Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области
Постановление акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 9 ноября 2018 года № 336. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 19 ноября 2018 года № 4989. Утратило силу постановлением акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 26 декабря 2019 года № 320
Сноска. Утратило силу постановлением акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 26.12.2019 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 18, пунктом 9 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года акимат района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 28 июня 2016 года № 187 "Об определении перечня должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3851, опубликовано 8 августа 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Коммунальному государственному учреждению "Отдел экономики и финансов акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Северо-Казахстанский региональный центр правовой информации – филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан аумағындағы азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің 2018 жылғы 9 қарашадағы № 336 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 19 қарашада № 4989 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 320 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан əкімдігінің 26.12.2019 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 18 - бабы 2) тармақшасына, 139 - бабы 9 – тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан аумағындағы азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 187 "Азаматтық қызметшілер болып табылатын және Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының ауылдық жерінде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесін айқындау туралы" қаулысының (2016 жылғы 8 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланды, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3851 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
3. "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің экономика және қаржы бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Солтүстік Қазақстан облысы әділет департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінде осы қаулының мемлекеттік тіркелуін;
2) аудан әкімдігінің осы қаулысын мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тіліндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы – Солтүстік Қазақстан аймақтық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жолдауды;

3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе коммунального государственного учреждения "Аппарат акима района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области" после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района Б. Жумабеков
"СОГЛАСОВАНО"
Секретарь маслихата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
________________Е. Адильбеков
"____" _____________2018 года
Приложение к постановлению акимата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области
от "___" __________2018 года
№________
Перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области
1. Должности специалистов в области здравоохранения:
1) руководитель районной больницы;
2) руководитель районной поликлиники;
3) руководитель районного диспансера;
4) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
5) заведующие клиническими (отделениями скорой медицинской помощи, дневным стационаром, поликлиникой) и параклиническими подразделениями государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
6) врачи всех специальностей – специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
7) медицинская (ий) сестра (брат), провизор (фармацевт) - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
8) специалист - эксперт в здравоохранении, специалист лаборатории, специалист общественного здравоохранения (эпидемиолог, статистик, методист) - специалисты высшего уровня квалификации без категории;
9) фельдшер, акушер (ка), лаборант (медицинский), медицинская (ий) сестра (брат), зубной врач (дантист), зубной техник (лаборант зубопротезного отделения, кабинета), помощник врача-стоматолога (ассистент стоматолога), рентгенолаборант, фармацевт, диетическая сестра - специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
10) социальный работник - специалист высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
11) специалист психолог - специалист высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории.

3) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін "Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін аудан әкімінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Б. Жұмабеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан
мәслихатының хатшысы
__________________Е. Әділбеков
2018 жылғы "____" ____________
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан әкімдігінің 2018 жылғы
"____" ________ № __ қаулысына қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы аудан аумағындағы азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тізбесі
1. Денсаулық сақтау саласы мамандарының лауазымдары:
1) аудандық аурухананың басшысы;
2) аудандық емхананың басшысы;
3) аудандық диспансердің басшысы;
4) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары;
5) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның (жедел медициналық көмек көрсету бөлімшелерінің, күндізгі стационардың, емхананың) және параклиникалық бөлімшелерінің меңгерушілері;
6) барлық мамандықтағы дәрігерлер - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) мейіргер, провизор (фармацевт) - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар:
8) денсаулық сақтау саласындағы сарапшы-маман, зертхана маманы, қоғамдық денсаулық сақтау маманы (эпидемиолог, статистик, әдіскер) - біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
9) фельдшер, акушер, зертханашы (медициналық), мейіргер, тiс дәрігері (дантист), тic технигі (тіс протездеу бөлімшесінің, кабинетінің зертханашысы), стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті), рентген зертханашысы, фармацевт, диеталық мейіргер - бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
10) әлеуметтік қызметкер - бiлiктiлiгi жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ маман;
11) психолог маман - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ маман;

2. Должности специалистов в области социального обеспечения:
1) Заведующий отделением надомного обслуживания, являющийся структурным подразделением организации районного значения;
2) консультант по социальной работе – специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
3) социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах – специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
4) социальный работник по уходу за престарелыми и инвалидами – специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
5) социальный работник по уходу за детьми-инвалидами старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями – специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
6) специалист структурного подразделения центра (службы) занятости – специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
7) руководитель центра занятости населения района;
8) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
9) ассистент – технические исполнители.
3. Должности специалистов области образования:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного (городского) значения (кроме малокомплектной школы, дошкольной организаций образования, методического кабинета (центра), кабинета психолого-педагогической коррекции);
2) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного (городского) значения: малокомплектной школы, дошкольной организаций образования, методического кабинета (центра), кабинета психолого-педагогической коррекции);
3) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного (городского) значения: малокомплектные школы;
4) учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) организаций образования, в том числе учитель – дефектолог (сурдопедагог, тифлопедагог, олигофренопедагог), учитель-логопед, преподаватель-организатор начальной военной подготовки – специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
5) педагог-психолог, социальный педагог, педагог – организатор, педагог дополнительного образования, воспитатель, музыкальный руководитель, мать – воспитатель, инструктор по физкультуре (основных служб) – специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;

2. Әлеуметтік қамсыздандыру саласы мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар ұйымның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын үйде қызмет көрсету бөлімшесінің меңгерушісі;
2) әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант - бiлiктiлiгi орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
3) арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ маман;
4) қарттар мен мүгедектерге күтім жасау жөніндегі әлеуметтік қызметкер - бiлiктiлiгi жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
5) психоневрологиялық аурулары бар жасы 18-ден асқан мүгедек балаларға күтім жасау жөніндегі әлеуметтік қызметкер - бiлiктiлiгi жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
6) жұмыспен қамту орталығының (қызметінің) құрылымдық бөлімшесінің маманы - бiлiктiлiгi жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) аудандық Халықты жұмыспен қамту орталығының басшысы;
8) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеме және мемлекеттік қазыналық кәсіпорын басшысының орынбасары
9) ассистент - техникалық орындаушылар.
3. Білім саласы мамандарының лауазымдары:
1) аудандық (қалалық) маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы (шағын жиынтықты мектеп, мектепке дейінгі ұйымнан, әдістемелік, психологиялық-әдістемелік-педагогикалық консультация кабинеттерінен басқа);
2) аудандық (қалалық) маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның: шағын жинақталған мектептің, мектепке дейінгі білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталық), психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация кабинетінің басшысы;
3) аудандық (қалалық) маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның: шағын жинақты мектеп басшысының орынбасары;
4) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандықты мұғалімдері, оның ішінде мұғалім-дифектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), мұғалім-логопед, бастапқы әсери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
5) педагог-психолог, әлеуметтік педагог, ұйымдастырушы педагог, қосымша білім беретін педагог, тәрбиелеуші, музыкалық жетекші, тәрбиелеуші-ана, дене тәрбиесі нұсқаушысы (негізгі қызметтердің) - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;

6) учителя всех специальностей организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования, специальных (коррекционных) организаций образования, в том числе учитель – преподаватель – организатор начальной военной подготовки, вожатый, воспитатель, музыкальный руководитель, педагог дополнительного образования, педагог-организатор, инструктор по физкультуре – специалисты среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
7) руководитель (заведующий) библиотекой;
8) библиотекарь – специалисты высшего и среднего уровня квалификации;
9) методист (основных служб) - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
10) медицинская (ий) сестра (брат), диетическая сестра – специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
11) помощник воспитателя – технические исполнители.
4. Должности специалистов в области культуры:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
2) заведующий (руководитель) методическим кабинетом государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
3) заведующий (руководитель) библиотекой государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
4) заведующий (руководитель) художественно-постановочной частью государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
5) методисты всех наименований (основных служб) - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
6) библиограф - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории и без категории;
7) библиотекарь - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
8) редактор (основных служб) - специалисты высшего и среднего уровня квалификации без категории;
9) художественный руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
10) художники всех наименований (основных служб) - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
11) музыкальный руководитель - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
12) культорганизатор (основных служб) - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;

6) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, арнайы (түзету) және мамандандырылған білім беру ұйымдарының барлық мамандық мұғалімдері, оның ішінде бастапқы әсери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы, тәлімгер, тәрбиелеуші, музыкалық жетекші, қосымша білім беретін педагог, ұйымдастырушы педагог, дене тәрбиесі нұсқаушысы - біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) кітапхананың басшысы (меңгерушісі);
8) кітапханашы - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі мамандар;
9) әдіскер (негізгі қызметтердің) - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
10) мейірбике (мейіргер), емдәмдік мейірбике - біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
11) тәрбиешінің көмекшісі - техникалық орындаушылар.
4. Мәдениет саласы мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы;
2) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның әдістемелік кабинетінің меңгерушісі (басшысы);
3) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның кітапхана меңгерушісі (басшысы);
4) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның көркемдік қойылым бөлімінің меңгерушісі (басшысы);
5) барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер) – біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
6) библиограф - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) кітапханашы - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
8) редактор (негізгі қызметтер) - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
9) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның көркемдік жетекшісі;
10) барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер) - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
11) музыкалық жетекші - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
12) мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер) - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;

13) хореограф - специалисты высшего и среднего уровня квалификации без категории;
14) кинорежиссер - специалисты высшего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
15) аккомпаниатор - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
16) хормейстер – специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
17) артист всех наименований - специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории.
5. Должности специалистов в области спорта:
1) руководитель государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
2) заместитель руководителя государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
3) тренер – специалисты высшего и среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категории, без категории;
4) тренер – преподаватель - специалисты высшего и среднего уровня квалификации без категории;
5) инструктор – спортсмен - специалисты высшего, среднего уровня квалификации без категории;
6) медицинская (ий) сестра (брат) (специализированная (ый)) - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории;
7) методист - специалисты высшего, среднего уровня квалификации высшей, первой, второй категорий и без категории.
6. Должности специалистов области ветеринарии:
1) руководитель ветеринарной станции государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
2) заместитель ветеринарной станции государственного учреждения и государственного казенного предприятия районного значения;
3) ветеринарный врач - специалисты высшего уровня квалификации первой, второй категорий и без категории.
4) ветеринарный фельдшер - специалисты среднего уровня квалификации первой, второй категорий и без категории.

13) хореограф - жоғары және орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
14) кинорежиссер - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
15) аккомпаниатор - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
16) хормейстер - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
17) барлық атаудағы әртістері - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар.
5. Спорт саласы мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы;
2) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы;
3) жатттықтырушы - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
4) жаттықтырушы-оқытушы - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
5) нұсқаушы-спортшы - біліктілігі жоғары және орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар;
6) (мамандандырылған) медициналық бике/аға - біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
7) әдіскер - біліктілігі жоғары, орташа деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар.
6. Ветеринария саласы мамандарының лауазымдары:
1) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның ветеринариялық станциясының басшысы;
2) аудандық маңызы бар мемлекеттік мекеменің және мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның ветеринариялық станциясы басшысының орынбасары;
3) ветеринариялық дәрігер - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар;
4) ветеринариялық фельдшер - біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары, бірінші, екінші санатты және санаты жоқ мамандар.