Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Зыряновскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Зыряновского района Восточно-Казахстанской области от 23 мая 2018 года № 30/3-VI. Зарегистрировано Управлением юстиции Зыряновского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 8 июня 2018 года № 5-12-159
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Зыряновского района РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Зыряновскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Пантелеев
Секретарь маслихата
Зыряновского района
Л. Гречушникова
Утвержден решением маслихата
Зыряновского района
от 23 мая 2018 года № 30/3-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Зыряновскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Зыряновскому району на 2018-2019 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоудостоверяющих документов согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам), согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;

Зырян ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зырян ауданы мәслихатының 2018 жылғы 23 мамырдағы № 30/3-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Зырян аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 8 маусымда № 5-12-159 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13- баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес, Зырян ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Зырян ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кеиін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. Пантелеев
Зырян ауданының
мәслихат хатшысы
Л. Гречушникова
Зырян
ауданының мәслихатының
2018 жылғы 23 мамырдағы
№ 30/3-VI шешімімен бекітілді
Зырян ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Зырян ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі- Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленеді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
- Жоспар мазмұны:
1) құқықты куәландыратын құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы,осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары, осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы, осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне кол жеткізу схемасы (көлдерге, өзендерге) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) Жайылымдары жоқ және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыратын жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу схемасы, осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Зыряновский район расположен на северо-востоке Восточно-Казахстанской области, на севере и северо-западе граничит с территорией города областного значения Риддер, на северо-востоке и востоке - с Российской Федерацией (Республика Алтай), на юго-востоке - с Катон-Карагайским районом, юго-западе - с Уланским районом, на западе - с Глубоковским районом. Площадь территории района — 10,5 тыс. км2.
Рельеф территории района низкогорный с межгорными долинами, основную часть занимают отроги хребтов Рудного и Южного Алтая. По территории района протекают реки Бухтарма, Тургусун, Хамир, на юго-западе в состав района входит часть Бухтарминского водохранилища.
Почвы черноземные, горнолуговые. На территории края произрастают ковыль, типчак, осина, сосна, ель, лиственница, пихта. Обитают горный козел, лось, косуля, бурый медведь, рысь, белка, соболь; в водоемах – язь, сазан и другая рыба.
Климат резко континентальный, среднегодовая температура 0,3°C, абсолютный максимум: 40°C, абсолютный минимум: -51°С, но в целом благоприятен для развития земледелия и животноводства.
Растительный покров района отличается довольно большой пестротой, и отображает все разнообразие физико-географических условий, связанных с рельефом, почвами, климатом и геологией. По характеру растительного покрова, территория района входит в лугово-степной пояс. Состав травостоя зависит от положения на склоне, высоты и почв.
На северных, восточных и отчасти западных склонах располагаются луговые сенокосы и пастбища на горных черноземах. Видовой состав травостоя разнообразен. В основном, преобладают луговые злаки: вейник наземный, костер безостый, пырей ползучий, тимофеевка луговая, разнотравье. Из разнотравья преобладает: скерда сибирская, володушка золотистая, тысячелистник простой, подмаренник северный и цепкий, чина луговая, лапчатка серебристая, клевер люпиновидный.
Встречаются и непоедаемые растения: душица обыкновенная, зверобой пронзеннолистный, василистник простой, ломонос цельнолистный.

6) Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Зырян ауданы Шығыс Қазақстан облысының солтүстiк- шығысында орналасқан, солтүстiк пен солтүстiк-батысында Риддер қаласының аумағымен, солтүстiк -шығысында және шығысында Ресей федерациясымен (Алтай өлкесi), оңтүстiк- шығысында Катонқарағай ауданымен, солтүстiк-батыс шекарасында Ұлан ауданымен, батысында- Глубокий ауданымен шектеседі. Аудан аумағының көлемі— 10,5 мың шаршы метр.
Аудан аумағының жер бедері аласа таулы тау аралық аңғарлар, негізгі бөлігінкенді Кенді және Оңтүстік Алтай жоталарының сілемі алады. Аудан аумағынан Бұқтырма, Тұрғысын, Хамир өзендері ағып өтеді, ауданның оңтүстік-батысының құрамына Бұқтырма су қоймасының бөлігі кіреді.
Қара топырақты, тау шалғынды. Аймақта селеу, қарағай, шырша, майқарағай, балқарағай, бетеге өсіп шығып жатыр.Таутеке, бұлан, елік, қоңыр аю, сілеусін, тиін, бұлғын; су айдындарында – аққайран, сазан және басқа да балық мекендейді.
Климаты шұғыл континенттiк, орташа жылдық температурасы 0,3 градус, абсолюттiк максимумы: 40°С, абсолюттiк минимумы -51°С, алайда жалпы алғанда, егіншілік және мал шаруашылығын дамыту үшін қолайлы.
Ауданның өсімдік жамылғысы айтарлықтай үлкен алабажақтықпен ерекшеленеді және бедермен, климатымен және геологиямен, топырағымен байланысты барлық түрлі физикалық-географиялық жағдайларын көрсетеді.Өсімдік жамылғысының сипаты бойынша аудан аумағы шалғындық- далалы белдеуге кіреді. Шөптің құрамы бөктерде, биіктік орналасуы мен топыраққа байланысты болады.
Солтүстік, шығыс және ішінара батыс баурайында таудың қара топырағында шалғынды шабындықтар мен жайылымдар орналасқан. Шөптін түрлі құрамы сан алуан. Негізінен шалғынды астық тұқымдасты: құрғақ айрауық, қылтанақсыз арпабас, жатаған бидайық, шалғындық қарабас, түрлі шөптесіндер басым. Түрлі шөптесіндердің ішінен: сібір сәкісі, скерда сибирская, алтын володушка, қарапайым мыңжапырақ,солтүстік жабысқақ қызыл бояу, шалғын атбұршағы,күміс қазтабан, жоңышқа бедесі басым.
Желінбейтін өсімдіктер: қарапайым жұпаргүл, шайқурай, қарапайым маралоты, бүтінжапырақ, шүмекгүл кездеседі.

Имеются и ядовитые растения: живокость высокая, борец высокий, чемерица Лобелля, купена неопалимая. Густота травостоя обычно высокая 80-100%. По узким лощинам и более сухим выпуклым частям склонов распространены шиповниковые пастбища, жимолость и горький миндаль. Довольно часто кустарники образует сплошные заросли. Наличие кустарников уменьшает урожайность пастбищ и колеблется в пределах 6-7 ц/га сухой массы. Урожайность лугов составляет 9-10 ц/га.

Жоғарғы тегеурінгүл, жоғарғы бәрпі, маралқурай, күймесгүл сияқты улы өсімдіктерде бар. Шөптердің қалыңдығы әдеттегідей жоғары 80-100%. Тар ойпаттар және неғұрлым құрғақ дөңес тау бөліктерінде итмұрындық жайылымдар, сондай-ақ ырғай қышқыл бадам орналасқан. Жиі бұталар қалың өскіндерді құрайды. Бұталардың болуы жайылымдардың өнімділігін азайтады және құрғақ салмақтың 6-7 ц/га шектерінде болады. Шалғындардың өнімділігі 9-10 ц./га құрайды.

По западным, южным, наиболее прогреваемым склонам и вершинам располагаются степи. Они представлены таволгово-злаково-разнотравными и ковыльно-злаково-разнотравными пастбищами. Основными представителями которых являются - таволга, ковыль волосатик (тырса), ковыль красноватый, тонконог стройный, шиповник. Из разнотравья - тысячелистник обыкновенный, подсолнечник настоящий, икотник серый, лапчатка. Из непоедаемых - вероника колосистая, лук-слизун, зизифора. Урожайность их составляет 8-9 ц/га сухой массы.
По долинам рек и ручьев развиваются луга с густыми зарослями кустарников. Незакустаренные участки со злаково-разнотравным травостоем выкашивается. Из злаков преобладают луговые влаголюбивые виды: мятлик дуговой, полевица белая, костер безостый, вейник наземный; из разнотравья - герань луговая, кровохлебка лекарственная, лапчатка серебристая, лабазник шестилепестной,
Из древесно-кустарниковой растительности вдоль рек и ручьев много ивы (тальника), шиповника, смородины, ежевики, черемухи, боярышника, калины. На пахотных землях доминирует осот, вьюнок полевой, щирица.
Район является одним из основных производителей сельскохозяйственной продукции в области. Наличие сельскохозяйственных угодий, природные условия позволяют выращивать широкий спектр сельскохозяйственных культур, в основном зерновые и масличные.
Животноводство в районе занимает особое место, необходимым условием успешного развития животноводства является создание прочной кормовой базы, в создании которой, важное значение имеет правильное использование пастбищ.
Повышение продуктивности пастбищ можно достигнуть правильной организацией их территории, состоящей в размещении загонов, летних лагерей, водных сооружений и скотопрогонов.
Площадь пастбищ по Зыряновскому району составляет 338777 га из них:
в га
№ п/п
категория земель
Общая площадь
в том числе:
пастбища
обводненные пастбища
1
Земли сельскохозяйственного назначения

Батыс, оңтүстік бойынша асақызитын құламалар мен шыңдарда дала орналасқан. Олар тобылғы- астық тұқымдасты -түрлі шөптесіндер мен бетеге- астық тұқымдасты- түрлі шөптесіндер жайылымдармен сипатталған. Негізгі өкілдері тобылғы, талшықты бетеге (қылқан), қызғылт бетеге, сымбатты шисабақ, итмұрын болып табылады. Түрлі шөптесіндерден- кәдімгі мыңжапырақ, кәдімгі күнбағыс, қазтабан. Азыққа жатпайтын бұталар- беденешөп, жабайы сарымсақ, зизифора. Олардың өнімділігі 8-9 ц/га құрғақ массаны құрайды.
Өзендер мен бұлақтардың аңғарлары бойынша қалың бұталармен шалғын дамуда. Бұталар өспеген учаскелерде астық тұқымдасты– түрлі шөптесіндес жер оты шабылады. Астық тұқымдастардан шабындықтардың ылғал сүйгіш түрлері басым: шалғын қоңырбас, ақ суоты, қызылот, құрғақ айрауық; түрлі шөптесіндерден - шалғынды қазтамақ, мысық тамыр, күміс қазтабан, алтыкүлтелі тобылғы.
Өзендер мен жылғалардың бойындағы ағаш-бұта өсімдітерден тал, итмұрын, қарақат, қожақат, мойыл, долана, шәңкіш көп. Егістік жерлерде қалуен, дала тышқаны, қызылқұйрық басым.
Аудан облыс бойынша негізгі ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің бірі болып табылады. Ауыл шаруашылық алқаптардың, табиғи жағдайлардың болуы ауыл шаруашылық дақылдарының кең спектрін, негізінен астық тұқымдастар мен майлы дақылдарды өсіруге мүмкіндік береді.
Мал шаруашылығы ауданда ерекше орын алады, мал шаруашылығын табысты дамыту шарты берік жемшөп базасын құру қажетті болып табылады, оны құруда жайылымдарды дұрыс пайдаланудың маңызы зор.
Жайылым өнімділігін арттыруда олардың аумақтарында тұратын қора, жазғы лагерьлер, су құрылыстары және мал өтетін өткелдерді орналастыруды дұрыс ұйымдастырғанда ғана қол жеткізуге болады.
Зырян ауданының жайылым аумағы 338777 га құрайды оның ішінде:
р/с
Жерлердің санаты
Жалпы аумағы
Соның ішінде:
жайылым
суландырылған жайылымдар
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер

907
1144
Всего по району
41723
85278
4833
0
0
4833
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Зыряновскому району
на 2018-2019 годы
Схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоудостоверяющих документов
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Зыряновскому району
на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Зыряновскому району
на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Зыряновскому району
на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам)
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Зыряновскому району
на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Зыряновскому району
на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Зыряновскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Средигорненский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Соловьевский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Малеевский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Парыгинский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Тургусунский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Чапаевский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Никольский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Первороссийский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Северный
апрель - май
сентябрь - октябрь

907
1144
Зырян ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Зырян ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Зырян ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Зырян ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне кол жеткізу схемасы (көлдерге, өзендерге)
Зырян ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыратын жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Зырян ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Зырян ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Жайылым жайлауларына малдарды айдау мерзімі
Жайылым жайлауларынан малдарды қайтару мерзімі
Средигорный
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Соловьево
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Малеевск
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Парыгина
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Тұрғысын
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Чапаево
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Никольск
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Первороссийск
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Северный
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан