Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по Аягозскому району
Решение Аягозского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27 марта 2018 года № 21/154-VI. Зарегистрировано Управлением юстиции Аягозского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 16 апреля 2018 года № 5-6-165
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Аягозский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по Аягозскому району согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь Аягозского
районного маслихата
С. Искаков
Приложение
к решению Аягозского
районного маслихата
от 27 марта 2018 года
№ 21/154-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Аягозскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аягозскому району на 2018-2019 годы (далее-План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;

Аягөз ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Аягөз аудандық мәслихатының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 21/154-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Аягөз аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 16 сәуірде № 5-6-165 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13-баптарына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес Аягөз аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Аягөз ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
Аягөз аудандық
мәслихат хатшысы
С. Искаков
Аягөз аудандық маслихатының
2018 жылғы 27 наурыздағы
№ 21/154-VI шешіміне қосымша
Аягөз ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Аягөз ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, селе, поселке, городе районного значения согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аягозском районе имеются 1 город, 1 поселковый и 21 сельских округов.
Общая площадь территории Аягозского района 4 958 803, из них пастбищные земли – 4 260 112 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1 610 918,79 га;
земли населенных пунктов – 514 338 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 36 717,54 га;
земли лесного фонда – 0 га;
земли водного фонда – 0 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 16 634,0 га;
земли запаса – 2 806 694,68 га.
Климат Аягозского района резко континентальный, с жарким летом и холодной зимой. Среднегодовая температура воздуха в январе - 17°С, в июле - +22°С. Средний размер осадков составляет – 40 мм, а годовой - 400 мм.
Растительный покров района разнообразный. Самый распространҰнный из них ковыль типчак.
Почвы каштановые, небольшими площадями встречаются засоленные почвы. Толщина плодородной почвы 9-20 см.
В районе действуют 23 скотомогильников и 21 ветеринарных пункта.
В настоящее время в Аягозском районе насчитывается крупного рогатого скота 73 736 голов, мелкого рогатого скота 307 205 голов, 34 224 голов лошадей, 96 голов верблюдов.

6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аягөз ауданында 1 қала, 1 кенттік және 21 ауылдық округ орналасқан.
Аягөз ауданының жалпы көлемі 4 958 803 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 4 260 112 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 1 610 918,79 га;
елді мекен жерлері - 514 338 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған өзге де жерлер - 36 717,54   га;
орман қорының жерлері – 0 га;
су қорының жерлері - 0 га;
ерекше қорғалатын тибиғи аумақтардың жерлері – 16 634,00 га;
қордағы жерлер - 2 806 694,68 га.
Аягөз ауданының климаты күрт континенттік, жазы ыстық, қысы суық. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -17°С, шілде айында – +22°С. Жауынның орташа түсімі – 40 мм, ал жылдық түсімі - 400 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі. Олардың ішінде ең көп тараған түрі ақселеу бетеге болып табылады.
Топырағы қызғылт, шағын көлемде тұзды топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатының қалындығы 9-20 см.
Ауданда 23 мал көміндісі және 21 мал дәрігерлік пунктісі бар.
Қазіргі уақытта Аягөз ауданында мүйізді ірі қара 73 736 бас, ұсақ мүйізді мал 307 205 бас, 34 224 бас жылқы, 96 бас түйе саналады.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аягозскому району имеются всего 4 260 112 га пастбищных угодий. В землях населенных пунктов числится 492 585 га пастбищ, в землях сельскохозяйственного назначения - 1 535 640,69 га пастбищ, в землях запаса имеются 2 229 701,73 га пастбищных угодий. Отгонные пастбищные участки на территории Аягозского района отсутствуют.
В Аягозском районе в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях наблюдается сбитость пастбищ возле населенных пунктов.
Для решения этих проблем планируется ввести систему пастбищеооборотов на землях сельскохозяйственного назначения, рационально выделить пастбищные угодья из земель запаса Аягозского района.
Также, для обеспечения ветеринарно-санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных, строительство пунктов осеменения в Аягозском районе.
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Аягозскому району
на 2018-2020 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование города, поселка, сельских округов
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
г. Аягоз
первая половина апреля
первая декада ноября
2
Актогайский поселковый округ
первая половина апреля
первая декада ноября
3
Акшатауский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
4
Майлинский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
5
Мамырсуский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
6
Тарлаулинский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
7
Карагашский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
8
Сарыаркинский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
9
Тарбагатайский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
10
Мынбулакский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
11
Акшаулинский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
12
Нарынский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
13
Айгызский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
14
Оркенский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
15
Косагашский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
16
Малкелдинский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
17
Мадениетский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
18
Баршатасский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
19
Емельтауский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
20
Бидайыкский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
21
Байкошкарский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
22
Акшийский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
23
Копинский сельский округ
первая половина апреля
первая декада ноября
Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ.

Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Аягөз ауданы бойынша барлығы 4 260 112 га жайылымдық алқаптары бар. Елді мекендердің жерлерінде 492 585 га, ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлерде 1 535 640,69 га, ал қордағы жерлерде 2 229 701,73 га жайылымдық алқаптар бар. Шалғайдағы жайылымдық учаскелер Аягөз ауданының аумағында жоқ.
Аягөз ауданында жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты елді мекендердің жанындағы жайылымдардың тапталуы байқалады.
Бұл мәселелерді шешу үшін – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде ауыспалы жайылымдар жүйесін енгізу, Аягөз ауданының қордағы жерлерінен жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу жоспарланып отыр.
Сонымен қатар, ветеринариялық–санитарлық объектілермен қамтамасыз етілу үшін мал тоғыту орындары құрылысын, Аягөз ауданында қашырым пункттерінің құрылыстарын жоспарлау.
Аягөз ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Қала, кенттік, ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Аягөз қаласы
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
2
Ақтоғай кенттік округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
3
Ақшатау ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
4
Майлин ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
5
Мамырсу ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
6
Тарлаулы ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
7
Қарағаш ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
8
Сарыарқа ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
9
Тарбағатай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
10
Мыңбұлақ ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
11
Ақшәулі ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
12
Нарын ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашныңа бірінші он күндігі
13
Айғыз ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
14
Өркен ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
15
Қосағаш ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
16
Малкелді ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
17
Мадениет ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
18
Баршатас ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
19
Емелтау ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
20
Бидайық ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашныңа бірінші он күндігі
21
Байқошқар ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
22
Ақши ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
23
Қопа ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші он күндігі
Жайылымдық кезеңнің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлеріне, сондай-ақ жайылымдардың өнімділігіне байланысты.