О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 января 2019 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2019 года № 18210. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6314, опубликован 11 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 239 - 240 (26300 - 26301)) следующие изменения и дополнения:
в Плане счетов бухгалтерского учета государственных учреждений, утвержденном указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Подраздел 1000 "Денежные средства и их эквиваленты" - предназначен для учета денежных средств и их эквивалентов на контрольных счетах наличности и счетах государственных учреждений.
Данный подраздел включает следующие счета:
1010 - "Денежные средства в кассе", предназначен для учета наличия и движения денежных средств в кассе государственного учреждения;
1020 - "Текущий счет государственного учреждения", предназначен для учета движения денег на текущем счете государственного учреждения;
1030 - "Расчетный счет", предназначен для учета денежных средств, полученных посольствами Республики Казахстана от Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – МИД) и прочими организациями;
1040 - "Контрольный счет наличности (далее – КСН) для учета поступлений и расчетов", предназначен для учета денежных средств государственного учреждения от благотворительной помощи, по платным услугам, деньгам временного размещения, местного самоуправления, поступлений в республиканский и местные бюджеты, Фонда компенсации потерпевшим.
Данный счет включает следующие субсчета:
1041 - "КСН благотворительной помощи", где учитывается поступление и расходование денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 14 қаңтардағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 19 қаңтарда № 18210 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген, 2010 жылғы 17 тамызда "Егемен Қазақстан" № 332-333 (26176) газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 1000 "Ақша қаражаты және олардың баламалары" кіші бөлімі - қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында және мемлекеттік мекемелердің шоттарында ақша қаражатын және олардың баламаларын есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1010 - "Кассадағы ақша қаражаты", мемлекеттік мекеме кассасындағы ақша қаражатының бар-жоғын және қозғалысын есепке алуға арналған;
1020 - "Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты", мемлекеттік мекеме ағымдағы шотындағы ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1030 - "Есеп айырысу шоты" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен (бұдан әрі – СІМ) Қазақстан Республикасының елшіліктері және өзге де ұйымдар алған ақша қаражатын есепке алуға арналған;
1040 - "Түсімдер мен есеп айырысуларды есепке алу үшін қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – ҚБШ)" мемлекеттік мекеменің, жергілікті өзін-өзі басқарудың қайырымдылық көмектен алынатын, ақылы қызметтер, ақшаны уақытша орналастыру ақшасы бойынша, жергілікті өзін-өзі басқарудың ақша қаражатын, республикалық және жергілікті бюджеттерге, Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1041 - "Қайырымдылық көмек ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, олар үшін филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) кіші отанына қолдау көрсету жөніндегі қызметтен алынатын ақшаның түсімі мен оның жұмсалуы есепке алынады;

1042 - "КСН платных услуг", где учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, установленном Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934);
1043 - "КСН временного размещения денег", где учитывается движение денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
1044 - "КСН местного самоуправления", где учитывается поступление и расходование денег для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
1045 - "КСН целевого финансирования", где учитываются зачисленные бюджетные средства и их использование на проведение особых расходов (счет целевого финансирования);
1046 - "КСН республиканского бюджета", где учитывается зачисление поступлений в республиканский бюджет из единого казначейского счета;
1047 - "КСН местных бюджетов", где учитывается зачисление поступлений в местные бюджеты из единого казначейского счета;
1048 - "КСН Фонда компенсации потерпевшим", где учитывается зачисление поступлений денег и проведение выплаты компенсации потерпевшим в порядке, предусмотреном законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим;
1050 - "Счет в иностранной валюте", предназначен для учета валютных операций, проводимых государственным учреждением, в валюте Республики Казахстан, полученной путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, действующему на последнее число отчетного периода и определяемому в порядке, установленном совместно постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378);
1060 - "Специальный счет", предназначен для учета финансовых операций по поступлению и расходованию средств по заемным средствам (внешним займам и связанным грантам) администраторами бюджетных программ. Данный счет включает следующие субсчета:
1061 - "Специальный счет связанного гранта", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам;
1062 - "Специальный счет внешнего займа", где учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам);
1070 - "Прочие денежные средства", предназначен для учета прочих денежных средств, не указанных в предыдущих счетах. Данный счет включает следующие субсчета:
1071 - "Аккредитивы", где учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку активов;
1072 - "Денежные документы", где учитываются банковский овердрафт и прочие денежные документы;
1073 - "Денежные средства в пути", где учитывается движение денежных средств, переведенных на финансирование расходов загранучреждений, но не поступивших на расчетный счет загранучреждений;
1074 - "Прочие денежные средства", где учитываются прочие денежные средства, не указанные в предыдущих субсчетах;
1080 - "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", предназначен для учета движения по суммам плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по обязательствам. Данный счет включает следующие субсчета:
1081 - "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1082 - "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1083 - "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", где учитываются движение плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет республиканского бюджета, при получении им плановых назначений на принятие обязательств из местного бюджета, и наоборот - при получении плановых назначений на принятие обязательств из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов;
1084 - "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты физическим лицам, не являющимися работниками государственного учреждения, трансферты Фонду социального медицинского страхования, трансферты в Национальный фонд;
1085 - "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
1086 - "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1087 - "Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на финансирование за счет внешних займов и связанных грантов;
1088 - "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
1090 - "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", предназначен для учета плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет местных бюджетов. Данный счет включает следующие субсчета:
1091 - "Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности государственного учреждения;
1092 - "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений;
1093 - "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств субвенциям и трансфертам для использования администраторами бюджетных программ, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие, трансферты местного самоуправления, трансферты физическим лицам;
1094 - "Плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по субсидиям в виде пособия в денежной форме, предоставляемое из средств республиканского бюджета, местных бюджетов или из специальных фондов физическим и юридическим лицам, местным органам;
1095 - "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", где учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения за счет поступлений в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
1096 - "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП", где учитываются плановые назначения на принятие обязательств по проектам государственно-частного партнерства.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

1042 - "Ақылы қызметтер ҚБШ", мұнда мемлекеттік мекемелер иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алған және Бюджет кодексіне сәйкес және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидасында белгіленген тәртіпте пайдаланылатын ақша кірістері мен шығыстары есепке алынады;
1043 - "Ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың қайтарып алу шартымен мемлекеттік мекемелерге аударылған немесе белгілі бір жағдай туғанда сәйкесінше бюджетке немесе үшінші жаққа берілген ақша қаражат қозғалысы есепке алынады;
1044 - "Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін ақшаның түсімі мен жұмсалуы есепке алынады;
1045 - "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ", мұнда есептелген бюджет қаражаты және оларды ерекше шығыстарды жүргізуге пайдалану есепке алынады (нысаналы қаржыландыру шоты);
1046 - "Республикалық бюджеттің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан республикалық бюджетке түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1047 - "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", мұнда бірыңғай қазынашылық шотынан жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызу есепке алынады;
1048 - "Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ", мұнда Қазақстан Республикасының жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасында көзделген тәртіппен ақша түсімдерін есепке жатқызу және жәбірленушілерге өтемақы төлемдерін жүргізу есепке алынады;
1050 - "Шетелдік валютадағы шот", мемлекеттік мекеме жүргізетін есепті кезеңнің соңғы күніне қолданылатын және Жаңартылған "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) бірлесіп белгілеген тәртіпте анықталатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетелдік валютаны қайта есептеу жолымен алынған Қазақстан Республикасы валютасында валюталық операцияларды есепке алуға арналған;
1060 - "Арнайы шот", бюджеттік бағдарлама әкімшілігі қарызға алған (сыртқы қарыздар және байланысты гранттар) қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операцияларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды;
1061 - "Байланысты гранттың арнайы шоты", мұнда байланысты гранттар бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1062 - "Сыртқы қарыздың арнайы шоты", мұнда сыртқы қарыздар (қарызға алынған қаражат) бойынша қаражаттың түсуі мен жұмсалуы бойынша қаржылық операциялар есепке алынады;
1070 - "Өзге де ақша қаражаты" алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген басқа да ақша қаражаттарын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1071 - "Аккредитивтер", мұнда мемлекеттік мекемелердің жеткізуші алдында алынған активтер үшін пайда болған төлемдерге сәйкес міндеттемелер бойынша ашылған аккредитивтер сомасы есепке алынады;
1072 - "Ақша құжаттары", мұнда өзге ақша құжаттары есепке алынады;
1073 - "Жолдағы ақша қаражаты" мұнда шетел мекемелерінің шығындарын қаржыландыру СІМ-не аударылған, бірақ СІМ-нің шетел мекемелерінің есеп айырысу шотына түспеген ақша қаражат қозғалысын есепке алынады;
1074 - "Өзге де ақша қаражаты", мұнда алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген өзге ақша қаражаты есепке алынады;
1080 - "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары бойынша қаражат қозғалысын есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1081 - "Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", мұнда мемлекеттік мекемелердің қызметін қаржыландыру, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қаржыландыруды қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1082 - "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1083 - "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджет есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде және керісінше жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың қозғалысы есепке алынады;
1084 - "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттер, нысаналы ағымдағы трансферттер, нысаналы даму трансферттері, мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферттер, Ұлттық қорға берілетін трансферттер болып бөлінеді;
1085 - "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік бюджет, жергілікті бюджет немесе жергілікті органдар, жеке және заңды тұлғалар арнайы қор қаражаттар есебінен ақшалай жәрдемақылар түріндегі субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1086 - "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдермен байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекемелердің шығыстары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1087 - "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1088 - "МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1090 - "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасының қозғалысын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды;
1091 - "Жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары", мұнда мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомалары есепке алынады;
1092 - "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1093 - "Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің пайдалану үшін субвенциялар мен трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады, олар жалпы сипаттағы трансферттерге, нысаналы ағымдағы трансферттерге, нысаналы даму трансферттеріне, жергілікті өзін-өзі басқару трансферттеріне, жеке тұлғаларға берілетін трансферттерге бөлінеді;
1094 - "Субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік бюджет, жергілікті бюджет немесе жергілікті органдар, жеке және заңды тұлғалар арнайы қор қаражаттар есебінен ақшалай жәрдемақылар түріндегі субсидиялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады;
1095 - "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" мұнда жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдер есебінен мемлекеттік мекемелердің шығыстарына бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы есепке алынады;
1096 - "МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", мұнда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар есепке алынады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Подраздел 1200 "Краткосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие счета:
1210 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по бюджетным выплатам. Данный счет включает следующие субсчета:
1211 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам физическим лицам", где отражаются расчеты с физическими лицами по:
социальным выплатам и социальной помощи;
возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих;
денежной компенсации взамен продовольственного пайка, выплачиваемого военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск;
другим трансфертам физическим лицам;
1212 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", предназначен для учета расчетов по целевым текущим трансфертам;
1213 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по целевым трансфертам на развитие;
1214 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям физическим лицам;
1215 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам", где учитывается краткосрочная дебиторская задолженность по субсидиям юридическим лицам, в том числе крестьянским ифермерским хозяйствам;
1216 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий", где учитывается движение средств, выделенных из республиканского бюджета Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на выплату пенсий и пособий и переданных в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (государственные социальные пособия, специальные государственные пособия, пособия на погребение и другие социальные выплаты) для выплаты населению;
1217 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, выданным из республиканского бюджета Фонду социального медицинского страхования на оплату услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
1220 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налогам (индивидуальному подоходному налогу, социальным налогу, плате за загрязнение окружающей среды и другим налогам), а также сумма, излишне перечисленная государственным учреждением в бюджет;
1230 - "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", предназначен для учета дебиторской задолженности покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги, а также дебиторской задолженности за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
1231 - "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков", где учитывается дебиторская задолженность покупателей и заказчиков за реализованные активы, выполненные работы и оказанные услуги сроком погашения до одного года, в учреждениях профессионального технического образования учитываются расчеты с заказчиками за выполненные работы или оказанные услуги и за реализованные готовые изделия, а также расчеты с предприятиями и государственными учреждениями за работы, выполненные учащимися в процессе производственного обучения;
1232 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по специальным видам платежей", где учитываются расчеты за обучение детей в музыкальных школах, за содержание воспитанников в школах-интернатах, за форменную одежду, за питание детей в интернатах при школах, сроком погашения до одного года;
1240 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам, в том числе внутреннему кредитованию, сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
1241 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по внутриведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (по внутреннему кредитованию);
1242 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по межведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, выданных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (по внутреннему кредитованию);
1250 - "Краткосрочные вознаграждения к получению", предназначен для учета дебиторской задолженности по начисленным вознаграждениям по займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению;
1260 - "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц", предназначен для учета операций, связанных с движением дебиторской задолженности работников по выданным в подотчет денежным средствам на приобретение активов, оплате услуг, служебным командировкам, по предоставленным займам работникам, прочая краткосрочная дебиторская задолженность работников, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорту. Данный счет включает следующие субсчета:
1261 - "Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам", где учитываются расчеты с подотчетными лицами по выдаваемым им авансам на командировочные расходы, а также на оплату расходов, которые не могут быть произведены путем безналичных расчетов;
1262 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками", где учитывается задолженность лиц по выявленным недостачам и хищениям активов, а также по другим видам расчетов, сроком погашения до одного года, не указанная в предыдущих субсчетах;
1263 - "Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц", где учитываются операций, связанные с выдачей командировочных расходов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорту;
1270 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде", предназначен для учета операций, связанных с наличием и движением расходов по осуществлению арендных платежей на предстоящие периоды;
1280 - "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", предназначен для учета операций по прочей дебиторской задолженности сроком погашения до одного года, не указанных в предыдущих счетах;
1290 - "Резерв по сомнительной дебиторской задолженности", предназначен для учета операций, связанных с созданием и движением резерва по сомнительной дебиторской задолженности;
1291 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям", предназначен для учета краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала и финансовых активов государства. Данный счет включает следующие субсчета:
1292 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1293 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет, сроком погашения до одного года;
1294 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации основного капитала, сроком погашения до одного года;
1295 - "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства", предназначен для учета дебиторской задолженности по расчетам от реализации финансовых активов государства, сроком погашения до одного года.";
в части второй пункта 10:
абзац восьмой изложить в следующей редакции;
"1316 - "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности", где учитываются хозяйственные материалы (электрические сетевые фильтры, удлинители, посуда, изготовленная из стекла или другого бьющегося материала, ножи, вилки, ложки, цветочные горшки, плоскогубцы, молоток, лопаты, швабры (деревянные, пластмассовые), увлажнители воздуха, электрические чайники, кипятильники, ведра (пластмассовые, алюминиевые, оцинкованные, жестяные), канцелярские принадлежности (резиновые коврики, лотки для бумаг, портфели пластиковые, органайзер, настольный набор руководителя, калькуляторы), зеркала, грязезащитные дорожки, портфели, часы настенные, доски гладильные, доски маркерные, диктофоны;";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции;
"1319 - "Прочие материалы", где учитываются молодняк всех видов животных и животные на откорме, птицы, кролики, пушные звери, независимо от их стоимости, сено и другие виды кормов и фуража для скота и других животных, посадочные материалы, семена, удобрения, приплод (жеребята) при наличии в государственных учреждениях рабочих лошадей, а также возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, банки стеклянные, бутылки и другая тара), технические носители информации (флеш-карты, диски, дискеты, токены), компьютерные мыши, клавиатуры, товары для проведения спортивных мероприятий (шайбы, мячи, шахматы, шашки, наборы для настольного тенниса, набор для бадминтона, специальные лыжи), батареи питания, детские игрушки, детские игры, жалюзи, амуниция для служебных животных, временные (нетитульные) сооружения, приспособления и устройства, затраты по возмещению которых относятся на себестоимость строительно-монтажных работ в составе накладных расходов, оплаченные талоны на питание и другие материалы, не включенные в предыдущих субсчетах;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"9. 1200 "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" кіші бөлім қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
1210 - "Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1211 - "Жеке тұлғаларға трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар көрсетіледі:
әлеуметтік төлемдер және әлеуметтік көмектер бойынша;
қызметкерлер мен қызметшілерге еңбекте алған жарақат, не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың еңбектегі міндеттерін орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру бойынша;
қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша;
демалысқа кеткен кезінде шұғыл қызметтің әскери қызметшілеріне,
әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы;
жеке тұлғаларға басқа да трансферттер бойынша;
1212 - "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша есептемелерді есепке алуға арналған;
1213 - "Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" дамытуға нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алу үшін арналған;
1214 - "Жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда жеке тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1215 - "Заңды тұлғаларға берілетін субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда заңды тұлғаларға субсидиялар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек есепке алынады;
1216 - "Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда республикалық бюджеттен халыққа төлеу үшін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне бөлінген және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуге (мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, арнайы мемлекеттік жәрдемақылар, жерлеу үшін жәрдемақы және басқа да әлеуметтік төлемдер) берілген қаражат қозғалысы есепке алынады;
1217 - "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі шеңберіндегі қызметтерге ақы төлеуге республикалық бюджеттен Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілген трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1220 - "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салықтар үшін бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешекті (жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер және өзге салықтар), және де мемлекеттік мекемемен бюджетке артығымен аударылған сомаларды есепке алу үшін арналған;
1230 - "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер, сондай-ақ музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, мектеп-интернаттарда тәрбиеленушілерді ұстау үшін, мектеп жанындағы интернаттарда балалардың нысанды киім-кешегі үшін, тамақтануы үшін есеп айырысулар есепке алынады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1231 - "Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейінгі сатылған активтер, орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін сатып алушылар мен
тапсырыс берушілердің дебиторлық берешегі көрсетіледі, кәсіптік техникалық білім беру мекемелерінде тапсырыс берушілермен орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін және сатылған дайын өнімдер үшін есеп айырысулар, сондай-ақ өндірістік оқыту үдерісінде оқушылар орындаған жұмыстар үшін кәсіпорындармен және мемлекеттік мекемелермен есеп айырысулар есепке алынады;
1232 - "Төлемдердің арнайы түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда өтеу мерзімі бір жылға дейін музыка мектептерінде балалардың оқуы үшін, интернат мектептерде тәрбиеленушілерді ұстау үшін, нысанды киім-кешек үшін, мектеп интернаттардағы балалардың тамақтануы үшін есеп айырысулар есепке алынады;
1240 - "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ведомстволық есеп айырысулар бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегін есепке алуға, соның ішінде өтеу мерзімі бір жылдан кем емес ішкі кредит беруге арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1241 - "Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ішкі ведомстволық есеп айырысу бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерде берешек, оның ішінде қайтару негізінде кредит сомасы (ішкі кредит беру бойынша) республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша;
1242 - "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ведомствоаралық есеп айырысу бойынша өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерде берешек, оның ішінде қайтару негізінде кредит сомасы (ішкі кредит беру бойынша) республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен берілген кредиттер сомалары бойынша;
1250 - "Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" қарыздар, қаржы инвестициялары, жалдау және алуға басқа да сыйақылар бойынша есептелген сыйақылар бойынша дебиторлық берешекті есепке алу үшін арналған;
1260 - "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" активтерді сатып алуға, қызметтерге ақы төлеуге, қызметтік іссапарларға есеп беруге берілген ақшалай қаражат бойынша, қызметкерлерге берілген қарыздар бойынша, Қазақстан Республикасының Дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес өзге де тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша қызметкерлердің дебиторлық берешегінің қозғалысымен байланысты операцияларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1261 - "Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда есеп беретін тұлғалармен оларға іссапар шығыстарына аванспен, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз жолмен жүргізілуі мүмкін емес шығыстарды төлеу үшін берілген есеп айырысулар есепке алынады;
1262 - "Қызметкерлермен басқа есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мұнда активтердің анықталған жетіспеушіліктері мен талан-таражға түсуі бойынша, сондай-ақ алдыңғы қосалқы шоттарда көрсетілмеген, өтеу мерзімі бір жылға дейінгі есеп айырысулардың басқа да түрлері бойынша адамдардың берешегі есепке алынады;
1263 - "Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", мұнда Қазақстан Республикасының Дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес іссапар шығыстарын берумен байланысты операциялар есепке алынады;
1270 - "Жал бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы кезеңде операциялық және қаржылық жал бойынша есептелген жал төлемдерін есепке алу үшін арналған;
1280 - "Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер" алдыңғы шот топтарында көрсетілмеген өтеу мерзімі бір жылға дейінгі өзге дебиторлық берешегі бойынша операцияларды есепке алу үшін арналған;
1290 - "Күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резерв" күмәнді дебиторлық берешектер бойынша резервтерді құруға және оның қозғалысына байланысты операцияларды есепке алу үшін арналған;
1291 - "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
1292 - "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1293 - "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1294 - "Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған;
1295 - "Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі дебиторлық берешекті есепке алуға арналған.";
10-тармақтың екінші бөлігінде:
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1316 - "Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары", мұнда шаруашылық материалдары (электр желілік фильтрлер, ұзартқыштар, шыныдан немесе басқа сынатын материалдан жасалатын ыдыс, пышақтар, шанышқылар, қасықтар, гүл құмыралары, қысқаш, балға, күректер, швабралар (ағаштан, пластмассадан жасалған), ауаны дымқылдауыштар, электр шәйнектері, су қайнатқыштар, шелектер (пластмасса, алюминий, мырышталған, қаңылтыр), кеңсе жарақтары (резеңке кілемшелер, сондай-ақ қағаздарға арналған жайма, пластик қоржындар, органайзер, басшының үстел үсті жинағы, калькуляторлар), айналар, балшықтан қорғайтын жол төсеніштер, портфельдер, қабырға сағаттары, үтіктейтін тақталар, маркерлі тақталар, диктофондар есепке алынады;";
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1319 - "Өзге материалдар", мұнда құнына қарамастан барлық жануарлар түрлерінің төлдері және бордақылаудағы малдар, құстар, көжектер, мамық терілі аңдар, малға және басқа жануарларға арналған шөп, пішен, сұлы және басқа да жем түрлері, егілетін материалдар, тұқымдар, тыңайтқыштар, егер мемлекеттік мекемелерде жұмыс жылқылары болса, төлі (құлындары), сондай-ақ қайтарылатын немесе ауыстырылатын ыдыс (күбілер, бидондар, жәшіктер, шыны банкілер, шөлмектер және басқа да ыдыс), ақпаратты техникалық тасығыштар (флеш-карталар, дискілер, дискеттер, токендер), компьютерлік тінтуірлер, клавиатуралар, спорт іс-шараларын жүргізуге арналған тауарлар (шайбалар, доптар, шахматтар, дойбылар, үстел үсті теннисіне арналған жинақтар, бадминтонға арналған жинақтар, арнаулы шаңғылар), қорек батареялары, балалар ойыншықтары, балалар ойындары, жалюздер, қызметтік иттерге арналған керек-жарақ, орны толтырылатын шығындары жүктеме шығыстардың құрамында құрылыс-монтаждау жұмыстарының өзіндік құнына жатқызылатын уақытша (атаусыз) құрылыстар, қосалқы жайлар мен қондырғылар және алдыңғы қосалқы шоттарда қамтылмаған басқа да материалдар есепке алынады;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Подраздел 2300 "Основные средства" предназначен для учета основных средств.
Данный подраздел включает следующие счета:
2310 - "Земля", предназначен для учета любого вида земли, лесов, внутренних вод и месторождений полезных ископаемых, приобретенных за счет средств, выделяемых из бюджета;
2320 - "Здания", предназначен для учета отдельно стоящих зданий, в виде построенных на постоянной основе объектов, состоящих из несущих и ограждающих или совмещенных (несущих и ограждающих) конструкций, объекты предназначены для проживания, пребывания людей или животных, хранения предметов в зависимости от функционального назначения объекта. Данный счет включает следующие субсчета:
2321 - "Нежилые здания", где учитываются здания производственно-хозяйственного назначения, занимаемые органами управления, социально-культурными (здания учебных заведений, больниц, поликлиник и амбулаторий, домов-интернатов для престарелых и инвалидов, детских учреждений, библиотек, клубов, музеев, научно-исследовательских институтов, лабораторий) и другими государственными учреждениями;
2322 - "Жилые здания", где учитываются здания, полностью или преимущественно предназначенные под жилье (общая полезная площадь жилых помещений которых занимает не менее 50 % всей полезной жилой и нежилой площади);
2330 - "Сооружения", предназначен для учета водокачек, стадионов, бассейнов, дорог, мостов, памятников, ограждений парков, скверов, общественных садов и других сооружений;
2340 - "Передаточные устройства", предназначен для учета устройств, при помощи которых производится передача электрической, тепловой и механической энергии, а также передача (транспортировка) жидких и газообразных веществ, представляющих собой магистральные трубопроводы, линии связи и энергетические (кабельные) линии;
2350 - "Транспортные средства", предназначен для учета всех видов средств передвижения с выделением на отдельные группы:
подвижной состав железнодорожного транспорта (тепловозы, мотодрезины, вагоны, платформы, цистерны, дизель-электроходы);
водный, автомобильный транспорт (теплоходы, буксиры, баржи и барки, лодки и суда служебно-вспомогательные спасательные, пристани плавучие, парусные суда, автомобили грузовые и легковые, прицепы, автосамосвалы, автоцистерны, автобусы, автомобили специализированные, тракторы-тягачи и другой водный и автомобильный транспорт);
воздушный транспорт (самолеты, вертолеты);
гужевой транспорт (телеги, сани);
производственный транспорт (электрокары, мотоциклы, мотороллеры, велосипеды, тележки, инвалидные коляски и другой производственный транспорт);
спортивный транспорт;
2360 - "Машины и оборудование", предназначен для учета силовых машин и оборудования, рабочих машин и оборудования, измерительных приборов, регулирующих приборов и устройств, лабораторного оборудования, компьютерного оборудования, медицинского оборудования, офисного оборудования, криминалистического оборудования, прочих машин и оборудования с выделением на отдельные группы:
силовые машины и оборудование, машины-генераторы, производящие тепловую и электрическую энергию, и машины-двигатели, превращающие энергию воды, ветра, а также тепловую и электрическую энергию в механическую энергию движения;
рабочие машины и оборудование, включая лифты грузовые и пассажирские, машины, аппараты и оборудование, предназначенные для механического, термического и химического воздействия на предмет труда в процессе создания продукта или услуг производственного характера и перемещения предмета труда в производственном процессе при помощи механических двигателей, силы человека и животных;
криминалистическое оборудование – криминалистические чемоданы, фотоаппараты цифровые компактные, зеркальные, гибридные, видеокамеры цифровые, предназначенные для технико-криминалистического обеспечения досудебного расследования уполномоченными подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов;
измерительные приборы – дозаторы, амперметры, барометры, ваттметры, водомеры, вакуумметры, вапориметры, вольтметры, высотомеры, гальванометры, геодезические приборы, гигроскопы, индикаторы, компасы, манометры, хронометры, специальные весы, мерники, многофункциональные часы, кассовые аппараты и другие измерительные приборы;
регулирующие приборы и устройства – кислородно-дыхательные приборы, регулирующие устройства электрические, пневматические и гидравлические, пульты автоматического управления, аппаратура централизации и блокировки, линейные устройства диспетчерского контроля;
лабораторное оборудование – пирометры, регуляторы, калориметры, приборы для определения влажности, перегонные кубы, лабораторные копры, приборы для испытания на газонепроницаемость, приборы для испытания прочности образцов на разрыв, микроскопы, термостаты, стабилизаторы, вытяжные шкафы и другое лабораторное оборудование;
компьютерное оборудование – персональные компьютеры, процессоры, источники бесперебойного питания, мониторы, принтеры, сканеры, и другое компьютерное оборудование;
медицинское оборудование – медицинское оборудование (зубоврачебные кресла, операционные столы, кровати со специальным оборудованием), специальное дезинфекционное и дезинсекционное оборудование, оборудование
молочных кухонь и молочных станций, станций переливания крови и другое медицинское оборудование;
офисное оборудование – копировальные машины, факс-машины, машины для уничтожения документов и другое офисное оборудование;
прочие машины и оборудование – оборудование стадионов, спортплощадок и спортивных помещений (в том числе спортивные снаряды), оборудование кабинетов и мастерских в учебных заведениях, киноаппаратура, осветительная аппаратура, оборудование сцен, музыкальные инструменты, телевизоры, магнитофоны, аппараты сотовой связи, пейджеры, радиоаппаратура, специальное оборудование научно-исследовательских государственных учреждений и других государственных учреждений, занимающихся научной работой, оборудование АТС, механические пожарные лестницы, стиральные и швейные машины, холодильники, пылесосы, кондиционеры, микроволновые печи, видеорегистраторы, автосигнализация, маршрутизатор, видеокамеры, другие машины и оборудования, не указанные в вышеперечисленных группах;
арттехвооружение (стрелковое оружие, пистолеты и револьверы, автоматическое оружие, специальное снайперское вооружение, вооружение подразделений полиции специального (особого) назначения, учебное и спортивное оружие, средства световой сигнализации, средства индивидуальной бронезащиты личного состава, специальные средства, военно-инженерное имущество, военно-химическое имущество, оптические приборы);
вооружение и военная техника;
2370 - "Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь", предназначен для учета инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря и включает следующие группы:
инструменты – механизированные и немеханизированные орудия труда общего назначения, а также прикрепляемые к машинам предметы, служащие для обработки материалов. К ним относятся режущие, ударные, давящие и уплотняющие орудия ручного труда, включая ручные механизированные орудия, работающие посредством электроэнергии, сжатого воздуха (электродрели, краскопульты, электровибраторы, гайковерты), а также приспособления для обработки материалов, производства монтажных работ (тиски, патроны, делительные головки, приспособления для установки двигателей и для проворачивания карданного вала на автомобилях);
производственный инвентарь и принадлежности – предметы производственного назначения, которые во время работы служат для облегчения производственных операций рабочие столы, верстаки, кафедры, парты и другое оборудование, способствующие охране труда, вместилища для хранения жидких и сыпучих тел (баки, лари, чаны, закрома), шкафы торговые и стеллажи, инвентарная тара, предметы технического назначения, которые не могут быть отнесены к рабочим машинам;
хозяйственный инвентарь – офисные принадлежности (стенка, гарнитуры, комплекты мебели, тумбы, уголок отдыха), переносные барьеры, вешалки, гардеробы, шкафы разные, диваны, столы, стулья, кресла, книжные полки, шкафы и ящики несгораемые, сейфы, часы напольные, гектографы, шапирографы и другие ручные множительные и нумеровальные аппараты, телефонные аппараты, вентиляторы, переносные юрты, палатки (кроме кислородных), кровати (кроме кроватей со специальным оборудованием), ковры, портьеры, решетки на окна и другой хозяйственный инвентарь, а также предметы противопожарного назначения - гидропульты, стендеры, лестницы ручные;
прочий производственный и хозяйственный инвентарь – картины в рамах, скульптуры (бюсты) бронзовые, мраморные вазы, светильники (люстры, бра), государственные символы, тифлосредства и сурдосредства, стенды наглядной агитации;
2380 - "Прочие основные средства", предназначен для учета прочих основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2381 - "Активы культурного наследия", где учитываются активы, которые вследствие своей культурной, экологической или исторической значимости являются активами культурного наследия. К ним относятся исторические здания и монументы, места археологических раскопок, заповедники и природные охраняемые территории, произведения искусства, музейные ценности независимо от их стоимости;
2382 - "Библиотечный фонд", где учитываются библиотечные фонды независимо от стоимости отдельных экземпляров книг. В библиотечный фонд включаются научная, художественная и учебная литература, специальные виды литературы и другие издания;
2383 - "Прочие основные средства", где учитываются:
капитальные затраты по улучшению земель. К капитальным затратам по улучшению земель относятся затраты не инвентарного характера (не связанные со строительством сооружений) на культурно-технические мероприятия по поверхностному улучшению земель для сельскохозяйственного пользования, производимые за счет капитальных вложений (планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, очистка полей от камней и валунов, срезание кочек, расчистка зарослей, очистка водоемов);
экспонаты животного мира в зоопарках и других аналогичных учреждениях независимо от их стоимости;
сценическо-постановочные средства стоимостью свыше двух месячных расчетных показателей за единицу (декорации, мебель и реквизит, бутафория, театральные и национальные костюмы, головные уборы, белье, обувь, парики);
учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты;
озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения, искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения;
прочий инвентарь, диспенсеры воды, ведра эмалированные, кастрюли, сковороды;
рабочий скот – лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные (включая транспортных и спортивных лошадей, служебных собак);
прочие основные средства, не включенные в другие группы счетов;
2390 - "Накопленная амортизация и обесценение основных средств", предназначен для учета суммы накопленной амортизации и резерва на обесценение основных средств. Данный счет включает следующие субсчета:
2391 - "Накопленная амортизация основных средств", где учитывается сумма накопленной амортизации основных средств;
2392 - "Резерв на обесценение основных средств", где учитываются операции, связанные с созданием и движением резерва на обесценение основных средств, числящихся на балансе государственного учреждения.";
абзац третий пункта 17 изложить в следующей редакции:
"2411 - "Незавершенное строительство", где учитываются затраты по незаконченным и не сданным в эксплуатацию объектам строительства (по возведению зданий и сооружений, монтажу оборудования, вооружений и военной техники);";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"16. 2300 – "Негізгі құралдар" кіші бөлімі негізгі құралдарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
2310 - "Жер" бюджеттен бөлінетін қаражаттың есебінен сатып алынған жердің кез-келген түрін, ормандарды, ішкі сулар мен пайдалы қазбалардың кен орындарын есепке алуға арналған;
2320 - "Ғимараттар" шоты объектілердің функционалдық міндетіне байланысты адамдар немесе жануарлардың тұруына болатын, заттарды сақтауға болатын, ұстап тұратын және қоршап тұратын немесе біріктірілген (ұстап тұратын және қоршап тұратын) конструкциялар бойынша объекттің тұрақты негізінде салынған әрбір жеке тұрған ғимаратты есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2321 - "Тұрғын емес үй ғимараттары", мұнда басқару органдары, әлеуметтік-мәдени және басқа ұйымдар пайдаланатын өндірістік-шаруашылық мақсаттағы ғимараттар (оқу орындарының, ауруханалардың, емханалардың және амбулаториялардың, қариялар мен мүгедектерге арналған үйлердің, балалар мекемелерінің, кітапханалардың, клубтардың, мұражайлардың, ғылыми-зерттеу институттарының, шеберханалардың) және басқа да
мемлекеттік мекемелердің ғимараттары есепке алынады;
2322 - "Тұрғын үй ғимараттары", мұнда толығымен немесе көбіне тұруға болатын мақсатқа арналған ғимараттар есепке алынады: толық немесе көбіне тұрғын үйге арналған ғимараттар (барлық пайдалы тұрғын және тұрғын емес алаңдардың 50%-нен кем болмайтын тұрғын бөлмелердің жалпы пайдалы алаңы);
2330 - "Құрылыстар" су айдағыштар, стадиондар, бассейндер, жолдар, көпірлер, ескерткіштер, парктердің, саябақтардың, қоғамдық бақтардың қоршаулары және басқа құрылысты есепке алуға арналған;
2340 - "Беру құрылғылары" электрлік, жылу және механикалық қуаттарды тасымалдау құралдары, және де байланыс пен электр тарату (кабельді) желілері, тұтынушыларға дейін сұйық және газ тәрізді заттарды магистральдық құбырлар арқылы ауыстыруға арналған қуаттарды трансформациялау және беру үшін қажетті, барлық аралық құрылғылары бар трансмиссиялар мен құбырларды есепке алу үшін арналған;
2350 - "Көлік құралдары" көшіруге арналған қозғалыс құралдарының барлық түрлерін есепке алу үшін арналған, олар мынадай жеке топтарға бөлінеді:
теміржол көлігінің жылжымалы құрамы (электровоздар, тепловоздар, мотодрезиндер, вагондар, платформалар, цистерналар);
су және автомобиль көлігі (теплоходтар, дизель-электроходтар, сүйретпелер, баржалар мен баркалар, қайықтар мен қызметтік қосымша құтқару қайықтары мен кемелері, жүзбелі айлақтар, желкенді кемелер, жүк таситын және жеңіл автомобильдер, тіркемелер, автосамосвалдар, автоцистерналар, автобустар, мамандандырылған автомобильдер, тартқыш тракторлар және басқа су және автомобиль көлігі);
әуе көлігі (ұшақтар, тікұшақтар);
ат көлігі (арбалар, шаналар);
өндіріс көлігі (электрокарлар, мотоциклдер, мотороллерлер, велосипедтер, қоларбалар мүгедектер арбасы және басқа өндіріс көлігі);
спорт көлігінің барлық түрлері;
2360 - "Машиналар мен жабдықтар" қуат машиналары мен жабдықтарды, жұмыс машиналары мен жабдықтарды, өлшеу аспаптарын, реттеу аспаптары мен қондырғыларын, зертхана жабдықтарын, компьютерлік жабдықтарды, дәрігерлік жабдықтарды, кеңсе жабдықтарын, криминалистикалық жабдықтарды мынадай жеке топтарға бөлінген өзге машиналар мен жабдықтарын есепке алуға арналған:
жылу және электр энергиясын өндіретін қуат машиналары мен жабдықтар, машина-генераторлар және судың, желдің энергиясын, сондай-ақ жылу және электр энергиясын қозғалыстың механикалық энергиясына айналдыратын машина-қозғағыштар;
өнім жасау және өндірістік мақсатта қызметтер көрсету процесінде және механикалық қозғағыштардың, адам және жануар күшінің көмегімен өндіріс процесінде еңбек затын ауыстыру барысында еңбек затына механикалық, жүк және жолаушы лифтілерін қоса алғанда термикалық және химиялық әсер етуге арналған жұмыс машиналары мен жабдықтары, машиналар, аппараттар мен жабдықтар;
криминалистикалық жабдық – құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың уәкілетті бөлімшелерінің сотқа дейінгі тергеуді техникалық-криминалистикалық қамтамасыз етуге арналған криминалистикалық шабадандар, сандық шағын, айналы, гибридтік фотоаппараттар, сандық бейнекамералар;
өлшеу аспаптары – дозаторлар, амперметрлер, барометрлер, ваттметрлер, су өлшегіштер, вакуумметрлер, вапориметрлер, вольтметрлер, биіктік өлшегіштер, гальванометрлер, геодезиялық аспаптар, гигроскоптар, индикаторлар, компастар, манометрлер, хронометрлер, арнаулы таразылар, өлшегіштер, көпфункционалды сағаттар, касса аппараттары және басқа өлшеу приборлары;
реттегіш аспаптар мен құрылғылар – оттегі-тыныс алу аспаптары, электрлі, пневматикалы және гидравликалы реттегіш қондырғылар, автоматты басқа тетіктері, орталықтандыру және топтау аппаратурасы, диспетчерлік бақылаудың желілік құрылғылары;
зертханалық жабдықтар – пирометрлер, реттегіштер, калориметрлер, ылғалдылықты анықтайтын аспаптар, айдау текшелері, газ өткізгіштікті сынайтын аспаптар, жыртылуға төзімділікті сынайтын аспап, микроскоптар, термостаттар, тұрақтандырғыштар, кергіш шкафтар және басқа зертханалық жабдықтар;
компьютерлік жабдықтар – дербес компьютерлер, процессорлар, іркіліссіз қорек көздері, мониторлар, принтерлер, сканерлер және басқа компьютерлік жабдықтар;
медициналық жабдықтар – медициналық жабдықтар (тіс-дәрігері креслосы, операциялық столдар, арнаулы жабдығы бар төсектер), арнаулы дезинфекциялық және дезинсекциялық жабдықтар, сүтханалар мен сүт станцияларының, қан құю станцияларының жабдықтары және басқа медициналық жабдықтар;
офистік жабдықтар – көшіргіш машиналар, факс-машиналар, құжаттарды жоюға арналған машиналар және басқалар және басқа офистік жабдықтар;
өзге машиналар мен жабдықтар – стадиондардың, спорт алаңдарының және спорт жайларының жабдықтары (оның ішінде спорт снарядтары), оқу орындарындағы кабинеттер мен зертханалардың жабдықтары, киноаппаратура, жарық беретін аппаратура, сахна жабдықтары, саз аспаптары, теледидарлар, таспалар, ұялы байланыс аппараттары, пейджерлер, радиоаппаратура, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелерінің мен ғылыми жұмыспен айналысатын басқа да ұйымдардың арнайы жабдықтары, АТС жабдықтары, механикалық өрт сөндіру сатылары, кір жуатын және тігін машиналары, тоңазытқыштар, шаңсорғыштар, ауа баптағыштар, қысқа толқынды пештер, бейнетіркегіштер, автодабылдағыштар, бағыттағыштар, бейнекамералар, жоғарыда тізбеленген топтарда көрсетілмеген басқа машиналар мен жабдықтар;
арттехқару-жарақ (атыс қаруы пистолеттер мен револьверлер, автоматты қару, арнаулы мергендік қару-жарақ, арнаулы (ерекше) мақсаттағы полиция бөлімшесінің қару-жарағы, оқу және спорт қаруы, жарық сигналдарын беру құралдары, әскери инженерлік мүлік, әскери химиялық мүлік, оптикалық аспаптар);
қару-жарақ және әскери техника;
2370 - "Аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы" аспаптар, өндірістік және шаруашылық құралдарды есепке алу үшін арналған және мынадай жеке топтарға бөлініп есептеледі:
аспаптар – механикаландырылған және механикаландырылмаған жалпы сипаттағы еңбек құралдары, сондай-ақ машиналарға бекітілген, материалдарды өңдеу үшін қолданылатын заттар. Оларға электр энергиясының, қысылған ауаның көмегімен жұмыс істейтін қолға ұстайтын механикаландырылған құралдарды (электродрелдер, бояу бүріккіштер, электр тітіркеткіштер, гайка бұрағыштар) қоса алғанда қол еңбегінің кесетін, ұратын, қысатын және тығыздайтын құралдары, сондай-ақ материалдарды өңдеуге, монтаж жұмыстарын жүргізуге арналған құралдар (қыспақтар, патрондар, бөлгіш тығындар, қозғағыштарды орнатуға және автомобильдердегі кардан біліктерін айналдыруға арналған құралдар);
өндірістік мүкәммал мен керек-жарақтар – жұмыс уақытында өндірістік операцияларды жеңілдетуге қызмет ететін өндірістік мақсаттағы заттар, жұмыс үстелдері, верстагтар, кафедралар, парталар және еңбекті қорғауға көмектесетін басқа жабдықтар, сұйық және сусымалы заттарды сақтауға арналған орынжайлар (бактар, амбарлар, сенектер, қамбалар), сауда шкафтары мен сөрелер, мүкәммал ыдыстар, жұмыс машиналарына жатқызуға болмайтын техникалық мақсаттағы заттар;
шаруашылық мүкәммал – кеңсе керек-жарақтары (қабырғалық жиһаз, гарнитуралар, құрамалы жиһаздар, тумбалар, демалыс бұрышы), жылжытпалы тосқауылдар, ілгіштер, гардеробтар, әр түрлі шкафтар, дивандар, үстелдер, орындықтар, креслолар, кітап сөрелері, жанбайтын шкафтар мен жәшіктер, сейфтер, еденде тұратын сағаттар, гектографтар, шапирографтар мен басқа да қолға ұстайтын көбейткіш және нөмірлегіш аппараттар, телефон аппараттары, желдеткіштер, жылжытпалы киіз үйлер, шатырлар (оттегілерінен басқа), кереуеттер (арнайы жабдығы бар кереуеттерден басқа), кілемдер, портъерлер, терезеге арналған торлар және басқа да шаруашылық мүкәммал, сондай-ақ өртке қарсы мақсаттағы заттар - гидропульттер, стендтер, қол сатылар;
басқа да өндірістік және шаруашылық мүкәммал – рамадағы картиналар, қола мүсіндер (бюсттер), мраморлы вазалар, шамдар (люстралар, бра), мемлекеттік рәміздер, тифлоқұралдар мен сурдоқұралдар, көрнекі насихаттау стендтері;
2380 - "Өзге негізгі құралдар" өзге негізгі құралдарды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2381 - "Мәдени мұра активтері", мұнда өзінің мәдени, экологиялық және тарихи мәніне байланысты мәдени мұра болатын активтер есепке алынады. Оларға тарихи ғимараттар мен монументтер, археологиялық қазба орындары, қорықтар мен табиғи қорғалатын аумақтар, өнер шығармалары, сондай-ақ құнына қарамастан мұражай құндылықтары жатқызылады;
2382 - "Кітапханалық қор", мұнда жекелеген кітаптардың құнына қарамастан кітапханалық қорлар есептеледі. Кітапханалық қорларға ғылыми, көркем және оқулық әдебиет, әдебиеттің арнаулы түрлері және басқа басылымдар енгізіледі;
2383 - "Өзге негізгі құралдар", мұнда:
жерді жақсарту бойынша күрделі шығындар есепке алынады. Жерді жақсарту жөніндегі күрделі шығындарға күрделі салымдар есебінен жүргізілетін (жер бөліктерін жобалау, алқаптарды егістік үшін отау, даланы тастар мен қой тастардан тазарту, түбірлерді кесу, жабайы өсімдіктерден арылту, көлшіктерді тазарту), ауыл шаруашылығына арналған жерді үстіртін жақсарту жөніндегі мәдени-техникалық шараларға арналған заттық сипатта емес (құрылыс салуға байланысты емес) шығындар жатады;
олардың құнына қарамастан, хайуанаттар паркіндегі және басқа сондай мекемелердегі жануарлар әлемнің экспонаттары;
сахналық қойылым құралдары (декорациялар, ағаш жиһаздары мен кәделік, бутафорлық заттар, театрлық және ұлттық костюмдер, бас киімдер, іш-киімдер, аяқ киімдер, париктер);
оқулық кинофильмдер, магнитті дискілер мен ленталар;
көшелердегі, алаңдардағы, парктердегі, бақтардағы, саябақтардағы, ұйымдардың аумағындағы, тұрғын үй аулаларындағы көгалдандыру және көріктендіру өсімдіктері, жанды қоршаулар, қар тосқындары мен егістікті қорғайтын жалдар, құмдар мен өзен жағалауларын бекітетін өскіндер, жар-қабақ өскіндері, ботаника бақтарының және ғылыми-зерттеу ұйымдары мен оқу орындарының ғылыми мақсаттарға арнап басқа қолдан өсірілген көпжылдық өскіндер;
өзге мүкәммал, су диспенсерлері, эмальді шелектер, кастрюльдер, табалар;
жұмыс малдары – жылқылар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа да жұмыс малдары (көліктік және спорт жылқыларын, қызметтік иттерді қосқанда);
басқа шоттардың тобына енгізілмеген өзге негізгі құралдар;
2390 - "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы" негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануына резерв сомасын есепке алу үшін арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
2391 - "Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы", мұнда негізгі құралдардың жинақталған амортизация сомасы есепке алынады;
2392 - "Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв", мұнда негізгі құралдардың құнсыздануына резерв құру мен оның қозғалысымен байланысты операциялар есепке алынады.";
17-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2411 - "Аяқталмаған құрылыс", мұнда аяқталмаған және пайдалануға тапсырылмаған объектілер құрылысы бойынша шығыстар есепке алынады (ғимараттар мен құрылыстарды тұрғазу, қондырғыны монтаждау бойынша, қару-жарақ пен әскери техника);";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Подраздел 3000 "Краткосрочные финансовые обязательства" предназначен для учета финансовых обязательств хозяйствующих субъектов, классифицируемых как краткосрочные.
Данный подраздел включает следующие счета:
3010 - "Краткосрочные внешние займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных внешних займов;
3020 - "Краткосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета краткосрочных полученных внутренних займов;
3030 - "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих краткосрочных финансовых обязательств, не указанных в других группах счетов;
3040 - "Краткосрочные обязательства по проектам ГЧП", предназначен для учета краткосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства.";
в части второй пункта 25:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"3112 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по целевым текущим трансфертам", где учитывается движение средств по целевым текущим трансфертам;";
абзац двадцать третий изложить в следующей редакции, текст на государственном языке не меняется:
"3152 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по взносам на обязательное социальное медицинское страхование", где отражаются операции, связанные с начислением взносов на обязательное социальное медицинское страхование с доходов работников, подлежащие уплате в фонд социального медицинского страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Подраздел 3200 "Краткосрочная кредиторская задолженность", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности.
Данный подраздел включает следующие счета:
3210 - "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками за приобретенные запасы, долгосрочные активы, принятые работы и потребленные услуги, включая расходы по доставке или переработке запасов, сроком погашения менее одного года;
3220 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по ведомственным расчетам, в том числе внутреннему кредитованию, сроком погашения менее одного года. Данный счет включает следующие субсчета:
3221 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по внутриведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений своей системы по внутриведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (внутреннее кредитование);
3222 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по межведомственным расчетам", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности государственных учреждений по межведомственным расчетам, в том числе по суммам кредитов, полученных за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (внутреннее кредитование);
3230 - "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам", предназначен для учета расчетов со стипендиатами по начислению и выплате стипендии студентам, магистрантам, докторантам и аспирантам вузов, научно-исследовательских государственных учреждений и учащимися школ, колледжей, профтехшкол, слушателями курсов;
3240 - "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами", предназначен для учета расчетов с рабочими и служащими по оплате труда, прочим расчетам, командировочным расходам, выдаваемым прочим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорту. Данный счет включает следующие субсчета:
3241 - "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда", где учитываются задолженность по оплате труда, суммы компенсационного характера, разовые выплаты (материальная помощь, поощрения и другие аналогичные выплаты), подлежащие выплате работникам государственных учреждений, а также отражаются суммы, подлежащие удержанию с заработной платы работников;
3242 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по исполнительным документам", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы, стипендий, по исполнительным листам и другим документам в пользу третьих лиц для перечисления на их лицевые счета в течение периода не более одного года;
3243 - "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по депонированным суммам", где учитывается сумма заработной платы и стипендий, не полученные работниками, стипендиатами в установленный срок;
3244 - "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по социальному пособию по временной нетрудоспособности", где учитываются начисленные и выплаченные социальные пособия по временной нетрудоспособности;
3245 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов", где учитываются удержанные из заработной платы работников членские профсоюзные взносы при безналичной системе расчетов с профсоюзными организациями (на основании письменных заявлений членов профсоюзов);
3246 - "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками по неиспользованным отпускам", где учитывается сумма резерва (обязательства) по накапливаемым неиспользованным отпускам работников;
3247 - "Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих на основании письменного заявления каждого в отдельности работника, пожелавшего перечислять заработную плату по безналичным расчетам на банковские счета;
3248 - "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками", где учитываются суммы, удержанные из заработной платы по поручениям рабочих и служащих в уплату страховых платежей по договорам страхования путем безналичных расчетов с органами страхования, сумм на погашение ссуды, полученной в банке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (на основании письменных заявлений работников), задолженность работникам по подотчетным суммам, подлежащие погашению в течение срока не более одного года;
3249 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам", где учитывается задолженность по командировочным суммам, подлежащая к выдаче в соответствии с законодательством Республики Казахстан о физической культуре и спорту;
3250 - "Краткосрочные вознаграждения к выплате", предназначен для учета краткосрочных вознаграждений к выплате по полученным займам, финансовой аренде и прочим вознаграждениям;
3260 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по аренде;
3270 - "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", предназначен для учета прочей краткосрочной кредиторской задолженности, не указанной в других группах счетов. Данный счет включает следующие субсчета:
3271 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения", где учитываются суммы, поступившие государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан от физических и (или) юридических лиц на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, а также изъятые суммы и личные деньги, зарплата, пенсия, пособия и иные доходы осужденных и следственно-арестованных лиц, удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам;
3272 - "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", где отражаются суммы тиынов, не выплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа со сроком до одного года, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения;
3273 - "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", где учитывается прочая краткосрочная кредиторская задолженность со сроком до одного года, не указанная в других группах счетов, в том числе сумма задолженности за гонорары, выплачиваемые за работы и выступления по договорам;
3280 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:
3281 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, кроме налога на добавленную стоимость (далее – НДС), и таможенным платежам, в течение периода менее одного года;
3282 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", предназначен для учета операций по оплате начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком декларации;
3283 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", предназначен для учета операций по возврату начисленной суммы НДС согласно представленной налогоплательщиком дополнительной декларации;
3284 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", предназначен для учета операций по расчетам с плательщиками неналоговых поступлений в бюджет, в течение периода менее одного года;
3285 - "Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС", предназначен для учета операций по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза, в течение периода менее одного года.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"24. 3000 "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі қысқа мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттардың топтарын қамтиды:
3010 - "Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар", алынған қысқа мерзімді сыртқы қарыздарды есепке алуға арналған;
3020 - "Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар", алынған қысқа мерзімді ішкі қарыздарды есепке алуға арналған;
3030 - "Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер есепке алынады;
3040 - "МЖӘ жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.";
25-тармақтың екінші бөлігінде:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3112 - "Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша қаражат қозғалысы есепке алынады;";
жиырма үшінші абзацына орыс тілінде өзгеріс енгізілген, мемлекеттік тіліндегі мәтін өзгермейді;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. 3200 "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімі қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
3210 - "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" өтеу мерзімі бір жылға дейінгі жеткізушілер мен мердігерлерге қорларды жеткізу және қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда сатып алынған қорлар, ұзақ мерзімді активтер, қабылданған жұмыстар мен тұтынылған қызметтер үшін есеп айырысуға қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған;
3220 - "Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" ведомстволық есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ өтеу мерзімі бір жылдан аспайтын ішкі кредит беру бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3221 - "Ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" ішкі ведомстволық есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ қайтарылу негізінде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3222 - "Ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" ведомствоаралық есеп айырысулар бойынша, сондай-ақ қайтарылу негізінде республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен алынған кредиттер сомалары бойынша мемлекеттік мекемелердің қысқа мерзімді кредиторлық берешегін есепке алуға арналған;
3230 - "Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жоғары оқу орындарының студенттеріне, магитранттарға, докторанттарға және аспиранттарға, ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелердің және мектептердің, колледждердің, кәсіптік-техникалық мектептердің оқушылары, курстардың тыңдаушылары стипендиялар есептеу және төлеу бойынша стипендианттармен есеп айырысуын есепке алу үшін арналған;
3240 - "Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жұмысшылармен және қызметшілермен еңбекақы төлеу, өзге де есеп айырысулар, Қазақстан Республикасының Дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес өзге тұлғаларға берілетін іссапар шығыстары бойынша есеп айырысуларды есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3241 - "Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне төленуге тиісті еңбекақы, компенсациялық төлемдер, бір реттік төлемдер (материалдық көмек, ынталандыру және басқа да ұқсас төлемдер) және қызметкердің еңбекақысынан ұсталуға тиісті сомалар есепке алынады;
3242 - "Атқару құжаттары бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда бір жылдан артық емес кезең ішінде олардың жеке шоттарына аудару үшін басқа тұлғаның пайдасы үшін жалақы төлемдерінен, стипендиялардан, атқарушы парақтары мен басқа құжаттар бойынша ұсталған сомалар есепке алынады;
3243 - "Депоненттелген сома бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда жұмыскерлер мен студенттердің белгіленген мерзімде алынбаған жалақы төлемдері мен шәкіртақылардың сомалары есепке алынады;
3244 - "Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша әлеуметтік жәрдемақы есептеу және төлеу бойынша есеп айырысулары есепке алынады;
3245 - "Кәсіподақтық мүшелік жарна сомаларын қолма-қол емес аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің еңбекақы сомаларынан кәсіподақ ұйымдарымен қолма-қол емес есеп айырысу жүйесінде ұсталынатын ұсталымдар есепке алынады (кәсіподақ мүшесінің жазбаша мінездемесі негізінде);
3246 - "Пайдаланылмаған демалыс бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлердің жинақталған пайдаланылмаған демалыс бойынша резерв (міндеттемелер) сомасы есепке алынады;
3247 - "Банктерге салымдар бойынша шоттарға аударылған қолма-қол ақшасыз аударымдар бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің жеке жазбаша өтініші негізінде еңбекақысынан ұсталынатын, яғни еркі бойынша еңбекақысын банк шоты арқылы қолма-қол емес есеп айырысу негізінде аудару бойынша кредиторлық берешектер сомасы есепке алынады;
3248 - "Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда қызметкерлер мен жұмыскерлердің тапсырмасы бойынша сақтандыру органдарымен қолма қол емес есеп айырысу жолымен сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдері, Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес бекітілген негізде (қызметкердің жазбаша өтініші негізінде) банктен алынған қарыз сомасын төлеу бойынша, есеп беретін сома бойынша бір жылдан артық емес негізде төленуге жататын қызметкерлердің еңбекақысынан ұсталатын сомалар есепке алынады;
3249 - "Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының Дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасына сәйкес берілуге жататын іссапар сомалары бойынша берешек есепке алынады;
3250 - "Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" алынған қарыздар, қаржылық жал және өзге де сыйақылар бойынша төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақыларды есепке алу үшін арналған;
3260 - "Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алу үшін арналған;
3270 - "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектерді есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3271 - "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", мұнда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша сомасы есепке алынады және де сотталғандар мен тергеуге алынып сотталған тұлғалардан алынған сомасы мен жеке ақшалары, сотталғандардың жалақыдан ұсталған сомасы, зейнетақылары, жәрдемақылары және өзге де табыстары қаражат есепке алынады;
3272 - "Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысу", мұнда қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себебі бойынша қызметкер жұмыстан босатылған, стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған, атқару қағазының немесе басқа да құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда төленбеген немесе артық төленген тиындардың сомалары есепке алынады;
3273 - "Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер", мұнда алдыңғы топтарда көрсетілмеген бір жыл мерзімге дейінгі өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешектер, оның ішінде сақтандыру бойынша жұмыстар мен қатысып сөз сөйлеу үшін, гонорар үшін берешек сомасы есепке алынады;
3280 - "Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
3281 - "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", қосылған құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) басқа, бір жылдан аз кезең ішіндегі бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3282 - "ҚҚС төлеу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын төлеу жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3283 - "ҚҚС қайтару жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек", салық төлеуші ұсынған қосымша декларацияға сәйкес есептелген ҚҚС сомасын қайтару жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған;
3284 - "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер жөнінде төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алуға арналған;
3285 - "ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", бір жылдан кем кезең ішінде Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша операцияларды есепке алуға арналған.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Подраздел 4000 "Долгосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета финансовых обязательств, классифицируемых как долгосрочные.
Данный подраздел включает следующие счета:
4010 - "Долгосрочные внешние займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным внешним займам, срок погашения которых превышает год;
4020 - "Долгосрочные внутренние займы полученные", предназначен для учета обязательств по полученным внутренним займам, срок погашения которых превышает год;
4030 - "Прочие долгосрочные финансовые обязательства", предназначен для учета прочих долгосрочных обязательств, не указанных в предыдущих счетах;
4040 - "Долгосрочные обязательства по проектам ГЧП", предназначен для учета долгосрочных финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Подраздел 5000 "Финансирование" предназначен для учета источников финансирования.
Данный подраздел включает счет:
5010 - "Финансирование капитальных вложений". Данный счет включает субсчет:
5012 - "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов", предназначен для учета, выделенного из государственного бюджета финансирования за счет внешних займов и связанных грантов.";
пункты 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"42. Подраздел 6000 "Доходы от необменных операций" предназначен для учета доходов от необменных операций (доходов, полученных без непосредственной передачи в обмен эквивалентной стоимости).
Данный подраздел включает следующие счета:
6010 - "Доходы от финансирования текущей деятельности", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного на содержание и текущую деятельность государственного учреждения по индивидуальному плану финансирования, за счет других бюджетов, по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их;
6020 - "Доходы от финансирования капитальных вложений", предназначен для признания дохода от финансирования капитальных вложений за счет бюджетного финансирования;
6030 - "Доходы по трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов. Данный счет включает следующие субсчета:
6031 - "Доходы по трансфертам физическим лицам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
6032 - "Доходы по целевым текущим трансфертам", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых текущих трансфертов;
6033 - "Доходы по целевым трансфертам на развитие", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления целевых трансфертов на развитие;
6034 - "Доходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов органам местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
6035 - "Доходы по трансфертам общего характера", предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов общего характера;
6036 - "Доходы по прочим трансфертам" предназначен для признания дохода государственным учреждением от финансирования, полученного для перечисления трансфертов Фонду социального медицинского страхования и в Национальный фонд Республики Казахстан;
6040 - "Доходы от финансирования по выплате субсидий", предназначен для признания дохода государственным учреждением по полученным субсидиям;
6050 - "Доходы от благотворительной помощи", предназначен для признания полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) полученных активов в виде доходов от филантропической и (или) спонсорской и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине;
6060 - "Доходы по грантам", предназначен для учета полученного государственным учреждением связанного гранта;
6070 - "Доходы от поступления займов", предназначен для признания дохода от поступления внешних и внутренних займов. Данный счет включает следующие субсчета:
6071 - "Доходы от поступления внешнего займа", предназначен для признания дохода от поступления внешнего займа;
6072 - "Доходы от поступления внутреннего займа", предназначен для признания дохода от поступления внутреннего займа;
6080 - "Прочие доходы от необменных операций", предназначен для признания дохода от прочих безвозмездных поступлений в бюджет. Данный счет включает следующие субсчета:

"31. 4000 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімі ұзақ мерзімді ретінде жіктелетін қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
4010 - "Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4020 - "Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар" өтеу мерзімі бір жылдан асатын алынған ішкі қарыздар бойынша міндеттемелерді есепке алуға арналған;
4030 - "Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер", онда алдыңғы шоттарда көрсетілмеген өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер есепке алынады;
4040 - "МЖӘ жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер", мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелерді есепке алуға арналған.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. 5000 "Қаржыландыру" кіші бөлімі қаржыландыру көзін есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шотты қамтиды:
5010 - "Күрделі салымдарды қаржыландыру". Бұл шот мынадай қосалқы шотты қамтиды:
5012 - "Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар
есебінен қаржыландыру" мемлекеттік бюджеттен бөлінген сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен қаржыландыруды есепке алуға арналған.";
42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. 6000 "Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі айырбас емес операциялардан алынған кірістерді (тікелей берместен, балама құнына айырбастау ретінде алынған кірістерді) есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6010 - "Ағымдағы қызметті қаржыландырудан алынатын кірістер", республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша, басқа бюджеттер есебінен жеке қаржыландыру жоспары бойынша мемлекеттік мекемені ұстауға және оның ағымдағы қызметіне арнап алынған қаржыландырудан түсетін кірісті тануға арналған;
6020 - "Күрделі салымдарды қаржыландырудан алынатын кірістер", бюджеттік қаржыландыру есебінен күрделі салымдарды қаржыландырудан түскен кірісті тануға арналған;
6030 - "Трансферттер бойынша кірістер", трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6031 - "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша кірістер", мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түскен кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6032 - "Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер", нысаналы ағымдағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6033 - "Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер", нысаналы даму трансферттерін аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6034 - "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6035 - "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша кірістер", жалпы сипаттағы трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6036 - "Басқа да трансферттер бойынша кірістер" Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына трансферттерді аудару үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6040 - "Субсидияларды төлеу жөніндегі қаржыландырудан түсетін кірістер", алынған субсидиялар бойынша кірісті мемлекеттік мекеменің тануына арналған;
6050 - "Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер", филантропиялық және (немесе) демеушілік және (немесе) меценаттық қызмет кірістері түрінде алынған активтерді тануға арналған;
6060 - "Гранттар бойынша кірістер", мемлекеттік мекеме алған байланысты грантты есепке алуға арналған;
6070 - "Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы және ішкі қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:
6071 - "Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6072 - "Ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістер", ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістерді тануға арналған;
6080 - "Айырбас емес операциялардан алынатын өзге кірістер", бюджетке түсетін өзге де өтеусіз түсімдерден түсетін кірістерді тануға арналған. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарды қамтиды:

6081 - "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода от налоговых поступлений и таможенных платежей в бюджет, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) от 25 декабря 2017 года и таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан;
6082 - "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", предназначен для признания дохода по неналоговым поступлениям, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан, таможенным законодательством Евразийского экономического союза и/или Республики Казахстан и иными законодательными актами Республики Казахстан, за исключением поступлений от государственной собственности (доли участия, дивиденды, чистый доход государственных предприятий, вознаграждения по кредитам и депозитам, арендной платы), от реализации товаров, работ, услуг и иного имущества, признанные как доходы от управления активами, от реализации товаров, работ, услуг и от выбытия долгосрочных активов;
6083 - "Доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления доходов по трансфертам, в том числе субвенциям, поступивших из областного бюджета и (или) бюджета района (города областного значения) для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
6084 - "Прочие доходы местного самоуправления", предназначен для признания органами местного самоуправления прочих доходов, поступивших из других источников для реализации функций местного самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
6085 - "Поступление трансфертов в бюджет", предназначен для признания доходов, поступивших в соответствующий бюджет в виде трансфертов (бюджетные субвенции, бюджетные изъятия, поступления из Национального фонда Республики Казахстан, целевые трансферты и другие трансферты в республиканский и местный бюджеты);
6086 - "Доходы от финансирования проектов ГЧП", предназначен для признания дохода от финансирования, полученного для выполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;
6090 - "Возврат остатков бюджетных средств", предназначен для отражения возврата сумм остатков бюджетных средств на конец финансового года, признанных ранее государственным учреждением как доходы от финансирования.

6081 - "Бюджетке түсетін салық түсімдерінен алынатын кірістер", "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінде (Салық кодексі) және Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген бюджетке түсетін салықтық түсімдер мен кедендік төлемдерден түсетін кірісті тануға арналған;
6082 - "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", мемлекеттік меншіктен (қатысу үлестері, дивидендтер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі, кредиттер мен депозиттер бойынша сыйақылар, жалдау ақысы), активтерді басқарудан түсетін кірістер ретінде танылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді және өзге де мүлікті өткізуден, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін және ұзақ мерзімді активтердің кетуінен түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, Еуразиялық экономикалық одақтың және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген салықтық емес түсімдер бойынша түсетін кірісті тануға арналған;
6083 - "Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін облыстық бюджеттен және (немесе) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен түскен трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;
6084 - "Жергілікті өзін-өзі басқарудың басқа да кірістері", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыру үшін басқа көздерден түскен басқа да кірістерді жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тануына арналған;
6085 - "Трансферттердің бюджетке түсуі", тиісті бюджетке трансферттер (бюджеттік субвенциялар, бюджеттік алып қоюлар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетін түсімдер, республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін нысаналы трансферттер мен асқа да трансферттер) түрінде түскен кірістерді тануға арналған;
6086 - "МЖӘ жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер", мемлекеттік – жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін алынған қаржыландырудан түсетін кірістерді тануға арналған;
6090 - "Бюджет қаражатының қалдықтарын қайтару", бұрын мемлекеттік мекеме қаржыландырудан түсетін кірістер ретінде таныған, қаржы жылының аяғында қалған бюджет қаражатының қалдықтары сомасының қайтарылуын көрсетуге арналған.

43. Подраздел 6100 "Доходы от обменных операций", предназначен для признания доходов от реализации товаров, работ и услуг.
Данный подраздел включает следующие счета:
6110 - "Доходы от реализации товаров, работ и услуг", предназначен для учета доходов, полученных от передачи в обмен другой стороне эквивалентной стоимости (в виде товаров, услуг или возможности использования активов), в том числе от реализации товаров из государственного материального резерва.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Подраздел 6300 "Прочие доходы", предназначен для учета доходов, не указанных в других подразделах.
Данный подраздел включает следующие счета:
6310 - "Доходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета доходов от изменений справедливой стоимости долгосрочных активов (биологических активов, инвестиционной недвижимости и финансовых инструментов);
6320 - "Доходы от выбытия долгосрочных активов", предназначен для учета доходов от выбытия долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций), основного капитала и финансовых активов государства;
6330 - "Доходы от безвозмездного получения активов", предназначен для признания доходов от безвозмездного получения активов от физических и юридических лиц (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, незавершенного строительства и капитальных вложений, нематериальных активов, долгосрочных финансовых инвестиций, запасов и денежных средств);
6340 - "Доходы от курсовой разницы", предназначен для учета доходов от курсовой разницы, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
6350 - "Доходы от компенсации убытков", предназначен для учета доходов, полученных при компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон;
6360 - "Прочие доходы", предназначен для учета доходов от списания кредиторской задолженности, по которой истек срок исковой давности, от излишков основных средств, материалов, выявленных при инвентаризации, от возмещения недостачи, от продажи краткосрочных финансовых инвестиций, от привеса и приплода молодняка, от ликвидации основных средств, и доходов, не отраженных в других группах счетов;
6370 - "Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим", предназначен для признания дохода по поступлениям в Фонд компенсации потерпевшим в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6380 - "Доходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения.";
абзац восьмой пункта 48 изложить в следующей редакции:
"7070 - "Расходы на командировки", предназначен для учета расходов, связанных с командировками работников государственного учреждения и лиц, не являющихся работниками государственного учреждения (внутри и за пределами страны);";

43. 6100 "Айырбас операциялардан алынатын кірістер" кіші бөлімі тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістерді тануға арналған.
Бұл кіші бөлім мына шотты қамтиды:
6110 - "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынатын кірістер", мұнда басқа жаққа баламалы құнымен айырбасқа беруден алынған кірістерді есепке алуға арналған (тауарлар, қызметтер немесе активтерді пайдалану мүмкіндігі түрінде).";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. 6300 "Өзге кірістер" кіші бөлімі басқа кіші бөлімдерде көрсетілмеген кірістерді есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
6310 – "Әділ құнның өзгеруінен түсетін кірістер", ұзақ мерзімді активтердің әділ құны өзгеруінен түсетін (биологиялық активтерді, инвестициялық жылжымайтын мүлікті және қаржы құралдарын) кірістерді есепке алуға арналған;
6320 - "Ұзақ мерзімді активтердің шығуынан алынатын кірістер", активтердің (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік және материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары), негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерінің кетуінен алынатын кірістерді есепке алуға арналған;
6330 - "Активтерді өтеусіз алудан түсетін кірістер" жеке және заңды тұлғалардан активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары, қорлар мен ақшалай қаражат) өтеусіз алудан түсетін кірістерді тануға арналған;
6340 - "Бағамдық айырмадан түсетін кірістер" валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсетудің нәтижесінде туындайтын бағамдық айырмадан түсетін кірістерді есепке алуға арналған;
6350 - "Шығындарды өтеуден түсетін кірістер" үшінші жақтан өтеу кезінде (активтердің құнсыздануынан бұрын танылған шығындар) алынған кірістерді есепке алуға арналған;
6360 - "Өзге кірістер" талап ету мерзімі аяқталған кредиторлық берешекті есептен шығаруда, түгендеуде артық шыққан негізгі құралдарды, қорларды, жетіспеушіліктің орнын толтырудан, қысқа мерзімді қаржылық инвестицияларды сатудан, төлдердің салмағының артуынан және төлдеуінен, негізгі құралдарды жоюдан және шоттардың басқа топтарында көрсетілмеген басқа да кірістерді есепке алуға арналған;
6370 - "Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер", Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдер бойынша кірісті тануға арналған;
6380 - "Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер" бағалы қағаздардың номинал құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырманы есепке алуға арналған.";
48-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7070 - "Іссапарларға арналған шығыстар" мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің және мемлекеттік мекеме қызметкерлері болып табылмайтын тұлғалардың іссапарларымен (ел ішінде және шет елде) байланысты шығыстарды есепке алуға арналған;";

пункты 49, 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"49. Подраздел 7200 "Расходы по бюджетным выплатам", предназначен для учета расходов по бюджетным выплатам.
Данный подраздел включает следующие счета:
7210 - "Расходы по трансфертам", предназначен для учета расходов по целевым трансфертам, а также трансфертам физическим лицам, не являющимся работниками государственного учреждения;
7220 - "Расходы по выплатам пенсий и пособий", предназначен для учета расходов по выплате пенсии и пособий на основании отчета Государственной корпорации "Правительство для граждан";
7230 - "Расходы по субсидиям", предназначен для учета расходов по субсидиям, выплаченным из бюджета физическим и юридическим лицам, в том числе крестьянским и фермерским хозяйствам;
7240 - "Расходы по трансфертам общего характера", предназначен для учета расходов по бюджетным субвенциям и изъятиям, производимым в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
7250 - "Расходы по трансфертам местного самоуправления", предназначен для учета местным уполномоченным органом по исполнению бюджета расходов по трансфертам, в том числе субвенциям, переданным местным органам самоуправления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
7260 - "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет", предназначен для учета расходов по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов по расчетам с плательщиками;
7270 - "Расходы по прочим трансфертам", предназначен для учета расходов по трансфертам Фонду социального медицинского страхования и в Национальный фонд Республики Казахстан.
50. Подраздел 7300 "Расходы по управлению активами", предназначен для учета расходов по управлению активами.
Данный подраздел включает следующие счета:
7310 - "Расходы по вознаграждениям", предназначен для учета начисленных расходов по выплате вознаграждений (интересов) по займам, за пользование средствами, заимствованными на внутренних (внешних) рынках капитала, по финансовой аренде, по проектам государственно-частного партнерства;
7320 - "Прочие расходы по управлению активами", предназначен для учета прочих расходов по управлению активов, не указанных в других группах счетов;
7330 - "Расходы по ГЧП", предназначен для учета расходов по проектам государственно-частного партнерства.
51. Подраздел 7400 "Прочие расходы" предназначен для учета прочих расходов, не указанных в других подразделах.
Данный подраздел включает следующие счета:
7410 - "Расходы от изменения справедливой стоимости", предназначен для учета расходов от изменения справедливой стоимости активов (краткосрочных финансовых инвестиций, долгосрочных финансовых инвестиций, биологических активов, инвестиционной недвижимости);
7420 - "Расходы по выбытию долгосрочных активов", предназначен для учета расходов по выбытию долгосрочных активов (основных средств, биологических активов, инвестиционной недвижимости, нематериальных активов, объектов незавершенного строительства и капитальных вложений, долгосрочных финансовых инвестиций);
7430 - "Расходы по курсовой разнице", предназначен для учета расходов по курсовой разнице, возникающей в результате отражения в отчетах одинакового количества единиц иностранной валюты, выраженной в валюте отчетности с использованием разных обменных курсов валют;
7440 - "Расходы от обесценения активов", предназначен для учета расходов по созданию резервов на обесценение активов;
7450 - "Расходы по созданию резервов", предназначен для учета расходов по созданию резервов по сомнительным долгам;
7460 - "Прочие расходы", предназначен для учета расходов, не указанных в других группах счетов;
7470 - "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов", предназначен для учета проведенных расходов из республиканского и местных бюджетов;
7480 - "Расходы от размещения ценных бумаг", предназначен для учета отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения.";
абзацы третий и четвертый части второй пункта 53 изложить в следующей редакции:
"счет 02 - "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению". На данном счете учитываются имущество, поступившее в состав государственного имущества по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, запасы, принятые государственным учреждением на ответственное хранение, включая спецоборудование, полученное от заказчиков для выполнения научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам, а также запасы, оплаченные по централизованному снабжению;
счет 03 - "Бланки строгой отчетности". На данном счете учитываются находящиеся на хранении и выдаваемые под отчет бланки строгой отчетности (фирменные бланки государственных учреждений, оплаченные талоны на питание, оплаченные путевки в дома отдыха, санатории и туристические базы, полученные извещения на почтовые переводы, почтовые марки и марки госпошлины, бланки трудовых книжек);";
в приложении 1 к Плану счетов:
в разделе 1 "Краткосрочные активы":
после строки:
"

49, 50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"49. 7200 - "Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7210 - "Трансферттер бойынша шығыстар", нысаналы трансферттер, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7220 - "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша шығыстар", "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына зейнетақыларды төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөніндегі шығыстарын есепке алуға арналған;
7230 - "Субсидиялар бойынша шығыстар", субсидиялар бойынша шығыстарды, оның ішінде шаруа қожалықтары мен фермерлік шаруашылықтарға субсидиялар беру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7240 - "Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша шығыстар", Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүргізілетін субвенциялар мен алып қоюлар бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7250 - "Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар", Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасына сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілген трансферттер, оның ішінде субвенциялар бойынша шығыстарды жергілікті уәкілетті органның есепке алуына арналған;
7260 - "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар", төлеушілермен есеп айырысу бойынша бұдан бұрын есептелген кірістерді түзету кезінде туындайтын бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерді азайту жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған;
7270 - "Басқа да трансферттер бойынша шығыстар" Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына берілетін трансферттер бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
50. 7300 "Активтерді басқару бойынша шығыстар" кіші бөлімі активтерді басқару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7310 - "Сыйақылар бойынша шығыстар" шоты қарыздар, пайдаланылған құралдар, сыртқы және ішкі капитал нарығында, қаржылық жал, мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7320 - "Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" шоты алдыңғы шоттар топтарында көрсетілмеген активтерді басқару бойынша өзге шығыстарды есепке алуға арналған;
7330 - "МЖӘ жөніндегі шығыстар", мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша жөніндегі шығыстарды есепке алуға арналған.
51. 7400 "Өзге шығыстар" кіші бөлімі алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген өзге шығыстарды есепке алуға арналған.
Бұл кіші бөлім мынадай шоттарды қамтиды:
7410 - "Әділ құнының өзгеруі бойынша шығыстар" шоты активтердің (қысқа мерзімді қаржылық инстициялар, ұзақ мерзімді қаржылық инстициялар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік) әділ құнын өзгертуден түсетін шығыстарды есепке алуға арналған;
7420 - "Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар" шоты активтерді (негізгі құралдар, биологиялық активтер, инвестициялық жылжымайтын мүлік, материалдық емес активтер, аяқталмаған құрылыс объектерлер және күрделі салымдар, ұзақ мерзімді қаржылық инстициялар) қайтарымсыз беру немесе есептен шығару бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7430 - "Бағамдық айырма бойынша шығыстар" шоты валюталардың әртүрлі айырбас бағамдарын пайдалана отырып есептілік валютасында көрсетілген шетелдік валюта бірліктерінің бірдей санын көрсетудің нәтижесінде туындайтын бағамдық айырма бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7440 - "Активтердің құнсыздануы бойынша шығыстар" шоты активтердің құнсыздануынан резервті құру бойынша шығыстарын есепке алу үшін арналған;
7450 - "Резервтерді құру жөніндегі шығыстар" күмәнді борыштар жөніндегі резервтерді құру бойынша шығыстарды есепке алуға арналған;
7460 - "Өзге шығыстар", мұнда алдыңғы шоттар топтарында көрсетімеген шығыстарды есепке алуға арналған;
7470 - "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар", республикалық және жергілікті бюджеттерден жүргізілген шығыстарды есепке алуға арналған;
7480 - "Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар", бағалы қағаздардың номинал құны мен оларды іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы теріс айырманы есепке алуға арналған.";
53-тармақтын екінші бөлігінің үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"02 - "Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" шоты. Бұл шотта Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасында көзделген өзге негіздер бойынша мемлекеттік мүліктің құрамына кірген мүліктер, шарттар бойынша ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды орындау үшін алынған арнаулы жабдықтарды қоса алғанда, мемлекеттік мекеме жауаптылықпен сақтауға қабылдаған қорлар, сондай-ақ орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар есепке алынады;
03 - "Қатаң есептілік бланкілері" шоты. Бұл шотта сақтаудағы және есепке берілетін қатаң есептілік бланкілері (мемлекеттік мекемелердің фирмалық бланкілері, тамақтануға төленген талондар, демалыс үйлеріне, шипажайлар мен түристік базаларға төленген жолдамалар, пошталық маркалар мен мемлекеттік баж маркаларына алынған хабарламалар, еңбек кітапшалары бланкілері) есепке алынады;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шоттар жоспарының 1-қосымшада:
"1 "Қысқа мерзімді активтер" деген бөлімде:
"

1047
КСН местных бюджетов
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
1048
КСН Фонда компенсации потерпевшим
";
строки:
"
1061
Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам
1062
Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам
";
изложить в следующей редакции:
"
1061
Специальный счет связанного гранта
1062
Специальный счет внешнего займа
";
строку:
"
1087
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов
";
изложить в следующей редакции:
"
1087
Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
1088
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП
";
после строки:
"
1095
Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
1096
Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП
";
"
1216
Краткосрочная дебиторская задолженность по выплате пенсий и пособий
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
1217
Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования
";
строку:
"
1260
Краткосрочная дебиторская задолженность работников
";
изложить в следующей редакции:
"
1260
Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц
";
после строки:
"
1262
Краткосрочная дебиторская задолженность по другим видам расчетов с работниками
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
1263
Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
";
строку:
"
1294
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства
";
изложить в следующей редакции:
"
1294
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
1295
Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства
";
в разделе 3 "Краткосрочные обязательства":
строки:
"
3010
Краткосрочные займы полученные
3020
Прочие краткосрочные финансовые обязательства
";
изложить в следующей редакции:
"
3010
Краткосрочные внешние займы полученные
3020
Краткосрочные внутренние займы полученные
";
дополнить строками следующего содержания:
"
3030
Прочие краткосрочные финансовые обязательства

1047
Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
";
деген жолдан кейін:
"
1048
Жәбірленушілерге өтемақы қоры ҚБШ
";
деген жолмен толықтырылсын;
мына жолдар:
"
1061
Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты
1062
Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
1061
Байланысты гранттың арнайы шоты
1062
Сыртқы қарыздың арнайы шоты
";
мына жол:
"
1087
Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
1087
Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
";
"
1088
МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
";
деген жолмен толықтырылсын;
"
1095
Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
";
деген жолдан кейін:
"
1096
МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
";
деген жолмен толықтырылсын;
"
1216
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеуге трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
";
деген жолдан кейін:
"
1217
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
";
деген жолмен толықтырылсын;
мына жол:
"
1260
Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
1260
Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа
мерзімді дебиторлық берешегі
";
"
1262
Қызметкерлермен басқа есеп айырысу түрлері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
";
деген жолдан кейін:
"
1263
Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
";
деген жолмен толықтырылсын;
мына жол:
"
1294
Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
1294
Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
";
мынадай жолмен толықтырылсын:
"
1295
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
";
3 "Қысқа мерзімді міндеттемелер" деген бөлімде:
мына жолдар:
"
3010
Қысқа мерзімді алынған қарыздар
3020
Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
3010
Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
3020
Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар
";
мынадай жолдармен толықтырылсын:
"
3030
Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер

3040
Краткосрочные обязательства по проектам ГЧП
";
строку:
"
3240
Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
";
изложить в следующей редакции:
"
3240
Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
";
после строки:
"
3248
Прочая краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
3249
Краткосрочная кредиторская задолженность по прочим подотчетным суммам
";
после строки:
"
3284
Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
3285
Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС
";
в разделе 4 "Долгосрочные обязательства":
строки:
"
4010
Долгосрочные займы полученные
4020
Прочие долгосрочные финансовые обязательства
";
изложить в следующей редакции:
"
4010
Долгосрочные внешние займы полученные
4020
Долгосрочные внутренние займы полученные
";
дополнить строками следующего содержания:
"
4030
Прочие долгосрочные финансовые обязательства
4040
Долгосрочные обязательства по проектам ГЧП
";
в разделе 6 "Доходы":
после строки:
"
6035
Доходы по трансфертам общего характера
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
6036
Доходы по прочим трансфертам
";
строку:
"
6070
Доходы от финансирования за счет внешних займов
";
изложить в следующей редакции:
"
6070
Доходы от поступления займов
";
дополнить строками следующего содержания:
"
6071
Доходы от поступления внешнего займа
6072
Доходы от поступления внутреннего займа
";
после строки:
"
6085
Поступление трансфертов в бюджет
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
6086
Доходы от финансирования проектов ГЧП
";
строки:
"
6120
Поступления от реализации основного капитала
6130
Поступления от реализации финансовых активов капитала
";
исключить;
после строки:
"
6360
Прочие доходы
";
дополнить строками следующего содержания:
"
6370
Доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим
6380
Доходы от размещения ценных бумаг
";
в разделе 7 "Расходы":
после строки:
"
7260
Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
7270
Расходы по прочим трансфертам
";
после строки:
"
7320
Прочие расходы по управлению активами
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
7330
Расходы по ГЧП
";
после строки:
"
7470
Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
";
дополнить строкой следующего содержания:
"
7480
Расходы от размещения ценных бумаг
";
в приложении 3 к Плану счетов:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Поступление на специальный счет внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по целевым трансфертам администратором бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6032 Доходы по целевым текущим трансфертам
6033 Доходы по целевым трансфертам на развитие
Перечисление целевых трансфертов администратором бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам развитие
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
Списание администратором бюджетных программ произведенных расходов по целевому трансферту на основании отчета уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета
7210 Расходы по трансфертам
1212 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым текущим трансфертам
1213 Краткосрочная дебиторская задолженность по целевым трансфертам на развитие
Начисление кредиторской задолженности нижестоящим бюджетом на сумму неиспользованных трансфертов в конце отчетного года
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
";

3040
МЖӘ жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
";
мына жол:
"
3240
Қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
3240
Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
"
3248
Қызметкерлерге өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
деген жолдан кейін:
"
3249
Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
деген жолмен толықтырылсын;
"
3284
Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
деген жолдан кейін:
"
3285
ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
деген жолмен толықтырылсын;
4 "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген бөлімде:
мына жолдар:
"
4010
Ұзақ мерзімді алынған қарыздар
4020
Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
4010
Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4020
Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар
";
мынадай жолдармен толықтырылсын:
"
4030
Өзге ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер
4040
МЖӘ жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
";
6 "Кірістер" деген бөлімде:
"
6035
Жалпы сипаттағы трансферттер бойынша кірістер
";
деген жолдан кейін:
"
6036
Басқа да трансферттер бойынша кірістер
";
деген жолмен толықтырылсын;
мына жол:
"
6070
Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырудан түскен кірістер
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
6070
Қарыздардың түсімдерінен түсетін кірістер
";
мынадай жолдармен толықтырылсын:
"
6071
Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
6072
Ішкі қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
";
деген жолдармен толықтырылсын;
"
6085
Трансферттердің бюджетке түсуі
";
деген жолдан кейін:
"
6086
МЖӘ жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер
";
деген жолмен толықтырылсын;
"
6120
Негізгі капиталды өткізуден алынатын кірістер
6130
Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден алынатын кірістер
";
деген жолдар алынып тасталсын;
"
6360
Өзге кірістер
";
деген жолдан кейін:
"
6370
Жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерден алынатын кірістер
6380
Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
";
деген жолдармен толықтырылсын;
7 "Шығыстар" деген бөлімде:
"
7260
Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
";
деген жолдан кейін:
"
7270
Басқа да трансферттер бойынша шығыстар
";
деген жолмен толықтырылсын;
"
7320
Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар
";
деген жолдан кейін:
"
7330
МЖӘ жөніндегі шығыстар
";
деген жолмен толықтырылсын;
"
7470
Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар
";
деген жолдан кейін:
"
7480
Бағалы қағаздарды орналастырудан шығыстар
";
деген жолмен толықтырылсын;
Шоттар жоспарына 3-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсетін түсім
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
";
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның нысаналы трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауына бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алу
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6032 Нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша кірістер, 6033 Нысаналы даму трансферттері бойынша кірістер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті атқару жөніндегі төмен тұрған уәкілетті органға трансферттерін аударуы
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
Төмен тұрған бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның есебі негізінде нысаналы трансферт бойынша жүргізілген шығыстарды есептен шығаруы
7210 Трансферттер бойынша шығыстар
1212 Ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1213 Нысаналы даму трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
Төмен тұрған бюджеттің есепті жыл аяғында пайдаланылмаған трансферттер сомасына кредиторлық берешекті есептеуі
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";

строку, порядковый номер 7-1, изложить в следующей редакции:
"
7-1
Получение из бюджета плановых назначений на принятие обязательств по трансфертам (субвенциям) местного самоуправления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
6034 Доходы по трансфертам местного самоуправления
Списание местным уполномоченным органом по исполнению бюджета трансфертов (субвенций) местного самоуправления, переданных на КСН
7250 Расходы по трансфертам местного самоуправления
1093 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
";
строку, порядковый номер 28, изложить в следующей редакции:
"
28
Выдача из кассы государственного учреждения сумм в подотчет
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
1010 Денежные средства в кассе
";
строки, порядковые номера 31 и 32, изложить в следующей редакции:
"
31
Представление авансового отчета об израсходованных подотчетных суммах
7070 Расходы на командировки
7140 Прочие операционные расходы
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
32
Возврат подотчетным лицом остатка подотчетных сумм в кассу государственного учреждения или непосредственно в банк
1010 Денежные средства в кассе
1050 Счет в иностранной валюте
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1041 КСН благотворительной помощи
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
";
строку, порядковый номер 48-1, изложить в следующей редакции:
"
48-1
Поступление субвенций и трансфертов местного самоуправления
1044 КСН местного самоуправления
6083 Доходы местного самоуправления
";
строки, порядковые номера 49 и 50, изложить в следующей редакции:
"
49
Поступление связанного гранта
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
50
Поступление на специальный счет внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
";
строку, порядковый номер 72, изложить в следующей редакции:
"
72
Погашение (выкуп) облигаций и других ценных бумаг
3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
1020 Текущий счет государственного учреждения
1042 КСН платных услуг
1050 Счет в иностранной валюте
1090 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета
";

реттік нөмірі 7-1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7-1
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері (субвенциялары) бойынша міндеттемелер қабылдауға бюджеттен жоспарлы тағайындаулар алуы
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6034 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша кірістер
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның ҚБШ-ға берілген жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерін (субвенцияларын) есептен шығаруы
7250 Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттері бойынша шығыстар
1093 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
";
реттік нөмірі 28-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
28
Мемлекеттік мекеменің кассасынан есеп беру сомасын беру
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1010 Кассадағы ақша қаражаты
";
реттік нөмірлері 31 және 32-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
31
Шығындалған есеп берілетін сомалар туралы аванстық есептемені ұсыну
7070 Іссапарларға арналған шығыстар
7140 Өзге операциялық шығыстар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
32
Есепті соманың қалдығын мемлекеттік мекеменің кассасына немесе тікелей банкке есеп беретін тұлғаның қайтаруы
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1050 Шетелдік валютадағы шот
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1041 Қайырымдылық көмек ҚБШ
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
";
реттік нөмірі 48-1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
48-1
Жергілікті өзін-өзі басқару субвенциялары мен трансферттерінің түсуі
1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6083 Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер
";
реттік нөмірлері 49 және 50-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
49
Байланысты гранттың түсуі
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
50
Сыртқы қарыздың арнайы шотына түсуі
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер шоты
";
реттік нөмірі 72-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
72
Облигациялар және басқа да бағалы қағаздарды өтеу (сатып алу)
3030 Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
1020 Мемлекеттік мекеменің ағымдағы шоты
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ 1050 Шетелдік валютадағы шот 1090 Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
";

дополнить строками, порядковые номера 86-1, 86-2 и 86-3, следующего содержания:
"
86-1
Перечисление трансфертов Фонду социального медицинского страхования уполномоченным органом в области здравоохранения
1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
86-2
Списание уполномоченным органом в области здравоохранения произведенных расходов на основании отчета Фонда социального медицинского страхования
7270 Расходы по прочим трансфертам
1217 Краткосрочная дебиторская задолженность по трансфертам Фонда социального медицинского страхования
86-3
Возврат части средств, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета
7270 Расходы по прочим трансфертам
1084 Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам
";
в строку, порядковый номер 186, внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
строку, порядковый номер 230, изложить в следующей редакции:
"
230
Перечисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
";
строку, порядковый номер 235, изложить в следующей редакции:
"
235
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
";
строку, порядковый номер 251, изложить в следующей редакции:
"
251
Перечисление суммы обязательных социальных отчислений в Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
3141 Краткосрочная кредиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1042 КСН платных услуг
1044 КСН местного самоуправления
1045 КСН целевого финансирования
";
строки, порядковые номера 269 и 270, изложить в следующей редакции:
"
269
Отражение невыплаченного остатка заработной платы, стипендии и других выплат в тиынах в результате арифметического метода округления до одного тенге
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами

реттік нөмірлері 86-1, 86-2 және 86-3-жолдармен толықтырылсын:
"
86-1
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді аударуы
1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
86-2
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының есептері негізінде жүргізілген шығыстарды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның есептен шығаруы
7270 Басқа да трансферттер бойынша шығыстар
1217 Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының трансферттері бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
86-3
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан тартылған қаражаттың бір бөлігін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қайтаруы
7270 Басқа да трансферттер бойынша шығыстар
1084 Трансферттер бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
";
реттік нөмірі 186-жол мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"
186
Жарамсыз болған ұзақ мерзімді активтердің баланстық құнын есептен шығару
7420 Ұзақ мерзімді активтерді қатардан шығару жөніндегі шығыстар
2320-2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2600 Биологиялық активтер
2710 Материалдық емес активтер
2410 Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар
Жарамсыз болған ұзақ мерзімді активтердің жинақталған амортизациясын есептен шығару
2391 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы
2521 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің жинақталған амортизациясы
2721 Материалдық емес активтердің жинақталған амортизациясы
2320-2380 Негізгі құралдар
2510 Инвестициялық жылжымайтын мүлік
2710 Материалдық емес активтер
Құнсызданудан бұрын есептелген резерв болған кезде қатардан шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша оны есептен шығару жүзеге асырылады
2392 Негізгі құралдардың құнсыздануына резерв
2522 Инвестициялық жылжымайтын мүліктің құнсыздануына резерв
2632 Биологиялық активтердің құнсыздануына резерв
2722 Материалдық емес активтердің құнсыздануына резерв
7440 Активтердің құнсыздануынан түсетін шығыстар
";
реттік нөмірі 230-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
230
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік аударымдар сомасын есептеу
3141 Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
1045 Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
";
реттік нөмірі 235-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
235
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
";
реттік нөмірі 251-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
251
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік аударымдар сомасын есептеу
3141 Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1042 Ақылы қызметтер ҚБШ
1044 Жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ
1045 Мақсатты қаржыландыру ҚБШ
";
реттік нөмірлері 269 және 270-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
269
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде төленбей қалған еңбекақы, шәкіртақы және басқа төлемдердің де тиын қалдықтары көрсетіледі
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек

270
Отражение сумм излишне выплаченных тиынов в результате арифметического метода округления до одного тенге
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3272 Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения
";
дополнить строкой, порядковый номер 272-5, следующего содержания:
"
272-5
На сумму долга государственного учреждения перед участниками соревнований по различным видам спорта
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
3249 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по подотчетным суммам
";
строку, порядковый номер 273, изложить в следующей редакции:
"
273
Начисление вознаграждения по краткосрочным займам полученным по финансовой аренде и облигациям
7310 Расходы по вознаграждениям
3250 Краткосрочные вознаграждения к выплате
";
строку, порядковый номер 280, изложить в следующей редакции:
"
280
Списание сумм кредиторской задолженности, по которым истек срок исковой давности
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
3230 Краткосрочная кредиторская задолженность перед стипендиатами
3240 Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами
3260 Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде
3270 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
6360 Прочие доходы
";
строку, порядковый номер 286, изложить в следующей редакции:
"
286
Выплата вознаграждений (гонораров) сотрудникам- консультантам
3241 Краткосрочная кредиторская задолженность работникам по оплате труда
1010 Денежные средства в кассе
1061 Специальный счет связанного гранта
1062 Специальный счет внешнего займа
";
дополнить строками, порядковые номера 287-1, 287-2 и 287-3, следующего содержания:
"
287-1
Перенос остатка сумм на счет дебиторской задолженности
3271 Краткосрочная кредиторская задолженность по деньгам временного размещения
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
287-2
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на начисление обязательств перед бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
287-3
Перечисление в бюджет суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
1043 КСН временного размещения денег
";
строку, порядковый номер 291, исключить;
строку, порядковый номер 292, изложить в следующей редакции:
"

270
Бір теңгеге дейін жуықтап алу арифметикалық әдісі нәтижесінде артығымен төленген тиын сомалары көрсетіледі
3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3272 Ақша айналымынан қолма-қол тиындардың алынуына байланысты есеп айырысулар
";
реттік нөмірі 272-5-жолмен толықтырылсын:
"
272-5
Әртүрлі спорт түрлері бойынша республикалық және халықаралық жарыстарға қатысушы- құрама командалардың мүшелері алдында мемлекеттік мекеме борышының сомасына
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
3249 Өзге де есеп берілетін сомалар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
реттік нөмірі 273-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
273
Қаржылық жал және облигациялар бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақылар есептеу
7310 Сыйақылар бойынша шығыстар
3250 Төленуге тиісті қысқа мерзімді сыйақылар
";
реттік нөмірі 280-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
280
Қуыну мерзімі өткен кредиторлық берешек сомасын есептен шығару
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3230 Стипендиаттарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3240 Қызметкерлердің және басқа да есеп беретін тұғалардың алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3260 Жал бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3270 Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
6360 Өзге кірістер
";
реттік нөмірі 286-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
286
Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды (гонорарларды) төлеу
3241 Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1010 Кассадағы ақша қаражаты
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
";
реттік нөмірлері 287-1, 287-2 және 287-3-жолдармен толықтырылсын:
"
287-1
Сомалардың қалдығын дебиторлық берешек шотына ауыстыру
3271 Ақшаны уақытша орналастыру бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
287-2
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу жөніндегі кірістерді тану
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді есептеуге бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
287-3
Бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомаларын бюджетке аудару
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1043 Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ
";
реттік нөмірі 291-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 292-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

292
Перечисление взносов на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
3143 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам
1081 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
1091 Плановые назначения на принятие обязательств по индивидуальному плану финансирования
";
строки, порядковые номера 329-1, 330 и 331, изложить в следующей редакции:
"
329-1
Признание дохода от поступления субвенций и трансфертов местного самоуправления
1044 КСН местного самоуправления
6083 Доходы местного самоуправления
330
Признание дохода от грантов
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
331
Признание дохода от внешнего займа
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
";
дополнить строкой, порядковый номер 340-1, следующего содержания:
"
340-1
Признание дохода по зачислению сумм обеспечения заявки на участие в конкурсе по государственным закупкам
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6360 Прочие доходы
Одновременно осуществляется вторая запись на признание обязательств перед бюджетом
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
";
строку, порядковый номер 349, изложить в следующей редакции:
"
349
Начисление расходов по командировкам
7070 Расходы на командировки
1261 Краткосрочная дебиторская задолженность работников по подотчетным суммам
1263 Краткосрочная дебиторская задолженность прочих подотчетных лиц
";
дополнить строкой, порядковый номер 353-1, следующего содержания:
"
353-1
Начисление расходов по причитающимся в бюджет поступлениям сумм обеспечения заявки на участие в конкурсе по государственным закупкам
7120 Расходы по расчетам с бюджетом
3133 Краткосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом по прочим операциям
";
дополнить строкой, порядковый номер 354-1, следующего содержания:
"
354-1
Начисление расходов по погашению основного долга по облигациям
7140 Прочие операционные расходы
3030 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
";
строки:
"
Раздел 9. Корреспонденции счетов по учету внешних займов, связанных грантов и внутреннему кредитованию
7.7. Учет внешних займов
";
изложить в следующей редакции:
"
Раздел 9. Корреспонденции счетов по учету займов, связанных грантов и внутреннему кредитованию
7.7. Учет займов
";
строки, порядковые номера 381, 382 и 383, изложить в следующей редакции:
"
381
На сумму плановых назначений администраторами бюджетных программ
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов

292
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі үшін міндетті сақтандыруға жарналар аудару
3143 Өзге де міндетті және ерікті төлемдер бойынша өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1081 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1091 Жеке қаржыландыру жоспары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
";
реттік нөмірлері 329-1, 330 және 331-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
329-1
Жергілікті өзін-өзі басқару трансферттерінен түсетін кірісті тану
1044 Жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ
6083 Жергілікті өзін-өзі басқарудан алынатын кірістер
330
Гранттар бойынша кірісті есепке алу
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
331
Сыртқы қарыздар бойынша кірісті түскен есепке алу
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
";
реттік нөмірі 340-1-жолмен толықтырылсын:
"
340-1
Мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету сомаларын есепке жатқызу кірісті тану
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6360 Өзге кірістер
Бюджет алдындағы міндеттемелерді тануға бір мезгілде екінші жазба жүзеге асырылады
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
реттік нөмірі 349-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
349
Іссапарлар бойынша шығыстарды есепке алу
7070 Іссапарларға арналған шығыстар
1261 Есеп беретін сомалар бойынша қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1263 Өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
";
реттік нөмірі 353-1-жолмен толықтырылсын:
"
353-1
Мемлекеттік сатып алу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз ету сомаларының бюджетке тиесілі түсімдері бойынша шығыстарды есептеу
7120 Бюджетке төленетін төлем бойынша шығыстар
3133 Өзге операциялар бойынша бюджет алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
реттік нөмірі 354-1-жолмен толықтырылсын:
"
354-1
Облигациялар бойынша негізгі борышты өтеу бойынша шығыстарды есептеу
7140 Өзге операциялық шығыстар
3030 Өзге қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
";
мына жолдар:
"
9-бөлім. Сыртқы қарыздарды, байланысты гранттарды есепке алу және ішкі кредиттеу бойынша шоттардың корреспонденциялары
7.7. Сыртқы қарыздарды есепке алу
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
9-бөлім. Қарыздарды, байланысты гранттарды есепке алу және ішкі кредиттеу бойынша шоттардың корреспонденциялары
7.7. Қарыздарды есепке алу
";
реттік нөмірлері 381, 382 және 383-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
381
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру

382
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
383
Поступление средств на специальный счет внешнего займа администратора бюджетных программ
1062 Специальный счет внешнего займа
6071 Доходы от поступления внешнего займа
";
дополнить строкой, порядковый номер 383-1, следующего содержания:
"
383-1
Проведение расходов прямым платежом за счет средств внешнего займа администратором бюджетных программ
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6071 Доходы от поступления внешнего займа
Одновременно начисление расходов по произведенным прямым платежам
7460 Прочие расходы
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
";
строку, порядковый номер 384, изложить в следующей редакции:
"
384
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешнего займа
7000-7100 Операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
Принятие акта выполненных ремонтных или строительных работ от подрядчика
2411 Незавершенное строительство
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
";
дополнить строкой, порядковый номер 386, следующего содержания:
"
386
Поступление внешних займов в соответствующий бюджет от международных финансовых организаций
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
";
строку:
"
7.7.2 Отражение операций по внешним займам у Министерства финансов Республики Казахстан
";
изложить в следующей редакции:
"
7.7.2 Отражение операций по займам у Министерства финансов Республики Казахстан
";
строки, порядковые номера 387 и 388, изложить в следующей редакции:
"
387
На сумму признания обязательств по внешним займам полученным
7460 Прочие расходы
3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
388
Погашение внешних займов
3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
1080 Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета
1050 Счет в иностранной валюте
";
дополнить строками, порядковые номера 390-1, 390-2, 390-3, 390-4 и 390-5, следующего содержания:
"
390-1
Перечисление средств заимодателем
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6071 Доходы от поступления внешнего займа

382
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
383
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз арнайы шотына қаражат түсуі
1062 Сыртқы қарыздың арнайы шоты
6071 Сыртқы қарыз түсімдерден түскен кірістер
";
реттік нөмірі 383-1-жолмен толықтырылсын:
"
383-1
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сыртқы қарыз қаражаты есебінен тікелей төлеммен шығыстар жүргізуі
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6071 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер
Жүргізілген тікелей төлемдер бойынша шығыстарды бір мезгілде есептеу
7460 Өзге шығыстар
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
";
реттік нөмірі 384-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
384
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7000-7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Мердігерден орындалған жөндеу немесе құрылыс жұмыстарының актісін қабылдау
2411 Аяқталмаған құрылыс
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
реттік нөмірі 386-жолмен толықтырылсын:
"
386
Халықаралық қаржы ұйымдарынан тиісті бюджетке сыртқы қарыздардың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
";
мына жол:
"
7.7.2 Сыртқы қарыздар бойынша операциялардың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде көрініс табуы
";
мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.7.2 Қарыздар бойынша операциялардың Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде көрініс табуы
";
реттік нөмірлері 387 және 388-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
387
Алынған сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелерді мойындау сомасына
7460 Өзге шығыстар
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
388
Сыртқы қарыздарды өтеу
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1080 Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары
1050 Шетелдік валютадағы шот
";
реттік нөмірлері 390-1, 390-2, 390-3, 390-4 және 390-5-жолдармен толықтырылсын:
"
390-1
Қарыз берушінің қаражатты аударуы
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6071 Сыртқы қарыз түсімдерінен түсетін кірістер

390-2
Поступление средств программного внешнего займа, а также средств от размещения эмиссионных ценных бумаг на внешнем рынке ссудного капитала
1050 Счет в иностранной валюте 1046 КСН республиканского бюджета
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
390-3
Поступление средств в бюджет от размещения внутренних ценных бумаг
1046 КСН республиканского бюджета
6072 Доходы от поступления внутреннего займа
390-4
Признание задолженности на сумму отрицательной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
6072 Доходы от поступления внутреннего займа
Одновременно признание расходов
7480 Расходы от размещения ценных бумаг
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
390-5
Признание дохода от положительной разницы между номинальной стоимостью ценных бумаг и фактической стоимостью их размещения
1046 КСН республиканского бюджета
6380 Доходы от размещения ценных бумаг
";
строки, порядковые номера 391, 392, 393 и 394, изложить в следующей редакции:
"
391
На сумму плановых назначений на принятие обязательств администраторами бюджетных программ
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
392
По окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств
5012 Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов
1087 Плановые назначения на принятие обязательств за счет внешних займов и связанных грантов
393
Поступление средств на специальный счет связанного гранта администратора бюджетных программ
1061 Специальный счет связанного гранта
6060 Доходы по грантам
394
Начисление расходов за оказанные услуги за счет средств внешних займов
7000-7100 Операционные расходы
3210 Краткосрочная кредиторская задолженность перед поставщиками и подрядчиками
";
дополнить строками, порядковые номера 400-1 и 400-2, следующего содержания:
"
400-1
Восстановление ранее выданных кредитов
1110 Краткосрочные займы предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
400-2
Возврат ранее выданных кредитов в соответствующий бюджет
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
1110 Краткосрочные займы предоставленные
2110 Долгосрочные займы предоставленные
";
после строки, порядковый номер 417:
"
417
Начисление амортизации
7110 Расходы по амортизации долгосрочных активов
2390 Накопленная амортизация и обесценение основных средств (договорам концессии)
";
дополнить строками следующего содержания:
"

390-2
Бағдарламалық сыртқы қарыз қаражатының сондай-ақ несие капиталының сыртқы нарығында эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін қаражаттын түсүі
1050 Шетелдік валютадағы шот
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
390-3
Мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастырудан тиісті бюджеттің ҚБШ-сына қаражаттың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
6380 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
390-4
Дисконты бойынша берешекті тану
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
6380 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
Бір мезгілде дисконт бойынша шығыстарды тану
7460 Өзге шығыстар
1280 Өзге қысқа мерзімді дебиторлық берешектер
390-5
Бағалы қағаздардың номинал құны мен олардың іс жүзіндегі орналастыру құны арасындағы оң айырмадан түсетін кірісті тану
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
6380 Бағалы қағаздарды орналастырудан түсетін кірістер
";
реттік нөмірлері 391, 392, 393 және 394-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
391
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы тағайындаулар сомасына міндеттемелер қабылдау үшін
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
392
Қаржы жылы аяқталғанда берілген жоспарлы тағайындауларды міндеттемелер қабылдауға пайдалану
5012 Күрделі салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен қаржыландыру
1087 Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
393
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттың түсуі
1061 Байланысты гранттың арнайы шоты
6060 Гранттар бойынша кірістер
394
Сыртқы қарыз қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер үшін шығыстарды есептеу
7000-7100 Операциялық шығыстар
3210 Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
";
реттік нөмірлері 400-1 және 400-2-жолдармен толықтырылсын:
"
400-1
Ерте берілген қарыздарды тиісті бюджеттін қалпына келтіру
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
400-2
Ерте берілген қарыздарды тиісті бюджетке өшіру
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттердің ҚБШ
1110 Қысқа мерзімді берілген қарыздар
2110 Ұзақ мерзімді берілген қарыздар
";
реттік нөмірі 417-жолдан кейін:
"
417
Амортизацияны есептеу
7110 Ұзақ мерзімді активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
2390 Негізгі құралдардың жинақталған амортизациясы мен құнсыздануы (концессиялық шарттар бойынша)
";
"

Раздел 11. Корреспонденции счетов по проектам государственно-частного партнерства
9.1. Учет по проектам государственно-частного партнерства
418
Поступление на бюджетный счет финансирования на расходы государственного учреждения по проектам государственно-частного партнерства
1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП
1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП
6086 Доходы от финансирования проектов ГЧП
419
Погашение обязательств по проектам государственно-частного партнерства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам ГЧП
4040 Долгосрочные обязательств по проектам ГЧП
1088 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП
1096 Плановые назначения на принятие обязательств по проектам ГЧП
420
Оприходование основных средств по договорам государственно-частного партнерства
2300 Основные средства
3040 Краткосрочные обязательства по проектам ГЧП
4040 Долгосрочные обязательства по проектам ГЧП
421
Начисление расходов по проектам государственно-частного партнерства
7330 Расходы по ГЧП
3040 Краткосрочные обязательства по проектам ГЧП
4040 Долгосрочные обязательства по проектам ГЧП
";
дополнить приложением 4 к Плану счетов бухгалтерского учета государственных учреждений согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 января 2019 года № 14
Приложение 4
к Плану счетов бухгалтерского
учета
государственных учреждений
Корреспонденция счетов по бухгалтерским операциям поступлений в бюджет
Операциялардың мазмұны
Дебет
Кредит

11-бөлім. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша шоттардың корреспонденциясы
9.1. Мемлекеттік-жекеше әріптестік жобалары бойынша есепке алу
418
Мемлекеттік - жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік мекеменің шығыстарына арналған қаржыландырудың бюджет шотына түсуі
1088 МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1096 МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
6086 МЖӘ жобаларын қаржыландырудан түсетін кірістер
419
МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелерді өтеу
3040 МЖӘ жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4040 МЖӘ жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
1088 МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
1096 МЖӘ жобалары бойынша міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар
420
МЖӘ шарттары бойынша негізгі құралдарды кіріске алу
2300 Негізгі құралдар
3040 МЖӘ жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4040 МЖӘ жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
421
МЖӘ жобалары бойынша шығыстарды есептеу
7330 МЖӘ жөніндегі шығыстар
3040 МЖӘ жобалары бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
4040 МЖӘ жобалары бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер
";
деген жолдармен толықтырылсын;
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 14 қаңтардағы
№ 14 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік мекемелердің
бухгалтерлік есепке алу
шоттарының жоспарына
қосымша
Бюджетке түсетін түсімдер бухгалтерлік операциялары бойынша шоттар корреспонденциясы
Операциялардың мазмұны
Дебет
Кредит

Раздел 2. Отражение операций по другим обязательным платежам в бюджет
54.
Начисление дебиторской задолженности по плате за пользование земельными участками за текущий отчетный период согласно Расчету сумм текущих платежей за пользование земельными участками за первый, второй, третий, четвертый кварталы текущего года (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
55.
Начисление дебиторской задолженности по плате за лесные пользования, за пользование судоходными водными путями, радиочастотного спектра, за размещение наружной (визуальной) рекламы, за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
56.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за пользование земельными участками, за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
57.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период по Уведомлению о сумме налогов на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
58.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за размещение наружной (визуальной рекламы), за использование радиочастотного спектра, судоходными водными путями за текущий отчетный период на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
59.
Сторнировочная запись по плате за пользование земельными участками за текущий отчетный период на основании Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
60.
Сторнировочная запись по плате за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями, за размещение наружной (визуальной рекламы) за текущий отчетный период на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
61.
Сторнировочная запись по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за текущий отчетный период по Уведомлению о сумме налогов на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
62.
Начисление дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за текущий отчетный период согласно декларации, представленных за первый, второй и третий кварталы текущего года (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
63.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за текущий отчетный период на основании дополнительно представленных деклараций (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет
64.
Начисление (доначисление) дебиторской задолженности по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, по плате за эмиссии в окружающую среду за прошлый год согласно декларации, представленных за четвертый квартал прошлого года и дополнительных Декларации (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
65.
Сторнировочная запись по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, за эмиссии в окружающую среду за прошлые годы на основании представленных дополнительных деклараций (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
66.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за размещение наружной (визуальной рекламы), за пользование судоходными водными путями за прошлые годы на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
67.
Доначисление дебиторской задолженности по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи за прошлые годы по Уведомлению о сумме налогов на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
68.
Сторнировочная запись по плате за пользование судоходными водными путями за прошлые годы на основании представленной декларации по плате за пользование судоходными водными путями (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
69.
Сторнировочная запись по плате за пользование земельными участками, за лесные пользования, за использование радиочастотного спектра, за пользование судоходными водными путями, за размещение наружной (визуальной) рекламы за прошлые годы на основании Сведений (дополнительных Сведений), представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
70.
Сторнировочная запись по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи по Уведомлению о сумме налогов за прошлые годы на основании дополнительных Сведений, представленных уполномоченным государственным органом (по графе "начислено" лицевого счета налогоплательщика)
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет

2-бөлім. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша операцияларды көрсету
54.
Ағымдағы жылдың бірінші, екінші және үшінші тоқсандары үшін жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының Есебіне сәйкес ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
55.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі орман пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
56.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін, орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
57.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша ағымдағы есепті кезеңдегі қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
58.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
59.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жер учаскелерін пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
60.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
61.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша ағымдағы есепті кезеңдегі қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
62.
Ағымдағы жылдың бірінші, екінші және үшінші тоқсандары үшін ұсынылған Декларацияларға сәйкес ағымдағы есепті кезеңдегі жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
63.
Қосымша ұсынылған Декларациялардың негізінде ағымдағы есепті кезеңдегі жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
64.
Өткен жылдың 4 тоқсанындағы ұсынылған Декларациялар мен қосымша Декларацияларға сәйкес өткен жылғы жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті есептеу (түгел есептеу) (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
65.
Ұсынылған қосымша Декларациялар негізінде өткен жылдардағы жерүсті көдерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін, қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
66.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде өткен жылдардағы сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
67.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша өткен жылдардағы қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша дебиторлық берешекті түгел есептеу (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
68.
Кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ұсынған Декларация негізінде өткен жылдардағы кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
69.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған Мәліметтер (қосымша Мәліметтер) негізінде өткен жылдардағы жер учаскелерін пайдаланғаны үшін, орман пайдаланғаны үшін, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшін, сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
70.
Уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған қосымша Мәліметтер негізінде өткен жылдардағы салықтар сомасы туралы Хабарлама бойынша қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынғаны үшін ақы төлеу бойынша түзетпеу жазбасы (салық төлеушінің жеке шотының "есептелді" деген бағаны бойынша)
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек

Раздел 3. Отражение операций по неналоговым поступлениям в бюджет
71.
Начисление дебиторской задолженности по неналоговым поступлениям в бюджет от государственной собственности (доли участия, дивиденды, чистый доход гоударственных предприятий, вознаграждения по кредитам и депозитам, арендной платы)
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6200 Доходы от управления активами
72.
Начисление дебиторской задолженности по неналоговым поступлениям в бюджет от реализации товаров, работ, услуг, в том числе от реализации товаров из государственного материального резерва
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
73.
Начисление дебиторской задолженности по прочим неналоговым поступлениям в бюджет
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
6082 Доходы от неналоговых поступлений в бюджет
74.
Признание дохода от реализации основного капитала и финансовых активов государства
1294 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
1295 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
75.
Неналоговые поступления по платежным поручениям плательщиков, поступления в соответствующий бюджет от реализации основного капитала и финансовых активов государства
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1294 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала
1295 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации финансовых активов государства
76.
Зачисление в соответствующий бюджет поступлений трансфертов
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
6085 Поступления трансфертов в бюджет
Раздел 4. Отражение операций по возврату из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм
77.
Перенос со счета дебиторской задолженности на счет кредиторской задолженности суммы на возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании заключения налоговых органов
3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3284 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1293 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
78.
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании платежных поручений налоговых органов
3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
3284 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов

3-бөлім. Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша операцияларды көрсету
71.
Мемлекеттік меншіктен (қатысу үлестері, дивидендтер, мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі, кредиттер мен депозиттер бойынша сыйақылар) бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6200 Активтерді басқарудан түсетін кірістер
72.
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден, оның ішінде мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды өткізуден бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6110 Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін кірістер
73.
Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша дебиторлық берешек есептеу
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6082 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер
74.
Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден алынатын кірістерді тану
1294 Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1295 Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
6320 Ұзақ мерзімді активтердің кетуінен алынатын кірістер
75.
Төлеушілердің төлем тапсырмалары бойынша салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден тиісті бюджетке түсетін түсімдер
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
1293 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек 1294 Негізгі капиталды сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1295 Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан есеп айырысулар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
76.
Трансферттердің түсімін тиісті бюджетке есепке жатқызу
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
6085 Трансферттердің бюджетке түсуі
4-бөлім. Артық (қате) төленген соманы бюджеттен қайтару бойынша операцияларды көрсету
77.
Салық органдарының қорытыныдысы негізінде түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтаруға соманы дебиторлық берешек шотынан кредиторлық берешек шотына ауыстыру
3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
78.
Салық органдарының төлем тапсырмаларының негізінде түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтару
3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек 3284 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ

Раздел 5. Отражение операций по займам полученным
79.
Поступление на КСН соответствующего бюджета внешних займов
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
80.
Погашение задолженности по полученным внешним займам
3010 Краткосрочные внешние займы полученные
4010 Долгосрочные внешние займы полученные
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
81.
Поступление на КСН местных бюджетов внутренних займов из республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
3020 Краткосрочные внутренние займы полученные
4020 Долгосрочные внутренние займы полученные
82.
Возврат в республиканский бюджет внутренних займов
3020 Краткосрочные внутренние займы полученные
4020 Долгосрочные внутренние займы полученные
1047 КСН местных бюджетов
Раздел 6. Отражение прочих операций
83.
Проведение расходов из КСН соответствующего бюджета
7470 Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
1046 КСН республиканского бюджета
1047 КСН местных бюджетов
84.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов по уменьшению поступлений в бюджет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
7260 Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
85.
Списание заключительными оборотами начисленных расходов по КСН соответствующего бюджета
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
7470 Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
86.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от налоговых и неналоговых поступлений в бюджет
6081 Доходы от налоговых поступлений в бюджет 6082 Доходы от неналоговых поступлений в бюджет
6200 Доходы от управления активами
6110 Доходы от реализации товаров, работ и услуг
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
87.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от поступлений трансфертов (субвенций, бюджетных изъятий) в бюджет
6085 Поступления трансфертов в бюджет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
88.
Списание заключительными оборотами начисленных доходов от реализации основного капитала и финансовых активов государства
6320 Доходы от выбытия долгосрочных активов
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
89.
Перенос финансовых результатов отчетного года на финансовый результат предыдущих лет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
5240 Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет
5230 Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет
Раздел 7. Операции по распределяемым таможенным пошлинам
90.
Поступление налоговых платежей от налогоплательщиков
1074 Прочие денежные средства
1292 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
91.
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм распределяемых таможенных пошлин
3281 Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет
1074 Прочие денежные средства
92.
Зачисление распределенной доли в республиканский бюджет
1046 КСН республиканского бюджета
1074 Прочие денежные средства
93.
Начисление задолженности по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами Евразийского Экономического Союза
7260 Расходы по уменьшению поступлений в бюджет
3285 Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС
94.
Зачисление распределенной доли на счета государств-членов Евразийского Экономического Союза
3285 Краткосрочная кредиторская задолженность по распределяемым таможенным пошлинам перед государствами-членами ЕЭС
1074 Прочие денежные средства

5-бөлім. Алынған қарыздар бойынша операцияларды көрсету
79.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сына сыртқы қарыздардың түсуі
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
80.
Алынған сыртқы қарыздар бойынша берешекті өтеу
3010 Қысқа мерзімді алынған сыртқы қарыздар
4010 Ұзақ мерзімді алынған сыртқы қарыздар
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
81.
Жергілікті бюджеттердің ҚБШ-сына республикалық бюджеттен ішкі қарыздардың түсуі
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
3020 Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар 4020 Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар
82.
Ішкі қарыздардың республикалық бюджетке қайтарылуы
3020 Қысқа мерзімді алынған ішкі қарыздар 4020 Ұзақ мерзімді алынған ішкі қарыздар
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
6-бөлім. Басқа операцияларды көрсету
83.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сынан шығыстарды жүргізу
7470 Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1047 Жергілікті бюджеттің ҚБШ
84.
Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7260 Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
85.
Тиісті бюджеттің ҚБШ-сы бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7470 Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар
86.
Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдерден есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6081 Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер
6082 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер
6200 Активтерді басқарудан түсетін кірістер
6110 Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуден түсетін кірістер
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
87.
Бюджетке трансферттердің (субвенциялардың, бюджеттік алып қоюлардың) түсуінен есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6085 Трансферттердің бюджетке түсуі
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
88.
Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден есептелген кірістерді қорытынды айналымдармен есептен шығару
6320 Ұзақ мерзімді активтердің кетуінен алынатын кірістер
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
89.
Есепті жылдың қаржылық нәтижелерін алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесіне ауыстыру
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
5240 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі
5230 Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңдегі қаржылық нәтиже
7. Бөлінетін кеден баждары бойынша операциялар
90.
Салық төлеушілерден салық төлемдерінің түсуі
1074 Өзге де ақша қаражаты
1292 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек
91.
Бөлінетін кеден баждарының артық (қате) төленген сомасын қайтаруға
3281 Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1074 Өзге де ақша қаражаты
92.
Бөлінген үлесті республикалық бюджетке есепке жатқызу
1046 Республикалық бюджеттің ҚБШ
1074 Өзге де ақша қаражаты
93.
Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша берешекті есептеу
7260 Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар
3285 ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
94.
Бөлінген үлесті Еуразиялық Экономикалық Одаққа мүше-мемлекеттердің шоттарына есепке жатқызу
3285 ЕАЭО-ға мүше-мемлекеттер алдындағы бөлінетін кеден баждары бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
1074 Өзге де ақша қаражаты