 1 қаладан, 10 ауылдық округтен, 46 елді мекеннен тұрады.
Ауданның климаты күрт континентальды, қысы суық, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы Цельсий бойынша – 8 - 12° градус, шілдеде Цельсий бойынша +22 +24° градус. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 миллиметр.

Общая площадь земель района 365 тысяч 327 гектаров, из них пастбищные земли – 144 тысяча 007 гектар.
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к равнинным степным и сухостепным пастбищам.
По типу относятся к ковыльно-типчаково-разнотравный и ковыльно-типчаково-полынный.
На территории района темно-каштановая, лугово-каштановая, луговая и болотная почва.
Особенностью растительного покрова Талгарского района является дерновинные злаки (ковыль, овсяница бороздчатая, типчак).
Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
В районе действуют 33 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 3 скотомогильников, 5 места обработки скота, 11 ветеринарных пунктов, 13 мест для забоя скота, 1 мясоперерабатывающий комбинат.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Талгарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

Ауданның жалпы жер қоры 365 мың 327 гектар, соның ішінде жайылымдар – 144 мың 007 гектар.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты таулы шалғын және шалғын-түздік жайылымдарына жатады. Түрі бойынша селеулі-бетегелі-әртүрлі шөпті және селеулі-бетегелі-жусанды.
Аудан аумағындағы топырақ шабындықты-сары, қоңыр-сары, шабындықты және сор, сортаң болып келеді.
Талғар ауданының өсімдік жабындысының ерекшелігі шымды астық тұқымдас (селеу, сұлы, бетеге) болып табылады.
Аудан аумағындағы негізігі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 33 объектілері қызмет істейді, соның ішінде: 3 мал көмінділері, 5 малдарды өңдеу орындары, 11 мал дәрігерлік пункттер, 13 мал сою орындары, 1 ет өңдейтін комбинат.
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері жəне жер пайдаланушылар бөлінісінде Талғар ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы жəне ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сəйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған схемасы жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру
Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Талгарскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2018
1-декада марта
2-декада мая
2-декада мая
2-декада октября
2-декада октября
3-декада ноября
3-декада ноября
1-декада марта
2019
1-декада марта
2-декада мая
2-декада мая
2-декада октября
2-декада октября
3-декада ноября
3-декада ноября
1-декада марта

Талғар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2018
Наурыздың
1-онкүндігі
Мамырдың
2-онкүндігі
Мамырдың
2-онкүндігі
Қазанның
2-онкүндігі
Қазанның
2-онкүндігі
Қарашаның
3-онкүндігі
Қарашаның
3-онкүндігі
Наурыздың
1-онкүндігі
2019
Наурыздың
1-онкүндігі
Мамырдың
2-онкүндігі
Мамырдың
2-онкүндігі
Қазанның
2-онкүндігі
Қазанның
2-онкүндігі
Қарашаның
3-онкүндігі
Қарашаның
3-онкүндігі
Наурыздың
1-онкүндігі