Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия
Решение Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года № 227-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 10 июля 2018 года № 4192. Утратило силу решением Атырауского областного маслихата от 16 марта 2020 года № 423-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Атырауского областного маслихата от 16 .03.2020 № 423-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, статьей 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" областной маслихат VІ созыва на очередной XXII сессии РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта историко – культурного наследия.
1) "Городище Актобе - Лаэти" согласно приложению - 1;
2) "Некрополь Карашунгиль" согласно приложению – 2;
3) "Некрополь Акмечеть" согласно приложению – 3;
4) "Некрополь Ушкан ата" согласно приложению – 4;
5) "Караван-сарай Тас-кешу" согласно приложению – 5;
6) "Некрополь Алтын" согласно приложению – 6;
7) "Некрополь Алып ана" согласно приложению – 7;
8) "Городище Курганша" согласно приложению 8.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии Атырауского областного маслихата по вопросам соблюдения законности, депутатской этики и правовой защиты (А. Абдолов).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Е. Юсупов
Секретарь маслихата У. Зинуллин
Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года № 227-VI Приложение-1
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафта городища Актобе-Лаэти
Городище Актобе-Лаэти расположен в 2 км к востоку от села Томарлы города Атырау. Территория городища занимает 5,95 гектаров. Общая площадь охраняемой зоны составляет 46,05 гектаров. В том числе:
площадь охранной зоны – 6,05 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 18 гектаров;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 22 гектара.

Тарихи–мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 10 шілдеде № 4192 болып тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық мәслихатының 2020 жылғы 16 наурыздағы № 423-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырауоблыстықмәслихатының 16.03.2020 № 423-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 127 бабының 2 тармағына, "Тарихи - мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 36 бабына сәйкес, VІ шақырылған облыстық мәслихат кезекті XXII сессиясында ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Тарихи – мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары бекітілсін:
1) 1 - қосымшасына сәйкес "Ақтөбе - Лаэти қалашығы";
2) 2 - қосымшасына сәйкес "Қарашүңгіл қорымы";
3) 3 - қосымшасына сәйкес "Ақмешіт қорымы";
4) 4 - қосымшасына сәйкес "Ұшқан ата қорымы";
5) 5 - қосымшасына сәйкес "Тас кешу керуен - сарайы";
6) 6 - қосымшасына сәйкес "Алтын қорымы";
7) 7 - қосымшасына сәйкес "Алып ана қорымының";
8) 8 - қосымшасына сәйкес "Қорғанша қалашығы".
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Атырау облыстық мәслихатының заңдылықты сақтау, депутаттық этика және құқық қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына (А. Абдолов) жүктелсін.
3. Осы шешім Әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Е. Юсупов
Мәслихат хатшысы Ө. Зинуллин
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 1- қосымша
Ақтөбе-Лаэти қалашығының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ақтөбе-Лаэти қалашығы Атырау қаласы Томарлы ауылынан шығысқа қарай 2 км жерде орналасқан. Қалашықтың алып жатырған аумағы 5,95 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 46,05 гектарды құрайды. Оның ішінде:
қорғау аймағының ауданы – 6,05 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 18 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 22 гектар.

Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года №227-VI Приложение-2
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Карашунгиль
Некрополь Карашунгиль расположен в 13 км к югу от города Кульсары, 13 км. к северу – северо – востоку от аула Аккудык, Жылыойского района, Атырауской области. Территория памятника занимает 9,3 гектар. Общая площадь охраняемой зоны составляет 33,7 гектаров. В том числе:
площадь зоны регулирования застройки– 10,2 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 23,5 гектара;
Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года № 227-VI Приложение-3
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Акмечеть
Некрополь Акмечеть расположен в 70 км к востоку от города Кульсары, 28 км к северо-востоку от аула Аккизтогай, Жылыойского района, Атырауской области. Территория памятника занимает 4,9 гектара. Общая площадь охраняемой зоны составляет 18,3 гектаров. В том числе:
площадь охранной зоны– 4,9 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 13,4 гектара;
Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года №227-VI Приложение-4
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафтанекрополя Ушкан ата
Некрополь Ушкан ата расположен в 50 км к юго-востоку от города Кульсары, 20 км к югу от развалины поселка Мунайлы Жылыойского района, Атырауской области. Территория памятника занимает 9,9 гектар. Общая площадь охраняемой зоны составляет 30,2 гектаров. В том числе:
площадь охранной зоны– 6,5 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 15,2 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 8,5 гектара;
Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года №227-VI Приложение-5
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафта караван-сарая "Тас кешу"
Караван-сарай "Тас кешу" расположен в 38 км к востоку от поселка Макат Макатского района, Атырауской области, на левом берегу реки Сагиз.Территория памятника занимает 0,2 гектара. Общая площадь охраняемой зоны составляет 35,8 гектаров.В том числе:
площадь охранной зоны – 15,9гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 19,9 гектара;
Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года № 227-VI Приложение-6
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафтанекрополя Алтын
Некрополь Алтын расположен в 4 км к северо-востоку от аула Ортакшыл, в 63 км к востоку отавтотрассы Атырау – Индер Махамбетского района, Атырауской области. Территория памятника занимает 5,3 гектар. Общая площадь охраняемой зоны составляет 19 гектаров. В том числе:

Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 2- қосымша
Қарашүңгіл қорымының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Қарашүңгіл қорымы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Аққұдық ауылынан солтүстік – солтүстік-шығысқа қарай 13 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 13 км жерде орналасқан. Ескерткіштің алып жатырған аумағы 9,3 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 33,7 гектарды құрайды. Оның ішінде:
қорғау аймағының ауданы – 10,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 23,5 гектар;
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 3- қосымша
Ақмешіт қорымының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ақмешіт қорымы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 28 км, Құлсары қаласынан шығысқа қарай 70 км жерде орналасқан. Ескерткіштің алып жатырған аумағы 4,9 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 18,3 гектарды құрайды. Оның ішінде:
қорғау аймағының ауданы – 4,9 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,4 гектар;
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 4 – қосымша
Ұшқан ата қорымының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ұшқан ата қорымы Атырау облысы, Жылыой ауданы, Құлсары қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 50 км, Мұнайлы кентінің құландысынан оңтүстікке қарай 20 км жерде орналасқан. Ескерткіштің алып жатырған аумағы 9,9 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 30,2 гектарды құрайды. Оның ішінде:
қорғау аймағының ауданы – 6,5 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 15,2 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 8,5 гектар.
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 5- қосымша
"Тас кешу" керуен-сарайының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
"Тас кешу" керуен-сарайы Атырау облысы, Мақат ауданы, Мақат кентінен шығысқа қарай 38 км, Сағыз өзенінің сол жақ жағалауында орналасқан. Ескерткіштің алып жатырған аумағы 0,2 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 35,8 гектарды құрайды. Оның ішінде:
қорғау аймағының ауданы – 15,9 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 19,9 гектар;
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 6 – қосымша
Алтын қорымының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Алтын қорымы Атырау облысы, Махамбет ауданы, Ортақшыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км, Атырау-Индер тас жолының 63 км-нен шығысқа қарай 1,5 км жерде орналасқан. Ескерткіштің алып жатырған аумағы 5,3 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 19 гектарды құрайды. Оның ішінде:

площадь охранной зоны– 5,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 13,8 гектара;
Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года № 227-VI Приложение-7
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Алып-ана
Некрополь Алып ана расположен в 8 км к юго – востоку от села Сагиз Кызылкогинского района, Атырауской области. Территория памятника занимает 3,2 гектара. Общая площадь охраняемой зоны составляет 16,6 гектаров. В том числе:
площадь охранной зоны– 4,4 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 12,2 гектара;
Утверждено решением Атырауского областного маслихата от 20 июня 2018 года № 227-VI Приложение-8
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки, зоны охраняемого природного ландшафта городища Курганша
Городище Курганша расположен в 12 км к юго-востоку от аула Каракол, Кызылкогинского района, Атырауской области. Территория памятника занимает 15,3 гектара. Общая площадь охраняемой зоны составляет 29,5 гектаров. В том числе:
площадь охранной зоны – 6,4 гектара;
площадь зоны регулирования застройки– 23,1 гектара;

қорғау аймағының ауданы – 5,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,8 гектар
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 7- қосымша
Алып-ана қорымының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Алып ана қорымы Атырау облысы, Қызылқоға ауданы, Сағыз селосынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км жерде орналасқан. Ескерткіштің алып жатырған аумағы 3,2 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 16,6 гектарды құрайды.
Оның ішінде: қорғау аймағының ауданы – 4,4 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 12,2 гектар;
Атырау облыстық мәслихатының 2018 жылғы 20 маусымдағы № 227-VI шешімімен бекітілген 8 – қосымша
Қорғанша қалашығының қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Қорғанша қалашығы Атырау облысы, Қызылқоға ауданы, Қаракөл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км жерде орналасқан. Ескерткіштің алып жатырған аумағы 15,3 гектар. Жалпы қорғалу аймағы 29,5 гектарды құрайды.
Оның ішінде: қорғау аймағының ауданы – 6,4 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 23,1 гектар;