О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 января 2019 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2019 года № 18208. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 октября 2022 года № 830.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 22.10.2022 № 830 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 16 қаңтардағы № 28 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 19 қаңтарда № 18208 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 22 қазандағы № 830 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 22.10.2022 № 830 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:

1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 941 "Об утверждении Перечня специальностей для удовлетворения потребностей в кадрах с учетом кадрового планирования в органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12442, опубликован 30 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 2 изложить в следующей редакции:

1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Ішкі істер органдарында кадрлық жоспарлауды ескере отырып, кадрларға қажеттілікті қанағаттандыру үшін мамандықтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 941 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12442 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 30 желтоқсанда жарияланған):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных управлений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, начальникам департаментов полиции, на транспорте, уголовно-исполнительной системы, по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы, подведомственных учреждений и учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан при назначении на должности строго руководствоваться требованиями настоящего приказа.";
Перечень специальностей для удовлетворения потребностей в кадрах с учетом кадрового планирования в органах внутренних дел, утвержденный указанным приказом:
наименование раздела "Руководящий состав Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана и Алматы" изложить в следующей редакции:
"Руководящий состав Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы";
дополнить разделом "По городским, районным (районные в городах) управлениям, отделам по чрезвычайным ситуациям" следующего содержания:
"
По городским, районным (районные в городах) управлениям, отделам по чрезвычайным ситуациям

"2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттері мен дербес басқармаларының бастықтары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың полиция, көліктегі полиция, қылмыстық-атқару жүйесі, төтенше жағдайлар департаменттерінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ведомстволық бағынысты мекемелері мен оқу орындарының бастықтары лауазымға тағайындау кезінде осы бұйрықтың талаптарын қатаң басшылыққа алсын.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарында кадрлық жоспарлауды ескере отырып, кадрларға қажеттілікті қанағаттандыру үшін мамандықтар тізбесі:
"Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының төтенше жағдайлар департаменттерінің басшы құрамы" деген бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың төтенше жағдайлар департаменттерінің басшы құрамы";
мынадай мазмұндағы "Қалалық, аудандық (қалалардағы аудандардың) төтенше жағдайлар басқармалары, бөлімдері бойынша" деген бөліммен толықтырылсын:
"
Қалалық, аудандық (қалалардағы аудандардың) төтенше жағдайлар басқармалары, бөлімдері бойынша

0103033
Тренер-преподаватель по спорту (для замещения должностей, осуществляющих функции по боевой и служебной подготовке)
По Центру оперативного управления силами и средства, школе профессиональной подготовки, испытательной пожарной лаборатории, отрядам (специализированным), пожарным частям (специализированным, учебным), пожарным постам
1401213
Техник-строитель
0601013
Техник по стандартизации
1517033
Техник
1517042
Спасатель

0103033
Спорт жөніндегі жаттықтырушы-оқытушысы (жауынгерлік және қызметтік даярлау функцияларын жүзеге асыратын лауазымдарды алмастыру үшін)
Күштер мен құралдарды жедел басқару орталығы, кәсіби даярлау мектебі, өрт сынақ зертханасы, жасақтар (мамандандырылған), өрт сөндіру бөлімдері (мамандандырылған, оқу), өрт сөндіру бекеттері бойынша
1401213
Техник-құрылысшы
0601013
Стандарттау технигі
1517033
Техник
1517042
Құтқарушы

1516013
Инспектор пожарный
По должностям "Фельдшер"
Должности фельдшеров комплектуются лицами, имеющими медицинское образование за исключением педиатрии, гинекологии, стоматологии
Примечание: должности рядового и младшего начальствующего состава, подлежащие замещению специалистами технического, профессионального и послесреднего образования, могут замещаться специалистами высшего и послевузовского образования по специальностям, соответствующим профилю работы конкретной должности.".
2) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 "Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305, опубликован 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных управлений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, начальникам департаментов полиции, на транспорте, уголовно-исполнительной системы, по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы, подведомственных учреждений и учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан при приеме кандидатов на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан строго руководствоваться настоящим приказом.";
Перечень должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.

1516013
Өрт сөндіруші инспектор
"Фельдшер" лауазымдары бойынша
Фельдшер лауазымдары педиатрияны, гинекологияны, стоматологияны қоспағанда медициналық білімі бар адамдармен жасақталады
Ескертпе: техникалық, кәсіби және орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды алмастыруға жататын қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарын нақты лауазым жұмысының бейініне сәйкес келетін мамандықтар бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандармен алмастыруға болады.";
2) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 24 қазанда жарияланған):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттері мен дербес басқармаларының бастықтары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың полиция, көліктегі полиция, қылмыстық-атқару жүйесі, төтенше жағдайлар департаменттерінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ведомстволық бағынысты мекемелері мен оқу орындарының бастықтары Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына қызметке кандидаттарды қабылдау кезінде осы бұйрықты қатаң басшылыққа алсын.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
______________ А. Шпекбаев
"____" ___________ 2018 года
Приложение
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 января 2019 года № 28
Приложение 1
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 870
Перечень должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе
1. Должности центрального аппарата и ведомств Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) оперуполномоченный подразделения по: борьбе с экстремизмом, раскрытию преступлений в сфере высоких технологий центрального аппарата Министерства внутренних дел;
2) криминалист, инженер центрального аппарата Министерства внутренних дел;
3) главный: специалист–психолог органов гражданской защиты, специалист–полиграфолог органов гражданской защиты;
4) должности рядового и младшего начальствующего состава.
2. Должности областных (городов республиканского значения, столицы, на транспорте) территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) начальник: Управления миграционной службы, отдела регистрационно-экзаменационной работы;
2) главный: специалист–психолог органов гражданской защиты, специалист–полиграфолог органов гражданской защиты;
3) старший оперуполномоченный подразделения по: борьбе с экстремизмом, раскрытию преступлений в сфере высоких технологий;
4) криминалист, ревизор, психолог, полиграфолог, инженер и инспектор всех наименований;
5) оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист, ревизор, психолог, полиграфолог, инженер и инспектор всех наименований;
6) должности рядового и младшего начальствующего состава.
3. Должности городских, районных (районов в городах) территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) начальник: отдела (отделения) миграционной службы, отделения регистрационно-экзаменационной работы;
2) старший: оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист, психолог, полиграфолог, участковый инспектор по делам несовершеннолетних, специалист, инженер и инспектор всех наименований;
3) оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист, психолог, полиграфолог, участковый инспектор полиции, участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних, помощник участкового инспектора полиции, специалист, инженер и инспектор всех наименований;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция
генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет
істері және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
агенттігінің төрағасы
____________ А. Шпекбаев
2018 жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 16 қаңтардағы
№ 28 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 870 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі орталық аппаратының және ведомстволарының лауазымдары:
1) Ішкі істер министрлігі орталық аппаратының: экстремизмге қарсы күрес бөлінісінің жедел уәкілі, жоғары технологиялар саласындағы қылмыстарды ашу бөлінісінің жедел уәкілі;
2) Ішкі істер министрлігі орталық аппаратының: криминалисі, инженері;
3) азаматтық қорғау органдарының бас: маман-психологы, маман-полиграфологы;
4) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, көліктегі) аумақтық органдарының лауазымдары:
1) Көші-қон қызметі басқармасының бастығы, тіркеу-емтихан жұмысы бөлімінің бастығы;
2) азаматтық қорғау органдарының бас: маман-психологы, маман-полиграфологы;
3) экстремизмге қарсы күрес бөлінісінің аға жедел уәкілі, жоғары технологиялар саласындағы қылмыстарды ашу бөлінісінің аға жедел уәкілі;
4) криминалист, ревизор, психолог, полиграфолог, барлық атаудағы инженер және инспектор;
5) жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист, ревизор, психолог, полиграфолог, барлық атаудағы инженер және инспектор;
6) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қалалық, аудандық (қалалардағы аудандардың) аумақтық органдарының лауазымдары:
1) көші-қон қызметі бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы, тіркеу-емтихан жұмысы бөлімшесінің бастығы;
2) аға: жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист, психолог, полиграфолог, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік инспектор, маман, барлық атаудағы инженер және инспектор;
3) жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист, психолог, полиграфолог, учаскелік полиция инспекторы, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы, учаскелік полиция инспекторының көмекшісі, маман, барлық атаудағы инженер және инспектор;

4) должности рядового и младшего начальствующего состава.
4. Должности учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) старший: научный сотрудник, преподаватель, преподаватель-методист, инженер и инспектор всех наименований;
2) профессор, доцент, помощник начальника учебного центра, главный специалист, научный сотрудник, преподаватель, преподаватель-методист, специалист, руководитель духового оркестра, заместитель командира роты, инженер и инспектор всех наименований;
3) командир: роты, взвода;
4) начальник: караула, клуба, тира, кабинета, цикла;
5) должности рядового и младшего начальствующего состава.
5. Должности подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) штурмовик, взрывотехник, снайпер;
2) инженер и инспектор всех наименований;
3) специалист всех наименований;
4) должности рядового и младшего начальствующего состава.
6. Должности строевых подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) инженер и инспектор всех наименований;
2) должности рядового и младшего начальствующего состава.
7. Должности строевых подразделений дорожно-патрульной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) старший инспектор всех наименований;
2) инженер и инспектор всех наименований;
3) должности рядового и младшего начальствующего состава.
8. Должности государственных учреждений Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) главный: специалист–психолог органов гражданской защиты, специалист–полиграфолог органов гражданской защиты;
2) старший: оперуполномоченный, диспетчер, инженер и инспектор всех наименований;
3) начальник: больницы для осужденных – врач, отряда, участка, медицинской части – врач, медицинского отделения, медицинского кабинета – врач;
4) заместитель начальника больницы для осужденных – врач, заместитель дежурного помощника начальника учреждения;
5) преподаватель: школы профессиональной подготовки, Регионального учебного центра;
6) оперуполномоченный, врач, фельдшер, инженер и инспектор всех наименований;
7) должности рядового и младшего начальствующего состава.
Примечание: конкурс на занятие вакантных должностей подразделений собственной безопасности, "Р" и седьмых подразделений органов внутренних дел не проводится.

4) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі оқу орындарының лауазымдары:
1) аға: ғылыми қызметкер, оқытушы, оқытушы-әдіскер, барлық атаудағы инженер және инспектор;
2) профессор, доцент, оқу орталығы бастығының көмекшісі, бас маман, ғылыми қызметкер, оқытушы, оқытушы-әдіскер, маман, үрмелі аспаптар оркестрінің жетекшісі, рота командирінің орынбасары, барлық атаудағы инженер және инспектор;
3) рота командирі, взвод командирі;
4) қарауыл бастығы, клуб бастығы, тир бастығы, кабинет бастығы, цикл бастығы;
5) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі арнайы мақсаттағы бөліністерінің лауазымдары:
1) шабуылшы, жару технигі, мерген;
2) барлық атаудағы инженер және инспектор;
3) барлық атаудағы маман;
4) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
6. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі саптық бөліністерінің лауазымдары:
1) барлық атаудағы инженер және инспектор;
2) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
7. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жол-патрульдік полициясы саптық бөліністерінің лауазымдары:
1) барлық атаудағы аға инспектор;
2) барлық атаудағы инженер және инспектор;
3) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
8. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мемлекеттік мекемелерінің лауазымдары:
1) азаматтық қорғау органдарының бас: маман-психологы, маман-полиграфологы;
2) аға: жедел уәкіл, диспетчер, барлық атаудағы инженер және инспектор;
3) сотталғандарға арналған аурухана бастығы – дәрігер, жасақ бастығы, учаске бастығы, медициналық бөлімнің бастығы – дәрігер, медициналық бөлімшенің бастығы, медициналық кабинеттің бастығы – дәрігер;
4) сотталғандарға арналған аурухана бастығының орынбасары – дәрігер, мекеме бастығы кезекші көмекшісінің орынбасары;
5) кәсіби даярлау мектебінің оқытушысы, Өңірлік оқу орталығының оқытушысы;
6) жедел уәкіл, дәрігер, фельдшер, барлық атаудағы инженер және инспектор;
7) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары.
Ескертпе: ішкі істер органдары өзіндік қауіпсіздік, "Р" және жетінші бөліністерінің бос лауазымдарына орналасуға конкурс өткізілмейді.